Traun - Ternberg (147.2 km)

Route

 16 June 2019
 Profile  Intermediate stage
 Start  Traun
 Finish  Ternberg
 Distance  147.2 km  (91.5 mi)
 Speed  40.252 km/h  (25.012 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 4
 Steimle, Jannik (VBG) 11h 44' 40''
 Skaarseth, An.. (UXT) 44 points
 Træen, Torstein (UXT) 28 points
 Primožič, Jaka (KNJ) 11h 48' 12''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 146  Skaarseth, Anders 24  Uno-X Norwegian Developm.. 3h 39' 25'' 6 1 8 -
2 2  Bajc, Andi 30  Team Felbermayr-Simplon .. + 00' 00'' 8 7 23 -
3 54  Mosca, Jacopo 25  D'Amico-UM Tools + 00' 00'' 9 9 - -
4 174  Primožič, Jaka 20  KK Kranj + 00' 00'' 11 10 - 1
5 15  Schinnagel, Johannes 23  Maloja-Pushbikers + 00' 00'' 10 14 17 -
6 131  Leemreize, Gijs 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 00' 00'' 12 15 - 2
7 61  Janssen, Adriaan 23  Monkey Town–à Bloc CT + 00' 00'' 7 8 22 -
8 93  Vermeulen, Moran 22  WSA KTM Graz + 00' 00'' 13 18 - 3
9 66  Oostra, Folkert 29  Monkey Town–à Bloc CT + 01' 19'' 51 23 2 -
10 26  Steimle, Jannik 23  Team Vorarlberg Santic + 01' 21'' 1 2 16 -
11 81  Franz, Marcel 23  Heizomat Rad-Net.de + 01' 21'' 43 22 - -
12 124  Artz, Bart 19  Orange Babies-Invicta + 01' 21'' 71 - - 24
13 143  Hoelgaard, Markus 24  Uno-X Norwegian Developm.. + 01' 21'' 3 6 3 -
14 135  Johannink, Jelle 23  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 01' 21'' 28 - - -
15 82  Treubel, Pascal 22  Heizomat Rad-Net.de + 01' 21'' 61 - 19 19
16 151  Broex, Victor 19  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 01' 21'' 49 - - 13
17 4  Krizek, Matthias 30  Team Felbermayr-Simplon .. + 01' 21'' 5 12 4 -
18 1  Rabitsch, Stefan 27  Team Felbermayr-Simplon .. + 01' 21'' 2 5 - -
19 145  Kulset, Sindre 20  Uno-X Norwegian Developm.. + 01' 21'' 23 - - 5
20 31  Hrinkow, Dominik 30  Hrinkow Advarics Cycleang + 01' 21'' 35 - - -
21 156  Weulink, Meindert 20  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 01' 21'' 17 - - 4
22 62  Gaffurini, Nicola 29  Monkey Town–à Bloc CT + 01' 21'' 20 - - -
23 152  Hoeks, Daan 19  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 01' 21'' 27 - - 7
24 175  Čemažar, Nik 19  KK Kranj + 01' 21'' 50 - - 14
25 201  Veber, Matić 22  KK Bled + 01' 21'' 16 - - -
26 182  Hampl, Petr 26  TJ Favorit Brno + 01' 21'' 18 - - -
27 24  Diaz, José 24  Team Vorarlberg Santic + 01' 21'' 22 - - -
28 64  Molenaar, Alex 19  Monkey Town–à Bloc CT + 01' 21'' 41 3 15 11
29 155  Ruijmgaard, Yentl 21  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 01' 21'' 52 19 7 15
30 14  Salzmann, Jodok 24  Maloja-Pushbikers + 01' 21'' 4 11 10 -
31 44  Hammerschmid, Raphael 23  Sport.Land Niederösterre.. + 01' 21'' 44 - - -
32 172  Drinovec, Matej 27  KK Kranj + 01' 21'' 21 - - -
33 121  Agterberg, Kyle 20  Orange Babies-Invicta + 01' 21'' 31 - - 8
34 46  Pajek, Luka 22  Sport.Land Niederösterre.. + 01' 21'' 19 - - -
35 72  Hill, Ben 29  Ljubljana-Gusto-Santic + 01' 21'' 58 21 6 -
36 36  Rapp, Jonas 24  Hrinkow Advarics Cycleang + 01' 21'' 15 13 9 -
37 176  Lakota, Luka 20  KK Kranj + 01' 21'' 78 - - 26
38 25  Stüssi, Colin 26  Team Vorarlberg Santic + 01' 28'' 29 - 18 -
39 74  Peng, Yuan Tang 26  Ljubljana-Gusto-Santic + 01' 28'' 39 - - -
40 92  Pöll, Stefan 32  WSA KTM Graz + 01' 28'' 32 - - -
41 16  Schlemmer, Lukas 24  Maloja-Pushbikers + 01' 28'' 14 4 - -
42 65  Jong, Jeen de de 23  Monkey Town–à Bloc CT + 01' 28'' 26 16 11 -
43 103  Reiter, Daniel 27  Union Raiffeisen Radteam.. + 01' 28'' 25 - - -
44 166  Böke, Dominic 28  Veloclub Ratisbona + 01' 28'' 45 - - -
45 94  Messner, Martin 19  WSA KTM Graz + 01' 28'' 37 - - 9
46 202  Repše, Uroš 25  KK Bled + 01' 28'' 60 - - -
47 185  Rotter, Michal 19  TJ Favorit Brno + 01' 28'' 63 - - 20
48 73  Potočki, Viktor 20  Ljubljana-Gusto-Santic + 01' 28'' 24 - - 6
49 144  Træen, Torstein 23  Uno-X Norwegian Developm.. + 01' 28'' 75 - 1 -
50 35  Graf, Andreas 33  Hrinkow Advarics Cycleang + 01' 28'' 77 - 20 -
51 33  Eichinger, Daniel 23  Hrinkow Advarics Cycleang + 01' 28'' 36 - - -
52 23  Kuen, Maximilian 27  Team Vorarlberg Santic + 01' 28'' 46 - - -
53 63  Santoro, Antonio 29  Monkey Town–à Bloc CT + 01' 28'' 33 - - -
54 122  Heijden, Maik van der.. 22  Orange Babies-Invicta + 01' 28'' 47 - - 12
55 183  Procházka, Michal 20  TJ Favorit Brno + 01' 28'' 38 - - 10
56 111  Fidler, Gerd 22  ARBÖ Bundesteam + 01' 28'' 34 - - -
57 21  Geismayr, Daniel 29  Team Vorarlberg Santic + 01' 28'' 30 - - -
58 105  Bösch, Manuel 30  Union Raiffeisen Radteam.. + 01' 55'' 42 - - -
59 76  Grošelj, Matic 23  Ljubljana-Gusto-Santic + 01' 55'' 40 - - -
60 134  Gademan, Sam 18  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 02' 22'' 66 - - 21
61 164  Herden, Benjamin 28  Veloclub Ratisbona + 02' 22'' 79 - - -
62 104  Sprenger, Michael 24  Union Raiffeisen Radteam.. + 02' 25'' 62 - - -
63 41  Umhaller, Thomas 23  Sport.Land Niederösterre.. + 02' 25'' 59 - - -
64 5  Lehner, Daniel 25  Team Felbermayr-Simplon .. + 02' 27'' 48 - - -
65 142  Kulset, Kristian 23  Uno-X Norwegian Developm.. + 02' 27'' 67 - 5 -
66 55  Orocito, Franco 20  D'Amico-UM Tools + 02' 32'' 55 - - 17
67 53  Martinelli, Ivan 28  D'Amico-UM Tools + 02' 32'' 54 - - -
68 51  Burchio, Federico 23  D'Amico-UM Tools + 02' 36'' 82 - - -
69 45  Gruber, Julian 21  Sport.Land Niederösterre.. + 03' 15'' 69 - - 22
70 12  Kolb, Stefan 22  Maloja-Pushbikers + 03' 25'' 70 - 13 23
71 101  Thanner, Stefan 27  Union Raiffeisen Radteam.. + 03' 25'' 65 - - -
72 6  Mangertseder, Matthias 20  Team Felbermayr-Simplon .. + 03' 25'' 53 17 14 16
73 34  Freiberger, Markus 23  Hrinkow Advarics Cycleang + 03' 25'' 64 - 12 -
74 22  Orrico, Davide 29  Team Vorarlberg Santic + 03' 51'' 72 - - -
75  Amezawa, Takeaki 24  Ljubljana-Gusto-Santic + 07' 43'' 68 - - -
76 186  Kmínek, Vojtěch 18  TJ Favorit Brno + 10' 30'' 91 - - 29
77 173  Kvasina, Filip 20  KK Kranj + 10' 30'' 83 - - 27
78 153  Kerckhaert, Jochem 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 10' 30'' 87 - - 28
79 123  Godrie, Stan 26  Orange Babies-Invicta + 10' 30'' 73 - - -
80 125  Gevers, Robbie 26  Orange Babies-Invicta + 10' 30'' 84 - - -
81 194  Solymosi, Márton 29  Epronex-BSS Oil Team + 10' 30'' 57 - - -
82 3  Koller, Jan 21  Team Felbermayr-Simplon .. + 10' 30'' 74 - - 25
83 115  Stockmeyer, Fabian 28  ARBÖ Bundesteam + 10' 30'' 85 - - -
84 13  Ritzinger, Felix 22  Maloja-Pushbikers + 10' 30'' 80 - 21 -
85 165  Kaspera, Christoph 24  Veloclub Ratisbona + 10' 30'' 90 - - -
86 52  Kustadinchev, Roman 23  D'Amico-UM Tools + 10' 30'' 76 - - -
87 112  Gaubitzer, Michael 35  ARBÖ Bundesteam + 10' 30'' 81 - - -
88 132  Bloem, Joren 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 10' 30'' 56 20 - 18
89 193  Pályi, Csaba 28  Epronex-BSS Oil Team + 10' 30'' 89 - - -
90 192  Kiss, Gergely 38  Epronex-BSS Oil Team + 10' 30'' 88 - - -
91 171  Čotar, Luka 23  KK Kranj + 18' 44'' 86 - - -
DNF 154  Nieuwpoort, Jelle 21  Wieler Ploeg Groot Amste..
DNF 161  Greenberg, Cory 31  Veloclub Ratisbona
DNS 71  Korošec, Rok 25  Ljubljana-Gusto-Santic
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Monkey Town–à Bloc CT 11h 00' 55'' 38
7 61  Janssen, Adriaan 23 3h 39' 25''
9 66  Oostra, Folkert 29 3h 40' 44''
22 62  Gaffurini, Nicola 29 3h 40' 46''
2  Uno-X Norwegian Development .. 11h 00' 57'' 33
1 146  Skaarseth, Anders 24 3h 39' 25''
13 143  Hoelgaard, Markus 24 3h 40' 46''
19 145  Kulset, Sindre 20 3h 40' 46''
3  Team Felbermayr-Simplon Wels 11h 00' 57'' 37
2 2  Bajc, Andi 30 3h 39' 25''
17 4  Krizek, Matthias 30 3h 40' 46''
18 1  Rabitsch, Stefan 27 3h 40' 46''
4  KK Kranj 11h 00' 57'' 60
4 174  Primožič, Jaka 20 3h 39' 25''
24 175  Čemažar, Nik 19 3h 40' 46''
32 172  Drinovec, Matej 27 3h 40' 46''
5  Maloja-Pushbikers 11h 01' 04'' 76
5 15  Schinnagel, Johannes 23 3h 39' 25''
30 14  Salzmann, Jodok 24 3h 40' 46''
41 16  Schlemmer, Lukas 24 3h 40' 53''
6  WSA KTM Graz 11h 01' 11'' 93
8 93  Vermeulen, Moran 22 3h 39' 25''
40 92  Pöll, Stefan 32 3h 40' 53''
45 94  Messner, Martin 19 3h 40' 53''
7  Sensa-Kanjers voor Kanjers C.. 11h 01' 58'' 80
6 131  Leemreize, Gijs 19 3h 39' 25''
14 135  Johannink, Jelle 23 3h 40' 46''
60 134  Gademan, Sam 18 3h 41' 47''
8  Wieler Ploeg Groot Amsterdam 11h 02' 18'' 60
16 151  Broex, Victor 19 3h 40' 46''
21 156  Weulink, Meindert 20 3h 40' 46''
23 152  Hoeks, Daan 19 3h 40' 46''
9  Team Vorarlberg Santic 11h 02' 25'' 75
10 26  Steimle, Jannik 23 3h 40' 46''
27 24  Diaz, José 24 3h 40' 46''
38 25  Stüssi, Colin 26 3h 40' 53''
10  Orange Babies-Invicta 11h 02' 25'' 99
12 124  Artz, Bart 19 3h 40' 46''
33 121  Agterberg, Kyle 20 3h 40' 46''
54 122  Heijden, Maik van der 22 3h 40' 53''
11  Hrinkow Advarics Cycleang 11h 02' 25'' 106
20 31  Hrinkow, Dominik 30 3h 40' 46''
36 36  Rapp, Jonas 24 3h 40' 46''
50 35  Graf, Andreas 33 3h 40' 53''
12  Ljubljana-Gusto-Santic 11h 02' 32'' 122
35 72  Hill, Ben 29 3h 40' 46''
39 74  Peng, Yuan Tang 26 3h 40' 53''
48 73  Potočki, Viktor 20 3h 40' 53''
13  TJ Favorit Brno 11h 02' 32'' 128
26 182  Hampl, Petr 26 3h 40' 46''
47 185  Rotter, Michal 19 3h 40' 53''
55 183  Procházka, Michal 20 3h 40' 53''
14  D'Amico-UM Tools 11h 03' 19'' 136
3 54  Mosca, Jacopo 25 3h 39' 25''
66 55  Orocito, Franco 20 3h 41' 57''
67 53  Martinelli, Ivan 28 3h 41' 57''
15  Sport.Land Niederösterreich .. 11h 03' 22'' 128
31 44  Hammerschmid, Raphael 23 3h 40' 46''
34 46  Pajek, Luka 22 3h 40' 46''
63 41  Umhaller, Thomas 23 3h 41' 50''
16  Union Raiffeisen Radteam Tirol 11h 04' 03'' 163
43 103  Reiter, Daniel 27 3h 40' 53''
58 105  Bösch, Manuel 30 3h 41' 20''
62 104  Sprenger, Michael 24 3h 41' 50''
17  Veloclub Ratisbona 11h 12' 35'' 190
44 166  Böke, Dominic 28 3h 40' 53''
61 164  Herden, Benjamin 28 3h 41' 47''
85 165  Kaspera, Christoph 24 3h 49' 55''
18  ARBÖ Bundesteam 11h 20' 43'' 226
56 111  Fidler, Gerd 22 3h 40' 53''
83 115  Stockmeyer, Fabian 28 3h 49' 55''
87 112  Gaubitzer, Michael 35 3h 49' 55''
19  Epronex-BSS Oil Team 11h 29' 45'' 260
81 194  Solymosi, Márton 29 3h 49' 55''
89 193  Pályi, Csaba 28 3h 49' 55''
90 192  Kiss, Gergely 38 3h 49' 55''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 26  Steimle, Jannik 23  Team Vorarlberg Santic 11h 44' 40'' -
2 1  Rabitsch, Stefan 27  Team Felbermayr-Simplon .. 11h 44' 53'' + 00' 13'' -
3 143  Hoelgaard, Markus 24  Uno-X Norwegian Developm.. 11h 44' 58'' + 00' 18'' + 1
4 14  Salzmann, Jodok 24  Maloja-Pushbikers 11h 44' 59'' + 00' 19'' - 1
5 4  Krizek, Matthias 30  Team Felbermayr-Simplon .. 11h 45' 10'' + 00' 30'' -
6 146  Skaarseth, Anders 24  Uno-X Norwegian Developm.. 11h 47' 32'' + 02' 52'' + 1
7 61  Janssen, Adriaan 23  Monkey Town–à Bloc CT 11h 48' 00'' + 03' 20'' + 1
8 2  Bajc, Andi 30  Team Felbermayr-Simplon .. 11h 48' 07'' + 03' 27'' + 11
9 54  Mosca, Jacopo 25  D'Amico-UM Tools 11h 48' 08'' + 03' 28'' + 8
10 15  Schinnagel, Johannes 23  Maloja-Pushbikers 11h 48' 09'' + 03' 29'' + 1
11 174  Primožič, Jaka 20  KK Kranj 11h 48' 12'' + 03' 32'' + 13
12 131  Leemreize, Gijs 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 11h 48' 14'' + 03' 34'' + 14
13 93  Vermeulen, Moran 22  WSA KTM Graz 11h 48' 35'' + 03' 55'' + 29
14 16  Schlemmer, Lukas 24  Maloja-Pushbikers 11h 49' 09'' + 04' 29'' - 8
15 36  Rapp, Jonas 24  Hrinkow Advarics Cycleang 11h 49' 26'' + 04' 46'' - 6
16 201  Veber, Matić 22  KK Bled 11h 49' 32'' + 04' 52'' - 1
17 156  Weulink, Meindert 20  Wieler Ploeg Groot Amste.. 11h 49' 33'' + 04' 53'' - 1
18 182  Hampl, Petr 26  TJ Favorit Brno 11h 49' 35'' + 04' 55'' + 2
19 46  Pajek, Luka 22  Sport.Land Niederösterre.. 11h 49' 35'' + 04' 55'' + 2
20 62  Gaffurini, Nicola 29  Monkey Town–à Bloc CT 11h 49' 36'' + 04' 56'' + 5
21 172  Drinovec, Matej 27  KK Kranj 11h 49' 37'' + 04' 57'' + 6
22 24  Diaz, José 24  Team Vorarlberg Santic 11h 49' 37'' + 04' 57'' + 6
23 145  Kulset, Sindre 20  Uno-X Norwegian Developm.. 11h 49' 38'' + 04' 58'' + 6
24 73  Potočki, Viktor 20  Ljubljana-Gusto-Santic 11h 49' 38'' + 04' 58'' - 12
25 103  Reiter, Daniel 27  Union Raiffeisen Radteam.. 11h 49' 39'' + 04' 59'' - 11
26 65  Jong, Jeen de 23  Monkey Town–à Bloc CT 11h 49' 41'' + 05' 01'' - 8
27 152  Hoeks, Daan 19  Wieler Ploeg Groot Amste.. 11h 49' 42'' + 05' 02'' + 6
28 135  Johannink, Jelle 23  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 11h 49' 42'' + 05' 02'' + 6
29 25  Stüssi, Colin 26  Team Vorarlberg Santic 11h 49' 42'' + 05' 02'' - 7
30 21  Geismayr, Daniel 29  Team Vorarlberg Santic 11h 49' 42'' + 05' 02'' - 7
31 121  Agterberg, Kyle 20  Orange Babies-Invicta 11h 49' 44'' + 05' 04'' + 4
32 92  Pöll, Stefan 32  WSA KTM Graz 11h 49' 45'' + 05' 05'' - 2
33 63  Santoro, Antonio 29  Monkey Town–à Bloc CT 11h 49' 47'' + 05' 07'' - 2
34 111  Fidler, Gerd 22  ARBÖ Bundesteam 11h 49' 47'' + 05' 07'' - 2
35 31  Hrinkow, Dominik 30  Hrinkow Advarics Cycleang 11h 49' 52'' + 05' 12'' + 5
36 33  Eichinger, Daniel 23  Hrinkow Advarics Cycleang 11h 49' 54'' + 05' 14'' -
37 94  Messner, Martin 19  WSA KTM Graz 11h 49' 58'' + 05' 18'' + 1
38 183  Procházka, Michal 20  TJ Favorit Brno 11h 49' 58'' + 05' 18'' + 1
39 74  Peng, Yuan Tang 26  Ljubljana-Gusto-Santic 11h 50' 02'' + 05' 22'' + 2
40 76  Grošelj, Matic 23  Ljubljana-Gusto-Santic 11h 50' 06'' + 05' 26'' - 27
41 64  Molenaar, Alex 19  Monkey Town–à Bloc CT 11h 50' 20'' + 05' 40'' + 2
42 105  Bösch, Manuel 30  Union Raiffeisen Radteam.. 11h 50' 24'' + 05' 44'' - 5
43 81  Franz, Marcel 23  Heizomat Rad-Net.de 11h 50' 50'' + 06' 10'' + 2
44 44  Hammerschmid, Raphael 23  Sport.Land Niederösterre.. 11h 51' 15'' + 06' 35'' + 3
45 166  Böke, Dominic 28  Veloclub Ratisbona 11h 51' 22'' + 06' 42'' + 1
46 23  Kuen, Maximilian 27  Team Vorarlberg Santic 11h 51' 49'' + 07' 09'' + 3
47 122  Heijden, Maik van der 22  Orange Babies-Invicta 11h 52' 00'' + 07' 20'' + 3
48 5  Lehner, Daniel 25  Team Felbermayr-Simplon .. 11h 52' 47'' + 08' 07'' -
49 151  Broex, Victor 19  Wieler Ploeg Groot Amste.. 11h 53' 04'' + 08' 24'' + 2
50 175  Čemažar, Nik 19  KK Kranj 11h 53' 33'' + 08' 53'' + 2
51 66  Oostra, Folkert 29  Monkey Town–à Bloc CT 11h 53' 52'' + 09' 12'' + 3
52 155  Ruijmgaard, Yentl 21  Wieler Ploeg Groot Amste.. 11h 54' 09'' + 09' 29'' + 3
53 6  Mangertseder, Matthias 20  Team Felbermayr-Simplon .. 11h 55' 36'' + 10' 56'' -
54 53  Martinelli, Ivan 28  D'Amico-UM Tools 11h 56' 28'' + 11' 48'' + 2
55 55  Orocito, Franco 20  D'Amico-UM Tools 11h 58' 27'' + 13' 47'' + 2
56 132  Bloem, Joren 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 11h 58' 39'' + 13' 59'' - 46
57 194  Solymosi, Márton 29  Epronex-BSS Oil Team 11h 59' 47'' + 15' 07'' - 13
58 72  Hill, Ben 29  Ljubljana-Gusto-Santic 12h 00' 01'' + 15' 21'' + 1
59 41  Umhaller, Thomas 23  Sport.Land Niederösterre.. 12h 00' 04'' + 15' 24'' - 1
60 202  Repše, Uroš 25  KK Bled 12h 00' 44'' + 16' 04'' + 4
61 82  Treubel, Pascal 22  Heizomat Rad-Net.de 12h 01' 04'' + 16' 24'' + 5
62 104  Sprenger, Michael 24  Union Raiffeisen Radteam.. 12h 01' 35'' + 16' 55'' -
63 185  Rotter, Michal 19  TJ Favorit Brno 12h 02' 19'' + 17' 39'' + 6
64 34  Freiberger, Markus 23  Hrinkow Advarics Cycleang 12h 02' 44'' + 18' 04'' + 1
65 101  Thanner, Stefan 27  Union Raiffeisen Radteam.. 12h 03' 20'' + 18' 40'' + 2
66 134  Gademan, Sam 18  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 12h 07' 12'' + 22' 32'' + 5
67 142  Kulset, Kristian 23  Uno-X Norwegian Developm.. 12h 07' 27'' + 22' 47'' + 10
75  Amezawa, Takeaki 24  Ljubljana-Gusto-Santic 12h 07' 44'' + 23' 04'' -
69 45  Gruber, Julian 21  Sport.Land Niederösterre.. 12h 08' 14'' + 23' 34'' + 7
70 12  Kolb, Stefan 22  Maloja-Pushbikers 12h 08' 24'' + 23' 44'' + 5
71 124  Artz, Bart 19  Orange Babies-Invicta 12h 08' 42'' + 24' 02'' + 9
72 22  Orrico, Davide 29  Team Vorarlberg Santic 12h 08' 46'' + 24' 06'' -
73 123  Godrie, Stan 26  Orange Babies-Invicta 12h 09' 39'' + 24' 59'' - 12
74 3  Koller, Jan 21  Team Felbermayr-Simplon .. 12h 09' 42'' + 25' 02'' - 11
75 144  Træen, Torstein 23  Uno-X Norwegian Developm.. 12h 10' 43'' + 26' 03'' + 6
76 52  Kustadinchev, Roman 23  D'Amico-UM Tools 12h 11' 25'' + 26' 45'' - 6
77 35  Graf, Andreas 33  Hrinkow Advarics Cycleang 12h 13' 19'' + 28' 39'' + 5
78 176  Lakota, Luka 20  KK Kranj 12h 13' 33'' + 28' 53'' + 5
79 164  Herden, Benjamin 28  Veloclub Ratisbona 12h 14' 38'' + 29' 58'' + 5
80 13  Ritzinger, Felix 22  Maloja-Pushbikers 12h 15' 27'' + 30' 47'' - 6
81 112  Gaubitzer, Michael 35  ARBÖ Bundesteam 12h 16' 07'' + 31' 27'' - 3
82 51  Burchio, Federico 23  D'Amico-UM Tools 12h 22' 34'' + 37' 54'' + 6
83 173  Kvasina, Filip 20  KK Kranj 12h 22' 46'' + 38' 06'' + 2
84 125  Gevers, Robbie 26  Orange Babies-Invicta 12h 22' 49'' + 38' 09'' + 2
85 115  Stockmeyer, Fabian 28  ARBÖ Bundesteam 12h 22' 54'' + 38' 14'' + 2
86 171  Čotar, Luka 23  KK Kranj 12h 24' 24'' + 39' 44'' - 7
87 153  Kerckhaert, Jochem 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. 12h 36' 06'' + 51' 26'' + 2
88 192  Kiss, Gergely 38  Epronex-BSS Oil Team 12h 36' 24'' + 51' 44'' + 3
89 193  Pályi, Csaba 28  Epronex-BSS Oil Team 12h 36' 26'' + 51' 46'' + 3
90 165  Kaspera, Christoph 24  Veloclub Ratisbona 12h 38' 45'' + 54' 05'' + 3
91 186  Kmínek, Vojtěch 18  TJ Favorit Brno 12h 38' 46'' + 54' 06'' + 3
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 146  Skaarseth, Anders 24  Uno-X Norwegian Developm.. 44 pts + 2
2 26  Steimle, Jannik 23  Team Vorarlberg Santic 36 pts -8 pts - 1
3 64  Molenaar, Alex 19  Monkey Town–à Bloc CT 20 pts -24 pts - 1
4 16  Schlemmer, Lukas 24  Maloja-Pushbikers 19 pts -25 pts -
5 1  Rabitsch, Stefan 27  Team Felbermayr-Simplon .. 17 pts -27 pts -
6 143  Hoelgaard, Markus 24  Uno-X Norwegian Developm.. 16 pts -28 pts -
7 2  Bajc, Andi 30  Team Felbermayr-Simplon .. 16 pts -28 pts + 7
8 61  Janssen, Adriaan 23  Monkey Town–à Bloc CT 14 pts -30 pts - 1
9 54  Mosca, Jacopo 25  D'Amico-UM Tools 11 pts -33 pts
10 174  Primožič, Jaka 20  KK Kranj 11 pts -33 pts + 5
11 14  Salzmann, Jodok 24  Maloja-Pushbikers 9 pts -35 pts - 3
12 4  Krizek, Matthias 30  Team Felbermayr-Simplon .. 8 pts -36 pts - 3
13 36  Rapp, Jonas 24  Hrinkow Advarics Cycleang 7 pts -37 pts - 3
14 15  Schinnagel, Johannes 23  Maloja-Pushbikers 6 pts -38 pts
15 131  Leemreize, Gijs 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 5 pts -39 pts
16 65  Jong, Jeen de 23  Monkey Town–à Bloc CT 4 pts -40 pts - 5
17 6  Mangertseder, Matthias 20  Team Felbermayr-Simplon .. 4 pts -40 pts
18 93  Vermeulen, Moran 22  WSA KTM Graz 2 pts -42 pts - 2
19 155  Ruijmgaard, Yentl 21  Wieler Ploeg Groot Amste.. 2 pts -42 pts
20 132  Bloem, Joren 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 2 pts -42 pts - 8
21 72  Hill, Ben 29  Ljubljana-Gusto-Santic 2 pts -42 pts - 8
22 81  Franz, Marcel 23  Heizomat Rad-Net.de 1 pts -43 pts - 5
23 66  Oostra, Folkert 29  Monkey Town–à Bloc CT 1 pts -43 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 144  Træen, Torstein 23  Uno-X Norwegian Developm.. 28 pts -
2 66  Oostra, Folkert 29  Monkey Town–à Bloc CT 23 pts -5 pts + 3
3 143  Hoelgaard, Markus 24  Uno-X Norwegian Developm.. 20 pts -8 pts - 1
4 4  Krizek, Matthias 30  Team Felbermayr-Simplon .. 18 pts -10 pts - 1
5 142  Kulset, Kristian 23  Uno-X Norwegian Developm.. 12 pts -16 pts - 1
6 72  Hill, Ben 29  Ljubljana-Gusto-Santic 8 pts -20 pts -
7 155  Ruijmgaard, Yentl 21  Wieler Ploeg Groot Amste.. 7 pts -21 pts
8 146  Skaarseth, Anders 24  Uno-X Norwegian Developm.. 6 pts -22 pts
9 36  Rapp, Jonas 24  Hrinkow Advarics Cycleang 6 pts -22 pts - 2
10 14  Salzmann, Jodok 24  Maloja-Pushbikers 6 pts -22 pts - 2
11 65  Jong, Jeen de 23  Monkey Town–à Bloc CT 6 pts -22 pts - 2
12 34  Freiberger, Markus 23  Hrinkow Advarics Cycleang 6 pts -22 pts + 1
13 12  Kolb, Stefan 22  Maloja-Pushbikers 6 pts -22 pts
14 6  Mangertseder, Matthias 20  Team Felbermayr-Simplon .. 5 pts -23 pts
15 64  Molenaar, Alex 19  Monkey Town–à Bloc CT 4 pts -24 pts - 5
16 26  Steimle, Jannik 23  Team Vorarlberg Santic 3 pts -25 pts - 5
17 15  Schinnagel, Johannes 23  Maloja-Pushbikers 2 pts -26 pts
18 25  Stüssi, Colin 26  Team Vorarlberg Santic 2 pts -26 pts - 6
19 82  Treubel, Pascal 22  Heizomat Rad-Net.de 2 pts -26 pts
20 35  Graf, Andreas 33  Hrinkow Advarics Cycleang 2 pts -26 pts - 5
21 13  Ritzinger, Felix 22  Maloja-Pushbikers 2 pts -26 pts - 7
22 61  Janssen, Adriaan 23  Monkey Town–à Bloc CT 1 pts -27 pts - 6
23 2  Bajc, Andi 30  Team Felbermayr-Simplon .. 1 pts -27 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 174  Primožič, Jaka 20  KK Kranj 11h 48' 12'' + 3
2 131  Leemreize, Gijs 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 11h 48' 14'' + 00' 02'' + 3
3 93  Vermeulen, Moran 22  WSA KTM Graz 11h 48' 35'' + 00' 23'' + 8
4 156  Weulink, Meindert 20  Wieler Ploeg Groot Amste.. 11h 49' 33'' + 01' 21'' - 1
5 145  Kulset, Sindre 20  Uno-X Norwegian Developm.. 11h 49' 38'' + 01' 26'' + 1
6 73  Potočki, Viktor 20  Ljubljana-Gusto-Santic 11h 49' 38'' + 01' 26'' - 4
7 152  Hoeks, Daan 19  Wieler Ploeg Groot Amste.. 11h 49' 42'' + 01' 30'' -
8 121  Agterberg, Kyle 20  Orange Babies-Invicta 11h 49' 44'' + 01' 32'' -
9 94  Messner, Martin 19  WSA KTM Graz 11h 49' 58'' + 01' 46'' -
10 183  Procházka, Michal 20  TJ Favorit Brno 11h 49' 58'' + 01' 46'' -
11 64  Molenaar, Alex 19  Monkey Town–à Bloc CT 11h 50' 20'' + 02' 08'' + 1
12 122  Heijden, Maik van der 22  Orange Babies-Invicta 11h 52' 00'' + 03' 48'' + 1
13 151  Broex, Victor 19  Wieler Ploeg Groot Amste.. 11h 53' 04'' + 04' 52'' + 1
14 175  Čemažar, Nik 19  KK Kranj 11h 53' 33'' + 05' 21'' + 1
15 155  Ruijmgaard, Yentl 21  Wieler Ploeg Groot Amste.. 11h 54' 09'' + 05' 57'' + 2
16 6  Mangertseder, Matthias 20  Team Felbermayr-Simplon .. 11h 55' 36'' + 07' 24'' -
17 55  Orocito, Franco 20  D'Amico-UM Tools 11h 58' 27'' + 10' 15'' + 1
18 132  Bloem, Joren 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 11h 58' 39'' + 10' 27'' - 17
19 82  Treubel, Pascal 22  Heizomat Rad-Net.de 12h 01' 04'' + 12' 52'' + 1
20 185  Rotter, Michal 19  TJ Favorit Brno 12h 02' 19'' + 14' 07'' + 1
21 134  Gademan, Sam 18  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 12h 07' 12'' + 19' 00'' + 1
22 45  Gruber, Julian 21  Sport.Land Niederösterre.. 12h 08' 14'' + 20' 02'' + 3
23 12  Kolb, Stefan 22  Maloja-Pushbikers 12h 08' 24'' + 20' 12'' + 1
24 124  Artz, Bart 19  Orange Babies-Invicta 12h 08' 42'' + 20' 30'' + 2
25 3  Koller, Jan 21  Team Felbermayr-Simplon .. 12h 09' 42'' + 21' 30'' - 6
26 176  Lakota, Luka 20  KK Kranj 12h 13' 33'' + 25' 21'' + 1
27 173  Kvasina, Filip 20  KK Kranj 12h 22' 46'' + 34' 34'' + 1
28 153  Kerckhaert, Jochem 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. 12h 36' 06'' + 47' 54'' + 1
29 186  Kmínek, Vojtěch 18  TJ Favorit Brno 12h 38' 46'' + 50' 34'' + 1
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media