Saint-Affrique - Cazouls-lès-Béziers (187.0 km)

Route

 1 August 2020
 Profile  Intermediate stage
 Start  Saint-Affrique
 Finish  Cazouls-lès-Béziers
 Distance  187.0 km  (116.2 mi)
 Speed  40.800 km/h  (25.352 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 1
 Coquard, Bryan (BVC) 4h 34' 50''
 Coquard, Bryan (BVC) 20 points
 Kron, Andreas (RIW) 10 points
 Kron, Andreas (RIW) 4h 34' 59''
 Ag2r La Mondiale 13h 45' 00''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 31  Coquard, Bryan 28  B&B Hôtels - Vital C.. 4h 35' 00'' - 10'' 1 1 - -
2 41  Viviani, Elia 31  Cofidis + 00' 00'' - 06'' 2 2 - -
3 163  Colbrelli, Sonny 30  Bahrain - McLaren + 00' 00'' - 04'' 4 3 - -
4 105  Pasqualon, Andrea 32  Circus - Wanty Gobert + 00' 00'' 6 4 - -
5 16  Venturini, Clément 26  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 7 5 - -
6 1  Bernal, Egan 23  Team Ineos + 00' 00'' 8 7 - 2
7 181  Černý, Josef 27  CCC Team + 00' 00'' 9 8 - -
8 11  Bardet, Romain 29  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 10 9 - -
9 97  Maldonado, Anthony 29  St Michel - Auber 93 + 00' 00'' 11 10 - -
10 193  Lijke, Nick van der v.. 28  Riwal Readynez Cycling T.. + 00' 00'' 12 11 - -
11 81  Calmejane, Lilian 27  Total Direct Energie + 00' 00'' 3 6 3 -
12 92  Maurelet, Flavien 29  St Michel - Auber 93 + 00' 00'' 13 12 - -
13 135  De Witte, Mathias 27  Natura4Ever - Roubaix Li.. + 00' 00'' 14 14 - -
14 14  Gallopin, Tony 32  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 15 16 - -
15 147  Bravo, Garikoitz 31  Euskaltel - Euskadi + 00' 00'' 16 18 - -
16 174  Eg, Niklas 25  Trek - Segafredo + 00' 00'' 17 - - 3
17 176  Mollema, Bauke 33  Trek - Segafredo + 00' 00'' 18 - - -
18 202  Márquez, Martí 24  Equipo Kern Pharma + 00' 00'' 19 - 2 4
19 121  Garcia, Jhojan 22  Caja Rural - Seguros RGA + 00' 00'' 20 - - 5
20 132  Ferasse, Thibault 25  Natura4Ever - Roubaix Li.. + 00' 00'' 21 - - -
21 185  Masnada, Fausto 26  CCC Team + 00' 00'' 22 - - -
22 201  Moreno, Iván 24  Equipo Kern Pharma + 00' 00'' 23 - - 6
23 146  Bou, Joan 23  Euskaltel - Euskadi + 00' 00'' 24 - - 7
24 71  Barguil, Warren 28  Team Arkéa - Samsic + 00' 00'' 25 - - -
25 15  Latour, Pierre 26  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 26 - - -
26 103  Eiking, Odd 25  Circus - Wanty Gobert + 00' 00'' 27 - - -
27 154  Gonçalves, José 31  Nippo Delko Provence + 00' 00'' 28 - - -
28 24  Monaco, Alessandro 22  Bardiani - CSF - Faizanè + 00' 00'' 29 - - 8
29 164  Davies, Scott 24  Bahrain - McLaren + 00' 00'' 30 - - 9
30 156  Trarieux, Julien 27  Nippo Delko Provence + 00' 00'' 31 - - -
31 207  López, Jordi 21  Equipo Kern Pharma + 00' 00'' 32 - - 10
32 65  Vlasov, Aleksandr 24  Astana Pro Team + 00' 00'' 33 - - 11
33 21  Carboni, Giovanni 24  Bardiani - CSF - Faizanè + 00' 00'' 34 - - 12
34 106  Petilli, Simone 27  Circus - Wanty Gobert + 00' 00'' 35 - - -
35 172  Bernard, Julien 28  Trek - Segafredo + 00' 00'' 36 - - -
36 5  Geoghegan Hart, Tao 25  Team Ineos + 00' 00'' 37 - - 13
37 26  Senni, Manuel 28  Bardiani - CSF - Faizanè + 00' 00'' 38 - - -
38 204  Bouzas, Martín 22  Equipo Kern Pharma + 00' 00'' 39 - - 14
39 133  Idjouadienne, Pierre 24  Natura4Ever - Roubaix Li.. + 00' 00'' 40 - - 15
40 6  Sivakov, Pavel 23  Team Ineos + 00' 00'' 41 - - 16
41 33  Barthe, Cyril 24  B&B Hôtels - Vital C.. + 00' 00'' 42 - - 17
42 75  Swift, Connor 24  Team Arkéa - Samsic + 00' 00'' 43 - - 18
43 35  Debusschere, Jens 30  B&B Hôtels - Vital C.. + 00' 00'' 44 - - -
44 177  Ries, Michel 22  Trek - Segafredo + 00' 00'' 45 - - 19
45 66  Sánchez, Luis León 36  Astana Pro Team + 00' 00'' 46 - - -
46 17  Vuillermoz, Alexis 32  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 47 - - -
47 155  Rochas, Rémy 24  Nippo Delko Provence + 00' 00'' 48 - - 20
48 205  Ruiz, Ibon 21  Equipo Kern Pharma + 00' 00'' 49 - - 21
49 101  Bellicaud, Jérémy 22  Circus - Wanty Gobert + 00' 00'' 50 - - 22
50 157  Combaud, Romain 29  Nippo Delko Provence + 00' 00'' 51 - - -
51 112  Engelen, Adne van van 27  Bike Aid + 00' 00'' 52 - - -
52 117  Dombrowski, Frederik 28  Bike Aid + 00' 00'' 53 - - -
53 13  Chérel, Mikaël 34  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 54 - - -
54 165  Inkelaar, Kevin 23  Bahrain - McLaren + 00' 00'' 55 - - 23
55 144  Azurmendi, Ibai 24  Euskaltel - Euskadi + 00' 00'' 56 - - 24
56 72  Bouet, Maxime 33  Team Arkéa - Samsic + 00' 00'' 57 - - -
57 57  Reichenbach, Sébastien 31  Groupama - FDJ + 00' 00'' 58 - - -
58 166  Pernsteiner, Hermann 29  Bahrain - McLaren + 00' 00'' 59 - - -
59 12  Cosnefroy, Benoît 24  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 60 - - 25
60 171  Porte, Richie 35  Trek - Segafredo + 00' 00'' 61 - - -
61 61  López, Miguel Ángel 26  Astana Pro Team + 00' 00'' 62 - - -
62 167  Valls, Rafael 33  Bahrain - McLaren + 00' 00'' 63 - - -
63 91  Guillonnet, Adrien 26  St Michel - Auber 93 + 00' 00'' 64 - - -
64 203  Parra, José Félix 23  Equipo Kern Pharma + 00' 00'' 65 - - 26
65 162  Buitrago, Santiago 20  Bahrain - McLaren + 00' 00'' 66 - - 27
66 187  Zimmermann, Georg 22  CCC Team + 00' 00'' 67 - - 28
67 145  Iturria, Mikel 28  Euskaltel - Euskadi + 00' 00'' 68 - - -
68 183  Rosskopf, Joey 30  CCC Team + 00' 00'' 69 - - -
69 62  Bohórquez, Hernando 28  Astana Pro Team + 00' 00'' 70 - - -
70 116  Bergström, Erik 20  Bike Aid + 00' 00'' 71 - - 29
71 124  Cuadros, Álvaro 25  Caja Rural - Seguros RGA + 00' 00'' 72 - - 30
72 46  Sabatini, Fabio 35  Cofidis + 00' 00'' 73 - - -
73 2  Froome, Chris 35  Team Ineos + 00' 00'' 74 - - -
74 194  Kron, Andreas 22  Riwal Readynez Cycling T.. + 00' 00'' 5 17 1 1
75 4  Castroviejo, Jonathan 33  Team Ineos + 00' 00'' 75 - - -
76 74  Ledanois, Kévin 27  Team Arkéa - Samsic + 00' 00'' 76 - - -
77 3  Amador, Andrey 33  Team Ineos + 00' 00'' 77 - - -
78 123  Amézqueta, Julen 26  Caja Rural - Seguros RGA + 00' 00'' 78 - - -
79 182  Pałuta, Michał 24  CCC Team + 00' 00'' 79 - - 31
80 25  Orsini, Umberto 25  Bardiani - CSF - Faizanè + 00' 00'' 80 - - -
81 7  Baarle, Dylan van van 28  Team Ineos + 00' 00'' 81 - - -
82 131  Antomarchi, Julien 36  Natura4Ever - Roubaix Li.. + 00' 00'' 82 - - -
83 63  Fraile, Omar 30  Astana Pro Team + 00' 00'' 83 - - -
84 122  Bagües, Aritz 30  Caja Rural - Seguros RGA + 00' 00'' 84 - - -
85 125  Malucelli, Matteo 26  Caja Rural - Seguros RGA + 00' 00'' 85 - - -
86 175  Elissonde, Kenny 29  Trek - Segafredo + 00' 00'' 86 - - -
87 161  Battaglin, Enrico 30  Bahrain - McLaren + 00' 00'' 87 - - -
88 32  Backaert, Frederik 30  B&B Hôtels - Vital C.. + 01' 38'' 101 - - -
89 67  Tejada, Harold 23  Astana Pro Team + 00' 00'' 88 - - 32
90 102  De Gendt, Aimé 26  Circus - Wanty Gobert + 01' 46'' 102 - - -
91 56  Madouas, Valentin 24  Groupama - FDJ + 00' 00'' 89 - - 33
92 51  Pinot, Thibaut 30  Groupama - FDJ + 00' 00'' 90 - - -
93 54  Ladagnous, Matthieu 35  Groupama - FDJ + 00' 00'' 91 - - -
94 52  Armirail, Bruno 26  Groupama - FDJ + 01' 56'' 103 - - -
95 64  Kudus, Merhawi 26  Astana Pro Team + 00' 00'' 92 - - -
96 87  Turgis, Anthony 26  Total Direct Energie + 00' 00'' 93 - - -
97 126  González, David 24  Caja Rural - Seguros RGA + 00' 00'' 94 - - 34
98 82  Bonifazio, Niccolò 26  Total Direct Energie + 00' 00'' 95 - - -
99 192  Lisson, Christoffer 24  Riwal Readynez Cycling T.. + 00' 00'' 96 - - 35
100 77  Welten, Bram 23  Team Arkéa - Samsic + 00' 00'' 97 - - 36
101 195  Vinjebo, Emil 26  Riwal Readynez Cycling T.. + 00' 00'' 98 - - -
102 44  Laporte, Christophe 27  Cofidis + 04' 26'' 104 - - -
103 196  Havik, Piotr 26  Riwal Readynez Cycling T.. + 00' 00'' 99 - - -
104 42  Consonni, Simone 25  Cofidis + 06' 49'' 105 - - -
105 47  Vanbilsen, Kenneth 30  Cofidis + 10' 12'' 108 - - -
106 43  Mathis, Marco 26  Cofidis + 10' 12'' 109 - - -
107 36  Morice, Julien 29  B&B Hôtels - Vital C.. + 10' 12'' 110 - - -
108 27  Zana, Filippo 21  Bardiani - CSF - Faizanè + 10' 12'' 111 - - 38
109 86  Soupe, Geoffrey 32  Total Direct Energie + 10' 12'' 112 - - -
110 95  Hurel, Tony 32  St Michel - Auber 93 + 10' 12'' 113 - - -
111 93  Paillot, Yoann 29  St Michel - Auber 93 + 10' 12'' 114 - - -
112 173  Clarke, Will 35  Trek - Segafredo + 10' 12'' 115 - - -
113 111  Höller, Nikodemus 29  Bike Aid + 10' 12'' 116 - - -
114 115  Rooij, Jesse de de 21  Bike Aid + 10' 12'' 117 - - 39
115 113  Carstensen, Lucas 26  Bike Aid + 10' 12'' 118 - - -
153  Beppu, Fumiyuki 37  Nippo Delko Provence + 10' 12'' 119 - - -
117 107  Delacroix, Théo 21  Circus - Wanty Gobert + 10' 12'' 106 15 4 37
118 53  Duchesne, Antoine 28  Groupama - FDJ + 10' 12'' 120 - - -
119 23  Lonardi, Giovanni 23  Bardiani - CSF - Faizanè + 10' 12'' 121 - - 40
120 76  Riou, Alan 23  Team Arkéa - Samsic + 10' 12'' 122 - - 41
121 104  Evans, Alex 23  Circus - Wanty Gobert + 10' 12'' 123 - - 42
122 127  Sáez, Héctor 26  Caja Rural - Seguros RGA + 10' 12'' 124 - - -
123 142  Cuadrado, Unai 22  Euskaltel - Euskadi + 10' 12'' 125 - - 43
124 152  Šiškevičius, Evaldas 31  Nippo Delko Provence + 10' 12'' 126 - - -
125 96  Louvet, Louis 23  St Michel - Auber 93 + 10' 12'' 127 - - 44
126 206  Araiz, Sergio 22  Equipo Kern Pharma + 10' 12'' 128 - - 45
127 141  Angulo, Antonio 28  Euskaltel - Euskadi + 10' 12'' 107 13 5 -
128 55  Ludvigsson, Tobias 29  Groupama - FDJ + 13' 23'' 129 - - -
129 186  Wiśniowski, Łukasz 28  CCC Team + 13' 23'' 130 - - -
130 197  Kleijn, Arvid de de 26  Riwal Readynez Cycling T.. + 13' 23'' 131 - - -
131 34  Cam, Maxime 28  B&B Hôtels - Vital C.. + 16' 54'' 132 - - -
132 73  Guernalec, Thibault 23  Team Arkéa - Samsic + 16' 54'' 133 - - 46
133 134  Leroux, Samuel 25  Natura4Ever - Roubaix Li.. + 16' 54'' 134 - - -
134 143  Zhigunov, Dzmitry 24  Euskaltel - Euskadi + 16' 54'' 135 - - 47
135 45  Lemoine, Cyril 37  Cofidis + 16' 54'' 136 - - -
136 37  Réza, Kévin 32  B&B Hôtels - Vital C.. + 16' 54'' 137 - - -
137 184  Van Keirsbulck, Guill.. 29  CCC Team + 24' 44'' 138 - - -
138 191  Jensen, August 28  Riwal Readynez Cycling T.. + 24' 44'' 139 - - -
139 22  Benfatto, Marco 32  Bardiani - CSF - Faizanè + 24' 44'' 140 - - -
140 84  Petit, Adrien 29  Total Direct Energie + 24' 44'' 141 - - -
141 94  Niekerk, Morné van van 24  St Michel - Auber 93 + 24' 54'' 142 - - 48
142 136  Vermeulen, Emiel 27  Natura4Ever - Roubaix Li.. + 24' 55'' 143 - - -
143 83  Cabot, Jérémy 29  Total Direct Energie + 24' 55'' 144 - - -
144 85  Simon, Julien 34  Total Direct Energie + 00' 00'' 100 - - -
DNF 114  Schnapka, Matthias 40  Bike Aid
DNF 137  Levasseur, Jordan 25  Natura4Ever - Roubaix Li..
DNF 151  Grosu, Eduard 27  Nippo Delko Provence
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Ag2r La Mondiale 13h 45' 00'' 27 1
5 16  Venturini, Clément 26 4h 35' 00''
8 11  Bardet, Romain 29 4h 35' 00''
14 14  Gallopin, Tony 32 4h 35' 00''
2  Circus - Wanty Gobert 13h 45' 00'' 64 2
4 105  Pasqualon, Andrea 32 4h 35' 00''
26 103  Eiking, Odd 25 4h 35' 00''
34 106  Petilli, Simone 27 4h 35' 00''
3  Trek - Segafredo 13h 45' 00'' 68 3
16 174  Eg, Niklas 25 4h 35' 00''
17 176  Mollema, Bauke 33 4h 35' 00''
35 172  Bernard, Julien 28 4h 35' 00''
4  Equipo Kern Pharma 13h 45' 00'' 71 4
18 202  Márquez, Martí 24 4h 35' 00''
22 201  Moreno, Iván 24 4h 35' 00''
31 207  López, Jordi 21 4h 35' 00''
5  Natura4Ever - Roubaix Lille .. 13h 45' 00'' 72 5
13 135  De Witte, Mathias 27 4h 35' 00''
20 132  Ferasse, Thibault 25 4h 35' 00''
39 133  Idjouadienne, Pierre 24 4h 35' 00''
6  Team Ineos 13h 45' 00'' 82 6
6 1  Bernal, Egan 23 4h 35' 00''
36 5  Geoghegan Hart, Tao 25 4h 35' 00''
40 6  Sivakov, Pavel 23 4h 35' 00''
7  St Michel - Auber 93 13h 45' 00'' 84 7
9 97  Maldonado, Anthony 29 4h 35' 00''
12 92  Maurelet, Flavien 29 4h 35' 00''
63 91  Guillonnet, Adrien 26 4h 35' 00''
8  B&B Hôtels - Vital Concept 13h 45' 00'' 85 8
1 31  Coquard, Bryan 28 4h 35' 00''
41 33  Barthe, Cyril 24 4h 35' 00''
43 35  Debusschere, Jens 30 4h 35' 00''
9  Bahrain - McLaren 13h 45' 00'' 86 9
3 163  Colbrelli, Sonny 30 4h 35' 00''
29 164  Davies, Scott 24 4h 35' 00''
54 165  Inkelaar, Kevin 23 4h 35' 00''
10  Euskaltel - Euskadi 13h 45' 00'' 93 10
15 147  Bravo, Garikoitz 31 4h 35' 00''
23 146  Bou, Joan 23 4h 35' 00''
55 144  Azurmendi, Ibai 24 4h 35' 00''
11  CCC Team 13h 45' 00'' 94 11
7 181  Černý, Josef 27 4h 35' 00''
21 185  Masnada, Fausto 26 4h 35' 00''
66 187  Zimmermann, Georg 22 4h 35' 00''
12  Bardiani - CSF - Faizanè 13h 45' 00'' 98 12
28 24  Monaco, Alessandro 22 4h 35' 00''
33 21  Carboni, Giovanni 24 4h 35' 00''
37 26  Senni, Manuel 28 4h 35' 00''
13  Nippo Delko Provence 13h 45' 00'' 104 13
27 154  Gonçalves, José 31 4h 35' 00''
30 156  Trarieux, Julien 27 4h 35' 00''
47 155  Rochas, Rémy 24 4h 35' 00''
14  Team Arkéa - Samsic 13h 45' 00'' 122 14
24 71  Barguil, Warren 28 4h 35' 00''
42 75  Swift, Connor 24 4h 35' 00''
56 72  Bouet, Maxime 33 4h 35' 00''
15  Astana Pro Team 13h 45' 00'' 138 15
32 65  Vlasov, Aleksandr 24 4h 35' 00''
45 66  Sánchez, Luis León 36 4h 35' 00''
61 61  López, Miguel Ángel 26 4h 35' 00''
16  Caja Rural - Seguros RGA 13h 45' 00'' 168 16
19 121  Garcia, Jhojan 22 4h 35' 00''
71 124  Cuadros, Álvaro 25 4h 35' 00''
78 123  Amézqueta, Julen 26 4h 35' 00''
17  Bike Aid 13h 45' 00'' 173 17
51 112  Engelen, Adne van 27 4h 35' 00''
52 117  Dombrowski, Frederik 28 4h 35' 00''
70 116  Bergström, Erik 20 4h 35' 00''
18  Riwal Readynez Cycling Team 13h 45' 00'' 183 18
10 193  Lijke, Nick van der 28 4h 35' 00''
74 194  Kron, Andreas 22 4h 35' 00''
99 192  Lisson, Christoffer 24 4h 35' 00''
19  Total Direct Energie 13h 45' 00'' 205 19
11 81  Calmejane, Lilian 27 4h 35' 00''
96 87  Turgis, Anthony 26 4h 35' 00''
98 82  Bonifazio, Niccolò 26 4h 35' 00''
20  Groupama - FDJ 13h 45' 00'' 240 20
57 57  Reichenbach, Sébastien 31 4h 35' 00''
91 56  Madouas, Valentin 24 4h 35' 00''
92 51  Pinot, Thibaut 30 4h 35' 00''
21  Cofidis 13h 49' 26'' 176 21
2 41  Viviani, Elia 31 4h 35' 00''
72 46  Sabatini, Fabio 35 4h 35' 00''
102 44  Laporte, Christophe 27 4h 39' 26''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 31  Coquard, Bryan 28  B&B Hôtels - Vital C.. 4h 34' 50''
2 41  Viviani, Elia 31  Cofidis 4h 34' 54'' + 00' 04''
3 81  Calmejane, Lilian 27  Total Direct Energie 4h 34' 55'' + 00' 05''
4 163  Colbrelli, Sonny 30  Bahrain - McLaren 4h 34' 56'' + 00' 06''
5 194  Kron, Andreas 22  Riwal Readynez Cycling T.. 4h 34' 59'' + 00' 09''
6 105  Pasqualon, Andrea 32  Circus - Wanty Gobert 4h 35' 00'' + 00' 10''
7 16  Venturini, Clément 26  Ag2r La Mondiale 4h 35' 00'' + 00' 10''
8 1  Bernal, Egan 23  Team Ineos 4h 35' 00'' + 00' 10''
9 181  Černý, Josef 27  CCC Team 4h 35' 00'' + 00' 10''
10 11  Bardet, Romain 29  Ag2r La Mondiale 4h 35' 00'' + 00' 10''
11 97  Maldonado, Anthony 29  St Michel - Auber 93 4h 35' 00'' + 00' 10''
12 193  Lijke, Nick van der 28  Riwal Readynez Cycling T.. 4h 35' 00'' + 00' 10''
13 92  Maurelet, Flavien 29  St Michel - Auber 93 4h 35' 00'' + 00' 10''
14 135  De Witte, Mathias 27  Natura4Ever - Roubaix Li.. 4h 35' 00'' + 00' 10''
15 14  Gallopin, Tony 32  Ag2r La Mondiale 4h 35' 00'' + 00' 10''
16 147  Bravo, Garikoitz 31  Euskaltel - Euskadi 4h 35' 00'' + 00' 10''
17 174  Eg, Niklas 25  Trek - Segafredo 4h 35' 00'' + 00' 10''
18 176  Mollema, Bauke 33  Trek - Segafredo 4h 35' 00'' + 00' 10''
19 202  Márquez, Martí 24  Equipo Kern Pharma 4h 35' 00'' + 00' 10''
20 121  Garcia, Jhojan 22  Caja Rural - Seguros RGA 4h 35' 00'' + 00' 10''
21 132  Ferasse, Thibault 25  Natura4Ever - Roubaix Li.. 4h 35' 00'' + 00' 10''
22 185  Masnada, Fausto 26  CCC Team 4h 35' 00'' + 00' 10''
23 201  Moreno, Iván 24  Equipo Kern Pharma 4h 35' 00'' + 00' 10''
24 146  Bou, Joan 23  Euskaltel - Euskadi 4h 35' 00'' + 00' 10''
25 71  Barguil, Warren 28  Team Arkéa - Samsic 4h 35' 00'' + 00' 10''
26 15  Latour, Pierre 26  Ag2r La Mondiale 4h 35' 00'' + 00' 10''
27 103  Eiking, Odd 25  Circus - Wanty Gobert 4h 35' 00'' + 00' 10''
28 154  Gonçalves, José 31  Nippo Delko Provence 4h 35' 00'' + 00' 10''
29 24  Monaco, Alessandro 22  Bardiani - CSF - Faizanè 4h 35' 00'' + 00' 10''
30 164  Davies, Scott 24  Bahrain - McLaren 4h 35' 00'' + 00' 10''
31 156  Trarieux, Julien 27  Nippo Delko Provence 4h 35' 00'' + 00' 10''
32 207  López, Jordi 21  Equipo Kern Pharma 4h 35' 00'' + 00' 10''
33 65  Vlasov, Aleksandr 24  Astana Pro Team 4h 35' 00'' + 00' 10''
34 21  Carboni, Giovanni 24  Bardiani - CSF - Faizanè 4h 35' 00'' + 00' 10''
35 106  Petilli, Simone 27  Circus - Wanty Gobert 4h 35' 00'' + 00' 10''
36 172  Bernard, Julien 28  Trek - Segafredo 4h 35' 00'' + 00' 10''
37 5  Geoghegan Hart, Tao 25  Team Ineos 4h 35' 00'' + 00' 10''
38 26  Senni, Manuel 28  Bardiani - CSF - Faizanè 4h 35' 00'' + 00' 10''
39 204  Bouzas, Martín 22  Equipo Kern Pharma 4h 35' 00'' + 00' 10''
40 133  Idjouadienne, Pierre 24  Natura4Ever - Roubaix Li.. 4h 35' 00'' + 00' 10''
41 6  Sivakov, Pavel 23  Team Ineos 4h 35' 00'' + 00' 10''
42 33  Barthe, Cyril 24  B&B Hôtels - Vital C.. 4h 35' 00'' + 00' 10''
43 75  Swift, Connor 24  Team Arkéa - Samsic 4h 35' 00'' + 00' 10''
44 35  Debusschere, Jens 30  B&B Hôtels - Vital C.. 4h 35' 00'' + 00' 10''
45 177  Ries, Michel 22  Trek - Segafredo 4h 35' 00'' + 00' 10''
46 66  Sánchez, Luis León 36  Astana Pro Team 4h 35' 00'' + 00' 10''
47 17  Vuillermoz, Alexis 32  Ag2r La Mondiale 4h 35' 00'' + 00' 10''
48 155  Rochas, Rémy 24  Nippo Delko Provence 4h 35' 00'' + 00' 10''
49 205  Ruiz, Ibon 21  Equipo Kern Pharma 4h 35' 00'' + 00' 10''
50 101  Bellicaud, Jérémy 22  Circus - Wanty Gobert 4h 35' 00'' + 00' 10''
51 157  Combaud, Romain 29  Nippo Delko Provence 4h 35' 00'' + 00' 10''
52 112  Engelen, Adne van 27  Bike Aid 4h 35' 00'' + 00' 10''
53 117  Dombrowski, Frederik 28  Bike Aid 4h 35' 00'' + 00' 10''
54 13  Chérel, Mikaël 34  Ag2r La Mondiale 4h 35' 00'' + 00' 10''
55 165  Inkelaar, Kevin 23  Bahrain - McLaren 4h 35' 00'' + 00' 10''
56 144  Azurmendi, Ibai 24  Euskaltel - Euskadi 4h 35' 00'' + 00' 10''
57 72  Bouet, Maxime 33  Team Arkéa - Samsic 4h 35' 00'' + 00' 10''
58 57  Reichenbach, Sébastien 31  Groupama - FDJ 4h 35' 00'' + 00' 10''
59 166  Pernsteiner, Hermann 29  Bahrain - McLaren 4h 35' 00'' + 00' 10''
60 12  Cosnefroy, Benoît 24  Ag2r La Mondiale 4h 35' 00'' + 00' 10''
61 171  Porte, Richie 35  Trek - Segafredo 4h 35' 00'' + 00' 10''
62 61  López, Miguel Ángel 26  Astana Pro Team 4h 35' 00'' + 00' 10''
63 167  Valls, Rafael 33  Bahrain - McLaren 4h 35' 00'' + 00' 10''
64 91  Guillonnet, Adrien 26  St Michel - Auber 93 4h 35' 00'' + 00' 10''
65 203  Parra, José Félix 23  Equipo Kern Pharma 4h 35' 00'' + 00' 10''
66 162  Buitrago, Santiago 20  Bahrain - McLaren 4h 35' 00'' + 00' 10''
67 187  Zimmermann, Georg 22  CCC Team 4h 35' 00'' + 00' 10''
68 145  Iturria, Mikel 28  Euskaltel - Euskadi 4h 35' 00'' + 00' 10''
69 183  Rosskopf, Joey 30  CCC Team 4h 35' 00'' + 00' 10''
70 62  Bohórquez, Hernando 28  Astana Pro Team 4h 35' 00'' + 00' 10''
71 116  Bergström, Erik 20  Bike Aid 4h 35' 00'' + 00' 10''
72 124  Cuadros, Álvaro 25  Caja Rural - Seguros RGA 4h 35' 00'' + 00' 10''
73 46  Sabatini, Fabio 35  Cofidis 4h 35' 00'' + 00' 10''
74 2  Froome, Chris 35  Team Ineos 4h 35' 00'' + 00' 10''
75 4  Castroviejo, Jonathan 33  Team Ineos 4h 35' 00'' + 00' 10''
76 74  Ledanois, Kévin 27  Team Arkéa - Samsic 4h 35' 00'' + 00' 10''
77 3  Amador, Andrey 33  Team Ineos 4h 35' 00'' + 00' 10''
78 123  Amézqueta, Julen 26  Caja Rural - Seguros RGA 4h 35' 00'' + 00' 10''
79 182  Pałuta, Michał 24  CCC Team 4h 35' 00'' + 00' 10''
80 25  Orsini, Umberto 25  Bardiani - CSF - Faizanè 4h 35' 00'' + 00' 10''
81 7  Baarle, Dylan van 28  Team Ineos 4h 35' 00'' + 00' 10''
82 131  Antomarchi, Julien 36  Natura4Ever - Roubaix Li.. 4h 35' 00'' + 00' 10''
83 63  Fraile, Omar 30  Astana Pro Team 4h 35' 00'' + 00' 10''
84 122  Bagües, Aritz 30  Caja Rural - Seguros RGA 4h 35' 00'' + 00' 10''
85 125  Malucelli, Matteo 26  Caja Rural - Seguros RGA 4h 35' 00'' + 00' 10''
86 175  Elissonde, Kenny 29  Trek - Segafredo 4h 35' 00'' + 00' 10''
87 161  Battaglin, Enrico 30  Bahrain - McLaren 4h 35' 00'' + 00' 10''
88 67  Tejada, Harold 23  Astana Pro Team 4h 35' 00'' + 00' 10''
89 56  Madouas, Valentin 24  Groupama - FDJ 4h 35' 00'' + 00' 10''
90 51  Pinot, Thibaut 30  Groupama - FDJ 4h 35' 00'' + 00' 10''
91 54  Ladagnous, Matthieu 35  Groupama - FDJ 4h 35' 00'' + 00' 10''
92 64  Kudus, Merhawi 26  Astana Pro Team 4h 35' 00'' + 00' 10''
93 87  Turgis, Anthony 26  Total Direct Energie 4h 35' 00'' + 00' 10''
94 126  González, David 24  Caja Rural - Seguros RGA 4h 35' 00'' + 00' 10''
95 82  Bonifazio, Niccolò 26  Total Direct Energie 4h 35' 00'' + 00' 10''
96 192  Lisson, Christoffer 24  Riwal Readynez Cycling T.. 4h 35' 00'' + 00' 10''
97 77  Welten, Bram 23  Team Arkéa - Samsic 4h 35' 00'' + 00' 10''
98 195  Vinjebo, Emil 26  Riwal Readynez Cycling T.. 4h 35' 00'' + 00' 10''
99 196  Havik, Piotr 26  Riwal Readynez Cycling T.. 4h 35' 00'' + 00' 10''
100 85  Simon, Julien 34  Total Direct Energie 4h 35' 00'' + 00' 10''
101 32  Backaert, Frederik 30  B&B Hôtels - Vital C.. 4h 36' 38'' + 01' 48''
102 102  De Gendt, Aimé 26  Circus - Wanty Gobert 4h 36' 46'' + 01' 56''
103 52  Armirail, Bruno 26  Groupama - FDJ 4h 36' 56'' + 02' 06''
104 44  Laporte, Christophe 27  Cofidis 4h 39' 26'' + 04' 36''
105 42  Consonni, Simone 25  Cofidis 4h 41' 49'' + 06' 59''
106 107  Delacroix, Théo 21  Circus - Wanty Gobert 4h 45' 09'' + 10' 19''
107 141  Angulo, Antonio 28  Euskaltel - Euskadi 4h 45' 09'' + 10' 19''
108 47  Vanbilsen, Kenneth 30  Cofidis 4h 45' 12'' + 10' 22''
109 43  Mathis, Marco 26  Cofidis 4h 45' 12'' + 10' 22''
110 36  Morice, Julien 29  B&B Hôtels - Vital C.. 4h 45' 12'' + 10' 22''
111 27  Zana, Filippo 21  Bardiani - CSF - Faizanè 4h 45' 12'' + 10' 22''
112 86  Soupe, Geoffrey 32  Total Direct Energie 4h 45' 12'' + 10' 22''
113 95  Hurel, Tony 32  St Michel - Auber 93 4h 45' 12'' + 10' 22''
114 93  Paillot, Yoann 29  St Michel - Auber 93 4h 45' 12'' + 10' 22''
115 173  Clarke, Will 35  Trek - Segafredo 4h 45' 12'' + 10' 22''
116 111  Höller, Nikodemus 29  Bike Aid 4h 45' 12'' + 10' 22''
117 115  Rooij, Jesse de 21  Bike Aid 4h 45' 12'' + 10' 22''
118 113  Carstensen, Lucas 26  Bike Aid 4h 45' 12'' + 10' 22''
153  Beppu, Fumiyuki 37  Nippo Delko Provence 4h 45' 12'' + 10' 22''
120 53  Duchesne, Antoine 28  Groupama - FDJ 4h 45' 12'' + 10' 22''
121 23  Lonardi, Giovanni 23  Bardiani - CSF - Faizanè 4h 45' 12'' + 10' 22''
122 76  Riou, Alan 23  Team Arkéa - Samsic 4h 45' 12'' + 10' 22''
123 104  Evans, Alex 23  Circus - Wanty Gobert 4h 45' 12'' + 10' 22''
124 127  Sáez, Héctor 26  Caja Rural - Seguros RGA 4h 45' 12'' + 10' 22''
125 142  Cuadrado, Unai 22  Euskaltel - Euskadi 4h 45' 12'' + 10' 22''
126 152  Šiškevičius, Evaldas 31  Nippo Delko Provence 4h 45' 12'' + 10' 22''
127 96  Louvet, Louis 23  St Michel - Auber 93 4h 45' 12'' + 10' 22''
128 206  Araiz, Sergio 22  Equipo Kern Pharma 4h 45' 12'' + 10' 22''
129 55  Ludvigsson, Tobias 29  Groupama - FDJ 4h 48' 23'' + 13' 33''
130 186  Wiśniowski, Łukasz 28  CCC Team 4h 48' 23'' + 13' 33''
131 197  Kleijn, Arvid de 26  Riwal Readynez Cycling T.. 4h 48' 23'' + 13' 33''
132 34  Cam, Maxime 28  B&B Hôtels - Vital C.. 4h 51' 54'' + 17' 04''
133 73  Guernalec, Thibault 23  Team Arkéa - Samsic 4h 51' 54'' + 17' 04''
134 134  Leroux, Samuel 25  Natura4Ever - Roubaix Li.. 4h 51' 54'' + 17' 04''
135 143  Zhigunov, Dzmitry 24  Euskaltel - Euskadi 4h 51' 54'' + 17' 04''
136 45  Lemoine, Cyril 37  Cofidis 4h 51' 54'' + 17' 04''
137 37  Réza, Kévin 32  B&B Hôtels - Vital C.. 4h 51' 54'' + 17' 04''
138 184  Van Keirsbulck, Guillaume 29  CCC Team 4h 59' 44'' + 24' 54''
139 191  Jensen, August 28  Riwal Readynez Cycling T.. 4h 59' 44'' + 24' 54''
140 22  Benfatto, Marco 32  Bardiani - CSF - Faizanè 4h 59' 44'' + 24' 54''
141 84  Petit, Adrien 29  Total Direct Energie 4h 59' 44'' + 24' 54''
142 94  Niekerk, Morné van 24  St Michel - Auber 93 4h 59' 54'' + 25' 04''
143 136  Vermeulen, Emiel 27  Natura4Ever - Roubaix Li.. 4h 59' 55'' + 25' 05''
144 83  Cabot, Jérémy 29  Total Direct Energie 4h 59' 55'' + 25' 05''
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 31  Coquard, Bryan 28  B&B Hôtels - Vital C.. 20 pts
2 41  Viviani, Elia 31  Cofidis 17 pts -3 pts
3 163  Colbrelli, Sonny 30  Bahrain - McLaren 15 pts -5 pts
4 105  Pasqualon, Andrea 32  Circus - Wanty Gobert 13 pts -7 pts
5 16  Venturini, Clément 26  Ag2r La Mondiale 11 pts -9 pts
6 81  Calmejane, Lilian 27  Total Direct Energie 10 pts -10 pts
7 1  Bernal, Egan 23  Team Ineos 10 pts -10 pts
8 181  Černý, Josef 27  CCC Team 9 pts -11 pts
9 11  Bardet, Romain 29  Ag2r La Mondiale 8 pts -12 pts
10 97  Maldonado, Anthony 29  St Michel - Auber 93 7 pts -13 pts
11 193  Lijke, Nick van der 28  Riwal Readynez Cycling T.. 6 pts -14 pts
12 92  Maurelet, Flavien 29  St Michel - Auber 93 4 pts -16 pts
13 141  Angulo, Antonio 28  Euskaltel - Euskadi 3 pts -17 pts
14 135  De Witte, Mathias 27  Natura4Ever - Roubaix Li.. 3 pts -17 pts
15 107  Delacroix, Théo 21  Circus - Wanty Gobert 3 pts -17 pts
16 14  Gallopin, Tony 32  Ag2r La Mondiale 2 pts -18 pts
17 194  Kron, Andreas 22  Riwal Readynez Cycling T.. 1 pts -19 pts
18 147  Bravo, Garikoitz 31  Euskaltel - Euskadi 1 pts -19 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 194  Kron, Andreas 22  Riwal Readynez Cycling T.. 10 pts
2 202  Márquez, Martí 24  Equipo Kern Pharma 10 pts 0 pts
3 81  Calmejane, Lilian 27  Total Direct Energie 6 pts -4 pts
4 107  Delacroix, Théo 21  Circus - Wanty Gobert 3 pts -7 pts
5 141  Angulo, Antonio 28  Euskaltel - Euskadi 3 pts -7 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 194  Kron, Andreas 22  Riwal Readynez Cycling T.. 4h 34' 59''
2 1  Bernal, Egan 23  Team Ineos 4h 35' 00'' + 00' 01''
3 174  Eg, Niklas 25  Trek - Segafredo 4h 35' 00'' + 00' 01''
4 202  Márquez, Martí 24  Equipo Kern Pharma 4h 35' 00'' + 00' 01''
5 121  Garcia, Jhojan 22  Caja Rural - Seguros RGA 4h 35' 00'' + 00' 01''
6 201  Moreno, Iván 24  Equipo Kern Pharma 4h 35' 00'' + 00' 01''
7 146  Bou, Joan 23  Euskaltel - Euskadi 4h 35' 00'' + 00' 01''
8 24  Monaco, Alessandro 22  Bardiani - CSF - Faizanè 4h 35' 00'' + 00' 01''
9 164  Davies, Scott 24  Bahrain - McLaren 4h 35' 00'' + 00' 01''
10 207  López, Jordi 21  Equipo Kern Pharma 4h 35' 00'' + 00' 01''
11 65  Vlasov, Aleksandr 24  Astana Pro Team 4h 35' 00'' + 00' 01''
12 21  Carboni, Giovanni 24  Bardiani - CSF - Faizanè 4h 35' 00'' + 00' 01''
13 5  Geoghegan Hart, Tao 25  Team Ineos 4h 35' 00'' + 00' 01''
14 204  Bouzas, Martín 22  Equipo Kern Pharma 4h 35' 00'' + 00' 01''
15 133  Idjouadienne, Pierre 24  Natura4Ever - Roubaix Li.. 4h 35' 00'' + 00' 01''
16 6  Sivakov, Pavel 23  Team Ineos 4h 35' 00'' + 00' 01''
17 33  Barthe, Cyril 24  B&B Hôtels - Vital C.. 4h 35' 00'' + 00' 01''
18 75  Swift, Connor 24  Team Arkéa - Samsic 4h 35' 00'' + 00' 01''
19 177  Ries, Michel 22  Trek - Segafredo 4h 35' 00'' + 00' 01''
20 155  Rochas, Rémy 24  Nippo Delko Provence 4h 35' 00'' + 00' 01''
21 205  Ruiz, Ibon 21  Equipo Kern Pharma 4h 35' 00'' + 00' 01''
22 101  Bellicaud, Jérémy 22  Circus - Wanty Gobert 4h 35' 00'' + 00' 01''
23 165  Inkelaar, Kevin 23  Bahrain - McLaren 4h 35' 00'' + 00' 01''
24 144  Azurmendi, Ibai 24  Euskaltel - Euskadi 4h 35' 00'' + 00' 01''
25 12  Cosnefroy, Benoît 24  Ag2r La Mondiale 4h 35' 00'' + 00' 01''
26 203  Parra, José Félix 23  Equipo Kern Pharma 4h 35' 00'' + 00' 01''
27 162  Buitrago, Santiago 20  Bahrain - McLaren 4h 35' 00'' + 00' 01''
28 187  Zimmermann, Georg 22  CCC Team 4h 35' 00'' + 00' 01''
29 116  Bergström, Erik 20  Bike Aid 4h 35' 00'' + 00' 01''
30 124  Cuadros, Álvaro 25  Caja Rural - Seguros RGA 4h 35' 00'' + 00' 01''
31 182  Pałuta, Michał 24  CCC Team 4h 35' 00'' + 00' 01''
32 67  Tejada, Harold 23  Astana Pro Team 4h 35' 00'' + 00' 01''
33 56  Madouas, Valentin 24  Groupama - FDJ 4h 35' 00'' + 00' 01''
34 126  González, David 24  Caja Rural - Seguros RGA 4h 35' 00'' + 00' 01''
35 192  Lisson, Christoffer 24  Riwal Readynez Cycling T.. 4h 35' 00'' + 00' 01''
36 77  Welten, Bram 23  Team Arkéa - Samsic 4h 35' 00'' + 00' 01''
37 107  Delacroix, Théo 21  Circus - Wanty Gobert 4h 45' 09'' + 10' 10''
38 27  Zana, Filippo 21  Bardiani - CSF - Faizanè 4h 45' 12'' + 10' 13''
39 115  Rooij, Jesse de 21  Bike Aid 4h 45' 12'' + 10' 13''
40 23  Lonardi, Giovanni 23  Bardiani - CSF - Faizanè 4h 45' 12'' + 10' 13''
41 76  Riou, Alan 23  Team Arkéa - Samsic 4h 45' 12'' + 10' 13''
42 104  Evans, Alex 23  Circus - Wanty Gobert 4h 45' 12'' + 10' 13''
43 142  Cuadrado, Unai 22  Euskaltel - Euskadi 4h 45' 12'' + 10' 13''
44 96  Louvet, Louis 23  St Michel - Auber 93 4h 45' 12'' + 10' 13''
45 206  Araiz, Sergio 22  Equipo Kern Pharma 4h 45' 12'' + 10' 13''
46 73  Guernalec, Thibault 23  Team Arkéa - Samsic 4h 51' 54'' + 16' 55''
47 143  Zhigunov, Dzmitry 24  Euskaltel - Euskadi 4h 51' 54'' + 16' 55''
48 94  Niekerk, Morné van 24  St Michel - Auber 93 4h 59' 54'' + 24' 55''
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Ag2r La Mondiale 13h 45' 00''
2  Circus - Wanty Gobert 13h 45' 00'' + 00' 00''
3  Trek - Segafredo 13h 45' 00'' + 00' 00''
4  Equipo Kern Pharma 13h 45' 00'' + 00' 00''
5  Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole 13h 45' 00'' + 00' 00''
6  Team Ineos 13h 45' 00'' + 00' 00''
7  St Michel - Auber 93 13h 45' 00'' + 00' 00''
8  B&B Hôtels - Vital Concept 13h 45' 00'' + 00' 00''
9  Bahrain - McLaren 13h 45' 00'' + 00' 00''
10  Euskaltel - Euskadi 13h 45' 00'' + 00' 00''
11  CCC Team 13h 45' 00'' + 00' 00''
12  Bardiani - CSF - Faizanè 13h 45' 00'' + 00' 00''
13  Nippo Delko Provence 13h 45' 00'' + 00' 00''
14  Team Arkéa - Samsic 13h 45' 00'' + 00' 00''
15  Astana Pro Team 13h 45' 00'' + 00' 00''
16  Caja Rural - Seguros RGA 13h 45' 00'' + 00' 00''
17  Bike Aid 13h 45' 00'' + 00' 00''
18  Riwal Readynez Cycling Team 13h 45' 00'' + 00' 00''
19  Total Direct Energie 13h 45' 00'' + 00' 00''
20  Groupama - FDJ 13h 45' 00'' + 00' 00''
21  Cofidis 13h 49' 26'' + 04' 26''


© Wijnreder Media