Route

 13 June 2019
 Profile  Individual time trial
 Start  Linz
 Finish  Linz
 Distance  0.7 km  (0.4 mi)
 Speed  36.000 km/h  (22.369 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 1
 Schlemmer, Lu.. (MPB) 0h 01' 08''
 
 
 Gademan, Sam (KVK) 0h 01' 09''
 Sensa-Kanjers voor K.. 0h 03' 30''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 16  Schlemmer, Lukas 24  Maloja-Pushbikers 0h 01' 08'' 1 - - -
2 134  Gademan, Sam 18  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 00' 01'' 2 - - 1
3 26  Steimle, Jannik 23  Team Vorarlberg Santic + 00' 01'' 3 - - -
4 135  Johannink, Jelle 23  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 00' 02'' 4 - - -
5 146  Skaarseth, Anders 24  Uno-X Norwegian Developm.. + 00' 02'' 5 - - -
6 124  Artz, Bart 19  Orange Babies-Invicta + 00' 02'' 6 - - 2
7 132  Bloem, Joren 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 00' 03'' 7 - - 3
8 15  Schinnagel, Johannes 23  Maloja-Pushbikers + 00' 03'' 8 - - -
9 11  Auer, Daniel 24  Maloja-Pushbikers + 00' 03'' 9 - - -
10 64  Molenaar, Alex 19  Monkey Town–à Bloc CT + 00' 03'' 10 - - 4
11 106  Schößwendter, Christo.. 20  Union Raiffeisen Radteam.. + 00' 03'' 11 - - 5
12 1  Rabitsch, Stefan 27  Team Felbermayr-Simplon .. + 00' 03'' 12 - - -
13 14  Salzmann, Jodok 24  Maloja-Pushbikers + 00' 04'' 13 - - -
14 152  Hoeks, Daan 19  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 00' 04'' 14 - - 6
15 72  Hill, Ben 29  Ljubljana-Gusto-Santic + 00' 04'' 15 - - -
16 153  Kerckhaert, Jochem 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 00' 04'' 16 - - 7
17 73  Potočki, Viktor 20  Ljubljana-Gusto-Santic + 00' 04'' 17 - - 8
18 121  Agterberg, Kyle 20  Orange Babies-Invicta + 00' 04'' 18 - - 9
19 122  Heijden, Maik van der.. 22  Orange Babies-Invicta + 00' 04'' 19 - - 10
20 71  Korošec, Rok 25  Ljubljana-Gusto-Santic + 00' 04'' 20 - - -
21 162  Porzner, Manuel 23  Veloclub Ratisbona + 00' 04'' 21 - - -
22 123  Godrie, Stan 26  Orange Babies-Invicta + 00' 04'' 22 - - -
23 155  Ruijmgaard, Yentl 21  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 00' 05'' 23 - - 11
24 195  Szarka, Gergely 20  Epronex-BSS Oil Team + 00' 05'' 24 - - 12
25 104  Sprenger, Michael 24  Union Raiffeisen Radteam.. + 00' 05'' 25 - - -
26 143  Hoelgaard, Markus 24  Uno-X Norwegian Developm.. + 00' 05'' 26 - - -
27 141  Abrahamsen, Jonas 23  Uno-X Norwegian Developm.. + 00' 05'' 27 - - -
28 76  Grošelj, Matic 23  Ljubljana-Gusto-Santic + 00' 05'' 28 - - -
29 5  Lehner, Daniel 25  Team Felbermayr-Simplon .. + 00' 05'' 29 - - -
30 103  Reiter, Daniel 27  Union Raiffeisen Radteam.. + 00' 05'' 30 - - -
31 201  Veber, Matić 22  KK Bled + 00' 05'' 31 - - -
32 156  Weulink, Meindert 20  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 00' 06'' 32 - - 13
33 54  Mosca, Jacopo 25  D'Amico-UM Tools + 00' 06'' 33 - - -
34 23  Kuen, Maximilian 27  Team Vorarlberg Santic + 00' 06'' 34 - - -
35 51  Burchio, Federico 23  D'Amico-UM Tools + 00' 06'' 35 - - -
36 4  Krizek, Matthias 30  Team Felbermayr-Simplon .. + 00' 06'' 36 - - -
37 82  Treubel, Pascal 22  Heizomat Rad-Net.de + 00' 06'' 37 - - 14
38 56  Raffaele, Angelo 28  D'Amico-UM Tools + 00' 06'' 38 - - -
39 22  Orrico, Davide 29  Team Vorarlberg Santic + 00' 06'' 39 - - -
40 81  Franz, Marcel 23  Heizomat Rad-Net.de + 00' 07'' 40 - - -
41 96  Gratzer, Alexander 19  WSA KTM Graz + 00' 07'' 41 - - 15
42 3  Koller, Jan 21  Team Felbermayr-Simplon .. + 00' 07'' 42 - - 16
43 74  Peng, Yuan Tang 26  Ljubljana-Gusto-Santic + 00' 07'' 43 - - -
44 154  Nieuwpoort, Jelle 21  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 00' 07'' 44 - - 17
45 144  Træen, Torstein 23  Uno-X Norwegian Developm.. + 00' 07'' 45 - - -
46 151  Broex, Victor 19  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 00' 07'' 46 - - 18
47 2  Bajc, Andi 30  Team Felbermayr-Simplon .. + 00' 07'' 47 - - -
48 182  Hampl, Petr 26  TJ Favorit Brno + 00' 08'' 48 - - -
49 133  Steman, Jip 18  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 00' 08'' 49 - - 19
50 46  Pajek, Luka 22  Sport.Land Niederösterre.. + 00' 08'' 50 - - -
51 43  Hammerschmid, Marvin 23  Sport.Land Niederösterre.. + 00' 08'' 51 - - -
52 6  Mangertseder, Matthias 20  Team Felbermayr-Simplon .. + 00' 08'' 52 - - 20
53 13  Ritzinger, Felix 22  Maloja-Pushbikers + 00' 08'' 53 - - -
54 25  Stüssi, Colin 26  Team Vorarlberg Santic + 00' 08'' 54 - - -
55 21  Geismayr, Daniel 29  Team Vorarlberg Santic + 00' 08'' 55 - - -
56 84  Rohde, Leon 24  Heizomat Rad-Net.de + 00' 08'' 56 - - -
57 191  Király, Levente 28  Epronex-BSS Oil Team + 00' 08'' 57 - - -
58 93  Vermeulen, Moran 21  WSA KTM Graz + 00' 09'' 58 - - 21
59 62  Gaffurini, Nicola 29  Monkey Town–à Bloc CT + 00' 09'' 59 - - -
60 61  Janssen, Adriaan 23  Monkey Town–à Bloc CT + 00' 09'' 60 - - -
61 165  Kaspera, Christoph 24  Veloclub Ratisbona + 00' 09'' 61 - - -
62 33  Eichinger, Daniel 23  Hrinkow Advarics Cycleang + 00' 09'' 62 - - -
63 171  Čotar, Luka 23  KK Kranj + 00' 09'' 63 - - -
64 131  Leemreize, Gijs 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 00' 09'' 64 - - 22
65 66  Oostra, Folkert 29  Monkey Town–à Bloc CT + 00' 09'' 65 - - -
66 44  Hammerschmid, Raphael 23  Sport.Land Niederösterre.. + 00' 09'' 66 - - -
67 41  Umhaller, Thomas 23  Sport.Land Niederösterre.. + 00' 09'' 67 - - -
68 174  Primožič, Jaka 20  KK Kranj + 00' 09'' 68 - - 23
69 12  Kolb, Stefan 22  Maloja-Pushbikers + 00' 10'' 69 - - 24
70 105  Bösch, Manuel 30  Union Raiffeisen Radteam.. + 00' 10'' 70 - - -
71 36  Rapp, Jonas 24  Hrinkow Advarics Cycleang + 00' 10'' 71 - - -
72 102  Wurm, Philipp 21  Union Raiffeisen Radteam.. + 00' 10'' 72 - - 25
73 196  Zatureczki, Márk 21  Epronex-BSS Oil Team + 00' 10'' 73 - - 26
74 186  Kmínek, Vojtěch 18  TJ Favorit Brno + 00' 10'' 74 - - 27
75 32  Loderer, Timon 28  Hrinkow Advarics Cycleang + 00' 10'' 75 - - -
76 65  Jong, Jeen de de 23  Monkey Town–à Bloc CT + 00' 10'' 76 - - -
77 172  Drinovec, Matej 27  KK Kranj + 00' 10'' 77 - - -
78 24  Diaz, José 24  Team Vorarlberg Santic + 00' 10'' 78 - - -
79 45  Gruber, Julian 21  Sport.Land Niederösterre.. + 00' 10'' 79 - - 28
80 175  Čemažar, Nik 19  KK Kranj + 00' 10'' 80 - - 29
81 94  Messner, Martin 19  WSA KTM Graz + 00' 11'' 81 - - 30
82 145  Kulset, Sindre 20  Uno-X Norwegian Developm.. + 00' 11'' 82 - - 31
83 161  Greenberg, Cory 31  Veloclub Ratisbona + 00' 11'' 83 - - -
84 202  Repše, Uroš 25  KK Bled + 00' 11'' 84 - - -
85 142  Kulset, Kristian 23  Uno-X Norwegian Developm.. + 00' 11'' 85 - - -
86 184  Kulhánek, David 18  TJ Favorit Brno + 00' 11'' 86 - - 32
87 92  Pöll, Stefan 32  WSA KTM Graz + 00' 11'' 87 - - -
88 114  Hochenwarter, Christian 21  ARBÖ Bundesteam + 00' 12'' 88 - - 33
89 136  Vos, Juriaan 22  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 00' 12'' 89 - - -
90 53  Martinelli, Ivan 28  D'Amico-UM Tools + 00' 12'' 90 - - -
91 31  Hrinkow, Dominik 30  Hrinkow Advarics Cycleang + 00' 12'' 91 - - -
92 176  Lakota, Luka 20  KK Kranj + 00' 12'' 92 - - 34
93 85  Frahm, Jasper 23  Heizomat Rad-Net.de + 00' 12'' 93 - - -
94 91  Friedl, Nils 22  WSA KTM Graz + 00' 13'' 94 - - 35
95 101  Thanner, Stefan 27  Union Raiffeisen Radteam.. + 00' 13'' 95 - - -
96 181  Sekanina, Adam 23  TJ Favorit Brno + 00' 13'' 96 - - -
97 183  Procházka, Michal 20  TJ Favorit Brno + 00' 13'' 97 - - 36
98 35  Graf, Andreas 33  Hrinkow Advarics Cycleang + 00' 13'' 98 - - -
99 63  Santoro, Antonio 29  Monkey Town–à Bloc CT + 00' 13'' 99 - - -
100 111  Fidler, Gerd 22  ARBÖ Bundesteam + 00' 13'' 100 - - -
101 185  Rotter, Michal 19  TJ Favorit Brno + 00' 13'' 101 - - 37
102 194  Solymosi, Márton 29  Epronex-BSS Oil Team + 00' 13'' 102 - - -
103 34  Freiberger, Markus 23  Hrinkow Advarics Cycleang + 00' 14'' 103 - - -
104 163  Tiltmann, Ken 36  Veloclub Ratisbona + 00' 14'' 104 - - -
105 164  Herden, Benjamin 28  Veloclub Ratisbona + 00' 15'' 105 - - -
106 125  Gevers, Robbie 26  Orange Babies-Invicta + 00' 15'' 106 - - -
107 113  Hopfgartner, Paul 29  ARBÖ Bundesteam + 00' 15'' 107 - - -
108 173  Kvasina, Filip 20  KK Kranj + 00' 15'' 108 - - 38
75  Amezawa, Takeaki 24  Ljubljana-Gusto-Santic + 00' 15'' 109 - - -
110 112  Gaubitzer, Michael 35  ARBÖ Bundesteam + 00' 16'' 110 - - -
111 55  Orocito, Franco 20  D'Amico-UM Tools + 00' 16'' 111 - - 39
112 95  Reiter, Jakob 19  WSA KTM Graz + 00' 17'' 112 - - 40
113 115  Stockmeyer, Fabian 28  ARBÖ Bundesteam + 00' 17'' 113 - - -
114 192  Kiss, Gergely 38  Epronex-BSS Oil Team + 00' 18'' 114 - - -
115 166  Böke, Dominic 28  Veloclub Ratisbona + 00' 19'' 115 - - -
116 193  Pályi, Csaba 28  Epronex-BSS Oil Team + 00' 20'' 116 - - -
117 204  Homan, Gregor 24  KK Bled + 00' 21'' 117 - - -
118 203  Kranjc, Martin 22  KK Bled + 00' 21'' 118 - - -
119 52  Kustadinchev, Roman 23  D'Amico-UM Tools + 00' 22'' 119 - - -
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Sensa-Kanjers voor Kanjers C.. 0h 03' 30'' 13 1
2 134  Gademan, Sam 18 0h 01' 09''
4 135  Johannink, Jelle 23 0h 01' 10''
7 132  Bloem, Joren 19 0h 01' 11''
2  Maloja-Pushbikers 0h 03' 30'' 18 2
1 16  Schlemmer, Lukas 24 0h 01' 08''
8 15  Schinnagel, Johannes 23 0h 01' 11''
9 11  Auer, Daniel 24 0h 01' 11''
3  Orange Babies-Invicta 0h 03' 34'' 43 3
6 124  Artz, Bart 19 0h 01' 10''
18 121  Agterberg, Kyle 20 0h 01' 12''
19 122  Heijden, Maik van der 22 0h 01' 12''
4  Ljubljana-Gusto-Santic 0h 03' 36'' 52 4
15 72  Hill, Ben 29 0h 01' 12''
17 73  Potočki, Viktor 20 0h 01' 12''
20 71  Korošec, Rok 25 0h 01' 12''
5  Uno-X Norwegian Development .. 0h 03' 36'' 58 5
5 146  Skaarseth, Anders 24 0h 01' 10''
26 143  Hoelgaard, Markus 24 0h 01' 13''
27 141  Abrahamsen, Jonas 23 0h 01' 13''
6  Wieler Ploeg Groot Amsterdam 0h 03' 37'' 53 6
14 152  Hoeks, Daan 19 0h 01' 12''
16 153  Kerckhaert, Jochem 18 0h 01' 12''
23 155  Ruijmgaard, Yentl 21 0h 01' 13''
7  Union Raiffeisen Radteam Tirol 0h 03' 37'' 66 7
11 106  Schößwendter, Christo.. 20 0h 01' 11''
25 104  Sprenger, Michael 24 0h 01' 13''
30 103  Reiter, Daniel 27 0h 01' 13''
8  Team Vorarlberg Santic 0h 03' 37'' 76 8
3 26  Steimle, Jannik 23 0h 01' 09''
34 23  Kuen, Maximilian 27 0h 01' 14''
39 22  Orrico, Davide 29 0h 01' 14''
9  Team Felbermayr-Simplon Wels 0h 03' 38'' 77 9
12 1  Rabitsch, Stefan 27 0h 01' 11''
29 5  Lehner, Daniel 25 0h 01' 13''
36 4  Krizek, Matthias 30 0h 01' 14''
10  D'Amico-UM Tools 0h 03' 42'' 106 10
33 54  Mosca, Jacopo 25 0h 01' 14''
35 51  Burchio, Federico 23 0h 01' 14''
38 56  Raffaele, Angelo 28 0h 01' 14''
11  Monkey Town–à Bloc CT 0h 03' 45'' 129 11
10 64  Molenaar, Alex 19 0h 01' 11''
59 62  Gaffurini, Nicola 29 0h 01' 17''
60 61  Janssen, Adriaan 23 0h 01' 17''
12  Heizomat Rad-Net.de 0h 03' 45'' 133 12
37 82  Treubel, Pascal 22 0h 01' 14''
40 81  Franz, Marcel 23 0h 01' 15''
56 84  Rohde, Leon 24 0h 01' 16''
13  Epronex-BSS Oil Team 0h 03' 47'' 154 13
24 195  Szarka, Gergely 20 0h 01' 13''
57 191  Király, Levente 28 0h 01' 16''
73 196  Zatureczki, Márk 21 0h 01' 18''
14  Veloclub Ratisbona 0h 03' 48'' 165 14
21 162  Porzner, Manuel 23 0h 01' 12''
61 165  Kaspera, Christoph 24 0h 01' 17''
83 161  Greenberg, Cory 31 0h 01' 19''
15  Sport.Land Niederösterreich .. 0h 03' 49'' 167 15
50 46  Pajek, Luka 22 0h 01' 16''
51 43  Hammerschmid, Marvin 23 0h 01' 16''
66 44  Hammerschmid, Raphael 23 0h 01' 17''
16  WSA KTM Graz 0h 03' 51'' 180 16
41 96  Gratzer, Alexander 19 0h 01' 15''
58 93  Vermeulen, Moran 21 0h 01' 17''
81 94  Messner, Martin 19 0h 01' 19''
17  KK Kranj 0h 03' 52'' 208 17
63 171  Čotar, Luka 23 0h 01' 17''
68 174  Primožič, Jaka 20 0h 01' 17''
77 172  Drinovec, Matej 27 0h 01' 18''
18  TJ Favorit Brno 0h 03' 53'' 208 18
48 182  Hampl, Petr 26 0h 01' 16''
74 186  Kmínek, Vojtěch 18 0h 01' 18''
86 184  Kulhánek, David 18 0h 01' 19''
19  Hrinkow Advarics Cycleang 0h 03' 53'' 208 19
62 33  Eichinger, Daniel 23 0h 01' 17''
71 36  Rapp, Jonas 24 0h 01' 18''
75 32  Loderer, Timon 28 0h 01' 18''
20  KK Bled 0h 04' 01'' 232 20
31 201  Veber, Matić 22 0h 01' 13''
84 202  Repše, Uroš 25 0h 01' 19''
117 204  Homan, Gregor 24 0h 01' 29''
21  ARBÖ Bundesteam 0h 04' 04'' 295 21
88 114  Hochenwarter, Christian 21 0h 01' 20''
100 111  Fidler, Gerd 22 0h 01' 21''
107 113  Hopfgartner, Paul 29 0h 01' 23''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 16  Schlemmer, Lukas 24  Maloja-Pushbikers 0h 01' 08''
2 134  Gademan, Sam 18  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 0h 01' 09'' + 00' 01''
3 26  Steimle, Jannik 23  Team Vorarlberg Santic 0h 01' 09'' + 00' 01''
4 135  Johannink, Jelle 23  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 0h 01' 10'' + 00' 02''
5 146  Skaarseth, Anders 24  Uno-X Norwegian Developm.. 0h 01' 10'' + 00' 02''
6 124  Artz, Bart 19  Orange Babies-Invicta 0h 01' 10'' + 00' 02''
7 132  Bloem, Joren 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 0h 01' 11'' + 00' 03''
8 15  Schinnagel, Johannes 23  Maloja-Pushbikers 0h 01' 11'' + 00' 03''
9 11  Auer, Daniel 24  Maloja-Pushbikers 0h 01' 11'' + 00' 03''
10 64  Molenaar, Alex 19  Monkey Town–à Bloc CT 0h 01' 11'' + 00' 03''
11 106  Schößwendter, Christopher 20  Union Raiffeisen Radteam.. 0h 01' 11'' + 00' 03''
12 1  Rabitsch, Stefan 27  Team Felbermayr-Simplon .. 0h 01' 11'' + 00' 03''
13 14  Salzmann, Jodok 24  Maloja-Pushbikers 0h 01' 12'' + 00' 04''
14 152  Hoeks, Daan 19  Wieler Ploeg Groot Amste.. 0h 01' 12'' + 00' 04''
15 72  Hill, Ben 29  Ljubljana-Gusto-Santic 0h 01' 12'' + 00' 04''
16 153  Kerckhaert, Jochem 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. 0h 01' 12'' + 00' 04''
17 73  Potočki, Viktor 20  Ljubljana-Gusto-Santic 0h 01' 12'' + 00' 04''
18 121  Agterberg, Kyle 20  Orange Babies-Invicta 0h 01' 12'' + 00' 04''
19 122  Heijden, Maik van der 22  Orange Babies-Invicta 0h 01' 12'' + 00' 04''
20 71  Korošec, Rok 25  Ljubljana-Gusto-Santic 0h 01' 12'' + 00' 04''
21 162  Porzner, Manuel 23  Veloclub Ratisbona 0h 01' 12'' + 00' 04''
22 123  Godrie, Stan 26  Orange Babies-Invicta 0h 01' 12'' + 00' 04''
23 155  Ruijmgaard, Yentl 21  Wieler Ploeg Groot Amste.. 0h 01' 13'' + 00' 05''
24 195  Szarka, Gergely 20  Epronex-BSS Oil Team 0h 01' 13'' + 00' 05''
25 104  Sprenger, Michael 24  Union Raiffeisen Radteam.. 0h 01' 13'' + 00' 05''
26 143  Hoelgaard, Markus 24  Uno-X Norwegian Developm.. 0h 01' 13'' + 00' 05''
27 141  Abrahamsen, Jonas 23  Uno-X Norwegian Developm.. 0h 01' 13'' + 00' 05''
28 76  Grošelj, Matic 23  Ljubljana-Gusto-Santic 0h 01' 13'' + 00' 05''
29 5  Lehner, Daniel 25  Team Felbermayr-Simplon .. 0h 01' 13'' + 00' 05''
30 103  Reiter, Daniel 27  Union Raiffeisen Radteam.. 0h 01' 13'' + 00' 05''
31 201  Veber, Matić 22  KK Bled 0h 01' 13'' + 00' 05''
32 156  Weulink, Meindert 20  Wieler Ploeg Groot Amste.. 0h 01' 14'' + 00' 06''
33 54  Mosca, Jacopo 25  D'Amico-UM Tools 0h 01' 14'' + 00' 06''
34 23  Kuen, Maximilian 27  Team Vorarlberg Santic 0h 01' 14'' + 00' 06''
35 51  Burchio, Federico 23  D'Amico-UM Tools 0h 01' 14'' + 00' 06''
36 4  Krizek, Matthias 30  Team Felbermayr-Simplon .. 0h 01' 14'' + 00' 06''
37 82  Treubel, Pascal 22  Heizomat Rad-Net.de 0h 01' 14'' + 00' 06''
38 56  Raffaele, Angelo 28  D'Amico-UM Tools 0h 01' 14'' + 00' 06''
39 22  Orrico, Davide 29  Team Vorarlberg Santic 0h 01' 14'' + 00' 06''
40 81  Franz, Marcel 23  Heizomat Rad-Net.de 0h 01' 15'' + 00' 07''
41 96  Gratzer, Alexander 19  WSA KTM Graz 0h 01' 15'' + 00' 07''
42 3  Koller, Jan 21  Team Felbermayr-Simplon .. 0h 01' 15'' + 00' 07''
43 74  Peng, Yuan Tang 26  Ljubljana-Gusto-Santic 0h 01' 15'' + 00' 07''
44 154  Nieuwpoort, Jelle 21  Wieler Ploeg Groot Amste.. 0h 01' 15'' + 00' 07''
45 144  Træen, Torstein 23  Uno-X Norwegian Developm.. 0h 01' 15'' + 00' 07''
46 151  Broex, Victor 19  Wieler Ploeg Groot Amste.. 0h 01' 15'' + 00' 07''
47 2  Bajc, Andi 30  Team Felbermayr-Simplon .. 0h 01' 15'' + 00' 07''
48 182  Hampl, Petr 26  TJ Favorit Brno 0h 01' 16'' + 00' 08''
49 133  Steman, Jip 18  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 0h 01' 16'' + 00' 08''
50 46  Pajek, Luka 22  Sport.Land Niederösterre.. 0h 01' 16'' + 00' 08''
51 43  Hammerschmid, Marvin 23  Sport.Land Niederösterre.. 0h 01' 16'' + 00' 08''
52 6  Mangertseder, Matthias 20  Team Felbermayr-Simplon .. 0h 01' 16'' + 00' 08''
53 13  Ritzinger, Felix 22  Maloja-Pushbikers 0h 01' 16'' + 00' 08''
54 25  Stüssi, Colin 26  Team Vorarlberg Santic 0h 01' 16'' + 00' 08''
55 21  Geismayr, Daniel 29  Team Vorarlberg Santic 0h 01' 16'' + 00' 08''
56 84  Rohde, Leon 24  Heizomat Rad-Net.de 0h 01' 16'' + 00' 08''
57 191  Király, Levente 28  Epronex-BSS Oil Team 0h 01' 16'' + 00' 08''
58 93  Vermeulen, Moran 21  WSA KTM Graz 0h 01' 17'' + 00' 09''
59 62  Gaffurini, Nicola 29  Monkey Town–à Bloc CT 0h 01' 17'' + 00' 09''
60 61  Janssen, Adriaan 23  Monkey Town–à Bloc CT 0h 01' 17'' + 00' 09''
61 165  Kaspera, Christoph 24  Veloclub Ratisbona 0h 01' 17'' + 00' 09''
62 33  Eichinger, Daniel 23  Hrinkow Advarics Cycleang 0h 01' 17'' + 00' 09''
63 171  Čotar, Luka 23  KK Kranj 0h 01' 17'' + 00' 09''
64 131  Leemreize, Gijs 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 0h 01' 17'' + 00' 09''
65 66  Oostra, Folkert 29  Monkey Town–à Bloc CT 0h 01' 17'' + 00' 09''
66 44  Hammerschmid, Raphael 23  Sport.Land Niederösterre.. 0h 01' 17'' + 00' 09''
67 41  Umhaller, Thomas 23  Sport.Land Niederösterre.. 0h 01' 17'' + 00' 09''
68 174  Primožič, Jaka 20  KK Kranj 0h 01' 17'' + 00' 09''
69 12  Kolb, Stefan 22  Maloja-Pushbikers 0h 01' 18'' + 00' 10''
70 105  Bösch, Manuel 30  Union Raiffeisen Radteam.. 0h 01' 18'' + 00' 10''
71 36  Rapp, Jonas 24  Hrinkow Advarics Cycleang 0h 01' 18'' + 00' 10''
72 102  Wurm, Philipp 21  Union Raiffeisen Radteam.. 0h 01' 18'' + 00' 10''
73 196  Zatureczki, Márk 21  Epronex-BSS Oil Team 0h 01' 18'' + 00' 10''
74 186  Kmínek, Vojtěch 18  TJ Favorit Brno 0h 01' 18'' + 00' 10''
75 32  Loderer, Timon 28  Hrinkow Advarics Cycleang 0h 01' 18'' + 00' 10''
76 65  Jong, Jeen de 23  Monkey Town–à Bloc CT 0h 01' 18'' + 00' 10''
77 172  Drinovec, Matej 27  KK Kranj 0h 01' 18'' + 00' 10''
78 24  Diaz, José 24  Team Vorarlberg Santic 0h 01' 18'' + 00' 10''
79 45  Gruber, Julian 21  Sport.Land Niederösterre.. 0h 01' 18'' + 00' 10''
80 175  Čemažar, Nik 19  KK Kranj 0h 01' 18'' + 00' 10''
81 94  Messner, Martin 19  WSA KTM Graz 0h 01' 19'' + 00' 11''
82 145  Kulset, Sindre 20  Uno-X Norwegian Developm.. 0h 01' 19'' + 00' 11''
83 161  Greenberg, Cory 31  Veloclub Ratisbona 0h 01' 19'' + 00' 11''
84 202  Repše, Uroš 25  KK Bled 0h 01' 19'' + 00' 11''
85 142  Kulset, Kristian 23  Uno-X Norwegian Developm.. 0h 01' 19'' + 00' 11''
86 184  Kulhánek, David 18  TJ Favorit Brno 0h 01' 19'' + 00' 11''
87 92  Pöll, Stefan 32  WSA KTM Graz 0h 01' 19'' + 00' 11''
88 114  Hochenwarter, Christian 21  ARBÖ Bundesteam 0h 01' 20'' + 00' 12''
89 136  Vos, Juriaan 22  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 0h 01' 20'' + 00' 12''
90 53  Martinelli, Ivan 28  D'Amico-UM Tools 0h 01' 20'' + 00' 12''
91 31  Hrinkow, Dominik 30  Hrinkow Advarics Cycleang 0h 01' 20'' + 00' 12''
92 176  Lakota, Luka 20  KK Kranj 0h 01' 20'' + 00' 12''
93 85  Frahm, Jasper 23  Heizomat Rad-Net.de 0h 01' 20'' + 00' 12''
94 91  Friedl, Nils 22  WSA KTM Graz 0h 01' 21'' + 00' 13''
95 101  Thanner, Stefan 27  Union Raiffeisen Radteam.. 0h 01' 21'' + 00' 13''
96 181  Sekanina, Adam 23  TJ Favorit Brno 0h 01' 21'' + 00' 13''
97 183  Procházka, Michal 20  TJ Favorit Brno 0h 01' 21'' + 00' 13''
98 35  Graf, Andreas 33  Hrinkow Advarics Cycleang 0h 01' 21'' + 00' 13''
99 63  Santoro, Antonio 29  Monkey Town–à Bloc CT 0h 01' 21'' + 00' 13''
100 111  Fidler, Gerd 22  ARBÖ Bundesteam 0h 01' 21'' + 00' 13''
101 185  Rotter, Michal 19  TJ Favorit Brno 0h 01' 21'' + 00' 13''
102 194  Solymosi, Márton 29  Epronex-BSS Oil Team 0h 01' 21'' + 00' 13''
103 34  Freiberger, Markus 23  Hrinkow Advarics Cycleang 0h 01' 22'' + 00' 14''
104 163  Tiltmann, Ken 36  Veloclub Ratisbona 0h 01' 22'' + 00' 14''
105 164  Herden, Benjamin 28  Veloclub Ratisbona 0h 01' 23'' + 00' 15''
106 125  Gevers, Robbie 26  Orange Babies-Invicta 0h 01' 23'' + 00' 15''
107 113  Hopfgartner, Paul 29  ARBÖ Bundesteam 0h 01' 23'' + 00' 15''
108 173  Kvasina, Filip 20  KK Kranj 0h 01' 23'' + 00' 15''
75  Amezawa, Takeaki 24  Ljubljana-Gusto-Santic 0h 01' 23'' + 00' 15''
110 112  Gaubitzer, Michael 35  ARBÖ Bundesteam 0h 01' 24'' + 00' 16''
111 55  Orocito, Franco 20  D'Amico-UM Tools 0h 01' 24'' + 00' 16''
112 95  Reiter, Jakob 19  WSA KTM Graz 0h 01' 25'' + 00' 17''
113 115  Stockmeyer, Fabian 28  ARBÖ Bundesteam 0h 01' 25'' + 00' 17''
114 192  Kiss, Gergely 38  Epronex-BSS Oil Team 0h 01' 26'' + 00' 18''
115 166  Böke, Dominic 28  Veloclub Ratisbona 0h 01' 27'' + 00' 19''
116 193  Pályi, Csaba 28  Epronex-BSS Oil Team 0h 01' 28'' + 00' 20''
117 204  Homan, Gregor 24  KK Bled 0h 01' 29'' + 00' 21''
118 203  Kranjc, Martin 22  KK Bled 0h 01' 29'' + 00' 21''
119 52  Kustadinchev, Roman 23  D'Amico-UM Tools 0h 01' 30'' + 00' 22''
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 134  Gademan, Sam 18  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 0h 01' 09''
2 124  Artz, Bart 19  Orange Babies-Invicta 0h 01' 10'' + 00' 01''
3 132  Bloem, Joren 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 0h 01' 11'' + 00' 02''
4 64  Molenaar, Alex 19  Monkey Town–à Bloc CT 0h 01' 11'' + 00' 02''
5 106  Schößwendter, Christopher 20  Union Raiffeisen Radteam.. 0h 01' 11'' + 00' 02''
6 152  Hoeks, Daan 19  Wieler Ploeg Groot Amste.. 0h 01' 12'' + 00' 03''
7 153  Kerckhaert, Jochem 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. 0h 01' 12'' + 00' 03''
8 73  Potočki, Viktor 20  Ljubljana-Gusto-Santic 0h 01' 12'' + 00' 03''
9 121  Agterberg, Kyle 20  Orange Babies-Invicta 0h 01' 12'' + 00' 03''
10 122  Heijden, Maik van der 22  Orange Babies-Invicta 0h 01' 12'' + 00' 03''
11 155  Ruijmgaard, Yentl 21  Wieler Ploeg Groot Amste.. 0h 01' 13'' + 00' 04''
12 195  Szarka, Gergely 20  Epronex-BSS Oil Team 0h 01' 13'' + 00' 04''
13 156  Weulink, Meindert 20  Wieler Ploeg Groot Amste.. 0h 01' 14'' + 00' 05''
14 82  Treubel, Pascal 22  Heizomat Rad-Net.de 0h 01' 14'' + 00' 05''
15 96  Gratzer, Alexander 19  WSA KTM Graz 0h 01' 15'' + 00' 06''
16 3  Koller, Jan 21  Team Felbermayr-Simplon .. 0h 01' 15'' + 00' 06''
17 154  Nieuwpoort, Jelle 21  Wieler Ploeg Groot Amste.. 0h 01' 15'' + 00' 06''
18 151  Broex, Victor 19  Wieler Ploeg Groot Amste.. 0h 01' 15'' + 00' 06''
19 133  Steman, Jip 18  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 0h 01' 16'' + 00' 07''
20 6  Mangertseder, Matthias 20  Team Felbermayr-Simplon .. 0h 01' 16'' + 00' 07''
21 93  Vermeulen, Moran 21  WSA KTM Graz 0h 01' 17'' + 00' 08''
22 131  Leemreize, Gijs 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 0h 01' 17'' + 00' 08''
23 174  Primožič, Jaka 20  KK Kranj 0h 01' 17'' + 00' 08''
24 12  Kolb, Stefan 22  Maloja-Pushbikers 0h 01' 18'' + 00' 09''
25 102  Wurm, Philipp 21  Union Raiffeisen Radteam.. 0h 01' 18'' + 00' 09''
26 196  Zatureczki, Márk 21  Epronex-BSS Oil Team 0h 01' 18'' + 00' 09''
27 186  Kmínek, Vojtěch 18  TJ Favorit Brno 0h 01' 18'' + 00' 09''
28 45  Gruber, Julian 21  Sport.Land Niederösterre.. 0h 01' 18'' + 00' 09''
29 175  Čemažar, Nik 19  KK Kranj 0h 01' 18'' + 00' 09''
30 94  Messner, Martin 19  WSA KTM Graz 0h 01' 19'' + 00' 10''
31 145  Kulset, Sindre 20  Uno-X Norwegian Developm.. 0h 01' 19'' + 00' 10''
32 184  Kulhánek, David 18  TJ Favorit Brno 0h 01' 19'' + 00' 10''
33 114  Hochenwarter, Christian 21  ARBÖ Bundesteam 0h 01' 20'' + 00' 11''
34 176  Lakota, Luka 20  KK Kranj 0h 01' 20'' + 00' 11''
35 91  Friedl, Nils 22  WSA KTM Graz 0h 01' 21'' + 00' 12''
36 183  Procházka, Michal 20  TJ Favorit Brno 0h 01' 21'' + 00' 12''
37 185  Rotter, Michal 19  TJ Favorit Brno 0h 01' 21'' + 00' 12''
38 173  Kvasina, Filip 20  KK Kranj 0h 01' 23'' + 00' 14''
39 55  Orocito, Franco 20  D'Amico-UM Tools 0h 01' 24'' + 00' 15''
40 95  Reiter, Jakob 19  WSA KTM Graz 0h 01' 25'' + 00' 16''
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Sensa-Kanjers voor Kanjers Cyclingteam 0h 03' 30''
2  Maloja-Pushbikers 0h 03' 30'' + 00' 00''
3  Orange Babies-Invicta 0h 03' 34'' + 00' 04''
4  Ljubljana-Gusto-Santic 0h 03' 36'' + 00' 06''
5  Uno-X Norwegian Development Team 0h 03' 36'' + 00' 06''
6  Wieler Ploeg Groot Amsterdam 0h 03' 37'' + 00' 07''
7  Union Raiffeisen Radteam Tirol 0h 03' 37'' + 00' 07''
8  Team Vorarlberg Santic 0h 03' 37'' + 00' 07''
9  Team Felbermayr-Simplon Wels 0h 03' 38'' + 00' 08''
10  D'Amico-UM Tools 0h 03' 42'' + 00' 12''
11  Monkey Town–à Bloc CT 0h 03' 45'' + 00' 15''
12  Heizomat Rad-Net.de 0h 03' 45'' + 00' 15''
13  Epronex-BSS Oil Team 0h 03' 47'' + 00' 17''
14  Veloclub Ratisbona 0h 03' 48'' + 00' 18''
15  Sport.Land Niederösterreich Selle SMP-St.Rich Bikewear 0h 03' 49'' + 00' 19''
16  WSA KTM Graz 0h 03' 51'' + 00' 21''
17  KK Kranj 0h 03' 52'' + 00' 22''
18  TJ Favorit Brno 0h 03' 53'' + 00' 23''
19  Hrinkow Advarics Cycleang 0h 03' 53'' + 00' 23''
20  KK Bled 0h 04' 01'' + 00' 31''
21  ARBÖ Bundesteam 0h 04' 04'' + 00' 34''


© Wijnreder Media