Steinmaur - Steinmaur (114.0 km)

Route

 2 September 2018
 Profile  Intermediate stage
 Start  Steinmaur
 Finish  Steinmaur
 Distance  114.0 km  (70.8 mi)
 Speed  41.572 km/h  (25.832 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 3
 Leijnse, Enzo (CVG) 7h 02' 40''
 Gademan, Sam (ZON) 55 points
 Retailleau, V.. (BTW) 23 points
 Uhlig, Henri (GER) 12 points
 Denmark 21h 08' 52''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 115  Retailleau, Valentin 18  B'twin U19 Racing Team 2h 44' 32'' 5 10 1 5
2 134  Gademan, Sam 18  District Zuid Oost Neder.. + 00' 14'' 9 1 - -
3 111  Bourdiaux, Julien -  B'twin U19 Racing Team + 00' 14'' 28 7 11 4
4 42  Changizi, Sebastian 17  Denmark + 00' 14'' 30 15 8 -
5 101  Hertz, Benjamin 17  ABC Junior Team + 00' 14'' 4 2 - -
6 91  Palm, Oskar 18  Sweden + 00' 14'' 38 19 - -
7 86  Tuuk, Axel van der va.. 17  Cervélo-Goodzo + 00' 14'' 11 6 - -
8 136  Pluimers, Rick 17  District Zuid Oost Neder.. + 00' 14'' 8 4 - -
9 171  Henneberg, Magnus 17  Team Cycling Elite Copen.. + 00' 14'' 21 27 - -
10 92  Dahlblom, Anton 17  Sweden + 00' 14'' 34 29 - -
11 116  Lapeira, Paul -  B'twin U19 Racing Team + 00' 14'' 51 30 - -
12 24  Rotter, Michal -  Czech Republic + 00' 14'' 35 31 - -
13 225  Lawton, Henri -  Talent Romandie + 00' 14'' 49 34 - -
14 181  Veenendaal, Hidde van.. 17  WV De Jonge Renner + 00' 14'' 25 24 - -
15 93  Lindgren, Emil 18  Sweden + 00' 14'' 18 21 - -
16 113  Jolly, Maxime 17  B'twin U19 Racing Team + 00' 14'' 80 - - -
17 83  Leijnse, Enzo 17  Cervélo-Goodzo + 00' 14'' 1 11 3 7
18 3  Eggenberg, Ruben 18  Switzerland + 00' 14'' 44 - - -
19 125  Rendón, Tito -  Centre Mondial du Cyclisme + 00' 14'' 12 5 - -
20 196  Schmid, Gian -  Schweiz mixed + 00' 14'' 58 - - -
21 1  Bögli, Jonathan 17  Switzerland + 00' 14'' 31 25 - -
22 132  Boske, Kars ten ten 18  District Zuid Oost Neder.. + 00' 14'' 17 - - -
23 81  Habets, Jordan 16  Cervélo-Goodzo + 00' 14'' 27 - 10 9
24 41  Skot-Hansen, Aksel 18  Denmark + 00' 14'' 16 35 9 -
25 21  Kaspar, Jan 17  Czech Republic + 00' 14'' 26 - - -
26 226  Rossier, Thibaudt -  Talent Romandie + 00' 14'' 53 - - -
27 75  Årnes, Daniel 18  Norway + 00' 14'' 3 8 - 11
28 65  Gorak, Dominik -  Poland + 00' 14'' 68 - - -
29 5  Imboden, Simon 18  Switzerland + 00' 14'' 29 - - -
30 182  Michielsen, Manuel 18  WV De Jonge Renner + 00' 14'' 10 26 - -
31 11  Steininger, Fabian 17  Austria + 00' 14'' 81 - - -
32 46  Hansen, Marcus 18  Denmark + 00' 14'' 14 23 - -
33 96  Wallinder, Vincent 17  Sweden + 00' 14'' 40 - - -
34 135  Gestel, Luuk van van 18  District Zuid Oost Neder.. + 00' 14'' 20 28 5 -
35 184  Verschueren, Wessel 18  WV De Jonge Renner + 00' 14'' 33 32 - -
36 54  Kluckers, Arthur 18  Luxembourg + 00' 14'' 7 18 - -
37 124  Girmay, Biniam 18  Centre Mondial du Cyclisme + 00' 14'' 2 3 4 10
38 74  Grasvold, Dennis 17  Norway + 00' 14'' 37 - - -
39 121  Aguirre, Tomas -  Centre Mondial du Cyclisme + 00' 14'' 32 - - -
40 66  Jaskot, Michal -  Poland + 00' 14'' 39 - - -
41 34  Lührs, Leslie 17  Germany + 00' 14'' 15 12 12 8
42 35  Oelke, Tim -  Germany + 00' 14'' 23 14 - -
43 103  Søgaard, Kasper 16  ABC Junior Team + 00' 14'' 69 - - -
44 123  Fomovskiy, Aleksey -  Centre Mondial du Cyclisme + 00' 14'' 74 - - -
45 31  Vater, Erik -  Germany + 00' 14'' 24 - - -
46 45  Kaspersen, Thomas 18  Denmark + 00' 14'' 6 22 - 3
47 33  Keup, Pierre-Pascal -  Germany + 00' 14'' 36 20 - -
48 43  Thomsen, Frederik 17  Denmark + 00' 14'' 13 13 2 12
49 62  Bieniek, Damian -  Poland + 00' 14'' 19 - - -
50 73  Finnesand, Fredrik 16  Norway + 00' 36'' 55 33 - -
51 23  Dolezal, Adam -  Czech Republic + 00' 36'' 73 - 13 -
52 94  Wallinder, Wilhelm -  Sweden + 00' 38'' 45 - - -
53 72  Aasheim, Ludvig 18  Norway + 00' 38'' 22 16 7 6
54 36  Uhlig, Henri -  Germany + 00' 43'' 56 - 6 1
55 71  Holter, Adne 18  Norway + 01' 30'' 57 - - -
56 153  Bockelmann, Luca -  Paul Voss Development Team + 02' 11'' 42 - - -
57 2  Bieler, Dominik 16  Switzerland + 02' 11'' 70 - - -
58 55  Kess, Nicolas 18  Luxembourg + 02' 11'' 43 - - -
59 52  Kirsch, Gilles 17  Luxembourg + 02' 11'' 79 - - -
60 142  Garzi, Fabio 18  Lombardia + 02' 15'' 65 - - -
61 133  Boven, Lars -  District Zuid Oost Neder.. + 02' 18'' 41 9 - -
62 95  Haraes, Hugo -  Sweden + 02' 34'' 59 - - 2
63 14  Riegler, Nikolas 16  Austria + 02' 40'' 47 - - -
64 205  De Lisi, Nicolo 17  Ticino Cycling + 03' 03'' 71 - - -
65 176  Nordal, Mattias -  Team Cycling Elite Copen.. + 03' 07'' 54 - - -
66 222  Roth, Vincent 17  Talent Romandie + 03' 15'' 60 - - -
67 145  Sala, Stefano -  Lombardia + 03' 15'' 48 - - -
68 193  Sommer, Jan -  Schweiz mixed + 03' 17'' 50 - - -
69 141  Lamanna, Pasquale 17  Lombardia + 03' 17'' 46 - - -
70 63  Sosinski, Konrad 18  Poland + 03' 23'' 66 - - -
71 131  Aarssen, Jurgen van d.. 18  District Zuid Oost Neder.. + 03' 32'' 52 - - -
72 6  Klahre, Jakob -  Switzerland + 04' 48'' 72 - - -
73 221  Maret, Alexis 17  Talent Romandie + 04' 48'' 87 - - -
74 185  Pavone, Gianni 17  WV De Jonge Renner + 06' 34'' 83 - - -
75 76  Stokke, Vegard 17  Norway + 08' 39'' 61 - - -
76 25  Volf, Michal -  Czech Republic + 08' 39'' 84 - - -
77 84  Pijl, Ruben van der v.. 18  Cervélo-Goodzo + 08' 39'' 62 - - -
78 102  Egehus, Frederik 17  ABC Junior Team + 09' 24'' 85 - - -
79 85  Tilli, Niall 18  Cervélo-Goodzo + 09' 29'' 64 - - -
80 154  Jung, Lennart 18  Paul Voss Development Team + 09' 33'' 63 - - -
81 215  Bouzon, Antoine 16  Kantonalmannschaft Solot.. + 09' 33'' 67 - - -
82 201  Kuehl, Julien -  Ticino Cycling + 11' 21'' 86 - - -
83 26  Kolarik, Lukas -  Czech Republic + 11' 21'' 75 - - -
84 155  Meyer, Maximilian 18  Paul Voss Development Team + 12' 45'' 76 - - -
85 122  Broxham, Ricardo -  Centre Mondial du Cyclisme + 12' 45'' 82 - - -
86 156  Oberteicher, Matteo 17  Paul Voss Development Team + 14' 19'' 92 - - -
87 191  Heiniger, Lars -  Schweiz mixed + 14' 19'' 77 - - -
88 172  Hansen, Nicholas -  Team Cycling Elite Copen.. + 16' 25'' 78 - - -
89 61  Jurasz, Dawid -  Poland + 16' 25'' 91 - - -
90 152  Zankel, Jost 18  Paul Voss Development Team + 16' 28'' 89 - - -
91 174  Clausen, Felix 17  Team Cycling Elite Copen.. + 20' 44'' 94 - - -
92 195  Maillefer, Simon 17  Schweiz mixed + 20' 46'' 88 - - -
93 192  Naegeli, Manuel -  Schweiz mixed + 27' 13'' 96 - - -
94 22  Krenek, Adam -  Czech Republic + 30' 49'' 98 - - -
95 53  Pries, Cedric 17  Luxembourg + 30' 49'' 99 - - -
96 114  Mouraud, Victor -  B'twin U19 Racing Team + 30' 49'' 93 - - -
97 213  Weber, Oliver -  Kantonalmannschaft Solot.. + 30' 49'' 100 - - -
98 224  Treuthardt, Colin 17  Talent Romandie + 30' 49'' 95 - - -
99 212  Stehli, Félix -  Kantonalmannschaft Solot.. + 30' 49'' 90 - - -
100 214  Famularo, Maxime -  Kantonalmannschaft Solot.. + 30' 49'' 97 - - -
DNF 13  Gratzer, Alexander 18  Austria
DNF 15  Rammer, Christian -  Austria
DNF 16  Steinauer, Ernst 17  Austria
DNF 82  Duijvesteijn, Roy 17  Cervélo-Goodzo
DNF 104  Rasmussen, Mads 18  ABC Junior Team
DNF 144  Brioni, Yuri -  Lombardia 17
DNF 183  Hoekjen, Hugo 18  WV De Jonge Renner
DNF 186  Boom, Luca van den va.. 17  WV De Jonge Renner
DNF 194  Strong, Corbin -  Schweiz mixed
DNF 216  Mhreteab, Haben -  Kantonalmannschaft Solot..
DNF 223  Serra, Carlos -  Talent Romandie
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  B'twin U19 Racing Team 8h 14' 04'' 15 11
1 115  Retailleau, Valentin 18 2h 44' 32''
3 111  Bourdiaux, Julien - 2h 44' 46''
11 116  Lapeira, Paul - 2h 44' 46''
2  Sweden 8h 14' 18'' 31 8
6 91  Palm, Oskar 18 2h 44' 46''
10 92  Dahlblom, Anton 17 2h 44' 46''
15 93  Lindgren, Emil 18 2h 44' 46''
3  District Zuid Oost Nederland 8h 14' 18'' 32 3
2 134  Gademan, Sam 18 2h 44' 46''
8 136  Pluimers, Rick 17 2h 44' 46''
22 132  Boske, Kars ten 18 2h 44' 46''
4  Cervélo-Goodzo 8h 14' 18'' 47 4
7 86  Tuuk, Axel van der 17 2h 44' 46''
17 83  Leijnse, Enzo 17 2h 44' 46''
23 81  Habets, Jordan 16 2h 44' 46''
5  Denmark 8h 14' 18'' 60 1
4 42  Changizi, Sebastian 17 2h 44' 46''
24 41  Skot-Hansen, Aksel 18 2h 44' 46''
32 46  Hansen, Marcus 18 2h 44' 46''
6  Switzerland 8h 14' 18'' 68 9
18 3  Eggenberg, Ruben 18 2h 44' 46''
21 1  Bögli, Jonathan 17 2h 44' 46''
29 5  Imboden, Simon 18 2h 44' 46''
7  WV De Jonge Renner 8h 14' 18'' 79 7
14 181  Veenendaal, Hidde van 17 2h 44' 46''
30 182  Michielsen, Manuel 18 2h 44' 46''
35 184  Verschueren, Wessel 18 2h 44' 46''
8  Centre Mondial du Cyclisme 8h 14' 18'' 95 5
19 125  Rendón, Tito - 2h 44' 46''
37 124  Girmay, Biniam 18 2h 44' 46''
39 121  Aguirre, Tomas - 2h 44' 46''
9  Poland 8h 14' 18'' 117 12
28 65  Gorak, Dominik - 2h 44' 46''
40 66  Jaskot, Michal - 2h 44' 46''
49 62  Bieniek, Damian - 2h 44' 46''
10  Germany 8h 14' 18'' 128 6
41 34  Lührs, Leslie 17 2h 44' 46''
42 35  Oelke, Tim - 2h 44' 46''
45 31  Vater, Erik - 2h 44' 46''
11  Czech Republic 8h 14' 40'' 88 10
12 24  Rotter, Michal - 2h 44' 46''
25 21  Kaspar, Jan 17 2h 44' 46''
51 23  Dolezal, Adam - 2h 45' 08''
12  Norway 8h 14' 40'' 115 2
27 75  Årnes, Daniel 18 2h 44' 46''
38 74  Grasvold, Dennis 17 2h 44' 46''
50 73  Finnesand, Fredrik 16 2h 45' 08''
13  Talent Romandie 8h 17' 19'' 105 14
13 225  Lawton, Henri - 2h 44' 46''
26 226  Rossier, Thibaudt - 2h 44' 46''
66 222  Roth, Vincent 17 2h 47' 47''
14  Luxembourg 8h 18' 12'' 153 15
36 54  Kluckers, Arthur 18 2h 44' 46''
58 55  Kess, Nicolas 18 2h 46' 43''
59 52  Kirsch, Gilles 17 2h 46' 43''
15  Lombardia 8h 22' 23'' 196 13
60 142  Garzi, Fabio 18 2h 46' 47''
67 145  Sala, Stefano - 2h 47' 47''
69 141  Lamanna, Pasquale 17 2h 47' 49''
16  ABC Junior Team 8h 23' 28'' 126 17
5 101  Hertz, Benjamin 17 2h 44' 46''
43 103  Søgaard, Kasper 16 2h 44' 46''
78 102  Egehus, Frederik 17 2h 53' 56''
17  Schweiz mixed 8h 31' 26'' 175 16
20 196  Schmid, Gian - 2h 44' 46''
68 193  Sommer, Jan - 2h 47' 49''
87 191  Heiniger, Lars - 2h 58' 51''
18  Team Cycling Elite Copenhagen 8h 33' 22'' 162 18
9 171  Henneberg, Magnus 17 2h 44' 46''
65 176  Nordal, Mattias - 2h 47' 39''
88 172  Hansen, Nicholas - 3h 00' 57''
19  Paul Voss Development Team 8h 38' 05'' 220 19
56 153  Bockelmann, Luca - 2h 46' 43''
80 154  Jung, Lennart 18 2h 54' 05''
84 155  Meyer, Maximilian 18 2h 57' 17''
20  Kantonalmannschaft Solothurn.. 9h 24' 47'' 277
81 215  Bouzon, Antoine 16 2h 54' 05''
97 213  Weber, Oliver - 3h 15' 21''
99 212  Stehli, Félix - 3h 15' 21''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 83  Leijnse, Enzo 17  Cervélo-Goodzo 7h 02' 40'' -
2 124  Girmay, Biniam 18  Centre Mondial du Cyclisme 7h 02' 44'' + 00' 04'' -
3 75  Årnes, Daniel 18  Norway 7h 02' 45'' + 00' 05'' -
4 101  Hertz, Benjamin 17  ABC Junior Team 7h 02' 46'' + 00' 06'' -
5 115  Retailleau, Valentin 18  B'twin U19 Racing Team 7h 02' 48'' + 00' 08'' + 21
6 45  Kaspersen, Thomas 18  Denmark 7h 02' 49'' + 00' 09'' -
7 54  Kluckers, Arthur 18  Luxembourg 7h 02' 51'' + 00' 11'' + 1
8 136  Pluimers, Rick 17  District Zuid Oost Neder.. 7h 02' 51'' + 00' 11'' + 1
9 134  Gademan, Sam 18  District Zuid Oost Neder.. 7h 02' 53'' + 00' 13'' + 4
10 182  Michielsen, Manuel 18  WV De Jonge Renner 7h 02' 54'' + 00' 14'' -
11 86  Tuuk, Axel van der 17  Cervélo-Goodzo 7h 02' 55'' + 00' 15'' -
12 125  Rendón, Tito -  Centre Mondial du Cyclisme 7h 02' 58'' + 00' 18'' -
13 43  Thomsen, Frederik 17  Denmark 7h 02' 59'' + 00' 19'' + 1
14 46  Hansen, Marcus 18  Denmark 7h 03' 00'' + 00' 20'' + 1
15 34  Lührs, Leslie 17  Germany 7h 03' 00'' + 00' 20'' + 1
16 41  Skot-Hansen, Aksel 18  Denmark 7h 03' 00'' + 00' 20'' + 1
17 132  Boske, Kars ten 18  District Zuid Oost Neder.. 7h 03' 02'' + 00' 22'' + 1
18 93  Lindgren, Emil 18  Sweden 7h 03' 02'' + 00' 22'' + 1
19 62  Bieniek, Damian -  Poland 7h 03' 05'' + 00' 25'' + 2
20 135  Gestel, Luuk van 18  District Zuid Oost Neder.. 7h 03' 09'' + 00' 29'' + 2
21 171  Henneberg, Magnus 17  Team Cycling Elite Copen.. 7h 03' 10'' + 00' 30'' + 2
22 72  Aasheim, Ludvig 18  Norway 7h 03' 10'' + 00' 30'' - 17
23 35  Oelke, Tim -  Germany 7h 03' 11'' + 00' 31'' + 1
24 31  Vater, Erik -  Germany 7h 03' 12'' + 00' 32'' + 1
25 181  Veenendaal, Hidde van 17  WV De Jonge Renner 7h 03' 16'' + 00' 36'' + 3
26 21  Kaspar, Jan 17  Czech Republic 7h 03' 17'' + 00' 37'' + 3
27 81  Habets, Jordan 16  Cervélo-Goodzo 7h 03' 18'' + 00' 38'' + 3
28 111  Bourdiaux, Julien -  B'twin U19 Racing Team 7h 03' 20'' + 00' 40'' + 5
29 5  Imboden, Simon 18  Switzerland 7h 03' 21'' + 00' 41'' + 2
30 42  Changizi, Sebastian 17  Denmark 7h 03' 22'' + 00' 42'' + 2
31 1  Bögli, Jonathan 17  Switzerland 7h 03' 24'' + 00' 44'' + 3
32 121  Aguirre, Tomas -  Centre Mondial du Cyclisme 7h 03' 25'' + 00' 45'' + 3
33 184  Verschueren, Wessel 18  WV De Jonge Renner 7h 03' 26'' + 00' 46'' + 4
34 92  Dahlblom, Anton 17  Sweden 7h 03' 29'' + 00' 49'' + 4
35 24  Rotter, Michal -  Czech Republic 7h 03' 31'' + 00' 51'' + 4
36 33  Keup, Pierre-Pascal -  Germany 7h 03' 31'' + 00' 51'' + 4
37 74  Grasvold, Dennis 17  Norway 7h 03' 42'' + 01' 02'' + 6
38 91  Palm, Oskar 18  Sweden 7h 03' 44'' + 01' 04'' + 7
39 66  Jaskot, Michal -  Poland 7h 03' 45'' + 01' 05'' + 7
40 96  Wallinder, Vincent 17  Sweden 7h 03' 51'' + 01' 11'' + 9
41 133  Boven, Lars -  District Zuid Oost Neder.. 7h 04' 55'' + 02' 15'' - 34
42 153  Bockelmann, Luca -  Paul Voss Development Team 7h 05' 12'' + 02' 32'' - 15
43 55  Kess, Nicolas 18  Luxembourg 7h 05' 29'' + 02' 49'' - 2
44 3  Eggenberg, Ruben 18  Switzerland 7h 06' 23'' + 03' 43'' + 18
45 94  Wallinder, Wilhelm -  Sweden 7h 06' 33'' + 03' 53'' + 15
46 141  Lamanna, Pasquale 17  Lombardia 7h 06' 38'' + 03' 58'' - 4
47 14  Riegler, Nikolas 16  Austria 7h 06' 55'' + 04' 15'' + 7
48 145  Sala, Stefano -  Lombardia 7h 06' 59'' + 04' 19'' + 2
49 225  Lawton, Henri -  Talent Romandie 7h 07' 05'' + 04' 25'' + 15
50 193  Sommer, Jan -  Schweiz mixed 7h 07' 33'' + 04' 53'' + 5
51 116  Lapeira, Paul -  B'twin U19 Racing Team 7h 07' 38'' + 04' 58'' + 14
52 131  Aarssen, Jurgen van den 18  District Zuid Oost Neder.. 7h 08' 00'' + 05' 20'' + 4
53 226  Rossier, Thibaudt -  Talent Romandie 7h 08' 19'' + 05' 39'' + 13
54 176  Nordal, Mattias -  Team Cycling Elite Copen.. 7h 08' 42'' + 06' 02'' + 5
55 73  Finnesand, Fredrik 16  Norway 7h 08' 57'' + 06' 17'' + 14
56 36  Uhlig, Henri -  Germany 7h 10' 21'' + 07' 41'' + 17
57 71  Holter, Adne 18  Norway 7h 10' 23'' + 07' 43'' + 14
58 196  Schmid, Gian -  Schweiz mixed 7h 10' 42'' + 08' 02'' + 16
59 95  Haraes, Hugo -  Sweden 7h 10' 44'' + 08' 04'' + 8
60 222  Roth, Vincent 17  Talent Romandie 7h 11' 37'' + 08' 57'' + 10
61 76  Stokke, Vegard 17  Norway 7h 11' 51'' + 09' 11'' - 25
62 84  Pijl, Ruben van der 18  Cervélo-Goodzo 7h 12' 14'' + 09' 34'' - 15
63 154  Jung, Lennart 18  Paul Voss Development Team 7h 13' 02'' + 10' 22'' - 19
64 85  Tilli, Niall 18  Cervélo-Goodzo 7h 13' 25'' + 10' 45'' - 13
65 142  Garzi, Fabio 18  Lombardia 7h 13' 47'' + 11' 07'' + 13
66 63  Sosinski, Konrad 18  Poland 7h 13' 55'' + 11' 15'' + 9
67 215  Bouzon, Antoine 16  Kantonalmannschaft Solot.. 7h 14' 12'' + 11' 32'' - 10
68 65  Gorak, Dominik -  Poland 7h 14' 53'' + 12' 13'' + 18
69 103  Søgaard, Kasper 16  ABC Junior Team 7h 15' 11'' + 12' 31'' + 18
70 2  Bieler, Dominik 16  Switzerland 7h 15' 38'' + 12' 58'' + 12
71 205  De Lisi, Nicolo 17  Ticino Cycling 7h 15' 45'' + 13' 05'' + 9
72 6  Klahre, Jakob -  Switzerland 7h 15' 55'' + 13' 15'' + 5
73 23  Dolezal, Adam -  Czech Republic 7h 16' 22'' + 13' 42'' + 15
74 123  Fomovskiy, Aleksey -  Centre Mondial du Cyclisme 7h 17' 01'' + 14' 21'' + 15
75 26  Kolarik, Lukas -  Czech Republic 7h 17' 36'' + 14' 56'' - 12
76 155  Meyer, Maximilian 18  Paul Voss Development Team 7h 18' 48'' + 16' 08'' - 15
77 191  Heiniger, Lars -  Schweiz mixed 7h 19' 15'' + 16' 35'' - 19
78 172  Hansen, Nicholas -  Team Cycling Elite Copen.. 7h 20' 22'' + 17' 42'' - 26
79 52  Kirsch, Gilles 17  Luxembourg 7h 20' 27'' + 17' 47'' + 11
80 113  Jolly, Maxime 17  B'twin U19 Racing Team 7h 21' 45'' + 19' 05'' + 17
81 11  Steininger, Fabian 17  Austria 7h 23' 40'' + 21' 00'' + 19
82 122  Broxham, Ricardo -  Centre Mondial du Cyclisme 7h 24' 59'' + 22' 19'' - 3
83 185  Pavone, Gianni 17  WV De Jonge Renner 7h 27' 02'' + 24' 22'' + 13
84 25  Volf, Michal -  Czech Republic 7h 28' 21'' + 25' 41'' + 10
85 102  Egehus, Frederik 17  ABC Junior Team 7h 28' 41'' + 26' 01'' + 7
86 201  Kuehl, Julien -  Ticino Cycling 7h 31' 01'' + 28' 21'' + 7
87 221  Maret, Alexis 17  Talent Romandie 7h 33' 12'' + 30' 32'' + 16
88 195  Maillefer, Simon 17  Schweiz mixed 7h 34' 01'' + 31' 21'' - 7
89 152  Zankel, Jost 18  Paul Voss Development Team 7h 36' 27'' + 33' 47'' + 6
90 212  Stehli, Félix -  Kantonalmannschaft Solot.. 7h 40' 20'' + 37' 40'' - 18
91 61  Jurasz, Dawid -  Poland 7h 41' 32'' + 38' 52'' + 10
92 156  Oberteicher, Matteo 17  Paul Voss Development Team 7h 45' 17'' + 42' 37'' + 15
93 114  Mouraud, Victor -  B'twin U19 Racing Team 7h 49' 13'' + 46' 33'' - 2
94 174  Clausen, Felix 17  Team Cycling Elite Copen.. 7h 50' 37'' + 47' 57'' + 11
95 224  Treuthardt, Colin 17  Talent Romandie 7h 53' 26'' + 50' 46'' + 3
96 192  Naegeli, Manuel -  Schweiz mixed 7h 53' 50'' + 51' 10'' + 6
97 214  Famularo, Maxime -  Kantonalmannschaft Solot.. 8h 00' 10'' + 57' 30'' + 7
98 22  Krenek, Adam -  Czech Republic 8h 07' 04'' + 1h 04' 24'' + 10
99 53  Pries, Cedric 17  Luxembourg 8h 07' 24'' + 1h 04' 44'' + 10
100 213  Weber, Oliver -  Kantonalmannschaft Solot.. 8h 09' 00'' + 1h 06' 20'' + 11
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 134  Gademan, Sam 18  District Zuid Oost Neder.. 55 pts + 3
2 101  Hertz, Benjamin 17  ABC Junior Team 47 pts -8 pts + 1
3 124  Girmay, Biniam 18  Centre Mondial du Cyclisme 36 pts -19 pts - 2
4 136  Pluimers, Rick 17  District Zuid Oost Neder.. 35 pts -20 pts + 2
5 125  Rendón, Tito -  Centre Mondial du Cyclisme 35 pts -20 pts - 3
6 86  Tuuk, Axel van der 17  Cervélo-Goodzo 34 pts -21 pts + 3
7 111  Bourdiaux, Julien -  B'twin U19 Racing Team 33 pts -22 pts + 8
8 75  Årnes, Daniel 18  Norway 28 pts -27 pts - 3
9 133  Boven, Lars -  District Zuid Oost Neder.. 27 pts -28 pts - 2
10 115  Retailleau, Valentin 18  B'twin U19 Racing Team 25 pts -30 pts
11 83  Leijnse, Enzo 17  Cervélo-Goodzo 25 pts -30 pts - 3
12 34  Lührs, Leslie 17  Germany 19 pts -36 pts - 1
13 43  Thomsen, Frederik 17  Denmark 19 pts -36 pts - 3
14 35  Oelke, Tim -  Germany 17 pts -38 pts - 2
15 42  Changizi, Sebastian 17  Denmark 16 pts -39 pts
16 72  Aasheim, Ludvig 18  Norway 16 pts -39 pts - 3
17 144  Brioni, Yuri -  Lombardia 16 pts -39 pts - 3
18 54  Kluckers, Arthur 18  Luxembourg 13 pts -42 pts - 2
19 91  Palm, Oskar 18  Sweden 12 pts -43 pts
20 33  Keup, Pierre-Pascal -  Germany 12 pts -43 pts - 3
21 93  Lindgren, Emil 18  Sweden 11 pts -44 pts - 2
22 45  Kaspersen, Thomas 18  Denmark 10 pts -45 pts - 4
23 46  Hansen, Marcus 18  Denmark 9 pts -46 pts - 3
24 181  Veenendaal, Hidde van 17  WV De Jonge Renner 8 pts -47 pts -
25 1  Bögli, Jonathan 17  Switzerland 8 pts -47 pts - 3
26 182  Michielsen, Manuel 18  WV De Jonge Renner 8 pts -47 pts - 5
27 171  Henneberg, Magnus 17  Team Cycling Elite Copen.. 7 pts -48 pts
28 135  Gestel, Luuk van 18  District Zuid Oost Neder.. 7 pts -48 pts - 5
29 92  Dahlblom, Anton 17  Sweden 6 pts -49 pts
30 116  Lapeira, Paul -  B'twin U19 Racing Team 5 pts -50 pts
31 24  Rotter, Michal -  Czech Republic 4 pts -51 pts
32 184  Verschueren, Wessel 18  WV De Jonge Renner 4 pts -51 pts - 6
33 73  Finnesand, Fredrik 16  Norway 4 pts -51 pts - 8
34 225  Lawton, Henri -  Talent Romandie 3 pts -52 pts
35 41  Skot-Hansen, Aksel 18  Denmark 1 pts -54 pts - 8
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 115  Retailleau, Valentin 18  B'twin U19 Racing Team 23 pts + 3
2 43  Thomsen, Frederik 17  Denmark 21 pts -2 pts -
3 83  Leijnse, Enzo 17  Cervélo-Goodzo 13 pts -10 pts - 2
4 124  Girmay, Biniam 18  Centre Mondial du Cyclisme 8 pts -15 pts - 1
5 135  Gestel, Luuk van 18  District Zuid Oost Neder.. 5 pts -18 pts -
6 36  Uhlig, Henri -  Germany 4 pts -19 pts
7 72  Aasheim, Ludvig 18  Norway 3 pts -20 pts + 2
8 42  Changizi, Sebastian 17  Denmark 3 pts -20 pts - 2
9 41  Skot-Hansen, Aksel 18  Denmark 2 pts -21 pts - 2
10 81  Habets, Jordan 16  Cervélo-Goodzo 2 pts -21 pts
11 111  Bourdiaux, Julien -  B'twin U19 Racing Team 2 pts -21 pts - 3
12 34  Lührs, Leslie 17  Germany 1 pts -22 pts - 2
13 23  Dolezal, Adam -  Czech Republic 1 pts -22 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 36  Uhlig, Henri -  Germany 12 pts + 5
2 95  Haraes, Hugo -  Sweden 8 pts -4 pts - 1
3 45  Kaspersen, Thomas 18  Denmark 7 pts -5 pts - 1
4 111  Bourdiaux, Julien -  B'twin U19 Racing Team 7 pts -5 pts - 1
5 115  Retailleau, Valentin 18  B'twin U19 Racing Team 4 pts -8 pts
6 72  Aasheim, Ludvig 18  Norway 4 pts -8 pts
7 83  Leijnse, Enzo 17  Cervélo-Goodzo 3 pts -9 pts - 3
8 34  Lührs, Leslie 17  Germany 3 pts -9 pts - 3
9 81  Habets, Jordan 16  Cervélo-Goodzo 3 pts -9 pts
10 124  Girmay, Biniam 18  Centre Mondial du Cyclisme 1 pts -11 pts - 3
11 75  Årnes, Daniel 18  Norway 1 pts -11 pts - 3
12 43  Thomsen, Frederik 17  Denmark 1 pts -11 pts
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Denmark 21h 08' 52'' + 1
2  Norway 21h 08' 53'' + 00' 01'' - 1
3  District Zuid Oost Nederland 21h 08' 54'' + 00' 02'' -
4  Cervélo-Goodzo 21h 08' 57'' + 00' 05'' -
5  Centre Mondial du Cyclisme 21h 09' 13'' + 00' 21'' -
6  Germany 21h 09' 19'' + 00' 27'' -
7  WV De Jonge Renner 21h 09' 36'' + 00' 44'' -
8  Sweden 21h 10' 15'' + 01' 23'' -
9  Switzerland 21h 10' 55'' + 02' 03'' -
10  Czech Republic 21h 11' 24'' + 02' 32'' -
11  B'twin U19 Racing Team 21h 13' 58'' + 05' 06'' + 4
12  Poland 21h 16' 55'' + 08' 03'' + 4
13  Lombardia 21h 19' 28'' + 10' 36'' - 2
14  Talent Romandie 21h 26' 30'' + 17' 38'' + 4
15  Luxembourg 21h 28' 47'' + 19' 55'' + 4
16  Schweiz mixed 21h 29' 05'' + 20' 13'' - 4
17  ABC Junior Team 21h 29' 07'' + 20' 15'' -
18  Team Cycling Elite Copenhagen 21h 32' 14'' + 23' 22'' - 5
19  Paul Voss Development Team 21h 37' 02'' + 28' 10'' - 5


© Wijnreder Media