Scheldeprijs game

Most picked

 Rider Team  Strength Stars × % Pts
 Jakobsen, Fabio DQT
 Sprinter 286 94.7 60 20
 Kittel, Marcel TKA
 Sprinter 272 90.1 - -
 Halvorsen, Kristoffer SKY
 Sprinter 263 87.1 - -
 Ackermann, Pascal BOH
 Sprinter 226 74.8 11 2
 Hofstetter, Hugo COF
 Sprinter 209 69.2 38 38
 Theuns, Edward TFS
 Sprinter 207 68.5 - -
 Jans, Roy COC
 Sprinter 181 59.9 36 36
 McLay, Daniel EF1
 Rider 173 57.3 19 19
 Poppel, Boy van ROC
 Sprinter 158 52.3 - -
 Blythe, Adam LTS
 Sprinter 149 49.3 - -
 Van Asbroeck, Tom ICA
 Sprinter 124 41.1 3 3
 Walscheid, Max SUN
 Sprinter 118 39.1 45 15
 Moschetti, Matteo TFS
 Rider 103 34.1 34 34
 Petit, Adrien TDE
 Rider 94 31.1 - -
 Liepiņš, Emīls WVA
 Rider 91 30.1 30 30
 Van Genechten, Jonas VCB
 Rider 90 29.8 25 25
 Philipsen, Jasper UAD
 Sprinter 89 29.5 37 12
 Modolo, Sacha EF1
 Sprinter 86 28.5 - -
 Debusschere, Jens TKA
 Sprinter 85 28.1 - -
 Capiot, Amaury SVB
 Sprinter 70 23.2 21 21
 Bol, Cees SUN
 Sprinter 66 21.9 - -
 Menten, Milan SVB
 Puncheur 62 20.5 - -
 Planckaert, Baptiste WVA
 Rider 60 19.9 18 18
 Naesen, Lawrence LTS
 Sprinter 57 18.9 20 20
 Dehaes, Kenny WVA
 Rider 56 18.5 - -
 Selig, Rüdiger BOH
 Rider 53 17.5 6 6
 Wouters, Enzo LTS
 One-day specialist 52 17.2 24 24
 Lawless, Chris SKY
 Sprinter 49 16.2 40 40
 Sénéchal, Florian DQT
 One-day specialist 46 15.2 - -
 Van Staeyen, Michael ROC
 Sprinter 44 14.6 9 9
 Bonifazio, Niccolò TDE
 Sprinter 41 13.6 - -
 Greipel, André PCB
 Sprinter 39 12.9 15 4
 Consonni, Simone UAD
 Sprinter 36 11.9 - -
 Hodeg, Alvaro DQT
 Sprinter 36 11.9 - -
 Manzin, Lorrenzo VCB
 Sprinter 35 11.6 - -
 Minali, Riccardo ICA
 Sprinter 34 11.3 - -
 Arndt, Nikias SUN
 Rider 32 10.6 - -
 Boeckmans, Kris VCB
 Rider 32 10.6 34 34
 Haller, Marco TKA
 One-day specialist 30 9.9 32 32
 Vanmarcke, Sep EF1
 Rider 29 9.6 - -
 Mørkøv, Michael DQT
 One-day specialist 27 8.9 10 10
 Schwarzmann, Michael BOH
 Rider 27 8.9 - -
 Janse van Rensburg, Reina.. TDD
 Puncheur 22 7.3 - -
 Noppe, Christophe SVB
 One-day specialist 20 6.6 8 8
 Brøchner, Nicolai RIW
 Sprinter 18 6.0 23 23
 Lecroq, Jérémy VCB
 Sprinter 17 5.6 - -
 Ligthart, Pim TDE
 Puncheur 17 5.6 - -
 Zabel, Rick TKA
 Puncheur 17 5.6 - -
 Doull, Owain SKY
 Puncheur 16 5.3 - -
 Ferrari, Roberto UAD
 Sprinter 14 4.6 - -
 Pedersen, Casper SUN
 Rider 14 4.6 19 19
 Pasqualon, Andrea WGG
 Sprinter 13 4.3 - -
 Politt, Nils TKA
 Sprinter 13 4.3 - -
 De Decker, Alfdan WGG
 One-day specialist 12 4.0 - -
 Dupont, Timothy WGG
 Sprinter 11 3.6 22 6
 Maes, Nikolas LTS
 One-day specialist 11 3.6 4 4
 Hagen, Edvald Boasson TDD
 Sprinter 10 3.3 - -
 Kreder, Wesley WGG
 Rider 10 3.3 - -
 Berg, Julius van den EF1
 Sprinter 9 3.0 - -
 Pedersen, Mads TFS
 One-day specialist 9 3.0 - -
 Taminiaux, Lionel WVA
 Sprinter 9 3.0 - -
 Weemaes, Sasha SVB
 Rider 9 3.0 - -
 Vanspeybrouck, Pieter WGG
 Rider 8 2.6 - -
 Rickaert, Jonas COC
 Sprinter 7 2.3 - -
 Dewulf, Stan LTS
 Puncheur 6 2.0 6 6
 Kort, Koen de TFS
 Rider 6 2.0 - -
 Van Lerberghe, Bert COF
 Sprinter 6 2.0 - -
 Vanbilsen, Kenneth COF
 Rider 6 2.0 - -
 Vermeersch, Gianni COC
 All-rounder (Sprinter) 6 2.0 - -
 Dempster, Zak ICA
 One-day specialist 5 1.7 12 12
 Kämna, Lennard SUN
 Puncheur 5 1.7 - -
 Keisse, Iljo DQT
 Rider 5 1.7 - -
 Renshaw, Mark TDD
 Puncheur 5 1.7 - -
 Frame, Alex TFS
 Sprinter 4 1.3 - -
 Knees, Christian SKY
 Rider 4 1.3 - -
 Vermote, Julien TDD
 Rider 4 1.3 - -
 Andersen, Asbjørn SUN
 Sprinter 3 1.0 - -
 Asselman, Jesper ROC
 One-day specialist 3 1.0 - -
 Bodnar, Maciej BOH
 Time-trialist 3 1.0 - -
 Burghardt, Marcus BOH
 Rider 3 1.0 - -
 De Bondt, Dries COC
 Sprinter 3 1.0 - -
 Feillu, Brice PCB
 Climber 3 1.0 - -
 Hansen, Lasse COC
 Sprinter 3 1.0 - -
 Moscon, Gianni SKY
 All-rounder (Puncheur) 3 1.0 - -
 Mullen, Ryan TFS
 Sprinter 3 1.0 - -
 Phinney, Taylor EF1
 Time-trialist 3 1.0 - -
 Russo, Clément PCB
 Puncheur 3 1.0 - -
 Waeytens, Zico COF
 Sprinter 3 1.0 - -
 Wirtgen, Tom WVA
 Rider 3 1.0 - -
 Burgaudeau, Mathieu TDE
 Rider 2 0.7 - -
 Cardis, Romain TDE
 Puncheur 2 0.7 16 16
 Ermenault, Corentin VCB
 One-day specialist 2 0.7 1 1
 Ganna, Filippo SKY
 All-rounder (Time-trialist) 2 0.7 - -
 Ghys, Robbe SVB
 Sprinter 2 0.7 - -
 Lemoine, Cyril COF
 Sprinter 2 0.7 - -
 Martinelli, Davide DQT
 Puncheur 2 0.7 - -
 Oliveira, Rui UAD
 Sprinter 2 0.7 - -
 Sagan, Juraj BOH
 Rider 2 0.7 - -
 Steels, Stijn ROC
 Rider 2 0.7 - -
 Timmermans, Justin ROC
 Rider 2 0.7 12 12
 Van Rooy, Kenneth SVB
 All-rounder (Sprinter) 2 0.7 14 14
 Wallin, Rasmus RIW
 Rider 2 0.7 3 3
 Winden, Dennis van ICA
 Sprinter 2 0.7 - -
 Backaert, Frederik WGG
 Rider 1 0.3 - -
 Biermans, Jenthe TKA
 Rider 1 0.3 - -
 Breschel, Matti EF1
 One-day specialist 1 0.3 - -
 Declercq, Tim DQT
 Rider 1 0.3 - -
 Fortin, Filippo COF
 Sprinter 1 0.3 - -
 Goethem, Brian van LTS
 Rider 1 0.3 - -
 Kongstad, Tobias RIW
 Rider 1 0.3 - -
 Leysen, Senne ROC
 Rider 1 0.3 - -
 Morice, Julien VCB
 Rider 1 0.3 - -
 Norsgaard, Mathias RIW
 Time-trialist 1 0.3 - -
 Oliveira, Ivo UAD
 Puncheur 1 0.3 - -
 Pichot, Alexandre TDE
 One-day specialist 1 0.3 5 5
 Schreurs, Hamish ICA
 All-rounder (Puncheur) 1 0.3 - -
 Sellier, Simon TDE
 Puncheur 1 0.3 - -
 Stallaert, Joeri COC
 Rider 1 0.3 - -
 Stannard, Ian SKY
 Rider 1 0.3 - -
 Tiller, Rasmus TDD
 Puncheur 1 0.3 - -
 Vinjebo, Emil RIW
 Rider 1 0.3 - -
 Willems, Thimo SVB
 Rider 1 0.3 - -
 Bohli, Tom UAD
 Rider - - - -
 Bonnamour, Franck PCB
 One-day specialist - - - -
 Curvers, Roy SUN
 One-day specialist - - - -
 Devriendt, Tom WGG
 Sprinter - - - -
 Frison, Frederik LTS
 Rider - - - -
 Garel, Adrien VCB
 Puncheur - - 2 2
 Guernalec, Thibault PCB
 Puncheur - - - -
 Hollenstein, Reto TKA
 Rider - - - -
 Magnusson, Kim RIW
 Rider - - - -
 Mathis, Marco COF
 Rider - - - -
 Molly, Kenny WVA
 Climber - - - -
 Owen, Logan EF1
 Rider - - - -
 Perry, Benjamin ICA
 Rider - - - -
 Reijnen, Kiel TFS
 Sprinter - - - -
 Riou, Alan PCB
 Rider - - - -
 Schillinger, Andreas BOH
 Rider - - 1 1
 Six, Franklin WVA
 Rider - - - -
 Thomson, Jay TDD
 Rider - - - -
 Trijp, Maarten van COC
 One-day specialist - - 24 24
 Vachon, Florian PCB
 One-day specialist - - - -
 Veyhe, Torkil RIW
 Rider - - - -
 Team for day and general classifications  Combined rider value of startlist × % Pts
 Deceuninck - Quick-Step (DQT)   182 60.3 6
 Bora - Hansgrohe (BOH)   78 25.8 16
 Team Sunweb (SUN)   8 2.6 7
 Team Katusha - Alpecin (TKA)   7 2.3 4
 Wanty - Gobert Cycling Team (WGG)   7 2.3 -
 Lotto - Soudal (LTS)   2 0.7 18
 Sport Vlaanderen - Baloise (SVB)   2 0.7 20
 Team Sky (SKY)   2 0.7 -
 UAE Team Emirates (UAD)   2 0.7 2
 Wallonie - Bruxelles (WVA)   2 0.7 -
 Corendon - Circus (COC)   1 0.3 12
 Direct Energie (TDE)   1 0.3 10
 EF Education First (EF1)   1 0.3 -
 Team Arkéa - Samsic (PCB)   1 0.3 -
 Team Dimension Data (TDD)   1 0.3 3
 Vital Concept - B&B Hôtels (VCB)   1 0.3 14
 Cofidis, solutions crédits (COF)   - - -
 Israel Cycling Academy (ICA)   - - 8
 Riwal Readynez Cycling Team (RIW)   - - 1
 Roompot - Charles Cycling Team (ROC)   - - 9
 Trek - Segafredo (TFS)   - - 5
 Rider Team  Strength Stars × % Pts
 Ackermann, Pascal BOH
 Sprinter 158 52.3 -
 Jakobsen, Fabio DQT
 Sprinter 115 38.1 -
 Greipel, André PCB
 Sprinter 6 2.0 -
 Kittel, Marcel TKA
 Sprinter 4 1.3 -
 Dupont, Timothy WGG
 Sprinter 3 1.0 -
 Walscheid, Max SUN
 Sprinter 3 1.0 -
 Hodeg, Alvaro DQT
 Sprinter 2 0.7 -
 Philipsen, Jasper UAD
 Sprinter 2 0.7 -
 Consonni, Simone UAD
 Sprinter 1 0.3 -
 Halvorsen, Kristoffer SKY
 Sprinter 1 0.3 -
 Politt, Nils TKA
 Sprinter 1 0.3 -
 Rider Team  Strength Stars × % Pts
 Jakobsen, Fabio DQT
 Sprinter 262 86.8 -
 Halvorsen, Kristoffer SKY
 Sprinter 19 6.3 -
 Hodeg, Alvaro DQT
 Sprinter 8 2.6 -
 Philipsen, Jasper UAD
 Sprinter 6 2.0 -
 Molly, Kenny WVA
 Climber 1 0.3 -
 Moschetti, Matteo TFS
 Rider 1 0.3 -


© Wijnreder Media