Lectoure - Rocamadour (195.0 km)

Route

 4 August 2020
 Profile  Intermediate stage
 Start  Lectoure
 Finish  Rocamadour
 Distance  195.0 km  (121.2 mi)
 Speed  44.408 km/h  (27.594 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 4
 Bernal, Egan (INS) 17h 57' 27''
 Bernal, Egan (INS) 37 points
 Calmejane, Li.. (TDE) 33 points
 Bernal, Egan (INS) 17h 57' 27''
 Trek - Segafredo 53h 57' 51''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 12  Cosnefroy, Benoît 24  Ag2r La Mondiale 4h 23' 28'' - 10'' 57 9 8 20
2 176  Mollema, Bauke 33  Trek - Segafredo + 00' 02'' - 06'' 5 7 13 -
3 51  Pinot, Thibaut 30  Groupama - FDJ + 00' 02'' - 04'' 4 8 11 -
4 1  Bernal, Egan 23  Team Ineos + 00' 02'' 1 1 5 1
5 65  Vlasov, Aleksandr 24  Astana Pro Team + 00' 02'' 3 12 9 3
6 17  Vuillermoz, Alexis 32  Ag2r La Mondiale + 00' 07'' 12 25 - -
7 6  Sivakov, Pavel 23  Team Ineos + 00' 07'' 2 10 7 2
8 171  Porte, Richie 35  Trek - Segafredo + 00' 07'' 6 21 15 -
9 167  Valls, Rafael 33  Bahrain - McLaren + 00' 10'' 9 30 26 -
10 71  Barguil, Warren 28  Team Arkéa - Samsic + 00' 12'' 7 14 14 -
11 155  Rochas, Rémy 24  Nippo Delko Provence + 00' 12'' 11 - - 4
12 16  Venturini, Clément 26  Ag2r La Mondiale + 00' 12'' 62 6 - -
13 57  Reichenbach, Sébastien 31  Groupama - FDJ + 00' 19'' 10 34 27 -
14 63  Fraile, Omar 30  Astana Pro Team + 00' 22'' 41 - - -
15 175  Elissonde, Kenny 29  Trek - Segafredo + 00' 25'' 13 - - -
16 103  Eiking, Odd 25  Circus - Wanty Gobert + 00' 26'' 29 - - -
17 11  Bardet, Romain 29  Ag2r La Mondiale + 00' 26'' 8 17 21 -
18 105  Pasqualon, Andrea 32  Circus - Wanty Gobert + 00' 31'' 64 5 - -
19 42  Consonni, Simone 25  Cofidis + 00' 31'' 101 - - -
20 121  Garcia, Jhojan 22  Caja Rural - Seguros RGA + 00' 31'' 15 - - 6
21 31  Coquard, Bryan 28  B&B Hôtels - Vital C.. + 00' 31'' 43 2 - -
22 174  Eg, Niklas 25  Trek - Segafredo + 00' 39'' 21 - - 8
23 106  Petilli, Simone 27  Circus - Wanty Gobert + 00' 39'' 16 - - -
24 64  Kudus, Merhawi 26  Astana Pro Team + 00' 39'' 17 - - -
25 56  Madouas, Valentin 24  Groupama - FDJ + 00' 39'' 14 - - 5
26 21  Carboni, Giovanni 24  Bardiani - CSF - Faizanè + 00' 46'' 20 - - 7
27 135  De Witte, Mathias 27  Natura4Ever - Roubaix Li.. + 00' 48'' 34 31 - -
28 161  Battaglin, Enrico 30  Bahrain - McLaren + 00' 48'' 65 - - -
29 72  Bouet, Maxime 33  Team Arkéa - Samsic + 00' 48'' 32 - - -
30 126  González, David 24  Caja Rural - Seguros RGA + 00' 52'' 66 22 - 22
31 145  Iturria, Mikel 28  Euskaltel - Euskadi + 00' 57'' 25 - - -
32 205  Ruiz, Ibon 21  Equipo Kern Pharma + 00' 57'' 67 - - 23
33 123  Amézqueta, Julen 26  Caja Rural - Seguros RGA + 01' 02'' 18 - - -
34 97  Maldonado, Anthony 29  St Michel - Auber 93 + 01' 02'' 89 16 - -
35 61  López, Miguel Ángel 26  Astana Pro Team + 01' 02'' 26 - - -
36 91  Guillonnet, Adrien 26  St Michel - Auber 93 + 01' 11'' 22 - - -
37 141  Angulo, Antonio 28  Euskaltel - Euskadi + 01' 17'' 86 29 18 -
38 55  Ludvigsson, Tobias 29  Groupama - FDJ + 01' 20'' 74 - - -
39 37  Réza, Kévin 32  B&B Hôtels - Vital C.. + 01' 20'' 113 - - -
40 124  Cuadros, Álvaro 25  Caja Rural - Seguros RGA + 01' 25'' 28 - - 9
41 112  Engelen, Adne van van 27  Bike Aid + 01' 25'' 68 - - -
42 166  Pernsteiner, Hermann 29  Bahrain - McLaren + 01' 25'' 19 - - -
43 66  Sánchez, Luis León 36  Astana Pro Team + 01' 25'' 30 38 - -
44 67  Tejada, Harold 23  Astana Pro Team + 01' 25'' 45 - 2 14
45 172  Bernard, Julien 28  Trek - Segafredo + 01' 34'' 46 39 4 -
46 196  Havik, Piotr 26  Riwal Readynez Cycling T.. + 01' 40'' 92 32 - -
47 132  Ferasse, Thibault 25  Natura4Ever - Roubaix Li.. + 01' 40'' 33 - - -
48 157  Combaud, Romain 29  Nippo Delko Provence + 01' 40'' 35 - - -
49 163  Colbrelli, Sonny 30  Bahrain - McLaren + 01' 42'' 72 3 - -
50 181  Černý, Josef 27  CCC Team + 01' 42'' 55 18 - -
51 185  Masnada, Fausto 26  CCC Team + 01' 42'' 23 - - -
52 93  Paillot, Yoann 29  St Michel - Auber 93 + 01' 42'' 85 - - -
53 144  Azurmendi, Ibai 24  Euskaltel - Euskadi + 01' 42'' 93 41 23 30
54 207  López, Jordi 21  Equipo Kern Pharma + 01' 50'' 70 - - 24
55 134  Leroux, Samuel 25  Natura4Ever - Roubaix Li.. + 01' 52'' 114 - 25 -
56 13  Chérel, Mikaël 34  Ag2r La Mondiale + 02' 00'' 27 - - -
57 14  Gallopin, Tony 32  Ag2r La Mondiale + 02' 21'' 24 35 - -
58 177  Ries, Michel 22  Trek - Segafredo + 02' 21'' 31 - - 10
59 142  Cuadrado, Unai 22  Euskaltel - Euskadi + 02' 21'' 80 - - 28
60 74  Ledanois, Kévin 27  Team Arkéa - Samsic + 02' 38'' 38 - - -
61 75  Swift, Connor 24  Team Arkéa - Samsic + 02' 40'' 44 - - 13
62 186  Wiśniowski, Łukasz 28  CCC Team + 02' 51'' 108 - - -
63 183  Rosskopf, Joey 30  CCC Team + 02' 51'' 50 - - -
64 96  Louvet, Louis 23  St Michel - Auber 93 + 02' 54'' 104 - - 33
65 182  Pałuta, Michał 24  CCC Team + 02' 55'' 87 27 - 29
66 3  Amador, Andrey 33  Team Ineos + 03' 04'' 61 - 22 -
67 82  Bonifazio, Niccolò 26  Total Direct Energie + 03' 33'' 96 13 - -
68 54  Ladagnous, Matthieu 35  Groupama - FDJ + 03' 50'' 58 - 10 -
69 164  Davies, Scott 24  Bahrain - McLaren + 03' 50'' 42 - - 12
70 122  Bagües, Aritz 30  Caja Rural - Seguros RGA + 03' 50'' 75 - - -
71 2  Froome, Chris 35  Team Ineos + 04' 07'' 37 - - -
72 4  Castroviejo, Jonathan 33  Team Ineos + 04' 07'' 54 - 16 -
73 53  Duchesne, Antoine 28  Groupama - FDJ + 04' 33'' 95 - - -
74 52  Armirail, Bruno 26  Groupama - FDJ + 04' 33'' 40 - - -
75 195  Vinjebo, Emil 26  Riwal Readynez Cycling T.. + 04' 33'' 77 26 12 -
76 193  Lijke, Nick van der v.. 28  Riwal Readynez Cycling T.. + 04' 33'' 71 23 - -
77 86  Soupe, Geoffrey 32  Total Direct Energie + 04' 33'' 94 - - -
78 87  Turgis, Anthony 26  Total Direct Energie + 04' 33'' 99 - - -
79 32  Backaert, Frederik 30  B&B Hôtels - Vital C.. + 04' 33'' 84 - - -
80 107  Delacroix, Théo 21  Circus - Wanty Gobert + 04' 33'' 112 33 19 36
81 156  Trarieux, Julien 27  Nippo Delko Provence + 04' 33'' 98 36 24 -
82 154  Gonçalves, José 31  Nippo Delko Provence + 04' 33'' 53 - - -
83 62  Bohórquez, Hernando 28  Astana Pro Team + 04' 33'' 39 - - -
84 83  Cabot, Jérémy 29  Total Direct Energie + 04' 33'' 107 - - -
85 102  De Gendt, Aimé 26  Circus - Wanty Gobert + 04' 33'' 90 - - -
86 173  Clarke, Will 35  Trek - Segafredo + 05' 39'' 102 - - -
87 35  Debusschere, Jens 30  B&B Hôtels - Vital C.. + 06' 01'' 82 - - -
88 33  Barthe, Cyril 24  B&B Hôtels - Vital C.. + 06' 01'' 79 - - 27
89 95  Hurel, Tony 32  St Michel - Auber 93 + 06' 21'' 109 - - -
90 5  Geoghegan Hart, Tao 25  Team Ineos + 06' 42'' 52 - - 18
91 7  Baarle, Dylan van van 28  Team Ineos + 06' 42'' 73 - 17 -
92 187  Zimmermann, Georg 22  CCC Team + 06' 42'' 56 20 3 19
93 165  Inkelaar, Kevin 23  Bahrain - McLaren + 06' 42'' 36 - - 11
94 15  Latour, Pierre 26  Ag2r La Mondiale + 06' 47'' 47 - - -
95 44  Laporte, Christophe 27  Cofidis + 06' 47'' 103 42 - -
96 76  Riou, Alan 23  Team Arkéa - Samsic + 08' 20'' 100 37 28 32
97 27  Zana, Filippo 21  Bardiani - CSF - Faizanè + 09' 06'' 78 24 - 26
98 117  Dombrowski, Frederik 28  Bike Aid + 09' 07'' 81 - - -
99 116  Bergström, Erik 20  Bike Aid + 09' 07'' 51 - - 17
100 73  Guernalec, Thibault 23  Team Arkéa - Samsic + 09' 07'' 115 - - 37
101 203  Parra, José Félix 23  Equipo Kern Pharma + 09' 07'' 48 - - 15
102 81  Calmejane, Lilian 27  Total Direct Energie + 09' 26'' 69 11 1 -
103 125  Malucelli, Matteo 26  Caja Rural - Seguros RGA + 09' 37'' 83 19 - -
104 202  Márquez, Martí 24  Equipo Kern Pharma + 09' 48'' 49 - 6 16
105 34  Cam, Maxime 28  B&B Hôtels - Vital C.. + 12' 42'' 126 - - -
106 184  Van Keirsbulck, Guill.. 29  CCC Team + 13' 01'' 127 - - -
107 111  Höller, Nikodemus 29  Bike Aid + 13' 01'' 118 - 20 -
108 136  Vermeulen, Emiel 27  Natura4Ever - Roubaix Li.. + 13' 01'' 128 - - -
109 201  Moreno, Iván 24  Equipo Kern Pharma + 13' 01'' 59 - - 21
110 26  Senni, Manuel 28  Bardiani - CSF - Faizanè + 13' 01'' 60 - - -
111 36  Morice, Julien 29  B&B Hôtels - Vital C.. + 13' 01'' 123 - - -
112 206  Araiz, Sergio 22  Equipo Kern Pharma + 13' 01'' 120 - - 38
113 143  Zhigunov, Dzmitry 24  Euskaltel - Euskadi + 13' 01'' 121 - - 39
114 101  Bellicaud, Jérémy 22  Circus - Wanty Gobert + 13' 01'' 76 - - 25
115 147  Bravo, Garikoitz 31  Euskaltel - Euskadi + 13' 01'' 63 40 - -
116 94  Niekerk, Morné van van 24  St Michel - Auber 93 + 13' 04'' 129 - - 41
117 77  Welten, Bram 23  Team Arkéa - Samsic + 13' 33'' 105 - - 34
118 197  Kleijn, Arvid de de 26  Riwal Readynez Cycling T.. + 13' 33'' 119 15 - -
119 25  Orsini, Umberto 25  Bardiani - CSF - Faizanè + 13' 33'' 88 - - -
120 92  Maurelet, Flavien 29  St Michel - Auber 93 + 13' 34'' 91 28 - -
121 152  Šiškevičius, Evaldas 31  Nippo Delko Provence + 13' 34'' 116 - - -
122 43  Mathis, Marco 26  Cofidis + 13' 34'' 124 - - -
123 192  Lisson, Christoffer 24  Riwal Readynez Cycling T.. + 13' 34'' 110 - - 35
124 46  Sabatini, Fabio 35  Cofidis + 13' 45'' 111 - - -
125 47  Vanbilsen, Kenneth 30  Cofidis + 13' 45'' 117 - - -
126 41  Viviani, Elia 31  Cofidis + 13' 45'' 106 4 - -
127 23  Lonardi, Giovanni 23  Bardiani - CSF - Faizanè + 13' 45'' 122 - - 40
128 104  Evans, Alex 23  Circus - Wanty Gobert + 13' 45'' 97 - - 31
129 45  Lemoine, Cyril 37  Cofidis + 13' 45'' 125 - - -
DNF 24  Monaco, Alessandro 22  Bardiani - CSF - Faizanè
DNF 84  Petit, Adrien 29  Total Direct Energie
DNF 127  Sáez, Héctor 26  Caja Rural - Seguros RGA
DNF 131  Antomarchi, Julien 36  Natura4Ever - Roubaix Li..
DNF 133  Idjouadienne, Pierre 24  Natura4Ever - Roubaix Li..
DNF 146  Bou, Joan 23  Euskaltel - Euskadi
DNF 204  Bouzas, Martín 22  Equipo Kern Pharma
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Ag2r La Mondiale 13h 10' 43'' 19 3
1 12  Cosnefroy, Benoît 24 4h 23' 28''
6 17  Vuillermoz, Alexis 32 4h 23' 35''
12 16  Venturini, Clément 26 4h 23' 40''
2  Trek - Segafredo 13h 10' 58'' 25 1
2 176  Mollema, Bauke 33 4h 23' 30''
8 171  Porte, Richie 35 4h 23' 35''
15 175  Elissonde, Kenny 29 4h 23' 53''
3  Groupama - FDJ 13h 11' 24'' 41 2
3 51  Pinot, Thibaut 30 4h 23' 30''
13 57  Reichenbach, Sébastien 31 4h 23' 47''
25 56  Madouas, Valentin 24 4h 24' 07''
4  Astana Pro Team 13h 11' 27'' 43 4
5 65  Vlasov, Aleksandr 24 4h 23' 30''
14 63  Fraile, Omar 30 4h 23' 50''
24 64  Kudus, Merhawi 26 4h 24' 07''
5  Circus - Wanty Gobert 13h 12' 00'' 57 9
16 103  Eiking, Odd 25 4h 23' 54''
18 105  Pasqualon, Andrea 32 4h 23' 59''
23 106  Petilli, Simone 27 4h 24' 07''
6  Bahrain - McLaren 13h 12' 47'' 79 6
9 167  Valls, Rafael 33 4h 23' 38''
28 161  Battaglin, Enrico 30 4h 24' 16''
42 166  Pernsteiner, Hermann 29 4h 24' 53''
7  Caja Rural - Seguros RGA 13h 12' 49'' 83 7
20 121  Garcia, Jhojan 22 4h 23' 59''
30 126  González, David 24 4h 24' 20''
33 123  Amézqueta, Julen 26 4h 24' 30''
8  Team Ineos 13h 13' 37'' 77 5
4 1  Bernal, Egan 23 4h 23' 30''
7 6  Sivakov, Pavel 23 4h 23' 35''
66 3  Amador, Andrey 33 4h 26' 32''
9  Team Arkéa - Samsic 13h 14' 02'' 99 8
10 71  Barguil, Warren 28 4h 23' 40''
29 72  Bouet, Maxime 33 4h 24' 16''
60 74  Ledanois, Kévin 27 4h 26' 06''
10  St Michel - Auber 93 13h 14' 19'' 122 16
34 97  Maldonado, Anthony 29 4h 24' 30''
36 91  Guillonnet, Adrien 26 4h 24' 39''
52 93  Paillot, Yoann 29 4h 25' 10''
11  Euskaltel - Euskadi 13h 14' 20'' 121 12
31 145  Iturria, Mikel 28 4h 24' 25''
37 141  Angulo, Antonio 28 4h 24' 45''
53 144  Azurmendi, Ibai 24 4h 25' 10''
12  Natura4Ever - Roubaix Lille .. 13h 14' 44'' 129 15
27 135  De Witte, Mathias 27 4h 24' 16''
47 132  Ferasse, Thibault 25 4h 25' 08''
55 134  Leroux, Samuel 25 4h 25' 20''
13  CCC Team 13h 16' 39'' 163 13
50 181  Černý, Josef 27 4h 25' 10''
51 185  Masnada, Fausto 26 4h 25' 10''
62 186  Wiśniowski, Łukasz 28 4h 26' 19''
14  B&B Hôtels - Vital Concept 13h 16' 48'' 139 18
21 31  Coquard, Bryan 28 4h 23' 59''
39 37  Réza, Kévin 32 4h 24' 48''
79 32  Backaert, Frederik 30 4h 28' 01''
15  Nippo Delko Provence 13h 16' 49'' 140 10
11 155  Rochas, Rémy 24 4h 23' 40''
48 157  Combaud, Romain 29 4h 25' 08''
81 156  Trarieux, Julien 27 4h 28' 01''
16  Riwal Readynez Cycling Team 13h 21' 10'' 197 20
46 196  Havik, Piotr 26 4h 25' 08''
75 195  Vinjebo, Emil 26 4h 28' 01''
76 193  Lijke, Nick van der 28 4h 28' 01''
17  Equipo Kern Pharma 13h 22' 18'' 187 11
32 205  Ruiz, Ibon 21 4h 24' 25''
54 207  López, Jordi 21 4h 25' 18''
101 203  Parra, José Félix 23 4h 32' 35''
18  Total Direct Energie 13h 23' 03'' 222 17
67 82  Bonifazio, Niccolò 26 4h 27' 01''
77 86  Soupe, Geoffrey 32 4h 28' 01''
78 87  Turgis, Anthony 26 4h 28' 01''
19  Bike Aid 13h 30' 03'' 238 19
41 112  Engelen, Adne van 27 4h 24' 53''
98 117  Dombrowski, Frederik 28 4h 32' 35''
99 116  Bergström, Erik 20 4h 32' 35''
20  Cofidis 13h 31' 16'' 236 21
19 42  Consonni, Simone 25 4h 23' 59''
95 44  Laporte, Christophe 27 4h 30' 15''
122 43  Mathis, Marco 26 4h 37' 02''
21  Bardiani - CSF - Faizanè 13h 33' 17'' 233 14
26 21  Carboni, Giovanni 24 4h 24' 14''
97 27  Zana, Filippo 21 4h 32' 34''
110 26  Senni, Manuel 28 4h 36' 29''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 1  Bernal, Egan 23  Team Ineos 17h 57' 27'' -
2 6  Sivakov, Pavel 23  Team Ineos 17h 57' 46'' + 00' 19'' -
3 65  Vlasov, Aleksandr 24  Astana Pro Team 17h 57' 50'' + 00' 23'' -
4 51  Pinot, Thibaut 30  Groupama - FDJ 17h 58' 04'' + 00' 37'' -
5 176  Mollema, Bauke 33  Trek - Segafredo 17h 58' 36'' + 01' 09'' -
6 171  Porte, Richie 35  Trek - Segafredo 17h 58' 53'' + 01' 26'' + 1
7 71  Barguil, Warren 28  Team Arkéa - Samsic 17h 58' 56'' + 01' 29'' - 1
8 11  Bardet, Romain 29  Ag2r La Mondiale 17h 59' 19'' + 01' 52'' -
9 167  Valls, Rafael 33  Bahrain - McLaren 17h 59' 24'' + 01' 57'' -
10 57  Reichenbach, Sébastien 31  Groupama - FDJ 17h 59' 33'' + 02' 06'' -
11 155  Rochas, Rémy 24  Nippo Delko Provence 17h 59' 42'' + 02' 15'' -
12 17  Vuillermoz, Alexis 32  Ag2r La Mondiale 17h 59' 47'' + 02' 20'' + 1
13 175  Elissonde, Kenny 29  Trek - Segafredo 18h 00' 16'' + 02' 49'' + 2
14 56  Madouas, Valentin 24  Groupama - FDJ 18h 00' 19'' + 02' 52'' -
15 121  Garcia, Jhojan 22  Caja Rural - Seguros RGA 18h 00' 29'' + 03' 02'' + 1
16 106  Petilli, Simone 27  Circus - Wanty Gobert 18h 00' 52'' + 03' 25'' + 3
17 64  Kudus, Merhawi 26  Astana Pro Team 18h 00' 52'' + 03' 25'' + 3
18 123  Amézqueta, Julen 26  Caja Rural - Seguros RGA 18h 01' 19'' + 03' 52'' + 3
19 166  Pernsteiner, Hermann 29  Bahrain - McLaren 18h 01' 23'' + 03' 56'' - 1
20 21  Carboni, Giovanni 24  Bardiani - CSF - Faizanè 18h 01' 27'' + 04' 00'' + 3
21 174  Eg, Niklas 25  Trek - Segafredo 18h 01' 42'' + 04' 15'' + 5
22 91  Guillonnet, Adrien 26  St Michel - Auber 93 18h 01' 56'' + 04' 29'' + 3
23 185  Masnada, Fausto 26  CCC Team 18h 02' 02'' + 04' 35'' - 1
24 14  Gallopin, Tony 32  Ag2r La Mondiale 18h 02' 19'' + 04' 52'' - 7
25 145  Iturria, Mikel 28  Euskaltel - Euskadi 18h 02' 36'' + 05' 09'' + 4
26 61  López, Miguel Ángel 26  Astana Pro Team 18h 02' 36'' + 05' 09'' + 2
27 13  Chérel, Mikaël 34  Ag2r La Mondiale 18h 02' 45'' + 05' 18'' - 3
28 124  Cuadros, Álvaro 25  Caja Rural - Seguros RGA 18h 02' 56'' + 05' 29'' - 1
29 103  Eiking, Odd 25  Circus - Wanty Gobert 18h 03' 06'' + 05' 39'' + 2
30 66  Sánchez, Luis León 36  Astana Pro Team 18h 03' 43'' + 06' 16'' -
31 177  Ries, Michel 22  Trek - Segafredo 18h 05' 13'' + 07' 46'' + 3
32 72  Bouet, Maxime 33  Team Arkéa - Samsic 18h 05' 23'' + 07' 56'' + 8
33 132  Ferasse, Thibault 25  Natura4Ever - Roubaix Li.. 18h 05' 29'' + 08' 02'' + 3
34 135  De Witte, Mathias 27  Natura4Ever - Roubaix Li.. 18h 06' 15'' + 08' 48'' + 12
35 157  Combaud, Romain 29  Nippo Delko Provence 18h 06' 15'' + 08' 48'' + 7
36 165  Inkelaar, Kevin 23  Bahrain - McLaren 18h 06' 16'' + 08' 49'' - 24
37 2  Froome, Chris 35  Team Ineos 18h 06' 53'' + 09' 26'' - 5
38 74  Ledanois, Kévin 27  Team Arkéa - Samsic 18h 07' 13'' + 09' 46'' + 3
39 62  Bohórquez, Hernando 28  Astana Pro Team 18h 09' 08'' + 11' 41'' + 4
40 52  Armirail, Bruno 26  Groupama - FDJ 18h 09' 15'' + 11' 48'' + 4
41 63  Fraile, Omar 30  Astana Pro Team 18h 10' 29'' + 13' 02'' + 17
42 164  Davies, Scott 24  Bahrain - McLaren 18h 10' 37'' + 13' 10'' + 6
43 31  Coquard, Bryan 28  B&B Hôtels - Vital C.. 18h 10' 54'' + 13' 27'' + 16
44 75  Swift, Connor 24  Team Arkéa - Samsic 18h 10' 56'' + 13' 29'' + 7
45 67  Tejada, Harold 23  Astana Pro Team 18h 11' 32'' + 14' 05'' + 11
46 172  Bernard, Julien 28  Trek - Segafredo 18h 11' 40'' + 14' 13'' + 7
47 15  Latour, Pierre 26  Ag2r La Mondiale 18h 12' 04'' + 14' 37'' - 2
48 203  Parra, José Félix 23  Equipo Kern Pharma 18h 12' 15'' + 14' 48'' - 13
49 202  Márquez, Martí 24  Equipo Kern Pharma 18h 12' 40'' + 15' 13'' - 16
50 183  Rosskopf, Joey 30  CCC Team 18h 12' 58'' + 15' 31'' + 5
51 116  Bergström, Erik 20  Bike Aid 18h 13' 11'' + 15' 44'' - 13
52 5  Geoghegan Hart, Tao 25  Team Ineos 18h 14' 11'' + 16' 44'' - 2
53 154  Gonçalves, José 31  Nippo Delko Provence 18h 14' 40'' + 17' 13'' + 1
54 4  Castroviejo, Jonathan 33  Team Ineos 18h 14' 57'' + 17' 30'' + 6
55 181  Černý, Josef 27  CCC Team 18h 16' 31'' + 19' 04'' + 9
56 187  Zimmermann, Georg 22  CCC Team 18h 16' 42'' + 19' 15'' - 4
57 12  Cosnefroy, Benoît 24  Ag2r La Mondiale 18h 16' 47'' + 19' 20'' + 12
58 54  Ladagnous, Matthieu 35  Groupama - FDJ 18h 17' 03'' + 19' 36'' + 4
59 201  Moreno, Iván 24  Equipo Kern Pharma 18h 17' 05'' + 19' 38'' - 22
60 26  Senni, Manuel 28  Bardiani - CSF - Faizanè 18h 17' 09'' + 19' 42'' - 21
61 3  Amador, Andrey 33  Team Ineos 18h 18' 07'' + 20' 40'' + 5
62 16  Venturini, Clément 26  Ag2r La Mondiale 18h 19' 14'' + 21' 47'' + 10
63 147  Bravo, Garikoitz 31  Euskaltel - Euskadi 18h 19' 28'' + 22' 01'' - 16
64 105  Pasqualon, Andrea 32  Circus - Wanty Gobert 18h 19' 33'' + 22' 06'' + 7
65 161  Battaglin, Enrico 30  Bahrain - McLaren 18h 19' 50'' + 22' 23'' + 15
66 126  González, David 24  Caja Rural - Seguros RGA 18h 19' 54'' + 22' 27'' + 10
67 205  Ruiz, Ibon 21  Equipo Kern Pharma 18h 19' 59'' + 22' 32'' + 10
68 112  Engelen, Adne van 27  Bike Aid 18h 20' 27'' + 23' 00'' + 11
69 81  Calmejane, Lilian 27  Total Direct Energie 18h 20' 29'' + 23' 02'' - 8
70 207  López, Jordi 21  Equipo Kern Pharma 18h 20' 52'' + 23' 25'' + 3
71 193  Lijke, Nick van der 28  Riwal Readynez Cycling T.. 18h 20' 58'' + 23' 31'' - 3
72 163  Colbrelli, Sonny 30  Bahrain - McLaren 18h 21' 29'' + 24' 02'' + 11
73 7  Baarle, Dylan van 28  Team Ineos 18h 21' 45'' + 24' 18'' - 6
74 55  Ludvigsson, Tobias 29  Groupama - FDJ 18h 22' 09'' + 24' 42'' + 11
75 122  Bagües, Aritz 30  Caja Rural - Seguros RGA 18h 22' 52'' + 25' 25'' + 6
76 101  Bellicaud, Jérémy 22  Circus - Wanty Gobert 18h 23' 08'' + 25' 41'' - 19
77 195  Vinjebo, Emil 26  Riwal Readynez Cycling T.. 18h 23' 31'' + 26' 04'' - 7
78 27  Zana, Filippo 21  Bardiani - CSF - Faizanè 18h 24' 02'' + 26' 35'' - 13
79 33  Barthe, Cyril 24  B&B Hôtels - Vital C.. 18h 25' 03'' + 27' 36'' - 5
80 142  Cuadrado, Unai 22  Euskaltel - Euskadi 18h 26' 42'' + 29' 15'' + 8
81 117  Dombrowski, Frederik 28  Bike Aid 18h 28' 09'' + 30' 42'' - 3
82 35  Debusschere, Jens 30  B&B Hôtels - Vital C.. 18h 28' 37'' + 31' 10'' + 4
83 125  Malucelli, Matteo 26  Caja Rural - Seguros RGA 18h 28' 39'' + 31' 12'' - 8
84 32  Backaert, Frederik 30  B&B Hôtels - Vital C.. 18h 29' 15'' + 31' 48'' + 5
85 93  Paillot, Yoann 29  St Michel - Auber 93 18h 30' 56'' + 33' 29'' + 7
86 141  Angulo, Antonio 28  Euskaltel - Euskadi 18h 31' 27'' + 34' 00'' + 11
87 182  Pałuta, Michał 24  CCC Team 18h 32' 22'' + 34' 55'' + 6
88 25  Orsini, Umberto 25  Bardiani - CSF - Faizanè 18h 32' 35'' + 35' 08'' - 6
89 97  Maldonado, Anthony 29  St Michel - Auber 93 18h 33' 00'' + 35' 33'' + 12
90 102  De Gendt, Aimé 26  Circus - Wanty Gobert 18h 33' 23'' + 35' 56'' + 1
91 92  Maurelet, Flavien 29  St Michel - Auber 93 18h 33' 35'' + 36' 08'' - 7
92 196  Havik, Piotr 26  Riwal Readynez Cycling T.. 18h 33' 38'' + 36' 11'' + 11
93 144  Azurmendi, Ibai 24  Euskaltel - Euskadi 18h 33' 39'' + 36' 12'' + 7
94 86  Soupe, Geoffrey 32  Total Direct Energie 18h 34' 30'' + 37' 03'' + 1
95 53  Duchesne, Antoine 28  Groupama - FDJ 18h 34' 30'' + 37' 03'' + 1
96 82  Bonifazio, Niccolò 26  Total Direct Energie 18h 35' 27'' + 38' 00'' + 3
97 104  Evans, Alex 23  Circus - Wanty Gobert 18h 36' 22'' + 38' 55'' - 10
98 156  Trarieux, Julien 27  Nippo Delko Provence 18h 36' 29'' + 39' 02'' + 4
99 87  Turgis, Anthony 26  Total Direct Energie 18h 36' 47'' + 39' 20'' + 6
100 76  Riou, Alan 23  Team Arkéa - Samsic 18h 37' 52'' + 40' 25'' - 6
101 42  Consonni, Simone 25  Cofidis 18h 39' 44'' + 42' 17'' + 11
102 173  Clarke, Will 35  Trek - Segafredo 18h 41' 55'' + 44' 28'' + 6
103 44  Laporte, Christophe 27  Cofidis 18h 43' 10'' + 45' 43'' + 6
104 96  Louvet, Louis 23  St Michel - Auber 93 18h 45' 04'' + 47' 37'' + 12
105 77  Welten, Bram 23  Team Arkéa - Samsic 18h 45' 31'' + 48' 04'' - 1
106 41  Viviani, Elia 31  Cofidis 18h 45' 37'' + 48' 10'' - 8
107 83  Cabot, Jérémy 29  Total Direct Energie 18h 45' 55'' + 48' 28'' + 6
108 186  Wiśniowski, Łukasz 28  CCC Team 18h 48' 12'' + 50' 45'' + 13
109 95  Hurel, Tony 32  St Michel - Auber 93 18h 48' 31'' + 51' 04'' + 6
110 192  Lisson, Christoffer 24  Riwal Readynez Cycling T.. 18h 49' 34'' + 52' 07'' - 3
111 46  Sabatini, Fabio 35  Cofidis 18h 49' 45'' + 52' 18'' - 5
112 107  Delacroix, Théo 21  Circus - Wanty Gobert 18h 50' 30'' + 53' 03'' + 11
113 37  Réza, Kévin 32  B&B Hôtels - Vital C.. 18h 52' 35'' + 55' 08'' + 14
114 134  Leroux, Samuel 25  Natura4Ever - Roubaix Li.. 18h 54' 01'' + 56' 34'' + 14
115 73  Guernalec, Thibault 23  Team Arkéa - Samsic 18h 55' 03'' + 57' 36'' + 7
116 152  Šiškevičius, Evaldas 31  Nippo Delko Provence 18h 55' 44'' + 58' 17'' - 2
117 47  Vanbilsen, Kenneth 30  Cofidis 18h 57' 05'' + 59' 38'' + 1
118 111  Höller, Nikodemus 29  Bike Aid 18h 57' 55'' + 1h 00' 28'' + 1
119 197  Kleijn, Arvid de 26  Riwal Readynez Cycling T.. 18h 58' 54'' + 1h 01' 27'' + 1
120 206  Araiz, Sergio 22  Equipo Kern Pharma 18h 59' 13'' + 1h 01' 46'' + 4
121 143  Zhigunov, Dzmitry 24  Euskaltel - Euskadi 19h 01' 53'' + 1h 04' 26'' + 4
122 23  Lonardi, Giovanni 23  Bardiani - CSF - Faizanè 19h 02' 57'' + 1h 05' 30'' + 4
123 36  Morice, Julien 29  B&B Hôtels - Vital C.. 19h 05' 11'' + 1h 07' 44'' + 7
124 43  Mathis, Marco 26  Cofidis 19h 05' 44'' + 1h 08' 17'' + 5
125 45  Lemoine, Cyril 37  Cofidis 19h 09' 55'' + 1h 12' 28'' + 6
126 34  Cam, Maxime 28  B&B Hôtels - Vital C.. 19h 11' 34'' + 1h 14' 07'' + 6
127 184  Van Keirsbulck, Guillaume 29  CCC Team 19h 14' 54'' + 1h 17' 27'' + 7
128 136  Vermeulen, Emiel 27  Natura4Ever - Roubaix Li.. 19h 15' 05'' + 1h 17' 38'' + 8
129 94  Niekerk, Morné van 24  St Michel - Auber 93 19h 15' 07'' + 1h 17' 40'' + 6
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 1  Bernal, Egan 23  Team Ineos 37 pts + 2
2 31  Coquard, Bryan 28  B&B Hôtels - Vital C.. 37 pts 0 pts - 1
3 163  Colbrelli, Sonny 30  Bahrain - McLaren 35 pts -2 pts - 1
4 41  Viviani, Elia 31  Cofidis 25 pts -12 pts -
5 105  Pasqualon, Andrea 32  Circus - Wanty Gobert 23 pts -14 pts -
6 16  Venturini, Clément 26  Ag2r La Mondiale 22 pts -15 pts -
7 176  Mollema, Bauke 33  Trek - Segafredo 19 pts -18 pts + 11
8 51  Pinot, Thibaut 30  Groupama - FDJ 18 pts -19 pts + 9
9 12  Cosnefroy, Benoît 24  Ag2r La Mondiale 17 pts -20 pts + 24
10 6  Sivakov, Pavel 23  Team Ineos 17 pts -20 pts - 1
11 81  Calmejane, Lilian 27  Total Direct Energie 16 pts -21 pts - 4
12 65  Vlasov, Aleksandr 24  Astana Pro Team 16 pts -21 pts + 2
13 82  Bonifazio, Niccolò 26  Total Direct Energie 15 pts -22 pts - 5
14 71  Barguil, Warren 28  Team Arkéa - Samsic 13 pts -24 pts - 3
15 197  Kleijn, Arvid de 26  Riwal Readynez Cycling T.. 13 pts -24 pts - 5
16 97  Maldonado, Anthony 29  St Michel - Auber 93 12 pts -25 pts - 4
17 11  Bardet, Romain 29  Ag2r La Mondiale 11 pts -26 pts - 4
18 181  Černý, Josef 27  CCC Team 9 pts -28 pts - 3
19 125  Malucelli, Matteo 26  Caja Rural - Seguros RGA 9 pts -28 pts - 3
20 187  Zimmermann, Georg 22  CCC Team 7 pts -30 pts + 7
21 171  Porte, Richie 35  Trek - Segafredo 7 pts -30 pts -
22 126  González, David 24  Caja Rural - Seguros RGA 6 pts -31 pts - 2
23 193  Lijke, Nick van der 28  Riwal Readynez Cycling T.. 6 pts -31 pts - 4
24 27  Zana, Filippo 21  Bardiani - CSF - Faizanè 5 pts -32 pts + 8
25 17  Vuillermoz, Alexis 32  Ag2r La Mondiale 5 pts -32 pts
26 195  Vinjebo, Emil 26  Riwal Readynez Cycling T.. 4 pts -33 pts - 4
27 182  Pałuta, Michał 24  CCC Team 4 pts -33 pts - 3
28 92  Maurelet, Flavien 29  St Michel - Auber 93 4 pts -33 pts - 5
29 141  Angulo, Antonio 28  Euskaltel - Euskadi 3 pts -34 pts - 4
30 167  Valls, Rafael 33  Bahrain - McLaren 3 pts -34 pts + 4
31 135  De Witte, Mathias 27  Natura4Ever - Roubaix Li.. 3 pts -34 pts - 5
32 196  Havik, Piotr 26  Riwal Readynez Cycling T.. 3 pts -34 pts - 4
33 107  Delacroix, Théo 21  Circus - Wanty Gobert 3 pts -34 pts - 4
34 57  Reichenbach, Sébastien 31  Groupama - FDJ 2 pts -35 pts - 4
35 14  Gallopin, Tony 32  Ag2r La Mondiale 2 pts -35 pts - 4
36 156  Trarieux, Julien 27  Nippo Delko Provence 2 pts -35 pts
37 76  Riou, Alan 23  Team Arkéa - Samsic 2 pts -35 pts
38 66  Sánchez, Luis León 36  Astana Pro Team 1 pts -36 pts - 3
39 172  Bernard, Julien 28  Trek - Segafredo 1 pts -36 pts - 2
40 147  Bravo, Garikoitz 31  Euskaltel - Euskadi 1 pts -36 pts - 4
41 144  Azurmendi, Ibai 24  Euskaltel - Euskadi 1 pts -36 pts - 3
42 44  Laporte, Christophe 27  Cofidis 1 pts -36 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 81  Calmejane, Lilian 27  Total Direct Energie 33 pts -
2 67  Tejada, Harold 23  Astana Pro Team 20 pts -13 pts -
3 187  Zimmermann, Georg 22  CCC Team 17 pts -16 pts + 1
4 172  Bernard, Julien 28  Trek - Segafredo 16 pts -17 pts - 1
5 1  Bernal, Egan 23  Team Ineos 12 pts -21 pts -
6 202  Márquez, Martí 24  Equipo Kern Pharma 10 pts -23 pts -
7 6  Sivakov, Pavel 23  Team Ineos 10 pts -23 pts -
8 12  Cosnefroy, Benoît 24  Ag2r La Mondiale 10 pts -23 pts -
9 65  Vlasov, Aleksandr 24  Astana Pro Team 8 pts -25 pts -
10 54  Ladagnous, Matthieu 35  Groupama - FDJ 8 pts -25 pts -
11 51  Pinot, Thibaut 30  Groupama - FDJ 6 pts -27 pts + 1
12 195  Vinjebo, Emil 26  Riwal Readynez Cycling T.. 5 pts -28 pts + 1
13 176  Mollema, Bauke 33  Trek - Segafredo 5 pts -28 pts + 1
14 71  Barguil, Warren 28  Team Arkéa - Samsic 4 pts -29 pts + 1
15 171  Porte, Richie 35  Trek - Segafredo 3 pts -30 pts + 1
16 4  Castroviejo, Jonathan 33  Team Ineos 3 pts -30 pts + 1
17 7  Baarle, Dylan van 28  Team Ineos 3 pts -30 pts + 1
18 141  Angulo, Antonio 28  Euskaltel - Euskadi 3 pts -30 pts + 1
19 107  Delacroix, Théo 21  Circus - Wanty Gobert 3 pts -30 pts + 2
20 111  Höller, Nikodemus 29  Bike Aid 3 pts -30 pts -
21 11  Bardet, Romain 29  Ag2r La Mondiale 2 pts -31 pts + 1
22 3  Amador, Andrey 33  Team Ineos 2 pts -31 pts + 1
23 144  Azurmendi, Ibai 24  Euskaltel - Euskadi 2 pts -31 pts + 1
24 156  Trarieux, Julien 27  Nippo Delko Provence 2 pts -31 pts
25 134  Leroux, Samuel 25  Natura4Ever - Roubaix Li.. 2 pts -31 pts -
26 167  Valls, Rafael 33  Bahrain - McLaren 1 pts -32 pts -
27 57  Reichenbach, Sébastien 31  Groupama - FDJ 1 pts -32 pts -
28 76  Riou, Alan 23  Team Arkéa - Samsic 1 pts -32 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 1  Bernal, Egan 23  Team Ineos 17h 57' 27'' -
2 6  Sivakov, Pavel 23  Team Ineos 17h 57' 46'' + 00' 19'' -
3 65  Vlasov, Aleksandr 24  Astana Pro Team 17h 57' 50'' + 00' 23'' -
4 155  Rochas, Rémy 24  Nippo Delko Provence 17h 59' 42'' + 02' 15'' -
5 56  Madouas, Valentin 24  Groupama - FDJ 18h 00' 19'' + 02' 52'' + 1
6 121  Garcia, Jhojan 22  Caja Rural - Seguros RGA 18h 00' 29'' + 03' 02'' + 1
7 21  Carboni, Giovanni 24  Bardiani - CSF - Faizanè 18h 01' 27'' + 04' 00'' + 1
8 174  Eg, Niklas 25  Trek - Segafredo 18h 01' 42'' + 04' 15'' + 1
9 124  Cuadros, Álvaro 25  Caja Rural - Seguros RGA 18h 02' 56'' + 05' 29'' + 1
10 177  Ries, Michel 22  Trek - Segafredo 18h 05' 13'' + 07' 46'' + 2
11 165  Inkelaar, Kevin 23  Bahrain - McLaren 18h 06' 16'' + 08' 49'' - 6
12 164  Davies, Scott 24  Bahrain - McLaren 18h 10' 37'' + 13' 10'' + 4
13 75  Swift, Connor 24  Team Arkéa - Samsic 18h 10' 56'' + 13' 29'' + 6
14 67  Tejada, Harold 23  Astana Pro Team 18h 11' 32'' + 14' 05'' + 7
15 203  Parra, José Félix 23  Equipo Kern Pharma 18h 12' 15'' + 14' 48'' - 2
16 202  Márquez, Martí 24  Equipo Kern Pharma 18h 12' 40'' + 15' 13'' - 5
17 116  Bergström, Erik 20  Bike Aid 18h 13' 11'' + 15' 44'' - 2
18 5  Geoghegan Hart, Tao 25  Team Ineos 18h 14' 11'' + 16' 44'' -
19 187  Zimmermann, Georg 22  CCC Team 18h 16' 42'' + 19' 15'' + 1
20 12  Cosnefroy, Benoît 24  Ag2r La Mondiale 18h 16' 47'' + 19' 20'' + 5
21 201  Moreno, Iván 24  Equipo Kern Pharma 18h 17' 05'' + 19' 38'' - 7
22 126  González, David 24  Caja Rural - Seguros RGA 18h 19' 54'' + 22' 27'' + 6
23 205  Ruiz, Ibon 21  Equipo Kern Pharma 18h 19' 59'' + 22' 32'' + 6
24 207  López, Jordi 21  Equipo Kern Pharma 18h 20' 52'' + 23' 25'' + 2
25 101  Bellicaud, Jérémy 22  Circus - Wanty Gobert 18h 23' 08'' + 25' 41'' - 3
26 27  Zana, Filippo 21  Bardiani - CSF - Faizanè 18h 24' 02'' + 26' 35'' - 2
27 33  Barthe, Cyril 24  B&B Hôtels - Vital C.. 18h 25' 03'' + 27' 36'' -
28 142  Cuadrado, Unai 22  Euskaltel - Euskadi 18h 26' 42'' + 29' 15'' + 3
29 182  Pałuta, Michał 24  CCC Team 18h 32' 22'' + 34' 55'' + 3
30 144  Azurmendi, Ibai 24  Euskaltel - Euskadi 18h 33' 39'' + 36' 12'' + 4
31 104  Evans, Alex 23  Circus - Wanty Gobert 18h 36' 22'' + 38' 55'' - 1
32 76  Riou, Alan 23  Team Arkéa - Samsic 18h 37' 52'' + 40' 25'' + 1
33 96  Louvet, Louis 23  St Michel - Auber 93 18h 45' 04'' + 47' 37'' + 6
34 77  Welten, Bram 23  Team Arkéa - Samsic 18h 45' 31'' + 48' 04'' + 1
35 192  Lisson, Christoffer 24  Riwal Readynez Cycling T.. 18h 49' 34'' + 52' 07'' + 1
36 107  Delacroix, Théo 21  Circus - Wanty Gobert 18h 50' 30'' + 53' 03'' + 5
37 73  Guernalec, Thibault 23  Team Arkéa - Samsic 18h 55' 03'' + 57' 36'' + 3
38 206  Araiz, Sergio 22  Equipo Kern Pharma 18h 59' 13'' + 1h 01' 46'' + 4
39 143  Zhigunov, Dzmitry 24  Euskaltel - Euskadi 19h 01' 53'' + 1h 04' 26'' + 4
40 23  Lonardi, Giovanni 23  Bardiani - CSF - Faizanè 19h 02' 57'' + 1h 05' 30'' + 4
41 94  Niekerk, Morné van 24  St Michel - Auber 93 19h 15' 07'' + 1h 17' 40'' + 4
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Trek - Segafredo 53h 57' 51'' + 1
2  Groupama - FDJ 53h 58' 00'' + 00' 09'' - 1
3  Ag2r La Mondiale 53h 58' 50'' + 00' 59'' + 1
4  Astana Pro Team 54h 00' 42'' + 02' 51'' + 2
5  Team Ineos 54h 00' 51'' + 03' 00'' - 2
6  Bahrain - McLaren 54h 01' 09'' + 03' 18'' - 1
7  Caja Rural - Seguros RGA 54h 04' 11'' + 06' 20'' -
8  Team Arkéa - Samsic 54h 11' 32'' + 13' 41'' -
9  Circus - Wanty Gobert 54h 11' 43'' + 13' 52'' + 2
10  Nippo Delko Provence 54h 20' 37'' + 22' 46'' + 2
11  Equipo Kern Pharma 54h 21' 58'' + 24' 07'' - 1
12  Euskaltel - Euskadi 54h 22' 09'' + 24' 18'' + 1
13  CCC Team 54h 26' 49'' + 28' 58'' + 1
14  Bardiani - CSF - Faizanè 54h 32' 29'' + 34' 38'' - 5
15  Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole 54h 38' 56'' + 41' 05'' -
16  St Michel - Auber 93 54h 43' 43'' + 45' 52'' + 1
17  Total Direct Energie 54h 49' 38'' + 51' 47'' - 1
18  B&B Hôtels - Vital Concept 54h 58' 41'' + 1h 00' 50'' + 1
19  Bike Aid 55h 01' 47'' + 1h 03' 56'' - 1
20  Riwal Readynez Cycling Team 55h 18' 11'' + 1h 20' 20'' -
21  Cofidis 56h 01' 38'' + 2h 03' 47'' -


© Wijnreder Media