Eferding - Oberneukirchen (142.9 km)

Route

 15 June 2019
 Profile  Intermediate stage
 Start  Eferding
 Finish  Oberneukirchen
 Distance  142.9 km  (88.8 mi)
 Speed  38.575 km/h  (23.970 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 3
 Steimle, Jannik (VBG) 8h 03' 57''
 Steimle, Jannik (VBG) 32 points
 Træen, Torstein (UXT) 28 points
 Bloem, Joren (KVK) 8h 08' 44''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 64  Molenaar, Alex 19  Monkey Town–à Bloc CT 3h 42' 16'' 43 2 10 12
2 16  Schlemmer, Lukas 24  Maloja-Pushbikers + 00' 00'' 6 4 - -
3 146  Skaarseth, Anders 24  Uno-X Norwegian Developm.. + 00' 00'' 7 3 - -
4 61  Janssen, Adriaan 23  Monkey Town–à Bloc CT + 00' 03'' 8 7 16 -
5 36  Rapp, Jonas 24  Hrinkow Advarics Cycleang + 00' 05'' 9 10 7 -
6 26  Steimle, Jannik 23  Team Vorarlberg Santic + 00' 15'' 1 1 11 -
7 143  Hoelgaard, Markus 24  Uno-X Norwegian Developm.. + 00' 15'' 4 6 2 -
8 2  Bajc, Andi 30  Team Felbermayr-Simplon .. + 00' 15'' 19 14 - -
9 54  Mosca, Jacopo 25  D'Amico-UM Tools + 00' 15'' 17 - - -
10 1  Rabitsch, Stefan 27  Team Felbermayr-Simplon .. + 00' 15'' 2 5 - -
11 131  Leemreize, Gijs 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 00' 15'' 26 - - 5
12 14  Salzmann, Jodok 24  Maloja-Pushbikers + 00' 15'' 3 8 8 -
13 63  Santoro, Antonio 29  Monkey Town–à Bloc CT + 00' 15'' 31 - - -
14 62  Gaffurini, Nicola 29  Monkey Town–à Bloc CT + 00' 15'' 25 - - -
15 182  Hampl, Petr 26  TJ Favorit Brno + 00' 15'' 20 - - -
16 132  Bloem, Joren 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 00' 15'' 10 12 - 1
17 174  Primožič, Jaka 20  KK Kranj + 00' 15'' 24 15 - 4
18 156  Weulink, Meindert 20  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 00' 15'' 16 - - 3
19 201  Veber, Matić 22  KK Bled + 00' 15'' 15 - - -
20 4  Krizek, Matthias 30  Team Felbermayr-Simplon .. + 00' 15'' 5 9 3 -
21 73  Potočki, Viktor 20  Ljubljana-Gusto-Santic + 00' 15'' 12 - - 2
22 25  Stüssi, Colin 26  Team Vorarlberg Santic + 00' 15'' 22 - 12 -
23 92  Pöll, Stefan 32  WSA KTM Graz + 00' 15'' 30 - - -
24 172  Drinovec, Matej 27  KK Kranj + 00' 15'' 27 - - -
25 103  Reiter, Daniel 27  Union Raiffeisen Radteam.. + 00' 15'' 14 - - -
26 24  Diaz, José 24  Team Vorarlberg Santic + 00' 15'' 28 - - -
27 15  Schinnagel, Johannes 23  Maloja-Pushbikers + 00' 15'' 11 - - -
28 21  Geismayr, Daniel 29  Team Vorarlberg Santic + 00' 15'' 23 - - -
29 46  Pajek, Luka 22  Sport.Land Niederösterre.. + 00' 15'' 21 - - -
30 111  Fidler, Gerd 22  ARBÖ Bundesteam + 00' 15'' 32 - - -
31 76  Grošelj, Matic 23  Ljubljana-Gusto-Santic + 00' 15'' 13 - - -
32 66  Oostra, Folkert 29  Monkey Town–à Bloc CT + 00' 15'' 54 - 5 -
33 65  Jong, Jeen de de 23  Monkey Town–à Bloc CT + 00' 15'' 18 11 9 -
34 145  Kulset, Sindre 20  Uno-X Norwegian Developm.. + 00' 15'' 29 - - 6
35 183  Procházka, Michal 20  TJ Favorit Brno + 00' 26'' 39 - - 10
36 152  Hoeks, Daan 19  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 00' 26'' 33 - - 7
37 33  Eichinger, Daniel 23  Hrinkow Advarics Cycleang + 00' 26'' 36 - - -
38 44  Hammerschmid, Raphael 23  Sport.Land Niederösterre.. + 00' 28'' 47 - - -
39 94  Messner, Martin 19  WSA KTM Graz + 00' 28'' 38 - - 9
40 135  Johannink, Jelle 23  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 00' 28'' 34 - - -
41 105  Bösch, Manuel 30  Union Raiffeisen Radteam.. + 00' 28'' 37 - - -
42 31  Hrinkow, Dominik 30  Hrinkow Advarics Cycleang + 00' 28'' 40 - - -
43 121  Agterberg, Kyle 20  Orange Babies-Invicta + 00' 28'' 35 - - 8
44 93  Vermeulen, Moran 22  WSA KTM Graz + 00' 36'' 42 16 - 11
45 55  Orocito, Franco 20  D'Amico-UM Tools + 00' 36'' 57 - - 18
46 74  Peng, Yuan Tang 26  Ljubljana-Gusto-Santic + 00' 36'' 41 - - -
47 194  Solymosi, Márton 29  Epronex-BSS Oil Team + 01' 13'' 44 - - -
48 166  Böke, Dominic 28  Veloclub Ratisbona + 01' 13'' 46 - - -
49 81  Franz, Marcel 23  Heizomat Rad-Net.de + 01' 31'' 45 17 - -
50 41  Umhaller, Thomas 23  Sport.Land Niederösterre.. + 02' 24'' 58 - - -
51 5  Lehner, Daniel 25  Team Felbermayr-Simplon .. + 02' 24'' 48 - - -
52 23  Kuen, Maximilian 27  Team Vorarlberg Santic + 02' 24'' 49 - - -
53 122  Heijden, Maik van der.. 22  Orange Babies-Invicta + 02' 37'' 50 - - 13
54 175  Čemažar, Nik 19  KK Kranj + 02' 42'' 52 - - 15
55 151  Broex, Victor 19  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 03' 45'' 51 - - 14
56 6  Mangertseder, Matthias 20  Team Felbermayr-Simplon .. + 04' 15'' 53 - - 16
57 155  Ruijmgaard, Yentl 21  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 04' 54'' 55 - - 17
58 53  Martinelli, Ivan 28  D'Amico-UM Tools + 04' 54'' 56 - - -
59 72  Hill, Ben 29  Ljubljana-Gusto-Santic + 10' 47'' 59 13 6 -
60 71  Korošec, Rok 25  Ljubljana-Gusto-Santic + 10' 47'' 60 - - -
75  Amezawa, Takeaki 24  Ljubljana-Gusto-Santic + 10' 47'' 68 - - -
62 3  Koller, Jan 21  Team Felbermayr-Simplon .. + 11' 14'' 63 - - 19
63 52  Kustadinchev, Roman 23  D'Amico-UM Tools + 11' 14'' 70 - - -
64 123  Godrie, Stan 26  Orange Babies-Invicta + 11' 14'' 61 - - -
65 202  Repše, Uroš 25  KK Bled + 11' 14'' 64 - - -
66 101  Thanner, Stefan 27  Union Raiffeisen Radteam.. + 11' 14'' 67 - - -
67 82  Treubel, Pascal 22  Heizomat Rad-Net.de + 11' 14'' 66 - - 20
68 34  Freiberger, Markus 23  Hrinkow Advarics Cycleang + 11' 14'' 65 - 13 -
69 51  Burchio, Federico 23  D'Amico-UM Tools + 11' 14'' 88 - - -
70 104  Sprenger, Michael 24  Union Raiffeisen Radteam.. + 11' 14'' 62 - - -
71 185  Rotter, Michal 19  TJ Favorit Brno + 12' 47'' 69 - - 21
72 153  Kerckhaert, Jochem 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 16' 58'' 89 - - 29
73 161  Greenberg, Cory 31  Veloclub Ratisbona + 16' 58'' 90 - - -
74 134  Gademan, Sam 18  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 16' 58'' 71 - - 22
75 13  Ritzinger, Felix 22  Maloja-Pushbikers + 16' 58'' 74 - 14 -
76 12  Kolb, Stefan 22  Maloja-Pushbikers + 16' 58'' 75 - - 24
77 164  Herden, Benjamin 28  Veloclub Ratisbona + 16' 58'' 84 - - -
78 154  Nieuwpoort, Jelle 21  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 16' 58'' 73 - - 23
79 45  Gruber, Julian 21  Sport.Land Niederösterre.. + 16' 58'' 76 - - 25
80 171  Čotar, Luka 23  KK Kranj + 16' 58'' 79 - - -
81 115  Stockmeyer, Fabian 28  ARBÖ Bundesteam + 16' 58'' 87 - - -
82 173  Kvasina, Filip 20  KK Kranj + 16' 58'' 85 - - 28
83 192  Kiss, Gergely 38  Epronex-BSS Oil Team + 16' 58'' 91 - - -
84 176  Lakota, Luka 20  KK Kranj + 16' 58'' 83 - - 27
85 193  Pályi, Csaba 28  Epronex-BSS Oil Team + 16' 58'' 92 - - -
86 22  Orrico, Davide 29  Team Vorarlberg Santic + 16' 58'' 72 - - -
87 144  Træen, Torstein 23  Uno-X Norwegian Developm.. + 16' 58'' 81 - 1 -
88 142  Kulset, Kristian 23  Uno-X Norwegian Developm.. + 16' 58'' 77 - 4 -
89 112  Gaubitzer, Michael 35  ARBÖ Bundesteam + 16' 58'' 78 - - -
90 125  Gevers, Robbie 26  Orange Babies-Invicta + 16' 58'' 86 - - -
91 124  Artz, Bart 19  Orange Babies-Invicta + 19' 28'' 80 - - 26
92 35  Graf, Andreas 33  Hrinkow Advarics Cycleang + 19' 28'' 82 - 15 -
93 186  Kmínek, Vojtěch 18  TJ Favorit Brno + 19' 28'' 94 - - 30
94 165  Kaspera, Christoph 24  Veloclub Ratisbona + 19' 28'' 93 - - -
DSQ 106  Schößwendter, Christo.. 20  Union Raiffeisen Radteam..
OTL 84  Rohde, Leon 24  Heizomat Rad-Net.de
DNF 56  Raffaele, Angelo 28  D'Amico-UM Tools
DNF 102  Wurm, Philipp 21  Union Raiffeisen Radteam..
DNF 133  Steman, Jip 18  Sensa-Kanjers voor Kanje..
DNF 162  Porzner, Manuel 23  Veloclub Ratisbona
DNF 163  Tiltmann, Ken 36  Veloclub Ratisbona
DNF 181  Sekanina, Adam 23  TJ Favorit Brno
DNF 191  Király, Levente 28  Epronex-BSS Oil Team
DNF 195  Szarka, Gergely 20  Epronex-BSS Oil Team
DNS 43  Hammerschmid, Marvin 23  Sport.Land Niederösterre..
DNS 141  Abrahamsen, Jonas 23  Uno-X Norwegian Developm..
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Monkey Town–à Bloc CT 11h 07' 06'' 18
1 64  Molenaar, Alex 19 3h 42' 16''
4 61  Janssen, Adriaan 23 3h 42' 19''
13 63  Santoro, Antonio 29 3h 42' 31''
2  Maloja-Pushbikers 11h 07' 18'' 41
2 16  Schlemmer, Lukas 24 3h 42' 16''
12 14  Salzmann, Jodok 24 3h 42' 31''
27 15  Schinnagel, Johannes 23 3h 42' 31''
3  Uno-X Norwegian Development .. 11h 07' 18'' 44
3 146  Skaarseth, Anders 24 3h 42' 16''
7 143  Hoelgaard, Markus 24 3h 42' 31''
34 145  Kulset, Sindre 20 3h 42' 31''
4  Team Felbermayr-Simplon Wels 11h 07' 33'' 38
8 2  Bajc, Andi 30 3h 42' 31''
10 1  Rabitsch, Stefan 27 3h 42' 31''
20 4  Krizek, Matthias 30 3h 42' 31''
5  Team Vorarlberg Santic 11h 07' 33'' 54
6 26  Steimle, Jannik 23 3h 42' 31''
22 25  Stüssi, Colin 26 3h 42' 31''
26 24  Diaz, José 24 3h 42' 31''
6  Sensa-Kanjers voor Kanjers C.. 11h 07' 46'' 67
11 131  Leemreize, Gijs 19 3h 42' 31''
16 132  Bloem, Joren 19 3h 42' 31''
40 135  Johannink, Jelle 23 3h 42' 44''
7  Hrinkow Advarics Cycleang 11h 07' 47'' 84
5 36  Rapp, Jonas 24 3h 42' 21''
37 33  Eichinger, Daniel 23 3h 42' 42''
42 31  Hrinkow, Dominik 30 3h 42' 44''
8  Ljubljana-Gusto-Santic 11h 07' 54'' 98
21 73  Potočki, Viktor 20 3h 42' 31''
31 76  Grošelj, Matic 23 3h 42' 31''
46 74  Peng, Yuan Tang 26 3h 42' 52''
9  WSA KTM Graz 11h 08' 07'' 106
23 92  Pöll, Stefan 32 3h 42' 31''
39 94  Messner, Martin 19 3h 42' 44''
44 93  Vermeulen, Moran 22 3h 42' 52''
10  Sport.Land Niederösterreich .. 11h 09' 55'' 117
29 46  Pajek, Luka 22 3h 42' 31''
38 44  Hammerschmid, Raphael 23 3h 42' 44''
50 41  Umhaller, Thomas 23 3h 44' 40''
11  KK Kranj 11h 10' 00'' 95
17 174  Primožič, Jaka 20 3h 42' 31''
24 172  Drinovec, Matej 27 3h 42' 31''
54 175  Čemažar, Nik 19 3h 44' 58''
12  Wieler Ploeg Groot Amsterdam 11h 11' 14'' 109
18 156  Weulink, Meindert 20 3h 42' 31''
36 152  Hoeks, Daan 19 3h 42' 42''
55 151  Broex, Victor 19 3h 46' 01''
13  D'Amico-UM Tools 11h 12' 33'' 112
9 54  Mosca, Jacopo 25 3h 42' 31''
45 55  Orocito, Franco 20 3h 42' 52''
58 53  Martinelli, Ivan 28 3h 47' 10''
14  Union Raiffeisen Radteam Tirol 11h 18' 45'' 132
25 103  Reiter, Daniel 27 3h 42' 31''
41 105  Bösch, Manuel 30 3h 42' 44''
66 101  Thanner, Stefan 27 3h 53' 30''
15  TJ Favorit Brno 11h 20' 16'' 121
15 182  Hampl, Petr 26 3h 42' 31''
35 183  Procházka, Michal 20 3h 42' 42''
71 185  Rotter, Michal 19 3h 55' 03''
16  Orange Babies-Invicta 11h 21' 07'' 160
43 121  Agterberg, Kyle 20 3h 42' 44''
53 122  Heijden, Maik van der 22 3h 44' 53''
64 123  Godrie, Stan 26 3h 53' 30''
17  ARBÖ Bundesteam 11h 40' 59'' 200
30 111  Fidler, Gerd 22 3h 42' 31''
81 115  Stockmeyer, Fabian 28 3h 59' 14''
89 112  Gaubitzer, Michael 35 3h 59' 14''
18  Veloclub Ratisbona 11h 41' 57'' 198
48 166  Böke, Dominic 28 3h 43' 29''
73 161  Greenberg, Cory 31 3h 59' 14''
77 164  Herden, Benjamin 28 3h 59' 14''
19  Epronex-BSS Oil Team 11h 41' 57'' 215
47 194  Solymosi, Márton 29 3h 43' 29''
83 192  Kiss, Gergely 38 3h 59' 14''
85 193  Pályi, Csaba 28 3h 59' 14''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 26  Steimle, Jannik 23  Team Vorarlberg Santic 8h 03' 57'' -
2 1  Rabitsch, Stefan 27  Team Felbermayr-Simplon .. 8h 04' 07'' + 00' 10'' -
3 14  Salzmann, Jodok 24  Maloja-Pushbikers 8h 04' 13'' + 00' 16'' -
4 143  Hoelgaard, Markus 24  Uno-X Norwegian Developm.. 8h 04' 14'' + 00' 17'' -
5 4  Krizek, Matthias 30  Team Felbermayr-Simplon .. 8h 04' 24'' + 00' 27'' -
6 16  Schlemmer, Lukas 24  Maloja-Pushbikers 8h 08' 16'' + 04' 19'' + 5
7 146  Skaarseth, Anders 24  Uno-X Norwegian Developm.. 8h 08' 21'' + 04' 24'' - 1
8 61  Janssen, Adriaan 23  Monkey Town–à Bloc CT 8h 08' 35'' + 04' 38'' + 39
9 36  Rapp, Jonas 24  Hrinkow Advarics Cycleang 8h 08' 40'' + 04' 43'' + 44
10 132  Bloem, Joren 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 8h 08' 44'' + 04' 47'' - 3
11 15  Schinnagel, Johannes 23  Maloja-Pushbikers 8h 08' 44'' + 04' 47'' + 6
12 73  Potočki, Viktor 20  Ljubljana-Gusto-Santic 8h 08' 45'' + 04' 48'' + 9
13 76  Grošelj, Matic 23  Ljubljana-Gusto-Santic 8h 08' 46'' + 04' 49'' + 15
14 103  Reiter, Daniel 27  Union Raiffeisen Radteam.. 8h 08' 46'' + 04' 49'' + 16
15 201  Veber, Matić 22  KK Bled 8h 08' 46'' + 04' 49'' + 16
16 156  Weulink, Meindert 20  Wieler Ploeg Groot Amste.. 8h 08' 47'' + 04' 50'' + 17
17 54  Mosca, Jacopo 25  D'Amico-UM Tools 8h 08' 47'' + 04' 50'' - 8
18 65  Jong, Jeen de 23  Monkey Town–à Bloc CT 8h 08' 48'' + 04' 51'' + 36
19 2  Bajc, Andi 30  Team Felbermayr-Simplon .. 8h 08' 48'' + 04' 51'' + 13
20 182  Hampl, Petr 26  TJ Favorit Brno 8h 08' 49'' + 04' 52'' + 19
21 46  Pajek, Luka 22  Sport.Land Niederösterre.. 8h 08' 49'' + 04' 52'' + 13
22 25  Stüssi, Colin 26  Team Vorarlberg Santic 8h 08' 49'' + 04' 52'' + 20
23 21  Geismayr, Daniel 29  Team Vorarlberg Santic 8h 08' 49'' + 04' 52'' + 20
24 174  Primožič, Jaka 20  KK Kranj 8h 08' 49'' + 04' 52'' + 26
25 62  Gaffurini, Nicola 29  Monkey Town–à Bloc CT 8h 08' 50'' + 04' 53'' + 21
26 131  Leemreize, Gijs 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 8h 08' 50'' + 04' 53'' + 23
27 172  Drinovec, Matej 27  KK Kranj 8h 08' 51'' + 04' 54'' + 28
28 24  Diaz, José 24  Team Vorarlberg Santic 8h 08' 51'' + 04' 54'' + 28
29 145  Kulset, Sindre 20  Uno-X Norwegian Developm.. 8h 08' 52'' + 04' 55'' + 30
30 92  Pöll, Stefan 32  WSA KTM Graz 8h 08' 52'' + 04' 55'' + 32
31 63  Santoro, Antonio 29  Monkey Town–à Bloc CT 8h 08' 54'' + 04' 57'' + 34
32 111  Fidler, Gerd 22  ARBÖ Bundesteam 8h 08' 54'' + 04' 57'' + 34
33 152  Hoeks, Daan 19  Wieler Ploeg Groot Amste.. 8h 08' 56'' + 04' 59'' - 14
34 135  Johannink, Jelle 23  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 8h 08' 56'' + 04' 59'' - 21
35 121  Agterberg, Kyle 20  Orange Babies-Invicta 8h 08' 58'' + 05' 01'' - 13
36 33  Eichinger, Daniel 23  Hrinkow Advarics Cycleang 8h 09' 01'' + 05' 04'' + 12
37 105  Bösch, Manuel 30  Union Raiffeisen Radteam.. 8h 09' 04'' + 05' 07'' + 15
38 94  Messner, Martin 19  WSA KTM Graz 8h 09' 05'' + 05' 08'' + 20
39 183  Procházka, Michal 20  TJ Favorit Brno 8h 09' 05'' + 05' 08'' + 25
40 31  Hrinkow, Dominik 30  Hrinkow Advarics Cycleang 8h 09' 06'' + 05' 09'' + 23
41 74  Peng, Yuan Tang 26  Ljubljana-Gusto-Santic 8h 09' 09'' + 05' 12'' - 27
42 93  Vermeulen, Moran 22  WSA KTM Graz 8h 09' 10'' + 05' 13'' + 3
43 64  Molenaar, Alex 19  Monkey Town–à Bloc CT 8h 09' 34'' + 05' 37'' + 33
44 194  Solymosi, Márton 29  Epronex-BSS Oil Team 8h 09' 52'' + 05' 55'' + 24
45 81  Franz, Marcel 23  Heizomat Rad-Net.de 8h 10' 04'' + 06' 07'' - 35
46 166  Böke, Dominic 28  Veloclub Ratisbona 8h 10' 29'' + 06' 32'' + 26
47 44  Hammerschmid, Raphael 23  Sport.Land Niederösterre.. 8h 10' 29'' + 06' 32'' + 31
48 5  Lehner, Daniel 25  Team Felbermayr-Simplon .. 8h 10' 55'' + 06' 58'' - 19
49 23  Kuen, Maximilian 27  Team Vorarlberg Santic 8h 10' 56'' + 06' 59'' - 14
50 122  Heijden, Maik van der 22  Orange Babies-Invicta 8h 11' 07'' + 07' 10'' - 27
51 151  Broex, Victor 19  Wieler Ploeg Groot Amste.. 8h 12' 18'' + 08' 21'' - 35
52 175  Čemažar, Nik 19  KK Kranj 8h 12' 47'' + 08' 50'' + 27
53 6  Mangertseder, Matthias 20  Team Felbermayr-Simplon .. 8h 12' 49'' + 08' 52'' - 13
54 66  Oostra, Folkert 29  Monkey Town–à Bloc CT 8h 13' 09'' + 09' 12'' + 29
55 155  Ruijmgaard, Yentl 21  Wieler Ploeg Groot Amste.. 8h 13' 25'' + 09' 28'' - 30
56 53  Martinelli, Ivan 28  D'Amico-UM Tools 8h 14' 31'' + 10' 34'' + 19
57 55  Orocito, Franco 20  D'Amico-UM Tools 8h 16' 30'' + 12' 33'' + 34
58 41  Umhaller, Thomas 23  Sport.Land Niederösterre.. 8h 18' 14'' + 14' 17'' + 30
59 72  Hill, Ben 29  Ljubljana-Gusto-Santic 8h 19' 15'' + 15' 18'' - 39
60 71  Korošec, Rok 25  Ljubljana-Gusto-Santic 8h 19' 17'' + 15' 20'' - 36
61 123  Godrie, Stan 26  Orange Babies-Invicta 8h 19' 44'' + 15' 47'' - 53
62 104  Sprenger, Michael 24  Union Raiffeisen Radteam.. 8h 19' 45'' + 15' 48'' - 36
63 3  Koller, Jan 21  Team Felbermayr-Simplon .. 8h 19' 47'' + 15' 50'' - 26
64 202  Repše, Uroš 25  KK Bled 8h 19' 51'' + 15' 54'' - 4
65 34  Freiberger, Markus 23  Hrinkow Advarics Cycleang 8h 19' 54'' + 15' 57'' + 4
66 82  Treubel, Pascal 22  Heizomat Rad-Net.de 8h 20' 18'' + 16' 21'' + 4
67 101  Thanner, Stefan 27  Union Raiffeisen Radteam.. 8h 20' 30'' + 16' 33'' + 6
75  Amezawa, Takeaki 24  Ljubljana-Gusto-Santic 8h 20' 36'' + 16' 39'' + 9
69 185  Rotter, Michal 19  TJ Favorit Brno 8h 21' 26'' + 17' 29'' - 2
70 52  Kustadinchev, Roman 23  D'Amico-UM Tools 8h 21' 30'' + 17' 33'' + 10
71 134  Gademan, Sam 18  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 8h 25' 25'' + 21' 28'' - 59
72 22  Orrico, Davide 29  Team Vorarlberg Santic 8h 25' 30'' + 21' 33'' - 36
73 154  Nieuwpoort, Jelle 21  Wieler Ploeg Groot Amste.. 8h 25' 31'' + 21' 34'' - 35
74 13  Ritzinger, Felix 22  Maloja-Pushbikers 8h 25' 32'' + 21' 35'' - 33
75 12  Kolb, Stefan 22  Maloja-Pushbikers 8h 25' 34'' + 21' 37'' - 24
76 45  Gruber, Julian 21  Sport.Land Niederösterre.. 8h 25' 34'' + 21' 37'' - 19
77 142  Kulset, Kristian 23  Uno-X Norwegian Developm.. 8h 25' 35'' + 21' 38'' - 16
78 112  Gaubitzer, Michael 35  ARBÖ Bundesteam 8h 26' 12'' + 22' 15'' - 7
79 171  Čotar, Luka 23  KK Kranj 8h 26' 15'' + 22' 18'' - 5
80 124  Artz, Bart 19  Orange Babies-Invicta 8h 27' 56'' + 23' 59'' - 65
81 144  Træen, Torstein 23  Uno-X Norwegian Developm.. 8h 29' 50'' + 25' 53'' + 1
82 35  Graf, Andreas 33  Hrinkow Advarics Cycleang 8h 32' 26'' + 28' 29'' + 2
83 176  Lakota, Luka 20  KK Kranj 8h 32' 47'' + 28' 50'' + 4
84 164  Herden, Benjamin 28  Veloclub Ratisbona 8h 32' 51'' + 28' 54'' + 5
85 173  Kvasina, Filip 20  KK Kranj 8h 32' 51'' + 28' 54'' + 5
86 125  Gevers, Robbie 26  Orange Babies-Invicta 8h 32' 54'' + 28' 57'' + 6
87 115  Stockmeyer, Fabian 28  ARBÖ Bundesteam 8h 32' 59'' + 29' 02'' + 6
88 51  Burchio, Federico 23  D'Amico-UM Tools 8h 40' 33'' + 36' 36'' + 7
89 153  Kerckhaert, Jochem 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. 8h 46' 11'' + 42' 14'' + 5
90 161  Greenberg, Cory 31  Veloclub Ratisbona 8h 46' 18'' + 42' 21'' + 7
91 192  Kiss, Gergely 38  Epronex-BSS Oil Team 8h 46' 29'' + 42' 32'' + 14
92 193  Pályi, Csaba 28  Epronex-BSS Oil Team 8h 46' 31'' + 42' 34'' + 14
93 165  Kaspera, Christoph 24  Veloclub Ratisbona 8h 48' 50'' + 44' 53'' + 7
94 186  Kmínek, Vojtěch 18  TJ Favorit Brno 8h 48' 51'' + 44' 54'' + 8
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 26  Steimle, Jannik 23  Team Vorarlberg Santic 32 pts -
2 64  Molenaar, Alex 19  Monkey Town–à Bloc CT 20 pts -12 pts
3 146  Skaarseth, Anders 24  Uno-X Norwegian Developm.. 19 pts -13 pts + 3
4 16  Schlemmer, Lukas 24  Maloja-Pushbikers 19 pts -13 pts
5 1  Rabitsch, Stefan 27  Team Felbermayr-Simplon .. 17 pts -15 pts - 3
6 143  Hoelgaard, Markus 24  Uno-X Norwegian Developm.. 14 pts -18 pts - 3
7 61  Janssen, Adriaan 23  Monkey Town–à Bloc CT 12 pts -20 pts
8 14  Salzmann, Jodok 24  Maloja-Pushbikers 9 pts -23 pts - 4
9 4  Krizek, Matthias 30  Team Felbermayr-Simplon .. 8 pts -24 pts - 4
10 36  Rapp, Jonas 24  Hrinkow Advarics Cycleang 7 pts -25 pts
11 65  Jong, Jeen de 23  Monkey Town–à Bloc CT 4 pts -28 pts
12 132  Bloem, Joren 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 2 pts -30 pts - 5
13 72  Hill, Ben 29  Ljubljana-Gusto-Santic 2 pts -30 pts
14 2  Bajc, Andi 30  Team Felbermayr-Simplon .. 1 pts -31 pts
15 174  Primožič, Jaka 20  KK Kranj 1 pts -31 pts
16 93  Vermeulen, Moran 22  WSA KTM Graz 1 pts -31 pts
17 81  Franz, Marcel 23  Heizomat Rad-Net.de 1 pts -31 pts - 9
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 144  Træen, Torstein 23  Uno-X Norwegian Developm.. 28 pts -
2 143  Hoelgaard, Markus 24  Uno-X Norwegian Developm.. 20 pts -8 pts + 1
3 4  Krizek, Matthias 30  Team Felbermayr-Simplon .. 18 pts -10 pts - 1
4 142  Kulset, Kristian 23  Uno-X Norwegian Developm.. 12 pts -16 pts
5 66  Oostra, Folkert 29  Monkey Town–à Bloc CT 8 pts -20 pts - 1
6 72  Hill, Ben 29  Ljubljana-Gusto-Santic 8 pts -20 pts
7 36  Rapp, Jonas 24  Hrinkow Advarics Cycleang 6 pts -22 pts
8 14  Salzmann, Jodok 24  Maloja-Pushbikers 6 pts -22 pts - 3
9 65  Jong, Jeen de 23  Monkey Town–à Bloc CT 6 pts -22 pts
10 64  Molenaar, Alex 19  Monkey Town–à Bloc CT 4 pts -24 pts
11 26  Steimle, Jannik 23  Team Vorarlberg Santic 3 pts -25 pts - 5
12 25  Stüssi, Colin 26  Team Vorarlberg Santic 2 pts -26 pts
13 34  Freiberger, Markus 23  Hrinkow Advarics Cycleang 2 pts -26 pts
14 13  Ritzinger, Felix 22  Maloja-Pushbikers 2 pts -26 pts
15 35  Graf, Andreas 33  Hrinkow Advarics Cycleang 2 pts -26 pts
16 61  Janssen, Adriaan 23  Monkey Town–à Bloc CT 1 pts -27 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 132  Bloem, Joren 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 8h 08' 44'' -
2 73  Potočki, Viktor 20  Ljubljana-Gusto-Santic 8h 08' 45'' + 00' 01'' + 5
3 156  Weulink, Meindert 20  Wieler Ploeg Groot Amste.. 8h 08' 47'' + 00' 03'' + 8
4 174  Primožič, Jaka 20  KK Kranj 8h 08' 49'' + 00' 05'' + 13
5 131  Leemreize, Gijs 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 8h 08' 50'' + 00' 06'' + 11
6 145  Kulset, Sindre 20  Uno-X Norwegian Developm.. 8h 08' 52'' + 00' 08'' + 15
7 152  Hoeks, Daan 19  Wieler Ploeg Groot Amste.. 8h 08' 56'' + 00' 12'' - 1
8 121  Agterberg, Kyle 20  Orange Babies-Invicta 8h 08' 58'' + 00' 14'' -
9 94  Messner, Martin 19  WSA KTM Graz 8h 09' 05'' + 00' 21'' + 11
10 183  Procházka, Michal 20  TJ Favorit Brno 8h 09' 05'' + 00' 21'' + 12
11 93  Vermeulen, Moran 22  WSA KTM Graz 8h 09' 10'' + 00' 26'' + 4
12 64  Molenaar, Alex 19  Monkey Town–à Bloc CT 8h 09' 34'' + 00' 50'' + 13
13 122  Heijden, Maik van der 22  Orange Babies-Invicta 8h 11' 07'' + 02' 23'' - 4
14 151  Broex, Victor 19  Wieler Ploeg Groot Amste.. 8h 12' 18'' + 03' 34'' - 10
15 175  Čemažar, Nik 19  KK Kranj 8h 12' 47'' + 04' 03'' + 11
16 6  Mangertseder, Matthias 20  Team Felbermayr-Simplon .. 8h 12' 49'' + 04' 05'' - 2
17 155  Ruijmgaard, Yentl 21  Wieler Ploeg Groot Amste.. 8h 13' 25'' + 04' 41'' - 7
18 55  Orocito, Franco 20  D'Amico-UM Tools 8h 16' 30'' + 07' 46'' + 13
19 3  Koller, Jan 21  Team Felbermayr-Simplon .. 8h 19' 47'' + 11' 03'' - 7
20 82  Treubel, Pascal 22  Heizomat Rad-Net.de 8h 20' 18'' + 11' 34'' + 4
21 185  Rotter, Michal 19  TJ Favorit Brno 8h 21' 26'' + 12' 42'' + 2
22 134  Gademan, Sam 18  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 8h 25' 25'' + 16' 41'' - 20
23 154  Nieuwpoort, Jelle 21  Wieler Ploeg Groot Amste.. 8h 25' 31'' + 16' 47'' - 10
24 12  Kolb, Stefan 22  Maloja-Pushbikers 8h 25' 34'' + 16' 50'' - 6
25 45  Gruber, Julian 21  Sport.Land Niederösterre.. 8h 25' 34'' + 16' 50'' - 6
26 124  Artz, Bart 19  Orange Babies-Invicta 8h 27' 56'' + 19' 12'' - 23
27 176  Lakota, Luka 20  KK Kranj 8h 32' 47'' + 24' 03'' + 2
28 173  Kvasina, Filip 20  KK Kranj 8h 32' 51'' + 24' 07'' + 2
29 153  Kerckhaert, Jochem 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. 8h 46' 11'' + 37' 27'' + 3
30 186  Kmínek, Vojtěch 18  TJ Favorit Brno 8h 48' 51'' + 40' 07'' + 4
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media