Assen - Assen (124.7 km)

Route

 11 September 2018
 Profile  Flat stage
 Start  Assen
 Finish  Assen
 Distance  124.7 km  (77.5 mi)
 Speed  44.802 km/h  (27.839 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 1
 Johansen, Jul.. (TCQ) 2h 46' 50''
 Johansen, Jul.. (TCQ) 25 points
 Dekker, David (MET) 3 points
 Johansen, Jul.. (TCQ) 2h 46' 50''
 SEG Racing Academy 8h 21' 32''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 62  Johansen, Julius 18  Team ColoQuick 2h 47' 00'' 1 1 - 1
2 4  Schelling, Ide 20  SEG Racing Academy + 00' 00'' 2 2 - 2
3 42  Kanter, Max 20  Development Team Sunweb + 00' 16'' 3 3 - -
4 43  Märkl, Niklas 19  Development Team Sunweb + 00' 16'' 4 4 - 3
5 83  Castrique, Jonas 21  Lotto-Soudal U23 + 00' 16'' 5 5 - -
6 6  Kooistra, Marten 20  SEG Racing Academy + 00' 16'' 6 6 - -
7 3  Hoole, Daan 19  SEG Racing Academy + 00' 16'' 7 7 - 4
8 81  Thijssen, Gerben 20  Lotto-Soudal U23 + 00' 16'' 35 8 - 18
9 35  Bax, Sjoerd 22  Delta Cycling Rotterdam + 00' 16'' 8 9 - -
10 66  Wallin, Rasmus 22  Team ColoQuick + 00' 16'' 9 10 - -
11 136  Sintmaartensdijk, Daa.. 20  Regio Bladel + 00' 18'' 10 11 - 5
12 34  Berg, Marijn van den .. 19  Delta Cycling Rotterdam + 00' 18'' 11 12 - 6
13 5  Meeus, Jordi 20  SEG Racing Academy + 00' 18'' 12 13 - 7
14 45  Nieuwenhuis, Joris 22  Development Team Sunweb + 00' 18'' 13 14 - -
15 1  Affini, Edoardo 22  SEG Racing Academy + 00' 18'' 14 15 - -
16 31  Meijer, Gijs 19  Delta Cycling Rotterdam + 00' 18'' 15 - - 8
17 41  Heinschke, Leon 18  Development Team Sunweb + 00' 18'' 16 - - 9
18 32  Timmermans, Justin 21  Delta Cycling Rotterdam + 00' 18'' 17 - - -
19 95  Schneiter, Joab 20  IAM Excelsior + 00' 18'' 18 - - 10
20 21  Loon, Jordi van van 22  Destil-Parkhotel Valkenb.. + 00' 18'' 19 - - -
21 113  Vries, Hartthijs de de 22  NWV Groningen + 00' 18'' 20 - - -
22 82  Apers, Ruben 20  Lotto-Soudal U23 + 00' 18'' 21 - - 11
23 16  Tuuk, Danny van der v.. 18  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 18'' 22 - - 12
24 23  Wijk, Oscar van van 20  Destil-Parkhotel Valkenb.. + 00' 18'' 23 - - -
25 25  Jong, Timo de de 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. + 00' 18'' 24 - - 13
26 73  Saugstad, Lars 21  Uno-X Hydrogen Developme.. + 00' 18'' 25 - - -
27 52  Taminiaux, Lionel 22  AGO-AquaService + 00' 18'' 26 - - -
28 61  Hardahl, Anders 22  Team ColoQuick + 00' 18'' 27 - - -
29 12  Bouwmans, Dylan 21  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 18'' 28 - - -
30 94  Schäppi, Martin 21  IAM Excelsior + 00' 18'' 29 - - -
31 115  Paterson, Aden -  NWV Groningen + 00' 18'' 30 - 3 14
32 86  Van Hoof, Ward 19  Lotto-Soudal U23 + 00' 18'' 31 - - 15
33 65  Pejtersen, Johan 19  Team ColoQuick + 00' 18'' 32 - - 16
34 11  Berg, Lars van den va.. 20  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 18'' 33 - - 17
35 114  Breukelman, Chiel 21  NWV Groningen + 00' 18'' 34 - - -
36 33  Hoppezak, Vincent 19  Delta Cycling Rotterdam + 04' 32'' 36 - - 19
37 142  Scholten, Wiebe 21  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 04' 32'' 37 - - -
38 161  Bootsveld, Jelle 18  Regio Oost-Nederland + 04' 32'' 38 - - 20
39 14  Horst, Dennis van der.. 20  Metec-TKH Continental Cy.. + 04' 32'' 39 - - 21
40 175  Noppen, Antonie van van -  Regio Willebrord + 04' 32'' 40 - 2 22
41 123  Wittenberg, Wim 19  WV De Jonge Renner + 04' 32'' 41 - - 23
42 53  Baude, Arthur 20  AGO-AquaService + 04' 32'' 42 - - 24
43 145  Johannink, Jelle 21  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 04' 32'' 43 - - -
44 171  Bierkens, Tim 18  Regio Willebrord + 04' 32'' 44 - - 25
45 54  Rex, Laurenz 18  AGO-AquaService + 04' 32'' 45 - - 26
46 125  Leng, Mathijs de de 19  WV De Jonge Renner + 04' 32'' 46 - - 27
47 146  Varweg, Christian -  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 04' 32'' 47 - - 28
48 71  Resell, Erik 21  Uno-X Hydrogen Developme.. + 04' 32'' 48 - - -
49 124  Naberman, Tim 19  WV De Jonge Renner + 04' 32'' 49 - - 29
50 24  Oreel, Lars 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. + 04' 32'' 50 - - 30
51 22  Molenaar, Alex 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. + 04' 32'' 51 - - 31
52 133  Poels, Xavier -  Regio Bladel + 04' 32'' 52 - - 32
53 105  Britton, Rhys -  Wales Racing Academy + 04' 32'' 53 - - 33
54 144  Tellegen, Sven 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 04' 32'' 54 - - 34
55 121  Bouwmans, Bryan 20  WV De Jonge Renner + 04' 32'' 55 - - 35
56 76  Hvideberg, Jonas 19  Uno-X Hydrogen Developme.. + 04' 32'' 56 - - 36
57 92  Guex, Quentin 21  IAM Excelsior + 04' 32'' 57 - - -
58 15  Nieuwpoort, Jelle 21  Metec-TKH Continental Cy.. + 04' 32'' 58 - - -
59 141  Leemreize, Gijs -  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 04' 32'' 59 - - 37
60 85  Cassaert, Loran 19  Lotto-Soudal U23 + 04' 32'' 60 - - 38
61 153  Kroeze, Danny -  WV De IJsselstreek + 04' 32'' 61 - - -
62 91  Ballabio, Giacomo 20  IAM Excelsior + 04' 32'' 62 - - 39
63 112  Jong, Jeen de de 22  NWV Groningen + 04' 32'' 63 - - -
64 55  Debuy, Anthony 22  AGO-AquaService + 04' 32'' 64 - - -
65 103  Tillett, James -  Wales Racing Academy + 04' 32'' 65 - - 40
66 46  Salmon, Martin 20  Development Team Sunweb + 04' 32'' 66 - - -
67 143  Vos, Juriaan 21  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 04' 32'' 67 - - -
68 116  Smit, Chiel -  NWV Groningen + 04' 32'' 68 - - 41
69 151  Arentsen, Arjan 22  WV De IJsselstreek + 04' 32'' 69 - - -
70 176  Haest, Jasper 19  Regio Willebrord + 04' 32'' 70 - - 42
71 13  Dekker, David 20  Metec-TKH Continental Cy.. + 04' 32'' 71 - 1 43
72 44  Mobach, Jarno 20  Development Team Sunweb + 04' 32'' 72 - - 44
73 36  Tulner, Rens 20  Delta Cycling Rotterdam + 04' 32'' 73 - - 45
74 122  Iersel, Youri van van 22  WV De Jonge Renner + 04' 32'' 74 - - -
75 163  Schulten, Chiel 19  Regio Oost-Nederland + 04' 32'' 75 - - 46
76 64  Lyhne, Daniel 22  Team ColoQuick + 04' 32'' 76 - - -
77 2  Arensman, Thymen 18  SEG Racing Academy + 04' 32'' 77 - - 47
78 63  Vingegaard, Jonas 21  Team ColoQuick + 04' 32'' 78 - - -
79 156  Ottevanger, Bas 19  WV De IJsselstreek + 05' 07'' 79 - - 48
80 131  Minten, Kevin 22  Regio Bladel + 05' 15'' 80 - - -
81 186  Rijk, Dorus de de 20  Regio De Peddelaars + 05' 15'' 81 - - -
82 184  Vester, Sebastian -  Regio De Peddelaars + 05' 15'' 82 - - 49
83 194  Berg, David van de va.. -  HSK Trias-Mooi Jong Cycl.. + 05' 19'' 83 - - -
84 166  Veling, Quinten 19  Regio Oost-Nederland + 05' 19'' 84 - - 50
85 56  Paquot, Tom 18  AGO-AquaService + 05' 19'' 85 - - 51
86 172  Bakx, Kelvin -  Regio Willebrord + 05' 19'' 86 - - -
87 135  Celi, Abe 21  Regio Bladel + 05' 22'' 87 - - -
88 111  Haan, Sven de de -  NWV Groningen + 05' 22'' 88 - - 52
89 74  Kulset, Sindre 20  Uno-X Hydrogen Developme.. + 05' 22'' 89 - - 53
90 152  Vierhouten, Gino 22  WV De IJsselstreek + 05' 22'' 90 - - -
91 84  De Decker, Alfdan 22  Lotto-Soudal U23 + 05' 25'' 91 - - -
92 51  Frehen, Jérémy 19  AGO-AquaService + 05' 25'' 92 - - 54
93 155  Arendshorst, Jelmer 20  WV De IJsselstreek + 09' 55'' 93 - - 55
94 165  Wolffenbuttel, Nils 22  Regio Oost-Nederland + 09' 55'' 94 - - -
95 75  Skaarseth, Iver 20  Uno-X Hydrogen Developme.. + 09' 55'' 95 - - 56
96 72  Urianstad, Martin 19  Uno-X Hydrogen Developme.. + 09' 55'' 96 - - 57
97 102  Tillett, Sam 19  Wales Racing Academy + 10' 18'' 97 - - 58
98 104  Coombe, Daniel 19  Wales Racing Academy + 10' 18'' 98 - - 59
99 126  Helvoirt, Koen van van -  WV De Jonge Renner + 10' 18'' 99 - - 60
100 192  Jansen, Tom -  HSK Trias-Mooi Jong Cycl.. + 11' 34'' 100 - - -
101 26  Blummel, Robin 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. + 11' 34'' 101 - - 61
102 134  Celi, Harm -  Regio Bladel + 11' 34'' 102 - - 62
103 162  Paalman, Koen 19  Regio Oost-Nederland + 11' 34'' 103 - - 63
104 93  Quincey, Scott -  IAM Excelsior + 11' 34'' 104 - - 64
105 173  Maas, Danny 19  Regio Willebrord + 11' 41'' 105 - - 65
106 174  Pelt, Olivier van van -  Regio Willebrord + 12' 27'' 106 - - -
107 96  Bellia, Matteo 21  IAM Excelsior + 12' 34'' 107 - - -
108 101  Kibble, Peter 20  Wales Racing Academy + 12' 34'' 108 - - 66
109 106  Holt, Joe 20  Wales Racing Academy + 12' 35'' 109 - - -
110 195  Soden, Bradley 21  HSK Trias-Mooi Jong Cycl.. + 12' 35'' 110 - - -
DNF 132  Meusen, Tim -  Regio Bladel
DNF 164  Wiggers, Per 20  Regio Oost-Nederland
DNF 181  Kunkeler, Kees -  Regio De Peddelaars
DNF 182  Oost, Stijn 21  Regio De Peddelaars
DNF 183  Embden, Laurens van van 19  Regio De Peddelaars
DNF 185  Jong, Aron de de 20  Regio De Peddelaars
DNF 191  Vorst, Frenky van der.. -  HSK Trias-Mooi Jong Cycl..
DNF 193  Koning, Tim de de 22  HSK Trias-Mooi Jong Cycl..
DNF 196  Best, Koen de de -  HSK Trias-Mooi Jong Cycl..
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  SEG Racing Academy 8h 21' 32'' 15 1
2 4  Schelling, Ide 20 2h 47' 00''
6 6  Kooistra, Marten 20 2h 47' 16''
7 3  Hoole, Daan 19 2h 47' 16''
2  Team ColoQuick 8h 21' 34'' 39 2
1 62  Johansen, Julius 18 2h 47' 00''
10 66  Wallin, Rasmus 22 2h 47' 16''
28 61  Hardahl, Anders 22 2h 47' 18''
3  Development Team Sunweb 8h 21' 50'' 21 3
3 42  Kanter, Max 20 2h 47' 16''
4 43  Märkl, Niklas 19 2h 47' 16''
14 45  Nieuwenhuis, Joris 22 2h 47' 18''
4  Lotto-Soudal U23 8h 21' 50'' 35 4
5 83  Castrique, Jonas 21 2h 47' 16''
8 81  Thijssen, Gerben 20 2h 47' 16''
22 82  Apers, Ruben 20 2h 47' 18''
5  Delta Cycling Rotterdam 8h 21' 52'' 37 5
9 35  Bax, Sjoerd 22 2h 47' 16''
12 34  Berg, Marijn van den 19 2h 47' 18''
16 31  Meijer, Gijs 19 2h 47' 18''
6  Destil-Parkhotel Valkenburg 8h 21' 54'' 69 6
20 21  Loon, Jordi van 22 2h 47' 18''
24 23  Wijk, Oscar van 20 2h 47' 18''
25 25  Jong, Timo de 19 2h 47' 18''
7  Metec-TKH Continental Cyclin.. 8h 21' 54'' 86 7
23 16  Tuuk, Danny van der 18 2h 47' 18''
29 12  Bouwmans, Dylan 21 2h 47' 18''
34 11  Berg, Lars van den 20 2h 47' 18''
8  NWV Groningen 8h 21' 54'' 87 8
21 113  Vries, Hartthijs de 22 2h 47' 18''
31 115  Paterson, Aden - 2h 47' 18''
35 114  Breukelman, Chiel 21 2h 47' 18''
9  IAM Excelsior 8h 26' 08'' 106 9
19 95  Schneiter, Joab 20 2h 47' 18''
30 94  Schäppi, Martin 21 2h 47' 18''
57 92  Guex, Quentin 21 2h 51' 32''
10  AGO-AquaService 8h 30' 22'' 114 10
27 52  Taminiaux, Lionel 22 2h 47' 18''
42 53  Baude, Arthur 20 2h 51' 32''
45 54  Rex, Laurenz 18 2h 51' 32''
11  Uno-X Hydrogen Development T.. 8h 30' 22'' 130 11
26 73  Saugstad, Lars 21 2h 47' 18''
48 71  Resell, Erik 21 2h 51' 32''
56 76  Hvideberg, Jonas 19 2h 51' 32''
12  Regio Bladel 8h 31' 05'' 143 12
11 136  Sintmaartensdijk, Daa.. 20 2h 47' 18''
52 133  Poels, Xavier - 2h 51' 32''
80 131  Minten, Kevin 22 2h 52' 15''
13  Sensa-Kanjers voor Kanjers C.. 8h 34' 36'' 127 13
37 142  Scholten, Wiebe 21 2h 51' 32''
43 145  Johannink, Jelle 21 2h 51' 32''
47 146  Varweg, Christian - 2h 51' 32''
14  WV De Jonge Renner 8h 34' 36'' 136 14
41 123  Wittenberg, Wim 19 2h 51' 32''
46 125  Leng, Mathijs de 19 2h 51' 32''
49 124  Naberman, Tim 19 2h 51' 32''
15  Regio Willebrord 8h 34' 36'' 154 15
40 175  Noppen, Antonie van - 2h 51' 32''
44 171  Bierkens, Tim 18 2h 51' 32''
70 176  Haest, Jasper 19 2h 51' 32''
16  WV De IJsselstreek 8h 35' 11'' 209 16
61 153  Kroeze, Danny - 2h 51' 32''
69 151  Arentsen, Arjan 22 2h 51' 32''
79 156  Ottevanger, Bas 19 2h 52' 07''
17  Regio Oost-Nederland 8h 35' 23'' 197 17
38 161  Bootsveld, Jelle 18 2h 51' 32''
75 163  Schulten, Chiel 19 2h 51' 32''
84 166  Veling, Quinten 19 2h 52' 19''
18  Wales Racing Academy 8h 40' 22'' 215 18
53 105  Britton, Rhys - 2h 51' 32''
65 103  Tillett, James - 2h 51' 32''
97 102  Tillett, Sam 19 2h 57' 18''
19  HSK Trias-Mooi Jong Cycling .. 8h 50' 28'' 293 19
83 194  Berg, David van de - 2h 52' 19''
100 192  Jansen, Tom - 2h 58' 34''
110 195  Soden, Bradley 21 2h 59' 35''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 62  Johansen, Julius 18  Team ColoQuick 2h 46' 50''
2 4  Schelling, Ide 20  SEG Racing Academy 2h 46' 54'' + 00' 04''
3 42  Kanter, Max 20  Development Team Sunweb 2h 47' 12'' + 00' 22''
4 43  Märkl, Niklas 19  Development Team Sunweb 2h 47' 16'' + 00' 26''
5 83  Castrique, Jonas 21  Lotto-Soudal U23 2h 47' 16'' + 00' 26''
6 6  Kooistra, Marten 20  SEG Racing Academy 2h 47' 16'' + 00' 26''
7 3  Hoole, Daan 19  SEG Racing Academy 2h 47' 16'' + 00' 26''
8 35  Bax, Sjoerd 22  Delta Cycling Rotterdam 2h 47' 16'' + 00' 26''
9 66  Wallin, Rasmus 22  Team ColoQuick 2h 47' 16'' + 00' 26''
10 136  Sintmaartensdijk, Daan van 20  Regio Bladel 2h 47' 18'' + 00' 28''
11 34  Berg, Marijn van den 19  Delta Cycling Rotterdam 2h 47' 18'' + 00' 28''
12 5  Meeus, Jordi 20  SEG Racing Academy 2h 47' 18'' + 00' 28''
13 45  Nieuwenhuis, Joris 22  Development Team Sunweb 2h 47' 18'' + 00' 28''
14 1  Affini, Edoardo 22  SEG Racing Academy 2h 47' 18'' + 00' 28''
15 31  Meijer, Gijs 19  Delta Cycling Rotterdam 2h 47' 18'' + 00' 28''
16 41  Heinschke, Leon 18  Development Team Sunweb 2h 47' 18'' + 00' 28''
17 32  Timmermans, Justin 21  Delta Cycling Rotterdam 2h 47' 18'' + 00' 28''
18 95  Schneiter, Joab 20  IAM Excelsior 2h 47' 18'' + 00' 28''
19 21  Loon, Jordi van 22  Destil-Parkhotel Valkenb.. 2h 47' 18'' + 00' 28''
20 113  Vries, Hartthijs de 22  NWV Groningen 2h 47' 18'' + 00' 28''
21 82  Apers, Ruben 20  Lotto-Soudal U23 2h 47' 18'' + 00' 28''
22 16  Tuuk, Danny van der 18  Metec-TKH Continental Cy.. 2h 47' 18'' + 00' 28''
23 23  Wijk, Oscar van 20  Destil-Parkhotel Valkenb.. 2h 47' 18'' + 00' 28''
24 25  Jong, Timo de 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. 2h 47' 18'' + 00' 28''
25 73  Saugstad, Lars 21  Uno-X Hydrogen Developme.. 2h 47' 18'' + 00' 28''
26 52  Taminiaux, Lionel 22  AGO-AquaService 2h 47' 18'' + 00' 28''
27 61  Hardahl, Anders 22  Team ColoQuick 2h 47' 18'' + 00' 28''
28 12  Bouwmans, Dylan 21  Metec-TKH Continental Cy.. 2h 47' 18'' + 00' 28''
29 94  Schäppi, Martin 21  IAM Excelsior 2h 47' 18'' + 00' 28''
30 115  Paterson, Aden -  NWV Groningen 2h 47' 18'' + 00' 28''
31 86  Van Hoof, Ward 19  Lotto-Soudal U23 2h 47' 18'' + 00' 28''
32 65  Pejtersen, Johan 19  Team ColoQuick 2h 47' 18'' + 00' 28''
33 11  Berg, Lars van den 20  Metec-TKH Continental Cy.. 2h 47' 18'' + 00' 28''
34 114  Breukelman, Chiel 21  NWV Groningen 2h 47' 18'' + 00' 28''
35 81  Thijssen, Gerben 20  Lotto-Soudal U23 2h 47' 36'' + 00' 46''
36 33  Hoppezak, Vincent 19  Delta Cycling Rotterdam 2h 51' 32'' + 04' 42''
37 142  Scholten, Wiebe 21  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 2h 51' 32'' + 04' 42''
38 161  Bootsveld, Jelle 18  Regio Oost-Nederland 2h 51' 32'' + 04' 42''
39 14  Horst, Dennis van der 20  Metec-TKH Continental Cy.. 2h 51' 32'' + 04' 42''
40 175  Noppen, Antonie van -  Regio Willebrord 2h 51' 32'' + 04' 42''
41 123  Wittenberg, Wim 19  WV De Jonge Renner 2h 51' 32'' + 04' 42''
42 53  Baude, Arthur 20  AGO-AquaService 2h 51' 32'' + 04' 42''
43 145  Johannink, Jelle 21  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 2h 51' 32'' + 04' 42''
44 171  Bierkens, Tim 18  Regio Willebrord 2h 51' 32'' + 04' 42''
45 54  Rex, Laurenz 18  AGO-AquaService 2h 51' 32'' + 04' 42''
46 125  Leng, Mathijs de 19  WV De Jonge Renner 2h 51' 32'' + 04' 42''
47 146  Varweg, Christian -  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 2h 51' 32'' + 04' 42''
48 71  Resell, Erik 21  Uno-X Hydrogen Developme.. 2h 51' 32'' + 04' 42''
49 124  Naberman, Tim 19  WV De Jonge Renner 2h 51' 32'' + 04' 42''
50 24  Oreel, Lars 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. 2h 51' 32'' + 04' 42''
51 22  Molenaar, Alex 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. 2h 51' 32'' + 04' 42''
52 133  Poels, Xavier -  Regio Bladel 2h 51' 32'' + 04' 42''
53 105  Britton, Rhys -  Wales Racing Academy 2h 51' 32'' + 04' 42''
54 144  Tellegen, Sven 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 2h 51' 32'' + 04' 42''
55 121  Bouwmans, Bryan 20  WV De Jonge Renner 2h 51' 32'' + 04' 42''
56 76  Hvideberg, Jonas 19  Uno-X Hydrogen Developme.. 2h 51' 32'' + 04' 42''
57 92  Guex, Quentin 21  IAM Excelsior 2h 51' 32'' + 04' 42''
58 15  Nieuwpoort, Jelle 21  Metec-TKH Continental Cy.. 2h 51' 32'' + 04' 42''
59 141  Leemreize, Gijs -  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 2h 51' 32'' + 04' 42''
60 85  Cassaert, Loran 19  Lotto-Soudal U23 2h 51' 32'' + 04' 42''
61 153  Kroeze, Danny -  WV De IJsselstreek 2h 51' 32'' + 04' 42''
62 91  Ballabio, Giacomo 20  IAM Excelsior 2h 51' 32'' + 04' 42''
63 112  Jong, Jeen de 22  NWV Groningen 2h 51' 32'' + 04' 42''
64 55  Debuy, Anthony 22  AGO-AquaService 2h 51' 32'' + 04' 42''
65 103  Tillett, James -  Wales Racing Academy 2h 51' 32'' + 04' 42''
66 46  Salmon, Martin 20  Development Team Sunweb 2h 51' 32'' + 04' 42''
67 143  Vos, Juriaan 21  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 2h 51' 32'' + 04' 42''
68 116  Smit, Chiel -  NWV Groningen 2h 51' 32'' + 04' 42''
69 151  Arentsen, Arjan 22  WV De IJsselstreek 2h 51' 32'' + 04' 42''
70 176  Haest, Jasper 19  Regio Willebrord 2h 51' 32'' + 04' 42''
71 13  Dekker, David 20  Metec-TKH Continental Cy.. 2h 51' 32'' + 04' 42''
72 44  Mobach, Jarno 20  Development Team Sunweb 2h 51' 32'' + 04' 42''
73 36  Tulner, Rens 20  Delta Cycling Rotterdam 2h 51' 32'' + 04' 42''
74 122  Iersel, Youri van 22  WV De Jonge Renner 2h 51' 32'' + 04' 42''
75 163  Schulten, Chiel 19  Regio Oost-Nederland 2h 51' 32'' + 04' 42''
76 64  Lyhne, Daniel 22  Team ColoQuick 2h 51' 32'' + 04' 42''
77 2  Arensman, Thymen 18  SEG Racing Academy 2h 51' 32'' + 04' 42''
78 63  Vingegaard, Jonas 21  Team ColoQuick 2h 51' 32'' + 04' 42''
79 156  Ottevanger, Bas 19  WV De IJsselstreek 2h 52' 07'' + 05' 17''
80 131  Minten, Kevin 22  Regio Bladel 2h 52' 15'' + 05' 25''
81 186  Rijk, Dorus de 20  Regio De Peddelaars 2h 52' 15'' + 05' 25''
82 184  Vester, Sebastian -  Regio De Peddelaars 2h 52' 15'' + 05' 25''
83 194  Berg, David van de -  HSK Trias-Mooi Jong Cycl.. 2h 52' 19'' + 05' 29''
84 166  Veling, Quinten 19  Regio Oost-Nederland 2h 52' 19'' + 05' 29''
85 56  Paquot, Tom 18  AGO-AquaService 2h 52' 19'' + 05' 29''
86 172  Bakx, Kelvin -  Regio Willebrord 2h 52' 19'' + 05' 29''
87 135  Celi, Abe 21  Regio Bladel 2h 52' 22'' + 05' 32''
88 111  Haan, Sven de -  NWV Groningen 2h 52' 22'' + 05' 32''
89 74  Kulset, Sindre 20  Uno-X Hydrogen Developme.. 2h 52' 22'' + 05' 32''
90 152  Vierhouten, Gino 22  WV De IJsselstreek 2h 52' 22'' + 05' 32''
91 84  De Decker, Alfdan 22  Lotto-Soudal U23 2h 52' 25'' + 05' 35''
92 51  Frehen, Jérémy 19  AGO-AquaService 2h 52' 25'' + 05' 35''
93 155  Arendshorst, Jelmer 20  WV De IJsselstreek 2h 56' 55'' + 10' 05''
94 165  Wolffenbuttel, Nils 22  Regio Oost-Nederland 2h 56' 55'' + 10' 05''
95 75  Skaarseth, Iver 20  Uno-X Hydrogen Developme.. 2h 56' 55'' + 10' 05''
96 72  Urianstad, Martin 19  Uno-X Hydrogen Developme.. 2h 56' 55'' + 10' 05''
97 102  Tillett, Sam 19  Wales Racing Academy 2h 57' 18'' + 10' 28''
98 104  Coombe, Daniel 19  Wales Racing Academy 2h 57' 18'' + 10' 28''
99 126  Helvoirt, Koen van -  WV De Jonge Renner 2h 57' 18'' + 10' 28''
100 192  Jansen, Tom -  HSK Trias-Mooi Jong Cycl.. 2h 58' 34'' + 11' 44''
101 26  Blummel, Robin 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. 2h 58' 34'' + 11' 44''
102 134  Celi, Harm -  Regio Bladel 2h 58' 34'' + 11' 44''
103 162  Paalman, Koen 19  Regio Oost-Nederland 2h 58' 34'' + 11' 44''
104 93  Quincey, Scott -  IAM Excelsior 2h 58' 34'' + 11' 44''
105 173  Maas, Danny 19  Regio Willebrord 2h 58' 41'' + 11' 51''
106 174  Pelt, Olivier van -  Regio Willebrord 2h 59' 27'' + 12' 37''
107 96  Bellia, Matteo 21  IAM Excelsior 2h 59' 34'' + 12' 44''
108 101  Kibble, Peter 20  Wales Racing Academy 2h 59' 34'' + 12' 44''
109 106  Holt, Joe 20  Wales Racing Academy 2h 59' 35'' + 12' 45''
110 195  Soden, Bradley 21  HSK Trias-Mooi Jong Cycl.. 2h 59' 35'' + 12' 45''
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 62  Johansen, Julius 18  Team ColoQuick 25 pts
2 4  Schelling, Ide 20  SEG Racing Academy 20 pts -5 pts
3 42  Kanter, Max 20  Development Team Sunweb 16 pts -9 pts
4 43  Märkl, Niklas 19  Development Team Sunweb 14 pts -11 pts
5 83  Castrique, Jonas 21  Lotto-Soudal U23 12 pts -13 pts
6 6  Kooistra, Marten 20  SEG Racing Academy 10 pts -15 pts
7 3  Hoole, Daan 19  SEG Racing Academy 9 pts -16 pts
8 81  Thijssen, Gerben 20  Lotto-Soudal U23 8 pts -17 pts
9 35  Bax, Sjoerd 22  Delta Cycling Rotterdam 7 pts -18 pts
10 66  Wallin, Rasmus 22  Team ColoQuick 6 pts -19 pts
11 136  Sintmaartensdijk, Daan van 20  Regio Bladel 5 pts -20 pts
12 34  Berg, Marijn van den 19  Delta Cycling Rotterdam 4 pts -21 pts
13 5  Meeus, Jordi 20  SEG Racing Academy 3 pts -22 pts
14 45  Nieuwenhuis, Joris 22  Development Team Sunweb 2 pts -23 pts
15 1  Affini, Edoardo 22  SEG Racing Academy 1 pts -24 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 13  Dekker, David 20  Metec-TKH Continental Cy.. 3 pts
2 175  Noppen, Antonie van -  Regio Willebrord 2 pts -1 pts
3 115  Paterson, Aden -  NWV Groningen 1 pts -2 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 62  Johansen, Julius 18  Team ColoQuick 2h 46' 50''
2 4  Schelling, Ide 20  SEG Racing Academy 2h 46' 54'' + 00' 04''
3 43  Märkl, Niklas 19  Development Team Sunweb 2h 47' 16'' + 00' 26''
4 3  Hoole, Daan 19  SEG Racing Academy 2h 47' 16'' + 00' 26''
5 136  Sintmaartensdijk, Daan van 20  Regio Bladel 2h 47' 18'' + 00' 28''
6 34  Berg, Marijn van den 19  Delta Cycling Rotterdam 2h 47' 18'' + 00' 28''
7 5  Meeus, Jordi 20  SEG Racing Academy 2h 47' 18'' + 00' 28''
8 31  Meijer, Gijs 19  Delta Cycling Rotterdam 2h 47' 18'' + 00' 28''
9 41  Heinschke, Leon 18  Development Team Sunweb 2h 47' 18'' + 00' 28''
10 95  Schneiter, Joab 20  IAM Excelsior 2h 47' 18'' + 00' 28''
11 82  Apers, Ruben 20  Lotto-Soudal U23 2h 47' 18'' + 00' 28''
12 16  Tuuk, Danny van der 18  Metec-TKH Continental Cy.. 2h 47' 18'' + 00' 28''
13 25  Jong, Timo de 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. 2h 47' 18'' + 00' 28''
14 115  Paterson, Aden -  NWV Groningen 2h 47' 18'' + 00' 28''
15 86  Van Hoof, Ward 19  Lotto-Soudal U23 2h 47' 18'' + 00' 28''
16 65  Pejtersen, Johan 19  Team ColoQuick 2h 47' 18'' + 00' 28''
17 11  Berg, Lars van den 20  Metec-TKH Continental Cy.. 2h 47' 18'' + 00' 28''
18 81  Thijssen, Gerben 20  Lotto-Soudal U23 2h 47' 36'' + 00' 46''
19 33  Hoppezak, Vincent 19  Delta Cycling Rotterdam 2h 51' 32'' + 04' 42''
20 161  Bootsveld, Jelle 18  Regio Oost-Nederland 2h 51' 32'' + 04' 42''
21 14  Horst, Dennis van der 20  Metec-TKH Continental Cy.. 2h 51' 32'' + 04' 42''
22 175  Noppen, Antonie van -  Regio Willebrord 2h 51' 32'' + 04' 42''
23 123  Wittenberg, Wim 19  WV De Jonge Renner 2h 51' 32'' + 04' 42''
24 53  Baude, Arthur 20  AGO-AquaService 2h 51' 32'' + 04' 42''
25 171  Bierkens, Tim 18  Regio Willebrord 2h 51' 32'' + 04' 42''
26 54  Rex, Laurenz 18  AGO-AquaService 2h 51' 32'' + 04' 42''
27 125  Leng, Mathijs de 19  WV De Jonge Renner 2h 51' 32'' + 04' 42''
28 146  Varweg, Christian -  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 2h 51' 32'' + 04' 42''
29 124  Naberman, Tim 19  WV De Jonge Renner 2h 51' 32'' + 04' 42''
30 24  Oreel, Lars 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. 2h 51' 32'' + 04' 42''
31 22  Molenaar, Alex 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. 2h 51' 32'' + 04' 42''
32 133  Poels, Xavier -  Regio Bladel 2h 51' 32'' + 04' 42''
33 105  Britton, Rhys -  Wales Racing Academy 2h 51' 32'' + 04' 42''
34 144  Tellegen, Sven 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 2h 51' 32'' + 04' 42''
35 121  Bouwmans, Bryan 20  WV De Jonge Renner 2h 51' 32'' + 04' 42''
36 76  Hvideberg, Jonas 19  Uno-X Hydrogen Developme.. 2h 51' 32'' + 04' 42''
37 141  Leemreize, Gijs -  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 2h 51' 32'' + 04' 42''
38 85  Cassaert, Loran 19  Lotto-Soudal U23 2h 51' 32'' + 04' 42''
39 91  Ballabio, Giacomo 20  IAM Excelsior 2h 51' 32'' + 04' 42''
40 103  Tillett, James -  Wales Racing Academy 2h 51' 32'' + 04' 42''
41 116  Smit, Chiel -  NWV Groningen 2h 51' 32'' + 04' 42''
42 176  Haest, Jasper 19  Regio Willebrord 2h 51' 32'' + 04' 42''
43 13  Dekker, David 20  Metec-TKH Continental Cy.. 2h 51' 32'' + 04' 42''
44 44  Mobach, Jarno 20  Development Team Sunweb 2h 51' 32'' + 04' 42''
45 36  Tulner, Rens 20  Delta Cycling Rotterdam 2h 51' 32'' + 04' 42''
46 163  Schulten, Chiel 19  Regio Oost-Nederland 2h 51' 32'' + 04' 42''
47 2  Arensman, Thymen 18  SEG Racing Academy 2h 51' 32'' + 04' 42''
48 156  Ottevanger, Bas 19  WV De IJsselstreek 2h 52' 07'' + 05' 17''
49 184  Vester, Sebastian -  Regio De Peddelaars 2h 52' 15'' + 05' 25''
50 166  Veling, Quinten 19  Regio Oost-Nederland 2h 52' 19'' + 05' 29''
51 56  Paquot, Tom 18  AGO-AquaService 2h 52' 19'' + 05' 29''
52 111  Haan, Sven de -  NWV Groningen 2h 52' 22'' + 05' 32''
53 74  Kulset, Sindre 20  Uno-X Hydrogen Developme.. 2h 52' 22'' + 05' 32''
54 51  Frehen, Jérémy 19  AGO-AquaService 2h 52' 25'' + 05' 35''
55 155  Arendshorst, Jelmer 20  WV De IJsselstreek 2h 56' 55'' + 10' 05''
56 75  Skaarseth, Iver 20  Uno-X Hydrogen Developme.. 2h 56' 55'' + 10' 05''
57 72  Urianstad, Martin 19  Uno-X Hydrogen Developme.. 2h 56' 55'' + 10' 05''
58 102  Tillett, Sam 19  Wales Racing Academy 2h 57' 18'' + 10' 28''
59 104  Coombe, Daniel 19  Wales Racing Academy 2h 57' 18'' + 10' 28''
60 126  Helvoirt, Koen van -  WV De Jonge Renner 2h 57' 18'' + 10' 28''
61 26  Blummel, Robin 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. 2h 58' 34'' + 11' 44''
62 134  Celi, Harm -  Regio Bladel 2h 58' 34'' + 11' 44''
63 162  Paalman, Koen 19  Regio Oost-Nederland 2h 58' 34'' + 11' 44''
64 93  Quincey, Scott -  IAM Excelsior 2h 58' 34'' + 11' 44''
65 173  Maas, Danny 19  Regio Willebrord 2h 58' 41'' + 11' 51''
66 101  Kibble, Peter 20  Wales Racing Academy 2h 59' 34'' + 12' 44''
#  Team Time Difference Rank +/-
1  SEG Racing Academy 8h 21' 32''
2  Team ColoQuick 8h 21' 34'' + 00' 02''
3  Development Team Sunweb 8h 21' 50'' + 00' 18''
4  Lotto-Soudal U23 8h 21' 50'' + 00' 18''
5  Delta Cycling Rotterdam 8h 21' 52'' + 00' 20''
6  Destil-Parkhotel Valkenburg 8h 21' 54'' + 00' 22''
7  Metec-TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 8h 21' 54'' + 00' 22''
8  NWV Groningen 8h 21' 54'' + 00' 22''
9  IAM Excelsior 8h 26' 08'' + 04' 36''
10  AGO-AquaService 8h 30' 22'' + 08' 50''
11  Uno-X Hydrogen Development Team 8h 30' 22'' + 08' 50''
12  Regio Bladel 8h 31' 05'' + 09' 33''
13  Sensa-Kanjers voor Kanjers Cyclingteam 8h 34' 36'' + 13' 04''
14  WV De Jonge Renner 8h 34' 36'' + 13' 04''
15  Regio Willebrord 8h 34' 36'' + 13' 04''
16  WV De IJsselstreek 8h 35' 11'' + 13' 39''
17  Regio Oost-Nederland 8h 35' 23'' + 13' 51''
18  Wales Racing Academy 8h 40' 22'' + 18' 50''
19  HSK Trias-Mooi Jong Cycling Team 8h 50' 28'' + 28' 56''


© Wijnreder Media