Les Angles - Auterive (188.3 km)

Route

 19 June 2022
 Profile  Intermediate stage
 Start  Les Angles
 Finish  Auterive
 Distance  188.3 km  (117.0 mi)
 Speed  44.512 km/h  (27.659 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 4
 Woods, Michael (IPT) 14h 33' 48''
 Kanter, Max (MOV) 38 points
 Anacona, Winner (ARK) 25 points
 Rodríguez, Ca.. (IGD) 14h 35' 04''
 Team Arkéa - Samsic 43h 49' 32''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 32  Bonifazio, Niccolò 28  Team TotalEnergies 4h 13' 49'' 63 4 6 -
2 46  Moschetti, Matteo 25  Trek - Segafredo + 00' 00'' 92 10 - 46
3 6  Kanter, Max 24  Movistar Team + 00' 00'' 49 1 - 24
4 146  Viviani, Elia 33  Ineos Grenadiers + 00' 00'' 94 3 - -
5 181  Boudat, Thomas 28  Go Sport - Roubaix Lille.. + 00' 00'' 67 5 - -
6 41  Skjelmose, Mattias 21  Trek - Segafredo + 00' 00'' 5 8 25 2
7 1  Valverde, Alejandro 42  Movistar Team + 00' 00'' 4 11 16 -
8 151  Wilsly, Jonas 25  Uno-X Pro Cycling Team + 00' 00'' 6 12 22 3
9 11  Herrada, Jesús 31  Cofidis + 00' 00'' 3 14 15 -
10 144  Heiduk, Kim 22  Ineos Grenadiers + 00' 00'' 59 25 - 29
11 51  Quintana, Nairo 32  Team Arkéa - Samsic + 00' 00'' 7 22 5 -
12 143  Rodríguez, Carlos 21  Ineos Grenadiers + 00' 00'' 2 9 3 1
13 21  Zeits, Andrey 35  Astana Qazaqstan Team + 00' 00'' 10 - - -
14 206  Hagen, Carl Fredrik 30  Israel - Premier Tech + 00' 00'' 14 - 9 -
15 201  Woods, Michael 35  Israel - Premier Tech + 00' 00'' 1 2 2 -
16 36  Soupe, Geoffrey 34  Team TotalEnergies + 00' 00'' 40 24 26 -
17 3  Erviti, Imanol 38  Movistar Team + 00' 00'' 54 - - -
18 57  Pichon, Laurent 35  Team Arkéa - Samsic + 00' 00'' 42 - - -
19 24  Nurlykhassym, Nur 22  Astana Qazaqstan Team + 00' 00'' 44 19 18 20
20 31  Rodríguez, Cristian 27  Team TotalEnergies + 00' 00'' 8 29 8 -
21 147  De Plus, Laurens 26  Ineos Grenadiers + 00' 23'' 17 - 10 -
22 25  Romo, Javier 23  Astana Qazaqstan Team + 00' 29'' 70 - - 34
23 145  Swift, Ben 34  Ineos Grenadiers + 00' 29'' 38 - 28 -
24 37  Terpstra, Niki 38  Team TotalEnergies + 00' 44'' 78 26 17 -
25 152  Hindsgaul, Jacob 21  Uno-X Pro Cycling Team + 00' 56'' 20 - 27 9
26 132  Cardis, Romain 29  St Michel - Auber 93 + 00' 56'' 58 - - -
27 44  Baroncini, Filippo 21  Trek - Segafredo + 00' 59'' 16 20 - 6
28 171  Démare, Arnaud 30  Groupama - FDJ + 00' 59'' 69 7 - -
29 104  Okamika, Ander 29  Burgos - BH + 01' 02'' 15 - - -
30 54  Edet, Nicolas 34  Team Arkéa - Samsic + 01' 02'' 9 - 14 -
31 56  Ries, Michel 24  Team Arkéa - Samsic + 01' 02'' 12 32 7 4
32 142  Puccio, Salvatore 32  Ineos Grenadiers + 01' 02'' 33 - - -
33 2  Elosegui, Íñigo 24  Movistar Team + 01' 02'' 57 - - 28
34 177  Welten, Bram 25  Groupama - FDJ + 01' 34'' 76 - - 38
35 191  Besson, Kévin 30  Nice Métropole Côte d'Az.. + 03' 35'' 55 - - -
36 72  Eiking, Odd 27  EF Education - EasyPost + 03' 35'' 11 16 - -
37 167  Richard, Louis 26  Team U Nantes Atlantique + 03' 35'' 18 - - 7
38 33  De La Parte, Victor 35  Team TotalEnergies + 03' 35'' 34 - - -
39 164  Danès, Léo 25  Team U Nantes Atlantique + 03' 51'' 71 15 19 35
40 22  Bod, Stefan de de 25  Astana Qazaqstan Team + 03' 51'' 31 - - 14
41 23  Natarov, Yuriy 25  Astana Qazaqstan Team + 03' 51'' 37 - - 16
42 14  Fernández, Rubén 31  Cofidis + 03' 51'' 22 - - -
43 133  Debeaumarché, Nicolas 24  St Michel - Auber 93 + 03' 51'' 52 - - 26
44 176  Sinkeldam, Ramon 33  Groupama - FDJ + 03' 51'' 83 - - -
45 81  Vendrame, Andrea 27  Ag2r Citroën Team + 03' 51'' 66 18 - -
46 105  Moreno, Adrià 30  Burgos - BH + 03' 51'' 30 - - -
47 162  Jegat, Jordan 23  Team U Nantes Atlantique + 03' 51'' 19 - - 8
48 5  Hollmann, Juri 22  Movistar Team + 03' 51'' 60 - 23 30
49 125  Ewart, Jesse 27  Bike Aid + 03' 51'' 24 - - -
50 35  Simon, Julien 36  Team TotalEnergies + 03' 51'' 56 13 - -
51 26  Dombrowski, Joe 31  Astana Qazaqstan Team + 03' 51'' 28 - - -
52 15  Delettre, Alexandre 24  Cofidis + 03' 51'' 50 - - 25
53 184  Leveau, Jérémy 30  Go Sport - Roubaix Lille.. + 03' 51'' 61 - - -
54 93  Adriá, Roger 24  Equipo Kern Pharma + 03' 51'' 13 6 - 5
55 34  Jousseaume, Alan 23  Team TotalEnergies + 03' 51'' 25 - 11 12
56 122  Lino, Julian 26  Bike Aid + 03' 51'' 51 - - -
57 96  Arrieta, Igor 19  Equipo Kern Pharma + 03' 51'' 32 - 4 15
58 53  Anacona, Winner 33  Team Arkéa - Samsic + 03' 51'' 35 - 1 -
59 61  Cepeda, Jefferson 26  Caja Rural - Seguros RGA + 03' 51'' 23 - - 11
60 12  Périchon, Pierre-Luc 35  Cofidis + 03' 58'' 46 - - -
61 174  Konovalovas, Ignatas 36  Groupama - FDJ + 06' 45'' 29 - - -
62 83  Godon, Dorian 26  Ag2r Citroën Team + 07' 01'' 53 - - 27
63 135  Maldonado, Anthony 31  St Michel - Auber 93 + 07' 01'' 81 - - -
64 116  Gautier, Cyril 34  B&B Hôtels p/b KTM + 07' 01'' 82 - - -
65 107  Pelegrí, Óscar 28  Burgos - BH + 07' 01'' 80 28 - -
66 121  Yemane, Dawit 24  Bike Aid + 07' 01'' 27 - - 13
67 156  Dversnes, Fredrik 25  Uno-X Pro Cycling Team + 07' 01'' 39 - - 17
68 112  Barthe, Cyril 26  B&B Hôtels p/b KTM + 07' 01'' 41 30 - 18
69 52  Quintana, Dayer 29  Team Arkéa - Samsic + 07' 01'' 65 - - -
70 194  Mifsud, Andréa 23  Nice Métropole Côte d'Az.. + 07' 01'' 48 - - 23
71 43  Hellemose, Asbjørn 23  Trek - Segafredo + 07' 01'' 21 - - 10
72 55  Verre, Alessandro 20  Team Arkéa - Samsic + 07' 01'' 62 - - 31
73 102  Díaz, José 27  Burgos - BH + 07' 01'' 36 - - -
74 42  Aberasturi, Jon 33  Trek - Segafredo + 07' 01'' 79 27 - -
75 101  Navarro, Daniel 38  Burgos - BH + 07' 01'' 26 - - -
76 7  Sosa, Iván 24  Movistar Team + 07' 01'' 43 - - 19
77 155  Kulset, Kristian 26  Uno-X Pro Cycling Team + 12' 37'' 108 - - -
78 113  Boileau, Alan 22  B&B Hôtels p/b KTM + 12' 51'' 106 - - 56
79 16  Sajnok, Szymon 24  Cofidis + 12' 51'' 109 - - 57
80 173  Ladagnous, Matthieu 37  Groupama - FDJ + 12' 51'' 88 - - -
81 207  Sagiv, Guy 27  Israel - Premier Tech + 12' 51'' 85 - - -
82 185  Mainguenaud, Tom 21  Go Sport - Roubaix Lille.. + 12' 51'' 97 - - 50
83 114  Chevalier, Maxime 23  B&B Hôtels p/b KTM + 12' 51'' 74 - - 37
84 94  Ruiz, Ibon 23  Equipo Kern Pharma + 12' 51'' 95 - - 48
85 196  Couanon, Jonathan 25  Nice Métropole Côte d'Az.. + 12' 51'' 101 33 - 52
86 92  Tuuk, Danny van der v.. 22  Equipo Kern Pharma + 12' 51'' 103 - - 54
87 73  Healy, Ben 21  EF Education - EasyPost + 12' 51'' 89 - 24 43
88 153  Holter, Ådne 21  Uno-X Pro Cycling Team + 12' 51'' 99 - - 51
89 161  Barré, Louis 22  Team U Nantes Atlantique + 12' 51'' 104 - - 55
90 13  Cimolai, Davide 32  Cofidis + 12' 51'' 107 17 - -
91 77  Camargo, Diego 24  EF Education - EasyPost + 12' 51'' 64 - - 32
92 193  Goubert, Jean 27  Nice Métropole Côte d'Az.. + 12' 51'' 100 31 12 -
93 64  González, David 26  Caja Rural - Seguros RGA + 12' 51'' 73 - - 36
94 154  Kulset, Sindre 23  Uno-X Pro Cycling Team + 12' 51'' 96 - - 49
95 91  Parra, José Félix 25  Equipo Kern Pharma + 12' 51'' 77 - - 39
96 4  González, Abner 21  Movistar Team + 12' 51'' 47 - 13 22
97 157  Wærsted, Syver 25  Uno-X Pro Cycling Team + 12' 51'' 93 - - 47
98 17  Carvalho, André 24  Cofidis + 12' 51'' 91 - - 45
99 95  López, Jordi 23  Equipo Kern Pharma + 12' 51'' 68 - - 33
100 195  Urruty, Maxime 29  Nice Métropole Côte d'Az.. + 12' 58'' 98 - 20 -
101 126  Bouvier, Léo 24  Bike Aid + 16' 35'' 110 23 - 58
102 124  Engelen, Adne van van 29  Bike Aid + 16' 35'' 75 - - -
103 197  Berlin, Antoine 32  Nice Métropole Côte d'Az.. + 16' 35'' 72 - - -
104 204  Kessler, Cole 19  Israel - Premier Tech + 16' 35'' 90 - - 44
105 67  Pira, Yesid 22  Caja Rural - Seguros RGA + 16' 35'' 102 - 21 53
106 106  Cabedo, Óscar 27  Burgos - BH + 16' 35'' 105 - 29 -
107 71  Carr, Simon 23  EF Education - EasyPost + 16' 35'' 84 - - 40
108 163  Joalland, Yaël 21  Team U Nantes Atlantique + 16' 35'' 45 - - 21
109 205  Jones, Taj 21  Israel - Premier Tech + 16' 40'' 111 - - 59
110 76  Steinhauser, Georg 20  EF Education - EasyPost + 16' 40'' 87 - - 42
111 123  Mol, Wesley 23  Bike Aid + 16' 41'' 112 21 30 60
112 172  Berg, Lars van den va.. 23  Groupama - FDJ + 16' 43'' 86 - - 41
DNF 63  Amézqueta, Julen 28  Caja Rural - Seguros RGA
DNF 75  Valgren, Michael 30  EF Education - EasyPost
DNF 82  Gall, Felix 24  Ag2r Citroën Team
DNF 85  Peters, Nans 28  Ag2r Citroën Team
DNF 86  Touzé, Damien 25  Ag2r Citroën Team
DNF 87  Paret-Peintre, Valentin 21  Ag2r Citroën Team
DNF 103  Sánchez, Pelayo 22  Burgos - BH
DNF 165  Mariault, Axel 24  Team U Nantes Atlantique
DNF 166  Morin, Emmanuel 27  Team U Nantes Atlantique
DNF 175  Valter, Attila 24  Groupama - FDJ
DNF 183  Denis, Thomas 24  Go Sport - Roubaix Lille..
DNF 186  Šiškevičius, Evaldas 33  Go Sport - Roubaix Lille..
DNS 62  Nieve, Mikel 38  Caja Rural - Seguros RGA
DNS 65  Johnstone, Calum 23  Caja Rural - Seguros RGA
DNS 66  Murguialday, Jokin 22  Caja Rural - Seguros RGA
DNS 131  Rossetto, Stéphane 35  St Michel - Auber 93
DNS 134  Delbove, Joris 21  St Michel - Auber 93
DNS 137  Niekerk, Morné van van 26  St Michel - Auber 93
DNS 141  Sivakov, Pavel 24  Ineos Grenadiers
DNS 192  Delacroix, Tristan 28  Nice Métropole Côte d'Az..
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Ineos Grenadiers 12h 41' 27'' 26 2
4 146  Viviani, Elia 33 4h 13' 49''
10 144  Heiduk, Kim 22 4h 13' 49''
12 143  Rodríguez, Carlos 21 4h 13' 49''
2  Movistar Team 12h 41' 27'' 27 5
3 6  Kanter, Max 24 4h 13' 49''
7 1  Valverde, Alejandro 42 4h 13' 49''
17 3  Erviti, Imanol 38 4h 13' 49''
3  Team TotalEnergies 12h 41' 27'' 37 4
1 32  Bonifazio, Niccolò 28 4h 13' 49''
16 36  Soupe, Geoffrey 34 4h 13' 49''
20 31  Rodríguez, Cristian 27 4h 13' 49''
4  Astana Qazaqstan Team 12h 41' 56'' 54 6
13 21  Zeits, Andrey 35 4h 13' 49''
19 24  Nurlykhassym, Nur 22 4h 13' 49''
22 25  Romo, Javier 23 4h 14' 18''
5  Trek - Segafredo 12h 42' 26'' 35 3
2 46  Moschetti, Matteo 25 4h 13' 49''
6 41  Skjelmose, Mattias 21 4h 13' 49''
27 44  Baroncini, Filippo 21 4h 14' 48''
6  Team Arkéa - Samsic 12h 42' 29'' 59 1
11 51  Quintana, Nairo 32 4h 13' 49''
18 57  Pichon, Laurent 35 4h 13' 49''
30 54  Edet, Nicolas 34 4h 14' 51''
7  Groupama - FDJ 12h 47' 51'' 106 15
28 171  Démare, Arnaud 30 4h 14' 48''
34 177  Welten, Bram 25 4h 15' 23''
44 176  Sinkeldam, Ramon 33 4h 17' 40''
8  Cofidis 12h 49' 09'' 103 9
9 11  Herrada, Jesús 31 4h 13' 49''
42 14  Fernández, Rubén 31 4h 17' 40''
52 15  Delettre, Alexandre 24 4h 17' 40''
9  Uno-X Pro Cycling Team 12h 49' 24'' 100 7
8 151  Wilsly, Jonas 25 4h 13' 49''
25 152  Hindsgaul, Jacob 21 4h 14' 45''
67 156  Dversnes, Fredrik 25 4h 20' 50''
10  Team U Nantes Atlantique 12h 52' 44'' 123 8
37 167  Richard, Louis 26 4h 17' 24''
39 164  Danès, Léo 25 4h 17' 40''
47 162  Jegat, Jordan 23 4h 17' 40''
11  St Michel - Auber 93 12h 53' 15'' 132 17
26 132  Cardis, Romain 29 4h 14' 45''
43 133  Debeaumarché, Nicolas 24 4h 17' 40''
63 135  Maldonado, Anthony 31 4h 20' 50''
12  Burgos - BH 12h 53' 21'' 140 10
29 104  Okamika, Ander 29 4h 14' 51''
46 105  Moreno, Adrià 30 4h 17' 40''
65 107  Pelegrí, Óscar 28 4h 20' 50''
13  Israel - Premier Tech 12h 54' 18'' 110 11
14 206  Hagen, Carl Fredrik 30 4h 13' 49''
15 201  Woods, Michael 35 4h 13' 49''
81 207  Sagiv, Guy 27 4h 26' 40''
14  Bike Aid 12h 56' 10'' 171 12
49 125  Ewart, Jesse 27 4h 17' 40''
56 122  Lino, Julian 26 4h 17' 40''
66 121  Yemane, Dawit 24 4h 20' 50''
15  Go Sport - Roubaix Lille Mét.. 12h 58' 09'' 140 20
5 181  Boudat, Thomas 28 4h 13' 49''
53 184  Leveau, Jérémy 30 4h 17' 40''
82 185  Mainguenaud, Tom 21 4h 26' 40''
16  Equipo Kern Pharma 13h 02' 00'' 195 13
54 93  Adriá, Roger 24 4h 17' 40''
57 96  Arrieta, Igor 19 4h 17' 40''
84 94  Ruiz, Ibon 23 4h 26' 40''
17  Nice Métropole Côte d'Azur 13h 04' 54'' 190 18
35 191  Besson, Kévin 30 4h 17' 24''
70 194  Mifsud, Andréa 23 4h 20' 50''
85 196  Couanon, Jonathan 25 4h 26' 40''
18  B&B Hôtels p/b KTM 13h 08' 20'' 210 19
64 116  Gautier, Cyril 34 4h 20' 50''
68 112  Barthe, Cyril 26 4h 20' 50''
78 113  Boileau, Alan 22 4h 26' 40''
19  EF Education - EasyPost 13h 10' 44'' 214 16
36 72  Eiking, Odd 27 4h 17' 24''
87 73  Healy, Ben 21 4h 26' 40''
91 77  Camargo, Diego 24 4h 26' 40''
20  Caja Rural - Seguros RGA 13h 14' 44'' 257 14
59 61  Cepeda, Jefferson 26 4h 17' 40''
93 64  González, David 26 4h 26' 40''
105 67  Pira, Yesid 22 4h 30' 24''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 201  Woods, Michael 35  Israel - Premier Tech 14h 33' 48'' -
2 143  Rodríguez, Carlos 21  Ineos Grenadiers 14h 35' 04'' + 01' 16'' -
3 11  Herrada, Jesús 31  Cofidis 14h 35' 09'' + 01' 21'' -
4 1  Valverde, Alejandro 42  Movistar Team 14h 35' 12'' + 01' 24'' -
5 41  Skjelmose, Mattias 21  Trek - Segafredo 14h 35' 32'' + 01' 44'' -
6 151  Wilsly, Jonas 25  Uno-X Pro Cycling Team 14h 35' 35'' + 01' 47'' + 2
7 51  Quintana, Nairo 32  Team Arkéa - Samsic 14h 35' 36'' + 01' 48'' - 1
8 31  Rodríguez, Cristian 27  Team TotalEnergies 14h 35' 36'' + 01' 48'' + 1
9 54  Edet, Nicolas 34  Team Arkéa - Samsic 14h 37' 29'' + 03' 41'' + 1
10 21  Zeits, Andrey 35  Astana Qazaqstan Team 14h 38' 36'' + 04' 48'' + 1
11 72  Eiking, Odd 27  EF Education - EasyPost 14h 39' 11'' + 05' 23'' - 4
12 56  Ries, Michel 24  Team Arkéa - Samsic 14h 41' 33'' + 07' 45'' + 2
13 93  Adriá, Roger 24  Equipo Kern Pharma 14h 43' 38'' + 09' 50'' - 1
14 206  Hagen, Carl Fredrik 30  Israel - Premier Tech 14h 43' 44'' + 09' 56'' + 4
15 104  Okamika, Ander 29  Burgos - BH 14h 45' 27'' + 11' 39'' + 4
16 44  Baroncini, Filippo 21  Trek - Segafredo 14h 47' 20'' + 13' 32'' + 9
17 147  De Plus, Laurens 26  Ineos Grenadiers 14h 47' 49'' + 14' 01'' + 11
18 167  Richard, Louis 26  Team U Nantes Atlantique 14h 48' 14'' + 14' 26'' + 3
19 162  Jegat, Jordan 23  Team U Nantes Atlantique 14h 48' 22'' + 14' 34'' + 1
20 152  Hindsgaul, Jacob 21  Uno-X Pro Cycling Team 14h 48' 28'' + 14' 40'' + 9
21 43  Hellemose, Asbjørn 23  Trek - Segafredo 14h 49' 00'' + 15' 12'' - 5
22 14  Fernández, Rubén 31  Cofidis 14h 49' 46'' + 15' 58'' + 1
23 61  Cepeda, Jefferson 26  Caja Rural - Seguros RGA 14h 49' 46'' + 15' 58'' + 1
24 125  Ewart, Jesse 27  Bike Aid 14h 50' 48'' + 17' 00'' + 2
25 34  Jousseaume, Alan 23  Team TotalEnergies 14h 51' 25'' + 17' 37'' + 5
26 101  Navarro, Daniel 38  Burgos - BH 14h 53' 58'' + 20' 10'' + 1
27 121  Yemane, Dawit 24  Bike Aid 14h 54' 50'' + 21' 02'' + 4
28 26  Dombrowski, Joe 31  Astana Qazaqstan Team 14h 55' 01'' + 21' 13'' + 7
29 174  Konovalovas, Ignatas 36  Groupama - FDJ 14h 55' 18'' + 21' 30'' + 3
30 105  Moreno, Adrià 30  Burgos - BH 14h 55' 20'' + 21' 32'' + 7
31 22  Bod, Stefan de 25  Astana Qazaqstan Team 14h 55' 23'' + 21' 35'' + 7
32 96  Arrieta, Igor 19  Equipo Kern Pharma 14h 55' 32'' + 21' 44'' + 7
33 142  Puccio, Salvatore 32  Ineos Grenadiers 14h 56' 34'' + 22' 46'' + 15
34 33  De La Parte, Victor 35  Team TotalEnergies 14h 57' 39'' + 23' 51'' + 10
35 53  Anacona, Winner 33  Team Arkéa - Samsic 14h 58' 00'' + 24' 12'' + 10
36 102  Díaz, José 27  Burgos - BH 14h 58' 11'' + 24' 23'' -
37 23  Natarov, Yuriy 25  Astana Qazaqstan Team 14h 58' 14'' + 24' 26'' + 9
38 145  Swift, Ben 34  Ineos Grenadiers 14h 59' 21'' + 25' 33'' + 15
39 156  Dversnes, Fredrik 25  Uno-X Pro Cycling Team 14h 59' 26'' + 25' 38'' + 1
40 36  Soupe, Geoffrey 34  Team TotalEnergies 14h 59' 53'' + 26' 05'' + 20
41 112  Barthe, Cyril 26  B&B Hôtels p/b KTM 15h 00' 12'' + 26' 24'' + 2
42 57  Pichon, Laurent 35  Team Arkéa - Samsic 15h 01' 19'' + 27' 31'' + 20
43 7  Sosa, Iván 24  Movistar Team 15h 01' 38'' + 27' 50'' + 4
44 24  Nurlykhassym, Nur 22  Astana Qazaqstan Team 15h 01' 48'' + 28' 00'' + 21
45 163  Joalland, Yaël 21  Team U Nantes Atlantique 15h 01' 57'' + 28' 09'' - 23
46 12  Périchon, Pierre-Luc 35  Cofidis 15h 02' 16'' + 28' 28'' + 6
47 4  González, Abner 21  Movistar Team 15h 02' 17'' + 28' 29'' - 14
48 194  Mifsud, Andréa 23  Nice Métropole Côte d'Az.. 15h 02' 42'' + 28' 54'' + 1
49 6  Kanter, Max 24  Movistar Team 15h 02' 54'' + 29' 06'' + 25
50 15  Delettre, Alexandre 24  Cofidis 15h 03' 02'' + 29' 14'' + 6
51 122  Lino, Julian 26  Bike Aid 15h 03' 12'' + 29' 24'' + 7
52 133  Debeaumarché, Nicolas 24  St Michel - Auber 93 15h 03' 26'' + 29' 38'' + 7
53 83  Godon, Dorian 26  Ag2r Citroën Team 15h 03' 51'' + 30' 03'' - 2
54 3  Erviti, Imanol 38  Movistar Team 15h 05' 13'' + 31' 25'' + 29
55 191  Besson, Kévin 30  Nice Métropole Côte d'Az.. 15h 05' 15'' + 31' 27'' + 8
56 35  Simon, Julien 36  Team TotalEnergies 15h 06' 01'' + 32' 13'' + 11
57 2  Elosegui, Íñigo 24  Movistar Team 15h 06' 15'' + 32' 27'' + 24
58 132  Cardis, Romain 29  St Michel - Auber 93 15h 06' 52'' + 33' 04'' + 27
59 144  Heiduk, Kim 22  Ineos Grenadiers 15h 07' 16'' + 33' 28'' + 28
60 5  Hollmann, Juri 22  Movistar Team 15h 08' 04'' + 34' 16'' + 19
61 184  Leveau, Jérémy 30  Go Sport - Roubaix Lille.. 15h 09' 04'' + 35' 16'' + 21
62 55  Verre, Alessandro 20  Team Arkéa - Samsic 15h 09' 15'' + 35' 27'' + 8
63 32  Bonifazio, Niccolò 28  Team TotalEnergies 15h 09' 23'' + 35' 35'' + 29
64 77  Camargo, Diego 24  EF Education - EasyPost 15h 09' 41'' + 35' 53'' - 14
65 52  Quintana, Dayer 29  Team Arkéa - Samsic 15h 09' 57'' + 36' 09'' + 8
66 81  Vendrame, Andrea 27  Ag2r Citroën Team 15h 10' 26'' + 36' 38'' + 20
67 181  Boudat, Thomas 28  Go Sport - Roubaix Lille.. 15h 12' 12'' + 38' 24'' + 33
68 95  López, Jordi 23  Equipo Kern Pharma 15h 12' 54'' + 39' 06'' - 7
69 171  Démare, Arnaud 30  Groupama - FDJ 15h 13' 01'' + 39' 13'' + 29
70 25  Romo, Javier 23  Astana Qazaqstan Team 15h 13' 07'' + 39' 19'' + 39
71 164  Danès, Léo 25  Team U Nantes Atlantique 15h 14' 24'' + 40' 36'' + 24
72 197  Berlin, Antoine 32  Nice Métropole Côte d'Az.. 15h 15' 27'' + 41' 39'' - 18
73 64  González, David 26  Caja Rural - Seguros RGA 15h 15' 34'' + 41' 46'' - 2
74 114  Chevalier, Maxime 23  B&B Hôtels p/b KTM 15h 15' 37'' + 41' 49'' - 2
75 124  Engelen, Adne van 29  Bike Aid 15h 15' 51'' + 42' 03'' - 18
76 177  Welten, Bram 25  Groupama - FDJ 15h 16' 09'' + 42' 21'' + 36
77 91  Parra, José Félix 25  Equipo Kern Pharma 15h 16' 16'' + 42' 28'' - 1
78 37  Terpstra, Niki 38  Team TotalEnergies 15h 18' 01'' + 44' 13'' + 42
79 42  Aberasturi, Jon 33  Trek - Segafredo 15h 18' 42'' + 44' 54'' + 18
80 107  Pelegrí, Óscar 28  Burgos - BH 15h 19' 13'' + 45' 25'' + 19
81 135  Maldonado, Anthony 31  St Michel - Auber 93 15h 19' 13'' + 45' 25'' + 21
82 116  Gautier, Cyril 34  B&B Hôtels p/b KTM 15h 19' 30'' + 45' 42'' + 25
83 176  Sinkeldam, Ramon 33  Groupama - FDJ 15h 20' 07'' + 46' 19'' + 36
84 71  Carr, Simon 23  EF Education - EasyPost 15h 20' 12'' + 46' 24'' - 7
85 207  Sagiv, Guy 27  Israel - Premier Tech 15h 20' 34'' + 46' 46'' + 4
86 172  Berg, Lars van den 23  Groupama - FDJ 15h 20' 39'' + 46' 51'' - 8
87 76  Steinhauser, Georg 20  EF Education - EasyPost 15h 21' 06'' + 47' 18'' - 7
88 173  Ladagnous, Matthieu 37  Groupama - FDJ 15h 21' 06'' + 47' 18'' + 2
89 73  Healy, Ben 21  EF Education - EasyPost 15h 21' 52'' + 48' 04'' + 2
90 204  Kessler, Cole 19  Israel - Premier Tech 15h 22' 14'' + 48' 26'' - 6
91 17  Carvalho, André 24  Cofidis 15h 22' 51'' + 49' 03'' + 3
92 46  Moschetti, Matteo 25  Trek - Segafredo 15h 22' 57'' + 49' 09'' + 32
93 157  Wærsted, Syver 25  Uno-X Pro Cycling Team 15h 23' 54'' + 50' 06'' + 3
94 146  Viviani, Elia 33  Ineos Grenadiers 15h 24' 00'' + 50' 12'' + 34
95 94  Ruiz, Ibon 23  Equipo Kern Pharma 15h 25' 03'' + 51' 15'' + 8
96 154  Kulset, Sindre 23  Uno-X Pro Cycling Team 15h 25' 03'' + 51' 15'' + 8
97 185  Mainguenaud, Tom 21  Go Sport - Roubaix Lille.. 15h 25' 22'' + 51' 34'' + 11
98 195  Urruty, Maxime 29  Nice Métropole Côte d'Az.. 15h 27' 05'' + 53' 17'' + 12
99 153  Holter, Ådne 21  Uno-X Pro Cycling Team 15h 27' 07'' + 53' 19'' + 12
100 193  Goubert, Jean 27  Nice Métropole Côte d'Az.. 15h 28' 00'' + 54' 12'' + 15
101 196  Couanon, Jonathan 25  Nice Métropole Côte d'Az.. 15h 28' 12'' + 54' 24'' + 15
102 67  Pira, Yesid 22  Caja Rural - Seguros RGA 15h 28' 47'' + 54' 59'' + 3
103 92  Tuuk, Danny van der 22  Equipo Kern Pharma 15h 29' 07'' + 55' 19'' + 15
104 161  Barré, Louis 22  Team U Nantes Atlantique 15h 30' 17'' + 56' 29'' + 17
105 106  Cabedo, Óscar 27  Burgos - BH 15h 31' 20'' + 57' 32'' + 8
106 113  Boileau, Alan 22  B&B Hôtels p/b KTM 15h 36' 21'' + 1h 02' 33'' + 20
107 13  Cimolai, Davide 32  Cofidis 15h 36' 55'' + 1h 03' 07'' + 22
108 155  Kulset, Kristian 26  Uno-X Pro Cycling Team 15h 37' 41'' + 1h 03' 53'' + 23
109 16  Sajnok, Szymon 24  Cofidis 15h 37' 51'' + 1h 04' 03'' + 21
110 126  Bouvier, Léo 24  Bike Aid 15h 38' 57'' + 1h 05' 09'' + 13
111 205  Jones, Taj 21  Israel - Premier Tech 15h 40' 13'' + 1h 06' 25'' + 16
112 123  Mol, Wesley 23  Bike Aid 15h 49' 24'' + 1h 15' 36'' + 20
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 6  Kanter, Max 24  Movistar Team 38 pts + 1
2 201  Woods, Michael 35  Israel - Premier Tech 29 pts -9 pts - 1
3 146  Viviani, Elia 33  Ineos Grenadiers 28 pts -10 pts + 5
4 32  Bonifazio, Niccolò 28  Team TotalEnergies 27 pts -11 pts + 14
5 181  Boudat, Thomas 28  Go Sport - Roubaix Lille.. 23 pts -15 pts + 4
6 93  Adriá, Roger 24  Equipo Kern Pharma 20 pts -18 pts - 3
7 171  Démare, Arnaud 30  Groupama - FDJ 20 pts -18 pts - 3
8 41  Skjelmose, Mattias 21  Trek - Segafredo 20 pts -18 pts + 12
9 143  Rodríguez, Carlos 21  Ineos Grenadiers 17 pts -21 pts - 3
10 46  Moschetti, Matteo 25  Trek - Segafredo 17 pts -21 pts
11 1  Valverde, Alejandro 42  Movistar Team 15 pts -23 pts + 2
12 151  Wilsly, Jonas 25  Uno-X Pro Cycling Team 15 pts -23 pts + 3
13 35  Simon, Julien 36  Team TotalEnergies 15 pts -23 pts - 6
14 11  Herrada, Jesús 31  Cofidis 14 pts -24 pts - 3
15 164  Danès, Léo 25  Team U Nantes Atlantique 12 pts -26 pts - 5
16 72  Eiking, Odd 27  EF Education - EasyPost 9 pts -29 pts - 2
17 13  Cimolai, Davide 32  Cofidis 8 pts -30 pts - 1
18 81  Vendrame, Andrea 27  Ag2r Citroën Team 7 pts -31 pts - 1
19 24  Nurlykhassym, Nur 22  Astana Qazaqstan Team 6 pts -32 pts
20 44  Baroncini, Filippo 21  Trek - Segafredo 6 pts -32 pts + 1
21 123  Mol, Wesley 23  Bike Aid 6 pts -32 pts + 1
22 51  Quintana, Nairo 32  Team Arkéa - Samsic 5 pts -33 pts + 2
23 126  Bouvier, Léo 24  Bike Aid 5 pts -33 pts -
24 36  Soupe, Geoffrey 34  Team TotalEnergies 3 pts -35 pts
25 144  Heiduk, Kim 22  Ineos Grenadiers 3 pts -35 pts
26 37  Terpstra, Niki 38  Team TotalEnergies 3 pts -35 pts
27 42  Aberasturi, Jon 33  Trek - Segafredo 3 pts -35 pts - 2
28 107  Pelegrí, Óscar 28  Burgos - BH 3 pts -35 pts - 2
29 31  Rodríguez, Cristian 27  Team TotalEnergies 2 pts -36 pts - 2
30 112  Barthe, Cyril 26  B&B Hôtels p/b KTM 2 pts -36 pts - 2
31 193  Goubert, Jean 27  Nice Métropole Côte d'Az.. 2 pts -36 pts - 2
32 56  Ries, Michel 24  Team Arkéa - Samsic 1 pts -37 pts - 2
33 196  Couanon, Jonathan 25  Nice Métropole Côte d'Az.. 1 pts -37 pts - 2
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 53  Anacona, Winner 33  Team Arkéa - Samsic 25 pts + 2
2 201  Woods, Michael 35  Israel - Premier Tech 17 pts -8 pts - 1
3 143  Rodríguez, Carlos 21  Ineos Grenadiers 16 pts -9 pts - 1
4 96  Arrieta, Igor 19  Equipo Kern Pharma 12 pts -13 pts + 1
5 51  Quintana, Nairo 32  Team Arkéa - Samsic 11 pts -14 pts + 1
6 32  Bonifazio, Niccolò 28  Team TotalEnergies 11 pts -14 pts + 1
7 56  Ries, Michel 24  Team Arkéa - Samsic 10 pts -15 pts + 1
8 31  Rodríguez, Cristian 27  Team TotalEnergies 8 pts -17 pts + 2
9 206  Hagen, Carl Fredrik 30  Israel - Premier Tech 7 pts -18 pts + 2
10 147  De Plus, Laurens 26  Ineos Grenadiers 7 pts -18 pts + 2
11 34  Jousseaume, Alan 23  Team TotalEnergies 6 pts -19 pts + 2
12 193  Goubert, Jean 27  Nice Métropole Côte d'Az.. 6 pts -19 pts + 2
13 4  González, Abner 21  Movistar Team 6 pts -19 pts + 2
14 54  Edet, Nicolas 34  Team Arkéa - Samsic 6 pts -19 pts + 2
15 11  Herrada, Jesús 31  Cofidis 5 pts -20 pts + 3
16 1  Valverde, Alejandro 42  Movistar Team 5 pts -20 pts + 3
17 37  Terpstra, Niki 38  Team TotalEnergies 4 pts -21 pts
18 24  Nurlykhassym, Nur 22  Astana Qazaqstan Team 4 pts -21 pts
19 164  Danès, Léo 25  Team U Nantes Atlantique 4 pts -21 pts + 1
20 195  Urruty, Maxime 29  Nice Métropole Côte d'Az.. 4 pts -21 pts
21 67  Pira, Yesid 22  Caja Rural - Seguros RGA 4 pts -21 pts -
22 151  Wilsly, Jonas 25  Uno-X Pro Cycling Team 3 pts -22 pts -
23 5  Hollmann, Juri 22  Movistar Team 3 pts -22 pts -
24 73  Healy, Ben 21  EF Education - EasyPost 3 pts -22 pts
25 41  Skjelmose, Mattias 21  Trek - Segafredo 2 pts -23 pts - 1
26 36  Soupe, Geoffrey 34  Team TotalEnergies 2 pts -23 pts
27 152  Hindsgaul, Jacob 21  Uno-X Pro Cycling Team 1 pts -24 pts - 2
28 145  Swift, Ben 34  Ineos Grenadiers 1 pts -24 pts
29 106  Cabedo, Óscar 27  Burgos - BH 1 pts -24 pts - 3
30 123  Mol, Wesley 23  Bike Aid 1 pts -24 pts - 3
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 143  Rodríguez, Carlos 21  Ineos Grenadiers 14h 35' 04'' -
2 41  Skjelmose, Mattias 21  Trek - Segafredo 14h 35' 32'' + 00' 28'' -
3 151  Wilsly, Jonas 25  Uno-X Pro Cycling Team 14h 35' 35'' + 00' 31'' -
4 56  Ries, Michel 24  Team Arkéa - Samsic 14h 41' 33'' + 06' 29'' + 2
5 93  Adriá, Roger 24  Equipo Kern Pharma 14h 43' 38'' + 08' 34'' - 1
6 44  Baroncini, Filippo 21  Trek - Segafredo 14h 47' 20'' + 12' 16'' + 7
7 167  Richard, Louis 26  Team U Nantes Atlantique 14h 48' 14'' + 13' 10'' + 3
8 162  Jegat, Jordan 23  Team U Nantes Atlantique 14h 48' 22'' + 13' 18'' + 1
9 152  Hindsgaul, Jacob 21  Uno-X Pro Cycling Team 14h 48' 28'' + 13' 24'' + 5
10 43  Hellemose, Asbjørn 23  Trek - Segafredo 14h 49' 00'' + 13' 56'' - 3
11 61  Cepeda, Jefferson 26  Caja Rural - Seguros RGA 14h 49' 46'' + 14' 42'' + 1
12 34  Jousseaume, Alan 23  Team TotalEnergies 14h 51' 25'' + 16' 21'' + 3
13 121  Yemane, Dawit 24  Bike Aid 14h 54' 50'' + 19' 46'' + 3
14 22  Bod, Stefan de 25  Astana Qazaqstan Team 14h 55' 23'' + 20' 19'' + 4
15 96  Arrieta, Igor 19  Equipo Kern Pharma 14h 55' 32'' + 20' 28'' + 4
16 23  Natarov, Yuriy 25  Astana Qazaqstan Team 14h 58' 14'' + 23' 10'' + 7
17 156  Dversnes, Fredrik 25  Uno-X Pro Cycling Team 14h 59' 26'' + 24' 22'' + 3
18 112  Barthe, Cyril 26  B&B Hôtels p/b KTM 15h 00' 12'' + 25' 08'' + 4
19 7  Sosa, Iván 24  Movistar Team 15h 01' 38'' + 26' 34'' + 5
20 24  Nurlykhassym, Nur 22  Astana Qazaqstan Team 15h 01' 48'' + 26' 44'' + 12
21 163  Joalland, Yaël 21  Team U Nantes Atlantique 15h 01' 57'' + 26' 53'' - 10
22 4  González, Abner 21  Movistar Team 15h 02' 17'' + 27' 13'' - 5
23 194  Mifsud, Andréa 23  Nice Métropole Côte d'Az.. 15h 02' 42'' + 27' 38'' + 2
24 6  Kanter, Max 24  Movistar Team 15h 02' 54'' + 27' 50'' + 14
25 15  Delettre, Alexandre 24  Cofidis 15h 03' 02'' + 27' 58'' + 4
26 133  Debeaumarché, Nicolas 24  St Michel - Auber 93 15h 03' 26'' + 28' 22'' + 4
27 83  Godon, Dorian 26  Ag2r Citroën Team 15h 03' 51'' + 28' 47'' -
28 2  Elosegui, Íñigo 24  Movistar Team 15h 06' 15'' + 31' 11'' + 17
29 144  Heiduk, Kim 22  Ineos Grenadiers 15h 07' 16'' + 32' 12'' + 18
30 5  Hollmann, Juri 22  Movistar Team 15h 08' 04'' + 33' 00'' + 13
31 55  Verre, Alessandro 20  Team Arkéa - Samsic 15h 09' 15'' + 34' 11'' + 4
32 77  Camargo, Diego 24  EF Education - EasyPost 15h 09' 41'' + 34' 37'' - 6
33 95  López, Jordi 23  Equipo Kern Pharma 15h 12' 54'' + 37' 50'' - 2
34 25  Romo, Javier 23  Astana Qazaqstan Team 15h 13' 07'' + 38' 03'' + 24
35 164  Danès, Léo 25  Team U Nantes Atlantique 15h 14' 24'' + 39' 20'' + 16
36 64  González, David 26  Caja Rural - Seguros RGA 15h 15' 34'' + 40' 30'' -
37 114  Chevalier, Maxime 23  B&B Hôtels p/b KTM 15h 15' 37'' + 40' 33'' -
38 177  Welten, Bram 25  Groupama - FDJ 15h 16' 09'' + 41' 05'' + 22
39 91  Parra, José Félix 25  Equipo Kern Pharma 15h 16' 16'' + 41' 12'' + 1
40 71  Carr, Simon 23  EF Education - EasyPost 15h 20' 12'' + 45' 08'' + 1
41 172  Berg, Lars van den 23  Groupama - FDJ 15h 20' 39'' + 45' 35'' + 1
42 76  Steinhauser, Georg 20  EF Education - EasyPost 15h 21' 06'' + 46' 02'' + 2
43 73  Healy, Ben 21  EF Education - EasyPost 15h 21' 52'' + 46' 48'' + 6
44 204  Kessler, Cole 19  Israel - Premier Tech 15h 22' 14'' + 47' 10'' + 2
45 17  Carvalho, André 24  Cofidis 15h 22' 51'' + 47' 47'' + 5
46 46  Moschetti, Matteo 25  Trek - Segafredo 15h 22' 57'' + 47' 53'' + 20
47 157  Wærsted, Syver 25  Uno-X Pro Cycling Team 15h 23' 54'' + 48' 50'' + 5
48 94  Ruiz, Ibon 23  Equipo Kern Pharma 15h 25' 03'' + 49' 59'' + 6
49 154  Kulset, Sindre 23  Uno-X Pro Cycling Team 15h 25' 03'' + 49' 59'' + 6
50 185  Mainguenaud, Tom 21  Go Sport - Roubaix Lille.. 15h 25' 22'' + 50' 18'' + 7
51 153  Holter, Ådne 21  Uno-X Pro Cycling Team 15h 27' 07'' + 52' 03'' + 8
52 196  Couanon, Jonathan 25  Nice Métropole Côte d'Az.. 15h 28' 12'' + 53' 08'' + 9
53 67  Pira, Yesid 22  Caja Rural - Seguros RGA 15h 28' 47'' + 53' 43'' + 3
54 92  Tuuk, Danny van der 22  Equipo Kern Pharma 15h 29' 07'' + 54' 03'' + 8
55 161  Barré, Louis 22  Team U Nantes Atlantique 15h 30' 17'' + 55' 13'' + 8
56 113  Boileau, Alan 22  B&B Hôtels p/b KTM 15h 36' 21'' + 1h 01' 17'' + 12
57 16  Sajnok, Szymon 24  Cofidis 15h 37' 51'' + 1h 02' 47'' + 13
58 126  Bouvier, Léo 24  Bike Aid 15h 38' 57'' + 1h 03' 53'' + 7
59 205  Jones, Taj 21  Israel - Premier Tech 15h 40' 13'' + 1h 05' 09'' + 10
60 123  Mol, Wesley 23  Bike Aid 15h 49' 24'' + 1h 14' 20'' + 11
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Team Arkéa - Samsic 43h 49' 32'' -
2  Ineos Grenadiers 43h 59' 31'' + 09' 59'' -
3  Trek - Segafredo 44h 04' 54'' + 15' 22'' -
4  Team TotalEnergies 44h 16' 37'' + 27' 05'' + 2
5  Movistar Team 44h 17' 53'' + 28' 21'' + 2
6  Astana Qazaqstan Team 44h 21' 47'' + 32' 15'' + 4
7  Uno-X Pro Cycling Team 44h 22' 59'' + 33' 27'' - 2
8  Team U Nantes Atlantique 44h 25' 49'' + 36' 17'' - 4
9  Cofidis 44h 26' 12'' + 36' 40'' - 1
10  Burgos - BH 44h 34' 26'' + 44' 54'' + 1
11  Israel - Premier Tech 44h 36' 15'' + 46' 43'' + 1
12  Bike Aid 44h 48' 22'' + 58' 50'' + 3
13  Equipo Kern Pharma 44h 51' 03'' + 1h 01' 31'' -
14  Caja Rural - Seguros RGA 44h 52' 35'' + 1h 03' 03'' - 5
15  Groupama - FDJ 44h 56' 03'' + 1h 06' 31'' + 2
16  EF Education - EasyPost 45h 03' 57'' + 1h 14' 25'' -
17  St Michel - Auber 93 45h 09' 44'' + 1h 20' 12'' + 2
18  Nice Métropole Côte d'Azur 45h 17' 16'' + 1h 27' 44'' -
19  B&B Hôtels p/b KTM 45h 35' 06'' + 1h 45' 34'' + 1
20  Go Sport - Roubaix Lille Métropole 45h 44' 52'' + 1h 55' 20'' + 1


© Wijnreder Media