Lens - Liévin (189.6 km)

Route

 19 May 2018
 Profile  Flat stage
 Start  Lens
 Finish  Liévin
 Distance  189.6 km  (117.8 mi)
 Speed  44.242 km/h  (27.490 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 2
 
 
 
 
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 56  Rabitsch, Stefan 26  Team Felbermayr-Simplon .. 4h 17' 08'' - - - -
2 13  Černý, Josef 25  Elkov-Author + 00' 00'' - - - -
3 26  Steimle, Jannik 22  Team Vorarlberg Santic + 00' 20'' - - - -
4 42  Quaade, Rasmus 28  BHS Almeborg-Bornholm + 00' 20'' - - - -
5 62  Kleiman, Wim 25  Monkey Town + 00' 24'' - - - -
6 52  Krizek, Matthias 29  Team Felbermayr-Simplon .. + 00' 40'' - - - -
7 126  Wright, Fred 18  Great Britain + 00' 43'' - - - -
8 144  Dewulf, Stan 20  Lotto-Soudal U23 + 04' 01'' - - - -
9 45  Lisson, Christoffer 22  BHS Almeborg-Bornholm + 04' 01'' - - - -
10 61  Looij, André 22  Monkey Town + 04' 12'' - - - -
11 41  Pedersen, Nicklas 24  BHS Almeborg-Bornholm + 04' 12'' - - - -
12 172  Dassonville, Flavien 27  CC Nogent-sur-Oise + 04' 14'' - - - -
13 51  Fortin, Filippo 29  Team Felbermayr-Simplon .. + 04' 14'' - - - -
14 121  Hayter, Ethan 19  Great Britain + 04' 14'' - - - -
15 1  Aristi, Mikel 24  Euskadi Basque Country-M.. + 04' 14'' - - - -
16 205  Froidevaux, Robin 19  Akros-Renfer SA + 04' 14'' - - - -
17 81  Teggart, Matthew 22  Team Wiggins + 04' 14'' - - - -
18 23  Orrico, Davide 28  Team Vorarlberg Santic + 04' 14'' - - - -
19 174  Nonnez, Théo -  CC Nogent-sur-Oise + 04' 14'' - - - -
20 15  Polnický, Jiří 28  Elkov-Author + 04' 14'' - - - -
21 162  De Poorter, Maxime 22  EFC-L&R-Vulsteke + 04' 14'' - - - -
22 136  Peák, Barnabas 19  Centre Mondial du Cyclisme + 04' 14'' - - - -
23 192  Flet, Axel 24  ESEG Douai + 04' 14'' - - - -
24 156  Morin, Emmanuel 23  Sojasun Espoirs-AC Noyal.. + 04' 14'' - - - -
25 93  Évrard, Laurent 27  Sovac-Natura4Ever + 04' 14'' - - - -
26 72  Vinjebo, Emil 24  Team ColoQuick + 04' 14'' - - - -
27 16  Zahálka, Matěj 24  Elkov-Author + 04' 14'' - - - -
28 186  Watrelot, Jean-Lou 20  Dunkerque Littoral Cycli.. + 04' 14'' - - - -
29 164  Seye, Guillaume 21  EFC-L&R-Vulsteke + 04' 14'' - - - -
30 185  Vandermeersch, Emilien 19  Dunkerque Littoral Cycli.. + 04' 14'' - - - -
31 33  Cabot, Jérémy 26  Roubaix-Lille Métropole + 04' 14'' - - - -
32 54  Lehner, Daniel 24  Team Felbermayr-Simplon .. + 04' 14'' - - - -
33 165  Verhulst, Lothar 19  EFC-L&R-Vulsteke + 04' 14'' - - - -
34 143  De Decker, Alfdan 21  Lotto-Soudal U23 + 04' 14'' - - - -
35 132  Barać, Antonio 21  Centre Mondial du Cyclisme + 04' 14'' - - - -
36 191  Avoine, Kévin 20  ESEG Douai + 04' 14'' - - - -
37 106  Scotson, Callum 21  Mitchelton-BikeExchange + 04' 14'' - - - -
38 86  Downey, Mark 21  Team Wiggins + 04' 14'' - - - -
39 53  Schlemmer, Lukas 23  Team Felbermayr-Simplon .. + 04' 14'' - - - -
40 46  Klaris, Magnus 22  BHS Almeborg-Bornholm + 04' 14'' - - - -
41 124  Nally, Joe 18  Great Britain + 04' 14'' - - - -
42 64  Pluto, Martin 20  Monkey Town + 04' 22'' - - - -
43 184  Van Haverbeke, Julien 22  Dunkerque Littoral Cycli.. + 04' 22'' - - - -
44 85  Kerfoot-Robson, Dylan 22  Team Wiggins + 04' 22'' - - - -
45 183  Moncomble, Nicolas 35  Dunkerque Littoral Cycli.. + 04' 22'' - - - -
46 36  Tronet, Steven 31  Roubaix-Lille Métropole + 04' 22'' - - - -
47 115  Visser, Louis 19  Dimension Data for Qhubeka + 04' 22'' - - - -
48 176  Sagnier, Théo 20  CC Nogent-sur-Oise + 04' 22'' - - - -
49 25  Jäger, Patrick 24  Team Vorarlberg Santic + 04' 22'' - - - -
50 82  Navarro, Corentin 20  Team Wiggins + 04' 22'' - - - -
51 83  Cullaigh, Gabriel 22  Team Wiggins + 04' 22'' - - - -
52 153  Lagree, Adrien 21  Sojasun Espoirs-AC Noyal.. + 04' 22'' - - - -
53 12  Bucháček, Tomáš 40  Elkov-Author + 04' 22'' - - - -
54 122  Bostock, Matthew 20  Great Britain + 04' 22'' - - - -
55 151  Davy, Clement 19  Sojasun Espoirs-AC Noyal.. + 04' 22'' - - - -
56 203  Bissegger, Stefan 19  Akros-Renfer SA + 04' 29'' - - - -
57 131  Stojnic, Veljko 19  Centre Mondial du Cyclisme + 04' 29'' - - - -
58 171  Carpentier, Adrien 22  CC Nogent-sur-Oise + 05' 25'' - - - -
59 94  Deguide, Louis 24  Sovac-Natura4Ever + 05' 25'' - - - -
60 14  Kaňkovský, Alois 34  Elkov-Author + 05' 30'' - - - -
61 134  Kalaba, Dušan 21  Centre Mondial du Cyclisme + 05' 30'' - - - -
62 145  Marit, Arne 19  Lotto-Soudal U23 + 05' 41'' - - - -
63 104  Sun, Xiaolong 24  Mitchelton-BikeExchange + 05' 41'' - - - -
64 182  Gourguechon, Baptiste 19  Dunkerque Littoral Cycli.. + 05' 41'' - - - -
65 142  Castrique, Jonas 21  Lotto-Soudal U23 + 05' 41'' - - - -
66 163  Loy, Antoine 21  EFC-L&R-Vulsteke + 05' 45'' - - - -
67 114  Jones, Ollie 22  Dimension Data for Qhubeka + 06' 22'' - - - -
68 55  Kierner, Florian 19  Team Felbermayr-Simplon .. + 06' 22'' - - - -
69 75  Wallin, Rasmus 22  Team ColoQuick + 06' 22'' - - - -
70 66  Rhee, Joey van van 25  Monkey Town + 06' 22'' - - - -
71 71  Von Folsach, Casper 25  Team ColoQuick + 06' 22'' - - - -
72 133  Batsaikhan, Tegshbayar 19  Centre Mondial du Cyclisme + 06' 22'' - - - -
73 196  Elslander, Florian va.. 23  ESEG Douai + 06' 22'' - - - -
74 175  Huens, Rémi 19  CC Nogent-sur-Oise + 06' 22'' - - - -
75 44  Toudal, Emil 21  BHS Almeborg-Bornholm + 06' 22'' - - - -
76 166  Weemaes, Sasha 20  EFC-L&R-Vulsteke + 06' 22'' - - - -
77 116  Main, Kent 22  Dimension Data for Qhubeka + 06' 29'' - - - -
78 113  Mozzato, Luca 20  Dimension Data for Qhubeka + 08' 22'' - - - -
79 154  Hurel, Tony 30  Sojasun Espoirs-AC Noyal.. + 09' 41'' - - - -
80 4  Txoperena, Beñat 26  Euskadi Basque Country-M.. + 09' 50'' - - - -
81 6  Sanz, Enrique 28  Euskadi Basque Country-M.. + 09' 50'' - - - -
82 181  Garez, Raphaël 21  Dunkerque Littoral Cycli.. + 10' 40'' - - - -
83 11  Hačecký, Vojtěch 31  Elkov-Author + 10' 40'' - - - -
84 5  Rodriguez, Sergio 26  Euskadi Basque Country-M.. + 10' 40'' - - - -
85 96  Stenuit, Robin 27  Sovac-Natura4Ever + 10' 40'' - - - -
86 195  Fache, Florent 21  ESEG Douai + 10' 40'' - - - -
87 141  Colman, Alex 19  Lotto-Soudal U23 + 10' 40'' - - - -
88 31  Leroux, Samuel 23  Roubaix-Lille Métropole + 10' 40'' - - - -
89 95  Geuens, Alexander 23  Sovac-Natura4Ever + 10' 40'' - - - -
90 193  Huygens, Maxime 26  ESEG Douai + 10' 40'' - - - -
91 101  Bi, Wenhui 25  Mitchelton-BikeExchange + 10' 40'' - - - -
92 123  Walls, Matthew 20  Great Britain + 10' 40'' - - - -
93 103  Jiang, Zhihui 24  Mitchelton-BikeExchange + 10' 40'' - - - -
94 125  Holt, Joe 20  Great Britain + 10' 40'' - - - -
95 173  Maffeis, Dany 25  CC Nogent-sur-Oise + 10' 40'' - - - -
96 102  Chaves, Brayan 21  Mitchelton-BikeExchange + 10' 40'' - - - -
97 92  Deriaux, Florian 27  Sovac-Natura4Ever + 10' 40'' - - - -
98 146  Vaughan, Jacob 18  Lotto-Soudal U23 + 10' 40'' - - - -
99 3  Udondo, Gotzon 24  Euskadi Basque Country-M.. + 10' 40'' - - - -
100 73  Johansen, Julius 18  Team ColoQuick + 10' 40'' - - - -
101 152  Farantakis, Stylianos 22  Sojasun Espoirs-AC Noyal.. + 10' 40'' - - - -
102 43  Nikolejsen, Eigil 20  BHS Almeborg-Bornholm + 17' 23'' - - - -
103 22  Geismayr, Daniel 28  Team Vorarlberg Santic + 17' 23'' - - - -
104 202  Dufaux, Loïs 20  Akros-Renfer SA + 18' 36'' - - - -
105 204  Döring, Jonas 19  Akros-Renfer SA + 18' 37'' - - - -
106 201  Aebi, Antoine 19  Akros-Renfer SA + 18' 37'' - - - -
107 155  Blampain, Maxime 22  Sojasun Espoirs-AC Noyal.. + 19' 34'' - - - -
DNF 2  Barrenetxea, Ander 26  Euskadi Basque Country-M..
DNF 32  Barbier, Pierre 20  Roubaix-Lille Métropole
DNF 35  Seynaeve, Lander 25  Roubaix-Lille Métropole
DNF 65  Veekens, Mel van der .. 19  Monkey Town
DNF 74  Larsen, Mathias 19  Team ColoQuick
DNF 84  Pidcock, Thomas 18  Team Wiggins
DNF 91  Bille, Gaëtan 30  Sovac-Natura4Ever
DNF 135  Chzhan, Igor 18  Centre Mondial du Cyclisme
DNF 161  Borra, Gilles 19  EFC-L&R-Vulsteke
DNF 194  Van Beethoven, Matthias 23  ESEG Douai
DNF 206  Suter, Joël 19  Akros-Renfer SA
DNS 34  Kneisky, Morgan 30  Roubaix-Lille Métropole
DNS 105  Sweeny, Harry 19  Mitchelton-BikeExchange
Km   Climb #  Rider  Team Points Bonus
44.4    () 1     - -
55.9    () 1     - -
81.4    () 1     - -
88.9    () 1     - -
104.8    () 1     - -
137.5    () 1     - -
144.7    () 1     - -
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Team Felbermayr-Simplon Wels 12h 56' 18'' 20
1 56  Rabitsch, Stefan 26 4h 17' 08''
6 52  Krizek, Matthias 29 4h 17' 48''
13 51  Fortin, Filippo 29 4h 21' 22''
2  Elkov-Author 12h 59' 52'' 49
2 13  Černý, Josef 25 4h 17' 08''
20 15  Polnický, Jiří 28 4h 21' 22''
27 16  Zahálka, Matěj 24 4h 21' 22''
3  BHS Almeborg-Bornholm 12h 59' 57'' 24
4 42  Quaade, Rasmus 28 4h 17' 28''
9 45  Lisson, Christoffer 22 4h 21' 09''
11 41  Pedersen, Nicklas 24 4h 21' 20''
4  Team Vorarlberg Santic 13h 00' 20'' 70
3 26  Steimle, Jannik 22 4h 17' 28''
18 23  Orrico, Davide 28 4h 21' 22''
49 25  Jäger, Patrick 24 4h 21' 30''
5  Monkey Town 13h 00' 22'' 57
5 62  Kleiman, Wim 25 4h 17' 32''
10 61  Looij, André 22 4h 21' 20''
42 64  Pluto, Martin 20 4h 21' 30''
6  Great Britain 13h 00' 35'' 62
7 126  Wright, Fred 18 4h 17' 51''
14 121  Hayter, Ethan 19 4h 21' 22''
41 124  Nally, Joe 18 4h 21' 22''
7  EFC-L&R-Vulsteke 13h 04' 06'' 83
21 162  De Poorter, Maxime 22 4h 21' 22''
29 164  Seye, Guillaume 21 4h 21' 22''
33 165  Verhulst, Lothar 19 4h 21' 22''
8  CC Nogent-sur-Oise 13h 04' 14'' 79
12 172  Dassonville, Flavien 27 4h 21' 22''
19 174  Nonnez, Théo - 4h 21' 22''
48 176  Sagnier, Théo 20 4h 21' 30''
9  Team Wiggins 13h 04' 14'' 99
17 81  Teggart, Matthew 22 4h 21' 22''
38 86  Downey, Mark 21 4h 21' 22''
44 85  Kerfoot-Robson, Dylan 22 4h 21' 30''
10  Dunkerque Littoral Cyclisme 13h 04' 14'' 101
28 186  Watrelot, Jean-Lou 20 4h 21' 22''
30 185  Vandermeersch, Emilien 19 4h 21' 22''
43 184  Van Haverbeke, Julien 22 4h 21' 30''
11  Centre Mondial du Cyclisme 13h 04' 21'' 114
22 136  Peák, Barnabas 19 4h 21' 22''
35 132  Barać, Antonio 21 4h 21' 22''
57 131  Stojnic, Veljko 19 4h 21' 37''
12  Sojasun Espoirs-AC Noyal-Châ.. 13h 04' 22'' 131
24 156  Morin, Emmanuel 23 4h 21' 22''
52 153  Lagree, Adrien 21 4h 21' 30''
55 151  Davy, Clement 19 4h 21' 30''
13  Lotto-Soudal U23 13h 05' 20'' 104
8 144  Dewulf, Stan 20 4h 21' 09''
34 143  De Decker, Alfdan 21 4h 21' 22''
62 145  Marit, Arne 19 4h 22' 49''
14  ESEG Douai 13h 06' 14'' 132
23 192  Flet, Axel 24 4h 21' 22''
36 191  Avoine, Kévin 20 4h 21' 22''
73 196  Elslander, Florian van 23 4h 23' 30''
15  Team ColoQuick 13h 08' 22'' 166
26 72  Vinjebo, Emil 24 4h 21' 22''
69 75  Wallin, Rasmus 22 4h 23' 30''
71 71  Von Folsach, Casper 25 4h 23' 30''
16  Dimension Data for Qhubeka 13h 08' 37'' 191
47 115  Visser, Louis 19 4h 21' 30''
67 114  Jones, Ollie 22 4h 23' 30''
77 116  Main, Kent 22 4h 23' 37''
17  Roubaix-Lille Métropole 13h 10' 40'' 165
31 33  Cabot, Jérémy 26 4h 21' 22''
46 36  Tronet, Steven 31 4h 21' 30''
88 31  Leroux, Samuel 23 4h 27' 48''
18  Sovac-Natura4Ever 13h 11' 43'' 169
25 93  Évrard, Laurent 27 4h 21' 22''
59 94  Deguide, Louis 24 4h 22' 33''
85 96  Stenuit, Robin 27 4h 27' 48''
19  Mitchelton-BikeExchange 13h 11' 59'' 191
37 106  Scotson, Callum 21 4h 21' 22''
63 104  Sun, Xiaolong 24 4h 22' 49''
91 101  Bi, Wenhui 25 4h 27' 48''
20  Euskadi Basque Country-Muria.. 13h 15' 18'' 176
15 1  Aristi, Mikel 24 4h 21' 22''
80 4  Txoperena, Beñat 26 4h 26' 58''
81 6  Sanz, Enrique 28 4h 26' 58''
21  Akros-Renfer SA 13h 18' 43'' 176
16 205  Froidevaux, Robin 19 4h 21' 22''
56 203  Bissegger, Stefan 19 4h 21' 37''
104 202  Dufaux, Loïs 20 4h 35' 44''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media