Turcifal - Turcifal (8.0 km)

Route

 11 July 2019
 Profile  Individual time trial
 Start  Turcifal
 Finish  Turcifal
 Distance  8.0 km  (5.0 mi)
 Speed  46.452 km/h  (28.864 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 1
 Veloso, Gustavo (W52) 0h 10' 20''
 
 
 Doets, Marco (ALE) 0h 10' 43''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 2  Veloso, Gustavo 39  W52-FC Porto 0h 10' 20'' 1 - - -
2 7  Caldeira, Samuel 33  W52-FC Porto + 00' 05'' 2 - - -
3 21  Mihaylov, Nikolay 31  Efapel + 00' 11'' 3 - - -
4 22  Paulinho, Sérgio 39  Efapel + 00' 14'' 4 - - -
5 3  Mestre, Ricardo 35  W52-FC Porto + 00' 16'' 5 - - -
6 20  Casimiro, Henrique 33  Efapel + 00' 17'' 6 - - -
7 4  Pinto, Edgar 33  W52-FC Porto + 00' 17'' 7 - - -
8 50  Freitas, Daniel 28  Miranda-Mortágua + 00' 19'' 8 - - -
9 11  Marque, Alejandro 37  Sporting-Tavira + 00' 19'' 9 - - -
10 70  Doets, Marco 23  Alecto Cycling Team + 00' 23'' 10 - - 1
11 63  González, Mário 27  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 23'' 11 - - -
12 103  Madrazo, Ángel 30  Burgos-BH + 00' 26'' 12 - - -
13 52  Gonçalves, Gaspar 24  Miranda-Mortágua + 00' 26'' 13 - - 2
14 130  Barbio, António 25  LA Alumínios-LA Sport + 00' 27'' 14 - - -
15 140  Matias, João 28  Vito-Feirense-PNB + 00' 27'' 15 - - -
16 24  Jurado, Marcos 28  Efapel + 00' 28'' 16 - - -
17 64  Aristi, Mikel 26  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 30'' 17 - - -
18 6  Vinhas, Rui 32  W52-FC Porto + 00' 31'' 18 - - -
19 40  Soto, Antonio 24  Equipo Euskadi + 00' 31'' 19 - - 3
20 91  Rodrigues, David 28  Rádio Popular-Boavista + 00' 31'' 20 - - -
21 33  Hernández, Oscar 26  Aviludo-Louletano + 00' 32'' 21 - - -
22 65  Bravo, Garikoitz 29  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 32'' 22 - - -
23 201  Main, Kent 23  ProTouch + 00' 32'' 23 - - 4
24 30  Garcia, Vicente 30  Aviludo-Louletano + 00' 34'' 24 - - -
25 23  Angulo, Antonio 27  Efapel + 00' 35'' 25 - - -
26 102  Ezquerra, Jesús 28  Burgos-BH + 00' 35'' 26 - - -
27 105  Sureda, Jaume 22  Burgos-BH + 00' 36'' 27 - - 5
28 173  Salgueiro, Carlos 20  Sicasal-Constantinos + 00' 38'' 28 - - 6
29 12  Trueba, Álvaro 26  Sporting-Tavira + 00' 38'' 29 - - -
30 5  Rodrigues, João 24  W52-FC Porto + 00' 39'' 30 - - 7
31 60  Berrade, Urko 21  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 40'' 31 - - 8
32 110  António, Dário 26  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. + 00' 42'' 32 - - -
33 13  Martingil, César 24  Sporting-Tavira + 00' 42'' 33 - - 9
34 51  Sancho, Hugo 37  Miranda-Mortágua + 00' 43'' 34 - - -
35 101  Neves, José 23  Burgos-BH + 00' 43'' 35 - - 10
36 133  Crispim, André 22  LA Alumínios-LA Sport + 00' 43'' 36 - - 11
37 61  López, Juan 24  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 44'' 37 - - 12
38 15  Figueiredo, Frederico 28  Sporting-Tavira + 00' 44'' 38 - - -
39 81  Stephens, Austin 26  303 Project + 00' 45'' 39 - - -
40 44  Martín, Gotzon 23  Equipo Euskadi + 00' 46'' 40 - - 13
41 160  Zabala, Josu 26  UD Oliveirense-InOutBuild + 00' 46'' 41 - - -
42 41  Goikoetxea, Peio 27  Equipo Euskadi + 00' 47'' 42 - - -
43 123  Vdovin, Alexander 25  Lokosphinx + 00' 48'' 43 - - -
44 14  Toffali, Nicola 26  Sporting-Tavira + 00' 48'' 44 - - -
45 142  Del Pino, Jesús 28  Vito-Feirense-PNB + 00' 49'' 45 - - -
46 45  Zhigunov, Dzmitry 23  Equipo Euskadi + 00' 50'' 46 - - 14
47 43  Aranburu, Jokin 22  Equipo Euskadi + 00' 50'' 47 - - 15
48 131  Duarte, Emanuel 22  LA Alumínios-LA Sport + 00' 51'' 48 - - 16
49 134  Ramalho, André 23  LA Alumínios-LA Sport + 00' 51'' 49 - - 17
50 71  Peters, Arne 23  Alecto Cycling Team + 00' 52'' 50 - - 18
51 31  De La Fuente, David 38  Aviludo-Louletano + 00' 52'' 51 - - -
52 95  Silva, Afonso 19  Rádio Popular-Boavista + 00' 54'' 52 - - 19
53 120  Sokolov, Dmitry 31  Lokosphinx + 00' 54'' 53 - - -
54 125  Sveshnikov, Kirill 27  Lokosphinx + 00' 54'' 54 - - -
55 72  Hooghiemster, René 32  Alecto Cycling Team + 00' 55'' 55 - - -
56 25  Ferrari, Fabricio 34  Efapel + 00' 56'' 56 - - -
57 132  Leaça, Gonçalo 21  LA Alumínios-LA Sport + 00' 56'' 57 - - 20
58 162  Costa, Fábio 20  UD Oliveirense-InOutBuild + 00' 57'' 58 - - 21
59 135  Scheulen, Marvin 22  LA Alumínios-LA Sport + 00' 57'' 59 - - 22
60 42  Alonso, Mikel 22  Equipo Euskadi + 00' 59'' 60 - - 23
61 183  Marques, Francisco 19  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. + 01' 00'' 61 - - 24
62 170  Salvador, Marcelo 22  Sicasal-Constantinos + 01' 01'' 62 - - 25
63 213  Galarreta, David 26  Guerciotti-Kiwi Atlantico + 01' 02'' 63 - - -
64 144  Ferreira, António 19  Vito-Feirense-PNB + 01' 02'' 64 - - 26
65 94  Nunes, Hugo 22  Rádio Popular-Boavista + 01' 02'' 65 - - 27
66 75  Koster, Adne 18  Alecto Cycling Team + 01' 04'' 66 - - 28
67 53  Vega, Sergio 23  Miranda-Mortágua + 01' 04'' 67 - - 29
68 124  Nikiforov, Arseny 21  Lokosphinx + 01' 05'' 68 - - 30
69 215  Rubio, Jesús 27  Guerciotti-Kiwi Atlantico + 01' 06'' 69 - - -
70 90  Guerrero, Pablo 27  Rádio Popular-Boavista + 01' 06'' 70 - - -
71 32  Fernandes, Luís 31  Aviludo-Louletano + 01' 06'' 71 - - -
72 203  Heerden, Eddie van van 24  ProTouch + 01' 08'' 72 - - 31
73 83  Amiri, Alex 23  303 Project + 01' 09'' 73 - - 32
74 10  Nocentini, Rinaldo 41  Sporting-Tavira + 01' 09'' 74 - - -
75 210  Gutiérrez, José Manuel 31  Guerciotti-Kiwi Atlantico + 01' 09'' 75 - - -
76 100  Cabedo, Óscar 24  Burgos-BH + 01' 11'' 76 - - 33
77 165  Goncalves, Hélder 19  UD Oliveirense-InOutBuild + 01' 15'' 77 - - 34
78 73  Celi, Abe 22  Alecto Cycling Team + 01' 16'' 78 - - 35
79 104  Sessler, Nicolas 25  Burgos-BH + 01' 16'' 79 - - 36
80 74  Meijer, Gijs 20  Alecto Cycling Team + 01' 17'' 80 - - 37
81 174  Morais, Francisco 20  Sicasal-Constantinos + 01' 17'' 81 - - 38
82 80  Newkirk, Isaiah 29  303 Project + 01' 19'' 82 - - -
83 200  Fourie, James 26  ProTouch + 01' 19'' 83 - - -
84 172  Silva, Daniel 21  Sicasal-Constantinos + 01' 20'' 84 - - 39
85 82  Font, Bernat 25  303 Project + 01' 22'' 85 - - 40
86 191  Videira, Patrick 24  Fortuna-Maia + 01' 22'' 86 - - 41
87 92  Salgado, João 19  Rádio Popular-Boavista + 01' 23'' 87 - - 42
88 143  Andrade, Pedro 19  Vito-Feirense-PNB + 01' 23'' 88 - - 43
89 185  Guerreiro, João 19  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. + 01' 24'' 89 - - 44
90 35  Barbosa, Márcio 33  Aviludo-Louletano + 01' 24'' 90 - - -
91 182  Duarte, Francisco 20  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. + 01' 25'' 91 - - 45
92 141  Thurau, Björn 30  Vito-Feirense-PNB + 01' 26'' 92 - - -
93 202  Julius, Jaydé 25  ProTouch + 01' 27'' 93 - - -
94 163  Lopes, Pedro José 20  UD Oliveirense-InOutBuild + 01' 28'' 94 - - 46
95 115  Cruz, José 33  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. + 01' 31'' 95 - - -
96 205  Hendricks, Clint 27  ProTouch + 01' 32'' 96 - - -
97 62  Sanz, Enrique 29  Euskadi Basque Country-M.. + 01' 33'' 97 - - -
98 34  Evangelista, André 23  Aviludo-Louletano + 01' 35'' 98 - - 47
99 85  Baca, Tony 27  303 Project + 01' 35'' 99 - - -
100 171  Duarte, Diogo 21  Sicasal-Constantinos + 01' 35'' 100 - - 48
101 93  Gómez, Antonio 23  Rádio Popular-Boavista + 01' 38'' 101 - - 49
102 114  Cole, Gabriel 22  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. + 01' 39'' 102 - - 50
103 111  Araújo, Bruno 21  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. + 01' 40'' 103 - - 51
104 190  Silva, Paulo 22  Fortuna-Maia + 01' 40'' 104 - - 52
105 211  Lopes, Fernando 25  Guerciotti-Kiwi Atlantico + 01' 41'' 105 - - -
106 214  Nuñez, Jose 37  Guerciotti-Kiwi Atlantico + 01' 44'' 106 - - -
107 55  Mota, Cristian 22  Miranda-Mortágua + 01' 44'' 107 - - 53
108 112  De Almeida, Guillaume 31  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. + 01' 45'' 108 - - -
109 212  Ugarte, Mikel 37  Guerciotti-Kiwi Atlantico + 01' 48'' 109 - - -
110 84  Ellwood, Grant 23  303 Project + 01' 49'' 110 - - 54
111 175  Guerreiro, Francisco 18  Sicasal-Constantinos + 01' 51'' 111 - - 55
112 184  Afonso, Gonçalo 20  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. + 01' 53'' 112 - - 56
113 181  Ribeiro, Raúl 22  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. + 01' 57'' 113 - - 57
114 113  Isidoro, Michael 36  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. + 01' 57'' 114 - - -
115 224  Miño, Gustavo 35  Massi Vivo-Grupo Oresy + 01' 57'' 115 - - -
116 220  Caseny, Rubén 32  Massi Vivo-Grupo Oresy + 02' 01'' 116 - - -
117 180  Martins, Dinis 23  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. + 02' 01'' 117 - - 58
118 222  Salas, Juan 21  Massi Vivo-Grupo Oresy + 02' 05'' 118 - - 59
119 192  Fernandes, João 23  Fortuna-Maia + 02' 06'' 119 - - 60
120 194  Dias, José 19  Fortuna-Maia + 02' 08'' 120 - - 61
121 204  Beneke, Calvin 27  ProTouch + 02' 14'' 121 - - -
122 195  Pereira, Rogerio 18  Fortuna-Maia + 02' 22'' 122 - - 62
123 164  Carneiro, João 19  UD Oliveirense-InOutBuild + 02' 26'' 123 - - 63
124 193  Faria, Fernando 21  Fortuna-Maia + 02' 30'' 124 - - 64
125 223  Casas, Lucas 24  Massi Vivo-Grupo Oresy + 02' 39'' 125 - - 65
126 121  Barsov, Aleksandr 19  Lokosphinx + 02' 40'' 126 - - 66
127 225  Coronel, Samuel 29  Massi Vivo-Grupo Oresy + 02' 52'' 127 - - -
DNF 161  Sousa, José 19  UD Oliveirense-InOutBuild
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  W52-FC Porto 0h 31' 21'' 8
1 2  Veloso, Gustavo 39 0h 10' 20''
2 7  Caldeira, Samuel 33 0h 10' 25''
5 3  Mestre, Ricardo 35 0h 10' 36''
2  Efapel 0h 31' 42'' 13
3 21  Mihaylov, Nikolay 31 0h 10' 31''
4 22  Paulinho, Sérgio 39 0h 10' 34''
6 20  Casimiro, Henrique 33 0h 10' 37''
3  Euskadi Basque Country-Murias 0h 32' 25'' 50
11 63  González, Mário 27 0h 10' 43''
17 64  Aristi, Mikel 26 0h 10' 50''
22 65  Bravo, Garikoitz 29 0h 10' 52''
4  Miranda-Mortágua 0h 32' 28'' 55
8 50  Freitas, Daniel 28 0h 10' 39''
13 52  Gonçalves, Gaspar 24 0h 10' 46''
34 51  Sancho, Hugo 37 0h 11' 03''
5  Burgos-BH 0h 32' 37'' 65
12 103  Madrazo, Ángel 30 0h 10' 46''
26 102  Ezquerra, Jesús 28 0h 10' 55''
27 105  Sureda, Jaume 22 0h 10' 56''
6  Sporting-Tavira 0h 32' 39'' 71
9 11  Marque, Alejandro 37 0h 10' 39''
29 12  Trueba, Álvaro 26 0h 10' 58''
33 13  Martingil, César 24 0h 11' 02''
7  Aviludo-Louletano 0h 32' 58'' 96
21 33  Hernández, Oscar 26 0h 10' 52''
24 30  Garcia, Vicente 30 0h 10' 54''
51 31  De La Fuente, David 38 0h 11' 12''
8  LA Alumínios-LA Sport 0h 33' 01'' 98
14 130  Barbio, António 25 0h 10' 47''
36 133  Crispim, André 22 0h 11' 03''
48 131  Duarte, Emanuel 22 0h 11' 11''
9  Equipo Euskadi 0h 33' 04'' 101
19 40  Soto, Antonio 24 0h 10' 51''
40 44  Martín, Gotzon 23 0h 11' 06''
42 41  Goikoetxea, Peio 27 0h 11' 07''
10  Alecto Cycling Team 0h 33' 10'' 115
10 70  Doets, Marco 23 0h 10' 43''
50 71  Peters, Arne 23 0h 11' 12''
55 72  Hooghiemster, René 32 0h 11' 15''
11  Vito-Feirense-PNB 0h 33' 18'' 124
15 140  Matias, João 28 0h 10' 47''
45 142  Del Pino, Jesús 28 0h 11' 09''
64 144  Ferreira, António 19 0h 11' 22''
12  Rádio Popular-Boavista 0h 33' 27'' 137
20 91  Rodrigues, David 28 0h 10' 51''
52 95  Silva, Afonso 19 0h 11' 14''
65 94  Nunes, Hugo 22 0h 11' 22''
13  Lokosphinx 0h 33' 36'' 150
43 123  Vdovin, Alexander 25 0h 11' 08''
53 120  Sokolov, Dmitry 31 0h 11' 14''
54 125  Sveshnikov, Kirill 27 0h 11' 14''
14  Sicasal-Constantinos 0h 33' 56'' 171
28 173  Salgueiro, Carlos 20 0h 10' 58''
62 170  Salvador, Marcelo 22 0h 11' 21''
81 174  Morais, Francisco 20 0h 11' 37''
15  UD Oliveirense-InOutBuild 0h 33' 58'' 176
41 160  Zabala, Josu 26 0h 11' 06''
58 162  Costa, Fábio 20 0h 11' 17''
77 165  Goncalves, Hélder 19 0h 11' 35''
16  ProTouch 0h 33' 59'' 178
23 201  Main, Kent 23 0h 10' 52''
72 203  Heerden, Eddie van 24 0h 11' 28''
83 200  Fourie, James 26 0h 11' 39''
17  303 Project 0h 34' 13'' 194
39 81  Stephens, Austin 26 0h 11' 05''
73 83  Amiri, Alex 23 0h 11' 29''
82 80  Newkirk, Isaiah 29 0h 11' 39''
18  Guerciotti-Kiwi Atlantico 0h 34' 17'' 207
63 213  Galarreta, David 26 0h 11' 22''
69 215  Rubio, Jesús 27 0h 11' 26''
75 210  Gutiérrez, José Manuel 31 0h 11' 29''
19  Crédito Agrícola-Jorbi-Almod.. 0h 34' 49'' 241
61 183  Marques, Francisco 19 0h 11' 20''
89 185  Guerreiro, João 19 0h 11' 44''
91 182  Duarte, Francisco 20 0h 11' 45''
20  Bai-Sicasal-Petro de Luanda 0h 34' 52'' 229
32 110  António, Dário 26 0h 11' 02''
95 115  Cruz, José 33 0h 11' 51''
102 114  Cole, Gabriel 22 0h 11' 59''
21  Fortuna-Maia 0h 36' 08'' 309
86 191  Videira, Patrick 24 0h 11' 42''
104 190  Silva, Paulo 22 0h 12' 00''
119 192  Fernandes, João 23 0h 12' 26''
22  Massi Vivo-Grupo Oresy 0h 37' 03'' 349
115 224  Miño, Gustavo 35 0h 12' 17''
116 220  Caseny, Rubén 32 0h 12' 21''
118 222  Salas, Juan 21 0h 12' 25''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 2  Veloso, Gustavo 39  W52-FC Porto 0h 10' 20''
2 7  Caldeira, Samuel 33  W52-FC Porto 0h 10' 25'' + 00' 05''
3 21  Mihaylov, Nikolay 31  Efapel 0h 10' 31'' + 00' 11''
4 22  Paulinho, Sérgio 39  Efapel 0h 10' 34'' + 00' 14''
5 3  Mestre, Ricardo 35  W52-FC Porto 0h 10' 36'' + 00' 16''
6 20  Casimiro, Henrique 33  Efapel 0h 10' 37'' + 00' 17''
7 4  Pinto, Edgar 33  W52-FC Porto 0h 10' 37'' + 00' 17''
8 50  Freitas, Daniel 28  Miranda-Mortágua 0h 10' 39'' + 00' 19''
9 11  Marque, Alejandro 37  Sporting-Tavira 0h 10' 39'' + 00' 19''
10 70  Doets, Marco 23  Alecto Cycling Team 0h 10' 43'' + 00' 23''
11 63  González, Mário 27  Euskadi Basque Country-M.. 0h 10' 43'' + 00' 23''
12 103  Madrazo, Ángel 30  Burgos-BH 0h 10' 46'' + 00' 26''
13 52  Gonçalves, Gaspar 24  Miranda-Mortágua 0h 10' 46'' + 00' 26''
14 130  Barbio, António 25  LA Alumínios-LA Sport 0h 10' 47'' + 00' 27''
15 140  Matias, João 28  Vito-Feirense-PNB 0h 10' 47'' + 00' 27''
16 24  Jurado, Marcos 28  Efapel 0h 10' 48'' + 00' 28''
17 64  Aristi, Mikel 26  Euskadi Basque Country-M.. 0h 10' 50'' + 00' 30''
18 6  Vinhas, Rui 32  W52-FC Porto 0h 10' 51'' + 00' 31''
19 40  Soto, Antonio 24  Equipo Euskadi 0h 10' 51'' + 00' 31''
20 91  Rodrigues, David 28  Rádio Popular-Boavista 0h 10' 51'' + 00' 31''
21 33  Hernández, Oscar 26  Aviludo-Louletano 0h 10' 52'' + 00' 32''
22 65  Bravo, Garikoitz 29  Euskadi Basque Country-M.. 0h 10' 52'' + 00' 32''
23 201  Main, Kent 23  ProTouch 0h 10' 52'' + 00' 32''
24 30  Garcia, Vicente 30  Aviludo-Louletano 0h 10' 54'' + 00' 34''
25 23  Angulo, Antonio 27  Efapel 0h 10' 55'' + 00' 35''
26 102  Ezquerra, Jesús 28  Burgos-BH 0h 10' 55'' + 00' 35''
27 105  Sureda, Jaume 22  Burgos-BH 0h 10' 56'' + 00' 36''
28 173  Salgueiro, Carlos 20  Sicasal-Constantinos 0h 10' 58'' + 00' 38''
29 12  Trueba, Álvaro 26  Sporting-Tavira 0h 10' 58'' + 00' 38''
30 5  Rodrigues, João 24  W52-FC Porto 0h 10' 59'' + 00' 39''
31 60  Berrade, Urko 21  Euskadi Basque Country-M.. 0h 11' 00'' + 00' 40''
32 110  António, Dário 26  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. 0h 11' 02'' + 00' 42''
33 13  Martingil, César 24  Sporting-Tavira 0h 11' 02'' + 00' 42''
34 51  Sancho, Hugo 37  Miranda-Mortágua 0h 11' 03'' + 00' 43''
35 101  Neves, José 23  Burgos-BH 0h 11' 03'' + 00' 43''
36 133  Crispim, André 22  LA Alumínios-LA Sport 0h 11' 03'' + 00' 43''
37 61  López, Juan 24  Euskadi Basque Country-M.. 0h 11' 04'' + 00' 44''
38 15  Figueiredo, Frederico 28  Sporting-Tavira 0h 11' 04'' + 00' 44''
39 81  Stephens, Austin 26  303 Project 0h 11' 05'' + 00' 45''
40 44  Martín, Gotzon 23  Equipo Euskadi 0h 11' 06'' + 00' 46''
41 160  Zabala, Josu 26  UD Oliveirense-InOutBuild 0h 11' 06'' + 00' 46''
42 41  Goikoetxea, Peio 27  Equipo Euskadi 0h 11' 07'' + 00' 47''
43 123  Vdovin, Alexander 25  Lokosphinx 0h 11' 08'' + 00' 48''
44 14  Toffali, Nicola 26  Sporting-Tavira 0h 11' 08'' + 00' 48''
45 142  Del Pino, Jesús 28  Vito-Feirense-PNB 0h 11' 09'' + 00' 49''
46 45  Zhigunov, Dzmitry 23  Equipo Euskadi 0h 11' 10'' + 00' 50''
47 43  Aranburu, Jokin 22  Equipo Euskadi 0h 11' 10'' + 00' 50''
48 131  Duarte, Emanuel 22  LA Alumínios-LA Sport 0h 11' 11'' + 00' 51''
49 134  Ramalho, André 23  LA Alumínios-LA Sport 0h 11' 11'' + 00' 51''
50 71  Peters, Arne 23  Alecto Cycling Team 0h 11' 12'' + 00' 52''
51 31  De La Fuente, David 38  Aviludo-Louletano 0h 11' 12'' + 00' 52''
52 95  Silva, Afonso 19  Rádio Popular-Boavista 0h 11' 14'' + 00' 54''
53 120  Sokolov, Dmitry 31  Lokosphinx 0h 11' 14'' + 00' 54''
54 125  Sveshnikov, Kirill 27  Lokosphinx 0h 11' 14'' + 00' 54''
55 72  Hooghiemster, René 32  Alecto Cycling Team 0h 11' 15'' + 00' 55''
56 25  Ferrari, Fabricio 34  Efapel 0h 11' 16'' + 00' 56''
57 132  Leaça, Gonçalo 21  LA Alumínios-LA Sport 0h 11' 16'' + 00' 56''
58 162  Costa, Fábio 20  UD Oliveirense-InOutBuild 0h 11' 17'' + 00' 57''
59 135  Scheulen, Marvin 22  LA Alumínios-LA Sport 0h 11' 17'' + 00' 57''
60 42  Alonso, Mikel 22  Equipo Euskadi 0h 11' 19'' + 00' 59''
61 183  Marques, Francisco 19  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. 0h 11' 20'' + 01' 00''
62 170  Salvador, Marcelo 22  Sicasal-Constantinos 0h 11' 21'' + 01' 01''
63 213  Galarreta, David 26  Guerciotti-Kiwi Atlantico 0h 11' 22'' + 01' 02''
64 144  Ferreira, António 19  Vito-Feirense-PNB 0h 11' 22'' + 01' 02''
65 94  Nunes, Hugo 22  Rádio Popular-Boavista 0h 11' 22'' + 01' 02''
66 75  Koster, Adne 18  Alecto Cycling Team 0h 11' 24'' + 01' 04''
67 53  Vega, Sergio 23  Miranda-Mortágua 0h 11' 24'' + 01' 04''
68 124  Nikiforov, Arseny 21  Lokosphinx 0h 11' 25'' + 01' 05''
69 215  Rubio, Jesús 27  Guerciotti-Kiwi Atlantico 0h 11' 26'' + 01' 06''
70 90  Guerrero, Pablo 27  Rádio Popular-Boavista 0h 11' 26'' + 01' 06''
71 32  Fernandes, Luís 31  Aviludo-Louletano 0h 11' 26'' + 01' 06''
72 203  Heerden, Eddie van 24  ProTouch 0h 11' 28'' + 01' 08''
73 83  Amiri, Alex 23  303 Project 0h 11' 29'' + 01' 09''
74 10  Nocentini, Rinaldo 41  Sporting-Tavira 0h 11' 29'' + 01' 09''
75 210  Gutiérrez, José Manuel 31  Guerciotti-Kiwi Atlantico 0h 11' 29'' + 01' 09''
76 100  Cabedo, Óscar 24  Burgos-BH 0h 11' 31'' + 01' 11''
77 165  Goncalves, Hélder 19  UD Oliveirense-InOutBuild 0h 11' 35'' + 01' 15''
78 73  Celi, Abe 22  Alecto Cycling Team 0h 11' 36'' + 01' 16''
79 104  Sessler, Nicolas 25  Burgos-BH 0h 11' 36'' + 01' 16''
80 74  Meijer, Gijs 20  Alecto Cycling Team 0h 11' 37'' + 01' 17''
81 174  Morais, Francisco 20  Sicasal-Constantinos 0h 11' 37'' + 01' 17''
82 80  Newkirk, Isaiah 29  303 Project 0h 11' 39'' + 01' 19''
83 200  Fourie, James 26  ProTouch 0h 11' 39'' + 01' 19''
84 172  Silva, Daniel 21  Sicasal-Constantinos 0h 11' 40'' + 01' 20''
85 82  Font, Bernat 25  303 Project 0h 11' 42'' + 01' 22''
86 191  Videira, Patrick 24  Fortuna-Maia 0h 11' 42'' + 01' 22''
87 92  Salgado, João 19  Rádio Popular-Boavista 0h 11' 43'' + 01' 23''
88 143  Andrade, Pedro 19  Vito-Feirense-PNB 0h 11' 43'' + 01' 23''
89 185  Guerreiro, João 19  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. 0h 11' 44'' + 01' 24''
90 35  Barbosa, Márcio 33  Aviludo-Louletano 0h 11' 44'' + 01' 24''
91 182  Duarte, Francisco 20  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. 0h 11' 45'' + 01' 25''
92 141  Thurau, Björn 30  Vito-Feirense-PNB 0h 11' 46'' + 01' 26''
93 202  Julius, Jaydé 25  ProTouch 0h 11' 47'' + 01' 27''
94 163  Lopes, Pedro José 20  UD Oliveirense-InOutBuild 0h 11' 48'' + 01' 28''
95 115  Cruz, José 33  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. 0h 11' 51'' + 01' 31''
96 205  Hendricks, Clint 27  ProTouch 0h 11' 52'' + 01' 32''
97 62  Sanz, Enrique 29  Euskadi Basque Country-M.. 0h 11' 53'' + 01' 33''
98 34  Evangelista, André 23  Aviludo-Louletano 0h 11' 55'' + 01' 35''
99 85  Baca, Tony 27  303 Project 0h 11' 55'' + 01' 35''
100 171  Duarte, Diogo 21  Sicasal-Constantinos 0h 11' 55'' + 01' 35''
101 93  Gómez, Antonio 23  Rádio Popular-Boavista 0h 11' 58'' + 01' 38''
102 114  Cole, Gabriel 22  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. 0h 11' 59'' + 01' 39''
103 111  Araújo, Bruno 21  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. 0h 12' 00'' + 01' 40''
104 190  Silva, Paulo 22  Fortuna-Maia 0h 12' 00'' + 01' 40''
105 211  Lopes, Fernando 25  Guerciotti-Kiwi Atlantico 0h 12' 01'' + 01' 41''
106 214  Nuñez, Jose 37  Guerciotti-Kiwi Atlantico 0h 12' 04'' + 01' 44''
107 55  Mota, Cristian 22  Miranda-Mortágua 0h 12' 04'' + 01' 44''
108 112  De Almeida, Guillaume 31  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. 0h 12' 05'' + 01' 45''
109 212  Ugarte, Mikel 37  Guerciotti-Kiwi Atlantico 0h 12' 08'' + 01' 48''
110 84  Ellwood, Grant 23  303 Project 0h 12' 09'' + 01' 49''
111 175  Guerreiro, Francisco 18  Sicasal-Constantinos 0h 12' 11'' + 01' 51''
112 184  Afonso, Gonçalo 20  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. 0h 12' 13'' + 01' 53''
113 181  Ribeiro, Raúl 22  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. 0h 12' 17'' + 01' 57''
114 113  Isidoro, Michael 36  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. 0h 12' 17'' + 01' 57''
115 224  Miño, Gustavo 35  Massi Vivo-Grupo Oresy 0h 12' 17'' + 01' 57''
116 220  Caseny, Rubén 32  Massi Vivo-Grupo Oresy 0h 12' 21'' + 02' 01''
117 180  Martins, Dinis 23  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. 0h 12' 21'' + 02' 01''
118 222  Salas, Juan 21  Massi Vivo-Grupo Oresy 0h 12' 25'' + 02' 05''
119 192  Fernandes, João 23  Fortuna-Maia 0h 12' 26'' + 02' 06''
120 194  Dias, José 19  Fortuna-Maia 0h 12' 28'' + 02' 08''
121 204  Beneke, Calvin 27  ProTouch 0h 12' 34'' + 02' 14''
122 195  Pereira, Rogerio 18  Fortuna-Maia 0h 12' 42'' + 02' 22''
123 164  Carneiro, João 19  UD Oliveirense-InOutBuild 0h 12' 46'' + 02' 26''
124 193  Faria, Fernando 21  Fortuna-Maia 0h 12' 50'' + 02' 30''
125 223  Casas, Lucas 24  Massi Vivo-Grupo Oresy 0h 12' 59'' + 02' 39''
126 121  Barsov, Aleksandr 19  Lokosphinx 0h 13' 00'' + 02' 40''
127 225  Coronel, Samuel 29  Massi Vivo-Grupo Oresy 0h 13' 12'' + 02' 52''
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 70  Doets, Marco 23  Alecto Cycling Team 0h 10' 43''
2 52  Gonçalves, Gaspar 24  Miranda-Mortágua 0h 10' 46'' + 00' 03''
3 40  Soto, Antonio 24  Equipo Euskadi 0h 10' 51'' + 00' 08''
4 201  Main, Kent 23  ProTouch 0h 10' 52'' + 00' 09''
5 105  Sureda, Jaume 22  Burgos-BH 0h 10' 56'' + 00' 13''
6 173  Salgueiro, Carlos 20  Sicasal-Constantinos 0h 10' 58'' + 00' 15''
7 5  Rodrigues, João 24  W52-FC Porto 0h 10' 59'' + 00' 16''
8 60  Berrade, Urko 21  Euskadi Basque Country-M.. 0h 11' 00'' + 00' 17''
9 13  Martingil, César 24  Sporting-Tavira 0h 11' 02'' + 00' 19''
10 101  Neves, José 23  Burgos-BH 0h 11' 03'' + 00' 20''
11 133  Crispim, André 22  LA Alumínios-LA Sport 0h 11' 03'' + 00' 20''
12 61  López, Juan 24  Euskadi Basque Country-M.. 0h 11' 04'' + 00' 21''
13 44  Martín, Gotzon 23  Equipo Euskadi 0h 11' 06'' + 00' 23''
14 45  Zhigunov, Dzmitry 23  Equipo Euskadi 0h 11' 10'' + 00' 27''
15 43  Aranburu, Jokin 22  Equipo Euskadi 0h 11' 10'' + 00' 27''
16 131  Duarte, Emanuel 22  LA Alumínios-LA Sport 0h 11' 11'' + 00' 28''
17 134  Ramalho, André 23  LA Alumínios-LA Sport 0h 11' 11'' + 00' 28''
18 71  Peters, Arne 23  Alecto Cycling Team 0h 11' 12'' + 00' 29''
19 95  Silva, Afonso 19  Rádio Popular-Boavista 0h 11' 14'' + 00' 31''
20 132  Leaça, Gonçalo 21  LA Alumínios-LA Sport 0h 11' 16'' + 00' 33''
21 162  Costa, Fábio 20  UD Oliveirense-InOutBuild 0h 11' 17'' + 00' 34''
22 135  Scheulen, Marvin 22  LA Alumínios-LA Sport 0h 11' 17'' + 00' 34''
23 42  Alonso, Mikel 22  Equipo Euskadi 0h 11' 19'' + 00' 36''
24 183  Marques, Francisco 19  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. 0h 11' 20'' + 00' 37''
25 170  Salvador, Marcelo 22  Sicasal-Constantinos 0h 11' 21'' + 00' 38''
26 144  Ferreira, António 19  Vito-Feirense-PNB 0h 11' 22'' + 00' 39''
27 94  Nunes, Hugo 22  Rádio Popular-Boavista 0h 11' 22'' + 00' 39''
28 75  Koster, Adne 18  Alecto Cycling Team 0h 11' 24'' + 00' 41''
29 53  Vega, Sergio 23  Miranda-Mortágua 0h 11' 24'' + 00' 41''
30 124  Nikiforov, Arseny 21  Lokosphinx 0h 11' 25'' + 00' 42''
31 203  Heerden, Eddie van 24  ProTouch 0h 11' 28'' + 00' 45''
32 83  Amiri, Alex 23  303 Project 0h 11' 29'' + 00' 46''
33 100  Cabedo, Óscar 24  Burgos-BH 0h 11' 31'' + 00' 48''
34 165  Goncalves, Hélder 19  UD Oliveirense-InOutBuild 0h 11' 35'' + 00' 52''
35 73  Celi, Abe 22  Alecto Cycling Team 0h 11' 36'' + 00' 53''
36 104  Sessler, Nicolas 25  Burgos-BH 0h 11' 36'' + 00' 53''
37 74  Meijer, Gijs 20  Alecto Cycling Team 0h 11' 37'' + 00' 54''
38 174  Morais, Francisco 20  Sicasal-Constantinos 0h 11' 37'' + 00' 54''
39 172  Silva, Daniel 21  Sicasal-Constantinos 0h 11' 40'' + 00' 57''
40 82  Font, Bernat 25  303 Project 0h 11' 42'' + 00' 59''
41 191  Videira, Patrick 24  Fortuna-Maia 0h 11' 42'' + 00' 59''
42 92  Salgado, João 19  Rádio Popular-Boavista 0h 11' 43'' + 01' 00''
43 143  Andrade, Pedro 19  Vito-Feirense-PNB 0h 11' 43'' + 01' 00''
44 185  Guerreiro, João 19  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. 0h 11' 44'' + 01' 01''
45 182  Duarte, Francisco 20  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. 0h 11' 45'' + 01' 02''
46 163  Lopes, Pedro José 20  UD Oliveirense-InOutBuild 0h 11' 48'' + 01' 05''
47 34  Evangelista, André 23  Aviludo-Louletano 0h 11' 55'' + 01' 12''
48 171  Duarte, Diogo 21  Sicasal-Constantinos 0h 11' 55'' + 01' 12''
49 93  Gómez, Antonio 23  Rádio Popular-Boavista 0h 11' 58'' + 01' 15''
50 114  Cole, Gabriel 22  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. 0h 11' 59'' + 01' 16''
51 111  Araújo, Bruno 21  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. 0h 12' 00'' + 01' 17''
52 190  Silva, Paulo 22  Fortuna-Maia 0h 12' 00'' + 01' 17''
53 55  Mota, Cristian 22  Miranda-Mortágua 0h 12' 04'' + 01' 21''
54 84  Ellwood, Grant 23  303 Project 0h 12' 09'' + 01' 26''
55 175  Guerreiro, Francisco 18  Sicasal-Constantinos 0h 12' 11'' + 01' 28''
56 184  Afonso, Gonçalo 20  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. 0h 12' 13'' + 01' 30''
57 181  Ribeiro, Raúl 22  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. 0h 12' 17'' + 01' 34''
58 180  Martins, Dinis 23  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. 0h 12' 21'' + 01' 38''
59 222  Salas, Juan 21  Massi Vivo-Grupo Oresy 0h 12' 25'' + 01' 42''
60 192  Fernandes, João 23  Fortuna-Maia 0h 12' 26'' + 01' 43''
61 194  Dias, José 19  Fortuna-Maia 0h 12' 28'' + 01' 45''
62 195  Pereira, Rogerio 18  Fortuna-Maia 0h 12' 42'' + 01' 59''
63 164  Carneiro, João 19  UD Oliveirense-InOutBuild 0h 12' 46'' + 02' 03''
64 193  Faria, Fernando 21  Fortuna-Maia 0h 12' 50'' + 02' 07''
65 223  Casas, Lucas 24  Massi Vivo-Grupo Oresy 0h 12' 59'' + 02' 16''
66 121  Barsov, Aleksandr 19  Lokosphinx 0h 13' 00'' + 02' 17''
67 221  Malatsetxebarria, Oskar 24  Massi Vivo-Grupo Oresy 0h 13' 12'' + 02' 29''
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media