Saint-Gaudens - Col de Beyrède (163.5 km)

Route

 3 August 2020
 Profile  Mountain stage
 Start  Saint-Gaudens
 Finish  Col de Beyrède
 Distance  163.5 km  (101.6 mi)
 Speed  35.449 km/h  (22.027 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 3
 Bernal, Egan (INS) 13h 33' 57''
 Coquard, Bryan (BVC) 37 points
 Calmejane, Li.. (TDE) 33 points
 Bernal, Egan (INS) 13h 33' 57''
 Groupama - FDJ 40h 46' 36''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 1  Bernal, Egan 23  Team Ineos 4h 36' 44'' - 10'' 1 3 5 1
2 6  Sivakov, Pavel 23  Team Ineos + 00' 10'' - 06'' 2 9 7 2
3 65  Vlasov, Aleksandr 24  Astana Pro Team + 00' 17'' - 04'' 3 14 9 3
4 51  Pinot, Thibaut 30  Groupama - FDJ + 00' 31'' 4 17 12 -
5 176  Mollema, Bauke 33  Trek - Segafredo + 01' 05'' 5 18 14 -
6 71  Barguil, Warren 28  Team Arkéa - Samsic + 01' 09'' 6 11 15 -
7 171  Porte, Richie 35  Trek - Segafredo + 01' 11'' 7 21 16 -
8 11  Bardet, Romain 29  Ag2r La Mondiale + 01' 18'' 8 13 22 -
9 57  Reichenbach, Sébastien 31  Groupama - FDJ + 01' 39'' 10 30 27 -
10 167  Valls, Rafael 33  Bahrain - McLaren + 01' 39'' 9 34 26 -
11 155  Rochas, Rémy 24  Nippo Delko Provence + 01' 55'' 11 - - 4
12 165  Inkelaar, Kevin 23  Bahrain - McLaren + 01' 59'' 12 - - 5
13 56  Madouas, Valentin 24  Groupama - FDJ + 02' 05'' 14 - - 6
14 17  Vuillermoz, Alexis 32  Ag2r La Mondiale + 02' 05'' 13 - - -
15 175  Elissonde, Kenny 29  Trek - Segafredo + 02' 16'' 15 - - -
16 14  Gallopin, Tony 32  Ag2r La Mondiale + 02' 23'' 17 31 - -
17 166  Pernsteiner, Hermann 29  Bahrain - McLaren + 02' 23'' 18 - - -
18 121  Garcia, Jhojan 22  Caja Rural - Seguros RGA + 02' 23'' 16 - - 7
19 106  Petilli, Simone 27  Circus - Wanty Gobert + 02' 38'' 19 - - -
20 64  Kudus, Merhawi 26  Astana Pro Team + 02' 38'' 20 - - -
21 123  Amézqueta, Julen 26  Caja Rural - Seguros RGA + 02' 42'' 21 - - -
22 185  Masnada, Fausto 26  CCC Team + 02' 45'' 22 - - -
23 21  Carboni, Giovanni 24  Bardiani - CSF - Faizanè + 03' 06'' 23 - - 8
24 91  Guillonnet, Adrien 26  St Michel - Auber 93 + 03' 10'' 25 - - -
25 13  Chérel, Mikaël 34  Ag2r La Mondiale + 03' 10'' 24 - - -
26 174  Eg, Niklas 25  Trek - Segafredo + 03' 28'' 26 - - 9
27 124  Cuadros, Álvaro 25  Caja Rural - Seguros RGA + 03' 56'' 27 - - 10
28 61  López, Miguel Ángel 26  Astana Pro Team + 03' 59'' 28 - - -
29 145  Iturria, Mikel 28  Euskaltel - Euskadi + 04' 04'' 29 - - -
30 5  Geoghegan Hart, Tao 25  Team Ineos + 04' 43'' 50 - - 18
31 66  Sánchez, Luis León 36  Astana Pro Team + 04' 43'' 30 35 - -
32 103  Eiking, Odd 25  Circus - Wanty Gobert + 05' 05'' 31 - - -
33 52  Armirail, Bruno 26  Groupama - FDJ + 05' 11'' 44 - - -
34 2  Froome, Chris 35  Team Ineos + 05' 11'' 32 - - -
35 202  Márquez, Martí 24  Equipo Kern Pharma + 05' 17'' 33 - 6 11
36 177  Ries, Michel 22  Trek - Segafredo + 05' 17'' 34 - - 12
37 203  Parra, José Félix 23  Equipo Kern Pharma + 05' 33'' 35 - - 13
38 132  Ferasse, Thibault 25  Natura4Ever - Roubaix Li.. + 06' 14'' 36 - - -
39 116  Bergström, Erik 20  Bike Aid + 06' 29'' 38 - - 15
40 201  Moreno, Iván 24  Equipo Kern Pharma + 06' 29'' 37 - - 14
41 26  Senni, Manuel 28  Bardiani - CSF - Faizanè + 06' 33'' 39 - - -
42 72  Bouet, Maxime 33  Team Arkéa - Samsic + 07' 00'' 40 - - -
43 157  Combaud, Romain 29  Nippo Delko Provence + 07' 00'' 42 - - -
44 62  Bohórquez, Hernando 28  Astana Pro Team + 07' 00'' 43 - - -
45 74  Ledanois, Kévin 27  Team Arkéa - Samsic + 07' 00'' 41 - - -
46 27  Zana, Filippo 21  Bardiani - CSF - Faizanè + 07' 12'' 65 32 - 24
47 15  Latour, Pierre 26  Ag2r La Mondiale + 07' 42'' 45 - - -
48 135  De Witte, Mathias 27  Natura4Ever - Roubaix Li.. + 07' 52'' 46 26 - -
49 55  Ludvigsson, Tobias 29  Groupama - FDJ + 08' 52'' 85 - - -
50 164  Davies, Scott 24  Bahrain - McLaren + 08' 52'' 48 - - 16
51 147  Bravo, Garikoitz 31  Euskaltel - Euskadi + 08' 52'' 47 36 - -
52 83  Cabot, Jérémy 29  Total Direct Energie + 08' 52'' 113 - - -
53 104  Evans, Alex 23  Circus - Wanty Gobert + 09' 39'' 87 - - 30
54 24  Monaco, Alessandro 22  Bardiani - CSF - Faizanè + 09' 53'' 49 - - 17
55 75  Swift, Connor 24  Team Arkéa - Samsic + 10' 41'' 51 - - 19
56 4  Castroviejo, Jonathan 33  Team Ineos + 12' 32'' 60 - 17 -
57 63  Fraile, Omar 30  Astana Pro Team + 12' 32'' 58 - - -
58 183  Rosskopf, Joey 30  CCC Team + 12' 32'' 55 - - -
59 187  Zimmermann, Georg 22  CCC Team + 12' 32'' 52 27 4 20
60 154  Gonçalves, José 31  Nippo Delko Provence + 12' 32'' 54 - - -
61 67  Tejada, Harold 23  Astana Pro Team + 12' 32'' 56 - 2 21
62 101  Bellicaud, Jérémy 22  Circus - Wanty Gobert + 12' 32'' 57 - - 22
63 142  Cuadrado, Unai 22  Euskaltel - Euskadi + 12' 32'' 88 - - 31
64 172  Bernard, Julien 28  Trek - Segafredo + 12' 32'' 53 37 3 -
65 31  Coquard, Bryan 28  B&B Hôtels - Vital C.. + 13' 04'' 59 1 - -
66 81  Calmejane, Lilian 27  Total Direct Energie + 13' 39'' 61 7 1 -
67 54  Ladagnous, Matthieu 35  Groupama - FDJ + 14' 55'' 62 - 10 -
68 7  Baarle, Dylan van van 28  Team Ineos + 16' 45'' 67 - 18 -
69 146  Bou, Joan 23  Euskaltel - Euskadi + 16' 45'' 63 - 11 23
70 3  Amador, Andrey 33  Team Ineos + 16' 45'' 66 - 23 -
71 181  Černý, Josef 27  CCC Team + 17' 14'' 64 15 - -
72 193  Lijke, Nick van der v.. 28  Riwal Readynez Cycling T.. + 18' 50'' 68 19 - -
73 12  Cosnefroy, Benoît 24  Ag2r La Mondiale + 19' 24'' 69 33 8 25
74 33  Barthe, Cyril 24  B&B Hôtels - Vital C.. + 21' 27'' 74 - - 27
75 117  Dombrowski, Frederik 28  Bike Aid + 21' 27'' 78 - - -
76 53  Duchesne, Antoine 28  Groupama - FDJ + 21' 27'' 96 - - -
77 126  González, David 24  Caja Rural - Seguros RGA + 21' 27'' 76 20 - 28
78 207  López, Jordi 21  Equipo Kern Pharma + 21' 27'' 73 - - 26
79 86  Soupe, Geoffrey 32  Total Direct Energie + 21' 27'' 95 - - -
80 73  Guernalec, Thibault 23  Team Arkéa - Samsic + 21' 27'' 122 - - 40
81 112  Engelen, Adne van van 27  Bike Aid + 21' 27'' 79 - - -
82 76  Riou, Alan 23  Team Arkéa - Samsic + 21' 27'' 94 - - 33
83 161  Battaglin, Enrico 30  Bahrain - McLaren + 21' 27'' 80 - - -
84 93  Paillot, Yoann 29  St Michel - Auber 93 + 21' 27'' 92 - - -
85 122  Bagües, Aritz 30  Caja Rural - Seguros RGA + 21' 27'' 81 - - -
86 125  Malucelli, Matteo 26  Caja Rural - Seguros RGA + 21' 27'' 75 16 - -
87 205  Ruiz, Ibon 21  Equipo Kern Pharma + 21' 27'' 77 - - 29
88 173  Clarke, Will 35  Trek - Segafredo + 21' 27'' 108 - - -
89 195  Vinjebo, Emil 26  Riwal Readynez Cycling T.. + 21' 27'' 70 22 13 -
90 105  Pasqualon, Andrea 32  Circus - Wanty Gobert + 21' 27'' 71 5 - -
91 16  Venturini, Clément 26  Ag2r La Mondiale + 21' 27'' 72 6 - -
92 25  Orsini, Umberto 25  Bardiani - CSF - Faizanè + 21' 27'' 82 - - -
93 163  Colbrelli, Sonny 30  Bahrain - McLaren + 22' 26'' 83 2 - -
94 141  Angulo, Antonio 28  Euskaltel - Euskadi + 22' 26'' 97 25 19 -
95 92  Maurelet, Flavien 29  St Michel - Auber 93 + 22' 26'' 84 23 - -
96 35  Debusschere, Jens 30  B&B Hôtels - Vital C.. + 24' 18'' 86 - - -
97 32  Backaert, Frederik 30  B&B Hôtels - Vital C.. + 24' 18'' 89 - - -
98 102  De Gendt, Aimé 26  Circus - Wanty Gobert + 24' 18'' 91 - - -
99 131  Antomarchi, Julien 36  Natura4Ever - Roubaix Li.. + 27' 45'' 90 - - -
100 134  Leroux, Samuel 25  Natura4Ever - Roubaix Li.. + 30' 22'' 128 - 25 -
101 111  Höller, Nikodemus 29  Bike Aid + 31' 56'' 119 - 20 -
102 182  Pałuta, Michał 24  CCC Team + 31' 56'' 93 24 - 32
103 107  Delacroix, Théo 21  Circus - Wanty Gobert + 34' 23'' 123 29 21 41
104 133  Idjouadienne, Pierre 24  Natura4Ever - Roubaix Li.. + 34' 23'' 110 - - 37
105 186  Wiśniowski, Łukasz 28  CCC Team + 34' 23'' 121 - - -
106 36  Morice, Julien 29  B&B Hôtels - Vital C.. + 34' 23'' 130 - - -
107 43  Mathis, Marco 26  Cofidis + 34' 23'' 129 - - -
108 196  Havik, Piotr 26  Riwal Readynez Cycling T.. + 34' 23'' 103 28 - -
109 144  Azurmendi, Ibai 24  Euskaltel - Euskadi + 34' 23'' 100 38 24 34
110 136  Vermeulen, Emiel 27  Natura4Ever - Roubaix Li.. + 34' 23'' 136 - - -
111 204  Bouzas, Martín 22  Equipo Kern Pharma + 34' 23'' 111 - - 38
112 206  Araiz, Sergio 22  Equipo Kern Pharma + 34' 23'' 124 - - 42
113 152  Šiškevičius, Evaldas 31  Nippo Delko Provence + 34' 23'' 114 - - -
114 87  Turgis, Anthony 26  Total Direct Energie + 34' 23'' 105 - - -
115 184  Van Keirsbulck, Guill.. 29  CCC Team + 34' 23'' 134 - - -
116 77  Welten, Bram 23  Team Arkéa - Samsic + 34' 23'' 104 - - 35
117 82  Bonifazio, Niccolò 26  Total Direct Energie + 34' 23'' 99 8 - -
118 96  Louvet, Louis 23  St Michel - Auber 93 + 34' 23'' 116 - - 39
119 192  Lisson, Christoffer 24  Riwal Readynez Cycling T.. + 34' 23'' 107 - - 36
120 143  Zhigunov, Dzmitry 24  Euskaltel - Euskadi + 34' 23'' 125 - - 43
121 42  Consonni, Simone 25  Cofidis + 34' 23'' 112 - - -
122 47  Vanbilsen, Kenneth 30  Cofidis + 34' 23'' 118 - - -
123 34  Cam, Maxime 28  B&B Hôtels - Vital C.. + 34' 23'' 132 - - -
124 37  Réza, Kévin 32  B&B Hôtels - Vital C.. + 34' 23'' 127 - - -
125 156  Trarieux, Julien 27  Nippo Delko Provence + 34' 23'' 102 - - -
126 44  Laporte, Christophe 27  Cofidis + 34' 23'' 109 - - -
127 127  Sáez, Héctor 26  Caja Rural - Seguros RGA + 34' 23'' 117 - - -
128 197  Kleijn, Arvid de de 26  Riwal Readynez Cycling T.. + 34' 23'' 120 10 - -
129 84  Petit, Adrien 29  Total Direct Energie + 34' 23'' 133 - - -
130 94  Niekerk, Morné van van 24  St Michel - Auber 93 + 34' 23'' 135 - - 45
131 46  Sabatini, Fabio 35  Cofidis + 34' 23'' 106 - - -
132 45  Lemoine, Cyril 37  Cofidis + 34' 23'' 131 - - -
133 41  Viviani, Elia 31  Cofidis + 34' 23'' 98 4 - -
134 97  Maldonado, Anthony 29  St Michel - Auber 93 + 34' 23'' 101 12 - -
135 95  Hurel, Tony 32  St Michel - Auber 93 + 34' 23'' 115 - - -
136 23  Lonardi, Giovanni 23  Bardiani - CSF - Faizanè + 34' 23'' 126 - - 44
DNF 22  Benfatto, Marco 32  Bardiani - CSF - Faizanè
DNF 113  Carstensen, Lucas 26  Bike Aid
DNF 115  Rooij, Jesse de de 21  Bike Aid
153  Beppu, Fumiyuki 37  Nippo Delko Provence
DNF 162  Buitrago, Santiago 20  Bahrain - McLaren
DNF 194  Kron, Andreas 22  Riwal Readynez Cycling T..
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Groupama - FDJ 13h 54' 27'' 26 1
4 51  Pinot, Thibaut 30 4h 37' 15''
9 57  Reichenbach, Sébastien 31 4h 38' 23''
13 56  Madouas, Valentin 24 4h 38' 49''
2  Trek - Segafredo 13h 54' 44'' 27 2
5 176  Mollema, Bauke 33 4h 37' 49''
7 171  Porte, Richie 35 4h 37' 55''
15 175  Elissonde, Kenny 29 4h 39' 00''
3  Team Ineos 13h 55' 05'' 33 3
1 1  Bernal, Egan 23 4h 36' 44''
2 6  Sivakov, Pavel 23 4h 36' 54''
30 5  Geoghegan Hart, Tao 25 4h 41' 27''
4  Ag2r La Mondiale 13h 55' 58'' 38 4
8 11  Bardet, Romain 29 4h 38' 02''
14 17  Vuillermoz, Alexis 32 4h 38' 49''
16 14  Gallopin, Tony 32 4h 39' 07''
5  Bahrain - McLaren 13h 56' 13'' 39 5
10 167  Valls, Rafael 33 4h 38' 23''
12 165  Inkelaar, Kevin 23 4h 38' 43''
17 166  Pernsteiner, Hermann 29 4h 39' 07''
6  Astana Pro Team 13h 57' 06'' 51 6
3 65  Vlasov, Aleksandr 24 4h 37' 01''
20 64  Kudus, Merhawi 26 4h 39' 22''
28 61  López, Miguel Ángel 26 4h 40' 43''
7  Caja Rural - Seguros RGA 13h 59' 13'' 66 7
18 121  Garcia, Jhojan 22 4h 39' 07''
21 123  Amézqueta, Julen 26 4h 39' 26''
27 124  Cuadros, Álvaro 25 4h 40' 40''
8  Team Arkéa - Samsic 14h 05' 21'' 93 8
6 71  Barguil, Warren 28 4h 37' 53''
42 72  Bouet, Maxime 33 4h 43' 44''
45 74  Ledanois, Kévin 27 4h 43' 44''
9  Bardiani - CSF - Faizanè 14h 07' 03'' 110 9
23 21  Carboni, Giovanni 24 4h 39' 50''
41 26  Senni, Manuel 28 4h 43' 17''
46 27  Zana, Filippo 21 4h 43' 56''
10  Equipo Kern Pharma 14h 07' 31'' 112 10
35 202  Márquez, Martí 24 4h 42' 01''
37 203  Parra, José Félix 23 4h 42' 17''
40 201  Moreno, Iván 24 4h 43' 13''
11  Circus - Wanty Gobert 14h 07' 34'' 104 11
19 106  Petilli, Simone 27 4h 39' 22''
32 103  Eiking, Odd 25 4h 41' 49''
53 104  Evans, Alex 23 4h 46' 23''
12  Nippo Delko Provence 14h 11' 39'' 114 12
11 155  Rochas, Rémy 24 4h 38' 39''
43 157  Combaud, Romain 29 4h 43' 44''
60 154  Gonçalves, José 31 4h 49' 16''
13  Euskaltel - Euskadi 14h 15' 40'' 143 13
29 145  Iturria, Mikel 28 4h 40' 48''
51 147  Bravo, Garikoitz 31 4h 45' 36''
63 142  Cuadrado, Unai 22 4h 49' 16''
14  CCC Team 14h 18' 01'' 139 14
22 185  Masnada, Fausto 26 4h 39' 29''
58 183  Rosskopf, Joey 30 4h 49' 16''
59 187  Zimmermann, Georg 22 4h 49' 16''
15  Natura4Ever - Roubaix Lille .. 14h 32' 03'' 185 15
38 132  Ferasse, Thibault 25 4h 42' 58''
48 135  De Witte, Mathias 27 4h 44' 36''
99 131  Antomarchi, Julien 36 5h 04' 29''
16  Total Direct Energie 14h 34' 10'' 197 16
52 83  Cabot, Jérémy 29 4h 45' 36''
66 81  Calmejane, Lilian 27 4h 50' 23''
79 86  Soupe, Geoffrey 32 4h 58' 11''
17  St Michel - Auber 93 14h 37' 15'' 203 17
24 91  Guillonnet, Adrien 26 4h 39' 54''
84 93  Paillot, Yoann 29 4h 58' 11''
95 92  Maurelet, Flavien 29 4h 59' 10''
18  Bike Aid 14h 39' 35'' 195 18
39 116  Bergström, Erik 20 4h 43' 13''
75 117  Dombrowski, Frederik 28 4h 58' 11''
81 112  Engelen, Adne van 27 4h 58' 11''
19  B&B Hôtels - Vital Concept 14h 49' 01'' 235 19
65 31  Coquard, Bryan 28 4h 49' 48''
74 33  Barthe, Cyril 24 4h 58' 11''
96 35  Debusschere, Jens 30 5h 01' 02''
20  Riwal Readynez Cycling Team 15h 04' 52'' 269 20
72 193  Lijke, Nick van der 28 4h 55' 34''
89 195  Vinjebo, Emil 26 4h 58' 11''
108 196  Havik, Piotr 26 5h 11' 07''
21  Cofidis 15h 33' 21'' 350 21
107 43  Mathis, Marco 26 5h 11' 07''
121 42  Consonni, Simone 25 5h 11' 07''
122 47  Vanbilsen, Kenneth 30 5h 11' 07''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 1  Bernal, Egan 23  Team Ineos 13h 33' 57'' + 11
2 6  Sivakov, Pavel 23  Team Ineos 13h 34' 11'' + 00' 14'' + 24
3 65  Vlasov, Aleksandr 24  Astana Pro Team 13h 34' 20'' + 00' 23'' + 17
4 51  Pinot, Thibaut 30  Groupama - FDJ 13h 34' 38'' + 00' 41'' + 58
5 176  Mollema, Bauke 33  Trek - Segafredo 13h 35' 12'' + 01' 15'' + 29
6 71  Barguil, Warren 28  Team Arkéa - Samsic 13h 35' 16'' + 01' 19'' + 10
7 171  Porte, Richie 35  Trek - Segafredo 13h 35' 18'' + 01' 21'' + 35
8 11  Bardet, Romain 29  Ag2r La Mondiale 13h 35' 25'' + 01' 28'' + 10
9 167  Valls, Rafael 33  Bahrain - McLaren 13h 35' 46'' + 01' 49'' + 45
10 57  Reichenbach, Sébastien 31  Groupama - FDJ 13h 35' 46'' + 01' 49'' + 49
11 155  Rochas, Rémy 24  Nippo Delko Provence 13h 36' 02'' + 02' 05'' + 34
12 165  Inkelaar, Kevin 23  Bahrain - McLaren 13h 36' 06'' + 02' 09'' + 51
13 17  Vuillermoz, Alexis 32  Ag2r La Mondiale 13h 36' 12'' + 02' 15'' + 40
14 56  Madouas, Valentin 24  Groupama - FDJ 13h 36' 12'' + 02' 15'' + 50
15 175  Elissonde, Kenny 29  Trek - Segafredo 13h 36' 23'' + 02' 26'' + 60
16 121  Garcia, Jhojan 22  Caja Rural - Seguros RGA 13h 36' 30'' + 02' 33'' + 12
17 14  Gallopin, Tony 32  Ag2r La Mondiale 13h 36' 30'' + 02' 33'' + 21
18 166  Pernsteiner, Hermann 29  Bahrain - McLaren 13h 36' 30'' + 02' 33'' + 32
19 106  Petilli, Simone 27  Circus - Wanty Gobert 13h 36' 45'' + 02' 48'' + 21
20 64  Kudus, Merhawi 26  Astana Pro Team 13h 36' 45'' + 02' 48'' + 59
21 123  Amézqueta, Julen 26  Caja Rural - Seguros RGA 13h 36' 49'' + 02' 52'' + 59
22 185  Masnada, Fausto 26  CCC Team 13h 36' 52'' + 02' 55'' - 1
23 21  Carboni, Giovanni 24  Bardiani - CSF - Faizanè 13h 37' 13'' + 03' 16'' + 21
24 13  Chérel, Mikaël 34  Ag2r La Mondiale 13h 37' 17'' + 03' 20'' + 17
25 91  Guillonnet, Adrien 26  St Michel - Auber 93 13h 37' 17'' + 03' 20'' + 53
26 174  Eg, Niklas 25  Trek - Segafredo 13h 37' 35'' + 03' 38'' + 3
27 124  Cuadros, Álvaro 25  Caja Rural - Seguros RGA 13h 38' 03'' + 04' 06'' + 49
28 61  López, Miguel Ángel 26  Astana Pro Team 13h 38' 06'' + 04' 09'' + 53
29 145  Iturria, Mikel 28  Euskaltel - Euskadi 13h 38' 11'' + 04' 14'' + 44
30 66  Sánchez, Luis León 36  Astana Pro Team 13h 38' 50'' + 04' 53'' - 5
31 103  Eiking, Odd 25  Circus - Wanty Gobert 13h 39' 12'' + 05' 15'' + 2
32 2  Froome, Chris 35  Team Ineos 13h 39' 18'' + 05' 21'' + 53
33 202  Márquez, Martí 24  Equipo Kern Pharma 13h 39' 24'' + 05' 27'' - 14
34 177  Ries, Michel 22  Trek - Segafredo 13h 39' 24'' + 05' 27'' + 32
35 203  Parra, José Félix 23  Equipo Kern Pharma 13h 39' 40'' + 05' 43'' + 34
36 132  Ferasse, Thibault 25  Natura4Ever - Roubaix Li.. 13h 40' 21'' + 06' 24'' + 16
37 201  Moreno, Iván 24  Equipo Kern Pharma 13h 40' 36'' + 06' 39'' - 1
38 116  Bergström, Erik 20  Bike Aid 13h 40' 36'' + 06' 39'' + 18
39 26  Senni, Manuel 28  Bardiani - CSF - Faizanè 13h 40' 40'' + 06' 43'' + 16
40 72  Bouet, Maxime 33  Team Arkéa - Samsic 13h 41' 07'' + 07' 10'' - 5
41 74  Ledanois, Kévin 27  Team Arkéa - Samsic 13h 41' 07'' + 07' 10'' + 7
42 157  Combaud, Romain 29  Nippo Delko Provence 13h 41' 07'' + 07' 10'' + 18
43 62  Bohórquez, Hernando 28  Astana Pro Team 13h 41' 07'' + 07' 10'' + 39
44 52  Armirail, Bruno 26  Groupama - FDJ 13h 41' 14'' + 07' 17'' + 51
45 15  Latour, Pierre 26  Ag2r La Mondiale 13h 41' 49'' + 07' 52'' - 18
46 135  De Witte, Mathias 27  Natura4Ever - Roubaix Li.. 13h 41' 59'' + 08' 02'' - 29
47 147  Bravo, Garikoitz 31  Euskaltel - Euskadi 13h 42' 59'' + 09' 02'' - 23
48 164  Davies, Scott 24  Bahrain - McLaren 13h 43' 19'' + 09' 22'' + 41
49 24  Monaco, Alessandro 22  Bardiani - CSF - Faizanè 13h 44' 00'' + 10' 03'' + 2
50 5  Geoghegan Hart, Tao 25  Team Ineos 13h 44' 01'' + 10' 04'' + 51
51 75  Swift, Connor 24  Team Arkéa - Samsic 13h 44' 48'' + 10' 51'' - 8
52 187  Zimmermann, Georg 22  CCC Team 13h 46' 36'' + 12' 39'' + 32
53 172  Bernard, Julien 28  Trek - Segafredo 13h 46' 38'' + 12' 41'' - 7
54 154  Gonçalves, José 31  Nippo Delko Provence 13h 46' 39'' + 12' 42'' - 17
55 183  Rosskopf, Joey 30  CCC Team 13h 46' 39'' + 12' 42'' + 3
56 67  Tejada, Harold 23  Astana Pro Team 13h 46' 39'' + 12' 42'' + 12
57 101  Bellicaud, Jérémy 22  Circus - Wanty Gobert 13h 46' 39'' + 12' 42'' + 17
58 63  Fraile, Omar 30  Astana Pro Team 13h 46' 39'' + 12' 42'' + 25
59 31  Coquard, Bryan 28  B&B Hôtels - Vital C.. 13h 46' 55'' + 12' 58'' - 58
60 4  Castroviejo, Jonathan 33  Team Ineos 13h 47' 22'' + 13' 25'' + 32
61 81  Calmejane, Lilian 27  Total Direct Energie 13h 47' 35'' + 13' 38'' - 57
62 54  Ladagnous, Matthieu 35  Groupama - FDJ 13h 49' 45'' + 15' 48'' + 32
63 146  Bou, Joan 23  Euskaltel - Euskadi 13h 50' 52'' + 16' 55'' - 32
64 181  Černý, Josef 27  CCC Team 13h 51' 21'' + 17' 24'' - 50
65 27  Zana, Filippo 21  Bardiani - CSF - Faizanè 13h 51' 31'' + 17' 34'' + 41
66 3  Amador, Andrey 33  Team Ineos 13h 51' 35'' + 17' 38'' + 25
67 7  Baarle, Dylan van 28  Team Ineos 13h 51' 35'' + 17' 38'' + 26
68 193  Lijke, Nick van der 28  Riwal Readynez Cycling T.. 13h 52' 57'' + 19' 00'' - 53
69 12  Cosnefroy, Benoît 24  Ag2r La Mondiale 13h 53' 29'' + 19' 32'' - 20
70 195  Vinjebo, Emil 26  Riwal Readynez Cycling T.. 13h 55' 30'' + 21' 33'' - 63
71 105  Pasqualon, Andrea 32  Circus - Wanty Gobert 13h 55' 34'' + 21' 37'' - 60
72 16  Venturini, Clément 26  Ag2r La Mondiale 13h 55' 34'' + 21' 37'' - 62
73 207  López, Jordi 21  Equipo Kern Pharma 13h 55' 34'' + 21' 37'' - 51
74 33  Barthe, Cyril 24  B&B Hôtels - Vital C.. 13h 55' 34'' + 21' 37'' - 44
75 125  Malucelli, Matteo 26  Caja Rural - Seguros RGA 13h 55' 34'' + 21' 37'' - 36
76 126  González, David 24  Caja Rural - Seguros RGA 13h 55' 34'' + 21' 37'' - 29
77 205  Ruiz, Ibon 21  Equipo Kern Pharma 13h 55' 34'' + 21' 37'' - 16
78 117  Dombrowski, Frederik 28  Bike Aid 13h 55' 34'' + 21' 37'' - 11
79 112  Engelen, Adne van 27  Bike Aid 13h 55' 34'' + 21' 37'' - 9
80 161  Battaglin, Enrico 30  Bahrain - McLaren 13h 55' 34'' + 21' 37'' - 9
81 122  Bagües, Aritz 30  Caja Rural - Seguros RGA 13h 55' 34'' + 21' 37'' - 9
82 25  Orsini, Umberto 25  Bardiani - CSF - Faizanè 13h 55' 34'' + 21' 37'' + 4
83 163  Colbrelli, Sonny 30  Bahrain - McLaren 13h 56' 19'' + 22' 22'' - 81
84 92  Maurelet, Flavien 29  St Michel - Auber 93 13h 56' 33'' + 22' 36'' - 61
85 55  Ludvigsson, Tobias 29  Groupama - FDJ 13h 57' 21'' + 23' 24'' + 37
86 35  Debusschere, Jens 30  B&B Hôtels - Vital C.. 13h 59' 08'' + 25' 11'' + 4
87 104  Evans, Alex 23  Circus - Wanty Gobert 13h 59' 09'' + 25' 12'' + 38
88 142  Cuadrado, Unai 22  Euskaltel - Euskadi 14h 00' 53'' + 26' 56'' + 32
89 32  Backaert, Frederik 30  B&B Hôtels - Vital C.. 14h 01' 14'' + 27' 17'' + 7
90 131  Antomarchi, Julien 36  Natura4Ever - Roubaix Li.. 14h 01' 52'' + 27' 55'' - 3
91 102  De Gendt, Aimé 26  Circus - Wanty Gobert 14h 05' 22'' + 31' 25'' + 12
92 93  Paillot, Yoann 29  St Michel - Auber 93 14h 05' 46'' + 31' 49'' + 18
93 182  Pałuta, Michał 24  CCC Team 14h 05' 59'' + 32' 02'' - 87
94 76  Riou, Alan 23  Team Arkéa - Samsic 14h 06' 06'' + 32' 09'' + 18
95 86  Soupe, Geoffrey 32  Total Direct Energie 14h 06' 29'' + 32' 32'' + 18
96 53  Duchesne, Antoine 28  Groupama - FDJ 14h 06' 29'' + 32' 32'' + 18
97 141  Angulo, Antonio 28  Euskaltel - Euskadi 14h 06' 42'' + 32' 45'' + 8
98 41  Viviani, Elia 31  Cofidis 14h 08' 24'' + 34' 27'' - 95
99 82  Bonifazio, Niccolò 26  Total Direct Energie 14h 08' 26'' + 34' 29'' - 94
100 144  Azurmendi, Ibai 24  Euskaltel - Euskadi 14h 08' 29'' + 34' 32'' - 92
101 97  Maldonado, Anthony 29  St Michel - Auber 93 14h 08' 30'' + 34' 33'' - 88
102 156  Trarieux, Julien 27  Nippo Delko Provence 14h 08' 30'' + 34' 33'' - 70
103 196  Havik, Piotr 26  Riwal Readynez Cycling T.. 14h 08' 30'' + 34' 33'' - 46
104 77  Welten, Bram 23  Team Arkéa - Samsic 14h 08' 30'' + 34' 33'' - 39
105 87  Turgis, Anthony 26  Total Direct Energie 14h 08' 46'' + 34' 49'' - 17
106 46  Sabatini, Fabio 35  Cofidis 14h 12' 32'' + 38' 35'' - 9
107 192  Lisson, Christoffer 24  Riwal Readynez Cycling T.. 14h 12' 32'' + 38' 35'' - 9
108 173  Clarke, Will 35  Trek - Segafredo 14h 12' 48'' + 38' 51'' + 19
109 44  Laporte, Christophe 27  Cofidis 14h 12' 56'' + 38' 59'' - 10
110 133  Idjouadienne, Pierre 24  Natura4Ever - Roubaix Li.. 14h 13' 41'' + 39' 44'' - 8
111 204  Bouzas, Martín 22  Equipo Kern Pharma 14h 13' 41'' + 39' 44'' - 11
112 42  Consonni, Simone 25  Cofidis 14h 15' 45'' + 41' 48'' - 8
113 83  Cabot, Jérémy 29  Total Direct Energie 14h 17' 54'' + 43' 57'' + 28
114 152  Šiškevičius, Evaldas 31  Nippo Delko Provence 14h 18' 42'' + 44' 45'' - 6
115 95  Hurel, Tony 32  St Michel - Auber 93 14h 18' 42'' + 44' 45'' - 8
116 96  Louvet, Louis 23  St Michel - Auber 93 14h 18' 42'' + 44' 45'' - 7
117 127  Sáez, Héctor 26  Caja Rural - Seguros RGA 14h 18' 42'' + 44' 45'' - 6
118 47  Vanbilsen, Kenneth 30  Cofidis 14h 19' 52'' + 45' 55'' - 3
119 111  Höller, Nikodemus 29  Bike Aid 14h 21' 26'' + 47' 29'' + 5
120 197  Kleijn, Arvid de 26  Riwal Readynez Cycling T.. 14h 21' 53'' + 47' 56'' - 4
121 186  Wiśniowski, Łukasz 28  CCC Team 14h 21' 53'' + 47' 56'' - 4
122 73  Guernalec, Thibault 23  Team Arkéa - Samsic 14h 22' 28'' + 48' 31'' + 13
123 107  Delacroix, Théo 21  Circus - Wanty Gobert 14h 22' 29'' + 48' 32'' - 5
124 206  Araiz, Sergio 22  Equipo Kern Pharma 14h 22' 44'' + 48' 47'' - 3
125 143  Zhigunov, Dzmitry 24  Euskaltel - Euskadi 14h 25' 24'' + 51' 27'' + 1
126 23  Lonardi, Giovanni 23  Bardiani - CSF - Faizanè 14h 25' 44'' + 51' 47'' + 2
127 37  Réza, Kévin 32  B&B Hôtels - Vital C.. 14h 27' 47'' + 53' 50'' + 2
128 134  Leroux, Samuel 25  Natura4Ever - Roubaix Li.. 14h 28' 41'' + 54' 44'' + 5
129 43  Mathis, Marco 26  Cofidis 14h 28' 42'' + 54' 45'' + 1
130 36  Morice, Julien 29  B&B Hôtels - Vital C.. 14h 28' 42'' + 54' 45'' + 1
131 45  Lemoine, Cyril 37  Cofidis 14h 32' 42'' + 58' 45'' + 3
132 34  Cam, Maxime 28  B&B Hôtels - Vital C.. 14h 35' 24'' + 1h 01' 27'' + 4
133 84  Petit, Adrien 29  Total Direct Energie 14h 35' 37'' + 1h 01' 40'' + 4
134 184  Van Keirsbulck, Guillaume 29  CCC Team 14h 38' 25'' + 1h 04' 28'' + 4
135 94  Niekerk, Morné van 24  St Michel - Auber 93 14h 38' 35'' + 1h 04' 38'' + 4
136 136  Vermeulen, Emiel 27  Natura4Ever - Roubaix Li.. 14h 38' 36'' + 1h 04' 39'' + 4
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 31  Coquard, Bryan 28  B&B Hôtels - Vital C.. 37 pts -
2 163  Colbrelli, Sonny 30  Bahrain - McLaren 35 pts -2 pts -
3 1  Bernal, Egan 23  Team Ineos 29 pts -8 pts + 4
4 41  Viviani, Elia 31  Cofidis 25 pts -12 pts - 1
5 105  Pasqualon, Andrea 32  Circus - Wanty Gobert 23 pts -14 pts - 1
6 16  Venturini, Clément 26  Ag2r La Mondiale 22 pts -15 pts - 1
7 81  Calmejane, Lilian 27  Total Direct Energie 16 pts -21 pts + 3
8 82  Bonifazio, Niccolò 26  Total Direct Energie 15 pts -22 pts - 2
9 6  Sivakov, Pavel 23  Team Ineos 13 pts -24 pts
10 197  Kleijn, Arvid de 26  Riwal Readynez Cycling T.. 13 pts -24 pts - 2
11 71  Barguil, Warren 28  Team Arkéa - Samsic 12 pts -25 pts + 3
12 97  Maldonado, Anthony 29  St Michel - Auber 93 12 pts -25 pts - 3
13 11  Bardet, Romain 29  Ag2r La Mondiale 11 pts -26 pts -
14 65  Vlasov, Aleksandr 24  Astana Pro Team 10 pts -27 pts
15 181  Černý, Josef 27  CCC Team 9 pts -28 pts - 4
16 125  Malucelli, Matteo 26  Caja Rural - Seguros RGA 9 pts -28 pts - 4
17 51  Pinot, Thibaut 30  Groupama - FDJ 8 pts -29 pts
18 176  Mollema, Bauke 33  Trek - Segafredo 6 pts -31 pts
19 193  Lijke, Nick van der 28  Riwal Readynez Cycling T.. 6 pts -31 pts - 4
20 126  González, David 24  Caja Rural - Seguros RGA 6 pts -31 pts - 4
21 171  Porte, Richie 35  Trek - Segafredo 4 pts -33 pts
22 195  Vinjebo, Emil 26  Riwal Readynez Cycling T.. 4 pts -33 pts - 5
23 92  Maurelet, Flavien 29  St Michel - Auber 93 4 pts -33 pts - 4
24 182  Pałuta, Michał 24  CCC Team 4 pts -33 pts - 6
25 141  Angulo, Antonio 28  Euskaltel - Euskadi 3 pts -34 pts - 5
26 135  De Witte, Mathias 27  Natura4Ever - Roubaix Li.. 3 pts -34 pts - 4
27 187  Zimmermann, Georg 22  CCC Team 3 pts -34 pts
28 196  Havik, Piotr 26  Riwal Readynez Cycling T.. 3 pts -34 pts - 5
29 107  Delacroix, Théo 21  Circus - Wanty Gobert 3 pts -34 pts - 5
30 57  Reichenbach, Sébastien 31  Groupama - FDJ 2 pts -35 pts
31 14  Gallopin, Tony 32  Ag2r La Mondiale 2 pts -35 pts - 6
32 27  Zana, Filippo 21  Bardiani - CSF - Faizanè 2 pts -35 pts - 6
33 12  Cosnefroy, Benoît 24  Ag2r La Mondiale 2 pts -35 pts
34 167  Valls, Rafael 33  Bahrain - McLaren 1 pts -36 pts
35 66  Sánchez, Luis León 36  Astana Pro Team 1 pts -36 pts - 5
36 147  Bravo, Garikoitz 31  Euskaltel - Euskadi 1 pts -36 pts - 7
37 172  Bernard, Julien 28  Trek - Segafredo 1 pts -36 pts
38 144  Azurmendi, Ibai 24  Euskaltel - Euskadi 1 pts -36 pts - 11
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 81  Calmejane, Lilian 27  Total Direct Energie 33 pts + 3
2 67  Tejada, Harold 23  Astana Pro Team 20 pts -13 pts
3 172  Bernard, Julien 28  Trek - Segafredo 16 pts -17 pts
4 187  Zimmermann, Georg 22  CCC Team 14 pts -19 pts
5 1  Bernal, Egan 23  Team Ineos 12 pts -21 pts
6 202  Márquez, Martí 24  Equipo Kern Pharma 10 pts -23 pts - 4
7 6  Sivakov, Pavel 23  Team Ineos 10 pts -23 pts
8 12  Cosnefroy, Benoît 24  Ag2r La Mondiale 10 pts -23 pts
9 65  Vlasov, Aleksandr 24  Astana Pro Team 8 pts -25 pts
10 54  Ladagnous, Matthieu 35  Groupama - FDJ 8 pts -25 pts
11 146  Bou, Joan 23  Euskaltel - Euskadi 7 pts -26 pts
12 51  Pinot, Thibaut 30  Groupama - FDJ 6 pts -27 pts
13 195  Vinjebo, Emil 26  Riwal Readynez Cycling T.. 5 pts -28 pts - 8
14 176  Mollema, Bauke 33  Trek - Segafredo 5 pts -28 pts
15 71  Barguil, Warren 28  Team Arkéa - Samsic 4 pts -29 pts
16 171  Porte, Richie 35  Trek - Segafredo 3 pts -30 pts
17 4  Castroviejo, Jonathan 33  Team Ineos 3 pts -30 pts
18 7  Baarle, Dylan van 28  Team Ineos 3 pts -30 pts
19 141  Angulo, Antonio 28  Euskaltel - Euskadi 3 pts -30 pts - 13
20 111  Höller, Nikodemus 29  Bike Aid 3 pts -30 pts - 12
21 107  Delacroix, Théo 21  Circus - Wanty Gobert 3 pts -30 pts - 14
22 11  Bardet, Romain 29  Ag2r La Mondiale 2 pts -31 pts
23 3  Amador, Andrey 33  Team Ineos 2 pts -31 pts
24 144  Azurmendi, Ibai 24  Euskaltel - Euskadi 2 pts -31 pts - 15
25 134  Leroux, Samuel 25  Natura4Ever - Roubaix Li.. 2 pts -31 pts - 15
26 167  Valls, Rafael 33  Bahrain - McLaren 1 pts -32 pts
27 57  Reichenbach, Sébastien 31  Groupama - FDJ 1 pts -32 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 1  Bernal, Egan 23  Team Ineos 13h 33' 57'' + 3
2 6  Sivakov, Pavel 23  Team Ineos 13h 34' 11'' + 00' 14'' + 6
3 65  Vlasov, Aleksandr 24  Astana Pro Team 13h 34' 20'' + 00' 23'' + 3
4 155  Rochas, Rémy 24  Nippo Delko Provence 13h 36' 02'' + 02' 05'' + 12
5 165  Inkelaar, Kevin 23  Bahrain - McLaren 13h 36' 06'' + 02' 09'' + 17
6 56  Madouas, Valentin 24  Groupama - FDJ 13h 36' 12'' + 02' 15'' + 17
7 121  Garcia, Jhojan 22  Caja Rural - Seguros RGA 13h 36' 30'' + 02' 33'' + 2
8 21  Carboni, Giovanni 24  Bardiani - CSF - Faizanè 13h 37' 13'' + 03' 16'' + 7
9 174  Eg, Niklas 25  Trek - Segafredo 13h 37' 35'' + 03' 38'' + 1
10 124  Cuadros, Álvaro 25  Caja Rural - Seguros RGA 13h 38' 03'' + 04' 06'' + 19
11 202  Márquez, Martí 24  Equipo Kern Pharma 13h 39' 24'' + 05' 27'' - 6
12 177  Ries, Michel 22  Trek - Segafredo 13h 39' 24'' + 05' 27'' + 13
13 203  Parra, José Félix 23  Equipo Kern Pharma 13h 39' 40'' + 05' 43'' + 14
14 201  Moreno, Iván 24  Equipo Kern Pharma 13h 40' 36'' + 06' 39'' - 1
15 116  Bergström, Erik 20  Bike Aid 13h 40' 36'' + 06' 39'' + 5
16 164  Davies, Scott 24  Bahrain - McLaren 13h 43' 19'' + 09' 22'' + 16
17 24  Monaco, Alessandro 22  Bardiani - CSF - Faizanè 13h 44' 00'' + 10' 03'' + 2
18 5  Geoghegan Hart, Tao 25  Team Ineos 13h 44' 01'' + 10' 04'' + 17
19 75  Swift, Connor 24  Team Arkéa - Samsic 13h 44' 48'' + 10' 51'' - 5
20 187  Zimmermann, Georg 22  CCC Team 13h 46' 36'' + 12' 39'' + 11
21 67  Tejada, Harold 23  Astana Pro Team 13h 46' 39'' + 12' 42'' + 5
22 101  Bellicaud, Jérémy 22  Circus - Wanty Gobert 13h 46' 39'' + 12' 42'' + 6
23 146  Bou, Joan 23  Euskaltel - Euskadi 13h 50' 52'' + 16' 55'' - 11
24 27  Zana, Filippo 21  Bardiani - CSF - Faizanè 13h 51' 31'' + 17' 34'' + 13
25 12  Cosnefroy, Benoît 24  Ag2r La Mondiale 13h 53' 29'' + 19' 32'' - 7
26 207  López, Jordi 21  Equipo Kern Pharma 13h 55' 34'' + 21' 37'' - 19
27 33  Barthe, Cyril 24  B&B Hôtels - Vital C.. 13h 55' 34'' + 21' 37'' - 16
28 126  González, David 24  Caja Rural - Seguros RGA 13h 55' 34'' + 21' 37'' - 11
29 205  Ruiz, Ibon 21  Equipo Kern Pharma 13h 55' 34'' + 21' 37'' - 8
30 104  Evans, Alex 23  Circus - Wanty Gobert 13h 59' 09'' + 25' 12'' + 14
31 142  Cuadrado, Unai 22  Euskaltel - Euskadi 14h 00' 53'' + 26' 56'' + 10
32 182  Pałuta, Michał 24  CCC Team 14h 05' 59'' + 32' 02'' - 31
33 76  Riou, Alan 23  Team Arkéa - Samsic 14h 06' 06'' + 32' 09'' + 6
34 144  Azurmendi, Ibai 24  Euskaltel - Euskadi 14h 08' 29'' + 34' 32'' - 32
35 77  Welten, Bram 23  Team Arkéa - Samsic 14h 08' 30'' + 34' 33'' - 11
36 192  Lisson, Christoffer 24  Riwal Readynez Cycling T.. 14h 12' 32'' + 38' 35'' - 3
37 133  Idjouadienne, Pierre 24  Natura4Ever - Roubaix Li.. 14h 13' 41'' + 39' 44'' - 1
38 204  Bouzas, Martín 22  Equipo Kern Pharma 14h 13' 41'' + 39' 44'' - 4
39 96  Louvet, Louis 23  St Michel - Auber 93 14h 18' 42'' + 44' 45'' - 1
40 73  Guernalec, Thibault 23  Team Arkéa - Samsic 14h 22' 28'' + 48' 31'' + 7
41 107  Delacroix, Théo 21  Circus - Wanty Gobert 14h 22' 29'' + 48' 32'' - 1
42 206  Araiz, Sergio 22  Equipo Kern Pharma 14h 22' 44'' + 48' 47'' -
43 143  Zhigunov, Dzmitry 24  Euskaltel - Euskadi 14h 25' 24'' + 51' 27'' + 2
44 23  Lonardi, Giovanni 23  Bardiani - CSF - Faizanè 14h 25' 44'' + 51' 47'' + 2
45 94  Niekerk, Morné van 24  St Michel - Auber 93 14h 38' 35'' + 1h 04' 38'' + 3
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Groupama - FDJ 40h 46' 36'' + 16
2  Trek - Segafredo 40h 46' 53'' + 00' 17'' + 4
3  Team Ineos 40h 47' 14'' + 00' 38'' + 8
4  Ag2r La Mondiale 40h 48' 07'' + 01' 31'' - 3
5  Bahrain - McLaren 40h 48' 22'' + 01' 46'' + 8
6  Astana Pro Team 40h 49' 15'' + 02' 39'' + 2
7  Caja Rural - Seguros RGA 40h 51' 22'' + 04' 46'' - 3
8  Team Arkéa - Samsic 40h 57' 30'' + 10' 54'' - 3
9  Bardiani - CSF - Faizanè 40h 59' 12'' + 12' 36'' + 7
10  Equipo Kern Pharma 40h 59' 40'' + 13' 04'' - 3
11  Circus - Wanty Gobert 40h 59' 43'' + 13' 07'' - 8
12  Nippo Delko Provence 41h 03' 48'' + 17' 12'' + 3
13  Euskaltel - Euskadi 41h 07' 49'' + 21' 13'' + 1
14  CCC Team 41h 10' 10'' + 23' 34'' - 2
15  Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole 41h 24' 12'' + 37' 36'' - 6
16  Total Direct Energie 41h 26' 35'' + 39' 59'' + 3
17  St Michel - Auber 93 41h 29' 24'' + 42' 48'' - 7
18  Bike Aid 41h 31' 44'' + 45' 08'' -
19  B&B Hôtels - Vital Concept 41h 41' 53'' + 55' 17'' + 1
20  Riwal Readynez Cycling Team 41h 57' 01'' + 1h 10' 25'' - 18
21  Cofidis 42h 30' 22'' + 1h 43' 46'' -


© Wijnreder Media