Route

 18 July 2021
 Profile  Mountain stage
 Start  Fenis
 Finish  Cogne
 Distance  149.0 km  (92.6 mi)
 Speed  33.007 km/h  (20.510 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 3
 Thompson, Reu.. (CGF) 12h 53' 38''
 Thompson, Reu.. (CGF) 20 points
 Thompson, Reu.. (CGF) 38 points
 Garofoli, Gia.. (DDS) 12h 55' 35''
 Tirol KTM Cycling Team 39h 20' 54''

Results

#  Rider Age  Team Time Bonus
1 77  Steinhauser, Georg 19  Tirol KTM Cycling Team 4h 30' 51'' 27 3 4 -
2 101  Hellemose, Asbjørn 22  VC Mendrisio + 03' 41'' 10 7 7 -
3 83  De Cassan, Davide 19  Cycling Team Friuli + 03' 44'' 30 9 9 5
4 67  Joalland, Yaël 20  CC Etupes + 04' 08'' 23 10 14 -
5 69  Richard, Maxime 21  CC Etupes + 04' 08'' 26 11 22 -
6 27  Miquel, Pau 20  Lizarte Cycling Team + 04' 15'' 29 15 17 -
7 34  Van Der Beken, Aaron 20  Lotto - Soudal U23 + 04' 42'' 9 16 21 -
8 131  Berckmoes, Jenno 20  Home Solution - Anmapa -.. + 05' 51'' 25 19 - -
9 63  Skivild, Robin 19  Uno-X Dare Development T.. + 06' 18'' 13 18 5 -
10 38  Petrucci, Mattia 21  Team Colpack Ballan + 07' 37'' 3 5 13 -
11 126  Tarlton, Alexander 20  Team Lotto - Kern Haus + 07' 37'' 22 - 10 -
12 18  Muluberhan, Henok 21  Team Qhubeka + 07' 37'' 7 13 16 -
13 112  Rubino, Samuele 21  LAN Service - Gran Monfe.. + 07' 37'' 39 - - -
14 78  Engelhardt, Felix 20  Tirol KTM Cycling Team + 07' 37'' 11 17 25 -
15 64  Aasheim, Ludvig 21  Uno-X Dare Development T.. + 07' 37'' 38 - - -
16 137  El Gouzi, Omar 21  Iseo Serrature - Rime - .. + 07' 37'' 4 6 24 -
17 66  Braz-Afonso, Clement 21  CC Etupes + 07' 37'' 44 - - -
18 15  Thompson, Reuben 20  Groupama - FDJ Continent.. + 07' 37'' 1 1 1 -
19 46  Garofoli, Gianmarco 18  Development Team DSM + 07' 37'' 2 2 2 1
20 76  Lipowitz, Florian 20  Tirol KTM Cycling Team + 07' 37'' 5 8 6 -
21 23  Tercero, Fernando 19  EOLO-Kometa Sub 23 + 07' 37'' 18 - - -
22 22  Martin, Álex 21  EOLO-Kometa Sub 23 + 07' 37'' 6 12 20 -
23 51  Casallas, Yeisson 21  Colombia Tierra de Atlet.. + 07' 41'' 32 - - -
24 65  Kulset, Magnus 20  Uno-X Dare Development T.. + 07' 43'' 15 - - -
25 95  Rouland, Louis 18  VC Pays de Loudéac + 07' 52'' 12 - - 2
26 29  Fernández, Sinuhé 21  Lizarte Cycling Team + 07' 52'' 19 - - -
27 33  Van Boven, Luca 21  Lotto - Soudal U23 + 08' 00'' 20 - - -
28 41  Debeir, Arno 22  Basso Team Flanders + 08' 03'' 37 - - -
29 7  Frigo, Marco 21  SEG Racing Academy + 08' 05'' 21 - - -
30 16  Abreha, Negasi 21  Team Qhubeka + 08' 08'' 28 - 11 -
31 85  Sandri, Edoardo 19  Cycling Team Friuli + 08' 15'' 14 - - -
32 26  Arrieta, Igor 18  Lizarte Cycling Team + 08' 39'' 16 - - 3
33 136  Parashchak, Yaroslav 20  Iseo Serrature - Rime - .. + 09' 04'' 34 - 23 -
34 97  Kurianov, Sergey 21  Gazprom - Rusvelo U23 + 09' 04'' 17 - - -
35 79  McLain, Logan 19  Tirol KTM Cycling Team + 09' 04'' 40 - - 6
36 11  Balmer, Alexandre 21  Groupama - FDJ Continent.. + 09' 04'' 8 14 - -
37 9  Flynn, Sean 21  SEG Racing Academy + 09' 48'' 41 - - -
38 12  Germani, Lorenzo 19  Groupama - FDJ Continent.. + 10' 51'' 43 - - 7
39 49  Reinderink, Pepijn 19  Development Team DSM + 11' 23'' 24 - - 4
40 106  Capron, Rémi 21  Cogeas - Sogecoma - Akro.. + 14' 55'' 36 - - -
41 117  Cadena, Edgar 20  AR Monex Pro Cycling Team + 15' 07'' 45 - - -
42 60  Porter, Rudy 20  Trinity Racing + 15' 07'' 35 - - -
43 36  Martinelli, Alessio 20  Team Colpack Ballan + 15' 07'' 33 - - -
44 13  Askey, Lewis 20  Groupama - FDJ Continent.. + 15' 07'' 63 - - -
45 87  Arriolabengoa, Julen 20  Caja Rural - Seguros RGA + 15' 33'' 50 - - -
46 124  Smith, Nathan 20  Team Novo Nordisk Develo.. + 15' 45'' 57 - - -
47 40  Verre, Alessandro 19  Team Colpack Ballan + 18' 11'' 31 4 3 -
48 84  Petrelli, Gabriele 20  Cycling Team Friuli + 19' 29'' 58 - - -
49 8  Paulus, Milan 19  SEG Racing Academy + 20' 15'' 56 - - -
50 17  Guasco, Mattia 21  Team Qhubeka + 20' 15'' 65 - 12 -
51 132  De Jaeger, Arthur 19  Home Solution - Anmapa -.. + 20' 15'' 47 - - 8
52 72  Baers, Arne 19  Acrog - Tormans + 20' 15'' 59 - 8 11
53 81  Aimonetto, Pietro 20  Cycling Team Friuli + 20' 15'' 62 - - -
54 52  Gómez, Germán 20  Colombia Tierra de Atlet.. + 20' 15'' 55 - - -
55 115  Carrò, Simone 20  LAN Service - Gran Monfe.. + 20' 15'' 53 - - -
56 45  Maris, Elias 21  Basso Team Flanders + 20' 15'' 69 - - -
57 28  Retegi, Mikel 20  Lizarte Cycling Team + 20' 44'' 54 - 26 -
58 139  Masotto, Leandro 22  Iseo Serrature - Rime - .. + 20' 56'' 60 - 18 -
59 134  Van De Wynkele, Lorenz 19  Home Solution - Anmapa -.. + 21' 32'' 61 - - -
60 105  Fumagalli, Federico 19  VC Mendrisio + 21' 33'' 67 - - -
61 48  Onley, Oscar 18  Development Team DSM + 21' 44'' 71 - - 13
62 138  Raimondi, Alex 21  Iseo Serrature - Rime - .. + 21' 44'' 70 - - -
63 14  Palini, Enzo 19  Groupama - FDJ Continent.. + 24' 05'' 66 - 19 12
64 39  Plebani, Nicola 19  Team Colpack Ballan + 24' 05'' 68 - - -
65 73  Orins, Robin 19  Acrog - Tormans + 24' 05'' 48 - 15 9
66 74  Verstrynge, Emiel 19  Acrog - Tormans + 24' 05'' 52 - - 10
67 82  Debiasi, Andrea 19  Cycling Team Friuli + 24' 05'' 42 - - -
68 80  Rosola, Kevin 18  Tirol KTM Cycling Team + 24' 08'' 72 - - 14
69 43  Bauters, Arne 21  Basso Team Flanders + 24' 08'' 51 - - -
70 58  Rees, Oliver 20  Trinity Racing + 24' 08'' 64 - - -
71 71  Wyseure, Joran 20  Acrog - Tormans + 24' 08'' 46 - - -
72 93  Limousin, Maxime 22  VC Pays de Loudéac + 24' 20'' 73 - - -
73 96  Stepanov, Andrei 22  Gazprom - Rusvelo U23 + 24' 20'' 49 - - -
DNF 2  Naudts, Thomas 20  EFC - L&R - Vulsteke
DNF 5  Vandenbulcke, Alex 19  EFC - L&R - Vulsteke
DNF 31  Debruyne, Ramses 18  Lotto - Soudal U23
DNF 37  Meris, Sergio 20  Team Colpack Ballan
DNF 50  Vandenabeele, Henri 21  Development Team DSM
DNF 53  Merchán, Didier 21  Colombia Tierra de Atlet..
DNF 54  Peña, Jesus 21  Colombia Tierra de Atlet..
DNF 61  Brynsrud, Magnus 20  Uno-X Dare Development T..
DNF 62  Johannessen, Anders 21  Uno-X Dare Development T..
DNF 91  Gilbert, Aurélien 20  VC Pays de Loudéac
DNF 103  Gaffuri, Mattia 22  VC Mendrisio
DNF 104  Nordal, Mattias 19  VC Mendrisio
DNF 114  Rigollet, Laurent 21  LAN Service - Gran Monfe..
Km   Sprint #  Rider  Team Points Bonus
12.4   Châtillon 1 13  Askey, Lewis  Groupama - FDJ Continent.. 5 pts -
2 73  Orins, Robin  Acrog - Tormans 3 pts -
3 77  Steinhauser, Georg  Tirol KTM Cycling Team 1 pts -
37.7   Saint Christophe 1 13  Askey, Lewis  Groupama - FDJ Continent.. 5 pts -
2 73  Orins, Robin  Acrog - Tormans 3 pts -
3 77  Steinhauser, Georg  Tirol KTM Cycling Team 1 pts -
Km   Climb #  Rider  Team Points Bonus
54.0   Doues (3C) 1 40  Verre, Alessandro  Team Colpack Ballan 5 pts -
2 63  Skivild, Robin  Uno-X Dare Development T.. 3 pts -
3 34  Van Der Beken, Aaron  Lotto - Soudal U23 1 pts -
88.6   Saint Pierre (2C) 1 40  Verre, Alessandro  Team Colpack Ballan 8 pts -
2 16  Abreha, Negasi  Team Qhubeka 6 pts -
3 139  Masotto, Leandro  Iseo Serrature - Rime - .. 4 pts -
4 63  Skivild, Robin  Uno-X Dare Development T.. 2 pts -
115.1   Col des Combes (2C) 1 40  Verre, Alessandro  Team Colpack Ballan 8 pts -
2 77  Steinhauser, Georg  Tirol KTM Cycling Team 6 pts -
3 63  Skivild, Robin  Uno-X Dare Development T.. 4 pts -
4 34  Van Der Beken, Aaron  Lotto - Soudal U23 2 pts -
149.0   Cogne (1C) 1 77  Steinhauser, Georg  Tirol KTM Cycling Team 14 pts -
2 101  Hellemose, Asbjørn  VC Mendrisio 10 pts -
3 83  De Cassan, Davide  Cycling Team Friuli 7 pts -
4 67  Joalland, Yaël  CC Etupes 5 pts -
5 69  Richard, Maxime  CC Etupes 3 pts -
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Tirol KTM Cycling Team 13h 47' 47'' 35 1
1 77  Steinhauser, Georg 19 4h 30' 51''
14 78  Engelhardt, Felix 20 4h 38' 28''
20 76  Lipowitz, Florian 20 4h 38' 28''
2  CC Etupes 13h 48' 26'' 26 8
4 67  Joalland, Yaël 20 4h 34' 59''
5 69  Richard, Maxime 21 4h 34' 59''
17 66  Braz-Afonso, Clement 21 4h 38' 28''
3  Lizarte Cycling Team 13h 53' 19'' 64 6
6 27  Miquel, Pau 20 4h 35' 06''
26 29  Fernández, Sinuhé 21 4h 38' 43''
32 26  Arrieta, Igor 18 4h 39' 30''
4  Uno-X Dare Development Team 13h 54' 11'' 48 4
9 63  Skivild, Robin 19 4h 37' 09''
15 64  Aasheim, Ludvig 21 4h 38' 28''
24 65  Kulset, Magnus 20 4h 38' 34''
5  Groupama - FDJ Continentale 14h 00' 05'' 92 3
18 15  Thompson, Reuben 20 4h 38' 28''
36 11  Balmer, Alexandre 21 4h 39' 55''
38 12  Germani, Lorenzo 19 4h 41' 42''
6  Cycling Team Friuli 14h 04' 01'' 82 7
3 83  De Cassan, Davide 19 4h 34' 35''
31 85  Sandri, Edoardo 19 4h 39' 06''
48 84  Petrelli, Gabriele 20 4h 50' 20''
7  Team Qhubeka 14h 08' 33'' 92 9
12 18  Muluberhan, Henok 21 4h 38' 28''
30 16  Abreha, Negasi 21 4h 38' 59''
50 17  Guasco, Mattia 21 4h 51' 06''
8  Iseo Serrature - Rime - Carn.. 14h 10' 10'' 107 10
16 137  El Gouzi, Omar 21 4h 38' 28''
33 136  Parashchak, Yaroslav 20 4h 39' 55''
58 139  Masotto, Leandro 22 4h 51' 47''
9  SEG Racing Academy 14h 10' 41'' 115 11
29 7  Frigo, Marco 21 4h 38' 56''
37 9  Flynn, Sean 21 4h 40' 39''
49 8  Paulus, Milan 19 4h 51' 06''
10  Development Team DSM 14h 13' 17'' 119 5
19 46  Garofoli, Gianmarco 18 4h 38' 28''
39 49  Reinderink, Pepijn 19 4h 42' 14''
61 48  Onley, Oscar 18 4h 52' 35''
11  Team Colpack Ballan 14h 13' 28'' 100 2
10 38  Petrucci, Mattia 21 4h 38' 28''
43 36  Martinelli, Alessio 20 4h 45' 58''
47 40  Verre, Alessandro 19 4h 49' 02''
12  Home Solution - Anmapa - Soe.. 14h 20' 11'' 118 13
8 131  Berckmoes, Jenno 20 4h 36' 42''
51 132  De Jaeger, Arthur 19 4h 51' 06''
59 134  Van De Wynkele, Lorenz 19 4h 52' 23''
13  Basso Team Flanders 14h 24' 59'' 153 12
28 41  Debeir, Arno 22 4h 38' 54''
56 45  Maris, Elias 21 4h 51' 06''
69 43  Bauters, Arne 21 4h 54' 59''
14  Acrog - Tormans 14h 40' 58'' 183 14
52 72  Baers, Arne 19 4h 51' 06''
65 73  Orins, Robin 19 4h 54' 56''
66 74  Verstrynge, Emiel 19 4h 54' 56''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 15  Thompson, Reuben 20  Groupama - FDJ Continent.. 12h 53' 38'' -
2 46  Garofoli, Gianmarco 18  Development Team DSM 12h 55' 35'' + 01' 57'' -
3 38  Petrucci, Mattia 21  Team Colpack Ballan 12h 57' 06'' + 03' 28'' -
4 137  El Gouzi, Omar 21  Iseo Serrature - Rime - .. 12h 57' 43'' + 04' 05'' -
5 76  Lipowitz, Florian 20  Tirol KTM Cycling Team 12h 58' 53'' + 05' 15'' + 1
6 22  Martin, Álex 21  EOLO-Kometa Sub 23 12h 59' 07'' + 05' 29'' + 1
7 18  Muluberhan, Henok 21  Team Qhubeka 12h 59' 21'' + 05' 43'' + 1
8 11  Balmer, Alexandre 21  Groupama - FDJ Continent.. 12h 59' 22'' + 05' 44'' - 3
9 34  Van Der Beken, Aaron 20  Lotto - Soudal U23 13h 02' 30'' + 08' 52'' + 1
10 101  Hellemose, Asbjørn 22  VC Mendrisio 13h 02' 34'' + 08' 56'' + 4
11 78  Engelhardt, Felix 20  Tirol KTM Cycling Team 13h 03' 29'' + 09' 51'' - 2
12 95  Rouland, Louis 18  VC Pays de Loudéac 13h 05' 43'' + 12' 05'' - 1
13 63  Skivild, Robin 19  Uno-X Dare Development T.. 13h 06' 19'' + 12' 41'' + 2
14 85  Sandri, Edoardo 19  Cycling Team Friuli 13h 06' 54'' + 13' 16'' - 1
15 65  Kulset, Magnus 20  Uno-X Dare Development T.. 13h 07' 54'' + 14' 16'' + 1
16 26  Arrieta, Igor 18  Lizarte Cycling Team 13h 09' 06'' + 15' 28'' + 1
17 97  Kurianov, Sergey 21  Gazprom - Rusvelo U23 13h 12' 53'' + 19' 15'' + 2
18 23  Tercero, Fernando 19  EOLO-Kometa Sub 23 13h 14' 03'' + 20' 25'' + 5
19 29  Fernández, Sinuhé 21  Lizarte Cycling Team 13h 14' 08'' + 20' 30'' + 2
20 33  Van Boven, Luca 21  Lotto - Soudal U23 13h 20' 27'' + 26' 49'' + 7
21 7  Frigo, Marco 21  SEG Racing Academy 13h 20' 50'' + 27' 12'' + 7
22 126  Tarlton, Alexander 20  Team Lotto - Kern Haus 13h 21' 34'' + 27' 56'' + 7
23 67  Joalland, Yaël 20  CC Etupes 13h 22' 11'' + 28' 33'' + 11
24 49  Reinderink, Pepijn 19  Development Team DSM 13h 23' 20'' + 29' 42'' + 2
25 131  Berckmoes, Jenno 20  Home Solution - Anmapa -.. 13h 23' 51'' + 30' 13'' + 8
26 69  Richard, Maxime 21  CC Etupes 13h 24' 55'' + 31' 17'' + 16
27 77  Steinhauser, Georg 19  Tirol KTM Cycling Team 13h 24' 55'' + 31' 17'' + 22
28 16  Abreha, Negasi 21  Team Qhubeka 13h 27' 22'' + 33' 44'' + 8
29 27  Miquel, Pau 20  Lizarte Cycling Team 13h 27' 39'' + 34' 01'' + 15
30 83  De Cassan, Davide 19  Cycling Team Friuli 13h 29' 00'' + 35' 22'' + 20
31 40  Verre, Alessandro 19  Team Colpack Ballan 13h 29' 11'' + 35' 33'' - 6
32 51  Casallas, Yeisson 21  Colombia Tierra de Atlet.. 13h 30' 48'' + 37' 10'' + 11
33 36  Martinelli, Alessio 20  Team Colpack Ballan 13h 32' 09'' + 38' 31'' - 1
34 136  Parashchak, Yaroslav 20  Iseo Serrature - Rime - .. 13h 32' 47'' + 39' 09'' + 12
35 60  Porter, Rudy 20  Trinity Racing 13h 33' 27'' + 39' 49'' -
36 106  Capron, Rémi 21  Cogeas - Sogecoma - Akro.. 13h 34' 15'' + 40' 37'' + 2
37 41  Debeir, Arno 22  Basso Team Flanders 13h 34' 30'' + 40' 52'' + 14
38 64  Aasheim, Ludvig 21  Uno-X Dare Development T.. 13h 35' 52'' + 42' 14'' + 18
39 112  Rubino, Samuele 21  LAN Service - Gran Monfe.. 13h 36' 06'' + 42' 28'' + 18
40 79  McLain, Logan 19  Tirol KTM Cycling Team 13h 36' 37'' + 42' 59'' + 14
41 9  Flynn, Sean 21  SEG Racing Academy 13h 37' 00'' + 43' 22'' + 11
42 82  Debiasi, Andrea 19  Cycling Team Friuli 13h 39' 13'' + 45' 35'' - 12
43 12  Germani, Lorenzo 19  Groupama - FDJ Continent.. 13h 40' 58'' + 47' 20'' + 19
44 66  Braz-Afonso, Clement 21  CC Etupes 13h 41' 27'' + 47' 49'' + 30
45 117  Cadena, Edgar 20  AR Monex Pro Cycling Team 13h 42' 28'' + 48' 50'' + 8
46 71  Wyseure, Joran 20  Acrog - Tormans 13h 43' 26'' + 49' 48'' - 9
47 132  De Jaeger, Arthur 19  Home Solution - Anmapa -.. 13h 44' 11'' + 50' 33'' + 1
48 73  Orins, Robin 19  Acrog - Tormans 13h 44' 29'' + 50' 51'' - 9
49 96  Stepanov, Andrei 22  Gazprom - Rusvelo U23 13h 44' 44'' + 51' 06'' - 9
50 87  Arriolabengoa, Julen 20  Caja Rural - Seguros RGA 13h 47' 08'' + 53' 30'' + 20
51 43  Bauters, Arne 21  Basso Team Flanders 13h 47' 34'' + 53' 56'' - 6
52 74  Verstrynge, Emiel 19  Acrog - Tormans 13h 48' 00'' + 54' 22'' - 5
53 115  Carrò, Simone 20  LAN Service - Gran Monfe.. 13h 48' 21'' + 54' 43'' + 2
54 28  Retegi, Mikel 20  Lizarte Cycling Team 13h 49' 36'' + 55' 58'' + 4
55 52  Gómez, Germán 20  Colombia Tierra de Atlet.. 13h 49' 36'' + 55' 58'' + 5
56 8  Paulus, Milan 19  SEG Racing Academy 13h 50' 22'' + 56' 44'' + 5
57 124  Smith, Nathan 20  Team Novo Nordisk Develo.. 13h 50' 52'' + 57' 14'' + 21
58 84  Petrelli, Gabriele 20  Cycling Team Friuli 13h 51' 01'' + 57' 23'' + 11
59 72  Baers, Arne 19  Acrog - Tormans 13h 51' 13'' + 57' 35'' + 7
60 139  Masotto, Leandro 22  Iseo Serrature - Rime - .. 13h 52' 19'' + 58' 41'' + 7
61 134  Van De Wynkele, Lorenz 19  Home Solution - Anmapa -.. 13h 52' 29'' + 58' 51'' + 4
62 81  Aimonetto, Pietro 20  Cycling Team Friuli 13h 52' 39'' + 59' 01'' + 9
63 13  Askey, Lewis 20  Groupama - FDJ Continent.. 13h 53' 25'' + 59' 47'' + 21
64 58  Rees, Oliver 20  Trinity Racing 13h 53' 29'' + 59' 51'' - 5
65 17  Guasco, Mattia 21  Team Qhubeka 13h 53' 40'' + 1h 00' 02'' + 8
66 14  Palini, Enzo 19  Groupama - FDJ Continent.. 13h 54' 13'' + 1h 00' 35'' - 3
67 105  Fumagalli, Federico 19  VC Mendrisio 13h 54' 24'' + 1h 00' 46'' + 5
68 39  Plebani, Nicola 19  Team Colpack Ballan 13h 55' 29'' + 1h 01' 51'' -
69 45  Maris, Elias 21  Basso Team Flanders 13h 56' 25'' + 1h 02' 47'' + 11
70 138  Raimondi, Alex 21  Iseo Serrature - Rime - .. 13h 56' 26'' + 1h 02' 48'' + 7
71 48  Onley, Oscar 18  Development Team DSM 13h 59' 50'' + 1h 06' 12'' + 11
72 80  Rosola, Kevin 18  Tirol KTM Cycling Team 14h 01' 05'' + 1h 07' 27'' + 9
73 93  Limousin, Maxime 22  VC Pays de Loudéac 14h 03' 32'' + 1h 09' 54'' + 12
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 15  Thompson, Reuben 20  Groupama - FDJ Continent.. 20 pts -
2 46  Garofoli, Gianmarco 18  Development Team DSM 15 pts -5 pts -
3 77  Steinhauser, Georg 19  Tirol KTM Cycling Team 15 pts -5 pts
4 40  Verre, Alessandro 19  Team Colpack Ballan 15 pts -5 pts - 1
5 38  Petrucci, Mattia 21  Team Colpack Ballan 14 pts -6 pts - 1
6 137  El Gouzi, Omar 21  Iseo Serrature - Rime - .. 12 pts -8 pts - 1
7 101  Hellemose, Asbjørn 22  VC Mendrisio 12 pts -8 pts
8 76  Lipowitz, Florian 20  Tirol KTM Cycling Team 10 pts -10 pts - 2
9 83  De Cassan, Davide 19  Cycling Team Friuli 10 pts -10 pts
10 67  Joalland, Yaël 20  CC Etupes 8 pts -12 pts
11 69  Richard, Maxime 21  CC Etupes 6 pts -14 pts
12 22  Martin, Álex 21  EOLO-Kometa Sub 23 5 pts -15 pts - 1
13 18  Muluberhan, Henok 21  Team Qhubeka 5 pts -15 pts - 1
14 11  Balmer, Alexandre 21  Groupama - FDJ Continent.. 5 pts -15 pts - 4
15 27  Miquel, Pau 20  Lizarte Cycling Team 5 pts -15 pts
16 34  Van Der Beken, Aaron 20  Lotto - Soudal U23 4 pts -16 pts
17 78  Engelhardt, Felix 20  Tirol KTM Cycling Team 3 pts -17 pts - 4
18 63  Skivild, Robin 19  Uno-X Dare Development T.. 3 pts -17 pts - 4
19 131  Berckmoes, Jenno 20  Home Solution - Anmapa -.. 3 pts -17 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 15  Thompson, Reuben 20  Groupama - FDJ Continent.. 38 pts -
2 46  Garofoli, Gianmarco 18  Development Team DSM 31 pts -7 pts -
3 40  Verre, Alessandro 19  Team Colpack Ballan 31 pts -7 pts + 3
4 77  Steinhauser, Georg 19  Tirol KTM Cycling Team 20 pts -18 pts
5 63  Skivild, Robin 19  Uno-X Dare Development T.. 18 pts -20 pts + 3
6 76  Lipowitz, Florian 20  Tirol KTM Cycling Team 12 pts -26 pts - 1
7 101  Hellemose, Asbjørn 22  VC Mendrisio 10 pts -28 pts
8 72  Baers, Arne 19  Acrog - Tormans 10 pts -28 pts - 1
9 83  De Cassan, Davide 19  Cycling Team Friuli 7 pts -31 pts
10 126  Tarlton, Alexander 20  Team Lotto - Kern Haus 6 pts -32 pts + 1
11 16  Abreha, Negasi 21  Team Qhubeka 6 pts -32 pts
12 17  Guasco, Mattia 21  Team Qhubeka 6 pts -32 pts -
13 38  Petrucci, Mattia 21  Team Colpack Ballan 5 pts -33 pts + 1
14 67  Joalland, Yaël 20  CC Etupes 5 pts -33 pts
15 73  Orins, Robin 19  Acrog - Tormans 5 pts -33 pts -
16 18  Muluberhan, Henok 21  Team Qhubeka 4 pts -34 pts -
17 27  Miquel, Pau 20  Lizarte Cycling Team 4 pts -34 pts -
18 139  Masotto, Leandro 22  Iseo Serrature - Rime - .. 4 pts -34 pts
19 14  Palini, Enzo 19  Groupama - FDJ Continent.. 4 pts -34 pts - 1
20 22  Martin, Álex 21  EOLO-Kometa Sub 23 3 pts -35 pts - 1
21 34  Van Der Beken, Aaron 20  Lotto - Soudal U23 3 pts -35 pts
22 69  Richard, Maxime 21  CC Etupes 3 pts -35 pts
23 136  Parashchak, Yaroslav 20  Iseo Serrature - Rime - .. 3 pts -35 pts - 3
24 137  El Gouzi, Omar 21  Iseo Serrature - Rime - .. 2 pts -36 pts - 3
25 78  Engelhardt, Felix 20  Tirol KTM Cycling Team 2 pts -36 pts - 3
26 28  Retegi, Mikel 20  Lizarte Cycling Team 2 pts -36 pts - 3
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 13  Askey, Lewis 20  Groupama - FDJ Continent.. 15 pts + 4
2 73  Orins, Robin 19  Acrog - Tormans 14 pts -1 pts - 1
3 77  Steinhauser, Georg 19  Tirol KTM Cycling Team 7 pts -8 pts + 1
4 63  Skivild, Robin 19  Uno-X Dare Development T.. 6 pts -9 pts - 2
5 46  Garofoli, Gianmarco 18  Development Team DSM 5 pts -10 pts - 2
6 8  Paulus, Milan 19  SEG Racing Academy 3 pts -12 pts -
7 78  Engelhardt, Felix 20  Tirol KTM Cycling Team 1 pts -14 pts -
8 49  Reinderink, Pepijn 19  Development Team DSM 1 pts -14 pts -
9 84  Petrelli, Gabriele 20  Cycling Team Friuli 1 pts -14 pts -
10 17  Guasco, Mattia 21  Team Qhubeka 1 pts -14 pts -
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 46  Garofoli, Gianmarco 18  Development Team DSM 12h 55' 35'' -
2 95  Rouland, Louis 18  VC Pays de Loudéac 13h 05' 43'' + 10' 08'' -
3 26  Arrieta, Igor 18  Lizarte Cycling Team 13h 09' 06'' + 13' 31'' -
4 49  Reinderink, Pepijn 19  Development Team DSM 13h 23' 20'' + 27' 45'' -
5 83  De Cassan, Davide 19  Cycling Team Friuli 13h 29' 00'' + 33' 25'' + 3
6 79  McLain, Logan 19  Tirol KTM Cycling Team 13h 36' 37'' + 41' 02'' + 3
7 12  Germani, Lorenzo 19  Groupama - FDJ Continent.. 13h 40' 58'' + 45' 23'' + 3
8 132  De Jaeger, Arthur 19  Home Solution - Anmapa -.. 13h 44' 11'' + 48' 36'' - 1
9 73  Orins, Robin 19  Acrog - Tormans 13h 44' 29'' + 48' 54'' - 4
10 74  Verstrynge, Emiel 19  Acrog - Tormans 13h 48' 00'' + 52' 25'' - 4
11 72  Baers, Arne 19  Acrog - Tormans 13h 51' 13'' + 55' 38'' + 2
12 14  Palini, Enzo 19  Groupama - FDJ Continent.. 13h 54' 13'' + 58' 38'' - 1
13 48  Onley, Oscar 18  Development Team DSM 13h 59' 50'' + 1h 04' 15'' + 2
14 80  Rosola, Kevin 18  Tirol KTM Cycling Team 14h 01' 05'' + 1h 05' 30'' -
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Tirol KTM Cycling Team 39h 20' 54'' + 3
2  Team Colpack Ballan 39h 32' 21'' + 11' 27'' - 1
3  Groupama - FDJ Continentale 39h 33' 06'' + 12' 12'' -
4  Uno-X Dare Development Team 39h 40' 32'' + 19' 38'' + 2
5  Development Team DSM 39h 45' 29'' + 24' 35'' - 3
6  Lizarte Cycling Team 39h 48' 42'' + 27' 48'' + 1
7  Cycling Team Friuli 40h 06' 02'' + 45' 08'' + 1
8  CC Etupes 40h 10' 11'' + 49' 17'' + 5
9  Team Qhubeka 40h 20' 23'' + 59' 29'' + 1
10  Iseo Serrature - Rime - Carnovali 40h 22' 49'' + 1h 01' 55'' + 1
11  SEG Racing Academy 40h 34' 57'' + 1h 14' 03'' + 3
12  Basso Team Flanders 40h 53' 18'' + 1h 32' 24'' + 3
13  Home Solution - Anmapa - Soenens 41h 00' 31'' + 1h 39' 37'' + 5
14  Acrog - Tormans 41h 10' 36'' + 1h 49' 42'' + 3


© Wijnreder Media