Atouguia Baleia - Torres Vedras (152.7 km)

Route

 13 July 2019
 Profile  Intermediate stage
 Start  Atouguia Baleia
 Finish  Torres Vedras
 Distance  152.7 km  (94.9 mi)
 Speed  38.501 km/h  (23.924 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 3
 Veloso, Gustavo (W52) 8h 08' 08''
 Sureda, Jaume (BBH) 31 points
 Hendricks, Cl.. (PRO) 10 points
 Sureda, Jaume (BBH) 8h 08' 38''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 6  Vinhas, Rui 32  W52-FC Porto 3h 57' 58'' 6 2 - -
2 20  Casimiro, Henrique 33  Efapel + 00' 00'' 2 4 - -
3 105  Sureda, Jaume 22  Burgos-BH + 00' 03'' 12 1 - 1
4 142  Del Pino, Jesús 28  Vito-Feirense-PNB + 00' 03'' 33 8 - -
5 11  Marque, Alejandro 37  Sporting-Tavira + 00' 03'' 7 9 - -
6 32  Fernandes, Luís 31  Aviludo-Louletano + 00' 03'' 26 7 - -
7 65  Bravo, Garikoitz 29  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 03'' 15 11 - -
8 103  Madrazo, Ángel 30  Burgos-BH + 00' 03'' 9 13 - -
9 130  Barbio, António 25  LA Alumínios-LA Sport + 00' 03'' 10 19 - -
10 101  Neves, José 23  Burgos-BH + 00' 03'' 18 23 - 3
11 91  Rodrigues, David 28  Rádio Popular-Boavista + 00' 03'' 13 - - -
12 22  Paulinho, Sérgio 39  Efapel + 00' 03'' 4 - - -
13 2  Veloso, Gustavo 39  W52-FC Porto + 00' 03'' 1 - - -
14 33  Hernández, Oscar 26  Aviludo-Louletano + 00' 03'' 14 - - -
15 15  Figueiredo, Federico 28  Sporting-Tavira + 00' 03'' 19 - - -
16 31  De La Fuente, David 38  Aviludo-Louletano + 00' 03'' 20 - - -
17 7  Caldeira, Samuel 33  W52-FC Porto + 00' 11'' 3 22 - -
18 93  Gómez, Antonio 23  Rádio Popular-Boavista + 00' 11'' 47 - - 22
19 42  Alonso, Mikel 22  Equipo Euskadi + 00' 13'' 27 - - 8
20 61  López, Juan 24  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 13'' 22 - - 4
21 70  Doets, Marco 23  Alecto Cycling Team + 00' 13'' 16 - - 2
22 5  Rodrigues, João 24  W52-FC Porto + 00' 13'' 24 - - 6
23 44  Martín, Gotzon 23  Equipo Euskadi + 00' 13'' 23 - - 5
24 50  Freitas, Daniel 28  Miranda-Mortágua + 00' 13'' 11 10 - -
25 23  Angulo, Antonio 27  Efapel + 00' 13'' 17 6 - -
26 90  Guerrero, Pablo 27  Rádio Popular-Boavista + 00' 13'' 30 - - -
27 21  Mihaylov, Nikolay 31  Efapel + 00' 13'' 8 - - -
28 51  Sancho, Hugo 37  Miranda-Mortágua + 00' 13'' 21 - - -
29 123  Vdovin, Alexander 25  Lokosphinx + 00' 13'' 44 - - -
30 60  Berrade, Urko 21  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 29'' 31 - - 10
31 160  Zabala, Josu 26  UD Oliveirense-InOutBuild + 00' 29'' 28 - - -
32 143  Andrade, Pedro 19  Vito-Feirense-PNB + 00' 34'' 37 - - 15
33 13  Martingil, César 24  Sporting-Tavira + 00' 42'' 29 5 - 9
34 132  Leaça, Gonçalo 21  LA Alumínios-LA Sport + 00' 42'' 32 - - 11
35 170  Salvador, Marcelo 22  Sicasal-Constantinos + 00' 42'' 38 - - 16
36 171  Duarte, Diogo 21  Sicasal-Constantinos + 00' 42'' 62 20 6 29
37 82  Font, Bernat 25  303 Project + 00' 42'' 40 - - 18
38 134  Ramalho, André 23  LA Alumínios-LA Sport + 00' 42'' 35 - - 13
39 52  Gonçalves, Gaspar 24  Miranda-Mortágua + 00' 42'' 25 - - 7
40 131  Duarte, Emanuel 22  LA Alumínios-LA Sport + 00' 42'' 39 - - 17
41 53  Vega, Sergio 23  Miranda-Mortágua + 00' 42'' 34 - - 12
42 203  Heerden, Eddie van van 24  ProTouch + 00' 42'' 36 - - 14
43 104  Sessler, Nicolas 25  Burgos-BH + 00' 42'' 45 - - 21
44 165  Goncalves, Hélder 19  UD Oliveirense-InOutBuild + 00' 42'' 43 - - 20
45 81  Stephens, Austin 26  303 Project + 00' 42'' 42 - - -
46 75  Koster, Adne 18  Alecto Cycling Team + 01' 01'' 41 - - 19
47 45  Zhigunov, Dzmitry 23  Equipo Euskadi + 01' 14'' 74 - - 38
48 4  Pinto, Edgar 33  W52-FC Porto + 00' 03'' 5 - - -
49 10  Nocentini, Rinaldo 41  Sporting-Tavira + 01' 49'' 46 - - -
50 30  Garcia, Vicente 30  Aviludo-Louletano + 01' 51'' 49 - - -
51 3  Mestre, Ricardo 35  W52-FC Porto + 01' 51'' 63 - - -
52 163  Lopes, Pedro José 20  UD Oliveirense-InOutBuild + 01' 53'' 51 - - 24
53 102  Ezquerra, Jesús 28  Burgos-BH + 02' 40'' 48 - - -
54 14  Toffali, Nicola 26  Sporting-Tavira + 02' 40'' 55 - - -
55 100  Cabedo, Óscar 24  Burgos-BH + 02' 40'' 54 - - 26
56 43  Aranburu, Jokin 22  Equipo Euskadi + 02' 40'' 82 - - 42
57 83  Amiri, Alex 23  303 Project + 02' 40'' 50 - - 23
58 172  Silva, Daniel 21  Sicasal-Constantinos + 02' 57'' 56 - - 27
59 95  Silva, Afonso 19  Rádio Popular-Boavista + 02' 58'' 52 - - 25
60 55  Mota, Cristian 22  Miranda-Mortágua + 02' 58'' 59 - - 28
61 24  Jurado, Marcos 28  Efapel + 03' 37'' 53 - - -
62 62  Sanz, Enrique 29  Euskadi Basque Country-M.. + 03' 37'' 58 3 - -
63 41  Goikoetxea, Peio 27  Equipo Euskadi + 04' 23'' 66 - - -
64 140  Matias, João 28  Vito-Feirense-PNB + 04' 23'' 57 15 - -
65 25  Ferrari, Fabricio 34  Efapel + 05' 13'' 60 - - -
66 141  Thurau, Björn 30  Vito-Feirense-PNB + 05' 13'' 61 - - -
67 133  Crispim, André 22  LA Alumínios-LA Sport + 06' 52'' 64 - - 30
68 183  Marques, Francisco 19  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. + 07' 35'' 67 - - 32
69 175  Guerreiro, Francisco 18  Sicasal-Constantinos + 08' 22'' 69 - - 34
70 144  Ferreira, António 19  Vito-Feirense-PNB + 09' 21'' 68 21 7 33
71 173  Salgueiro, Carlos 20  Sicasal-Constantinos + 09' 21'' 65 - 4 31
72 80  Newkirk, Isaiah 29  303 Project + 09' 38'' 70 - - -
73 94  Nunes, Hugo 22  Rádio Popular-Boavista + 10' 54'' 79 16 3 41
74 35  Barbosa, Márcio 33  Aviludo-Louletano + 10' 54'' 83 - - -
75 113  Isidoro, Michael 36  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. + 10' 54'' 84 18 2 -
76 120  Sokolov, Dmitry 31  Lokosphinx + 11' 19'' 81 - - -
77 164  Carneiro, João 19  UD Oliveirense-InOutBuild + 12' 14'' 85 - - 43
78 64  Aristi, Mikel 26  Euskadi Basque Country-M.. + 12' 14'' 112 - - -
79 40  Soto, Antonio 24  Equipo Euskadi + 12' 14'' 72 - - 36
80 190  Silva, Paulo 22  Fortuna-Maia + 12' 14'' 78 - - 40
81 125  Sveshnikov, Kirill 27  Lokosphinx + 12' 14'' 75 - - -
82 211  Lopes, Fernando 25  Guerciotti-Kiwi Atlantico + 12' 14'' 80 - - -
83 162  Costa, Fábio 20  UD Oliveirense-InOutBuild + 12' 14'' 73 12 - 37
84 201  Main, Kent 23  ProTouch + 12' 21'' 71 - - 35
85 205  Hendricks, Clint 27  ProTouch + 12' 21'' 77 - 1 -
86 135  Scheulen, Marvin 22  LA Alumínios-LA Sport + 13' 25'' 76 - - 39
87 115  Cruz, José 33  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. + 16' 00'' 91 - - -
88 191  Videira, Patrick 24  Fortuna-Maia + 16' 00'' 110 14 5 56
89 112  De Almeida, Guillaume 31  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. + 16' 00'' 87 24 8 -
90 185  Guerreiro, João 19  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. + 16' 50'' 92 - - 45
91 182  Duarte, Francisco 20  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. + 16' 50'' 111 - - 57
92 74  Meijer, Gijs 20  Alecto Cycling Team + 16' 50'' 93 - - 46
93 72  Hooghiemster, René 32  Alecto Cycling Team + 16' 50'' 108 17 - -
94 202  Julius, Jaydé 25  ProTouch + 16' 50'' 98 - - -
95 85  Baca, Tony 27  303 Project + 16' 50'' 94 - - -
96 181  Ribeiro, Raúl 22  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. + 16' 50'' 103 - - 52
97 71  Peters, Arne 23  Alecto Cycling Team + 16' 50'' 88 - - 44
98 200  Fourie, James 26  ProTouch + 16' 50'' 97 - - -
99 34  Evangelista, André 23  Aviludo-Louletano + 16' 50'' 99 - - 49
100 174  Morais, Francisco 20  Sicasal-Constantinos + 16' 50'' 96 - - 48
101 194  Dias, José 19  Fortuna-Maia + 16' 50'' 104 - - 53
102 192  Fernandes, João 23  Fortuna-Maia + 16' 50'' 102 - - 51
103 214  Nuñez, Jose 37  Guerciotti-Kiwi Atlantico + 16' 50'' 101 - - -
104 111  Araújo, Bruno 21  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. + 16' 50'' 100 - - 50
105 114  Cole, Gabriel 22  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. + 16' 50'' 95 - - 47
106 73  Celi, Abe 22  Alecto Cycling Team + 16' 50'' 109 - - 55
107 220  Caseny, Rubén 32  Massi Vivo-Grupo Oresy + 16' 50'' 105 - - -
108 222  Salas, Juan 21  Massi Vivo-Grupo Oresy + 16' 50'' 107 - - 54
109 210  Gutiérrez, José Manuel 31  Guerciotti-Kiwi Atlantico + 16' 50'' 90 - - -
110 213  Galarreta, David 26  Guerciotti-Kiwi Atlantico + 16' 50'' 89 - - -
111 204  Beneke, Calvin 27  ProTouch + 16' 50'' 106 - - -
112 110  António, Dário 26  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. + 16' 50'' 86 - - -
DNF 84  Ellwood, Grant 23  303 Project
DNF 92  Salgado, João 19  Rádio Popular-Boavista
DNF 124  Nikiforov, Arseny 21  Lokosphinx
DNF 184  Afonso, Gonçalo 20  Crédito Agrícola-Jorbi-A..
DNF 193  Faria, Fernando 21  Fortuna-Maia
DNF 195  Pereira, Rogerio 18  Fortuna-Maia
DNF 212  Ugarte, Mikel 37  Guerciotti-Kiwi Atlantico
DNF 221  Malatsetxebarria, Oskar 24  Massi Vivo-Grupo Oresy
DNF 223  Casas, Lucas 24  Massi Vivo-Grupo Oresy
DNF 224  Miño, Gustavo 35  Massi Vivo-Grupo Oresy
DNF 225  Coronel, Samuel 29  Massi Vivo-Grupo Oresy
DNS 63  González, Mário 27  Euskadi Basque Country-M..
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Burgos-BH 11h 54' 03'' 21
3 105  Sureda, Jaume 22 3h 58' 01''
8 103  Madrazo, Ángel 30 3h 58' 01''
10 101  Neves, José 23 3h 58' 01''
2  Aviludo-Louletano 11h 54' 03'' 36
6 32  Fernandes, Luís 31 3h 58' 01''
14 33  Hernández, Oscar 26 3h 58' 01''
16 31  De La Fuente, David 38 3h 58' 01''
3  W52-FC Porto 11h 54' 08'' 31
1 6  Vinhas, Rui 32 3h 57' 58''
13 2  Veloso, Gustavo 39 3h 58' 01''
17 7  Caldeira, Samuel 33 3h 58' 09''
4  Efapel 11h 54' 10'' 39
2 20  Casimiro, Henrique 33 3h 57' 58''
12 22  Paulinho, Sérgio 39 3h 58' 01''
25 23  Angulo, Antonio 27 3h 58' 11''
5  Rádio Popular-Boavista 11h 54' 21'' 55
11 91  Rodrigues, David 28 3h 58' 01''
18 93  Gómez, Antonio 23 3h 58' 09''
26 90  Guerrero, Pablo 27 3h 58' 11''
6  Euskadi Basque Country-Murias 11h 54' 39'' 57
7 65  Bravo, Garikoitz 29 3h 58' 01''
20 61  López, Juan 24 3h 58' 11''
30 60  Berrade, Urko 21 3h 58' 27''
7  Sporting-Tavira 11h 54' 42'' 53
5 11  Marque, Alejandro 37 3h 58' 01''
15 15  Figueiredo, Federico 28 3h 58' 01''
33 13  Martingil, César 24 3h 58' 40''
8  Miranda-Mortágua 11h 55' 02'' 91
24 50  Freitas, Daniel 28 3h 58' 11''
28 51  Sancho, Hugo 37 3h 58' 11''
39 52  Gonçalves, Gaspar 24 3h 58' 40''
9  LA Alumínios-LA Sport 11h 55' 21'' 81
9 130  Barbio, António 25 3h 58' 01''
34 132  Leaça, Gonçalo 21 3h 58' 40''
38 134  Ramalho, André 23 3h 58' 40''
10  Equipo Euskadi 11h 55' 34'' 89
19 42  Alonso, Mikel 22 3h 58' 11''
23 44  Martín, Gotzon 23 3h 58' 11''
47 45  Zhigunov, Dzmitry 23 3h 59' 12''
11  UD Oliveirense-InOutBuild 11h 56' 58'' 127
31 160  Zabala, Josu 26 3h 58' 27''
44 165  Goncalves, Hélder 19 3h 58' 40''
52 163  Lopes, Pedro José 20 3h 59' 51''
12  303 Project 11h 57' 58'' 139
37 82  Font, Bernat 25 3h 58' 40''
45 81  Stephens, Austin 26 3h 58' 40''
57 83  Amiri, Alex 23 4h 00' 38''
13  Sicasal-Constantinos 11h 58' 15'' 129
35 170  Salvador, Marcelo 22 3h 58' 40''
36 171  Duarte, Diogo 21 3h 58' 40''
58 172  Silva, Daniel 21 4h 00' 55''
14  Vito-Feirense-PNB 11h 58' 54'' 100
4 142  Del Pino, Jesús 28 3h 58' 01''
32 143  Andrade, Pedro 19 3h 58' 32''
64 140  Matias, João 28 4h 02' 21''
15  Alecto Cycling Team 12h 11' 58'' 159
21 70  Doets, Marco 23 3h 58' 11''
46 75  Koster, Adne 18 3h 58' 59''
92 74  Meijer, Gijs 20 4h 14' 48''
16  Lokosphinx 12h 17' 40'' 186
29 123  Vdovin, Alexander 25 3h 58' 11''
76 120  Sokolov, Dmitry 31 4h 09' 17''
81 125  Sveshnikov, Kirill 27 4h 10' 12''
17  ProTouch 12h 19' 18'' 211
42 203  Heerden, Eddie van 24 3h 58' 40''
84 201  Main, Kent 23 4h 10' 19''
85 205  Hendricks, Clint 27 4h 10' 19''
18  Crédito Agrícola-Jorbi-Almod.. 12h 35' 09'' 249
68 183  Marques, Francisco 19 4h 05' 33''
90 185  Guerreiro, João 19 4h 14' 48''
91 182  Duarte, Francisco 20 4h 14' 48''
19  Bai-Sicasal-Petro de Luanda 12h 36' 48'' 251
75 113  Isidoro, Michael 36 4h 08' 52''
87 115  Cruz, José 33 4h 13' 58''
89 112  De Almeida, Guillaume 31 4h 13' 58''
20  Fortuna-Maia 12h 38' 58'' 269
80 190  Silva, Paulo 22 4h 10' 12''
88 191  Videira, Patrick 24 4h 13' 58''
101 194  Dias, José 19 4h 14' 48''
21  Guerciotti-Kiwi Atlantico 12h 39' 48'' 294
82 211  Lopes, Fernando 25 4h 10' 12''
103 214  Nuñez, Jose 37 4h 14' 48''
109 210  Gutiérrez, José Manuel 31 4h 14' 48''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 2  Veloso, Gustavo 39  W52-FC Porto 8h 08' 08'' -
2 20  Casimiro, Henrique 33  Efapel 8h 08' 16'' + 00' 08'' + 3
3 7  Caldeira, Samuel 33  W52-FC Porto 8h 08' 21'' + 00' 13'' - 1
4 22  Paulinho, Sérgio 39  Efapel 8h 08' 22'' + 00' 14'' -
5 4  Pinto, Edgar 33  W52-FC Porto 8h 08' 25'' + 00' 17'' + 1
6 6  Vinhas, Rui 32  W52-FC Porto 8h 08' 26'' + 00' 18'' + 10
7 11  Marque, Alejandro 37  Sporting-Tavira 8h 08' 27'' + 00' 19'' + 1
8 21  Mihaylov, Nikolay 31  Efapel 8h 08' 29'' + 00' 21'' - 5
9 103  Madrazo, Ángel 30  Burgos-BH 8h 08' 33'' + 00' 25'' + 1
10 130  Barbio, António 25  LA Alumínios-LA Sport 8h 08' 35'' + 00' 27'' + 2
11 50  Freitas, Daniel 28  Miranda-Mortágua 8h 08' 37'' + 00' 29'' - 4
12 105  Sureda, Jaume 22  Burgos-BH 8h 08' 38'' + 00' 30'' + 10
13 91  Rodrigues, David 28  Rádio Popular-Boavista 8h 08' 39'' + 00' 31'' + 4
14 33  Hernández, Oscar 26  Aviludo-Louletano 8h 08' 40'' + 00' 32'' + 4
15 65  Bravo, Garikoitz 29  Euskadi Basque Country-M.. 8h 08' 40'' + 00' 32'' + 4
16 70  Doets, Marco 23  Alecto Cycling Team 8h 08' 41'' + 00' 33'' - 7
17 23  Angulo, Antonio 27  Efapel 8h 08' 46'' + 00' 38'' - 2
18 101  Neves, José 23  Burgos-BH 8h 08' 51'' + 00' 43'' + 9
19 15  Figueiredo, Federico 28  Sporting-Tavira 8h 08' 52'' + 00' 44'' + 10
20 31  De La Fuente, David 38  Aviludo-Louletano 8h 09' 00'' + 00' 52'' + 14
21 51  Sancho, Hugo 37  Miranda-Mortágua 8h 09' 01'' + 00' 53'' + 5
22 61  López, Juan 24  Euskadi Basque Country-M.. 8h 09' 02'' + 00' 54'' + 6
23 44  Martín, Gotzon 23  Equipo Euskadi 8h 09' 04'' + 00' 56'' + 7
24 5  Rodrigues, João 24  W52-FC Porto 8h 09' 06'' + 00' 58'' + 8
25 52  Gonçalves, Gaspar 24  Miranda-Mortágua 8h 09' 13'' + 01' 05'' - 14
26 32  Fernandes, Luís 31  Aviludo-Louletano 8h 09' 14'' + 01' 06'' + 20
27 42  Alonso, Mikel 22  Equipo Euskadi 8h 09' 17'' + 01' 09'' + 11
28 160  Zabala, Josu 26  UD Oliveirense-InOutBuild 8h 09' 20'' + 01' 12'' + 3
29 13  Martingil, César 24  Sporting-Tavira 8h 09' 23'' + 01' 15'' - 6
30 90  Guerrero, Pablo 27  Rádio Popular-Boavista 8h 09' 24'' + 01' 16'' + 15
31 60  Berrade, Urko 21  Euskadi Basque Country-M.. 8h 09' 38'' + 01' 30'' + 9
32 132  Leaça, Gonçalo 21  LA Alumínios-LA Sport 8h 09' 43'' + 01' 35'' + 4
33 142  Del Pino, Jesús 28  Vito-Feirense-PNB 8h 09' 44'' + 01' 36'' + 33
34 53  Vega, Sergio 23  Miranda-Mortágua 8h 09' 51'' + 01' 43'' + 9
35 134  Ramalho, André 23  LA Alumínios-LA Sport 8h 09' 54'' + 01' 46'' + 12
36 203  Heerden, Eddie van 24  ProTouch 8h 09' 55'' + 01' 47'' + 12
37 143  Andrade, Pedro 19  Vito-Feirense-PNB 8h 10' 02'' + 01' 54'' + 22
38 170  Salvador, Marcelo 22  Sicasal-Constantinos 8h 10' 04'' + 01' 56'' + 15
39 131  Duarte, Emanuel 22  LA Alumínios-LA Sport 8h 10' 05'' + 01' 57'' + 15
40 82  Font, Bernat 25  303 Project 8h 10' 09'' + 02' 01'' + 17
41 75  Koster, Adne 18  Alecto Cycling Team 8h 10' 10'' + 02' 02'' -
42 81  Stephens, Austin 26  303 Project 8h 10' 12'' + 02' 04'' + 18
43 165  Goncalves, Hélder 19  UD Oliveirense-InOutBuild 8h 10' 18'' + 02' 10'' + 22
44 123  Vdovin, Alexander 25  Lokosphinx 8h 10' 20'' + 02' 12'' + 29
45 104  Sessler, Nicolas 25  Burgos-BH 8h 10' 43'' + 02' 35'' + 25
46 10  Nocentini, Rinaldo 41  Sporting-Tavira 8h 11' 03'' + 02' 55'' + 4
47 93  Gómez, Antonio 23  Rádio Popular-Boavista 8h 11' 08'' + 03' 00'' + 36
48 102  Ezquerra, Jesús 28  Burgos-BH 8h 11' 20'' + 03' 12'' - 27
49 30  Garcia, Vicente 30  Aviludo-Louletano 8h 11' 44'' + 03' 36'' + 20
50 83  Amiri, Alex 23  303 Project 8h 11' 54'' + 03' 46'' - 1
51 163  Lopes, Pedro José 20  UD Oliveirense-InOutBuild 8h 12' 06'' + 03' 58'' + 24
52 95  Silva, Afonso 19  Rádio Popular-Boavista 8h 12' 07'' + 03' 59'' - 10
53 24  Jurado, Marcos 28  Efapel 8h 12' 10'' + 04' 02'' - 39
54 100  Cabedo, Óscar 24  Burgos-BH 8h 12' 12'' + 04' 04'' + 8
55 14  Toffali, Nicola 26  Sporting-Tavira 8h 12' 13'' + 04' 05'' + 9
56 172  Silva, Daniel 21  Sicasal-Constantinos 8h 12' 22'' + 04' 14'' -
57 140  Matias, João 28  Vito-Feirense-PNB 8h 12' 55'' + 04' 47'' - 44
58 62  Sanz, Enrique 29  Euskadi Basque Country-M.. 8h 13' 05'' + 04' 57'' -
59 55  Mota, Cristian 22  Miranda-Mortágua 8h 13' 24'' + 05' 16'' + 19
60 25  Ferrari, Fabricio 34  Efapel 8h 14' 14'' + 06' 06'' - 25
61 141  Thurau, Björn 30  Vito-Feirense-PNB 8h 14' 44'' + 06' 36'' -
62 171  Duarte, Diogo 21  Sicasal-Constantinos 8h 15' 17'' + 07' 09'' + 45
63 3  Mestre, Ricardo 35  W52-FC Porto 8h 15' 22'' + 07' 14'' + 42
64 133  Crispim, André 22  LA Alumínios-LA Sport 8h 16' 54'' + 08' 46'' + 7
65 173  Salgueiro, Carlos 20  Sicasal-Constantinos 8h 18' 04'' + 09' 56'' - 41
66 41  Goikoetxea, Peio 27  Equipo Euskadi 8h 18' 12'' + 10' 04'' + 40
67 183  Marques, Francisco 19  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. 8h 18' 18'' + 10' 10'' + 14
68 144  Ferreira, António 19  Vito-Feirense-PNB 8h 19' 06'' + 10' 58'' - 1
69 175  Guerreiro, Francisco 18  Sicasal-Constantinos 8h 20' 16'' + 12' 08'' + 26
70 80  Newkirk, Isaiah 29  303 Project 8h 20' 40'' + 12' 32'' + 16
71 201  Main, Kent 23  ProTouch 8h 20' 58'' + 12' 50'' - 51
72 40  Soto, Antonio 24  Equipo Euskadi 8h 21' 00'' + 12' 52'' - 47
73 162  Costa, Fábio 20  UD Oliveirense-InOutBuild 8h 21' 16'' + 13' 08'' - 36
74 45  Zhigunov, Dzmitry 23  Equipo Euskadi 8h 21' 39'' + 13' 31'' + 41
75 125  Sveshnikov, Kirill 27  Lokosphinx 8h 21' 46'' + 13' 38'' - 12
76 135  Scheulen, Marvin 22  LA Alumínios-LA Sport 8h 22' 43'' + 14' 35'' - 24
77 205  Hendricks, Clint 27  ProTouch 8h 22' 45'' + 14' 37'' -
78 190  Silva, Paulo 22  Fortuna-Maia 8h 22' 46'' + 14' 38'' + 1
79 94  Nunes, Hugo 22  Rádio Popular-Boavista 8h 22' 54'' + 14' 46'' + 17
80 211  Lopes, Fernando 25  Guerciotti-Kiwi Atlantico 8h 22' 59'' + 14' 51'' -
81 120  Sokolov, Dmitry 31  Lokosphinx 8h 23' 00'' + 14' 52'' + 13
82 43  Aranburu, Jokin 22  Equipo Euskadi 8h 23' 05'' + 14' 57'' + 34
83 35  Barbosa, Márcio 33  Aviludo-Louletano 8h 23' 19'' + 15' 11'' + 17
84 113  Isidoro, Michael 36  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. 8h 23' 49'' + 15' 41'' + 19
85 164  Carneiro, João 19  UD Oliveirense-InOutBuild 8h 24' 23'' + 16' 15'' + 13
86 110  António, Dário 26  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. 8h 25' 47'' + 17' 39'' - 53
87 112  De Almeida, Guillaume 31  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. 8h 25' 49'' + 17' 41'' - 19
88 71  Peters, Arne 23  Alecto Cycling Team 8h 25' 57'' + 17' 49'' - 49
89 213  Galarreta, David 26  Guerciotti-Kiwi Atlantico 8h 26' 07'' + 17' 59'' - 38
90 210  Gutiérrez, José Manuel 31  Guerciotti-Kiwi Atlantico 8h 26' 14'' + 18' 06'' - 35
91 115  Cruz, José 33  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. 8h 26' 18'' + 18' 10'' - 15
92 185  Guerreiro, João 19  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. 8h 26' 56'' + 18' 48'' - 20
93 74  Meijer, Gijs 20  Alecto Cycling Team 8h 27' 01'' + 18' 53'' - 19
94 85  Baca, Tony 27  303 Project 8h 27' 44'' + 19' 36'' - 12
95 114  Cole, Gabriel 22  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. 8h 27' 48'' + 19' 40'' - 11
96 174  Morais, Francisco 20  Sicasal-Constantinos 8h 27' 50'' + 19' 42'' - 11
97 200  Fourie, James 26  ProTouch 8h 27' 52'' + 19' 44'' - 10
98 202  Julius, Jaydé 25  ProTouch 8h 28' 00'' + 19' 52'' - 10
99 34  Evangelista, André 23  Aviludo-Louletano 8h 28' 08'' + 20' 00'' - 10
100 111  Araújo, Bruno 21  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. 8h 28' 13'' + 20' 05'' - 10
101 214  Nuñez, Jose 37  Guerciotti-Kiwi Atlantico 8h 28' 17'' + 20' 09'' - 10
102 192  Fernandes, João 23  Fortuna-Maia 8h 28' 57'' + 20' 49'' - 5
103 181  Ribeiro, Raúl 22  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. 8h 29' 22'' + 21' 14'' - 2
104 194  Dias, José 19  Fortuna-Maia 8h 29' 23'' + 21' 15'' - 2
105 220  Caseny, Rubén 32  Massi Vivo-Grupo Oresy 8h 30' 03'' + 21' 55'' - 1
106 204  Beneke, Calvin 27  ProTouch 8h 32' 06'' + 23' 58'' + 2
107 222  Salas, Juan 21  Massi Vivo-Grupo Oresy 8h 33' 54'' + 25' 46'' + 5
108 72  Hooghiemster, René 32  Alecto Cycling Team 8h 35' 56'' + 27' 48'' + 5
109 73  Celi, Abe 22  Alecto Cycling Team 8h 36' 20'' + 28' 12'' + 5
110 191  Videira, Patrick 24  Fortuna-Maia 8h 36' 53'' + 28' 45'' + 8
111 182  Duarte, Francisco 20  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. 8h 38' 00'' + 29' 52'' + 8
112 64  Aristi, Mikel 26  Euskadi Basque Country-M.. 8h 41' 16'' + 33' 08'' + 8
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 105  Sureda, Jaume 22  Burgos-BH 31 pts + 3
2 6  Vinhas, Rui 32  W52-FC Porto 25 pts -6 pts
3 62  Sanz, Enrique 29  Euskadi Basque Country-M.. 25 pts -6 pts - 2
4 20  Casimiro, Henrique 33  Efapel 22 pts -9 pts + 8
5 13  Martingil, César 24  Sporting-Tavira 20 pts -11 pts - 3
6 23  Angulo, Antonio 27  Efapel 19 pts -12 pts - 3
7 32  Fernandes, Luís 31  Aviludo-Louletano 16 pts -15 pts - 1
8 142  Del Pino, Jesús 28  Vito-Feirense-PNB 13 pts -18 pts
9 11  Marque, Alejandro 37  Sporting-Tavira 10 pts -21 pts
10 50  Freitas, Daniel 28  Miranda-Mortágua 10 pts -21 pts - 5
11 65  Bravo, Garikoitz 29  Euskadi Basque Country-M.. 6 pts -25 pts
12 162  Costa, Fábio 20  UD Oliveirense-InOutBuild 6 pts -25 pts - 5
13 103  Madrazo, Ángel 30  Burgos-BH 5 pts -26 pts
14 191  Videira, Patrick 24  Fortuna-Maia 4 pts -27 pts - 6
15 140  Matias, João 28  Vito-Feirense-PNB 4 pts -27 pts - 6
16 94  Nunes, Hugo 22  Rádio Popular-Boavista 3 pts -28 pts
17 72  Hooghiemster, René 32  Alecto Cycling Team 3 pts -28 pts - 7
18 113  Isidoro, Michael 36  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. 3 pts -28 pts - 7
19 130  Barbio, António 25  LA Alumínios-LA Sport 2 pts -29 pts
20 171  Duarte, Diogo 21  Sicasal-Constantinos 2 pts -29 pts - 7
21 144  Ferreira, António 19  Vito-Feirense-PNB 2 pts -29 pts
22 7  Caldeira, Samuel 33  W52-FC Porto 1 pts -30 pts - 8
23 101  Neves, José 23  Burgos-BH 1 pts -30 pts
24 112  De Almeida, Guillaume 31  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. 1 pts -30 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 205  Hendricks, Clint 27  ProTouch 10 pts
2 113  Isidoro, Michael 36  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. 10 pts 0 pts - 1
3 94  Nunes, Hugo 22  Rádio Popular-Boavista 6 pts -4 pts
4 173  Salgueiro, Carlos 20  Sicasal-Constantinos 4 pts -6 pts
5 191  Videira, Patrick 24  Fortuna-Maia 3 pts -7 pts - 3
6 171  Duarte, Diogo 21  Sicasal-Constantinos 1 pts -9 pts - 3
7 144  Ferreira, António 19  Vito-Feirense-PNB 1 pts -9 pts
8 112  De Almeida, Guillaume 31  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. 1 pts -9 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 105  Sureda, Jaume 22  Burgos-BH 8h 08' 38'' + 3
2 70  Doets, Marco 23  Alecto Cycling Team 8h 08' 41'' + 00' 03'' - 1
3 101  Neves, José 23  Burgos-BH 8h 08' 51'' + 00' 13'' + 5
4 61  López, Juan 24  Euskadi Basque Country-M.. 8h 09' 02'' + 00' 24'' + 5
5 44  Martín, Gotzon 23  Equipo Euskadi 8h 09' 04'' + 00' 26'' + 5
6 5  Rodrigues, João 24  W52-FC Porto 8h 09' 06'' + 00' 28'' + 5
7 52  Gonçalves, Gaspar 24  Miranda-Mortágua 8h 09' 13'' + 00' 35'' - 5
8 42  Alonso, Mikel 22  Equipo Euskadi 8h 09' 17'' + 00' 39'' + 6
9 13  Martingil, César 24  Sporting-Tavira 8h 09' 23'' + 00' 45'' - 4
10 60  Berrade, Urko 21  Euskadi Basque Country-M.. 8h 09' 38'' + 01' 00'' + 6
11 132  Leaça, Gonçalo 21  LA Alumínios-LA Sport 8h 09' 43'' + 01' 05'' + 1
12 53  Vega, Sergio 23  Miranda-Mortágua 8h 09' 51'' + 01' 13'' + 7
13 134  Ramalho, André 23  LA Alumínios-LA Sport 8h 09' 54'' + 01' 16'' + 8
14 203  Heerden, Eddie van 24  ProTouch 8h 09' 55'' + 01' 17'' + 8
15 143  Andrade, Pedro 19  Vito-Feirense-PNB 8h 10' 02'' + 01' 24'' + 14
16 170  Salvador, Marcelo 22  Sicasal-Constantinos 8h 10' 04'' + 01' 26'' + 9
17 131  Duarte, Emanuel 22  LA Alumínios-LA Sport 8h 10' 05'' + 01' 27'' + 9
18 82  Font, Bernat 25  303 Project 8h 10' 09'' + 01' 31'' + 10
19 75  Koster, Adne 18  Alecto Cycling Team 8h 10' 10'' + 01' 32'' - 2
20 165  Goncalves, Hélder 19  UD Oliveirense-InOutBuild 8h 10' 18'' + 01' 40'' + 11
21 104  Sessler, Nicolas 25  Burgos-BH 8h 10' 43'' + 02' 05'' + 12
22 93  Gómez, Antonio 23  Rádio Popular-Boavista 8h 11' 08'' + 02' 30'' + 19
23 83  Amiri, Alex 23  303 Project 8h 11' 54'' + 03' 16'' -
24 163  Lopes, Pedro José 20  UD Oliveirense-InOutBuild 8h 12' 06'' + 03' 28'' + 13
25 95  Silva, Afonso 19  Rádio Popular-Boavista 8h 12' 07'' + 03' 29'' - 7
26 100  Cabedo, Óscar 24  Burgos-BH 8h 12' 12'' + 03' 34'' + 4
27 172  Silva, Daniel 21  Sicasal-Constantinos 8h 12' 22'' + 03' 44'' -
28 55  Mota, Cristian 22  Miranda-Mortágua 8h 13' 24'' + 04' 46'' + 10
29 171  Duarte, Diogo 21  Sicasal-Constantinos 8h 15' 17'' + 06' 39'' + 25
30 133  Crispim, André 22  LA Alumínios-LA Sport 8h 16' 54'' + 08' 16'' + 4
31 173  Salgueiro, Carlos 20  Sicasal-Constantinos 8h 18' 04'' + 09' 26'' - 25
32 183  Marques, Francisco 19  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. 8h 18' 18'' + 09' 40'' + 8
33 144  Ferreira, António 19  Vito-Feirense-PNB 8h 19' 06'' + 10' 28'' - 1
34 175  Guerreiro, Francisco 18  Sicasal-Constantinos 8h 20' 16'' + 11' 38'' + 13
35 201  Main, Kent 23  ProTouch 8h 20' 58'' + 12' 20'' - 32
36 40  Soto, Antonio 24  Equipo Euskadi 8h 21' 00'' + 12' 22'' - 29
37 162  Costa, Fábio 20  UD Oliveirense-InOutBuild 8h 21' 16'' + 12' 38'' - 24
38 45  Zhigunov, Dzmitry 23  Equipo Euskadi 8h 21' 39'' + 13' 01'' + 20
39 135  Scheulen, Marvin 22  LA Alumínios-LA Sport 8h 22' 43'' + 14' 05'' - 15
40 190  Silva, Paulo 22  Fortuna-Maia 8h 22' 46'' + 14' 08'' - 1
41 94  Nunes, Hugo 22  Rádio Popular-Boavista 8h 22' 54'' + 14' 16'' + 7
42 43  Aranburu, Jokin 22  Equipo Euskadi 8h 23' 05'' + 14' 27'' + 17
43 164  Carneiro, João 19  UD Oliveirense-InOutBuild 8h 24' 23'' + 15' 45'' + 7
44 71  Peters, Arne 23  Alecto Cycling Team 8h 25' 57'' + 17' 19'' - 29
45 185  Guerreiro, João 19  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. 8h 26' 56'' + 18' 18'' - 10
46 74  Meijer, Gijs 20  Alecto Cycling Team 8h 27' 01'' + 18' 23'' - 10
47 114  Cole, Gabriel 22  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. 8h 27' 48'' + 19' 10'' - 5
48 174  Morais, Francisco 20  Sicasal-Constantinos 8h 27' 50'' + 19' 12'' - 5
49 34  Evangelista, André 23  Aviludo-Louletano 8h 28' 08'' + 19' 30'' - 5
50 111  Araújo, Bruno 21  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. 8h 28' 13'' + 19' 35'' - 5
51 192  Fernandes, João 23  Fortuna-Maia 8h 28' 57'' + 20' 19'' - 2
52 181  Ribeiro, Raúl 22  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. 8h 29' 22'' + 20' 44'' -
53 194  Dias, José 19  Fortuna-Maia 8h 29' 23'' + 20' 45'' -
54 222  Salas, Juan 21  Massi Vivo-Grupo Oresy 8h 33' 54'' + 25' 16'' + 2
55 73  Celi, Abe 22  Alecto Cycling Team 8h 36' 20'' + 27' 42'' + 2
56 191  Videira, Patrick 24  Fortuna-Maia 8h 36' 53'' + 28' 15'' + 5
57 182  Duarte, Francisco 20  Crédito Agrícola-Jorbi-A.. 8h 38' 00'' + 29' 22'' + 5
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media