Moscow - Moscow (149.6 km)

Route

 5 May 2019
 Profile  Flat stage
 Start  Moscow
 Finish  Moscow
 Distance  149.6 km  (93.0 mi)
 Speed  39.111 km/h  (24.303 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 5
 Sobal, Yauhen (MCC) 13h 22' 52''
 Tsimoshyk, Ul.. (BLR) 45 points
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 14  Tsimoshyk, Uladzislau 19  Belarus 3h 49' 30'' 7 1 - -
2 38  Panassenko, Nikita 27  Apple Team + 00' 02'' 12 15 - -
3 35  Sobal, Yauhen 38  Minsk Cycling Club + 00' 22'' 1 4 - -
4 26  Astafyev, Stepan 25  Vino-Astana Motors + 00' 27'' 4 7 - -
5 4  Seledkov, Ivan 36  Serpantin Cycling + 00' 31'' 5 3 - -
6 31  Maikin, Roman 28  Minsk Cycling Club + 00' 31'' 6 2 - -
7 85  Popkov, Vitaliy 35  Crimea Region + 00' 31'' 8 14 - -
8 111  Yatsenko, Ivan 18  SSHOR im.Korenkova + 00' 31'' 37 21 - -
9 25  Nikitin, Matvey 26  Vino-Astana Motors + 00' 31'' 13 6 - -
10 80  Kugaevski, Gleb 19  Tyumen Region + 00' 31'' 2 5 - -
11 2  Puzanov, Dmitry 36  Serpantin Cycling + 00' 31'' 9 11 - -
12 7  Stepanov, Andrei 20  Russia + 00' 31'' 10 16 - -
13 65  Duiynov, Vladislav 24  CSP OVS Moskovskaya oblast + 00' 35'' 3 9 - -
14 11  Kazanov, Evgenii 20  Russia + 00' 54'' 17 26 - -
15 127  Razumov, Nikita 22  UOR №2 Moscow + 00' 54'' 22 27 - -
16 10  Zotov, Evgeny 24  Russia + 01' 21'' 18 - - -
17 55  Ershov, Artur 29  Marathon-Tula Cycling Team + 01' 28'' 16 - - -
18 104  Belykh, Sergey 29  Udmurtia Region + 01' 40'' 15 - - -
19 119  Zubov, Matvey 28  Dinamo + 01' 49'' 11 17 - -
20 34  Bazhkou, Stanislau 27  Minsk Cycling Club + 02' 01'' 14 10 - -
21 33  Strokau, Vasili 23  Minsk Cycling Club + 04' 36'' 21 - - -
22 62  Lobanov, Alexandr 24  CSP OVS Moskovskaya oblast + 05' 26'' 19 29 - -
23 78  Chursin, Pavel 24  MGFSO + 06' 36'' 40 31 - -
24 61  Chumachenko, Daniil 21  CSP OVS Moskovskaya oblast + 06' 36'' 20 20 - -
25 82  Fatkullin, Valerii 20  Tyumen Region + 06' 36'' 39 - - -
26 107  Fedotov, Grigorii 20  Udmurtia Region + 06' 38'' 31 - - -
27 122  Suchkov, Vasily 24  Krasnodar Region + 06' 38'' 24 - - -
28 98  Grigoryan, Stepan 25  SSHOR #7 Samara + 06' 54'' 23 23 - -
29 50  Nijssen, Kenny 28  Global Cycling Team + 07' 05'' 26 - - -
30 53  Buijk, Jacob 26  Global Cycling Team + 07' 51'' 44 - - -
31 56  Piskunov, Maksim 21  Marathon-Tula Cycling Team + 08' 10'' 25 8 - -
32 57  Sukhov, Maksin 22  Marathon-Tula Cycling Team + 08' 10'' 43 12 - -
33 16  Marchuk, Dzianis 18  Belarus + 08' 25'' 33 30 - -
34 13  Mazur, Dzianis 19  Belarus + 08' 30'' 41 32 - -
35 86  Taranenko, Vladislav 22  Crimea Region + 08' 30'' 46 18 - -
36 70  Rudakov, Maxim 22  Cycling Team Berdsk + 08' 33'' 28 - - -
37 49  Bakker, Björn 25  Global Cycling Team + 09' 10'' 35 25 - -
38 52  Welling, Sybren 24  Global Cycling Team + 09' 10'' 29 - - -
39 130  Popov, Anton 20  UOR №2 Moscow + 09' 17'' 45 - - -
40 40  Lavrentyev, Anton 23  Apple Team + 09' 17'' 36 28 - -
41 59  Ilchenko, Vladimir 23  Marathon-Tula Cycling Team + 09' 17'' 32 13 - -
42 46  Colluccini, Nicolas 20  Club de la Défense + 09' 17'' 42 - - -
43 123  Kirzhaykin, Nikita 25  Krasnodar Region + 09' 17'' 34 22 - -
44 8  Frolov, Igor 29  Russia + 09' 17'' 27 24 - -
45 121  Plakushkin, Sergei 21  Krasnodar Region + 09' 17'' 38 - - -
46 124  Trusov, Nikolay 33  Krasnodar Region + 09' 17'' 30 - - -
47 30  Shtein, Iogan 19  Vino-Astana Motors + 09' 17'' 47 - - -
48 128  Sveshnikov, Pavel 20  UOR №2 Moscow + 09' 55'' 48 19 - -
DNF 9  Sherstnev, Timofei 19  Russia
DNF 15  Kiryevich, Artur 18  Belarus
DNF 27  Shtein, Grigoriy 23  Vino-Astana Motors
DNF 28  Lessechko, Dmitiy 19  Vino-Astana Motors
DNF 29  Ovsyannikov, Alexandr 21  Vino-Astana Motors
DNF 32  Shumov, Nikolai 25  Minsk Cycling Club
DNF 39  Chsherbinin, Yuriy 23  Apple Team
DNF 41  Miraliyev, Sultanmurat 28  Apple Team
DNF 47  Vaubourzeix, Thomas 29  Club de la Défense
DNF 51  Nobel, Rick 24  Global Cycling Team
DNF 63  Nekrasov, Konstantin 20  CSP OVS Moskovskaya oblast
DNF 64  Chirukhin, Mikhail 19  CSP OVS Moskovskaya oblast
DNF 68  Eremkin, Vladimir 21  Cycling Team Berdsk
DNF 73  Shakotko, Aleksandr 19  MGFSO
DNF 75  Orlov, Ivan 18  MGFSO
DNF 76  Sazanov, Andrey 25  MGFSO
DNF 79  Sidorov, Igor 19  Tyumen Region
DNF 81  Kurianov, Sergey 19  Tyumen Region
DNF 92  Naumov, Evgeny 19  GUOR Shelkovo
DNF 93  Sharov, Grigorii 18  GUOR Shelkovo
DNF 95  Rozanov, Dmitriy 29  GUOR Shelkovo
DNF 96  Makarov, Ivan 28  GUOR Shelkovo
DNF 97  Borisov, Alexandr 22  SSHOR #7 Samara
DNF 99  Khalikov, Bulat 19  SSHOR #7 Samara
DNF 101  Grishin, Maksim 22  SSHOR #7 Samara
DNF 109  Potekalo, Nikolai 19  SSHOR im.Korenkova
DNF 112  Belyakov, Sergey 18  SSHOR im.Korenkova
DNF 129  Petrov, Igor 20  UOR №2 Moscow
DNF 131  Zatcepin, Sergey 18  UOR №2 Moscow
DNS 12  Malnev, Sergey 20  Russia
DNS 60  Komin, Aleksandr 24  Marathon-Tula Cycling Team
DNS 89  Zhurkin, Nikolay 28  Crimea Region
DNS 117  Galkin, Maksim 21  Dinamo
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Russia 11h 31' 16'' 42
12 7  Stepanov, Andrei 20 3h 50' 01''
14 11  Kazanov, Evgenii 20 3h 50' 24''
16 10  Zotov, Evgeny 24 3h 50' 51''
2  Minsk Cycling Club 11h 31' 24'' 29
3 35  Sobal, Yauhen 38 3h 49' 52''
6 31  Maikin, Roman 28 3h 50' 01''
20 34  Bazhkou, Stanislau 27 3h 51' 31''
3  Vino-Astana Motors 11h 38' 45'' 60
4 26  Astafyev, Stepan 25 3h 49' 57''
9 25  Nikitin, Matvey 26 3h 50' 01''
47 30  Shtein, Iogan 19 3h 58' 47''
4  CSP OVS Moskovskaya oblast 11h 41' 07'' 59
13 65  Duiynov, Vladislav 24 3h 50' 05''
22 62  Lobanov, Alexandr 24 3h 54' 56''
24 61  Chumachenko, Daniil 21 3h 56' 06''
5  Belarus 11h 45' 25'' 68
1 14  Tsimoshyk, Uladzislau 19 3h 49' 30''
33 16  Marchuk, Dzianis 18 3h 57' 55''
34 13  Mazur, Dzianis 19 3h 58' 00''
6  Marathon-Tula Cycling Team 11h 46' 18'' 80
17 55  Ershov, Artur 29 3h 50' 58''
31 56  Piskunov, Maksim 21 3h 57' 40''
32 57  Sukhov, Maksin 22 3h 57' 40''
7  UOR №2 Moscow 11h 48' 36'' 102
15 127  Razumov, Nikita 22 3h 50' 24''
39 130  Popov, Anton 20 3h 58' 47''
48 128  Sveshnikov, Pavel 20 3h 59' 25''
8  Global Cycling Team 11h 52' 36'' 96
29 50  Nijssen, Kenny 28 3h 56' 35''
30 53  Buijk, Jacob 26 3h 57' 21''
37 49  Bakker, Björn 25 3h 58' 40''
9  Krasnodar Region 11h 53' 42'' 115
27 122  Suchkov, Vasily 24 3h 56' 08''
43 123  Kirzhaykin, Nikita 25 3h 58' 47''
45 121  Plakushkin, Sergei 21 3h 58' 47''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 35  Sobal, Yauhen 38  Minsk Cycling Club 13h 22' 52'' + 1
2 80  Kugaevski, Gleb 19  Tyumen Region 13h 23' 00'' + 00' 08'' - 1
3 65  Duiynov, Vladislav 24  CSP OVS Moskovskaya oblast 13h 23' 15'' + 00' 23'' -
4 26  Astafyev, Stepan 25  Vino-Astana Motors 13h 23' 23'' + 00' 31'' -
5 4  Seledkov, Ivan 36  Serpantin Cycling 13h 24' 13'' + 01' 21'' -
6 31  Maikin, Roman 28  Minsk Cycling Club 13h 24' 34'' + 01' 42'' -
7 14  Tsimoshyk, Uladzislau 19  Belarus 13h 25' 13'' + 02' 21'' + 7
8 85  Popkov, Vitaliy 35  Crimea Region 13h 25' 25'' + 02' 33'' -
9 2  Puzanov, Dmitry 36  Serpantin Cycling 13h 25' 37'' + 02' 45'' -
10 7  Stepanov, Andrei 20  Russia 13h 25' 41'' + 02' 49'' + 1
11 119  Zubov, Matvey 28  Dinamo 13h 26' 06'' + 03' 14'' - 4
12 38  Panassenko, Nikita 27  Apple Team 13h 26' 25'' + 03' 33'' + 14
13 25  Nikitin, Matvey 26  Vino-Astana Motors 13h 26' 25'' + 03' 33'' + 5
14 34  Bazhkou, Stanislau 27  Minsk Cycling Club 13h 27' 10'' + 04' 18'' - 4
15 104  Belykh, Sergey 29  Udmurtia Region 13h 27' 39'' + 04' 47'' + 4
16 55  Ershov, Artur 29  Marathon-Tula Cycling Team 13h 27' 53'' + 05' 01'' + 9
17 11  Kazanov, Evgenii 20  Russia 13h 28' 17'' + 05' 25'' + 14
18 10  Zotov, Evgeny 24  Russia 13h 30' 03'' + 07' 11'' + 22
19 62  Lobanov, Alexandr 24  CSP OVS Moskovskaya oblast 13h 31' 02'' + 08' 10'' - 2
20 61  Chumachenko, Daniil 21  CSP OVS Moskovskaya oblast 13h 32' 01'' + 09' 09'' - 5
21 33  Strokau, Vasili 23  Minsk Cycling Club 13h 32' 10'' + 09' 18'' + 12
22 127  Razumov, Nikita 22  UOR №2 Moscow 13h 32' 52'' + 10' 00'' + 45
23 98  Grigoryan, Stepan 25  SSHOR #7 Samara 13h 33' 11'' + 10' 19'' - 1
24 122  Suchkov, Vasily 24  Krasnodar Region 13h 33' 16'' + 10' 24'' + 3
25 56  Piskunov, Maksim 21  Marathon-Tula Cycling Team 13h 33' 25'' + 10' 33'' - 12
26 50  Nijssen, Kenny 28  Global Cycling Team 13h 34' 12'' + 11' 20'' + 2
27 8  Frolov, Igor 29  Russia 13h 34' 34'' + 11' 42'' - 15
28 70  Rudakov, Maxim 22  Cycling Team Berdsk 13h 36' 01'' + 13' 09'' + 4
29 52  Welling, Sybren 24  Global Cycling Team 13h 36' 19'' + 13' 27'' -
30 124  Trusov, Nikolay 33  Krasnodar Region 13h 36' 31'' + 13' 39'' -
31 107  Fedotov, Grigorii 20  Udmurtia Region 13h 36' 41'' + 13' 49'' + 12
32 59  Ilchenko, Vladimir 23  Marathon-Tula Cycling Team 13h 36' 52'' + 14' 00'' + 2
33 16  Marchuk, Dzianis 18  Belarus 13h 37' 06'' + 14' 14'' + 5
34 123  Kirzhaykin, Nikita 25  Krasnodar Region 13h 37' 37'' + 14' 45'' + 1
35 49  Bakker, Björn 25  Global Cycling Team 13h 37' 47'' + 14' 55'' + 2
36 40  Lavrentyev, Anton 23  Apple Team 13h 37' 58'' + 15' 06'' + 3
37 111  Yatsenko, Ivan 18  SSHOR im.Korenkova 13h 38' 00'' + 15' 08'' + 40
38 121  Plakushkin, Sergei 21  Krasnodar Region 13h 38' 10'' + 15' 18'' + 3
39 82  Fatkullin, Valerii 20  Tyumen Region 13h 38' 26'' + 15' 34'' + 23
40 78  Chursin, Pavel 24  MGFSO 13h 38' 49'' + 15' 57'' + 31
41 13  Mazur, Dzianis 19  Belarus 13h 38' 56'' + 16' 04'' + 6
42 46  Colluccini, Nicolas 20  Club de la Défense 13h 39' 30'' + 16' 38'' + 3
43 57  Sukhov, Maksin 22  Marathon-Tula Cycling Team 13h 39' 35'' + 16' 43'' + 13
44 53  Buijk, Jacob 26  Global Cycling Team 13h 39' 43'' + 16' 51'' + 20
45 130  Popov, Anton 20  UOR №2 Moscow 13h 40' 31'' + 17' 39'' + 8
46 86  Taranenko, Vladislav 22  Crimea Region 13h 40' 58'' + 18' 06'' + 26
47 30  Shtein, Iogan 19  Vino-Astana Motors 13h 41' 09'' + 18' 17'' + 18
48 128  Sveshnikov, Pavel 20  UOR №2 Moscow 13h 41' 58'' + 19' 06'' + 21
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 14  Tsimoshyk, Uladzislau 19  Belarus 45 pts + 12
2 31  Maikin, Roman 28  Minsk Cycling Club 43 pts -2 pts - 1
3 4  Seledkov, Ivan 36  Serpantin Cycling 41 pts -4 pts - 1
4 35  Sobal, Yauhen 38  Minsk Cycling Club 40 pts -5 pts + 6
5 80  Kugaevski, Gleb 19  Tyumen Region 34 pts -11 pts - 2
6 25  Nikitin, Matvey 26  Vino-Astana Motors 33 pts -12 pts + 2
7 26  Astafyev, Stepan 25  Vino-Astana Motors 30 pts -15 pts + 7
8 56  Piskunov, Maksim 21  Marathon-Tula Cycling Team 27 pts -18 pts - 4
9 65  Duiynov, Vladislav 24  CSP OVS Moskovskaya oblast 27 pts -18 pts - 2
10 34  Bazhkou, Stanislau 27  Minsk Cycling Club 25 pts -20 pts + 1
11 2  Puzanov, Dmitry 36  Serpantin Cycling 25 pts -20 pts + 1
12 57  Sukhov, Maksin 22  Marathon-Tula Cycling Team 25 pts -20 pts - 6
13 59  Ilchenko, Vladimir 23  Marathon-Tula Cycling Team 23 pts -22 pts - 4
14 85  Popkov, Vitaliy 35  Crimea Region 21 pts -24 pts + 2
15 38  Panassenko, Nikita 27  Apple Team 20 pts -25 pts
16 7  Stepanov, Andrei 20  Russia 11 pts -34 pts + 5
17 119  Zubov, Matvey 28  Dinamo 11 pts -34 pts -
18 86  Taranenko, Vladislav 22  Crimea Region 9 pts -36 pts -
19 128  Sveshnikov, Pavel 20  UOR №2 Moscow 9 pts -36 pts + 1
20 61  Chumachenko, Daniil 21  CSP OVS Moskovskaya oblast 8 pts -37 pts - 1
21 111  Yatsenko, Ivan 18  SSHOR im.Korenkova 8 pts -37 pts
22 123  Kirzhaykin, Nikita 25  Krasnodar Region 6 pts -39 pts + 1
23 98  Grigoryan, Stepan 25  SSHOR #7 Samara 5 pts -40 pts
24 8  Frolov, Igor 29  Russia 4 pts -41 pts + 2
25 49  Bakker, Björn 25  Global Cycling Team 3 pts -42 pts + 2
26 11  Kazanov, Evgenii 20  Russia 2 pts -43 pts
27 127  Razumov, Nikita 22  UOR №2 Moscow 2 pts -43 pts
28 40  Lavrentyev, Anton 23  Apple Team 2 pts -43 pts
29 62  Lobanov, Alexandr 24  CSP OVS Moskovskaya oblast 1 pts -44 pts - 1
30 16  Marchuk, Dzianis 18  Belarus 1 pts -44 pts
31 78  Chursin, Pavel 24  MGFSO 1 pts -44 pts - 1
32 13  Mazur, Dzianis 19  Belarus 1 pts -44 pts - 3
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media