Filiano - Filiano (91.7 km)

Route

 8 September 2017
 Profile  Flat stage
 Start  Filiano
 Finish  Filiano
 Distance  91.7 km  (57.0 mi)
 Speed  38.897 km/h  (24.170 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 1
 Sauvagnargues.. (ZRT) 2h 21' 27''
 Sauvagnargues.. (ZRT) 25 points
 Healy, Ben (ZRT) 12 points
 Healy, Ben (ZRT) 2h 21' 27''
 Zappi's Racing Team 7h 04' 21''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 7  Sauvagnargues, Jacques 17  Zappi's Racing Team 2h 21' 27'' 1 1 2 -
2 10  Healy, Ben 16  Zappi's Racing Team + 00' 00'' 2 2 1 1
3 8  Donovan, Mark 18  Zappi's Racing Team + 00' 00'' 3 3 3 -
4 112  Nencini, Tommaso 16  AC Fosco Bessi-UC Guspini + 02' 34'' 4 4 4 2
5 28  Popov, Anton 18  Gazprom-RusVelo Juniors + 03' 43'' 5 5 - -
6 25  Martynov, Nikita 18  Gazprom-RusVelo Juniors + 03' 43'' 6 6 - -
7 19  Syritsa, Gleb 17  Lokosphinx Juniores + 03' 56'' 7 7 - 3
8 90  Antonelli, Michael -  Team Alice Bike Elite Se.. + 04' 17'' 8 8 - -
9 60  Pirro, Francesco 18  ASD Team Ciclistico Camp.. + 04' 17'' 9 9 - -
10 116  Porta, Gabriele 17  AC Fosco Bessi-UC Guspini + 04' 17'' 10 10 - 4
11 66  Favaro, Patrick 18  Team Coratti-GM Europa O.. + 04' 17'' 11 11 - -
12 16  Swinnerton, Joe -  Identity Racing + 04' 17'' 12 12 - -
13 3  Stepanov, Vladislav 18  Russia + 04' 17'' 13 13 5 -
14 31  Aposti, Leonardo 18  GS Stabbia Ciclismo + 04' 17'' 14 14 - -
15 43  Zumerle, Andrea -  ASD GC Sissio Team + 04' 17'' 15 15 - -
16 65  Brega, Gabriele 18  ASD Team Ciclistico Camp.. + 04' 17'' 16 - - -
17 17  Hollyman, Mason 17  Identity Racing + 04' 17'' 17 - - 5
18 6  Nekrasov, Konstantin 18  Russia + 04' 17'' 18 - - -
19 12  Hartley, Lewis 17  Zappi's Racing Team + 04' 22'' 19 - - 6
20 72  Paolantonio, Paolo 17  GS Gulp Pool Val Vibrata + 04' 22'' 20 - - 7
21 9  Wright, Jake 18  Zappi's Racing Team + 04' 22'' 21 - - -
22 54  Brunetti, Leonardo 17  Team Unicash Cipriani Ge.. + 04' 22'' 22 - - 8
23 79  Giustino, Mauro -  Campania + 04' 25'' 23 - - 9
24 69  Lolli, Marco 18  Team Coratti-GM Europa O.. + 04' 26'' 24 - - -
25 85  Susco, Alessandro 18  Basilicata + 04' 32'' 29 - - -
26 2  Bakalov, Fedor -  Russia + 04' 32'' 25 - - -
27 32  Tafa, Sabri 17  GS Stabbia Ciclismo + 04' 32'' 26 - - -
28 115  Mugnaini, Ettore 17  AC Fosco Bessi-UC Guspini + 04' 35'' 27 - - 10
29 51  Perrotta, Pasquale 17  Polisportiva Villafontana + 04' 40'' 28 - - 11
30 59  Biancalani, Andrea 16  Team Unicash Cipriani Ge.. + 04' 42'' 30 - - 12
31 30  Leoncini, Niccolò 18  GS Stabbia Ciclismo + 04' 44'' 31 - - -
32 114  Menichetti, Francesco 18  AC Fosco Bessi-UC Guspini + 05' 18'' 32 - - -
33 35  Rossi, Federico 18  GS Stabbia Ciclismo + 05' 29'' 33 - - -
34 109  Ciuccarelli, Riccardo 17  ASD Falgiani-ASD Fonte C.. + 05' 32'' 34 - - 13
35 33  Bartolucci, Diego 17  GS Stabbia Ciclismo + 06' 01'' 35 - - -
36 61  Candi, Angelo 17  ASD Team Ciclistico Camp.. + 06' 12'' 36 - - -
37 117  Piccini, Mirko 17  AC Fosco Bessi-UC Guspini + 06' 43'' 37 - - 14
38 93  Mina, Alex -  Team Alice Bike Elite Se.. + 06' 50'' 38 - - -
39 91  Barbieri, Lorenzo 18  Team Alice Bike Elite Se.. + 06' 53'' 39 - - -
40 42  Luppino, Leonardo 17  ASD GC Sissio Team + 07' 26'' 40 - - -
41 18  Novikov, Savva 18  Lokosphinx Juniores + 07' 42'' 41 - - -
42 62  Giordano, Francesco 17  ASD Team Ciclistico Camp.. + 08' 06'' 42 - - -
43 58  Farnesi, Michele 17  Team Unicash Cipriani Ge.. + 10' 42'' 43 - - -
44 55  Cepa, Mesut 16  Team Unicash Cipriani Ge.. + 10' 42'' 44 - - 15
45 27  Golovakha, Alexey 17  Gazprom-RusVelo Juniors + 11' 23'' 45 - - -
46 64  Mattia, Lorenzo 17  ASD Team Ciclistico Camp.. + 12' 02'' 46 - - 16
47 4  Vtiurin, Anton 16  Russia + 14' 01'' 47 - - 17
48 68  Lentini, Nicolò -  Team Coratti-GM Europa O.. + 14' 07'' 48 - - -
49 56  Niccoli, Matteo 17  Team Unicash Cipriani Ge.. + 14' 07'' 49 - - 18
50 70  Ticconi, Lorenzo -  Team Coratti-GM Europa O.. + 14' 10'' 50 - - -
51 67  Prata, Matteo 18  Team Coratti-GM Europa O.. + 15' 01'' 51 - - -
52 84  Laterza, Francesco 18  Basilicata + 16' 11'' 52 - - -
53 21  Gonov, Lev 17  Lokosphinx Juniores + 17' 05'' 53 - - 19
54 106  Alesiani, Matteo 18  ASD Falgiani-ASD Fonte C.. + 17' 31'' 54 - - -
55 78  D'Elia, Enrico 17  Campania + 17' 48'' 55 - - -
56 83  Sessa, Gerardo 17  Campania + 17' 48'' 56 - - -
57 100  Marcellusi, Martin 17  Il Pirata Zannoni MA + 17' 51'' 57 - - 20
58 81  Rosanova, Raffaele -  Campania + 17' 51'' 58 - - -
59 74  Greco, Gabriele -  GS Gulp Pool Val Vibrata + 17' 51'' 59 - - 21
60 120  Leuci, Francesco -  Leonessa Takler-CT Mater.. + 17' 51'' 60 - - 22
61 44  Dal Monte, Roberto -  ASD GC Sissio Team + 17' 51'' 61 - - -
62 63  Milantoni, Sauro 17  ASD Team Ciclistico Camp.. + 17' 54'' 62 - - 23
63 95  Caputo, Riccardo 18  Team Stipa Allestimenti .. + 17' 56'' 63 - - -
64 71  Ciavardini, Lauro -  Team Coratti-GM Europa O.. + 18' 27'' 64 - - -
65 80  Palomba, Angelo 17  Campania + 18' 33'' 65 - - -
66 87  Labanca, Francesco 17  Basilicata + 19' 30'' 66 - - 24
67 34  Spinelli, Nicholas 16  GS Stabbia Ciclismo + 19' 38'' 67 - - 25
68 108  Plank, Piotr 18  ASD Falgiani-ASD Fonte C.. + 20' 22'' 68 - - -
69 86  Parisi, Francesco 18  Basilicata + 20' 25'' 69 - - -
70 82  Del Prete, Pasquale -  Campania + 20' 53'' 70 - - -
71 49  Longhi, Mathias 18  Polisportiva Villafontana + 21' 46'' 71 - - -
72 50  Melandri, Matteo 16  Polisportiva Villafontana + 22' 19'' 72 - - 26
73 13  Hall, Michael -  Identity Racing + 22' 27'' 73 - - -
74 14  Reed, Elliot -  Identity Racing + 22' 27'' 74 - - -
75 105  Farnisi, Lorenzo 17  Il Pirata Zannoni MA + 22' 47'' 75 - - -
76 92  Casadei, Lorenzo 18  Team Alice Bike Elite Se.. + 22' 47'' 76 - - -
77 102  Massaro, Aurelio 17  Il Pirata Zannoni MA + 22' 47'' 77 - - 27
78 48  Medri, Lorenzo 16  Polisportiva Villafontana + 22' 51'' 78 - - 28
79 77  Mancini, Pierluigi 18  GS Gulp Pool Val Vibrata + 22' 54'' 79 - - -
80 75  Eremita, Michele -  GS Gulp Pool Val Vibrata + 22' 56'' 80 - - 29
81 73  Mammarella, Federico 18  GS Gulp Pool Val Vibrata + 22' 58'' 81 - - -
82 76  Recchilungo, Jacopo 18  GS Gulp Pool Val Vibrata + 23' 02'' 82 - - -
83 94  Vacarencu, Pantelimon -  Team Alice Bike Elite Se.. + 23' 02'' 83 - - 30
84 46  Zanichelli, Alessandro -  ASD GC Sissio Team + 23' 02'' 84 - - -
85 15  Coning, Ash 17  Identity Racing + 24' 01'' 85 - - 31
86 88  Falabella, Riccardo 17  Basilicata + 24' 50'' 86 - - 32
87 101  Rossi, Federico -  Il Pirata Zannoni MA + 26' 00'' 87 - - 33
88 118  Floro, Michele 18  Leonessa Takler-CT Mater.. + 26' 07'' 88 - - -
OTL 53  Benzi, Marco 18  Polisportiva Villafontana + 31' 38''
OTL 121  Marcovecchio, Leonardo -  Leonessa Takler-CT Mater.. + 33' 11''
OTL 96  De Santis, Mirko -  Team Stipa Allestimenti .. + 33' 28''
DNF 1  Irgaleev, Rustem -  Russia
DNF 5  Bondarchuk, Nikita 18  Russia
DNF 11  Wood, Harrison 17  Zappi's Racing Team
DNF 20  Gerasimov, Ivan 18  Lokosphinx Juniores
DNF 22  Smirnov, Ivan 18  Lokosphinx Juniores
DNF 23  Mukhomediarov, Dmitry 18  Lokosphinx Juniores
DNF 24  Sidorov, Kikita -  Gazprom-RusVelo Juniors
DNF 26  Kugaevski, Gleb 18  Gazprom-RusVelo Juniors
DNF 29  Kosmachev, Gleb -  Gazprom-RusVelo Juniors
DNF 45  Gastaldelli, Michele -  ASD GC Sissio Team
DNF 52  Quadrelli, Mattia 17  Polisportiva Villafontana
DNF 57  Taddei, Francesco 17  Team Unicash Cipriani Ge..
DNF 89  Forastiero, Alessio 17  Basilicata
DNF 97  Tamborrino, Francesco -  Team Stipa Allestimenti ..
DNF 98  Lacorte, Samuele -  Team Stipa Allestimenti ..
DNF 99  Amorese, Andrea -  Team Stipa Allestimenti ..
DNF 103  Buttafuoco, Salvatore 17  Il Pirata Zannoni MA
DNF 104  Calabrese, Dimitri 17  Il Pirata Zannoni MA
DNF 107  Morganti, Nicolas 16  ASD Falgiani-ASD Fonte C..
DNF 110  Falgiani, Lorenzo -  ASD Falgiani-ASD Fonte C..
DNF 111  Castellani, Valerio -  ASD Falgiani-ASD Fonte C..
DNF 113  Chiti, Giulio -  AC Fosco Bessi-UC Guspini
DNF 119  Luceri, Nicola -  Leonessa Takler-CT Mater..
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Zappi's Racing Team 7h 04' 21'' 6 1
1 7  Sauvagnargues, Jacques 17 2h 21' 27''
2 10  Healy, Ben 16 2h 21' 27''
3 8  Donovan, Mark 18 2h 21' 27''
2  AC Fosco Bessi-UC Guspini 7h 15' 47'' 42 2
4 112  Nencini, Tommaso 16 2h 24' 01''
10 116  Porta, Gabriele 17 2h 25' 44''
28 115  Mugnaini, Ettore 17 2h 26' 02''
3  Russia 7h 17' 27'' 57 3
13 3  Stepanov, Vladislav 18 2h 25' 44''
18 6  Nekrasov, Konstantin 18 2h 25' 44''
26 2  Bakalov, Fedor - 2h 25' 59''
4  GS Stabbia Ciclismo 7h 17' 54'' 72 4
14 31  Aposti, Leonardo 18 2h 25' 44''
27 32  Tafa, Sabri 17 2h 25' 59''
31 30  Leoncini, Niccolò 18 2h 26' 11''
5  ASD Team Ciclistico Campocav.. 7h 19' 07'' 61 5
9 60  Pirro, Francesco 18 2h 25' 44''
16 65  Brega, Gabriele 18 2h 25' 44''
36 61  Candi, Angelo 17 2h 27' 39''
6  Team Alice Bike Elite Service 7h 22' 21'' 85 6
8 90  Antonelli, Michael - 2h 25' 44''
38 93  Mina, Alex - 2h 28' 17''
39 91  Barbieri, Lorenzo 18 2h 28' 20''
7  Gazprom-RusVelo Juniors 7h 23' 10'' 56 7
5 28  Popov, Anton 18 2h 25' 10''
6 25  Martynov, Nikita 18 2h 25' 10''
45 27  Golovakha, Alexey 17 2h 32' 50''
8  Team Unicash Cipriani Gestri 7h 24' 07'' 95 8
22 54  Brunetti, Leonardo 17 2h 25' 49''
30 59  Biancalani, Andrea 16 2h 26' 09''
43 58  Farnesi, Michele 17 2h 32' 09''
9  Team Coratti-GM Europa Ovini 7h 27' 11'' 83 9
11 66  Favaro, Patrick 18 2h 25' 44''
24 69  Lolli, Marco 18 2h 25' 53''
48 68  Lentini, Nicolò - 2h 35' 34''
10  Lokosphinx Juniores 7h 33' 04'' 101 10
7 19  Syritsa, Gleb 17 2h 25' 23''
41 18  Novikov, Savva 18 2h 29' 09''
53 21  Gonov, Lev 17 2h 38' 32''
11  ASD GC Sissio Team 7h 33' 55'' 116 11
15 43  Zumerle, Andrea - 2h 25' 44''
40 42  Luppino, Leonardo 17 2h 28' 53''
61 44  Dal Monte, Roberto - 2h 39' 18''
12  Identity Racing 7h 35' 22'' 102 12
12 16  Swinnerton, Joe - 2h 25' 44''
17 17  Hollyman, Mason 17 2h 25' 44''
73 13  Hall, Michael - 2h 43' 54''
13  Campania 7h 44' 22'' 134 13
23 79  Giustino, Mauro - 2h 25' 52''
55 78  D'Elia, Enrico 17 2h 39' 15''
56 83  Sessa, Gerardo 17 2h 39' 15''
14  Basilicata 7h 44' 34'' 143 14
25 85  Susco, Alessandro 18 2h 25' 59''
52 84  Laterza, Francesco 18 2h 37' 38''
66 87  Labanca, Francesco 17 2h 40' 57''
15  ASD Falgiani-ASD Fonte Collina 7h 47' 46'' 156 15
34 109  Ciuccarelli, Riccardo 17 2h 26' 59''
54 106  Alesiani, Matteo 18 2h 38' 58''
68 108  Plank, Piotr 18 2h 41' 49''
16  GS Gulp Pool Val Vibrata 7h 49' 28'' 158 16
20 72  Paolantonio, Paolo 17 2h 25' 49''
59 74  Greco, Gabriele - 2h 39' 18''
79 77  Mancini, Pierluigi 18 2h 44' 21''
17  Polisportiva Villafontana 7h 53' 06'' 172 17
29 51  Perrotta, Pasquale 17 2h 26' 07''
71 49  Longhi, Mathias 18 2h 43' 13''
72 50  Melandri, Matteo 16 2h 43' 46''
18  Il Pirata Zannoni MA 8h 07' 46'' 209 18
57 100  Marcellusi, Martin 17 2h 39' 18''
75 105  Farnisi, Lorenzo 17 2h 44' 14''
77 102  Massaro, Aurelio 17 2h 44' 14''
19  Leonessa Takler-CT Matera Sa.. 8h 21' 30'' 238
60 120  Leuci, Francesco - 2h 39' 18''
88 118  Floro, Michele 18 2h 47' 34''
90 121  Marcovecchio, Leonardo - 2h 54' 38''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 7  Sauvagnargues, Jacques 17  Zappi's Racing Team 2h 21' 27''
2 10  Healy, Ben 16  Zappi's Racing Team 2h 21' 27'' + 00' 00''
3 8  Donovan, Mark 18  Zappi's Racing Team 2h 21' 27'' + 00' 00''
4 112  Nencini, Tommaso 16  AC Fosco Bessi-UC Guspini 2h 24' 01'' + 02' 34''
5 28  Popov, Anton 18  Gazprom-RusVelo Juniors 2h 25' 10'' + 03' 43''
6 25  Martynov, Nikita 18  Gazprom-RusVelo Juniors 2h 25' 10'' + 03' 43''
7 19  Syritsa, Gleb 17  Lokosphinx Juniores 2h 25' 23'' + 03' 56''
8 90  Antonelli, Michael -  Team Alice Bike Elite Se.. 2h 25' 44'' + 04' 17''
9 60  Pirro, Francesco 18  ASD Team Ciclistico Camp.. 2h 25' 44'' + 04' 17''
10 116  Porta, Gabriele 17  AC Fosco Bessi-UC Guspini 2h 25' 44'' + 04' 17''
11 66  Favaro, Patrick 18  Team Coratti-GM Europa O.. 2h 25' 44'' + 04' 17''
12 16  Swinnerton, Joe -  Identity Racing 2h 25' 44'' + 04' 17''
13 3  Stepanov, Vladislav 18  Russia 2h 25' 44'' + 04' 17''
14 31  Aposti, Leonardo 18  GS Stabbia Ciclismo 2h 25' 44'' + 04' 17''
15 43  Zumerle, Andrea -  ASD GC Sissio Team 2h 25' 44'' + 04' 17''
16 65  Brega, Gabriele 18  ASD Team Ciclistico Camp.. 2h 25' 44'' + 04' 17''
17 17  Hollyman, Mason 17  Identity Racing 2h 25' 44'' + 04' 17''
18 6  Nekrasov, Konstantin 18  Russia 2h 25' 44'' + 04' 17''
19 12  Hartley, Lewis 17  Zappi's Racing Team 2h 25' 49'' + 04' 22''
20 72  Paolantonio, Paolo 17  GS Gulp Pool Val Vibrata 2h 25' 49'' + 04' 22''
21 9  Wright, Jake 18  Zappi's Racing Team 2h 25' 49'' + 04' 22''
22 54  Brunetti, Leonardo 17  Team Unicash Cipriani Ge.. 2h 25' 49'' + 04' 22''
23 79  Giustino, Mauro -  Campania 2h 25' 52'' + 04' 25''
24 69  Lolli, Marco 18  Team Coratti-GM Europa O.. 2h 25' 53'' + 04' 26''
25 2  Bakalov, Fedor -  Russia 2h 25' 59'' + 04' 32''
26 32  Tafa, Sabri 17  GS Stabbia Ciclismo 2h 25' 59'' + 04' 32''
27 115  Mugnaini, Ettore 17  AC Fosco Bessi-UC Guspini 2h 26' 02'' + 04' 35''
28 51  Perrotta, Pasquale 17  Polisportiva Villafontana 2h 26' 07'' + 04' 40''
29 85  Susco, Alessandro 18  Basilicata 2h 26' 09'' + 04' 42''
30 59  Biancalani, Andrea 16  Team Unicash Cipriani Ge.. 2h 26' 09'' + 04' 42''
31 30  Leoncini, Niccolò 18  GS Stabbia Ciclismo 2h 26' 11'' + 04' 44''
32 114  Menichetti, Francesco 18  AC Fosco Bessi-UC Guspini 2h 26' 45'' + 05' 18''
33 35  Rossi, Federico 18  GS Stabbia Ciclismo 2h 26' 56'' + 05' 29''
34 109  Ciuccarelli, Riccardo 17  ASD Falgiani-ASD Fonte C.. 2h 26' 59'' + 05' 32''
35 33  Bartolucci, Diego 17  GS Stabbia Ciclismo 2h 27' 28'' + 06' 01''
36 61  Candi, Angelo 17  ASD Team Ciclistico Camp.. 2h 27' 39'' + 06' 12''
37 117  Piccini, Mirko 17  AC Fosco Bessi-UC Guspini 2h 28' 10'' + 06' 43''
38 93  Mina, Alex -  Team Alice Bike Elite Se.. 2h 28' 17'' + 06' 50''
39 91  Barbieri, Lorenzo 18  Team Alice Bike Elite Se.. 2h 28' 20'' + 06' 53''
40 42  Luppino, Leonardo 17  ASD GC Sissio Team 2h 28' 53'' + 07' 26''
41 18  Novikov, Savva 18  Lokosphinx Juniores 2h 29' 09'' + 07' 42''
42 62  Giordano, Francesco 17  ASD Team Ciclistico Camp.. 2h 29' 33'' + 08' 06''
43 58  Farnesi, Michele 17  Team Unicash Cipriani Ge.. 2h 32' 09'' + 10' 42''
44 55  Cepa, Mesut 16  Team Unicash Cipriani Ge.. 2h 32' 09'' + 10' 42''
45 27  Golovakha, Alexey 17  Gazprom-RusVelo Juniors 2h 32' 50'' + 11' 23''
46 64  Mattia, Lorenzo 17  ASD Team Ciclistico Camp.. 2h 33' 29'' + 12' 02''
47 4  Vtiurin, Anton 16  Russia 2h 35' 28'' + 14' 01''
48 68  Lentini, Nicolò -  Team Coratti-GM Europa O.. 2h 35' 34'' + 14' 07''
49 56  Niccoli, Matteo 17  Team Unicash Cipriani Ge.. 2h 35' 34'' + 14' 07''
50 70  Ticconi, Lorenzo -  Team Coratti-GM Europa O.. 2h 35' 37'' + 14' 10''
51 67  Prata, Matteo 18  Team Coratti-GM Europa O.. 2h 36' 28'' + 15' 01''
52 84  Laterza, Francesco 18  Basilicata 2h 37' 38'' + 16' 11''
53 21  Gonov, Lev 17  Lokosphinx Juniores 2h 38' 32'' + 17' 05''
54 106  Alesiani, Matteo 18  ASD Falgiani-ASD Fonte C.. 2h 38' 58'' + 17' 31''
55 78  D'Elia, Enrico 17  Campania 2h 39' 15'' + 17' 48''
56 83  Sessa, Gerardo 17  Campania 2h 39' 15'' + 17' 48''
57 100  Marcellusi, Martin 17  Il Pirata Zannoni MA 2h 39' 18'' + 17' 51''
58 81  Rosanova, Raffaele -  Campania 2h 39' 18'' + 17' 51''
59 74  Greco, Gabriele -  GS Gulp Pool Val Vibrata 2h 39' 18'' + 17' 51''
60 120  Leuci, Francesco -  Leonessa Takler-CT Mater.. 2h 39' 18'' + 17' 51''
61 44  Dal Monte, Roberto -  ASD GC Sissio Team 2h 39' 18'' + 17' 51''
62 63  Milantoni, Sauro 17  ASD Team Ciclistico Camp.. 2h 39' 21'' + 17' 54''
63 95  Caputo, Riccardo 18  Team Stipa Allestimenti .. 2h 39' 23'' + 17' 56''
64 71  Ciavardini, Lauro -  Team Coratti-GM Europa O.. 2h 39' 54'' + 18' 27''
65 80  Palomba, Angelo 17  Campania 2h 40' 00'' + 18' 33''
66 87  Labanca, Francesco 17  Basilicata 2h 40' 57'' + 19' 30''
67 34  Spinelli, Nicholas 16  GS Stabbia Ciclismo 2h 41' 05'' + 19' 38''
68 108  Plank, Piotr 18  ASD Falgiani-ASD Fonte C.. 2h 41' 49'' + 20' 22''
69 86  Parisi, Francesco 18  Basilicata 2h 41' 52'' + 20' 25''
70 82  Del Prete, Pasquale -  Campania 2h 42' 20'' + 20' 53''
71 49  Longhi, Mathias 18  Polisportiva Villafontana 2h 43' 13'' + 21' 46''
72 50  Melandri, Matteo 16  Polisportiva Villafontana 2h 43' 46'' + 22' 19''
73 13  Hall, Michael -  Identity Racing 2h 43' 54'' + 22' 27''
74 14  Reed, Elliot -  Identity Racing 2h 43' 54'' + 22' 27''
75 105  Farnisi, Lorenzo 17  Il Pirata Zannoni MA 2h 44' 14'' + 22' 47''
76 92  Casadei, Lorenzo 18  Team Alice Bike Elite Se.. 2h 44' 14'' + 22' 47''
77 102  Massaro, Aurelio 17  Il Pirata Zannoni MA 2h 44' 14'' + 22' 47''
78 48  Medri, Lorenzo 16  Polisportiva Villafontana 2h 44' 18'' + 22' 51''
79 77  Mancini, Pierluigi 18  GS Gulp Pool Val Vibrata 2h 44' 21'' + 22' 54''
80 75  Eremita, Michele -  GS Gulp Pool Val Vibrata 2h 44' 23'' + 22' 56''
81 73  Mammarella, Federico 18  GS Gulp Pool Val Vibrata 2h 44' 25'' + 22' 58''
82 76  Recchilungo, Jacopo 18  GS Gulp Pool Val Vibrata 2h 44' 29'' + 23' 02''
83 94  Vacarencu, Pantelimon -  Team Alice Bike Elite Se.. 2h 44' 29'' + 23' 02''
84 46  Zanichelli, Alessandro -  ASD GC Sissio Team 2h 44' 29'' + 23' 02''
85 15  Coning, Ash 17  Identity Racing 2h 45' 28'' + 24' 01''
86 88  Falabella, Riccardo 17  Basilicata 2h 46' 17'' + 24' 50''
87 101  Rossi, Federico -  Il Pirata Zannoni MA 2h 47' 27'' + 26' 00''
88 118  Floro, Michele 18  Leonessa Takler-CT Mater.. 2h 47' 34'' + 26' 07''
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 7  Sauvagnargues, Jacques 17  Zappi's Racing Team 25 pts
2 10  Healy, Ben 16  Zappi's Racing Team 20 pts -5 pts
3 8  Donovan, Mark 18  Zappi's Racing Team 16 pts -9 pts
4 112  Nencini, Tommaso 16  AC Fosco Bessi-UC Guspini 14 pts -11 pts
5 28  Popov, Anton 18  Gazprom-RusVelo Juniors 12 pts -13 pts
6 25  Martynov, Nikita 18  Gazprom-RusVelo Juniors 10 pts -15 pts
7 19  Syritsa, Gleb 17  Lokosphinx Juniores 9 pts -16 pts
8 90  Antonelli, Michael -  Team Alice Bike Elite Se.. 8 pts -17 pts
9 60  Pirro, Francesco 18  ASD Team Ciclistico Camp.. 7 pts -18 pts
10 116  Porta, Gabriele 17  AC Fosco Bessi-UC Guspini 6 pts -19 pts
11 66  Favaro, Patrick 18  Team Coratti-GM Europa O.. 5 pts -20 pts
12 16  Swinnerton, Joe -  Identity Racing 4 pts -21 pts
13 3  Stepanov, Vladislav 18  Russia 3 pts -22 pts
14 31  Aposti, Leonardo 18  GS Stabbia Ciclismo 2 pts -23 pts
15 43  Zumerle, Andrea -  ASD GC Sissio Team 1 pts -24 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 10  Healy, Ben 16  Zappi's Racing Team 12 pts
2 7  Sauvagnargues, Jacques 17  Zappi's Racing Team 7 pts -5 pts
3 8  Donovan, Mark 18  Zappi's Racing Team 6 pts -6 pts
4 112  Nencini, Tommaso 16  AC Fosco Bessi-UC Guspini 5 pts -7 pts
5 3  Stepanov, Vladislav 18  Russia 2 pts -10 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 10  Healy, Ben 16  Zappi's Racing Team 2h 21' 27''
2 112  Nencini, Tommaso 16  AC Fosco Bessi-UC Guspini 2h 24' 01'' + 02' 34''
3 19  Syritsa, Gleb 17  Lokosphinx Juniores 2h 25' 23'' + 03' 56''
4 116  Porta, Gabriele 17  AC Fosco Bessi-UC Guspini 2h 25' 44'' + 04' 17''
5 17  Hollyman, Mason 17  Identity Racing 2h 25' 44'' + 04' 17''
6 12  Hartley, Lewis 17  Zappi's Racing Team 2h 25' 49'' + 04' 22''
7 72  Paolantonio, Paolo 17  GS Gulp Pool Val Vibrata 2h 25' 49'' + 04' 22''
8 54  Brunetti, Leonardo 17  Team Unicash Cipriani Ge.. 2h 25' 49'' + 04' 22''
9 79  Giustino, Mauro -  Campania 2h 25' 52'' + 04' 25''
10 115  Mugnaini, Ettore 17  AC Fosco Bessi-UC Guspini 2h 26' 02'' + 04' 35''
11 51  Perrotta, Pasquale 17  Polisportiva Villafontana 2h 26' 07'' + 04' 40''
12 59  Biancalani, Andrea 16  Team Unicash Cipriani Ge.. 2h 26' 09'' + 04' 42''
13 109  Ciuccarelli, Riccardo 17  ASD Falgiani-ASD Fonte C.. 2h 26' 59'' + 05' 32''
14 117  Piccini, Mirko 17  AC Fosco Bessi-UC Guspini 2h 28' 10'' + 06' 43''
15 55  Cepa, Mesut 16  Team Unicash Cipriani Ge.. 2h 32' 09'' + 10' 42''
16 64  Mattia, Lorenzo 17  ASD Team Ciclistico Camp.. 2h 33' 29'' + 12' 02''
17 4  Vtiurin, Anton 16  Russia 2h 35' 28'' + 14' 01''
18 56  Niccoli, Matteo 17  Team Unicash Cipriani Ge.. 2h 35' 34'' + 14' 07''
19 21  Gonov, Lev 17  Lokosphinx Juniores 2h 38' 32'' + 17' 05''
20 100  Marcellusi, Martin 17  Il Pirata Zannoni MA 2h 39' 18'' + 17' 51''
21 74  Greco, Gabriele -  GS Gulp Pool Val Vibrata 2h 39' 18'' + 17' 51''
22 120  Leuci, Francesco -  Leonessa Takler-CT Mater.. 2h 39' 18'' + 17' 51''
23 63  Milantoni, Sauro 17  ASD Team Ciclistico Camp.. 2h 39' 21'' + 17' 54''
24 87  Labanca, Francesco 17  Basilicata 2h 40' 57'' + 19' 30''
25 34  Spinelli, Nicholas 16  GS Stabbia Ciclismo 2h 41' 05'' + 19' 38''
26 50  Melandri, Matteo 16  Polisportiva Villafontana 2h 43' 46'' + 22' 19''
27 102  Massaro, Aurelio 17  Il Pirata Zannoni MA 2h 44' 14'' + 22' 47''
28 48  Medri, Lorenzo 16  Polisportiva Villafontana 2h 44' 18'' + 22' 51''
29 75  Eremita, Michele -  GS Gulp Pool Val Vibrata 2h 44' 23'' + 22' 56''
30 94  Vacarencu, Pantelimon -  Team Alice Bike Elite Se.. 2h 44' 29'' + 23' 02''
31 15  Coning, Ash 17  Identity Racing 2h 45' 28'' + 24' 01''
32 88  Falabella, Riccardo 17  Basilicata 2h 46' 17'' + 24' 50''
33 101  Rossi, Federico -  Il Pirata Zannoni MA 2h 47' 27'' + 26' 00''
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Zappi's Racing Team 7h 04' 21''
2  AC Fosco Bessi-UC Guspini 7h 15' 47'' + 11' 26''
3  Russia 7h 17' 27'' + 13' 06''
4  GS Stabbia Ciclismo 7h 17' 54'' + 13' 33''
5  ASD Team Ciclistico Campocavallo 7h 19' 07'' + 14' 46''
6  Team Alice Bike Elite Service 7h 22' 21'' + 18' 00''
7  Gazprom-RusVelo Juniors 7h 23' 10'' + 18' 49''
8  Team Unicash Cipriani Gestri 7h 24' 07'' + 19' 46''
9  Team Coratti-GM Europa Ovini 7h 27' 11'' + 22' 50''
10  Lokosphinx Juniores 7h 33' 04'' + 28' 43''
11  ASD GC Sissio Team 7h 33' 55'' + 29' 34''
12  Identity Racing 7h 35' 22'' + 31' 01''
13  Campania 7h 44' 22'' + 40' 01''
14  Basilicata 7h 44' 34'' + 40' 13''
15  ASD Falgiani-ASD Fonte Collina 7h 47' 46'' + 43' 25''
16  GS Gulp Pool Val Vibrata 7h 49' 28'' + 45' 07''
17  Polisportiva Villafontana 7h 53' 06'' + 48' 45''
18  Il Pirata Zannoni MA 8h 07' 46'' + 1h 03' 25''


© Wijnreder Media