Route

 16 July 2022
 Profile  Mountain stage
 Start  Izernore
 Finish  -
 Distance  93.8 km  (58.3 mi)
 Speed  37.873 km/h  (23.533 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 4
 Herzog, Emil (AEB) 9h 28' 24''
 Isidore, Noa (AGR) 63 points
 Decomble, Max.. (LPM) 56 points
 Bisiaux, Leo (AGR) 9h 29' 20''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 205  Magnier, Paul 18  Charvieu - Chavagneux IC 2h 28' 36'' 9 5 9 -
2 204  Lequet, Corentin 17  Charvieu - Chavagneux IC + 00' 00'' 21 7 - -
3 13  Kockelmann, Mathieu 18  Auto Eder Bayern + 00' 00'' 11 4 18 -
4 2  Place, Maxence 18  AG2R Citroën U19 Team + 00' 00'' 7 8 17 -
5 275  Gruel, Thibaud 18  Cref Pays de la Loire + 00' 21'' 29 21 22 -
6 11  Barta, Martin 17  Auto Eder Bayern + 00' 21'' 13 11 - 4
7 32  Dhondt, Robbe 18  Wielerclub Onder Ons - P.. + 00' 21'' 31 19 20 -
8 41  Hannes, Victor 18  Acrog - Tormans Balens BC + 00' 21'' 25 16 19 -
9 1  Isidore, Noa 17  AG2R Citroën U19 Team + 00' 21'' 2 1 24 -
10 206  Savioz, Colin 18  Charvieu - Chavagneux IC + 00' 21'' 12 3 15 -
11 181  Christen, Jan 18  Pogi Team Generali + 00' 21'' 3 6 8 -
12 12  Herzog, Emil 17  Auto Eder Bayern + 00' 21'' 1 2 5 -
13 192  Nordhagen, Jorgen 17  Team NTG + 00' 21'' 6 14 2 3
14 3  Bisiaux, Leo 17  AG2R Citroën U19 Team + 00' 21'' 4 12 3 1
15 111  Marti, Pau 17  Drone Hopper - Gsport - .. + 00' 21'' 26 35 - -
16 251  Decomble, Maxime 17  VC La Pomme Marseille + 00' 21'' 5 10 1 2
17 102  Aguilera, Nil 18  EOLO - Kometa Junior + 00' 21'' 27 38 21 -
18 145  Ragilo, Frank 18  Cannibal Team + 01' 04'' 15 15 - -
19 226  Golliker, Joshua 18  Team 31 Specialized U19 + 01' 09'' 10 24 4 -
20 94  Faure, Alexy 18  EC Bourgogne Franche - C.. + 01' 12'' 16 26 6 -
21 221  Fabries, Hugo 16  Team 31 Specialized U19 + 01' 13'' 14 37 12 5
22 61  De Meijts, Matis 18  Gaverzicht - BE - Okay + 01' 15'' 17 31 - -
23 34  Neerinckx, Sam 17  Wielerclub Onder Ons - P.. + 01' 56'' 55 - - 23
24 55  Lightfoot, Mark 17  LUX - Sideshow + 01' 56'' 32 - - 10
25 21  Dockx, Aaron 18  WAC Team Hoboken + 02' 17'' 18 17 - -
26 75  Loulergue, Victor 17  CR Nouvelle Aquitane + 02' 22'' 45 - - -
27 135  Leveque, Theo 18  UC Nantes Atlantique Jun.. + 02' 25'' 34 - - -
28 5  Blaise, Arthur 17  AG2R Citroën U19 Team + 02' 25'' 19 - 13 6
29 284  Tijssen, Viego 17  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 02' 25'' 35 - - 11
30 213  Widar, Jarno 16  Crabbe Toitures - CC Che.. + 02' 25'' 22 29 - 7
31 81  Arsac, Remi 17  Auvergne - Rhône - Alpes + 02' 27'' 42 - - 15
32 255  Crommelinck, Melvin 17  VC La Pomme Marseille + 02' 27'' 36 - - -
33 212  Prestianni, Sacha 18  Crabbe Toitures - CC Che.. + 02' 32'' 33 - 16 -
34 141  Ermakov, Roman 17  Cannibal Team + 03' 00'' 37 - 7 -
35 273  Rullier, Hans 18  Cref Pays de la Loire + 03' 00'' 24 18 - -
36 191  Kulset, Johannes 18  Team NTG + 00' 00'' 8 23 14 -
37 54  Neff, Henry 16  LUX - Sideshow + 03' 05'' 38 - - 12
38 134  Lesueur, Louka 18  UC Nantes Atlantique Jun.. + 03' 08'' 28 28 - -
39 144  Shmidt, Artem 18  Cannibal Team + 03' 19'' 20 - 10 -
40 244  Borgo, Alessandro 17  Work Service Speedy Bike + 03' 22'' 30 34 - 9
41 92  Cleer, Gabin 17  EC Bourgogne Franche - C.. + 03' 35'' 39 32 - -
42 231  Beck, Jonas 17  LV Baden + 03' 35'' 44 - - -
43 252  Tapiz, Hugo 16  VC La Pomme Marseille + 03' 35'' 23 22 - 8
44 142  Chamberlain, Oscar 17  Cannibal Team + 03' 37'' 46 - - 16
45 73  Dubois, Clement 17  CR Nouvelle Aquitane + 03' 37'' 52 - - 21
46 63  Donie, Milan 17  Gaverzicht - BE - Okay + 05' 00'' 51 42 - 20
47 42  Driesen, Niels 16  Acrog - Tormans Balens BC + 05' 22'' 40 - - 13
48 136  Sanchez, Clement 16  UC Nantes Atlantique Jun.. + 06' 42'' 54 - - 22
49 224  Giuliano, Dario 17  Team 31 Specialized U19 + 06' 42'' 50 39 - 19
50 131  Foucher, Esteban 16  UC Nantes Atlantique Jun.. + 06' 42'' 41 - - 14
51 163  McHenry, Finn 18  The Cycling Academy + 06' 42'' 77 - - -
52 155  Hellerup, Malte 18  Team Mascot Workwear + 07' 36'' 43 - - -
53 43  Staes, Gibbe 16  Acrog - Tormans Balens BC + 07' 43'' 56 - - 24
54 91  Barrillot, Bohemond 18  EC Bourgogne Franche - C.. + 08' 10'' 109 - - -
55 211  Modafferi, Sacha 16  Crabbe Toitures - CC Che.. + 08' 10'' 76 - - 33
56 225  Rafferty, Adam 16  Team 31 Specialized U19 + 08' 10'' 48 - - 18
57 101  Garcia, Alex 18  EOLO - Kometa Junior + 08' 18'' 64 - - -
58 72  Lloret, Quentin 17  CR Nouvelle Aquitane + 10' 34'' 61 43 - -
59 195  Sekse, Jorgen 16  Team NTG + 12' 01'' 103 - - 44
60 51  Maris, Jesse 18  LUX - Sideshow + 12' 01'' 96 - - -
61 216  Ceccato, Maxime 18  Crabbe Toitures - CC Che.. + 12' 01'' 53 - - -
62 36  Soenens, Viktor 16  Wielerclub Onder Ons - P.. + 12' 01'' 75 - - 32
63 253  Mahieu, Gregoire 18  VC La Pomme Marseille + 12' 01'' 66 - - -
64 4  Grisel, Matys 17  AG2R Citroën U19 Team + 12' 05'' 47 20 - 17
65 22  Ceulemans, Jarne 17  WAC Team Hoboken + 12' 05'' 86 - - -
66 71  Breant, Romain 18  CR Nouvelle Aquitane + 12' 05'' 49 40 - -
67 272  Charteau, Diego 17  Cref Pays de la Loire + 12' 05'' 60 - - 25
68 76  Vierge, Mateo 18  CR Nouvelle Aquitane + 12' 05'' 69 - - -
69 154  Krogh, Andreas 17  Team Mascot Workwear + 12' 05'' 100 - - 42
70 83  Dos Reis Graca, Nathan 17  Auvergne - Rhône - Alpes + 13' 55'' 65 - - -
71 105  Perez, Cesar 17  EOLO - Kometa Junior + 13' 55'' 78 - - -
72 201  Andre, Alexi 17  Charvieu - Chavagneux IC + 13' 57'' 68 - - 28
73 161  Ellen, Archie 18  The Cycling Academy + 13' 59'' 59 - - -
74 66  Pauwels, Thibaut 17  Gaverzicht - BE - Okay + 14' 00'' 70 41 - -
75 62  Desimpelaere, Arne 17  Gaverzicht - BE - Okay + 14' 00'' 90 - - 37
76 202  Bagou, Guillaume 18  Charvieu - Chavagneux IC + 14' 00'' 79 - - -
77 254  Hivart, Benjamin 16  VC La Pomme Marseille + 14' 01'' 72 - - 29
78 146  Shtin, Valery 17  Cannibal Team + 14' 01'' 89 - - -
79 262  Legay, Baptiste 17  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. + 14' 01'' 101 - - -
80 261  Cretin, Jules 18  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. + 14' 01'' 91 - - -
81 184  Skok, Andraz 18  Pogi Team Generali + 14' 01'' 98 - - -
82 65  Evertsen-Hegreberg, S.. 18  Gaverzicht - BE - Okay + 14' 01'' 58 - - -
83 215  Naessens, Henri 16  Crabbe Toitures - CC Che.. + 14' 01'' 92 - - 38
84 15  Pajur, Romet 17  Auto Eder Bayern + 14' 01'' 63 9 - -
85 44  Van Herck, Yarno 16  Acrog - Tormans Balens BC + 14' 01'' 67 - - 27
86 271  Lemperiere, Jules 16  Cref Pays de la Loire + 14' 01'' 94 - - 40
87 162  Kwon, Elijah 18  The Cycling Academy + 14' 01'' 119 - - -
88 46  De Ceuster, Milan 16  Acrog - Tormans Balens BC + 14' 05'' 73 - - 30
89 85  Soranzo, Mael 17  Auvergne - Rhône - Alpes + 14' 05'' 57 - 23 -
90 45  Van Bylen, Liam 17  Acrog - Tormans Balens BC + 14' 05'' 74 25 - 31
91 84  Salon, Gabriel 17  Auvergne - Rhône - Alpes + 14' 10'' 93 - - 39
92 16  Vlot, Mees 17  Auto Eder Bayern + 14' 10'' 80 - - 34
93 242  Sergiampietriu, Andrea 17  Work Service Speedy Bike + 14' 10'' 85 36 - -
94 276  Troger, Lucas 18  Cref Pays de la Loire + 14' 10'' 88 - - -
95 193  Rydningen, Georg 16  Team NTG + 14' 12'' 62 27 - 26
96 33  De Geeter, Jasper 17  Wielerclub Onder Ons - P.. + 14' 15'' 106 - - -
97 122  Montana, Marco 18  Team Inca + 14' 15'' 82 - - -
98 223  Bourdejeau, Bastien 18  Team 31 Specialized U19 + 14' 15'' 87 - - -
99 203  Esnault, Nathan 17  Charvieu - Chavagneux IC + 14' 24'' 102 - - 43
100 25  Verhaegen, Ruben 17  WAC Team Hoboken + 15' 24'' 110 - - -
101 183  Muha, Luka 18  Pogi Team Generali + 15' 27'' 113 - - -
102 114  Torrella, Roman 17  Drone Hopper - Gsport - .. + 15' 34'' 120 - - -
103 182  Gregorcic, Natan 18  Pogi Team Generali + 18' 39'' 81 30 - -
104 35  Scherrens, Lucas 17  Wielerclub Onder Ons - P.. + 19' 14'' 105 - - -
105 82  Davoine, Achille 17  Auvergne - Rhône - Alpes + 19' 14'' 97 - - -
106 234  Penna, Fausto 18  LV Baden + 19' 49'' 114 - - -
107 222  Bodet, Vincent 17  Team 31 Specialized U19 + 20' 47'' 84 33 - 36
108 86  Thibaud, Celian 17  Auvergne - Rhône - Alpes + 20' 59'' 104 - 11 -
109 214  Vaneeckhoutte, Victor 16  Crabbe Toitures - CC Che.. + 22' 43'' 108 - - 46
110 233  Sarnowski, Tillmann 17  LV Baden + 23' 34'' 121 - - -
111 185  Skok, Marcel 17  Pogi Team Generali + 23' 34'' 83 - - 35
112 93  Dougny, Lucas 18  EC Bourgogne Franche - C.. + 24' 16'' 117 - - -
113 95  Maupassant, Thomas 18  EC Bourgogne Franche - C.. + 24' 16'' 127 - - -
114 241  Conforti, Lorenzo 18  Work Service Speedy Bike + 24' 38'' 71 13 - -
115 245  Gnoffo, Daniele 17  Work Service Speedy Bike + 24' 38'' 115 - - -
116 232  Oebel, Matthis 17  LV Baden + 24' 38'' 107 - - 45
117 286  Dingemans, Marijn 17  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 24' 38'' 112 - - -
118 243  Nicolini, Francesco 17  Work Service Speedy Bike + 24' 38'' 123 - - 48
256  Sugino, Shoichi 17  VC La Pomme Marseille + 24' 38'' 122 - - -
120 246  Zanta, Daniel 18  Work Service Speedy Bike + 24' 38'' 118 - - -
121 236  Frasch, Jonathan 17  LV Baden + 24' 41'' 111 - - 47
122 23  Jordaens, Ilias 18  WAC Team Hoboken + 25' 04'' 116 - - -
123 26  Greijus, Paul 17  WAC Team Hoboken + 25' 04'' 99 - - 41
124 165  Whiteford, Corey 17  The Cycling Academy + 32' 30'' 126 - - 50
125 121  Diaz, Marlon 17  Team Inca + 33' 09'' 95 - - -
126 186  Oblak, Domen 16  Pogi Team Generali + 34' 10'' 125 - - 49
127 123  Parra, Erick 17  Team Inca + 34' 11'' 128 - - 51
128 263  Luciez, Jules 18  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. + 34' 13'' 124 - - -
DNF 14  Marivoet, Duarte 17  Auto Eder Bayern
DNF 74  Magnie, Valerian 18  CR Nouvelle Aquitane
DNF 124  Sanchez, Jesus 17  Team Inca
DNF 265  Pibolleau, Mael 16  Bourg-en-Bresse Ain Cycl..
DNS 283  Grommel, Rens 17  Wieler Ploeg Groot Amste..
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Charvieu - Chavagneux IC 7h 26' 09'' 13
1 205  Magnier, Paul 18 2h 28' 36''
2 204  Lequet, Corentin 17 2h 28' 36''
10 206  Savioz, Colin 18 2h 28' 57''
2  Auto Eder Bayern 7h 26' 30'' 21
3 13  Kockelmann, Mathieu 18 2h 28' 36''
6 11  Barta, Martin 17 2h 28' 57''
12 12  Herzog, Emil 17 2h 28' 57''
3  AG2R Citroën U19 Team 7h 26' 30'' 27
4 2  Place, Maxence 18 2h 28' 36''
9 1  Isidore, Noa 17 2h 28' 57''
14 3  Bisiaux, Leo 17 2h 28' 57''
4  VC La Pomme Marseille 7h 32' 11'' 91
16 251  Decomble, Maxime 17 2h 28' 57''
32 255  Crommelinck, Melvin 17 2h 31' 03''
43 252  Tapiz, Hugo 16 2h 32' 11''
5  Cannibal Team 7h 33' 11'' 91
18 145  Ragilo, Frank 18 2h 29' 40''
34 141  Ermakov, Roman 17 2h 31' 36''
39 144  Shmidt, Artem 18 2h 31' 55''
6  Team 31 Specialized U19 7h 34' 52'' 89
19 226  Golliker, Joshua 18 2h 29' 45''
21 221  Fabries, Hugo 16 2h 29' 49''
49 224  Giuliano, Dario 17 2h 35' 18''
7  UC Nantes Atlantique Junior 7h 38' 03'' 113
27 135  Leveque, Theo 18 2h 31' 01''
38 134  Lesueur, Louka 18 2h 31' 44''
48 136  Sanchez, Clement 16 2h 35' 18''
8  Team NTG 7h 38' 10'' 108
13 192  Nordhagen, Jorgen 17 2h 28' 57''
36 191  Kulset, Johannes 18 2h 28' 36''
59 195  Sekse, Jorgen 16 2h 40' 37''
9  EC Bourgogne Franche - Comte 7h 38' 45'' 115
20 94  Faure, Alexy 18 2h 29' 48''
41 92  Cleer, Gabin 17 2h 32' 11''
54 91  Barrillot, Bohemond 18 2h 36' 46''
10  Crabbe Toitures - CC Chevigny 7h 38' 55'' 118
30 213  Widar, Jarno 16 2h 31' 01''
33 212  Prestianni, Sacha 18 2h 31' 08''
55 211  Modafferi, Sacha 16 2h 36' 46''
11  Acrog - Tormans Balens BC 7h 39' 14'' 108
8 41  Hannes, Victor 18 2h 28' 57''
47 42  Driesen, Niels 16 2h 33' 58''
53 43  Staes, Gibbe 16 2h 36' 19''
12  Wielerclub Onder Ons - Parik.. 7h 40' 06'' 92
7 32  Dhondt, Robbe 18 2h 28' 57''
23 34  Neerinckx, Sam 17 2h 30' 32''
62 36  Soenens, Viktor 16 2h 40' 37''
13  Cref Pays de la Loire 7h 41' 14'' 107
5 275  Gruel, Thibaud 18 2h 28' 57''
35 273  Rullier, Hans 18 2h 31' 36''
67 272  Charteau, Diego 17 2h 40' 41''
14  CR Nouvelle Aquitane 7h 42' 21'' 129
26 75  Loulergue, Victor 17 2h 30' 58''
45 73  Dubois, Clement 17 2h 32' 13''
58 72  Lloret, Quentin 17 2h 39' 10''
15  LUX - Sideshow 7h 42' 50'' 121
24 55  Lightfoot, Mark 17 2h 30' 32''
37 54  Neff, Henry 16 2h 31' 41''
60 51  Maris, Jesse 18 2h 40' 37''
16  Gaverzicht - BE - Okay 7h 46' 03'' 142
22 61  De Meijts, Matis 18 2h 29' 51''
46 63  Donie, Milan 17 2h 33' 36''
74 66  Pauwels, Thibaut 17 2h 42' 36''
17  EOLO - Kometa Junior 7h 48' 22'' 145
17 102  Aguilera, Nil 18 2h 28' 57''
57 101  Garcia, Alex 18 2h 36' 54''
71 105  Perez, Cesar 17 2h 42' 31''
18  WAC Team Hoboken 7h 55' 34'' 190
25 21  Dockx, Aaron 18 2h 30' 53''
65 22  Ceulemans, Jarne 17 2h 40' 41''
100 25  Verhaegen, Ruben 17 2h 44' 00''
19  Pogi Team Generali 7h 55' 37'' 193
11 181  Christen, Jan 18 2h 28' 57''
81 184  Skok, Andraz 18 2h 42' 37''
101 183  Muha, Luka 18 2h 44' 03''
20  Auvergne - Rhône - Alpes 7h 56' 15'' 190
31 81  Arsac, Remi 17 2h 31' 03''
70 83  Dos Reis Graca, Nathan 17 2h 42' 31''
89 85  Soranzo, Mael 17 2h 42' 41''
21  The Cycling Academy 8h 00' 30'' 211
51 163  McHenry, Finn 18 2h 35' 18''
73 161  Ellen, Archie 18 2h 42' 35''
87 162  Kwon, Elijah 18 2h 42' 37''
22  Work Service Speedy Bike 8h 07' 58'' 247
40 244  Borgo, Alessandro 17 2h 31' 58''
93 242  Sergiampietriu, Andrea 17 2h 42' 46''
114 241  Conforti, Lorenzo 18 2h 53' 14''
23  LV Baden 8h 12' 46'' 258
42 231  Beck, Jonas 17 2h 32' 11''
106 234  Penna, Fausto 18 2h 48' 25''
110 233  Sarnowski, Tillmann 17 2h 52' 10''
24  Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme 8h 28' 03'' 287
79 262  Legay, Baptiste 17 2h 42' 37''
80 261  Cretin, Jules 18 2h 42' 37''
128 263  Luciez, Jules 18 3h 02' 49''
25  Team Inca 8h 47' 23'' 349
97 122  Montana, Marco 18 2h 42' 51''
125 121  Diaz, Marlon 17 3h 01' 45''
127 123  Parra, Erick 17 3h 02' 47''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 12  Herzog, Emil 17  Auto Eder Bayern 9h 28' 24'' -
2 1  Isidore, Noa 17  AG2R Citroën U19 Team 9h 28' 53'' + 00' 29'' -
3 181  Christen, Jan 18  Pogi Team Generali 9h 29' 18'' + 00' 54'' -
4 3  Bisiaux, Leo 17  AG2R Citroën U19 Team 9h 29' 20'' + 00' 56'' -
5 251  Decomble, Maxime 17  VC La Pomme Marseille 9h 29' 20'' + 00' 56'' -
6 192  Nordhagen, Jorgen 17  Team NTG 9h 29' 24'' + 01' 00'' -
7 2  Place, Maxence 18  AG2R Citroën U19 Team 9h 29' 50'' + 01' 26'' -
8 191  Kulset, Johannes 18  Team NTG 9h 29' 50'' + 01' 26'' -
9 205  Magnier, Paul 18  Charvieu - Chavagneux IC 9h 31' 59'' + 03' 35'' + 5
10 226  Golliker, Joshua 18  Team 31 Specialized U19 9h 32' 30'' + 04' 06'' -
11 13  Kockelmann, Mathieu 18  Auto Eder Bayern 9h 32' 50'' + 04' 26'' + 13
12 206  Savioz, Colin 18  Charvieu - Chavagneux IC 9h 32' 57'' + 04' 33'' + 11
13 11  Barta, Martin 17  Auto Eder Bayern 9h 33' 17'' + 04' 53'' + 15
14 221  Fabries, Hugo 16  Team 31 Specialized U19 9h 33' 24'' + 05' 00'' + 2
15 145  Ragilo, Frank 18  Cannibal Team 9h 33' 39'' + 05' 15'' + 6
16 94  Faure, Alexy 18  EC Bourgogne Franche - C.. 9h 34' 08'' + 05' 44'' + 10
17 61  De Meijts, Matis 18  Gaverzicht - BE - Okay 9h 34' 11'' + 05' 47'' + 8
18 21  Dockx, Aaron 18  WAC Team Hoboken 9h 34' 26'' + 06' 02'' - 5
19 5  Blaise, Arthur 17  AG2R Citroën U19 Team 9h 34' 34'' + 06' 10'' - 4
20 144  Shmidt, Artem 18  Cannibal Team 9h 34' 40'' + 06' 16'' - 11
21 204  Lequet, Corentin 17  Charvieu - Chavagneux IC 9h 35' 06'' + 06' 42'' + 9
22 213  Widar, Jarno 16  Crabbe Toitures - CC Che.. 9h 35' 21'' + 06' 57'' + 5
23 252  Tapiz, Hugo 16  VC La Pomme Marseille 9h 35' 23'' + 06' 59'' - 11
24 273  Rullier, Hans 18  Cref Pays de la Loire 9h 35' 35'' + 07' 11'' - 4
25 41  Hannes, Victor 18  Acrog - Tormans Balens BC 9h 35' 36'' + 07' 12'' + 6
26 111  Marti, Pau 17  Drone Hopper - Gsport - .. 9h 35' 36'' + 07' 12'' + 6
27 102  Aguilera, Nil 18  EOLO - Kometa Junior 9h 35' 36'' + 07' 12'' + 8
28 134  Lesueur, Louka 18  UC Nantes Atlantique Jun.. 9h 35' 36'' + 07' 12'' - 10
29 275  Gruel, Thibaud 18  Cref Pays de la Loire 9h 35' 36'' + 07' 12'' + 7
30 244  Borgo, Alessandro 17  Work Service Speedy Bike 9h 35' 37'' + 07' 13'' - 13
31 32  Dhondt, Robbe 18  Wielerclub Onder Ons - P.. 9h 36' 02'' + 07' 38'' + 9
32 55  Lightfoot, Mark 17  LUX - Sideshow 9h 37' 36'' + 09' 12'' + 17
33 212  Prestianni, Sacha 18  Crabbe Toitures - CC Che.. 9h 37' 47'' + 09' 23'' -
34 135  Leveque, Theo 18  UC Nantes Atlantique Jun.. 9h 38' 06'' + 09' 42'' + 7
35 284  Tijssen, Viego 17  Wieler Ploeg Groot Amste.. 9h 38' 06'' + 09' 42'' + 9
36 255  Crommelinck, Melvin 17  VC La Pomme Marseille 9h 38' 07'' + 09' 43'' + 2
37 141  Ermakov, Roman 17  Cannibal Team 9h 38' 17'' + 09' 53'' -
38 54  Neff, Henry 16  LUX - Sideshow 9h 38' 46'' + 10' 22'' + 10
39 92  Cleer, Gabin 17  EC Bourgogne Franche - C.. 9h 39' 16'' + 10' 52'' -
40 42  Driesen, Niels 16  Acrog - Tormans Balens BC 9h 41' 03'' + 12' 39'' + 5
41 131  Foucher, Esteban 16  UC Nantes Atlantique Jun.. 9h 41' 16'' + 12' 52'' - 12
42 81  Arsac, Remi 17  Auvergne - Rhône - Alpes 9h 42' 52'' + 14' 28'' + 17
43 155  Hellerup, Malte 18  Team Mascot Workwear 9h 43' 17'' + 14' 53'' - 1
44 231  Beck, Jonas 17  LV Baden 9h 43' 35'' + 15' 11'' + 13
45 75  Loulergue, Victor 17  CR Nouvelle Aquitane 9h 43' 36'' + 15' 12'' + 17
46 142  Chamberlain, Oscar 17  Cannibal Team 9h 43' 46'' + 15' 22'' + 12
47 4  Grisel, Matys 17  AG2R Citroën U19 Team 9h 43' 47'' + 15' 23'' - 36
48 225  Rafferty, Adam 16  Team 31 Specialized U19 9h 43' 51'' + 15' 27'' - 2
49 71  Breant, Romain 18  CR Nouvelle Aquitane 9h 44' 40'' + 16' 16'' - 27
50 224  Giuliano, Dario 17  Team 31 Specialized U19 9h 45' 17'' + 16' 53'' + 4
51 63  Donie, Milan 17  Gaverzicht - BE - Okay 9h 46' 35'' + 18' 11'' + 14
52 73  Dubois, Clement 17  CR Nouvelle Aquitane 9h 47' 32'' + 19' 08'' + 24
53 216  Ceccato, Maxime 18  Crabbe Toitures - CC Che.. 9h 47' 42'' + 19' 18'' - 3
54 136  Sanchez, Clement 16  UC Nantes Atlantique Jun.. 9h 47' 54'' + 19' 30'' + 7
55 34  Neerinckx, Sam 17  Wielerclub Onder Ons - P.. 9h 48' 40'' + 20' 16'' + 23
56 43  Staes, Gibbe 16  Acrog - Tormans Balens BC 9h 49' 17'' + 20' 53'' + 8
57 85  Soranzo, Mael 17  Auvergne - Rhône - Alpes 9h 49' 20'' + 20' 56'' - 23
58 65  Evertsen-Hegreberg, Simen 18  Gaverzicht - BE - Okay 9h 49' 42'' + 21' 18'' - 11
59 161  Ellen, Archie 18  The Cycling Academy 9h 50' 53'' + 22' 29'' - 8
60 272  Charteau, Diego 17  Cref Pays de la Loire 9h 52' 05'' + 23' 41'' - 5
61 72  Lloret, Quentin 17  CR Nouvelle Aquitane 9h 52' 08'' + 23' 44'' + 2
62 193  Rydningen, Georg 16  Team NTG 9h 52' 11'' + 23' 47'' - 10
63 15  Pajur, Romet 17  Auto Eder Bayern 9h 52' 12'' + 23' 48'' - 10
64 101  Garcia, Alex 18  EOLO - Kometa Junior 9h 54' 11'' + 25' 47'' + 13
65 83  Dos Reis Graca, Nathan 17  Auvergne - Rhône - Alpes 9h 54' 21'' + 25' 57'' - 5
66 253  Mahieu, Gregoire 18  VC La Pomme Marseille 9h 55' 38'' + 27' 14'' + 6
67 44  Van Herck, Yarno 16  Acrog - Tormans Balens BC 9h 55' 38'' + 27' 14'' - 1
68 201  Andre, Alexi 17  Charvieu - Chavagneux IC 9h 55' 38'' + 27' 14'' - 1
69 76  Vierge, Mateo 18  CR Nouvelle Aquitane 9h 55' 47'' + 27' 23'' + 5
70 66  Pauwels, Thibaut 17  Gaverzicht - BE - Okay 9h 56' 45'' + 28' 21'' - 2
71 241  Conforti, Lorenzo 18  Work Service Speedy Bike 9h 57' 09'' + 28' 45'' - 52
72 254  Hivart, Benjamin 16  VC La Pomme Marseille 9h 57' 38'' + 29' 14'' - 1
73 46  De Ceuster, Milan 16  Acrog - Tormans Balens BC 9h 57' 47'' + 29' 23'' -
74 45  Van Bylen, Liam 17  Acrog - Tormans Balens BC 9h 57' 54'' + 29' 30'' + 1
75 36  Soenens, Viktor 16  Wielerclub Onder Ons - P.. 9h 59' 35'' + 31' 11'' + 5
76 211  Modafferi, Sacha 16  Crabbe Toitures - CC Che.. 10h 01' 07'' + 32' 43'' + 16
77 163  McHenry, Finn 18  The Cycling Academy 10h 01' 12'' + 32' 48'' + 21
78 105  Perez, Cesar 17  EOLO - Kometa Junior 10h 01' 31'' + 33' 07'' + 3
79 202  Bagou, Guillaume 18  Charvieu - Chavagneux IC 10h 01' 49'' + 33' 25'' + 3
80 16  Vlot, Mees 17  Auto Eder Bayern 10h 02' 09'' + 33' 45'' + 3
81 182  Gregorcic, Natan 18  Pogi Team Generali 10h 02' 16'' + 33' 52'' - 11
82 122  Montana, Marco 18  Team Inca 10h 02' 24'' + 34' 00'' + 2
83 185  Skok, Marcel 17  Pogi Team Generali 10h 03' 34'' + 35' 10'' - 27
84 222  Bodet, Vincent 17  Team 31 Specialized U19 10h 03' 55'' + 35' 31'' - 15
85 242  Sergiampietriu, Andrea 17  Work Service Speedy Bike 10h 04' 26'' + 36' 02'' -
86 22  Ceulemans, Jarne 17  WAC Team Hoboken 10h 05' 11'' + 36' 47'' + 8
87 223  Bourdejeau, Bastien 18  Team 31 Specialized U19 10h 05' 43'' + 37' 19'' - 1
88 276  Troger, Lucas 18  Cref Pays de la Loire 10h 05' 45'' + 37' 21'' -
89 146  Shtin, Valery 17  Cannibal Team 10h 05' 54'' + 37' 30'' -
90 62  Desimpelaere, Arne 17  Gaverzicht - BE - Okay 10h 06' 57'' + 38' 33'' + 1
91 261  Cretin, Jules 18  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. 10h 06' 57'' + 38' 33'' - 1
92 215  Naessens, Henri 16  Crabbe Toitures - CC Che.. 10h 07' 10'' + 38' 46'' + 3
93 84  Salon, Gabriel 17  Auvergne - Rhône - Alpes 10h 08' 04'' + 39' 40'' + 4
94 271  Lemperiere, Jules 16  Cref Pays de la Loire 10h 08' 36'' + 40' 12'' + 6
95 121  Diaz, Marlon 17  Team Inca 10h 08' 50'' + 40' 26'' - 52
96 51  Maris, Jesse 18  LUX - Sideshow 10h 09' 27'' + 41' 03'' + 9
97 82  Davoine, Achille 17  Auvergne - Rhône - Alpes 10h 10' 42'' + 42' 18'' - 10
98 184  Skok, Andraz 18  Pogi Team Generali 10h 11' 54'' + 43' 30'' + 8
99 26  Greijus, Paul 17  WAC Team Hoboken 10h 12' 17'' + 43' 53'' - 20
100 154  Krogh, Andreas 17  Team Mascot Workwear 10h 12' 46'' + 44' 22'' + 14
101 262  Legay, Baptiste 17  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. 10h 13' 55'' + 45' 31'' + 10
102 203  Esnault, Nathan 17  Charvieu - Chavagneux IC 10h 14' 11'' + 45' 47'' + 8
103 195  Sekse, Jorgen 16  Team NTG 10h 14' 29'' + 46' 05'' + 14
104 86  Thibaud, Celian 17  Auvergne - Rhône - Alpes 10h 14' 50'' + 46' 26'' - 8
105 35  Scherrens, Lucas 17  Wielerclub Onder Ons - P.. 10h 16' 23'' + 47' 59'' - 1
106 33  De Geeter, Jasper 17  Wielerclub Onder Ons - P.. 10h 17' 41'' + 49' 17'' + 12
107 232  Oebel, Matthis 17  LV Baden 10h 17' 42'' + 49' 18'' - 14
108 214  Vaneeckhoutte, Victor 16  Crabbe Toitures - CC Che.. 10h 18' 32'' + 50' 08'' - 5
109 91  Barrillot, Bohemond 18  EC Bourgogne Franche - C.. 10h 18' 40'' + 50' 16'' + 15
110 25  Verhaegen, Ruben 17  WAC Team Hoboken 10h 18' 54'' + 50' 30'' + 9
111 236  Frasch, Jonathan 17  LV Baden 10h 19' 34'' + 51' 10'' - 10
112 286  Dingemans, Marijn 17  Wieler Ploeg Groot Amste.. 10h 20' 18'' + 51' 54'' - 10
113 183  Muha, Luka 18  Pogi Team Generali 10h 21' 37'' + 53' 13'' + 7
114 234  Penna, Fausto 18  LV Baden 10h 22' 03'' + 53' 39'' + 2
115 245  Gnoffo, Daniele 17  Work Service Speedy Bike 10h 22' 34'' + 54' 10'' - 8
116 23  Jordaens, Ilias 18  WAC Team Hoboken 10h 24' 03'' + 55' 39'' - 8
117 93  Dougny, Lucas 18  EC Bourgogne Franche - C.. 10h 24' 49'' + 56' 25'' - 5
118 246  Zanta, Daniel 18  Work Service Speedy Bike 10h 25' 11'' + 56' 47'' - 5
119 162  Kwon, Elijah 18  The Cycling Academy 10h 26' 56'' + 58' 32'' + 6
120 114  Torrella, Roman 17  Drone Hopper - Gsport - .. 10h 30' 28'' + 1h 02' 04'' + 8
121 233  Sarnowski, Tillmann 17  LV Baden 10h 31' 35'' + 1h 03' 11'' -
256  Sugino, Shoichi 17  VC La Pomme Marseille 10h 34' 10'' + 1h 05' 46'' -
123 243  Nicolini, Francesco 17  Work Service Speedy Bike 10h 34' 10'' + 1h 05' 46'' -
124 263  Luciez, Jules 18  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. 10h 36' 25'' + 1h 08' 01'' - 9
125 186  Oblak, Domen 16  Pogi Team Generali 10h 51' 07'' + 1h 22' 43'' + 5
126 165  Whiteford, Corey 17  The Cycling Academy 10h 52' 17'' + 1h 23' 53'' + 6
127 95  Maupassant, Thomas 18  EC Bourgogne Franche - C.. 10h 52' 48'' + 1h 24' 24'' + 6
128 123  Parra, Erick 17  Team Inca 10h 52' 57'' + 1h 24' 33'' + 3
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 1  Isidore, Noa 17  AG2R Citroën U19 Team 63 pts -
2 12  Herzog, Emil 17  Auto Eder Bayern 50 pts -13 pts -
3 206  Savioz, Colin 18  Charvieu - Chavagneux IC 43 pts -20 pts + 1
4 13  Kockelmann, Mathieu 18  Auto Eder Bayern 43 pts -20 pts + 7
5 205  Magnier, Paul 18  Charvieu - Chavagneux IC 41 pts -22 pts + 13
6 181  Christen, Jan 18  Pogi Team Generali 39 pts -24 pts - 1
7 204  Lequet, Corentin 17  Charvieu - Chavagneux IC 36 pts -27 pts + 15
8 2  Place, Maxence 18  AG2R Citroën U19 Team 35 pts -28 pts + 8
9 15  Pajur, Romet 17  Auto Eder Bayern 34 pts -29 pts - 6
10 251  Decomble, Maxime 17  VC La Pomme Marseille 31 pts -32 pts - 3
11 11  Barta, Martin 17  Auto Eder Bayern 30 pts -33 pts + 10
12 3  Bisiaux, Leo 17  AG2R Citroën U19 Team 28 pts -35 pts + 1
13 241  Conforti, Lorenzo 18  Work Service Speedy Bike 27 pts -36 pts - 7
14 192  Nordhagen, Jorgen 17  Team NTG 26 pts -37 pts -
15 145  Ragilo, Frank 18  Cannibal Team 26 pts -37 pts - 5
16 41  Hannes, Victor 18  Acrog - Tormans Balens BC 24 pts -39 pts + 12
17 21  Dockx, Aaron 18  WAC Team Hoboken 23 pts -40 pts - 9
18 273  Rullier, Hans 18  Cref Pays de la Loire 23 pts -40 pts - 9
19 32  Dhondt, Robbe 18  Wielerclub Onder Ons - P.. 23 pts -40 pts + 12
20 4  Grisel, Matys 17  AG2R Citroën U19 Team 22 pts -41 pts - 8
21 275  Gruel, Thibaud 18  Cref Pays de la Loire 21 pts -42 pts + 14
22 252  Tapiz, Hugo 16  VC La Pomme Marseille 18 pts -45 pts - 7
23 191  Kulset, Johannes 18  Team NTG 17 pts -46 pts - 6
24 226  Golliker, Joshua 18  Team 31 Specialized U19 17 pts -46 pts - 4
25 45  Van Bylen, Liam 17  Acrog - Tormans Balens BC 16 pts -47 pts - 6
26 94  Faure, Alexy 18  EC Bourgogne Franche - C.. 14 pts -49 pts - 1
27 193  Rydningen, Georg 16  Team NTG 14 pts -49 pts - 4
28 134  Lesueur, Louka 18  UC Nantes Atlantique Jun.. 13 pts -50 pts - 4
29 213  Widar, Jarno 16  Crabbe Toitures - CC Che.. 12 pts -51 pts - 3
30 182  Gregorcic, Natan 18  Pogi Team Generali 12 pts -51 pts - 3
31 61  De Meijts, Matis 18  Gaverzicht - BE - Okay 10 pts -53 pts - 2
32 92  Cleer, Gabin 17  EC Bourgogne Franche - C.. 10 pts -53 pts - 2
33 222  Bodet, Vincent 17  Team 31 Specialized U19 9 pts -54 pts - 1
34 244  Borgo, Alessandro 17  Work Service Speedy Bike 8 pts -55 pts - 1
35 111  Marti, Pau 17  Drone Hopper - Gsport - .. 6 pts -57 pts
36 242  Sergiampietriu, Andrea 17  Work Service Speedy Bike 6 pts -57 pts - 2
37 221  Fabries, Hugo 16  Team 31 Specialized U19 4 pts -59 pts - 1
38 102  Aguilera, Nil 18  EOLO - Kometa Junior 4 pts -59 pts
39 224  Giuliano, Dario 17  Team 31 Specialized U19 3 pts -60 pts - 2
40 71  Breant, Romain 18  CR Nouvelle Aquitane 2 pts -61 pts - 2
41 66  Pauwels, Thibaut 17  Gaverzicht - BE - Okay 1 pts -62 pts - 2
42 63  Donie, Milan 17  Gaverzicht - BE - Okay -5 pts -68 pts - 1
43 72  Lloret, Quentin 17  CR Nouvelle Aquitane -5 pts -68 pts - 3
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 251  Decomble, Maxime 17  VC La Pomme Marseille 56 pts -
2 192  Nordhagen, Jorgen 17  Team NTG 33 pts -23 pts + 3
3 3  Bisiaux, Leo 17  AG2R Citroën U19 Team 32 pts -24 pts + 4
4 226  Golliker, Joshua 18  Team 31 Specialized U19 27 pts -29 pts
5 12  Herzog, Emil 17  Auto Eder Bayern 21 pts -35 pts + 3
6 94  Faure, Alexy 18  EC Bourgogne Franche - C.. 19 pts -37 pts
7 141  Ermakov, Roman 17  Cannibal Team 19 pts -37 pts - 5
8 181  Christen, Jan 18  Pogi Team Generali 17 pts -39 pts - 5
9 205  Magnier, Paul 18  Charvieu - Chavagneux IC 16 pts -40 pts
10 144  Shmidt, Artem 18  Cannibal Team 14 pts -42 pts - 6
11 86  Thibaud, Celian 17  Auvergne - Rhône - Alpes 12 pts -44 pts - 5
12 221  Fabries, Hugo 16  Team 31 Specialized U19 12 pts -44 pts
13 5  Blaise, Arthur 17  AG2R Citroën U19 Team 10 pts -46 pts
14 191  Kulset, Johannes 18  Team NTG 9 pts -47 pts - 5
15 206  Savioz, Colin 18  Charvieu - Chavagneux IC 8 pts -48 pts - 4
16 212  Prestianni, Sacha 18  Crabbe Toitures - CC Che.. 8 pts -48 pts
17 2  Place, Maxence 18  AG2R Citroën U19 Team 6 pts -50 pts
18 13  Kockelmann, Mathieu 18  Auto Eder Bayern 6 pts -50 pts
19 41  Hannes, Victor 18  Acrog - Tormans Balens BC 6 pts -50 pts
20 32  Dhondt, Robbe 18  Wielerclub Onder Ons - P.. 5 pts -51 pts - 10
21 102  Aguilera, Nil 18  EOLO - Kometa Junior 4 pts -52 pts - 9
22 275  Gruel, Thibaud 18  Cref Pays de la Loire 4 pts -52 pts - 9
23 85  Soranzo, Mael 17  Auvergne - Rhône - Alpes 4 pts -52 pts
24 1  Isidore, Noa 17  AG2R Citroën U19 Team 1 pts -55 pts - 10
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 3  Bisiaux, Leo 17  AG2R Citroën U19 Team 9h 29' 20'' -
2 251  Decomble, Maxime 17  VC La Pomme Marseille 9h 29' 20'' + 00' 00'' -
3 192  Nordhagen, Jorgen 17  Team NTG 9h 29' 24'' + 00' 04'' -
4 11  Barta, Martin 17  Auto Eder Bayern 9h 33' 17'' + 03' 57'' + 6
5 221  Fabries, Hugo 16  Team 31 Specialized U19 9h 33' 24'' + 04' 04'' + 2
6 5  Blaise, Arthur 17  AG2R Citroën U19 Team 9h 34' 34'' + 05' 14'' -
7 213  Widar, Jarno 16  Crabbe Toitures - CC Che.. 9h 35' 21'' + 06' 01'' + 2
8 252  Tapiz, Hugo 16  VC La Pomme Marseille 9h 35' 23'' + 06' 03'' - 3
9 244  Borgo, Alessandro 17  Work Service Speedy Bike 9h 35' 37'' + 06' 17'' - 1
10 55  Lightfoot, Mark 17  LUX - Sideshow 9h 37' 36'' + 08' 16'' + 6
11 284  Tijssen, Viego 17  Wieler Ploeg Groot Amste.. 9h 38' 06'' + 08' 46'' + 1
12 54  Neff, Henry 16  LUX - Sideshow 9h 38' 46'' + 09' 26'' + 3
13 42  Driesen, Niels 16  Acrog - Tormans Balens BC 9h 41' 03'' + 11' 43'' -
14 131  Foucher, Esteban 16  UC Nantes Atlantique Jun.. 9h 41' 16'' + 11' 56'' - 3
15 81  Arsac, Remi 17  Auvergne - Rhône - Alpes 9h 42' 52'' + 13' 32'' + 7
16 142  Chamberlain, Oscar 17  Cannibal Team 9h 43' 46'' + 14' 26'' + 5
17 4  Grisel, Matys 17  AG2R Citroën U19 Team 9h 43' 47'' + 14' 27'' - 13
18 225  Rafferty, Adam 16  Team 31 Specialized U19 9h 43' 51'' + 14' 31'' - 4
19 224  Giuliano, Dario 17  Team 31 Specialized U19 9h 45' 17'' + 15' 57'' - 1
20 63  Donie, Milan 17  Gaverzicht - BE - Okay 9h 46' 35'' + 17' 15'' + 5
21 73  Dubois, Clement 17  CR Nouvelle Aquitane 9h 47' 32'' + 18' 12'' + 11
22 136  Sanchez, Clement 16  UC Nantes Atlantique Jun.. 9h 47' 54'' + 18' 34'' + 1
23 34  Neerinckx, Sam 17  Wielerclub Onder Ons - P.. 9h 48' 40'' + 19' 20'' + 10
24 43  Staes, Gibbe 16  Acrog - Tormans Balens BC 9h 49' 17'' + 19' 57'' -
25 272  Charteau, Diego 17  Cref Pays de la Loire 9h 52' 05'' + 22' 45'' - 6
26 193  Rydningen, Georg 16  Team NTG 9h 52' 11'' + 22' 51'' - 9
27 44  Van Herck, Yarno 16  Acrog - Tormans Balens BC 9h 55' 38'' + 26' 18'' - 1
28 201  Andre, Alexi 17  Charvieu - Chavagneux IC 9h 55' 38'' + 26' 18'' - 1
29 254  Hivart, Benjamin 16  VC La Pomme Marseille 9h 57' 38'' + 28' 18'' -
30 46  De Ceuster, Milan 16  Acrog - Tormans Balens BC 9h 57' 47'' + 28' 27'' -
31 45  Van Bylen, Liam 17  Acrog - Tormans Balens BC 9h 57' 54'' + 28' 34'' -
32 36  Soenens, Viktor 16  Wielerclub Onder Ons - P.. 9h 59' 35'' + 30' 15'' + 3
33 211  Modafferi, Sacha 16  Crabbe Toitures - CC Che.. 10h 01' 07'' + 31' 47'' + 5
34 16  Vlot, Mees 17  Auto Eder Bayern 10h 02' 09'' + 32' 49'' + 2
35 185  Skok, Marcel 17  Pogi Team Generali 10h 03' 34'' + 34' 14'' - 15
36 222  Bodet, Vincent 17  Team 31 Specialized U19 10h 03' 55'' + 34' 35'' - 8
37 62  Desimpelaere, Arne 17  Gaverzicht - BE - Okay 10h 06' 57'' + 37' 37'' -
38 215  Naessens, Henri 16  Crabbe Toitures - CC Che.. 10h 07' 10'' + 37' 50'' + 2
39 84  Salon, Gabriel 17  Auvergne - Rhône - Alpes 10h 08' 04'' + 38' 44'' + 2
40 271  Lemperiere, Jules 16  Cref Pays de la Loire 10h 08' 36'' + 39' 16'' + 3
41 26  Greijus, Paul 17  WAC Team Hoboken 10h 12' 17'' + 42' 57'' - 7
42 154  Krogh, Andreas 17  Team Mascot Workwear 10h 12' 46'' + 43' 26'' + 6
43 203  Esnault, Nathan 17  Charvieu - Chavagneux IC 10h 14' 11'' + 44' 51'' + 4
44 195  Sekse, Jorgen 16  Team NTG 10h 14' 29'' + 45' 09'' + 5
45 232  Oebel, Matthis 17  LV Baden 10h 17' 42'' + 48' 22'' - 6
46 214  Vaneeckhoutte, Victor 16  Crabbe Toitures - CC Che.. 10h 18' 32'' + 49' 12'' - 1
47 236  Frasch, Jonathan 17  LV Baden 10h 19' 34'' + 50' 14'' - 3
48 243  Nicolini, Francesco 17  Work Service Speedy Bike 10h 34' 10'' + 1h 04' 50'' + 2
49 186  Oblak, Domen 16  Pogi Team Generali 10h 51' 07'' + 1h 21' 47'' + 4
50 165  Whiteford, Corey 17  The Cycling Academy 10h 52' 17'' + 1h 22' 57'' + 5
51 123  Parra, Erick 17  Team Inca 10h 52' 57'' + 1h 23' 37'' + 3
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media