Beveren - Hulst (167.2 km)

Route

 12 August 2019
 Profile  Flat stage
 Start  Beveren
 Finish  Hulst
 Distance  167.2 km  (103.9 mi)
 Speed  44.997 km/h  (27.960 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 1
 Bennett, Sam (BOH) 3h 42' 47''
 Bennett, Sam (BOH) 30 points
 Planckaert, B.. (WVA) 23 points
 Sport Vlaanderen-Bal.. 11h 08' 51''

Results

#  Rider Age  Team Time Bonus
1 111  Bennett, Sam 28  Bora-Hansgrohe 3h 42' 57'' - 10'' 1 1 - -
2 91  Theuns, Edward 28  Trek-Segafredo + 00' 00'' - 06'' 4 2 - -
3 35  Teunissen, Mike 26  Team Jumbo-Visma + 00' 00'' - 04'' 5 3 - -
4 101  Philipsen, Jasper 21  UAE Team Emirates + 00' 00'' 6 4 - -
5 1  Bauhaus, Phil 25  Bahrain-Merida + 00' 00'' 7 5 - -
6 204  Dupont, Timothy 31  Wanty-Gobert Cycling Team + 00' 00'' 8 6 - -
7 31  Groenewegen, Dylan 26  Team Jumbo-Visma + 00' 00'' 9 7 - -
8 73  Halvorsen, Kristoffer 23  Team Ineos + 00' 00'' 10 8 - -
9 13  Hodeg, Alvaro 22  Deceuninck-Quick Step + 00' 00'' 11 9 - -
10 191  Capiot, Amaury 26  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 12 10 - -
11 161  Naesen, Oliver 28  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 13 - - -
12 194  Planckaert, Edward 24  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 14 - - -
13 163  Duval, Julien 29  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 15 - - -
14 97  Pedersen, Mads 23  Trek-Segafredo + 00' 00'' 16 - - -
15 218  Nõmmela, Aksel 24  Wallonie-Bruxelles + 00' 00'' 17 - - -
16 123  Janse van Rensburg, R.. 30  Team Dimension Data + 00' 00'' 18 - - -
17 86  Pedersen, Casper 23  Team Sunweb + 00' 00'' 19 - - -
18 84  Andersen, Søren 25  Team Sunweb + 00' 00'' 20 - - -
19 122  Gibbons, Ryan 24  Team Dimension Data + 00' 00'' 21 - - -
20 153  Biermans, Jenthe 23  Team Katusha-Alpecin + 00' 00'' 22 - - -
21 23  Dewulf, Stan 21  Lotto-Soudal + 00' 00'' 23 - - -
22 25  Maes, Nikolas 33  Lotto-Soudal + 00' 00'' 24 - - -
23 53  Mareczko, Jakub 25  CCC Team + 00' 00'' 25 - - -
24 102  Ferrari, Roberto 36  UAE Team Emirates + 00' 00'' 26 - - -
25 17  Štybar, Zdeněk 33  Deceuninck-Quick Step + 00' 00'' 27 - - -
26 182  Asselman, Jesper 29  Roompot-Charles Cycling .. + 00' 00'' 28 - - -
27 5  Cortina, Iván 23  Bahrain-Merida + 00' 00'' 29 - - -
28 131  Clarke, Simon 33  EF Education First + 00' 00'' 30 - - -
29 145  Madouas, Valentin 23  Groupama-FDJ + 00' 00'' 31 - - -
30 117  Pöstlberger, Lukas 27  Bora-Hansgrohe + 00' 00'' 32 - - -
31 193  Menten, Milan 22  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 33 - - -
32 51  Van Avermaet, Greg 34  CCC Team + 00' 00'' 34 - - -
33 107  Troia, Oliviero 24  UAE Team Emirates + 00' 00'' 35 - - -
34 41  Roelandts, Jürgen 34  Movistar Team + 00' 00'' 36 - - -
35 144  Küng, Stefan 25  Groupama-FDJ + 00' 00'' 37 - - -
36 11  Gilbert, Philippe 37  Deceuninck-Quick Step + 00' 00'' 38 - - -
37 155  Kuznetsov, Vyatcheslav 30  Team Katusha-Alpecin + 00' 00'' 39 - - -
38 158  Debusschere, Jens 29  Team Katusha-Alpecin + 00' 00'' 40 - - -
39 103  Marcato, Marco 35  UAE Team Emirates + 00' 00'' 41 - - -
40 85  Nieuwenhuis, Joris 23  Team Sunweb + 00' 00'' 42 - - -
41 67  Stannard, Robert 20  Mitchelton-Scott + 00' 00'' 43 - - -
42 115  McCarthy, Jay 26  Bora-Hansgrohe + 00' 00'' 44 - - -
43 62  Affini, Edoardo 23  Mitchelton-Scott + 00' 00'' 45 - - -
44 186  Schip, Jan-Willem van.. 24  Roompot-Charles Cycling .. + 00' 00'' 46 - - -
45 81  Bakelants, Jan 33  Team Sunweb + 00' 00'' 47 - - -
46 137  Vanmarcke, Sep 31  EF Education First + 00' 00'' 48 - - -
47 56  Wiśniowski, Łukasz 27  CCC Team + 00' 00'' - 08'' 2 - 2 -
48 210  Vallée, Boris 26  Wanty-Gobert Cycling Team + 00' 00'' 49 - - -
49 66  Smith, Dion 26  Mitchelton-Scott + 00' 00'' 50 - - -
50 87  Tusveld, Martijn 25  Team Sunweb + 00' 00'' 51 - - -
51 177  Zakharov, Artyom 27  Astana Pro Team + 00' 00'' 52 - - -
52 165  Warbasse, Larry 29  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 53 - - -
53 21  Wellens, Tim 28  Lotto-Soudal + 00' 00'' 54 - - -
54 46  Sütterlin, Jasha 26  Movistar Team + 00' 00'' 55 - - -
55 184  Leysen, Senne 23  Roompot-Charles Cycling .. + 00' 00'' 56 - - -
56 94  Kirsch, Alex 27  Trek-Segafredo + 00' 00'' 57 - - -
57 54  Černý, Josef 26  CCC Team + 00' 00'' 58 - - -
58 104  Molano, Sebastián 24  UAE Team Emirates + 00' 00'' 59 - - -
59 173  Ballerini, Davide 24  Astana Pro Team + 00' 00'' 60 - - -
60 30  Goethem, Brian van van 28  Lotto-Soudal + 00' 00'' 61 - - -
61 77  Basso, Leonardo 25  Team Ineos + 00' 00'' 62 - - -
62 63  Bauer, Jack 34  Mitchelton-Scott + 00' 00'' 63 - - -
63 27  Monfort, Maxime 36  Lotto-Soudal + 00' 00'' 64 - - -
64 192  Allegaert, Piet 24  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 65 - - -
65 196  Van Gestel, Dries 24  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 66 - - -
66 83  Hirschi, Marc 20  Team Sunweb + 00' 00'' 67 - - -
67 92  Felline, Fabio 29  Trek-Segafredo + 00' 00'' 68 - - -
68 75  Lawless, Chris 23  Team Ineos + 00' 00'' 69 - - -
69 125  Bak, Lars 39  Team Dimension Data + 00' 00'' - 07'' 3 - 4 -
70 157  Tanfield, Harry 24  Team Katusha-Alpecin + 00' 00'' 70 - - -
71 152  Guerreiro, Ruben 25  Team Katusha-Alpecin + 00' 00'' 71 - - -
72 178  Boaro, Manuele 32  Astana Pro Team + 00' 00'' 72 - - -
73 185  Poppel, Boy van van 31  Roompot-Charles Cycling .. + 00' 00'' 73 - - -
74 225  Petit, Adrien 28  Total Direct Energie + 00' 00'' 74 - - -
75 136  Berg, Julius van den .. 22  EF Education First + 00' 00'' 75 - - -
76 57  Van Keirsbulck, Guill.. 28  CCC Team + 00' 00'' 76 - - -
77 44  Mas, Lluís 29  Movistar Team + 00' 00'' 77 - - -
78 135  Owen, Logan 24  EF Education First + 00' 00'' 78 - - -
79 202  De Gendt, Aimé 25  Wanty-Gobert Cycling Team + 00' 00'' 79 - - -
80 133  Docker, Mitchell 32  EF Education First + 00' 00'' 80 - - -
81 6  Haussler, Heinrich 35  Bahrain-Merida + 00' 00'' 81 - - -
96  Beppu, Fumiyuki 36  Trek-Segafredo + 00' 00'' 82 - - -
83 205  Kreder, Wesley 28  Wanty-Gobert Cycling Team + 00' 00'' 83 - - -
84 175  Gruzdev, Dmitriy 33  Astana Pro Team + 00' 00'' 84 - - -
85 206  Vanspeybrouck, Pieter 32  Wanty-Gobert Cycling Team + 00' 00'' 85 - - -
86 146  Scotson, Miles 25  Groupama-FDJ + 00' 00'' 86 - - -
87 156  Smit, Willie 26  Team Katusha-Alpecin + 00' 00'' 87 - - -
88 124  Renshaw, Mark 36  Team Dimension Data + 00' 00'' 88 - - -
89 34  Roosen, Timo 26  Team Jumbo-Visma + 00' 00'' 89 - - -
90 24  Frison, Frederik 27  Lotto-Soudal + 00' 00'' 90 - - -
91 222  Cardis, Romain 27  Total Direct Energie + 00' 00'' 91 - - -
92 127  Vermote, Julien 30  Team Dimension Data + 00' 00'' 92 - - -
93 14  Jungels, Bob 26  Deceuninck-Quick Step + 00' 00'' 93 - - -
94 164  Godon, Dorian 23  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 94 - - -
95 32  De Plus, Laurens 23  Team Jumbo-Visma + 00' 00'' 95 - - -
96 82  Curvers, Roy 39  Team Sunweb + 00' 00'' 96 - - -
97 150  Le Gac, Olivier 25  Groupama-FDJ + 00' 00'' 97 - - -
98 60  Van Hoecke, Gijs 27  CCC Team + 00' 00'' 98 - - -
99 72  Ganna, Filippo 23  Team Ineos + 00' 00'' 99 - - -
100 201  Meurisse, Xandro 27  Wanty-Gobert Cycling Team + 00' 00'' 100 - - -
101 52  Schär, Michael 32  CCC Team + 00' 00'' 101 - - -
102 113  Drücker, Jempy 32  Bora-Hansgrohe + 00' 00'' 102 - - -
103 71  Baarle, Dylan van van 27  Team Ineos + 00' 00'' 103 - - -
104 167  Vandenbergh, Stijn 35  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 104 - - -
105 195  Sprengers, Thomas 29  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 105 - 5 -
106 33  Martens, Paul 35  Team Jumbo-Visma + 00' 00'' 106 - - -
107 142  Geniets, Kévin 22  Groupama-FDJ + 00' 00'' 107 - - -
108 213  Lietaer, Eliot 28  Wallonie-Bruxelles + 00' 00'' 108 - - -
109 121  Valgren, Michael 27  Team Dimension Data + 00' 00'' 109 - - -
110 29  Mertz, Rémy 24  Lotto-Soudal + 00' 00'' 110 - - -
111 80  Gołaś, Michał 35  Team Ineos + 00' 00'' 111 - - -
112 114  Gatto, Oscar 34  Bora-Hansgrohe + 00' 00'' 112 - - -
113 16  Sénéchal, Florian 26  Deceuninck-Quick Step + 00' 00'' 113 - - -
114 126  Tiller, Rasmus 23  Team Dimension Data + 00' 00'' 114 - - -
115 162  Denz, Nico 25  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 115 - - -
116 61  Albasini, Michael 38  Mitchelton-Scott + 00' 00'' 116 - - -
117 166  Bagdonas, Gediminas 33  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 117 - - -
118 190  Steels, Stijn 29  Roompot-Charles Cycling .. + 00' 00'' 118 - - -
119 106  Bohli, Tom 25  UAE Team Emirates + 00' 00'' 119 - - -
120 227  Boudat, Thomas 25  Total Direct Energie + 00' 00'' 120 - - -
121 215  Robeet, Ludovic 25  Wallonie-Bruxelles + 00' 00'' 121 - - -
122 3  Bole, Grega 33  Bahrain-Merida + 00' 00'' 122 - - -
123 10  Wang, Meiyin 30  Bahrain-Merida + 00' 00'' 123 - - -
124 12  Declercq, Tim 30  Deceuninck-Quick Step + 00' 00'' 124 - - -
125 187  Riesebeek, Oscar 26  Roompot-Charles Cycling .. + 00' 00'' 125 - - -
126 221  Tulik, Angélo 28  Total Direct Energie + 00' 00'' 126 - - -
127 64  Meyer, Cameron 31  Mitchelton-Scott + 00' 00'' 127 - - -
128 74  Knees, Christian 38  Team Ineos + 00' 00'' 128 - - -
129 132  Hofland, Moreno 27  EF Education First + 00' 00'' 129 - - -
130 217  Spengler, Lukas 24  Wallonie-Bruxelles + 00' 00'' 130 - - -
131 7  Sieberg, Marcel 37  Bahrain-Merida + 00' 25'' 132 - - -
132 36  Emden, Jos van van 34  Team Jumbo-Visma + 00' 31'' 133 - - -
133 93  Frame, Alex 26  Trek-Segafredo + 00' 57'' 134 - - -
134 116  Oss, Daniel 32  Bora-Hansgrohe + 01' 09'' 135 - - -
135 151  Hollenstein, Reto 33  Team Katusha-Alpecin + 01' 12'' 136 - - -
136 147  Sinkeldam, Ramon 30  Groupama-FDJ + 01' 16'' 137 - - -
137 171  De Vreese, Laurens 30  Astana Pro Team + 01' 33'' 139 - - -
138 15  Keisse, Iljo 36  Deceuninck-Quick Step + 01' 33'' 140 - - -
139 211  Planckaert, Baptiste 30  Wallonie-Bruxelles + 01' 33'' - 03'' 138 - 1 -
140 112  Burghardt, Marcus 36  Bora-Hansgrohe + 01' 46'' 141 - - -
141 226  Pichot, Alexandre 36  Total Direct Energie + 01' 53'' 142 - - -
142 203  Devriendt, Tom 27  Wanty-Gobert Cycling Team + 01' 57'' 143 - - -
143 47  Verona, Carlos 26  Movistar Team + 01' 57'' 144 - - -
144 200  Verwilst, Aaron 22  Sport Vlaanderen-Baloise + 01' 57'' 145 - 3 -
145 37  Wynants, Maarten 37  Team Jumbo-Visma + 02' 00'' 146 - - -
146 95  Moschetti, Matteo 22  Trek-Segafredo + 02' 06'' 147 - - -
147 181  Boom, Lars 33  Roompot-Charles Cycling .. + 00' 00'' 131 - - -
148 174  Gidich, Yevgeniy 23  Astana Pro Team + 02' 06'' 148 - - -
149 105  Oliveira, Rui 22  UAE Team Emirates + 02' 27'' 149 - - -
150 42  Carretero, Héctor 24  Movistar Team + 02' 33'' 150 - - -
151 43  Castrillo, Jaime 23  Movistar Team + 02' 33'' 151 - - -
152 134  Modolo, Sacha 32  EF Education First + 02' 35'' 152 - - -
153 216  Taminiaux, Lionel 23  Wallonie-Bruxelles + 02' 44'' 153 - - -
154 172  Bizhigitov, Zhandos 28  Astana Pro Team + 03' 03'' 154 - - -
155 65  Scotson, Callum 23  Mitchelton-Scott + 03' 12'' 155 - - -
156 141  Démare, Arnaud 27  Groupama-FDJ + 05' 25'' 156 - - -
157 223  Gaudin, Damien 32  Total Direct Energie + 05' 25'' 157 - - -
158 224  Ligthart, Pim 31  Total Direct Energie + 05' 25'' 158 - - -
DNF 2  Agnoli, Valerio 34  Bahrain-Merida
DNF 49  Anacona, Winner 31  Movistar Team
DNF 212  Dehaes, Kenny 34  Wallonie-Bruxelles
Km   Sprint #  Rider  Team Points Bonus
16.7   Super 8 Checkpointsprint 1 1 211  Planckaert, Baptiste  Wallonie-Bruxelles 11 pts -
2 56  Wiśniowski, Łukasz  CCC Team 9 pts -
3 200  Verwilst, Aaron  Sport Vlaanderen-Baloise 7 pts -
4 125  Bak, Lars  Team Dimension Data 5 pts -
5 195  Sprengers, Thomas  Sport Vlaanderen-Baloise 2 pts -
143.1   Super 8 Checkpointsprint 2 1 211  Planckaert, Baptiste  Wallonie-Bruxelles 12 pts -
2 56  Wiśniowski, Łukasz  CCC Team 10 pts -
3 200  Verwilst, Aaron  Sport Vlaanderen-Baloise 8 pts -
4 125  Bak, Lars  Team Dimension Data 6 pts -
5 195  Sprengers, Thomas  Sport Vlaanderen-Baloise 2 pts -
158.4   Bonificatie sprint 1 1 56  Wiśniowski, Łukasz  CCC Team - - 03''
2 125  Bak, Lars  Team Dimension Data - - 02''
3 211  Planckaert, Baptiste  Wallonie-Bruxelles - - 01''
158.9   Bonificatie sprint 2 1 56  Wiśniowski, Łukasz  CCC Team - - 03''
2 125  Bak, Lars  Team Dimension Data - - 02''
3 211  Planckaert, Baptiste  Wallonie-Bruxelles - - 01''
159.4   Bonificatie sprint 3 1 125  Bak, Lars  Team Dimension Data - - 03''
2 56  Wiśniowski, Łukasz  CCC Team - - 02''
3 211  Planckaert, Baptiste  Wallonie-Bruxelles - - 01''
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Sport Vlaanderen-Baloise 11h 08' 51'' 53 1
10 191  Capiot, Amaury 26 3h 42' 57''
12 194  Planckaert, Edward 24 3h 42' 57''
31 193  Menten, Milan 22 3h 42' 57''
2  UAE Team Emirates 11h 08' 51'' 61 2
4 101  Philipsen, Jasper 21 3h 42' 57''
24 102  Ferrari, Roberto 36 3h 42' 57''
33 107  Troia, Oliviero 24 3h 42' 57''
3  Deceuninck-Quick Step 11h 08' 51'' 70 3
9 13  Hodeg, Alvaro 22 3h 42' 57''
25 17  Štybar, Zdeněk 33 3h 42' 57''
36 11  Gilbert, Philippe 37 3h 42' 57''
4  Trek-Segafredo 11h 08' 51'' 72 4
2 91  Theuns, Edward 28 3h 42' 57''
14 97  Pedersen, Mads 23 3h 42' 57''
56 94  Kirsch, Alex 27 3h 42' 57''
5  Bora-Hansgrohe 11h 08' 51'' 73 5
1 111  Bennett, Sam 28 3h 42' 57''
30 117  Pöstlberger, Lukas 27 3h 42' 57''
42 115  McCarthy, Jay 26 3h 42' 57''
6  Team Sunweb 11h 08' 51'' 75 6
17 86  Pedersen, Casper 23 3h 42' 57''
18 84  Andersen, Søren 25 3h 42' 57''
40 85  Nieuwenhuis, Joris 23 3h 42' 57''
7  Ag2r La Mondiale 11h 08' 51'' 76 7
11 161  Naesen, Oliver 28 3h 42' 57''
13 163  Duval, Julien 29 3h 42' 57''
52 165  Warbasse, Larry 29 3h 42' 57''
8  Team Katusha-Alpecin 11h 08' 51'' 95 8
20 153  Biermans, Jenthe 23 3h 42' 57''
37 155  Kuznetsov, Vyatcheslav 30 3h 42' 57''
38 158  Debusschere, Jens 29 3h 42' 57''
9  Lotto-Soudal 11h 08' 51'' 96 9
21 23  Dewulf, Stan 21 3h 42' 57''
22 25  Maes, Nikolas 33 3h 42' 57''
53 21  Wellens, Tim 28 3h 42' 57''
10  Team Jumbo-Visma 11h 08' 51'' 99 10
3 35  Teunissen, Mike 26 3h 42' 57''
7 31  Groenewegen, Dylan 26 3h 42' 57''
89 34  Roosen, Timo 26 3h 42' 57''
11  CCC Team 11h 08' 51'' 102 11
23 53  Mareczko, Jakub 25 3h 42' 57''
32 51  Van Avermaet, Greg 34 3h 42' 57''
47 56  Wiśniowski, Łukasz 27 3h 42' 57''
12  Team Dimension Data 11h 08' 51'' 104 12
16 123  Janse van Rensburg, R.. 30 3h 42' 57''
19 122  Gibbons, Ryan 24 3h 42' 57''
69 125  Bak, Lars 39 3h 42' 57''
13  Bahrain-Merida 11h 08' 51'' 113 13
5 1  Bauhaus, Phil 25 3h 42' 57''
27 5  Cortina, Iván 23 3h 42' 57''
81 6  Haussler, Heinrich 35 3h 42' 57''
14  Roompot-Charles Cycling Team 11h 08' 51'' 125 14
26 182  Asselman, Jesper 29 3h 42' 57''
44 186  Schip, Jan-Willem van 24 3h 42' 57''
55 184  Leysen, Senne 23 3h 42' 57''
15  Wanty-Gobert Cycling Team 11h 08' 51'' 133 15
6 204  Dupont, Timothy 31 3h 42' 57''
48 210  Vallée, Boris 26 3h 42' 57''
79 202  De Gendt, Aimé 25 3h 42' 57''
16  Mitchelton-Scott 11h 08' 51'' 133 16
41 67  Stannard, Robert 20 3h 42' 57''
43 62  Affini, Edoardo 23 3h 42' 57''
49 66  Smith, Dion 26 3h 42' 57''
17  Team Ineos 11h 08' 51'' 137 17
8 73  Halvorsen, Kristoffer 23 3h 42' 57''
61 77  Basso, Leonardo 25 3h 42' 57''
68 75  Lawless, Chris 23 3h 42' 57''
18  EF Education First 11h 08' 51'' 149 18
28 131  Clarke, Simon 33 3h 42' 57''
46 137  Vanmarcke, Sep 31 3h 42' 57''
75 136  Berg, Julius van den 22 3h 42' 57''
19  Groupama-FDJ 11h 08' 51'' 150 19
29 145  Madouas, Valentin 23 3h 42' 57''
35 144  Küng, Stefan 25 3h 42' 57''
86 146  Scotson, Miles 25 3h 42' 57''
20  Movistar Team 11h 08' 51'' 165 20
34 41  Roelandts, Jürgen 34 3h 42' 57''
54 46  Sütterlin, Jasha 26 3h 42' 57''
77 44  Mas, Lluís 29 3h 42' 57''
21  Astana Pro Team 11h 08' 51'' 182 21
51 177  Zakharov, Artyom 27 3h 42' 57''
59 173  Ballerini, Davide 24 3h 42' 57''
72 178  Boaro, Manuele 32 3h 42' 57''
22  Wallonie-Bruxelles 11h 08' 51'' 244 22
15 218  Nõmmela, Aksel 24 3h 42' 57''
108 213  Lietaer, Eliot 28 3h 42' 57''
121 215  Robeet, Ludovic 25 3h 42' 57''
23  Total Direct Energie 11h 08' 51'' 285 23
74 225  Petit, Adrien 28 3h 42' 57''
91 222  Cardis, Romain 27 3h 42' 57''
120 227  Boudat, Thomas 25 3h 42' 57''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 111  Bennett, Sam 28  Bora-Hansgrohe 3h 42' 47''
2 56  Wiśniowski, Łukasz 27  CCC Team 3h 42' 49'' + 00' 02''
3 125  Bak, Lars 39  Team Dimension Data 3h 42' 50'' + 00' 03''
4 91  Theuns, Edward 28  Trek-Segafredo 3h 42' 51'' + 00' 04''
5 35  Teunissen, Mike 26  Team Jumbo-Visma 3h 42' 53'' + 00' 06''
6 101  Philipsen, Jasper 21  UAE Team Emirates 3h 42' 57'' + 00' 10''
7 1  Bauhaus, Phil 25  Bahrain-Merida 3h 42' 57'' + 00' 10''
8 204  Dupont, Timothy 31  Wanty-Gobert Cycling Team 3h 42' 57'' + 00' 10''
9 31  Groenewegen, Dylan 26  Team Jumbo-Visma 3h 42' 57'' + 00' 10''
10 73  Halvorsen, Kristoffer 23  Team Ineos 3h 42' 57'' + 00' 10''
11 13  Hodeg, Alvaro 22  Deceuninck-Quick Step 3h 42' 57'' + 00' 10''
12 191  Capiot, Amaury 26  Sport Vlaanderen-Baloise 3h 42' 57'' + 00' 10''
13 161  Naesen, Oliver 28  Ag2r La Mondiale 3h 42' 57'' + 00' 10''
14 194  Planckaert, Edward 24  Sport Vlaanderen-Baloise 3h 42' 57'' + 00' 10''
15 163  Duval, Julien 29  Ag2r La Mondiale 3h 42' 57'' + 00' 10''
16 97  Pedersen, Mads 23  Trek-Segafredo 3h 42' 57'' + 00' 10''
17 218  Nõmmela, Aksel 24  Wallonie-Bruxelles 3h 42' 57'' + 00' 10''
18 123  Janse van Rensburg, Reinardt 30  Team Dimension Data 3h 42' 57'' + 00' 10''
19 86  Pedersen, Casper 23  Team Sunweb 3h 42' 57'' + 00' 10''
20 84  Andersen, Søren 25  Team Sunweb 3h 42' 57'' + 00' 10''
21 122  Gibbons, Ryan 24  Team Dimension Data 3h 42' 57'' + 00' 10''
22 153  Biermans, Jenthe 23  Team Katusha-Alpecin 3h 42' 57'' + 00' 10''
23 23  Dewulf, Stan 21  Lotto-Soudal 3h 42' 57'' + 00' 10''
24 25  Maes, Nikolas 33  Lotto-Soudal 3h 42' 57'' + 00' 10''
25 53  Mareczko, Jakub 25  CCC Team 3h 42' 57'' + 00' 10''
26 102  Ferrari, Roberto 36  UAE Team Emirates 3h 42' 57'' + 00' 10''
27 17  Štybar, Zdeněk 33  Deceuninck-Quick Step 3h 42' 57'' + 00' 10''
28 182  Asselman, Jesper 29  Roompot-Charles Cycling .. 3h 42' 57'' + 00' 10''
29 5  Cortina, Iván 23  Bahrain-Merida 3h 42' 57'' + 00' 10''
30 131  Clarke, Simon 33  EF Education First 3h 42' 57'' + 00' 10''
31 145  Madouas, Valentin 23  Groupama-FDJ 3h 42' 57'' + 00' 10''
32 117  Pöstlberger, Lukas 27  Bora-Hansgrohe 3h 42' 57'' + 00' 10''
33 193  Menten, Milan 22  Sport Vlaanderen-Baloise 3h 42' 57'' + 00' 10''
34 51  Van Avermaet, Greg 34  CCC Team 3h 42' 57'' + 00' 10''
35 107  Troia, Oliviero 24  UAE Team Emirates 3h 42' 57'' + 00' 10''
36 41  Roelandts, Jürgen 34  Movistar Team 3h 42' 57'' + 00' 10''
37 144  Küng, Stefan 25  Groupama-FDJ 3h 42' 57'' + 00' 10''
38 11  Gilbert, Philippe 37  Deceuninck-Quick Step 3h 42' 57'' + 00' 10''
39 155  Kuznetsov, Vyatcheslav 30  Team Katusha-Alpecin 3h 42' 57'' + 00' 10''
40 158  Debusschere, Jens 29  Team Katusha-Alpecin 3h 42' 57'' + 00' 10''
41 103  Marcato, Marco 35  UAE Team Emirates 3h 42' 57'' + 00' 10''
42 85  Nieuwenhuis, Joris 23  Team Sunweb 3h 42' 57'' + 00' 10''
43 67  Stannard, Robert 20  Mitchelton-Scott 3h 42' 57'' + 00' 10''
44 115  McCarthy, Jay 26  Bora-Hansgrohe 3h 42' 57'' + 00' 10''
45 62  Affini, Edoardo 23  Mitchelton-Scott 3h 42' 57'' + 00' 10''
46 186  Schip, Jan-Willem van 24  Roompot-Charles Cycling .. 3h 42' 57'' + 00' 10''
47 81  Bakelants, Jan 33  Team Sunweb 3h 42' 57'' + 00' 10''
48 137  Vanmarcke, Sep 31  EF Education First 3h 42' 57'' + 00' 10''
49 210  Vallée, Boris 26  Wanty-Gobert Cycling Team 3h 42' 57'' + 00' 10''
50 66  Smith, Dion 26  Mitchelton-Scott 3h 42' 57'' + 00' 10''
51 87  Tusveld, Martijn 25  Team Sunweb 3h 42' 57'' + 00' 10''
52 177  Zakharov, Artyom 27  Astana Pro Team 3h 42' 57'' + 00' 10''
53 165  Warbasse, Larry 29  Ag2r La Mondiale 3h 42' 57'' + 00' 10''
54 21  Wellens, Tim 28  Lotto-Soudal 3h 42' 57'' + 00' 10''
55 46  Sütterlin, Jasha 26  Movistar Team 3h 42' 57'' + 00' 10''
56 184  Leysen, Senne 23  Roompot-Charles Cycling .. 3h 42' 57'' + 00' 10''
57 94  Kirsch, Alex 27  Trek-Segafredo 3h 42' 57'' + 00' 10''
58 54  Černý, Josef 26  CCC Team 3h 42' 57'' + 00' 10''
59 104  Molano, Sebastián 24  UAE Team Emirates 3h 42' 57'' + 00' 10''
60 173  Ballerini, Davide 24  Astana Pro Team 3h 42' 57'' + 00' 10''
61 30  Goethem, Brian van 28  Lotto-Soudal 3h 42' 57'' + 00' 10''
62 77  Basso, Leonardo 25  Team Ineos 3h 42' 57'' + 00' 10''
63 63  Bauer, Jack 34  Mitchelton-Scott 3h 42' 57'' + 00' 10''
64 27  Monfort, Maxime 36  Lotto-Soudal 3h 42' 57'' + 00' 10''
65 192  Allegaert, Piet 24  Sport Vlaanderen-Baloise 3h 42' 57'' + 00' 10''
66 196  Van Gestel, Dries 24  Sport Vlaanderen-Baloise 3h 42' 57'' + 00' 10''
67 83  Hirschi, Marc 20  Team Sunweb 3h 42' 57'' + 00' 10''
68 92  Felline, Fabio 29  Trek-Segafredo 3h 42' 57'' + 00' 10''
69 75  Lawless, Chris 23  Team Ineos 3h 42' 57'' + 00' 10''
70 157  Tanfield, Harry 24  Team Katusha-Alpecin 3h 42' 57'' + 00' 10''
71 152  Guerreiro, Ruben 25  Team Katusha-Alpecin 3h 42' 57'' + 00' 10''
72 178  Boaro, Manuele 32  Astana Pro Team 3h 42' 57'' + 00' 10''
73 185  Poppel, Boy van 31  Roompot-Charles Cycling .. 3h 42' 57'' + 00' 10''
74 225  Petit, Adrien 28  Total Direct Energie 3h 42' 57'' + 00' 10''
75 136  Berg, Julius van den 22  EF Education First 3h 42' 57'' + 00' 10''
76 57  Van Keirsbulck, Guillaume 28  CCC Team 3h 42' 57'' + 00' 10''
77 44  Mas, Lluís 29  Movistar Team 3h 42' 57'' + 00' 10''
78 135  Owen, Logan 24  EF Education First 3h 42' 57'' + 00' 10''
79 202  De Gendt, Aimé 25  Wanty-Gobert Cycling Team 3h 42' 57'' + 00' 10''
80 133  Docker, Mitchell 32  EF Education First 3h 42' 57'' + 00' 10''
81 6  Haussler, Heinrich 35  Bahrain-Merida 3h 42' 57'' + 00' 10''
96  Beppu, Fumiyuki 36  Trek-Segafredo 3h 42' 57'' + 00' 10''
83 205  Kreder, Wesley 28  Wanty-Gobert Cycling Team 3h 42' 57'' + 00' 10''
84 175  Gruzdev, Dmitriy 33  Astana Pro Team 3h 42' 57'' + 00' 10''
85 206  Vanspeybrouck, Pieter 32  Wanty-Gobert Cycling Team 3h 42' 57'' + 00' 10''
86 146  Scotson, Miles 25  Groupama-FDJ 3h 42' 57'' + 00' 10''
87 156  Smit, Willie 26  Team Katusha-Alpecin 3h 42' 57'' + 00' 10''
88 124  Renshaw, Mark 36  Team Dimension Data 3h 42' 57'' + 00' 10''
89 34  Roosen, Timo 26  Team Jumbo-Visma 3h 42' 57'' + 00' 10''
90 24  Frison, Frederik 27  Lotto-Soudal 3h 42' 57'' + 00' 10''
91 222  Cardis, Romain 27  Total Direct Energie 3h 42' 57'' + 00' 10''
92 127  Vermote, Julien 30  Team Dimension Data 3h 42' 57'' + 00' 10''
93 14  Jungels, Bob 26  Deceuninck-Quick Step 3h 42' 57'' + 00' 10''
94 164  Godon, Dorian 23  Ag2r La Mondiale 3h 42' 57'' + 00' 10''
95 32  De Plus, Laurens 23  Team Jumbo-Visma 3h 42' 57'' + 00' 10''
96 82  Curvers, Roy 39  Team Sunweb 3h 42' 57'' + 00' 10''
97 150  Le Gac, Olivier 25  Groupama-FDJ 3h 42' 57'' + 00' 10''
98 60  Van Hoecke, Gijs 27  CCC Team 3h 42' 57'' + 00' 10''
99 72  Ganna, Filippo 23  Team Ineos 3h 42' 57'' + 00' 10''
100 201  Meurisse, Xandro 27  Wanty-Gobert Cycling Team 3h 42' 57'' + 00' 10''
101 52  Schär, Michael 32  CCC Team 3h 42' 57'' + 00' 10''
102 113  Drücker, Jempy 32  Bora-Hansgrohe 3h 42' 57'' + 00' 10''
103 71  Baarle, Dylan van 27  Team Ineos 3h 42' 57'' + 00' 10''
104 167  Vandenbergh, Stijn 35  Ag2r La Mondiale 3h 42' 57'' + 00' 10''
105 195  Sprengers, Thomas 29  Sport Vlaanderen-Baloise 3h 42' 57'' + 00' 10''
106 33  Martens, Paul 35  Team Jumbo-Visma 3h 42' 57'' + 00' 10''
107 142  Geniets, Kévin 22  Groupama-FDJ 3h 42' 57'' + 00' 10''
108 213  Lietaer, Eliot 28  Wallonie-Bruxelles 3h 42' 57'' + 00' 10''
109 121  Valgren, Michael 27  Team Dimension Data 3h 42' 57'' + 00' 10''
110 29  Mertz, Rémy 24  Lotto-Soudal 3h 42' 57'' + 00' 10''
111 80  Gołaś, Michał 35  Team Ineos 3h 42' 57'' + 00' 10''
112 114  Gatto, Oscar 34  Bora-Hansgrohe 3h 42' 57'' + 00' 10''
113 16  Sénéchal, Florian 26  Deceuninck-Quick Step 3h 42' 57'' + 00' 10''
114 126  Tiller, Rasmus 23  Team Dimension Data 3h 42' 57'' + 00' 10''
115 162  Denz, Nico 25  Ag2r La Mondiale 3h 42' 57'' + 00' 10''
116 61  Albasini, Michael 38  Mitchelton-Scott 3h 42' 57'' + 00' 10''
117 166  Bagdonas, Gediminas 33  Ag2r La Mondiale 3h 42' 57'' + 00' 10''
118 190  Steels, Stijn 29  Roompot-Charles Cycling .. 3h 42' 57'' + 00' 10''
119 106  Bohli, Tom 25  UAE Team Emirates 3h 42' 57'' + 00' 10''
120 227  Boudat, Thomas 25  Total Direct Energie 3h 42' 57'' + 00' 10''
121 215  Robeet, Ludovic 25  Wallonie-Bruxelles 3h 42' 57'' + 00' 10''
122 3  Bole, Grega 33  Bahrain-Merida 3h 42' 57'' + 00' 10''
123 10  Wang, Meiyin 30  Bahrain-Merida 3h 42' 57'' + 00' 10''
124 12  Declercq, Tim 30  Deceuninck-Quick Step 3h 42' 57'' + 00' 10''
125 187  Riesebeek, Oscar 26  Roompot-Charles Cycling .. 3h 42' 57'' + 00' 10''
126 221  Tulik, Angélo 28  Total Direct Energie 3h 42' 57'' + 00' 10''
127 64  Meyer, Cameron 31  Mitchelton-Scott 3h 42' 57'' + 00' 10''
128 74  Knees, Christian 38  Team Ineos 3h 42' 57'' + 00' 10''
129 132  Hofland, Moreno 27  EF Education First 3h 42' 57'' + 00' 10''
130 217  Spengler, Lukas 24  Wallonie-Bruxelles 3h 42' 57'' + 00' 10''
131 181  Boom, Lars 33  Roompot-Charles Cycling .. 3h 42' 57'' + 00' 10''
132 7  Sieberg, Marcel 37  Bahrain-Merida 3h 43' 22'' + 00' 35''
133 36  Emden, Jos van 34  Team Jumbo-Visma 3h 43' 28'' + 00' 41''
134 93  Frame, Alex 26  Trek-Segafredo 3h 43' 54'' + 01' 07''
135 116  Oss, Daniel 32  Bora-Hansgrohe 3h 44' 06'' + 01' 19''
136 151  Hollenstein, Reto 33  Team Katusha-Alpecin 3h 44' 09'' + 01' 22''
137 147  Sinkeldam, Ramon 30  Groupama-FDJ 3h 44' 13'' + 01' 26''
138 211  Planckaert, Baptiste 30  Wallonie-Bruxelles 3h 44' 27'' + 01' 40''
139 171  De Vreese, Laurens 30  Astana Pro Team 3h 44' 30'' + 01' 43''
140 15  Keisse, Iljo 36  Deceuninck-Quick Step 3h 44' 30'' + 01' 43''
141 112  Burghardt, Marcus 36  Bora-Hansgrohe 3h 44' 43'' + 01' 56''
142 226  Pichot, Alexandre 36  Total Direct Energie 3h 44' 50'' + 02' 03''
143 203  Devriendt, Tom 27  Wanty-Gobert Cycling Team 3h 44' 54'' + 02' 07''
144 47  Verona, Carlos 26  Movistar Team 3h 44' 54'' + 02' 07''
145 200  Verwilst, Aaron 22  Sport Vlaanderen-Baloise 3h 44' 54'' + 02' 07''
146 37  Wynants, Maarten 37  Team Jumbo-Visma 3h 44' 57'' + 02' 10''
147 95  Moschetti, Matteo 22  Trek-Segafredo 3h 45' 03'' + 02' 16''
148 174  Gidich, Yevgeniy 23  Astana Pro Team 3h 45' 03'' + 02' 16''
149 105  Oliveira, Rui 22  UAE Team Emirates 3h 45' 24'' + 02' 37''
150 42  Carretero, Héctor 24  Movistar Team 3h 45' 30'' + 02' 43''
151 43  Castrillo, Jaime 23  Movistar Team 3h 45' 30'' + 02' 43''
152 134  Modolo, Sacha 32  EF Education First 3h 45' 32'' + 02' 45''
153 216  Taminiaux, Lionel 23  Wallonie-Bruxelles 3h 45' 41'' + 02' 54''
154 172  Bizhigitov, Zhandos 28  Astana Pro Team 3h 46' 00'' + 03' 13''
155 65  Scotson, Callum 23  Mitchelton-Scott 3h 46' 09'' + 03' 22''
156 141  Démare, Arnaud 27  Groupama-FDJ 3h 48' 22'' + 05' 35''
157 223  Gaudin, Damien 32  Total Direct Energie 3h 48' 22'' + 05' 35''
158 224  Ligthart, Pim 31  Total Direct Energie 3h 48' 22'' + 05' 35''
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 111  Bennett, Sam 28  Bora-Hansgrohe 30 pts
2 91  Theuns, Edward 28  Trek-Segafredo 25 pts -5 pts
3 35  Teunissen, Mike 26  Team Jumbo-Visma 22 pts -8 pts
4 101  Philipsen, Jasper 21  UAE Team Emirates 19 pts -11 pts
5 1  Bauhaus, Phil 25  Bahrain-Merida 17 pts -13 pts
6 204  Dupont, Timothy 31  Wanty-Gobert Cycling Team 15 pts -15 pts
7 31  Groenewegen, Dylan 26  Team Jumbo-Visma 13 pts -17 pts
8 73  Halvorsen, Kristoffer 23  Team Ineos 12 pts -18 pts
9 13  Hodeg, Alvaro 22  Deceuninck-Quick Step 11 pts -19 pts
10 191  Capiot, Amaury 26  Sport Vlaanderen-Baloise 10 pts -20 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 211  Planckaert, Baptiste 30  Wallonie-Bruxelles 23 pts
2 56  Wiśniowski, Łukasz 27  CCC Team 19 pts -4 pts
3 200  Verwilst, Aaron 22  Sport Vlaanderen-Baloise 15 pts -8 pts
4 125  Bak, Lars 39  Team Dimension Data 11 pts -12 pts
5 195  Sprengers, Thomas 29  Sport Vlaanderen-Baloise 4 pts -19 pts
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Sport Vlaanderen-Baloise 11h 08' 51''
2  UAE Team Emirates 11h 08' 51'' + 00' 00''
3  Deceuninck-Quick Step 11h 08' 51'' + 00' 00''
4  Trek-Segafredo 11h 08' 51'' + 00' 00''
5  Bora-Hansgrohe 11h 08' 51'' + 00' 00''
6  Team Sunweb 11h 08' 51'' + 00' 00''
7  Ag2r La Mondiale 11h 08' 51'' + 00' 00''
8  Team Katusha-Alpecin 11h 08' 51'' + 00' 00''
9  Lotto-Soudal 11h 08' 51'' + 00' 00''
10  Team Jumbo-Visma 11h 08' 51'' + 00' 00''
11  CCC Team 11h 08' 51'' + 00' 00''
12  Team Dimension Data 11h 08' 51'' + 00' 00''
13  Bahrain-Merida 11h 08' 51'' + 00' 00''
14  Roompot-Charles Cycling Team 11h 08' 51'' + 00' 00''
15  Wanty-Gobert Cycling Team 11h 08' 51'' + 00' 00''
16  Mitchelton-Scott 11h 08' 51'' + 00' 00''
17  Team Ineos 11h 08' 51'' + 00' 00''
18  EF Education First 11h 08' 51'' + 00' 00''
19  Groupama-FDJ 11h 08' 51'' + 00' 00''
20  Movistar Team 11h 08' 51'' + 00' 00''
21  Astana Pro Team 11h 08' 51'' + 00' 00''
22  Wallonie-Bruxelles 11h 08' 51'' + 00' 00''
23  Total Direct Energie 11h 08' 51'' + 00' 00''


© Wijnreder Media