Fort-Mahon-Plage - Le Portel (184.9 km)

Route

 17 May 2019
 Profile  Intermediate stage
 Start  Fort-Mahon-Plage
 Finish  Le Portel
 Distance  184.9 km  (114.9 mi)
 Speed  40.005 km/h  (24.858 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 4
 Teunissen, Mike (TJV) 16h 37' 23''
 Groenewegen, .. (TJV) 60 points
 Devriendt, Tom (WGG) 15 points
 Turgis, Anthony (TDE) 16h 37' 28''
 Team Jumbo-Visma 49h 53' 20''

Results

#  Rider Age  Team Time Bonus
1 111  Coquard, Bryan 27  Vital Concept-B&B Hô.. 4h 37' 19'' - 10'' 32 46 - -
2 21  Venturini, Clément 25  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' - 06'' 51 49 14 -
3 45  Teunissen, Mike 26  Team Jumbo-Visma + 00' 00'' - 04'' 1 2 17 -
4 187  Van Asbroeck, Tom 29  Israel Cycling Academy + 00' 00'' 4 4 - -
5 11  Keukeleire, Jens 30  Lotto-Soudal + 00' 00'' 2 6 7 -
6 1  Claeys, Dimitri 31  Cofidis, solutions crédits + 00' 00'' 11 19 - -
7 63  De Gendt, Aimé 24  Wanty-Gobert Cycling Team + 00' 00'' 9 22 - 3
8 121  Antomarchi, Julien 35  Natura4Ever-Roubaix Lill.. + 00' 00'' 12 26 - -
9 101  Allegaert, Piet 24  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 7 10 - 2
10 73  Delaplace, Anthony 29  Team Arkéa-Samsic + 00' 00'' 8 29 - -
11 97  Turgis, Anthony 25  Total Direct Energie + 00' 00'' 3 17 12 1
12 44  Jansen, Amund 25  Team Jumbo-Visma + 00' 00'' 5 12 11 -
13 177  Sáez, Héctor 25  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 00'' 10 34 - -
14 64  Backaert, Frederik 29  Wanty-Gobert Cycling Team + 00' 06'' 13 37 - -
15 133  Jakin, Alo 32  St Michel-Auber 93 + 00' 19'' 30 41 - -
16 144  Nõmmela, Aksel 24  Wallonie-Bruxelles + 00' 19'' 15 20 - 4
17 134  Le Cunff, Kévin 31  St Michel-Auber 93 + 00' 19'' 21 - - -
18 107  Sprengers, Thomas 29  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 19'' 18 - - -
19 31  Sarreau, Marc 25  Groupama-FDJ + 00' 19'' 6 3 - -
20 103  Declercq, Benjamin 25  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 19'' 19 - - -
21 145  Planckaert, Baptiste 30  Wallonie-Bruxelles + 00' 19'' 24 - - -
22 171  Barthe, Cyril 23  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 19'' 17 23 - 5
23 82  Combaud, Romain 28  Delko-Marseille Provence + 00' 19'' 27 - - -
24 26  Jauregui, Quentin 25  Ag2r La Mondiale + 00' 19'' 20 - - -
25 36  Geniets, Kevin 22  Groupama-FDJ + 00' 19'' 28 - - 8
26 23  Bagdonas, Gediminas 33  Ag2r La Mondiale + 00' 19'' 23 - - -
27 152  De Bondt, Dries 27  Corendon-Circus + 00' 19'' 16 28 18 -
28 124  Idjouadienne, Pierre 23  Natura4Ever-Roubaix Lill.. + 00' 19'' 22 30 - 6
29 135  Maldonado, Anthony 28  St Michel-Auber 93 + 00' 19'' 35 - - -
30 113  Courteille, Arnaud 30  Vital Concept-B&B Hô.. + 00' 19'' 33 - - -
31 74  Jarrier, Benoît 30  Team Arkéa-Samsic + 00' 19'' 61 - - -
32 106  Van Poucke, Aaron 21  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 19'' 26 - - 7
33 185  Jensen, August 27  Israel Cycling Academy + 00' 19'' 59 - - -
34 184  Winden, Dennis van van 31  Israel Cycling Academy + 00' 19'' 29 - - -
35 62  Dupont, Timothy 31  Wanty-Gobert Cycling Team + 00' 47'' 34 5 - -
36 186  Räim, Mihkel 25  Israel Cycling Academy + 00' 47'' 43 - - -
37 57  Van Staeyen, Michael 30  Roompot-Charles Cycling .. + 00' 47'' 38 8 - -
38 87  Trarieux, Julien 26  Delko-Marseille Provence + 00' 47'' 50 - - -
39 32  Delage, Mickaël 33  Groupama-FDJ + 00' 47'' 54 - - -
40 12  Dewulf, Stan 21  Lotto-Soudal + 00' 47'' 40 38 - 9
41 14  Mertz, Rémy 23  Lotto-Soudal + 00' 47'' 62 - - 15
42 51  Asselman, Jesper 29  Roompot-Charles Cycling .. + 00' 47'' 44 - - -
43 127  Vermeulen, Emiel 26  Natura4Ever-Roubaix Lill.. + 00' 47'' 37 25 9 -
44 157  Poel, David van der v.. 26  Corendon-Circus + 00' 47'' 87 - - -
45 142  Ista, Kevyn 34  Wallonie-Bruxelles + 00' 47'' 53 24 15 -
46 53  Leysen, Senne 23  Roompot-Charles Cycling .. + 00' 47'' 46 - - 11
47 43  Eenkhoorn, Pascal 22  Team Jumbo-Visma + 00' 47'' 55 - 19 13
48 122  Barbier, Pierre 21  Natura4Ever-Roubaix Lill.. + 00' 47'' 42 9 - 10
49 92  Petit, Adrien 28  Total Direct Energie + 00' 47'' 48 - - -
50 41  Groenewegen, Dylan 25  Team Jumbo-Visma + 00' 47'' 14 1 - -
51 71  Greipel, André 36  Team Arkéa-Samsic + 00' 47'' 60 - - -
52 5  Touzé, Damien 22  Cofidis, solutions crédits + 00' 47'' 47 - - 12
53 46  Hoorn, Taco van der v.. 25  Team Jumbo-Visma + 00' 47'' 56 - - -
54 102  Capiot, Amaury 25  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 47'' 39 16 - -
55 67  Vanspeybrouck, Pieter 32  Wanty-Gobert Cycling Team + 00' 47'' 45 27 13 -
56 136  Maurelet, Flavien 28  St Michel-Auber 93 + 00' 47'' 49 - - -
57 173  Bagües, Aritz 29  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 47'' 78 - - -
58 84  Kasperkiewicz, Przemy.. 25  Delko-Marseille Provence + 00' 47'' 57 35 - -
59 137  Paillot, Yoann 27  St Michel-Auber 93 + 00' 47'' 41 42 - -
60 112  Cam, Maxime 26  Vital Concept-B&B Hô.. + 00' 47'' 64 - - -
61 72  Swift, Connor 23  Team Arkéa-Samsic + 00' 47'' 58 - - 14
62 52  Reinders, Elmar 27  Roompot-Charles Cycling .. + 00' 47'' 36 21 4 -
63 35  Duchesne, Antoine 27  Groupama-FDJ + 00' 47'' 71 - - -
64 55  Ginneken, Sjoerd van .. 26  Roompot-Charles Cycling .. + 00' 56'' 52 32 - -
65 183  Carisey, Clément 27  Israel Cycling Academy + 00' 56'' - 05'' 91 31 5 -
66 147  Taminiaux, Lionel 22  Wallonie-Bruxelles + 00' 58'' - 09'' 63 15 3 16
67 37  Vaugrenard, Benoît 37  Groupama-FDJ + 01' 00'' 79 - - -
68 22  Dumoulin, Samuel 38  Ag2r La Mondiale + 01' 18'' 72 - - -
69 155  Rickaert, Jonas 25  Corendon-Circus + 02' 16'' 69 44 - -
70 153  Hansen, Lasse 27  Corendon-Circus + 02' 16'' 65 18 16 -
71 24  Duval, Julien 28  Ag2r La Mondiale + 02' 16'' 67 43 - -
72 66  Kreder, Wesley 28  Wanty-Gobert Cycling Team + 02' 16'' 70 - - -
73 125  Leroux, Samuel 24  Natura4Ever-Roubaix Lill.. + 02' 16'' 66 36 8 17
74 95  Ligthart, Pim 30  Total Direct Energie + 02' 16'' 68 - - -
75 75  Pichon, Laurent 32  Team Arkéa-Samsic + 00' 19'' 31 - - -
76 2  Laporte, Christophe 26  Cofidis, solutions crédits + 04' 24'' 73 11 - -
77 4  Lemoine, Cyril 36  Cofidis, solutions crédits + 04' 24'' 74 - - -
78 25  Godon, Dorian 22  Ag2r La Mondiale + 04' 24'' 76 - - 18
79 93  Gaudin, Damien 32  Total Direct Energie + 04' 24'' 75 - - -
80 115  Morice, Julien 27  Vital Concept-B&B Hô.. + 04' 24'' 77 - - -
81 47  Wynants, Maarten 37  Team Jumbo-Visma + 04' 24'' 84 - - -
82 42  Martin, Tony 34  Team Jumbo-Visma + 04' 24'' 82 - - -
83 54  Riesebeek, Oscar 26  Roompot-Charles Cycling .. + 00' 19'' 25 - - -
84 146  Robeet, Ludovic 24  Wallonie-Bruxelles + 04' 51'' 92 - - 21
85 34  Armirail, Bruno 25  Groupama-FDJ + 04' 52'' 81 - - -
86 105  Planckaert, Edward 24  Sport Vlaanderen-Baloise + 06' 54'' 83 - - 20
87 65  Devriendt, Tom 27  Wanty-Gobert Cycling Team + 06' 54'' 85 39 1 -
88 175  Berrade, Urko 21  Euskadi Basque Country-M.. + 07' 03'' - 04'' 80 33 2 19
89 91  Terpstra, Niki 34  Total Direct Energie + 07' 03'' 86 - - -
90 27  Vandenbergh, Stijn 35  Ag2r La Mondiale + 08' 29'' 89 - - -
91 13  Frison, Frederik 26  Lotto-Soudal + 08' 29'' 90 - - -
92 33  Hoelgaard, Daniel 25  Groupama-FDJ + 08' 29'' 88 - - -
93 181  Barbier, Rudy 26  Israel Cycling Academy + 12' 14'' 108 14 - -
94 117  Van Genechten, Jonas 32  Vital Concept-B&B Hô.. + 12' 14'' 97 - - -
95 83  Grosu, Eduard 26  Delko-Marseille Provence + 12' 14'' 98 47 - -
96 56  Schip, Jan-Willem van.. 24  Roompot-Charles Cycling .. + 12' 14'' 95 - - 22
97 132  Hurel, Tony 31  St Michel-Auber 93 + 12' 14'' 96 - - -
98 143  Liepiņš, Emīls 26  Wallonie-Bruxelles + 12' 14'' 94 13 - -
99 6  Morin, Emmanuel 24  Cofidis, solutions crédits + 12' 14'' 107 - - 27
100 7  Vanbilsen, Kenneth 28  Cofidis, solutions crédits + 12' 14'' 99 40 - -
101 154  Jans, Roy 28  Corendon-Circus + 12' 14'' 93 7 - -
102 17  Wouters, Enzo 23  Lotto-Soudal + 14' 32'' 101 - - 24
103 156  Trijp, Maarten van van 25  Corendon-Circus + 14' 32'' 102 - - -
104 172  Viejo, Dani 21  Euskadi Basque Country-M.. + 14' 32'' 106 48 - 26
105 96  Sellier, Simon 24  Total Direct Energie + 14' 32'' 110 - - 28
106 131  Baldo, Nicolas 34  St Michel-Auber 93 + 14' 32'' 109 - 10 -
107 77  Welten, Bram 22  Team Arkéa-Samsic + 14' 32'' 100 45 - 23
108 123  Dernies, Tom 28  Natura4Ever-Roubaix Lill.. + 14' 32'' 105 - - -
109 114  Ermenault, Corentin 23  Vital Concept-B&B Hô.. + 14' 32'' 103 - - 25
110 94  Cardis, Romain 26  Total Direct Energie + 14' 32'' 104 - 6 -
DNF 3  Mathis, Marco 25  Cofidis, solutions crédits
DNF 76  Wagner, Robert 36  Team Arkéa-Samsic
DNF 104  Ghys, Robbe 22  Sport Vlaanderen-Baloise
DNF 141  Dehaes, Kenny 34  Wallonie-Bruxelles
DNF 182  Brändle, Matthias 29  Israel Cycling Academy
Km   Sprint #  Rider  Team Points Bonus
44.6   Campagne-les-Hesdin 1 147  Taminiaux, Lionel  Wallonie-Bruxelles 4 pts - 03''
2 183  Carisey, Clément  Israel Cycling Academy 2 pts - 02''
3 175  Berrade, Urko  Euskadi Basque Country-M.. 1 pts - 01''
54.4   Beaumiere-Saint-Martin 1 147  Taminiaux, Lionel  Wallonie-Bruxelles 4 pts - 03''
2 183  Carisey, Clément  Israel Cycling Academy 2 pts - 02''
3 175  Berrade, Urko  Euskadi Basque Country-M.. 1 pts - 01''
78.2   Beussent 1 147  Taminiaux, Lionel  Wallonie-Bruxelles 4 pts - 03''
2 175  Berrade, Urko  Euskadi Basque Country-M.. 2 pts - 02''
3 183  Carisey, Clément  Israel Cycling Academy 1 pts - 01''
Km   Climb #  Rider  Team Points Bonus
24.4   Dominois (4C) 1 175  Berrade, Urko  Euskadi Basque Country-M.. 3 pts -
2 147  Taminiaux, Lionel  Wallonie-Bruxelles 2 pts -
3 183  Carisey, Clément  Israel Cycling Academy 1 pts -
112.9   Herquelingue (4C) 1 175  Berrade, Urko  Euskadi Basque Country-M.. 3 pts -
2 147  Taminiaux, Lionel  Wallonie-Bruxelles 2 pts -
3 183  Carisey, Clément  Israel Cycling Academy 1 pts -
125.6   Saint-Etienne-au-Mont P1 (4C) 1 175  Berrade, Urko  Euskadi Basque Country-M.. 3 pts -
2 147  Taminiaux, Lionel  Wallonie-Bruxelles 2 pts -
3 183  Carisey, Clément  Israel Cycling Academy 1 pts -
140.8   Saint-Etienne-au-Mont P2 (4C) 1 147  Taminiaux, Lionel  Wallonie-Bruxelles 3 pts -
2 175  Berrade, Urko  Euskadi Basque Country-M.. 2 pts -
3 183  Carisey, Clément  Israel Cycling Academy 1 pts -
156.0   Saint-Etienne-au-Mont P3 (4C) 1 183  Carisey, Clément  Israel Cycling Academy 3 pts -
2 147  Taminiaux, Lionel  Wallonie-Bruxelles 2 pts -
3 175  Berrade, Urko  Euskadi Basque Country-M.. 1 pts -
171.2   Saint-Etienne-au-Mont P4 (4C) 1 44  Jansen, Amund  Team Jumbo-Visma 3 pts -
2 21  Venturini, Clément  Ag2r La Mondiale 2 pts -
3 11  Keukeleire, Jens  Lotto-Soudal 1 pts -
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Sport Vlaanderen-Baloise 13h 52' 35'' 47 3
9 101  Allegaert, Piet 24 4h 37' 19''
18 107  Sprengers, Thomas 29 4h 37' 38''
20 103  Declercq, Benjamin 25 4h 37' 38''
2  Ag2r La Mondiale 13h 52' 35'' 52 4
2 21  Venturini, Clément 25 4h 37' 19''
24 26  Jauregui, Quentin 25 4h 37' 38''
26 23  Bagdonas, Gediminas 33 4h 37' 38''
3  Israel Cycling Academy 13h 52' 35'' 71 2
4 187  Van Asbroeck, Tom 29 4h 37' 19''
33 185  Jensen, August 27 4h 37' 38''
34 184  Winden, Dennis van 31 4h 37' 38''
4  Team Jumbo-Visma 13h 52' 44'' 62 1
3 45  Teunissen, Mike 26 4h 37' 19''
12 44  Jansen, Amund 25 4h 37' 19''
47 43  Eenkhoorn, Pascal 22 4h 38' 06''
5  Wanty-Gobert Cycling Team 13h 52' 50'' 56 5
7 63  De Gendt, Aimé 24 4h 37' 19''
14 64  Backaert, Frederik 29 4h 37' 25''
35 62  Dupont, Timothy 31 4h 38' 06''
6  St Michel-Auber 93 13h 52' 54'' 61 6
15 133  Jakin, Alo 32 4h 37' 38''
17 134  Le Cunff, Kévin 31 4h 37' 38''
29 135  Maldonado, Anthony 28 4h 37' 38''
7  Natura4Ever-Roubaix Lille Mé.. 13h 53' 03'' 79 7
8 121  Antomarchi, Julien 35 4h 37' 19''
28 124  Idjouadienne, Pierre 23 4h 37' 38''
43 127  Vermeulen, Emiel 26 4h 38' 06''
8  Vital Concept-B&B Hôtels 13h 53' 03'' 91 12
1 111  Coquard, Bryan 27 4h 37' 19''
30 113  Courteille, Arnaud 30 4h 37' 38''
60 112  Cam, Maxime 26 4h 38' 06''
9  Team Arkéa-Samsic 13h 53' 03'' 92 8
10 73  Delaplace, Anthony 29 4h 37' 19''
31 74  Jarrier, Benoît 30 4h 37' 38''
51 71  Greipel, André 36 4h 38' 06''
10  Euskadi Basque Country-Murias 13h 53' 03'' 92 10
13 177  Sáez, Héctor 25 4h 37' 19''
22 171  Barthe, Cyril 23 4h 37' 38''
57 173  Bagües, Aritz 29 4h 38' 06''
11  Wallonie-Bruxelles 13h 53' 22'' 82 9
16 144  Nõmmela, Aksel 24 4h 37' 38''
21 145  Planckaert, Baptiste 30 4h 37' 38''
45 142  Ista, Kevyn 34 4h 38' 06''
12  Groupama-FDJ 13h 53' 22'' 83 11
19 31  Sarreau, Marc 25 4h 37' 38''
25 36  Geniets, Kevin 22 4h 37' 38''
39 32  Delage, Mickaël 33 4h 38' 06''
13  Lotto-Soudal 13h 53' 31'' 86 13
5 11  Keukeleire, Jens 30 4h 37' 19''
40 12  Dewulf, Stan 21 4h 38' 06''
41 14  Mertz, Rémy 23 4h 38' 06''
14  Delko-Marseille Provence 13h 53' 50'' 119 14
23 82  Combaud, Romain 28 4h 37' 38''
38 87  Trarieux, Julien 26 4h 38' 06''
58 84  Kasperkiewicz, Przemy.. 25 4h 38' 06''
15  Roompot-Charles Cycling Team 13h 54' 18'' 125 15
37 57  Van Staeyen, Michael 30 4h 38' 06''
42 51  Asselman, Jesper 29 4h 38' 06''
46 53  Leysen, Senne 23 4h 38' 06''
16  Total Direct Energie 13h 55' 00'' 134 16
11 97  Turgis, Anthony 25 4h 37' 19''
49 92  Petit, Adrien 28 4h 38' 06''
74 95  Ligthart, Pim 30 4h 39' 35''
17  Corendon-Circus 13h 55' 19'' 140 17
27 152  De Bondt, Dries 27 4h 37' 38''
44 157  Poel, David van der 26 4h 38' 06''
69 155  Rickaert, Jonas 25 4h 39' 35''
18  Cofidis, solutions crédits 13h 57' 08'' 134 18
6 1  Claeys, Dimitri 31 4h 37' 19''
52 5  Touzé, Damien 22 4h 38' 06''
76 2  Laporte, Christophe 26 4h 41' 43''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 45  Teunissen, Mike 26  Team Jumbo-Visma 16h 37' 23'' + 3
2 11  Keukeleire, Jens 30  Lotto-Soudal 16h 37' 27'' + 00' 04'' + 3
3 97  Turgis, Anthony 25  Total Direct Energie 16h 37' 28'' + 00' 05'' + 5
4 187  Van Asbroeck, Tom 29  Israel Cycling Academy 16h 37' 31'' + 00' 08'' + 8
5 44  Jansen, Amund 25  Team Jumbo-Visma 16h 37' 31'' + 00' 08'' + 10
6 31  Sarreau, Marc 25  Groupama-FDJ 16h 37' 35'' + 00' 12'' - 4
7 101  Allegaert, Piet 24  Sport Vlaanderen-Baloise 16h 37' 37'' + 00' 14'' + 20
8 73  Delaplace, Anthony 29  Team Arkéa-Samsic 16h 37' 37'' + 00' 14'' + 30
9 63  De Gendt, Aimé 24  Wanty-Gobert Cycling Team 16h 37' 37'' + 00' 14'' + 43
10 177  Sáez, Héctor 25  Euskadi Basque Country-M.. 16h 37' 37'' + 00' 14'' + 40
11 1  Claeys, Dimitri 31  Cofidis, solutions crédits 16h 37' 37'' + 00' 14'' + 42
12 121  Antomarchi, Julien 35  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 16h 37' 37'' + 00' 14'' + 47
13 64  Backaert, Frederik 29  Wanty-Gobert Cycling Team 16h 37' 43'' + 00' 20'' + 22
14 41  Groenewegen, Dylan 25  Team Jumbo-Visma 16h 37' 48'' + 00' 25'' - 13
15 144  Nõmmela, Aksel 24  Wallonie-Bruxelles 16h 37' 50'' + 00' 27'' + 1
16 152  De Bondt, Dries 27  Corendon-Circus 16h 37' 51'' + 00' 28'' + 1
17 171  Barthe, Cyril 23  Euskadi Basque Country-M.. 16h 37' 56'' + 00' 33'' + 9
18 107  Sprengers, Thomas 29  Sport Vlaanderen-Baloise 16h 37' 56'' + 00' 33'' + 15
19 103  Declercq, Benjamin 25  Sport Vlaanderen-Baloise 16h 37' 56'' + 00' 33'' + 17
20 26  Jauregui, Quentin 25  Ag2r La Mondiale 16h 37' 56'' + 00' 33'' + 14
21 134  Le Cunff, Kévin 31  St Michel-Auber 93 16h 37' 56'' + 00' 33'' + 18
22 124  Idjouadienne, Pierre 23  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 16h 37' 56'' + 00' 33'' + 15
23 23  Bagdonas, Gediminas 33  Ag2r La Mondiale 16h 37' 56'' + 00' 33'' + 17
24 145  Planckaert, Baptiste 30  Wallonie-Bruxelles 16h 37' 56'' + 00' 33'' + 24
25 54  Riesebeek, Oscar 26  Roompot-Charles Cycling .. 16h 37' 56'' + 00' 33'' + 6
26 106  Van Poucke, Aaron 21  Sport Vlaanderen-Baloise 16h 37' 56'' + 00' 33'' + 18
27 82  Combaud, Romain 28  Delko-Marseille Provence 16h 37' 56'' + 00' 33'' + 22
28 36  Geniets, Kevin 22  Groupama-FDJ 16h 37' 56'' + 00' 33'' + 26
29 184  Winden, Dennis van 31  Israel Cycling Academy 16h 37' 56'' + 00' 33'' + 22
30 133  Jakin, Alo 32  St Michel-Auber 93 16h 37' 56'' + 00' 33'' + 27
31 75  Pichon, Laurent 32  Team Arkéa-Samsic 16h 37' 56'' + 00' 33'' + 15
32 111  Coquard, Bryan 27  Vital Concept-B&B Hô.. 16h 37' 57'' + 00' 34'' + 44
33 113  Courteille, Arnaud 30  Vital Concept-B&B Hô.. 16h 38' 08'' + 00' 45'' + 35
34 62  Dupont, Timothy 31  Wanty-Gobert Cycling Team 16h 38' 12'' + 00' 49'' - 31
35 135  Maldonado, Anthony 28  St Michel-Auber 93 16h 38' 14'' + 00' 51'' + 36
36 52  Reinders, Elmar 27  Roompot-Charles Cycling .. 16h 38' 17'' + 00' 54'' - 26
37 127  Vermeulen, Emiel 26  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 16h 38' 17'' + 00' 54'' - 26
38 57  Van Staeyen, Michael 30  Roompot-Charles Cycling .. 16h 38' 18'' + 00' 55'' - 25
39 102  Capiot, Amaury 25  Sport Vlaanderen-Baloise 16h 38' 18'' + 00' 55'' - 25
40 12  Dewulf, Stan 21  Lotto-Soudal 16h 38' 22'' + 00' 59'' - 20
41 137  Paillot, Yoann 27  St Michel-Auber 93 16h 38' 23'' + 01' 00'' - 19
42 122  Barbier, Pierre 21  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 16h 38' 24'' + 01' 01'' - 18
43 186  Räim, Mihkel 25  Israel Cycling Academy 16h 38' 24'' + 01' 01'' - 18
44 51  Asselman, Jesper 29  Roompot-Charles Cycling .. 16h 38' 24'' + 01' 01'' - 15
45 67  Vanspeybrouck, Pieter 32  Wanty-Gobert Cycling Team 16h 38' 24'' + 01' 01'' - 15
46 53  Leysen, Senne 23  Roompot-Charles Cycling .. 16h 38' 24'' + 01' 01'' - 4
47 5  Touzé, Damien 22  Cofidis, solutions crédits 16h 38' 24'' + 01' 01'' - 6
48 92  Petit, Adrien 28  Total Direct Energie 16h 38' 24'' + 01' 01'' - 5
49 136  Maurelet, Flavien 28  St Michel-Auber 93 16h 38' 24'' + 01' 01'' + 7
50 87  Trarieux, Julien 26  Delko-Marseille Provence 16h 38' 24'' + 01' 01'' + 10
51 21  Venturini, Clément 25  Ag2r La Mondiale 16h 38' 25'' + 01' 02'' + 28
52 55  Ginneken, Sjoerd van 26  Roompot-Charles Cycling .. 16h 38' 30'' + 01' 07'' - 34
53 142  Ista, Kevyn 34  Wallonie-Bruxelles 16h 38' 36'' + 01' 13'' + 10
54 32  Delage, Mickaël 33  Groupama-FDJ 16h 38' 36'' + 01' 13'' + 10
55 43  Eenkhoorn, Pascal 22  Team Jumbo-Visma 16h 38' 36'' + 01' 13'' + 11
56 46  Hoorn, Taco van der 25  Team Jumbo-Visma 16h 38' 36'' + 01' 13'' + 11
57 84  Kasperkiewicz, Przemyslaw 25  Delko-Marseille Provence 16h 38' 39'' + 01' 16'' + 12
58 72  Swift, Connor 23  Team Arkéa-Samsic 16h 38' 42'' + 01' 19'' + 14
59 185  Jensen, August 27  Israel Cycling Academy 16h 38' 54'' + 01' 31'' + 22
60 71  Greipel, André 36  Team Arkéa-Samsic 16h 39' 10'' + 01' 47'' + 18
61 74  Jarrier, Benoît 30  Team Arkéa-Samsic 16h 39' 15'' + 01' 52'' + 30
62 14  Mertz, Rémy 23  Lotto-Soudal 16h 39' 19'' + 01' 56'' + 18
63 147  Taminiaux, Lionel 22  Wallonie-Bruxelles 16h 39' 34'' + 02' 11'' + 22
64 112  Cam, Maxime 26  Vital Concept-B&B Hô.. 16h 39' 37'' + 02' 14'' + 23
65 153  Hansen, Lasse 27  Corendon-Circus 16h 39' 45'' + 02' 22'' - 56
66 125  Leroux, Samuel 24  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 16h 39' 50'' + 02' 27'' - 47
67 24  Duval, Julien 28  Ag2r La Mondiale 16h 39' 52'' + 02' 29'' - 44
68 95  Ligthart, Pim 30  Total Direct Energie 16h 39' 53'' + 02' 30'' - 13
69 155  Rickaert, Jonas 25  Corendon-Circus 16h 40' 05'' + 02' 42'' - 7
70 66  Kreder, Wesley 28  Wanty-Gobert Cycling Team 16h 40' 05'' + 02' 42'' - 5
71 35  Duchesne, Antoine 27  Groupama-FDJ 16h 40' 05'' + 02' 42'' + 23
72 22  Dumoulin, Samuel 38  Ag2r La Mondiale 16h 41' 23'' + 04' 00'' + 27
73 2  Laporte, Christophe 26  Cofidis, solutions crédits 16h 41' 51'' + 04' 28'' - 66
74 4  Lemoine, Cyril 36  Cofidis, solutions crédits 16h 41' 59'' + 04' 36'' - 53
75 93  Gaudin, Damien 32  Total Direct Energie 16h 42' 01'' + 04' 38'' - 17
76 25  Godon, Dorian 22  Ag2r La Mondiale 16h 42' 01'' + 04' 38'' - 15
77 115  Morice, Julien 27  Vital Concept-B&B Hô.. 16h 43' 48'' + 06' 25'' + 19
78 173  Bagües, Aritz 29  Euskadi Basque Country-M.. 16h 44' 08'' + 06' 45'' + 31
79 37  Vaugrenard, Benoît 37  Groupama-FDJ 16h 44' 45'' + 07' 22'' + 31
80 175  Berrade, Urko 21  Euskadi Basque Country-M.. 16h 44' 54'' + 07' 31'' - 6
81 34  Armirail, Bruno 25  Groupama-FDJ 16h 45' 04'' + 07' 41'' + 19
82 42  Martin, Tony 34  Team Jumbo-Visma 16h 45' 08'' + 07' 45'' + 20
83 105  Planckaert, Edward 24  Sport Vlaanderen-Baloise 16h 45' 31'' + 08' 08'' -
84 47  Wynants, Maarten 37  Team Jumbo-Visma 16h 45' 41'' + 08' 18'' + 19
85 65  Devriendt, Tom 27  Wanty-Gobert Cycling Team 16h 45' 50'' + 08' 27'' + 5
86 91  Terpstra, Niki 34  Total Direct Energie 16h 45' 57'' + 08' 34'' + 3
87 157  Poel, David van der 26  Corendon-Circus 16h 46' 08'' + 08' 45'' + 25
88 33  Hoelgaard, Daniel 25  Groupama-FDJ 16h 47' 08'' + 09' 45'' - 4
89 27  Vandenbergh, Stijn 35  Ag2r La Mondiale 16h 47' 16'' + 09' 53'' - 3
90 13  Frison, Frederik 26  Lotto-Soudal 16h 48' 00'' + 10' 37'' + 7
91 183  Carisey, Clément 27  Israel Cycling Academy 16h 48' 38'' + 11' 15'' + 23
92 146  Robeet, Ludovic 24  Wallonie-Bruxelles 16h 49' 14'' + 11' 51'' + 19
93 154  Jans, Roy 28  Corendon-Circus 16h 49' 41'' + 12' 18'' - 87
94 143  Liepiņš, Emīls 26  Wallonie-Bruxelles 16h 49' 51'' + 12' 28'' - 62
95 56  Schip, Jan-Willem van 24  Roompot-Charles Cycling .. 16h 49' 51'' + 12' 28'' - 50
96 132  Hurel, Tony 31  St Michel-Auber 93 16h 49' 51'' + 12' 28'' - 49
97 117  Van Genechten, Jonas 32  Vital Concept-B&B Hô.. 16h 50' 09'' + 12' 46'' - 24
98 83  Grosu, Eduard 26  Delko-Marseille Provence 16h 50' 11'' + 12' 48'' - 23
99 7  Vanbilsen, Kenneth 28  Cofidis, solutions crédits 16h 51' 27'' + 14' 04'' - 6
100 77  Welten, Bram 22  Team Arkéa-Samsic 16h 52' 09'' + 14' 46'' - 72
101 17  Wouters, Enzo 23  Lotto-Soudal 16h 52' 27'' + 15' 04'' - 31
102 156  Trijp, Maarten van 25  Corendon-Circus 16h 52' 50'' + 15' 27'' - 25
103 114  Ermenault, Corentin 23  Vital Concept-B&B Hô.. 16h 53' 08'' + 15' 45'' - 21
104 94  Cardis, Romain 26  Total Direct Energie 16h 53' 24'' + 16' 01'' - 16
105 123  Dernies, Tom 28  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 16h 53' 32'' + 16' 09'' - 13
106 172  Viejo, Dani 21  Euskadi Basque Country-M.. 16h 53' 53'' + 16' 30'' - 11
107 6  Morin, Emmanuel 24  Cofidis, solutions crédits 16h 55' 02'' + 17' 39'' -
108 181  Barbier, Rudy 26  Israel Cycling Academy 16h 55' 37'' + 18' 14'' -
109 131  Baldo, Nicolas 34  St Michel-Auber 93 16h 57' 14'' + 19' 51'' - 3
110 96  Sellier, Simon 24  Total Direct Energie 17h 01' 31'' + 24' 08'' + 3
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 41  Groenewegen, Dylan 25  Team Jumbo-Visma 60 pts -
2 45  Teunissen, Mike 26  Team Jumbo-Visma 43 pts -17 pts + 2
3 31  Sarreau, Marc 25  Groupama-FDJ 40 pts -20 pts - 1
4 187  Van Asbroeck, Tom 29  Israel Cycling Academy 37 pts -23 pts + 2
5 62  Dupont, Timothy 31  Wanty-Gobert Cycling Team 35 pts -25 pts - 2
6 11  Keukeleire, Jens 30  Lotto-Soudal 33 pts -27 pts + 1
7 154  Jans, Roy 28  Corendon-Circus 28 pts -32 pts - 2
8 57  Van Staeyen, Michael 30  Roompot-Charles Cycling .. 19 pts -41 pts -
9 122  Barbier, Pierre 21  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 19 pts -41 pts -
10 101  Allegaert, Piet 24  Sport Vlaanderen-Baloise 17 pts -43 pts + 7
11 2  Laporte, Christophe 26  Cofidis, solutions crédits 16 pts -44 pts -
12 44  Jansen, Amund 25  Team Jumbo-Visma 15 pts -45 pts + 2
13 143  Liepiņš, Emīls 26  Wallonie-Bruxelles 15 pts -45 pts - 1
14 181  Barbier, Rudy 26  Israel Cycling Academy 13 pts -47 pts - 4
15 147  Taminiaux, Lionel 22  Wallonie-Bruxelles 12 pts -48 pts
16 102  Capiot, Amaury 25  Sport Vlaanderen-Baloise 12 pts -48 pts - 3
17 97  Turgis, Anthony 25  Total Direct Energie 11 pts -49 pts + 6
18 153  Hansen, Lasse 27  Corendon-Circus 10 pts -50 pts - 3
19 1  Claeys, Dimitri 31  Cofidis, solutions crédits 10 pts -50 pts
20 144  Nõmmela, Aksel 24  Wallonie-Bruxelles 10 pts -50 pts - 4
21 52  Reinders, Elmar 27  Roompot-Charles Cycling .. 9 pts -51 pts - 3
22 63  De Gendt, Aimé 24  Wanty-Gobert Cycling Team 9 pts -51 pts
23 171  Barthe, Cyril 23  Euskadi Basque Country-M.. 9 pts -51 pts - 4
24 142  Ista, Kevyn 34  Wallonie-Bruxelles 9 pts -51 pts - 4
25 127  Vermeulen, Emiel 26  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 8 pts -52 pts - 4
26 121  Antomarchi, Julien 35  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 8 pts -52 pts
27 67  Vanspeybrouck, Pieter 32  Wanty-Gobert Cycling Team 7 pts -53 pts - 5
28 152  De Bondt, Dries 27  Corendon-Circus 6 pts -54 pts - 4
29 73  Delaplace, Anthony 29  Team Arkéa-Samsic 6 pts -54 pts
30 124  Idjouadienne, Pierre 23  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 6 pts -54 pts - 5
31 183  Carisey, Clément 27  Israel Cycling Academy 5 pts -55 pts
32 55  Ginneken, Sjoerd van 26  Roompot-Charles Cycling .. 4 pts -56 pts - 6
33 175  Berrade, Urko 21  Euskadi Basque Country-M.. 4 pts -56 pts
34 177  Sáez, Héctor 25  Euskadi Basque Country-M.. 3 pts -57 pts
35 84  Kasperkiewicz, Przemyslaw 25  Delko-Marseille Provence 3 pts -57 pts - 7
36 125  Leroux, Samuel 24  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 3 pts -57 pts - 9
37 64  Backaert, Frederik 29  Wanty-Gobert Cycling Team 2 pts -58 pts
38 12  Dewulf, Stan 21  Lotto-Soudal 2 pts -58 pts - 9
39 65  Devriendt, Tom 27  Wanty-Gobert Cycling Team 2 pts -58 pts - 9
40 7  Vanbilsen, Kenneth 28  Cofidis, solutions crédits 2 pts -58 pts - 9
41 133  Jakin, Alo 32  St Michel-Auber 93 1 pts -59 pts
42 137  Paillot, Yoann 27  St Michel-Auber 93 1 pts -59 pts - 10
43 24  Duval, Julien 28  Ag2r La Mondiale 1 pts -59 pts - 10
44 155  Rickaert, Jonas 25  Corendon-Circus 1 pts -59 pts - 9
45 77  Welten, Bram 22  Team Arkéa-Samsic 1 pts -59 pts - 11
46 111  Coquard, Bryan 27  Vital Concept-B&B Hô.. 0 pts -60 pts - 9
47 83  Grosu, Eduard 26  Delko-Marseille Provence -4 pts -64 pts - 11
48 172  Viejo, Dani 21  Euskadi Basque Country-M.. -20 pts -80 pts - 10
49 21  Venturini, Clément 25  Ag2r La Mondiale -23 pts -83 pts - 10
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 65  Devriendt, Tom 27  Wanty-Gobert Cycling Team 15 pts -
2 175  Berrade, Urko 21  Euskadi Basque Country-M.. 12 pts -3 pts
3 147  Taminiaux, Lionel 22  Wallonie-Bruxelles 11 pts -4 pts
4 52  Reinders, Elmar 27  Roompot-Charles Cycling .. 9 pts -6 pts - 2
5 183  Carisey, Clément 27  Israel Cycling Academy 7 pts -8 pts
6 94  Cardis, Romain 26  Total Direct Energie 6 pts -9 pts - 3
7 11  Keukeleire, Jens 30  Lotto-Soudal 6 pts -9 pts - 2
8 125  Leroux, Samuel 24  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 6 pts -9 pts - 4
9 127  Vermeulen, Emiel 26  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 4 pts -11 pts - 3
10 131  Baldo, Nicolas 34  St Michel-Auber 93 4 pts -11 pts - 3
11 44  Jansen, Amund 25  Team Jumbo-Visma 3 pts -12 pts
12 97  Turgis, Anthony 25  Total Direct Energie 2 pts -13 pts - 4
13 67  Vanspeybrouck, Pieter 32  Wanty-Gobert Cycling Team 2 pts -13 pts - 3
14 21  Venturini, Clément 25  Ag2r La Mondiale 2 pts -13 pts
15 142  Ista, Kevyn 34  Wallonie-Bruxelles 2 pts -13 pts - 4
16 153  Hansen, Lasse 27  Corendon-Circus 2 pts -13 pts - 7
17 45  Teunissen, Mike 26  Team Jumbo-Visma 1 pts -14 pts - 5
18 152  De Bondt, Dries 27  Corendon-Circus 1 pts -14 pts - 5
19 43  Eenkhoorn, Pascal 22  Team Jumbo-Visma 1 pts -14 pts - 5
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 97  Turgis, Anthony 25  Total Direct Energie 16h 37' 28'' -
2 101  Allegaert, Piet 24  Sport Vlaanderen-Baloise 16h 37' 37'' + 00' 09'' + 5
3 63  De Gendt, Aimé 24  Wanty-Gobert Cycling Team 16h 37' 37'' + 00' 09'' + 11
4 144  Nõmmela, Aksel 24  Wallonie-Bruxelles 16h 37' 50'' + 00' 22'' - 2
5 171  Barthe, Cyril 23  Euskadi Basque Country-M.. 16h 37' 56'' + 00' 28'' + 1
6 124  Idjouadienne, Pierre 23  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 16h 37' 56'' + 00' 28'' + 3
7 106  Van Poucke, Aaron 21  Sport Vlaanderen-Baloise 16h 37' 56'' + 00' 28'' + 5
8 36  Geniets, Kevin 22  Groupama-FDJ 16h 37' 56'' + 00' 28'' + 7
9 12  Dewulf, Stan 21  Lotto-Soudal 16h 38' 22'' + 00' 54'' - 5
10 122  Barbier, Pierre 21  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 16h 38' 24'' + 00' 56'' - 5
11 53  Leysen, Senne 23  Roompot-Charles Cycling .. 16h 38' 24'' + 00' 56'' -
12 5  Touzé, Damien 22  Cofidis, solutions crédits 16h 38' 24'' + 00' 56'' - 2
13 43  Eenkhoorn, Pascal 22  Team Jumbo-Visma 16h 38' 36'' + 01' 08'' + 4
14 72  Swift, Connor 23  Team Arkéa-Samsic 16h 38' 42'' + 01' 14'' + 5
15 14  Mertz, Rémy 23  Lotto-Soudal 16h 39' 19'' + 01' 51'' + 6
16 147  Taminiaux, Lionel 22  Wallonie-Bruxelles 16h 39' 34'' + 02' 06'' + 8
17 125  Leroux, Samuel 24  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 16h 39' 50'' + 02' 22'' - 14
18 25  Godon, Dorian 22  Ag2r La Mondiale 16h 42' 01'' + 04' 33'' - 2
19 175  Berrade, Urko 21  Euskadi Basque Country-M.. 16h 44' 54'' + 07' 26'' + 1
20 105  Planckaert, Edward 24  Sport Vlaanderen-Baloise 16h 45' 31'' + 08' 03'' + 3
21 146  Robeet, Ludovic 24  Wallonie-Bruxelles 16h 49' 14'' + 11' 46'' + 7
22 56  Schip, Jan-Willem van 24  Roompot-Charles Cycling .. 16h 49' 51'' + 12' 23'' - 9
23 77  Welten, Bram 22  Team Arkéa-Samsic 16h 52' 09'' + 14' 41'' - 15
24 17  Wouters, Enzo 23  Lotto-Soudal 16h 52' 27'' + 14' 59'' - 6
25 114  Ermenault, Corentin 23  Vital Concept-B&B Hô.. 16h 53' 08'' + 15' 40'' - 3
26 172  Viejo, Dani 21  Euskadi Basque Country-M.. 16h 53' 53'' + 16' 25'' - 1
27 6  Morin, Emmanuel 24  Cofidis, solutions crédits 16h 55' 02'' + 17' 34'' -
28 96  Sellier, Simon 24  Total Direct Energie 17h 01' 31'' + 24' 03'' + 1
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Team Jumbo-Visma 49h 53' 20'' -
2  Israel Cycling Academy 49h 53' 23'' + 00' 03'' + 4
3  Sport Vlaanderen-Baloise 49h 53' 23'' + 00' 03'' + 5
4  Ag2r La Mondiale 49h 53' 23'' + 00' 03'' + 5
5  Wanty-Gobert Cycling Team 49h 53' 38'' + 00' 18'' -
6  St Michel-Auber 93 49h 53' 48'' + 00' 28'' + 6
7  Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole 49h 53' 57'' + 00' 37'' + 4
8  Team Arkéa-Samsic 49h 53' 57'' + 00' 37'' + 5
9  Wallonie-Bruxelles 49h 54' 04'' + 00' 44'' - 7
10  Euskadi Basque Country-Murias 49h 54' 13'' + 00' 53'' + 7
11  Groupama-FDJ 49h 54' 22'' + 01' 02'' + 4
12  Vital Concept-B&B Hôtels 49h 54' 27'' + 01' 07'' + 6
13  Lotto-Soudal 49h 54' 37'' + 01' 17'' + 3
14  Delko-Marseille Provence 49h 54' 44'' + 01' 24'' -
15  Roompot-Charles Cycling Team 49h 55' 06'' + 01' 46'' - 8
16  Total Direct Energie 49h 55' 48'' + 02' 28'' - 6
17  Corendon-Circus 49h 56' 01'' + 02' 41'' - 14
18  Cofidis, solutions crédits 49h 57' 54'' + 04' 34'' - 14


© Wijnreder Media