Tortolì - Cagliari (148.0 km)

Route

 7 May 2017
 Profile  Flat stage
 Start  Tortolì
 Finish  Cagliari
 Distance  148.0 km  (92.0 mi)
 Speed  42.992 km/h  (26.714 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 3
 Gaviria, Fern.. (QST) 14h 45' 16''
 Greipel, André (LTS) 81 points
 Teklehaimanot.. (DDD) 20 points
 Gaviria, Fern.. (QST) 14h 45' 16''
 Quick-Step Floors 44h 16' 21''

Results

#  Rider Age  Team Time Bonus
1 135  Gaviria, Fernando 22  Quick-Step Floors 3h 26' 33'' 1 3 - 1
2 59  Selig, Rüdiger 28  Bora-Hansgrohe + 00' 00'' 34 11 - -
3 196  Nizzolo, Giacomo 28  Trek-Segafredo + 00' 00'' 137 9 - -
4 141  Haas, Nathan 28  Team Dimension Data + 00' 00'' 35 12 - -
5 138  Richeze, Maximiliano 34  Quick-Step Floors + 00' 00'' 49 19 - -
6 8  Siutsou, Kanstantsin 34  Bahrain-Merida + 00' 03'' 5 22 - -
7 131  Jungels, Bob 24  Quick-Step Floors + 00' 03'' 4 25 - 3
8 123  Ewan, Caleb 22  Orica-Scott + 00' 13'' 6 7 - 4
9 205  Modolo, Sacha 29  UAE Team Emirates + 00' 13'' 10 13 - -
10 100  Greipel, André 34  Lotto-Soudal + 00' 13'' 2 1 - -
11 182  Bauhaus, Phil 22  Team Sunweb + 00' 13'' 154 26 - 32
12 156  Kuznetsov, Vyatcheslav 27  Team Katusha-Alpecin + 00' 13'' 93 32 - -
13 203  Ferrari, Roberto 34  UAE Team Emirates + 00' 13'' 7 10 - -
14 145  Gibbons, Ryan 22  Team Dimension Data + 00' 13'' 8 14 - 5
15 54  Konrad, Patrick 25  Bora-Hansgrohe + 00' 13'' 22 42 - -
16 58  Pöstlberger, Lukas 25  Bora-Hansgrohe + 00' 13'' 3 6 7 2
17 162  Battaglin, Enrico 27  Team Lotto NL-Jumbo + 00' 13'' 9 20 - -
18 97  Savitskiy, Ivan 25  Gazprom-RusVelo + 00' 13'' 124 - - 26
19 121  Yates, Adam 24  Orica-Scott + 00' 13'' 13 - - 6
20 219  Zhupa, Eugert 27  Wilier Triestina-Selle I.. + 00' 13'' 38 5 5 -
21 37  Maestri, Mirco 25  Bardiani-CSF + 00' 13'' 83 - - -
22 161  Kruijswijk, Steven 29  Team Lotto NL-Jumbo + 00' 13'' 36 - - -
23 3  Boaro, Manuele 30  Bahrain-Merida + 00' 13'' 127 - 12 -
24 66  Koren, Kristjan 30  Cannondale-Drapac Pro Cy.. + 00' 13'' 18 - - -
25 179  Thomas, Geraint 30  Team Sky + 00' 13'' 11 29 - -
26 11  Pozzovivo, Domenico 34  Ag2r La Mondiale + 00' 13'' 14 - - -
27 67  Slagter, Tom-Jelte 27  Cannondale-Drapac Pro Cy.. + 00' 13'' 41 - - -
28 1  Nibali, Vincenzo 32  Bahrain-Merida + 00' 13'' 12 37 - -
29 191  Mollema, Bauke 30  Trek-Segafredo + 00' 13'' 26 - - -
30 178  Rosa, Diego 28  Team Sky + 00' 13'' 16 - - -
31 171  Landa, Mikel 27  Team Sky + 00' 13'' 23 - - -
32 112  Amador, Andrey 30  Movistar Team + 00' 13'' 29 - - -
33 181  Dumoulin, Tom 26  Team Sunweb + 00' 13'' 19 - - -
34 81  Pinot, Thibaut 26  FDJ + 00' 13'' 28 - - -
35 111  Quintana, Nairo 27  Movistar Team + 00' 13'' 17 - - -
36 27  Sánchez, Luis León 33  Astana Pro Team + 00' 13'' 20 - - -
37 151  Zakarin, Ilnur 27  Team Katusha-Alpecin + 00' 13'' 43 - - -
38 163  Campenaerts, Victor 25  Team Lotto NL-Jumbo + 00' 13'' 138 - - -
39 185  Kelderman, Wilco 26  Team Sunweb + 00' 13'' 37 - - -
40 167  Tankink, Bram 38  Team Lotto NL-Jumbo + 00' 13'' 40 - - -
41 56  Mühlberger, Gregor 23  Bora-Hansgrohe + 00' 13'' 30 34 - 7
42 19  Montaguti, Matteo 33  Ag2r La Mondiale + 00' 13'' 21 33 10 -
43 44  Hermans, Ben 30  BMC Racing Team + 00' 13'' 84 - - -
44 133  De Plus, Laurens 21  Quick-Step Floors + 00' 13'' 33 - - 9
45 41  Garderen, Tejay van van 28  BMC Racing Team + 00' 13'' 27 - - -
46 45  Quinziato, Manuel 37  BMC Racing Team + 00' 13'' 39 - - -
47 46  Rosskopf, Joey 27  BMC Racing Team + 00' 13'' 25 - - -
48 201  Costa, Rui 30  UAE Team Emirates + 00' 13'' 15 31 - -
49 64  Formolo, Davide 24  Cannondale-Drapac Pro Cy.. + 00' 13'' 31 - - 8
50 109  Monfort, Maxime 34  Lotto-Soudal + 00' 13'' 32 - - -
51 86  Morabito, Steve 34  FDJ + 00' 13'' 45 - - -
52 118  Rojas, José Joaquin 31  Movistar Team + 00' 13'' 24 - - -
53 206  Mohorič, Matej 22  UAE Team Emirates + 00' 13'' 42 - - 10
54 204  Marcato, Marco 33  UAE Team Emirates + 00' 13'' 102 - - -
55 26  Kangert, Tanel 30  Astana Pro Team + 00' 48'' 44 - - -
56 107  Marczyński, Tomasz 33  Lotto-Soudal + 00' 48'' 46 - - -
57 84  Ludvigsson, Tobias 26  FDJ + 00' 48'' 48 - - -
58 126  Mezgec, Luka 28  Orica-Scott + 00' 48'' 114 - - -
59 143  Berhane, Natnael 26  Team Dimension Data + 01' 02'' 47 - - -
60 155  Kochetkov, Pavel 31  Team Katusha-Alpecin + 01' 07'' 125 - - -
61 153  Gonçalves, José 28  Team Katusha-Alpecin + 01' 07'' 113 - - -
62 169  Emden, Jos van van 32  Team Lotto NL-Jumbo + 01' 10'' 66 - - -
63 209  Polanc, Jan 25  UAE Team Emirates + 01' 17'' 82 - - 19
64 202  Conti, Valério 24  UAE Team Emirates + 01' 17'' 60 - - 15
65 22  Cataldo, Dario 32  Astana Pro Team + 01' 17'' 71 - - -
66 49  Ventoso, Francisco 35  BMC Racing Team + 01' 17'' 56 - - -
67 208  Petilli, Simone 24  UAE Team Emirates + 01' 17'' 57 - - 12
68 124  Hepburn, Michael 25  Orica-Scott + 01' 17'' 100 - - -
69 75  Paterski, Maciej 30  CCC-Sprandi-Polkowice + 01' 17'' 78 - - -
70 76  Ponzi, Simone 30  CCC-Sprandi-Polkowice + 01' 17'' 52 39 - -
71 68  Villella, Davide 25  Cannondale-Drapac Pro Cy.. + 01' 17'' 53 35 - -
72 73  Großschartner, Felix 23  CCC-Sprandi-Polkowice + 01' 17'' 64 - - 17
73 105  Hansen, Adam 35  Lotto-Soudal + 01' 17'' 88 - - -
74 187  Preidler, Georg 26  Team Sunweb + 01' 17'' 54 - - -
75 137  Martinelli, Davide 23  Quick-Step Floors + 01' 17'' 59 - - 14
76 99  Tsatevich, Alexey 27  Gazprom-RusVelo + 01' 17'' 61 - - -
77 136  Keisse, Iljo 34  Quick-Step Floors + 01' 17'' 90 - - -
78 88  Roy, Jérémy 33  FDJ + 01' 17'' 89 - - -
79 132  Capecchi, Eros 30  Quick-Step Floors + 01' 17'' 92 - - -
80 55  Mendes, José 32  Bora-Hansgrohe + 01' 17'' 68 - - -
81 57  Pelucchi, Matteo 28  Bora-Hansgrohe + 01' 17'' 188 - - -
82 71  Hirt, Jan 26  CCC-Sprandi-Polkowice + 01' 17'' 74 - - -
83 101  Bak, Lars 37  Lotto-Soudal + 01' 17'' 65 43 - -
84 103  De Buyst, Jasper 23  Lotto-Soudal + 01' 17'' 77 - - 18
85 69  Woods, Michael 30  Cannondale-Drapac Pro Cy.. + 01' 17'' 67 - - -
86 183  Geschke, Simon 31  Team Sunweb + 01' 17'' 76 - - -
87 147  Sbaragli, Kristian 26  Team Dimension Data + 01' 17'' 51 4 - -
88 199  Stuyven, Jasper 25  Trek-Segafredo + 01' 17'' 50 8 - 11
89 83  Ladagnous, Matthieu 32  FDJ + 01' 17'' 126 - - -
90 172  Deignan, Philip 33  Team Sky + 01' 17'' 118 - - -
91 16  Gastauer, Ben 29  Ag2r La Mondiale + 01' 17'' 86 - - -
92 154  Kišerlovski, Robert 30  Team Katusha-Alpecin + 01' 17'' 80 - - -
93 174  Gołaś, Michał 33  Team Sky + 01' 17'' 69 - - -
94 189  Dam, Laurens ten ten 36  Team Sunweb + 01' 17'' 79 - - -
95 134  Devenyns, Dries 33  Quick-Step Floors + 01' 17'' 63 - - -
96 177  Puccio, Salvatore 27  Team Sky + 01' 17'' 55 - - -
97 13  Bidard, François 25  Ag2r La Mondiale + 01' 17'' 62 - - 16
98 6  Pellizotti, Franco 39  Bahrain-Merida + 01' 17'' 75 - - -
99 7  Pibernik, Luka 23  Bahrain-Merida + 01' 17'' 58 - - 13
100 216  Mareczko, Jakub 23  Wilier Triestina-Selle I.. + 01' 17'' 101 - - 22
101 85  Molard, Rudy 27  FDJ + 01' 17'' 73 - - -
102 82  Bonnet, William 34  FDJ + 01' 17'' 72 - - -
103 176  Kiryienka, Vasil 35  Team Sky + 01' 17'' 131 - - -
104 113  Anacona, Winner 28  Movistar Team + 01' 17'' 70 - - -
105 32  Albanese, Vincenzo 20  Bardiani-CSF + 01' 28'' 103 - - 23
106 122  Edmondson, Alex 23  Orica-Scott + 01' 29'' 85 - - 20
107 128  Tuft, Svein 39  Orica-Scott + 01' 29'' 132 40 - -
108 125  Juul-Jensen, Christop.. 27  Orica-Scott + 01' 29'' 87 - - -
109 92  Brutt, Pavel 35  Gazprom-RusVelo + 01' 40'' 81 17 11 -
110 51  Bárta, Jan 32  Bora-Hansgrohe + 01' 40'' 185 38 - -
111 4  Gasparotto, Enrico 35  Bahrain-Merida + 02' 26'' 94 - - -
112 166  Keizer, Martijn 29  Team Lotto NL-Jumbo + 02' 26'' 146 - - -
113 14  Chevrier, Clément 24  Ag2r La Mondiale + 02' 26'' 91 - - 21
114 175  Henao, Sebastián 23  Team Sky + 02' 26'' 107 - - 24
115 12  Bérard, Julien 29  Ag2r La Mondiale + 02' 26'' 95 - - -
116 18  Jaurégui, Quentin 23  Ag2r La Mondiale + 02' 26'' 130 - - 27
117 2  Agnoli, Valerio 32  Bahrain-Merida + 02' 26'' 115 - - -
118 106  Hofland, Moreno 25  Lotto-Soudal + 02' 26'' 105 - - -
119 198  Stetina, Peter 29  Trek-Segafredo + 02' 26'' 110 - - -
120 146  Janse van Rensburg, J.. 29  Team Dimension Data + 02' 26'' 97 - - -
121 74  Owsian, Łukasz 27  CCC-Sprandi-Polkowice + 02' 26'' 183 28 - -
122 116  Herrada, José 31  Movistar Team + 02' 26'' 121 - - -
123 149  Zyl, Johann van van 26  Team Dimension Data + 02' 26'' 145 36 - -
124 61  Rolland, Pierre 30  Cannondale-Drapac Pro Cy.. + 02' 26'' 96 - 6 -
125 194  Didier, Laurent 32  Trek-Segafredo + 02' 26'' 106 - - -
126 89  Vaugrenard, Benoît 35  FDJ + 02' 26'' 112 - - -
127 173  Elissonde, Kenny 25  Team Sky + 02' 26'' 108 - - -
128 87  Reichenbach, Sébastien 27  FDJ + 02' 26'' 120 - - -
129 168  Van Den Broeck, Jurgen 34  Team Lotto NL-Jumbo + 02' 26'' 119 - - -
130 115  De La Parte, Victor 30  Movistar Team + 02' 26'' 111 - - -
131 144  Fraile, Omar 26  Team Dimension Data + 02' 26'' 117 - 3 -
132 117  Izagirre, Gorka 29  Movistar Team + 02' 26'' 123 - - -
133 164  Castelijns, Twan 28  Team Lotto NL-Jumbo + 02' 26'' 186 - - -
134 127  Plaza, Rubén 37  Orica-Scott + 02' 26'' 122 - - -
135 23  Bilbao, Pello 27  Astana Pro Team + 02' 26'' 147 - - -
136 114  Bennati, Daniele 36  Movistar Team + 02' 26'' 99 - - -
137 158  Mamykin, Matvei 22  Team Katusha-Alpecin + 02' 26'' 153 - - 31
138 25  Hansen, Jesper 26  Astana Pro Team + 02' 26'' 98 - - -
139 15  Dupont, Hubert 36  Ag2r La Mondiale + 02' 44'' 109 - - -
140 184  Haga, Chad 28  Team Sunweb + 02' 44'' 104 - - -
141 29  Zeits, Andrey 30  Astana Pro Team + 02' 44'' 133 - - -
142 43  Dillier, Silvan 26  BMC Racing Team + 02' 44'' 149 - - -
143 148  Teklehaimanot, Daniel 28  Team Dimension Data + 02' 44'' 158 2 1 -
144 65  Howes, Alex 29  Cannondale-Drapac Pro Cy.. + 02' 44'' 141 - - -
145 48  Teuns, Dylan 25  BMC Racing Team + 02' 44'' 116 - - 25
146 34  Barbin, Enrico 27  Bardiani-CSF + 05' 22'' 129 - - -
147 36  Ciccone, Giulio 22  Bardiani-CSF + 05' 22'' 161 - - 35
148 218  Rodríguez, Cristian 22  Wilier Triestina-Selle I.. + 05' 22'' 139 - - 29
149 142  Antón, Igor 34  Team Dimension Data + 05' 22'' 148 41 - -
150 9  Visconti, Giovanni 34  Bahrain-Merida + 05' 22'' 151 - - -
151 211  Pozzato, Filippo 35  Wilier Triestina-Selle I.. + 05' 22'' 140 - - -
152 47  Senni, Manuel 25  BMC Racing Team + 05' 22'' 195 - - 45
153 214  Fonzi, Giuseppe 25  Wilier Triestina-Selle I.. + 05' 22'' 163 - - -
154 165  Clement, Stef 34  Team Lotto NL-Jumbo + 05' 22'' 142 - - -
155 139  Serry, Pieter 28  Quick-Step Floors + 05' 22'' 180 44 - -
156 104  De Clercq, Bart 30  Lotto-Soudal + 05' 22'' 187 - - -
157 79  Tratnik, Jan 27  CCC-Sprandi-Polkowice + 05' 22'' 150 21 9 -
158 42  Dennis, Rohan 26  BMC Racing Team + 05' 22'' 128 - - -
159 192  Alafaci, Eugenio 26  Trek-Segafredo + 05' 22'' 134 - - -
160 207  Ravasi, Edward 22  UAE Team Emirates + 05' 22'' 157 - - 33
161 193  Bernard, Julien 25  Trek-Segafredo + 05' 22'' 162 - - 36
162 17  Geniez, Alexandre 29  Ag2r La Mondiale + 05' 22'' 194 - - -
163 195  Hernández, Jesús 35  Trek-Segafredo + 05' 22'' 168 - - -
164 28  Tiralongo, Paolo 39  Astana Pro Team + 05' 22'' 152 - - -
165 159  Vicioso, Ángel 40  Team Katusha-Alpecin + 05' 22'' 177 - - -
166 52  Benedetti, Cesare 29  Bora-Hansgrohe + 05' 22'' 179 27 2 -
167 186  Lunke, Sindre 24  Team Sunweb + 05' 22'' 169 - - 39
168 53  Bennett, Sam 26  Bora-Hansgrohe + 05' 22'' 191 30 - -
169 197  Pedersen, Mads 21  Trek-Segafredo + 05' 22'' 181 - - 42
170 119  Sutherland, Rory 35  Movistar Team + 05' 22'' 166 - - -
171 102  De Bie, Sean 25  Lotto-Soudal + 05' 22'' 171 - - -
172 77  Samoilau, Branislau 31  CCC-Sprandi-Polkowice + 05' 22'' 164 - - -
173 5  Moreno, Javier 32  Bahrain-Merida + 05' 22'' 144 - - -
174 152  Belkov, Maxim 32  Team Katusha-Alpecin + 05' 22'' 178 - - -
175 129  Verona, Carlos 24  Orica-Scott + 05' 22'' 170 - - 40
176 212  Amézqueta, Julen 23  Wilier Triestina-Selle I.. + 05' 22'' 143 - - 30
177 72  Białobłocki, Marcin 33  CCC-Sprandi-Polkowice + 05' 22'' 193 24 15 -
178 217  Martínez, Daniel 21  Wilier Triestina-Selle I.. + 05' 22'' 165 - - 37
179 91  Firsanov, Sergey 34  Gazprom-RusVelo + 05' 22'' 160 - - -
180 188  Stamsnijder, Tom 31  Team Sunweb + 05' 22'' 174 - - -
181 78  Schlegel, Michal 21  CCC-Sprandi-Polkowice + 05' 22'' 135 - - 28
182 215  Koshevoy, Ilia 26  Wilier Triestina-Selle I.. + 05' 22'' 192 16 14 -
183 93  Foliforov, Alexander 25  Gazprom-RusVelo + 05' 22'' 159 - - 34
184 95  Lagutin, Sergey 36  Gazprom-RusVelo + 05' 22'' 136 - - -
185 94  Kozonchuk, Dmitry 33  Gazprom-RusVelo + 05' 22'' 172 - - -
186 24  Bizhigitov, Zhandos 25  Astana Pro Team + 05' 22'' 190 - - -
187 63  Dombrowski, Joe 25  Cannondale-Drapac Pro Cy.. + 05' 22'' 173 - - -
188 62  Carthy, Hugh 22  Cannondale-Drapac Pro Cy.. + 05' 22'' 167 - - 38
189 157  Losada, Alberto 35  Team Katusha-Alpecin + 05' 22'' 175 - - -
190 96  Rovny, Ivan 29  Gazprom-RusVelo + 05' 22'' 156 15 13 -
191 33  Andreetta, Simone 23  Bardiani-CSF + 05' 22'' 189 18 4 44
192 35  Boem, Nicola 27  Bardiani-CSF + 05' 22'' 184 - - -
193 98  Shalunov, Evgeny 25  Gazprom-RusVelo + 05' 22'' 182 23 8 43
194 38  Rota, Lorenzo 21  Bardiani-CSF + 05' 32'' 176 - - 41
195 213  Busato, Matteo 29  Wilier Triestina-Selle I.. + 06' 45'' 155 - - -
Km   Sprint #  Rider  Team Points Bonus
34.6   Ponte Su Santu 1 147  Sbaragli, Kristian  Team Dimension Data 10 pts -
2 219  Zhupa, Eugert  Wilier Triestina-Selle I.. 6 pts -
3 96  Rovny, Ivan  Gazprom-RusVelo 3 pts -
4 79  Tratnik, Jan  CCC-Sprandi-Polkowice 2 pts -
5 199  Stuyven, Jasper  Trek-Segafredo 1 pts -
98.7   Villasimius 1 219  Zhupa, Eugert  Wilier Triestina-Selle I.. 10 pts -
2 96  Rovny, Ivan  Gazprom-RusVelo 6 pts -
3 79  Tratnik, Jan  CCC-Sprandi-Polkowice 3 pts -
4 147  Sbaragli, Kristian  Team Dimension Data 2 pts -
5 199  Stuyven, Jasper  Trek-Segafredo 1 pts -
Km   Climb #  Rider  Team Points Bonus
107.0   Capo Boi (4C) 1 79  Tratnik, Jan  CCC-Sprandi-Polkowice 3 pts -
2 219  Zhupa, Eugert  Wilier Triestina-Selle I.. 2 pts -
3 96  Rovny, Ivan  Gazprom-RusVelo 1 pts -
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Quick-Step Floors 10h 19' 42'' 13 1
1 135  Gaviria, Fernando 22 3h 26' 33''
5 138  Richeze, Maximiliano 34 3h 26' 33''
7 131  Jungels, Bob 24 3h 26' 36''
2  Bora-Hansgrohe 10h 20' 05'' 33 2
2 59  Selig, Rüdiger 28 3h 26' 33''
15 54  Konrad, Patrick 25 3h 26' 46''
16 58  Pöstlberger, Lukas 25 3h 26' 46''
3  Bahrain-Merida 10h 20' 08'' 57 3
6 8  Siutsou, Kanstantsin 34 3h 26' 36''
23 3  Boaro, Manuele 30 3h 26' 46''
28 1  Nibali, Vincenzo 32 3h 26' 46''
4  UAE Team Emirates 10h 20' 18'' 70 4
9 205  Modolo, Sacha 29 3h 26' 46''
13 203  Ferrari, Roberto 34 3h 26' 46''
48 201  Costa, Rui 30 3h 26' 46''
5  Team Lotto NL-Jumbo 10h 20' 18'' 77 10
17 162  Battaglin, Enrico 27 3h 26' 46''
22 161  Kruijswijk, Steven 29 3h 26' 46''
38 163  Campenaerts, Victor 25 3h 26' 46''
6  Team Sunweb 10h 20' 18'' 83 6
11 182  Bauhaus, Phil 22 3h 26' 46''
33 181  Dumoulin, Tom 26 3h 26' 46''
39 185  Kelderman, Wilco 26 3h 26' 46''
7  Team Sky 10h 20' 18'' 86 5
25 179  Thomas, Geraint 30 3h 26' 46''
30 178  Rosa, Diego 28 3h 26' 46''
31 171  Landa, Mikel 27 3h 26' 46''
8  Cannondale-Drapac Pro Cyclin.. 10h 20' 18'' 100 8
24 66  Koren, Kristjan 30 3h 26' 46''
27 67  Slagter, Tom-Jelte 27 3h 26' 46''
49 64  Formolo, Davide 24 3h 26' 46''
9  Movistar Team 10h 20' 18'' 119 7
32 112  Amador, Andrey 30 3h 26' 46''
35 111  Quintana, Nairo 27 3h 26' 46''
52 118  Rojas, José Joaquin 31 3h 26' 46''
10  BMC Racing Team 10h 20' 18'' 134 9
43 44  Hermans, Ben 30 3h 26' 46''
45 41  Garderen, Tejay van 28 3h 26' 46''
46 45  Quinziato, Manuel 37 3h 26' 46''
11  Orica-Scott 10h 20' 53'' 85 11
8 123  Ewan, Caleb 22 3h 26' 46''
19 121  Yates, Adam 24 3h 26' 46''
58 126  Mezgec, Luka 28 3h 27' 21''
12  Lotto-Soudal 10h 20' 53'' 116 12
10 100  Greipel, André 34 3h 26' 46''
50 109  Monfort, Maxime 34 3h 26' 46''
56 107  Marczyński, Tomasz 33 3h 27' 21''
13  FDJ 10h 20' 53'' 142 16
34 81  Pinot, Thibaut 26 3h 26' 46''
51 86  Morabito, Steve 34 3h 26' 46''
57 84  Ludvigsson, Tobias 26 3h 27' 21''
14  Team Dimension Data 10h 20' 54'' 77 13
4 141  Haas, Nathan 28 3h 26' 33''
14 145  Gibbons, Ryan 22 3h 26' 46''
59 143  Berhane, Natnael 26 3h 27' 35''
15  Trek-Segafredo 10h 21' 09'' 120 14
3 196  Nizzolo, Giacomo 28 3h 26' 33''
29 191  Mollema, Bauke 30 3h 26' 46''
88 199  Stuyven, Jasper 25 3h 27' 50''
16  Team Katusha-Alpecin 10h 21' 12'' 109 20
12 156  Kuznetsov, Vyatcheslav 27 3h 26' 46''
37 151  Zakarin, Ilnur 27 3h 26' 46''
60 155  Kochetkov, Pavel 31 3h 27' 40''
17  Ag2r La Mondiale 10h 21' 22'' 159 15
26 11  Pozzovivo, Domenico 34 3h 26' 46''
42 19  Montaguti, Matteo 33 3h 26' 46''
91 16  Gastauer, Ben 29 3h 27' 50''
18  Astana Pro Team 10h 21' 57'' 156 17
36 27  Sánchez, Luis León 33 3h 26' 46''
55 26  Kangert, Tanel 30 3h 27' 21''
65 22  Cataldo, Dario 32 3h 27' 50''
19  Gazprom-RusVelo 10h 22' 49'' 203 18
18 97  Savitskiy, Ivan 25 3h 26' 46''
76 99  Tsatevich, Alexey 27 3h 27' 50''
109 92  Brutt, Pavel 35 3h 28' 13''
20  CCC-Sprandi-Polkowice 10h 23' 30'' 211 19
69 75  Paterski, Maciej 30 3h 27' 50''
70 76  Ponzi, Simone 30 3h 27' 50''
72 73  Großschartner, Felix 23 3h 27' 50''
21  Wilier Triestina-Selle Italia 10h 26' 31'' 268 21
20 219  Zhupa, Eugert 27 3h 26' 46''
100 216  Mareczko, Jakub 23 3h 27' 50''
148 218  Rodríguez, Cristian 22 3h 31' 55''
22  Bardiani-CSF 10h 26' 42'' 272 22
21 37  Maestri, Mirco 25 3h 26' 46''
105 32  Albanese, Vincenzo 20 3h 28' 01''
146 34  Barbin, Enrico 27 3h 31' 55''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 135  Gaviria, Fernando 22  Quick-Step Floors 14h 45' 16''
2 100  Greipel, André 34  Lotto-Soudal 14h 45' 25'' + 00' 09''
3 58  Pöstlberger, Lukas 25  Bora-Hansgrohe 14h 45' 29'' + 00' 13''
4 131  Jungels, Bob 24  Quick-Step Floors 14h 45' 29'' + 00' 13''
5 8  Siutsou, Kanstantsin 34  Bahrain-Merida 14h 45' 29'' + 00' 13''
6 123  Ewan, Caleb 22  Orica-Scott 14h 45' 33'' + 00' 17''
7 203  Ferrari, Roberto 34  UAE Team Emirates 14h 45' 33'' + 00' 17''
8 145  Gibbons, Ryan 22  Team Dimension Data 14h 45' 39'' + 00' 23''
9 162  Battaglin, Enrico 27  Team Lotto NL-Jumbo 14h 45' 39'' + 00' 23''
10 205  Modolo, Sacha 29  UAE Team Emirates 14h 45' 39'' + 00' 23''
11 179  Thomas, Geraint 30  Team Sky 14h 45' 39'' + 00' 23''
12 1  Nibali, Vincenzo 32  Bahrain-Merida 14h 45' 39'' + 00' 23''
13 121  Yates, Adam 24  Orica-Scott 14h 45' 39'' + 00' 23''
14 11  Pozzovivo, Domenico 34  Ag2r La Mondiale 14h 45' 39'' + 00' 23''
15 201  Costa, Rui 30  UAE Team Emirates 14h 45' 39'' + 00' 23''
16 178  Rosa, Diego 28  Team Sky 14h 45' 39'' + 00' 23''
17 111  Quintana, Nairo 27  Movistar Team 14h 45' 39'' + 00' 23''
18 66  Koren, Kristjan 30  Cannondale-Drapac Pro Cy.. 14h 45' 39'' + 00' 23''
19 181  Dumoulin, Tom 26  Team Sunweb 14h 45' 39'' + 00' 23''
20 27  Sánchez, Luis León 33  Astana Pro Team 14h 45' 39'' + 00' 23''
21 19  Montaguti, Matteo 33  Ag2r La Mondiale 14h 45' 39'' + 00' 23''
22 54  Konrad, Patrick 25  Bora-Hansgrohe 14h 45' 39'' + 00' 23''
23 171  Landa, Mikel 27  Team Sky 14h 45' 39'' + 00' 23''
24 118  Rojas, José Joaquin 31  Movistar Team 14h 45' 39'' + 00' 23''
25 46  Rosskopf, Joey 27  BMC Racing Team 14h 45' 39'' + 00' 23''
26 191  Mollema, Bauke 30  Trek-Segafredo 14h 45' 39'' + 00' 23''
27 41  Garderen, Tejay van 28  BMC Racing Team 14h 45' 39'' + 00' 23''
28 81  Pinot, Thibaut 26  FDJ 14h 45' 39'' + 00' 23''
29 112  Amador, Andrey 30  Movistar Team 14h 45' 39'' + 00' 23''
30 56  Mühlberger, Gregor 23  Bora-Hansgrohe 14h 45' 39'' + 00' 23''
31 64  Formolo, Davide 24  Cannondale-Drapac Pro Cy.. 14h 45' 39'' + 00' 23''
32 109  Monfort, Maxime 34  Lotto-Soudal 14h 45' 39'' + 00' 23''
33 133  De Plus, Laurens 21  Quick-Step Floors 14h 45' 39'' + 00' 23''
34 59  Selig, Rüdiger 28  Bora-Hansgrohe 14h 45' 44'' + 00' 28''
35 141  Haas, Nathan 28  Team Dimension Data 14h 45' 50'' + 00' 34''
36 161  Kruijswijk, Steven 29  Team Lotto NL-Jumbo 14h 45' 52'' + 00' 36''
37 185  Kelderman, Wilco 26  Team Sunweb 14h 45' 52'' + 00' 36''
38 219  Zhupa, Eugert 27  Wilier Triestina-Selle I.. 14h 45' 53'' + 00' 37''
39 45  Quinziato, Manuel 37  BMC Racing Team 14h 45' 57'' + 00' 41''
40 167  Tankink, Bram 38  Team Lotto NL-Jumbo 14h 45' 57'' + 00' 41''
41 67  Slagter, Tom-Jelte 27  Cannondale-Drapac Pro Cy.. 14h 45' 57'' + 00' 41''
42 206  Mohorič, Matej 22  UAE Team Emirates 14h 45' 57'' + 00' 41''
43 151  Zakarin, Ilnur 27  Team Katusha-Alpecin 14h 45' 59'' + 00' 43''
44 26  Kangert, Tanel 30  Astana Pro Team 14h 46' 14'' + 00' 58''
45 86  Morabito, Steve 34  FDJ 14h 46' 21'' + 01' 05''
46 107  Marczyński, Tomasz 33  Lotto-Soudal 14h 46' 27'' + 01' 11''
47 143  Berhane, Natnael 26  Team Dimension Data 14h 46' 28'' + 01' 12''
48 84  Ludvigsson, Tobias 26  FDJ 14h 46' 32'' + 01' 16''
49 138  Richeze, Maximiliano 34  Quick-Step Floors 14h 46' 35'' + 01' 19''
50 199  Stuyven, Jasper 25  Trek-Segafredo 14h 46' 39'' + 01' 23''
51 147  Sbaragli, Kristian 26  Team Dimension Data 14h 46' 43'' + 01' 27''
52 76  Ponzi, Simone 30  CCC-Sprandi-Polkowice 14h 46' 43'' + 01' 27''
53 68  Villella, Davide 25  Cannondale-Drapac Pro Cy.. 14h 46' 43'' + 01' 27''
54 187  Preidler, Georg 26  Team Sunweb 14h 46' 43'' + 01' 27''
55 177  Puccio, Salvatore 27  Team Sky 14h 46' 43'' + 01' 27''
56 49  Ventoso, Francisco 35  BMC Racing Team 14h 46' 43'' + 01' 27''
57 208  Petilli, Simone 24  UAE Team Emirates 14h 46' 43'' + 01' 27''
58 7  Pibernik, Luka 23  Bahrain-Merida 14h 46' 43'' + 01' 27''
59 137  Martinelli, Davide 23  Quick-Step Floors 14h 46' 43'' + 01' 27''
60 202  Conti, Valério 24  UAE Team Emirates 14h 46' 43'' + 01' 27''
61 99  Tsatevich, Alexey 27  Gazprom-RusVelo 14h 46' 43'' + 01' 27''
62 13  Bidard, François 25  Ag2r La Mondiale 14h 46' 43'' + 01' 27''
63 134  Devenyns, Dries 33  Quick-Step Floors 14h 46' 43'' + 01' 27''
64 73  Großschartner, Felix 23  CCC-Sprandi-Polkowice 14h 46' 43'' + 01' 27''
65 101  Bak, Lars 37  Lotto-Soudal 14h 46' 43'' + 01' 27''
66 169  Emden, Jos van 32  Team Lotto NL-Jumbo 14h 46' 49'' + 01' 33''
67 69  Woods, Michael 30  Cannondale-Drapac Pro Cy.. 14h 46' 56'' + 01' 40''
68 55  Mendes, José 32  Bora-Hansgrohe 14h 46' 56'' + 01' 40''
69 174  Gołaś, Michał 33  Team Sky 14h 46' 56'' + 01' 40''
70 113  Anacona, Winner 28  Movistar Team 14h 46' 56'' + 01' 40''
71 22  Cataldo, Dario 32  Astana Pro Team 14h 47' 01'' + 01' 45''
72 82  Bonnet, William 34  FDJ 14h 47' 01'' + 01' 45''
73 85  Molard, Rudy 27  FDJ 14h 47' 01'' + 01' 45''
74 71  Hirt, Jan 26  CCC-Sprandi-Polkowice 14h 47' 01'' + 01' 45''
75 6  Pellizotti, Franco 39  Bahrain-Merida 14h 47' 01'' + 01' 45''
76 183  Geschke, Simon 31  Team Sunweb 14h 47' 01'' + 01' 45''
77 103  De Buyst, Jasper 23  Lotto-Soudal 14h 47' 01'' + 01' 45''
78 75  Paterski, Maciej 30  CCC-Sprandi-Polkowice 14h 47' 01'' + 01' 45''
79 189  Dam, Laurens ten 36  Team Sunweb 14h 47' 01'' + 01' 45''
80 154  Kišerlovski, Robert 30  Team Katusha-Alpecin 14h 47' 03'' + 01' 47''
81 92  Brutt, Pavel 35  Gazprom-RusVelo 14h 47' 04'' + 01' 48''
82 209  Polanc, Jan 25  UAE Team Emirates 14h 47' 07'' + 01' 51''
83 37  Maestri, Mirco 25  Bardiani-CSF 14h 47' 12'' + 01' 56''
84 44  Hermans, Ben 30  BMC Racing Team 14h 47' 12'' + 01' 56''
85 122  Edmondson, Alex 23  Orica-Scott 14h 47' 13'' + 01' 57''
86 16  Gastauer, Ben 29  Ag2r La Mondiale 14h 47' 17'' + 02' 01''
87 125  Juul-Jensen, Christopher 27  Orica-Scott 14h 47' 19'' + 02' 03''
88 105  Hansen, Adam 35  Lotto-Soudal 14h 47' 20'' + 02' 04''
89 88  Roy, Jérémy 33  FDJ 14h 47' 25'' + 02' 09''
90 136  Keisse, Iljo 34  Quick-Step Floors 14h 47' 25'' + 02' 09''
91 14  Chevrier, Clément 24  Ag2r La Mondiale 14h 47' 52'' + 02' 36''
92 132  Capecchi, Eros 30  Quick-Step Floors 14h 47' 52'' + 02' 36''
93 156  Kuznetsov, Vyatcheslav 27  Team Katusha-Alpecin 14h 47' 53'' + 02' 37''
94 4  Gasparotto, Enrico 35  Bahrain-Merida 14h 48' 10'' + 02' 54''
95 12  Bérard, Julien 29  Ag2r La Mondiale 14h 48' 10'' + 02' 54''
96 61  Rolland, Pierre 30  Cannondale-Drapac Pro Cy.. 14h 48' 10'' + 02' 54''
97 146  Janse van Rensburg, Jacques 29  Team Dimension Data 14h 48' 10'' + 02' 54''
98 25  Hansen, Jesper 26  Astana Pro Team 14h 48' 10'' + 02' 54''
99 114  Bennati, Daniele 36  Movistar Team 14h 48' 12'' + 02' 56''
100 124  Hepburn, Michael 25  Orica-Scott 14h 48' 12'' + 02' 56''
101 216  Mareczko, Jakub 23  Wilier Triestina-Selle I.. 14h 48' 20'' + 03' 04''
102 204  Marcato, Marco 33  UAE Team Emirates 14h 48' 26'' + 03' 10''
103 32  Albanese, Vincenzo 20  Bardiani-CSF 14h 48' 27'' + 03' 11''
104 184  Haga, Chad 28  Team Sunweb 14h 48' 28'' + 03' 12''
105 106  Hofland, Moreno 25  Lotto-Soudal 14h 48' 29'' + 03' 13''
106 194  Didier, Laurent 32  Trek-Segafredo 14h 48' 29'' + 03' 13''
107 175  Henao, Sebastián 23  Team Sky 14h 48' 34'' + 03' 18''
108 173  Elissonde, Kenny 25  Team Sky 14h 48' 34'' + 03' 18''
109 15  Dupont, Hubert 36  Ag2r La Mondiale 14h 48' 44'' + 03' 28''
110 198  Stetina, Peter 29  Trek-Segafredo 14h 48' 50'' + 03' 34''
111 115  De La Parte, Victor 30  Movistar Team 14h 49' 01'' + 03' 45''
112 89  Vaugrenard, Benoît 35  FDJ 14h 49' 01'' + 03' 45''
113 153  Gonçalves, José 28  Team Katusha-Alpecin 14h 49' 02'' + 03' 46''
114 126  Mezgec, Luka 28  Orica-Scott 14h 49' 03'' + 03' 47''
115 2  Agnoli, Valerio 32  Bahrain-Merida 14h 49' 03'' + 03' 47''
116 48  Teuns, Dylan 25  BMC Racing Team 14h 49' 08'' + 03' 52''
117 144  Fraile, Omar 26  Team Dimension Data 14h 49' 09'' + 03' 53''
118 172  Deignan, Philip 33  Team Sky 14h 49' 15'' + 03' 59''
119 168  Van Den Broeck, Jurgen 34  Team Lotto NL-Jumbo 14h 49' 21'' + 04' 05''
120 87  Reichenbach, Sébastien 27  FDJ 14h 49' 25'' + 04' 09''
121 116  Herrada, José 31  Movistar Team 14h 49' 25'' + 04' 09''
122 127  Plaza, Rubén 37  Orica-Scott 14h 49' 25'' + 04' 09''
123 117  Izagirre, Gorka 29  Movistar Team 14h 49' 25'' + 04' 09''
124 97  Savitskiy, Ivan 25  Gazprom-RusVelo 14h 49' 33'' + 04' 17''
125 155  Kochetkov, Pavel 31  Team Katusha-Alpecin 14h 49' 49'' + 04' 33''
126 83  Ladagnous, Matthieu 32  FDJ 14h 49' 59'' + 04' 43''
127 3  Boaro, Manuele 30  Bahrain-Merida 14h 50' 22'' + 05' 06''
128 42  Dennis, Rohan 26  BMC Racing Team 14h 50' 48'' + 05' 32''
129 34  Barbin, Enrico 27  Bardiani-CSF 14h 50' 48'' + 05' 32''
130 18  Jaurégui, Quentin 23  Ag2r La Mondiale 14h 50' 50'' + 05' 34''
131 176  Kiryienka, Vasil 35  Team Sky 14h 50' 50'' + 05' 34''
132 128  Tuft, Svein 39  Orica-Scott 14h 50' 56'' + 05' 40''
133 29  Zeits, Andrey 30  Astana Pro Team 14h 50' 57'' + 05' 41''
134 192  Alafaci, Eugenio 26  Trek-Segafredo 14h 51' 06'' + 05' 50''
135 78  Schlegel, Michal 21  CCC-Sprandi-Polkowice 14h 51' 06'' + 05' 50''
136 95  Lagutin, Sergey 36  Gazprom-RusVelo 14h 51' 06'' + 05' 50''
137 196  Nizzolo, Giacomo 28  Trek-Segafredo 14h 51' 08'' + 05' 52''
138 163  Campenaerts, Victor 25  Team Lotto NL-Jumbo 14h 51' 09'' + 05' 53''
139 218  Rodríguez, Cristian 22  Wilier Triestina-Selle I.. 14h 51' 22'' + 06' 06''
140 211  Pozzato, Filippo 35  Wilier Triestina-Selle I.. 14h 51' 22'' + 06' 06''
141 65  Howes, Alex 29  Cannondale-Drapac Pro Cy.. 14h 51' 23'' + 06' 07''
142 165  Clement, Stef 34  Team Lotto NL-Jumbo 14h 51' 57'' + 06' 41''
143 212  Amézqueta, Julen 23  Wilier Triestina-Selle I.. 14h 51' 57'' + 06' 41''
144 5  Moreno, Javier 32  Bahrain-Merida 14h 51' 57'' + 06' 41''
145 149  Zyl, Johann van 26  Team Dimension Data 14h 51' 59'' + 06' 43''
146 166  Keizer, Martijn 29  Team Lotto NL-Jumbo 14h 51' 59'' + 06' 43''
147 23  Bilbao, Pello 27  Astana Pro Team 14h 52' 04'' + 06' 48''
148 142  Antón, Igor 34  Team Dimension Data 14h 52' 17'' + 07' 01''
149 43  Dillier, Silvan 26  BMC Racing Team 14h 52' 20'' + 07' 04''
150 79  Tratnik, Jan 27  CCC-Sprandi-Polkowice 14h 52' 20'' + 07' 04''
151 9  Visconti, Giovanni 34  Bahrain-Merida 14h 52' 21'' + 07' 05''
152 28  Tiralongo, Paolo 39  Astana Pro Team 14h 52' 21'' + 07' 05''
153 158  Mamykin, Matvei 22  Team Katusha-Alpecin 14h 52' 23'' + 07' 07''
154 182  Bauhaus, Phil 22  Team Sunweb 14h 53' 25'' + 08' 09''
155 213  Busato, Matteo 29  Wilier Triestina-Selle I.. 14h 53' 28'' + 08' 12''
156 96  Rovny, Ivan 29  Gazprom-RusVelo 14h 54' 02'' + 08' 46''
157 207  Ravasi, Edward 22  UAE Team Emirates 14h 54' 04'' + 08' 48''
158 148  Teklehaimanot, Daniel 28  Team Dimension Data 14h 54' 05'' + 08' 49''
159 93  Foliforov, Alexander 25  Gazprom-RusVelo 14h 54' 20'' + 09' 04''
160 91  Firsanov, Sergey 34  Gazprom-RusVelo 14h 54' 20'' + 09' 04''
161 36  Ciccone, Giulio 22  Bardiani-CSF 14h 54' 55'' + 09' 39''
162 193  Bernard, Julien 25  Trek-Segafredo 14h 54' 55'' + 09' 39''
163 214  Fonzi, Giuseppe 25  Wilier Triestina-Selle I.. 14h 54' 55'' + 09' 39''
164 77  Samoilau, Branislau 31  CCC-Sprandi-Polkowice 14h 54' 55'' + 09' 39''
165 217  Martínez, Daniel 21  Wilier Triestina-Selle I.. 14h 54' 55'' + 09' 39''
166 119  Sutherland, Rory 35  Movistar Team 14h 54' 55'' + 09' 39''
167 62  Carthy, Hugh 22  Cannondale-Drapac Pro Cy.. 14h 54' 55'' + 09' 39''
168 195  Hernández, Jesús 35  Trek-Segafredo 14h 54' 55'' + 09' 39''
169 186  Lunke, Sindre 24  Team Sunweb 14h 54' 55'' + 09' 39''
170 129  Verona, Carlos 24  Orica-Scott 14h 54' 55'' + 09' 39''
171 102  De Bie, Sean 25  Lotto-Soudal 14h 54' 55'' + 09' 39''
172 94  Kozonchuk, Dmitry 33  Gazprom-RusVelo 14h 54' 55'' + 09' 39''
173 63  Dombrowski, Joe 25  Cannondale-Drapac Pro Cy.. 14h 54' 55'' + 09' 39''
174 188  Stamsnijder, Tom 31  Team Sunweb 14h 54' 55'' + 09' 39''
175 157  Losada, Alberto 35  Team Katusha-Alpecin 14h 54' 55'' + 09' 39''
176 38  Rota, Lorenzo 21  Bardiani-CSF 14h 55' 05'' + 09' 49''
177 159  Vicioso, Ángel 40  Team Katusha-Alpecin 14h 55' 09'' + 09' 53''
178 152  Belkov, Maxim 32  Team Katusha-Alpecin 14h 55' 26'' + 10' 10''
179 52  Benedetti, Cesare 29  Bora-Hansgrohe 14h 55' 43'' + 10' 27''
180 139  Serry, Pieter 28  Quick-Step Floors 14h 56' 35'' + 11' 19''
181 197  Pedersen, Mads 21  Trek-Segafredo 14h 56' 49'' + 11' 33''
182 98  Shalunov, Evgeny 25  Gazprom-RusVelo 14h 56' 59'' + 11' 43''
183 74  Owsian, Łukasz 27  CCC-Sprandi-Polkowice 14h 59' 03'' + 13' 47''
184 35  Boem, Nicola 27  Bardiani-CSF 14h 59' 43'' + 14' 27''
185 51  Bárta, Jan 32  Bora-Hansgrohe 14h 59' 55'' + 14' 39''
186 164  Castelijns, Twan 28  Team Lotto NL-Jumbo 15h 01' 15'' + 15' 59''
187 104  De Clercq, Bart 30  Lotto-Soudal 15h 01' 39'' + 16' 23''
188 57  Pelucchi, Matteo 28  Bora-Hansgrohe 15h 01' 56'' + 16' 40''
189 33  Andreetta, Simone 23  Bardiani-CSF 15h 02' 50'' + 17' 34''
190 24  Bizhigitov, Zhandos 25  Astana Pro Team 15h 02' 50'' + 17' 34''
191 53  Bennett, Sam 26  Bora-Hansgrohe 15h 03' 37'' + 18' 21''
192 215  Koshevoy, Ilia 26  Wilier Triestina-Selle I.. 15h 04' 28'' + 19' 12''
193 72  Białobłocki, Marcin 33  CCC-Sprandi-Polkowice 15h 04' 30'' + 19' 14''
194 17  Geniez, Alexandre 29  Ag2r La Mondiale 15h 04' 46'' + 19' 30''
195 47  Senni, Manuel 25  BMC Racing Team 15h 11' 29'' + 26' 13''
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 100  Greipel, André 34  Lotto-Soudal 81 pts
2 148  Teklehaimanot, Daniel 28  Team Dimension Data 74 pts -7 pts
3 135  Gaviria, Fernando 22  Quick-Step Floors 72 pts -9 pts
4 147  Sbaragli, Kristian 26  Team Dimension Data 64 pts -17 pts
5 219  Zhupa, Eugert 27  Wilier Triestina-Selle I.. 60 pts -21 pts
6 58  Pöstlberger, Lukas 25  Bora-Hansgrohe 51 pts -30 pts
7 123  Ewan, Caleb 22  Orica-Scott 50 pts -31 pts
8 199  Stuyven, Jasper 25  Trek-Segafredo 43 pts -38 pts
9 196  Nizzolo, Giacomo 28  Trek-Segafredo 43 pts -38 pts
10 203  Ferrari, Roberto 34  UAE Team Emirates 38 pts -43 pts
11 59  Selig, Rüdiger 28  Bora-Hansgrohe 35 pts -46 pts
12 141  Haas, Nathan 28  Team Dimension Data 24 pts -57 pts
13 205  Modolo, Sacha 29  UAE Team Emirates 21 pts -60 pts
14 145  Gibbons, Ryan 22  Team Dimension Data 20 pts -61 pts
15 96  Rovny, Ivan 29  Gazprom-RusVelo 20 pts -61 pts
16 215  Koshevoy, Ilia 26  Wilier Triestina-Selle I.. 20 pts -61 pts
17 92  Brutt, Pavel 35  Gazprom-RusVelo 18 pts -63 pts
18 33  Andreetta, Simone 23  Bardiani-CSF 18 pts -63 pts
19 138  Richeze, Maximiliano 34  Quick-Step Floors 16 pts -65 pts
20 162  Battaglin, Enrico 27  Team Lotto NL-Jumbo 15 pts -66 pts
21 79  Tratnik, Jan 27  CCC-Sprandi-Polkowice 14 pts -67 pts
22 8  Siutsou, Kanstantsin 34  Bahrain-Merida 12 pts -69 pts
23 98  Shalunov, Evgeny 25  Gazprom-RusVelo 12 pts -69 pts
24 72  Białobłocki, Marcin 33  CCC-Sprandi-Polkowice 12 pts -69 pts
25 131  Jungels, Bob 24  Quick-Step Floors 11 pts -70 pts
26 182  Bauhaus, Phil 22  Team Sunweb 11 pts -70 pts
27 52  Benedetti, Cesare 29  Bora-Hansgrohe 11 pts -70 pts
28 74  Owsian, Łukasz 27  CCC-Sprandi-Polkowice 10 pts -71 pts
29 179  Thomas, Geraint 30  Team Sky 8 pts -73 pts
30 53  Bennett, Sam 26  Bora-Hansgrohe 7 pts -74 pts
31 201  Costa, Rui 30  UAE Team Emirates 6 pts -75 pts
32 156  Kuznetsov, Vyatcheslav 27  Team Katusha-Alpecin 6 pts -75 pts
33 19  Montaguti, Matteo 33  Ag2r La Mondiale 5 pts -76 pts
34 56  Mühlberger, Gregor 23  Bora-Hansgrohe 5 pts -76 pts
35 68  Villella, Davide 25  Cannondale-Drapac Pro Cy.. 4 pts -77 pts
36 149  Zyl, Johann van 26  Team Dimension Data 4 pts -77 pts
37 1  Nibali, Vincenzo 32  Bahrain-Merida 3 pts -78 pts
38 51  Bárta, Jan 32  Bora-Hansgrohe 3 pts -78 pts
39 76  Ponzi, Simone 30  CCC-Sprandi-Polkowice 2 pts -79 pts
40 128  Tuft, Svein 39  Orica-Scott 2 pts -79 pts
41 142  Antón, Igor 34  Team Dimension Data 2 pts -79 pts
42 54  Konrad, Patrick 25  Bora-Hansgrohe 1 pts -80 pts
43 101  Bak, Lars 37  Lotto-Soudal 1 pts -80 pts
44 139  Serry, Pieter 28  Quick-Step Floors 1 pts -80 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 148  Teklehaimanot, Daniel 28  Team Dimension Data 20 pts
2 52  Benedetti, Cesare 29  Bora-Hansgrohe 9 pts -11 pts
3 144  Fraile, Omar 26  Team Dimension Data 8 pts -12 pts
4 33  Andreetta, Simone 23  Bardiani-CSF 7 pts -13 pts
5 219  Zhupa, Eugert 27  Wilier Triestina-Selle I.. 6 pts -14 pts
6 61  Rolland, Pierre 30  Cannondale-Drapac Pro Cy.. 6 pts -14 pts
7 58  Pöstlberger, Lukas 25  Bora-Hansgrohe 4 pts -16 pts
8 98  Shalunov, Evgeny 25  Gazprom-RusVelo 4 pts -16 pts
9 79  Tratnik, Jan 27  CCC-Sprandi-Polkowice 3 pts -17 pts
10 19  Montaguti, Matteo 33  Ag2r La Mondiale 2 pts -18 pts
11 92  Brutt, Pavel 35  Gazprom-RusVelo 1 pts -19 pts
12 3  Boaro, Manuele 30  Bahrain-Merida 1 pts -19 pts
13 96  Rovny, Ivan 29  Gazprom-RusVelo 1 pts -19 pts
14 215  Koshevoy, Ilia 26  Wilier Triestina-Selle I.. 1 pts -19 pts
15 72  Białobłocki, Marcin 33  CCC-Sprandi-Polkowice 1 pts -19 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 135  Gaviria, Fernando 22  Quick-Step Floors 14h 45' 16''
2 58  Pöstlberger, Lukas 25  Bora-Hansgrohe 14h 45' 29'' + 00' 13''
3 131  Jungels, Bob 24  Quick-Step Floors 14h 45' 29'' + 00' 13''
4 123  Ewan, Caleb 22  Orica-Scott 14h 45' 33'' + 00' 17''
5 145  Gibbons, Ryan 22  Team Dimension Data 14h 45' 39'' + 00' 23''
6 121  Yates, Adam 24  Orica-Scott 14h 45' 39'' + 00' 23''
7 56  Mühlberger, Gregor 23  Bora-Hansgrohe 14h 45' 39'' + 00' 23''
8 64  Formolo, Davide 24  Cannondale-Drapac Pro Cy.. 14h 45' 39'' + 00' 23''
9 133  De Plus, Laurens 21  Quick-Step Floors 14h 45' 39'' + 00' 23''
10 206  Mohorič, Matej 22  UAE Team Emirates 14h 45' 57'' + 00' 41''
11 199  Stuyven, Jasper 25  Trek-Segafredo 14h 46' 39'' + 01' 23''
12 208  Petilli, Simone 24  UAE Team Emirates 14h 46' 43'' + 01' 27''
13 7  Pibernik, Luka 23  Bahrain-Merida 14h 46' 43'' + 01' 27''
14 137  Martinelli, Davide 23  Quick-Step Floors 14h 46' 43'' + 01' 27''
15 202  Conti, Valério 24  UAE Team Emirates 14h 46' 43'' + 01' 27''
16 13  Bidard, François 25  Ag2r La Mondiale 14h 46' 43'' + 01' 27''
17 73  Großschartner, Felix 23  CCC-Sprandi-Polkowice 14h 46' 43'' + 01' 27''
18 103  De Buyst, Jasper 23  Lotto-Soudal 14h 47' 01'' + 01' 45''
19 209  Polanc, Jan 25  UAE Team Emirates 14h 47' 07'' + 01' 51''
20 122  Edmondson, Alex 23  Orica-Scott 14h 47' 13'' + 01' 57''
21 14  Chevrier, Clément 24  Ag2r La Mondiale 14h 47' 52'' + 02' 36''
22 216  Mareczko, Jakub 23  Wilier Triestina-Selle I.. 14h 48' 20'' + 03' 04''
23 32  Albanese, Vincenzo 20  Bardiani-CSF 14h 48' 27'' + 03' 11''
24 175  Henao, Sebastián 23  Team Sky 14h 48' 34'' + 03' 18''
25 48  Teuns, Dylan 25  BMC Racing Team 14h 49' 08'' + 03' 52''
26 97  Savitskiy, Ivan 25  Gazprom-RusVelo 14h 49' 33'' + 04' 17''
27 18  Jaurégui, Quentin 23  Ag2r La Mondiale 14h 50' 50'' + 05' 34''
28 78  Schlegel, Michal 21  CCC-Sprandi-Polkowice 14h 51' 06'' + 05' 50''
29 218  Rodríguez, Cristian 22  Wilier Triestina-Selle I.. 14h 51' 22'' + 06' 06''
30 212  Amézqueta, Julen 23  Wilier Triestina-Selle I.. 14h 51' 57'' + 06' 41''
31 158  Mamykin, Matvei 22  Team Katusha-Alpecin 14h 52' 23'' + 07' 07''
32 182  Bauhaus, Phil 22  Team Sunweb 14h 53' 25'' + 08' 09''
33 207  Ravasi, Edward 22  UAE Team Emirates 14h 54' 04'' + 08' 48''
34 93  Foliforov, Alexander 25  Gazprom-RusVelo 14h 54' 20'' + 09' 04''
35 36  Ciccone, Giulio 22  Bardiani-CSF 14h 54' 55'' + 09' 39''
36 193  Bernard, Julien 25  Trek-Segafredo 14h 54' 55'' + 09' 39''
37 217  Martínez, Daniel 21  Wilier Triestina-Selle I.. 14h 54' 55'' + 09' 39''
38 62  Carthy, Hugh 22  Cannondale-Drapac Pro Cy.. 14h 54' 55'' + 09' 39''
39 186  Lunke, Sindre 24  Team Sunweb 14h 54' 55'' + 09' 39''
40 129  Verona, Carlos 24  Orica-Scott 14h 54' 55'' + 09' 39''
41 38  Rota, Lorenzo 21  Bardiani-CSF 14h 55' 05'' + 09' 49''
42 197  Pedersen, Mads 21  Trek-Segafredo 14h 56' 49'' + 11' 33''
43 98  Shalunov, Evgeny 25  Gazprom-RusVelo 14h 56' 59'' + 11' 43''
44 33  Andreetta, Simone 23  Bardiani-CSF 15h 02' 50'' + 17' 34''
45 47  Senni, Manuel 25  BMC Racing Team 15h 11' 29'' + 26' 13''
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Quick-Step Floors 44h 16' 21''
2  Bora-Hansgrohe 44h 16' 44'' + 00' 23''
3  Bahrain-Merida 44h 16' 47'' + 00' 26''
4  UAE Team Emirates 44h 16' 57'' + 00' 36''
5  Team Sky 44h 16' 57'' + 00' 36''
6  Team Sunweb 44h 16' 57'' + 00' 36''
7  Movistar Team 44h 16' 57'' + 00' 36''
8  Cannondale-Drapac Pro Cycling Team 44h 16' 57'' + 00' 36''
9  BMC Racing Team 44h 16' 57'' + 00' 36''
10  Team Lotto NL-Jumbo 44h 17' 23'' + 01' 02''
11  Orica-Scott 44h 17' 32'' + 01' 11''
12  Lotto-Soudal 44h 17' 32'' + 01' 11''
13  Team Dimension Data 44h 17' 33'' + 01' 12''
14  Trek-Segafredo 44h 17' 48'' + 01' 27''
15  Ag2r La Mondiale 44h 18' 01'' + 01' 40''
16  FDJ 44h 18' 08'' + 01' 47''
17  Astana Pro Team 44h 18' 54'' + 02' 33''
18  Gazprom-RusVelo 44h 19' 28'' + 03' 07''
19  CCC-Sprandi-Polkowice 44h 20' 27'' + 04' 06''
20  Team Katusha-Alpecin 44h 20' 45'' + 04' 24''
21  Wilier Triestina-Selle Italia 44h 23' 46'' + 07' 25''
22  Bardiani-CSF 44h 26' 27'' + 10' 06''


© Wijnreder Media