Celorico da Beira - Covilhã (177.4 km)

Route

 14 April 2019
 Profile  Intermediate stage
 Start  Celorico da Beira
 Finish  Covilhã
 Distance  177.4 km  (110.2 mi)
 Speed  36.510 km/h  (22.687 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 3
 Ávila, Edwin (ICA) 13h 41' 41''
 Casimiro, Hen.. (EFP) 29 points
 Garcia, Vicente (AVL) 6 points
 Molenaar, Alex (MTA) 13h 42' 15''
 Israel Cycling Academy 41h 06' 09''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 51  Brandão, Jóni 29  Efapel 4h 51' 32'' 3 3 7 -
2 81  Garcia, Vicente 30  Aviludo-Louletano + 00' 02'' 2 11 1 -
3 22  Ávila, Edwin 29  Israel Cycling Academy + 00' 02'' 1 15 - -
4 131  Celano, Danilo 29  Amore & Vita-Prodir + 00' 05'' 27 5 - -
5 132  Tizza, Marco 27  Amore & Vita-Prodir + 00' 05'' 4 20 3 -
6 41  Rodrigues, David 27  Rádio Popular-Boavista + 00' 05'' 6 10 - -
7 61  Figueiredo, Federico 27  Sporting-Tavira + 00' 05'' 5 2 13 -
8 34  Mannion, Gavin 27  Rally UHC Cycling + 00' 05'' 8 - - -
9 25  Niv, Guy 25  Israel Cycling Academy + 00' 05'' 7 - - -
10 161  Santoro, Antonio 29  Monkey Town–à Bloc CT + 00' 05'' 26 - - -
11 53  Casimiro, Henrique 32  Efapel + 00' 09'' 9 1 4 -
12 11  Silva, Joaquim 27  W52-FC Porto + 00' 09'' 12 - - -
13 4  Vdovin, Alexander 25  Lokosphinx + 00' 09'' 10 16 14 -
14 21  Andemeskel, Awet 27  Israel Cycling Academy + 00' 11'' 11 12 8 -
15 113  Lopes, Pedro Miguel 19  UD Oliveirense-InOutBuild + 00' 11'' 28 - - 2
16 45  Guerrero, Pablo 27  Rádio Popular-Boavista + 00' 16'' 29 - - -
17 165  Molenaar, Alex 19  Monkey Town–à Bloc CT + 00' 18'' 15 - - 1
18 43  Benta, João 32  Rádio Popular-Boavista + 00' 18'' 13 - - -
19 117  Zabala, Josu 26  UD Oliveirense-InOutBuild + 00' 21'' 14 8 5 -
20 163  Jonge, Maarten de de 34  Monkey Town–à Bloc CT + 00' 28'' 30 - - -
21 14  Carvalho, António 29  W52-FC Porto + 00' 34'' 16 - - -
22 55  Silva, Bruno 30  Efapel + 00' 36'' 17 - - -
23 74  Barbosa, João 21  Vito-Feirense-PNB + 00' 40'' 31 - - 3
24 135  Lukševics, Viesturs 31  Amore & Vita-Prodir + 00' 44'' 32 - - -
25 63  Machado, Tiago 33  Sporting-Tavira + 00' 47'' 18 13 - -
26 62  Mendes, José 33  Sporting-Tavira + 00' 47'' 19 - - -
27 164  Oostra, Folkert 29  Monkey Town–à Bloc CT + 00' 52'' 20 - - -
28 84  Hernández, Oscar 26  Aviludo-Louletano + 00' 52'' 33 - - -
29 162  Janssen, Adriaan 23  Monkey Town–à Bloc CT + 01' 12'' 21 - - -
30 46  Nunes, Hugo 22  Rádio Popular-Boavista + 01' 16'' 37 - - -
31 67  Marque, Alejandro 37  Sporting-Tavira + 01' 31'' 35 - - -
32 56  Mihaylov, Nikolay 31  Efapel + 02' 13'' 38 6 9 -
33 32  Carpenter, Robin 26  Rally UHC Cycling + 02' 13'' 34 18 - -
34 31  Anderson, Ryan 31  Rally UHC Cycling + 02' 21'' 22 - - -
35 83  Fernandes, Luís 31  Aviludo-Louletano + 03' 26'' 23 9 - -
36 35  Ellsay, Nigel 24  Rally UHC Cycling + 04' 22'' 39 - - -
37 91  Barbio, António 25  LA Alumínios-LA Sport + 05' 25'' 24 - - -
38 64  Trueba, Álvaro 26  Sporting-Tavira + 06' 47'' 25 - - -
39 2  Novikov, Savva 19  Lokosphinx + 08' 53'' 40 - - 4
40 13  Sánchez, Ángel 26  W52-FC Porto + 10' 52'' 36 - - -
41 102  Sancho, Hugo 37  Miranda-Mortágua + 11' 42'' 50 - - -
42 15  Vinhas, Rui 32  W52-FC Porto + 19' 12'' 58 - - -
43 16  Campos, Francisco 21  W52-FC Porto + 19' 12'' 42 - - 5
44 17  Magalhães, Jorge 22  W52-FC Porto + 19' 12'' 65 - - 9
45 12  Mestre, Daniel 33  W52-FC Porto + 19' 12'' 41 - 2 -
46 23  Jensen, August 27  Israel Cycling Academy + 19' 12'' 49 - - -
47 145  Reguero, Gabriel 26  VIB Sports + 19' 12'' 45 - - -
48 27  Turek, Daniel 26  Israel Cycling Academy + 19' 12'' 47 14 - -
49 104  Vega, Sergio 23  Miranda-Mortágua + 19' 12'' 63 - - -
50 96  Oliveira, Fábio 24  LA Alumínios-LA Sport + 19' 12'' 60 - - -
51 116  Goncalves, Hélder 18  UD Oliveirense-InOutBuild + 19' 12'' 61 - - 7
52 142  Ait El Abdia, Anass 26  VIB Sports + 19' 12'' 46 7 11 -
53 167  Gaffurini, Nicola 29  Monkey Town–à Bloc CT + 19' 12'' 51 - - -
54 92  Duarte, Emanuel 22  LA Alumínios-LA Sport + 19' 12'' 62 - - 8
55 47  Silva, Afonso 19  Rádio Popular-Boavista + 19' 12'' 52 - - 6
56 42  Silva, Daniel 33  Rádio Popular-Boavista + 19' 12'' 56 21 12 -
57 155  Muela, Albert 22  EvoPro Racing + 19' 12'' 53 - - -
58 73  Pelegrí, Óscar 24  Vito-Feirense-PNB + 19' 12'' 43 - 10 -
59 87  Barbosa, Márcio 33  Aviludo-Louletano + 19' 12'' 55 17 - -
60 166  Slik, Ivar 25  Monkey Town–à Bloc CT + 19' 12'' 57 - 15 -
61 72  Del Pino, Jesús 28  Vito-Feirense-PNB + 19' 12'' 59 - - -
62 44  Gómez, Antonio 23  Rádio Popular-Boavista + 19' 12'' 44 - - -
63 65  Pereira, Válter 29  Sporting-Tavira + 19' 12'' 48 - - -
64 124  Ferrer, Jorge 35  Massi Vivo-Grupo Oresy + 27' 29'' 70 - - -
65 154  Feeley, Daire 22  EvoPro Racing + 27' 52'' 68 - - -
66 86  Meireles, Nuno 27  Aviludo-Louletano + 28' 40'' 67 - - -
67 93  Crispim, André 22  LA Alumínios-LA Sport + 28' 40'' 71 - - -
68 75  Leite, João 20  Vito-Feirense-PNB + 28' 40'' 69 - - 11
69 111  Fernandes, Venceslau 23  UD Oliveirense-InOutBuild + 28' 40'' 54 - - -
70 146  Valiente, Eric 26  VIB Sports + 28' 40'' 72 - - -
71 152  Mudgway, Luke 22  EvoPro Racing + 28' 40'' 64 4 6 -
72 5  Nikiforov, Arseny 21  Lokosphinx + 28' 42'' 66 - - 10
73 156  Monk, Cyrus 22  EvoPro Racing + 34' 39'' 75 - - -
74 97  Ramalho, André 23  LA Alumínios-LA Sport + 35' 40'' 73 - - -
75 137  Gavars, Ēriks 21  Amore & Vita-Prodir + 40' 46'' 79 - - 14
76 6  Barsov, Aleksandr 18  Lokosphinx + 40' 55'' 82 - - 17
77 127  Maidana, David 18  Massi Vivo-Grupo Oresy + 41' 15'' 81 - - 16
78 3  Smirnov, Alexandr 21  Lokosphinx + 41' 30'' 80 - - 15
79 7  Sveshnikov, Kirill 27  Lokosphinx + 44' 08'' 76 - - -
80 107  Pinto, Pedro 18  Miranda-Mortágua + 50' 47'' 77 - - 12
81 95  Caixas, Rodrigo 18  LA Alumínios-LA Sport + 53' 41'' 78 - - 13
82 94  Ribeiro, David 23  LA Alumínios-LA Sport + 53' 41'' 74 19 - -
83 121  Caseny, Rubén 32  Massi Vivo-Grupo Oresy + 1h 00' 07'' 84 - - -
84 143  Alajmi, Abdulhadi 23  VIB Sports + 1h 00' 07'' 83 - - -
DNF 24  Goldstein, Omer 22  Israel Cycling Academy
DNF 33  De Vos, Adam 25  Rally UHC Cycling
DNF 36  Dal-Cin, Matteo 28  Rally UHC Cycling
DNF 52  Paulinho, Sérgio 39  Efapel
DNF 54  Angulo, Antonio 27  Efapel
DNF 57  Ferrari, Fabricio 33  Efapel
DNF 66  Toffali, Nicola 26  Sporting-Tavira
DNF 71  Thurau, Björn 30  Vito-Feirense-PNB
DNF 76  Cardoso, Filipe 34  Vito-Feirense-PNB
DNF 82  De La Fuente, David 37  Aviludo-Louletano
DNF 101  Freitas, Daniel 27  Miranda-Mortágua
DNF 103  Gonçalves, Gaspar 23  Miranda-Mortágua
DNF 105  Nanclares, Jesús 25  Miranda-Mortágua
DNF 114  Sousa, José 19  UD Oliveirense-InOutBuild
DNF 115  Costa, Fábio 19  UD Oliveirense-InOutBuild
DNF 134  Bernardinetti, Marco 27  Amore & Vita-Prodir
DNF 153  Wippert, Wouter 28  EvoPro Racing
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Israel Cycling Academy 14h 34' 54'' 26 1
3 22  Ávila, Edwin 29 4h 51' 34''
9 25  Niv, Guy 25 4h 51' 37''
14 21  Andemeskel, Awet 27 4h 51' 43''
2  Rádio Popular-Boavista 14h 35' 15'' 40 2
6 41  Rodrigues, David 27 4h 51' 37''
16 45  Guerrero, Pablo 27 4h 51' 48''
18 43  Benta, João 32 4h 51' 50''
3  Efapel 14h 35' 21'' 34 3
1 51  Brandão, Jóni 29 4h 51' 32''
11 53  Casimiro, Henrique 32 4h 51' 41''
22 55  Silva, Bruno 30 4h 52' 08''
4  Monkey Town–à Bloc CT 14h 35' 27'' 47 4
10 161  Santoro, Antonio 29 4h 51' 37''
17 165  Molenaar, Alex 19 4h 51' 50''
20 163  Jonge, Maarten de 34 4h 52' 00''
5  Amore & Vita-Prodir 14h 35' 30'' 33 8
4 131  Celano, Danilo 29 4h 51' 37''
5 132  Tizza, Marco 27 4h 51' 37''
24 135  Lukševics, Viesturs 31 4h 52' 16''
6  Sporting-Tavira 14h 36' 15'' 58 6
7 61  Figueiredo, Federico 27 4h 51' 37''
25 63  Machado, Tiago 33 4h 52' 19''
26 62  Mendes, José 33 4h 52' 19''
7  Aviludo-Louletano 14h 38' 56'' 65 7
2 81  Garcia, Vicente 30 4h 51' 34''
28 84  Hernández, Oscar 26 4h 52' 24''
35 83  Fernandes, Luís 31 4h 54' 58''
8  Rally UHC Cycling 14h 39' 15'' 75 9
8 34  Mannion, Gavin 27 4h 51' 37''
33 32  Carpenter, Robin 26 4h 53' 45''
34 31  Anderson, Ryan 31 4h 53' 53''
9  W52-FC Porto 14h 46' 11'' 73 10
12 11  Silva, Joaquim 27 4h 51' 41''
21 14  Carvalho, António 29 4h 52' 06''
40 13  Sánchez, Ángel 26 5h 02' 24''
10  UD Oliveirense-InOutBuild 14h 54' 20'' 85 5
15 113  Lopes, Pedro Miguel 19 4h 51' 43''
19 117  Zabala, Josu 26 4h 51' 53''
51 116  Goncalves, Hélder 18 5h 10' 44''
11  Lokosphinx 15h 12' 20'' 124 11
13 4  Vdovin, Alexander 25 4h 51' 41''
39 2  Novikov, Savva 19 5h 00' 25''
72 5  Nikiforov, Arseny 21 5h 20' 14''
12  Vito-Feirense-PNB 15h 13' 40'' 142 12
23 74  Barbosa, João 21 4h 52' 12''
58 73  Pelegrí, Óscar 24 5h 10' 44''
61 72  Del Pino, Jesús 28 5h 10' 44''
13  LA Alumínios-LA Sport 15h 18' 25'' 141 13
37 91  Barbio, António 25 4h 56' 57''
50 96  Oliveira, Fábio 24 5h 10' 44''
54 92  Duarte, Emanuel 22 5h 10' 44''
14  VIB Sports 15h 41' 40'' 169 14
47 145  Reguero, Gabriel 26 5h 10' 44''
52 142  Ait El Abdia, Anass 26 5h 10' 44''
70 146  Valiente, Eric 26 5h 20' 12''
15  EvoPro Racing 15h 50' 20'' 193 15
57 155  Muela, Albert 22 5h 10' 44''
65 154  Feeley, Daire 22 5h 19' 24''
71 152  Mudgway, Luke 22 5h 20' 12''
16  Miranda-Mortágua 15h 56' 17'' 170 16
41 102  Sancho, Hugo 37 5h 03' 14''
49 104  Vega, Sergio 23 5h 10' 44''
80 107  Pinto, Pedro 18 5h 42' 19''
17  Massi Vivo-Grupo Oresy 16h 43' 27'' 224 17
64 124  Ferrer, Jorge 35 5h 19' 01''
77 127  Maidana, David 18 5h 32' 47''
83 121  Caseny, Rubén 32 5h 51' 39''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 22  Ávila, Edwin 29  Israel Cycling Academy 13h 41' 41'' + 1
2 81  Garcia, Vicente 30  Aviludo-Louletano 13h 41' 43'' + 00' 02'' + 1
3 51  Brandão, Jóni 29  Efapel 13h 41' 45'' + 00' 04'' + 4
4 132  Tizza, Marco 27  Amore & Vita-Prodir 13h 41' 59'' + 00' 18'' + 5
5 61  Figueiredo, Federico 27  Sporting-Tavira 13h 42' 01'' + 00' 20'' + 3
6 41  Rodrigues, David 27  Rádio Popular-Boavista 13h 42' 02'' + 00' 21'' + 6
7 25  Niv, Guy 25  Israel Cycling Academy 13h 42' 02'' + 00' 21'' + 4
8 34  Mannion, Gavin 27  Rally UHC Cycling 13h 42' 02'' + 00' 21'' + 20
9 53  Casimiro, Henrique 32  Efapel 13h 42' 03'' + 00' 22'' - 4
10 4  Vdovin, Alexander 25  Lokosphinx 13h 42' 05'' + 00' 24'' + 9
11 21  Andemeskel, Awet 27  Israel Cycling Academy 13h 42' 06'' + 00' 25'' - 1
12 11  Silva, Joaquim 27  W52-FC Porto 13h 42' 06'' + 00' 25'' + 6
13 43  Benta, João 32  Rádio Popular-Boavista 13h 42' 15'' + 00' 34'' + 2
14 117  Zabala, Josu 26  UD Oliveirense-InOutBuild 13h 42' 15'' + 00' 34'' + 2
15 165  Molenaar, Alex 19  Monkey Town–à Bloc CT 13h 42' 15'' + 00' 34'' + 5
16 14  Carvalho, António 29  W52-FC Porto 13h 42' 31'' + 00' 50'' + 11
17 55  Silva, Bruno 30  Efapel 13h 42' 33'' + 00' 52'' + 7
18 63  Machado, Tiago 33  Sporting-Tavira 13h 42' 44'' + 01' 03'' + 4
19 62  Mendes, José 33  Sporting-Tavira 13h 42' 44'' + 01' 03'' + 6
20 164  Oostra, Folkert 29  Monkey Town–à Bloc CT 13h 42' 49'' + 01' 08'' + 6
21 162  Janssen, Adriaan 23  Monkey Town–à Bloc CT 13h 43' 09'' + 01' 28'' - 4
22 31  Anderson, Ryan 31  Rally UHC Cycling 13h 45' 06'' + 03' 25'' + 18
23 83  Fernandes, Luís 31  Aviludo-Louletano 13h 45' 23'' + 03' 42'' - 2
24 91  Barbio, António 25  LA Alumínios-LA Sport 13h 47' 22'' + 05' 41'' + 9
25 64  Trueba, Álvaro 26  Sporting-Tavira 13h 48' 44'' + 07' 03'' + 6
26 161  Santoro, Antonio 29  Monkey Town–à Bloc CT 13h 49' 38'' + 07' 57'' + 19
27 131  Celano, Danilo 29  Amore & Vita-Prodir 13h 49' 38'' + 07' 57'' + 21
28 113  Lopes, Pedro Miguel 19  UD Oliveirense-InOutBuild 13h 49' 44'' + 08' 03'' + 23
29 45  Guerrero, Pablo 27  Rádio Popular-Boavista 13h 49' 49'' + 08' 08'' + 21
30 163  Jonge, Maarten de 34  Monkey Town–à Bloc CT 13h 50' 01'' + 08' 20'' + 14
31 74  Barbosa, João 21  Vito-Feirense-PNB 13h 50' 13'' + 08' 32'' + 18
32 135  Lukševics, Viesturs 31  Amore & Vita-Prodir 13h 50' 17'' + 08' 36'' + 14
33 84  Hernández, Oscar 26  Aviludo-Louletano 13h 50' 25'' + 08' 44'' + 20
34 32  Carpenter, Robin 26  Rally UHC Cycling 13h 50' 33'' + 08' 52'' + 8
35 67  Marque, Alejandro 37  Sporting-Tavira 13h 51' 27'' + 09' 46'' + 21
36 13  Sánchez, Ángel 26  W52-FC Porto 13h 52' 49'' + 11' 08'' - 6
37 46  Nunes, Hugo 22  Rádio Popular-Boavista 13h 52' 57'' + 11' 16'' + 24
38 56  Mihaylov, Nikolay 31  Efapel 13h 53' 49'' + 12' 08'' + 22
39 35  Ellsay, Nigel 24  Rally UHC Cycling 13h 57' 56'' + 16' 15'' + 31
40 2  Novikov, Savva 19  Lokosphinx 13h 58' 26'' + 16' 45'' + 12
41 12  Mestre, Daniel 33  W52-FC Porto 14h 00' 51'' + 19' 10'' - 40
42 16  Campos, Francisco 21  W52-FC Porto 14h 01' 03'' + 19' 22'' - 38
43 73  Pelegrí, Óscar 24  Vito-Feirense-PNB 14h 01' 07'' + 19' 26'' - 37
44 44  Gómez, Antonio 23  Rádio Popular-Boavista 14h 01' 09'' + 19' 28'' - 10
45 145  Reguero, Gabriel 26  VIB Sports 14h 01' 19'' + 19' 38'' - 10
46 142  Ait El Abdia, Anass 26  VIB Sports 14h 01' 37'' + 19' 56'' - 10
47 27  Turek, Daniel 26  Israel Cycling Academy 14h 01' 45'' + 20' 04'' - 10
48 65  Pereira, Válter 29  Sporting-Tavira 14h 01' 55'' + 20' 14'' - 10
49 23  Jensen, August 27  Israel Cycling Academy 14h 01' 56'' + 20' 15'' - 10
50 102  Sancho, Hugo 37  Miranda-Mortágua 14h 04' 54'' + 23' 13'' + 15
51 167  Gaffurini, Nicola 29  Monkey Town–à Bloc CT 14h 08' 45'' + 27' 04'' - 4
52 47  Silva, Afonso 19  Rádio Popular-Boavista 14h 08' 45'' + 27' 04'' + 3
53 155  Muela, Albert 22  EvoPro Racing 14h 09' 30'' + 27' 49'' + 4
54 111  Fernandes, Venceslau 23  UD Oliveirense-InOutBuild 14h 10' 37'' + 28' 56'' - 40
55 87  Barbosa, Márcio 33  Aviludo-Louletano 14h 10' 53'' + 29' 12'' + 7
56 42  Silva, Daniel 33  Rádio Popular-Boavista 14h 12' 22'' + 30' 41'' + 13
57 166  Slik, Ivar 25  Monkey Town–à Bloc CT 14h 12' 23'' + 30' 42'' + 9
58 15  Vinhas, Rui 32  W52-FC Porto 14h 12' 24'' + 30' 43'' + 5
59 72  Del Pino, Jesús 28  Vito-Feirense-PNB 14h 12' 53'' + 31' 12'' + 12
60 96  Oliveira, Fábio 24  LA Alumínios-LA Sport 14h 13' 35'' + 31' 54'' + 13
61 116  Goncalves, Hélder 18  UD Oliveirense-InOutBuild 14h 13' 35'' + 31' 54'' + 16
62 92  Duarte, Emanuel 22  LA Alumínios-LA Sport 14h 17' 16'' + 35' 35'' + 22
63 104  Vega, Sergio 23  Miranda-Mortágua 14h 17' 20'' + 35' 39'' + 22
64 152  Mudgway, Luke 22  EvoPro Racing 14h 18' 04'' + 36' 23'' - 21
65 17  Magalhães, Jorge 22  W52-FC Porto 14h 19' 56'' + 38' 15'' + 22
66 5  Nikiforov, Arseny 21  Lokosphinx 14h 20' 15'' + 38' 34'' - 7
67 86  Meireles, Nuno 27  Aviludo-Louletano 14h 21' 52'' + 40' 11'' - 3
68 154  Feeley, Daire 22  EvoPro Racing 14h 22' 15'' + 40' 34'' + 8
69 75  Leite, João 20  Vito-Feirense-PNB 14h 23' 03'' + 41' 22'' + 5
70 124  Ferrer, Jorge 35  Massi Vivo-Grupo Oresy 14h 24' 22'' + 42' 41'' + 12
71 93  Crispim, André 22  LA Alumínios-LA Sport 14h 26' 48'' + 45' 07'' + 15
72 146  Valiente, Eric 26  VIB Sports 14h 30' 44'' + 49' 03'' + 19
73 97  Ramalho, André 23  LA Alumínios-LA Sport 14h 36' 24'' + 54' 43'' + 15
74 94  Ribeiro, David 23  LA Alumínios-LA Sport 14h 40' 28'' + 58' 47'' - 33
75 156  Monk, Cyrus 22  EvoPro Racing 14h 44' 24'' + 1h 02' 43'' + 20
76 7  Sveshnikov, Kirill 27  Lokosphinx 14h 46' 13'' + 1h 04' 32'' + 16
77 107  Pinto, Pedro 18  Miranda-Mortágua 14h 51' 31'' + 1h 09' 50'' + 12
78 95  Caixas, Rodrigo 18  LA Alumínios-LA Sport 14h 51' 45'' + 1h 10' 04'' + 5
79 137  Gavars, Ēriks 21  Amore & Vita-Prodir 14h 58' 03'' + 1h 16' 22'' + 17
80 3  Smirnov, Alexandr 21  Lokosphinx 14h 59' 54'' + 1h 18' 13'' + 17
81 127  Maidana, David 18  Massi Vivo-Grupo Oresy 15h 00' 20'' + 1h 18' 39'' + 17
82 6  Barsov, Aleksandr 18  Lokosphinx 15h 15' 33'' + 1h 33' 52'' + 17
83 143  Alajmi, Abdulhadi 23  VIB Sports 15h 42' 31'' + 2h 00' 50'' + 17
84 121  Caseny, Rubén 32  Massi Vivo-Grupo Oresy 15h 42' 31'' + 2h 00' 50'' + 17
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 53  Casimiro, Henrique 32  Efapel 29 pts -
2 61  Figueiredo, Federico 27  Sporting-Tavira 25 pts -4 pts + 1
3 51  Brandão, Jóni 29  Efapel 13 pts -16 pts
4 152  Mudgway, Luke 22  EvoPro Racing 12 pts -17 pts - 2
5 131  Celano, Danilo 29  Amore & Vita-Prodir 12 pts -17 pts
6 56  Mihaylov, Nikolay 31  Efapel 10 pts -19 pts - 1
7 142  Ait El Abdia, Anass 26  VIB Sports 8 pts -21 pts - 3
8 117  Zabala, Josu 26  UD Oliveirense-InOutBuild 6 pts -23 pts
9 83  Fernandes, Luís 31  Aviludo-Louletano 6 pts -23 pts + 2
10 41  Rodrigues, David 27  Rádio Popular-Boavista 5 pts -24 pts - 4
11 81  Garcia, Vicente 30  Aviludo-Louletano 5 pts -24 pts
12 21  Andemeskel, Awet 27  Israel Cycling Academy 4 pts -25 pts
13 63  Machado, Tiago 33  Sporting-Tavira 4 pts -25 pts - 6
14 27  Turek, Daniel 26  Israel Cycling Academy 4 pts -25 pts
15 22  Ávila, Edwin 29  Israel Cycling Academy 3 pts -26 pts
16 4  Vdovin, Alexander 25  Lokosphinx 3 pts -26 pts
17 87  Barbosa, Márcio 33  Aviludo-Louletano 3 pts -26 pts
18 32  Carpenter, Robin 26  Rally UHC Cycling 2 pts -27 pts
19 94  Ribeiro, David 23  LA Alumínios-LA Sport 2 pts -27 pts - 9
20 132  Tizza, Marco 27  Amore & Vita-Prodir 1 pts -28 pts
21 42  Silva, Daniel 33  Rádio Popular-Boavista 1 pts -28 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 81  Garcia, Vicente 30  Aviludo-Louletano 6 pts + 1
2 12  Mestre, Daniel 33  W52-FC Porto 6 pts 0 pts - 1
3 132  Tizza, Marco 27  Amore & Vita-Prodir 5 pts -1 pts
4 53  Casimiro, Henrique 32  Efapel 5 pts -1 pts - 1
5 117  Zabala, Josu 26  UD Oliveirense-InOutBuild 5 pts -1 pts
6 152  Mudgway, Luke 22  EvoPro Racing 5 pts -1 pts - 2
7 51  Brandão, Jóni 29  Efapel 3 pts -3 pts - 1
8 21  Andemeskel, Awet 27  Israel Cycling Academy 3 pts -3 pts
9 56  Mihaylov, Nikolay 31  Efapel 3 pts -3 pts - 1
10 73  Pelegrí, Óscar 24  Vito-Feirense-PNB 3 pts -3 pts - 5
11 142  Ait El Abdia, Anass 26  VIB Sports 3 pts -3 pts - 4
12 42  Silva, Daniel 33  Rádio Popular-Boavista 3 pts -3 pts
13 61  Figueiredo, Federico 27  Sporting-Tavira 1 pts -5 pts - 4
14 4  Vdovin, Alexander 25  Lokosphinx 1 pts -5 pts
15 166  Slik, Ivar 25  Monkey Town–à Bloc CT 1 pts -5 pts
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 165  Molenaar, Alex 19  Monkey Town–à Bloc CT 13h 42' 15'' + 1
2 113  Lopes, Pedro Miguel 19  UD Oliveirense-InOutBuild 13h 49' 44'' + 07' 29'' + 2
3 74  Barbosa, João 21  Vito-Feirense-PNB 13h 50' 13'' + 07' 58'' -
4 2  Novikov, Savva 19  Lokosphinx 13h 58' 26'' + 16' 11'' + 1
5 16  Campos, Francisco 21  W52-FC Porto 14h 01' 03'' + 18' 48'' - 4
6 47  Silva, Afonso 19  Rádio Popular-Boavista 14h 08' 45'' + 26' 30'' -
7 116  Goncalves, Hélder 18  UD Oliveirense-InOutBuild 14h 13' 35'' + 31' 20'' + 4
8 92  Duarte, Emanuel 22  LA Alumínios-LA Sport 14h 17' 16'' + 35' 01'' + 5
9 17  Magalhães, Jorge 22  W52-FC Porto 14h 19' 56'' + 37' 41'' + 5
10 5  Nikiforov, Arseny 21  Lokosphinx 14h 20' 15'' + 38' 00'' - 2
11 75  Leite, João 20  Vito-Feirense-PNB 14h 23' 03'' + 40' 48'' - 1
12 107  Pinto, Pedro 18  Miranda-Mortágua 14h 51' 31'' + 1h 09' 16'' + 3
13 95  Caixas, Rodrigo 18  LA Alumínios-LA Sport 14h 51' 45'' + 1h 09' 30'' - 1
14 137  Gavars, Ēriks 21  Amore & Vita-Prodir 14h 58' 03'' + 1h 15' 48'' + 2
15 3  Smirnov, Alexandr 21  Lokosphinx 14h 59' 54'' + 1h 17' 39'' + 2
16 127  Maidana, David 18  Massi Vivo-Grupo Oresy 15h 00' 20'' + 1h 18' 05'' + 2
17 6  Barsov, Aleksandr 18  Lokosphinx 15h 15' 33'' + 1h 33' 18'' + 2
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Israel Cycling Academy 41h 06' 09'' -
2  Rádio Popular-Boavista 41h 06' 30'' + 00' 21'' + 3
3  Efapel 41h 06' 36'' + 00' 27'' + 1
4  Monkey Town–à Bloc CT 41h 06' 42'' + 00' 33'' - 1
5  UD Oliveirense-InOutBuild 41h 06' 44'' + 00' 35'' + 1
6  Sporting-Tavira 41h 07' 30'' + 01' 21'' + 2
7  Aviludo-Louletano 41h 10' 11'' + 04' 02'' -
8  Amore & Vita-Prodir 41h 14' 21'' + 08' 12'' + 2
9  Rally UHC Cycling 41h 15' 46'' + 09' 37'' -
10  W52-FC Porto 41h 17' 26'' + 11' 17'' - 8
11  Lokosphinx 42h 00' 47'' + 54' 38'' -
12  Vito-Feirense-PNB 42h 03' 46'' + 57' 37'' + 1
13  LA Alumínios-LA Sport 42h 06' 56'' + 1h 00' 47'' - 1
14  VIB Sports 42h 33' 12'' + 1h 27' 03'' -
15  EvoPro Racing 42h 46' 11'' + 1h 40' 02'' -
16  Miranda-Mortágua 42h 58' 49'' + 1h 52' 40'' -
17  Massi Vivo-Grupo Oresy 45h 07' 13'' + 4h 01' 04'' -


© Wijnreder Media