Cossé-le-Vivien - Laval (173.0 km)

Route

 9 June 2019
 Profile  Intermediate stage
 Start  Cossé-le-Vivien
 Finish  Laval
 Distance  173.0 km  (107.5 mi)
 Speed  43.933 km/h  (27.299 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 4
 Ferasse, Thib.. (NRL) 13h 07' 26''
 Aberasturi, Jon (CJR) 41 points
 Schmidt, Fabien (DMP) 56 points
 Godon, Dorian (ALM) 13h 07' 56''
 Sport Vlaanderen-Bal.. 39h 25' 13''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 101  Coquard, Bryan 27  Vital Concept-B&B Hô.. 3h 56' 16'' 3 2 - -
2 153  Le Cunff, Kévin 31  St Michel-Auber 93 + 00' 00'' 8 3 5 -
3 41  Aberasturi, Jon 30  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 00'' 34 1 - -
4 4  Jarrier, Benoît 30  Team Arkéa-Samsic + 00' 00'' 21 8 - -
5 135  Van Gestel, Dries 24  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 14 19 - -
6 51  Barthe, Cyril 23  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 00'' 15 9 - 2
7 25  Seigle, Romain 24  Groupama-FDJ + 00' 00'' 76 17 - -
8 24  Sarreau, Marc 25  Groupama-FDJ + 00' 00'' 35 10 17 -
9 61  Simon, Julien 33  Cofidis, solutions crédits + 00' 00'' 10 14 11 -
10 151  Hurel, Tony 31  St Michel-Auber 93 + 00' 00'' 17 24 - -
11 161  Antomarchi, Julien 35  Natura4Ever-Roubaix Lill.. + 00' 00'' 9 22 - -
12 23  Morabito, Steve 36  Groupama-FDJ + 00' 00'' 7 15 - -
13 116  Trarieux, Julien 26  Delko-Marseille Provence + 00' 00'' 12 18 - -
14 112  Leveau, Jérémy 27  Delko-Marseille Provence + 00' 00'' 13 23 - -
15 14  Godon, Dorian 23  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 6 11 - 1
16 205  Wippert, Wouter 28  EvoPro Racing + 00' 00'' 4 6 - -
17 63  Morin, Emmanuel 24  Cofidis, solutions crédits + 00' 00'' 59 - - -
18 176  Vanthourenhout, Michael 25  Pauwels Sauzen-Bingoal + 00' 00'' 82 - - -
19 163  Ferasse, Thibault 24  Natura4Ever-Roubaix Lill.. + 00' 00'' 1 5 - -
20 45  Moreira, Mauricio 23  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 00'' 2 7 - -
21 132  Deltombe, Kevin 25  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 11 - - -
22 184  Lüscher xxx, Damian 21  Swiss Racing Academy + 00' 00'' 23 - - 6
23 43  Lastra, Jonathan 26  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 00'' 16 - - -
24 191  Lienhard, Fabian 25  IAM Excelsior + 00' 00'' 25 - - -
25 126  Heinschke, Leon 19  Development Team Sunweb + 00' 00'' 22 34 - 5
26 15  Vandenbergh, Stijn 35  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 5 20 - -
27 123  Märkl, Niklas 20  Development Team Sunweb + 00' 11'' 68 - - 18
28 202  Sweeny, Harry 20  EvoPro Racing + 00' 11'' 19 - - 3
29 53  Bagües, Aritz 29  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 12'' 39 - - -
30 22  Hoelgaard, Daniel 25  Groupama-FDJ + 00' 14'' 38 - - -
31 72  Busato, Matteo 31  Androni Giocattoli-Sider.. + 00' 17'' 83 35 - -
32 81  Sessler, Nicolas 25  Burgos-BH + 00' 19'' 70 - - -
33 204  Teggart, Matthew 23  EvoPro Racing + 00' 28'' 36 - - 9
34 152  Jakin, Alo 32  St Michel-Auber 93 + 00' 28'' 27 - - -
35 133  Noppe, Christophe 24  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 31'' 18 13 - -
36 3  Hardy, Romain 30  Team Arkéa-Samsic + 00' 31'' 26 32 - -
37 154  Thominet, Camille 28  St Michel-Auber 93 + 00' 31'' 55 - 16 -
38 92  Kuriyanov, Stepan 22  Gazprom-RusVelo + 00' 31'' 20 - - 4
39 136  Willems, Thimo 23  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 35'' 24 29 - 7
40 134  Planckaert, Emiel 22  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 37'' 44 - - 10
41 46  Serrano, Gonzalo 24  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 39'' 29 - - -
42 185  Rüegg, Timon 23  Swiss Racing Academy + 00' 39'' 56 - - 13
43 102  Garel, Adrien 23  Vital Concept-B&B Hô.. + 00' 41'' 91 - 19 26
44 203  Feeley, Daire 22  EvoPro Racing + 00' 41'' 28 - - 8
45 105  Réza, Kévin 31  Vital Concept-B&B Hô.. + 00' 41'' 75 - - -
46 74  Frapporti, Mattia 24  Androni Giocattoli-Sider.. + 00' 41'' 53 - - -
47 183  Lütolf, Yves 21  Swiss Racing Academy + 00' 41'' 48 - - 12
48 35  Pichot, Alexandre 36  Total Direct Energie + 00' 41'' 49 - - -
49 91  Boev, Igor 29  Gazprom-RusVelo + 00' 45'' 72 - - -
50 26  Vaugrenard, Benoît 37  Groupama-FDJ + 00' 49'' 51 - 12 -
51 82  Madrazo, Ángel 30  Burgos-BH + 00' 49'' 54 26 3 -
52 71  Benfatto, Marco 31  Androni Giocattoli-Sider.. + 00' 49'' 88 - - -
53 173  Vanthourenhout, Dieter 33  Pauwels Sauzen-Bingoal + 00' 49'' 86 - - -
54 44  Gonçalves, Domingos 30  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 56'' 47 - - -
55 186  Paumann, Fabian 26  Swiss Racing Academy + 00' 56'' 41 - - -
56 16  Jauregui, Quentin 25  Ag2r La Mondiale + 01' 06'' 40 - 10 -
57 84  Mitri, James 20  Burgos-BH + 01' 52'' 69 - - 19
58 164  Gouault, Pierre 26  Natura4Ever-Roubaix Lill.. + 01' 52'' 32 36 9 -
59 62  Lemoine, Cyril 36  Cofidis, solutions crédits + 01' 52'' 52 - - -
60 95  Porsev, Alexander 33  Gazprom-RusVelo + 01' 54'' 63 - - -
61 33  Gène, Yohann 37  Total Direct Energie + 01' 54'' 74 - - -
62 86  López, Dani 25  Burgos-BH + 01' 54'' 60 21 7 -
63 114  Schmidt, Fabien 30  Delko-Marseille Provence + 01' 57'' 84 31 1 -
64 155  Maurelet, Flavien 28  St Michel-Auber 93 + 02' 11'' 37 16 - -
65 64  Touzé, Damien 22  Cofidis, solutions crédits + 02' 11'' 46 - - 11
66 2  Feillu, Brice 33  Team Arkéa-Samsic + 02' 11'' 43 - 18 -
67 11  Bagdonas, Gediminas 33  Ag2r La Mondiale + 02' 36'' 81 28 4 -
68 124  Naberman, Tim 20  Development Team Sunweb + 02' 43'' 64 33 2 17
69 201  Downey, Mark 22  EvoPro Racing + 02' 43'' 57 - - 14
70 66  Van Lerberghe, Bert 26  Cofidis, solutions crédits + 02' 56'' 65 - - -
71 206  Kearney, Aaron 20  EvoPro Racing + 02' 56'' 79 - - 22
72 42  González, David 23  Caja Rural-Seguros RGA + 02' 56'' 87 - - 24
73 83  Cubero, Jorge 26  Burgos-BH + 02' 56'' 66 - - -
74 75  Rumac, Josip 24  Androni Giocattoli-Sider.. + 02' 56'' 33 37 - -
75 195  Schäppi, Martin 22  IAM Excelsior + 02' 56'' 62 - - 16
76 31  Bonifazio, Niccolò 25  Total Direct Energie + 02' 56'' 58 25 - -
77 194  Rappo, Anthony 23  IAM Excelsior + 02' 56'' 67 - - -
78 121  Vervloesem, Xandres 19  Development Team Sunweb + 02' 56'' 78 - - 21
79 36  Quéméneur, Perrig 35  Total Direct Energie + 02' 56'' 42 38 14 -
80 13  Duval, Julien 29  Ag2r La Mondiale + 02' 56'' 45 12 15 -
81 65  Hofstetter, Hugo 25  Cofidis, solutions crédits + 02' 56'' 31 4 6 -
82 93  Kulikov, Vladislav 22  Gazprom-RusVelo + 02' 56'' 85 - - 23
83 181  Reutimann, Matthias 24  Swiss Racing Academy + 02' 56'' 30 30 8 -
84 1  Riou, Alan 22  Team Arkéa-Samsic + 02' 56'' 61 - - 15
85 165  Leroux, Samuel 24  Natura4Ever-Roubaix Lill.. + 02' 56'' 50 - - -
86 171  Peeters, Yannick 22  Pauwels Sauzen-Bingoal + 02' 56'' 90 - - 25
87 103  Morice, Julien 27  Vital Concept-B&B Hô.. + 03' 00'' 77 - - -
88 21  Armirail, Bruno 25  Groupama-FDJ + 03' 05'' 71 27 13 -
89 34  Journiaux, Axel 24  Total Direct Energie + 03' 22'' 92 - - -
90 12  Dumoulin, Samuel 38  Ag2r La Mondiale + 03' 52'' 89 - - -
91 115  Šiškevičius, Evaldas 30  Delko-Marseille Provence + 05' 29'' 80 - - -
92 106  Van Genechten, Jonas 32  Vital Concept-B&B Hô.. + 05' 36'' 94 - - -
93 131  De Pauw, Moreno 27  Sport Vlaanderen-Baloise + 05' 36'' 95 - - -
94 122  Maas, Edo 19  Development Team Sunweb + 05' 39'' 73 - - 20
95 55  Barrenetxea, Ander 27  Euskadi Basque Country-M.. + 09' 18'' 93 - - -
DNF 32  Cardis, Romain 26  Total Direct Energie
DNF 56  Udondo, Gotzon 25  Euskadi Basque Country-M..
DNF 94  Evtuschenko, Alexander 25  Gazprom-RusVelo
DNF 96  Vorobyev, Anton 28  Gazprom-RusVelo
DNF 111  Jones, Brenton 27  Delko-Marseille Provence
DNF 113  Navardauskas, Ramunas 31  Delko-Marseille Provence
DNF 162  Barbier, Pierre 21  Natura4Ever-Roubaix Lill..
DNF 166  Vaubourzeix, Thomas 29  Natura4Ever-Roubaix Lill..
DNF 174  Sweeck, Diether 25  Pauwels Sauzen-Bingoal
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Groupama-FDJ 11h 48' 48'' 27 10
7 25  Seigle, Romain 24 3h 56' 16''
8 24  Sarreau, Marc 25 3h 56' 16''
12 23  Morabito, Steve 36 3h 56' 16''
2  Caja Rural-Seguros RGA 11h 48' 48'' 46 2
3 41  Aberasturi, Jon 30 3h 56' 16''
20 45  Moreira, Mauricio 23 3h 56' 16''
23 43  Lastra, Jonathan 26 3h 56' 16''
3  St Michel-Auber 93 11h 49' 16'' 46 4
2 153  Le Cunff, Kévin 31 3h 56' 16''
10 151  Hurel, Tony 31 3h 56' 16''
34 152  Jakin, Alo 32 3h 56' 44''
4  Sport Vlaanderen-Baloise 11h 49' 19'' 61 1
5 135  Van Gestel, Dries 24 3h 56' 16''
21 132  Deltombe, Kevin 25 3h 56' 16''
35 133  Noppe, Christophe 24 3h 56' 47''
5  EvoPro Racing 11h 49' 27'' 77 3
16 205  Wippert, Wouter 28 3h 56' 16''
28 202  Sweeny, Harry 20 3h 56' 27''
33 204  Teggart, Matthew 23 3h 56' 44''
6  Ag2r La Mondiale 11h 49' 54'' 97 6
15 14  Godon, Dorian 23 3h 56' 16''
26 15  Vandenbergh, Stijn 35 3h 56' 16''
56 16  Jauregui, Quentin 25 3h 57' 22''
7  Swiss Racing Academy 11h 50' 08'' 111 8
22 184  Lüscher xxx, Damian 21 3h 56' 16''
42 185  Rüegg, Timon 23 3h 56' 55''
47 183  Lütolf, Yves 21 3h 56' 57''
8  Vital Concept-B&B Hôtels 11h 50' 10'' 89 19
1 101  Coquard, Bryan 27 3h 56' 16''
43 102  Garel, Adrien 23 3h 56' 57''
45 105  Réza, Kévin 31 3h 56' 57''
9  Androni Giocattoli-Sidermec 11h 50' 35'' 129 17
31 72  Busato, Matteo 31 3h 56' 33''
46 74  Frapporti, Mattia 24 3h 56' 57''
52 71  Benfatto, Marco 31 3h 57' 05''
10  Cofidis, solutions crédits 11h 50' 40'' 85 7
9 61  Simon, Julien 33 3h 56' 16''
17 63  Morin, Emmanuel 24 3h 56' 16''
59 62  Lemoine, Cyril 36 3h 58' 08''
11  Natura4Ever-Roubaix Lille Mé.. 11h 50' 40'' 88 5
11 161  Antomarchi, Julien 35 3h 56' 16''
19 163  Ferasse, Thibault 24 3h 56' 16''
58 164  Gouault, Pierre 26 3h 58' 08''
12  Delko-Marseille Provence 11h 50' 45'' 90 12
13 116  Trarieux, Julien 26 3h 56' 16''
14 112  Leveau, Jérémy 27 3h 56' 16''
63 114  Schmidt, Fabien 30 3h 58' 13''
13  Team Arkéa-Samsic 11h 51' 30'' 106 9
4 4  Jarrier, Benoît 30 3h 56' 16''
36 3  Hardy, Romain 30 3h 56' 47''
66 2  Feillu, Brice 33 3h 58' 27''
14  Development Team Sunweb 11h 51' 42'' 120 13
25 126  Heinschke, Leon 19 3h 56' 16''
27 123  Märkl, Niklas 20 3h 56' 27''
68 124  Naberman, Tim 20 3h 58' 59''
15  Burgos-BH 11h 51' 48'' 140 14
32 81  Sessler, Nicolas 25 3h 56' 35''
51 82  Madrazo, Ángel 30 3h 57' 05''
57 84  Mitri, James 20 3h 58' 08''
16  Gazprom-RusVelo 11h 51' 58'' 147 18
38 92  Kuriyanov, Stepan 22 3h 56' 47''
49 91  Boev, Igor 29 3h 57' 01''
60 95  Porsev, Alexander 33 3h 58' 10''
17  Pauwels Sauzen-Bingoal 11h 52' 33'' 157 20
18 176  Vanthourenhout, Michael 25 3h 56' 16''
53 173  Vanthourenhout, Dieter 33 3h 57' 05''
86 171  Peeters, Yannick 22 3h 59' 12''
18  Total Direct Energie 11h 54' 19'' 185 11
48 35  Pichot, Alexandre 36 3h 56' 57''
61 33  Gène, Yohann 37 3h 58' 10''
76 31  Bonifazio, Niccolò 25 3h 59' 12''
19  IAM Excelsior 11h 54' 40'' 176 16
24 191  Lienhard, Fabian 25 3h 56' 16''
75 195  Schäppi, Martin 22 3h 59' 12''
77 194  Rappo, Anthony 23 3h 59' 12''
20  Euskadi Basque Country-Murias 11h 58' 18'' 130 15
6 51  Barthe, Cyril 23 3h 56' 16''
29 53  Bagües, Aritz 29 3h 56' 28''
95 55  Barrenetxea, Ander 27 4h 05' 34''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 163  Ferasse, Thibault 24  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 13h 07' 26'' -
2 45  Moreira, Mauricio 23  Caja Rural-Seguros RGA 13h 07' 34'' + 00' 08'' -
3 101  Coquard, Bryan 27  Vital Concept-B&B Hô.. 13h 07' 50'' + 00' 24'' + 3
4 205  Wippert, Wouter 28  EvoPro Racing 13h 07' 53'' + 00' 27'' - 1
5 15  Vandenbergh, Stijn 35  Ag2r La Mondiale 13h 07' 54'' + 00' 28'' - 1
6 14  Godon, Dorian 23  Ag2r La Mondiale 13h 07' 56'' + 00' 30'' - 1
7 23  Morabito, Steve 36  Groupama-FDJ 13h 08' 02'' + 00' 36'' -
8 153  Le Cunff, Kévin 31  St Michel-Auber 93 13h 08' 03'' + 00' 37'' + 1
9 161  Antomarchi, Julien 35  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 13h 08' 08'' + 00' 42'' - 1
10 61  Simon, Julien 33  Cofidis, solutions crédits 13h 08' 11'' + 00' 45'' + 1
11 132  Deltombe, Kevin 25  Sport Vlaanderen-Baloise 13h 08' 12'' + 00' 46'' + 1
12 116  Trarieux, Julien 26  Delko-Marseille Provence 13h 08' 14'' + 00' 48'' + 1
13 112  Leveau, Jérémy 27  Delko-Marseille Provence 13h 08' 21'' + 00' 55'' + 2
14 135  Van Gestel, Dries 24  Sport Vlaanderen-Baloise 13h 08' 21'' + 00' 55'' + 2
15 51  Barthe, Cyril 23  Euskadi Basque Country-M.. 13h 08' 22'' + 00' 56'' + 2
16 43  Lastra, Jonathan 26  Caja Rural-Seguros RGA 13h 08' 26'' + 01' 00'' + 2
17 151  Hurel, Tony 31  St Michel-Auber 93 13h 08' 27'' + 01' 01'' + 2
18 133  Noppe, Christophe 24  Sport Vlaanderen-Baloise 13h 08' 40'' + 01' 14'' - 8
19 202  Sweeny, Harry 20  EvoPro Racing 13h 08' 47'' + 01' 21'' + 2
20 92  Kuriyanov, Stepan 22  Gazprom-RusVelo 13h 08' 51'' + 01' 25'' - 6
21 4  Jarrier, Benoît 30  Team Arkéa-Samsic 13h 09' 14'' + 01' 48'' + 4
22 126  Heinschke, Leon 19  Development Team Sunweb 13h 09' 18'' + 01' 52'' + 4
23 184  Lüscher xxx, Damian 21  Swiss Racing Academy 13h 09' 25'' + 01' 59'' + 4
24 136  Willems, Thimo 23  Sport Vlaanderen-Baloise 13h 09' 28'' + 02' 02'' - 1
25 191  Lienhard, Fabian 25  IAM Excelsior 13h 09' 31'' + 02' 05'' + 3
26 3  Hardy, Romain 30  Team Arkéa-Samsic 13h 10' 19'' + 02' 53'' + 5
27 152  Jakin, Alo 32  St Michel-Auber 93 13h 10' 29'' + 03' 03'' + 5
28 203  Feeley, Daire 22  EvoPro Racing 13h 11' 14'' + 03' 48'' + 5
29 46  Serrano, Gonzalo 24  Caja Rural-Seguros RGA 13h 11' 14'' + 03' 48'' + 5
30 181  Reutimann, Matthias 24  Swiss Racing Academy 13h 11' 25'' + 03' 59'' - 10
31 65  Hofstetter, Hugo 25  Cofidis, solutions crédits 13h 11' 32'' + 04' 06'' - 9
32 164  Gouault, Pierre 26  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 13h 11' 38'' + 04' 12'' - 2
33 75  Rumac, Josip 24  Androni Giocattoli-Sider.. 13h 12' 30'' + 05' 04'' - 4
34 41  Aberasturi, Jon 30  Caja Rural-Seguros RGA 13h 12' 54'' + 05' 28'' + 3
35 24  Sarreau, Marc 25  Groupama-FDJ 13h 13' 34'' + 06' 08'' + 5
36 204  Teggart, Matthew 23  EvoPro Racing 13h 13' 54'' + 06' 28'' + 3
37 155  Maurelet, Flavien 28  St Michel-Auber 93 13h 14' 01'' + 06' 35'' - 2
38 22  Hoelgaard, Daniel 25  Groupama-FDJ 13h 14' 28'' + 07' 02'' + 6
39 53  Bagües, Aritz 29  Euskadi Basque Country-M.. 13h 14' 41'' + 07' 15'' + 7
40 16  Jauregui, Quentin 25  Ag2r La Mondiale 13h 15' 16'' + 07' 50'' + 2
41 186  Paumann, Fabian 26  Swiss Racing Academy 13h 15' 18'' + 07' 52'' + 4
42 36  Quéméneur, Perrig 35  Total Direct Energie 13h 15' 23'' + 07' 57'' - 6
43 2  Feillu, Brice 33  Team Arkéa-Samsic 13h 15' 52'' + 08' 26'' - 2
44 134  Planckaert, Emiel 22  Sport Vlaanderen-Baloise 13h 16' 14'' + 08' 48'' + 5
45 13  Duval, Julien 29  Ag2r La Mondiale 13h 16' 21'' + 08' 55'' - 7
46 64  Touzé, Damien 22  Cofidis, solutions crédits 13h 16' 24'' + 08' 58'' - 3
47 44  Gonçalves, Domingos 30  Caja Rural-Seguros RGA 13h 16' 24'' + 08' 58'' + 1
48 183  Lütolf, Yves 21  Swiss Racing Academy 13h 16' 30'' + 09' 04'' + 2
49 35  Pichot, Alexandre 36  Total Direct Energie 13h 16' 47'' + 09' 21'' + 2
50 165  Leroux, Samuel 24  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 13h 17' 50'' + 10' 24'' - 3
51 26  Vaugrenard, Benoît 37  Groupama-FDJ 13h 17' 56'' + 10' 30'' + 4
52 62  Lemoine, Cyril 36  Cofidis, solutions crédits 13h 18' 15'' + 10' 49'' + 1
53 74  Frapporti, Mattia 24  Androni Giocattoli-Sider.. 13h 18' 35'' + 11' 09'' + 6
54 82  Madrazo, Ángel 30  Burgos-BH 13h 18' 37'' + 11' 11'' + 2
55 154  Thominet, Camille 28  St Michel-Auber 93 13h 18' 39'' + 11' 13'' + 7
56 185  Rüegg, Timon 23  Swiss Racing Academy 13h 18' 45'' + 11' 19'' + 5
57 201  Downey, Mark 22  EvoPro Racing 13h 18' 56'' + 11' 30'' - 5
58 31  Bonifazio, Niccolò 25  Total Direct Energie 13h 19' 32'' + 12' 06'' - 4
59 63  Morin, Emmanuel 24  Cofidis, solutions crédits 13h 19' 33'' + 12' 07'' + 11
60 86  López, Dani 25  Burgos-BH 13h 20' 38'' + 13' 12'' + 3
61 1  Riou, Alan 22  Team Arkéa-Samsic 13h 20' 48'' + 13' 22'' - 4
62 195  Schäppi, Martin 22  IAM Excelsior 13h 20' 48'' + 13' 22'' - 4
63 95  Porsev, Alexander 33  Gazprom-RusVelo 13h 21' 04'' + 13' 38'' + 4
64 124  Naberman, Tim 20  Development Team Sunweb 13h 21' 51'' + 14' 25'' + 1
65 66  Van Lerberghe, Bert 26  Cofidis, solutions crédits 13h 21' 53'' + 14' 27'' - 1
66 83  Cubero, Jorge 26  Burgos-BH 13h 22' 05'' + 14' 39'' -
67 194  Rappo, Anthony 23  IAM Excelsior 13h 22' 09'' + 14' 43'' + 1
68 123  Märkl, Niklas 20  Development Team Sunweb 13h 22' 57'' + 15' 31'' + 8
69 84  Mitri, James 20  Burgos-BH 13h 23' 17'' + 15' 51'' + 3
70 81  Sessler, Nicolas 25  Burgos-BH 13h 23' 41'' + 16' 15'' + 9
71 21  Armirail, Bruno 25  Groupama-FDJ 13h 23' 45'' + 16' 19'' -
72 91  Boev, Igor 29  Gazprom-RusVelo 13h 23' 53'' + 16' 27'' + 5
73 122  Maas, Edo 19  Development Team Sunweb 13h 24' 56'' + 17' 30'' - 4
74 33  Gène, Yohann 37  Total Direct Energie 13h 25' 12'' + 17' 46'' + 4
75 105  Réza, Kévin 31  Vital Concept-B&B Hô.. 13h 25' 45'' + 18' 19'' + 9
76 25  Seigle, Romain 24  Groupama-FDJ 13h 26' 26'' + 19' 00'' + 10
77 103  Morice, Julien 27  Vital Concept-B&B Hô.. 13h 26' 42'' + 19' 16'' + 3
78 121  Vervloesem, Xandres 19  Development Team Sunweb 13h 26' 45'' + 19' 19'' + 3
79 206  Kearney, Aaron 20  EvoPro Racing 13h 27' 04'' + 19' 38'' + 4
80 115  Šiškevičius, Evaldas 30  Delko-Marseille Provence 13h 27' 29'' + 20' 03'' - 7
81 11  Bagdonas, Gediminas 33  Ag2r La Mondiale 13h 27' 49'' + 20' 23'' + 4
82 176  Vanthourenhout, Michael 25  Pauwels Sauzen-Bingoal 13h 29' 08'' + 21' 42'' + 7
83 72  Busato, Matteo 31  Androni Giocattoli-Sider.. 13h 29' 28'' + 22' 02'' + 7
84 114  Schmidt, Fabien 30  Delko-Marseille Provence 13h 31' 00'' + 23' 34'' + 4
85 93  Kulikov, Vladislav 22  Gazprom-RusVelo 13h 31' 41'' + 24' 15'' + 2
86 173  Vanthourenhout, Dieter 33  Pauwels Sauzen-Bingoal 13h 32' 51'' + 25' 25'' + 8
87 42  González, David 23  Caja Rural-Seguros RGA 13h 33' 02'' + 25' 36'' + 4
88 71  Benfatto, Marco 31  Androni Giocattoli-Sider.. 13h 33' 13'' + 25' 47'' + 9
89 12  Dumoulin, Samuel 38  Ag2r La Mondiale 13h 34' 44'' + 27' 18'' + 3
90 171  Peeters, Yannick 22  Pauwels Sauzen-Bingoal 13h 35' 03'' + 27' 37'' + 6
91 102  Garel, Adrien 23  Vital Concept-B&B Hô.. 13h 35' 39'' + 28' 13'' + 10
92 34  Journiaux, Axel 24  Total Direct Energie 13h 40' 39'' + 33' 13'' + 10
93 55  Barrenetxea, Ander 27  Euskadi Basque Country-M.. 13h 41' 51'' + 34' 25'' + 6
94 106  Van Genechten, Jonas 32  Vital Concept-B&B Hô.. 13h 43' 23'' + 35' 57'' + 9
95 131  De Pauw, Moreno 27  Sport Vlaanderen-Baloise 13h 47' 08'' + 39' 42'' + 9
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 41  Aberasturi, Jon 30  Caja Rural-Seguros RGA 41 pts + 3
2 101  Coquard, Bryan 27  Vital Concept-B&B Hô.. 38 pts -3 pts + 12
3 153  Le Cunff, Kévin 31  St Michel-Auber 93 34 pts -7 pts + 8
4 65  Hofstetter, Hugo 25  Cofidis, solutions crédits 30 pts -11 pts + 2
5 163  Ferasse, Thibault 24  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 26 pts -15 pts - 4
6 205  Wippert, Wouter 28  EvoPro Racing 26 pts -15 pts - 4
7 45  Moreira, Mauricio 23  Caja Rural-Seguros RGA 25 pts -16 pts - 4
8 4  Jarrier, Benoît 30  Team Arkéa-Samsic 25 pts -16 pts + 9
9 51  Barthe, Cyril 23  Euskadi Basque Country-M.. 24 pts -17 pts + 3
10 24  Sarreau, Marc 25  Groupama-FDJ 24 pts -17 pts -
11 14  Godon, Dorian 23  Ag2r La Mondiale 21 pts -20 pts - 6
12 13  Duval, Julien 29  Ag2r La Mondiale 20 pts -21 pts - 5
13 133  Noppe, Christophe 24  Sport Vlaanderen-Baloise 19 pts -22 pts - 5
14 61  Simon, Julien 33  Cofidis, solutions crédits 18 pts -23 pts + 1
15 23  Morabito, Steve 36  Groupama-FDJ 15 pts -26 pts + 1
16 155  Maurelet, Flavien 28  St Michel-Auber 93 14 pts -27 pts - 3
17 25  Seigle, Romain 24  Groupama-FDJ 14 pts -27 pts + 8
18 116  Trarieux, Julien 26  Delko-Marseille Provence 12 pts -29 pts + 1
19 135  Van Gestel, Dries 24  Sport Vlaanderen-Baloise 12 pts -29 pts
20 15  Vandenbergh, Stijn 35  Ag2r La Mondiale 10 pts -31 pts - 2
21 86  López, Dani 25  Burgos-BH 8 pts -33 pts
22 161  Antomarchi, Julien 35  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 8 pts -33 pts + 6
23 112  Leveau, Jérémy 27  Delko-Marseille Provence 8 pts -33 pts -
24 151  Hurel, Tony 31  St Michel-Auber 93 8 pts -33 pts + 6
25 31  Bonifazio, Niccolò 25  Total Direct Energie 8 pts -33 pts - 5
26 82  Madrazo, Ángel 30  Burgos-BH 7 pts -34 pts - 5
27 21  Armirail, Bruno 25  Groupama-FDJ 6 pts -35 pts - 5
28 11  Bagdonas, Gediminas 33  Ag2r La Mondiale 6 pts -35 pts
29 136  Willems, Thimo 23  Sport Vlaanderen-Baloise 5 pts -36 pts - 5
30 181  Reutimann, Matthias 24  Swiss Racing Academy 4 pts -37 pts - 4
31 114  Schmidt, Fabien 30  Delko-Marseille Provence 4 pts -37 pts - 4
32 3  Hardy, Romain 30  Team Arkéa-Samsic 3 pts -38 pts - 3
33 124  Naberman, Tim 20  Development Team Sunweb 3 pts -38 pts + 4
34 126  Heinschke, Leon 19  Development Team Sunweb 2 pts -39 pts - 3
35 72  Busato, Matteo 31  Androni Giocattoli-Sider.. 2 pts -39 pts - 3
36 164  Gouault, Pierre 26  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 1 pts -40 pts - 1
37 75  Rumac, Josip 24  Androni Giocattoli-Sider.. 1 pts -40 pts - 3
38 36  Quéméneur, Perrig 35  Total Direct Energie 1 pts -40 pts - 2
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 114  Schmidt, Fabien 30  Delko-Marseille Provence 56 pts -
2 124  Naberman, Tim 20  Development Team Sunweb 42 pts -14 pts -
3 82  Madrazo, Ángel 30  Burgos-BH 30 pts -26 pts -
4 11  Bagdonas, Gediminas 33  Ag2r La Mondiale 18 pts -38 pts + 8
5 153  Le Cunff, Kévin 31  St Michel-Auber 93 11 pts -45 pts - 1
6 65  Hofstetter, Hugo 25  Cofidis, solutions crédits 10 pts -46 pts
7 86  López, Dani 25  Burgos-BH 9 pts -47 pts
8 181  Reutimann, Matthias 24  Swiss Racing Academy 8 pts -48 pts - 3
9 164  Gouault, Pierre 26  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 7 pts -49 pts - 2
10 16  Jauregui, Quentin 25  Ag2r La Mondiale 6 pts -50 pts
11 61  Simon, Julien 33  Cofidis, solutions crédits 4 pts -52 pts - 3
12 26  Vaugrenard, Benoît 37  Groupama-FDJ 4 pts -52 pts
13 21  Armirail, Bruno 25  Groupama-FDJ 4 pts -52 pts - 4
14 36  Quéméneur, Perrig 35  Total Direct Energie 3 pts -53 pts - 4
15 13  Duval, Julien 29  Ag2r La Mondiale 2 pts -54 pts - 4
16 154  Thominet, Camille 28  St Michel-Auber 93 2 pts -54 pts
17 24  Sarreau, Marc 25  Groupama-FDJ 1 pts -55 pts - 4
18 2  Feillu, Brice 33  Team Arkéa-Samsic 1 pts -55 pts
19 102  Garel, Adrien 23  Vital Concept-B&B Hô.. 1 pts -55 pts - 5
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 124  Naberman, Tim 20  Development Team Sunweb 22 pts -
2 82  Madrazo, Ángel 30  Burgos-BH 13 pts -9 pts -
3 114  Schmidt, Fabien 30  Delko-Marseille Provence 11 pts -11 pts + 1
4 86  López, Dani 25  Burgos-BH 8 pts -14 pts
5 11  Bagdonas, Gediminas 33  Ag2r La Mondiale 7 pts -15 pts
6 101  Coquard, Bryan 27  Vital Concept-B&B Hô.. 5 pts -17 pts - 1
7 61  Simon, Julien 33  Cofidis, solutions crédits 5 pts -17 pts - 1
8 21  Armirail, Bruno 25  Groupama-FDJ 5 pts -17 pts - 1
9 34  Journiaux, Axel 24  Total Direct Energie 5 pts -17 pts
10 153  Le Cunff, Kévin 31  St Michel-Auber 93 5 pts -17 pts - 2
11 36  Quéméneur, Perrig 35  Total Direct Energie 5 pts -17 pts - 2
12 65  Hofstetter, Hugo 25  Cofidis, solutions crédits 4 pts -18 pts
13 63  Morin, Emmanuel 24  Cofidis, solutions crédits 4 pts -18 pts
14 23  Morabito, Steve 36  Groupama-FDJ 3 pts -19 pts - 4
15 16  Jauregui, Quentin 25  Ag2r La Mondiale 3 pts -19 pts - 1
16 105  Réza, Kévin 31  Vital Concept-B&B Hô.. 3 pts -19 pts - 5
17 93  Kulikov, Vladislav 22  Gazprom-RusVelo 3 pts -19 pts
18 15  Vandenbergh, Stijn 35  Ag2r La Mondiale 2 pts -20 pts - 6
19 181  Reutimann, Matthias 24  Swiss Racing Academy 2 pts -20 pts - 6
20 13  Duval, Julien 29  Ag2r La Mondiale 2 pts -20 pts
21 25  Seigle, Romain 24  Groupama-FDJ 2 pts -20 pts
22 24  Sarreau, Marc 25  Groupama-FDJ 1 pts -21 pts - 7
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 14  Godon, Dorian 23  Ag2r La Mondiale 13h 07' 56'' -
2 51  Barthe, Cyril 23  Euskadi Basque Country-M.. 13h 08' 22'' + 00' 26'' + 1
3 202  Sweeny, Harry 20  EvoPro Racing 13h 08' 47'' + 00' 51'' + 1
4 92  Kuriyanov, Stepan 22  Gazprom-RusVelo 13h 08' 51'' + 00' 55'' - 2
5 126  Heinschke, Leon 19  Development Team Sunweb 13h 09' 18'' + 01' 22'' + 1
6 184  Lüscher xxx, Damian 21  Swiss Racing Academy 13h 09' 25'' + 01' 29'' + 1
7 136  Willems, Thimo 23  Sport Vlaanderen-Baloise 13h 09' 28'' + 01' 32'' - 2
8 203  Feeley, Daire 22  EvoPro Racing 13h 11' 14'' + 03' 18'' -
9 204  Teggart, Matthew 23  EvoPro Racing 13h 13' 54'' + 05' 58'' -
10 134  Planckaert, Emiel 22  Sport Vlaanderen-Baloise 13h 16' 14'' + 08' 18'' + 1
11 64  Touzé, Damien 22  Cofidis, solutions crédits 13h 16' 24'' + 08' 28'' - 1
12 183  Lütolf, Yves 21  Swiss Racing Academy 13h 16' 30'' + 08' 34'' -
13 185  Rüegg, Timon 23  Swiss Racing Academy 13h 18' 45'' + 10' 49'' + 4
14 201  Downey, Mark 22  EvoPro Racing 13h 18' 56'' + 11' 00'' - 1
15 1  Riou, Alan 22  Team Arkéa-Samsic 13h 20' 48'' + 12' 52'' - 1
16 195  Schäppi, Martin 22  IAM Excelsior 13h 20' 48'' + 12' 52'' - 1
17 124  Naberman, Tim 20  Development Team Sunweb 13h 21' 51'' + 13' 55'' + 1
18 123  Märkl, Niklas 20  Development Team Sunweb 13h 22' 57'' + 15' 01'' + 3
19 84  Mitri, James 20  Burgos-BH 13h 23' 17'' + 15' 21'' + 1
20 122  Maas, Edo 19  Development Team Sunweb 13h 24' 56'' + 17' 00'' - 1
21 121  Vervloesem, Xandres 19  Development Team Sunweb 13h 26' 45'' + 18' 49'' + 1
22 206  Kearney, Aaron 20  EvoPro Racing 13h 27' 04'' + 19' 08'' + 1
23 93  Kulikov, Vladislav 22  Gazprom-RusVelo 13h 31' 41'' + 23' 45'' + 1
24 42  González, David 23  Caja Rural-Seguros RGA 13h 33' 02'' + 25' 06'' + 1
25 171  Peeters, Yannick 22  Pauwels Sauzen-Bingoal 13h 35' 03'' + 27' 07'' + 1
26 102  Garel, Adrien 23  Vital Concept-B&B Hô.. 13h 35' 39'' + 27' 43'' + 1
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Sport Vlaanderen-Baloise 39h 25' 13'' -
2  Caja Rural-Seguros RGA 39h 25' 23'' + 00' 10'' + 2
3  EvoPro Racing 39h 25' 33'' + 00' 20'' -
4  St Michel-Auber 93 39h 26' 13'' + 01' 00'' + 1
5  Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole 39h 26' 45'' + 01' 32'' - 3
6  Ag2r La Mondiale 39h 30' 15'' + 05' 02'' + 1
7  Cofidis, solutions crédits 39h 30' 27'' + 05' 14'' - 1
8  Swiss Racing Academy 39h 33' 37'' + 08' 24'' + 2
9  Team Arkéa-Samsic 39h 34' 05'' + 08' 52'' -
10  Groupama-FDJ 39h 35' 37'' + 10' 24'' + 2
11  Total Direct Energie 39h 35' 52'' + 10' 39'' - 3
12  Delko-Marseille Provence 39h 37' 26'' + 12' 13'' - 1
13  Development Team Sunweb 39h 44' 21'' + 19' 08'' + 1
14  Burgos-BH 39h 45' 03'' + 19' 50'' + 1
15  Euskadi Basque Country-Murias 39h 50' 47'' + 25' 34'' - 2
16  IAM Excelsior 39h 52' 16'' + 27' 03'' -
17  Androni Giocattoli-Sidermec 39h 52' 18'' + 27' 05'' + 1
18  Gazprom-RusVelo 39h 53' 22'' + 28' 09'' - 1
19  Vital Concept-B&B Hôtels 39h 58' 02'' + 32' 49'' -
20  Pauwels Sauzen-Bingoal 40h 21' 00'' + 55' 47'' -


© Wijnreder Media