Gylne Gutuer (1.2)

Results

#  Rider UCI code Age  Team Time Gap
1 45  Skjerping, Kristoffer NOR 1993-05-04 26  Uno-X Norwegian Developm.. 4h 10' 25''
2 73  Hulgaard, Morten DEN 1998-08-23 21  Team ColoQuick 4h 10' 25'' + 00' 00''
3 35  Meeus, Jordi BEL 1998-07-01 21  SEG Racing Academy 4h 10' 32'' + 00' 07''
4 74  Larsen, Niklas DEN 1997-03-22 22  Team ColoQuick 4h 10' 32'' + 00' 07''
5 12  Guldhammer, Rasmus DEN 1989-03-09 30  Team Waoo 4h 10' 32'' + 00' 07''
6 95  Vermeersch, Florian BEL 1999-03-12 20  Lotto-Soudal U23 4h 10' 32'' + 00' 07''
7 65  Hjemsæter, Olav NOR 1999-12-26 19  Team Coop 4h 10' 32'' + 00' 07''
8 201  Dversnes, Fredrik NOR 1997-03-20 22  Sandnes SK 4h 10' 33'' + 00' 08''
9 23  Norsgaard, Mathias DEN 1997-05-05 22  Riwal Readynez Cycling T.. 4h 10' 33'' + 00' 08''
10 43  Resell, Erik NOR 1996-09-28 22  Uno-X Norwegian Developm.. 4h 10' 33'' + 00' 08''
11 195  Skretteberg, Mathias NOR 2000-06-19 19  Team Ringeriks-Kraft U23 4h 10' 33'' + 00' 08''
12 66  Aasvold, Kristian NOR 1995-05-30 24  Team Coop 4h 10' 33'' + 00' 08''
13 61  Aalrust, Håkon NOR 1998-01-05 21  Team Coop 4h 10' 41'' + 00' 16''
14 14  Mortensen, Martin DEN 1984-11-05 34  Team Waoo 4h 10' 53'' + 00' 28''
15 132  Jensen, Frederik DEN 1999-01-09 20  Team OB Wiik-Dan Stillads 4h 10' 54'' + 00' 29''
16 6  Zijlaard, Maikel NED 1999-06-01 20  Hagens Berman Axeon 4h 10' 54'' + 00' 29''
17 56  Wærenskjold, Søren NOR 2000-03-12 19  Joker Fuel of Norway 4h 10' 54'' + 00' 29''
18 176  Wold, Marius NOR 1998-07-16 21  IK Hero Elite 4h 10' 54'' + 00' 29''
19 62  Bendixen, Louis DEN 1995-06-23 24  Team Coop 4h 10' 54'' + 00' 29''
20 246  Svendsen, Simen NOR 1999-03-08 20  Region TeVeBu 4h 10' 54'' + 00' 29''
21 152  Bruland, Eirik NOR 1995-02-20 24  Bygdø IL 4h 10' 54'' + 00' 29''
22 32  Hoole, Daan NED 1999-02-22 20  SEG Racing Academy 4h 10' 55'' + 00' 30''
23 91  Jacobs, Johan SUI 1997-03-01 22  Lotto-Soudal U23 4h 10' 55'' + 00' 30''
24 41  Hvideberg, Jonas NOR 1999-02-09 20  Uno-X Norwegian Developm.. 4h 10' 55'' + 00' 30''
25 42  Kulset, Kristian NOR 1995-10-01 23  Uno-X Norwegian Developm.. 4h 10' 56'' + 00' 31''
26 15  Schultz, Jesper DEN 1996-02-27 23  Team Waoo 4h 10' 56'' + 00' 31''
27 94  Van Gils, Maxim BEL 1999-11-25 19  Lotto-Soudal U23 4h 10' 58'' + 00' 33''
28 76  Pallesen, Jeppe DEN 1997-07-17 22  Team ColoQuick 4h 10' 58'' + 00' 33''
29 52  Lukkedahl, Øivind NOR 1994-06-19 25  Joker Fuel of Norway 4h 11' 22'' + 00' 57''
30 54  Røinås, Fridtjof NOR 1994-08-02 25  Joker Fuel of Norway 4h 13' 13'' + 02' 48''
31 22  Hagen, Krister NOR 1989-01-12 30  Riwal Readynez Cycling T.. 4h 13' 20'' + 02' 55''
32 46  Urianstad, Martin NOR 1999-02-06 20  Uno-X Norwegian Developm.. 4h 13' 22'' + 02' 57''
33 55  Holstad, Ludvik NOR 1998-08-01 21  Joker Fuel of Norway 4h 15' 45'' + 05' 20''
34 156  Madsstuen, Asbjørn NOR 1995-03-10 24  Bygdø IL 4h 16' 46'' + 06' 21''
35 71  Johansen, Julius DEN 1999-09-13 19  Team ColoQuick 4h 17' 17'' + 06' 52''
36 31  Burger, Sven NED 1997-05-22 22  SEG Racing Academy 4h 18' 23'' + 07' 58''
37 92  Marit, Arne BEL 1999-01-21 20  Lotto-Soudal U23 4h 18' 23'' + 07' 58''
38 4  Rice, Michael AUS 1996-01-25 23  Hagens Berman Axeon 4h 18' 23'' + 07' 58''
39 196  Brynsrud, Magnus NOR 2000-12-14 18  Team Ringeriks-Kraft U23 4h 18' 23'' + 07' 58''
40 44  Saugstad, Lars NOR 1997-05-28 22  Uno-X Norwegian Developm.. 4h 18' 23'' + 07' 58''
41 106  Wright, Paul NZL 1998-02-03 21  Holdsworth-Zappi 4h 18' 23'' + 07' 58''
42 151  Breivold, Jon NOR 1995-02-19 24  Bygdø IL 4h 18' 23'' + 07' 58''
43 63  Blikra, Erlend NOR 1997-01-11 22  Team Coop 4h 18' 23'' + 07' 58''
44 141  Aasvang, Marius NOR 1992-08-14 27  Asker CK 4h 18' 23'' + 07' 58''
45 142  Buyle, Christian NOR 1999-05-04 20  Asker CK 4h 18' 23'' + 07' 58''
46 143  Fjellvåg, Asbjorn NOR 1992-10-08 26  Asker CK 4h 18' 23'' + 07' 58''
47 144  Holstad, Simon NOR 2000-04-27 19  Asker CK 4h 18' 23'' + 07' 58''
48 146  Wendelborg, Eirik NOR 1991-10-20 27  Asker CK 4h 18' 23'' + 07' 58''
49 154  Skalleberg, Sondre NOR 1994-03-19 25  Bygdø IL 4h 18' 23'' + 07' 58''
50 161  Dalland, Jonas NOR 1999-07-28 20  Glåmdal SK 4h 18' 23'' + 07' 58''
51 163  Ihle, Ådne NOR 1999-03-31 20  Glåmdal SK 4h 18' 23'' + 07' 58''
52 1  Brown, Jonathan USA 1997-04-20 22  Hagens Berman Axeon 4h 18' 23'' + 07' 58''
53 165  Sørensen, Petter NOR 1999-04-29 20  Glåmdal SK 4h 18' 23'' + 07' 58''
54 171  Klevgård, Kristian NOR 1993-09-15 25  IK Hero Elite 4h 18' 23'' + 07' 58''
55 172  Orset, Jonas NOR 1990-09-29 28  IK Hero Elite 4h 18' 23'' + 07' 58''
56 174  Strindin, Joachim NOR 1993-12-07 25  IK Hero Elite 4h 18' 23'' + 07' 58''
57 175  Sunquist, Mathias NOR 1996-04-15 23  IK Hero Elite 4h 18' 23'' + 07' 58''
58 53  Forfang, Ole NOR 1995-03-22 24  Joker Fuel of Norway 4h 18' 23'' + 07' 58''
59 181  Aulstad, Brage NOR 1998-03-21 21  Lillehammer CK 4h 18' 23'' + 07' 58''
60 182  Heldahl, Sebastian NOR 1999-02-20 20  Lillehammer CK 4h 18' 23'' + 07' 58''
61 186  Westad, Rasmus NOR 1999-09-20 19  Lillehammer CK 4h 18' 23'' + 07' 58''
62 111  Åleheim, Kim SWE 2000-05-01 19  MAIF Racing 4h 18' 23'' + 07' 58''
63 231  Ekren, Thomas NOR 1995-04-24 24  Region Midt 4h 18' 23'' + 07' 58''
64 114  Johansson, Albin SWE 2000-03-05 19  MAIF Racing 4h 18' 23'' + 07' 58''
65 115  Lord, Samuel SWE 1999-09-01 20  MAIF Racing 4h 18' 23'' + 07' 58''
66 116  Widén, Dennis SWE 1991-12-17 27  MAIF Racing 4h 18' 23'' + 07' 58''
67 232  Hordnes, Vegbjørn NOR 1993-04-11 26  Region Midt 4h 18' 23'' + 07' 58''
68 234  Rømuld, Odin NOR 1998-06-16 21  Region Midt 4h 18' 23'' + 07' 58''
69 241  Eide, Mikkel NOR 1999-03-11 20  Region TeVeBu 4h 18' 23'' + 07' 58''
70 242  Halvorsen, Erik NOR 1998-03-29 21  Region TeVeBu 4h 18' 23'' + 07' 58''
71 235  Sandberg, Bjørn NOR 1998-10-27 20  Region Midt 4h 18' 23'' + 07' 58''
72 244  Høvås, Kristian NOR 1999-11-07 19  Region TeVeBu 4h 18' 23'' + 07' 58''
73 252  Bjerkvik, Håkon NOR 2000-10-10 18  Region Vest 4h 18' 23'' + 07' 58''
74 253  Strand, Peder NOR 2000-01-10 19  Region Vest 4h 18' 23'' + 07' 58''
75 254  Litlere, Erlend NOR 2000-02-14 19  Region Vest 4h 18' 23'' + 07' 58''
76 224  Haugen, Ole NOR 1994-06-24 25  Region Øst 4h 18' 23'' + 07' 58''
77 226  Sunde, Jørgen NOR 1998-09-08 21  Region Øst 4h 18' 23'' + 07' 58''
78 191  Vabø, Tore NOR 1998-01-17 21  Team Ringeriks-Kraft U23 4h 18' 23'' + 07' 58''
79 192  Flotten, Øyvind NOR 1999-05-24 20  Team Ringeriks-Kraft U23 4h 18' 23'' + 07' 58''
80 193  Kulset, Magnus NOR 2000-08-18 19  Team Ringeriks-Kraft U23 4h 18' 23'' + 07' 58''
81 194  Frederiksen, Sondre NOR 1997-09-11 21  Team Ringeriks-Kraft U23 4h 18' 23'' + 07' 58''
82 24  Kron, Andreas DEN 1998-06-01 21  Riwal Readynez Cycling T.. 4h 18' 23'' + 07' 58''
83 202  Frafjord, Joakim NOR 2000-03-11 19  Sandnes SK 4h 18' 23'' + 07' 58''
84 203  Gilje, Tor NOR 1997-06-03 22  Sandnes SK 4h 18' 23'' + 07' 58''
85 204  Haakonsen, Amund NOR 2000-10-10 18  Sandnes SK 4h 18' 23'' + 07' 58''
86 205  Tallaksen, Leif NOR 1999-08-19 20  Sandnes SK 4h 18' 23'' + 07' 58''
87 206  Waage, Markus NOR 1996-05-01 23  Sandnes SK 4h 18' 23'' + 07' 58''
88 34  Krul, Wessel NED 2000-01-28 19  SEG Racing Academy 4h 18' 23'' + 07' 58''
89 81  Centrone, Ivan LUX 1995-09-17 23  Team Differdange-GeBa 4h 18' 23'' + 07' 58''
90 82  Franz, Toni GER 1997-01-05 22  Team Differdange-GeBa 4h 18' 23'' + 07' 58''
91 83  Kockelmann, Raphaël LUX 1999-05-10 20  Team Differdange-GeBa 4h 18' 23'' + 07' 58''
92 84  Mol, Wesley NED 1999-02-25 20  Team Differdange-GeBa 4h 18' 23'' + 07' 58''
93 86  Winter, Laurin GER 1996-09-04 23  Team Differdange-GeBa 4h 18' 23'' + 07' 58''
94 122  Broløs, Kristian DEN 1995-02-14 24  Team Herning CK Elite p/.. 4h 18' 23'' + 07' 58''
95 123  Albrechtsen, Christian DEN 1998-04-13 21  Team Herning CK Elite p/.. 4h 18' 23'' + 07' 58''
96 126  Ryttersgaard, Sebastian DEN 1999-12-22 19  Team Herning CK Elite p/.. 4h 18' 23'' + 07' 58''
97 133  Høiberg, Mads DEN 2000-06-22 19  Team OB Wiik-Dan Stillads 4h 18' 23'' + 07' 58''
98 135  Uhre, Frederik DEN 1999-05-07 20  Team OB Wiik-Dan Stillads 4h 18' 23'' + 07' 58''
99 13  Thomsen, Frederik DEN 2000-10-03 18  Team Waoo 4h 18' 23'' + 07' 58''
100 16  Frederiksen, Oliver DEN 2000-10-11 18  Team Waoo 4h 18' 23'' + 07' 58''
101 101  Burnett, Marcus GBR 1998-09-02 21  Holdsworth-Zappi 4h 18' 23'' + 07' 58''
102 103  McKibbin, Nic IRL 1998-06-07 21  Holdsworth-Zappi 4h 18' 23'' + 07' 58''
103 104  Tronstad, Karl NOR 1998-04-20 21  Holdsworth-Zappi 4h 18' 23'' + 07' 58''
104 105  Wood, Reece GBR 1998-05-28 21  Holdsworth-Zappi 4h 18' 23'' + 07' 58''
DNF 2  Egholm, Jakob DEN 1998-04-27 21  Hagens Berman Axeon
DNF 3  Garrison, Ian USA 1998-04-14 21  Hagens Berman Axeon
DNF 5  Vermaerke, Kevin USA 2000-10-16 18  Hagens Berman Axeon
DNF 11  Clemmensen, Silas DEN 1996-10-25 22  Team Waoo
DNF 21  Brøchner, Nicolai DEN 1993-07-04 26  Riwal Readynez Cycling T..
DNF 25  Magnusson, Kim SWE 1992-08-31 27  Riwal Readynez Cycling T..
DNF 26  Quaade, Rasmus DEN 1990-01-07 29  Riwal Readynez Cycling T..
DNF 33  Kooistra, Marten NED 1997-10-18 21  SEG Racing Academy
DNF 36  Schelling, Ide NED 1998-02-06 21  SEG Racing Academy
DNF 51  Dahl, Herman NOR 1993-11-24 25  Joker Fuel of Norway
DNF 64  Eriksson, Jacob SWE 1999-10-01 19  Team Coop
DNF 72  Hindsgaul, Jacob DEN 2000-07-14 19  Team ColoQuick
DNF 75  Price-Pejtersen, Johan DEN 1999-05-26 20  Team ColoQuick
DNF 85  Thill, Tom LUX 1990-03-31 29  Team Differdange-GeBa
DNF 93  Mertens, Julian BEL 1997-10-06 21  Lotto-Soudal U23
DNF 96  Grignard, Sébastien BEL 1999-04-29 20  Lotto-Soudal U23
DNF 112  Ahlsson, Jacob SWE 1998-08-03 21  MAIF Racing
DNF 113  Jagerstal, Niklas SWE 1999-07-27 20  MAIF Racing
DNF 121  Sørensen, Kristian DEN 1996-08-14 23  Team Herning CK Elite p/..
DNF 124  Løfstedt, Peter DEN 2000-08-09 19  Team Herning CK Elite p/..
DNF 125  Kristensen, Mads DEN 1998-01-26 21  Team Herning CK Elite p/..
DNF 134  Hansen, Marcus DEN 2000-08-25 19  Team OB Wiik-Dan Stillads
DNF 155  Cleve-Hansen, Erik NOR 1992-12-27 26  Bygdø IL
DNF 162  Hansen, Dan NOR 1988-08-08 31  Glåmdal SK
DNF 164  Rønning, Vebjørn NOR 1999-02-09 20  Glåmdal SK
DNF 183  Husom, Amund NOR 1998-02-04 21  Lillehammer CK
DNF 184  Sandvold, Carl-Martin NOR 1999-05-12 20  Lillehammer CK
DNF 185  Sekse, Runar NOR 1999-10-28 19  Lillehammer CK
DNF 211  Bekken, Jon NOR 1998-11-22 20  Tønsberg CK
DNF 212  Bergsjø, Christian NOR 2000-12-17 18  Tønsberg CK
DNF 213  Blålid, Marius NOR 1993-01-23 26  Tønsberg CK
DNF 214  Eikeland, Ken-Levi NOR 1994-10-09 24  Tønsberg CK
DNF 216  Solheim, Isak NOR 2000-04-06 19  Tønsberg CK
DNF 221  Glende, Mats NOR 1999-11-24 19  Region Øst
DNF 223  Hvideberg, Filip NOR 1999-02-09 20  Region Øst
DNF 225  Johannessen, Tobias NOR 1999-08-23 20  Region Øst
DNF 233  Bakken, Joakim NOR 1999-03-10 20  Region Midt
DNF 243  Haugsvær, Håvard NOR 1996-08-03 23  Region TeVeBu
DNF 245  Fjeldavlie, Jørn NOR 1963-11-02 55  Region TeVeBu
DNF 255  Vikestad, Vidar NOR 1997-06-28 22  Region Vest
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Team Coop 12h 31' 46'' 32
7 65  Hjemsæter, Olav 16 4h 10' 32''
12 66  Aasvold, Kristian 20 4h 10' 33''
13 61  Aalrust, Håkon 18 4h 10' 41''
2  Uno-X Norwegian Development .. 12h 31' 53'' 35
1 45  Skjerping, Kristoffer 22 4h 10' 25''
10 43  Resell, Erik 19 4h 10' 33''
24 41  Hvideberg, Jonas 16 4h 10' 55''
3  Team ColoQuick 12h 31' 55'' 34
2 73  Hulgaard, Morten 17 4h 10' 25''
4 74  Larsen, Niklas 18 4h 10' 32''
28 76  Pallesen, Jeppe 18 4h 10' 58''
4  Team Waoo 12h 32' 21'' 45
5 12  Guldhammer, Rasmus 26 4h 10' 32''
14 14  Mortensen, Martin 31 4h 10' 53''
26 15  Schultz, Jesper 19 4h 10' 56''
5  Lotto-Soudal U23 12h 32' 25'' 56
6 95  Vermeersch, Florian 16 4h 10' 32''
23 91  Jacobs, Johan 18 4h 10' 55''
27 94  Van Gils, Maxim 16 4h 10' 58''
6  Joker Fuel of Norway 12h 35' 29'' 76
17 56  Wærenskjold, Søren 15 4h 10' 54''
29 52  Lukkedahl, Øivind 21 4h 11' 22''
30 54  Røinås, Fridtjof 21 4h 13' 13''
7  SEG Racing Academy 12h 39' 50'' 61
3 35  Meeus, Jordi 17 4h 10' 32''
22 32  Hoole, Daan 16 4h 10' 55''
36 31  Burger, Sven 18 4h 18' 23''
8  Riwal Readynez Cycling Team 12h 42' 16'' 122
9 23  Norsgaard, Mathias 18 4h 10' 33''
31 22  Hagen, Krister 27 4h 13' 20''
82 24  Kron, Andreas 17 4h 18' 23''
9  Bygdø IL 12h 46' 03'' 97
21 152  Bruland, Eirik 20 4h 10' 54''
34 156  Madsstuen, Asbjørn 20 4h 16' 46''
42 151  Breivold, Jon 20 4h 18' 23''
10  Team Ringeriks-Kraft U23 12h 47' 19'' 128
11 195  Skretteberg, Mathias 15 4h 10' 33''
39 196  Brynsrud, Magnus 15 4h 18' 23''
78 191  Vabø, Tore 18 4h 18' 23''
11  Sandnes SK 12h 47' 19'' 175
8 201  Dversnes, Fredrik 18 4h 10' 33''
83 202  Frafjord, Joakim 15 4h 18' 23''
84 203  Gilje, Tor 18 4h 18' 23''
12  Hagens Berman Axeon 12h 47' 40'' 106
16 6  Zijlaard, Maikel 16 4h 10' 54''
38 4  Rice, Michael 19 4h 18' 23''
52 1  Brown, Jonathan 18 4h 18' 23''
13  IK Hero Elite 12h 47' 40'' 127
18 176  Wold, Marius 17 4h 10' 54''
54 171  Klevgård, Kristian 22 4h 18' 23''
55 172  Orset, Jonas 25 4h 18' 23''
14  Region TeVeBu 12h 47' 40'' 159
20 246  Svendsen, Simen 16 4h 10' 54''
69 241  Eide, Mikkel 16 4h 18' 23''
70 242  Halvorsen, Erik 17 4h 18' 23''
15  Team OB Wiik-Dan Stillads 12h 47' 40'' 210
15 132  Jensen, Frederik 17 4h 10' 54''
97 133  Høiberg, Mads 15 4h 18' 23''
98 135  Uhre, Frederik 16 4h 18' 23''
16  Asker CK 12h 55' 09'' 135
44 141  Aasvang, Marius 23 4h 18' 23''
45 142  Buyle, Christian 16 4h 18' 23''
46 143  Fjellvåg, Asbjorn 23 4h 18' 23''
17  Glåmdal SK 12h 55' 09'' 154
50 161  Dalland, Jonas 16 4h 18' 23''
51 163  Ihle, Ådne 16 4h 18' 23''
53 165  Sørensen, Petter 16 4h 18' 23''
18  Lillehammer CK 12h 55' 09'' 180
59 181  Aulstad, Brage 17 4h 18' 23''
60 182  Heldahl, Sebastian 16 4h 18' 23''
61 186  Westad, Rasmus 16 4h 18' 23''
19  MAIF Racing 12h 55' 09'' 191
62 111  Åleheim, Kim 15 4h 18' 23''
64 114  Johansson, Albin 15 4h 18' 23''
65 115  Lord, Samuel 16 4h 18' 23''
20  Region Midt 12h 55' 09'' 198
63 231  Ekren, Thomas 20 4h 18' 23''
67 232  Hordnes, Vegbjørn 22 4h 18' 23''
68 234  Rømuld, Odin 17 4h 18' 23''
21  Region Vest 12h 55' 09'' 222
73 252  Bjerkvik, Håkon 15 4h 18' 23''
74 253  Strand, Peder 16 4h 18' 23''
75 254  Litlere, Erlend 15 4h 18' 23''
22  Holdsworth-Zappi 12h 55' 09'' 244
41 106  Wright, Paul 17 4h 18' 23''
101 101  Burnett, Marcus 17 4h 18' 23''
102 103  McKibbin, Nic 17 4h 18' 23''
23  Team Differdange-GeBa 12h 55' 09'' 270
89 81  Centrone, Ivan 20 4h 18' 23''
90 82  Franz, Toni 19 4h 18' 23''
91 83  Kockelmann, Raphaël 16 4h 18' 23''
24  Team Herning CK Elite p/b Look 12h 55' 09'' 285
94 122  Broløs, Kristian 20 4h 18' 23''
95 123  Albrechtsen, Christian 17 4h 18' 23''
96 126  Ryttersgaard, Sebastian 16 4h 18' 23''


© Wijnreder Media