Frontonas - Morestel (86.0 km)

Route

 11 July 2021
 Profile  Intermediate stage
 Start  Frontonas
 Finish  Morestel
 Distance  86.0 km  (53.4 mi)
 Speed  45.948 km/h  (28.551 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 2
 Uijtdebroeks,.. (AEB) 4h 29' 48''
 Schrettl, Marco (AEB) 28 points
 Lührs, Luis-J.. (AEB) 15 points
 Christen, Jan (IKO) 4h 29' 50''
 Auto Eder Bayern 13h 30' 20''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 145  Uijtdebroeks, Cian 18  Auto Eder Bayern 1h 52' 18'' 1 2 10 -
2 101  Martinez, Lenny 18  France + 00' 00'' 3 4 - -
3 142  Hajek, Alexander 17  Auto Eder Bayern + 00' 13'' 5 - 11 -
4 110  Harteel, Jelle 17  Gaverzicht - BE - Okay + 00' 13'' 8 - - -
5 32  Michels, Jente 18  IKO Enertherm - Beobank + 00' 13'' 9 - - -
6 27  Reinderink, Joris 17  Acrog - Tormans Balens BC + 00' 13'' 11 7 12 -
7 83  Kockelmann, Mathieu 17  Crabbe Toitures - CC Che.. + 00' 13'' 13 - - 2
8 28  Kopecký, Matyáš 18  Acrog - Tormans Balens BC + 00' 13'' 10 - - -
9 149  Lequet, Corentin 16  Charvieu - Chavagneux IC + 00' 13'' 52 - - 14
10 102  Kraemer, Léo 17  France + 00' 13'' 7 - 6 -
11 157  Rouffaer, Lars 17  Willebrord Wil Vooruit + 00' 13'' 12 - - -
12 144  Schrettl, Marco 17  Auto Eder Bayern + 00' 13'' 14 1 - -
13 126  Simmons, Colby 17  LUX Cycling + 00' 13'' 6 - 4 -
14 100  Azile, Julien 18  Nouvelle Aquitaine + 00' 13'' 16 - - -
15 50  Van Hautegem, Leander 18  Wielerclub Onder Ons - P.. + 00' 13'' 15 - - -
16 26  Lambrecht, Michiel 18  Acrog - Tormans Balens BC + 00' 13'' 18 - - -
17 173  Biehl, Kevin 17  Team Vifra Kvickly Odder + 00' 13'' 77 - - 28
18 90  Prestianni, Sacha 17  Wallonie + 00' 13'' 76 - - 27
19 141  Gross, Matteo 17  Auto Eder Bayern + 00' 13'' 53 - - 15
20 35  Christen, Jan 17  IKO Enertherm - Beobank + 00' 13'' 2 3 8 1
21 86  Detalle, Noah 18  Wallonie + 00' 13'' 21 - - -
109  Hashikawa, Jo 18  Gaverzicht - BE - Okay + 00' 13'' 22 - - -
23 61  González, Antonio 17  EOLO - Kometa Junior + 00' 13'' 20 - - -
24 156  Hordijk, Bart 17  Willebrord Wil Vooruit + 00' 13'' 26 - - -
25 5  Abt, Cedric 17  Bad Wurttemberg + 00' 13'' 51 - - -
26 106  Nollet, Ralph 18  Gaverzicht - BE - Okay + 00' 13'' 50 - - -
27 7  Tachot, Thomas 18  AG2R Citroën U19 Team + 00' 13'' 4 5 5 -
28 160  Sivok, Tomas 17  Willebrord Wil Vooruit + 00' 13'' 24 - - 4
29 6  Grégoire, Romain 18  AG2R Citroën U19 Team + 00' 13'' 17 6 - -
30 131  Garzon, Santiago 18  Work Service Speedy Bike + 00' 13'' 23 - - -
31 30  Hannes, Victor 17  Acrog - Tormans Balens BC + 00' 13'' 27 - - 5
32 115  Velasquez, Kevin 18  Team Inca + 00' 13'' 54 10 - -
33 63  Ramos, Miguel 17  EOLO - Kometa Junior + 00' 13'' 25 - - -
34 9  Lozouet, Léandre 16  AG2R Citroën U19 Team + 00' 13'' 19 - - 3
35 103  Savioz, Colin 17  France + 00' 13'' 28 - - 6
36 104  Rolland, Brieuc 17  France + 00' 13'' 55 - - -
37 105  Rousset-Favier, Nicolas 18  France + 00' 13'' 29 8 - -
38 47  Dhondt, Robbe 17  Wielerclub Onder Ons - P.. + 00' 50'' 31 - - 7
39 143  Lührs, Luis-Joe 18  Auto Eder Bayern + 00' 50'' 56 - 1 -
40 133  Savino, Federico 17  Work Service Speedy Bike + 00' 50'' 32 - - 8
41 54  Rullier, Hans 17  Cref Pays de la Loire + 00' 50'' 58 - - 16
42 108  Dewinter, Gerben 17  Gaverzicht - BE - Okay + 00' 50'' 85 - - -
43 99  Lajaunias, Valerian 17  Nouvelle Aquitaine + 00' 50'' 35 - - -
44 48  Kino, Jan 18  Wielerclub Onder Ons - P.. + 00' 50'' 57 - - -
45 15  Verstappen, Dries 18  Maes CT Glabbeek + 00' 50'' 33 9 - -
46 10  Gautherat, Pierre 18  AG2R Citroën U19 Team + 00' 50'' 30 - - -
47 87  Place, Maxence 17  Wallonie + 00' 50'' 59 - - 17
48 112  Pantoja, Paulo 18  Team Inca + 00' 56'' 34 - - -
49 29  Maes, Seppe 18  Acrog - Tormans Balens BC + 01' 33'' 86 - - -
50 24  Rouxel, Maxime 18  Club Bretagne Juniors + 01' 33'' 37 - 7 -
51 81  Ledoux, Trystan 17  Crabbe Toitures - CC Che.. + 01' 33'' 38 - - -
52 76  Lamouline, Sam 16  Auvergne - Rhône - Alpes + 01' 33'' 87 - - 35
53 89  Sorli, Esteban 16  Wallonie + 01' 33'' 62 - - 19
54 146  Bagou, Guillaume 17  Charvieu - Chavagneux IC + 01' 33'' 125 - - 50
55 127  Kessler, Cole 18  LUX Cycling + 01' 33'' 40 - - -
56 19  Stiers, Victor 18  Brain² Olympia Tienen + 01' 33'' 63 - - -
57 128  Gustin, Alex 17  LUX Cycling + 01' 33'' 42 - - 11
58 31  Dockx, Aaron 17  IKO Enertherm - Beobank + 01' 33'' 39 - - 10
59 123  Lesueur, Louka 17  UC Nantes Atlantique Jun.. + 01' 33'' 43 - - 12
60 49  Van Daele, Sil 17  Wielerclub Onder Ons - P.. + 01' 33'' 88 - - 36
61 37  Cordovani, Luca 16  GS Stabbia Ciclismo + 01' 33'' 64 - - 20
62 107  Van Dyck, Jan 17  Gaverzicht - BE - Okay + 01' 33'' 41 - - -
63 132  Raccagni, Andrea 17  Work Service Speedy Bike + 01' 33'' 36 - 3 9
64 94  Thollet, Quentin 17  EC Saint-Étienne Loire + 01' 33'' 60 - - 18
65 11  Bijnens, Joren 17  Maes CT Glabbeek + 01' 33'' 61 - - -
66 38  Cristalli, Alessio 17  GS Stabbia Ciclismo + 01' 33'' 67 - - 23
67 134  Sergiampietriu, Andrea 16  Work Service Speedy Bike + 01' 33'' 65 - - 21
68 153  Iztueta, Unax 17  Gipuzkoa Selekzioa + 01' 33'' 45 - - -
69 159  Kervinen, Leevi 18  Willebrord Wil Vooruit + 01' 33'' 44 - - -
70 13  De Meijts, Matis 17  Maes CT Glabbeek + 01' 33'' 66 - - 22
71 164  Hamminga, Maarten 16  Forte Wielerzone Nederland + 01' 33'' 68 - - 24
72 20  Van Cauwenberghe, Arne 18  Brain² Olympia Tienen + 01' 40'' 46 - - -
73 78  Cardoso, Louis 18  Auvergne - Rhône - Alpes + 01' 41'' 47 - - -
74 77  Roudier, Hugo 17  Auvergne - Rhône - Alpes + 01' 45'' 69 - - 25
75 8  Isidore, Noa 16  AG2R Citroën U19 Team + 01' 45'' 48 - - 13
76 129  Gullickson, Leo 17  LUX Cycling + 01' 45'' 49 - - -
77 21  Briand, Enzo 17  Club Bretagne Juniors + 01' 52'' 105 - - 43
78 40  Ninci, Alessio 18  GS Stabbia Ciclismo + 03' 13'' 89 - - -
79 175  Munk-Olsen, Oscar 17  Team Vifra Kvickly Odder + 04' 48'' 97 - - -
80 53  Gruel, Thibaud 17  Cref Pays de la Loire + 04' 48'' 71 - - 26
81 22  Laurensot, Edgar 17  Club Bretagne Juniors + 04' 48'' 79 - - 30
82 162  Dorp, Vincent van van 17  Forte Wielerzone Nederland + 04' 48'' 91 - - 37
83 163  Teekens, Ofke 17  Forte Wielerzone Nederland + 04' 48'' 98 - - -
84 137  Joore, Wout 17  District Limburg + 04' 48'' 95 - - 38
85 92  Davoine, Achille 16  EC Saint-Étienne Loire + 04' 48'' 78 - - 29
86 152  Ajerrista, Ekain 18  Gipuzkoa Selekzioa + 04' 48'' 92 - - -
87 2  Bangert, Nick 16  Bad Wurttemberg + 04' 48'' 80 - - 31
88 136  Bommel, Sep van van 16  District Limburg + 04' 48'' 99 - - 39
89 42  Cler, Gabin 16  Bourgogne Franche Comté + 04' 48'' 81 - - 32
90 56  Gosset, Enzo 17  Ain + 04' 48'' 93 - - -
91 33  Van Gils, Yannick 17  IKO Enertherm - Beobank + 04' 48'' 100 - - -
92 151  Carbayeda, Benat 18  Gipuzkoa Selekzioa + 04' 48'' 74 - - -
93 17  Huyghe, Stan 17  Brain² Olympia Tienen + 04' 48'' 94 - - -
94 64  Gimeno, David 18  EOLO - Kometa Junior + 04' 48'' 72 - - -
95 96  Renoux, Maxime 18  Nouvelle Aquitaine + 04' 48'' 75 - - -
96 140  Swanenvleugel, Gebre 17  District Limburg + 04' 48'' 113 - - -
97 154  Etxabe, Kimetz 18  Gipuzkoa Selekzioa + 04' 48'' 73 - - -
98 62  Terrasa, Marc 18  EOLO - Kometa Junior + 04' 48'' 70 - 9 -
99 36  Zingoni, Tobia 18  GS Stabbia Ciclismo + 04' 48'' 83 - - -
100 80  Thibaud, Celian 16  Auvergne - Rhône - Alpes + 04' 48'' 82 - - 33
101 39  Conforti, Lorenzo 17  GS Stabbia Ciclismo + 04' 56'' 84 - - 34
102 25  Cordelier, Matthieu 17  Club Bretagne Juniors + 09' 05'' 90 - - -
103 4  Heinemann, Leon 17  Bad Wurttemberg + 10' 41'' 108 - - -
104 41  Barrillot, Bohemond 17  Bourgogne Franche Comté + 10' 41'' 110 - - 45
105 113  Usaquén, Brayam 18  Team Inca + 10' 41'' 109 - - -
106 155  Agirre, Aitor 18  Gipuzkoa Selekzioa + 10' 41'' 101 - - -
107 174  Kristensen, Martin 17  Team Vifra Kvickly Odder + 10' 44'' 120 - - -
108 52  Dromain, Remi 18  Cref Pays de la Loire + 10' 44'' 121 - - -
109 121  Andre, Gaspard 17  UC Nantes Atlantique Jun.. + 10' 46'' 96 - - -
110 111  Correa, Maycol 17  Team Inca + 10' 46'' 111 - - -
111 82  Govaerts, Luca 17  Crabbe Toitures - CC Che.. + 10' 46'' 103 - - 41
112 12  Das, Rune 17  Maes CT Glabbeek + 10' 46'' 112 - - 46
113 84  Ceccato, Maxime 17  Crabbe Toitures - CC Che.. + 10' 46'' 102 - - 40
114 158  Kroonen, Sem 17  Willebrord Wil Vooruit + 10' 52'' 132 - - -
115 43  Goisnard, Teo 16  Bourgogne Franche Comté + 10' 52'' 104 - - 42
116 46  Cristofano, Iyen 18  Wielerclub Onder Ons - P.. + 11' 04'' 124 - 2 -
117 171  Fryland, Jacob 17  Team Vifra Kvickly Odder + 12' 28'' 122 - - -
118 165  Schelvis, Nick 17  Forte Wielerzone Nederland + 12' 38'' 141 - - -
119 1  Sarnowski, Tillmann 16  Bad Wurttemberg + 12' 42'' 126 - - 51
120 18  Nijs, Viktor 18  Brain² Olympia Tienen + 12' 45'' 123 - - -
121 3  Amann, Meo 17  Bad Wurttemberg + 13' 24'' 138 - - 57
122 85  Moinet, Lucas 17  Crabbe Toitures - CC Che.. + 13' 31'' 107 - - -
123 125  Bergaud, Louis 18  UC Nantes Atlantique Jun.. + 14' 25'' 133 - - -
124 88  Neyman, Julian 18  Wallonie + 14' 25'' 134 - - -
125 170  Dury, Joris 17  Occitane CF + 14' 25'' 128 - - -
126 161  Groeneveld, Mark 18  Forte Wielerzone Nederland + 14' 27'' 139 - - -
127 150  Luciez, Jules 17  Charvieu - Chavagneux IC + 14' 27'' 130 - - 53
128 93  Pays, Martin 16  EC Saint-Étienne Loire + 14' 27'' 114 - - 47
129 34  Ceulemans, Jarne 16  IKO Enertherm - Beobank + 14' 27'' 140 - - 58
130 122  Auge, Ronan 17  UC Nantes Atlantique Jun.. + 14' 27'' 127 - - 52
131 166  Faramond, Tom 17  Occitane CF + 14' 31'' 143 - - -
132 167  Vidal, Adrien 18  Occitane CF + 14' 31'' 115 - - -
133 14  Van Herck, Simon 16  Maes CT Glabbeek + 14' 31'' 144 - - 60
134 135  Tornaboni, Luca 18  Work Service Speedy Bike + 14' 33'' 129 - - -
135 98  Lloret, Quentin 16  Nouvelle Aquitaine + 14' 33'' 116 - - 48
136 97  Pasturel, Marin 17  Nouvelle Aquitaine + 14' 33'' 117 - - -
137 124  Babin, Gregoire 17  UC Nantes Atlantique Jun.. + 14' 35'' 118 - - -
138 59  Legay, Baptiste 16  Ain + 14' 35'' 131 - - 54
139 23  Premel, Ewen 16  Club Bretagne Juniors + 14' 37'' 135 - - 55
140 51  Delhomme, Rafael 16  Cref Pays de la Loire + 14' 37'' 142 - - 59
141 45  Faure, Alexy 17  Bourgogne Franche Comté + 14' 43'' 119 - - 49
142 44  Dougny, Lucas 17  Bourgogne Franche Comté + 14' 43'' 106 - - 44
143 172  Unger, Andreas 17  Team Vifra Kvickly Odder + 18' 17'' 137 - - -
144 130  Tilghman, Asher 17  LUX Cycling + 18' 17'' 136 - - 56
145 58  Bernardin, Gauthier 18  Ain + 27' 11'' 145 - - -
DNF 16  Vangrun Derbeek, Viktor 17  Brain² Olympia Tienen
DNF 60  Cretin, Jules 17  Ain
DNF 65  García, Pablo 17  EOLO - Kometa Junior
DNF 91  Chatelon, Tom 16  EC Saint-Étienne Loire
DNF 95  Merle, Charly 16  EC Saint-Étienne Loire
DNF 114  Valero, David 16  Team Inca
DNF 139  Toussaint, Wouter 17  District Limburg
DNF 148  Husni, Thomas 18  Charvieu - Chavagneux IC
DNS 55  Troger, Lucas 17  Cref Pays de la Loire
DNS 79  Leyour, Yannis 18  Auvergne - Rhône - Alpes
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Auto Eder Bayern 5h 37' 20'' 16 1
1 145  Uijtdebroeks, Cian 18 1h 52' 18''
3 142  Hajek, Alexander 17 1h 52' 31''
12 144  Schrettl, Marco 17 1h 52' 31''
2  France 5h 37' 20'' 47 2
2 101  Martinez, Lenny 18 1h 52' 18''
10 102  Kraemer, Léo 17 1h 52' 31''
35 103  Savioz, Colin 17 1h 52' 31''
3  Acrog - Tormans Balens BC 5h 37' 33'' 30 4
6 27  Reinderink, Joris 17 1h 52' 31''
8 28  Kopecký, Matyáš 18 1h 52' 31''
16 26  Lambrecht, Michiel 18 1h 52' 31''
4  Gaverzicht - BE - Okay 5h 37' 33'' 52 5
4 110  Harteel, Jelle 17 1h 52' 31''
22 109  Hashikawa, Jo 18 1h 52' 31''
26 106  Nollet, Ralph 18 1h 52' 31''
5  Willebrord Wil Vooruit 5h 37' 33'' 63 6
11 157  Rouffaer, Lars 17 1h 52' 31''
24 156  Hordijk, Bart 17 1h 52' 31''
28 160  Sivok, Tomas 17 1h 52' 31''
6  AG2R Citroën U19 Team 5h 37' 33'' 90 3
27 7  Tachot, Thomas 18 1h 52' 31''
29 6  Grégoire, Romain 18 1h 52' 31''
34 9  Lozouet, Léandre 16 1h 52' 31''
7  Wallonie 5h 38' 10'' 86 12
18 90  Prestianni, Sacha 17 1h 52' 31''
21 86  Detalle, Noah 18 1h 52' 31''
47 87  Place, Maxence 17 1h 53' 08''
8  Wielerclub Onder Ons - Parik.. 5h 38' 47'' 97 10
15 50  Van Hautegem, Leander 18 1h 52' 31''
38 47  Dhondt, Robbe 17 1h 53' 08''
44 48  Kino, Jan 18 1h 53' 08''
9  IKO Enertherm - Beobank 5h 38' 53'' 83 7
5 32  Michels, Jente 18 1h 52' 31''
20 35  Christen, Jan 17 1h 52' 31''
58 31  Dockx, Aaron 17 1h 53' 51''
10  Work Service Speedy Bike 5h 39' 30'' 133 8
30 131  Garzon, Santiago 18 1h 52' 31''
40 133  Savino, Federico 17 1h 53' 08''
63 132  Raccagni, Andrea 17 1h 53' 51''
11  LUX Cycling 5h 40' 13'' 125 9
13 126  Simmons, Colby 17 1h 52' 31''
55 127  Kessler, Cole 18 1h 53' 51''
57 128  Gustin, Alex 17 1h 53' 51''
12  Maes CT Glabbeek 5h 40' 50'' 180 14
45 15  Verstappen, Dries 18 1h 53' 08''
65 11  Bijnens, Joren 17 1h 53' 51''
70 13  De Meijts, Matis 17 1h 53' 51''
13  Auvergne - Rhône - Alpes 5h 41' 53'' 199 15
52 76  Lamouline, Sam 16 1h 53' 51''
73 78  Cardoso, Louis 18 1h 53' 59''
74 77  Roudier, Hugo 17 1h 54' 03''
14  EOLO - Kometa Junior 5h 42' 08'' 150 11
23 61  González, Antonio 17 1h 52' 31''
33 63  Ramos, Miguel 17 1h 52' 31''
94 64  Gimeno, David 18 1h 57' 06''
15  Nouvelle Aquitaine 5h 42' 45'' 152 13
14 100  Azile, Julien 18 1h 52' 31''
43 99  Lajaunias, Valerian 17 1h 53' 08''
95 96  Renoux, Maxime 18 1h 57' 06''
16  GS Stabbia Ciclismo 5h 43' 13'' 205 18
61 37  Cordovani, Luca 16 1h 53' 51''
66 38  Cristalli, Alessio 17 1h 53' 51''
78 40  Ninci, Alessio 18 1h 55' 31''
17  Brain² Olympia Tienen 5h 44' 55'' 221 20
56 19  Stiers, Victor 18 1h 53' 51''
72 20  Van Cauwenberghe, Arne 18 1h 53' 58''
93 17  Huyghe, Stan 17 1h 57' 06''
18  Club Bretagne Juniors 5h 45' 07'' 208 16
50 24  Rouxel, Maxime 18 1h 53' 51''
77 21  Briand, Enzo 17 1h 54' 10''
81 22  Laurensot, Edgar 17 1h 57' 06''
19  Forte Wielerzone Nederland 5h 48' 03'' 236 24
71 164  Hamminga, Maarten 16 1h 53' 51''
82 162  Dorp, Vincent van 17 1h 57' 06''
83 163  Teekens, Ofke 17 1h 57' 06''
20  Gipuzkoa Selekzioa 5h 48' 03'' 246 17
68 153  Iztueta, Unax 17 1h 53' 51''
86 152  Ajerrista, Ekain 18 1h 57' 06''
92 151  Carbayeda, Benat 18 1h 57' 06''
21  Team Inca 5h 48' 44'' 185 21
32 115  Velasquez, Kevin 18 1h 52' 31''
48 112  Pantoja, Paulo 18 1h 53' 14''
105 113  Usaquén, Brayam 18 2h 02' 59''
22  Crabbe Toitures - CC Chevigny 5h 49' 26'' 169 19
7 83  Kockelmann, Mathieu 17 1h 52' 31''
51 81  Ledoux, Trystan 17 1h 53' 51''
111 82  Govaerts, Luca 17 2h 03' 04''
23  District Limburg 5h 51' 18'' 268 29
84 137  Joore, Wout 17 1h 57' 06''
88 136  Bommel, Sep van 16 1h 57' 06''
96 140  Swanenvleugel, Gebre 17 1h 57' 06''
24  Bad Wurttemberg 5h 52' 36'' 215 22
25 5  Abt, Cedric 17 1h 52' 31''
87 2  Bangert, Nick 16 1h 57' 06''
103 4  Heinemann, Leon 17 2h 02' 59''
25  Team Vifra Kvickly Odder 5h 52' 39'' 203 28
17 173  Biehl, Kevin 17 1h 52' 31''
79 175  Munk-Olsen, Oscar 17 1h 57' 06''
107 174  Kristensen, Martin 17 2h 03' 02''
26  Charvieu - Chavagneux IC 5h 53' 07'' 190 30
9 149  Lequet, Corentin 16 1h 52' 31''
54 146  Bagou, Guillaume 17 1h 53' 51''
127 150  Luciez, Jules 17 2h 06' 45''
27  Cref Pays de la Loire 5h 53' 16'' 229 23
41 54  Rullier, Hans 17 1h 53' 08''
80 53  Gruel, Thibaud 17 1h 57' 06''
108 52  Dromain, Remi 18 2h 03' 02''
28  EC Saint-Étienne Loire 5h 57' 42'' 277 25
64 94  Thollet, Quentin 17 1h 53' 51''
85 92  Davoine, Achille 16 1h 57' 06''
128 93  Pays, Martin 16 2h 06' 45''
29  Bourgogne Franche Comté 6h 03' 15'' 308 27
89 42  Cler, Gabin 16 1h 57' 06''
104 41  Barrillot, Bohemond 17 2h 02' 59''
115 43  Goisnard, Teo 16 2h 03' 10''
30  UC Nantes Atlantique Junior 6h 03' 38'' 291 26
59 123  Lesueur, Louka 17 1h 53' 51''
109 121  Andre, Gaspard 17 2h 03' 04''
123 125  Bergaud, Louis 18 2h 06' 43''
31  Occitane CF 6h 20' 21'' 388 31
125 170  Dury, Joris 17 2h 06' 43''
131 166  Faramond, Tom 17 2h 06' 49''
132 167  Vidal, Adrien 18 2h 06' 49''
32  Ain 6h 23' 28'' 373
90 56  Gosset, Enzo 17 1h 57' 06''
138 59  Legay, Baptiste 16 2h 06' 53''
145 58  Bernardin, Gauthier 18 2h 19' 29''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 145  Uijtdebroeks, Cian 18  Auto Eder Bayern 4h 29' 48'' + 29
2 35  Christen, Jan 17  IKO Enertherm - Beobank 4h 29' 50'' + 00' 02'' - 1
3 101  Martinez, Lenny 18  France 4h 29' 52'' + 00' 04'' + 47
4 7  Tachot, Thomas 18  AG2R Citroën U19 Team 4h 29' 53'' + 00' 05'' - 2
5 142  Hajek, Alexander 17  Auto Eder Bayern 4h 30' 07'' + 00' 19'' + 5
6 126  Simmons, Colby 17  LUX Cycling 4h 30' 08'' + 00' 20'' - 1
7 102  Kraemer, Léo 17  France 4h 30' 08'' + 00' 20'' + 7
8 110  Harteel, Jelle 17  Gaverzicht - BE - Okay 4h 30' 11'' + 00' 23'' - 1
9 32  Michels, Jente 18  IKO Enertherm - Beobank 4h 30' 11'' + 00' 23'' -
10 28  Kopecký, Matyáš 18  Acrog - Tormans Balens BC 4h 30' 11'' + 00' 23'' - 2
11 27  Reinderink, Joris 17  Acrog - Tormans Balens BC 4h 30' 11'' + 00' 23'' -
12 157  Rouffaer, Lars 17  Willebrord Wil Vooruit 4h 30' 11'' + 00' 23'' + 5
13 83  Kockelmann, Mathieu 17  Crabbe Toitures - CC Che.. 4h 30' 11'' + 00' 23'' + 13
14 144  Schrettl, Marco 17  Auto Eder Bayern 4h 30' 11'' + 00' 23'' + 7
15 50  Van Hautegem, Leander 18  Wielerclub Onder Ons - P.. 4h 30' 11'' + 00' 23'' + 4
16 100  Azile, Julien 18  Nouvelle Aquitaine 4h 30' 11'' + 00' 23'' + 11
17 6  Grégoire, Romain 18  AG2R Citroën U19 Team 4h 30' 11'' + 00' 23'' - 2
18 26  Lambrecht, Michiel 18  Acrog - Tormans Balens BC 4h 30' 11'' + 00' 23'' + 10
19 9  Lozouet, Léandre 16  AG2R Citroën U19 Team 4h 30' 11'' + 00' 23'' - 7
20 61  González, Antonio 17  EOLO - Kometa Junior 4h 30' 11'' + 00' 23'' + 17
21 86  Detalle, Noah 18  Wallonie 4h 30' 11'' + 00' 23'' + 20
109  Hashikawa, Jo 18  Gaverzicht - BE - Okay 4h 30' 11'' + 00' 23'' + 26
23 131  Garzon, Santiago 18  Work Service Speedy Bike 4h 30' 11'' + 00' 23'' + 20
24 160  Sivok, Tomas 17  Willebrord Wil Vooruit 4h 30' 11'' + 00' 23'' + 23
25 63  Ramos, Miguel 17  EOLO - Kometa Junior 4h 30' 11'' + 00' 23'' + 20
26 156  Hordijk, Bart 17  Willebrord Wil Vooruit 4h 30' 11'' + 00' 23'' + 30
27 30  Hannes, Victor 17  Acrog - Tormans Balens BC 4h 30' 11'' + 00' 23'' + 22
28 103  Savioz, Colin 17  France 4h 30' 11'' + 00' 23'' + 24
29 105  Rousset-Favier, Nicolas 18  France 4h 30' 11'' + 00' 23'' + 24
30 10  Gautherat, Pierre 18  AG2R Citroën U19 Team 4h 30' 44'' + 00' 56'' - 27
31 47  Dhondt, Robbe 17  Wielerclub Onder Ons - P.. 4h 30' 48'' + 01' 00'' - 11
32 133  Savino, Federico 17  Work Service Speedy Bike 4h 30' 48'' + 01' 00'' - 8
33 15  Verstappen, Dries 18  Maes CT Glabbeek 4h 30' 48'' + 01' 00'' - 2
34 112  Pantoja, Paulo 18  Team Inca 4h 30' 54'' + 01' 06'' - 12
35 99  Lajaunias, Valerian 17  Nouvelle Aquitaine 4h 30' 59'' + 01' 11'' + 22
36 132  Raccagni, Andrea 17  Work Service Speedy Bike 4h 31' 28'' + 01' 40'' - 32
37 24  Rouxel, Maxime 18  Club Bretagne Juniors 4h 31' 29'' + 01' 41'' - 31
38 81  Ledoux, Trystan 17  Crabbe Toitures - CC Che.. 4h 31' 31'' + 01' 43'' - 13
39 31  Dockx, Aaron 17  IKO Enertherm - Beobank 4h 31' 31'' + 01' 43'' - 21
40 127  Kessler, Cole 18  LUX Cycling 4h 31' 31'' + 01' 43'' - 7
41 107  Van Dyck, Jan 17  Gaverzicht - BE - Okay 4h 31' 31'' + 01' 43'' - 12
42 128  Gustin, Alex 17  LUX Cycling 4h 31' 31'' + 01' 43'' - 6
43 123  Lesueur, Louka 17  UC Nantes Atlantique Jun.. 4h 31' 31'' + 01' 43'' - 1
44 159  Kervinen, Leevi 18  Willebrord Wil Vooruit 4h 31' 31'' + 01' 43'' - 6
45 153  Iztueta, Unax 17  Gipuzkoa Selekzioa 4h 31' 31'' + 01' 43'' + 10
46 20  Van Cauwenberghe, Arne 18  Brain² Olympia Tienen 4h 31' 38'' + 01' 50'' + 8
47 78  Cardoso, Louis 18  Auvergne - Rhône - Alpes 4h 31' 39'' + 01' 51'' - 3
48 8  Isidore, Noa 16  AG2R Citroën U19 Team 4h 31' 43'' + 01' 55'' - 32
49 129  Gullickson, Leo 17  LUX Cycling 4h 31' 43'' + 01' 55'' - 10
50 106  Nollet, Ralph 18  Gaverzicht - BE - Okay 4h 32' 17'' + 02' 29'' + 9
51 5  Abt, Cedric 17  Bad Wurttemberg 4h 32' 18'' + 02' 30'' + 10
52 149  Lequet, Corentin 16  Charvieu - Chavagneux IC 4h 32' 38'' + 02' 50'' + 13
53 141  Gross, Matteo 17  Auto Eder Bayern 4h 32' 38'' + 02' 50'' + 37
54 115  Velasquez, Kevin 18  Team Inca 4h 32' 38'' + 02' 50'' + 42
55 104  Rolland, Brieuc 17  France 4h 32' 38'' + 02' 50'' + 40
56 143  Lührs, Luis-Joe 18  Auto Eder Bayern 4h 33' 08'' + 03' 20'' + 8
57 48  Kino, Jan 18  Wielerclub Onder Ons - P.. 4h 33' 15'' + 03' 27'' + 28
58 54  Rullier, Hans 17  Cref Pays de la Loire 4h 33' 15'' + 03' 27'' + 34
59 87  Place, Maxence 17  Wallonie 4h 33' 15'' + 03' 27'' + 35
60 94  Thollet, Quentin 17  EC Saint-Étienne Loire 4h 33' 38'' + 03' 50'' + 2
61 11  Bijnens, Joren 17  Maes CT Glabbeek 4h 33' 38'' + 03' 50'' + 2
62 89  Sorli, Esteban 16  Wallonie 4h 33' 58'' + 04' 10'' + 8
63 19  Stiers, Victor 18  Brain² Olympia Tienen 4h 33' 58'' + 04' 10'' + 6
64 37  Cordovani, Luca 16  GS Stabbia Ciclismo 4h 33' 58'' + 04' 10'' + 19
65 134  Sergiampietriu, Andrea 16  Work Service Speedy Bike 4h 33' 58'' + 04' 10'' + 14
66 13  De Meijts, Matis 17  Maes CT Glabbeek 4h 33' 58'' + 04' 10'' + 10
67 38  Cristalli, Alessio 17  GS Stabbia Ciclismo 4h 33' 58'' + 04' 10'' + 14
68 164  Hamminga, Maarten 16  Forte Wielerzone Nederland 4h 33' 58'' + 04' 10'' + 29
69 77  Roudier, Hugo 17  Auvergne - Rhône - Alpes 4h 34' 10'' + 04' 22'' - 2
70 62  Terrasa, Marc 18  EOLO - Kometa Junior 4h 34' 45'' + 04' 57'' - 57
71 53  Gruel, Thibaud 17  Cref Pays de la Loire 4h 34' 46'' + 04' 58'' - 48
72 64  Gimeno, David 18  EOLO - Kometa Junior 4h 34' 46'' + 04' 58'' - 38
73 154  Etxabe, Kimetz 18  Gipuzkoa Selekzioa 4h 34' 46'' + 04' 58'' - 41
74 151  Carbayeda, Benat 18  Gipuzkoa Selekzioa 4h 34' 46'' + 04' 58'' - 23
75 96  Renoux, Maxime 18  Nouvelle Aquitaine 4h 34' 57'' + 05' 09'' - 17
76 90  Prestianni, Sacha 17  Wallonie 4h 35' 34'' + 05' 46'' + 38
77 173  Biehl, Kevin 17  Team Vifra Kvickly Odder 4h 37' 00'' + 07' 12'' + 54
78 92  Davoine, Achille 16  EC Saint-Étienne Loire 4h 37' 13'' + 07' 25'' - 12
79 22  Laurensot, Edgar 17  Club Bretagne Juniors 4h 37' 13'' + 07' 25'' - 4
80 2  Bangert, Nick 16  Bad Wurttemberg 4h 37' 13'' + 07' 25'' - 6
81 42  Cler, Gabin 16  Bourgogne Franche Comté 4h 37' 13'' + 07' 25'' - 9
82 80  Thibaud, Celian 16  Auvergne - Rhône - Alpes 4h 37' 13'' + 07' 25'' - 9
83 36  Zingoni, Tobia 18  GS Stabbia Ciclismo 4h 37' 13'' + 07' 25'' - 3
84 39  Conforti, Lorenzo 17  GS Stabbia Ciclismo 4h 37' 21'' + 07' 33'' + 7
85 108  Dewinter, Gerben 17  Gaverzicht - BE - Okay 4h 37' 43'' + 07' 55'' + 48
86 29  Maes, Seppe 18  Acrog - Tormans Balens BC 4h 38' 20'' + 08' 32'' + 36
87 76  Lamouline, Sam 16  Auvergne - Rhône - Alpes 4h 38' 20'' + 08' 32'' + 42
88 49  Van Daele, Sil 17  Wielerclub Onder Ons - P.. 4h 38' 37'' + 08' 49'' + 48
89 40  Ninci, Alessio 18  GS Stabbia Ciclismo 4h 38' 50'' + 09' 02'' + 23
90 25  Cordelier, Matthieu 17  Club Bretagne Juniors 4h 39' 03'' + 09' 15'' - 44
91 162  Dorp, Vincent van 17  Forte Wielerzone Nederland 4h 40' 02'' + 10' 14'' + 11
92 152  Ajerrista, Ekain 18  Gipuzkoa Selekzioa 4h 40' 02'' + 10' 14'' + 9
93 56  Gosset, Enzo 17  Ain 4h 40' 05'' + 10' 17'' + 12
94 17  Huyghe, Stan 17  Brain² Olympia Tienen 4h 40' 05'' + 10' 17'' + 16
95 137  Joore, Wout 17  District Limburg 4h 40' 09'' + 10' 21'' + 18
96 121  Andre, Gaspard 17  UC Nantes Atlantique Jun.. 4h 40' 44'' + 10' 56'' - 56
97 175  Munk-Olsen, Oscar 17  Team Vifra Kvickly Odder 4h 41' 33'' + 11' 45'' + 21
98 163  Teekens, Ofke 17  Forte Wielerzone Nederland 4h 41' 35'' + 11' 47'' + 25
99 136  Bommel, Sep van 16  District Limburg 4h 41' 35'' + 11' 47'' + 26
100 33  Van Gils, Yannick 17  IKO Enertherm - Beobank 4h 41' 38'' + 11' 50'' + 32
101 155  Agirre, Aitor 18  Gipuzkoa Selekzioa 4h 43' 06'' + 13' 18'' - 19
102 84  Ceccato, Maxime 17  Crabbe Toitures - CC Che.. 4h 43' 11'' + 13' 23'' - 31
103 82  Govaerts, Luca 17  Crabbe Toitures - CC Che.. 4h 43' 11'' + 13' 23'' - 10
104 43  Goisnard, Teo 16  Bourgogne Franche Comté 4h 43' 17'' + 13' 29'' - 18
105 21  Briand, Enzo 17  Club Bretagne Juniors 4h 43' 58'' + 14' 10'' + 41
106 44  Dougny, Lucas 17  Bourgogne Franche Comté 4h 44' 41'' + 14' 53'' - 71
107 85  Moinet, Lucas 17  Crabbe Toitures - CC Che.. 4h 45' 56'' + 16' 08'' - 29
108 4  Heinemann, Leon 17  Bad Wurttemberg 4h 45' 58'' + 16' 10'' - 5
109 113  Usaquén, Brayam 18  Team Inca 4h 45' 58'' + 16' 10'' - 2
110 41  Barrillot, Bohemond 17  Bourgogne Franche Comté 4h 45' 58'' + 16' 10'' + 1
111 111  Correa, Maycol 17  Team Inca 4h 46' 03'' + 16' 15'' - 3
112 12  Das, Rune 17  Maes CT Glabbeek 4h 46' 07'' + 16' 19'' + 4
113 140  Swanenvleugel, Gebre 17  District Limburg 4h 46' 41'' + 16' 53'' + 32
114 93  Pays, Martin 16  EC Saint-Étienne Loire 4h 46' 52'' + 17' 04'' - 37
115 167  Vidal, Adrien 18  Occitane CF 4h 46' 56'' + 17' 08'' - 31
116 98  Lloret, Quentin 16  Nouvelle Aquitaine 4h 46' 58'' + 17' 10'' - 28
117 97  Pasturel, Marin 17  Nouvelle Aquitaine 4h 46' 58'' + 17' 10'' - 28
118 124  Babin, Gregoire 17  UC Nantes Atlantique Jun.. 4h 47' 00'' + 17' 12'' - 50
119 45  Faure, Alexy 17  Bourgogne Franche Comté 4h 47' 08'' + 17' 20'' - 32
120 174  Kristensen, Martin 17  Team Vifra Kvickly Odder 4h 47' 31'' + 17' 43'' - 1
121 52  Dromain, Remi 18  Cref Pays de la Loire 4h 47' 31'' + 17' 43'' - 1
122 171  Fryland, Jacob 17  Team Vifra Kvickly Odder 4h 47' 49'' + 18' 01'' - 7
123 18  Nijs, Viktor 18  Brain² Olympia Tienen 4h 47' 59'' + 18' 11'' - 23
124 46  Cristofano, Iyen 18  Wielerclub Onder Ons - P.. 4h 48' 02'' + 18' 14'' + 10
125 146  Bagou, Guillaume 17  Charvieu - Chavagneux IC 4h 48' 31'' + 18' 43'' + 27
126 1  Sarnowski, Tillmann 16  Bad Wurttemberg 4h 49' 29'' + 19' 41'' + 1
127 122  Auge, Ronan 17  UC Nantes Atlantique Jun.. 4h 49' 36'' + 19' 48'' - 28
128 170  Dury, Joris 17  Occitane CF 4h 49' 42'' + 19' 54'' - 24
129 135  Tornaboni, Luca 18  Work Service Speedy Bike 4h 49' 50'' + 20' 02'' - 20
130 150  Luciez, Jules 17  Charvieu - Chavagneux IC 4h 49' 50'' + 20' 02'' - 13
131 59  Legay, Baptiste 16  Ain 4h 49' 52'' + 20' 04'' - 25
132 158  Kroonen, Sem 17  Willebrord Wil Vooruit 4h 50' 29'' + 20' 41'' + 5
133 125  Bergaud, Louis 18  UC Nantes Atlantique Jun.. 4h 51' 12'' + 21' 24'' - 12
134 88  Neyman, Julian 18  Wallonie 4h 51' 12'' + 21' 24'' - 4
135 23  Premel, Ewen 16  Club Bretagne Juniors 4h 51' 24'' + 21' 36'' - 7
136 130  Tilghman, Asher 17  LUX Cycling 4h 53' 26'' + 23' 38'' - 38
137 172  Unger, Andreas 17  Team Vifra Kvickly Odder 4h 55' 16'' + 25' 28'' - 2
138 3  Amann, Meo 17  Bad Wurttemberg 4h 55' 17'' + 25' 29'' + 4
139 161  Groeneveld, Mark 18  Forte Wielerzone Nederland 4h 56' 20'' + 26' 32'' + 5
140 34  Ceulemans, Jarne 16  IKO Enertherm - Beobank 4h 56' 20'' + 26' 32'' + 3
141 165  Schelvis, Nick 17  Forte Wielerzone Nederland 4h 59' 22'' + 29' 34'' + 7
142 51  Delhomme, Rafael 16  Cref Pays de la Loire 5h 01' 21'' + 31' 33'' + 5
143 166  Faramond, Tom 17  Occitane CF 5h 01' 29'' + 31' 41'' + 8
144 14  Van Herck, Simon 16  Maes CT Glabbeek 5h 01' 29'' + 31' 41'' + 10
145 58  Bernardin, Gauthier 18  Ain 5h 09' 04'' + 39' 16'' - 4
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 144  Schrettl, Marco 17  Auto Eder Bayern 28 pts -
2 145  Uijtdebroeks, Cian 18  Auto Eder Bayern 14 pts -14 pts - 1
3 35  Christen, Jan 17  IKO Enertherm - Beobank 13 pts -15 pts - 1
4 101  Martinez, Lenny 18  France 8 pts -20 pts - 1
5 7  Tachot, Thomas 18  AG2R Citroën U19 Team 8 pts -20 pts - 2
6 6  Grégoire, Romain 18  AG2R Citroën U19 Team 8 pts -20 pts - 2
7 27  Reinderink, Joris 17  Acrog - Tormans Balens BC 6 pts -22 pts - 2
8 105  Rousset-Favier, Nicolas 18  France 5 pts -23 pts + 2
9 15  Verstappen, Dries 18  Maes CT Glabbeek 3 pts -25 pts + 8
10 115  Velasquez, Kevin 18  Team Inca 3 pts -25 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 143  Lührs, Luis-Joe 18  Auto Eder Bayern 15 pts + 3
2 46  Cristofano, Iyen 18  Wielerclub Onder Ons - P.. 10 pts -5 pts - 1
3 132  Raccagni, Andrea 17  Work Service Speedy Bike 10 pts -5 pts -
4 126  Simmons, Colby 17  LUX Cycling 8 pts -7 pts + 2
5 7  Tachot, Thomas 18  AG2R Citroën U19 Team 5 pts -10 pts - 3
6 102  Kraemer, Léo 17  France 5 pts -10 pts + 5
7 24  Rouxel, Maxime 18  Club Bretagne Juniors 4 pts -11 pts -
8 35  Christen, Jan 17  IKO Enertherm - Beobank 3 pts -12 pts - 3
9 62  Terrasa, Marc 18  EOLO - Kometa Junior 3 pts -12 pts
10 145  Uijtdebroeks, Cian 18  Auto Eder Bayern 1 pts -14 pts - 3
11 142  Hajek, Alexander 17  Auto Eder Bayern 1 pts -14 pts - 3
12 27  Reinderink, Joris 17  Acrog - Tormans Balens BC 1 pts -14 pts - 3
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 35  Christen, Jan 17  IKO Enertherm - Beobank 4h 29' 50'' -
2 83  Kockelmann, Mathieu 17  Crabbe Toitures - CC Che.. 4h 30' 11'' + 00' 21'' + 7
3 9  Lozouet, Léandre 16  AG2R Citroën U19 Team 4h 30' 11'' + 00' 21'' -
4 160  Sivok, Tomas 17  Willebrord Wil Vooruit 4h 30' 11'' + 00' 21'' + 9
5 30  Hannes, Victor 17  Acrog - Tormans Balens BC 4h 30' 11'' + 00' 21'' + 9
6 103  Savioz, Colin 17  France 4h 30' 11'' + 00' 21'' + 9
7 47  Dhondt, Robbe 17  Wielerclub Onder Ons - P.. 4h 30' 48'' + 00' 58'' - 1
8 133  Savino, Federico 17  Work Service Speedy Bike 4h 30' 48'' + 00' 58'' -
9 132  Raccagni, Andrea 17  Work Service Speedy Bike 4h 31' 28'' + 01' 38'' - 7
10 31  Dockx, Aaron 17  IKO Enertherm - Beobank 4h 31' 31'' + 01' 41'' - 5
11 128  Gustin, Alex 17  LUX Cycling 4h 31' 31'' + 01' 41'' -
12 123  Lesueur, Louka 17  UC Nantes Atlantique Jun.. 4h 31' 31'' + 01' 41'' -
13 8  Isidore, Noa 16  AG2R Citroën U19 Team 4h 31' 43'' + 01' 53'' - 9
14 149  Lequet, Corentin 16  Charvieu - Chavagneux IC 4h 32' 38'' + 02' 48'' + 3
15 141  Gross, Matteo 17  Auto Eder Bayern 4h 32' 38'' + 02' 48'' + 19
16 54  Rullier, Hans 17  Cref Pays de la Loire 4h 33' 15'' + 03' 25'' + 20
17 87  Place, Maxence 17  Wallonie 4h 33' 15'' + 03' 25'' + 21
18 94  Thollet, Quentin 17  EC Saint-Étienne Loire 4h 33' 38'' + 03' 48'' - 2
19 89  Sorli, Esteban 16  Wallonie 4h 33' 58'' + 04' 08'' + 1
20 37  Cordovani, Luca 16  GS Stabbia Ciclismo 4h 33' 58'' + 04' 08'' + 10
21 134  Sergiampietriu, Andrea 16  Work Service Speedy Bike 4h 33' 58'' + 04' 08'' + 7
22 13  De Meijts, Matis 17  Maes CT Glabbeek 4h 33' 58'' + 04' 08'' + 4
23 38  Cristalli, Alessio 17  GS Stabbia Ciclismo 4h 33' 58'' + 04' 08'' + 6
24 164  Hamminga, Maarten 16  Forte Wielerzone Nederland 4h 33' 58'' + 04' 08'' + 15
25 77  Roudier, Hugo 17  Auvergne - Rhône - Alpes 4h 34' 10'' + 04' 20'' - 6
26 53  Gruel, Thibaud 17  Cref Pays de la Loire 4h 34' 46'' + 04' 56'' - 19
27 90  Prestianni, Sacha 17  Wallonie 4h 35' 34'' + 05' 44'' + 19
28 173  Biehl, Kevin 17  Team Vifra Kvickly Odder 4h 37' 00'' + 07' 10'' + 27
29 92  Davoine, Achille 16  EC Saint-Étienne Loire 4h 37' 13'' + 07' 23'' - 11
30 22  Laurensot, Edgar 17  Club Bretagne Juniors 4h 37' 13'' + 07' 23'' - 5
31 2  Bangert, Nick 16  Bad Wurttemberg 4h 37' 13'' + 07' 23'' - 7
32 42  Cler, Gabin 16  Bourgogne Franche Comté 4h 37' 13'' + 07' 23'' - 10
33 80  Thibaud, Celian 16  Auvergne - Rhône - Alpes 4h 37' 13'' + 07' 23'' - 10
34 39  Conforti, Lorenzo 17  GS Stabbia Ciclismo 4h 37' 21'' + 07' 31'' + 1
35 76  Lamouline, Sam 16  Auvergne - Rhône - Alpes 4h 38' 20'' + 08' 30'' + 19
36 49  Van Daele, Sil 17  Wielerclub Onder Ons - P.. 4h 38' 37'' + 08' 47'' + 20
37 162  Dorp, Vincent van 17  Forte Wielerzone Nederland 4h 40' 02'' + 10' 12'' + 5
38 137  Joore, Wout 17  District Limburg 4h 40' 09'' + 10' 19'' + 7
39 136  Bommel, Sep van 16  District Limburg 4h 41' 35'' + 11' 45'' + 11
40 84  Ceccato, Maxime 17  Crabbe Toitures - CC Che.. 4h 43' 11'' + 13' 21'' - 19
41 82  Govaerts, Luca 17  Crabbe Toitures - CC Che.. 4h 43' 11'' + 13' 21'' - 4
42 43  Goisnard, Teo 16  Bourgogne Franche Comté 4h 43' 17'' + 13' 27'' - 11
43 21  Briand, Enzo 17  Club Bretagne Juniors 4h 43' 58'' + 14' 08'' + 19
44 44  Dougny, Lucas 17  Bourgogne Franche Comté 4h 44' 41'' + 14' 51'' - 34
45 41  Barrillot, Bohemond 17  Bourgogne Franche Comté 4h 45' 58'' + 16' 08'' - 1
46 12  Das, Rune 17  Maes CT Glabbeek 4h 46' 07'' + 16' 17'' + 1
47 93  Pays, Martin 16  EC Saint-Étienne Loire 4h 46' 52'' + 17' 02'' - 20
48 98  Lloret, Quentin 16  Nouvelle Aquitaine 4h 46' 58'' + 17' 08'' - 15
49 45  Faure, Alexy 17  Bourgogne Franche Comté 4h 47' 08'' + 17' 18'' - 17
50 146  Bagou, Guillaume 17  Charvieu - Chavagneux IC 4h 48' 31'' + 18' 41'' + 14
51 1  Sarnowski, Tillmann 16  Bad Wurttemberg 4h 49' 29'' + 19' 39'' + 1
52 122  Auge, Ronan 17  UC Nantes Atlantique Jun.. 4h 49' 36'' + 19' 46'' - 11
53 150  Luciez, Jules 17  Charvieu - Chavagneux IC 4h 49' 50'' + 20' 00'' - 5
54 59  Legay, Baptiste 16  Ain 4h 49' 52'' + 20' 02'' - 11
55 23  Premel, Ewen 16  Club Bretagne Juniors 4h 51' 24'' + 21' 34'' - 2
56 130  Tilghman, Asher 17  LUX Cycling 4h 53' 26'' + 23' 36'' - 16
57 3  Amann, Meo 17  Bad Wurttemberg 4h 55' 17'' + 25' 27'' + 3
58 34  Ceulemans, Jarne 16  IKO Enertherm - Beobank 4h 56' 20'' + 26' 30'' + 3
59 51  Delhomme, Rafael 16  Cref Pays de la Loire 5h 01' 21'' + 31' 31'' + 4
60 14  Van Herck, Simon 16  Maes CT Glabbeek 5h 01' 29'' + 31' 39'' + 6
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Auto Eder Bayern 13h 30' 20'' + 3
2  France 13h 30' 20'' + 00' 00'' + 8
3  AG2R Citroën U19 Team 13h 30' 24'' + 00' 04'' - 2
4  Acrog - Tormans Balens BC 13h 30' 33'' + 00' 13'' - 1
5  Gaverzicht - BE - Okay 13h 30' 33'' + 00' 13'' + 2
6  Willebrord Wil Vooruit 13h 30' 33'' + 00' 13'' + 3
7  IKO Enertherm - Beobank 13h 31' 44'' + 01' 24'' - 5
8  Work Service Speedy Bike 13h 32' 30'' + 02' 10'' - 2
9  LUX Cycling 13h 33' 13'' + 02' 53'' - 4
10  Wielerclub Onder Ons - Parike VZW 13h 34' 14'' + 03' 54'' + 4
11  EOLO - Kometa Junior 13h 35' 08'' + 04' 48'' - 3
12  Wallonie 13h 36' 04'' + 05' 44'' + 8
13  Nouvelle Aquitaine 13h 36' 07'' + 05' 47'' - 1
14  Maes CT Glabbeek 13h 38' 24'' + 08' 04'' + 3
15  Auvergne - Rhône - Alpes 13h 39' 47'' + 09' 27'' + 3
16  Club Bretagne Juniors 13h 40' 34'' + 10' 14'' - 1
17  Gipuzkoa Selekzioa 13h 41' 03'' + 10' 43'' - 6
18  GS Stabbia Ciclismo 13h 43' 34'' + 13' 14'' + 4
19  Crabbe Toitures - CC Chevigny 13h 44' 53'' + 14' 33'' - 6
20  Brain² Olympia Tienen 13h 45' 38'' + 15' 18'' + 3
21  Team Inca 13h 49' 30'' + 19' 10'' + 3
22  Bad Wurttemberg 13h 55' 29'' + 25' 09'' + 4
23  Cref Pays de la Loire 13h 55' 32'' + 25' 12'' + 2
24  Forte Wielerzone Nederland 13h 55' 35'' + 25' 15'' + 3
25  EC Saint-Étienne Loire 13h 57' 43'' + 27' 23'' - 4
26  UC Nantes Atlantique Junior 13h 59' 05'' + 28' 45'' - 10
27  Bourgogne Franche Comté 14h 01' 09'' + 30' 49'' - 8
28  Team Vifra Kvickly Odder 14h 04' 38'' + 34' 18'' -
29  District Limburg 14h 07' 04'' + 36' 44'' + 1
30  Charvieu - Chavagneux IC 14h 10' 59'' + 40' 39''
31  Occitane CF 14h 38' 07'' + 1h 07' 47'' -


© Wijnreder Media