La Philippe Gilbert juniors (2.1)

Favorites  (based on results and thereby collected WM points in the 365 days prior to the start of the race)

#  Rider  Team WM points W GC PC MC SC YC
1  Walker, Zachary  Fensham Howes - Mas Des.. 150
1 - 1 - - -
2  Gruel, Thibaud  Cref Pays de la Loire 128
2 - - - - -
3  Sorensen, Anders  Team Mascot Workwear 125
- - - 1 - -
4  Vandenheede, Lars  Crabbe Toitures - CC Ch.. 87
2 - - 1 - 1
5  Place, Maxence  Sprint 2000 Charleroi A.. 82
3 - - - - -
6  De Clerck, Niels  Gaverzicht - BE - Okay 80
- - - - - -
7  Neele, Maurits  Willebrord Wil Vooruit 48
- - - - - -
8  Isidore, Noa  AG2R Citroën U19 Team 46
1 - 1 - - -
9  Duba, Maxime  Streetjump - À Bloc Dev.. 38
- - - - - -
10  Soenens, Viktor  Wielerclub Onder Ons - .. 30
- - - - - -
11  Hannes, Victor  Acrog - Tormans Balens BC 25
- - - - - -
"  Ven, Jarne van de  Zuid - Oost Nederland 25
- - - - - -
13  Pattinson, Tomos  Halesowen A & CC 23
- - - - - -
14  Pauwels, Thibaut  Gaverzicht - BE - Okay 20
- - - - - -
"  Rullier, Hans  Cref Pays de la Loire 20
- - - - - -
16  Widar, Jarno  Crabbe Toitures - CC Ch.. 16
2 - - - - -
17  Askey, Ben  Flanderscolor - Galloo .. 14
- - - - - -
18  Barusseau, Matheo  AG2R Citroën U19 Team 12
2 - - - - 1
"  Vaneeckhoutte, Victor  Crabbe Toitures - CC Ch.. 12
- - - - - -
20  Maciejewski, Szymon  SMS Swidnica 10
- - - - - -
"  Wiggins, Ben  Fensham Howes - Mas Des.. 10
- - - - - -
"  Delaunay, Estevan  AG2R Citroën U19 Team 10
2 - 1 - - -
23  Lykke, Frederik  Team Mascot Workwear 8
- - - - - -
"  Vanheacke, Arno  CT Luc Wallays 8
- - - - - -
"  Kulset, Johannes  Team NTG 8
- - - - - -
"  Joore, Wout  Zuid - Oost Nederland 8
- - - - - -
27  L'Hote, Antoine  Hauts-de-France 6
- - - - - -
28  Bergenholz, Malthe  Team Bach Advokater - F.. 4
- - - - - -
29  Lysgaard, Boas  Team Bach Advokater - F.. 2
1 - - - - -
30  Grenaae, Alfred  Herning CK Junior 1
- - - - - -
"  Dolven, Halvor  Team NTG 1
- - - - - -
"  Van Neste, Viggo  Gaverzicht - BE - Okay 1
- - - - - -
33  Darding, Dirk  Tigerr CT -
- - - - - -
"  Desmet, Tyler  Wielerclub Onder Ons - .. -
- - - - - -
"  Van Sanden, Kjell  Van Moer Logistics Cycl.. -
- - - - - -
"  Spiero, Tamar  Willebrord Wil Vooruit -
1 - - - - -
"  Listwon, Tomasz  SMS Swidnica -
- - - - - -
"  Bolle, Bert  CT Luc Wallays -
- - - - - -
"  Fabries, Hugo  Team 31 Specialized U19 -
- - - - - -
"  Wertz, Hugo  VC Ardennes -
- - - - - -
"  Nijenhuis, Sjoerd ten  Zuid - Oost Nederland -
- - - - - -
"  Van den Merssche, Warre  Avia - Rudyco - Janatra.. -
- - - - - -
"  Durand, Dorian  VC La Pomme Marseille -
- - - - - -
"  Fofonov, Artem  AG2R Citroën U19 Team -
- - - - - -
"  Declercq, Jean-Baptiste  Isorex Cycling Team -
- - - - - -
"  Charteau, Diego  Cref Pays de la Loire -
- - - - - -
"  Just, Frederik  Herning CK Junior -
- - - - - -
"  Bosch, Robbin  Maes CT Glabbeek -
- - - - - -
"  Vortkamp, Clemens  Flanderscolor - Galloo .. -
- - - - - -
"  Decomble, Maxime  VC La Pomme Marseille -
- - - 1 - 1
"  Lowagie, Arthur  IWG WAPI Cycling Team -
- - - - - -
"  Driesen, Niels  Acrog - Tormans Balens BC -
- - - - - -
"  Unwin, Luca  Fensham Howes - Mas Des.. -
- - - - - -
"  Dens, Stan  Brain² Olympia Tienen -
- - - - - -
"  Evertsen-Hegreberg, S..  Gaverzicht - BE - Okay -
- - - - - -
"  De Geeter, Jasper  Wielerclub Onder Ons - .. -
- - - - - -
"  Denolf, Yari  Avia - Rudyco - Janatra.. -
- - - - - -
"  Knudsen, Magnus  Team Bach Advokater - F.. -
- - - - - -
"  Neirinckx, Niels  Van Moer Logistics Cycl.. -
- - - - - -
"  De Valck, Asger  Van Moer Logistics Cycl.. -
- - - - - -
"  Craeynest, Tibe  Wielerclub Onder Ons - .. -
- - - - - -
"  Koning, Stef  Streetjump - À Bloc Dev.. -
- - - - - -
"  Guefveneu, Swann  Hauts-de-France -
- - - - - -
"  Eijsden, Bram van  Tigerr CT -
- - - - - -
"  De Graeve, Augustin  IWG WAPI Cycling Team -
- - - - - -
"  Tapiz, Hugo  VC La Pomme Marseille -
- - - - - -
"  Dingemans, Marijn  Willebrord Wil Vooruit -
- - - - - -
"  Lau, Gustav  Herning CK Junior -
- - - - - -
"  Vandenhende, Kobe  Isorex Cycling Team -
- - - - - -
"  Servranckx, Gauthier  CT Luc Wallays -
- - - - - -
"  Van der Bruggen, Arjen  Maes CT Glabbeek -
- - - - - -
"  Veslum, Sebastian  Team NTG -
- - - - - -
"  Wika-Czarnowski, Dawid  Flanderscolor - Galloo .. -
- - - - - -
"  Vuylsteke, Tom  Acrog - Tormans Balens BC -
- - - - - -
"  Venema, Lance  Streetjump - À Bloc Dev.. -
- - - - - -
"  Mainguenaud, Lucas  Cref Pays de la Loire -
2 - - - - -
"  Louis, Maxime  Hauts-de-France -
- - - - - -
"  Mary, Zander  Brain² Olympia Tienen -
- - - - - -
"  Meulen, Max van der  Willebrord Wil Vooruit -
9 - - 1 - -
"  Paulart, Adrien  IWG WAPI Cycling Team -
- - - - - -
"  Mahieu, Gregoire  VC La Pomme Marseille -
- - - - - -
"  Van Daele, Sil  Avia - Rudyco - Janatra.. -
- - - - - -
"  Lagrave, Dorian  Team 31 Specialized U19 -
- - - - - -
"  Teugels, Jef  Brain² Olympia Tienen -
- - - - - -
"  Beldon, Alex  Fensham Howes - Mas Des.. -
- - - - - -
"  Huising, Menno  Willebrord Wil Vooruit -
6 - - 1 - -
"  Reul, Aymane  Tigerr CT -
- - - - - -
"  Muryj, Antoni  SMS Swidnica -
- - - - - -
"  Delbarge, Victor  CT Luc Wallays -
- - - - - -
"  Biehl, Kevin  Team Mascot Workwear -
- - - - - -
"  De Maere, Arne  Avia - Rudyco - Janatra.. -
- - - - - -
"  Broekaert, Jelle  Wielerclub Onder Ons - .. -
- - - - - -
"  Sgarlata, Mathéo  VC Ardennes -
- - - - - -
"  Festino, Kylian  Team 31 Specialized U19 -
- - - - - -
"  Pouillard, Raphaël  Hauts-de-France -
- - - - - -
"  Sekse, Jorgen  Team NTG -
- - - - - -
"  Laverdeur, Johan  VC Ardennes -
- - - - - -
"  Giuliano, Dario  Team 31 Specialized U19 -
- - - - - -
"  Naessens, Henri  Crabbe Toitures - CC Ch.. -
- - - - - -
"  Verdonck, Wies  Gaverzicht - BE - Okay -
- - - - - -
"  Maertens, Thibo  Isorex Cycling Team -
- - - - - -
"  Krogh, Andreas  Team Mascot Workwear -
- - - - - -
"  Devry, Mats  Maes CT Glabbeek -
- - - - - -
"  Jowett, Lucas  Flanderscolor - Galloo .. -
- - - - - -
"  De Ceuster, Milan  Acrog - Tormans Balens BC -
- - - - - -
"  Werf, Sven van der  Streetjump - À Bloc Dev.. -
- - - - - -
"  Baart, Thomas  Van Moer Logistics Cycl.. -
- - - - - -
"  Revelj, Oskar  Flanderscolor - Galloo .. -
- - - - - -
"  Marut, Bartosz  SMS Swidnica -
- - - - - -
"  Schins, Jesper  Tigerr CT -
- - - - - -
"  Zahem, Mael  Hauts-de-France -
- - - - - -
"  Van Herck, Simon  Maes CT Glabbeek -
- - - - - -
"  Staes, Gibbe  Acrog - Tormans Balens BC -
- - - - - -
"  Bossen, Magne  Herning CK Junior -
- - - - - -
"  Viardot, Matteo  AG2R Citroën U19 Team -
- - - - - -
"  De Buysser, Quinten  Avia - Rudyco - Janatra.. -
- - - - - -
"  Graff, William  VC Ardennes -
- - - - - -
"  Bodet, Vincent  Team 31 Specialized U19 -
- - - - - -
"  Leenknegt, Yaurick  CT Luc Wallays -
- - - - - -
"  Zanden, Otto van  Streetjump - À Bloc Dev.. -
- - - - - -
"  Perto, Rasmus  Team Mascot Workwear -
- - - - - -
"  Lemperiere, Jules  Cref Pays de la Loire -
- - - - - -
"  Fonnesbech, Nicklas  Herning CK Junior -
- - - - - -
"  Bommel, Sep van  Tigerr CT -
- - - - - -
"  Wieczkowski, Pawel  SMS Swidnica -
- - - - - -
"  Hivart, Benjamin  VC La Pomme Marseille -
- - - - - -
"  Rex, Tim  IWG WAPI Cycling Team -
- - - - - -
"  Scully, Conal  Isorex Cycling Team -
- - - - - -
"  Sorli, Esteban  VC Ardennes -
- - - - - -
"  Van der Elst, Daan  Brain² Olympia Tienen -
- - - - - -
"  Dopchie, Oscar  Sprint 2000 Charleroi A.. -
- - - - - -
"  Blaesbjerg, Laurids  Team Bach Advokater - F.. -
- - - - - -
#  Rider  Team WM points W GC PC MC SC YC
1  Walker, Zachary  Fensham Howes - Mas Des.. 80
- - 1 - - -
2  Sorensen, Anders  Team Mascot Workwear 40
- - - 1 - -
"  Neele, Maurits  Willebrord Wil Vooruit 40
- - - - - -
4  Place, Maxence  Sprint 2000 Charleroi A.. 32
- - - - - -
5  Pattinson, Tomos  Halesowen A & CC 2
- - - - - -
#  Rider  Team WM points W GC PC MC SC YC
1  Gruel, Thibaud  Cref Pays de la Loire 119
1 - - - - -
2  Sorensen, Anders  Team Mascot Workwear 85
- - - 1 - -
3  Walker, Zachary  Fensham Howes - Mas Des.. 70
- - 1 - - -
4  Place, Maxence  Sprint 2000 Charleroi A.. 40
- - - - - -
5  Isidore, Noa  AG2R Citroën U19 Team 30
- - 1 - - -
6  Pattinson, Tomos  Halesowen A & CC 21
- - - - - -
7  Rullier, Hans  Cref Pays de la Loire 20
- - - - - -
8  Barusseau, Matheo  AG2R Citroën U19 Team 12
- - - - - 1
9  Maciejewski, Szymon  SMS Swidnica 10
- - - - - -
"  Delaunay, Estevan  AG2R Citroën U19 Team 10
- - 1 - - -
11  Kulset, Johannes  Team NTG 8
- - - - - -
"  Joore, Wout  Zuid - Oost Nederland 8
- - - - - -
13  L'Hote, Antoine  Hauts-de-France 6
- - - - - -
14  Dolven, Halvor  Team NTG 1
- - - - - -
#  Rider  Team WM points W GC PC MC SC YC
1  De Clerck, Niels  Gaverzicht - BE - Okay 80
- - - - - -
2  Vandenheede, Lars  Crabbe Toitures - CC Ch.. 75
1 - - 1 - 1
3  Duba, Maxime  Streetjump - À Bloc Dev.. 38
- - - - - -
4  Soenens, Viktor  Wielerclub Onder Ons - .. 30
- - - - - -
5  Hannes, Victor  Acrog - Tormans Balens BC 25
- - - - - -
6  Pauwels, Thibaut  Gaverzicht - BE - Okay 20
- - - - - -
7  Isidore, Noa  AG2R Citroën U19 Team 16
- - 1 - - -
8  Vaneeckhoutte, Victor  Crabbe Toitures - CC Ch.. 12
- - - - - -
9  Askey, Ben  Flanderscolor - Galloo .. 8
- - - - - -
"  Vanheacke, Arno  CT Luc Wallays 8
- - - - - -
11  Bergenholz, Malthe  Team Bach Advokater - F.. 4
- - - - - -
12  Van Neste, Viggo  Gaverzicht - BE - Okay 1
- - - - - -
#  Rider  Team WM points W GC PC MC SC YC
1  Ven, Jarne van de  Zuid - Oost Nederland 25
- - - - - -
2  Widar, Jarno  Crabbe Toitures - CC Ch.. 16
- - - - - -
3  Vandenheede, Lars  Crabbe Toitures - CC Ch.. 12
- - - 1 - 1
4  Place, Maxence  Sprint 2000 Charleroi A.. 10
- - - - - -
"  Wiggins, Ben  Fensham Howes - Mas Des.. 10
- - - - - -
6  Gruel, Thibaud  Cref Pays de la Loire 9
- - - - - -
7  Neele, Maurits  Willebrord Wil Vooruit 8
- - - - - -
8  Askey, Ben  Flanderscolor - Galloo .. 6
- - - - - -
9  Lysgaard, Boas  Team Bach Advokater - F.. 2
- - - - - -
#  Rider  Team WM points W GC PC MC SC YC
1  Lykke, Frederik  Team Mascot Workwear 8
- - - - - -
2  Grenaae, Alfred  Herning CK Junior 1
- - - - - -


© Wijnreder Media