Carcassonne - Cap Decouverte (174.5 km)

Route

 2 August 2020
 Profile  Intermediate stage
 Start  Carcassonne
 Finish  Cap Decouverte
 Distance  174.5 km  (108.4 mi)
 Speed  39.903 km/h  (24.795 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 2
 Coquard, Bryan (BVC) 8h 57' 07''
 Coquard, Bryan (BVC) 37 points
 Kron, Andreas (RIW) 10 points
 Pałuta, Michał (CCC) 8h 57' 19''
 Ag2r La Mondiale 26h 52' 09''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 163  Colbrelli, Sonny 30  Bahrain - McLaren 4h 22' 23'' - 10'' 2 2 - -
2 31  Coquard, Bryan 28  B&B Hôtels - Vital C.. + 00' 00'' - 06'' 1 1 - -
3 82  Bonifazio, Niccolò 26  Total Direct Energie + 00' 00'' - 04'' 5 6 - -
4 197  Kleijn, Arvid de de 26  Riwal Readynez Cycling T.. + 00' 00'' 116 8 - -
5 16  Venturini, Clément 26  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 10 5 - -
6 105  Pasqualon, Andrea 32  Circus - Wanty Gobert + 00' 00'' 11 4 - -
7 125  Malucelli, Matteo 26  Caja Rural - Seguros RGA + 00' 00'' 39 12 - -
8 41  Viviani, Elia 31  Cofidis + 00' 00'' 3 3 - -
9 71  Barguil, Warren 28  Team Arkéa - Samsic + 00' 00'' 16 14 - -
10 126  González, David 24  Caja Rural - Seguros RGA + 00' 00'' 47 16 - 17
11 97  Maldonado, Anthony 29  St Michel - Auber 93 + 00' 00'' 13 9 - -
12 1  Bernal, Egan 23  Team Ineos + 00' 00'' 12 7 - 4
13 196  Havik, Piotr 26  Riwal Readynez Cycling T.. + 00' 00'' 57 23 - -
14 27  Zana, Filippo 21  Bardiani - CSF - Faizanè + 00' 00'' 106 26 - 37
15 66  Sánchez, Luis León 36  Astana Pro Team + 00' 00'' 25 30 - -
16 65  Vlasov, Aleksandr 24  Astana Pro Team + 00' 00'' 20 - - 6
17 152  Šiškevičius, Evaldas 31  Nippo Delko Provence + 00' 00'' 108 - - -
18 181  Černý, Josef 27  CCC Team + 00' 00'' 14 11 - -
19 193  Lijke, Nick van der v.. 28  Riwal Readynez Cycling T.. + 00' 00'' 15 15 - -
20 6  Sivakov, Pavel 23  Team Ineos + 00' 00'' 26 - - 8
21 135  De Witte, Mathias 27  Natura4Ever - Roubaix Li.. + 00' 00'' 17 22 - -
22 143  Zhigunov, Dzmitry 24  Euskaltel - Euskadi + 00' 00'' 126 - - 45
23 207  López, Jordi 21  Equipo Kern Pharma + 00' 00'' 22 - - 7
24 33  Barthe, Cyril 24  B&B Hôtels - Vital C.. + 00' 00'' 30 - - 11
25 95  Hurel, Tony 32  St Michel - Auber 93 + 00' 00'' 107 - - -
26 72  Bouet, Maxime 33  Team Arkéa - Samsic + 00' 00'' 35 - - -
27 185  Masnada, Fausto 26  CCC Team + 00' 00'' 21 - - -
28 202  Márquez, Martí 24  Equipo Kern Pharma + 00' 00'' 19 - 2 5
29 77  Welten, Bram 23  Team Arkéa - Samsic + 00' 00'' 65 - - 24
30 51  Pinot, Thibaut 30  Groupama - FDJ + 00' 00'' 62 - - -
31 74  Ledanois, Kévin 27  Team Arkéa - Samsic + 00' 00'' 48 - - -
32 11  Bardet, Romain 29  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 18 13 - -
33 44  Laporte, Christophe 27  Cofidis + 00' 00'' 99 - - -
34 56  Madouas, Valentin 24  Groupama - FDJ + 00' 00'' 64 - - 23
35 15  Latour, Pierre 26  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 27 - - -
36 81  Calmejane, Lilian 27  Total Direct Energie + 00' 00'' 4 10 4 -
37 156  Trarieux, Julien 27  Nippo Delko Provence + 00' 00'' 32 - - -
38 171  Porte, Richie 35  Trek - Segafredo + 00' 00'' 42 - - -
39 186  Wiśniowski, Łukasz 28  CCC Team + 00' 00'' 117 - - -
40 147  Bravo, Garikoitz 31  Euskaltel - Euskadi + 00' 00'' 24 29 - -
41 121  Garcia, Jhojan 22  Caja Rural - Seguros RGA + 00' 00'' 28 - - 9
42 92  Maurelet, Flavien 29  St Michel - Auber 93 + 00' 00'' 23 19 - -
43 146  Bou, Joan 23  Euskaltel - Euskadi + 00' 00'' 31 - - 12
44 13  Chérel, Mikaël 34  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 41 - - -
45 116  Bergström, Erik 20  Bike Aid + 00' 00'' 56 - - 20
46 67  Tejada, Harold 23  Astana Pro Team + 00' 00'' 68 - - 26
47 103  Eiking, Odd 25  Circus - Wanty Gobert + 00' 00'' 33 - - -
48 174  Eg, Niklas 25  Trek - Segafredo + 00' 00'' 29 - - 10
49 12  Cosnefroy, Benoît 24  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 49 - - 18
50 166  Pernsteiner, Hermann 29  Bahrain - McLaren + 00' 00'' 50 - - -
51 183  Rosskopf, Joey 30  CCC Team + 00' 00'' 58 - - -
52 167  Valls, Rafael 33  Bahrain - McLaren + 00' 00'' 54 - - -
53 161  Battaglin, Enrico 30  Bahrain - McLaren + 00' 00'' 71 - - -
54 64  Kudus, Merhawi 26  Astana Pro Team + 00' 00'' 79 - - -
55 155  Rochas, Rémy 24  Nippo Delko Provence + 00' 00'' 45 - - 16
56 122  Bagües, Aritz 30  Caja Rural - Seguros RGA + 00' 00'' 72 - - -
57 75  Swift, Connor 24  Team Arkéa - Samsic + 00' 00'' 43 - - 14
58 176  Mollema, Bauke 33  Trek - Segafredo + 00' 00'' 34 - - -
59 154  Gonçalves, José 31  Nippo Delko Provence + 00' 00'' 37 - - -
60 175  Elissonde, Kenny 29  Trek - Segafredo + 00' 00'' 75 - - -
61 106  Petilli, Simone 27  Circus - Wanty Gobert + 00' 00'' 40 - - -
62 57  Reichenbach, Sébastien 31  Groupama - FDJ + 00' 00'' 59 - - -
63 201  Moreno, Iván 24  Equipo Kern Pharma + 00' 00'' 36 - - 13
64 96  Louvet, Louis 23  St Michel - Auber 93 + 00' 00'' 109 - - 38
65 164  Davies, Scott 24  Bahrain - McLaren + 00' 00'' 89 - - 32
66 21  Carboni, Giovanni 24  Bardiani - CSF - Faizanè + 00' 00'' 44 - - 15
67 17  Vuillermoz, Alexis 32  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 53 - - -
68 165  Inkelaar, Kevin 23  Bahrain - McLaren + 00' 00'' 63 - - 22
69 157  Combaud, Romain 29  Nippo Delko Provence + 00' 00'' 60 - - -
70 172  Bernard, Julien 28  Trek - Segafredo + 00' 00'' 46 - - -
71 205  Ruiz, Ibon 21  Equipo Kern Pharma + 00' 00'' 61 - - 21
72 123  Amézqueta, Julen 26  Caja Rural - Seguros RGA + 00' 00'' 80 - - -
73 203  Parra, José Félix 23  Equipo Kern Pharma + 00' 00'' 69 - - 27
74 145  Iturria, Mikel 28  Euskaltel - Euskadi + 00' 00'' 73 - - -
75 124  Cuadros, Álvaro 25  Caja Rural - Seguros RGA + 00' 00'' 76 - - 29
76 14  Gallopin, Tony 32  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 38 25 - -
77 26  Senni, Manuel 28  Bardiani - CSF - Faizanè + 00' 00'' 55 - - -
78 93  Paillot, Yoann 29  St Michel - Auber 93 + 00' 00'' 110 - - -
79 63  Fraile, Omar 30  Astana Pro Team + 00' 00'' 83 - - -
80 24  Monaco, Alessandro 22  Bardiani - CSF - Faizanè + 00' 00'' 51 - - 19
81 162  Buitrago, Santiago 20  Bahrain - McLaren + 00' 00'' 77 - - 30
82 117  Dombrowski, Frederik 28  Bike Aid + 00' 00'' 67 - - -
83 91  Guillonnet, Adrien 26  St Michel - Auber 93 + 00' 00'' 78 - - -
84 141  Angulo, Antonio 28  Euskaltel - Euskadi + 00' 00'' 105 20 6 -
85 177  Ries, Michel 22  Trek - Segafredo + 00' 00'' 66 - - 25
86 182  Pałuta, Michał 24  CCC Team + 00' 00'' 6 18 - 1
87 112  Engelen, Adne van van 27  Bike Aid + 00' 00'' 70 - - -
88 132  Ferasse, Thibault 25  Natura4Ever - Roubaix Li.. + 00' 00'' 52 - - -
89 61  López, Miguel Ángel 26  Astana Pro Team + 00' 00'' 81 - - -
90 144  Azurmendi, Ibai 24  Euskaltel - Euskadi + 00' 00'' 8 27 9 2
91 62  Bohórquez, Hernando 28  Astana Pro Team + 00' 00'' 82 - - -
92 101  Bellicaud, Jérémy 22  Circus - Wanty Gobert + 00' 00'' 74 - - 28
93 25  Orsini, Umberto 25  Bardiani - CSF - Faizanè + 00' 00'' 86 - - -
94 195  Vinjebo, Emil 26  Riwal Readynez Cycling T.. + 00' 00'' 7 17 5 -
95 2  Froome, Chris 35  Team Ineos + 00' 00'' 85 - - -
96 187  Zimmermann, Georg 22  CCC Team + 00' 00'' 84 - - 31
97 52  Armirail, Bruno 26  Groupama - FDJ + 00' 00'' 95 - - -
98 194  Kron, Andreas 22  Riwal Readynez Cycling T.. + 00' 00'' 9 28 1 3
99 127  Sáez, Héctor 26  Caja Rural - Seguros RGA + 00' 00'' 111 - - -
100 131  Antomarchi, Julien 36  Natura4Ever - Roubaix Li.. + 00' 00'' 87 - - -
101 87  Turgis, Anthony 26  Total Direct Energie + 00' 16'' 88 - - -
102 76  Riou, Alan 23  Team Arkéa - Samsic + 00' 20'' 112 - - 39
103 42  Consonni, Simone 25  Cofidis + 00' 26'' 104 - - -
104 86  Soupe, Geoffrey 32  Total Direct Energie + 00' 43'' 113 - - -
105 35  Debusschere, Jens 30  B&B Hôtels - Vital C.. + 00' 43'' 90 - - -
106 7  Baarle, Dylan van van 28  Team Ineos + 00' 43'' 93 - - -
107 3  Amador, Andrey 33  Team Ineos + 00' 43'' 91 - - -
108 54  Ladagnous, Matthieu 35  Groupama - FDJ + 00' 43'' 94 - - -
109 4  Castroviejo, Jonathan 33  Team Ineos + 00' 43'' 92 - - -
110 53  Duchesne, Antoine 28  Groupama - FDJ + 00' 43'' 114 - - -
111 55  Ludvigsson, Tobias 29  Groupama - FDJ + 00' 59'' 122 - - -
112 47  Vanbilsen, Kenneth 30  Cofidis + 01' 10'' 115 - - -
113 32  Backaert, Frederik 30  B&B Hôtels - Vital C.. + 01' 11'' 96 - - -
114 37  Réza, Kévin 32  B&B Hôtels - Vital C.. + 02' 23'' 129 - - -
115 84  Petit, Adrien 29  Total Direct Energie + 02' 23'' 137 - - -
116 107  Delacroix, Théo 21  Circus - Wanty Gobert + 03' 50'' 118 24 7 40
117 142  Cuadrado, Unai 22  Euskaltel - Euskadi + 04' 02'' 120 - - 41
118 206  Araiz, Sergio 22  Equipo Kern Pharma + 04' 02'' 121 - - 42
153  Beppu, Fumiyuki 37  Nippo Delko Provence + 04' 02'' 119 21 3 -
120 46  Sabatini, Fabio 35  Cofidis + 04' 02'' 97 - - -
121 192  Lisson, Christoffer 24  Riwal Readynez Cycling T.. + 04' 02'' 98 - - 33
122 184  Van Keirsbulck, Guill.. 29  CCC Team + 05' 11'' 138 - - -
123 204  Bouzas, Martín 22  Equipo Kern Pharma + 05' 11'' 100 - - 34
124 102  De Gendt, Aimé 26  Circus - Wanty Gobert + 05' 11'' 103 - - -
125 5  Geoghegan Hart, Tao 25  Team Ineos + 05' 11'' 101 - - 35
126 94  Niekerk, Morné van van 24  St Michel - Auber 93 + 05' 11'' 139 - - 48
127 133  Idjouadienne, Pierre 24  Natura4Ever - Roubaix Li.. + 05' 11'' 102 - - 36
128 104  Evans, Alex 23  Circus - Wanty Gobert + 05' 11'' 125 - - 44
129 136  Vermeulen, Emiel 27  Natura4Ever - Roubaix Li.. + 05' 11'' 140 - - -
130 115  Rooij, Jesse de de 21  Bike Aid + 05' 11'' 123 - - 43
131 111  Höller, Nikodemus 29  Bike Aid + 05' 11'' 124 - 8 -
132 173  Clarke, Will 35  Trek - Segafredo + 07' 02'' 127 - - -
133 23  Lonardi, Giovanni 23  Bardiani - CSF - Faizanè + 07' 02'' 128 - - 46
134 45  Lemoine, Cyril 37  Cofidis + 07' 18'' 134 - - -
135 134  Leroux, Samuel 25  Natura4Ever - Roubaix Li.. + 07' 18'' 133 - 10 -
136 43  Mathis, Marco 26  Cofidis + 10' 00'' 130 - - -
137 113  Carstensen, Lucas 26  Bike Aid + 10' 00'' 132 - - -
138 73  Guernalec, Thibault 23  Team Arkéa - Samsic + 10' 00'' 135 - - 47
139 36  Morice, Julien 29  B&B Hôtels - Vital C.. + 10' 00'' 131 - - -
140 34  Cam, Maxime 28  B&B Hôtels - Vital C.. + 10' 00'' 136 - - -
141 83  Cabot, Jérémy 29  Total Direct Energie + 10' 00'' 141 - - -
142 22  Benfatto, Marco 32  Bardiani - CSF - Faizanè + 13' 37'' 142 - - -
DNF 191  Jensen, August 28  Riwal Readynez Cycling T..
DNS 85  Simon, Julien 34  Total Direct Energie
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Riwal Readynez Cycling Team 13h 07' 09'' 36 2
4 197  Kleijn, Arvid de 26 4h 22' 23''
13 196  Havik, Piotr 26 4h 22' 23''
19 193  Lijke, Nick van der 28 4h 22' 23''
2  Caja Rural - Seguros RGA 13h 07' 09'' 58 4
7 125  Malucelli, Matteo 26 4h 22' 23''
10 126  González, David 24 4h 22' 23''
41 121  Garcia, Jhojan 22 4h 22' 23''
3  Team Arkéa - Samsic 13h 07' 09'' 64 5
9 71  Barguil, Warren 28 4h 22' 23''
26 72  Bouet, Maxime 33 4h 22' 23''
29 77  Welten, Bram 23 4h 22' 23''
4  Ag2r La Mondiale 13h 07' 09'' 72 1
5 16  Venturini, Clément 26 4h 22' 23''
32 11  Bardet, Romain 29 4h 22' 23''
35 15  Latour, Pierre 26 4h 22' 23''
5  Astana Pro Team 13h 07' 09'' 77 8
15 66  Sánchez, Luis León 36 4h 22' 23''
16 65  Vlasov, Aleksandr 24 4h 22' 23''
46 67  Tejada, Harold 23 4h 22' 23''
6  St Michel - Auber 93 13h 07' 09'' 78 10
11 97  Maldonado, Anthony 29 4h 22' 23''
25 95  Hurel, Tony 32 4h 22' 23''
42 92  Maurelet, Flavien 29 4h 22' 23''
7  CCC Team 13h 07' 09'' 84 12
18 181  Černý, Josef 27 4h 22' 23''
27 185  Masnada, Fausto 26 4h 22' 23''
39 186  Wiśniowski, Łukasz 28 4h 22' 23''
8  Bahrain - McLaren 13h 07' 09'' 103 13
1 163  Colbrelli, Sonny 30 4h 22' 23''
50 166  Pernsteiner, Hermann 29 4h 22' 23''
52 167  Valls, Rafael 33 4h 22' 23''
9  Euskaltel - Euskadi 13h 07' 09'' 105 14
22 143  Zhigunov, Dzmitry 24 4h 22' 23''
40 147  Bravo, Garikoitz 31 4h 22' 23''
43 146  Bou, Joan 23 4h 22' 23''
10  Nippo Delko Provence 13h 07' 09'' 109 15
17 152  Šiškevičius, Evaldas 31 4h 22' 23''
37 156  Trarieux, Julien 27 4h 22' 23''
55 155  Rochas, Rémy 24 4h 22' 23''
11  Circus - Wanty Gobert 13h 07' 09'' 114 3
6 105  Pasqualon, Andrea 32 4h 22' 23''
47 103  Eiking, Odd 25 4h 22' 23''
61 106  Petilli, Simone 27 4h 22' 23''
12  Equipo Kern Pharma 13h 07' 09'' 114 7
23 207  López, Jordi 21 4h 22' 23''
28 202  Márquez, Martí 24 4h 22' 23''
63 201  Moreno, Iván 24 4h 22' 23''
13  Groupama - FDJ 13h 07' 09'' 126 17
30 51  Pinot, Thibaut 30 4h 22' 23''
34 56  Madouas, Valentin 24 4h 22' 23''
62 57  Reichenbach, Sébastien 31 4h 22' 23''
14  Team Ineos 13h 07' 09'' 127 11
12 1  Bernal, Egan 23 4h 22' 23''
20 6  Sivakov, Pavel 23 4h 22' 23''
95 2  Froome, Chris 35 4h 22' 23''
15  Trek - Segafredo 13h 07' 09'' 144 6
38 171  Porte, Richie 35 4h 22' 23''
48 174  Eg, Niklas 25 4h 22' 23''
58 176  Mollema, Bauke 33 4h 22' 23''
16  Bardiani - CSF - Faizanè 13h 07' 09'' 157 16
14 27  Zana, Filippo 21 4h 22' 23''
66 21  Carboni, Giovanni 24 4h 22' 23''
77 26  Senni, Manuel 28 4h 22' 23''
17  Natura4Ever - Roubaix Lille .. 13h 07' 09'' 209 9
21 135  De Witte, Mathias 27 4h 22' 23''
88 132  Ferasse, Thibault 25 4h 22' 23''
100 131  Antomarchi, Julien 36 4h 22' 23''
18  Bike Aid 13h 07' 09'' 214 18
45 116  Bergström, Erik 20 4h 22' 23''
82 117  Dombrowski, Frederik 28 4h 22' 23''
87 112  Engelen, Adne van 27 4h 22' 23''
19  Total Direct Energie 13h 07' 25'' 140 19
3 82  Bonifazio, Niccolò 26 4h 22' 23''
36 81  Calmejane, Lilian 27 4h 22' 23''
101 87  Turgis, Anthony 26 4h 22' 39''
20  Cofidis 13h 07' 35'' 144 21
8 41  Viviani, Elia 31 4h 22' 23''
33 44  Laporte, Christophe 27 4h 22' 23''
103 42  Consonni, Simone 25 4h 22' 49''
21  B&B Hôtels - Vital Concept 13h 07' 52'' 131 20
2 31  Coquard, Bryan 28 4h 22' 23''
24 33  Barthe, Cyril 24 4h 22' 23''
105 35  Debusschere, Jens 30 4h 23' 06''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 31  Coquard, Bryan 28  B&B Hôtels - Vital C.. 8h 57' 07'' -
2 163  Colbrelli, Sonny 30  Bahrain - McLaren 8h 57' 09'' + 00' 02'' + 2
3 41  Viviani, Elia 31  Cofidis 8h 57' 17'' + 00' 10'' - 1
4 81  Calmejane, Lilian 27  Total Direct Energie 8h 57' 18'' + 00' 11'' - 1
5 82  Bonifazio, Niccolò 26  Total Direct Energie 8h 57' 19'' + 00' 12'' + 90
6 182  Pałuta, Michał 24  CCC Team 8h 57' 19'' + 00' 12'' + 73
7 195  Vinjebo, Emil 26  Riwal Readynez Cycling T.. 8h 57' 19'' + 00' 12'' + 91
8 144  Azurmendi, Ibai 24  Euskaltel - Euskadi 8h 57' 22'' + 00' 15'' + 48
9 194  Kron, Andreas 22  Riwal Readynez Cycling T.. 8h 57' 22'' + 00' 15'' - 4
10 16  Venturini, Clément 26  Ag2r La Mondiale 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 3
11 105  Pasqualon, Andrea 32  Circus - Wanty Gobert 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 5
12 1  Bernal, Egan 23  Team Ineos 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 4
13 97  Maldonado, Anthony 29  St Michel - Auber 93 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 2
14 181  Černý, Josef 27  CCC Team 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 5
15 193  Lijke, Nick van der 28  Riwal Readynez Cycling T.. 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 3
16 71  Barguil, Warren 28  Team Arkéa - Samsic 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 9
17 135  De Witte, Mathias 27  Natura4Ever - Roubaix Li.. 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 3
18 11  Bardet, Romain 29  Ag2r La Mondiale 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 8
19 202  Márquez, Martí 24  Equipo Kern Pharma 8h 57' 23'' + 00' 16'' -
20 65  Vlasov, Aleksandr 24  Astana Pro Team 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 13
21 185  Masnada, Fausto 26  CCC Team 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 1
22 207  López, Jordi 21  Equipo Kern Pharma 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 10
23 92  Maurelet, Flavien 29  St Michel - Auber 93 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 10
24 147  Bravo, Garikoitz 31  Euskaltel - Euskadi 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 8
25 66  Sánchez, Luis León 36  Astana Pro Team 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 21
26 6  Sivakov, Pavel 23  Team Ineos 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 15
27 15  Latour, Pierre 26  Ag2r La Mondiale 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 1
28 121  Garcia, Jhojan 22  Caja Rural - Seguros RGA 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 8
29 174  Eg, Niklas 25  Trek - Segafredo 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 12
30 33  Barthe, Cyril 24  B&B Hôtels - Vital C.. 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 12
31 146  Bou, Joan 23  Euskaltel - Euskadi 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 7
32 156  Trarieux, Julien 27  Nippo Delko Provence 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 1
33 103  Eiking, Odd 25  Circus - Wanty Gobert 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 6
34 176  Mollema, Bauke 33  Trek - Segafredo 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 16
35 72  Bouet, Maxime 33  Team Arkéa - Samsic 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 22
36 201  Moreno, Iván 24  Equipo Kern Pharma 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 13
37 154  Gonçalves, José 31  Nippo Delko Provence 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 9
38 14  Gallopin, Tony 32  Ag2r La Mondiale 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 23
39 125  Malucelli, Matteo 26  Caja Rural - Seguros RGA 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 46
40 106  Petilli, Simone 27  Circus - Wanty Gobert 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 5
41 13  Chérel, Mikaël 34  Ag2r La Mondiale 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 13
42 171  Porte, Richie 35  Trek - Segafredo 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 19
43 75  Swift, Connor 24  Team Arkéa - Samsic 8h 57' 23'' + 00' 16'' -
44 21  Carboni, Giovanni 24  Bardiani - CSF - Faizanè 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 10
45 155  Rochas, Rémy 24  Nippo Delko Provence 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 3
46 172  Bernard, Julien 28  Trek - Segafredo 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 10
47 126  González, David 24  Caja Rural - Seguros RGA 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 47
48 74  Ledanois, Kévin 27  Team Arkéa - Samsic 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 28
49 12  Cosnefroy, Benoît 24  Ag2r La Mondiale 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 11
50 166  Pernsteiner, Hermann 29  Bahrain - McLaren 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 9
51 24  Monaco, Alessandro 22  Bardiani - CSF - Faizanè 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 22
52 132  Ferasse, Thibault 25  Natura4Ever - Roubaix Li.. 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 31
53 17  Vuillermoz, Alexis 32  Ag2r La Mondiale 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 6
54 167  Valls, Rafael 33  Bahrain - McLaren 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 9
55 26  Senni, Manuel 28  Bardiani - CSF - Faizanè 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 17
56 116  Bergström, Erik 20  Bike Aid 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 15
57 196  Havik, Piotr 26  Riwal Readynez Cycling T.. 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 42
58 183  Rosskopf, Joey 30  CCC Team 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 11
59 57  Reichenbach, Sébastien 31  Groupama - FDJ 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 1
60 157  Combaud, Romain 29  Nippo Delko Provence 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 9
61 205  Ruiz, Ibon 21  Equipo Kern Pharma 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 12
62 51  Pinot, Thibaut 30  Groupama - FDJ 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 28
63 165  Inkelaar, Kevin 23  Bahrain - McLaren 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 8
64 56  Madouas, Valentin 24  Groupama - FDJ 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 25
65 77  Welten, Bram 23  Team Arkéa - Samsic 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 32
66 177  Ries, Michel 22  Trek - Segafredo 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 21
67 117  Dombrowski, Frederik 28  Bike Aid 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 14
68 67  Tejada, Harold 23  Astana Pro Team 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 20
69 203  Parra, José Félix 23  Equipo Kern Pharma 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 4
70 112  Engelen, Adne van 27  Bike Aid 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 18
71 161  Battaglin, Enrico 30  Bahrain - McLaren 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 16
72 122  Bagües, Aritz 30  Caja Rural - Seguros RGA 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 12
73 145  Iturria, Mikel 28  Euskaltel - Euskadi 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 5
74 101  Bellicaud, Jérémy 22  Circus - Wanty Gobert 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 24
75 175  Elissonde, Kenny 29  Trek - Segafredo 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 11
76 124  Cuadros, Álvaro 25  Caja Rural - Seguros RGA 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 4
77 162  Buitrago, Santiago 20  Bahrain - McLaren 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 11
78 91  Guillonnet, Adrien 26  St Michel - Auber 93 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 14
79 64  Kudus, Merhawi 26  Astana Pro Team 8h 57' 23'' + 00' 16'' + 13
80 123  Amézqueta, Julen 26  Caja Rural - Seguros RGA 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 2
81 61  López, Miguel Ángel 26  Astana Pro Team 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 19
82 62  Bohórquez, Hernando 28  Astana Pro Team 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 12
83 63  Fraile, Omar 30  Astana Pro Team 8h 57' 23'' + 00' 16'' -
84 187  Zimmermann, Georg 22  CCC Team 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 17
85 2  Froome, Chris 35  Team Ineos 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 11
86 25  Orsini, Umberto 25  Bardiani - CSF - Faizanè 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 6
87 131  Antomarchi, Julien 36  Natura4Ever - Roubaix Li.. 8h 57' 23'' + 00' 16'' - 5
88 87  Turgis, Anthony 26  Total Direct Energie 8h 57' 39'' + 00' 32'' + 5
89 164  Davies, Scott 24  Bahrain - McLaren 8h 57' 43'' + 00' 36'' - 59
90 35  Debusschere, Jens 30  B&B Hôtels - Vital C.. 8h 58' 06'' + 00' 59'' - 46
91 3  Amador, Andrey 33  Team Ineos 8h 58' 06'' + 00' 59'' - 14
92 4  Castroviejo, Jonathan 33  Team Ineos 8h 58' 06'' + 00' 59'' - 17
93 7  Baarle, Dylan van 28  Team Ineos 8h 58' 06'' + 00' 59'' - 12
94 54  Ladagnous, Matthieu 35  Groupama - FDJ 8h 58' 06'' + 00' 59'' - 3
95 52  Armirail, Bruno 26  Groupama - FDJ 8h 59' 19'' + 02' 12'' + 8
96 32  Backaert, Frederik 30  B&B Hôtels - Vital C.. 9h 00' 12'' + 03' 05'' + 5
97 46  Sabatini, Fabio 35  Cofidis 9h 01' 25'' + 04' 18'' - 24
98 192  Lisson, Christoffer 24  Riwal Readynez Cycling T.. 9h 01' 25'' + 04' 18'' - 2
99 44  Laporte, Christophe 27  Cofidis 9h 01' 49'' + 04' 42'' + 5
100 204  Bouzas, Martín 22  Equipo Kern Pharma 9h 02' 34'' + 05' 27'' - 61
101 5  Geoghegan Hart, Tao 25  Team Ineos 9h 02' 34'' + 05' 27'' - 64
102 133  Idjouadienne, Pierre 24  Natura4Ever - Roubaix Li.. 9h 02' 34'' + 05' 27'' - 62
103 102  De Gendt, Aimé 26  Circus - Wanty Gobert 9h 04' 20'' + 07' 13'' - 1
104 42  Consonni, Simone 25  Cofidis 9h 04' 38'' + 07' 31'' + 1
105 141  Angulo, Antonio 28  Euskaltel - Euskadi 9h 07' 32'' + 10' 25'' + 2
106 27  Zana, Filippo 21  Bardiani - CSF - Faizanè 9h 07' 35'' + 10' 28'' + 5
107 95  Hurel, Tony 32  St Michel - Auber 93 9h 07' 35'' + 10' 28'' + 6
108 152  Šiškevičius, Evaldas 31  Nippo Delko Provence 9h 07' 35'' + 10' 28'' + 18
109 96  Louvet, Louis 23  St Michel - Auber 93 9h 07' 35'' + 10' 28'' + 18
110 93  Paillot, Yoann 29  St Michel - Auber 93 9h 07' 35'' + 10' 28'' + 4
111 127  Sáez, Héctor 26  Caja Rural - Seguros RGA 9h 07' 35'' + 10' 28'' + 13
112 76  Riou, Alan 23  Team Arkéa - Samsic 9h 07' 55'' + 10' 48'' + 10
113 86  Soupe, Geoffrey 32  Total Direct Energie 9h 08' 18'' + 11' 11'' - 1
114 53  Duchesne, Antoine 28  Groupama - FDJ 9h 08' 18'' + 11' 11'' + 6
115 47  Vanbilsen, Kenneth 30  Cofidis 9h 08' 45'' + 11' 38'' - 7
116 197  Kleijn, Arvid de 26  Riwal Readynez Cycling T.. 9h 10' 46'' + 13' 39'' + 15
117 186  Wiśniowski, Łukasz 28  CCC Team 9h 10' 46'' + 13' 39'' + 13
118 107  Delacroix, Théo 21  Circus - Wanty Gobert 9h 11' 22'' + 14' 15'' - 12
153  Beppu, Fumiyuki 37  Nippo Delko Provence 9h 11' 34'' + 14' 27'' -
120 142  Cuadrado, Unai 22  Euskaltel - Euskadi 9h 11' 37'' + 14' 30'' + 5
121 206  Araiz, Sergio 22  Equipo Kern Pharma 9h 11' 37'' + 14' 30'' + 7
122 55  Ludvigsson, Tobias 29  Groupama - FDJ 9h 11' 45'' + 14' 38'' + 7
123 115  Rooij, Jesse de 21  Bike Aid 9h 12' 46'' + 15' 39'' - 6
124 111  Höller, Nikodemus 29  Bike Aid 9h 12' 46'' + 15' 39'' - 8
125 104  Evans, Alex 23  Circus - Wanty Gobert 9h 12' 46'' + 15' 39'' - 2
126 143  Zhigunov, Dzmitry 24  Euskaltel - Euskadi 9h 14' 17'' + 17' 10'' + 9
127 173  Clarke, Will 35  Trek - Segafredo 9h 14' 37'' + 17' 30'' - 12
128 23  Lonardi, Giovanni 23  Bardiani - CSF - Faizanè 9h 14' 37'' + 17' 30'' - 7
129 37  Réza, Kévin 32  B&B Hôtels - Vital C.. 9h 16' 40'' + 19' 33'' + 8
130 43  Mathis, Marco 26  Cofidis 9h 17' 35'' + 20' 28'' - 21
131 36  Morice, Julien 29  B&B Hôtels - Vital C.. 9h 17' 35'' + 20' 28'' - 21
132 113  Carstensen, Lucas 26  Bike Aid 9h 17' 35'' + 20' 28'' - 14
133 134  Leroux, Samuel 25  Natura4Ever - Roubaix Li.. 9h 21' 35'' + 24' 28'' + 1
134 45  Lemoine, Cyril 37  Cofidis 9h 21' 35'' + 24' 28'' + 2
135 73  Guernalec, Thibault 23  Team Arkéa - Samsic 9h 24' 17'' + 27' 10'' - 2
136 34  Cam, Maxime 28  B&B Hôtels - Vital C.. 9h 24' 17'' + 27' 10'' - 4
137 84  Petit, Adrien 29  Total Direct Energie 9h 24' 30'' + 27' 23'' + 4
138 184  Van Keirsbulck, Guillaume 29  CCC Team 9h 27' 18'' + 30' 11'' -
139 94  Niekerk, Morné van 24  St Michel - Auber 93 9h 27' 28'' + 30' 21'' + 3
140 136  Vermeulen, Emiel 27  Natura4Ever - Roubaix Li.. 9h 27' 29'' + 30' 22'' + 3
141 83  Cabot, Jérémy 29  Total Direct Energie 9h 32' 18'' + 35' 11'' + 3
142 22  Benfatto, Marco 32  Bardiani - CSF - Faizanè 9h 35' 44'' + 38' 37'' - 2
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 31  Coquard, Bryan 28  B&B Hôtels - Vital C.. 37 pts -
2 163  Colbrelli, Sonny 30  Bahrain - McLaren 35 pts -2 pts + 1
3 41  Viviani, Elia 31  Cofidis 25 pts -12 pts - 1
4 105  Pasqualon, Andrea 32  Circus - Wanty Gobert 23 pts -14 pts -
5 16  Venturini, Clément 26  Ag2r La Mondiale 22 pts -15 pts -
6 82  Bonifazio, Niccolò 26  Total Direct Energie 15 pts -22 pts + 7
7 1  Bernal, Egan 23  Team Ineos 14 pts -23 pts -
8 197  Kleijn, Arvid de 26  Riwal Readynez Cycling T.. 13 pts -24 pts + 7
9 97  Maldonado, Anthony 29  St Michel - Auber 93 12 pts -25 pts + 1
10 81  Calmejane, Lilian 27  Total Direct Energie 10 pts -27 pts - 4
11 181  Černý, Josef 27  CCC Team 9 pts -28 pts - 3
12 125  Malucelli, Matteo 26  Caja Rural - Seguros RGA 9 pts -28 pts + 7
13 11  Bardet, Romain 29  Ag2r La Mondiale 8 pts -29 pts - 4
14 71  Barguil, Warren 28  Team Arkéa - Samsic 7 pts -30 pts -
15 193  Lijke, Nick van der 28  Riwal Readynez Cycling T.. 6 pts -31 pts - 4
16 126  González, David 24  Caja Rural - Seguros RGA 6 pts -31 pts + 6
17 195  Vinjebo, Emil 26  Riwal Readynez Cycling T.. 4 pts -33 pts + 9
18 182  Pałuta, Michał 24  CCC Team 4 pts -33 pts + 9
19 92  Maurelet, Flavien 29  St Michel - Auber 93 4 pts -33 pts - 7
20 141  Angulo, Antonio 28  Euskaltel - Euskadi 3 pts -34 pts - 7
153  Beppu, Fumiyuki 37  Nippo Delko Provence 3 pts -34 pts
22 135  De Witte, Mathias 27  Natura4Ever - Roubaix Li.. 3 pts -34 pts - 8
23 196  Havik, Piotr 26  Riwal Readynez Cycling T.. 3 pts -34 pts + 9
24 107  Delacroix, Théo 21  Circus - Wanty Gobert 3 pts -34 pts - 9
25 14  Gallopin, Tony 32  Ag2r La Mondiale 2 pts -35 pts - 9
26 27  Zana, Filippo 21  Bardiani - CSF - Faizanè 2 pts -35 pts - 2
27 144  Azurmendi, Ibai 24  Euskaltel - Euskadi 1 pts -36 pts + 14
28 194  Kron, Andreas 22  Riwal Readynez Cycling T.. 1 pts -36 pts - 11
29 147  Bravo, Garikoitz 31  Euskaltel - Euskadi 1 pts -36 pts - 11
30 66  Sánchez, Luis León 36  Astana Pro Team 1 pts -36 pts + 8
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 194  Kron, Andreas 22  Riwal Readynez Cycling T.. 10 pts -
2 202  Márquez, Martí 24  Equipo Kern Pharma 10 pts 0 pts -
153  Beppu, Fumiyuki 37  Nippo Delko Provence 6 pts -4 pts
4 81  Calmejane, Lilian 27  Total Direct Energie 6 pts -4 pts - 1
5 195  Vinjebo, Emil 26  Riwal Readynez Cycling T.. 5 pts -5 pts + 7
6 141  Angulo, Antonio 28  Euskaltel - Euskadi 3 pts -7 pts - 1
7 107  Delacroix, Théo 21  Circus - Wanty Gobert 3 pts -7 pts - 3
8 111  Höller, Nikodemus 29  Bike Aid 3 pts -7 pts + 12
9 144  Azurmendi, Ibai 24  Euskaltel - Euskadi 2 pts -8 pts + 14
10 134  Leroux, Samuel 25  Natura4Ever - Roubaix Li.. 2 pts -8 pts + 15
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 182  Pałuta, Michał 24  CCC Team 8h 57' 19'' + 30
2 144  Azurmendi, Ibai 24  Euskaltel - Euskadi 8h 57' 22'' + 00' 03'' + 22
3 194  Kron, Andreas 22  Riwal Readynez Cycling T.. 8h 57' 22'' + 00' 03'' - 2
4 1  Bernal, Egan 23  Team Ineos 8h 57' 23'' + 00' 04'' - 2
5 202  Márquez, Martí 24  Equipo Kern Pharma 8h 57' 23'' + 00' 04'' - 1
6 65  Vlasov, Aleksandr 24  Astana Pro Team 8h 57' 23'' + 00' 04'' + 5
7 207  López, Jordi 21  Equipo Kern Pharma 8h 57' 23'' + 00' 04'' + 3
8 6  Sivakov, Pavel 23  Team Ineos 8h 57' 23'' + 00' 04'' + 8
9 121  Garcia, Jhojan 22  Caja Rural - Seguros RGA 8h 57' 23'' + 00' 04'' - 4
10 174  Eg, Niklas 25  Trek - Segafredo 8h 57' 23'' + 00' 04'' - 7
11 33  Barthe, Cyril 24  B&B Hôtels - Vital C.. 8h 57' 23'' + 00' 04'' + 6
12 146  Bou, Joan 23  Euskaltel - Euskadi 8h 57' 23'' + 00' 04'' - 5
13 201  Moreno, Iván 24  Equipo Kern Pharma 8h 57' 23'' + 00' 04'' - 7
14 75  Swift, Connor 24  Team Arkéa - Samsic 8h 57' 23'' + 00' 04'' + 4
15 21  Carboni, Giovanni 24  Bardiani - CSF - Faizanè 8h 57' 23'' + 00' 04'' - 3
16 155  Rochas, Rémy 24  Nippo Delko Provence 8h 57' 23'' + 00' 04'' + 4
17 126  González, David 24  Caja Rural - Seguros RGA 8h 57' 23'' + 00' 04'' + 17
18 12  Cosnefroy, Benoît 24  Ag2r La Mondiale 8h 57' 23'' + 00' 04'' + 7
19 24  Monaco, Alessandro 22  Bardiani - CSF - Faizanè 8h 57' 23'' + 00' 04'' - 11
20 116  Bergström, Erik 20  Bike Aid 8h 57' 23'' + 00' 04'' + 9
21 205  Ruiz, Ibon 21  Equipo Kern Pharma 8h 57' 23'' + 00' 04'' -
22 165  Inkelaar, Kevin 23  Bahrain - McLaren 8h 57' 23'' + 00' 04'' + 1
23 56  Madouas, Valentin 24  Groupama - FDJ 8h 57' 23'' + 00' 04'' + 10
24 77  Welten, Bram 23  Team Arkéa - Samsic 8h 57' 23'' + 00' 04'' + 12
25 177  Ries, Michel 22  Trek - Segafredo 8h 57' 23'' + 00' 04'' - 6
26 67  Tejada, Harold 23  Astana Pro Team 8h 57' 23'' + 00' 04'' + 6
27 203  Parra, José Félix 23  Equipo Kern Pharma 8h 57' 23'' + 00' 04'' - 1
28 101  Bellicaud, Jérémy 22  Circus - Wanty Gobert 8h 57' 23'' + 00' 04'' - 6
29 124  Cuadros, Álvaro 25  Caja Rural - Seguros RGA 8h 57' 23'' + 00' 04'' + 1
30 162  Buitrago, Santiago 20  Bahrain - McLaren 8h 57' 23'' + 00' 04'' - 3
31 187  Zimmermann, Georg 22  CCC Team 8h 57' 23'' + 00' 04'' - 3
32 164  Davies, Scott 24  Bahrain - McLaren 8h 57' 43'' + 00' 24'' - 23
33 192  Lisson, Christoffer 24  Riwal Readynez Cycling T.. 9h 01' 25'' + 04' 06'' + 2
34 204  Bouzas, Martín 22  Equipo Kern Pharma 9h 02' 34'' + 05' 15'' - 20
35 5  Geoghegan Hart, Tao 25  Team Ineos 9h 02' 34'' + 05' 15'' - 22
36 133  Idjouadienne, Pierre 24  Natura4Ever - Roubaix Li.. 9h 02' 34'' + 05' 15'' - 21
37 27  Zana, Filippo 21  Bardiani - CSF - Faizanè 9h 07' 35'' + 10' 16'' + 1
38 96  Louvet, Louis 23  St Michel - Auber 93 9h 07' 35'' + 10' 16'' + 6
39 76  Riou, Alan 23  Team Arkéa - Samsic 9h 07' 55'' + 10' 36'' + 2
40 107  Delacroix, Théo 21  Circus - Wanty Gobert 9h 11' 22'' + 14' 03'' - 3
41 142  Cuadrado, Unai 22  Euskaltel - Euskadi 9h 11' 37'' + 14' 18'' + 2
42 206  Araiz, Sergio 22  Equipo Kern Pharma 9h 11' 37'' + 14' 18'' + 3
43 115  Rooij, Jesse de 21  Bike Aid 9h 12' 46'' + 15' 27'' - 4
44 104  Evans, Alex 23  Circus - Wanty Gobert 9h 12' 46'' + 15' 27'' - 2
45 143  Zhigunov, Dzmitry 24  Euskaltel - Euskadi 9h 14' 17'' + 16' 58'' + 2
46 23  Lonardi, Giovanni 23  Bardiani - CSF - Faizanè 9h 14' 37'' + 17' 18'' - 6
47 73  Guernalec, Thibault 23  Team Arkéa - Samsic 9h 24' 17'' + 26' 58'' - 1
48 94  Niekerk, Morné van 24  St Michel - Auber 93 9h 27' 28'' + 30' 09'' -
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Ag2r La Mondiale 26h 52' 09'' -
2  Riwal Readynez Cycling Team 26h 52' 09'' + 00' 00'' + 16
3  Circus - Wanty Gobert 26h 52' 09'' + 00' 00'' - 1
4  Caja Rural - Seguros RGA 26h 52' 09'' + 00' 00'' + 12
5  Team Arkéa - Samsic 26h 52' 09'' + 00' 00'' + 9
6  Trek - Segafredo 26h 52' 09'' + 00' 00'' - 3
7  Equipo Kern Pharma 26h 52' 09'' + 00' 00'' - 3
8  Astana Pro Team 26h 52' 09'' + 00' 00'' + 7
9  Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole 26h 52' 09'' + 00' 00'' - 4
10  St Michel - Auber 93 26h 52' 09'' + 00' 00'' - 3
11  Team Ineos 26h 52' 09'' + 00' 00'' - 5
12  CCC Team 26h 52' 09'' + 00' 00'' - 1
13  Bahrain - McLaren 26h 52' 09'' + 00' 00'' - 4
14  Euskaltel - Euskadi 26h 52' 09'' + 00' 00'' - 4
15  Nippo Delko Provence 26h 52' 09'' + 00' 00'' - 2
16  Bardiani - CSF - Faizanè 26h 52' 09'' + 00' 00'' - 4
17  Groupama - FDJ 26h 52' 09'' + 00' 00'' + 3
18  Bike Aid 26h 52' 09'' + 00' 00'' - 1
19  Total Direct Energie 26h 52' 25'' + 00' 16'' -
20  B&B Hôtels - Vital Concept 26h 52' 52'' + 00' 43'' - 12
21  Cofidis 26h 57' 01'' + 04' 52'' -


© Wijnreder Media