Nowa Ruda - Dzierżoniów (145.3 km)

Route

 12 May 2019
 Profile  Mountain stage
 Start  Nowa Ruda
 Finish  Dzierżoniów
 Distance  145.3 km  (90.3 mi)
 Speed  38.343 km/h  (23.825 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 4
 Małecki, Kamil (CDT) 10h 08' 20''
 
 
 
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 24  Paterski, Maciej 32  Wibatech Merx 3h 47' 22'' 2 - - -
2 25  Rutkiewicz, Marek 38  Wibatech Merx + 00' 55'' 4 - - -
3 84  Gridchin, Maxim 18  Astana City + 00' 55'' 5 - - -
4 34  Steimle, Jannik 23  Team Vorarlberg Santic + 01' 31'' 3 - - -
5 3  Małecki, Kamil 23  CCC Development Team + 01' 31'' 1 - - -
6 7  Valter, Attila 20  CCC Development Team + 02' 06'' 8 - - -
7 74  Janiszewski, Sylwester 31  Voster ATS Team + 02' 06'' 20 - - -
8 43  Kaczmarek, Jakub 25  Team Hurom + 02' 06'' 12 - - -
9 27  Podlaski, Michal 30  Wibatech Merx + 02' 06'' 16 - - -
10 5  Stosz, Patryk 24  CCC Development Team + 02' 06'' 7 - - -
11 136  Vinkel, Jesper 23  Team AURA Energi-CK Aarhus + 02' 06'' 24 - - -
12 22  Cieślik, Paweł 33  Wibatech Merx + 02' 06'' 11 - - -
13 116  Schinnagel, Johannes 22  Maloja-Pushbikers + 02' 06'' 13 - - -
14 166  Řepa, Vojtěch 18  Topforex-Lapierre Pro Cy.. + 02' 06'' 21 - - -
15 12  Grošelj, Žiga 25  Adria Mobil + 02' 06'' 10 - - -
16 86  Ulysbayev, Dinmukhammed 20  Astana City + 02' 06'' 14 - - -
17 82  Kuzmin, Anton 22  Astana City + 02' 06'' 9 - - -
18 32  Diaz, José 24  Team Vorarlberg Santic + 02' 06'' 19 - - -
19 2  Brożyna, Piotr 24  CCC Development Team + 02' 06'' 6 - - -
20 21  Budiak, Anatolii 23  Wibatech Merx + 02' 06'' 17 - - -
21 37  Banzer, Gordian 22  Team Vorarlberg Santic + 02' 06'' 15 - - -
22 47  Piaskowy, Emanuel 28  Team Hurom + 02' 20'' 18 - - -
23 46  Budzinski, Marcin 21  Team Hurom + 02' 36'' 22 - - -
24 31  Schelling, Patrick 29  Team Vorarlberg Santic + 08' 38'' 23 - - -
25 4  Pałuta, Michał 23  CCC Development Team + 11' 03'' 25 - - -
26 132  Changizi, Sebastian 18  Team AURA Energi-CK Aarhus + 11' 03'' 51 - - -
27 6  Tracz, Szymon 20  CCC Development Team + 14' 02'' 26 - - -
28 75  Grabis, Mateusz 24  Voster ATS Team + 14' 02'' 48 - - -
29 145  Bieniek, Damian 19  TC Chrobry Scott Głogów + 14' 02'' 42 - - -
30 157  Ghigino, Valter 18  Team Cinelli + 14' 02'' 44 - - -
31 113  Leopold, Hans-Jörg 36  Maloja-Pushbikers + 14' 02'' 32 - - -
32 104  Mosca, Jacopo 25  D'Amico-UM Tools + 14' 02'' 30 - - -
33 1  Aniołkowski, Stanislaw 22  CCC Development Team + 14' 02'' 37 - - -
34 14  Per, Gorazd 22  Adria Mobil + 14' 02'' 41 - - -
35 53  Stojnić, Veljko 20  Team Franco Ballerini + 14' 02'' 27 - - -
36 16  Jarc, Aljaž 20  Adria Mobil + 14' 02'' 40 - - -
37 133  Muff, Frederik 25  Team AURA Energi-CK Aarhus + 14' 02'' 29 - - -
38 23  Konwa, Piotr 24  Wibatech Merx + 14' 02'' 36 - - -
39 11  Katrašnik, Gasper 23  Adria Mobil + 14' 02'' 33 - - -
40 103  Martinelli, Ivan 28  D'Amico-UM Tools + 14' 02'' 38 - - -
41 15  Božic, Jon 22  Adria Mobil + 14' 02'' 47 - - -
DNF 127  Ziułek, Michał 28  Team Region Centralny
43 83  Luchshenko, Sergey 24  Astana City + 14' 02'' 49 - - -
44 172  Honkisz, Adrian 31  Krismar Big Silvant Warm.. + 14' 02'' 46 - - -
45 81  Akhmetov, Galym 24  Astana City + 14' 02'' 43 - - -
46 36  Meiler, Lukas 24  Team Vorarlberg Santic + 14' 02'' 56 - - -
47 73  Pluciński, Leszek 28  Voster ATS Team + 14' 02'' 34 - - -
48 42  Domagalski, Karol 29  Team Hurom + 14' 02'' 39 - - -
49 101  Burchio, Federico 23  D'Amico-UM Tools + 14' 02'' 35 - - -
50 111  Auer, Daniel 24  Maloja-Pushbikers + 14' 02'' 31 - - -
51 72  Stachowiak, Adam 29  Voster ATS Team + 14' 02'' 28 - - -
52 143  Konieczny, Mikołaj 19  TC Chrobry Scott Głogów + 22' 13'' 55 - - -
53 91  Schuran, Michal 22  AC Sparta Praha + 22' 13'' 52 - - -
54 52  Bevilacqua, Mattia 20  Team Franco Ballerini + 22' 13'' 50 - - -
55 147  Gieracki, Patrick 20  TC Chrobry Scott Głogów + 22' 13'' 57 - - -
56 161  Petruš, Jiří 22  Topforex-Lapierre Pro Cy.. + 22' 13'' 53 - - -
57 51  Iacchi, Alessandro 19  Team Franco Ballerini + 22' 32'' 54 - - -
DNF 13  Rogina, Radoslav 40  Adria Mobil
DNF 26  Stępniak, Grzegorz 30  Wibatech Merx
DNF 33  Kuen, Maximilian 26  Team Vorarlberg Santic
DNF 35  Stüssi, Colin 25  Team Vorarlberg Santic
DNF 41  Kurek, Adrian 31  Team Hurom
DNF 44  Kostecki, Patryk 25  Team Hurom
DNF 45  Pawlak, Tobiasz 23  Team Hurom
DNF 55  Gradassi, Alessio 20  Team Franco Ballerini
DNF 56  Vignoli, Nicholas 20  Team Franco Ballerini
DNF 71  Taciak, Mateusz 34  Voster ATS Team
DNF 76  Komar, Mateusz 33  Voster ATS Team
DNF 85  Dinmukhametov, Ramis 18  Astana City
DNF 92  Stöhr, Pavel 28  AC Sparta Praha
DNF 94  Fiala, Petr 23  AC Sparta Praha
DNF 96  Krotký, Rostislav 42  AC Sparta Praha
DNF 102  Kustadinchev, Roman 23  D'Amico-UM Tools
DNF 105  Orocito, Franco 20  D'Amico-UM Tools
DNF 106  Raffaele, Angelo 28  D'Amico-UM Tools
DNF 112  Achterberg, Yannik 25  Maloja-Pushbikers
DNF 114  Ritzinger, Felix 22  Maloja-Pushbikers
DNF 115  Rietzler, Kilian 18  Maloja-Pushbikers
DNF 124  Chmielewski, Maciej 20  Team Region Centralny
DNF 125  Wieczorek, Paweł 19  Team Region Centralny
DNF 127  Ziułek, Michał 28  Team Region Centralny
DNF 131  Lund, Rasmus 25  Team AURA Energi-CK Aarhus
DNF 134  Jensen, Thomas 24  Team AURA Energi-CK Aarhus
DNF 135  Madsen, Jacob 29  Team AURA Energi-CK Aarhus
DNF 137  Rasmussen, Mads 18  Team AURA Energi-CK Aarhus
DNF 141  Kuklewicz, Karol 21  TC Chrobry Scott Głogów
DNF 142  Murias, Jakub 21  TC Chrobry Scott Głogów
DNF 144  Klementowski, Kornel 18  TC Chrobry Scott Głogów
DNF 146  Mierzynski, Piotr 19  TC Chrobry Scott Głogów
DNF 151  Italiani, Davide 22  Team Cinelli
DNF 152  Quartucci, Lorenzo 20  Team Cinelli
DNF 153  Rotondi, Matteo 22  Team Cinelli
DNF 154  Nastasi, Daniel 20  Team Cinelli
DNF 155  Nicolino, Fabio 20  Team Cinelli
DNF 162  Lehký, Roman 22  Topforex-Lapierre Pro Cy..
DNF 163  Foltán, Adam 19  Topforex-Lapierre Pro Cy..
DNF 164  Klabouch, Petr 19  Topforex-Lapierre Pro Cy..
DNF 165  Kohout, Martin 20  Topforex-Lapierre Pro Cy..
DNF 171  Matusiak, Sebastian 22  Krismar Big Silvant Warm..
DNF 173  Noceń, Adam 19  Krismar Big Silvant Warm..
DNF 174  Domin, Krzysztof 18  Krismar Big Silvant Warm..
DNF 175  Pustuła, Michał 20  Krismar Big Silvant Warm..
DNF 176  Kloc, Dawid 20  Krismar Big Silvant Warm..
DNS 122  Siedlaczek, Kamil 23  Team Region Centralny
DNS 156  Bykanov, Victor 20  Team Cinelli
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Wibatech Merx 11h 25' 07'' 12
1 24  Paterski, Maciej 32 3h 47' 22''
2 25  Rutkiewicz, Marek 38 3h 48' 17''
9 27  Podlaski, Michal 30 3h 49' 28''
2  Astana City 11h 27' 13'' 36
3 84  Gridchin, Maxim 18 3h 48' 17''
16 86  Ulysbayev, Dinmukhammed 20 3h 49' 28''
17 82  Kuzmin, Anton 22 3h 49' 28''
3  CCC Development Team 11h 27' 49'' 21
5 3  Małecki, Kamil 23 3h 48' 53''
6 7  Valter, Attila 20 3h 49' 28''
10 5  Stosz, Patryk 24 3h 49' 28''
4  Team Vorarlberg Santic 11h 27' 49'' 43
4 34  Steimle, Jannik 23 3h 48' 53''
18 32  Diaz, José 24 3h 49' 28''
21 37  Banzer, Gordian 22 3h 49' 28''
5  Team Hurom 11h 29' 08'' 53
8 43  Kaczmarek, Jakub 25 3h 49' 28''
22 47  Piaskowy, Emanuel 28 3h 49' 42''
23 46  Budzinski, Marcin 21 3h 49' 58''
6  Team AURA Energi-CK Aarhus 11h 49' 17'' 74
11 136  Vinkel, Jesper 23 3h 49' 28''
26 132  Changizi, Sebastian 18 3h 58' 25''
37 133  Muff, Frederik 25 4h 01' 24''
7  Voster ATS Team 11h 52' 16'' 82
7 74  Janiszewski, Sylwester 31 3h 49' 28''
28 75  Grabis, Mateusz 24 4h 01' 24''
47 73  Pluciński, Leszek 28 4h 01' 24''
8  Adria Mobil 11h 52' 16'' 85
15 12  Grošelj, Žiga 25 3h 49' 28''
34 14  Per, Gorazd 22 4h 01' 24''
36 16  Jarc, Aljaž 20 4h 01' 24''
9  Maloja-Pushbikers 11h 52' 16'' 94
13 116  Schinnagel, Johannes 22 3h 49' 28''
31 113  Leopold, Hans-Jörg 36 4h 01' 24''
50 111  Auer, Daniel 24 4h 01' 24''
10  D'Amico-UM Tools 12h 04' 12'' 121
32 104  Mosca, Jacopo 25 4h 01' 24''
40 103  Martinelli, Ivan 28 4h 01' 24''
49 101  Burchio, Federico 23 4h 01' 24''
11  TC Chrobry Scott Głogów 12h 20' 34'' 136
29 145  Bieniek, Damian 19 4h 01' 24''
52 143  Konieczny, Mikołaj 19 4h 09' 35''
55 147  Gieracki, Patrick 20 4h 09' 35''
12  Team Franco Ballerini 12h 20' 53'' 146
35 53  Stojnić, Veljko 20 4h 01' 24''
54 52  Bevilacqua, Mattia 20 4h 09' 35''
57 51  Iacchi, Alessandro 19 4h 09' 54''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 3  Małecki, Kamil 23  CCC Development Team 10h 08' 20''
2 24  Paterski, Maciej 32  Wibatech Merx 10h 08' 21'' + 00' 01''
3 34  Steimle, Jannik 23  Team Vorarlberg Santic 10h 08' 24'' + 00' 04''
4 25  Rutkiewicz, Marek 38  Wibatech Merx 10h 08' 51'' + 00' 31''
5 84  Gridchin, Maxim 18  Astana City 10h 09' 22'' + 01' 02''
6 2  Brożyna, Piotr 24  CCC Development Team 10h 09' 53'' + 01' 33''
7 5  Stosz, Patryk 24  CCC Development Team 10h 09' 58'' + 01' 38''
8 7  Valter, Attila 20  CCC Development Team 10h 09' 58'' + 01' 38''
9 82  Kuzmin, Anton 22  Astana City 10h 09' 59'' + 01' 39''
10 12  Grošelj, Žiga 25  Adria Mobil 10h 10' 03'' + 01' 43''
11 22  Cieślik, Paweł 33  Wibatech Merx 10h 10' 05'' + 01' 45''
12 43  Kaczmarek, Jakub 25  Team Hurom 10h 10' 09'' + 01' 49''
13 116  Schinnagel, Johannes 22  Maloja-Pushbikers 10h 10' 10'' + 01' 50''
14 86  Ulysbayev, Dinmukhammed 20  Astana City 10h 10' 30'' + 02' 10''
15 37  Banzer, Gordian 22  Team Vorarlberg Santic 10h 10' 35'' + 02' 15''
16 27  Podlaski, Michal 30  Wibatech Merx 10h 10' 49'' + 02' 29''
17 21  Budiak, Anatolii 23  Wibatech Merx 10h 11' 06'' + 02' 46''
18 47  Piaskowy, Emanuel 28  Team Hurom 10h 11' 12'' + 02' 52''
19 32  Diaz, José 24  Team Vorarlberg Santic 10h 11' 22'' + 03' 02''
20 74  Janiszewski, Sylwester 31  Voster ATS Team 10h 11' 50'' + 03' 30''
21 166  Řepa, Vojtěch 18  Topforex-Lapierre Pro Cy.. 10h 12' 23'' + 04' 03''
22 46  Budzinski, Marcin 21  Team Hurom 10h 12' 30'' + 04' 10''
23 31  Schelling, Patrick 29  Team Vorarlberg Santic 10h 16' 46'' + 08' 26''
24 136  Vinkel, Jesper 23  Team AURA Energi-CK Aarhus 10h 18' 34'' + 10' 14''
25 4  Pałuta, Michał 23  CCC Development Team 10h 18' 44'' + 10' 24''
26 6  Tracz, Szymon 20  CCC Development Team 10h 21' 29'' + 13' 09''
27 53  Stojnić, Veljko 20  Team Franco Ballerini 10h 21' 44'' + 13' 24''
28 72  Stachowiak, Adam 29  Voster ATS Team 10h 21' 57'' + 13' 37''
29 133  Muff, Frederik 25  Team AURA Energi-CK Aarhus 10h 21' 58'' + 13' 38''
30 104  Mosca, Jacopo 25  D'Amico-UM Tools 10h 22' 00'' + 13' 40''
31 111  Auer, Daniel 24  Maloja-Pushbikers 10h 22' 09'' + 13' 49''
32 113  Leopold, Hans-Jörg 36  Maloja-Pushbikers 10h 22' 19'' + 13' 59''
33 11  Katrašnik, Gasper 23  Adria Mobil 10h 22' 28'' + 14' 08''
34 73  Pluciński, Leszek 28  Voster ATS Team 10h 22' 53'' + 14' 33''
35 101  Burchio, Federico 23  D'Amico-UM Tools 10h 22' 55'' + 14' 35''
36 23  Konwa, Piotr 24  Wibatech Merx 10h 23' 10'' + 14' 50''
37 1  Aniołkowski, Stanislaw 22  CCC Development Team 10h 23' 21'' + 15' 01''
38 103  Martinelli, Ivan 28  D'Amico-UM Tools 10h 23' 37'' + 15' 17''
39 42  Domagalski, Karol 29  Team Hurom 10h 23' 46'' + 15' 26''
40 16  Jarc, Aljaž 20  Adria Mobil 10h 23' 49'' + 15' 29''
41 14  Per, Gorazd 22  Adria Mobil 10h 24' 00'' + 15' 40''
42 145  Bieniek, Damian 19  TC Chrobry Scott Głogów 10h 24' 10'' + 15' 50''
43 81  Akhmetov, Galym 24  Astana City 10h 24' 14'' + 15' 54''
44 157  Ghigino, Valter 18  Team Cinelli 10h 24' 25'' + 16' 05''
45 93  Kalojíros, Tomáš 24  AC Sparta Praha 10h 24' 31'' + 16' 11''
46 172  Honkisz, Adrian 31  Krismar Big Silvant Warm.. 10h 25' 07'' + 16' 47''
47 15  Božic, Jon 22  Adria Mobil 10h 27' 48'' + 19' 28''
48 75  Grabis, Mateusz 24  Voster ATS Team 10h 28' 09'' + 19' 49''
49 83  Luchshenko, Sergey 24  Astana City 10h 28' 39'' + 20' 19''
50 52  Bevilacqua, Mattia 20  Team Franco Ballerini 10h 30' 34'' + 22' 14''
51 132  Changizi, Sebastian 18  Team AURA Energi-CK Aarhus 10h 31' 31'' + 23' 11''
52 91  Schuran, Michal 22  AC Sparta Praha 10h 32' 21'' + 24' 01''
53 161  Petruš, Jiří 22  Topforex-Lapierre Pro Cy.. 10h 32' 27'' + 24' 07''
54 51  Iacchi, Alessandro 19  Team Franco Ballerini 10h 32' 33'' + 24' 13''
55 143  Konieczny, Mikołaj 19  TC Chrobry Scott Głogów 10h 33' 47'' + 25' 27''
56 36  Meiler, Lukas 24  Team Vorarlberg Santic 10h 36' 15'' + 27' 55''
57 147  Gieracki, Patrick 20  TC Chrobry Scott Głogów 10h 37' 27'' + 29' 07''
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media