Moscow - Moscow (149.6 km)

Route

 13 June 2021
 Profile  Flat stage
 Start  Moscow
 Finish  Moscow
 Distance  149.6 km  (93.0 mi)
 Speed  48.818 km/h  (30.334 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 5
 Frolov, Igor (CSP) 13h 31' 12''
 Frolov, Igor (CSP) 52 points
 SSHOR #7 Samara 31h 35' 41''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 41  Rostovtsev, Sergey 24  Russia 3h 03' 52'' - 10'' 30 3 - -
2 2  Karaliok, Yauheni 25  Minsk Cycling Club + 00' 00'' - 06'' 5 2 - -
3 112  Igoshev, Egor 18  Lokosphinx U23 + 00' 00'' - 04'' 9 5 - -
4 137  Ershov, Artur 31  Ural Region + 00' 00'' 23 17 - -
5 133  Viunoshev, Mikhail 19  Ural Region + 00' 00'' 34 11 - -
6 14  Mazur, Dzianis 21  Belaz + 00' 00'' 12 6 - -
7 73  Kugaevski, Gleb 21  Tyumen Region + 00' 00'' 18 20 - -
8 42  Kuriyanov, Stepan 24  Russia + 00' 00'' 7 8 - -
9 44  Jabrayilov, Samir 26  Azerbaijan + 00' 00'' 28 23 - -
10 25  Ceurens, Robbe 19  Team Novo Nordisk Develo.. + 00' 00'' 16 16 - -
11 103  Shakotko, Aleksandr 22  MGFSO + 00' 00'' 47 32 - -
12 88  Fatkullin, Valerii 22  Inex Siberian Cycling Team + 00' 00'' 31 24 - -
13 139  Maikin, Roman 30  Volga Union Team + 00' 00'' 2 4 - -
14 29  Ridolfo, Filippo 19  Team Novo Nordisk Develo.. + 00' 00'' 13 13 - -
15 79  Frolov, Igor 31  CSP OVS Moskovskaya oblast + 00' 00'' 1 1 - -
16 122  Potekalo, Nikolai 21  Sestroretsk + 00' 00'' 63 - - -
17 19  Eefting, Roy 31  Ferei - CCN + 00' 00'' 62 37 - -
18 10  Azen, Madi 26  Almaty Cycling Team + 00' 00'' 72 - - -
19 34  Shtein, Grigoriy 25  Vino - Astana Motors + 00' 00'' 24 - - -
20 142  Shulchenko, Nikita 22  Volga Union Team + 00' 00'' 38 - - -
21 97  Ivanov, Viacheslav 18  Lokomotiv + 00' 00'' 40 38 - -
22 124  Iulkin, Ivan 19  Sestroretsk + 00' 00'' 74 - - -
23 121  Belyakov, Sergey 20  Sestroretsk + 00' 00'' 25 18 - -
24 53  Zhavrid, Anton 19  Belarus + 00' 00'' 69 - - -
25 107  Zubov, Matvey 30  MGFSO + 00' 00'' 15 31 - -
26 37  Firsanov, Sergey 38  Russia + 00' 00'' 36 - - -
27 104  Gerasimov, Ivan 22  MGFSO + 00' 00'' 58 - - -
28 130  Puzanov, Dmitry 38  SSHOR #7 Samara + 00' 00'' 3 7 - -
29 52  Shemetau, Mikhail 26  Belarus + 00' 00'' 42 36 - -
30 144  Bereznyak, Aleksandr 19  Volga Union Team + 00' 00'' 6 9 - -
31 129  Komin, Aleksandr 26  SSHOR #7 Samara + 00' 00'' 10 14 - -
32 131  Zverkov, Evgeny 28  SSHOR #7 Samara + 00' 00'' 73 - - -
33 87  Khalikov, Bulat 21  Inex Siberian Cycling Team + 00' 00'' 37 - - -
34 4  Piasetski, Aliaksandr 28  Minsk Cycling Club + 00' 00'' 33 - - -
35 69  Kustadinchev, Roman 25  Krasnodar Region + 00' 00'' 64 - - -
36 99  Smirnov, Alexandr 23  Lokomotiv + 00' 00'' 54 29 - -
37 136  Pronin, Konstantin 20  Ural Region + 00' 00'' 35 - - -
38 51  Kaminski, Zakhar 18  Belarus + 00' 00'' 68 - - -
39 30  Saidov, Ulugbek 24  Team Novo Nordisk Develo.. + 00' 00'' 60 - - -
40 38  Ovechkin, Artem 34  Russia + 00' 00'' 11 15 - -
41 61  Kirzhaykin, Nikita 27  Crimea Region + 00' 00'' 20 - - -
42 56  Zabirov, Damir 20  Uzbekistan + 00' 00'' 77 - - -
43 105  Tikhonin, Evgenii 23  MGFSO + 00' 00'' 14 12 - -
44 132  Grigoryan, Stepan 27  SSHOR #7 Samara + 00' 00'' 4 10 - -
45 149  Malkov, Kirill 18  Novosibirsk Region + 00' 00'' 65 - - -
46 86  Borzov, Dmitrii 21  Inex Siberian Cycling Team + 00' 00'' 44 25 - -
47 95  Ilyin, Roman 18  GUOR Shelkovo + 00' 00'' 66 19 - -
48 3  Strokau, Vasili 25  Minsk Cycling Club + 00' 00'' 8 21 - -
49 76  Gansevich, Bogdan 18  Tyumen Region + 00' 00'' 43 - - -
50 62  Kiselev, Sergei 37  Crimea Region + 00' 00'' 50 - - -
51 74  Kurianov, Sergey 21  Tyumen Region + 00' 00'' 29 - - -
52 75  Senokosov, Oleg 18  Tyumen Region + 00' 00'' 61 - - -
53 7  Gridchin, Maxim 21  Almaty Cycling Team + 00' 00'' 48 - - -
54 67  Suchkov, Vasily 26  Krasnodar Region + 00' 00'' 76 - - -
55 101  Nikiforov, Arseny 23  Lokomotiv + 00' 00'' 45 - - -
56 5  Shnyrko, Aliaksei 27  Minsk Cycling Club + 00' 00'' 46 26 - -
57 8  Luchshenko, Sergey 26  Almaty Cycling Team + 00' 00'' 22 33 - -
58 18  Kavaliou, Kiryl 20  Belaz + 00' 00'' 19 - - -
59 1  Sobal, Yauhen 40  Minsk Cycling Club + 00' 00'' 26 - - -
60 32  Semenov, Alexandr 22  Vino - Astana Motors + 00' 00'' 49 - - -
61 60  Sunnatov, Akramjon 24  Uzbekistan + 00' 00'' 67 - - -
62 43  Mikayilzade, Musa 22  Azerbaijan + 00' 00'' 55 - - -
63 80  Fokin, Mikhail 23  CSP OVS Moskovskaya oblast + 00' 00'' 41 34 - -
64 115  Manakov, Viktor 29  UOR №2 Moscow + 00' 00'' 27 - - -
65 128  Grishin, Maksim 24  SSHOR #7 Samara + 00' 00'' 71 - - -
66 31  Ovsyannikov, Alexandr 24  Vino - Astana Motors + 00' 16'' 17 27 - -
67 21  Bricis, Dainis 22  Ferei - CCN + 00' 16'' 53 28 - -
68 83  Nekrasov, Konstantin 22  CSP OVS Moskovskaya oblast + 00' 16'' 75 35 - -
69 27  Evans, Louis 20  Team Novo Nordisk Develo.. + 00' 20'' 51 - - -
70 17  Tsishkou, Raman 26  Belaz + 00' 22'' 21 - - -
71 81  Sherstnev, Timofei 21  CSP OVS Moskovskaya oblast + 00' 29'' 57 - - -
72 109  Shichkin, Vlas 19  Lokosphinx U23 + 00' 29'' 70 - - -
73 57  Stenkovoy, Nikita 19  Uzbekistan + 00' 44'' 52 - - -
74 20  Besaha, Mikhail 31  Ferei - CCN + 00' 50'' 59 - - -
75 13  Ramanau, Raman 26  Belaz + 00' 50'' 39 - - -
76 6  Bialiauski, Vasily 25  Minsk Cycling Club + 01' 09'' 79 22 - -
77 39  Zotov, Evgeny 26  Russia + 01' 09'' 32 30 - -
78 15  Bialiauski, Kanstantsin 23  Belaz + 02' 20'' 56 - - -
79 92  Rozanov, Dmitriy 32  GUOR Shelkovo + 13' 41'' 78 - - -
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Russia 9h 11' 36'' 35 5
1 41  Rostovtsev, Sergey 24 3h 03' 52''
8 42  Kuriyanov, Stepan 24 3h 03' 52''
26 37  Firsanov, Sergey 38 3h 03' 52''
2  Ural Region 9h 11' 36'' 46 11
4 137  Ershov, Artur 31 3h 03' 52''
5 133  Viunoshev, Mikhail 19 3h 03' 52''
37 136  Pronin, Konstantin 20 3h 03' 52''
3  Sestroretsk 9h 11' 36'' 61 15
16 122  Potekalo, Nikolai 21 3h 03' 52''
22 124  Iulkin, Ivan 19 3h 03' 52''
23 121  Belyakov, Sergey 20 3h 03' 52''
4  Team Novo Nordisk Development 9h 11' 36'' 63 7
10 25  Ceurens, Robbe 19 3h 03' 52''
14 29  Ridolfo, Filippo 19 3h 03' 52''
39 30  Saidov, Ulugbek 24 3h 03' 52''
5  MGFSO 9h 11' 36'' 63 6
11 103  Shakotko, Aleksandr 22 3h 03' 52''
25 107  Zubov, Matvey 30 3h 03' 52''
27 104  Gerasimov, Ivan 22 3h 03' 52''
6  Volga Union Team 9h 11' 36'' 63 4
13 139  Maikin, Roman 30 3h 03' 52''
20 142  Shulchenko, Nikita 22 3h 03' 52''
30 144  Bereznyak, Aleksandr 19 3h 03' 52''
7  Minsk Cycling Club 9h 11' 36'' 84 2
2 2  Karaliok, Yauheni 25 3h 03' 52''
34 4  Piasetski, Aliaksandr 28 3h 03' 52''
48 3  Strokau, Vasili 25 3h 03' 52''
8  Inex Siberian Cycling Team 9h 11' 36'' 91 12
12 88  Fatkullin, Valerii 22 3h 03' 52''
33 87  Khalikov, Bulat 21 3h 03' 52''
46 86  Borzov, Dmitrii 21 3h 03' 52''
9  Belarus 9h 11' 36'' 91 17
24 53  Zhavrid, Anton 19 3h 03' 52''
29 52  Shemetau, Mikhail 26 3h 03' 52''
38 51  Kaminski, Zakhar 18 3h 03' 52''
10  SSHOR #7 Samara 9h 11' 36'' 91 1
28 130  Puzanov, Dmitry 38 3h 03' 52''
31 129  Komin, Aleksandr 26 3h 03' 52''
32 131  Zverkov, Evgeny 28 3h 03' 52''
11  Tyumen Region 9h 11' 36'' 107 8
7 73  Kugaevski, Gleb 21 3h 03' 52''
49 76  Gansevich, Bogdan 18 3h 03' 52''
51 74  Kurianov, Sergey 21 3h 03' 52''
12  Lokomotiv 9h 11' 36'' 112 14
21 97  Ivanov, Viacheslav 18 3h 03' 52''
36 99  Smirnov, Alexandr 23 3h 03' 52''
55 101  Nikiforov, Arseny 23 3h 03' 52''
13  Almaty Cycling Team 9h 11' 36'' 128 13
18 10  Azen, Madi 26 3h 03' 52''
53 7  Gridchin, Maxim 21 3h 03' 52''
57 8  Luchshenko, Sergey 26 3h 03' 52''
14  Vino - Astana Motors 9h 11' 52'' 145 9
19 34  Shtein, Grigoriy 25 3h 03' 52''
60 32  Semenov, Alexandr 22 3h 03' 52''
66 31  Ovsyannikov, Alexandr 24 3h 04' 08''
15  CSP OVS Moskovskaya oblast 9h 11' 52'' 146 10
15 79  Frolov, Igor 31 3h 03' 52''
63 80  Fokin, Mikhail 23 3h 03' 52''
68 83  Nekrasov, Konstantin 22 3h 04' 08''
16  Belaz 9h 11' 58'' 134 3
6 14  Mazur, Dzianis 21 3h 03' 52''
58 18  Kavaliou, Kiryl 20 3h 03' 52''
70 17  Tsishkou, Raman 26 3h 04' 14''
17  Uzbekistan 9h 12' 20'' 176 18
42 56  Zabirov, Damir 20 3h 03' 52''
61 60  Sunnatov, Akramjon 24 3h 03' 52''
73 57  Stenkovoy, Nikita 19 3h 04' 36''
18  Ferei - CCN 9h 12' 42'' 158 16
17 19  Eefting, Roy 31 3h 03' 52''
67 21  Bricis, Dainis 22 3h 04' 08''
74 20  Besaha, Mikhail 31 3h 04' 42''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 79  Frolov, Igor 31  CSP OVS Moskovskaya oblast 13h 31' 12'' -
2 139  Maikin, Roman 30  Volga Union Team 13h 32' 27'' + 01' 15'' -
3 130  Puzanov, Dmitry 38  SSHOR #7 Samara 13h 33' 43'' + 02' 31'' -
4 132  Grigoryan, Stepan 27  SSHOR #7 Samara 13h 35' 58'' + 04' 46'' -
5 2  Karaliok, Yauheni 25  Minsk Cycling Club 13h 36' 01'' + 04' 49'' + 1
6 144  Bereznyak, Aleksandr 19  Volga Union Team 13h 36' 02'' + 04' 50'' - 1
7 42  Kuriyanov, Stepan 24  Russia 13h 36' 30'' + 05' 18'' -
8 3  Strokau, Vasili 25  Minsk Cycling Club 13h 36' 37'' + 05' 25'' -
9 112  Igoshev, Egor 18  Lokosphinx U23 13h 36' 51'' + 05' 39'' -
10 129  Komin, Aleksandr 26  SSHOR #7 Samara 13h 37' 41'' + 06' 29'' -
11 38  Ovechkin, Artem 34  Russia 13h 37' 42'' + 06' 30'' -
12 14  Mazur, Dzianis 21  Belaz 13h 37' 49'' + 06' 37'' -
13 29  Ridolfo, Filippo 19  Team Novo Nordisk Develo.. 13h 37' 58'' + 06' 46'' -
14 105  Tikhonin, Evgenii 23  MGFSO 13h 38' 02'' + 06' 50'' -
15 107  Zubov, Matvey 30  MGFSO 13h 38' 04'' + 06' 52'' -
16 25  Ceurens, Robbe 19  Team Novo Nordisk Develo.. 13h 38' 12'' + 07' 00'' -
17 31  Ovsyannikov, Alexandr 24  Vino - Astana Motors 13h 38' 28'' + 07' 16'' -
18 73  Kugaevski, Gleb 21  Tyumen Region 13h 39' 15'' + 08' 03'' -
19 18  Kavaliou, Kiryl 20  Belaz 13h 39' 22'' + 08' 10'' -
20 61  Kirzhaykin, Nikita 27  Crimea Region 13h 40' 16'' + 09' 04'' + 1
21 17  Tsishkou, Raman 26  Belaz 13h 40' 24'' + 09' 12'' - 1
22 8  Luchshenko, Sergey 26  Almaty Cycling Team 13h 40' 40'' + 09' 28'' -
23 137  Ershov, Artur 31  Ural Region 13h 43' 18'' + 12' 06'' -
24 34  Shtein, Grigoriy 25  Vino - Astana Motors 13h 43' 31'' + 12' 19'' -
25 121  Belyakov, Sergey 20  Sestroretsk 13h 43' 35'' + 12' 23'' -
26 1  Sobal, Yauhen 40  Minsk Cycling Club 13h 44' 03'' + 12' 51'' -
27 115  Manakov, Viktor 29  UOR №2 Moscow 13h 44' 32'' + 13' 20'' -
28 44  Jabrayilov, Samir 26  Azerbaijan 13h 44' 35'' + 13' 23'' -
29 74  Kurianov, Sergey 21  Tyumen Region 13h 44' 59'' + 13' 47'' -
30 41  Rostovtsev, Sergey 24  Russia 13h 45' 00'' + 13' 48'' -
31 88  Fatkullin, Valerii 22  Inex Siberian Cycling Team 13h 45' 32'' + 14' 20'' -
32 39  Zotov, Evgeny 26  Russia 13h 47' 11'' + 15' 59'' -
33 4  Piasetski, Aliaksandr 28  Minsk Cycling Club 13h 47' 49'' + 16' 37'' -
34 133  Viunoshev, Mikhail 19  Ural Region 13h 48' 03'' + 16' 51'' -
35 136  Pronin, Konstantin 20  Ural Region 13h 48' 12'' + 17' 00'' -
36 37  Firsanov, Sergey 38  Russia 13h 48' 14'' + 17' 02'' -
37 87  Khalikov, Bulat 21  Inex Siberian Cycling Team 13h 49' 02'' + 17' 50'' + 1
38 142  Shulchenko, Nikita 22  Volga Union Team 13h 49' 08'' + 17' 56'' + 1
39 13  Ramanau, Raman 26  Belaz 13h 49' 11'' + 17' 59'' - 2
40 97  Ivanov, Viacheslav 18  Lokomotiv 13h 49' 35'' + 18' 23'' -
41 80  Fokin, Mikhail 23  CSP OVS Moskovskaya oblast 13h 49' 53'' + 18' 41'' -
42 52  Shemetau, Mikhail 26  Belarus 13h 51' 03'' + 19' 51'' -
43 76  Gansevich, Bogdan 18  Tyumen Region 13h 51' 22'' + 20' 10'' -
44 86  Borzov, Dmitrii 21  Inex Siberian Cycling Team 13h 51' 35'' + 20' 23'' -
45 101  Nikiforov, Arseny 23  Lokomotiv 13h 51' 48'' + 20' 36'' -
46 5  Shnyrko, Aliaksei 27  Minsk Cycling Club 13h 53' 45'' + 22' 33'' -
47 103  Shakotko, Aleksandr 22  MGFSO 13h 53' 45'' + 22' 33'' -
48 7  Gridchin, Maxim 21  Almaty Cycling Team 13h 53' 58'' + 22' 46'' -
49 32  Semenov, Alexandr 22  Vino - Astana Motors 13h 54' 21'' + 23' 09'' + 1
50 62  Kiselev, Sergei 37  Crimea Region 13h 55' 16'' + 24' 04'' + 3
51 27  Evans, Louis 20  Team Novo Nordisk Develo.. 13h 55' 34'' + 24' 22'' + 1
52 57  Stenkovoy, Nikita 19  Uzbekistan 13h 55' 34'' + 24' 22'' - 1
53 21  Bricis, Dainis 22  Ferei - CCN 13h 55' 34'' + 24' 22'' + 1
54 99  Smirnov, Alexandr 23  Lokomotiv 13h 56' 00'' + 24' 48'' + 1
55 43  Mikayilzade, Musa 22  Azerbaijan 13h 56' 36'' + 25' 24'' + 1
56 15  Bialiauski, Kanstantsin 23  Belaz 13h 56' 37'' + 25' 25'' - 7
57 81  Sherstnev, Timofei 21  CSP OVS Moskovskaya oblast 13h 57' 23'' + 26' 11'' -
58 104  Gerasimov, Ivan 22  MGFSO 13h 58' 10'' + 26' 58'' + 1
59 20  Besaha, Mikhail 31  Ferei - CCN 13h 59' 53'' + 28' 41'' + 1
60 30  Saidov, Ulugbek 24  Team Novo Nordisk Develo.. 14h 00' 40'' + 29' 28'' + 1
61 75  Senokosov, Oleg 18  Tyumen Region 14h 00' 46'' + 29' 34'' + 1
62 19  Eefting, Roy 31  Ferei - CCN 14h 01' 22'' + 30' 10'' + 1
63 122  Potekalo, Nikolai 21  Sestroretsk 14h 01' 53'' + 30' 41'' + 1
64 69  Kustadinchev, Roman 25  Krasnodar Region 14h 02' 47'' + 31' 35'' + 1
65 149  Malkov, Kirill 18  Novosibirsk Region 14h 03' 11'' + 31' 59'' + 2
66 95  Ilyin, Roman 18  GUOR Shelkovo 14h 03' 15'' + 32' 03'' + 2
67 60  Sunnatov, Akramjon 24  Uzbekistan 14h 03' 22'' + 32' 10'' + 2
68 51  Kaminski, Zakhar 18  Belarus 14h 03' 26'' + 32' 14'' + 2
69 53  Zhavrid, Anton 19  Belarus 14h 03' 34'' + 32' 22'' + 2
70 109  Shichkin, Vlas 19  Lokosphinx U23 14h 03' 37'' + 32' 25'' - 4
71 128  Grishin, Maksim 24  SSHOR #7 Samara 14h 04' 07'' + 32' 55'' + 1
72 10  Azen, Madi 26  Almaty Cycling Team 14h 04' 27'' + 33' 15'' + 1
73 131  Zverkov, Evgeny 28  SSHOR #7 Samara 14h 04' 27'' + 33' 15'' + 1
74 124  Iulkin, Ivan 19  Sestroretsk 14h 04' 42'' + 33' 30'' + 1
75 83  Nekrasov, Konstantin 22  CSP OVS Moskovskaya oblast 14h 06' 05'' + 34' 53'' + 1
76 67  Suchkov, Vasily 26  Krasnodar Region 14h 07' 11'' + 35' 59'' + 1
77 56  Zabirov, Damir 20  Uzbekistan 14h 10' 33'' + 39' 21'' + 1
78 92  Rozanov, Dmitriy 32  GUOR Shelkovo 14h 11' 08'' + 39' 56'' - 20
79 6  Bialiauski, Vasily 25  Minsk Cycling Club 14h 13' 31'' + 42' 19'' -
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 79  Frolov, Igor 31  CSP OVS Moskovskaya oblast 52 pts -
2 2  Karaliok, Yauheni 25  Minsk Cycling Club 51 pts -1 pts + 1
3 41  Rostovtsev, Sergey 24  Russia 50 pts -2 pts + 4
4 139  Maikin, Roman 30  Volga Union Team 49 pts -3 pts - 2
5 112  Igoshev, Egor 18  Lokosphinx U23 42 pts -10 pts -
6 14  Mazur, Dzianis 21  Belaz 37 pts -15 pts - 2
7 130  Puzanov, Dmitry 38  SSHOR #7 Samara 26 pts -26 pts - 1
8 42  Kuriyanov, Stepan 24  Russia 26 pts -26 pts + 3
9 144  Bereznyak, Aleksandr 19  Volga Union Team 23 pts -29 pts - 1
10 132  Grigoryan, Stepan 27  SSHOR #7 Samara 21 pts -31 pts - 1
11 133  Viunoshev, Mikhail 19  Ural Region 20 pts -32 pts + 8
12 105  Tikhonin, Evgenii 23  MGFSO 19 pts -33 pts - 2
13 29  Ridolfo, Filippo 19  Team Novo Nordisk Develo.. 17 pts -35 pts -
14 129  Komin, Aleksandr 26  SSHOR #7 Samara 16 pts -36 pts - 2
15 38  Ovechkin, Artem 34  Russia 14 pts -38 pts - 1
16 25  Ceurens, Robbe 19  Team Novo Nordisk Develo.. 14 pts -38 pts + 2
17 137  Ershov, Artur 31  Ural Region 14 pts -38 pts
18 121  Belyakov, Sergey 20  Sestroretsk 14 pts -38 pts - 3
19 95  Ilyin, Roman 18  GUOR Shelkovo 10 pts -42 pts - 3
20 73  Kugaevski, Gleb 21  Tyumen Region 9 pts -43 pts
21 3  Strokau, Vasili 25  Minsk Cycling Club 8 pts -44 pts - 4
22 6  Bialiauski, Vasily 25  Minsk Cycling Club 7 pts -45 pts + 10
23 44  Jabrayilov, Samir 26  Azerbaijan 7 pts -45 pts
24 88  Fatkullin, Valerii 22  Inex Siberian Cycling Team 7 pts -45 pts + 5
25 86  Borzov, Dmitrii 21  Inex Siberian Cycling Team 7 pts -45 pts - 5
26 5  Shnyrko, Aliaksei 27  Minsk Cycling Club 7 pts -45 pts - 5
27 31  Ovsyannikov, Alexandr 24  Vino - Astana Motors 6 pts -46 pts + 6
28 21  Bricis, Dainis 22  Ferei - CCN 6 pts -46 pts - 6
29 99  Smirnov, Alexandr 23  Lokomotiv 6 pts -46 pts - 6
30 39  Zotov, Evgeny 26  Russia 5 pts -47 pts - 3
31 107  Zubov, Matvey 30  MGFSO 5 pts -47 pts - 7
32 103  Shakotko, Aleksandr 22  MGFSO 5 pts -47 pts
33 8  Luchshenko, Sergey 26  Almaty Cycling Team 4 pts -48 pts - 8
34 80  Fokin, Mikhail 23  CSP OVS Moskovskaya oblast 4 pts -48 pts - 8
35 83  Nekrasov, Konstantin 22  CSP OVS Moskovskaya oblast 3 pts -49 pts - 7
36 52  Shemetau, Mikhail 26  Belarus 2 pts -50 pts - 6
37 19  Eefting, Roy 31  Ferei - CCN 2 pts -50 pts - 6
38 97  Ivanov, Viacheslav 18  Lokomotiv 1 pts -51 pts - 4
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
#  Team Time Difference Rank +/-
1  SSHOR #7 Samara 31h 35' 41'' -
2  Minsk Cycling Club 31h 45' 18'' + 09' 37'' -
3  Belaz 31h 45' 33'' + 09' 52'' -
4  Volga Union Team 31h 46' 01'' + 10' 20'' -
5  Russia 31h 47' 43'' + 12' 02'' -
6  MGFSO 31h 54' 13'' + 18' 32'' -
7  Team Novo Nordisk Development 31h 59' 48'' + 24' 07'' -
8  Tyumen Region 32h 00' 14'' + 24' 33'' -
9  Vino - Astana Motors 32h 04' 24'' + 28' 43'' -
10  CSP OVS Moskovskaya oblast 32h 06' 37'' + 30' 56'' -
11  Ural Region 32h 07' 48'' + 32' 07'' -
12  Inex Siberian Cycling Team 32h 14' 28'' + 38' 47'' -
13  Almaty Cycling Team 32h 16' 34'' + 40' 53'' -
14  Lokomotiv 32h 25' 47'' + 50' 06'' -
15  Sestroretsk 32h 31' 04'' + 55' 23'' -
16  Ferei - CCN 32h 37' 40'' + 1h 01' 59'' -
17  Belarus 32h 46' 18'' + 1h 10' 37'' -
18  Uzbekistan 32h 55' 42'' + 1h 20' 01'' + 1


© Wijnreder Media