Grassano - Matera (92.1 km)

Route

 9 September 2017
 Profile  Mountain stage
 Start  Grassano
 Finish  Matera
 Distance  92.1 km  (57.2 mi)
 Speed  39.284 km/h  (24.410 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 2
 Sauvagnargues.. (ZRT) 4h 42' 18''
 Martynov, Nik.. (GAZ) 30 points
 Healy, Ben (ZRT) 24 points
 Healy, Ben (ZRT) 4h 42' 18''
 Zappi's Racing Team 14h 06' 54''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 17  Hollyman, Mason 17  Identity Racing 2h 20' 40'' 7 3 - 3
2 25  Martynov, Nikita 18  Gazprom-RusVelo Juniors + 00' 11'' 5 1 - -
3 115  Mugnaini, Ettore 17  AC Fosco Bessi-UC Guspini + 00' 11'' 21 8 - 7
4 100  Marcellusi, Martin 17  Il Pirata Zannoni MA + 00' 11'' 48 10 - 17
5 32  Tafa, Sabri 17  GS Stabbia Ciclismo + 00' 11'' 20 12 - -
6 3  Stepanov, Vladislav 18  Russia + 00' 11'' 9 11 4 -
7 60  Pirro, Francesco 18  ASD Team Ciclistico Camp.. + 00' 11'' 8 7 - -
8 28  Popov, Anton 18  Gazprom-RusVelo Juniors + 00' 11'' 6 5 - -
9 72  Paolantonio, Paolo 17  GS Gulp Pool Val Vibrata + 00' 11'' 17 16 - 5
10 79  Giustino, Mauro -  Campania + 00' 11'' 19 18 - 6
11 59  Biancalani, Andrea 16  Team Unicash Cipriani Ge.. + 00' 11'' 23 19 - 9
12 66  Favaro, Patrick 18  Team Coratti-GM Europa O.. + 00' 11'' 11 14 8 -
13 90  Antonelli, Michael -  Team Alice Bike Elite Se.. + 00' 11'' 10 13 - -
14 33  Bartolucci, Diego 17  GS Stabbia Ciclismo + 00' 11'' 31 22 - -
15 7  Sauvagnargues, Jacques 17  Zappi's Racing Team + 00' 11'' 1 2 2 -
16 112  Nencini, Tommaso 16  AC Fosco Bessi-UC Guspini + 00' 11'' 4 9 3 2
17 43  Zumerle, Andrea -  ASD GC Sissio Team + 00' 11'' 12 23 - -
18 30  Leoncini, Niccolò 18  GS Stabbia Ciclismo + 00' 11'' 24 - - -
19 8  Donovan, Mark 18  Zappi's Racing Team + 00' 11'' 2 6 5 -
20 109  Ciuccarelli, Riccardo 17  ASD Falgiani-ASD Fonte C.. + 00' 11'' 28 - - 11
21 10  Healy, Ben 16  Zappi's Racing Team + 00' 11'' 3 4 1 1
22 70  Ticconi, Lorenzo -  Team Coratti-GM Europa O.. + 00' 11'' 44 - - -
23 51  Perrotta, Pasquale 17  Polisportiva Villafontana + 00' 11'' 22 - - 8
24 116  Porta, Gabriele 17  AC Fosco Bessi-UC Guspini + 00' 11'' 13 17 - 4
25 31  Aposti, Leonardo 18  GS Stabbia Ciclismo + 00' 11'' 14 21 7 -
26 65  Brega, Gabriele 18  ASD Team Ciclistico Camp.. + 00' 11'' 16 - 6 -
27 9  Wright, Jake 18  Zappi's Racing Team + 00' 11'' 18 - - -
28 114  Menichetti, Francesco 18  AC Fosco Bessi-UC Guspini + 00' 11'' 27 - - -
29 16  Swinnerton, Joe -  Identity Racing + 00' 11'' 15 20 - -
30 91  Barbieri, Lorenzo 18  Team Alice Bike Elite Se.. + 00' 11'' 33 - - -
31 18  Novikov, Savva 18  Lokosphinx Juniores + 00' 11'' 38 - - -
32 42  Luppino, Leonardo 17  ASD GC Sissio Team + 00' 11'' 37 - - -
33 93  Mina, Alex -  Team Alice Bike Elite Se.. + 00' 11'' 32 - - -
34 68  Lentini, Nicolò -  Team Coratti-GM Europa O.. + 00' 28'' 45 - - -
35 55  Cepa, Mesut 16  Team Unicash Cipriani Ge.. + 00' 35'' 40 - - 14
36 117  Piccini, Mirko 17  AC Fosco Bessi-UC Guspini + 00' 35'' 36 - - 13
37 2  Bakalov, Fedor -  Russia + 00' 38'' 25 - - -
38 63  Milantoni, Sauro 17  ASD Team Ciclistico Camp.. + 00' 40'' 49 - - 18
39 67  Prata, Matteo 18  Team Coratti-GM Europa O.. + 00' 43'' 46 - - -
40 15  Coning, Ash 17  Identity Racing + 00' 57'' 62 - - 24
41 78  D'Elia, Enrico 17  Campania + 00' 59'' 50 - - -
42 120  Leuci, Francesco -  Leonessa Takler-CT Mater.. + 00' 59'' 51 - - 19
43 61  Candi, Angelo 17  ASD Team Ciclistico Camp.. + 01' 05'' 35 - - -
44 85  Susco, Alessandro 18  Basilicata + 01' 05'' 30 - - -
45 19  Syritsa, Gleb 17  Lokosphinx Juniores + 01' 20'' 26 15 - 10
46 27  Golovakha, Alexey 17  Gazprom-RusVelo Juniors + 01' 20'' 42 - - -
47 64  Mattia, Lorenzo 17  ASD Team Ciclistico Camp.. + 01' 20'' 43 - - 15
48 80  Palomba, Angelo 17  Campania + 01' 20'' 54 - - -
49 106  Alesiani, Matteo 18  ASD Falgiani-ASD Fonte C.. + 01' 20'' 52 - - -
50 83  Sessa, Gerardo 17  Campania + 01' 20'' 53 - - -
51 69  Lolli, Marco 18  Team Coratti-GM Europa O.. + 01' 20'' 29 - - -
52 102  Massaro, Aurelio 17  Il Pirata Zannoni MA + 01' 38'' 61 - - 23
53 34  Spinelli, Nicholas 16  GS Stabbia Ciclismo + 01' 42'' 56 - - 21
54 4  Vtiurin, Anton 16  Russia + 01' 45'' 47 - - 16
55 12  Hartley, Lewis 17  Zappi's Racing Team + 02' 42'' 34 - - 12
56 74  Greco, Gabriele -  GS Gulp Pool Val Vibrata + 03' 07'' 55 - - 20
57 21  Gonov, Lev 17  Lokosphinx Juniores + 04' 18'' 57 - - 22
58 108  Plank, Piotr 18  ASD Falgiani-ASD Fonte C.. + 04' 53'' 63 - - -
59 95  Caputo, Riccardo 18  Team Stipa Allestimenti .. + 04' 53'' 60 - - -
60 84  Laterza, Francesco 18  Basilicata + 05' 49'' 59 - - -
61 6  Nekrasov, Konstantin 18  Russia + 06' 28'' 39 - - -
62 35  Rossi, Federico 18  GS Stabbia Ciclismo + 06' 28'' 41 - - -
63 81  Rosanova, Raffaele -  Campania + 11' 59'' 65 - - -
64 105  Farnisi, Lorenzo 17  Il Pirata Zannoni MA + 11' 59'' 70 - - -
65 56  Niccoli, Matteo 17  Team Unicash Cipriani Ge.. + 11' 59'' 64 - - 25
66 92  Casadei, Lorenzo 18  Team Alice Bike Elite Se.. + 13' 04'' 72 - - -
67 101  Rossi, Federico -  Il Pirata Zannoni MA + 13' 04'' 81 - - 31
68 48  Medri, Lorenzo 16  Polisportiva Villafontana + 13' 04'' 73 - - 28
69 88  Falabella, Riccardo 17  Basilicata + 13' 04'' 80 - - 30
70 86  Parisi, Francesco 18  Basilicata + 13' 04'' 68 - - -
71 50  Melandri, Matteo 16  Polisportiva Villafontana + 13' 04'' 71 - - 27
72 44  Dal Monte, Roberto -  ASD GC Sissio Team + 13' 04'' 66 - - -
73 46  Zanichelli, Alessandro -  ASD GC Sissio Team + 13' 04'' 74 - - -
74 87  Labanca, Francesco 17  Basilicata + 13' 04'' 67 - - 26
75 118  Floro, Michele 18  Leonessa Takler-CT Mater.. + 13' 16'' 82 - - -
76 82  Del Prete, Pasquale -  Campania + 13' 20'' 69 - - -
77 75  Eremita, Michele -  GS Gulp Pool Val Vibrata + 13' 20'' 76 - - 29
78 77  Mancini, Pierluigi 18  GS Gulp Pool Val Vibrata + 13' 20'' 75 - - -
79 73  Mammarella, Federico 18  GS Gulp Pool Val Vibrata + 13' 20'' 77 - - -
80 76  Recchilungo, Jacopo 18  GS Gulp Pool Val Vibrata + 13' 23'' 78 - - -
81 62  Giordano, Francesco 17  ASD Team Ciclistico Camp.. + 13' 27'' 58 - - -
82 49  Longhi, Mathias 18  Polisportiva Villafontana + 15' 40'' 79 - - -
DNF 54  Brunetti, Leonardo 17  Team Unicash Cipriani Ge..
DNF 58  Farnesi, Michele 17  Team Unicash Cipriani Ge..
DNF 71  Ciavardini, Lauro -  Team Coratti-GM Europa O..
DNF 94  Vacarencu, Pantelimon -  Team Alice Bike Elite Se..
DNS 13  Hall, Michael -  Identity Racing
DNS 14  Reed, Elliot -  Identity Racing
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  GS Stabbia Ciclismo 7h 02' 33'' 37 3
5 32  Tafa, Sabri 17 2h 20' 51''
14 33  Bartolucci, Diego 17 2h 20' 51''
18 30  Leoncini, Niccolò 18 2h 20' 51''
2  AC Fosco Bessi-UC Guspini 7h 02' 33'' 43 2
3 115  Mugnaini, Ettore 17 2h 20' 51''
16 112  Nencini, Tommaso 16 2h 20' 51''
24 116  Porta, Gabriele 17 2h 20' 51''
3  Zappi's Racing Team 7h 02' 33'' 55 1
15 7  Sauvagnargues, Jacques 17 2h 20' 51''
19 8  Donovan, Mark 18 2h 20' 51''
21 10  Healy, Ben 16 2h 20' 51''
4  Team Alice Bike Elite Service 7h 02' 33'' 76 6
13 90  Antonelli, Michael - 2h 20' 51''
30 91  Barbieri, Lorenzo 18 2h 20' 51''
33 93  Mina, Alex - 2h 20' 51''
5  Team Coratti-GM Europa Ovini 7h 02' 50'' 68 8
12 66  Favaro, Patrick 18 2h 20' 51''
22 70  Ticconi, Lorenzo - 2h 20' 51''
34 68  Lentini, Nicolò - 2h 21' 08''
6  ASD Team Ciclistico Campocav.. 7h 03' 02'' 71 5
7 60  Pirro, Francesco 18 2h 20' 51''
26 65  Brega, Gabriele 18 2h 20' 51''
38 63  Milantoni, Sauro 17 2h 21' 20''
7  Identity Racing 7h 03' 08'' 70 9
1 17  Hollyman, Mason 17 2h 20' 40''
29 16  Swinnerton, Joe - 2h 20' 51''
40 15  Coning, Ash 17 2h 21' 37''
8  Gazprom-RusVelo Juniors 7h 03' 42'' 56 7
2 25  Martynov, Nikita 18 2h 20' 51''
8 28  Popov, Anton 18 2h 20' 51''
46 27  Golovakha, Alexey 17 2h 22' 00''
9  Campania 7h 04' 30'' 99 12
10 79  Giustino, Mauro - 2h 20' 51''
41 78  D'Elia, Enrico 17 2h 21' 39''
48 80  Palomba, Angelo 17 2h 22' 00''
10  Russia 7h 04' 34'' 97 4
6 3  Stepanov, Vladislav 18 2h 20' 51''
37 2  Bakalov, Fedor - 2h 21' 18''
54 4  Vtiurin, Anton 16 2h 22' 25''
11  Lokosphinx Juniores 7h 07' 49'' 133 11
31 18  Novikov, Savva 18 2h 20' 51''
45 19  Syritsa, Gleb 17 2h 22' 00''
57 21  Gonov, Lev 17 2h 24' 58''
12  ASD Falgiani-ASD Fonte Collina 7h 08' 24'' 127 14
20 109  Ciuccarelli, Riccardo 17 2h 20' 51''
49 106  Alesiani, Matteo 18 2h 22' 00''
58 108  Plank, Piotr 18 2h 25' 33''
13  Team Unicash Cipriani Gestri 7h 14' 45'' 111 10
11 59  Biancalani, Andrea 16 2h 20' 51''
35 55  Cepa, Mesut 16 2h 21' 15''
65 56  Niccoli, Matteo 17 2h 32' 39''
14  ASD GC Sissio Team 7h 15' 26'' 121 13
17 43  Zumerle, Andrea - 2h 20' 51''
32 42  Luppino, Leonardo 17 2h 20' 51''
72 44  Dal Monte, Roberto - 2h 33' 44''
15  Il Pirata Zannoni MA 7h 15' 48'' 120
4 100  Marcellusi, Martin 17 2h 20' 51''
52 102  Massaro, Aurelio 17 2h 22' 18''
64 105  Farnisi, Lorenzo 17 2h 32' 39''
16  GS Gulp Pool Val Vibrata 7h 18' 38'' 142 16
9 72  Paolantonio, Paolo 17 2h 20' 51''
56 74  Greco, Gabriele - 2h 23' 47''
77 75  Eremita, Michele - 2h 34' 00''
17  Basilicata 7h 21' 58'' 173 15
44 85  Susco, Alessandro 18 2h 21' 45''
60 84  Laterza, Francesco 18 2h 26' 29''
69 88  Falabella, Riccardo 17 2h 33' 44''
18  Polisportiva Villafontana 7h 28' 19'' 162 17
23 51  Perrotta, Pasquale 17 2h 20' 51''
68 48  Medri, Lorenzo 16 2h 33' 44''
71 50  Melandri, Matteo 16 2h 33' 44''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 7  Sauvagnargues, Jacques 17  Zappi's Racing Team 4h 42' 18'' -
2 8  Donovan, Mark 18  Zappi's Racing Team 4h 42' 18'' + 00' 00'' + 1
3 10  Healy, Ben 16  Zappi's Racing Team 4h 42' 18'' + 00' 00'' - 1
4 112  Nencini, Tommaso 16  AC Fosco Bessi-UC Guspini 4h 44' 52'' + 02' 34'' -
5 25  Martynov, Nikita 18  Gazprom-RusVelo Juniors 4h 46' 01'' + 03' 43'' + 1
6 28  Popov, Anton 18  Gazprom-RusVelo Juniors 4h 46' 01'' + 03' 43'' - 1
7 17  Hollyman, Mason 17  Identity Racing 4h 46' 24'' + 04' 06'' + 10
8 60  Pirro, Francesco 18  ASD Team Ciclistico Camp.. 4h 46' 35'' + 04' 17'' + 1
9 3  Stepanov, Vladislav 18  Russia 4h 46' 35'' + 04' 17'' + 4
10 90  Antonelli, Michael -  Team Alice Bike Elite Se.. 4h 46' 35'' + 04' 17'' - 2
11 66  Favaro, Patrick 18  Team Coratti-GM Europa O.. 4h 46' 35'' + 04' 17'' -
12 43  Zumerle, Andrea -  ASD GC Sissio Team 4h 46' 35'' + 04' 17'' + 3
13 116  Porta, Gabriele 17  AC Fosco Bessi-UC Guspini 4h 46' 35'' + 04' 17'' - 3
14 31  Aposti, Leonardo 18  GS Stabbia Ciclismo 4h 46' 35'' + 04' 17'' -
15 16  Swinnerton, Joe -  Identity Racing 4h 46' 35'' + 04' 17'' - 3
16 65  Brega, Gabriele 18  ASD Team Ciclistico Camp.. 4h 46' 35'' + 04' 17'' -
17 72  Paolantonio, Paolo 17  GS Gulp Pool Val Vibrata 4h 46' 40'' + 04' 22'' + 3
18 9  Wright, Jake 18  Zappi's Racing Team 4h 46' 40'' + 04' 22'' + 3
19 79  Giustino, Mauro -  Campania 4h 46' 43'' + 04' 25'' + 4
20 32  Tafa, Sabri 17  GS Stabbia Ciclismo 4h 46' 50'' + 04' 32'' + 6
21 115  Mugnaini, Ettore 17  AC Fosco Bessi-UC Guspini 4h 46' 53'' + 04' 35'' + 6
22 51  Perrotta, Pasquale 17  Polisportiva Villafontana 4h 46' 58'' + 04' 40'' + 6
23 59  Biancalani, Andrea 16  Team Unicash Cipriani Ge.. 4h 47' 00'' + 04' 42'' + 7
24 30  Leoncini, Niccolò 18  GS Stabbia Ciclismo 4h 47' 02'' + 04' 44'' + 7
25 2  Bakalov, Fedor -  Russia 4h 47' 17'' + 04' 59'' -
26 19  Syritsa, Gleb 17  Lokosphinx Juniores 4h 47' 23'' + 05' 05'' - 19
27 114  Menichetti, Francesco 18  AC Fosco Bessi-UC Guspini 4h 47' 36'' + 05' 18'' + 5
28 109  Ciuccarelli, Riccardo 17  ASD Falgiani-ASD Fonte C.. 4h 47' 50'' + 05' 32'' + 6
29 69  Lolli, Marco 18  Team Coratti-GM Europa O.. 4h 47' 53'' + 05' 35'' - 5
30 85  Susco, Alessandro 18  Basilicata 4h 47' 54'' + 05' 36'' - 1
31 33  Bartolucci, Diego 17  GS Stabbia Ciclismo 4h 48' 19'' + 06' 01'' + 4
32 93  Mina, Alex -  Team Alice Bike Elite Se.. 4h 49' 08'' + 06' 50'' + 6
33 91  Barbieri, Lorenzo 18  Team Alice Bike Elite Se.. 4h 49' 11'' + 06' 53'' + 6
34 12  Hartley, Lewis 17  Zappi's Racing Team 4h 49' 11'' + 06' 53'' - 15
35 61  Candi, Angelo 17  ASD Team Ciclistico Camp.. 4h 49' 24'' + 07' 06'' + 1
36 117  Piccini, Mirko 17  AC Fosco Bessi-UC Guspini 4h 49' 25'' + 07' 07'' + 1
37 42  Luppino, Leonardo 17  ASD GC Sissio Team 4h 49' 44'' + 07' 26'' + 3
38 18  Novikov, Savva 18  Lokosphinx Juniores 4h 50' 00'' + 07' 42'' + 3
39 6  Nekrasov, Konstantin 18  Russia 4h 52' 52'' + 10' 34'' - 21
40 55  Cepa, Mesut 16  Team Unicash Cipriani Ge.. 4h 53' 24'' + 11' 06'' + 4
41 35  Rossi, Federico 18  GS Stabbia Ciclismo 4h 54' 04'' + 11' 46'' - 8
42 27  Golovakha, Alexey 17  Gazprom-RusVelo Juniors 4h 54' 50'' + 12' 32'' + 3
43 64  Mattia, Lorenzo 17  ASD Team Ciclistico Camp.. 4h 55' 29'' + 13' 11'' + 3
44 70  Ticconi, Lorenzo -  Team Coratti-GM Europa O.. 4h 56' 28'' + 14' 10'' + 6
45 68  Lentini, Nicolò -  Team Coratti-GM Europa O.. 4h 56' 42'' + 14' 24'' + 3
46 67  Prata, Matteo 18  Team Coratti-GM Europa O.. 4h 57' 51'' + 15' 33'' + 5
47 4  Vtiurin, Anton 16  Russia 4h 57' 53'' + 15' 35'' -
48 100  Marcellusi, Martin 17  Il Pirata Zannoni MA 5h 00' 09'' + 17' 51'' + 9
49 63  Milantoni, Sauro 17  ASD Team Ciclistico Camp.. 5h 00' 41'' + 18' 23'' + 13
50 78  D'Elia, Enrico 17  Campania 5h 00' 54'' + 18' 36'' + 5
51 120  Leuci, Francesco -  Leonessa Takler-CT Mater.. 5h 00' 57'' + 18' 39'' + 9
52 106  Alesiani, Matteo 18  ASD Falgiani-ASD Fonte C.. 5h 00' 58'' + 18' 40'' + 2
53 83  Sessa, Gerardo 17  Campania 5h 01' 15'' + 18' 57'' + 3
54 80  Palomba, Angelo 17  Campania 5h 02' 00'' + 19' 42'' + 11
55 74  Greco, Gabriele -  GS Gulp Pool Val Vibrata 5h 03' 05'' + 20' 47'' + 4
56 34  Spinelli, Nicholas 16  GS Stabbia Ciclismo 5h 03' 27'' + 21' 09'' + 11
57 21  Gonov, Lev 17  Lokosphinx Juniores 5h 03' 30'' + 21' 12'' - 4
58 62  Giordano, Francesco 17  ASD Team Ciclistico Camp.. 5h 03' 40'' + 21' 22'' - 16
59 84  Laterza, Francesco 18  Basilicata 5h 04' 07'' + 21' 49'' - 7
60 95  Caputo, Riccardo 18  Team Stipa Allestimenti .. 5h 04' 56'' + 22' 38'' + 3
61 102  Massaro, Aurelio 17  Il Pirata Zannoni MA 5h 06' 32'' + 24' 14'' + 16
62 15  Coning, Ash 17  Identity Racing 5h 07' 05'' + 24' 47'' + 23
63 108  Plank, Piotr 18  ASD Falgiani-ASD Fonte C.. 5h 07' 22'' + 25' 04'' + 5
64 56  Niccoli, Matteo 17  Team Unicash Cipriani Ge.. 5h 08' 13'' + 25' 55'' - 15
65 81  Rosanova, Raffaele -  Campania 5h 11' 57'' + 29' 39'' - 7
66 44  Dal Monte, Roberto -  ASD GC Sissio Team 5h 13' 02'' + 30' 44'' - 5
67 87  Labanca, Francesco 17  Basilicata 5h 14' 41'' + 32' 23'' - 1
68 86  Parisi, Francesco 18  Basilicata 5h 15' 36'' + 33' 18'' + 1
69 82  Del Prete, Pasquale -  Campania 5h 16' 20'' + 34' 02'' + 1
70 105  Farnisi, Lorenzo 17  Il Pirata Zannoni MA 5h 16' 53'' + 34' 35'' + 5
71 50  Melandri, Matteo 16  Polisportiva Villafontana 5h 17' 30'' + 35' 12'' + 1
72 92  Casadei, Lorenzo 18  Team Alice Bike Elite Se.. 5h 17' 58'' + 35' 40'' + 4
73 48  Medri, Lorenzo 16  Polisportiva Villafontana 5h 18' 02'' + 35' 44'' + 5
74 46  Zanichelli, Alessandro -  ASD GC Sissio Team 5h 18' 13'' + 35' 55'' + 10
75 77  Mancini, Pierluigi 18  GS Gulp Pool Val Vibrata 5h 18' 21'' + 36' 03'' + 4
76 75  Eremita, Michele -  GS Gulp Pool Val Vibrata 5h 18' 23'' + 36' 05'' + 4
77 73  Mammarella, Federico 18  GS Gulp Pool Val Vibrata 5h 18' 25'' + 36' 07'' + 4
78 76  Recchilungo, Jacopo 18  GS Gulp Pool Val Vibrata 5h 18' 32'' + 36' 14'' + 4
79 49  Longhi, Mathias 18  Polisportiva Villafontana 5h 19' 33'' + 37' 15'' - 8
80 88  Falabella, Riccardo 17  Basilicata 5h 20' 01'' + 37' 43'' + 6
81 101  Rossi, Federico -  Il Pirata Zannoni MA 5h 21' 11'' + 38' 53'' + 6
82 118  Floro, Michele 18  Leonessa Takler-CT Mater.. 5h 21' 30'' + 39' 12'' + 6
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 25  Martynov, Nikita 18  Gazprom-RusVelo Juniors 30 pts + 5
2 7  Sauvagnargues, Jacques 17  Zappi's Racing Team 26 pts -4 pts - 1
3 17  Hollyman, Mason 17  Identity Racing 25 pts -5 pts -
4 10  Healy, Ben 16  Zappi's Racing Team 20 pts -10 pts - 2
5 28  Popov, Anton 18  Gazprom-RusVelo Juniors 20 pts -10 pts -
6 8  Donovan, Mark 18  Zappi's Racing Team 16 pts -14 pts - 3
7 60  Pirro, Francesco 18  ASD Team Ciclistico Camp.. 16 pts -14 pts + 2
8 115  Mugnaini, Ettore 17  AC Fosco Bessi-UC Guspini 16 pts -14 pts + 3
9 112  Nencini, Tommaso 16  AC Fosco Bessi-UC Guspini 14 pts -16 pts - 5
10 100  Marcellusi, Martin 17  Il Pirata Zannoni MA 14 pts -16 pts + 4
11 3  Stepanov, Vladislav 18  Russia 13 pts -17 pts + 2
12 32  Tafa, Sabri 17  GS Stabbia Ciclismo 12 pts -18 pts + 3
13 90  Antonelli, Michael -  Team Alice Bike Elite Se.. 11 pts -19 pts - 5
14 66  Favaro, Patrick 18  Team Coratti-GM Europa O.. 9 pts -21 pts - 3
15 19  Syritsa, Gleb 17  Lokosphinx Juniores 9 pts -21 pts - 8
16 72  Paolantonio, Paolo 17  GS Gulp Pool Val Vibrata 7 pts -23 pts - 4
17 116  Porta, Gabriele 17  AC Fosco Bessi-UC Guspini 6 pts -24 pts - 7
18 79  Giustino, Mauro -  Campania 6 pts -24 pts + 4
19 59  Biancalani, Andrea 16  Team Unicash Cipriani Ge.. 5 pts -25 pts + 4
20 16  Swinnerton, Joe -  Identity Racing 4 pts -26 pts - 8
21 31  Aposti, Leonardo 18  GS Stabbia Ciclismo 2 pts -28 pts - 7
22 33  Bartolucci, Diego 17  GS Stabbia Ciclismo 2 pts -28 pts + 5
23 43  Zumerle, Andrea -  ASD GC Sissio Team 1 pts -29 pts - 8
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 10  Healy, Ben 16  Zappi's Racing Team 24 pts -
2 7  Sauvagnargues, Jacques 17  Zappi's Racing Team 9 pts -15 pts -
3 112  Nencini, Tommaso 16  AC Fosco Bessi-UC Guspini 9 pts -15 pts + 1
4 3  Stepanov, Vladislav 18  Russia 8 pts -16 pts + 1
5 8  Donovan, Mark 18  Zappi's Racing Team 7 pts -17 pts - 2
6 65  Brega, Gabriele 18  ASD Team Ciclistico Camp.. 4 pts -20 pts + 4
7 31  Aposti, Leonardo 18  GS Stabbia Ciclismo 2 pts -22 pts + 4
8 66  Favaro, Patrick 18  Team Coratti-GM Europa O.. 1 pts -23 pts - 6
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 10  Healy, Ben 16  Zappi's Racing Team 4h 42' 18'' -
2 112  Nencini, Tommaso 16  AC Fosco Bessi-UC Guspini 4h 44' 52'' + 02' 34'' -
3 17  Hollyman, Mason 17  Identity Racing 4h 46' 24'' + 04' 06'' + 2
4 116  Porta, Gabriele 17  AC Fosco Bessi-UC Guspini 4h 46' 35'' + 04' 17'' -
5 72  Paolantonio, Paolo 17  GS Gulp Pool Val Vibrata 4h 46' 40'' + 04' 22'' + 2
6 79  Giustino, Mauro -  Campania 4h 46' 43'' + 04' 25'' + 3
7 115  Mugnaini, Ettore 17  AC Fosco Bessi-UC Guspini 4h 46' 53'' + 04' 35'' + 3
8 51  Perrotta, Pasquale 17  Polisportiva Villafontana 4h 46' 58'' + 04' 40'' + 3
9 59  Biancalani, Andrea 16  Team Unicash Cipriani Ge.. 4h 47' 00'' + 04' 42'' + 3
10 19  Syritsa, Gleb 17  Lokosphinx Juniores 4h 47' 23'' + 05' 05'' - 7
11 109  Ciuccarelli, Riccardo 17  ASD Falgiani-ASD Fonte C.. 4h 47' 50'' + 05' 32'' + 2
12 12  Hartley, Lewis 17  Zappi's Racing Team 4h 49' 11'' + 06' 53'' - 6
13 117  Piccini, Mirko 17  AC Fosco Bessi-UC Guspini 4h 49' 25'' + 07' 07'' + 1
14 55  Cepa, Mesut 16  Team Unicash Cipriani Ge.. 4h 53' 24'' + 11' 06'' + 1
15 64  Mattia, Lorenzo 17  ASD Team Ciclistico Camp.. 4h 55' 29'' + 13' 11'' + 1
16 4  Vtiurin, Anton 16  Russia 4h 57' 53'' + 15' 35'' + 1
17 100  Marcellusi, Martin 17  Il Pirata Zannoni MA 5h 00' 09'' + 17' 51'' + 3
18 63  Milantoni, Sauro 17  ASD Team Ciclistico Camp.. 5h 00' 41'' + 18' 23'' + 5
19 120  Leuci, Francesco -  Leonessa Takler-CT Mater.. 5h 00' 57'' + 18' 39'' + 3
20 74  Greco, Gabriele -  GS Gulp Pool Val Vibrata 5h 03' 05'' + 20' 47'' + 1
21 34  Spinelli, Nicholas 16  GS Stabbia Ciclismo 5h 03' 27'' + 21' 09'' + 4
22 21  Gonov, Lev 17  Lokosphinx Juniores 5h 03' 30'' + 21' 12'' - 3
23 102  Massaro, Aurelio 17  Il Pirata Zannoni MA 5h 06' 32'' + 24' 14'' + 4
24 15  Coning, Ash 17  Identity Racing 5h 07' 05'' + 24' 47'' + 7
25 56  Niccoli, Matteo 17  Team Unicash Cipriani Ge.. 5h 08' 13'' + 25' 55'' - 7
26 87  Labanca, Francesco 17  Basilicata 5h 14' 41'' + 32' 23'' - 2
27 50  Melandri, Matteo 16  Polisportiva Villafontana 5h 17' 30'' + 35' 12'' - 1
28 48  Medri, Lorenzo 16  Polisportiva Villafontana 5h 18' 02'' + 35' 44'' -
29 75  Eremita, Michele -  GS Gulp Pool Val Vibrata 5h 18' 23'' + 36' 05'' -
30 88  Falabella, Riccardo 17  Basilicata 5h 20' 01'' + 37' 43'' + 2
31 101  Rossi, Federico -  Il Pirata Zannoni MA 5h 21' 11'' + 38' 53'' + 2
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Zappi's Racing Team 14h 06' 54'' -
2  AC Fosco Bessi-UC Guspini 14h 18' 20'' + 11' 26'' -
3  GS Stabbia Ciclismo 14h 20' 27'' + 13' 33'' + 1
4  Russia 14h 22' 01'' + 15' 07'' - 1
5  ASD Team Ciclistico Campocavallo 14h 22' 09'' + 15' 15'' -
6  Team Alice Bike Elite Service 14h 24' 54'' + 18' 00'' -
7  Gazprom-RusVelo Juniors 14h 26' 52'' + 19' 58'' -
8  Team Coratti-GM Europa Ovini 14h 30' 01'' + 23' 07'' + 1
9  Identity Racing 14h 38' 30'' + 31' 36'' + 3
10  Team Unicash Cipriani Gestri 14h 38' 52'' + 31' 58'' - 2
11  Lokosphinx Juniores 14h 40' 53'' + 33' 59'' - 1
12  Campania 14h 48' 52'' + 41' 58'' + 1
13  ASD GC Sissio Team 14h 49' 21'' + 42' 27'' - 2
14  ASD Falgiani-ASD Fonte Collina 14h 56' 10'' + 49' 16'' + 1
15  Basilicata 15h 06' 32'' + 59' 38'' - 1
16  GS Gulp Pool Val Vibrata 15h 08' 06'' + 1h 01' 12'' -
17  Polisportiva Villafontana 15h 21' 25'' + 1h 14' 31'' -


© Wijnreder Media