Sorbolo Mezzani - Guastalla (25.4 km)

Route

 6 June 2021
 Profile  Individual time trial
 Start  Sorbolo Mezzani
 Finish  Guastalla
 Distance  25.4 km  (15.8 mi)
 Speed  51.486 km/h  (31.992 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 4
 Turner, Ben (TRI) 10h 26' 58''
 Ayuso, Juan (CPK) 50 points
 Colnaghi, Luca (TCI) 38 points
 Ayuso, Juan (CPK) 10h 27' 14''
 Team Colpack Ballan 31h 22' 12''

Results

#  Rider Age  Team Time Bonus
1 22  Baroncini, Filippo 20  Team Colpack Ballan 0h 29' 36'' - 10'' 2 11 9 -
2 2  Healy, Ben 20  Trinity Racing + 00' 00'' - 06'' 28 - - -
3 5  Turner, Ben 22  Trinity Racing + 00' 04'' - 04'' 1 9 - -
4 331  Charmig, Anthon 23  Uno-X Dare Development T.. + 00' 14'' 3 - - -
5 15  Van Eetvelt, Lennert 19  Lotto - Soudal U23 + 00' 20'' 5 19 - 2
6 83  Muluberhan, Henok 21  Team Qhubeka + 00' 31'' 6 6 - -
7 213  Hoole, Daan 22  SEG Racing Academy + 00' 31'' 88 - - -
8 21  Ayuso, Juan 18  Team Colpack Ballan + 00' 33'' 4 1 10 1
9 162  Balmer, Alexandre 21  Groupama - FDJ Continent.. + 00' 35'' 7 25 - -
10 211  Frigo, Marco 21  SEG Racing Academy + 00' 38'' 8 - - -
11 74  Tolio, Alex 21  Zalf Euromobil Fior + 00' 38'' 9 - - -
12 153  Mayrhoffer, Marius 20  Development Team DSM + 00' 42'' 69 - 16 -
13 332  Johannessen, Tobias 21  Uno-X Dare Development T.. + 00' 42'' 10 32 12 -
14 164  Thompson, Reuben 20  Groupama - FDJ Continent.. + 00' 44'' 21 - - 9
15 151  Garofoli, Gianmarco 18  Development Team DSM + 00' 45'' 39 26 - 13
16 333  Johannessen, Anders 21  Uno-X Dare Development T.. + 00' 51'' 25 - - -
17 243  Garrison, Michael 19  Hagens Berman Axeon + 00' 54'' 116 7 15 39
18 55  Tercero, Fernando 19  EOLO-Kometa Sub 23 + 00' 55'' 12 - - 4
19 25  Verre, Alessandro 19  Team Colpack Ballan + 00' 57'' 11 3 - 3
20 73  Raccani, Simone 20  Zalf Euromobil Fior + 01' 04'' 13 - - 5
21 154  Vandenabeele, Henri 21  Development Team DSM + 01' 06'' 14 - - -
22 1  Gloag, Thomas 19  Trinity Racing + 01' 07'' 15 31 - 6
23 321  Baldaccini, Davide 23  Petroli Firenze - Hopplà.. + 01' 08'' 16 - - -
24 133  Mifsud, Andréa 22  Swiss Racing Academy + 01' 11'' 24 28 7 -
25 242  Drizners, Jarrad 22  Hagens Berman Axeon + 01' 11'' 108 21 - -
26 214  Van Tricht, Stan 21  SEG Racing Academy + 01' 12'' 17 10 - -
27 163  Raugel, Antoine 22  Groupama - FDJ Continent.. + 01' 14'' 31 - - -
28 93  Hoeks, Daan 21  Holdsworth - Zappi + 01' 14'' 46 - - -
29 165  Berg, Marijn van den .. 21  Groupama - FDJ Continent.. + 01' 15'' 53 - - -
30 71  Benedetti, Gabriele 20  Zalf Euromobil Fior + 01' 20'' 18 22 - -
31 54  Piganzoli, Davide 18  EOLO-Kometa Sub 23 + 01' 24'' 32 - - 10
32 161  Pithie, Laurence 18  Groupama - FDJ Continent.. + 01' 25'' 75 23 - 25
33 191  Berasategi, Xabier 21  Laboral Kutxa + 01' 28'' 33 - - -
34 75  Zambanini, Edoardo 20  Zalf Euromobil Fior + 01' 28'' 19 16 18 7
35 202  Gómez, Germán 20  Colombia Tierra de Atlet.. + 01' 28'' 20 - - 8
36 203  Merchán, Didier 21  Colombia Tierra de Atlet.. + 01' 29'' 22 - - -
37 193  Iribar, Unai 21  Laboral Kutxa + 01' 30'' 44 20 5 -
38 62  Hellemose, Asbjørn 22  VC Mendrisio + 01' 31'' 23 - - -
39 292  El Gouzi, Omar 21  Iseo Serrature - Rime - .. + 01' 35'' 38 - - -
40 131  Charrin, Aloïs 20  Swiss Racing Academy + 01' 38'' 48 - - -
41 132  Froidevaux, Robin 22  Swiss Racing Academy + 01' 38'' 70 - - -
42 135  Voisard, Yannis 22  Swiss Racing Academy + 01' 39'' 37 - - -
43 275  Porta, Gabriele 21  Gallina - Ecotek - Colosio + 01' 40'' 26 - - -
44 142  García, Pablo 20  Caja Rural - Seguros RGA + 01' 42'' 43 - - 15
45 201  Casallas, Yeisson 21  Colombia Tierra de Atlet.. + 01' 42'' 30 34 21 -
46 155  Wilksch, Hannes 19  Development Team DSM + 01' 43'' 49 - 19 16
47 181  Ginestra, Lorenzo 20  Aran Cucine Vejus + 01' 46'' 40 - - -
48 65  Santaromita, Alessandro 21  VC Mendrisio + 01' 48'' 27 - - -
49 82  Coati, Luca 21  Team Qhubeka + 01' 49'' 133 - - -
50 35  Serrano, Javier 20  Biesse Arvedi + 01' 53'' 41 30 - 14
51 31  Belleri, Michael 22  Biesse Arvedi + 01' 53'' 47 27 2 -
52 14  Van Der Beken, Aaron 20  Lotto - Soudal U23 + 01' 54'' 42 - - -
53 53  Martin, Álex 21  EOLO-Kometa Sub 23 + 01' 59'' 45 - - -
54 204  Peña, Jesus 21  Colombia Tierra de Atlet.. + 02' 01'' 29 - - -
55 282  Carpene, Samuele 21  General Store - Effegibi.. + 02' 02'' 77 - - -
56 23  Gazzoli, Michele 22  Team Colpack Ballan + 02' 07'' 52 - - -
57 85  Puppio, Antonio 22  Team Qhubeka + 02' 08'' 162 - - -
58 32  Bonelli, Alessio 19  Biesse Arvedi + 02' 10'' 35 5 11 11
59 335  Skivild, Robin 19  Uno-X Dare Development T.. + 02' 19'' 97 - - 28
60 205  Rojas, Brandon 18  Colombia Tierra de Atlet.. + 02' 21'' 54 - - 17
61 72  Guzzo, Federico 19  Zalf Euromobil Fior + 02' 21'' 148 - - 48
62 11  De Lie, Arnaud 19  Lotto - Soudal U23 + 02' 24'' 72 17 - 23
63 101  Abenante, Pasquale 23  Velo Racing Palazzago + 02' 24'' 34 29 - -
64 215  Wood, Harrison 20  SEG Racing Academy + 02' 28'' 67 - - -
65 254  Stepanov, Andrei 22  Gazprom - Rusvelo U23 + 02' 29'' 127 - - -
66 122  Milesi, Lorenzo 19  Beltrami TSA - Tre Colli + 02' 29'' 101 - - 31
67 284  Mignolli, Gianluca 20  General Store - Effegibi.. + 02' 30'' 80 - - -
68 41  Buratti, Nicolò 19  Cycling Team Friuli + 02' 30'' 36 8 - 12
69 324  Ghigino, Valter 20  Petroli Firenze - Hopplà.. + 02' 30'' 112 - - -
70 325  Nencini, Tommaso 20  Petroli Firenze - Hopplà.. + 02' 32'' 156 - - -
71 51  Bennassar, Joan 22  EOLO-Kometa Sub 23 + 02' 33'' 136 - - -
72 84  Pritzen, Marc 21  Team Qhubeka + 02' 36'' 98 - - -
73 234  Vinokourov, Nicolas 18  UC Monaco + 02' 36'' 110 - - 35
74 315  Nieri, Alessio 20  Mastromarco Sensi FC Nib.. + 02' 37'' 57 - - 18
75 294  Raimondi, Alex 21  Iseo Serrature - Rime - .. + 02' 39'' 50 - - -
76 42  Carretta, Riccardo 20  Cycling Team Friuli + 02' 40'' 128 - - 44
77 91  Agrotis, Alexandros 22  Holdsworth - Zappi + 02' 40'' 96 - - -
78 61  Gaffuri, Mattia 21  VC Mendrisio + 02' 42'' 61 - - -
79 12  Van Boven, Luca 21  Lotto - Soudal U23 + 02' 45'' 76 - - -
80 123  Parisini, Nicolò 21  Beltrami TSA - Tre Colli + 02' 47'' 59 - - -
81 33  Carboni, Matteo 21  Biesse Arvedi + 02' 47'' 60 - - -
82 312  Magli, Filippo 22  Mastromarco Sensi FC Nib.. + 02' 49'' 51 - - -
83 13  Ponsaerts, Thibaut 20  Lotto - Soudal U23 + 02' 51'' 95 - - -
84 252  Popov, Anton 22  Gazprom - Rusvelo U23 + 02' 56'' 158 - - -
85 192  Etxeberria, Asier 22  Laboral Kutxa + 02' 59'' 62 - - -
86 241  Andrade, Pedro 21  Hagens Berman Axeon + 03' 00'' 65 - - -
87 322  Cervellera, Andrea 22  Petroli Firenze - Hopplà.. + 03' 00'' 55 15 3 -
88 341  Carollo, Francesco 20  Rappresentativa Interreg.. + 03' 05'' 102 13 14 -
89 44  Pietrobon, Andrea 22  Cycling Team Friuli + 03' 06'' 119 - - -
90 281  Agostini, Nicholas 20  General Store - Effegibi.. + 03' 06'' 64 - - -
91 314  Molini, Federico 22  Mastromarco Sensi FC Nib.. + 03' 07'' 120 - - -
92 291  Bagatin, Christian 18  Iseo Serrature - Rime - .. + 03' 07'' 135 - - 45
93 4  Rees, Oliver 20  Trinity Racing + 03' 10'' 155 - - 50
94 262  Bobbo, Riccardo 22  Work Service - Marchiol .. + 03' 12'' 142 4 20 -
95 222  Grinkevich, Mark 20  Minsk Cycling Club + 03' 13'' 166 - - 55
96 43  Petrelli, Gabriele 20  Cycling Team Friuli + 03' 15'' 149 - - -
97 264  Paties, Eric 18  Work Service - Marchiol .. + 03' 16'' 137 - - 46
98 345  Draghi, Guido 19  Rappresentativa Interreg.. + 03' 18'' 121 - - 42
99 95  Sens, Connor 21  Holdsworth - Zappi + 03' 21'' 143 - - -
100 283  Menegotto, Jacopo 20  General Store - Effegibi.. + 03' 22'' 84 - - -
101 134  Müller, Reto 23  Swiss Racing Academy + 03' 23'' 109 - - -
102 302  Cavallo, Luca 21  LAN Service - Gran Monfe.. + 03' 27'' 56 - - -
103 111  Busatto, Francesco 18  UC Trevigiani - Campana .. + 03' 27'' 66 - - 20
104 152  Heinschke, Leon 21  Development Team DSM + 03' 29'' 81 - 13 -
105 144  Abetxuko, Andoni 21  Caja Rural - Seguros RGA + 03' 30'' 152 - - -
106 344  Galimberti, Francesco 20  Rappresentativa Interreg.. + 03' 31'' 71 - - 22
107 212  Chromy, Kyle 19  SEG Racing Academy + 03' 35'' 115 - - 38
108 3  Lamperti, Luke 18  Trinity Racing + 03' 35'' 169 - - 57
109 104  Garzón, Marlón 22  Velo Racing Palazzago + 03' 36'' 58 - - -
110 223  Kiryevich, Artur 20  Minsk Cycling Club + 03' 37'' 167 - - -
111 141  Arriolabengoa, Julen 20  Caja Rural - Seguros RGA + 03' 40'' 68 - - 21
112 263  Di Benedetto, Stefano 23  Work Service - Marchiol .. + 03' 40'' 126 - - -
113 346  Guerra, Andrea 19  Rappresentativa Interreg.. + 03' 42'' 82 - - 26
114 334  Kulset, Magnus 20  Uno-X Dare Development T.. + 03' 43'' 83 - - -
115 303  Rigollet, Laurent 21  LAN Service - Gran Monfe.. + 03' 44'' 79 24 6 -
116 34  Ciuccarelli, Riccardo 21  Biesse Arvedi + 03' 44'' 153 - - -
117 342  Cortese, Jacopo 20  Rappresentativa Interreg.. + 03' 45'' 89 - - -
118 94  Krijnsen, Jelte 20  Holdsworth - Zappi + 03' 45'' 139 - - 47
119 173  Dapporto, Davide 20  InEmiliaRomagna Cycling .. + 03' 48'' 103 - - 32
120 233  Mehagnoul, Marc 22  UC Monaco + 03' 49'' 146 - - -
121 271  Calzoni, Walter 19  Gallina - Ecotek - Colosio + 03' 50'' 63 - - 19
122 311  Spinelli, Nicholas 20  Mastromarco Sensi FC Nib.. + 03' 51'' 106 - - -
123 121  Grendene, Marco 20  Beltrami TSA - Tre Colli + 03' 52'' 140 - - -
124 313  Venturini, Alessandro 20  Mastromarco Sensi FC Nib.. + 03' 52'' 160 - - 52
125 195  Ruiz, Ibai 19  Laboral Kutxa + 03' 56'' 118 - - 41
126 235  Vinokourov, Alexandre 18  UC Monaco + 03' 59'' 99 - - 29
127 172  Cantoni, Andrea 20  InEmiliaRomagna Cycling .. + 04' 00'' 78 2 8 -
128 255  Yatsenko, Ivan 20  Gazprom - Rusvelo U23 + 04' 03'' 123 - - -
129 105  Fantoni, Matteo 21  Velo Racing Palazzago + 04' 06'' 145 - - -
130 183  Malaver, Brayan 19  Aran Cucine Vejus + 04' 07'' 104 - - 33
131 45  Sandri, Edoardo 19  Cycling Team Friuli + 04' 07'' 111 - - 36
132 194  Isasa, Xabier 19  Laboral Kutxa + 04' 08'' 92 - - 27
133 185  Parravano, Francesco 20  Aran Cucine Vejus + 04' 11'' 122 - - -
134 171  Ansaloni, Emanuele 21  InEmiliaRomagna Cycling .. + 04' 13'' 85 - - -
135 231  Sanchez, Pablo 18  UC Monaco + 04' 16'' 161 - - 53
136 63  Knudsen, Oliver 22  VC Mendrisio + 04' 17'' 90 - - -
137 145  Pira, Yesid 21  Caja Rural - Seguros RGA + 04' 21'' 73 - - -
138 272  Bauce, Davide 21  Gallina - Ecotek - Colosio + 04' 22'' 86 - - -
139 81  Bonaldo, Kevin 20  Team Qhubeka + 04' 23'' 130 - - -
140 304  Rizza, Stefano 20  LAN Service - Gran Monfe.. + 04' 24'' 100 - - 30
141 115  Pellegrini, Cristoffer 19  UC Trevigiani - Campana .. + 04' 27'' 74 - - 24
142 174  Gallo, Andrea 20  InEmiliaRomagna Cycling .. + 04' 29'' 124 - - 43
143 305  Rubino, Samuele 21  LAN Service - Gran Monfe.. + 04' 32'' 125 - - -
144 251  Martynov, Nikita 21  Gazprom - Rusvelo U23 + 04' 33'' 131 - - -
145 114  Ongaro, Davide 19  UC Trevigiani - Campana .. + 04' 37'' 163 - - 54
146 265  Zecchin, Michael 19  Work Service - Marchiol .. + 04' 37'' 117 - - 40
147 323  Ferri, Edoardo 21  Petroli Firenze - Hopplà.. + 04' 39'' 132 14 17 -
148 92  Gilbertson, Theo 20  Holdsworth - Zappi + 04' 42'' 107 - - -
149 103  D'Aniello, Immanuel 19  Velo Racing Palazzago + 04' 44'' 105 - - 34
150 113  Colnaghi, Luca 22  UC Trevigiani - Campana .. + 04' 47'' 91 12 1 -
151 224  Marchuk, Dzianis 21  Minsk Cycling Club + 04' 50'' 164 - - -
152 285  Rocchetta, Cristian 23  General Store - Effegibi.. + 04' 51'' 144 - - -
153 125  Pesenti, Thomas 21  Beltrami TSA - Tre Colli + 04' 54'' 150 - - -
154 343  Di Bernardo, Nicolò 20  Rappresentativa Interreg.. + 04' 54'' 141 - - -
155 143  Huera, Richard 22  Caja Rural - Seguros RGA + 05' 00'' 151 - - -
156 293  Masotto, Leandro 22  Iseo Serrature - Rime - .. + 05' 02'' 87 - - -
157 24  Martinelli, Alessio 20  Team Colpack Ballan + 05' 05'' 113 - - 37
158 295  Zambelli, Samuele 23  Iseo Serrature - Rime - .. + 05' 08'' 93 - - -
159 182  Lolli, Marco 21  Aran Cucine Vejus + 05' 11'' 129 - - -
160 64  Motti, Alessandro 20  VC Mendrisio + 05' 12'' 114 - - -
161 274  Leoni, Alberto 20  Gallina - Ecotek - Colosio + 05' 18'' 165 - - -
162 175  Tarozzi, Manuele 22  InEmiliaRomagna Cycling .. + 05' 21'' 94 18 4 -
163 232  Karl, Ádám 21  UC Monaco + 05' 33'' 147 - - -
164 261  Mentil, Patrick 20  Work Service - Marchiol .. + 05' 38'' 154 - - 49
165 184  Marziale, Luca 19  Aran Cucine Vejus + 05' 39'' 168 - - 56
166 273  Belloni, Manuel 23  Gallina - Ecotek - Colosio + 05' 45'' 134 33 - -
167 102  Consolaro, Christopher 21  Velo Racing Palazzago + 05' 47'' 157 - - -
168 221  Harbach, Artsiom 21  Minsk Cycling Club + 06' 02'' 138 - - -
169 124  Peschi, Lorenzo 19  Beltrami TSA - Tre Colli + 06' 36'' 159 - - 51
170 301  Carrò, Simone 20  LAN Service - Gran Monfe.. + 06' 42'' 171 - - -
171 112  Cassol, Daniel 18  UC Trevigiani - Campana .. + 07' 54'' 170 - - 58
DNS 52  Hernaiz, Vicente 22  EOLO-Kometa Sub 23
Km   Sprint #  Rider  Team Points Bonus
85.0   Mercato Saraceno 1 2  Healy, Ben  Trinity Racing 5 pts -
2 331  Charmig, Anthon  Uno-X Dare Development T.. 3 pts -
3 213  Hoole, Daan  SEG Racing Academy 1 pts -
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Trinity Racing 1h 29' 59'' 27 3
2 2  Healy, Ben 20 0h 29' 36''
3 5  Turner, Ben 22 0h 29' 40''
22 1  Gloag, Thomas 19 0h 30' 43''
2  Team Colpack Ballan 1h 30' 18'' 28 1
1 22  Baroncini, Filippo 20 0h 29' 36''
8 21  Ayuso, Juan 18 0h 30' 09''
19 25  Verre, Alessandro 19 0h 30' 33''
3  Uno-X Dare Development Team 1h 30' 35'' 33 2
4 331  Charmig, Anthon 23 0h 29' 50''
13 332  Johannessen, Tobias 21 0h 30' 18''
16 333  Johannessen, Anders 21 0h 30' 27''
4  SEG Racing Academy 1h 31' 09'' 43 8
7 213  Hoole, Daan 22 0h 30' 07''
10 211  Frigo, Marco 21 0h 30' 14''
26 214  Van Tricht, Stan 21 0h 30' 48''
5  Development Team DSM 1h 31' 21'' 48 9
12 153  Mayrhoffer, Marius 20 0h 30' 18''
15 151  Garofoli, Gianmarco 18 0h 30' 21''
21 154  Vandenabeele, Henri 21 0h 30' 42''
6  Groupama - FDJ Continentale 1h 31' 21'' 50 5
9 162  Balmer, Alexandre 21 0h 30' 11''
14 164  Thompson, Reuben 20 0h 30' 20''
27 163  Raugel, Antoine 22 0h 30' 50''
7  Zalf Euromobil Fior 1h 31' 50'' 61 4
11 74  Tolio, Alex 21 0h 30' 14''
20 73  Raccani, Simone 20 0h 30' 40''
30 71  Benedetti, Gabriele 20 0h 30' 56''
8  EOLO-Kometa Sub 23 1h 33' 06'' 102 7
18 55  Tercero, Fernando 19 0h 30' 31''
31 54  Piganzoli, Davide 18 0h 31' 00''
53 53  Martin, Álex 21 0h 31' 35''
9  Swiss Racing Academy 1h 33' 15'' 105 10
24 133  Mifsud, Andréa 22 0h 30' 47''
40 131  Charrin, Aloïs 20 0h 31' 14''
41 132  Froidevaux, Robin 22 0h 31' 14''
10  Team Qhubeka 1h 33' 16'' 112 29
6 83  Muluberhan, Henok 21 0h 30' 07''
49 82  Coati, Luca 21 0h 31' 25''
57 85  Puppio, Antonio 22 0h 31' 44''
11  Lotto - Soudal U23 1h 33' 26'' 119 14
5 15  Van Eetvelt, Lennert 19 0h 29' 56''
52 14  Van Der Beken, Aaron 20 0h 31' 30''
62 11  De Lie, Arnaud 19 0h 32' 00''
12  Colombia Tierra de Atletas -.. 1h 33' 27'' 116 6
35 202  Gómez, Germán 20 0h 31' 04''
36 203  Merchán, Didier 21 0h 31' 05''
45 201  Casallas, Yeisson 21 0h 31' 18''
13  Hagens Berman Axeon 1h 33' 53'' 128 30
17 243  Garrison, Michael 19 0h 30' 30''
25 242  Drizners, Jarrad 22 0h 30' 47''
86 241  Andrade, Pedro 21 0h 32' 36''
14  Biesse Arvedi 1h 34' 44'' 159 12
50 35  Serrano, Javier 20 0h 31' 29''
51 31  Belleri, Michael 22 0h 31' 29''
58 32  Bonelli, Alessio 19 0h 31' 46''
15  Laboral Kutxa 1h 34' 45'' 155 13
33 191  Berasategi, Xabier 21 0h 31' 04''
37 193  Iribar, Unai 21 0h 31' 06''
85 192  Etxeberria, Asier 22 0h 32' 35''
16  VC Mendrisio 1h 34' 49'' 164 11
38 62  Hellemose, Asbjørn 22 0h 31' 07''
48 65  Santaromita, Alessandro 21 0h 31' 24''
78 61  Gaffuri, Mattia 21 0h 32' 18''
17  Petroli Firenze - Hopplà - D.. 1h 34' 58'' 162 24
23 321  Baldaccini, Davide 23 0h 30' 44''
69 324  Ghigino, Valter 20 0h 32' 06''
70 325  Nencini, Tommaso 20 0h 32' 08''
18  Holdsworth - Zappi 1h 36' 03'' 204 26
28 93  Hoeks, Daan 21 0h 30' 50''
77 91  Agrotis, Alexandros 22 0h 32' 16''
99 95  Sens, Connor 21 0h 32' 57''
19  Iseo Serrature - Rime - Carn.. 1h 36' 09'' 206 15
39 292  El Gouzi, Omar 21 0h 31' 11''
75 294  Raimondi, Alex 21 0h 32' 15''
92 291  Bagatin, Christian 18 0h 32' 43''
20  General Store - Effegibi - F.. 1h 36' 26'' 212 18
55 282  Carpene, Samuele 21 0h 31' 38''
67 284  Mignolli, Gianluca 20 0h 32' 06''
90 281  Agostini, Nicholas 20 0h 32' 42''
21  Cycling Team Friuli 1h 37' 04'' 233 28
68 41  Buratti, Nicolò 19 0h 32' 06''
76 42  Carretta, Riccardo 20 0h 32' 16''
89 44  Pietrobon, Andrea 22 0h 32' 42''
22  Mastromarco Sensi FC Nibali 1h 37' 21'' 247 19
74 315  Nieri, Alessio 20 0h 32' 13''
82 312  Magli, Filippo 22 0h 32' 25''
91 314  Molini, Federico 22 0h 32' 43''
23  Caja Rural - Seguros RGA 1h 37' 40'' 260 16
44 142  García, Pablo 20 0h 31' 18''
105 144  Abetxuko, Andoni 21 0h 33' 06''
111 141  Arriolabengoa, Julen 20 0h 33' 16''
24  Beltrami TSA - Tre Colli 1h 37' 56'' 269 31
66 122  Milesi, Lorenzo 19 0h 32' 05''
80 123  Parisini, Nicolò 21 0h 32' 23''
123 121  Grendene, Marco 20 0h 33' 28''
25  Gazprom - Rusvelo U23 1h 38' 16'' 277 34
65 254  Stepanov, Andrei 22 0h 32' 05''
84 252  Popov, Anton 22 0h 32' 32''
128 255  Yatsenko, Ivan 20 0h 33' 39''
26  Gallina - Ecotek - Colosio 1h 38' 40'' 302 17
43 275  Porta, Gabriele 21 0h 31' 16''
121 271  Calzoni, Walter 19 0h 33' 26''
138 272  Bauce, Davide 21 0h 33' 58''
27  Rappresentativa Interregionale 1h 38' 42'' 292 22
88 341  Carollo, Francesco 20 0h 32' 41''
98 345  Draghi, Guido 19 0h 32' 54''
106 344  Galimberti, Francesco 20 0h 33' 07''
28  Aran Cucine Vejus 1h 38' 52'' 310 27
47 181  Ginestra, Lorenzo 20 0h 31' 22''
130 183  Malaver, Brayan 19 0h 33' 43''
133 185  Parravano, Francesco 20 0h 33' 47''
29  Velo Racing Palazzago 1h 38' 54'' 301 21
63 101  Abenante, Pasquale 23 0h 32' 00''
109 104  Garzón, Marlón 22 0h 33' 12''
129 105  Fantoni, Matteo 21 0h 33' 42''
30  Work Service - Marchiol - Dy.. 1h 38' 56'' 303 33
94 262  Bobbo, Riccardo 22 0h 32' 48''
97 264  Paties, Eric 18 0h 32' 52''
112 263  Di Benedetto, Stefano 23 0h 33' 16''
31  UC Monaco 1h 39' 12'' 319 32
73 234  Vinokourov, Nicolas 18 0h 32' 12''
120 233  Mehagnoul, Marc 22 0h 33' 25''
126 235  Vinokourov, Alexandre 18 0h 33' 35''
32  LAN Service - Gran Monferrato 1h 40' 23'' 357 20
102 302  Cavallo, Luca 21 0h 33' 03''
115 303  Rigollet, Laurent 21 0h 33' 20''
140 304  Rizza, Stefano 20 0h 34' 00''
33  Minsk Cycling Club 1h 40' 28'' 356 35
95 222  Grinkevich, Mark 20 0h 32' 49''
110 223  Kiryevich, Artur 20 0h 33' 13''
151 224  Marchuk, Dzianis 21 0h 34' 26''
34  InEmiliaRomagna Cycling Team 1h 40' 49'' 380 25
119 173  Dapporto, Davide 20 0h 33' 24''
127 172  Cantoni, Andrea 20 0h 33' 36''
134 171  Ansaloni, Emanuele 21 0h 33' 49''
35  UC Trevigiani - Campana - Im.. 1h 41' 19'' 389 23
103 111  Busatto, Francesco 18 0h 33' 03''
141 115  Pellegrini, Cristoffer 19 0h 34' 03''
145 114  Ongaro, Davide 19 0h 34' 13''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 5  Turner, Ben 22  Trinity Racing 10h 26' 58'' + 3
2 22  Baroncini, Filippo 20  Team Colpack Ballan 10h 26' 59'' + 00' 01'' + 8
3 331  Charmig, Anthon 23  Uno-X Dare Development T.. 10h 27' 13'' + 00' 15'' + 25
4 21  Ayuso, Juan 18  Team Colpack Ballan 10h 27' 14'' + 00' 16'' - 3
5 15  Van Eetvelt, Lennert 19  Lotto - Soudal U23 10h 27' 19'' + 00' 21'' + 7
6 83  Muluberhan, Henok 21  Team Qhubeka 10h 27' 21'' + 00' 23'' - 3
7 162  Balmer, Alexandre 21  Groupama - FDJ Continent.. 10h 27' 34'' + 00' 36'' + 20
8 211  Frigo, Marco 21  SEG Racing Academy 10h 27' 37'' + 00' 39'' + 18
9 74  Tolio, Alex 21  Zalf Euromobil Fior 10h 27' 37'' + 00' 39'' + 10
10 332  Johannessen, Tobias 21  Uno-X Dare Development T.. 10h 27' 41'' + 00' 43'' + 8
11 25  Verre, Alessandro 19  Team Colpack Ballan 10h 27' 43'' + 00' 45'' - 9
12 55  Tercero, Fernando 19  EOLO-Kometa Sub 23 10h 27' 54'' + 00' 56'' + 10
13 73  Raccani, Simone 20  Zalf Euromobil Fior 10h 28' 03'' + 01' 05'' + 11
14 154  Vandenabeele, Henri 21  Development Team DSM 10h 28' 05'' + 01' 07'' - 3
15 1  Gloag, Thomas 19  Trinity Racing 10h 28' 06'' + 01' 08'' + 8
16 321  Baldaccini, Davide 23  Petroli Firenze - Hopplà.. 10h 28' 07'' + 01' 09'' + 4
17 214  Van Tricht, Stan 21  SEG Racing Academy 10h 28' 11'' + 01' 13'' - 11
18 71  Benedetti, Gabriele 20  Zalf Euromobil Fior 10h 28' 19'' + 01' 21'' - 5
19 75  Zambanini, Edoardo 20  Zalf Euromobil Fior 10h 28' 27'' + 01' 29'' - 12
20 202  Gómez, Germán 20  Colombia Tierra de Atlet.. 10h 28' 27'' + 01' 29'' + 5
21 164  Thompson, Reuben 20  Groupama - FDJ Continent.. 10h 28' 28'' + 01' 30'' + 12
22 203  Merchán, Didier 21  Colombia Tierra de Atlet.. 10h 28' 28'' + 01' 30'' - 5
23 62  Hellemose, Asbjørn 22  VC Mendrisio 10h 28' 30'' + 01' 32'' - 9
24 133  Mifsud, Andréa 22  Swiss Racing Academy 10h 28' 33'' + 01' 35'' + 7
25 333  Johannessen, Anders 21  Uno-X Dare Development T.. 10h 28' 35'' + 01' 37'' + 9
26 275  Porta, Gabriele 21  Gallina - Ecotek - Colosio 10h 28' 39'' + 01' 41'' - 5
27 65  Santaromita, Alessandro 21  VC Mendrisio 10h 28' 47'' + 01' 49'' - 12
28 2  Healy, Ben 20  Trinity Racing 10h 28' 48'' + 01' 50'' + 35
29 204  Peña, Jesus 21  Colombia Tierra de Atlet.. 10h 29' 00'' + 02' 02'' - 13
30 201  Casallas, Yeisson 21  Colombia Tierra de Atlet.. 10h 29' 01'' + 02' 03'' -
31 163  Raugel, Antoine 22  Groupama - FDJ Continent.. 10h 29' 06'' + 02' 08'' + 9
32 54  Piganzoli, Davide 18  EOLO-Kometa Sub 23 10h 29' 08'' + 02' 10'' + 3
33 191  Berasategi, Xabier 21  Laboral Kutxa 10h 29' 12'' + 02' 14'' - 1
34 101  Abenante, Pasquale 23  Velo Racing Palazzago 10h 29' 23'' + 02' 25'' - 26
35 32  Bonelli, Alessio 19  Biesse Arvedi 10h 29' 26'' + 02' 28'' - 6
36 41  Buratti, Nicolò 19  Cycling Team Friuli 10h 29' 29'' + 02' 31'' - 31
37 135  Voisard, Yannis 22  Swiss Racing Academy 10h 29' 31'' + 02' 33'' + 4
38 292  El Gouzi, Omar 21  Iseo Serrature - Rime - .. 10h 29' 32'' + 02' 34'' + 5
39 151  Garofoli, Gianmarco 18  Development Team DSM 10h 29' 33'' + 02' 35'' + 15
40 181  Ginestra, Lorenzo 20  Aran Cucine Vejus 10h 29' 43'' + 02' 45'' + 5
41 35  Serrano, Javier 20  Biesse Arvedi 10h 29' 45'' + 02' 47'' + 1
42 14  Van Der Beken, Aaron 20  Lotto - Soudal U23 10h 29' 46'' + 02' 48'' - 6
43 142  García, Pablo 20  Caja Rural - Seguros RGA 10h 29' 47'' + 02' 49'' + 5
44 193  Iribar, Unai 21  Laboral Kutxa 10h 29' 52'' + 02' 54'' + 6
45 53  Martin, Álex 21  EOLO-Kometa Sub 23 10h 29' 56'' + 02' 58'' + 1
46 93  Hoeks, Daan 21  Holdsworth - Zappi 10h 30' 02'' + 03' 04'' + 6
47 31  Belleri, Michael 22  Biesse Arvedi 10h 30' 18'' + 03' 20'' + 4
48 131  Charrin, Aloïs 20  Swiss Racing Academy 10h 30' 26'' + 03' 28'' + 11
49 155  Wilksch, Hannes 19  Development Team DSM 10h 30' 31'' + 03' 33'' + 12
50 294  Raimondi, Alex 21  Iseo Serrature - Rime - .. 10h 30' 31'' + 03' 33'' - 12
51 312  Magli, Filippo 22  Mastromarco Sensi FC Nib.. 10h 30' 41'' + 03' 43'' - 14
52 23  Gazzoli, Michele 22  Team Colpack Ballan 10h 30' 55'' + 03' 57'' + 8
53 165  Berg, Marijn van den 21  Groupama - FDJ Continent.. 10h 31' 03'' + 04' 05'' + 16
54 205  Rojas, Brandon 18  Colombia Tierra de Atlet.. 10h 31' 09'' + 04' 11'' - 1
55 322  Cervellera, Andrea 22  Petroli Firenze - Hopplà.. 10h 31' 16'' + 04' 18'' - 6
56 302  Cavallo, Luca 21  LAN Service - Gran Monfe.. 10h 31' 24'' + 04' 26'' - 12
57 315  Nieri, Alessio 20  Mastromarco Sensi FC Nib.. 10h 31' 25'' + 04' 27'' + 8
58 104  Garzón, Marlón 22  Velo Racing Palazzago 10h 31' 28'' + 04' 30'' - 19
59 123  Parisini, Nicolò 21  Beltrami TSA - Tre Colli 10h 31' 35'' + 04' 37'' - 4
60 33  Carboni, Matteo 21  Biesse Arvedi 10h 31' 35'' + 04' 37'' - 2
61 61  Gaffuri, Mattia 21  VC Mendrisio 10h 31' 43'' + 04' 45'' + 6
62 192  Etxeberria, Asier 22  Laboral Kutxa 10h 31' 47'' + 04' 49'' -
63 271  Calzoni, Walter 19  Gallina - Ecotek - Colosio 10h 31' 51'' + 04' 53'' - 16
64 281  Agostini, Nicholas 20  General Store - Effegibi.. 10h 31' 54'' + 04' 56'' - 8
65 241  Andrade, Pedro 21  Hagens Berman Axeon 10h 32' 01'' + 05' 03'' + 1
66 111  Busatto, Francesco 18  UC Trevigiani - Campana .. 10h 32' 15'' + 05' 17'' - 9
67 215  Wood, Harrison 20  SEG Racing Academy 10h 32' 16'' + 05' 18'' + 3
68 141  Arriolabengoa, Julen 20  Caja Rural - Seguros RGA 10h 32' 28'' + 05' 30'' - 4
69 153  Mayrhoffer, Marius 20  Development Team DSM 10h 32' 56'' + 05' 58'' + 9
70 132  Froidevaux, Robin 22  Swiss Racing Academy 10h 33' 16'' + 06' 18'' + 5
71 344  Galimberti, Francesco 20  Rappresentativa Interreg.. 10h 33' 19'' + 06' 21'' -
72 11  De Lie, Arnaud 19  Lotto - Soudal U23 10h 33' 57'' + 06' 59'' + 2
73 145  Pira, Yesid 21  Caja Rural - Seguros RGA 10h 34' 09'' + 07' 11'' - 1
74 115  Pellegrini, Cristoffer 19  UC Trevigiani - Campana .. 10h 34' 15'' + 07' 17'' - 6
75 161  Pithie, Laurence 18  Groupama - FDJ Continent.. 10h 34' 37'' + 07' 39'' + 12
76 12  Van Boven, Luca 21  Lotto - Soudal U23 10h 34' 59'' + 08' 01'' + 3
77 282  Carpene, Samuele 21  General Store - Effegibi.. 10h 35' 02'' + 08' 04'' + 8
78 172  Cantoni, Andrea 20  InEmiliaRomagna Cycling .. 10h 35' 27'' + 08' 29'' - 5
79 303  Rigollet, Laurent 21  LAN Service - Gran Monfe.. 10h 35' 32'' + 08' 34'' - 3
80 284  Mignolli, Gianluca 20  General Store - Effegibi.. 10h 35' 50'' + 08' 52'' + 8
81 152  Heinschke, Leon 21  Development Team DSM 10h 35' 53'' + 08' 55'' + 1
82 346  Guerra, Andrea 19  Rappresentativa Interreg.. 10h 36' 09'' + 09' 11'' + 1
83 334  Kulset, Magnus 20  Uno-X Dare Development T.. 10h 36' 10'' + 09' 12'' + 1
84 283  Menegotto, Jacopo 20  General Store - Effegibi.. 10h 36' 26'' + 09' 28'' + 2
85 171  Ansaloni, Emanuele 21  InEmiliaRomagna Cycling .. 10h 36' 27'' + 09' 29'' - 4
86 272  Bauce, Davide 21  Gallina - Ecotek - Colosio 10h 36' 36'' + 09' 38'' - 6
87 293  Masotto, Leandro 22  Iseo Serrature - Rime - .. 10h 37' 13'' + 10' 15'' - 10
88 213  Hoole, Daan 22  SEG Racing Academy 10h 37' 21'' + 10' 23'' + 7
89 342  Cortese, Jacopo 20  Rappresentativa Interreg.. 10h 37' 23'' + 10' 25'' -
90 63  Knudsen, Oliver 22  VC Mendrisio 10h 38' 17'' + 11' 19'' -
91 113  Colnaghi, Luca 22  UC Trevigiani - Campana .. 10h 38' 51'' + 11' 53'' -
92 194  Isasa, Xabier 19  Laboral Kutxa 10h 39' 12'' + 12' 14'' + 2
93 295  Zambelli, Samuele 23  Iseo Serrature - Rime - .. 10h 39' 27'' + 12' 29'' - 1
94 175  Tarozzi, Manuele 22  InEmiliaRomagna Cycling .. 10h 39' 52'' + 12' 54'' - 1
95 13  Ponsaerts, Thibaut 20  Lotto - Soudal U23 10h 40' 04'' + 13' 06'' + 2
96 91  Agrotis, Alexandros 22  Holdsworth - Zappi 10h 40' 15'' + 13' 17'' + 3
97 335  Skivild, Robin 19  Uno-X Dare Development T.. 10h 40' 24'' + 13' 26'' + 4
98 84  Pritzen, Marc 21  Team Qhubeka 10h 40' 41'' + 13' 43'' + 2
99 235  Vinokourov, Alexandre 18  UC Monaco 10h 41' 34'' + 14' 36'' - 1
100 304  Rizza, Stefano 20  LAN Service - Gran Monfe.. 10h 41' 37'' + 14' 39'' - 4
101 122  Milesi, Lorenzo 19  Beltrami TSA - Tre Colli 10h 41' 49'' + 14' 51'' + 4
102 341  Carollo, Francesco 20  Rappresentativa Interreg.. 10h 42' 49'' + 15' 51'' + 4
103 173  Dapporto, Davide 20  InEmiliaRomagna Cycling .. 10h 42' 49'' + 15' 51'' - 1
104 183  Malaver, Brayan 19  Aran Cucine Vejus 10h 43' 24'' + 16' 26'' -
105 103  D'Aniello, Immanuel 19  Velo Racing Palazzago 10h 43' 51'' + 16' 53'' - 2
106 311  Spinelli, Nicholas 20  Mastromarco Sensi FC Nib.. 10h 43' 53'' + 16' 55'' + 2
107 92  Gilbertson, Theo 20  Holdsworth - Zappi 10h 44' 31'' + 17' 33'' -
108 242  Drizners, Jarrad 22  Hagens Berman Axeon 10h 45' 02'' + 18' 04'' + 6
109 134  Müller, Reto 23  Swiss Racing Academy 10h 45' 26'' + 18' 28'' + 1
110 234  Vinokourov, Nicolas 18  UC Monaco 10h 45' 31'' + 18' 33'' + 3
111 45  Sandri, Edoardo 19  Cycling Team Friuli 10h 46' 25'' + 19' 27'' -
112 324  Ghigino, Valter 20  Petroli Firenze - Hopplà.. 10h 46' 40'' + 19' 42'' + 4
113 24  Martinelli, Alessio 20  Team Colpack Ballan 10h 47' 04'' + 20' 06'' - 4
114 64  Motti, Alessandro 20  VC Mendrisio 10h 47' 50'' + 20' 52'' - 2
115 212  Chromy, Kyle 19  SEG Racing Academy 10h 48' 07'' + 21' 09'' + 2
116 243  Garrison, Michael 19  Hagens Berman Axeon 10h 48' 28'' + 21' 30'' + 11
117 265  Zecchin, Michael 19  Work Service - Marchiol .. 10h 48' 33'' + 21' 35'' - 2
118 195  Ruiz, Ibai 19  Laboral Kutxa 10h 49' 31'' + 22' 33'' -
119 44  Pietrobon, Andrea 22  Cycling Team Friuli 10h 49' 42'' + 22' 44'' + 1
120 314  Molini, Federico 22  Mastromarco Sensi FC Nib.. 10h 49' 43'' + 22' 45'' - 1
121 345  Draghi, Guido 19  Rappresentativa Interreg.. 10h 50' 35'' + 23' 37'' + 2
122 185  Parravano, Francesco 20  Aran Cucine Vejus 10h 50' 47'' + 23' 49'' - 1
123 255  Yatsenko, Ivan 20  Gazprom - Rusvelo U23 10h 51' 16'' + 24' 18'' - 1
124 174  Gallo, Andrea 20  InEmiliaRomagna Cycling .. 10h 51' 55'' + 24' 57'' -
125 305  Rubino, Samuele 21  LAN Service - Gran Monfe.. 10h 52' 02'' + 25' 04'' -
126 263  Di Benedetto, Stefano 23  Work Service - Marchiol .. 10h 52' 05'' + 25' 07'' + 2
127 254  Stepanov, Andrei 22  Gazprom - Rusvelo U23 10h 52' 09'' + 25' 11'' + 7
128 42  Carretta, Riccardo 20  Cycling Team Friuli 10h 52' 20'' + 25' 22'' + 4
129 182  Lolli, Marco 21  Aran Cucine Vejus 10h 52' 44'' + 25' 46'' - 3
130 81  Bonaldo, Kevin 20  Team Qhubeka 10h 54' 03'' + 27' 05'' + 1
131 251  Martynov, Nikita 21  Gazprom - Rusvelo U23 10h 54' 13'' + 27' 15'' + 2
132 323  Ferri, Edoardo 21  Petroli Firenze - Hopplà.. 10h 54' 16'' + 27' 18'' - 3
133 82  Coati, Luca 21  Team Qhubeka 10h 54' 57'' + 27' 59'' + 10
134 273  Belloni, Manuel 23  Gallina - Ecotek - Colosio 10h 55' 25'' + 28' 27'' - 4
135 291  Bagatin, Christian 18  Iseo Serrature - Rime - .. 10h 55' 36'' + 28' 38'' + 4
136 51  Bennassar, Joan 22  EOLO-Kometa Sub 23 10h 55' 41'' + 28' 43'' + 6
137 264  Paties, Eric 18  Work Service - Marchiol .. 10h 55' 51'' + 28' 53'' + 3
138 221  Harbach, Artsiom 21  Minsk Cycling Club 10h 55' 54'' + 28' 56'' - 3
139 94  Krijnsen, Jelte 20  Holdsworth - Zappi 10h 55' 57'' + 28' 59'' - 2
140 121  Grendene, Marco 20  Beltrami TSA - Tre Colli 10h 56' 21'' + 29' 23'' - 2
141 343  Di Bernardo, Nicolò 20  Rappresentativa Interreg.. 10h 56' 43'' + 29' 45'' - 5
142 262  Bobbo, Riccardo 22  Work Service - Marchiol .. 10h 56' 55'' + 29' 57'' + 3
143 95  Sens, Connor 21  Holdsworth - Zappi 10h 57' 37'' + 30' 39'' + 5
144 285  Rocchetta, Cristian 23  General Store - Effegibi.. 10h 57' 59'' + 31' 01'' -
145 105  Fantoni, Matteo 21  Velo Racing Palazzago 10h 58' 10'' + 31' 12'' + 2
146 233  Mehagnoul, Marc 22  UC Monaco 10h 58' 27'' + 31' 29'' + 3
147 232  Karl, Ádám 21  UC Monaco 10h 58' 41'' + 31' 43'' - 6
148 72  Guzzo, Federico 19  Zalf Euromobil Fior 10h 58' 53'' + 31' 55'' + 3
149 43  Petrelli, Gabriele 20  Cycling Team Friuli 10h 58' 54'' + 31' 56'' + 1
150 125  Pesenti, Thomas 21  Beltrami TSA - Tre Colli 10h 58' 58'' + 32' 00'' - 4
151 143  Huera, Richard 22  Caja Rural - Seguros RGA 11h 02' 06'' + 35' 08'' + 1
152 144  Abetxuko, Andoni 21  Caja Rural - Seguros RGA 11h 02' 47'' + 35' 49'' + 4
153 34  Ciuccarelli, Riccardo 21  Biesse Arvedi 11h 03' 04'' + 36' 06'' + 4
154 261  Mentil, Patrick 20  Work Service - Marchiol .. 11h 03' 41'' + 36' 43'' - 1
155 4  Rees, Oliver 20  Trinity Racing 11h 04' 44'' + 37' 46'' + 3
156 325  Nencini, Tommaso 20  Petroli Firenze - Hopplà.. 11h 04' 44'' + 37' 46'' + 3
157 102  Consolaro, Christopher 21  Velo Racing Palazzago 11h 04' 51'' + 37' 53'' - 2
158 252  Popov, Anton 22  Gazprom - Rusvelo U23 11h 05' 28'' + 38' 30'' + 6
159 124  Peschi, Lorenzo 19  Beltrami TSA - Tre Colli 11h 05' 38'' + 38' 40'' - 5
160 313  Venturini, Alessandro 20  Mastromarco Sensi FC Nib.. 11h 06' 18'' + 39' 20'' + 3
161 231  Sanchez, Pablo 18  UC Monaco 11h 06' 42'' + 39' 44'' -
162 85  Puppio, Antonio 22  Team Qhubeka 11h 06' 57'' + 39' 59'' + 4
163 114  Ongaro, Davide 19  UC Trevigiani - Campana .. 11h 07' 13'' + 40' 15'' + 2
164 224  Marchuk, Dzianis 21  Minsk Cycling Club 11h 07' 16'' + 40' 18'' - 4
165 274  Leoni, Alberto 20  Gallina - Ecotek - Colosio 11h 07' 44'' + 40' 46'' - 3
166 222  Grinkevich, Mark 20  Minsk Cycling Club 11h 08' 08'' + 41' 10'' + 1
167 223  Kiryevich, Artur 20  Minsk Cycling Club 11h 10' 41'' + 43' 43'' + 2
168 184  Marziale, Luca 19  Aran Cucine Vejus 11h 12' 14'' + 45' 16'' -
169 3  Lamperti, Luke 18  Trinity Racing 11h 14' 57'' + 47' 59'' + 3
170 112  Cassol, Daniel 18  UC Trevigiani - Campana .. 11h 17' 12'' + 50' 14'' -
171 301  Carrò, Simone 20  LAN Service - Gran Monfe.. 11h 17' 58'' + 51' 00'' -
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 21  Ayuso, Juan 18  Team Colpack Ballan 50 pts -
2 172  Cantoni, Andrea 20  InEmiliaRomagna Cycling .. 50 pts 0 pts -
3 25  Verre, Alessandro 19  Team Colpack Ballan 35 pts -15 pts -
4 262  Bobbo, Riccardo 22  Work Service - Marchiol .. 35 pts -15 pts -
5 32  Bonelli, Alessio 19  Biesse Arvedi 25 pts -25 pts -
6 83  Muluberhan, Henok 21  Team Qhubeka 25 pts -25 pts -
7 243  Garrison, Michael 19  Hagens Berman Axeon 25 pts -25 pts -
8 41  Buratti, Nicolò 19  Cycling Team Friuli 23 pts -27 pts -
9 5  Turner, Ben 22  Trinity Racing 22 pts -28 pts -
10 214  Van Tricht, Stan 21  SEG Racing Academy 21 pts -29 pts -
11 22  Baroncini, Filippo 20  Team Colpack Ballan 18 pts -32 pts -
12 113  Colnaghi, Luca 22  UC Trevigiani - Campana .. 18 pts -32 pts -
13 341  Carollo, Francesco 20  Rappresentativa Interreg.. 14 pts -36 pts -
14 323  Ferri, Edoardo 21  Petroli Firenze - Hopplà.. 13 pts -37 pts -
15 322  Cervellera, Andrea 22  Petroli Firenze - Hopplà.. 12 pts -38 pts -
16 75  Zambanini, Edoardo 20  Zalf Euromobil Fior 10 pts -40 pts -
17 11  De Lie, Arnaud 19  Lotto - Soudal U23 10 pts -40 pts -
18 175  Tarozzi, Manuele 22  InEmiliaRomagna Cycling .. 8 pts -42 pts -
19 15  Van Eetvelt, Lennert 19  Lotto - Soudal U23 6 pts -44 pts + 1
20 193  Iribar, Unai 21  Laboral Kutxa 6 pts -44 pts + 1
21 242  Drizners, Jarrad 22  Hagens Berman Axeon 6 pts -44 pts + 1
22 71  Benedetti, Gabriele 20  Zalf Euromobil Fior 5 pts -45 pts + 1
23 161  Pithie, Laurence 18  Groupama - FDJ Continent.. 5 pts -45 pts + 2
24 303  Rigollet, Laurent 21  LAN Service - Gran Monfe.. 5 pts -45 pts -
25 162  Balmer, Alexandre 21  Groupama - FDJ Continent.. 4 pts -46 pts + 1
26 151  Garofoli, Gianmarco 18  Development Team DSM 4 pts -46 pts + 2
27 31  Belleri, Michael 22  Biesse Arvedi 4 pts -46 pts -
28 133  Mifsud, Andréa 22  Swiss Racing Academy 3 pts -47 pts + 2
29 101  Abenante, Pasquale 23  Velo Racing Palazzago 3 pts -47 pts -
30 35  Serrano, Javier 20  Biesse Arvedi 3 pts -47 pts + 1
31 1  Gloag, Thomas 19  Trinity Racing 2 pts -48 pts + 1
32 332  Johannessen, Tobias 21  Uno-X Dare Development T.. 1 pts -49 pts + 1
33 273  Belloni, Manuel 23  Gallina - Ecotek - Colosio 1 pts -49 pts + 1
34 201  Casallas, Yeisson 21  Colombia Tierra de Atlet.. -20 pts -70 pts + 1
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 113  Colnaghi, Luca 22  UC Trevigiani - Campana .. 38 pts -
2 31  Belleri, Michael 22  Biesse Arvedi 29 pts -9 pts -
3 322  Cervellera, Andrea 22  Petroli Firenze - Hopplà.. 24 pts -14 pts -
4 175  Tarozzi, Manuele 22  InEmiliaRomagna Cycling .. 23 pts -15 pts -
5 193  Iribar, Unai 21  Laboral Kutxa 21 pts -17 pts -
6 303  Rigollet, Laurent 21  LAN Service - Gran Monfe.. 20 pts -18 pts -
7 133  Mifsud, Andréa 22  Swiss Racing Academy 15 pts -23 pts -
8 172  Cantoni, Andrea 20  InEmiliaRomagna Cycling .. 10 pts -28 pts -
9 22  Baroncini, Filippo 20  Team Colpack Ballan 7 pts -31 pts -
10 21  Ayuso, Juan 18  Team Colpack Ballan 5 pts -33 pts -
11 32  Bonelli, Alessio 19  Biesse Arvedi 5 pts -33 pts -
12 332  Johannessen, Tobias 21  Uno-X Dare Development T.. 3 pts -35 pts -
13 152  Heinschke, Leon 21  Development Team DSM 3 pts -35 pts -
14 341  Carollo, Francesco 20  Rappresentativa Interreg.. 3 pts -35 pts -
15 243  Garrison, Michael 19  Hagens Berman Axeon 3 pts -35 pts -
16 153  Mayrhoffer, Marius 20  Development Team DSM 2 pts -36 pts -
17 323  Ferri, Edoardo 21  Petroli Firenze - Hopplà.. 2 pts -36 pts -
18 75  Zambanini, Edoardo 20  Zalf Euromobil Fior 1 pts -37 pts -
19 155  Wilksch, Hannes 19  Development Team DSM 1 pts -37 pts -
20 262  Bobbo, Riccardo 22  Work Service - Marchiol .. 1 pts -37 pts -
21 201  Casallas, Yeisson 21  Colombia Tierra de Atlet.. -12 pts -50 pts -
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 133  Mifsud, Andréa 22  Swiss Racing Academy 5 pts -
2 2  Healy, Ben 20  Trinity Racing 5 pts 0 pts
3 293  Masotto, Leandro 22  Iseo Serrature - Rime - .. 5 pts 0 pts - 1
4 262  Bobbo, Riccardo 22  Work Service - Marchiol .. 5 pts 0 pts - 1
5 331  Charmig, Anthon 23  Uno-X Dare Development T.. 3 pts -2 pts
6 322  Cervellera, Andrea 22  Petroli Firenze - Hopplà.. 3 pts -2 pts - 2
7 323  Ferri, Edoardo 21  Petroli Firenze - Hopplà.. 3 pts -2 pts - 2
8 124  Peschi, Lorenzo 19  Beltrami TSA - Tre Colli 3 pts -2 pts - 2
9 213  Hoole, Daan 22  SEG Racing Academy 1 pts -4 pts
10 113  Colnaghi, Luca 22  UC Trevigiani - Campana .. 1 pts -4 pts - 3
11 243  Garrison, Michael 19  Hagens Berman Axeon 1 pts -4 pts - 3
12 95  Sens, Connor 21  Holdsworth - Zappi 1 pts -4 pts - 3
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 21  Ayuso, Juan 18  Team Colpack Ballan 10h 27' 14'' -
2 15  Van Eetvelt, Lennert 19  Lotto - Soudal U23 10h 27' 19'' + 00' 05'' + 3
3 25  Verre, Alessandro 19  Team Colpack Ballan 10h 27' 43'' + 00' 29'' - 1
4 55  Tercero, Fernando 19  EOLO-Kometa Sub 23 10h 27' 54'' + 00' 40'' + 2
5 73  Raccani, Simone 20  Zalf Euromobil Fior 10h 28' 03'' + 00' 49'' + 3
6 1  Gloag, Thomas 19  Trinity Racing 10h 28' 06'' + 00' 52'' + 1
7 75  Zambanini, Edoardo 20  Zalf Euromobil Fior 10h 28' 27'' + 01' 13'' - 3
8 202  Gómez, Germán 20  Colombia Tierra de Atlet.. 10h 28' 27'' + 01' 13'' + 1
9 164  Thompson, Reuben 20  Groupama - FDJ Continent.. 10h 28' 28'' + 01' 14'' + 2
10 54  Piganzoli, Davide 18  EOLO-Kometa Sub 23 10h 29' 08'' + 01' 54'' + 2
11 32  Bonelli, Alessio 19  Biesse Arvedi 10h 29' 26'' + 02' 12'' - 1
12 41  Buratti, Nicolò 19  Cycling Team Friuli 10h 29' 29'' + 02' 15'' - 9
13 151  Garofoli, Gianmarco 18  Development Team DSM 10h 29' 33'' + 02' 19'' + 4
14 35  Serrano, Javier 20  Biesse Arvedi 10h 29' 45'' + 02' 31'' - 1
15 142  García, Pablo 20  Caja Rural - Seguros RGA 10h 29' 47'' + 02' 33'' -
16 155  Wilksch, Hannes 19  Development Team DSM 10h 30' 31'' + 03' 17'' + 3
17 205  Rojas, Brandon 18  Colombia Tierra de Atlet.. 10h 31' 09'' + 03' 55'' - 1
18 315  Nieri, Alessio 20  Mastromarco Sensi FC Nib.. 10h 31' 25'' + 04' 11'' + 3
19 271  Calzoni, Walter 19  Gallina - Ecotek - Colosio 10h 31' 51'' + 04' 37'' - 5
20 111  Busatto, Francesco 18  UC Trevigiani - Campana .. 10h 32' 15'' + 05' 01'' - 2
21 141  Arriolabengoa, Julen 20  Caja Rural - Seguros RGA 10h 32' 28'' + 05' 14'' - 1
22 344  Galimberti, Francesco 20  Rappresentativa Interreg.. 10h 33' 19'' + 06' 05'' + 1
23 11  De Lie, Arnaud 19  Lotto - Soudal U23 10h 33' 57'' + 06' 43'' + 1
24 115  Pellegrini, Cristoffer 19  UC Trevigiani - Campana .. 10h 34' 15'' + 07' 01'' - 2
25 161  Pithie, Laurence 18  Groupama - FDJ Continent.. 10h 34' 37'' + 07' 23'' + 1
26 346  Guerra, Andrea 19  Rappresentativa Interreg.. 10h 36' 09'' + 08' 55'' - 1
27 194  Isasa, Xabier 19  Laboral Kutxa 10h 39' 12'' + 11' 58'' -
28 335  Skivild, Robin 19  Uno-X Dare Development T.. 10h 40' 24'' + 13' 10'' + 2
29 235  Vinokourov, Alexandre 18  UC Monaco 10h 41' 34'' + 14' 20'' -
30 304  Rizza, Stefano 20  LAN Service - Gran Monfe.. 10h 41' 37'' + 14' 23'' - 2
31 122  Milesi, Lorenzo 19  Beltrami TSA - Tre Colli 10h 41' 49'' + 14' 35'' + 3
32 173  Dapporto, Davide 20  InEmiliaRomagna Cycling .. 10h 42' 49'' + 15' 35'' - 1
33 183  Malaver, Brayan 19  Aran Cucine Vejus 10h 43' 24'' + 16' 10'' -
34 103  D'Aniello, Immanuel 19  Velo Racing Palazzago 10h 43' 51'' + 16' 37'' - 2
35 234  Vinokourov, Nicolas 18  UC Monaco 10h 45' 31'' + 18' 17'' + 2
36 45  Sandri, Edoardo 19  Cycling Team Friuli 10h 46' 25'' + 19' 11'' -
37 24  Martinelli, Alessio 20  Team Colpack Ballan 10h 47' 04'' + 19' 50'' - 2
38 212  Chromy, Kyle 19  SEG Racing Academy 10h 48' 07'' + 20' 53'' + 1
39 243  Garrison, Michael 19  Hagens Berman Axeon 10h 48' 28'' + 21' 14'' + 4
40 265  Zecchin, Michael 19  Work Service - Marchiol .. 10h 48' 33'' + 21' 19'' - 2
41 195  Ruiz, Ibai 19  Laboral Kutxa 10h 49' 31'' + 22' 17'' - 1
42 345  Draghi, Guido 19  Rappresentativa Interreg.. 10h 50' 35'' + 23' 21'' - 1
43 174  Gallo, Andrea 20  InEmiliaRomagna Cycling .. 10h 51' 55'' + 24' 41'' - 1
44 42  Carretta, Riccardo 20  Cycling Team Friuli 10h 52' 20'' + 25' 06'' -
45 291  Bagatin, Christian 18  Iseo Serrature - Rime - .. 10h 55' 36'' + 28' 22'' + 1
46 264  Paties, Eric 18  Work Service - Marchiol .. 10h 55' 51'' + 28' 37'' + 1
47 94  Krijnsen, Jelte 20  Holdsworth - Zappi 10h 55' 57'' + 28' 43'' - 2
48 72  Guzzo, Federico 19  Zalf Euromobil Fior 10h 58' 53'' + 31' 39'' -
49 261  Mentil, Patrick 20  Work Service - Marchiol .. 11h 03' 41'' + 36' 27'' -
50 4  Rees, Oliver 20  Trinity Racing 11h 04' 44'' + 37' 30'' + 1
51 124  Peschi, Lorenzo 19  Beltrami TSA - Tre Colli 11h 05' 38'' + 38' 24'' - 1
52 313  Venturini, Alessandro 20  Mastromarco Sensi FC Nib.. 11h 06' 18'' + 39' 04'' + 1
53 231  Sanchez, Pablo 18  UC Monaco 11h 06' 42'' + 39' 28'' - 1
54 114  Ongaro, Davide 19  UC Trevigiani - Campana .. 11h 07' 13'' + 39' 59'' -
55 222  Grinkevich, Mark 20  Minsk Cycling Club 11h 08' 08'' + 40' 54'' -
56 184  Marziale, Luca 19  Aran Cucine Vejus 11h 12' 14'' + 45' 00'' -
57 3  Lamperti, Luke 18  Trinity Racing 11h 14' 57'' + 47' 43'' + 1
58 112  Cassol, Daniel 18  UC Trevigiani - Campana .. 11h 17' 12'' + 49' 58'' - 1
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Team Colpack Ballan 31h 22' 12'' -
2  Uno-X Dare Development Team 31h 23' 29'' + 01' 17'' + 3
3  Trinity Racing 31h 23' 52'' + 01' 40'' + 4
4  Zalf Euromobil Fior 31h 23' 59'' + 01' 47'' - 2
5  Groupama - FDJ Continentale 31h 25' 08'' + 02' 56'' + 1
6  Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 31h 25' 56'' + 03' 44'' - 3
7  EOLO-Kometa Sub 23 31h 26' 00'' + 03' 48'' - 3
8  SEG Racing Academy 31h 26' 07'' + 03' 55'' + 2
9  Development Team DSM 31h 27' 08'' + 04' 56'' + 3
10  Swiss Racing Academy 31h 28' 32'' + 06' 20'' + 1
11  VC Mendrisio 31h 28' 47'' + 06' 35'' - 3
12  Biesse Arvedi 31h 29' 39'' + 07' 27'' - 3
13  Laboral Kutxa 31h 30' 51'' + 08' 39'' -
14  Lotto - Soudal U23 31h 31' 02'' + 08' 50'' + 1
15  Iseo Serrature - Rime - Carnovali 31h 32' 17'' + 10' 05'' - 1
16  Caja Rural - Seguros RGA 31h 35' 33'' + 13' 21'' -
17  Gallina - Ecotek - Colosio 31h 37' 06'' + 14' 54'' -
18  General Store - Effegibi - F.lli Curia 31h 37' 18'' + 15' 06'' -
19  Mastromarco Sensi FC Nibali 31h 41' 58'' + 19' 46'' + 2
20  LAN Service - Gran Monferrato 31h 43' 34'' + 21' 22'' - 1
21  Velo Racing Palazzago 31h 43' 58'' + 21' 46'' + 1
22  Rappresentativa Interregionale 31h 44' 05'' + 21' 53'' + 1
23  UC Trevigiani - Campana - Imballaggi 31h 45' 18'' + 23' 06'' - 3
24  Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo 31h 45' 30'' + 23' 18'' + 1
25  InEmiliaRomagna Cycling Team 31h 47' 56'' + 25' 44'' - 1
26  Holdsworth - Zappi 31h 50' 59'' + 28' 47'' + 1
27  Aran Cucine Vejus 31h 52' 02'' + 29' 50'' - 1
28  Cycling Team Friuli 31h 53' 24'' + 31' 12'' -
29  Team Qhubeka 31h 59' 07'' + 36' 55'' -
30  Hagens Berman Axeon 32h 05' 36'' + 43' 24'' + 1
31  Beltrami TSA - Tre Colli 32h 09' 26'' + 47' 14'' - 1
32  UC Monaco 32h 13' 51'' + 51' 39'' -
33  Work Service - Marchiol - Dynatek 32h 34' 33'' + 1h 12' 21'' -
34  Gazprom - Rusvelo U23 32h 36' 01'' + 1h 13' 49'' -
35  Minsk Cycling Club 32h 58' 21'' + 1h 36' 09'' -


© Wijnreder Media