Essen - Roosendaal (121.2 km)

Route

 19 July 2019
 Profile  Flat stage
 Start  Essen
 Finish  Roosendaal
 Distance  121.2 km  (75.3 mi)
 Speed  41.279 km/h  (25.650 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 2
 Pieters, Amy (DLT) 3h 01' 04''
 Siggaard, Chr.. (TVC) 20 points
 Pieters, Amy (DLT) 0 points
 Paternoster, .. (TFS) 3h 01' 13''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 121  Siggaard, Christina 25  Team Virtu Cycling 2h 56' 10'' - 10'' 11 1 - -
2 133  Koster, Claudia 27  WNT-Rotor Pro Cycling Team + 00' 00'' - 06'' 71 2 - -
3 14  Paternoster, Letizia 19  Trek-Segafredo + 00' 00'' - 04'' 4 3 - 1
4 35  Ree, Monique van de v.. 31  BTC City Ljubljana + 00' 00'' 107 5 - -
5 91  Druyts, Kelly 29  Doltcini-Van Eyck Sport .. + 00' 00'' 88 6 - -
6 171  Fournier, Roxane 27  France + 00' 00'' 26 7 - -
7 242  Bossuyt, Shari 18  CC Pavé 76-Rogelli-Gypro.. + 00' 00'' 50 9 - 18
8 54  Franz, Heidi 24  Rally UHC Cycling + 00' 00'' 41 10 - -
9 151  Haaften, Kirstie van .. 20  Health Mate-Ladies Team + 00' 00'' 23 12 - 9
10 1  Klein, Lisa 23  Canyon // Sram Racing + 00' 00'' 2 4 - -
11 234  Callander, Rhona 20  Isorex Cycling Team + 00' 00'' 69 - - 25
12 41  Consonni, Chiara 20  Valcar Cylance Cycling + 00' 00'' 112 - - 44
13 161  Campbell, Teniel 21  WCC Team + 00' 00'' 15 - - 5
14 233  Juniper, Nicola 37  Isorex Cycling Team + 00' 00'' 46 - - -
15 204  González, Alicia 24  Spain + 00' 00'' 79 - - -
16 71  Gogh, Natalie van van 44  Biehler Pro Cycling + 00' 00'' 31 - - -
17 224  Kay, Anna 20  Experza-Footlogix + 00' 00'' 122 - - 49
18 155  Schweinberger, Christ.. 22  Health Mate-Ladies Team + 00' 00'' 28 - - -
19 116  Markus, Femke 22  Parkhotel Valkenburg + 00' 00'' 7 - - -
20 184  Van Loy, Ellen 38  Belgium + 00' 00'' 38 - - -
21 96  Velzen, Bryony van van 23  Doltcini-Van Eyck Sport .. + 00' 00'' 70 - - -
22 136  Teutenberg, Lin 20  WNT-Rotor Pro Cycling Team + 00' 00'' 42 - - 15
23 85  Geloof, Marjolein van.. 23  Alé Cipollini + 00' 00'' 44 - - -
24 92  Druyts, Lenny 22  Doltcini-Van Eyck Sport .. + 00' 00'' 58 - - 22
25 163  Gebru, Eyeru 22  WCC Team + 00' 00'' 129 - - -
26 166  Sharpe, Alice 25  WCC Team + 00' 00'' 82 - - -
27 24  Pieters, Amy 28  Boels-Dolmans Cycling Team + 00' 00'' 1 8 1 -
28 25  Schneider, Skylar 20  Boels-Dolmans Cycling Team + 00' 00'' 30 - - 11
29 206  Blanco, Iurani 21  Spain + 00' 00'' 127 - - 52
30 105  Braam, Danique 23  Lotto Soudal Ladies + 00' 00'' 29 - - -
31 4  Ludwig, Hannah 19  Canyon // Sram Racing + 00' 00'' 22 - - 8
32 83  Erić, Jelena 23  Alé Cipollini + 00' 00'' 61 - - -
33 84  Swinkels, Karlijn 20  Alé Cipollini + 00' 00'' 39 - - 13
34 113  Nagengast, Fleur 21  Parkhotel Valkenburg + 00' 00'' 80 - - 30
35 102  Nguyễn, Thi That 26  Lotto Soudal Ladies + 00' 00'' 100 - - -
36 101  Castrique, Alana 20  Lotto Soudal Ladies + 00' 00'' 93 - - 37
37 146  Solvang, Julie 29  Hitec Products-Birk Sport + 00' 00'' 65 - - -
38 125  Kröger, Mieke 26  Team Virtu Cycling + 00' 00'' 3 11 - -
39 26  Majerus, Christine 32  Boels-Dolmans Cycling Team + 00' 00'' 19 - - -
40 22  Bos, Jip van den van .. 23  Boels-Dolmans Cycling Team + 00' 00'' 8 - - -
41 174  Le Mouel, Celia 18  France + 00' 00'' 62 - - -
42 232  Gröndahl, Antonia 24  Isorex Cycling Team + 00' 00'' 77 - - -
43 215  Burg, Nancy van der v.. 27  Jos Feron Ladies Force + 00' 00'' 68 - - -
44 175  Minaud, Manon 20  France + 00' 00'' 130 - - 54
45 173  Laurance, Typhaine 20  France + 00' 00'' 51 - - 19
46 211  Houtum, Céline van van 22  Jos Feron Ladies Force + 00' 00'' 123 - - 50
47 135  Rijkes, Sarah 28  WNT-Rotor Pro Cycling Team + 00' 00'' 106 - - -
48 212  Witzenburg, Marieke v.. 33  Jos Feron Ladies Force + 00' 00'' 36 - - -
49 195  Martin-Wallace, Alex 19  Australia + 00' 00'' 96 - - 38
50 6  Gafinovitz, Rotem 27  Canyon // Sram Racing + 00' 00'' 56 - - -
51 2  Erath, Tanja 29  Canyon // Sram Racing + 00' 00'' 21 - - -
52 246  Hoolwerf, Cathalijne 19  CC Pavé 76-Rogelli-Gypro.. + 00' 00'' 66 - - 24
53 183  Truyen, Marthe 19  Belgium + 00' 00'' 49 - - 17
54 13  Worrack, Trixi 37  Trek-Segafredo + 00' 00'' 24 - - -
55 42  Guazzini, Vittoria 18  Valcar Cylance Cycling + 00' 00'' 10 - - 4
56 126  Moberg, Emilie 28  Team Virtu Cycling + 00' 00'' 20 - - -
57 75  Colborne, Henrietta 21  Biehler Pro Cycling + 00' 00'' 91 - - 36
58 176  Verhulst, Gladys 22  France + 00' 00'' 85 - - 32
59 231  Meakin, Emily 30  Isorex Cycling Team + 00' 00'' 92 - - -
60 172  Jounier, Lucie 21  France + 00' 00'' 102 - - 41
61 236  Jonker, Kerry 23  Isorex Cycling Team + 00' 00'' 134 - - -
62 196  Edwards, Sophie 19  Australia + 00' 00'' 117 - - 47
63 223  Franck, Alicia 24  Experza-Footlogix + 00' 00'' 101 - - -
64 156  Defour, Lara 21  Health Mate-Ladies Team + 00' 00'' 135 - - 57
65 245  Knaven, Britt 18  CC Pavé 76-Rogelli-Gypro.. + 00' 00'' 128 14 - 53
66 241  Ammerlaan, Rozemarijn 19  CC Pavé 76-Rogelli-Gypro.. + 00' 00'' 25 - - 10
67 222  Holmsgaard, Trine 21  Experza-Footlogix + 00' 00'' 115 - - 46
68 191  Gigante, Sarah 18  Australia + 00' 00'' 40 - - 14
69 225  Bakker, Manon 20  Experza-Footlogix + 00' 00'' 113 - - 45
70 103  Hoffmann, Chantal 31  Lotto Soudal Ladies + 00' 00'' 104 - - -
71 93  Vandenbroucke, Saartje 23  Doltcini-Van Eyck Sport .. + 00' 00'' 57 - - -
72 34  Boogaard, Maaike 20  BTC City Ljubljana + 00' 00'' 16 - - 6
73 63  Grossetête, Maëlle 21  FDJ-Nouvelle Aquitaine-F.. + 00' 00'' 78 - - 29
74 235  Stone, Isabella 19  Isorex Cycling Team + 00' 00'' 137 - - 59
75 31  Simmonds, Hayley 30  BTC City Ljubljana + 00' 00'' 27 - - -
76 74  Beekhuis, Teuntje 23  Biehler Pro Cycling + 00' 00'' 37 - - -
77 95  De Baat, Kim 28  Doltcini-Van Eyck Sport .. + 00' 00'' 63 - - -
78 94  Markus, Kelly 26  Doltcini-Van Eyck Sport .. + 00' 00'' 116 - - -
79 145  Feldmann, Pernille 19  Hitec Products-Birk Sport + 00' 00'' 131 - - 55
80 164  Yapura, Fernanda 21  WCC Team + 00' 00'' 72 - - 26
81 32  Bravec, Urska 22  BTC City Ljubljana + 00' 00'' 84 - - -
82 51  Allar, Erica 33  Rally UHC Cycling + 00' 00'' 73 - - -
83 216  Gruber-Stadler, Hannah 19  Jos Feron Ladies Force + 00' 00'' 97 - - 39
84 214  Verschelden, Nathalie 24  Jos Feron Ladies Force + 00' 00'' 103 - - -
85 162  Espinola, Marina 23  WCC Team + 00' 00'' 111 - - -
86 243  Verhoeff, Ingrit 18  CC Pavé 76-Rogelli-Gypro.. + 00' 00'' 125 - - 51
87 244  Jonkers, Eva 18  CC Pavé 76-Rogelli-Gypro.. + 00' 00'' 53 - - 21
88 52  Maine, Katherine 21  Rally UHC Cycling + 00' 00'' 99 - - 40
89 185  Verdonschot, Laura 22  Belgium + 00' 00'' 109 - - -
90 53  Ellsay, Gillian 22  Rally UHC Cycling + 00' 00'' 108 - - 43
91 55  Moak, Summer 20  Rally UHC Cycling + 00' 00'' 90 - - 35
92 114  Uiterwijk, Meike 19  Parkhotel Valkenburg + 00' 00'' 83 - - 31
93 112  Adegeest, Loes 22  Parkhotel Valkenburg + 00' 00'' 132 - - -
94 142  Garner, Lucy 24  Hitec Products-Birk Sport + 00' 00'' 98 - - -
95 144  Garner, Grace 22  Hitec Products-Birk Sport + 00' 00'' 133 - - 56
96 123  Hansen, Louise 24  Team Virtu Cycling + 00' 00'' 17 - - -
97 143  Stougje, Chanella 22  Hitec Products-Birk Sport + 00' 00'' 110 - - -
98 165  Reusser, Marlen 27  WCC Team + 00' 00'' 6 13 - -
99 193  Roseman-Gannon, Ruby 20  Australia + 00' 00'' 76 - - 28
100 194  Louw, Anya 18  Australia + 00' 00'' 136 - - 58
101 141  Uneken, Lonneke 19  Hitec Products-Birk Sport + 00' 00'' 105 - - 42
102 5  Harris, Ella 21  Canyon // Sram Racing + 00' 00'' 33 - - 12
103 73  Klement, Melanie 25  Biehler Pro Cycling + 00' 00'' 94 - - -
104 72  Hofman, Merel 21  Biehler Pro Cycling + 00' 00'' 87 - - 33
105 192  Talbot, Josie 22  Australia + 00' 00'' 95 - - -
106 115  Duyck, Ann-Sophie 31  Parkhotel Valkenburg + 00' 00'' 13 - - -
107 111  Wiebes, Lorena 20  Parkhotel Valkenburg + 00' 00'' 5 - - 2
108 203  Larrarte, Eukene 20  Spain + 00' 00'' 121 - - 48
109 122  Bastianelli, Marta 32  Team Virtu Cycling + 00' 00'' 114 - - -
110 124  Guarischi, Barbara 28  Team Virtu Cycling + 00' 00'' 12 - - -
111 15  Van Twisk, Abigail 22  Trek-Segafredo + 00' 00'' 64 - - 23
112 3  Riffel, Christa 20  Canyon // Sram Racing + 00' 00'' 9 - - 3
113 65  Le Net, Marie 19  FDJ-Nouvelle Aquitaine-F.. + 00' 00'' 18 - - 7
114 61  Bravard, Charlotte 27  FDJ-Nouvelle Aquitaine-F.. + 00' 00'' 119 - - -
115 62  Demay, Coralie 26  FDJ-Nouvelle Aquitaine-F.. + 00' 00'' 75 - - -
116 64  Kitchen, Lauren 28  FDJ-Nouvelle Aquitaine-F.. + 00' 00'' 60 - - -
117 66  Richioud, Greta 22  FDJ-Nouvelle Aquitaine-F.. + 00' 00'' 48 - - -
118 11  Hanson, Lauretta 24  Trek-Segafredo + 00' 00'' 32 - - -
119 33  Radotić, Mia 34  BTC City Ljubljana + 00' 00'' 81 - - -
120 46  Vigilia, Alessia 19  Valcar Cylance Cycling + 00' 00'' 43 - - 16
121 43  Persico, Silvia 21  Valcar Cylance Cycling + 00' 00'' 89 - - 34
122 45  Sanguineti, Ilaria 25  Valcar Cylance Cycling + 00' 00'' 118 - - -
123 44  Pollicini, Silvia 20  Valcar Cylance Cycling + 00' 00'' 74 - - 27
124 131  Pilote-Fortin, Gabrie.. 26  WNT-Rotor Pro Cycling Team + 00' 00'' 35 - - -
125 152  Schweinberger, Kathrin 22  Health Mate-Ladies Team + 00' 00'' 45 - - -
126 104  Moonen, Puck 23  Lotto Soudal Ladies + 00' 00'' 124 - - -
127 154  Delbaere, Fien 23  Health Mate-Ladies Team + 00' 00'' 120 - - -
128 81  Peñuela, Diana 32  Alé Cipollini + 00' 00'' 86 - - -
129 82  Kasper, Romy 31  Alé Cipollini + 00' 00'' 34 - - -
130 205  Mendez, Irene 27  Spain + 00' 00'' 54 - - -
131 201  Oyarbide, Lourdes 25  Spain + 00' 00'' 67 - - -
132 202  Teruel, Alba 22  Spain + 00' 00'' 47 - - -
133 182  Sels, Loes 33  Belgium + 00' 00'' 59 - - -
134 181  Cant, Sanne 28  Belgium + 00' 00'' 55 - - -
135 21  D'Hoore, Jolien 29  Boels-Dolmans Cycling Team + 00' 00'' 14 - - -
136 153  Süßemilch, Laura 22  Health Mate-Ladies Team + 00' 00'' 52 - - 20
137 213  Hannes, Kaat 27  Jos Feron Ladies Force + 00' 00'' 126 - - -
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Doltcini-Van Eyck Sport Wome.. 8h 48' 30'' 50
5 91  Druyts, Kelly 29 2h 56' 10''
21 96  Velzen, Bryony van 23 2h 56' 10''
24 92  Druyts, Lenny 22 2h 56' 10''
2  WCC Team 8h 48' 30'' 64
13 161  Campbell, Teniel 21 2h 56' 10''
25 163  Gebru, Eyeru 22 2h 56' 10''
26 166  Sharpe, Alice 25 2h 56' 10''
3  Isorex Cycling Team 8h 48' 30'' 67
11 234  Callander, Rhona 20 2h 56' 10''
14 233  Juniper, Nicola 37 2h 56' 10''
42 232  Gröndahl, Antonia 24 2h 56' 10''
4  WNT-Rotor Pro Cycling Team 8h 48' 30'' 71
2 133  Koster, Claudia 27 2h 56' 10''
22 136  Teutenberg, Lin 20 2h 56' 10''
47 135  Rijkes, Sarah 28 2h 56' 10''
5  Alé Cipollini 8h 48' 30'' 88
23 85  Geloof, Marjolein van.. 23 2h 56' 10''
32 83  Erić, Jelena 23 2h 56' 10''
33 84  Swinkels, Karlijn 20 2h 56' 10''
6  France 8h 48' 30'' 91
6 171  Fournier, Roxane 27 2h 56' 10''
41 174  Le Mouel, Celia 18 2h 56' 10''
44 175  Minaud, Manon 20 2h 56' 10''
7  Health Mate-Ladies Team 8h 48' 30'' 91
9 151  Haaften, Kirstie van 20 2h 56' 10''
18 155  Schweinberger, Christ.. 22 2h 56' 10''
64 156  Defour, Lara 21 2h 56' 10''
8  Canyon // Sram Racing 8h 48' 30'' 91
10 1  Klein, Lisa 23 2h 56' 10''
31 4  Ludwig, Hannah 19 2h 56' 10''
50 6  Gafinovitz, Rotem 27 2h 56' 10''
9  Boels-Dolmans Cycling Team 8h 48' 30'' 94
27 24  Pieters, Amy 28 2h 56' 10''
28 25  Schneider, Skylar 20 2h 56' 10''
39 26  Majerus, Christine 32 2h 56' 10''
10  Team Virtu Cycling 8h 48' 30'' 95
1 121  Siggaard, Christina 25 2h 56' 10''
38 125  Kröger, Mieke 26 2h 56' 10''
56 126  Moberg, Emilie 28 2h 56' 10''
11  Lotto Soudal Ladies 8h 48' 30'' 101
30 105  Braam, Danique 23 2h 56' 10''
35 102  Nguyễn, Thi That 26 2h 56' 10''
36 101  Castrique, Alana 20 2h 56' 10''
12  CC Pavé 76-Rogelli-Gyproc-APB 8h 48' 30'' 124
7 242  Bossuyt, Shari 18 2h 56' 10''
52 246  Hoolwerf, Cathalijne 19 2h 56' 10''
65 245  Knaven, Britt 18 2h 56' 10''
13  Jos Feron Ladies Force 8h 48' 30'' 137
43 215  Burg, Nancy van der 27 2h 56' 10''
46 211  Houtum, Céline van 22 2h 56' 10''
48 212  Witzenburg, Marieke van 33 2h 56' 10''
14  Parkhotel Valkenburg 8h 48' 30'' 145
19 116  Markus, Femke 22 2h 56' 10''
34 113  Nagengast, Fleur 21 2h 56' 10''
92 114  Uiterwijk, Meike 19 2h 56' 10''
15  Experza-Footlogix 8h 48' 30'' 147
17 224  Kay, Anna 20 2h 56' 10''
63 223  Franck, Alicia 24 2h 56' 10''
67 222  Holmsgaard, Trine 21 2h 56' 10''
16  Biehler Pro Cycling 8h 48' 30'' 149
16 71  Gogh, Natalie van 44 2h 56' 10''
57 75  Colborne, Henrietta 21 2h 56' 10''
76 74  Beekhuis, Teuntje 23 2h 56' 10''
17  BTC City Ljubljana 8h 48' 30'' 151
4 35  Ree, Monique van de 31 2h 56' 10''
72 34  Boogaard, Maaike 20 2h 56' 10''
75 31  Simmonds, Hayley 30 2h 56' 10''
18  Spain 8h 48' 30'' 152
15 204  González, Alicia 24 2h 56' 10''
29 206  Blanco, Iurani 21 2h 56' 10''
108 203  Larrarte, Eukene 20 2h 56' 10''
19  Belgium 8h 48' 30'' 162
20 184  Van Loy, Ellen 38 2h 56' 10''
53 183  Truyen, Marthe 19 2h 56' 10''
89 185  Verdonschot, Laura 22 2h 56' 10''
20  Trek-Segafredo 8h 48' 30'' 168
3 14  Paternoster, Letizia 19 2h 56' 10''
54 13  Worrack, Trixi 37 2h 56' 10''
111 15  Van Twisk, Abigail 22 2h 56' 10''
21  Rally UHC Cycling 8h 48' 30'' 178
8 54  Franz, Heidi 24 2h 56' 10''
82 51  Allar, Erica 33 2h 56' 10''
88 52  Maine, Katherine 21 2h 56' 10''
22  Australia 8h 48' 30'' 179
49 195  Martin-Wallace, Alex 19 2h 56' 10''
62 196  Edwards, Sophie 19 2h 56' 10''
68 191  Gigante, Sarah 18 2h 56' 10''
23  Valcar Cylance Cycling 8h 48' 30'' 187
12 41  Consonni, Chiara 20 2h 56' 10''
55 42  Guazzini, Vittoria 18 2h 56' 10''
120 46  Vigilia, Alessia 19 2h 56' 10''
24  Hitec Products-Birk Sport 8h 48' 30'' 210
37 146  Solvang, Julie 29 2h 56' 10''
79 145  Feldmann, Pernille 19 2h 56' 10''
94 142  Garner, Lucy 24 2h 56' 10''
25  FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futur.. 8h 48' 30'' 300
73 63  Grossetête, Maëlle 21 2h 56' 10''
113 65  Le Net, Marie 19 2h 56' 10''
114 61  Bravard, Charlotte 27 2h 56' 10''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 24  Pieters, Amy 28  Boels-Dolmans Cycling Team 3h 01' 04'' + 2
2 1  Klein, Lisa 23  Canyon // Sram Racing 3h 01' 05'' + 00' 01'' - 1
3 125  Kröger, Mieke 26  Team Virtu Cycling 3h 01' 13'' + 00' 09'' + 1
4 14  Paternoster, Letizia 19  Trek-Segafredo 3h 01' 13'' + 00' 09'' + 7
5 111  Wiebes, Lorena 20  Parkhotel Valkenburg 3h 01' 14'' + 00' 10'' + 3
6 165  Reusser, Marlen 27  WCC Team 3h 01' 14'' + 00' 10'' - 1
7 116  Markus, Femke 22  Parkhotel Valkenburg 3h 01' 14'' + 00' 10'' - 1
8 22  Bos, Jip van den 23  Boels-Dolmans Cycling Team 3h 01' 16'' + 00' 12'' - 1
9 3  Riffel, Christa 20  Canyon // Sram Racing 3h 01' 17'' + 00' 13'' -
10 42  Guazzini, Vittoria 18  Valcar Cylance Cycling 3h 01' 17'' + 00' 13'' -
11 121  Siggaard, Christina 25  Team Virtu Cycling 3h 01' 17'' + 00' 13'' + 25
12 124  Guarischi, Barbara 28  Team Virtu Cycling 3h 01' 18'' + 00' 14'' -
13 115  Duyck, Ann-Sophie 31  Parkhotel Valkenburg 3h 01' 20'' + 00' 16'' -
14 21  D'Hoore, Jolien 29  Boels-Dolmans Cycling Team 3h 01' 20'' + 00' 16'' -
15 161  Campbell, Teniel 21  WCC Team 3h 01' 21'' + 00' 17'' -
16 34  Boogaard, Maaike 20  BTC City Ljubljana 3h 01' 21'' + 00' 17'' -
17 123  Hansen, Louise 24  Team Virtu Cycling 3h 01' 21'' + 00' 17'' -
18 65  Le Net, Marie 19  FDJ-Nouvelle Aquitaine-F.. 3h 01' 22'' + 00' 18'' -
19 26  Majerus, Christine 32  Boels-Dolmans Cycling Team 3h 01' 22'' + 00' 18'' + 7
20 126  Moberg, Emilie 28  Team Virtu Cycling 3h 01' 22'' + 00' 18'' + 1
21 2  Erath, Tanja 29  Canyon // Sram Racing 3h 01' 23'' + 00' 19'' - 2
22 4  Ludwig, Hannah 19  Canyon // Sram Racing 3h 01' 23'' + 00' 19'' - 2
23 151  Haaften, Kirstie van 20  Health Mate-Ladies Team 3h 01' 25'' + 00' 21'' - 1
24 13  Worrack, Trixi 37  Trek-Segafredo 3h 01' 25'' + 00' 21'' - 1
25 241  Ammerlaan, Rozemarijn 19  CC Pavé 76-Rogelli-Gypro.. 3h 01' 25'' + 00' 21'' - 1
26 171  Fournier, Roxane 27  France 3h 01' 25'' + 00' 21'' - 1
27 31  Simmonds, Hayley 30  BTC City Ljubljana 3h 01' 26'' + 00' 22'' -
28 155  Schweinberger, Christina 22  Health Mate-Ladies Team 3h 01' 26'' + 00' 22'' -
29 105  Braam, Danique 23  Lotto Soudal Ladies 3h 01' 26'' + 00' 22'' -
30 25  Schneider, Skylar 20  Boels-Dolmans Cycling Team 3h 01' 26'' + 00' 22'' -
31 71  Gogh, Natalie van 44  Biehler Pro Cycling 3h 01' 26'' + 00' 22'' -
32 11  Hanson, Lauretta 24  Trek-Segafredo 3h 01' 26'' + 00' 22'' -
33 5  Harris, Ella 21  Canyon // Sram Racing 3h 01' 27'' + 00' 23'' + 1
34 82  Kasper, Romy 31  Alé Cipollini 3h 01' 27'' + 00' 23'' - 1
35 131  Pilote-Fortin, Gabrielle 26  WNT-Rotor Pro Cycling Team 3h 01' 27'' + 00' 23'' -
36 212  Witzenburg, Marieke van 33  Jos Feron Ladies Force 3h 01' 28'' + 00' 24'' + 1
37 74  Beekhuis, Teuntje 23  Biehler Pro Cycling 3h 01' 28'' + 00' 24'' + 1
38 184  Van Loy, Ellen 38  Belgium 3h 01' 28'' + 00' 24'' + 1
39 84  Swinkels, Karlijn 20  Alé Cipollini 3h 01' 28'' + 00' 24'' + 1
40 191  Gigante, Sarah 18  Australia 3h 01' 28'' + 00' 24'' + 1
41 54  Franz, Heidi 24  Rally UHC Cycling 3h 01' 29'' + 00' 25'' + 1
42 136  Teutenberg, Lin 20  WNT-Rotor Pro Cycling Team 3h 01' 29'' + 00' 25'' + 1
43 46  Vigilia, Alessia 19  Valcar Cylance Cycling 3h 01' 29'' + 00' 25'' + 1
44 85  Geloof, Marjolein van 't 23  Alé Cipollini 3h 01' 29'' + 00' 25'' + 1
45 152  Schweinberger, Kathrin 22  Health Mate-Ladies Team 3h 01' 29'' + 00' 25'' + 1
46 233  Juniper, Nicola 37  Isorex Cycling Team 3h 01' 29'' + 00' 25'' + 1
47 202  Teruel, Alba 22  Spain 3h 01' 29'' + 00' 25'' + 1
48 66  Richioud, Greta 22  FDJ-Nouvelle Aquitaine-F.. 3h 01' 30'' + 00' 26'' + 1
49 183  Truyen, Marthe 19  Belgium 3h 01' 30'' + 00' 26'' + 2
50 242  Bossuyt, Shari 18  CC Pavé 76-Rogelli-Gypro.. 3h 01' 30'' + 00' 26'' + 2
51 173  Laurance, Typhaine 20  France 3h 01' 31'' + 00' 27'' + 2
52 153  Süßemilch, Laura 22  Health Mate-Ladies Team 3h 01' 31'' + 00' 27'' + 2
53 244  Jonkers, Eva 18  CC Pavé 76-Rogelli-Gypro.. 3h 01' 31'' + 00' 27'' + 2
54 205  Mendez, Irene 27  Spain 3h 01' 31'' + 00' 27'' + 2
55 181  Cant, Sanne 28  Belgium 3h 01' 32'' + 00' 28'' + 2
56 6  Gafinovitz, Rotem 27  Canyon // Sram Racing 3h 01' 32'' + 00' 28'' + 2
57 93  Vandenbroucke, Saartje 23  Doltcini-Van Eyck Sport .. 3h 01' 32'' + 00' 28'' + 2
58 92  Druyts, Lenny 22  Doltcini-Van Eyck Sport .. 3h 01' 32'' + 00' 28'' + 2
59 182  Sels, Loes 33  Belgium 3h 01' 32'' + 00' 28'' + 2
60 64  Kitchen, Lauren 28  FDJ-Nouvelle Aquitaine-F.. 3h 01' 33'' + 00' 29'' + 3
61 83  Erić, Jelena 23  Alé Cipollini 3h 01' 33'' + 00' 29'' + 3
62 174  Le Mouel, Celia 18  France 3h 01' 33'' + 00' 29'' + 3
63 95  De Baat, Kim 28  Doltcini-Van Eyck Sport .. 3h 01' 34'' + 00' 30'' + 3
64 15  Van Twisk, Abigail 22  Trek-Segafredo 3h 01' 34'' + 00' 30'' + 3
65 146  Solvang, Julie 29  Hitec Products-Birk Sport 3h 01' 34'' + 00' 30'' + 3
66 246  Hoolwerf, Cathalijne 19  CC Pavé 76-Rogelli-Gypro.. 3h 01' 34'' + 00' 30'' + 4
67 201  Oyarbide, Lourdes 25  Spain 3h 01' 34'' + 00' 30'' + 2
68 215  Burg, Nancy van der 27  Jos Feron Ladies Force 3h 01' 34'' + 00' 30'' + 3
69 234  Callander, Rhona 20  Isorex Cycling Team 3h 01' 35'' + 00' 31'' + 3
70 96  Velzen, Bryony van 23  Doltcini-Van Eyck Sport .. 3h 01' 35'' + 00' 31'' + 3
71 133  Koster, Claudia 27  WNT-Rotor Pro Cycling Team 3h 01' 35'' + 00' 31'' + 27
72 164  Yapura, Fernanda 21  WCC Team 3h 01' 35'' + 00' 31'' + 2
73 51  Allar, Erica 33  Rally UHC Cycling 3h 01' 36'' + 00' 32'' + 2
74 44  Pollicini, Silvia 20  Valcar Cylance Cycling 3h 01' 36'' + 00' 32'' + 2
75 62  Demay, Coralie 26  FDJ-Nouvelle Aquitaine-F.. 3h 01' 36'' + 00' 32'' + 2
76 193  Roseman-Gannon, Ruby 20  Australia 3h 01' 36'' + 00' 32'' + 2
77 232  Gröndahl, Antonia 24  Isorex Cycling Team 3h 01' 36'' + 00' 32'' + 2
78 63  Grossetête, Maëlle 21  FDJ-Nouvelle Aquitaine-F.. 3h 01' 36'' + 00' 32'' + 2
79 204  González, Alicia 24  Spain 3h 01' 36'' + 00' 32'' + 2
80 113  Nagengast, Fleur 21  Parkhotel Valkenburg 3h 01' 37'' + 00' 33'' + 2
81 33  Radotić, Mia 34  BTC City Ljubljana 3h 01' 37'' + 00' 33'' + 2
82 166  Sharpe, Alice 25  WCC Team 3h 01' 37'' + 00' 33'' + 2
83 114  Uiterwijk, Meike 19  Parkhotel Valkenburg 3h 01' 38'' + 00' 34'' + 2
84 32  Bravec, Urska 22  BTC City Ljubljana 3h 01' 39'' + 00' 35'' + 2
85 176  Verhulst, Gladys 22  France 3h 01' 39'' + 00' 35'' + 2
86 81  Peñuela, Diana 32  Alé Cipollini 3h 01' 39'' + 00' 35'' + 2
87 72  Hofman, Merel 21  Biehler Pro Cycling 3h 01' 39'' + 00' 35'' + 2
88 91  Druyts, Kelly 29  Doltcini-Van Eyck Sport .. 3h 01' 39'' + 00' 35'' + 2
89 43  Persico, Silvia 21  Valcar Cylance Cycling 3h 01' 40'' + 00' 36'' + 2
90 55  Moak, Summer 20  Rally UHC Cycling 3h 01' 40'' + 00' 36'' + 2
91 75  Colborne, Henrietta 21  Biehler Pro Cycling 3h 01' 40'' + 00' 36'' + 2
92 231  Meakin, Emily 30  Isorex Cycling Team 3h 01' 40'' + 00' 36'' + 2
93 101  Castrique, Alana 20  Lotto Soudal Ladies 3h 01' 40'' + 00' 36'' + 2
94 73  Klement, Melanie 25  Biehler Pro Cycling 3h 01' 41'' + 00' 37'' + 2
95 192  Talbot, Josie 22  Australia 3h 01' 41'' + 00' 37'' + 2
96 195  Martin-Wallace, Alex 19  Australia 3h 01' 41'' + 00' 37'' + 3
97 216  Gruber-Stadler, Hannah 19  Jos Feron Ladies Force 3h 01' 41'' + 00' 37'' + 3
98 142  Garner, Lucy 24  Hitec Products-Birk Sport 3h 01' 41'' + 00' 37'' + 3
99 52  Maine, Katherine 21  Rally UHC Cycling 3h 01' 41'' + 00' 37'' + 3
100 102  Nguyễn, Thi That 26  Lotto Soudal Ladies 3h 01' 42'' + 00' 38'' + 3
101 223  Franck, Alicia 24  Experza-Footlogix 3h 01' 42'' + 00' 38'' + 3
102 172  Jounier, Lucie 21  France 3h 01' 42'' + 00' 38'' + 3
103 214  Verschelden, Nathalie 24  Jos Feron Ladies Force 3h 01' 42'' + 00' 38'' + 3
104 103  Hoffmann, Chantal 31  Lotto Soudal Ladies 3h 01' 42'' + 00' 38'' + 3
105 141  Uneken, Lonneke 19  Hitec Products-Birk Sport 3h 01' 42'' + 00' 38'' + 3
106 135  Rijkes, Sarah 28  WNT-Rotor Pro Cycling Team 3h 01' 42'' + 00' 38'' + 3
107 35  Ree, Monique van de 31  BTC City Ljubljana 3h 01' 43'' + 00' 39'' + 3
108 53  Ellsay, Gillian 22  Rally UHC Cycling 3h 01' 43'' + 00' 39'' + 3
109 185  Verdonschot, Laura 22  Belgium 3h 01' 43'' + 00' 39'' + 3
110 143  Stougje, Chanella 22  Hitec Products-Birk Sport 3h 01' 44'' + 00' 40'' + 3
111 162  Espinola, Marina 23  WCC Team 3h 01' 44'' + 00' 40'' + 3
112 41  Consonni, Chiara 20  Valcar Cylance Cycling 3h 01' 44'' + 00' 40'' + 3
113 225  Bakker, Manon 20  Experza-Footlogix 3h 01' 44'' + 00' 40'' + 3
114 122  Bastianelli, Marta 32  Team Virtu Cycling 3h 01' 44'' + 00' 40'' + 3
115 222  Holmsgaard, Trine 21  Experza-Footlogix 3h 01' 44'' + 00' 40'' + 3
116 94  Markus, Kelly 26  Doltcini-Van Eyck Sport .. 3h 01' 45'' + 00' 41'' + 3
117 196  Edwards, Sophie 19  Australia 3h 01' 46'' + 00' 42'' + 3
118 45  Sanguineti, Ilaria 25  Valcar Cylance Cycling 3h 01' 46'' + 00' 42'' + 3
119 61  Bravard, Charlotte 27  FDJ-Nouvelle Aquitaine-F.. 3h 01' 47'' + 00' 43'' + 3
120 154  Delbaere, Fien 23  Health Mate-Ladies Team 3h 01' 47'' + 00' 43'' + 3
121 203  Larrarte, Eukene 20  Spain 3h 01' 48'' + 00' 44'' + 3
122 224  Kay, Anna 20  Experza-Footlogix 3h 01' 48'' + 00' 44'' + 3
123 211  Houtum, Céline van 22  Jos Feron Ladies Force 3h 01' 48'' + 00' 44'' + 3
124 104  Moonen, Puck 23  Lotto Soudal Ladies 3h 01' 48'' + 00' 44'' + 3
125 243  Verhoeff, Ingrit 18  CC Pavé 76-Rogelli-Gypro.. 3h 01' 48'' + 00' 44'' + 3
126 213  Hannes, Kaat 27  Jos Feron Ladies Force 3h 01' 49'' + 00' 45'' + 3
127 206  Blanco, Iurani 21  Spain 3h 01' 49'' + 00' 45'' + 3
128 245  Knaven, Britt 18  CC Pavé 76-Rogelli-Gypro.. 3h 01' 50'' + 00' 46'' - 78
129 163  Gebru, Eyeru 22  WCC Team 3h 01' 51'' + 00' 47'' + 2
130 175  Minaud, Manon 20  France 3h 01' 51'' + 00' 47'' + 2
131 145  Feldmann, Pernille 19  Hitec Products-Birk Sport 3h 01' 53'' + 00' 49'' + 2
132 112  Adegeest, Loes 22  Parkhotel Valkenburg 3h 01' 53'' + 00' 49'' + 2
133 144  Garner, Grace 22  Hitec Products-Birk Sport 3h 01' 57'' + 00' 53'' + 2
134 236  Jonker, Kerry 23  Isorex Cycling Team 3h 01' 57'' + 00' 53'' + 2
135 156  Defour, Lara 21  Health Mate-Ladies Team 3h 01' 58'' + 00' 54'' + 2
136 194  Louw, Anya 18  Australia 3h 02' 00'' + 00' 56'' + 3
137 235  Stone, Isabella 19  Isorex Cycling Team 3h 02' 05'' + 01' 01'' + 3
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 121  Siggaard, Christina 25  Team Virtu Cycling 20 pts + 4
2 133  Koster, Claudia 27  WNT-Rotor Pro Cycling Team 15 pts -5 pts + 7
3 14  Paternoster, Letizia 19  Trek-Segafredo 12 pts -8 pts + 4
4 1  Klein, Lisa 23  Canyon // Sram Racing 11 pts -9 pts - 3
5 35  Ree, Monique van de 31  BTC City Ljubljana 10 pts -10 pts + 5
6 91  Druyts, Kelly 29  Doltcini-Van Eyck Sport .. 8 pts -12 pts + 6
7 171  Fournier, Roxane 27  France 6 pts -14 pts + 9
8 24  Pieters, Amy 28  Boels-Dolmans Cycling Team 4 pts -16 pts - 5
9 242  Bossuyt, Shari 18  CC Pavé 76-Rogelli-Gypro.. 4 pts -16 pts + 11
10 54  Franz, Heidi 24  Rally UHC Cycling 3 pts -17 pts + 11
11 125  Kröger, Mieke 26  Team Virtu Cycling 2 pts -18 pts - 7
12 151  Haaften, Kirstie van 20  Health Mate-Ladies Team 2 pts -18 pts - 4
13 165  Reusser, Marlen 27  WCC Team 1 pts -19 pts - 8
14 245  Knaven, Britt 18  CC Pavé 76-Rogelli-Gypro.. -4 pts -24 pts + 11
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 24  Pieters, Amy 28  Boels-Dolmans Cycling Team 0 pts
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 14  Paternoster, Letizia 19  Trek-Segafredo 3h 01' 13'' + 3
2 111  Wiebes, Lorena 20  Parkhotel Valkenburg 3h 01' 14'' + 00' 01'' - 1
3 3  Riffel, Christa 20  Canyon // Sram Racing 3h 01' 17'' + 00' 04'' - 1
4 42  Guazzini, Vittoria 18  Valcar Cylance Cycling 3h 01' 17'' + 00' 04'' - 1
5 161  Campbell, Teniel 21  WCC Team 3h 01' 21'' + 00' 08'' -
6 34  Boogaard, Maaike 20  BTC City Ljubljana 3h 01' 21'' + 00' 08'' -
7 65  Le Net, Marie 19  FDJ-Nouvelle Aquitaine-F.. 3h 01' 22'' + 00' 09'' -
8 4  Ludwig, Hannah 19  Canyon // Sram Racing 3h 01' 23'' + 00' 10'' -
9 151  Haaften, Kirstie van 20  Health Mate-Ladies Team 3h 01' 25'' + 00' 12'' -
10 241  Ammerlaan, Rozemarijn 19  CC Pavé 76-Rogelli-Gypro.. 3h 01' 25'' + 00' 12'' -
11 25  Schneider, Skylar 20  Boels-Dolmans Cycling Team 3h 01' 26'' + 00' 13'' -
12 5  Harris, Ella 21  Canyon // Sram Racing 3h 01' 27'' + 00' 14'' -
13 84  Swinkels, Karlijn 20  Alé Cipollini 3h 01' 28'' + 00' 15'' -
14 191  Gigante, Sarah 18  Australia 3h 01' 28'' + 00' 15'' -
15 136  Teutenberg, Lin 20  WNT-Rotor Pro Cycling Team 3h 01' 29'' + 00' 16'' -
16 46  Vigilia, Alessia 19  Valcar Cylance Cycling 3h 01' 29'' + 00' 16'' -
17 183  Truyen, Marthe 19  Belgium 3h 01' 30'' + 00' 17'' + 1
18 242  Bossuyt, Shari 18  CC Pavé 76-Rogelli-Gypro.. 3h 01' 30'' + 00' 17'' + 1
19 173  Laurance, Typhaine 20  France 3h 01' 31'' + 00' 18'' + 1
20 153  Süßemilch, Laura 22  Health Mate-Ladies Team 3h 01' 31'' + 00' 18'' + 1
21 244  Jonkers, Eva 18  CC Pavé 76-Rogelli-Gypro.. 3h 01' 31'' + 00' 18'' + 1
22 92  Druyts, Lenny 22  Doltcini-Van Eyck Sport .. 3h 01' 32'' + 00' 19'' + 1
23 15  Van Twisk, Abigail 22  Trek-Segafredo 3h 01' 34'' + 00' 21'' + 2
24 246  Hoolwerf, Cathalijne 19  CC Pavé 76-Rogelli-Gypro.. 3h 01' 34'' + 00' 21'' + 2
25 234  Callander, Rhona 20  Isorex Cycling Team 3h 01' 35'' + 00' 22'' + 2
26 164  Yapura, Fernanda 21  WCC Team 3h 01' 35'' + 00' 22'' + 2
27 44  Pollicini, Silvia 20  Valcar Cylance Cycling 3h 01' 36'' + 00' 23'' + 2
28 193  Roseman-Gannon, Ruby 20  Australia 3h 01' 36'' + 00' 23'' + 2
29 63  Grossetête, Maëlle 21  FDJ-Nouvelle Aquitaine-F.. 3h 01' 36'' + 00' 23'' + 2
30 113  Nagengast, Fleur 21  Parkhotel Valkenburg 3h 01' 37'' + 00' 24'' + 2
31 114  Uiterwijk, Meike 19  Parkhotel Valkenburg 3h 01' 38'' + 00' 25'' + 2
32 176  Verhulst, Gladys 22  France 3h 01' 39'' + 00' 26'' + 2
33 72  Hofman, Merel 21  Biehler Pro Cycling 3h 01' 39'' + 00' 26'' + 2
34 43  Persico, Silvia 21  Valcar Cylance Cycling 3h 01' 40'' + 00' 27'' + 2
35 55  Moak, Summer 20  Rally UHC Cycling 3h 01' 40'' + 00' 27'' + 2
36 75  Colborne, Henrietta 21  Biehler Pro Cycling 3h 01' 40'' + 00' 27'' + 2
37 101  Castrique, Alana 20  Lotto Soudal Ladies 3h 01' 40'' + 00' 27'' + 2
38 195  Martin-Wallace, Alex 19  Australia 3h 01' 41'' + 00' 28'' + 2
39 216  Gruber-Stadler, Hannah 19  Jos Feron Ladies Force 3h 01' 41'' + 00' 28'' + 2
40 52  Maine, Katherine 21  Rally UHC Cycling 3h 01' 41'' + 00' 28'' + 2
41 172  Jounier, Lucie 21  France 3h 01' 42'' + 00' 29'' + 2
42 141  Uneken, Lonneke 19  Hitec Products-Birk Sport 3h 01' 42'' + 00' 29'' + 2
43 53  Ellsay, Gillian 22  Rally UHC Cycling 3h 01' 43'' + 00' 30'' + 2
44 41  Consonni, Chiara 20  Valcar Cylance Cycling 3h 01' 44'' + 00' 31'' + 2
45 225  Bakker, Manon 20  Experza-Footlogix 3h 01' 44'' + 00' 31'' + 2
46 222  Holmsgaard, Trine 21  Experza-Footlogix 3h 01' 44'' + 00' 31'' + 2
47 196  Edwards, Sophie 19  Australia 3h 01' 46'' + 00' 33'' + 2
48 203  Larrarte, Eukene 20  Spain 3h 01' 48'' + 00' 35'' + 2
49 224  Kay, Anna 20  Experza-Footlogix 3h 01' 48'' + 00' 35'' + 2
50 211  Houtum, Céline van 22  Jos Feron Ladies Force 3h 01' 48'' + 00' 35'' + 2
51 243  Verhoeff, Ingrit 18  CC Pavé 76-Rogelli-Gypro.. 3h 01' 48'' + 00' 35'' + 2
52 206  Blanco, Iurani 21  Spain 3h 01' 49'' + 00' 36'' + 2
53 245  Knaven, Britt 18  CC Pavé 76-Rogelli-Gypro.. 3h 01' 50'' + 00' 37'' - 36
54 175  Minaud, Manon 20  France 3h 01' 51'' + 00' 38'' + 1
55 145  Feldmann, Pernille 19  Hitec Products-Birk Sport 3h 01' 53'' + 00' 40'' + 1
56 144  Garner, Grace 22  Hitec Products-Birk Sport 3h 01' 57'' + 00' 44'' + 1
57 156  Defour, Lara 21  Health Mate-Ladies Team 3h 01' 58'' + 00' 45'' + 1
58 194  Louw, Anya 18  Australia 3h 02' 00'' + 00' 47'' + 2
59 235  Stone, Isabella 19  Isorex Cycling Team 3h 02' 05'' + 00' 52'' + 2
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media