České Velenice - Jindřichův Hradec (185.7 km)

Route

 12 September 2021
 Profile  Flat stage
 Start  České Velenice
 Finish  Jindřichův Hradec
 Distance  185.7 km  (115.4 mi)
 Speed  43.222 km/h  (26.857 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 4
 De Lie, Arnaud (LTS) 11h 34' 41''
 De Lie, Arnaud (LTS) 83 points
 Stüssi, Colin (VBG) 24 points
 De Lie, Arnaud (LTS) 11h 34' 41''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 13  Cima, Damiano 27  Gazprom - RusVelo 4h 17' 47'' 3 4 - -
2 1  De Lie, Arnaud 19  Lotto - Soudal U23 + 00' 00'' 1 1 - 1
3 42  Pelegrí, Óscar 27  Electro Hiper Europa + 00' 00'' 5 6 - -
4 63  Stosz, Patryk 27  Voster ATS Team + 00' 00'' 4 2 - -
5 58  Babor, Daniel 21  Tufo - Pardus Prostějov + 00' 00'' 78 12 - 33
6 78  Bárta, Tomáš 22  Topforex - ATT Investmen.. + 00' 00'' 8 7 - 4
7 22  Meer, Nick van der va.. 28  VolkerWessels Cycling Team + 00' 00'' 2 3 - -
8 5  Fretin, Milan 20  Lotto - Soudal U23 + 00' 00'' 6 5 - 2
9 62  Janiszewski, Sylwester 33  Voster ATS Team + 00' 00'' 21 11 - -
10 24  Tulner, Rens 23  VolkerWessels Cycling Team + 00' 00'' 11 19 - -
11 120  Larsen, Mathias 22  Restaurant Suri - Carl Ras + 00' 00'' 36 17 - 14
12 12  Kuen, Maximilian 29  Team Vorarlberg + 00' 00'' 26 25 - -
13 112  Heming, Miká 21  Maloja Pushbikers + 00' 00'' 17 15 - 9
14 37  Armstrong, Thomas 27  Electro Hiper Europa + 00' 00'' 22 32 - -
15 108  Beadle, Hamish 23  Team Novo Nordisk Develo.. + 00' 00'' 58 38 - -
16 45  Thurau, Sven 24  Team Dauner|Akkon + 00' 00'' 61 20 - -
17 83  Neuman, Dominik 25  Elkov - Kasper + 00' 00'' 34 8 - -
18 93  Jobber, James 27  Kuwait Pro Cycling Team + 00' 00'' 60 - - -
19 113  Wollenberg, Tim 21  Maloja Pushbikers + 00' 00'' 68 27 - 27
20 55  Gruber, Pavel 25  Tufo - Pardus Prostějov + 00' 00'' 42 37 - -
21 61  Franczak, Paweł 29  Voster ATS Team + 00' 00'' 24 - - -
22 25  Rózsa, Balázs 25  Epronex - Gesu Bikewear .. + 00' 00'' 43 - 16 -
23 38  Ballesteros, Miguel 25  Electro Hiper Europa + 00' 00'' 23 - - -
24 79  Schlegel, Michal 26  Elkov - Kasper + 00' 00'' 38 - 21 -
25 80  Zahálka, Matěj 27  Elkov - Kasper + 00' 00'' 28 35 19 -
26 21  Sintmaartensdijk, Roe.. 20  VolkerWessels Cycling Team + 00' 00'' 64 - - 25
27 76  Fiala, Petr 26  Topforex - ATT Investmen.. + 00' 00'' 16 10 10 -
28 73  Petruš, Jiří 25  Topforex - ATT Investmen.. + 00' 00'' 20 - - -
29 6  Van Boven, Luca 21  Lotto - Soudal U23 + 00' 00'' 9 24 14 5
30 69  Wallin, Rasmus 25  Team CO:PLAY-Giant + 00' 00'' 27 - 15 -
31 84  Otruba, Jakub 23  Elkov - Kasper + 00' 00'' 15 13 8 -
32 77  Tyrpekl, Karel 22  Topforex - ATT Investmen.. + 00' 00'' 62 - - 24
33 88  Procházka, Michal 22  TJ Favorit Brno + 00' 00'' 47 - - 19
34 48  Duckert, Roman 19  Team Dauner|Akkon + 00' 00'' 45 - - 17
35 19  Jong, Timo de de 22  VolkerWessels Cycling Team + 00' 00'' 10 14 - 6
36 31  Haberman, Richard 22  AC Sparta Praha + 00' 00'' 35 23 - 13
37 7  Guérin, Alexis 29  Team Vorarlberg + 00' 00'' 33 - 20 -
38 56  Řeha, Filip 20  Tufo - Pardus Prostějov + 00' 00'' 49 - - 21
39 65  Rekita, Szymon 27  Voster ATS Team + 00' 00'' 12 22 5 -
40 74  Klabouch, Petr 22  Topforex - ATT Investmen.. + 00' 00'' 7 18 6 3
41 110  Davis, Corey 28  Maloja Pushbikers + 00' 00'' 18 - - -
42 105  Ridolfo, Filippo 19  Team Novo Nordisk Develo.. + 00' 00'' 14 31 - 8
43 16  Boev, Igor 31  Gazprom - RusVelo + 00' 00'' 25 - - -
44 4  Slock, Liam 20  Lotto - Soudal U23 + 00' 00'' 13 33 12 7
45 67  Henneberg, Magnus 20  Team CO:PLAY-Giant + 00' 00'' 31 - 3 12
46 15  Lunder, Eirik 22  Gazprom - RusVelo + 00' 00'' 19 34 - 10
47 8  Meiler, Lukas 26  Team Vorarlberg + 00' 00'' 29 - 2 -
48 43  Messerschmidt, Jonas 20  Team Dauner|Akkon + 00' 00'' 40 - - 16
49 26  Solymosi, Márton 31  Epronex - Gesu Bikewear .. + 00' 00'' 44 - - -
50 47  Raßmann, Frederik 21  Team Dauner|Akkon + 00' 00'' 37 - - 15
51 66  Cieślik, Paweł 35  Voster ATS Team + 00' 00'' 32 - - -
52 49  Riman, Jakub 20  Výběr Čech + 00' 00'' 48 - - 20
53 33  Schuran, Michal 25  AC Sparta Praha + 00' 00'' 39 - - -
54 44  Gathemann, Albert 19  Team Dauner|Akkon + 00' 00'' 30 36 13 11
55 35  Brnak, Jan 24  AC Sparta Praha + 00' 00'' 41 - - -
56 23  Wolffenbuttel, Nils 25  VolkerWessels Cycling Team + 00' 00'' 71 - - -
57 50  Modlitba, Vojtěch 24  Výběr Čech + 00' 21'' 50 - 17 -
58 71  Lond, Daniel 19  Team CO:PLAY-Giant + 00' 27'' 72 - - 29
59 75  Jakoubek, Tomáš 21  Topforex - ATT Investmen.. + 00' 27'' 51 - - 22
60 40  Jurado, Marcos 30  Electro Hiper Europa + 00' 39'' 52 30 11 -
61 11  Meiler, Martin 23  Team Vorarlberg + 00' 39'' 53 - - -
62 20  Eising, Tijmen 30  VolkerWessels Cycling Team + 00' 51'' 79 28 - -
63 2  Debruyne, Ramses 19  Lotto - Soudal U23 + 00' 51'' 54 - 18 23
64 32  Ryba, Jan 26  AC Sparta Praha + 00' 57'' 81 21 4 -
65 97  Gladysh, Roman 25  Ukraine + 00' 57'' 63 - - -
66 86  Čekal, Josef 19  TJ Favorit Brno + 00' 00'' 46 29 - 18
67 17  Kuzmin, Anton 24  Gazprom - RusVelo + 01' 19'' 55 - 7 -
68 64  Grabis, Mateusz 27  Voster ATS Team + 01' 31'' 56 26 9 -
69 103  Dunnewind, Jan 23  Team Novo Nordisk Develo.. + 01' 46'' 74 - - -
70 18  Kuznetsov, Vyatcheslav 32  Gazprom - RusVelo + 02' 01'' 65 - - -
71 10  Fortin, Filippo 32  Team Vorarlberg + 02' 05'' 57 16 - -
72 109  Bichlmann, Daniel 33  Maloja Pushbikers + 02' 12'' 77 - - -
73 3  Van Ryckeghem, Lars 18  Lotto - Soudal U23 + 03' 00'' 76 - - 32
74 14  Dversnes, Fredrik 24  Gazprom - RusVelo + 03' 21'' 59 - 22 -
75 85  Hampl, Petr 28  TJ Favorit Brno + 05' 36'' 85 - - -
76 111  Taebling, Paul 21  Maloja Pushbikers + 06' 32'' 67 - - 26
77 41  Sanò, Simone 23  Electro Hiper Europa + 06' 41'' 69 - - -
78 9  Stüssi, Colin 28  Team Vorarlberg + 07' 08'' 83 9 1 -
79 34  Horák, Dominik 20  AC Sparta Praha + 08' 13'' 87 - - 35
80 126  Musialik, Jakub 19  Warmia Mazury + 08' 13'' 75 - - 31
81 51  Petr, Ondřej 24  Výběr Čech + 08' 13'' 88 - - -
82 94  Alajmi, Abdulhadi 26  Kuwait Pro Cycling Team + 08' 13'' 82 - - -
83 99  Smetaniuk, Oleksander 19  Ukraine + 08' 13'' 84 - - 34
84 125  Osko, Milosz 18  Warmia Mazury + 08' 13'' 70 - - 28
85 36  Volf, Martin 19  AC Sparta Praha + 08' 13'' 73 - - 30
86 28  Gönczy, Gergő 25  Epronex - Gesu Bikewear .. + 08' 13'' 80 - - -
87 90  Křenek, Adam 20  TJ Favorit Brno + 08' 20'' 89 - - 36
88 117  Lindquist, Christian 24  Restaurant Suri - Carl Ras + 09' 35'' 66 - - -
89 72  Øritsland, Mikkel 26  Team CO:PLAY-Giant + 15' 01'' 86 - - -
DNF 29  Istlstekker, Zsolt 23  Epronex - Gesu Bikewear ..
DNF 39  Kovács, Dávid 24  Electro Hiper Europa
DNF 46  Greenberg, Cory 33  Team Dauner|Akkon
DNF 54  Malík, Michal 32  Výběr Čech
DNF 57  Holec, Richard 22  Tufo - Pardus Prostějov
DNF 87  Kopelent, David 19  TJ Favorit Brno
DNF 89  Kmínek, Vojtěch 21  TJ Favorit Brno
DNF 91  Weaver, Rolly 30  Kuwait Pro Cycling Team
DNF 92  Tzortzakis, Polychronis 32  Kuwait Pro Cycling Team
DNF 96  Tigrine, Mehdi 34  Kuwait Pro Cycling Team
DNF 100  Pokoyovyi, Nazar 20  Ukraine
DNF 101  Nizelskiy, Andriy 18  Ukraine
DNF 104  Kotulski, Przemyslaw 21  Team Novo Nordisk Develo..
DNF 106  Šňupárek, Vaclav 26  Team Novo Nordisk Develo..
DNF 114  Schlachter, Franz 20  Maloja Pushbikers
DNF 115  Bluhm, Oscar 19  Restaurant Suri - Carl Ras
DNF 124  Nocen, Maciej 20  Warmia Mazury
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Voster ATS Team 12h 53' 21'' 34
4 63  Stosz, Patryk 27 4h 17' 47''
9 62  Janiszewski, Sylwester 33 4h 17' 47''
21 61  Franczak, Paweł 29 4h 17' 47''
2  Lotto - Soudal U23 12h 53' 21'' 39
2 1  De Lie, Arnaud 19 4h 17' 47''
8 5  Fretin, Milan 20 4h 17' 47''
29 6  Van Boven, Luca 21 4h 17' 47''
3  Electro Hiper Europa 12h 53' 21'' 40
3 42  Pelegrí, Óscar 27 4h 17' 47''
14 37  Armstrong, Thomas 27 4h 17' 47''
23 38  Ballesteros, Miguel 25 4h 17' 47''
4  VolkerWessels Cycling Team 12h 53' 21'' 43
7 22  Meer, Nick van der 28 4h 17' 47''
10 24  Tulner, Rens 23 4h 17' 47''
26 21  Sintmaartensdijk, Roe.. 20 4h 17' 47''
5  Topforex - ATT Investments P.. 12h 53' 21'' 61
6 78  Bárta, Tomáš 22 4h 17' 47''
27 76  Fiala, Petr 26 4h 17' 47''
28 73  Petruš, Jiří 25 4h 17' 47''
6  Tufo - Pardus Prostějov 12h 53' 21'' 63
5 58  Babor, Daniel 21 4h 17' 47''
20 55  Gruber, Pavel 25 4h 17' 47''
38 56  Řeha, Filip 20 4h 17' 47''
7  Elkov - Kasper 12h 53' 21'' 66
17 83  Neuman, Dominik 25 4h 17' 47''
24 79  Schlegel, Michal 26 4h 17' 47''
25 80  Zahálka, Matěj 27 4h 17' 47''
8  Maloja Pushbikers 12h 53' 21'' 73
13 112  Heming, Miká 21 4h 17' 47''
19 113  Wollenberg, Tim 21 4h 17' 47''
41 110  Davis, Corey 28 4h 17' 47''
9  Gazprom - RusVelo 12h 53' 21'' 90
1 13  Cima, Damiano 27 4h 17' 47''
43 16  Boev, Igor 31 4h 17' 47''
46 15  Lunder, Eirik 22 4h 17' 47''
10  Team Vorarlberg 12h 53' 21'' 96
12 12  Kuen, Maximilian 29 4h 17' 47''
37 7  Guérin, Alexis 29 4h 17' 47''
47 8  Meiler, Lukas 26 4h 17' 47''
11  Team Dauner|Akkon 12h 53' 21'' 98
16 45  Thurau, Sven 24 4h 17' 47''
34 48  Duckert, Roman 19 4h 17' 47''
48 43  Messerschmidt, Jonas 20 4h 17' 47''
12  AC Sparta Praha 12h 53' 21'' 144
36 31  Haberman, Richard 22 4h 17' 47''
53 33  Schuran, Michal 25 4h 17' 47''
55 35  Brnak, Jan 24 4h 17' 47''
13  Team CO:PLAY-Giant 12h 53' 48'' 133
30 69  Wallin, Rasmus 25 4h 17' 47''
45 67  Henneberg, Magnus 20 4h 17' 47''
58 71  Lond, Daniel 19 4h 18' 14''
14  Team Novo Nordisk Development 12h 55' 07'' 126
15 108  Beadle, Hamish 23 4h 17' 47''
42 105  Ridolfo, Filippo 19 4h 17' 47''
69 103  Dunnewind, Jan 23 4h 19' 33''
15  TJ Favorit Brno 12h 58' 57'' 174
33 88  Procházka, Michal 22 4h 17' 47''
66 86  Čekal, Josef 19 4h 17' 47''
75 85  Hampl, Petr 28 4h 23' 23''
16  Epronex - Gesu Bikewear Cycl.. 13h 01' 34'' 157
22 25  Rózsa, Balázs 25 4h 17' 47''
49 26  Solymosi, Márton 31 4h 17' 47''
86 28  Gönczy, Gergő 25 4h 26' 00''
17  Výběr Čech 13h 01' 55'' 190
52 49  Riman, Jakub 20 4h 17' 47''
57 50  Modlitba, Vojtěch 24 4h 18' 08''
81 51  Petr, Ondřej 24 4h 26' 00''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 1  De Lie, Arnaud 19  Lotto - Soudal U23 11h 34' 41'' -
2 22  Meer, Nick van der 28  VolkerWessels Cycling Team 11h 34' 54'' + 00' 13'' -
3 13  Cima, Damiano 27  Gazprom - RusVelo 11h 35' 00'' + 00' 19'' + 13
4 63  Stosz, Patryk 27  Voster ATS Team 11h 35' 02'' + 00' 21'' - 1
5 42  Pelegrí, Óscar 27  Electro Hiper Europa 11h 35' 03'' + 00' 22'' + 3
6 5  Fretin, Milan 20  Lotto - Soudal U23 11h 35' 04'' + 00' 23'' - 2
7 74  Klabouch, Petr 22  Topforex - ATT Investmen.. 11h 35' 05'' + 00' 24'' + 13
8 78  Bárta, Tomáš 22  Topforex - ATT Investmen.. 11h 35' 06'' + 00' 25'' - 3
9 6  Van Boven, Luca 21  Lotto - Soudal U23 11h 35' 06'' + 00' 25'' - 3
10 19  Jong, Timo de 22  VolkerWessels Cycling Team 11h 35' 07'' + 00' 26'' - 3
11 24  Tulner, Rens 23  VolkerWessels Cycling Team 11h 35' 07'' + 00' 26'' - 2
12 65  Rekita, Szymon 27  Voster ATS Team 11h 35' 08'' + 00' 27'' + 17
13 4  Slock, Liam 20  Lotto - Soudal U23 11h 35' 08'' + 00' 27'' - 3
14 105  Ridolfo, Filippo 19  Team Novo Nordisk Develo.. 11h 35' 09'' + 00' 28'' - 3
15 84  Otruba, Jakub 23  Elkov - Kasper 11h 35' 09'' + 00' 28'' - 2
16 76  Fiala, Petr 26  Topforex - ATT Investmen.. 11h 35' 10'' + 00' 29'' - 1
17 112  Heming, Miká 21  Maloja Pushbikers 11h 35' 10'' + 00' 29'' -
18 110  Davis, Corey 28  Maloja Pushbikers 11h 35' 10'' + 00' 29'' -
19 15  Lunder, Eirik 22  Gazprom - RusVelo 11h 35' 10'' + 00' 29'' -
20 73  Petruš, Jiří 25  Topforex - ATT Investmen.. 11h 35' 10'' + 00' 29'' + 1
21 62  Janiszewski, Sylwester 33  Voster ATS Team 11h 35' 11'' + 00' 30'' + 1
22 37  Armstrong, Thomas 27  Electro Hiper Europa 11h 35' 11'' + 00' 30'' + 2
23 38  Ballesteros, Miguel 25  Electro Hiper Europa 11h 35' 11'' + 00' 30'' -
24 61  Franczak, Paweł 29  Voster ATS Team 11h 35' 11'' + 00' 30'' + 4
25 16  Boev, Igor 31  Gazprom - RusVelo 11h 35' 11'' + 00' 30'' -
26 12  Kuen, Maximilian 29  Team Vorarlberg 11h 35' 11'' + 00' 30'' + 6
27 69  Wallin, Rasmus 25  Team CO:PLAY-Giant 11h 35' 11'' + 00' 30'' + 3
28 80  Zahálka, Matěj 27  Elkov - Kasper 11h 35' 11'' + 00' 30'' + 15
29 8  Meiler, Lukas 26  Team Vorarlberg 11h 35' 11'' + 00' 30'' - 2
30 44  Gathemann, Albert 19  Team Dauner|Akkon 11h 35' 11'' + 00' 30'' + 1
31 67  Henneberg, Magnus 20  Team CO:PLAY-Giant 11h 35' 11'' + 00' 30'' + 2
32 66  Cieślik, Paweł 35  Voster ATS Team 11h 35' 11'' + 00' 30'' + 2
33 7  Guérin, Alexis 29  Team Vorarlberg 11h 35' 11'' + 00' 30'' + 3
34 83  Neuman, Dominik 25  Elkov - Kasper 11h 35' 12'' + 00' 31'' + 3
35 31  Haberman, Richard 22  AC Sparta Praha 11h 35' 12'' + 00' 31'' + 3
36 120  Larsen, Mathias 22  Restaurant Suri - Carl Ras 11h 35' 12'' + 00' 31'' + 6
37 47  Raßmann, Frederik 21  Team Dauner|Akkon 11h 35' 12'' + 00' 31'' + 2
38 79  Schlegel, Michal 26  Elkov - Kasper 11h 35' 12'' + 00' 31'' + 3
39 33  Schuran, Michal 25  AC Sparta Praha 11h 35' 12'' + 00' 31'' + 1
40 43  Messerschmidt, Jonas 20  Team Dauner|Akkon 11h 35' 12'' + 00' 31'' + 4
41 35  Brnak, Jan 24  AC Sparta Praha 11h 35' 12'' + 00' 31'' + 5
42 55  Gruber, Pavel 25  Tufo - Pardus Prostějov 11h 35' 13'' + 00' 32'' + 5
43 25  Rózsa, Balázs 25  Epronex - Gesu Bikewear .. 11h 35' 13'' + 00' 32'' + 5
44 26  Solymosi, Márton 31  Epronex - Gesu Bikewear .. 11h 35' 13'' + 00' 32'' + 5
45 48  Duckert, Roman 19  Team Dauner|Akkon 11h 35' 15'' + 00' 34'' + 7
46 86  Čekal, Josef 19  TJ Favorit Brno 11h 35' 15'' + 00' 34'' + 5
47 88  Procházka, Michal 22  TJ Favorit Brno 11h 35' 15'' + 00' 34'' + 6
48 49  Riman, Jakub 20  Výběr Čech 11h 35' 16'' + 00' 35'' + 6
49 56  Řeha, Filip 20  Tufo - Pardus Prostějov 11h 35' 17'' + 00' 36'' + 7
50 50  Modlitba, Vojtěch 24  Výběr Čech 11h 35' 37'' + 00' 56'' + 5
51 75  Jakoubek, Tomáš 21  Topforex - ATT Investmen.. 11h 35' 40'' + 00' 59'' - 1
52 40  Jurado, Marcos 30  Electro Hiper Europa 11h 35' 48'' + 01' 07'' - 40
53 11  Meiler, Martin 23  Team Vorarlberg 11h 35' 56'' + 01' 15'' + 4
54 2  Debruyne, Ramses 19  Lotto - Soudal U23 11h 36' 00'' + 01' 19'' - 40
55 17  Kuzmin, Anton 24  Gazprom - RusVelo 11h 36' 36'' + 01' 55'' + 3
56 64  Grabis, Mateusz 27  Voster ATS Team 11h 36' 50'' + 02' 09'' + 3
57 10  Fortin, Filippo 32  Team Vorarlberg 11h 37' 16'' + 02' 35'' - 31
58 108  Beadle, Hamish 23  Team Novo Nordisk Develo.. 11h 38' 23'' + 03' 42'' + 2
59 14  Dversnes, Fredrik 24  Gazprom - RusVelo 11h 38' 32'' + 03' 51'' - 24
60 93  Jobber, James 27  Kuwait Pro Cycling Team 11h 38' 54'' + 04' 13'' + 2
61 45  Thurau, Sven 24  Team Dauner|Akkon 11h 38' 56'' + 04' 15'' + 3
62 77  Tyrpekl, Karel 22  Topforex - ATT Investmen.. 11h 38' 56'' + 04' 15'' + 3
63 97  Gladysh, Roman 25  Ukraine 11h 39' 53'' + 05' 12'' + 3
64 21  Sintmaartensdijk, Roel van 20  VolkerWessels Cycling Team 11h 40' 27'' + 05' 46'' + 4
65 18  Kuznetsov, Vyatcheslav 32  Gazprom - RusVelo 11h 40' 32'' + 05' 51'' - 4
66 117  Lindquist, Christian 24  Restaurant Suri - Carl Ras 11h 44' 47'' + 10' 06'' - 21
67 111  Taebling, Paul 21  Maloja Pushbikers 11h 45' 27'' + 10' 46'' - 4
68 113  Wollenberg, Tim 21  Maloja Pushbikers 11h 47' 07'' + 12' 26'' + 8
69 41  Sanò, Simone 23  Electro Hiper Europa 11h 47' 08'' + 12' 27'' -
70 125  Osko, Milosz 18  Warmia Mazury 11h 47' 13'' + 12' 32'' - 3
71 23  Wolffenbuttel, Nils 25  VolkerWessels Cycling Team 11h 47' 58'' + 13' 17'' + 12
72 71  Lond, Daniel 19  Team CO:PLAY-Giant 11h 48' 04'' + 13' 23'' + 7
73 36  Volf, Martin 19  AC Sparta Praha 11h 48' 55'' + 14' 14'' - 3
74 103  Dunnewind, Jan 23  Team Novo Nordisk Develo.. 11h 48' 58'' + 14' 17'' + 3
75 126  Musialik, Jakub 19  Warmia Mazury 11h 48' 59'' + 14' 18'' - 4
76 3  Van Ryckeghem, Lars 18  Lotto - Soudal U23 11h 49' 49'' + 15' 08'' - 1
77 109  Bichlmann, Daniel 33  Maloja Pushbikers 11h 49' 59'' + 15' 18'' + 5
78 58  Babor, Daniel 21  Tufo - Pardus Prostějov 11h 50' 03'' + 15' 22'' + 7
79 20  Eising, Tijmen 30  VolkerWessels Cycling Team 11h 50' 11'' + 15' 30'' + 5
80 28  Gönczy, Gergő 25  Epronex - Gesu Bikewear .. 11h 51' 04'' + 16' 23'' - 8
81 32  Ryba, Jan 26  AC Sparta Praha 11h 54' 12'' + 19' 31'' + 8
82 94  Alajmi, Abdulhadi 26  Kuwait Pro Cycling Team 11h 56' 00'' + 21' 19'' - 1
83 9  Stüssi, Colin 28  Team Vorarlberg 12h 03' 10'' + 28' 29'' + 8
84 99  Smetaniuk, Oleksander 19  Ukraine 12h 04' 22'' + 29' 41'' + 9
85 85  Hampl, Petr 28  TJ Favorit Brno 12h 04' 34'' + 29' 53'' + 11
86 72  Øritsland, Mikkel 26  Team CO:PLAY-Giant 12h 05' 58'' + 31' 17'' + 1
87 34  Horák, Dominik 20  AC Sparta Praha 12h 06' 46'' + 32' 05'' + 8
88 51  Petr, Ondřej 24  Výběr Čech 12h 07' 12'' + 32' 31'' + 9
89 90  Křenek, Adam 20  TJ Favorit Brno 12h 07' 22'' + 32' 41'' + 9
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 1  De Lie, Arnaud 19  Lotto - Soudal U23 83 pts -
2 63  Stosz, Patryk 27  Voster ATS Team 53 pts -30 pts -
3 22  Meer, Nick van der 28  VolkerWessels Cycling Team 47 pts -36 pts -
4 13  Cima, Damiano 27  Gazprom - RusVelo 39 pts -44 pts + 6
5 5  Fretin, Milan 20  Lotto - Soudal U23 37 pts -46 pts - 1
6 42  Pelegrí, Óscar 27  Electro Hiper Europa 36 pts -47 pts - 1
7 78  Bárta, Tomáš 22  Topforex - ATT Investmen.. 26 pts -57 pts -
8 83  Neuman, Dominik 25  Elkov - Kasper 20 pts -63 pts - 2
9 9  Stüssi, Colin 28  Team Vorarlberg 15 pts -68 pts - 1
10 76  Fiala, Petr 26  Topforex - ATT Investmen.. 15 pts -68 pts - 1
11 62  Janiszewski, Sylwester 33  Voster ATS Team 14 pts -69 pts + 4
12 58  Babor, Daniel 21  Tufo - Pardus Prostějov 13 pts -70 pts + 18
13 84  Otruba, Jakub 23  Elkov - Kasper 10 pts -73 pts - 2
14 19  Jong, Timo de 22  VolkerWessels Cycling Team 10 pts -73 pts - 2
15 112  Heming, Miká 21  Maloja Pushbikers 10 pts -73 pts - 1
16 10  Fortin, Filippo 32  Team Vorarlberg 10 pts -73 pts - 3
17 120  Larsen, Mathias 22  Restaurant Suri - Carl Ras 9 pts -74 pts + 3
18 74  Klabouch, Petr 22  Topforex - ATT Investmen.. 8 pts -75 pts
19 24  Tulner, Rens 23  VolkerWessels Cycling Team 6 pts -77 pts
20 45  Thurau, Sven 24  Team Dauner|Akkon 6 pts -77 pts - 4
21 32  Ryba, Jan 26  AC Sparta Praha 6 pts -77 pts - 4
22 65  Rekita, Szymon 27  Voster ATS Team 5 pts -78 pts
23 31  Haberman, Richard 22  AC Sparta Praha 5 pts -78 pts - 5
24 6  Van Boven, Luca 21  Lotto - Soudal U23 4 pts -79 pts - 5
25 12  Kuen, Maximilian 29  Team Vorarlberg 4 pts -79 pts
26 64  Grabis, Mateusz 27  Voster ATS Team 4 pts -79 pts
27 113  Wollenberg, Tim 21  Maloja Pushbikers 4 pts -79 pts - 6
28 20  Eising, Tijmen 30  VolkerWessels Cycling Team 4 pts -79 pts - 6
29 86  Čekal, Josef 19  TJ Favorit Brno 3 pts -80 pts - 5
30 40  Jurado, Marcos 30  Electro Hiper Europa 3 pts -80 pts - 7
31 105  Ridolfo, Filippo 19  Team Novo Nordisk Develo.. 2 pts -81 pts - 6
32 37  Armstrong, Thomas 27  Electro Hiper Europa 2 pts -81 pts
33 4  Slock, Liam 20  Lotto - Soudal U23 1 pts -82 pts - 7
34 15  Lunder, Eirik 22  Gazprom - RusVelo 1 pts -82 pts - 7
35 80  Zahálka, Matěj 27  Elkov - Kasper 1 pts -82 pts
36 44  Gathemann, Albert 19  Team Dauner|Akkon 1 pts -82 pts - 8
37 55  Gruber, Pavel 25  Tufo - Pardus Prostějov 1 pts -82 pts - 8
38 108  Beadle, Hamish 23  Team Novo Nordisk Develo.. 1 pts -82 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 9  Stüssi, Colin 28  Team Vorarlberg 24 pts -
2 8  Meiler, Lukas 26  Team Vorarlberg 17 pts -7 pts + 2
3 67  Henneberg, Magnus 20  Team CO:PLAY-Giant 17 pts -7 pts -
4 32  Ryba, Jan 26  AC Sparta Praha 12 pts -12 pts - 2
5 65  Rekita, Szymon 27  Voster ATS Team 11 pts -13 pts
6 74  Klabouch, Petr 22  Topforex - ATT Investmen.. 7 pts -17 pts
7 17  Kuzmin, Anton 24  Gazprom - RusVelo 7 pts -17 pts + 1
8 84  Otruba, Jakub 23  Elkov - Kasper 6 pts -18 pts - 3
9 64  Grabis, Mateusz 27  Voster ATS Team 6 pts -18 pts
10 76  Fiala, Petr 26  Topforex - ATT Investmen.. 4 pts -20 pts - 3
11 40  Jurado, Marcos 30  Electro Hiper Europa 4 pts -20 pts - 5
12 4  Slock, Liam 20  Lotto - Soudal U23 3 pts -21 pts - 3
13 44  Gathemann, Albert 19  Team Dauner|Akkon 3 pts -21 pts - 3
14 6  Van Boven, Luca 21  Lotto - Soudal U23 2 pts -22 pts - 3
15 69  Wallin, Rasmus 25  Team CO:PLAY-Giant 2 pts -22 pts - 2
16 25  Rózsa, Balázs 25  Epronex - Gesu Bikewear .. 2 pts -22 pts - 2
17 50  Modlitba, Vojtěch 24  Výběr Čech 2 pts -22 pts - 2
18 2  Debruyne, Ramses 19  Lotto - Soudal U23 2 pts -22 pts - 6
19 80  Zahálka, Matěj 27  Elkov - Kasper 1 pts -23 pts
20 7  Guérin, Alexis 29  Team Vorarlberg 1 pts -23 pts - 4
21 79  Schlegel, Michal 26  Elkov - Kasper 1 pts -23 pts - 4
22 14  Dversnes, Fredrik 24  Gazprom - RusVelo 1 pts -23 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 1  De Lie, Arnaud 19  Lotto - Soudal U23 11h 34' 41'' -
2 5  Fretin, Milan 20  Lotto - Soudal U23 11h 35' 04'' + 00' 23'' -
3 74  Klabouch, Petr 22  Topforex - ATT Investmen.. 11h 35' 05'' + 00' 24'' + 8
4 78  Bárta, Tomáš 22  Topforex - ATT Investmen.. 11h 35' 06'' + 00' 25'' - 1
5 6  Van Boven, Luca 21  Lotto - Soudal U23 11h 35' 06'' + 00' 25'' - 1
6 19  Jong, Timo de 22  VolkerWessels Cycling Team 11h 35' 07'' + 00' 26'' - 1
7 4  Slock, Liam 20  Lotto - Soudal U23 11h 35' 08'' + 00' 27'' - 1
8 105  Ridolfo, Filippo 19  Team Novo Nordisk Develo.. 11h 35' 09'' + 00' 28'' - 1
9 112  Heming, Miká 21  Maloja Pushbikers 11h 35' 10'' + 00' 29'' -
10 15  Lunder, Eirik 22  Gazprom - RusVelo 11h 35' 10'' + 00' 29'' -
11 44  Gathemann, Albert 19  Team Dauner|Akkon 11h 35' 11'' + 00' 30'' + 1
12 67  Henneberg, Magnus 20  Team CO:PLAY-Giant 11h 35' 11'' + 00' 30'' + 1
13 31  Haberman, Richard 22  AC Sparta Praha 11h 35' 12'' + 00' 31'' + 1
14 120  Larsen, Mathias 22  Restaurant Suri - Carl Ras 11h 35' 12'' + 00' 31'' + 2
15 47  Raßmann, Frederik 21  Team Dauner|Akkon 11h 35' 12'' + 00' 31'' -
16 43  Messerschmidt, Jonas 20  Team Dauner|Akkon 11h 35' 12'' + 00' 31'' + 1
17 48  Duckert, Roman 19  Team Dauner|Akkon 11h 35' 15'' + 00' 34'' + 3
18 86  Čekal, Josef 19  TJ Favorit Brno 11h 35' 15'' + 00' 34'' + 1
19 88  Procházka, Michal 22  TJ Favorit Brno 11h 35' 15'' + 00' 34'' + 2
20 49  Riman, Jakub 20  Výběr Čech 11h 35' 16'' + 00' 35'' + 2
21 56  Řeha, Filip 20  Tufo - Pardus Prostějov 11h 35' 17'' + 00' 36'' + 2
22 75  Jakoubek, Tomáš 21  Topforex - ATT Investmen.. 11h 35' 40'' + 00' 59'' - 4
23 2  Debruyne, Ramses 19  Lotto - Soudal U23 11h 36' 00'' + 01' 19'' - 15
24 77  Tyrpekl, Karel 22  Topforex - ATT Investmen.. 11h 38' 56'' + 04' 15'' + 1
25 21  Sintmaartensdijk, Roel van 20  VolkerWessels Cycling Team 11h 40' 27'' + 05' 46'' + 2
26 111  Taebling, Paul 21  Maloja Pushbikers 11h 45' 27'' + 10' 46'' - 2
27 113  Wollenberg, Tim 21  Maloja Pushbikers 11h 47' 07'' + 12' 26'' + 5
28 125  Osko, Milosz 18  Warmia Mazury 11h 47' 13'' + 12' 32'' - 2
29 71  Lond, Daniel 19  Team CO:PLAY-Giant 11h 48' 04'' + 13' 23'' + 4
30 36  Volf, Martin 19  AC Sparta Praha 11h 48' 55'' + 14' 14'' - 2
31 126  Musialik, Jakub 19  Warmia Mazury 11h 48' 59'' + 14' 18'' - 2
32 3  Van Ryckeghem, Lars 18  Lotto - Soudal U23 11h 49' 49'' + 15' 08'' - 1
33 58  Babor, Daniel 21  Tufo - Pardus Prostějov 11h 50' 03'' + 15' 22'' + 1
34 99  Smetaniuk, Oleksander 19  Ukraine 12h 04' 22'' + 29' 41'' + 3
35 34  Horák, Dominik 20  AC Sparta Praha 12h 06' 46'' + 32' 05'' + 4
36 90  Křenek, Adam 20  TJ Favorit Brno 12h 07' 22'' + 32' 41'' + 4
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media