Bessèges - Bessèges (158.2 km)

Route

 9 February 2019
 Profile  Intermediate stage
 Start  Bessèges
 Finish  Bessèges
 Distance  158.2 km  (98.3 mi)
 Speed  45.962 km/h  (28.560 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 3
 Laporte, Chri.. (COF) 10h 13' 56''
 Laporte, Chri.. (COF) 57 points
 Planckaert, E.. (SVB) 22 points
 Madouas, Vale.. (GFC) 10h 14' 09''
 Sport Vlaanderen-Bal.. 30h 42' 36''

Results

#  Rider Age  Team Time Bonus
1 34  Sarreau, Marc 25  Groupama-FDJ 3h 26' 31'' - 10'' 3 2 - -
2 11  Laporte, Christophe 26  Cofidis, solutions crédits + 00' 00'' - 06'' 1 1 - -
3 172  Aristi, Mikel 25  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 00'' - 04'' 6 11 - -
4 51  Bonifazio, Niccolò 25  Direct Energie + 00' 00'' 16 5 - -
5 71  Coquard, Bryan 26  Vital Concept-B&B Hô.. + 00' 00'' - 01'' 2 3 - -
6 87  Menten, Milan 22  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 34 16 - 4
7 134  Jans, Roy 28  Corendon-Circus + 00' 00'' 17 6 - -
8 5  Venturini, Clément 25  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 5 4 - -
9 105  Planckaert, Baptiste 30  Wallonie-Bruxelles + 00' 00'' 25 19 - -
10 153  Jensen, August 27  Israel Cycling Academy + 00' 00'' 29 14 - -
11 26  Stuyven, Jasper 26  Trek-Segafredo + 00' 00'' 42 17 - -
12 65  Naesen, Lawrence 26  Lotto-Soudal + 00' 00'' 20 28 - -
13 83  Declercq, Benjamin 25  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 41 31 2 -
14 193  Dernies, Tom 28  Natura4Ever-Roubaix Lill.. + 00' 00'' 24 37 - -
15 86  Warlop, Jordi 22  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 22 24 - 2
16 202  Covi, Alessandro 20  Team Colpack + 00' 00'' 38 - - 5
17 165  Maldonado, Anthony 27  St Michel-Auber 93 + 00' 00'' 23 - - -
18 157  Van Asbroeck, Tom 28  Israel Cycling Academy + 00' 00'' 18 15 - -
19 47  Vanmarcke, Sep 30  EF Education First + 00' 00'' 28 - - -
20 44  Langeveld, Sebastian 34  EF Education First + 00' 00'' 40 - - -
21 145  Porsev, Alexander 32  Gazprom-RusVelo + 00' 00'' 21 - - -
22 104  Mortier, Julien 21  Wallonie-Bruxelles + 00' 00'' 30 - - 3
23 162  Le Cunff, Kévin 30  St Michel-Auber 93 + 00' 00'' 53 - - -
24 82  Allegaert, Piet 24  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 19 39 - -
25 41  Bennett, Sean 22  EF Education First + 00' 00'' 47 - - 6
26 114  Ledanois, Kévin 25  Team Arkéa-Samsic + 00' 00'' 45 - - -
27 97  Trarieux, Julien 26  Delko-Marseille Provence + 00' 00'' 13 34 - -
28 206  Toniatti, Andrea 26  Team Colpack + 00' 00'' 57 - - -
29 122  De Gendt, Aimé 24  Wanty-Gobert Cycling Team + 00' 00'' 35 - - -
30 33  Ludvigsson, Tobias 27  Groupama-FDJ + 00' 00'' 37 - - -
31 63  Mertz, Rémy 23  Lotto-Soudal + 00' 00'' 49 - - -
32 7  Jauregui, Quentin 24  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 26 - - -
33 6  Warbasse, Larry 28  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 44 - - -
34 196  Idjouadienne, Pierre 23  Natura4Ever-Roubaix Lill.. + 00' 00'' 87 - - 10
35 112  Gesbert, Elie 23  Team Arkéa-Samsic + 00' 00'' 51 - - -
36 96  Šiškevičius, Evaldas 30  Delko-Marseille Provence + 00' 00'' - 01'' 14 35 - -
37 143  Shalunov, Evgeny 27  Gazprom-RusVelo + 00' 00'' 48 - - -
38 73  Van Genechten, Jonas 32  Vital Concept-B&B Hô.. + 00' 00'' 75 - - -
39 85  Van Gestel, Dries 24  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 27 - - -
40 91  Combaud, Romain 27  Delko-Marseille Provence + 00' 00'' 15 36 9 -
41 166  Paillot, Yoann 27  St Michel-Auber 93 + 00' 00'' - 03'' 10 22 - -
42 24  Mollema, Bauke 32  Trek-Segafredo + 00' 00'' 43 - - -
43 164  Hurel, Tony 31  St Michel-Auber 93 + 00' 00'' 62 - - -
44 64  Monfort, Maxime 36  Lotto-Soudal + 00' 00'' 33 - - -
45 62  Armée, Sander 33  Lotto-Soudal + 00' 00'' 59 - - -
46 125  Vliegen, Loïc 25  Wanty-Gobert Cycling Team + 00' 00'' 39 - - -
47 197  Leroux, Samuel 24  Natura4Ever-Roubaix Lill.. + 00' 00'' 66 - - -
48 32  Madouas, Valentin 22  Groupama-FDJ + 00' 00'' 8 20 - 1
49 211  Rebellin, Davide 47  Sovac + 00' 00'' 69 - - -
50 43  Dombrowski, Joe 27  EF Education First + 00' 00'' 82 - - -
51 156  Sbaragli, Kristian 28  Israel Cycling Academy + 00' 00'' 32 - - -
52 22  Felline, Fabio 28  Trek-Segafredo + 00' 00'' 65 - 10 -
53 126  Offredo, Yoann 32  Wanty-Gobert Cycling Team + 00' 00'' 31 - - -
54 57  Turgis, Anthony 24  Direct Energie + 00' 00'' - 03'' 9 21 - -
55 123  Degand, Thomas 32  Wanty-Gobert Cycling Team + 00' 00'' 54 - - -
56 137  Vergaerde, Otto 24  Corendon-Circus + 00' 00'' 46 - - -
57 103  Wirtgen, Tom 22  Wallonie-Bruxelles + 00' 00'' 56 - - 7
58 141  Nych, Artem 23  Gazprom-RusVelo + 00' 00'' 70 - - -
59 4  Gastauer, Ben 31  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 68 - 11 -
60 144  Rovny, Ivan 31  Gazprom-RusVelo + 00' 00'' 58 - - -
61 201  Baccio, Paolo 21  Team Colpack + 00' 00'' 80 - - 9
62 1  Geniez, Alexandre 30  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 74 - - -
63 152  Dempster, Zak 31  Israel Cycling Academy + 00' 00'' 50 29 - -
64 2  Bidard, François 26  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 61 - - -
65 151  Cataford, Alex 25  Israel Cycling Academy + 00' 00'' 52 - - -
66 154  Niv, Guy 24  Israel Cycling Academy + 00' 00'' 81 - - -
67 102  Lietaer, Eliot 28  Wallonie-Bruxelles + 00' 00'' 55 - - -
68 36  Duchesne, Antoine 27  Groupama-FDJ + 00' 00'' 36 - - -
69 81  Capiot, Amaury 25  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 7 13 3 -
70 77  Rolland, Pierre 32  Vital Concept-B&B Hô.. + 00' 00'' 72 - - -
71 163  Jakin, Alo 32  St Michel-Auber 93 + 00' 00'' 88 - - -
72 113  Hardy, Romain 30  Team Arkéa-Samsic + 00' 00'' 83 - - -
73 161  Baldo, Nicolas 34  St Michel-Auber 93 + 00' 00'' 79 - - -
74 54  Ourselin, Paul 24  Direct Energie + 00' 00'' 71 - - -
75 135  Janssens, Jimmy 29  Corendon-Circus + 00' 00'' 67 - - -
76 74  Gautier, Cyril 31  Vital Concept-B&B Hô.. + 00' 00'' 64 - - -
77 37  Seigle, Romain 24  Groupama-FDJ + 00' 00'' 63 - 6 -
78 52  Cousin, Jérôme 29  Direct Energie + 00' 00'' 4 12 8 -
79 115  Guernalec, Thibault 21  Team Arkéa-Samsic + 00' 00'' 76 - - 8
80 93  Guérin, Alexis 26  Delko-Marseille Provence + 00' 00'' 78 - - -
81 3  Domont, Axel 28  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' - 02'' 11 26 5 -
82 55  Pichot, Alexandre 36  Direct Energie + 00' 00'' 60 - - -
83 84  Planckaert, Edward 24  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 77 - 1 -
84 53  Hivert, Jonathan 33  Direct Energie + 00' 00'' - 02'' 12 27 - -
85 111  Feillu, Brice 33  Team Arkéa-Samsic + 00' 00'' 73 - - -
86 76  Réza, Kévin 30  Vital Concept-B&B Hô.. + 00' 12'' 84 - - -
87 72  Morice, Julien 27  Vital Concept-B&B Hô.. + 00' 39'' 85 - - -
88 75  Pacher, Quentin 27  Vital Concept-B&B Hô.. + 01' 06'' 86 - 7 -
89 16  Van Lerberghe, Bert 26  Cofidis, solutions crédits + 05' 13'' 91 - - -
90 21  Bernard, Julien 26  Trek-Segafredo + 05' 13'' 90 - - -
91 23  Kirsch, Alex 26  Trek-Segafredo + 05' 13'' 89 - - -
92 31  Armirail, Bruno 24  Groupama-FDJ + 05' 13'' 92 - - -
93 117  Daniel, Maxime 27  Team Arkéa-Samsic + 07' 47'' 93 30 - -
94 17  Waeytens, Zico 27  Cofidis, solutions crédits + 09' 04'' 94 - - -
95 203  Duranti, Jalel 24  Team Colpack + 09' 51'' 95 - - -
96 14  Périchon, Pierre-Luc 32  Cofidis, solutions crédits + 12' 29'' 96 25 4 -
97 25  Pedersen, Mads 23  Trek-Segafredo + 12' 39'' 115 - - -
98 13  Mathis, Marco 24  Cofidis, solutions crédits + 12' 39'' 119 - - -
99 46  Berg, Julius van den .. 22  EF Education First + 12' 39'' 116 - - 17
100 27  Theuns, Edward 27  Trek-Segafredo + 12' 39'' 103 - - -
101 205  Masotto, Giulio 19  Team Colpack + 12' 39'' 123 - - 18
102 131  De Bondt, Dries 27  Corendon-Circus + 12' 39'' 118 - - -
103 204  Colnaghi, Luca 20  Team Colpack + 12' 39'' 101 38 - 13
104 12  Chétout, Loïc 26  Cofidis, solutions crédits + 12' 39'' 134 - - -
105 167  Niekerk, Morné van van 23  St Michel-Auber 93 + 12' 39'' 126 - - -
106 101  Dehaes, Kenny 34  Wallonie-Bruxelles + 12' 39'' 100 10 - -
107 15  Soupe, Geoffrey 30  Cofidis, solutions crédits + 12' 39'' 129 - - -
108 186  Lukševics, Viesturs 31  Amore & Vita-Prodir + 12' 39'' 121 - - -
109 181  Ficara, Pierpaolo 27  Amore & Vita-Prodir + 12' 39'' 127 - - -
110 147  Vorobyev, Anton 28  Gazprom-RusVelo + 12' 39'' 109 - - -
111 66  Goethem, Brian van van 27  Lotto-Soudal + 12' 39'' 122 - - -
112 116  Welten, Bram 21  Team Arkéa-Samsic + 12' 39'' 102 18 - 14
113 127  Vanspeybrouck, Pieter 31  Wanty-Gobert Cycling Team + 12' 39'' 125 - - -
114 35  Delage, Mickaël 33  Groupama-FDJ + 12' 39'' 111 - - -
115 56  Tulik, Angélo 28  Direct Energie + 12' 39'' 105 - - -
116 67  Wouters, Enzo 22  Lotto-Soudal + 12' 39'' 98 9 - 12
117 107  Spengler, Lukas 24  Wallonie-Bruxelles + 12' 39'' 124 - - -
118 192  Barbier, Pierre 21  Natura4Ever-Roubaix Lill.. + 12' 39'' 97 7 - 11
119 182  Moncassin, Maxence 22  Amore & Vita-Prodir + 12' 39'' 107 - - 15
120 173  López, Juan 24  Euskadi Basque Country-M.. + 12' 39'' 133 - 12 -
121 191  Masson, Christophe 33  Natura4Ever-Roubaix Lill.. + 12' 39'' 120 - - -
122 142  Boev, Igor 29  Gazprom-RusVelo + 12' 39'' 117 - - -
123 195  Vermeulen, Emiel 25  Natura4Ever-Roubaix Lill.. + 12' 39'' 99 23 - -
124 136  Rickaert, Jonas 25  Corendon-Circus + 12' 39'' 104 32 - -
125 175  Irizar, Julen 23  Euskadi Basque Country-M.. + 12' 39'' 108 - - -
126 92  Grosu, Eduard 26  Delko-Marseille Provence + 12' 39'' 110 33 - -
127 94  Kasperkiewicz, Przemy.. 24  Delko-Marseille Provence + 12' 39'' 106 - - -
128 95  Navardauskas, Ramunas 31  Delko-Marseille Provence + 12' 39'' 112 - - -
129 194  Vaubourzeix, Thomas 29  Natura4Ever-Roubaix Lill.. + 12' 39'' 130 - - -
130 132  Devolder, Stijn 39  Corendon-Circus + 12' 39'' 128 - - -
131 171  Bagües, Aritz 29  Euskadi Basque Country-M.. + 12' 39'' 114 - - -
132 177  Berrade, Urko 21  Euskadi Basque Country-M.. + 12' 39'' 113 - - 16
133 174  Rodriguez, Sergio 26  Euskadi Basque Country-M.. + 12' 39'' 131 - - -
134 176  Barrenetxea, Ander 26  Euskadi Basque Country-M.. + 13' 46'' 132 - - -
135 146  Kuriyanov, Stepan 22  Gazprom-RusVelo + 15' 59'' 135 - - 19
136 45  Modolo, Sacha 31  EF Education First + 17' 17'' 136 8 - -
137 217  Aurignac, Samy 26  Sovac + 17' 17'' 137 40 - -
DNF 124  Devriendt, Tom 27  Wanty-Gobert Cycling Team
DNF 133  Stallaert, Joeri 28  Corendon-Circus
DNF 155  Perry, Benjamin 24  Israel Cycling Academy
DNF 183  Bernardinetti, Marco 27  Amore & Vita-Prodir
DNF 184  Nika, Iltjan 23  Amore & Vita-Prodir
DNF 185  Celano, Danilo 29  Amore & Vita-Prodir
DNF 187  Freuler, Jan 26  Amore & Vita-Prodir
DNF 212  Hamza, Abderrahmane 26  Sovac
DNF 213  Saidi, Nassim 24  Sovac
DNF 214  Belmoukhtar, Boualem 25  Sovac
DNF 215  Évrard, Laurent 28  Sovac
DNF 216  Bouzidi, Mohamed 24  Sovac
Km   Sprint #  Rider  Team Points Bonus
42.9   Bessèges 1 166  Paillot, Yoann  St Michel-Auber 93 6 pts - 03''
2 53  Hivert, Jonathan  Direct Energie 4 pts - 02''
3 71  Coquard, Bryan  Vital Concept-B&B Hô.. 2 pts - 01''
151.5   Bessèges 1 57  Turgis, Anthony  Direct Energie 6 pts - 03''
2 3  Domont, Axel  Ag2r La Mondiale 4 pts - 02''
3 96  Šiškevičius, Evaldas  Delko-Marseille Provence 2 pts - 01''
Km   Climb #  Rider  Team Points Bonus
6.4   Col de Trélis (1C) 1 84  Planckaert, Edward  Sport Vlaanderen-Baloise 10 pts -
2 83  Declercq, Benjamin  Sport Vlaanderen-Baloise 8 pts -
3 3  Domont, Axel  Ag2r La Mondiale 6 pts -
4 37  Seigle, Romain  Groupama-FDJ 4 pts -
5 22  Felline, Fabio  Trek-Segafredo 2 pts -
100.3    Côte de Méjannes-le-Clap (2C) 1 83  Declercq, Benjamin  Sport Vlaanderen-Baloise 6 pts -
2 75  Pacher, Quentin  Vital Concept-B&B Hô.. 4 pts -
3 4  Gastauer, Ben  Ag2r La Mondiale 2 pts -
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Sport Vlaanderen-Baloise 10h 19' 33'' 34 1
6 87  Menten, Milan 22 3h 26' 31''
13 83  Declercq, Benjamin 25 3h 26' 31''
15 86  Warlop, Jordi 22 3h 26' 31''
2  EF Education First 10h 19' 33'' 64 4
19 47  Vanmarcke, Sep 30 3h 26' 31''
20 44  Langeveld, Sebastian 34 3h 26' 31''
25 41  Bennett, Sean 22 3h 26' 31''
3  Ag2r La Mondiale 10h 19' 33'' 73 7
8 5  Venturini, Clément 25 3h 26' 31''
32 7  Jauregui, Quentin 24 3h 26' 31''
33 6  Warbasse, Larry 28 3h 26' 31''
4  Groupama-FDJ 10h 19' 33'' 79 3
1 34  Sarreau, Marc 25 3h 26' 31''
30 33  Ludvigsson, Tobias 27 3h 26' 31''
48 32  Madouas, Valentin 22 3h 26' 31''
5  Israel Cycling Academy 10h 19' 33'' 79 2
10 153  Jensen, August 27 3h 26' 31''
18 157  Van Asbroeck, Tom 28 3h 26' 31''
51 156  Sbaragli, Kristian 28 3h 26' 31''
6  St Michel-Auber 93 10h 19' 33'' 81 11
17 165  Maldonado, Anthony 27 3h 26' 31''
23 162  Le Cunff, Kévin 30 3h 26' 31''
41 166  Paillot, Yoann 27 3h 26' 31''
7  Lotto-Soudal 10h 19' 33'' 87 10
12 65  Naesen, Lawrence 26 3h 26' 31''
31 63  Mertz, Rémy 23 3h 26' 31''
44 64  Monfort, Maxime 36 3h 26' 31''
8  Wallonie-Bruxelles 10h 19' 33'' 88 9
9 105  Planckaert, Baptiste 30 3h 26' 31''
22 104  Mortier, Julien 21 3h 26' 31''
57 103  Wirtgen, Tom 22 3h 26' 31''
9  Natura4Ever-Roubaix Lille Mé.. 10h 19' 33'' 95 12
14 193  Dernies, Tom 28 3h 26' 31''
34 196  Idjouadienne, Pierre 23 3h 26' 31''
47 197  Leroux, Samuel 24 3h 26' 31''
10  Delko-Marseille Provence 10h 19' 33'' 103 6
27 97  Trarieux, Julien 26 3h 26' 31''
36 96  Šiškevičius, Evaldas 30 3h 26' 31''
40 91  Combaud, Romain 27 3h 26' 31''
11  Trek-Segafredo 10h 19' 33'' 105 14
11 26  Stuyven, Jasper 26 3h 26' 31''
42 24  Mollema, Bauke 32 3h 26' 31''
52 22  Felline, Fabio 28 3h 26' 31''
12  Team Colpack 10h 19' 33'' 105 13
16 202  Covi, Alessandro 20 3h 26' 31''
28 206  Toniatti, Andrea 26 3h 26' 31''
61 201  Baccio, Paolo 21 3h 26' 31''
13  Vital Concept-B&B Hôtels 10h 19' 33'' 113 17
5 71  Coquard, Bryan 26 3h 26' 31''
38 73  Van Genechten, Jonas 32 3h 26' 31''
70 77  Rolland, Pierre 32 3h 26' 31''
14  Gazprom-RusVelo 10h 19' 33'' 116 15
21 145  Porsev, Alexander 32 3h 26' 31''
37 143  Shalunov, Evgeny 27 3h 26' 31''
58 141  Nych, Artem 23 3h 26' 31''
15  Wanty-Gobert Cycling Team 10h 19' 33'' 128 8
29 122  De Gendt, Aimé 24 3h 26' 31''
46 125  Vliegen, Loïc 25 3h 26' 31''
53 126  Offredo, Yoann 32 3h 26' 31''
16  Direct Energie 10h 19' 33'' 132 16
4 51  Bonifazio, Niccolò 25 3h 26' 31''
54 57  Turgis, Anthony 24 3h 26' 31''
74 54  Ourselin, Paul 24 3h 26' 31''
17  Team Arkéa-Samsic 10h 19' 33'' 133 18
26 114  Ledanois, Kévin 25 3h 26' 31''
35 112  Gesbert, Elie 23 3h 26' 31''
72 113  Hardy, Romain 30 3h 26' 31''
18  Corendon-Circus 10h 19' 33'' 138 5
7 134  Jans, Roy 28 3h 26' 31''
56 137  Vergaerde, Otto 24 3h 26' 31''
75 135  Janssens, Jimmy 29 3h 26' 31''
19  Cofidis, solutions crédits 10h 33' 50'' 185 19
2 11  Laporte, Christophe 26 3h 26' 31''
89 16  Van Lerberghe, Bert 26 3h 31' 44''
94 17  Waeytens, Zico 27 3h 35' 35''
20  Euskadi Basque Country-Murias 10h 44' 51'' 248 20
3 172  Aristi, Mikel 25 3h 26' 31''
120 173  López, Juan 24 3h 39' 10''
125 175  Irizar, Julen 23 3h 39' 10''
21  Amore & Vita-Prodir 10h 57' 30'' 336 21
108 186  Lukševics, Viesturs 31 3h 39' 10''
109 181  Ficara, Pierpaolo 27 3h 39' 10''
119 182  Moncassin, Maxence 22 3h 39' 10''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 11  Laporte, Christophe 26  Cofidis, solutions crédits 10h 13' 56'' -
2 71  Coquard, Bryan 26  Vital Concept-B&B Hô.. 10h 14' 01'' + 00' 05'' -
3 34  Sarreau, Marc 25  Groupama-FDJ 10h 14' 02'' + 00' 06'' + 14
4 52  Cousin, Jérôme 29  Direct Energie 10h 14' 05'' + 00' 09'' - 1
5 5  Venturini, Clément 25  Ag2r La Mondiale 10h 14' 06'' + 00' 10'' - 1
6 172  Aristi, Mikel 25  Euskadi Basque Country-M.. 10h 14' 08'' + 00' 12'' + 18
7 81  Capiot, Amaury 25  Sport Vlaanderen-Baloise 10h 14' 08'' + 00' 12'' + 1
8 32  Madouas, Valentin 22  Groupama-FDJ 10h 14' 09'' + 00' 13'' + 1
9 57  Turgis, Anthony 24  Direct Energie 10h 14' 09'' + 00' 13'' + 63
10 166  Paillot, Yoann 27  St Michel-Auber 93 10h 14' 09'' + 00' 13'' + 107
11 3  Domont, Axel 28  Ag2r La Mondiale 10h 14' 10'' + 00' 14'' + 112
12 53  Hivert, Jonathan 33  Direct Energie 10h 14' 10'' + 00' 14'' + 112
13 97  Trarieux, Julien 26  Delko-Marseille Provence 10h 14' 11'' + 00' 15'' -
14 96  Šiškevičius, Evaldas 30  Delko-Marseille Provence 10h 14' 11'' + 00' 15'' + 35
15 91  Combaud, Romain 27  Delko-Marseille Provence 10h 14' 11'' + 00' 15'' - 1
16 51  Bonifazio, Niccolò 25  Direct Energie 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 2
17 134  Jans, Roy 28  Corendon-Circus 10h 14' 12'' + 00' 16'' - 2
18 157  Van Asbroeck, Tom 28  Israel Cycling Academy 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 3
19 82  Allegaert, Piet 24  Sport Vlaanderen-Baloise 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 1
20 65  Naesen, Lawrence 26  Lotto-Soudal 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 7
21 145  Porsev, Alexander 32  Gazprom-RusVelo 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 2
22 86  Warlop, Jordi 22  Sport Vlaanderen-Baloise 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 7
23 165  Maldonado, Anthony 27  St Michel-Auber 93 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 9
24 193  Dernies, Tom 28  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 15
25 105  Planckaert, Baptiste 30  Wallonie-Bruxelles 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 18
26 7  Jauregui, Quentin 24  Ag2r La Mondiale 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 7
27 85  Van Gestel, Dries 24  Sport Vlaanderen-Baloise 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 9
28 47  Vanmarcke, Sep 30  EF Education First 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 20
29 153  Jensen, August 27  Israel Cycling Academy 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 24
30 104  Mortier, Julien 21  Wallonie-Bruxelles 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 21
31 126  Offredo, Yoann 32  Wanty-Gobert Cycling Team 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 7
32 156  Sbaragli, Kristian 28  Israel Cycling Academy 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 9
33 64  Monfort, Maxime 36  Lotto-Soudal 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 12
34 87  Menten, Milan 22  Sport Vlaanderen-Baloise 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 31
35 122  De Gendt, Aimé 24  Wanty-Gobert Cycling Team 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 19
36 36  Duchesne, Antoine 27  Groupama-FDJ 10h 14' 12'' + 00' 16'' - 1
37 33  Ludvigsson, Tobias 27  Groupama-FDJ 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 18
38 202  Covi, Alessandro 20  Team Colpack 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 24
39 125  Vliegen, Loïc 25  Wanty-Gobert Cycling Team 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 13
40 44  Langeveld, Sebastian 34  EF Education First 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 28
41 83  Declercq, Benjamin 25  Sport Vlaanderen-Baloise 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 37
42 26  Stuyven, Jasper 26  Trek-Segafredo 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 42
43 24  Mollema, Bauke 32  Trek-Segafredo 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 17
44 6  Warbasse, Larry 28  Ag2r La Mondiale 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 22
45 114  Ledanois, Kévin 25  Team Arkéa-Samsic 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 28
46 137  Vergaerde, Otto 24  Corendon-Circus 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 10
47 41  Bennett, Sean 22  EF Education First 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 34
48 143  Shalunov, Evgeny 27  Gazprom-RusVelo 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 22
49 63  Mertz, Rémy 23  Lotto-Soudal 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 30
50 152  Dempster, Zak 31  Israel Cycling Academy 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 7
51 112  Gesbert, Elie 23  Team Arkéa-Samsic 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 25
52 151  Cataford, Alex 25  Israel Cycling Academy 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 6
53 162  Le Cunff, Kévin 30  St Michel-Auber 93 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 34
54 123  Degand, Thomas 32  Wanty-Gobert Cycling Team 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 20
55 102  Lietaer, Eliot 28  Wallonie-Bruxelles 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 12
56 103  Wirtgen, Tom 22  Wallonie-Bruxelles 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 21
57 206  Toniatti, Andrea 26  Team Colpack 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 37
58 144  Rovny, Ivan 31  Gazprom-RusVelo 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 25
59 62  Armée, Sander 33  Lotto-Soudal 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 33
60 55  Pichot, Alexandre 36  Direct Energie 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 20
61 2  Bidard, François 26  Ag2r La Mondiale 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 30
62 164  Hurel, Tony 31  St Michel-Auber 93 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 39
63 37  Seigle, Romain 24  Groupama-FDJ 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 22
64 74  Gautier, Cyril 31  Vital Concept-B&B Hô.. 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 26
65 22  Felline, Fabio 28  Trek-Segafredo 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 37
66 197  Leroux, Samuel 24  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 42
67 135  Janssens, Jimmy 29  Corendon-Circus 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 30
68 4  Gastauer, Ben 31  Ag2r La Mondiale 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 39
69 211  Rebellin, Davide 47  Sovac 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 47
70 141  Nych, Artem 23  Gazprom-RusVelo 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 42
71 54  Ourselin, Paul 24  Direct Energie 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 34
72 77  Rolland, Pierre 32  Vital Concept-B&B Hô.. 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 42
73 111  Feillu, Brice 33  Team Arkéa-Samsic 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 31
74 1  Geniez, Alexandre 30  Ag2r La Mondiale 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 47
75 73  Van Genechten, Jonas 32  Vital Concept-B&B Hô.. 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 53
76 115  Guernalec, Thibault 21  Team Arkéa-Samsic 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 35
77 84  Planckaert, Edward 24  Sport Vlaanderen-Baloise 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 32
78 93  Guérin, Alexis 26  Delko-Marseille Provence 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 40
79 161  Baldo, Nicolas 34  St Michel-Auber 93 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 43
80 201  Baccio, Paolo 21  Team Colpack 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 47
81 154  Niv, Guy 24  Israel Cycling Academy 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 45
82 43  Dombrowski, Joe 27  EF Education First 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 52
83 113  Hardy, Romain 30  Team Arkéa-Samsic 10h 14' 12'' + 00' 16'' + 47
84 76  Réza, Kévin 30  Vital Concept-B&B Hô.. 10h 14' 24'' + 00' 28'' - 37
85 72  Morice, Julien 27  Vital Concept-B&B Hô.. 10h 14' 51'' + 00' 55'' + 11
86 75  Pacher, Quentin 27  Vital Concept-B&B Hô.. 10h 15' 18'' + 01' 22'' + 33
87 196  Idjouadienne, Pierre 23  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 10h 15' 52'' + 01' 56'' + 55
88 163  Jakin, Alo 32  St Michel-Auber 93 10h 15' 52'' + 01' 56'' + 55
89 23  Kirsch, Alex 26  Trek-Segafredo 10h 19' 25'' + 05' 29'' + 10
90 21  Bernard, Julien 26  Trek-Segafredo 10h 19' 25'' + 05' 29'' + 16
91 16  Van Lerberghe, Bert 26  Cofidis, solutions crédits 10h 19' 25'' + 05' 29'' + 29
92 31  Armirail, Bruno 24  Groupama-FDJ 10h 19' 25'' + 05' 29'' + 45
93 117  Daniel, Maxime 27  Team Arkéa-Samsic 10h 21' 57'' + 08' 01'' - 81
94 17  Waeytens, Zico 27  Cofidis, solutions crédits 10h 23' 16'' + 09' 20'' - 25
95 203  Duranti, Jalel 24  Team Colpack 10h 24' 03'' + 10' 07'' - 69
96 14  Périchon, Pierre-Luc 32  Cofidis, solutions crédits 10h 26' 38'' + 12' 42'' - 86
97 192  Barbier, Pierre 21  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 10h 26' 47'' + 12' 51'' - 91
98 67  Wouters, Enzo 22  Lotto-Soudal 10h 26' 47'' + 12' 51'' - 91
99 195  Vermeulen, Emiel 25  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 10h 26' 48'' + 12' 52'' - 88
100 101  Dehaes, Kenny 34  Wallonie-Bruxelles 10h 26' 51'' + 12' 55'' - 84
101 204  Colnaghi, Luca 20  Team Colpack 10h 26' 51'' + 12' 55'' - 82
102 116  Welten, Bram 21  Team Arkéa-Samsic 10h 26' 51'' + 12' 55'' - 80
103 27  Theuns, Edward 27  Trek-Segafredo 10h 26' 51'' + 12' 55'' - 72
104 136  Rickaert, Jonas 25  Corendon-Circus 10h 26' 51'' + 12' 55'' - 79
105 56  Tulik, Angélo 28  Direct Energie 10h 26' 51'' + 12' 55'' - 71
106 94  Kasperkiewicz, Przemyslaw 24  Delko-Marseille Provence 10h 26' 51'' + 12' 55'' - 78
107 182  Moncassin, Maxence 22  Amore & Vita-Prodir 10h 26' 51'' + 12' 55'' - 67
108 175  Irizar, Julen 23  Euskadi Basque Country-M.. 10h 26' 51'' + 12' 55'' - 71
109 147  Vorobyev, Anton 28  Gazprom-RusVelo 10h 26' 51'' + 12' 55'' - 59
110 92  Grosu, Eduard 26  Delko-Marseille Provence 10h 26' 51'' + 12' 55'' - 64
111 35  Delage, Mickaël 33  Groupama-FDJ 10h 26' 51'' + 12' 55'' - 47
112 95  Navardauskas, Ramunas 31  Delko-Marseille Provence 10h 26' 51'' + 12' 55'' - 51
113 177  Berrade, Urko 21  Euskadi Basque Country-M.. 10h 26' 51'' + 12' 55'' - 54
114 171  Bagües, Aritz 29  Euskadi Basque Country-M.. 10h 26' 51'' + 12' 55'' - 51
115 25  Pedersen, Mads 23  Trek-Segafredo 10h 26' 51'' + 12' 55'' - 27
116 46  Berg, Julius van den 22  EF Education First 10h 26' 51'' + 12' 55'' - 27
117 142  Boev, Igor 29  Gazprom-RusVelo 10h 26' 51'' + 12' 55'' - 35
118 131  De Bondt, Dries 27  Corendon-Circus 10h 26' 51'' + 12' 55'' - 25
119 13  Mathis, Marco 24  Cofidis, solutions crédits 10h 26' 51'' + 12' 55'' - 24
120 191  Masson, Christophe 33  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 10h 26' 51'' + 12' 55'' - 34
121 186  Lukševics, Viesturs 31  Amore & Vita-Prodir 10h 26' 51'' + 12' 55'' - 21
122 66  Goethem, Brian van 27  Lotto-Soudal 10h 26' 51'' + 12' 55'' - 24
123 205  Masotto, Giulio 19  Team Colpack 10h 26' 51'' + 12' 55'' - 8
124 107  Spengler, Lukas 24  Wallonie-Bruxelles 10h 26' 51'' + 12' 55'' - 21
125 127  Vanspeybrouck, Pieter 31  Wanty-Gobert Cycling Team 10h 26' 51'' + 12' 55'' - 15
126 167  Niekerk, Morné van 23  St Michel-Auber 93 10h 26' 51'' + 12' 55'' - 1
127 181  Ficara, Pierpaolo 27  Amore & Vita-Prodir 10h 26' 51'' + 12' 55'' + 5
128 132  Devolder, Stijn 39  Corendon-Circus 10h 26' 51'' + 12' 55'' + 1
129 15  Soupe, Geoffrey 30  Cofidis, solutions crédits 10h 26' 51'' + 12' 55'' + 9
130 194  Vaubourzeix, Thomas 29  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 10h 26' 51'' + 12' 55'' + 1
131 174  Rodriguez, Sergio 26  Euskadi Basque Country-M.. 10h 26' 51'' + 12' 55'' + 4
132 176  Barrenetxea, Ander 26  Euskadi Basque Country-M.. 10h 27' 58'' + 14' 02'' + 4
133 173  López, Juan 24  Euskadi Basque Country-M.. 10h 28' 07'' + 14' 11'' + 7
134 12  Chétout, Loïc 26  Cofidis, solutions crédits 10h 28' 29'' + 14' 33'' + 7
135 146  Kuriyanov, Stepan 22  Gazprom-RusVelo 10h 30' 11'' + 16' 15'' - 93
136 45  Modolo, Sacha 31  EF Education First 10h 31' 23'' + 17' 27'' - 131
137 217  Aurignac, Samy 26  Sovac 10h 31' 49'' + 17' 53'' - 66
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 11  Laporte, Christophe 26  Cofidis, solutions crédits 57 pts -
2 34  Sarreau, Marc 25  Groupama-FDJ 45 pts -12 pts + 5
3 71  Coquard, Bryan 26  Vital Concept-B&B Hô.. 39 pts -18 pts + 1
4 5  Venturini, Clément 25  Ag2r La Mondiale 35 pts -22 pts - 2
5 51  Bonifazio, Niccolò 25  Direct Energie 33 pts -24 pts + 3
6 134  Jans, Roy 28  Corendon-Circus 29 pts -28 pts -
7 192  Barbier, Pierre 21  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 26 pts -31 pts - 4
8 45  Modolo, Sacha 31  EF Education First 21 pts -36 pts - 3
9 67  Wouters, Enzo 22  Lotto-Soudal 18 pts -39 pts -
10 101  Dehaes, Kenny 34  Wallonie-Bruxelles 18 pts -39 pts -
11 172  Aristi, Mikel 25  Euskadi Basque Country-M.. 16 pts -41 pts
12 52  Cousin, Jérôme 29  Direct Energie 14 pts -43 pts - 1
13 81  Capiot, Amaury 25  Sport Vlaanderen-Baloise 14 pts -43 pts - 1
14 153  Jensen, August 27  Israel Cycling Academy 13 pts -44 pts + 1
15 157  Van Asbroeck, Tom 28  Israel Cycling Academy 10 pts -47 pts - 2
16 87  Menten, Milan 22  Sport Vlaanderen-Baloise 10 pts -47 pts
17 26  Stuyven, Jasper 26  Trek-Segafredo 9 pts -48 pts + 5
18 116  Welten, Bram 21  Team Arkéa-Samsic 8 pts -49 pts - 4
19 105  Planckaert, Baptiste 30  Wallonie-Bruxelles 7 pts -50 pts
20 32  Madouas, Valentin 22  Groupama-FDJ 6 pts -51 pts - 4
21 57  Turgis, Anthony 24  Direct Energie 6 pts -51 pts
22 166  Paillot, Yoann 27  St Michel-Auber 93 6 pts -51 pts
23 195  Vermeulen, Emiel 25  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 6 pts -51 pts - 6
24 86  Warlop, Jordi 22  Sport Vlaanderen-Baloise 6 pts -51 pts - 5
25 14  Périchon, Pierre-Luc 32  Cofidis, solutions crédits 6 pts -51 pts - 7
26 3  Domont, Axel 28  Ag2r La Mondiale 4 pts -53 pts
27 53  Hivert, Jonathan 33  Direct Energie 4 pts -53 pts
28 65  Naesen, Lawrence 26  Lotto-Soudal 4 pts -53 pts
29 152  Dempster, Zak 31  Israel Cycling Academy 4 pts -53 pts - 8
30 117  Daniel, Maxime 27  Team Arkéa-Samsic 4 pts -53 pts - 10
31 83  Declercq, Benjamin 25  Sport Vlaanderen-Baloise 3 pts -54 pts
32 136  Rickaert, Jonas 25  Corendon-Circus 3 pts -54 pts - 9
33 92  Grosu, Eduard 26  Delko-Marseille Provence 3 pts -54 pts - 9
34 97  Trarieux, Julien 26  Delko-Marseille Provence 2 pts -55 pts - 9
35 96  Šiškevičius, Evaldas 30  Delko-Marseille Provence 2 pts -55 pts
36 91  Combaud, Romain 27  Delko-Marseille Provence 2 pts -55 pts - 10
37 193  Dernies, Tom 28  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 2 pts -55 pts
38 204  Colnaghi, Luca 20  Team Colpack 2 pts -55 pts - 11
39 82  Allegaert, Piet 24  Sport Vlaanderen-Baloise 1 pts -56 pts - 11
40 217  Aurignac, Samy 26  Sovac -5 pts -62 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 84  Planckaert, Edward 24  Sport Vlaanderen-Baloise 22 pts + 1
2 83  Declercq, Benjamin 25  Sport Vlaanderen-Baloise 14 pts -8 pts
3 81  Capiot, Amaury 25  Sport Vlaanderen-Baloise 12 pts -10 pts - 2
4 14  Périchon, Pierre-Luc 32  Cofidis, solutions crédits 8 pts -14 pts - 1
5 3  Domont, Axel 28  Ag2r La Mondiale 6 pts -16 pts
6 37  Seigle, Romain 24  Groupama-FDJ 4 pts -18 pts
7 75  Pacher, Quentin 27  Vital Concept-B&B Hô.. 4 pts -18 pts
8 52  Cousin, Jérôme 29  Direct Energie 2 pts -20 pts - 3
9 91  Combaud, Romain 27  Delko-Marseille Provence 2 pts -20 pts - 3
10 22  Felline, Fabio 28  Trek-Segafredo 2 pts -20 pts
11 4  Gastauer, Ben 31  Ag2r La Mondiale 2 pts -20 pts
12 173  López, Juan 24  Euskadi Basque Country-M.. 2 pts -20 pts - 5
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 32  Madouas, Valentin 22  Groupama-FDJ 10h 14' 09'' + 2
2 86  Warlop, Jordi 22  Sport Vlaanderen-Baloise 10h 14' 12'' + 00' 03'' + 4
3 104  Mortier, Julien 21  Wallonie-Bruxelles 10h 14' 12'' + 00' 03'' + 6
4 87  Menten, Milan 22  Sport Vlaanderen-Baloise 10h 14' 12'' + 00' 03'' + 8
5 202  Covi, Alessandro 20  Team Colpack 10h 14' 12'' + 00' 03'' + 6
6 41  Bennett, Sean 22  EF Education First 10h 14' 12'' + 00' 03'' + 8
7 103  Wirtgen, Tom 22  Wallonie-Bruxelles 10h 14' 12'' + 00' 03'' + 6
8 115  Guernalec, Thibault 21  Team Arkéa-Samsic 10h 14' 12'' + 00' 03'' + 8
9 201  Baccio, Paolo 21  Team Colpack 10h 14' 12'' + 00' 03'' + 9
10 196  Idjouadienne, Pierre 23  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 10h 15' 52'' + 01' 43'' + 9
11 192  Barbier, Pierre 21  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 10h 26' 47'' + 12' 38'' - 10
12 67  Wouters, Enzo 22  Lotto-Soudal 10h 26' 47'' + 12' 38'' - 10
13 204  Colnaghi, Luca 20  Team Colpack 10h 26' 51'' + 12' 42'' - 9
14 116  Welten, Bram 21  Team Arkéa-Samsic 10h 26' 51'' + 12' 42'' - 9
15 182  Moncassin, Maxence 22  Amore & Vita-Prodir 10h 26' 51'' + 12' 42'' - 8
16 177  Berrade, Urko 21  Euskadi Basque Country-M.. 10h 26' 51'' + 12' 42'' - 6
17 46  Berg, Julius van den 22  EF Education First 10h 26' 51'' + 12' 42'' - 2
18 205  Masotto, Giulio 19  Team Colpack 10h 26' 51'' + 12' 42'' - 1
19 146  Kuriyanov, Stepan 22  Gazprom-RusVelo 10h 30' 11'' + 16' 02'' - 11
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Sport Vlaanderen-Baloise 30h 42' 36'' -
2  Israel Cycling Academy 30h 42' 36'' + 00' 00'' -
3  Groupama-FDJ 30h 42' 36'' + 00' 00'' -
4  EF Education First 30h 42' 36'' + 00' 00'' + 7
5  Corendon-Circus 30h 42' 36'' + 00' 00'' - 1
6  Delko-Marseille Provence 30h 42' 36'' + 00' 00'' - 1
7  Ag2r La Mondiale 30h 42' 36'' + 00' 00'' + 9
8  Wanty-Gobert Cycling Team 30h 42' 36'' + 00' 00'' - 2
9  Wallonie-Bruxelles 30h 42' 36'' + 00' 00'' - 2
10  Lotto-Soudal 30h 42' 36'' + 00' 00'' - 2
11  St Michel-Auber 93 30h 42' 36'' + 00' 00'' + 10
12  Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole 30h 42' 36'' + 00' 00'' - 2
13  Team Colpack 30h 42' 36'' + 00' 00'' - 4
14  Trek-Segafredo 30h 42' 36'' + 00' 00'' - 2
15  Gazprom-RusVelo 30h 42' 36'' + 00' 00'' - 1
16  Direct Energie 30h 42' 36'' + 00' 00'' - 1
17  Vital Concept-B&B Hôtels 30h 42' 36'' + 00' 00'' -
18  Team Arkéa-Samsic 30h 42' 36'' + 00' 00'' + 1
19  Cofidis, solutions crédits 30h 56' 53'' + 14' 17'' - 1
20  Euskadi Basque Country-Murias 31h 07' 54'' + 25' 18'' - 7
21  Amore & Vita-Prodir 31h 20' 33'' + 37' 57'' - 1


© Wijnreder Media