Wels - Reichersberg (184.8 km)

Route

 14 June 2019
 Profile  Flat stage
 Start  Wels
 Finish  Reichersberg
 Distance  184.8 km  (114.8 mi)
 Speed  42.556 km/h  (26.443 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 2
 Steimle, Jannik (VBG) 4h 21' 26''
 Steimle, Jannik (VBG) 28 points
 Træen, Torstein (UXT) 28 points
 Bloem, Joren (KVK) 4h 26' 13''
 Team Felbermayr-Simp.. 13h 10' 01''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 26  Steimle, Jannik 23  Team Vorarlberg Santic 4h 20' 33'' 1 1 6 -
2 1  Rabitsch, Stefan 27  Team Felbermayr-Simplon .. + 00' 00'' 2 2 - -
3 143  Hoelgaard, Markus 24  Uno-X Norwegian Developm.. + 00' 02'' 4 3 3 -
4 4  Krizek, Matthias 30  Team Felbermayr-Simplon .. + 00' 06'' 5 5 2 -
5 14  Salzmann, Jodok 24  Maloja-Pushbikers + 00' 00'' 3 4 5 -
6 146  Skaarseth, Anders 24  Uno-X Norwegian Developm.. + 04' 29'' 6 6 - -
7 132  Bloem, Joren 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 04' 29'' 7 7 - 1
8 81  Franz, Marcel 23  Heizomat Rad-Net.de + 04' 29'' 10 8 - -
9 123  Godrie, Stan 26  Orange Babies-Invicta + 04' 29'' 8 - - -
10 54  Mosca, Jacopo 25  D'Amico-UM Tools + 04' 29'' 9 - - -
11 74  Peng, Yuan Tang 26  Ljubljana-Gusto-Santic + 04' 35'' 14 - - -
12 151  Broex, Victor 19  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 04' 35'' 16 - - 4
13 2  Bajc, Andi 30  Team Felbermayr-Simplon .. + 04' 38'' 32 - - -
14 46  Pajek, Luka 22  Sport.Land Niederösterre.. + 04' 38'' 34 - - -
15 135  Johannink, Jelle 23  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 04' 40'' 13 - - -
16 106  Schößwendter, Christo.. 20  Union Raiffeisen Radteam.. + 04' 40'' 18 - - 5
17 61  Janssen, Adriaan 23  Monkey Town–à Bloc CT + 04' 40'' 47 - - -
18 201  Veber, Matić 22  KK Bled + 04' 40'' 31 - - -
19 134  Gademan, Sam 18  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 04' 40'' 12 - - 2
20 124  Artz, Bart 19  Orange Babies-Invicta + 04' 40'' 15 - - 3
21 174  Primožič, Jaka 20  KK Kranj + 04' 40'' 50 - - 17
22 152  Hoeks, Daan 19  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 04' 40'' 19 - - 6
23 62  Gaffurini, Nicola 29  Monkey Town–à Bloc CT + 04' 40'' 46 - - -
24 172  Drinovec, Matej 27  KK Kranj + 04' 40'' 55 - - -
25 182  Hampl, Petr 26  TJ Favorit Brno + 04' 40'' 39 - - -
26 31  Hrinkow, Dominik 30  Hrinkow Advarics Cycleang + 04' 40'' 63 - - -
27 12  Kolb, Stefan 22  Maloja-Pushbikers + 04' 40'' 51 - - 18
28 21  Geismayr, Daniel 29  Team Vorarlberg Santic + 04' 40'' 43 - - -
29 24  Diaz, José 24  Team Vorarlberg Santic + 04' 40'' 56 - - -
30 72  Hill, Ben 29  Ljubljana-Gusto-Santic + 04' 40'' 20 - - -
31 131  Leemreize, Gijs 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 04' 40'' 49 - - 16
32 194  Solymosi, Márton 29  Epronex-BSS Oil Team + 04' 40'' 68 - - -
33 23  Kuen, Maximilian 27  Team Vorarlberg Santic + 04' 40'' 35 - - -
34 16  Schlemmer, Lukas 24  Maloja-Pushbikers + 04' 40'' 11 - - -
35 145  Kulset, Sindre 20  Uno-X Norwegian Developm.. + 04' 40'' 59 - - 21
36 34  Freiberger, Markus 23  Hrinkow Advarics Cycleang + 04' 40'' 69 - - -
37 13  Ritzinger, Felix 22  Maloja-Pushbikers + 04' 40'' 41 - - -
38 65  Jong, Jeen de de 23  Monkey Town–à Bloc CT + 04' 40'' 54 - - -
39 63  Santoro, Antonio 29  Monkey Town–à Bloc CT + 04' 40'' 65 - - -
40 105  Bösch, Manuel 30  Union Raiffeisen Radteam.. + 04' 40'' 52 - - -
41 15  Schinnagel, Johannes 23  Maloja-Pushbikers + 04' 40'' 17 - - -
42 185  Rotter, Michal 19  TJ Favorit Brno + 04' 40'' 67 - - 23
43 93  Vermeulen, Moran 22  WSA KTM Graz + 04' 40'' 45 - - 15
44 36  Rapp, Jonas 24  Hrinkow Advarics Cycleang + 04' 40'' 53 - - -
45 122  Heijden, Maik van der.. 22  Orange Babies-Invicta + 04' 40'' 23 - - 9
46 154  Nieuwpoort, Jelle 21  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 04' 40'' 38 - - 13
47 22  Orrico, Davide 29  Team Vorarlberg Santic + 04' 40'' 36 - - -
48 92  Pöll, Stefan 32  WSA KTM Graz + 04' 40'' 62 - - -
49 142  Kulset, Kristian 23  Uno-X Norwegian Developm.. + 04' 40'' 61 - - -
50 121  Agterberg, Kyle 20  Orange Babies-Invicta + 04' 40'' 22 - - 8
51 202  Repše, Uroš 25  KK Bled + 04' 40'' 60 - - -
52 5  Lehner, Daniel 25  Team Felbermayr-Simplon .. + 04' 40'' 29 - - -
53 76  Grošelj, Matic 23  Ljubljana-Gusto-Santic + 04' 40'' 28 - - -
54 94  Messner, Martin 19  WSA KTM Graz + 04' 40'' 58 - - 20
55 103  Reiter, Daniel 27  Union Raiffeisen Radteam.. + 04' 40'' 30 - - -
56 45  Gruber, Julian 21  Sport.Land Niederösterre.. + 04' 40'' 57 - - 19
57 6  Mangertseder, Matthias 20  Team Felbermayr-Simplon .. + 04' 40'' 40 - - 14
58 3  Koller, Jan 21  Team Felbermayr-Simplon .. + 04' 40'' 37 - - 12
59 104  Sprenger, Michael 24  Union Raiffeisen Radteam.. + 04' 40'' 26 - - -
60 183  Procházka, Michal 20  TJ Favorit Brno + 04' 40'' 64 - - 22
61 25  Stüssi, Colin 26  Team Vorarlberg Santic + 04' 40'' 42 - - -
62 155  Ruijmgaard, Yentl 21  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 04' 40'' 25 - - 10
63 84  Rohde, Leon 24  Heizomat Rad-Net.de + 04' 40'' 44 - - -
64 33  Eichinger, Daniel 23  Hrinkow Advarics Cycleang + 04' 40'' 48 - - -
65 111  Fidler, Gerd 22  ARBÖ Bundesteam + 04' 40'' 66 - - -
66 166  Böke, Dominic 28  Veloclub Ratisbona + 05' 00'' 72 - - -
67 82  Treubel, Pascal 22  Heizomat Rad-Net.de + 05' 01'' 70 - - 24
68 112  Gaubitzer, Michael 35  ARBÖ Bundesteam + 05' 01'' 71 - - -
69 101  Thanner, Stefan 27  Union Raiffeisen Radteam.. + 05' 06'' 73 - - -
70 171  Čotar, Luka 23  KK Kranj + 05' 11'' 74 - - -
71 156  Weulink, Meindert 20  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 04' 40'' 33 - - 11
72 53  Martinelli, Ivan 28  D'Amico-UM Tools + 05' 28'' 75 - - -
75  Amezawa, Takeaki 24  Ljubljana-Gusto-Santic + 05' 37'' 77 - - -
74 64  Molenaar, Alex 19  Monkey Town–à Bloc CT + 05' 44'' 76 - - 25
75 44  Hammerschmid, Raphael 23  Sport.Land Niederösterre.. + 05' 55'' 78 - - -
76 52  Kustadinchev, Roman 23  D'Amico-UM Tools + 05' 57'' 80 - - -
77 175  Čemažar, Nik 19  KK Kranj + 05' 58'' 79 - - 26
78 66  Oostra, Folkert 29  Monkey Town–à Bloc CT + 08' 48'' 83 - 4 -
79 162  Porzner, Manuel 23  Veloclub Ratisbona + 08' 48'' 81 - - -
80 144  Træen, Torstein 23  Uno-X Norwegian Developm.. + 08' 48'' 82 - 1 -
81 35  Graf, Andreas 33  Hrinkow Advarics Cycleang + 08' 48'' 84 - - -
82 71  Korošec, Rok 25  Ljubljana-Gusto-Santic + 04' 40'' 24 - - -
83 73  Potočki, Viktor 20  Ljubljana-Gusto-Santic + 04' 40'' 21 - - 7
84 133  Steman, Jip 18  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 11' 36'' 86 - - 28
85 195  Szarka, Gergely 20  Epronex-BSS Oil Team + 11' 36'' 85 - - 27
86 176  Lakota, Luka 20  KK Kranj + 11' 40'' 87 - - 29
87 173  Kvasina, Filip 20  KK Kranj + 11' 41'' 90 - - 30
88 55  Orocito, Franco 20  D'Amico-UM Tools + 11' 41'' 91 - - 31
89 164  Herden, Benjamin 28  Veloclub Ratisbona + 11' 41'' 89 - - -
90 125  Gevers, Robbie 26  Orange Babies-Invicta + 11' 44'' 92 - - -
91 41  Umhaller, Thomas 23  Sport.Land Niederösterre.. + 11' 44'' 88 - - -
92 115  Stockmeyer, Fabian 28  ARBÖ Bundesteam + 11' 47'' 93 - - -
93 141  Abrahamsen, Jonas 23  Uno-X Norwegian Developm.. + 04' 40'' 27 - - -
94 161  Greenberg, Cory 31  Veloclub Ratisbona + 25' 12'' 97 - - -
95 153  Kerckhaert, Jochem 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 25' 12'' 94 - - 32
96 186  Kmínek, Vojtěch 18  TJ Favorit Brno + 25' 16'' 102 - - 34
97 165  Kaspera, Christoph 24  Veloclub Ratisbona + 25' 16'' 100 - - -
98 181  Sekanina, Adam 23  TJ Favorit Brno + 25' 16'' 103 - - -
99 102  Wurm, Philipp 21  Union Raiffeisen Radteam.. + 25' 16'' 101 - - 33
100 193  Pályi, Csaba 28  Epronex-BSS Oil Team + 25' 16'' 106 - - -
101 163  Tiltmann, Ken 36  Veloclub Ratisbona + 25' 16'' 104 - - -
102 192  Kiss, Gergely 38  Epronex-BSS Oil Team + 25' 16'' 105 - - -
103 191  Király, Levente 28  Epronex-BSS Oil Team + 25' 16'' 99 - - -
104 56  Raffaele, Angelo 28  D'Amico-UM Tools + 25' 16'' 96 - - -
105 43  Hammerschmid, Marvin 23  Sport.Land Niederösterre.. + 25' 16'' 98 - - -
106 51  Burchio, Federico 23  D'Amico-UM Tools + 25' 16'' 95 - - -
DNF 11  Auer, Daniel 24  Maloja-Pushbikers
DNF 32  Loderer, Timon 28  Hrinkow Advarics Cycleang
DNF 85  Frahm, Jasper 23  Heizomat Rad-Net.de
DNF 91  Friedl, Nils 22  WSA KTM Graz
DNF 95  Reiter, Jakob 19  WSA KTM Graz
DNF 96  Gratzer, Alexander 19  WSA KTM Graz
DNF 113  Hopfgartner, Paul 29  ARBÖ Bundesteam
DNF 114  Hochenwarter, Christian 21  ARBÖ Bundesteam
DNF 136  Vos, Juriaan 22  Sensa-Kanjers voor Kanje..
DNF 184  Kulhánek, David 18  TJ Favorit Brno
DNF 196  Zatureczki, Márk 21  Epronex-BSS Oil Team
DNF 203  Kranjc, Martin 22  KK Bled
DNF 204  Homan, Gregor 24  KK Bled
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Team Felbermayr-Simplon Wels 13h 06' 23'' 19 1
2 1  Rabitsch, Stefan 27 4h 20' 33''
4 4  Krizek, Matthias 30 4h 20' 39''
13 2  Bajc, Andi 30 4h 25' 11''
2  Uno-X Norwegian Development .. 13h 10' 50'' 44 2
3 143  Hoelgaard, Markus 24 4h 20' 35''
6 146  Skaarseth, Anders 24 4h 25' 02''
35 145  Kulset, Sindre 20 4h 25' 13''
3  Team Vorarlberg Santic 13h 10' 59'' 58 4
1 26  Steimle, Jannik 23 4h 20' 33''
28 21  Geismayr, Daniel 29 4h 25' 13''
29 24  Diaz, José 24 4h 25' 13''
4  Maloja-Pushbikers 13h 10' 59'' 66 3
5 14  Salzmann, Jodok 24 4h 20' 33''
27 12  Kolb, Stefan 22 4h 25' 13''
34 16  Schlemmer, Lukas 24 4h 25' 13''
5  Sensa-Kanjers voor Kanjers C.. 13h 15' 28'' 41 5
7 132  Bloem, Joren 19 4h 25' 02''
15 135  Johannink, Jelle 23 4h 25' 13''
19 134  Gademan, Sam 18 4h 25' 13''
6  Orange Babies-Invicta 13h 15' 28'' 74 6
9 123  Godrie, Stan 26 4h 25' 02''
20 124  Artz, Bart 19 4h 25' 13''
45 122  Heijden, Maik van der 22 4h 25' 13''
7  Wieler Ploeg Groot Amsterdam 13h 15' 34'' 80 8
12 151  Broex, Victor 19 4h 25' 08''
22 152  Hoeks, Daan 19 4h 25' 13''
46 154  Nieuwpoort, Jelle 21 4h 25' 13''
8  Ljubljana-Gusto-Santic 13h 15' 34'' 94 7
11 74  Peng, Yuan Tang 26 4h 25' 08''
30 72  Hill, Ben 29 4h 25' 13''
53 76  Grošelj, Matic 23 4h 25' 13''
9  Monkey Town–à Bloc CT 13h 15' 39'' 78 10
17 61  Janssen, Adriaan 23 4h 25' 13''
23 62  Gaffurini, Nicola 29 4h 25' 13''
38 65  Jong, Jeen de 23 4h 25' 13''
10  Hrinkow Advarics Cycleang 13h 15' 39'' 106 12
26 31  Hrinkow, Dominik 30 4h 25' 13''
36 34  Freiberger, Markus 23 4h 25' 13''
44 36  Rapp, Jonas 24 4h 25' 13''
11  Union Raiffeisen Radteam Tirol 13h 15' 39'' 111 9
16 106  Schößwendter, Christo.. 20 4h 25' 13''
40 105  Bösch, Manuel 30 4h 25' 13''
55 103  Reiter, Daniel 27 4h 25' 13''
12  TJ Favorit Brno 13h 15' 39'' 127 13
25 182  Hampl, Petr 26 4h 25' 13''
42 185  Rotter, Michal 19 4h 25' 13''
60 183  Procházka, Michal 20 4h 25' 13''
13  WSA KTM Graz 13h 15' 39'' 145 11
43 93  Vermeulen, Moran 22 4h 25' 13''
48 92  Pöll, Stefan 32 4h 25' 13''
54 94  Messner, Martin 19 4h 25' 13''
14  Heizomat Rad-Net.de 13h 15' 49'' 138 14
8 81  Franz, Marcel 23 4h 25' 02''
63 84  Rohde, Leon 24 4h 25' 13''
67 82  Treubel, Pascal 22 4h 25' 34''
15  KK Kranj 13h 16' 10'' 115 15
21 174  Primožič, Jaka 20 4h 25' 13''
24 172  Drinovec, Matej 27 4h 25' 13''
70 171  Čotar, Luka 23 4h 25' 44''
16  Sport.Land Niederösterreich .. 13h 16' 52'' 145 16
14 46  Pajek, Luka 22 4h 25' 11''
56 45  Gruber, Julian 21 4h 25' 13''
75 44  Hammerschmid, Raphael 23 4h 26' 28''
17  D'Amico-UM Tools 13h 17' 33'' 158 17
10 54  Mosca, Jacopo 25 4h 25' 02''
72 53  Martinelli, Ivan 28 4h 26' 01''
76 52  Kustadinchev, Roman 23 4h 26' 30''
18  ARBÖ Bundesteam 13h 23' 07'' 225 18
65 111  Fidler, Gerd 22 4h 25' 13''
68 112  Gaubitzer, Michael 35 4h 25' 34''
92 115  Stockmeyer, Fabian 28 4h 32' 20''
19  Veloclub Ratisbona 13h 27' 08'' 234 19
66 166  Böke, Dominic 28 4h 25' 33''
79 162  Porzner, Manuel 23 4h 29' 21''
89 164  Herden, Benjamin 28 4h 32' 14''
20  Epronex-BSS Oil Team 13h 43' 11'' 217 20
32 194  Solymosi, Márton 29 4h 25' 13''
85 195  Szarka, Gergely 20 4h 32' 09''
100 193  Pályi, Csaba 28 4h 45' 49''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 26  Steimle, Jannik 23  Team Vorarlberg Santic 4h 21' 26'' + 2
2 1  Rabitsch, Stefan 27  Team Felbermayr-Simplon .. 4h 21' 36'' + 00' 10'' + 10
3 14  Salzmann, Jodok 24  Maloja-Pushbikers 4h 21' 42'' + 00' 16'' + 10
4 143  Hoelgaard, Markus 24  Uno-X Norwegian Developm.. 4h 21' 43'' + 00' 17'' + 22
5 4  Krizek, Matthias 30  Team Felbermayr-Simplon .. 4h 21' 53'' + 00' 27'' + 31
6 146  Skaarseth, Anders 24  Uno-X Norwegian Developm.. 4h 26' 12'' + 04' 46'' - 1
7 132  Bloem, Joren 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 4h 26' 13'' + 04' 47'' -
8 123  Godrie, Stan 26  Orange Babies-Invicta 4h 26' 14'' + 04' 48'' + 14
9 54  Mosca, Jacopo 25  D'Amico-UM Tools 4h 26' 16'' + 04' 50'' + 24
10 81  Franz, Marcel 23  Heizomat Rad-Net.de 4h 26' 17'' + 04' 51'' + 30
11 16  Schlemmer, Lukas 24  Maloja-Pushbikers 4h 26' 21'' + 04' 55'' - 10
12 134  Gademan, Sam 18  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 4h 26' 22'' + 04' 56'' - 10
13 135  Johannink, Jelle 23  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 4h 26' 23'' + 04' 57'' - 9
14 74  Peng, Yuan Tang 26  Ljubljana-Gusto-Santic 4h 26' 23'' + 04' 57'' + 29
15 124  Artz, Bart 19  Orange Babies-Invicta 4h 26' 23'' + 04' 57'' - 9
16 151  Broex, Victor 19  Wieler Ploeg Groot Amste.. 4h 26' 23'' + 04' 57'' + 30
17 15  Schinnagel, Johannes 23  Maloja-Pushbikers 4h 26' 24'' + 04' 58'' - 9
18 106  Schößwendter, Christopher 20  Union Raiffeisen Radteam.. 4h 26' 24'' + 04' 58'' - 7
19 152  Hoeks, Daan 19  Wieler Ploeg Groot Amste.. 4h 26' 25'' + 04' 59'' - 5
20 72  Hill, Ben 29  Ljubljana-Gusto-Santic 4h 26' 25'' + 04' 59'' - 5
21 73  Potočki, Viktor 20  Ljubljana-Gusto-Santic 4h 26' 25'' + 04' 59'' - 4
22 121  Agterberg, Kyle 20  Orange Babies-Invicta 4h 26' 25'' + 04' 59'' - 4
23 122  Heijden, Maik van der 22  Orange Babies-Invicta 4h 26' 25'' + 04' 59'' - 4
24 71  Korošec, Rok 25  Ljubljana-Gusto-Santic 4h 26' 25'' + 04' 59'' - 4
25 155  Ruijmgaard, Yentl 21  Wieler Ploeg Groot Amste.. 4h 26' 26'' + 05' 00'' - 2
26 104  Sprenger, Michael 24  Union Raiffeisen Radteam.. 4h 26' 26'' + 05' 00'' - 1
27 141  Abrahamsen, Jonas 23  Uno-X Norwegian Developm.. 4h 26' 26'' + 05' 00'' -
28 76  Grošelj, Matic 23  Ljubljana-Gusto-Santic 4h 26' 26'' + 05' 00'' -
29 5  Lehner, Daniel 25  Team Felbermayr-Simplon .. 4h 26' 26'' + 05' 00'' -
30 103  Reiter, Daniel 27  Union Raiffeisen Radteam.. 4h 26' 26'' + 05' 00'' -
31 201  Veber, Matić 22  KK Bled 4h 26' 26'' + 05' 00'' -
32 2  Bajc, Andi 30  Team Felbermayr-Simplon .. 4h 26' 26'' + 05' 00'' + 15
33 156  Weulink, Meindert 20  Wieler Ploeg Groot Amste.. 4h 26' 27'' + 05' 01'' - 1
34 46  Pajek, Luka 22  Sport.Land Niederösterre.. 4h 26' 27'' + 05' 01'' + 16
35 23  Kuen, Maximilian 27  Team Vorarlberg Santic 4h 26' 27'' + 05' 01'' - 1
36 22  Orrico, Davide 29  Team Vorarlberg Santic 4h 26' 27'' + 05' 01'' + 3
37 3  Koller, Jan 21  Team Felbermayr-Simplon .. 4h 26' 28'' + 05' 02'' + 5
38 154  Nieuwpoort, Jelle 21  Wieler Ploeg Groot Amste.. 4h 26' 28'' + 05' 02'' + 6
39 182  Hampl, Petr 26  TJ Favorit Brno 4h 26' 29'' + 05' 03'' + 9
40 6  Mangertseder, Matthias 20  Team Felbermayr-Simplon .. 4h 26' 29'' + 05' 03'' + 12
41 13  Ritzinger, Felix 22  Maloja-Pushbikers 4h 26' 29'' + 05' 03'' + 12
42 25  Stüssi, Colin 26  Team Vorarlberg Santic 4h 26' 29'' + 05' 03'' + 12
43 21  Geismayr, Daniel 29  Team Vorarlberg Santic 4h 26' 29'' + 05' 03'' + 12
44 84  Rohde, Leon 24  Heizomat Rad-Net.de 4h 26' 29'' + 05' 03'' + 12
45 93  Vermeulen, Moran 22  WSA KTM Graz 4h 26' 30'' + 05' 04'' + 13
46 62  Gaffurini, Nicola 29  Monkey Town–à Bloc CT 4h 26' 30'' + 05' 04'' + 13
47 61  Janssen, Adriaan 23  Monkey Town–à Bloc CT 4h 26' 30'' + 05' 04'' + 13
48 33  Eichinger, Daniel 23  Hrinkow Advarics Cycleang 4h 26' 30'' + 05' 04'' + 14
49 131  Leemreize, Gijs 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 4h 26' 30'' + 05' 04'' + 15
50 174  Primožič, Jaka 20  KK Kranj 4h 26' 30'' + 05' 04'' + 18
51 12  Kolb, Stefan 22  Maloja-Pushbikers 4h 26' 31'' + 05' 05'' + 18
52 105  Bösch, Manuel 30  Union Raiffeisen Radteam.. 4h 26' 31'' + 05' 05'' + 18
53 36  Rapp, Jonas 24  Hrinkow Advarics Cycleang 4h 26' 31'' + 05' 05'' + 18
54 65  Jong, Jeen de 23  Monkey Town–à Bloc CT 4h 26' 31'' + 05' 05'' + 22
55 172  Drinovec, Matej 27  KK Kranj 4h 26' 31'' + 05' 05'' + 22
56 24  Diaz, José 24  Team Vorarlberg Santic 4h 26' 31'' + 05' 05'' + 22
57 45  Gruber, Julian 21  Sport.Land Niederösterre.. 4h 26' 31'' + 05' 05'' + 22
58 94  Messner, Martin 19  WSA KTM Graz 4h 26' 32'' + 05' 06'' + 23
59 145  Kulset, Sindre 20  Uno-X Norwegian Developm.. 4h 26' 32'' + 05' 06'' + 23
60 202  Repše, Uroš 25  KK Bled 4h 26' 32'' + 05' 06'' + 24
61 142  Kulset, Kristian 23  Uno-X Norwegian Developm.. 4h 26' 32'' + 05' 06'' + 24
62 92  Pöll, Stefan 32  WSA KTM Graz 4h 26' 32'' + 05' 06'' + 25
63 31  Hrinkow, Dominik 30  Hrinkow Advarics Cycleang 4h 26' 33'' + 05' 07'' + 28
64 183  Procházka, Michal 20  TJ Favorit Brno 4h 26' 34'' + 05' 08'' + 33
65 63  Santoro, Antonio 29  Monkey Town–à Bloc CT 4h 26' 34'' + 05' 08'' + 34
66 111  Fidler, Gerd 22  ARBÖ Bundesteam 4h 26' 34'' + 05' 08'' + 34
67 185  Rotter, Michal 19  TJ Favorit Brno 4h 26' 34'' + 05' 08'' + 34
68 194  Solymosi, Márton 29  Epronex-BSS Oil Team 4h 26' 34'' + 05' 08'' + 34
69 34  Freiberger, Markus 23  Hrinkow Advarics Cycleang 4h 26' 35'' + 05' 09'' + 34
70 82  Treubel, Pascal 22  Heizomat Rad-Net.de 4h 26' 48'' + 05' 22'' - 33
71 112  Gaubitzer, Michael 35  ARBÖ Bundesteam 4h 26' 58'' + 05' 32'' + 39
72 166  Böke, Dominic 28  Veloclub Ratisbona 4h 27' 00'' + 05' 34'' + 43
73 101  Thanner, Stefan 27  Union Raiffeisen Radteam.. 4h 27' 00'' + 05' 34'' + 22
74 171  Čotar, Luka 23  KK Kranj 4h 27' 01'' + 05' 35'' - 11
75 53  Martinelli, Ivan 28  D'Amico-UM Tools 4h 27' 21'' + 05' 55'' + 15
76 64  Molenaar, Alex 19  Monkey Town–à Bloc CT 4h 27' 28'' + 06' 02'' - 66
75  Amezawa, Takeaki 24  Ljubljana-Gusto-Santic 4h 27' 33'' + 06' 07'' + 32
78 44  Hammerschmid, Raphael 23  Sport.Land Niederösterre.. 4h 27' 45'' + 06' 19'' - 12
79 175  Čemažar, Nik 19  KK Kranj 4h 27' 49'' + 06' 23'' + 1
80 52  Kustadinchev, Roman 23  D'Amico-UM Tools 4h 28' 00'' + 06' 34'' + 39
81 162  Porzner, Manuel 23  Veloclub Ratisbona 4h 30' 33'' + 09' 07'' - 60
82 144  Træen, Torstein 23  Uno-X Norwegian Developm.. 4h 30' 36'' + 09' 10'' - 37
83 66  Oostra, Folkert 29  Monkey Town–à Bloc CT 4h 30' 38'' + 09' 12'' - 18
84 35  Graf, Andreas 33  Hrinkow Advarics Cycleang 4h 30' 42'' + 09' 16'' + 14
85 195  Szarka, Gergely 20  Epronex-BSS Oil Team 4h 33' 22'' + 11' 56'' - 61
86 133  Steman, Jip 18  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 4h 33' 25'' + 11' 59'' - 37
87 176  Lakota, Luka 20  KK Kranj 4h 33' 33'' + 12' 07'' + 5
88 41  Umhaller, Thomas 23  Sport.Land Niederösterre.. 4h 33' 34'' + 12' 08'' - 21
89 164  Herden, Benjamin 28  Veloclub Ratisbona 4h 33' 37'' + 12' 11'' + 16
90 173  Kvasina, Filip 20  KK Kranj 4h 33' 37'' + 12' 11'' + 18
91 55  Orocito, Franco 20  D'Amico-UM Tools 4h 33' 38'' + 12' 12'' + 20
92 125  Gevers, Robbie 26  Orange Babies-Invicta 4h 33' 40'' + 12' 14'' + 14
93 115  Stockmeyer, Fabian 28  ARBÖ Bundesteam 4h 33' 45'' + 12' 19'' + 20
94 153  Kerckhaert, Jochem 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. 4h 46' 57'' + 25' 31'' - 78
95 51  Burchio, Federico 23  D'Amico-UM Tools 4h 47' 03'' + 25' 37'' - 60
96 56  Raffaele, Angelo 28  D'Amico-UM Tools 4h 47' 03'' + 25' 37'' - 58
97 161  Greenberg, Cory 31  Veloclub Ratisbona 4h 47' 04'' + 25' 38'' - 14
98 43  Hammerschmid, Marvin 23  Sport.Land Niederösterre.. 4h 47' 05'' + 25' 39'' - 47
99 191  Király, Levente 28  Epronex-BSS Oil Team 4h 47' 05'' + 25' 39'' - 42
100 165  Kaspera, Christoph 24  Veloclub Ratisbona 4h 47' 06'' + 25' 40'' - 39
101 102  Wurm, Philipp 21  Union Raiffeisen Radteam.. 4h 47' 07'' + 25' 41'' - 29
102 186  Kmínek, Vojtěch 18  TJ Favorit Brno 4h 47' 07'' + 25' 41'' - 28
103 181  Sekanina, Adam 23  TJ Favorit Brno 4h 47' 10'' + 25' 44'' - 7
104 163  Tiltmann, Ken 36  Veloclub Ratisbona 4h 47' 11'' + 25' 45'' -
105 192  Kiss, Gergely 38  Epronex-BSS Oil Team 4h 47' 15'' + 25' 49'' + 9
106 193  Pályi, Csaba 28  Epronex-BSS Oil Team 4h 47' 17'' + 25' 51'' + 10
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 26  Steimle, Jannik 23  Team Vorarlberg Santic 28 pts + 1
2 1  Rabitsch, Stefan 27  Team Felbermayr-Simplon .. 17 pts -11 pts + 3
3 143  Hoelgaard, Markus 24  Uno-X Norwegian Developm.. 12 pts -16 pts + 3
4 14  Salzmann, Jodok 24  Maloja-Pushbikers 9 pts -19 pts + 7
5 4  Krizek, Matthias 30  Team Felbermayr-Simplon .. 8 pts -20 pts + 7
6 146  Skaarseth, Anders 24  Uno-X Norwegian Developm.. 4 pts -24 pts - 5
7 132  Bloem, Joren 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 2 pts -26 pts + 13
8 81  Franz, Marcel 23  Heizomat Rad-Net.de 1 pts -27 pts + 14
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 144  Træen, Torstein 23  Uno-X Norwegian Developm.. 28 pts -
2 4  Krizek, Matthias 30  Team Felbermayr-Simplon .. 18 pts -10 pts + 2
3 143  Hoelgaard, Markus 24  Uno-X Norwegian Developm.. 17 pts -11 pts -
4 66  Oostra, Folkert 29  Monkey Town–à Bloc CT 8 pts -20 pts - 2
5 14  Salzmann, Jodok 24  Maloja-Pushbikers 6 pts -22 pts + 5
6 26  Steimle, Jannik 23  Team Vorarlberg Santic 3 pts -25 pts + 10
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 132  Bloem, Joren 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 4h 26' 13'' + 2
2 134  Gademan, Sam 18  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 4h 26' 22'' + 00' 09'' - 1
3 124  Artz, Bart 19  Orange Babies-Invicta 4h 26' 23'' + 00' 10'' - 1
4 151  Broex, Victor 19  Wieler Ploeg Groot Amste.. 4h 26' 23'' + 00' 10'' + 14
5 106  Schößwendter, Christopher 20  Union Raiffeisen Radteam.. 4h 26' 24'' + 00' 11'' -
6 152  Hoeks, Daan 19  Wieler Ploeg Groot Amste.. 4h 26' 25'' + 00' 12'' -
7 73  Potočki, Viktor 20  Ljubljana-Gusto-Santic 4h 26' 25'' + 00' 12'' + 1
8 121  Agterberg, Kyle 20  Orange Babies-Invicta 4h 26' 25'' + 00' 12'' + 1
9 122  Heijden, Maik van der 22  Orange Babies-Invicta 4h 26' 25'' + 00' 12'' + 1
10 155  Ruijmgaard, Yentl 21  Wieler Ploeg Groot Amste.. 4h 26' 26'' + 00' 13'' + 1
11 156  Weulink, Meindert 20  Wieler Ploeg Groot Amste.. 4h 26' 27'' + 00' 14'' + 2
12 3  Koller, Jan 21  Team Felbermayr-Simplon .. 4h 26' 28'' + 00' 15'' + 4
13 154  Nieuwpoort, Jelle 21  Wieler Ploeg Groot Amste.. 4h 26' 28'' + 00' 15'' + 4
14 6  Mangertseder, Matthias 20  Team Felbermayr-Simplon .. 4h 26' 29'' + 00' 16'' + 6
15 93  Vermeulen, Moran 22  WSA KTM Graz 4h 26' 30'' + 00' 17'' + 6
16 131  Leemreize, Gijs 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 4h 26' 30'' + 00' 17'' + 6
17 174  Primožič, Jaka 20  KK Kranj 4h 26' 30'' + 00' 17'' + 6
18 12  Kolb, Stefan 22  Maloja-Pushbikers 4h 26' 31'' + 00' 18'' + 6
19 45  Gruber, Julian 21  Sport.Land Niederösterre.. 4h 26' 31'' + 00' 18'' + 9
20 94  Messner, Martin 19  WSA KTM Graz 4h 26' 32'' + 00' 19'' + 10
21 145  Kulset, Sindre 20  Uno-X Norwegian Developm.. 4h 26' 32'' + 00' 19'' + 10
22 183  Procházka, Michal 20  TJ Favorit Brno 4h 26' 34'' + 00' 21'' + 14
23 185  Rotter, Michal 19  TJ Favorit Brno 4h 26' 34'' + 00' 21'' + 14
24 82  Treubel, Pascal 22  Heizomat Rad-Net.de 4h 26' 48'' + 00' 35'' - 10
25 64  Molenaar, Alex 19  Monkey Town–à Bloc CT 4h 27' 28'' + 01' 15'' - 21
26 175  Čemažar, Nik 19  KK Kranj 4h 27' 49'' + 01' 36'' + 3
27 195  Szarka, Gergely 20  Epronex-BSS Oil Team 4h 33' 22'' + 07' 09'' - 15
28 133  Steman, Jip 18  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 4h 33' 25'' + 07' 12'' - 9
29 176  Lakota, Luka 20  KK Kranj 4h 33' 33'' + 07' 20'' + 5
30 173  Kvasina, Filip 20  KK Kranj 4h 33' 37'' + 07' 24'' + 8
31 55  Orocito, Franco 20  D'Amico-UM Tools 4h 33' 38'' + 07' 25'' + 8
32 153  Kerckhaert, Jochem 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. 4h 46' 57'' + 20' 44'' - 25
33 102  Wurm, Philipp 21  Union Raiffeisen Radteam.. 4h 47' 07'' + 20' 54'' - 8
34 186  Kmínek, Vojtěch 18  TJ Favorit Brno 4h 47' 07'' + 20' 54'' - 7
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Team Felbermayr-Simplon Wels 13h 10' 01'' + 8
2  Uno-X Norwegian Development Team 13h 14' 26'' + 04' 25'' + 3
3  Maloja-Pushbikers 13h 14' 29'' + 04' 28'' - 1
4  Team Vorarlberg Santic 13h 14' 36'' + 04' 35'' + 4
5  Sensa-Kanjers voor Kanjers Cyclingteam 13h 18' 58'' + 08' 57'' - 4
6  Orange Babies-Invicta 13h 19' 02'' + 09' 01'' - 3
7  Ljubljana-Gusto-Santic 13h 19' 10'' + 09' 09'' - 3
8  Wieler Ploeg Groot Amsterdam 13h 19' 11'' + 09' 10'' - 2
9  Union Raiffeisen Radteam Tirol 13h 19' 16'' + 09' 15'' - 2
10  Monkey Town–à Bloc CT 13h 19' 24'' + 09' 23'' + 1
11  WSA KTM Graz 13h 19' 30'' + 09' 29'' + 5
12  Hrinkow Advarics Cycleang 13h 19' 32'' + 09' 31'' + 7
13  TJ Favorit Brno 13h 19' 32'' + 09' 31'' + 5
14  Heizomat Rad-Net.de 13h 19' 34'' + 09' 33'' - 2
15  KK Kranj 13h 20' 02'' + 10' 01'' + 2
16  Sport.Land Niederösterreich Selle SMP-St.Rich Bikewear 13h 20' 41'' + 10' 40'' - 1
17  D'Amico-UM Tools 13h 21' 15'' + 11' 14'' - 7
18  ARBÖ Bundesteam 13h 27' 11'' + 17' 10'' + 3
19  Veloclub Ratisbona 13h 30' 56'' + 20' 55'' - 5
20  Epronex-BSS Oil Team 13h 46' 58'' + 36' 57'' - 7


© Wijnreder Media