Route

 14 July 2018
 Profile  Mountain stage
 Start  Culoz
 Finish  Ruffieu
 Distance  87.4 km  (54.3 mi)
 Speed  32.857 km/h  (20.416 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 3
 Vandenabeele,.. (CTC) 7h 34' 45''
 
 
 
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 86  Baudin, Alex -  Savoie 2h 39' 36'' 2 - - -
2 91  Heiduk, Kim 18  Bad Wurttemberg + 00' 01'' 3 - - -
3 61  Martin, Alex 18  Polartec Fundacion Conta.. + 00' 03'' 4 - - -
4 32  De Vet, Sander 17  IKO Enertherm-Beobank + 00' 08'' 11 - - -
5 76  Vandenabeele, Henri 18  Crabbe Toitures-CC Chevi.. + 00' 08'' 1 - - -
6 11  Bellens, Jarno 17  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. + 00' 15'' 5 - - -
7 52  Fontaine, Emerson 17  Team Wallonie Juniors + 00' 27'' 9 - - -
8 30  Richard, Maxime 18  Bourgogne Franche Comte + 00' 32'' 6 - - -
9 118  Soulie, Erwan 18  Culture Vélo Look Racing.. + 02' 49'' 10 - - -
10 43  Tanguy, Maxan 16  Club Bretagne Juniors + 02' 59'' 8 - - -
11 16  Devanne, Antoine 17  Cref Pays de la Loire + 03' 46'' 7 - - -
12 123  Meeussen, Witse 17  Callant-Dolticini CT + 04' 07'' 12 - - -
13 36  Capron, Rémi -  Auvergne-Rhône-Alpes + 04' 08'' 36 - - -
14 1  Draghi, Guido -  GS Stabbia Ciclismo + 04' 08'' 14 - - -
15 31  Cortjens, Ryan -  IKO Enertherm-Beobank + 04' 10'' 26 - - -
16 25  Willems, Jago 16  Wielerclub Onder Ons-Par.. + 04' 10'' 24 - - -
17 41  Molinaro, Benjamin 17  Club Bretagne Juniors + 04' 10'' 22 - - -
18 115  Van Rillaer, Witse -  Royal Cureghem Sportief .. + 04' 13'' 15 - - -
19 2  Regnanti, Matteo 16  GS Stabbia Ciclismo + 04' 17'' 16 - - -
20 71  Barros, Raphaël -  Team Vulco-VCVV + 04' 22'' 13 - - -
21 93  Steinhauser, Georg -  Bad Wurttemberg + 04' 25'' 17 - - -
22 101  Gathemann, Albert -  Paul Voss Development Team + 04' 27'' 19 - - -
23 121  Dewulf, Maxim -  Callant-Dolticini CT + 04' 35'' 28 - - -
24 38  Flachon, Julien -  Auvergne-Rhône-Alpes + 05' 36'' 27 - - -
25 33  Rouiller, Loris 18  IKO Enertherm-Beobank + 05' 36'' 23 - - -
26 117  Phillippon, Elliot 17  Culture Vélo Look Racing.. + 05' 39'' 25 - - -
27 14  Kopecky, Tomas 18  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. + 05' 41'' 20 - - -
28 47  Revello, Baptiste 16  Languedoc Roussillon + 05' 44'' 39 - - -
29 42  D'Hervez, Thibault 16  Club Bretagne Juniors + 05' 49'' 32 - - -
30 75  Vercher, Matheo -  Team Vulco-VCVV + 06' 00'' 33 - - -
31 6  Naudts, Thomas 17  Meubelen Gaverzicht-Glas.. + 06' 39'' 29 - - -
32 108  Paulus, Milan 16  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. + 06' 42'' 18 - - -
33 7  Stockx, Aaron 17  Meubelen Gaverzicht-Glas.. + 07' 13'' 31 - - -
34 88  Calmand, Robin -  Savoie + 07' 20'' 61 - - -
35 27  Chemier, Lilian -  Bourgogne Franche Comte + 07' 50'' 41 - - -
36 111  Beernaert, David 17  Royal Cureghem Sportief .. + 07' 57'' 83 - - -
37 12  De Neve, Tomas 16  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. + 08' 05'' 58 - - -
38 66  Tilli, Niall 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 08' 10'' 37 - - -
39 122  Ferdinande, Anton 17  Callant-Dolticini CT + 08' 21'' 30 - - -
40 81  Barré, Louis 18  Team Junior Nantes Atlan.. + 08' 26'' 21 - - -
41 95  Hund, Philip 18  Bad Wurttemberg + 09' 28'' 53 - - -
42 13  Loos, Stef 18  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. + 09' 33'' 47 - - -
43 64  Oliver Ortega, Ivan 18  Polartec Fundacion Conta.. + 09' 50'' 45 - - -
44 40  Trastour, Loris -  Auvergne-Rhône-Alpes + 09' 50'' 50 - - -
45 65  Wood, Harrison 18  Polartec Fundacion Conta.. + 09' 51'' 44 - - -
46 105  Oelke, Tim -  Paul Voss Development Team + 09' 51'' 40 - - -
47 45  Plusquellec, Yann 18  Club Bretagne Juniors + 09' 58'' 34 - - -
48 9  Kerckhaert, Jochem 17  Meubelen Gaverzicht-Glas.. + 10' 01'' 35 - - -
49 125  Verburg, Luke 17  Callant-Dolticini CT + 10' 12'' 60 - - -
50 22  De Weert, Robbe 17  Wielerclub Onder Ons-Par.. + 10' 18'' 57 - - -
51 69  Pijl, Ruben van der v.. 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 10' 21'' 46 - - -
52 15  Uden, Casper van van 16  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. + 10' 34'' 42 - - -
53 100  Nordal, Mattias -  Team Cycling Elite Copen.. + 12' 46'' 64 - - -
54 132  Wulff, Lucas 17  Team Vifra Kvickly Odder + 12' 57'' 55 - - -
55 3  Spinelli, Nicholas 17  GS Stabbia Ciclismo + 13' 11'' 43 - - -
56 110  Verstappen, Tijs 16  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. + 13' 16'' 66 - - -
57 54  Dethy, Matthis 17  Team Wallonie Juniors + 13' 19'' 80 - - -
58 67  Geleijn, Owen 17  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 13' 25'' 51 - - -
59 92  Henninger, Moritz 18  Bad Wurttemberg + 13' 26'' 73 - - -
60 80  Van Dyck, Jarne 16  Crabbe Toitures-CC Chevi.. + 13' 33'' 52 - - -
61 24  Van den Borre, Arnout 16  Wielerclub Onder Ons-Par.. + 13' 35'' 59 - - -
62 109  Thys, Joren 18  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. + 13' 35'' 38 - - -
63 127  Benoit, Johan 17  CR4C Roanne + 13' 39'' 88 - - -
64 34  Vandeputte, Niels -  IKO Enertherm-Beobank + 13' 39'' 56 - - -
65 128  Herody, Leo 18  CR4C Roanne + 13' 42'' 48 - - -
66 4  Conforti, Alessio -  GS Stabbia Ciclismo + 13' 50'' 65 - - -
67 18  Joalland, Yael 17  Cref Pays de la Loire + 13' 51'' 72 - - -
68 130  Roussel, Antoine 17  CR4C Roanne + 13' 54'' 69 - - -
69 21  Berckmoes, Jenno 17  Wielerclub Onder Ons-Par.. + 13' 57'' 62 - - -
70 23  Nonneman, Maxim 17  Wielerclub Onder Ons-Par.. + 13' 59'' 49 - - -
71 87  Baudes, Anthony -  Savoie + 14' 18'' 70 - - -
72 131  Andersen, Mads 17  Team Vifra Kvickly Odder + 15' 36'' 79 - - -
73 10  Herben, Luuk 17  Meubelen Gaverzicht-Glas.. + 15' 37'' 74 - - -
74 114  Van Hemelen, Vincent 17  Royal Cureghem Sportief .. + 15' 37'' 67 - - -
75 8  Dejaegher, Jasper 17  Meubelen Gaverzicht-Glas.. + 15' 43'' 63 - - -
76 59  Le Piouffe, Nathan 17  VC Pays de Loudéac + 15' 50'' 95 - - -
77 113  Roesems, Siebe 17  Royal Cureghem Sportief .. + 15' 52'' 89 - - -
78 50  Roger, Gabriel 18  Languedoc Roussillon + 15' 57'' 77 - - -
79 112  Van Bellinghen, Keano 17  Royal Cureghem Sportief .. + 16' 01'' 87 - - -
80 83  Baron, Adrien 17  Team Junior Nantes Atlan.. + 16' 13'' 91 - - -
81 63  Carrellan, Manuel -  Polartec Fundacion Conta.. + 16' 15'' 68 - - -
82 62  Garrido Aguilar, Manuel 17  Polartec Fundacion Conta.. + 16' 15'' 54 - - -
83 46  Guedon, Antoine 17  Languedoc Roussillon + 16' 21'' 82 - - -
84 48  Couture, Cyril -  Languedoc Roussillon + 16' 21'' 71 - - -
85 5  Boschi, Jacopo -  GS Stabbia Ciclismo + 16' 27'' 76 - - -
86 133  Decker, Thomas 18  Team Vifra Kvickly Odder + 16' 41'' 85 - - -
87 49  Warmerdam, Max 17  Languedoc Roussillon + 19' 34'' 81 - - -
88 106  Debreyne, Ruben 17  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. + 19' 34'' 86 - - -
89 102  Meyer, Maximilian 18  Paul Voss Development Team + 19' 53'' 92 - - -
90 85  Provost, Maximilien 18  Team Junior Nantes Atlan.. + 20' 05'' 84 - - -
91 70  Duijvesteijn, Roy 16  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 20' 40'' 93 - - -
92 119  Belou, Léo 17  Culture Vélo Look Racing.. + 20' 51'' 108 - - -
93 104  Voss, Pepe 17  Paul Voss Development Team + 21' 00'' 94 - - -
94 134  Sandkvist, Laust 17  Team Vifra Kvickly Odder + 21' 04'' 97 - - -
95 72  Leclainche, Gwen -  Team Vulco-VCVV + 22' 35'' 90 - - -
96 73  Jarnet, Theo -  Team Vulco-VCVV + 22' 35'' 78 - - -
97 39  Lesage, Corentin 17  Auvergne-Rhône-Alpes + 22' 41'' 75 - - -
98 68  Brusche, Justin -  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 24' 53'' 96 - - -
99 44  Rome, Axel 17  Club Bretagne Juniors + 26' 37'' 98 - - -
100 120  Hovasse, Nicolas 17  Culture Vélo Look Racing.. + 26' 39'' 109 - - -
101 57  Bolgiani, Hugo 17  VC Pays de Loudéac + 26' 40'' 103 - - -
102 79  Minet, Antoine 18  Crabbe Toitures-CC Chevi.. + 28' 52'' 107 - - -
103 60  Jossier, Clement 18  VC Pays de Loudéac + 28' 52'' 100 - - -
104 96  Hoy, Simon -  Team Cycling Elite Copen.. + 31' 15'' 106 - - -
105 17  Genaudeau, Clarence 17  Cref Pays de la Loire + 31' 18'' 101 - - -
106 97  Henneberg, Magnus 17  Team Cycling Elite Copen.. + 31' 18'' 105 - - -
107 51  Bonnet, Théo 16  Team Wallonie Juniors + 31' 18'' 99 - - -
108 107  Barbaix, Dries 17  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. + 31' 18'' 110 - - -
109 55  Lox, Damien 18  Team Wallonie Juniors + 31' 18'' 102 - - -
110 20  Thibaud, Samuel 18  Cref Pays de la Loire + 31' 18'' 104 - - -
111 126  Alba, Lucas 17  CR4C Roanne + 31' 18'' 112 - - -
112 78  Delcommune, Martin 18  Crabbe Toitures-CC Chevi.. + 31' 18'' 111 - - -
DNF 19  Menard, Dorian -  Cref Pays de la Loire
DNF 26  Austin, Eliott -  Bourgogne Franche Comte
DNF 29  Loorius, Théo -  Bourgogne Franche Comte
DNF 37  Degache, Théo -  Auvergne-Rhône-Alpes
DNF 56  Benech, Pierre 18  VC Pays de Loudéac
DNF 74  Emorine, Quentin -  Team Vulco-VCVV
DNF 82  Aulnette, Clement 18  Team Junior Nantes Atlan..
DNF 90  Schultz, Elliot 18  Savoie
DNF 99  Hansen, Nicholas -  Team Cycling Elite Copen..
DNF 116  Navarro, Gauthier 18  Culture Vélo Look Racing..
DNS 53  Gaspard, Julien 17  Team Wallonie Juniors
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  IKO Enertherm-Beobank 8h 08' 42'' 44
4 32  De Vet, Sander 17 2h 39' 44''
15 31  Cortjens, Ryan - 2h 43' 46''
25 33  Rouiller, Loris 18 2h 45' 12''
2  Club Bretagne Juniors 8h 11' 46'' 56
10 43  Tanguy, Maxan 16 2h 42' 35''
17 41  Molinaro, Benjamin 17 2h 43' 46''
29 42  D'Hervez, Thibault 16 2h 45' 25''
3  Bad Wurttemberg 8h 12' 42'' 64
2 91  Heiduk, Kim 18 2h 39' 37''
21 93  Steinhauser, Georg - 2h 44' 01''
41 95  Hund, Philip 18 2h 49' 04''
4  Acrog-Pauwelssauzen-Balen BC 8h 12' 49'' 70
6 11  Bellens, Jarno 17 2h 39' 51''
27 14  Kopecky, Tomas 18 2h 45' 17''
37 12  De Neve, Tomas 16 2h 47' 41''
5  Callant-Dolticini CT 8h 15' 51'' 74
12 123  Meeussen, Witse 17 2h 43' 43''
23 121  Dewulf, Maxim - 2h 44' 11''
39 122  Ferdinande, Anton 17 2h 47' 57''
6  Auvergne-Rhône-Alpes 8h 18' 22'' 81
13 36  Capron, Rémi - 2h 43' 44''
24 38  Flachon, Julien - 2h 45' 12''
44 40  Trastour, Loris - 2h 49' 26''
7  Polartec Fundacion Contador 8h 18' 32'' 91
3 61  Martin, Alex 18 2h 39' 39''
43 64  Oliver Ortega, Ivan 18 2h 49' 26''
45 65  Wood, Harrison 18 2h 49' 27''
8  GS Stabbia Ciclismo 8h 20' 24'' 88
14 1  Draghi, Guido - 2h 43' 44''
19 2  Regnanti, Matteo 16 2h 43' 53''
55 3  Spinelli, Nicholas 17 2h 52' 47''
9  Savoie 8h 20' 26'' 106
1 86  Baudin, Alex - 2h 39' 36''
34 88  Calmand, Robin - 2h 46' 56''
71 87  Baudes, Anthony - 2h 53' 54''
10  Meubelen Gaverzicht-Glascent.. 8h 22' 41'' 112
31 6  Naudts, Thomas 17 2h 46' 15''
33 7  Stockx, Aaron 17 2h 46' 49''
48 9  Kerckhaert, Jochem 17 2h 49' 37''
11  Royal Cureghem Sportief VZW 8h 26' 35'' 128
18 115  Van Rillaer, Witse - 2h 43' 49''
36 111  Beernaert, David 17 2h 47' 33''
74 114  Van Hemelen, Vincent 17 2h 55' 13''
12  Wielerclub Onder Ons-Parike .. 8h 26' 51'' 127
16 25  Willems, Jago 16 2h 43' 46''
50 22  De Weert, Robbe 17 2h 49' 54''
61 24  Van den Borre, Arnout 16 2h 53' 11''
13  Culture Vélo Look Racing Team 8h 28' 07'' 127
9 118  Soulie, Erwan 18 2h 42' 25''
26 117  Phillippon, Elliot 17 2h 45' 15''
92 119  Belou, Léo 17 3h 00' 27''
14  Wieler Ploeg Groot Amsterdam.. 8h 30' 44'' 147
38 66  Tilli, Niall 18 2h 47' 46''
51 69  Pijl, Ruben van der 18 2h 49' 57''
58 67  Geleijn, Owen 17 2h 53' 01''
15  Team Vulco-VCVV 8h 31' 45'' 145
20 71  Barros, Raphaël - 2h 43' 58''
30 75  Vercher, Matheo - 2h 45' 36''
95 72  Leclainche, Gwen - 3h 02' 11''
16  Pie-Optiek Theorie-Blokken C.. 8h 32' 21'' 150
32 108  Paulus, Milan 16 2h 46' 18''
56 110  Verstappen, Tijs 16 2h 52' 52''
62 109  Thys, Joren 18 2h 53' 11''
17  Paul Voss Development Team 8h 32' 59'' 157
22 101  Gathemann, Albert - 2h 44' 03''
46 105  Oelke, Tim - 2h 49' 27''
89 102  Meyer, Maximilian 18 2h 59' 29''
18  Languedoc Roussillon 8h 36' 50'' 189
28 47  Revello, Baptiste 16 2h 45' 20''
78 50  Roger, Gabriel 18 2h 55' 33''
83 46  Guedon, Antoine 17 2h 55' 57''
19  CR4C Roanne 8h 40' 03'' 196
63 127  Benoit, Johan 17 2h 53' 15''
65 128  Herody, Leo 18 2h 53' 18''
68 130  Roussel, Antoine 17 2h 53' 30''
20  Crabbe Toitures-CC Chevigny 8h 41' 21'' 167
5 76  Vandenabeele, Henri 18 2h 39' 44''
60 80  Van Dyck, Jarne 16 2h 53' 09''
102 79  Minet, Antoine 18 3h 08' 28''
21  Team Junior Nantes Atlantique 8h 43' 32'' 210
40 81  Barré, Louis 18 2h 48' 02''
80 83  Baron, Adrien 17 2h 55' 49''
90 85  Provost, Maximilien 18 2h 59' 41''
22  Team Wallonie Juniors 8h 43' 52'' 171
7 52  Fontaine, Emerson 17 2h 40' 03''
57 54  Dethy, Matthis 17 2h 52' 55''
107 51  Bonnet, Théo 16 3h 10' 54''
23  Team Vifra Kvickly Odder 8h 44' 02'' 212
54 132  Wulff, Lucas 17 2h 52' 33''
72 131  Andersen, Mads 17 2h 55' 12''
86 133  Decker, Thomas 18 2h 56' 17''
24  Cref Pays de la Loire 8h 47' 43'' 183
11 16  Devanne, Antoine 17 2h 43' 22''
67 18  Joalland, Yael 17 2h 53' 27''
105 17  Genaudeau, Clarence 17 3h 10' 54''
25  VC Pays de Loudéac 9h 10' 10'' 280
76 59  Le Piouffe, Nathan 17 2h 55' 26''
101 57  Bolgiani, Hugo 17 3h 06' 16''
103 60  Jossier, Clement 18 3h 08' 28''
26  Team Cycling Elite Copenhagen 9h 14' 07'' 263
53 100  Nordal, Mattias - 2h 52' 22''
104 96  Hoy, Simon - 3h 10' 51''
106 97  Henneberg, Magnus 17 3h 10' 54''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 76  Vandenabeele, Henri 18  Crabbe Toitures-CC Chevi.. 7h 34' 45'' -
2 86  Baudin, Alex -  Savoie 7h 35' 10'' + 00' 25'' + 3
3 91  Heiduk, Kim 18  Bad Wurttemberg 7h 35' 35'' + 00' 50'' + 4
4 61  Martin, Alex 18  Polartec Fundacion Conta.. 7h 35' 38'' + 00' 53'' + 2
5 11  Bellens, Jarno 17  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 7h 36' 19'' + 01' 34'' + 8
6 30  Richard, Maxime 18  Bourgogne Franche Comte 7h 36' 24'' + 01' 39'' + 4
7 16  Devanne, Antoine 17  Cref Pays de la Loire 7h 38' 34'' + 03' 49'' - 4
8 43  Tanguy, Maxan 16  Club Bretagne Juniors 7h 39' 03'' + 04' 18'' + 7
9 52  Fontaine, Emerson 17  Team Wallonie Juniors 7h 39' 04'' + 04' 19'' + 25
10 118  Soulie, Erwan 18  Culture Vélo Look Racing.. 7h 39' 04'' + 04' 19'' + 9
11 32  De Vet, Sander 17  IKO Enertherm-Beobank 7h 39' 57'' + 05' 12'' + 32
12 123  Meeussen, Witse 17  Callant-Dolticini CT 7h 40' 03'' + 05' 18'' - 1
13 71  Barros, Raphaël -  Team Vulco-VCVV 7h 40' 04'' + 05' 19'' - 5
14 1  Draghi, Guido -  GS Stabbia Ciclismo 7h 40' 12'' + 05' 27'' + 2
15 115  Van Rillaer, Witse -  Royal Cureghem Sportief .. 7h 40' 17'' + 05' 32'' - 3
16 2  Regnanti, Matteo 16  GS Stabbia Ciclismo 7h 40' 21'' + 05' 36'' + 1
17 93  Steinhauser, Georg -  Bad Wurttemberg 7h 42' 35'' + 07' 50'' + 12
18 108  Paulus, Milan 16  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. 7h 42' 53'' + 08' 08'' -
19 101  Gathemann, Albert -  Paul Voss Development Team 7h 42' 59'' + 08' 14'' + 13
20 14  Kopecky, Tomas 18  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 7h 44' 10'' + 09' 25'' + 11
21 81  Barré, Louis 18  Team Junior Nantes Atlan.. 7h 44' 13'' + 09' 28'' - 12
22 41  Molinaro, Benjamin 17  Club Bretagne Juniors 7h 44' 15'' + 09' 30'' + 29
23 33  Rouiller, Loris 18  IKO Enertherm-Beobank 7h 44' 26'' + 09' 41'' + 13
24 25  Willems, Jago 16  Wielerclub Onder Ons-Par.. 7h 44' 35'' + 09' 50'' + 30
25 117  Phillippon, Elliot 17  Culture Vélo Look Racing.. 7h 44' 47'' + 10' 02'' + 15
26 31  Cortjens, Ryan -  IKO Enertherm-Beobank 7h 44' 51'' + 10' 06'' + 30
27 38  Flachon, Julien -  Auvergne-Rhône-Alpes 7h 44' 53'' + 10' 08'' + 15
28 121  Dewulf, Maxim -  Callant-Dolticini CT 7h 45' 18'' + 10' 33'' + 29
29 6  Naudts, Thomas 17  Meubelen Gaverzicht-Glas.. 7h 45' 32'' + 10' 47'' + 8
30 122  Ferdinande, Anton 17  Callant-Dolticini CT 7h 45' 36'' + 10' 51'' - 6
31 7  Stockx, Aaron 17  Meubelen Gaverzicht-Glas.. 7h 45' 51'' + 11' 06'' + 4
32 42  D'Hervez, Thibault 16  Club Bretagne Juniors 7h 45' 54'' + 11' 09'' + 16
33 75  Vercher, Matheo -  Team Vulco-VCVV 7h 46' 21'' + 11' 36'' + 20
34 45  Plusquellec, Yann 18  Club Bretagne Juniors 7h 46' 50'' + 12' 05'' - 12
35 9  Kerckhaert, Jochem 17  Meubelen Gaverzicht-Glas.. 7h 47' 13'' + 12' 28'' - 12
36 36  Capron, Rémi -  Auvergne-Rhône-Alpes 7h 47' 39'' + 12' 54'' + 45
37 66  Tilli, Niall 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. 7h 48' 15'' + 13' 30'' + 10
38 109  Thys, Joren 18  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. 7h 48' 16'' + 13' 31'' - 36
39 47  Revello, Baptiste 16  Languedoc Roussillon 7h 48' 20'' + 13' 35'' + 33
40 105  Oelke, Tim -  Paul Voss Development Team 7h 48' 23'' + 13' 38'' - 7
41 27  Chemier, Lilian -  Bourgogne Franche Comte 7h 48' 35'' + 13' 50'' + 20
42 15  Uden, Casper van 16  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 7h 49' 01'' + 14' 16'' - 12
43 3  Spinelli, Nicholas 17  GS Stabbia Ciclismo 7h 49' 15'' + 14' 30'' - 29
44 65  Wood, Harrison 18  Polartec Fundacion Conta.. 7h 49' 44'' + 14' 59'' -
45 64  Oliver Ortega, Ivan 18  Polartec Fundacion Conta.. 7h 50' 04'' + 15' 19'' + 7
46 69  Pijl, Ruben van der 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. 7h 51' 04'' + 16' 19'' + 12
47 13  Loos, Stef 18  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 7h 51' 18'' + 16' 33'' + 17
48 128  Herody, Leo 18  CR4C Roanne 7h 51' 48'' + 17' 03'' - 20
49 23  Nonneman, Maxim 17  Wielerclub Onder Ons-Par.. 7h 51' 51'' + 17' 06'' - 23
50 40  Trastour, Loris -  Auvergne-Rhône-Alpes 7h 52' 14'' + 17' 29'' + 19
51 67  Geleijn, Owen 17  Wieler Ploeg Groot Amste.. 7h 52' 22'' + 17' 37'' - 12
52 80  Van Dyck, Jarne 16  Crabbe Toitures-CC Chevi.. 7h 52' 27'' + 17' 42'' - 14
53 95  Hund, Philip 18  Bad Wurttemberg 7h 52' 39'' + 17' 54'' + 24
54 62  Garrido Aguilar, Manuel 17  Polartec Fundacion Conta.. 7h 52' 58'' + 18' 13'' - 34
55 132  Wulff, Lucas 17  Team Vifra Kvickly Odder 7h 53' 40'' + 18' 55'' + 5
56 34  Vandeputte, Niels -  IKO Enertherm-Beobank 7h 53' 44'' + 18' 59'' - 10
57 22  De Weert, Robbe 17  Wielerclub Onder Ons-Par.. 7h 54' 11'' + 19' 26'' + 27
58 12  De Neve, Tomas 16  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 7h 54' 11'' + 19' 26'' + 36
59 24  Van den Borre, Arnout 16  Wielerclub Onder Ons-Par.. 7h 54' 18'' + 19' 33'' -
60 125  Verburg, Luke 17  Callant-Dolticini CT 7h 54' 31'' + 19' 46'' + 26
61 88  Calmand, Robin -  Savoie 7h 54' 53'' + 20' 08'' + 37
62 21  Berckmoes, Jenno 17  Wielerclub Onder Ons-Par.. 7h 55' 42'' + 20' 57'' + 1
63 8  Dejaegher, Jasper 17  Meubelen Gaverzicht-Glas.. 7h 55' 47'' + 21' 02'' - 13
64 100  Nordal, Mattias -  Team Cycling Elite Copen.. 7h 55' 59'' + 21' 14'' + 14
65 4  Conforti, Alessio -  GS Stabbia Ciclismo 7h 56' 02'' + 21' 17'' + 1
66 110  Verstappen, Tijs 16  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. 7h 56' 03'' + 21' 18'' + 8
67 114  Van Hemelen, Vincent 17  Royal Cureghem Sportief .. 7h 56' 04'' + 21' 19'' - 12
68 63  Carrellan, Manuel -  Polartec Fundacion Conta.. 7h 56' 20'' + 21' 35'' - 19
69 130  Roussel, Antoine 17  CR4C Roanne 7h 56' 22'' + 21' 37'' + 1
70 87  Baudes, Anthony -  Savoie 7h 56' 41'' + 21' 56'' - 2
71 48  Couture, Cyril -  Languedoc Roussillon 7h 57' 08'' + 22' 23'' - 9
72 18  Joalland, Yael 17  Cref Pays de la Loire 7h 57' 18'' + 22' 33'' + 8
73 92  Henninger, Moritz 18  Bad Wurttemberg 7h 58' 14'' + 23' 29'' + 15
74 10  Herben, Luuk 17  Meubelen Gaverzicht-Glas.. 7h 58' 30'' + 23' 45'' + 1
75 39  Lesage, Corentin 17  Auvergne-Rhône-Alpes 7h 59' 26'' + 24' 41'' - 54
76 5  Boschi, Jacopo -  GS Stabbia Ciclismo 7h 59' 28'' + 24' 43'' -
77 50  Roger, Gabriel 18  Languedoc Roussillon 7h 59' 58'' + 25' 13'' + 8
78 73  Jarnet, Theo -  Team Vulco-VCVV 8h 00' 35'' + 25' 50'' - 51
79 131  Andersen, Mads 17  Team Vifra Kvickly Odder 8h 01' 04'' + 26' 19'' + 12
80 54  Dethy, Matthis 17  Team Wallonie Juniors 8h 01' 14'' + 26' 29'' + 21
81 49  Warmerdam, Max 17  Languedoc Roussillon 8h 01' 24'' + 26' 39'' - 16
82 46  Guedon, Antoine 17  Languedoc Roussillon 8h 01' 37'' + 26' 52'' + 8
83 111  Beernaert, David 17  Royal Cureghem Sportief .. 8h 01' 52'' + 27' 07'' + 29
84 85  Provost, Maximilien 18  Team Junior Nantes Atlan.. 8h 03' 28'' + 28' 43'' - 5
85 133  Decker, Thomas 18  Team Vifra Kvickly Odder 8h 03' 30'' + 28' 45'' + 12
86 106  Debreyne, Ruben 17  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. 8h 03' 56'' + 29' 11'' + 1
87 112  Van Bellinghen, Keano 17  Royal Cureghem Sportief .. 8h 04' 00'' + 29' 15'' + 15
88 127  Benoit, Johan 17  CR4C Roanne 8h 04' 28'' + 29' 43'' + 18
89 113  Roesems, Siebe 17  Royal Cureghem Sportief .. 8h 04' 38'' + 29' 53'' + 15
90 72  Leclainche, Gwen -  Team Vulco-VCVV 8h 05' 04'' + 30' 19'' - 19
91 83  Baron, Adrien 17  Team Junior Nantes Atlan.. 8h 05' 48'' + 31' 03'' + 14
92 102  Meyer, Maximilian 18  Paul Voss Development Team 8h 06' 04'' + 31' 19'' + 3
93 70  Duijvesteijn, Roy 16  Wieler Ploeg Groot Amste.. 8h 06' 11'' + 31' 26'' - 1
94 104  Voss, Pepe 17  Paul Voss Development Team 8h 06' 41'' + 31' 56'' - 1
95 59  Le Piouffe, Nathan 17  VC Pays de Loudéac 8h 06' 44'' + 31' 59'' + 12
96 68  Brusche, Justin -  Wieler Ploeg Groot Amste.. 8h 07' 40'' + 32' 55'' - 23
97 134  Sandkvist, Laust 17  Team Vifra Kvickly Odder 8h 08' 49'' + 34' 04'' + 2
98 44  Rome, Axel 17  Club Bretagne Juniors 8h 08' 57'' + 34' 12'' - 31
99 51  Bonnet, Théo 16  Team Wallonie Juniors 8h 10' 34'' + 35' 49'' - 58
100 60  Jossier, Clement 18  VC Pays de Loudéac 8h 13' 49'' + 39' 04'' - 11
101 17  Genaudeau, Clarence 17  Cref Pays de la Loire 8h 14' 53'' + 40' 08'' - 19
102 55  Lox, Damien 18  Team Wallonie Juniors 8h 19' 17'' + 44' 32'' + 1
103 57  Bolgiani, Hugo 17  VC Pays de Loudéac 8h 19' 40'' + 44' 55'' + 7
104 20  Thibaud, Samuel 18  Cref Pays de la Loire 8h 24' 50'' + 50' 05'' + 7
105 97  Henneberg, Magnus 17  Team Cycling Elite Copen.. 8h 26' 04'' + 51' 19'' + 8
106 96  Hoy, Simon -  Team Cycling Elite Copen.. 8h 26' 39'' + 51' 54'' + 8
107 79  Minet, Antoine 18  Crabbe Toitures-CC Chevi.. 8h 27' 54'' + 53' 09'' + 10
108 119  Belou, Léo 17  Culture Vélo Look Racing.. 8h 29' 27'' + 54' 42'' + 15
109 120  Hovasse, Nicolas 17  Culture Vélo Look Racing.. 8h 30' 58'' + 56' 13'' + 12
110 107  Barbaix, Dries 17  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. 8h 31' 30'' + 56' 45'' + 8
111 78  Delcommune, Martin 18  Crabbe Toitures-CC Chevi.. 8h 33' 09'' + 58' 24'' + 8
112 126  Alba, Lucas 17  CR4C Roanne 8h 34' 22'' + 59' 37'' + 8
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media