Route

 30 June 2016
 Profile  Flat stage
 Start  Pabianice
 Finish  Sieradz
 Distance  84.0 km  (52.2 mi)
 Speed  46.267 km/h  (28.749 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 3
 Franczak, Paw.. (VAT) 8h 15' 55''
 Franczak, Paw.. (VAT) 21 points
 Hačecký, Vojt.. (WHI) 2 points
 Wouters, Enzo (LTS) 8h 16' 06''
 Verva - ActiveJet Pr.. 24h 48' 36''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 38  Cavagna, Rémi 20  Klein Constantia 1h 48' 56'' 19 - - 6
2 98  Kessler, Robert 20  LKT Team Brandenburg + 00' 00'' 52 7 - 16
3 86  Franczak, Paweł 24  Verva - ActiveJet Pro Cy.. + 00' 00'' 1 1 - -
4 88  Bodnar, Łukasz 34  Verva - ActiveJet Pro Cy.. + 00' 00'' 5 8 - -
5 87  Banaszek, Adrian 22  Verva - ActiveJet Pro Cy.. + 00' 00'' 18 - - -
6 1  Ariesen, Johim 28  Metec - TKH Continental .. + 00' 00'' 53 13 - -
7 42  Sisr, František 23  Klein Constantia + 00' 00'' 10 11 - -
8 105  Gronkiewicz, Kacper 23  Hurom - De Rosa Rybnik + 00' 00'' 25 - - -
9 109  Kaňkovský, Alois 32  Whirlpool - Author + 00' 00'' 12 4 - -
10 6  Lindenburg, Jim 19  Metec - TKH Continental .. + 00' 00'' 80 - - 32
11 112  Hačecký, Vojtěch 29  Whirlpool - Author + 00' 00'' 14 28 1 -
12 35  Shumov, Nikolai 22  Belarus + 00' 00'' 31 - - 9
13 36  Harakhavik, Uladzimir 21  Belarus + 00' 00'' 13 10 - 3
14 69  Kulyk, Andrii 26  Kolss - BDC Team + 00' 00'' 4 3 - -
15 96  Wouters, Enzo 20  Lotto - Soudal U23 + 00' 00'' 3 6 - 1
16 2  Hamelink, Jasper 26  Metec - TKH Continental .. + 00' 00'' 2 2 - -
17 11  Paterski, Maciej 29  CCC - Sprandi - Polkowice + 00' 00'' 8 17 3 -
18 13  Meisen, Marcel 27  Team Kuota - Lotto + 00' 00'' 26 - 2 -
19 79  Džervus, Darijus 25  Staki - Baltik Vairas Cy.. + 00' 00'' 15 20 - -
20 45  Holub, Tomas 25  AC Sparta Praha + 00' 00'' 104 - - -
21 16  Henn, Luca 18  Team Kuota - Lotto + 00' 00'' 43 - - 15
22 99  Schormair, Fabian 21  LKT Team Brandenburg + 00' 00'' 60 - - 20
23 75  Sobieraj, Przemyslaw 24  JBG - 2 + 00' 00'' 61 30 - -
24 100  Rohde, Leon 21  LKT Team Brandenburg + 00' 00'' 16 21 - 4
25 102  Soballa, Carl 21  LKT Team Brandenburg + 00' 00'' 58 - - 18
26 22  Stöhr, Jan 25  CK Příbram Fany Gastro + 00' 00'' 34 - - -
27 25  Krivtsov, Dmytro 31  ISD - Jorbi Continental .. + 00' 00'' 57 - - -
28 127  Grabis, Mateusz 21  TC Chrobry Scott Głogów + 00' 00'' 17 29 - 5
29 93  Honoré, Mikkel 19  Lotto - Soudal U23 + 00' 00'' 83 - - 34
30 110  Bucháček, Tomáš 38  Whirlpool - Author + 00' 00'' 30 12 - -
31 9  Matysiak, Bartłomiej 31  CCC - Sprandi - Polkowice + 00' 00'' 23 - - -
32 125  Walecki, Kamil 20  Krismar Big Silvant Olsz.. + 00' 00'' 96 - - 42
33 68  Vasyliev, Maksym 26  Kolss - BDC Team + 00' 00'' 22 - - -
34 54  Kasperkiewicz, Maciej 21  KS Pogoń Mostostal Puław.. + 00' 00'' 68 - - 25
35 92  Castrique, Jonas 19  Lotto - Soudal U23 + 00' 00'' 59 - - 19
36 51  Kietliński, Wojciech 22  KS Pogoń Mostostal Puław.. + 00' 00'' 24 - - 7
37 20  Gruber, Pavel 20  CK Příbram Fany Gastro + 00' 00'' 74 - - 28
38 122  Matusiak, Sebastian 19  Krismar Big Silvant Olsz.. + 00' 00'' 105 - - 45
39 62  Detko, Artur 33  Domin Sport + 00' 00'' 6 18 - -
40 81  Maniusis, Martynas 26  Staki - Baltik Vairas Cy.. + 00' 00'' 20 - - -
41 27  Dementyev, Yehor 29  ISD - Jorbi Continental .. + 00' 00'' 62 - - -
42 91  Braybrooke, Alexander 18  Lotto - Soudal U23 + 00' 00'' 63 - - 21
43 129  Wsół, Damian 18  TC Chrobry Scott Głogów + 00' 00'' 66 - - 23
44 65  Oborski, Dominik 24  Domin Sport + 00' 00'' 21 - - -
45 63  Komar, Mateusz 30  Domin Sport + 00' 00'' 11 27 - -
46 41  Schreurs, Hamish 22  Klein Constantia + 00' 00'' 39 - - 12
47 84  Beniušis, Justas 18  Staki - Baltik Vairas Cy.. + 00' 00'' 71 - - 26
48 132  Nowicki, Kacper 19  TC Chrobry Scott Głogów + 00' 00'' 65 - - 22
49 17  Knaup, Tobias 23  Team Kuota - Lotto + 00' 00'' 36 - - -
50 108  Pawlak, Grzegorz 26  Hurom - De Rosa Rybnik + 00' 00'' 111 - - -
51 24  Hebík, Martin 33  CK Příbram Fany Gastro + 00' 00'' 64 - - -
52 83  Račiūnas, Mykolas 21  Staki - Baltik Vairas Cy.. + 00' 00'' 72 - - 27
53 10  Owsian, Łukasz 26  CCC - Sprandi - Polkowice + 00' 00'' 48 - - -
54 119  Rudnik, Karol 30  Voster Cycling Team + 00' 00'' 73 - - -
55 26  Kostyuk, Denys 34  ISD - Jorbi Continental .. + 00' 00'' 42 - - -
56 30  Udod, Rinat 20  ISD - Jorbi Continental .. + 00' 00'' 97 - - 43
57 114  Warchoł, Bartosz 24  Whirlpool - Author + 00' 00'' 35 - - -
58 3  Kouwenhoven, Sjoerd 25  Metec - TKH Continental .. + 00' 00'' 32 - - -
59 121  Nowaczek, Mateusz 25  Krismar Big Silvant Olsz.. + 00' 00'' 27 16 - -
60 113  Kukrle, Michael 21  Whirlpool - Author + 00' 00'' 33 - - 10
61 43  Červenka, Martin 32  AC Sparta Praha + 00' 00'' 69 - - -
62 28  Klepikov, Illya 22  ISD - Jorbi Continental .. + 00' 00'' 55 22 - 17
63 50  Górecki, Patryk 20  KS Pogoń Mostostal Puław.. + 00' 00'' 7 19 - 2
64 40  Schlegel, Michal 21  Klein Constantia + 00' 00'' 40 - - 13
65 8  Marycz, Jaroslaw 29  CCC - Sprandi - Polkowice + 00' 00'' 38 - - -
66 130  Konwa, Piotr 21  TC Chrobry Scott Głogów + 00' 00'' 41 - - 14
67 47  Svatek, Miroslav 19  AC Sparta Praha + 00' 00'' 78 - - 31
68 48  Ryba, Jan 21  AC Sparta Praha + 00' 00'' 93 - - 39
69 29  Maleev, Timur 20  ISD - Jorbi Continental .. + 00' 00'' 85 - - 35
70 34  Shnyrko, Aliaksei 22  Belarus + 00' 00'' 77 - - 30
71 58  Muzychkin, Anton 21  Minsk Cycling Club + 00' 00'' 76 - - 29
72 82  Maculevicius, Evandas 22  Staki - Baltik Vairas Cy.. + 00' 00'' 88 - - 36
73 107  Kott, Konrad 22  Hurom - De Rosa Rybnik + 00' 00'' 117 - - -
74 19  Boubal, Martin 32  CK Příbram Fany Gastro + 00' 00'' 28 - - -
75 39  Cortina, Iván 20  Klein Constantia + 00' 00'' 29 - - 8
76 46  Kalojíros, Tomáš 21  AC Sparta Praha + 00' 00'' 37 - - 11
77 111  Hunal, Martin 26  Whirlpool - Author + 00' 00'' 45 - - -
78 80  Šiškevičius, Paulius 22  Staki - Baltik Vairas Cy.. + 00' 00'' 84 31 - -
79 55  Sobal, Yauhen 35  Minsk Cycling Club + 00' 00'' 86 - - -
80 44  Rugovac, Denis 23  AC Sparta Praha + 00' 00'' 75 - - -
81 94  Hermans, Steff 20  Lotto - Soudal U23 + 00' 00'' 67 - - 24
82 7  Taciak, Mateusz 32  CCC - Sprandi - Polkowice + 00' 00'' 47 - - -
83 85  Charucki, Paweł 27  Verva - ActiveJet Pro Cy.. + 00' 00'' 51 - - -
84 70  Vasylyuk, Andriy 28  Kolss - BDC Team + 00' 00'' 44 - - -
85 104  Franczak, Wojciech 23  Hurom - De Rosa Rybnik + 00' 00'' 54 5 - -
86 57  Piashkun, Andrei 23  Minsk Cycling Club + 00' 00'' 46 - - -
87 53  Soliński, Jakub 21  KS Pogoń Mostostal Puław.. + 00' 00'' 91 - - 38
88 66  Rebiewski, Jaroslaw 42  Domin Sport + 00' 00'' 49 - - -
89 61  Zieliński, Kamil 28  Domin Sport + 00' 00'' 9 9 4 -
90 120  Kołakowski, Dariusz 28  Voster Cycling Team + 00' 00'' 98 14 - -
91 124  Kucharek, Adrian 21  Krismar Big Silvant Olsz.. + 00' 00'' 90 - - 37
92 64  Kostecki, Patryk 22  Domin Sport + 00' 00'' 112 - - -
93 95  Verwilst, Aaron 19  Lotto - Soudal U23 + 00' 00'' 110 - - 48
94 67  Dzhus, Volodymyr 23  Kolss - BDC Team + 00' 00'' 50 - - -
95 71  Skorenko, Mykyta 23  Kolss - BDC Team + 00' 00'' 100 - - -
96 21  Málik, Róbert 22  CK Příbram Fany Gastro + 00' 00'' 89 - - -
97 5  Trijp, Maarten van van 22  Metec - TKH Continental .. + 00' 00'' 113 - - -
98 131  Turek, Kamil 20  TC Chrobry Scott Głogów + 00' 00'' 107 25 - 46
99 18  Retschke, Robert 35  Team Kuota - Lotto + 00' 00'' 81 - - -
100 103  Leduchowski, Aleksander 22  Hurom - De Rosa Rybnik + 00' 00'' 101 - - -
101 128  Jaromin, Piotr 22  TC Chrobry Scott Głogów + 00' 00'' 82 - - 33
102 117  Brauliński, Michał 24  Voster Cycling Team + 00' 00'' 106 - - -
103 59  Ahiyevich, Aleh 23  Minsk Cycling Club + 00' 00'' 56 23 - -
104 23  Stöhr, Pavel 25  CK Příbram Fany Gastro + 00' 00'' 79 - - -
105 123  Skarzyński, Piotr 25  Krismar Big Silvant Olsz.. + 00' 00'' 70 - - -
106 126  Grochowski, Bartosz 25  Krismar Big Silvant Olsz.. + 00' 00'' 108 - - -
107 76  Karpiuk, Adrian 31  JBG - 2 + 00' 00'' 87 - - -
108 115  Parma, Krzysztof 29  Voster Cycling Team + 00' 00'' 103 - - -
109 32  Ikanovich, Arseni 20  Belarus + 00' 00'' 109 - - 47
110 90  Aniołkowski, Stanisła.. 19  Verva - ActiveJet Pro Cy.. + 00' 00'' 102 - - 44
111 33  Budkevich, Kanstantsin 22  Belarus + 00' 00'' 99 - - -
112 49  Soliński, Patryk 20  KS Pogoń Mostostal Puław.. + 00' 00'' 114 - - 49
113 74  Kozak, Mariusz 24  JBG - 2 + 00' 00'' 115 - - -
114 56  Holovash, Oleksandr 24  Minsk Cycling Club + 00' 00'' 92 24 - -
115 106  Pilis, Bartosz 24  Hurom - De Rosa Rybnik + 00' 35'' 116 26 - -
116 52  Zawistowski, Kamil 19  KS Pogoń Mostostal Puław.. + 00' 35'' 94 - - 40
117 101  Schiewer, Franz 25  LKT Team Brandenburg + 00' 35'' 118 - - -
118 31  Strokau, Vasili 20  Belarus + 00' 43'' 95 - - 41
119 89  Bernas, Paweł 26  Verva - ActiveJet Pro Cy.. + 01' 49'' 119 15 - -
DNF 4  Kreder, Stefan 19  Metec - TKH Continental ..
DNF 73  Michałek, Mariusz 28  JBG - 2
DNF 97  Willwohl, Willi 21  LKT Team Brandenburg
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Verva - ActiveJet Pro Cyclin.. 5h 26' 48'' 12 1
3 86  Franczak, Paweł 24 1h 48' 56''
4 88  Bodnar, Łukasz 34 1h 48' 56''
5 87  Banaszek, Adrian 22 1h 48' 56''
2  Metec - TKH Continental Cycl.. 5h 26' 48'' 32 8
6 1  Ariesen, Johim 28 1h 48' 56''
10 6  Lindenburg, Jim 19 1h 48' 56''
16 2  Hamelink, Jasper 26 1h 48' 56''
3  LKT Team Brandenburg 5h 26' 48'' 48 15
2 98  Kessler, Robert 20 1h 48' 56''
22 99  Schormair, Fabian 21 1h 48' 56''
24 100  Rohde, Leon 21 1h 48' 56''
4  Whirlpool - Author 5h 26' 48'' 50 2
9 109  Kaňkovský, Alois 32 1h 48' 56''
11 112  Hačecký, Vojtěch 29 1h 48' 56''
30 110  Bucháček, Tomáš 38 1h 48' 56''
5  Klein Constantia 5h 26' 48'' 54 6
1 38  Cavagna, Rémi 20 1h 48' 56''
7 42  Sisr, František 23 1h 48' 56''
46 41  Schreurs, Hamish 22 1h 48' 56''
6  Lotto - Soudal U23 5h 26' 48'' 79 17
15 96  Wouters, Enzo 20 1h 48' 56''
29 93  Honoré, Mikkel 19 1h 48' 56''
35 92  Castrique, Jonas 19 1h 48' 56''
7  Team Kuota - Lotto 5h 26' 48'' 88 5
18 13  Meisen, Marcel 27 1h 48' 56''
21 16  Henn, Luca 18 1h 48' 56''
49 17  Knaup, Tobias 23 1h 48' 56''
8  Belarus 5h 26' 48'' 95 12
12 35  Shumov, Nikolai 22 1h 48' 56''
13 36  Harakhavik, Uladzimir 21 1h 48' 56''
70 34  Shnyrko, Aliaksei 22 1h 48' 56''
9  CCC - Sprandi - Polkowice 5h 26' 48'' 101 7
17 11  Paterski, Maciej 29 1h 48' 56''
31 9  Matysiak, Bartłomiej 31 1h 48' 56''
53 10  Owsian, Łukasz 26 1h 48' 56''
10  Staki - Baltik Vairas Cyclin.. 5h 26' 48'' 106 9
19 79  Džervus, Darijus 25 1h 48' 56''
40 81  Maniusis, Martynas 26 1h 48' 56''
47 84  Beniušis, Justas 18 1h 48' 56''
11  CK Příbram Fany Gastro 5h 26' 48'' 114 11
26 22  Stöhr, Jan 25 1h 48' 56''
37 20  Gruber, Pavel 20 1h 48' 56''
51 24  Hebík, Martin 33 1h 48' 56''
12  TC Chrobry Scott Głogów 5h 26' 48'' 119 10
28 127  Grabis, Mateusz 21 1h 48' 56''
43 129  Wsół, Damian 18 1h 48' 56''
48 132  Nowicki, Kacper 19 1h 48' 56''
13  ISD - Jorbi Continental Team 5h 26' 48'' 123 16
27 25  Krivtsov, Dmytro 31 1h 48' 56''
41 27  Dementyev, Yehor 29 1h 48' 56''
55 26  Kostyuk, Denys 34 1h 48' 56''
14  Domin Sport 5h 26' 48'' 128 3
39 62  Detko, Artur 33 1h 48' 56''
44 65  Oborski, Dominik 24 1h 48' 56''
45 63  Komar, Mateusz 30 1h 48' 56''
15  Krismar Big Silvant Olsztyn 5h 26' 48'' 129 18
32 125  Walecki, Kamil 20 1h 48' 56''
38 122  Matusiak, Sebastian 19 1h 48' 56''
59 121  Nowaczek, Mateusz 25 1h 48' 56''
16  Hurom - De Rosa Rybnik 5h 26' 48'' 131 20
8 105  Gronkiewicz, Kacper 23 1h 48' 56''
50 108  Pawlak, Grzegorz 26 1h 48' 56''
73 107  Kott, Konrad 22 1h 48' 56''
17  Kolss - BDC Team 5h 26' 48'' 131 4
14 69  Kulyk, Andrii 26 1h 48' 56''
33 68  Vasyliev, Maksym 26 1h 48' 56''
84 70  Vasylyuk, Andriy 28 1h 48' 56''
18  KS Pogoń Mostostal Puławy 5h 26' 48'' 133 13
34 54  Kasperkiewicz, Maciej 21 1h 48' 56''
36 51  Kietliński, Wojciech 22 1h 48' 56''
63 50  Górecki, Patryk 20 1h 48' 56''
19  AC Sparta Praha 5h 26' 48'' 148 14
20 45  Holub, Tomas 25 1h 48' 56''
61 43  Červenka, Martin 32 1h 48' 56''
67 47  Svatek, Miroslav 19 1h 48' 56''
20  Minsk Cycling Club 5h 26' 48'' 236 19
71 58  Muzychkin, Anton 21 1h 48' 56''
79 55  Sobal, Yauhen 35 1h 48' 56''
86 57  Piashkun, Andrei 23 1h 48' 56''
21  JBG - 2 5h 26' 48'' 243 22
23 75  Sobieraj, Przemyslaw 24 1h 48' 56''
107 76  Karpiuk, Adrian 31 1h 48' 56''
113 74  Kozak, Mariusz 24 1h 48' 56''
22  Voster Cycling Team 5h 26' 48'' 246 21
54 119  Rudnik, Karol 30 1h 48' 56''
90 120  Kołakowski, Dariusz 28 1h 48' 56''
102 117  Brauliński, Michał 24 1h 48' 56''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 86  Franczak, Paweł 24  Verva - ActiveJet Pro Cy.. 8h 15' 55'' -
2 2  Hamelink, Jasper 26  Metec - TKH Continental .. 8h 16' 06'' + 00' 11'' -
3 96  Wouters, Enzo 20  Lotto - Soudal U23 8h 16' 06'' + 00' 11'' -
4 69  Kulyk, Andrii 26  Kolss - BDC Team 8h 16' 08'' + 00' 13'' -
5 88  Bodnar, Łukasz 34  Verva - ActiveJet Pro Cy.. 8h 16' 10'' + 00' 15'' + 3
6 62  Detko, Artur 33  Domin Sport 8h 16' 10'' + 00' 15'' - 1
7 50  Górecki, Patryk 20  KS Pogoń Mostostal Puław.. 8h 16' 10'' + 00' 15'' -
8 11  Paterski, Maciej 29  CCC - Sprandi - Polkowice 8h 16' 10'' + 00' 15'' + 88
9 61  Zieliński, Kamil 28  Domin Sport 8h 16' 10'' + 00' 15'' - 3
10 42  Sisr, František 23  Klein Constantia 8h 16' 11'' + 00' 16'' - 1
11 63  Komar, Mateusz 30  Domin Sport 8h 16' 11'' + 00' 16'' - 1
12 109  Kaňkovský, Alois 32  Whirlpool - Author 8h 16' 12'' + 00' 17'' - 1
13 36  Harakhavik, Uladzimir 21  Belarus 8h 16' 12'' + 00' 17'' - 1
14 112  Hačecký, Vojtěch 29  Whirlpool - Author 8h 16' 12'' + 00' 17'' + 1
15 79  Džervus, Darijus 25  Staki - Baltik Vairas Cy.. 8h 16' 12'' + 00' 17'' - 2
16 100  Rohde, Leon 21  LKT Team Brandenburg 8h 16' 12'' + 00' 17'' - 2
17 127  Grabis, Mateusz 21  TC Chrobry Scott Głogów 8h 16' 12'' + 00' 17'' + 3
18 87  Banaszek, Adrian 22  Verva - ActiveJet Pro Cy.. 8h 16' 12'' + 00' 17'' + 10
19 38  Cavagna, Rémi 20  Klein Constantia 8h 16' 12'' + 00' 17'' + 15
20 81  Maniusis, Martynas 26  Staki - Baltik Vairas Cy.. 8h 16' 12'' + 00' 17'' + 1
21 65  Oborski, Dominik 24  Domin Sport 8h 16' 12'' + 00' 17'' - 2
22 68  Vasyliev, Maksym 26  Kolss - BDC Team 8h 16' 12'' + 00' 17'' -
23 9  Matysiak, Bartłomiej 31  CCC - Sprandi - Polkowice 8h 16' 12'' + 00' 17'' + 2
24 51  Kietliński, Wojciech 22  KS Pogoń Mostostal Puław.. 8h 16' 12'' + 00' 17'' -
25 105  Gronkiewicz, Kacper 23  Hurom - De Rosa Rybnik 8h 16' 12'' + 00' 17'' + 15
26 13  Meisen, Marcel 27  Team Kuota - Lotto 8h 16' 12'' + 00' 17'' + 9
27 121  Nowaczek, Mateusz 25  Krismar Big Silvant Olsz.. 8h 16' 12'' + 00' 17'' - 9
28 19  Boubal, Martin 32  CK Příbram Fany Gastro 8h 16' 12'' + 00' 17'' - 12
29 39  Cortina, Iván 20  Klein Constantia 8h 16' 12'' + 00' 17'' - 12
30 110  Bucháček, Tomáš 38  Whirlpool - Author 8h 16' 12'' + 00' 17'' + 6
31 35  Shumov, Nikolai 22  Belarus 8h 16' 12'' + 00' 17'' + 13
32 3  Kouwenhoven, Sjoerd 25  Metec - TKH Continental .. 8h 16' 12'' + 00' 17'' - 6
33 113  Kukrle, Michael 21  Whirlpool - Author 8h 16' 12'' + 00' 17'' - 6
34 22  Stöhr, Jan 25  CK Příbram Fany Gastro 8h 16' 12'' + 00' 17'' + 8
35 114  Warchoł, Bartosz 24  Whirlpool - Author 8h 16' 12'' + 00' 17'' - 4
36 17  Knaup, Tobias 23  Team Kuota - Lotto 8h 16' 12'' + 00' 17'' + 1
37 46  Kalojíros, Tomáš 21  AC Sparta Praha 8h 16' 12'' + 00' 17'' - 14
38 8  Marycz, Jaroslaw 29  CCC - Sprandi - Polkowice 8h 16' 12'' + 00' 17'' - 9
39 41  Schreurs, Hamish 22  Klein Constantia 8h 16' 12'' + 00' 17'' + 2
40 40  Schlegel, Michal 21  Klein Constantia 8h 16' 12'' + 00' 17'' - 7
41 130  Konwa, Piotr 21  TC Chrobry Scott Głogów 8h 16' 12'' + 00' 17'' - 9
42 26  Kostyuk, Denys 34  ISD - Jorbi Continental .. 8h 16' 12'' + 00' 17'' - 3
43 16  Henn, Luca 18  Team Kuota - Lotto 8h 16' 12'' + 00' 17'' + 52
44 70  Vasylyuk, Andriy 28  Kolss - BDC Team 8h 16' 12'' + 00' 17'' - 14
45 111  Hunal, Martin 26  Whirlpool - Author 8h 16' 12'' + 00' 17'' - 7
46 57  Piashkun, Andrei 23  Minsk Cycling Club 8h 16' 12'' + 00' 17'' - 3
47 7  Taciak, Mateusz 32  CCC - Sprandi - Polkowice 8h 16' 12'' + 00' 17'' - 1
48 10  Owsian, Łukasz 26  CCC - Sprandi - Polkowice 8h 16' 12'' + 00' 17'' + 1
49 66  Rebiewski, Jaroslaw 42  Domin Sport 8h 16' 12'' + 00' 17'' - 4
50 67  Dzhus, Volodymyr 23  Kolss - BDC Team 8h 16' 12'' + 00' 17'' - 3
51 85  Charucki, Paweł 27  Verva - ActiveJet Pro Cy.. 8h 16' 12'' + 00' 17'' - 3
52 98  Kessler, Robert 20  LKT Team Brandenburg 8h 17' 09'' + 01' 14'' + 25
53 1  Ariesen, Johim 28  Metec - TKH Continental .. 8h 17' 09'' + 01' 14'' - 2
54 104  Franczak, Wojciech 23  Hurom - De Rosa Rybnik 8h 17' 09'' + 01' 14'' - 4
55 28  Klepikov, Illya 22  ISD - Jorbi Continental .. 8h 17' 10'' + 01' 15'' - 3
56 59  Ahiyevich, Aleh 23  Minsk Cycling Club 8h 17' 11'' + 01' 16'' + 15
57 25  Krivtsov, Dmytro 31  ISD - Jorbi Continental .. 8h 17' 12'' + 01' 17'' - 4
58 102  Soballa, Carl 21  LKT Team Brandenburg 8h 17' 12'' + 01' 17'' -
59 92  Castrique, Jonas 19  Lotto - Soudal U23 8h 17' 12'' + 01' 17'' - 4
60 99  Schormair, Fabian 21  LKT Team Brandenburg 8h 17' 12'' + 01' 17'' + 1
61 75  Sobieraj, Przemyslaw 24  JBG - 2 8h 17' 12'' + 01' 17'' + 2
62 27  Dementyev, Yehor 29  ISD - Jorbi Continental .. 8h 17' 12'' + 01' 17'' - 2
63 91  Braybrooke, Alexander 18  Lotto - Soudal U23 8h 17' 12'' + 01' 17'' - 4
64 24  Hebík, Martin 33  CK Příbram Fany Gastro 8h 17' 12'' + 01' 17'' - 8
65 132  Nowicki, Kacper 19  TC Chrobry Scott Głogów 8h 17' 12'' + 01' 17'' - 1
66 129  Wsół, Damian 18  TC Chrobry Scott Głogów 8h 17' 12'' + 01' 17'' + 4
67 94  Hermans, Steff 20  Lotto - Soudal U23 8h 17' 12'' + 01' 17'' - 10
68 54  Kasperkiewicz, Maciej 21  KS Pogoń Mostostal Puław.. 8h 17' 12'' + 01' 17'' + 10
69 43  Červenka, Martin 32  AC Sparta Praha 8h 17' 12'' + 01' 17'' - 3
70 123  Skarzyński, Piotr 25  Krismar Big Silvant Olsz.. 8h 17' 12'' + 01' 17'' - 16
71 84  Beniušis, Justas 18  Staki - Baltik Vairas Cy.. 8h 17' 12'' + 01' 17'' + 1
72 83  Račiūnas, Mykolas 21  Staki - Baltik Vairas Cy.. 8h 17' 12'' + 01' 17'' + 3
73 119  Rudnik, Karol 30  Voster Cycling Team 8h 17' 12'' + 01' 17'' -
74 20  Gruber, Pavel 20  CK Příbram Fany Gastro 8h 17' 12'' + 01' 17'' + 12
75 44  Rugovac, Denis 23  AC Sparta Praha 8h 17' 12'' + 01' 17'' - 7
76 58  Muzychkin, Anton 21  Minsk Cycling Club 8h 17' 12'' + 01' 17'' - 2
77 34  Shnyrko, Aliaksei 22  Belarus 8h 17' 12'' + 01' 17'' - 1
78 47  Svatek, Miroslav 19  AC Sparta Praha 8h 17' 12'' + 01' 17'' + 1
79 23  Stöhr, Pavel 25  CK Příbram Fany Gastro 8h 17' 12'' + 01' 17'' - 17
80 6  Lindenburg, Jim 19  Metec - TKH Continental .. 8h 17' 12'' + 01' 17'' + 13
81 18  Retschke, Robert 35  Team Kuota - Lotto 8h 17' 12'' + 01' 17'' - 14
82 128  Jaromin, Piotr 22  TC Chrobry Scott Głogów 8h 17' 12'' + 01' 17'' - 17
83 93  Honoré, Mikkel 19  Lotto - Soudal U23 8h 17' 12'' + 01' 17'' + 9
84 80  Šiškevičius, Paulius 22  Staki - Baltik Vairas Cy.. 8h 17' 12'' + 01' 17'' - 4
85 29  Maleev, Timur 20  ISD - Jorbi Continental .. 8h 17' 12'' + 01' 17'' - 1
86 55  Sobal, Yauhen 35  Minsk Cycling Club 8h 17' 12'' + 01' 17'' - 4
87 76  Karpiuk, Adrian 31  JBG - 2 8h 17' 12'' + 01' 17'' - 18
88 82  Maculevicius, Evandas 22  Staki - Baltik Vairas Cy.. 8h 17' 12'' + 01' 17'' + 1
89 21  Málik, Róbert 22  CK Příbram Fany Gastro 8h 17' 12'' + 01' 17'' - 8
90 124  Kucharek, Adrian 21  Krismar Big Silvant Olsz.. 8h 17' 12'' + 01' 17'' - 3
91 53  Soliński, Jakub 21  KS Pogoń Mostostal Puław.. 8h 17' 12'' + 01' 17'' - 3
92 56  Holovash, Oleksandr 24  Minsk Cycling Club 8h 17' 12'' + 01' 17'' - 9
93 48  Ryba, Jan 21  AC Sparta Praha 8h 17' 42'' + 01' 47'' + 4
94 52  Zawistowski, Kamil 19  KS Pogoń Mostostal Puław.. 8h 17' 47'' + 01' 52'' - 9
95 31  Strokau, Vasili 20  Belarus 8h 17' 55'' + 02' 00'' - 5
96 125  Walecki, Kamil 20  Krismar Big Silvant Olsz.. 8h 18' 12'' + 02' 17'' + 3
97 30  Udod, Rinat 20  ISD - Jorbi Continental .. 8h 18' 12'' + 02' 17'' + 3
98 120  Kołakowski, Dariusz 28  Voster Cycling Team 8h 18' 12'' + 02' 17'' -
99 33  Budkevich, Kanstantsin 22  Belarus 8h 18' 21'' + 02' 26'' + 2
100 71  Skorenko, Mykyta 23  Kolss - BDC Team 8h 18' 34'' + 02' 39'' + 2
101 103  Leduchowski, Aleksander 22  Hurom - De Rosa Rybnik 8h 19' 06'' + 03' 11'' + 2
102 90  Aniołkowski, Stanisław 19  Verva - ActiveJet Pro Cy.. 8h 19' 08'' + 03' 13'' + 2
103 115  Parma, Krzysztof 29  Voster Cycling Team 8h 19' 08'' + 03' 13'' + 2
104 45  Holub, Tomas 25  AC Sparta Praha 8h 19' 23'' + 03' 28'' + 7
105 122  Matusiak, Sebastian 19  Krismar Big Silvant Olsz.. 8h 19' 23'' + 03' 28'' + 4
106 117  Brauliński, Michał 24  Voster Cycling Team 8h 19' 23'' + 03' 28'' -
107 131  Turek, Kamil 20  TC Chrobry Scott Głogów 8h 19' 23'' + 03' 28'' -
108 126  Grochowski, Bartosz 25  Krismar Big Silvant Olsz.. 8h 19' 23'' + 03' 28'' -
109 32  Ikanovich, Arseni 20  Belarus 8h 19' 23'' + 03' 28'' + 1
110 95  Verwilst, Aaron 19  Lotto - Soudal U23 8h 20' 03'' + 04' 08'' + 2
111 108  Pawlak, Grzegorz 26  Hurom - De Rosa Rybnik 8h 20' 34'' + 04' 39'' + 3
112 64  Kostecki, Patryk 22  Domin Sport 8h 20' 34'' + 04' 39'' + 3
113 5  Trijp, Maarten van 22  Metec - TKH Continental .. 8h 20' 34'' + 04' 39'' + 4
114 49  Soliński, Patryk 20  KS Pogoń Mostostal Puław.. 8h 20' 34'' + 04' 39'' + 2
115 74  Kozak, Mariusz 24  JBG - 2 8h 20' 34'' + 04' 39'' + 3
116 106  Pilis, Bartosz 24  Hurom - De Rosa Rybnik 8h 21' 07'' + 05' 12'' - 3
117 107  Kott, Konrad 22  Hurom - De Rosa Rybnik 8h 21' 13'' + 05' 18'' + 5
118 101  Schiewer, Franz 25  LKT Team Brandenburg 8h 21' 48'' + 05' 53'' + 2
119 89  Bernas, Paweł 26  Verva - ActiveJet Pro Cy.. 8h 22' 33'' + 06' 38'' -
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 86  Franczak, Paweł 24  Verva - ActiveJet Pro Cy.. 21 pts -
2 2  Hamelink, Jasper 26  Metec - TKH Continental .. 13 pts -8 pts -
3 69  Kulyk, Andrii 26  Kolss - BDC Team 11 pts -10 pts -
4 109  Kaňkovský, Alois 32  Whirlpool - Author 9 pts -12 pts -
5 104  Franczak, Wojciech 23  Hurom - De Rosa Rybnik 8 pts -13 pts -
6 96  Wouters, Enzo 20  Lotto - Soudal U23 8 pts -13 pts -
7 98  Kessler, Robert 20  LKT Team Brandenburg 6 pts -15 pts
8 88  Bodnar, Łukasz 34  Verva - ActiveJet Pro Cy.. 6 pts -15 pts - 1
9 61  Zieliński, Kamil 28  Domin Sport 5 pts -16 pts - 1
10 36  Harakhavik, Uladzimir 21  Belarus 5 pts -16 pts - 1
11 42  Sisr, František 23  Klein Constantia 4 pts -17 pts - 1
12 110  Bucháček, Tomáš 38  Whirlpool - Author 3 pts -18 pts - 1
13 1  Ariesen, Johim 28  Metec - TKH Continental .. 3 pts -18 pts - 1
14 120  Kołakowski, Dariusz 28  Voster Cycling Team 3 pts -18 pts - 1
15 89  Bernas, Paweł 26  Verva - ActiveJet Pro Cy.. 3 pts -18 pts - 1
16 121  Nowaczek, Mateusz 25  Krismar Big Silvant Olsz.. 3 pts -18 pts - 1
17 11  Paterski, Maciej 29  CCC - Sprandi - Polkowice 2 pts -19 pts + 5
18 62  Detko, Artur 33  Domin Sport 2 pts -19 pts - 2
19 50  Górecki, Patryk 20  KS Pogoń Mostostal Puław.. 2 pts -19 pts - 2
20 79  Džervus, Darijus 25  Staki - Baltik Vairas Cy.. 2 pts -19 pts - 2
21 100  Rohde, Leon 21  LKT Team Brandenburg 2 pts -19 pts - 2
22 28  Klepikov, Illya 22  ISD - Jorbi Continental .. 2 pts -19 pts - 2
23 59  Ahiyevich, Aleh 23  Minsk Cycling Club 2 pts -19 pts
24 56  Holovash, Oleksandr 24  Minsk Cycling Club 2 pts -19 pts - 3
25 131  Turek, Kamil 20  TC Chrobry Scott Głogów 2 pts -19 pts
26 106  Pilis, Bartosz 24  Hurom - De Rosa Rybnik 2 pts -19 pts
27 63  Komar, Mateusz 30  Domin Sport 1 pts -20 pts - 4
28 112  Hačecký, Vojtěch 29  Whirlpool - Author 1 pts -20 pts - 4
29 127  Grabis, Mateusz 21  TC Chrobry Scott Głogów 1 pts -20 pts - 4
30 75  Sobieraj, Przemyslaw 24  JBG - 2 1 pts -20 pts - 4
31 80  Šiškevičius, Paulius 22  Staki - Baltik Vairas Cy.. 1 pts -20 pts - 4
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 112  Hačecký, Vojtěch 29  Whirlpool - Author 2 pts -
2 13  Meisen, Marcel 27  Team Kuota - Lotto 2 pts 0 pts -
3 11  Paterski, Maciej 29  CCC - Sprandi - Polkowice 1 pts -1 pts + 1
4 61  Zieliński, Kamil 28  Domin Sport 1 pts -1 pts - 1
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 96  Wouters, Enzo 20  Lotto - Soudal U23 8h 16' 06'' -
2 50  Górecki, Patryk 20  KS Pogoń Mostostal Puław.. 8h 16' 10'' + 00' 04'' -
3 36  Harakhavik, Uladzimir 21  Belarus 8h 16' 12'' + 00' 06'' -
4 100  Rohde, Leon 21  LKT Team Brandenburg 8h 16' 12'' + 00' 06'' -
5 127  Grabis, Mateusz 21  TC Chrobry Scott Głogów 8h 16' 12'' + 00' 06'' + 1
6 38  Cavagna, Rémi 20  Klein Constantia 8h 16' 12'' + 00' 06'' + 6
7 51  Kietliński, Wojciech 22  KS Pogoń Mostostal Puław.. 8h 16' 12'' + 00' 06'' + 1
8 39  Cortina, Iván 20  Klein Constantia 8h 16' 12'' + 00' 06'' - 3
9 35  Shumov, Nikolai 22  Belarus 8h 16' 12'' + 00' 06'' + 5
10 113  Kukrle, Michael 21  Whirlpool - Author 8h 16' 12'' + 00' 06'' - 1
11 46  Kalojíros, Tomáš 21  AC Sparta Praha 8h 16' 12'' + 00' 06'' - 4
12 41  Schreurs, Hamish 22  Klein Constantia 8h 16' 12'' + 00' 06'' + 1
13 40  Schlegel, Michal 21  Klein Constantia 8h 16' 12'' + 00' 06'' - 2
14 130  Konwa, Piotr 21  TC Chrobry Scott Głogów 8h 16' 12'' + 00' 06'' - 4
15 16  Henn, Luca 18  Team Kuota - Lotto 8h 16' 12'' + 00' 06'' + 27
16 98  Kessler, Robert 20  LKT Team Brandenburg 8h 17' 09'' + 01' 03'' + 12
17 28  Klepikov, Illya 22  ISD - Jorbi Continental .. 8h 17' 10'' + 01' 04'' - 2
18 102  Soballa, Carl 21  LKT Team Brandenburg 8h 17' 12'' + 01' 06'' -
19 92  Castrique, Jonas 19  Lotto - Soudal U23 8h 17' 12'' + 01' 06'' - 3
20 99  Schormair, Fabian 21  LKT Team Brandenburg 8h 17' 12'' + 01' 06'' -
21 91  Braybrooke, Alexander 18  Lotto - Soudal U23 8h 17' 12'' + 01' 06'' - 2
22 132  Nowicki, Kacper 19  TC Chrobry Scott Głogów 8h 17' 12'' + 01' 06'' - 1
23 129  Wsół, Damian 18  TC Chrobry Scott Głogów 8h 17' 12'' + 01' 06'' -
24 94  Hermans, Steff 20  Lotto - Soudal U23 8h 17' 12'' + 01' 06'' - 7
25 54  Kasperkiewicz, Maciej 21  KS Pogoń Mostostal Puław.. 8h 17' 12'' + 01' 06'' + 4
26 84  Beniušis, Justas 18  Staki - Baltik Vairas Cy.. 8h 17' 12'' + 01' 06'' - 2
27 83  Račiūnas, Mykolas 21  Staki - Baltik Vairas Cy.. 8h 17' 12'' + 01' 06'' - 1
28 20  Gruber, Pavel 20  CK Příbram Fany Gastro 8h 17' 12'' + 01' 06'' + 5
29 58  Muzychkin, Anton 21  Minsk Cycling Club 8h 17' 12'' + 01' 06'' - 4
30 34  Shnyrko, Aliaksei 22  Belarus 8h 17' 12'' + 01' 06'' - 3
31 47  Svatek, Miroslav 19  AC Sparta Praha 8h 17' 12'' + 01' 06'' - 1
32 6  Lindenburg, Jim 19  Metec - TKH Continental .. 8h 17' 12'' + 01' 06'' + 8
33 128  Jaromin, Piotr 22  TC Chrobry Scott Głogów 8h 17' 12'' + 01' 06'' - 11
34 93  Honoré, Mikkel 19  Lotto - Soudal U23 8h 17' 12'' + 01' 06'' + 5
35 29  Maleev, Timur 20  ISD - Jorbi Continental .. 8h 17' 12'' + 01' 06'' - 4
36 82  Maculevicius, Evandas 22  Staki - Baltik Vairas Cy.. 8h 17' 12'' + 01' 06'' -
37 124  Kucharek, Adrian 21  Krismar Big Silvant Olsz.. 8h 17' 12'' + 01' 06'' - 3
38 53  Soliński, Jakub 21  KS Pogoń Mostostal Puław.. 8h 17' 12'' + 01' 06'' - 3
39 48  Ryba, Jan 21  AC Sparta Praha 8h 17' 42'' + 01' 36'' + 4
40 52  Zawistowski, Kamil 19  KS Pogoń Mostostal Puław.. 8h 17' 47'' + 01' 41'' - 8
41 31  Strokau, Vasili 20  Belarus 8h 17' 55'' + 01' 49'' - 4
42 125  Walecki, Kamil 20  Krismar Big Silvant Olsz.. 8h 18' 12'' + 02' 06'' + 2
43 30  Udod, Rinat 20  ISD - Jorbi Continental .. 8h 18' 12'' + 02' 06'' + 2
44 90  Aniołkowski, Stanisław 19  Verva - ActiveJet Pro Cy.. 8h 19' 08'' + 03' 02'' + 2
45 122  Matusiak, Sebastian 19  Krismar Big Silvant Olsz.. 8h 19' 23'' + 03' 17'' + 3
46 131  Turek, Kamil 20  TC Chrobry Scott Głogów 8h 19' 23'' + 03' 17'' + 1
47 32  Ikanovich, Arseni 20  Belarus 8h 19' 23'' + 03' 17'' + 2
48 95  Verwilst, Aaron 19  Lotto - Soudal U23 8h 20' 03'' + 03' 57'' + 2
49 49  Soliński, Patryk 20  KS Pogoń Mostostal Puław.. 8h 20' 34'' + 04' 28'' + 2
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Verva - ActiveJet Pro Cycling Team 24h 48' 36'' + 1
2  Whirlpool - Author 24h 48' 36'' + 00' 00'' - 1
3  Domin Sport 24h 48' 36'' + 00' 00'' -
4  Kolss - BDC Team 24h 48' 36'' + 00' 00'' -
5  Team Kuota - Lotto 24h 48' 36'' + 00' 00'' -
6  Klein Constantia 24h 48' 36'' + 00' 00'' -
7  CCC - Sprandi - Polkowice 24h 48' 36'' + 00' 00'' -
8  Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 24h 49' 36'' + 01' 00'' + 3
9  Staki - Baltik Vairas Cycling Team 24h 49' 36'' + 01' 00'' - 1
10  TC Chrobry Scott Głogów 24h 49' 36'' + 01' 00'' - 1
11  CK Příbram Fany Gastro 24h 49' 36'' + 01' 00'' - 1
12  Belarus 24h 49' 36'' + 01' 00'' + 1
13  KS Pogoń Mostostal Puławy 24h 49' 36'' + 01' 00'' - 1
14  AC Sparta Praha 24h 49' 36'' + 01' 00'' -
15  LKT Team Brandenburg 24h 50' 36'' + 02' 00'' + 1
16  ISD - Jorbi Continental Team 24h 50' 36'' + 02' 00'' - 1
17  Lotto - Soudal U23 24h 50' 36'' + 02' 00'' + 1
18  Krismar Big Silvant Olsztyn 24h 50' 36'' + 02' 00'' - 1
19  Minsk Cycling Club 24h 50' 36'' + 02' 00'' -
20  Hurom - De Rosa Rybnik 24h 52' 30'' + 03' 54'' -
21  Voster Cycling Team 24h 54' 32'' + 05' 56'' -
22  JBG - 2 24h 54' 58'' + 06' 22'' -


© Wijnreder Media