Rio Saliceto - Azzano San Paolo (164.3 km)

Route

 10 June 2018
 Profile  Flat stage
 Start  Rio Saliceto
 Finish  Azzano San Paolo
 Distance  164.3 km  (102.1 mi)
 Speed  43.781 km/h  (27.204 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 4
 Wildauer, Mar.. (TIR) 10h 30' 58''
 Moschetti, Ma.. (PLK) 48 points
 Faresin, Edoa.. (ZED) 21 points
 Wildauer, Mar.. (TIR) 10h 30' 58''
 Tirol Cycling Team 31h 34' 57''

Results

#  Rider Age  Team Time Bonus
1 34  Philipsen, Jasper 20  Hagens Berman Axeon 3h 45' 10'' - 10'' 2 2 4 2
2 282  Moschetti, Matteo 21  Polartec-Kometa + 00' 00'' - 06'' 3 1 - -
3 41  Lonardi, Giovanni 21  Zalf Euromobil Désirée F.. + 00' 00'' - 04'' 89 3 - -
4 35  Rice, Michael 22  Hagens Berman Axeon + 00' 00'' 100 13 - -
5 153  Di Felice, Francesco 21  Delio Gallina Colosio Eu.. + 00' 00'' 66 16 - -
6 45  Ferri, Gregorio 21  Zalf Euromobil Désirée F.. + 00' 00'' 76 19 - -
7 54  Kulikovskiy, Alexandr 21  Russia + 00' 00'' 135 14 - -
8 65  Thijssen, Gerben 19  Lotto-Soudal U23 + 00' 00'' - 02'' 103 4 - 40
9 152  Galdoune, Amin 22  Delio Gallina Colosio Eu.. + 00' 00'' 159 24 - -
10 96  Konychev, Alexander 19  Petroli Firenze-Hopplà-M.. + 00' 00'' 120 26 - 45
11 3  Hennesy, Jacob 21  Mitchelton-BikeExchange + 00' 00'' 167 29 - -
12 181  Sartori, Mirco 21  Mastromarco Sensi Dover .. + 00' 00'' 165 31 - -
13 221  Begnoni, Gianmarco 22  GSC Viris Vigevano Lomel.. + 00' 00'' 172 33 - -
14 92  Marchetti, Moreno 20  Petroli Firenze-Hopplà-M.. + 00' 00'' 124 10 - 47
15 106  Molteni, Marco 21  Iseo Serrature Rime Carn.. + 00' 00'' 97 36 - -
16 42  Dainese, Alberto 20  Zalf Euromobil Désirée F.. + 00' 00'' 26 5 - 13
17 36  Bennett, Sean 22  Hagens Berman Axeon + 00' 00'' 14 25 12 -
18 14  Cullaigh, Gabriel 22  Team Wiggins + 00' 00'' 111 41 - -
19 123  Orlandi, Federico 21  Biesse Carrera Gavardo + 00' 00'' 114 43 - -
20 75  Paredes, Wilmar 22  Colombia + 00' 00'' 9 9 11 -
21 24  Dalla Valle, Nicolas 20  Team Colpack + 00' 00'' 143 23 - -
22 53  Kuriyanov, Stepan 21  Russia + 00' 00'' 92 - - -
23 214  Friedrich, Marco 20  Tirol Cycling Team + 00' 00'' 49 - - 20
24 64  Mertens, Julian 20  Lotto-Soudal U23 + 00' 00'' 28 7 - -
25 83  Colnaghi, Davide 20  Team Pala Fenice ASD + 00' 00'' 163 - - -
26 125  Moro, Stefano 20  Biesse Carrera Gavardo + 00' 00'' 171 - - -
27 104  Zambelli, Samuele 20  Iseo Serrature Rime Carn.. + 00' 00'' 123 18 - 46
28 183  Fiaschi, Tommaso 20  Mastromarco Sensi Dover .. + 00' 00'' 113 - - -
29 161  Williams, Stephen 22  SEG Racing Academy + 00' 00'' 18 27 - -
30 131  Dorigoni, Jakob 20  General Store Bottoli + 00' 00'' 68 - - 26
31 55  Taranenko, Vladislav 22  Russia + 00' 00'' 160 - - -
32 272  Bernard, Enzo 20  Vendée U + 00' 00'' 95 40 - -
33 265  Karl, Ádám 18  UC Monaco + 00' 00'' 144 - - 58
34 295  Di Guglielmo, Fabio 19  VPM Porto Sant’Elpidio M.. + 00' 00'' 82 - - 32
35 262  Feeley, Daire 21  UC Monaco + 00' 00'' 52 - - -
36 264  Gerrits, Ben 20  UC Monaco + 00' 00'' 128 - - -
37 263  Rivera, Brandon 22  UC Monaco + 00' 00'' 116 - - -
38 205  Guex, Quentin 21  IAM Excelsior + 00' 00'' 161 - - -
39 144  Mozzato, Luca 20  Dimension Data for Qhubeka + 00' 00'' 107 - - 41
40 111  Nesi, Nicolas 20  GS Maltinti Lampadari-Ba.. + 00' 00'' 153 - - -
41 15  Downey, Mark 21  Team Wiggins + 00' 00'' 106 28 - -
42 254  Iannelli, Giovanni 21  ASD Ciclistica Malmantile + 00' 00'' 133 - - -
43 22  Covi, Alessandro 19  Team Colpack + 00' 00'' 4 8 - 3
44 121  Colombo, Raul 21  Biesse Carrera Gavardo + 00' 00'' 30 39 - -
45 293  Baldi, Francesco 22  VPM Porto Sant’Elpidio M.. + 00' 00'' 145 - - -
46 112  Italiani, Davide 21  GS Maltinti Lampadari-Ba.. + 00' 00'' 162 - - -
47 126  Rastelli, Luca 18  Biesse Carrera Gavardo + 00' 00'' 19 30 - 9
48 203  Mäder, Gino 21  IAM Excelsior + 00' 00'' 134 - - -
49 164  Schelling, Ide 20  SEG Racing Academy + 00' 00'' - 01'' 11 - - 5
50 143  Sobrero, Matteo 21  Dimension Data for Qhubeka + 00' 00'' 6 - - -
51 52  Cherkasov, Nikolay 21  Russia + 00' 00'' 24 20 - -
52 163  Maas, Jan 22  SEG Racing Academy + 00' 00'' 17 38 - -
53 286  Gamper, Patrick 21  Polartec-Kometa + 00' 00'' 136 - - -
54 115  Murgano, Marco 20  GS Maltinti Lampadari-Ba.. + 00' 00'' 33 - - 15
55 251  Cantini, Matteo 20  ASD Ciclistica Malmantile + 00' 00'' 155 - - -
56 222  Belleri, Michael 19  GSC Viris Vigevano Lomel.. + 00' 00'' 80 - - 30
57 235  Shtein, Grigoriy 22  Astana City + 00' 00'' 94 21 - -
58 56  Nekrasov, Denis 21  Russia + 00' 00'' 43 - - -
59 212  Wildauer, Markus 20  Tirol Cycling Team + 00' 00'' 1 6 7 1
60 51  Vlasov, Aleksandr 22  Russia + 00' 00'' 20 32 - -
61 32  Barta, Will 22  Hagens Berman Axeon + 00' 00'' 8 - - -
62 204  Schäppi, Martin 21  IAM Excelsior + 00' 00'' 77 - - -
63 176  Venchiarutti, Nicola 19  Cycling Team Friuli + 00' 00'' 126 - - 49
64 196  Márquez, Martí 22  Lizarte Cycling Team + 00' 00'' 63 - - -
65 231  Bayembayev, Olzhas 19  Astana City + 00' 00'' 70 - - 27
66 191  Sáenz, Nicolás 20  Lizarte Cycling Team + 00' 00'' 51 - - -
67 233  Natarov, Yuriy 21  Astana City + 00' 00'' 27 - - -
68 155  Capodicasa, Fabrizio 22  Delio Gallina Colosio Eu.. + 00' 00'' 84 - - -
69 1  Stannard, Robert 19  Mitchelton-BikeExchange + 00' 00'' 7 15 9 4
70 84  Conca, Filippo 19  Team Pala Fenice ASD + 00' 00'' 62 - - 23
71 276  Jeannier, Emilien 19  Vendée U + 00' 00'' 158 - - 62
72 156  Zandri, Francesco 20  Delio Gallina Colosio Eu.. + 00' 00'' 102 - - -
73 2  Jenner, Samuel 21  Mitchelton-BikeExchange + 00' 00'' 32 - - -
74 11  Teggart, Matthew 22  Team Wiggins + 00' 00'' 37 37 - -
75 91  Landi, Marco 21  Petroli Firenze-Hopplà-M.. + 00' 00'' 121 - 6 -
76 95  Monaco, Alessandro 20  Petroli Firenze-Hopplà-M.. + 00' 00'' 36 - - 17
77 6  Chaves, Brayan 21  Mitchelton-BikeExchange + 00' 00'' 152 - - -
78 174  Giuriato, Alberto 20  Cycling Team Friuli + 00' 00'' 29 - - 14
79 82  Colnaghi, Andrea 20  Team Pala Fenice ASD + 00' 00'' 164 - - -
80 21  Botta, Davide 21  Team Colpack + 00' 00'' 55 - - -
81 94  Garavaglia, Giacomo 21  Petroli Firenze-Hopplà-M.. + 00' 00'' 44 44 - -
82 261  Castaño, Sebastian 21  UC Monaco + 00' 00'' 74 - - -
83 185  Corradini, Michele 22  Mastromarco Sensi Dover .. + 00' 00'' 5 11 3 -
84 285  Sevilla, Diego 22  Polartec-Kometa + 00' 00'' 146 - - -
85 172  Bais, Mattia 21  Cycling Team Friuli + 00' 00'' 42 17 - -
86 256  Sensi, Matteo 20  ASD Ciclistica Malmantile + 00' 00'' 157 - - 61
87 46  Caiati, Aldo 19  Zalf Euromobil Désirée F.. + 00' 00'' 50 - - 21
88 211  Schinnagel, Johannes 22  Tirol Cycling Team + 00' 00'' 10 12 - -
89 33  Bjerg, Mikkel 19  Hagens Berman Axeon + 00' 00'' 56 - - 22
90 182  Covili, Luca 21  Mastromarco Sensi Dover .. + 00' 00'' 54 - - -
91 266  Bonnefoix, Edouard 19  UC Monaco + 00' 00'' 131 - - 52
92 76  Rubio, Einer 20  Colombia + 00' 00'' 41 - - 18
93 61  Apers, Ruben 19  Lotto-Soudal U23 + 00' 00'' 13 - - 7
94 225  Moreni, Gabriele 20  GSC Viris Vigevano Lomel.. + 00' 00'' 168 - - 64
95 66  Van Moer, Brent 20  Lotto-Soudal U23 + 00' 00'' 73 - - 28
96 224  Micheletti, Andrea 22  GSC Viris Vigevano Lomel.. + 00' 00'' 154 - - -
97 151  Radice, Raffaele 21  Delio Gallina Colosio Eu.. + 00' 00'' 60 - - -
98 73  Muñoz, Cristian 22  Colombia + 00' 00'' 31 34 - -
99 201  Bellia, Matteo 20  IAM Excelsior + 00' 00'' 39 - - -
100 86  Volkau, Ilya 20  Team Pala Fenice ASD + 00' 00'' 147 - - -
101 232  Ulysbayev, Dinmukhammed 19  Astana City + 00' 00'' 34 - - 16
102 281  López, Juan Pedro 20  Polartec-Kometa + 00' 00'' 91 - - -
103 284  Ries, Michel 20  Polartec-Kometa + 00' 00'' 23 42 - 11
104 154  Kuś, Adam 19  Delio Gallina Colosio Eu.. + 00' 00'' 169 - - 65
105 242  Hardy, Ben 20  Zappi's Racing Team + 00' 00'' 138 - - 54
106 141  Innocenti, Simone 18  Dimension Data for Qhubeka + 00' 00'' 173 - - 66
107 63  Jaspers, Ward 20  Lotto-Soudal U23 + 00' 00'' 22 - - -
108 184  Baccio, Paolo 20  Mastromarco Sensi Dover .. + 00' 00'' 122 - - -
109 105  Zandomeneghi, Simone 21  Iseo Serrature Rime Carn.. + 00' 00'' 48 - - -
110 245  James, Tim 20  Zappi's Racing Team + 00' 00'' 101 - - 39
111 101  Grechi, Giacomo 21  Iseo Serrature Rime Carn.. + 00' 00'' 104 - - -
112 226  Rivi, Samuele 20  GSC Viris Vigevano Lomel.. + 00' 00'' 64 - - 24
113 192  Adriá, Roger 20  Lizarte Cycling Team + 00' 00'' 21 22 - 10
114 31  Almeida, João 19  Hagens Berman Axeon + 00' 00'' 12 - - 6
115 113  Mori, Filippo 20  GS Maltinti Lampadari-Ba.. + 00' 00'' 149 - - -
116 85  Cervellera, Andrea 19  Team Pala Fenice ASD + 00' 00'' 86 - - 34
117 16  Fouché, James 20  Team Wiggins + 00' 00'' 137 - - 53
118 186  La Terra Pirrè, Giuse.. 20  Mastromarco Sensi Dover .. + 00' 00'' 58 - - -
119 13  Donovan, Mark 19  Team Wiggins + 00' 00'' 15 - - 8
120 234  Pronskiy, Vadim 20  Astana City + 00' 00'' 46 - - 19
121 124  Piccot, Michel 21  Biesse Carrera Gavardo + 00' 00'' 59 - - -
122 43  Faresin, Edoardo 20  Zalf Euromobil Désirée F.. + 00' 00'' 65 - 1 25
123 241  Double, Paul 21  Zappi's Racing Team + 00' 00'' 35 - - -
124 26  Romano, Francesco 20  Team Colpack + 00' 00'' 75 - - -
125 74  Muñoz, Daniel 21  Colombia + 00' 00'' 47 - - -
126 253  Hernandez, Deins 20  ASD Ciclistica Malmantile + 00' 00'' 127 - - 50
127 255  Pugi, Gianni 21  ASD Ciclistica Malmantile + 00' 00'' 45 - - -
128 296  Sowiński, Artur 21  VPM Porto Sant’Elpidio M.. + 00' 00'' 132 - - -
129 93  Fortunato, Lorenzo 22  Petroli Firenze-Hopplà-M.. + 00' 00'' 38 - - -
130 244  Johnstone, Calum 20  Zappi's Racing Team + 00' 00'' 81 - - 31
131 71  Jiménez, Luis 21  Colombia + 00' 00'' 71 - - -
132 223  Bertone, Filippo 21  GSC Viris Vigevano Lomel.. + 00' 00'' 69 - - -
133 294  D'Apote, Giuseppe 20  VPM Porto Sant’Elpidio M.. + 00' 00'' 129 - - 51
134 292  Genga, Andrea 20  VPM Porto Sant’Elpidio M.. + 00' 00'' 130 - - -
135 114  Kopshti, Ridion 21  GS Maltinti Lampadari-Ba.. + 00' 00'' 72 - - -
136 72  Osorio, Alejandro 20  Colombia + 00' 00'' 25 - - 12
137 145  Bod, Stefan de de 21  Dimension Data for Qhubeka + 00' 00'' 16 - - -
138 195  Moreno, Iván 22  Lizarte Cycling Team + 00' 00'' 61 - - -
139 271  Gaillard, Marlon 22  Vendée U + 00' 00'' 40 - - -
140 193  Parra, José 21  Lizarte Cycling Team + 00' 00'' 67 - - -
141 291  Leone, Davide 21  VPM Porto Sant’Elpidio M.. + 00' 00'' 139 - - -
142 116  Pietrini, Luigi 21  GS Maltinti Lampadari-Ba.. + 00' 00'' 150 - - -
143 173  Donegà, Matteo 20  Cycling Team Friuli + 00' 00'' 99 - - 38
144 132  Iversen, Rasmus 20  General Store Bottoli + 00' 00'' 53 - 5 -
145 136  Zoccarato, Samuele 20  General Store Bottoli + 00' 00'' 118 - 15 44
146 175  Orlandi, Massimo 19  Cycling Team Friuli + 00' 00'' 79 - - 29
147 246  Wright, Jake 19  Zappi's Racing Team + 00' 00'' 110 - - 42
148 213  Zimmermann, Georg 20  Tirol Cycling Team + 00' 00'' 90 - - -
149 194  Elosegui, Íñigo 20  Lizarte Cycling Team + 00' 00'' 140 - - 55
150 283  Cantón, Isaac 21  Polartec-Kometa + 00' 00'' 57 - - -
151 135  Zanoni, Alberto 20  General Store Bottoli + 00' 00'' 83 - - 33
152 81  Branchini, Giulio 22  Team Pala Fenice ASD + 00' 00'' 85 - 10 -
153 103  Baldo, Mattia 20  Iseo Serrature Rime Carn.. + 00' 00'' 108 - - -
154 4  Morey, Drew 21  Mitchelton-BikeExchange + 00' 00'' 98 - - -
155 44  Battistella, Samuele 19  Zalf Euromobil Désirée F.. + 00' 00'' 93 - - 36
156 133  Borgo, Marco 22  General Store Bottoli + 00' 00'' 151 - - -
157 171  Bais, Davide 20  Cycling Team Friuli + 00' 00'' 96 - - 37
158 23  Negrente, Marco 20  Team Colpack + 00' 00'' 78 - - -
159 142  Molini, Federico 19  Dimension Data for Qhubeka + 00' 29'' 166 - - 63
160 62  Colman, Alex 19  Lotto-Soudal U23 + 00' 42'' 125 - 16 48
161 273  Maître, Florian 21  Vendée U + 00' 42'' 109 - 14 -
162 102  Ferrari, Andrea 19  Iseo Serrature Rime Carn.. + 00' 55'' 117 - - 43
163 25  Baldaccini, Davide 20  Team Colpack + 00' 59'' 156 - - 60
164 12  Walker, Joey 20  Team Wiggins + 00' 59'' 115 - - -
165 275  Ferron, Valentin 20  Vendée U + 01' 23'' 141 - - 56
166 274  Burgaudeau, Mathieu 19  Vendée U + 01' 23'' 87 - - 35
167 252  Gattuso, Dario 21  ASD Ciclistica Malmantile + 01' 54'' 119 - - -
168 215  Burger, Sven 21  Tirol Cycling Team + 01' 54'' 88 35 2 -
169 243  Beake, Charlie 21  Zappi's Racing Team + 02' 37'' 170 - - -
170 202  Debons, Antonie 20  IAM Excelsior + 02' 47'' 142 - - 57
171 162  Affini, Edoardo 21  SEG Racing Academy + 03' 27'' - 03'' 112 - - -
172 165  Hoole, Daan 19  SEG Racing Academy + 03' 34'' 148 - 13 59
173 134  Smarzaro, Daniel 20  General Store Bottoli + 03' 45'' 105 - 8 -
DNF 122  Gozzi, Nicolò 19  Biesse Carrera Gavardo
Km   Sprint #  Rider  Team Points Bonus
1.0   Cremona 1 162  Affini, Edoardo  SEG Racing Academy 5 pts - 03''
2 65  Thijssen, Gerben  Lotto-Soudal U23 3 pts - 02''
3 164  Schelling, Ide  SEG Racing Academy 1 pts - 01''
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Hagens Berman Axeon 11h 15' 30'' 22 2
1 34  Philipsen, Jasper 20 3h 45' 10''
4 35  Rice, Michael 22 3h 45' 10''
17 36  Bennett, Sean 22 3h 45' 10''
2  Zalf Euromobil Désirée Fior 11h 15' 30'' 25 14
3 41  Lonardi, Giovanni 21 3h 45' 10''
6 45  Ferri, Gregorio 21 3h 45' 10''
16 42  Dainese, Alberto 20 3h 45' 10''
3  Russia 11h 15' 30'' 60 9
7 54  Kulikovskiy, Alexandr 21 3h 45' 10''
22 53  Kuriyanov, Stepan 21 3h 45' 10''
31 55  Taranenko, Vladislav 22 3h 45' 10''
4  Delio Gallina Colosio Eurofeed 11h 15' 30'' 82 20
5 153  Di Felice, Francesco 21 3h 45' 10''
9 152  Galdoune, Amin 22 3h 45' 10''
68 155  Capodicasa, Fabrizio 22 3h 45' 10''
5  Biesse Carrera Gavardo 11h 15' 30'' 89 13
19 123  Orlandi, Federico 21 3h 45' 10''
26 125  Moro, Stefano 20 3h 45' 10''
44 121  Colombo, Raul 21 3h 45' 10''
6  Petroli Firenze-Hopplà-Maser.. 11h 15' 30'' 99 7
10 96  Konychev, Alexander 19 3h 45' 10''
14 92  Marchetti, Moreno 20 3h 45' 10''
75 91  Landi, Marco 21 3h 45' 10''
7  UC Monaco 11h 15' 30'' 104 23
33 265  Karl, Ádám 18 3h 45' 10''
35 262  Feeley, Daire 21 3h 45' 10''
36 264  Gerrits, Ben 20 3h 45' 10''
8  Mastromarco Sensi Dover Bene.. 11h 15' 30'' 123 5
12 181  Sartori, Mirco 21 3h 45' 10''
28 183  Fiaschi, Tommaso 20 3h 45' 10''
83 185  Corradini, Michele 22 3h 45' 10''
9  Lotto-Soudal U23 11h 15' 30'' 125 4
8 65  Thijssen, Gerben 19 3h 45' 10''
24 64  Mertens, Julian 20 3h 45' 10''
93 61  Apers, Ruben 19 3h 45' 10''
10  SEG Racing Academy 11h 15' 30'' 130 3
29 161  Williams, Stephen 22 3h 45' 10''
49 164  Schelling, Ide 20 3h 45' 10''
52 163  Maas, Jan 22 3h 45' 10''
11  Team Wiggins 11h 15' 30'' 133 16
18 14  Cullaigh, Gabriel 22 3h 45' 10''
41 15  Downey, Mark 21 3h 45' 10''
74 11  Teggart, Matthew 22 3h 45' 10''
12  Polartec-Kometa 11h 15' 30'' 139 10
2 282  Moschetti, Matteo 21 3h 45' 10''
53 286  Gamper, Patrick 21 3h 45' 10''
84 285  Sevilla, Diego 22 3h 45' 10''
13  GS Maltinti Lampadari-Banco .. 11h 15' 30'' 140 29
40 111  Nesi, Nicolas 20 3h 45' 10''
46 112  Italiani, Davide 21 3h 45' 10''
54 115  Murgano, Marco 20 3h 45' 10''
14  Team Colpack 11h 15' 30'' 144 8
21 24  Dalla Valle, Nicolas 20 3h 45' 10''
43 22  Covi, Alessandro 19 3h 45' 10''
80 21  Botta, Davide 21 3h 45' 10''
15  IAM Excelsior 11h 15' 30'' 148 24
38 205  Guex, Quentin 21 3h 45' 10''
48 203  Mäder, Gino 21 3h 45' 10''
62 204  Schäppi, Martin 21 3h 45' 10''
16  Iseo Serrature Rime Carnova 11h 15' 30'' 151 27
15 106  Molteni, Marco 21 3h 45' 10''
27 104  Zambelli, Samuele 20 3h 45' 10''
109 105  Zandomeneghi, Simone 21 3h 45' 10''
17  Mitchelton-BikeExchange 11h 15' 30'' 153 21
11 3  Hennesy, Jacob 21 3h 45' 10''
69 1  Stannard, Robert 19 3h 45' 10''
73 2  Jenner, Samuel 21 3h 45' 10''
18  GSC Viris Vigevano Lomellina 11h 15' 30'' 163 19
13 221  Begnoni, Gianmarco 22 3h 45' 10''
56 222  Belleri, Michael 19 3h 45' 10''
94 225  Moreni, Gabriele 20 3h 45' 10''
19  Tirol Cycling Team 11h 15' 30'' 170 1
23 214  Friedrich, Marco 20 3h 45' 10''
59 212  Wildauer, Markus 20 3h 45' 10''
88 211  Schinnagel, Johannes 22 3h 45' 10''
20  Team Pala Fenice ASD 11h 15' 30'' 174 25
25 83  Colnaghi, Davide 20 3h 45' 10''
70 84  Conca, Filippo 19 3h 45' 10''
79 82  Colnaghi, Andrea 20 3h 45' 10''
21  ASD Ciclistica Malmantile 11h 15' 30'' 183 28
42 254  Iannelli, Giovanni 21 3h 45' 10''
55 251  Cantini, Matteo 20 3h 45' 10''
86 256  Sensi, Matteo 20 3h 45' 10''
22  Astana City 11h 15' 30'' 189 11
57 235  Shtein, Grigoriy 22 3h 45' 10''
65 231  Bayembayev, Olzhas 19 3h 45' 10''
67 233  Natarov, Yuriy 21 3h 45' 10''
23  Dimension Data for Qhubeka 11h 15' 30'' 195 22
39 144  Mozzato, Luca 20 3h 45' 10''
50 143  Sobrero, Matteo 21 3h 45' 10''
106 141  Innocenti, Simone 18 3h 45' 10''
24  VPM Porto Sant’Elpidio Monte.. 11h 15' 30'' 207 30
34 295  Di Guglielmo, Fabio 19 3h 45' 10''
45 293  Baldi, Francesco 22 3h 45' 10''
128 296  Sowiński, Artur 21 3h 45' 10''
25  Colombia 11h 15' 30'' 210 6
20 75  Paredes, Wilmar 22 3h 45' 10''
92 76  Rubio, Einer 20 3h 45' 10''
98 73  Muñoz, Cristian 22 3h 45' 10''
26  Cycling Team Friuli 11h 15' 30'' 226 15
63 176  Venchiarutti, Nicola 19 3h 45' 10''
78 174  Giuriato, Alberto 20 3h 45' 10''
85 172  Bais, Mattia 21 3h 45' 10''
27  Vendée U 11h 15' 30'' 242 26
32 272  Bernard, Enzo 20 3h 45' 10''
71 276  Jeannier, Emilien 19 3h 45' 10''
139 271  Gaillard, Marlon 22 3h 45' 10''
28  Lizarte Cycling Team 11h 15' 30'' 243 12
64 196  Márquez, Martí 22 3h 45' 10''
66 191  Sáenz, Nicolás 20 3h 45' 10''
113 192  Adriá, Roger 20 3h 45' 10''
29  General Store Bottoli 11h 15' 30'' 319 18
30 131  Dorigoni, Jakob 20 3h 45' 10''
144 132  Iversen, Rasmus 20 3h 45' 10''
145 136  Zoccarato, Samuele 20 3h 45' 10''
30  Zappi's Racing Team 11h 15' 30'' 338 17
105 242  Hardy, Ben 20 3h 45' 10''
110 245  James, Tim 20 3h 45' 10''
123 241  Double, Paul 21 3h 45' 10''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 212  Wildauer, Markus 20  Tirol Cycling Team 10h 30' 58'' -
2 34  Philipsen, Jasper 20  Hagens Berman Axeon 10h 31' 29'' + 00' 31'' -
3 282  Moschetti, Matteo 21  Polartec-Kometa 10h 31' 46'' + 00' 48'' + 8
4 22  Covi, Alessandro 19  Team Colpack 10h 31' 46'' + 00' 48'' - 1
5 185  Corradini, Michele 22  Mastromarco Sensi Dover .. 10h 31' 47'' + 00' 49'' - 1
6 143  Sobrero, Matteo 21  Dimension Data for Qhubeka 10h 31' 50'' + 00' 52'' - 1
7 1  Stannard, Robert 19  Mitchelton-BikeExchange 10h 31' 50'' + 00' 52'' - 1
8 32  Barta, Will 22  Hagens Berman Axeon 10h 31' 51'' + 00' 53'' - 1
9 75  Paredes, Wilmar 22  Colombia 10h 31' 51'' + 00' 53'' - 1
10 211  Schinnagel, Johannes 22  Tirol Cycling Team 10h 31' 51'' + 00' 53'' - 1
11 164  Schelling, Ide 20  SEG Racing Academy 10h 31' 51'' + 00' 53'' + 2
12 31  Almeida, João 19  Hagens Berman Axeon 10h 31' 52'' + 00' 54'' - 2
13 61  Apers, Ruben 19  Lotto-Soudal U23 10h 31' 52'' + 00' 54'' - 1
14 36  Bennett, Sean 22  Hagens Berman Axeon 10h 31' 55'' + 00' 57'' -
15 13  Donovan, Mark 19  Team Wiggins 10h 31' 57'' + 00' 59'' -
16 145  Bod, Stefan de 21  Dimension Data for Qhubeka 10h 31' 58'' + 01' 00'' -
17 163  Maas, Jan 22  SEG Racing Academy 10h 31' 59'' + 01' 01'' -
18 161  Williams, Stephen 22  SEG Racing Academy 10h 31' 59'' + 01' 01'' -
19 126  Rastelli, Luca 18  Biesse Carrera Gavardo 10h 32' 00'' + 01' 02'' -
20 51  Vlasov, Aleksandr 22  Russia 10h 32' 00'' + 01' 02'' -
21 192  Adriá, Roger 20  Lizarte Cycling Team 10h 32' 01'' + 01' 03'' -
22 63  Jaspers, Ward 20  Lotto-Soudal U23 10h 32' 01'' + 01' 03'' -
23 284  Ries, Michel 20  Polartec-Kometa 10h 32' 02'' + 01' 04'' -
24 52  Cherkasov, Nikolay 21  Russia 10h 32' 02'' + 01' 04'' -
25 72  Osorio, Alejandro 20  Colombia 10h 32' 03'' + 01' 05'' -
26 42  Dainese, Alberto 20  Zalf Euromobil Désirée F.. 10h 32' 03'' + 01' 05'' -
27 233  Natarov, Yuriy 21  Astana City 10h 32' 03'' + 01' 05'' -
28 64  Mertens, Julian 20  Lotto-Soudal U23 10h 32' 05'' + 01' 07'' -
29 174  Giuriato, Alberto 20  Cycling Team Friuli 10h 32' 06'' + 01' 08'' -
30 121  Colombo, Raul 21  Biesse Carrera Gavardo 10h 32' 06'' + 01' 08'' -
31 73  Muñoz, Cristian 22  Colombia 10h 32' 07'' + 01' 09'' -
32 2  Jenner, Samuel 21  Mitchelton-BikeExchange 10h 32' 07'' + 01' 09'' -
33 115  Murgano, Marco 20  GS Maltinti Lampadari-Ba.. 10h 32' 08'' + 01' 10'' -
34 232  Ulysbayev, Dinmukhammed 19  Astana City 10h 32' 09'' + 01' 11'' -
35 241  Double, Paul 21  Zappi's Racing Team 10h 32' 09'' + 01' 11'' -
36 95  Monaco, Alessandro 20  Petroli Firenze-Hopplà-M.. 10h 32' 09'' + 01' 11'' -
37 11  Teggart, Matthew 22  Team Wiggins 10h 32' 09'' + 01' 11'' -
38 93  Fortunato, Lorenzo 22  Petroli Firenze-Hopplà-M.. 10h 32' 10'' + 01' 12'' -
39 201  Bellia, Matteo 20  IAM Excelsior 10h 32' 12'' + 01' 14'' -
40 271  Gaillard, Marlon 22  Vendée U 10h 32' 13'' + 01' 15'' -
41 76  Rubio, Einer 20  Colombia 10h 32' 13'' + 01' 15'' -
42 172  Bais, Mattia 21  Cycling Team Friuli 10h 32' 15'' + 01' 17'' -
43 56  Nekrasov, Denis 21  Russia 10h 32' 16'' + 01' 18'' -
44 94  Garavaglia, Giacomo 21  Petroli Firenze-Hopplà-M.. 10h 32' 16'' + 01' 18'' -
45 255  Pugi, Gianni 21  ASD Ciclistica Malmantile 10h 32' 16'' + 01' 18'' -
46 234  Pronskiy, Vadim 20  Astana City 10h 32' 16'' + 01' 18'' -
47 74  Muñoz, Daniel 21  Colombia 10h 32' 19'' + 01' 21'' -
48 105  Zandomeneghi, Simone 21  Iseo Serrature Rime Carn.. 10h 32' 19'' + 01' 21'' -
49 214  Friedrich, Marco 20  Tirol Cycling Team 10h 32' 21'' + 01' 23'' + 1
50 46  Caiati, Aldo 19  Zalf Euromobil Désirée F.. 10h 32' 21'' + 01' 23'' - 1
51 191  Sáenz, Nicolás 20  Lizarte Cycling Team 10h 32' 21'' + 01' 23'' -
52 262  Feeley, Daire 21  UC Monaco 10h 32' 21'' + 01' 23'' -
53 132  Iversen, Rasmus 20  General Store Bottoli 10h 32' 21'' + 01' 23'' -
54 182  Covili, Luca 21  Mastromarco Sensi Dover .. 10h 32' 23'' + 01' 25'' -
55 21  Botta, Davide 21  Team Colpack 10h 32' 23'' + 01' 25'' -
56 33  Bjerg, Mikkel 19  Hagens Berman Axeon 10h 32' 25'' + 01' 27'' -
57 283  Cantón, Isaac 21  Polartec-Kometa 10h 32' 28'' + 01' 30'' -
58 186  La Terra Pirrè, Giuseppe 20  Mastromarco Sensi Dover .. 10h 32' 29'' + 01' 31'' -
59 124  Piccot, Michel 21  Biesse Carrera Gavardo 10h 32' 31'' + 01' 33'' -
60 151  Radice, Raffaele 21  Delio Gallina Colosio Eu.. 10h 32' 38'' + 01' 40'' -
61 195  Moreno, Iván 22  Lizarte Cycling Team 10h 32' 40'' + 01' 42'' -
62 84  Conca, Filippo 19  Team Pala Fenice ASD 10h 32' 42'' + 01' 44'' -
63 196  Márquez, Martí 22  Lizarte Cycling Team 10h 32' 42'' + 01' 44'' -
64 226  Rivi, Samuele 20  GSC Viris Vigevano Lomel.. 10h 32' 46'' + 01' 48'' -
65 43  Faresin, Edoardo 20  Zalf Euromobil Désirée F.. 10h 32' 48'' + 01' 50'' -
66 153  Di Felice, Francesco 21  Delio Gallina Colosio Eu.. 10h 32' 53'' + 01' 55'' -
67 193  Parra, José 21  Lizarte Cycling Team 10h 32' 59'' + 02' 01'' -
68 131  Dorigoni, Jakob 20  General Store Bottoli 10h 33' 07'' + 02' 09'' -
69 223  Bertone, Filippo 21  GSC Viris Vigevano Lomel.. 10h 33' 11'' + 02' 13'' -
70 231  Bayembayev, Olzhas 19  Astana City 10h 33' 18'' + 02' 20'' -
71 71  Jiménez, Luis 21  Colombia 10h 33' 28'' + 02' 30'' -
72 114  Kopshti, Ridion 21  GS Maltinti Lampadari-Ba.. 10h 33' 35'' + 02' 37'' -
73 66  Van Moer, Brent 20  Lotto-Soudal U23 10h 33' 45'' + 02' 47'' -
74 261  Castaño, Sebastian 21  UC Monaco 10h 33' 46'' + 02' 48'' -
75 26  Romano, Francesco 20  Team Colpack 10h 34' 08'' + 03' 10'' -
76 45  Ferri, Gregorio 21  Zalf Euromobil Désirée F.. 10h 36' 02'' + 05' 04'' -
77 204  Schäppi, Martin 21  IAM Excelsior 10h 36' 07'' + 05' 09'' -
78 23  Negrente, Marco 20  Team Colpack 10h 36' 14'' + 05' 16'' -
79 175  Orlandi, Massimo 19  Cycling Team Friuli 10h 36' 20'' + 05' 22'' -
80 222  Belleri, Michael 19  GSC Viris Vigevano Lomel.. 10h 36' 22'' + 05' 24'' -
81 244  Johnstone, Calum 20  Zappi's Racing Team 10h 36' 39'' + 05' 41'' -
82 295  Di Guglielmo, Fabio 19  VPM Porto Sant’Elpidio M.. 10h 36' 39'' + 05' 41'' -
83 135  Zanoni, Alberto 20  General Store Bottoli 10h 38' 13'' + 07' 15'' + 2
84 155  Capodicasa, Fabrizio 22  Delio Gallina Colosio Eu.. 10h 38' 20'' + 07' 22'' + 2
85 81  Branchini, Giulio 22  Team Pala Fenice ASD 10h 38' 31'' + 07' 33'' + 2
86 85  Cervellera, Andrea 19  Team Pala Fenice ASD 10h 38' 52'' + 07' 54'' + 3
87 274  Burgaudeau, Mathieu 19  Vendée U 10h 39' 20'' + 08' 22'' - 3
88 215  Burger, Sven 21  Tirol Cycling Team 10h 39' 40'' + 08' 42'' - 5
89 41  Lonardi, Giovanni 21  Zalf Euromobil Désirée F.. 10h 39' 46'' + 08' 48'' + 1
90 213  Zimmermann, Georg 20  Tirol Cycling Team 10h 39' 56'' + 08' 58'' + 1
91 281  López, Juan Pedro 20  Polartec-Kometa 10h 40' 05'' + 09' 07'' + 1
92 53  Kuriyanov, Stepan 21  Russia 10h 40' 08'' + 09' 10'' + 1
93 44  Battistella, Samuele 19  Zalf Euromobil Désirée F.. 10h 40' 11'' + 09' 13'' + 1
94 235  Shtein, Grigoriy 22  Astana City 10h 40' 14'' + 09' 16'' + 1
95 272  Bernard, Enzo 20  Vendée U 10h 40' 16'' + 09' 18'' + 1
96 171  Bais, Davide 20  Cycling Team Friuli 10h 40' 23'' + 09' 25'' + 1
97 106  Molteni, Marco 21  Iseo Serrature Rime Carn.. 10h 40' 29'' + 09' 31'' + 1
98 4  Morey, Drew 21  Mitchelton-BikeExchange 10h 40' 35'' + 09' 37'' + 2
99 173  Donegà, Matteo 20  Cycling Team Friuli 10h 40' 42'' + 09' 44'' + 2
100 35  Rice, Michael 22  Hagens Berman Axeon 10h 40' 48'' + 09' 50'' + 2
101 245  James, Tim 20  Zappi's Racing Team 10h 41' 08'' + 10' 10'' + 2
102 156  Zandri, Francesco 20  Delio Gallina Colosio Eu.. 10h 41' 38'' + 10' 40'' + 2
103 65  Thijssen, Gerben 19  Lotto-Soudal U23 10h 42' 15'' + 11' 17'' + 3
104 101  Grechi, Giacomo 21  Iseo Serrature Rime Carn.. 10h 42' 20'' + 11' 22'' + 3
105 134  Smarzaro, Daniel 20  General Store Bottoli 10h 42' 23'' + 11' 25'' - 17
106 15  Downey, Mark 21  Team Wiggins 10h 42' 32'' + 11' 34'' + 2
107 144  Mozzato, Luca 20  Dimension Data for Qhubeka 10h 42' 33'' + 11' 35'' + 2
108 103  Baldo, Mattia 20  Iseo Serrature Rime Carn.. 10h 42' 35'' + 11' 37'' + 2
109 273  Maître, Florian 21  Vendée U 10h 42' 44'' + 11' 46'' - 4
110 246  Wright, Jake 19  Zappi's Racing Team 10h 42' 56'' + 11' 58'' + 1
111 14  Cullaigh, Gabriel 22  Team Wiggins 10h 42' 59'' + 12' 01'' + 1
112 162  Affini, Edoardo 21  SEG Racing Academy 10h 43' 54'' + 12' 56'' - 13
113 183  Fiaschi, Tommaso 20  Mastromarco Sensi Dover .. 10h 44' 29'' + 13' 31'' + 1
114 123  Orlandi, Federico 21  Biesse Carrera Gavardo 10h 44' 33'' + 13' 35'' + 2
115 12  Walker, Joey 20  Team Wiggins 10h 45' 11'' + 14' 13'' - 2
116 263  Rivera, Brandon 22  UC Monaco 10h 45' 27'' + 14' 29'' + 2
117 102  Ferrari, Andrea 19  Iseo Serrature Rime Carn.. 10h 45' 54'' + 14' 56'' -
118 136  Zoccarato, Samuele 20  General Store Bottoli 10h 46' 16'' + 15' 18'' + 1
119 252  Gattuso, Dario 21  ASD Ciclistica Malmantile 10h 46' 23'' + 15' 25'' - 4
120 96  Konychev, Alexander 19  Petroli Firenze-Hopplà-M.. 10h 47' 00'' + 16' 02'' + 1
121 91  Landi, Marco 21  Petroli Firenze-Hopplà-M.. 10h 47' 06'' + 16' 08'' + 1
122 184  Baccio, Paolo 20  Mastromarco Sensi Dover .. 10h 47' 07'' + 16' 09'' + 1
123 104  Zambelli, Samuele 20  Iseo Serrature Rime Carn.. 10h 47' 27'' + 16' 29'' + 1
124 92  Marchetti, Moreno 20  Petroli Firenze-Hopplà-M.. 10h 47' 27'' + 16' 29'' + 1
125 62  Colman, Alex 19  Lotto-Soudal U23 10h 47' 39'' + 16' 41'' - 5
126 176  Venchiarutti, Nicola 19  Cycling Team Friuli 10h 48' 15'' + 17' 17'' -
127 253  Hernandez, Deins 20  ASD Ciclistica Malmantile 10h 48' 21'' + 17' 23'' -
128 264  Gerrits, Ben 20  UC Monaco 10h 48' 24'' + 17' 26'' -
129 294  D'Apote, Giuseppe 20  VPM Porto Sant’Elpidio M.. 10h 48' 31'' + 17' 33'' -
130 292  Genga, Andrea 20  VPM Porto Sant’Elpidio M.. 10h 48' 32'' + 17' 34'' -
131 266  Bonnefoix, Edouard 19  UC Monaco 10h 48' 34'' + 17' 36'' -
132 296  Sowiński, Artur 21  VPM Porto Sant’Elpidio M.. 10h 49' 13'' + 18' 15'' + 1
133 254  Iannelli, Giovanni 21  ASD Ciclistica Malmantile 10h 49' 15'' + 18' 17'' + 1
134 203  Mäder, Gino 21  IAM Excelsior 10h 50' 04'' + 19' 06'' + 1
135 54  Kulikovskiy, Alexandr 21  Russia 10h 50' 13'' + 19' 15'' + 2
136 286  Gamper, Patrick 21  Polartec-Kometa 10h 50' 16'' + 19' 18'' + 2
137 16  Fouché, James 20  Team Wiggins 10h 50' 20'' + 19' 22'' + 2
138 242  Hardy, Ben 20  Zappi's Racing Team 10h 50' 28'' + 19' 30'' + 2
139 291  Leone, Davide 21  VPM Porto Sant’Elpidio M.. 10h 50' 29'' + 19' 31'' + 2
140 194  Elosegui, Íñigo 20  Lizarte Cycling Team 10h 50' 32'' + 19' 34'' + 2
141 275  Ferron, Valentin 20  Vendée U 10h 51' 30'' + 20' 32'' - 5
142 202  Debons, Antonie 20  IAM Excelsior 10h 51' 45'' + 20' 47'' - 10
143 24  Dalla Valle, Nicolas 20  Team Colpack 10h 52' 08'' + 21' 10'' + 1
144 265  Karl, Ádám 18  UC Monaco 10h 52' 16'' + 21' 18'' + 1
145 293  Baldi, Francesco 22  VPM Porto Sant’Elpidio M.. 10h 52' 21'' + 21' 23'' + 1
146 285  Sevilla, Diego 22  Polartec-Kometa 10h 53' 34'' + 22' 36'' + 1
147 86  Volkau, Ilya 20  Team Pala Fenice ASD 10h 53' 57'' + 22' 59'' + 1
148 165  Hoole, Daan 19  SEG Racing Academy 10h 54' 13'' + 23' 15'' - 5
149 113  Mori, Filippo 20  GS Maltinti Lampadari-Ba.. 10h 55' 08'' + 24' 10'' -
150 116  Pietrini, Luigi 21  GS Maltinti Lampadari-Ba.. 10h 55' 14'' + 24' 16'' -
151 133  Borgo, Marco 22  General Store Bottoli 10h 55' 16'' + 24' 18'' -
152 6  Chaves, Brayan 21  Mitchelton-BikeExchange 10h 55' 20'' + 24' 22'' -
153 111  Nesi, Nicolas 20  GS Maltinti Lampadari-Ba.. 10h 55' 21'' + 24' 23'' -
154 224  Micheletti, Andrea 22  GSC Viris Vigevano Lomel.. 10h 55' 24'' + 24' 26'' -
155 251  Cantini, Matteo 20  ASD Ciclistica Malmantile 10h 55' 35'' + 24' 37'' -
156 25  Baldaccini, Davide 20  Team Colpack 10h 56' 43'' + 25' 45'' -
157 256  Sensi, Matteo 20  ASD Ciclistica Malmantile 10h 57' 26'' + 26' 28'' -
158 276  Jeannier, Emilien 19  Vendée U 10h 58' 05'' + 27' 07'' -
159 152  Galdoune, Amin 22  Delio Gallina Colosio Eu.. 10h 58' 10'' + 27' 12'' -
160 55  Taranenko, Vladislav 22  Russia 10h 58' 10'' + 27' 12'' -
161 205  Guex, Quentin 21  IAM Excelsior 10h 58' 11'' + 27' 13'' -
162 112  Italiani, Davide 21  GS Maltinti Lampadari-Ba.. 10h 58' 19'' + 27' 21'' -
163 83  Colnaghi, Davide 20  Team Pala Fenice ASD 10h 58' 28'' + 27' 30'' -
164 82  Colnaghi, Andrea 20  Team Pala Fenice ASD 10h 58' 33'' + 27' 35'' -
165 181  Sartori, Mirco 21  Mastromarco Sensi Dover .. 11h 00' 20'' + 29' 22'' + 1
166 142  Molini, Federico 19  Dimension Data for Qhubeka 11h 00' 33'' + 29' 35'' - 1
167 3  Hennesy, Jacob 21  Mitchelton-BikeExchange 11h 01' 33'' + 30' 35'' + 1
168 225  Moreni, Gabriele 20  GSC Viris Vigevano Lomel.. 11h 01' 48'' + 30' 50'' + 1
169 154  Kuś, Adam 19  Delio Gallina Colosio Eu.. 11h 01' 51'' + 30' 53'' + 1
170 243  Beake, Charlie 21  Zappi's Racing Team 11h 03' 12'' + 32' 14'' - 3
171 125  Moro, Stefano 20  Biesse Carrera Gavardo 11h 03' 43'' + 32' 45'' -
172 221  Begnoni, Gianmarco 22  GSC Viris Vigevano Lomel.. 11h 03' 56'' + 32' 58'' + 1
173 141  Innocenti, Simone 18  Dimension Data for Qhubeka 11h 04' 08'' + 33' 10'' + 1
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 282  Moschetti, Matteo 21  Polartec-Kometa 48 pts -
2 34  Philipsen, Jasper 20  Hagens Berman Axeon 45 pts -3 pts + 7
3 41  Lonardi, Giovanni 21  Zalf Euromobil Désirée F.. 45 pts -3 pts + 1
4 65  Thijssen, Gerben 19  Lotto-Soudal U23 35 pts -13 pts + 3
5 42  Dainese, Alberto 20  Zalf Euromobil Désirée F.. 31 pts -17 pts - 3
6 212  Wildauer, Markus 20  Tirol Cycling Team 25 pts -23 pts - 3
7 64  Mertens, Julian 20  Lotto-Soudal U23 25 pts -23 pts - 2
8 22  Covi, Alessandro 19  Team Colpack 22 pts -26 pts - 2
9 75  Paredes, Wilmar 22  Colombia 22 pts -26 pts - 1
10 92  Marchetti, Moreno 20  Petroli Firenze-Hopplà-M.. 21 pts -27 pts + 5
11 185  Corradini, Michele 22  Mastromarco Sensi Dover .. 20 pts -28 pts - 1
12 211  Schinnagel, Johannes 22  Tirol Cycling Team 18 pts -30 pts - 1
13 35  Rice, Michael 22  Hagens Berman Axeon 18 pts -30 pts
14 54  Kulikovskiy, Alexandr 21  Russia 18 pts -30 pts + 15
15 1  Stannard, Robert 19  Mitchelton-BikeExchange 17 pts -31 pts - 3
16 153  Di Felice, Francesco 21  Delio Gallina Colosio Eu.. 17 pts -31 pts + 18
17 172  Bais, Mattia 21  Cycling Team Friuli 16 pts -32 pts - 4
18 104  Zambelli, Samuele 20  Iseo Serrature Rime Carn.. 16 pts -32 pts - 4
19 45  Ferri, Gregorio 21  Zalf Euromobil Désirée F.. 15 pts -33 pts
20 52  Cherkasov, Nikolay 21  Russia 13 pts -35 pts - 4
21 235  Shtein, Grigoriy 22  Astana City 13 pts -35 pts - 4
22 192  Adriá, Roger 20  Lizarte Cycling Team 12 pts -36 pts - 4
23 24  Dalla Valle, Nicolas 20  Team Colpack 12 pts -36 pts - 4
24 152  Galdoune, Amin 22  Delio Gallina Colosio Eu.. 12 pts -36 pts
25 36  Bennett, Sean 22  Hagens Berman Axeon 11 pts -37 pts - 1
26 96  Konychev, Alexander 19  Petroli Firenze-Hopplà-M.. 11 pts -37 pts
27 161  Williams, Stephen 22  SEG Racing Academy 10 pts -38 pts - 7
28 15  Downey, Mark 21  Team Wiggins 10 pts -38 pts - 7
29 3  Hennesy, Jacob 21  Mitchelton-BikeExchange 10 pts -38 pts
30 126  Rastelli, Luca 18  Biesse Carrera Gavardo 9 pts -39 pts - 8
31 181  Sartori, Mirco 21  Mastromarco Sensi Dover .. 9 pts -39 pts
32 51  Vlasov, Aleksandr 22  Russia 8 pts -40 pts - 9
33 221  Begnoni, Gianmarco 22  GSC Viris Vigevano Lomel.. 8 pts -40 pts
34 73  Muñoz, Cristian 22  Colombia 6 pts -42 pts - 9
35 215  Burger, Sven 21  Tirol Cycling Team 6 pts -42 pts - 9
36 106  Molteni, Marco 21  Iseo Serrature Rime Carn.. 6 pts -42 pts
37 11  Teggart, Matthew 22  Team Wiggins 5 pts -43 pts - 10
38 163  Maas, Jan 22  SEG Racing Academy 4 pts -44 pts - 10
39 121  Colombo, Raul 21  Biesse Carrera Gavardo 3 pts -45 pts - 9
40 272  Bernard, Enzo 20  Vendée U 3 pts -45 pts - 9
41 14  Cullaigh, Gabriel 22  Team Wiggins 3 pts -45 pts
42 284  Ries, Michel 20  Polartec-Kometa 2 pts -46 pts - 10
43 123  Orlandi, Federico 21  Biesse Carrera Gavardo 2 pts -46 pts
44 94  Garavaglia, Giacomo 21  Petroli Firenze-Hopplà-M.. 1 pts -47 pts - 11
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 43  Faresin, Edoardo 20  Zalf Euromobil Désirée F.. 21 pts -
2 215  Burger, Sven 21  Tirol Cycling Team 13 pts -8 pts -
3 185  Corradini, Michele 22  Mastromarco Sensi Dover .. 10 pts -11 pts -
4 34  Philipsen, Jasper 20  Hagens Berman Axeon 9 pts -12 pts -
5 132  Iversen, Rasmus 20  General Store Bottoli 9 pts -12 pts -
6 91  Landi, Marco 21  Petroli Firenze-Hopplà-M.. 8 pts -13 pts -
7 212  Wildauer, Markus 20  Tirol Cycling Team 8 pts -13 pts -
8 134  Smarzaro, Daniel 20  General Store Bottoli 8 pts -13 pts -
9 1  Stannard, Robert 19  Mitchelton-BikeExchange 7 pts -14 pts -
10 81  Branchini, Giulio 22  Team Pala Fenice ASD 7 pts -14 pts -
11 75  Paredes, Wilmar 22  Colombia 6 pts -15 pts -
12 36  Bennett, Sean 22  Hagens Berman Axeon 6 pts -15 pts -
13 165  Hoole, Daan 19  SEG Racing Academy 6 pts -15 pts -
14 273  Maître, Florian 21  Vendée U 2 pts -19 pts -
15 136  Zoccarato, Samuele 20  General Store Bottoli 2 pts -19 pts -
16 62  Colman, Alex 19  Lotto-Soudal U23 1 pts -20 pts -
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 62  Colman, Alex 19  Lotto-Soudal U23 10 pts -
2 162  Affini, Edoardo 21  SEG Racing Academy 5 pts -5 pts
3 34  Philipsen, Jasper 20  Hagens Berman Axeon 3 pts -7 pts - 1
4 65  Thijssen, Gerben 19  Lotto-Soudal U23 3 pts -7 pts
5 136  Zoccarato, Samuele 20  General Store Bottoli 3 pts -7 pts - 2
6 164  Schelling, Ide 20  SEG Racing Academy 1 pts -9 pts
7 273  Maître, Florian 21  Vendée U 1 pts -9 pts - 3
8 92  Marchetti, Moreno 20  Petroli Firenze-Hopplà-M.. 1 pts -9 pts - 3
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 212  Wildauer, Markus 20  Tirol Cycling Team 10h 30' 58'' -
2 34  Philipsen, Jasper 20  Hagens Berman Axeon 10h 31' 29'' + 00' 31'' -
3 22  Covi, Alessandro 19  Team Colpack 10h 31' 46'' + 00' 48'' -
4 1  Stannard, Robert 19  Mitchelton-BikeExchange 10h 31' 50'' + 00' 52'' -
5 164  Schelling, Ide 20  SEG Racing Academy 10h 31' 51'' + 00' 53'' + 2
6 31  Almeida, João 19  Hagens Berman Axeon 10h 31' 52'' + 00' 54'' - 1
7 61  Apers, Ruben 19  Lotto-Soudal U23 10h 31' 52'' + 00' 54'' - 1
8 13  Donovan, Mark 19  Team Wiggins 10h 31' 57'' + 00' 59'' -
9 126  Rastelli, Luca 18  Biesse Carrera Gavardo 10h 32' 00'' + 01' 02'' -
10 192  Adriá, Roger 20  Lizarte Cycling Team 10h 32' 01'' + 01' 03'' -
11 284  Ries, Michel 20  Polartec-Kometa 10h 32' 02'' + 01' 04'' -
12 72  Osorio, Alejandro 20  Colombia 10h 32' 03'' + 01' 05'' -
13 42  Dainese, Alberto 20  Zalf Euromobil Désirée F.. 10h 32' 03'' + 01' 05'' -
14 174  Giuriato, Alberto 20  Cycling Team Friuli 10h 32' 06'' + 01' 08'' -
15 115  Murgano, Marco 20  GS Maltinti Lampadari-Ba.. 10h 32' 08'' + 01' 10'' -
16 232  Ulysbayev, Dinmukhammed 19  Astana City 10h 32' 09'' + 01' 11'' -
17 95  Monaco, Alessandro 20  Petroli Firenze-Hopplà-M.. 10h 32' 09'' + 01' 11'' -
18 76  Rubio, Einer 20  Colombia 10h 32' 13'' + 01' 15'' -
19 234  Pronskiy, Vadim 20  Astana City 10h 32' 16'' + 01' 18'' -
20 214  Friedrich, Marco 20  Tirol Cycling Team 10h 32' 21'' + 01' 23'' + 1
21 46  Caiati, Aldo 19  Zalf Euromobil Désirée F.. 10h 32' 21'' + 01' 23'' - 1
22 33  Bjerg, Mikkel 19  Hagens Berman Axeon 10h 32' 25'' + 01' 27'' -
23 84  Conca, Filippo 19  Team Pala Fenice ASD 10h 32' 42'' + 01' 44'' -
24 226  Rivi, Samuele 20  GSC Viris Vigevano Lomel.. 10h 32' 46'' + 01' 48'' -
25 43  Faresin, Edoardo 20  Zalf Euromobil Désirée F.. 10h 32' 48'' + 01' 50'' -
26 131  Dorigoni, Jakob 20  General Store Bottoli 10h 33' 07'' + 02' 09'' -
27 231  Bayembayev, Olzhas 19  Astana City 10h 33' 18'' + 02' 20'' -
28 66  Van Moer, Brent 20  Lotto-Soudal U23 10h 33' 45'' + 02' 47'' -
29 175  Orlandi, Massimo 19  Cycling Team Friuli 10h 36' 20'' + 05' 22'' -
30 222  Belleri, Michael 19  GSC Viris Vigevano Lomel.. 10h 36' 22'' + 05' 24'' -
31 244  Johnstone, Calum 20  Zappi's Racing Team 10h 36' 39'' + 05' 41'' -
32 295  Di Guglielmo, Fabio 19  VPM Porto Sant’Elpidio M.. 10h 36' 39'' + 05' 41'' -
33 135  Zanoni, Alberto 20  General Store Bottoli 10h 38' 13'' + 07' 15'' + 1
34 85  Cervellera, Andrea 19  Team Pala Fenice ASD 10h 38' 52'' + 07' 54'' + 1
35 274  Burgaudeau, Mathieu 19  Vendée U 10h 39' 20'' + 08' 22'' - 2
36 44  Battistella, Samuele 19  Zalf Euromobil Désirée F.. 10h 40' 11'' + 09' 13'' -
37 171  Bais, Davide 20  Cycling Team Friuli 10h 40' 23'' + 09' 25'' -
38 173  Donegà, Matteo 20  Cycling Team Friuli 10h 40' 42'' + 09' 44'' -
39 245  James, Tim 20  Zappi's Racing Team 10h 41' 08'' + 10' 10'' -
40 65  Thijssen, Gerben 19  Lotto-Soudal U23 10h 42' 15'' + 11' 17'' -
41 144  Mozzato, Luca 20  Dimension Data for Qhubeka 10h 42' 33'' + 11' 35'' -
42 246  Wright, Jake 19  Zappi's Racing Team 10h 42' 56'' + 11' 58'' -
43 102  Ferrari, Andrea 19  Iseo Serrature Rime Carn.. 10h 45' 54'' + 14' 56'' -
44 136  Zoccarato, Samuele 20  General Store Bottoli 10h 46' 16'' + 15' 18'' -
45 96  Konychev, Alexander 19  Petroli Firenze-Hopplà-M.. 10h 47' 00'' + 16' 02'' + 1
46 104  Zambelli, Samuele 20  Iseo Serrature Rime Carn.. 10h 47' 27'' + 16' 29'' + 1
47 92  Marchetti, Moreno 20  Petroli Firenze-Hopplà-M.. 10h 47' 27'' + 16' 29'' + 1
48 62  Colman, Alex 19  Lotto-Soudal U23 10h 47' 39'' + 16' 41'' - 3
49 176  Venchiarutti, Nicola 19  Cycling Team Friuli 10h 48' 15'' + 17' 17'' -
50 253  Hernandez, Deins 20  ASD Ciclistica Malmantile 10h 48' 21'' + 17' 23'' -
51 294  D'Apote, Giuseppe 20  VPM Porto Sant’Elpidio M.. 10h 48' 31'' + 17' 33'' -
52 266  Bonnefoix, Edouard 19  UC Monaco 10h 48' 34'' + 17' 36'' -
53 16  Fouché, James 20  Team Wiggins 10h 50' 20'' + 19' 22'' + 2
54 242  Hardy, Ben 20  Zappi's Racing Team 10h 50' 28'' + 19' 30'' + 2
55 194  Elosegui, Íñigo 20  Lizarte Cycling Team 10h 50' 32'' + 19' 34'' + 2
56 275  Ferron, Valentin 20  Vendée U 10h 51' 30'' + 20' 32'' - 2
57 202  Debons, Antonie 20  IAM Excelsior 10h 51' 45'' + 20' 47'' - 4
58 265  Karl, Ádám 18  UC Monaco 10h 52' 16'' + 21' 18'' + 1
59 165  Hoole, Daan 19  SEG Racing Academy 10h 54' 13'' + 23' 15'' - 1
60 25  Baldaccini, Davide 20  Team Colpack 10h 56' 43'' + 25' 45'' -
61 256  Sensi, Matteo 20  ASD Ciclistica Malmantile 10h 57' 26'' + 26' 28'' -
62 276  Jeannier, Emilien 19  Vendée U 10h 58' 05'' + 27' 07'' -
63 142  Molini, Federico 19  Dimension Data for Qhubeka 11h 00' 33'' + 29' 35'' -
64 225  Moreni, Gabriele 20  GSC Viris Vigevano Lomel.. 11h 01' 48'' + 30' 50'' -
65 154  Kuś, Adam 19  Delio Gallina Colosio Eu.. 11h 01' 51'' + 30' 53'' -
66 141  Innocenti, Simone 18  Dimension Data for Qhubeka 11h 04' 08'' + 33' 10'' + 1
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Tirol Cycling Team 31h 34' 57'' -
2  Hagens Berman Axeon 31h 35' 30'' + 00' 33'' -
3  SEG Racing Academy 31h 35' 33'' + 00' 36'' -
4  Lotto-Soudal U23 31h 35' 40'' + 00' 43'' -
5  Mastromarco Sensi Dover Benedetti 31h 36' 00'' + 01' 03'' -
6  Colombia 31h 36' 01'' + 01' 04'' -
7  Petroli Firenze-Hopplà-Maserati 31h 36' 02'' + 01' 05'' -
8  Team Colpack 31h 36' 03'' + 01' 06'' + 1
9  Russia 31h 36' 03'' + 01' 06'' - 1
10  Polartec-Kometa 31h 36' 04'' + 01' 07'' -
11  Astana City 31h 36' 26'' + 01' 29'' -
12  Lizarte Cycling Team 31h 36' 34'' + 01' 37'' -
13  Biesse Carrera Gavardo 31h 36' 36'' + 01' 39'' -
14  Zalf Euromobil Désirée Fior 31h 36' 41'' + 01' 44'' -
15  Cycling Team Friuli 31h 37' 05'' + 02' 08'' -
16  Team Wiggins 31h 40' 06'' + 05' 09'' -
17  Zappi's Racing Team 31h 41' 42'' + 06' 45'' -
18  General Store Bottoli 31h 41' 47'' + 06' 50'' -
19  GSC Viris Vigevano Lomellina 31h 41' 58'' + 07' 01'' -
20  Delio Gallina Colosio Eurofeed 31h 43' 46'' + 08' 49'' -
21  Mitchelton-BikeExchange 31h 44' 06'' + 09' 09'' -
22  Dimension Data for Qhubeka 31h 46' 19'' + 11' 22'' -
23  UC Monaco 31h 48' 14'' + 13' 17'' -
24  IAM Excelsior 31h 49' 04'' + 14' 07'' -
25  Team Pala Fenice ASD 31h 49' 50'' + 14' 53'' -
26  Vendée U 31h 50' 11'' + 15' 14'' -
27  Iseo Serrature Rime Carnova 31h 52' 52'' + 17' 55'' -
28  ASD Ciclistica Malmantile 31h 58' 41'' + 23' 44'' -
29  GS Maltinti Lampadari-Banco di Cambiano 32h 00' 43'' + 25' 46'' -
30  VPM Porto Sant’Elpidio Monte Urano 32h 01' 12'' + 26' 15'' -


© Wijnreder Media