Gieten - Hellendoorn (183.5 km)

Route

 13 September 2018
 Profile  Flat stage
 Start  Gieten
 Finish  Hellendoorn
 Distance  183.5 km  (114.0 mi)
 Speed  44.008 km/h  (27.345 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 3
 Johansen, Jul.. (TCQ) 10h 42' 08''
 Kanter, Max (DSU) 61 points
 Dekker, David (MET) 8 points
 Johansen, Jul.. (TCQ) 10h 42' 08''
 SEG Racing Academy 32h 07' 26''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 91  Ballabio, Giacomo 20  IAM Excelsior 4h 10' 11'' 84 5 - 50
2 42  Kanter, Max 20  Development Team Sunweb + 00' 00'' 3 1 - -
3 84  De Decker, Alfdan 22  Lotto-Soudal U23 + 00' 00'' 80 4 - -
4 14  Horst, Dennis van der.. 20  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 00'' 40 13 - 22
5 5  Meeus, Jordi 20  SEG Racing Academy + 00' 00'' 10 9 - 5
6 6  Kooistra, Marten 20  SEG Racing Academy + 00' 00'' 4 2 - -
7 66  Wallin, Rasmus 22  Team ColoQuick + 00' 00'' 5 10 - -
8 34  Berg, Marijn van den .. 19  Delta Cycling Rotterdam + 00' 00'' 13 15 - 7
9 62  Johansen, Julius 19  Team ColoQuick + 00' 00'' 1 3 - 1
10 54  Rex, Laurenz 18  AGO-AquaService + 00' 00'' 36 6 - 19
11 106  Holt, Joe 20  Wales Racing Academy + 00' 00'' 100 26 - -
12 51  Frehen, Jérémy 19  AGO-AquaService + 00' 00'' 82 20 - 48
13 45  Nieuwenhuis, Joris 22  Development Team Sunweb + 00' 00'' 11 18 - -
14 95  Schneiter, Joab 20  IAM Excelsior + 00' 00'' 15 27 - 8
15 122  Iersel, Youri van van 22  WV De Jonge Renner + 00' 00'' 43 30 - -
16 32  Timmermans, Justin 21  Delta Cycling Rotterdam + 00' 00'' 21 - - -
17 113  Vries, Hartthijs de de 22  NWV Groningen + 00' 00'' 14 16 - -
18 31  Meijer, Gijs 19  Delta Cycling Rotterdam + 00' 00'' 12 19 - 6
19 65  Pejtersen, Johan 19  Team ColoQuick + 00' 00'' 18 - - 10
20 43  Märkl, Niklas 19  Development Team Sunweb + 00' 00'' 6 11 - 3
21 156  Ottevanger, Bas 19  WV De IJsselstreek + 00' 00'' 73 - - 44
22 142  Scholten, Wiebe 21  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 00' 00'' 41 - - -
23 1  Affini, Edoardo 22  SEG Racing Academy + 00' 00'' 20 29 - -
24 105  Britton, Rhys -  Wales Racing Academy + 00' 00'' 48 - - 26
25 23  Wijk, Oscar van van 20  Destil-Parkhotel Valkenb.. + 00' 00'' 16 28 - -
26 136  Sintmaartensdijk, Daa.. 20  Regio Bladel + 00' 00'' 17 24 - 9
27 15  Nieuwpoort, Jelle 21  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 00'' 45 - - -
28 11  Berg, Lars van den va.. 20  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 00'' 24 - - 13
29 33  Hoppezak, Vincent 19  Delta Cycling Rotterdam + 00' 00'' 72 - - 43
30 115  Paterson, Aden -  NWV Groningen + 00' 00'' 23 - 3 12
31 143  Vos, Juriaan 21  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 00' 00'' 52 - - -
32 133  Poels, Xavier -  Regio Bladel + 00' 00'' 49 - - 27
33 161  Bootsveld, Jelle 18  Regio Oost-Nederland + 00' 00'' 38 - - 21
34 4  Schelling, Ide 20  SEG Racing Academy + 00' 00'' 2 7 - 2
35 123  Wittenberg, Wim 19  WV De Jonge Renner + 00' 00'' 44 - - 24
36 41  Heinschke, Leon 18  Development Team Sunweb + 00' 00'' 22 - - 11
37 55  Debuy, Anthony 22  AGO-AquaService + 00' 00'' 51 - - -
38 152  Vierhouten, Gino 22  WV De IJsselstreek + 00' 00'' 81 - - -
39 141  Leemreize, Gijs -  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 00' 00'' 55 - - 31
40 86  Van Hoof, Ward 19  Lotto-Soudal U23 + 00' 00'' 27 - - 14
41 176  Haest, Jasper 19  Regio Willebrord + 00' 00'' 61 - - 35
42 92  Guex, Quentin 21  IAM Excelsior + 00' 00'' 47 - - -
43 61  Hardahl, Anders 22  Team ColoQuick + 00' 00'' 26 - - -
44 53  Baude, Arthur 20  AGO-AquaService + 00' 00'' 42 25 - 23
45 121  Bouwmans, Bryan 20  WV De Jonge Renner + 00' 00'' 53 - - 29
46 102  Tillett, Sam 19  Wales Racing Academy + 00' 00'' 90 - - 53
47 114  Breukelman, Chiel 21  NWV Groningen + 00' 00'' 19 12 - -
48 3  Hoole, Daan 19  SEG Racing Academy + 00' 00'' 7 17 - 4
49 76  Hvideberg, Jonas 19  Uno-X Hydrogen Developme.. + 00' 00'' 56 - - 32
50 24  Oreel, Lars 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. + 00' 00'' 50 - - 28
51 124  Naberman, Tim 19  WV De Jonge Renner + 00' 00'' 58 - - 33
52 21  Loon, Jordi van van 22  Destil-Parkhotel Valkenb.. + 00' 00'' 25 - - -
53 16  Tuuk, Danny van der v.. 18  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 00'' 31 - - 16
54 165  Wolffenbuttel, Nils 22  Regio Oost-Nederland + 00' 00'' 88 - - -
55 166  Veling, Quinten 19  Regio Oost-Nederland + 00' 00'' 76 - - 46
56 153  Kroeze, Danny -  WV De IJsselstreek + 00' 00'' 59 - - -
57 144  Tellegen, Sven 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 00' 00'' 54 - - 30
58 94  Schäppi, Martin 21  IAM Excelsior + 00' 00'' 29 - - -
59 175  Noppen, Antonie van van -  Regio Willebrord + 00' 00'' 46 22 2 25
60 26  Blummel, Robin 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. + 00' 00'' 94 - - 56
61 85  Cassaert, Loran 19  Lotto-Soudal U23 + 00' 00'' 62 - - 36
62 126  Helvoirt, Koen van van -  WV De Jonge Renner + 00' 00'' 89 - - 52
63 82  Apers, Ruben 20  Lotto-Soudal U23 + 00' 00'' 28 - - 15
64 194  Berg, David van de va.. -  HSK Trias-Mooi Jong Cycl.. + 00' 00'' 77 - - -
65 83  Castrique, Jonas 21  Lotto-Soudal U23 + 00' 00'' 8 14 - -
66 186  Rijk, Dorus de de 20  Regio De Peddelaars + 00' 00'' 75 - - -
67 22  Molenaar, Alex 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. + 00' 00'' 37 - - 20
68 184  Vester, Sebastian -  Regio De Peddelaars + 00' 00'' 74 - - 45
69 195  Soden, Bradley 21  HSK Trias-Mooi Jong Cycl.. + 00' 00'' 101 - - -
70 174  Pelt, Olivier van van -  Regio Willebrord + 00' 00'' 105 - - -
71 46  Salmon, Martin 20  Development Team Sunweb + 00' 00'' 39 - - -
72 112  Jong, Jeen de de 22  NWV Groningen + 00' 00'' 64 - - -
73 116  Smit, Chiel -  NWV Groningen + 00' 00'' 65 - - 38
74 151  Arentsen, Arjan 22  WV De IJsselstreek + 00' 00'' 67 - - -
75 171  Bierkens, Tim 18  Regio Willebrord + 00' 00'' 63 - - 37
76 163  Schulten, Chiel 19  Regio Oost-Nederland + 00' 00'' 66 - - 39
77 56  Paquot, Tom 18  AGO-AquaService + 00' 00'' 78 - - 47
78 96  Bellia, Matteo 21  IAM Excelsior + 00' 00'' 99 - - -
79 36  Tulner, Rens 20  Delta Cycling Rotterdam + 00' 00'' 69 - - 41
80 192  Jansen, Tom -  HSK Trias-Mooi Jong Cycl.. + 00' 00'' 95 - - -
81 172  Bakx, Kelvin -  Regio Willebrord + 00' 00'' 79 - - -
82 2  Arensman, Thymen 18  SEG Racing Academy + 00' 00'' 68 - - 40
83 44  Mobach, Jarno 20  Development Team Sunweb + 00' 00'' 70 - - 42
84 63  Vingegaard, Jonas 21  Team ColoQuick + 00' 00'' 93 - - -
85 125  Leng, Mathijs de de 19  WV De Jonge Renner + 00' 00'' 86 - 4 51
86 64  Lyhne, Daniel 22  Team ColoQuick + 00' 00'' 71 - - -
87 162  Paalman, Koen 19  Regio Oost-Nederland + 00' 00'' 96 - - 57
88 71  Resell, Erik 21  Uno-X Hydrogen Developme.. + 00' 00'' 57 - - -
89 101  Kibble, Peter 20  Wales Racing Academy + 00' 00'' 103 - - 61
90 104  Coombe, Daniel 19  Wales Racing Academy + 00' 00'' 91 - - 54
91 145  Johannink, Jelle 21  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 00' 00'' 87 - - -
92 73  Saugstad, Lars 21  Uno-X Hydrogen Developme.. + 00' 00'' 32 - - -
93 12  Bouwmans, Dylan 21  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 00'' 30 - - -
94 13  Dekker, David 20  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 00'' 60 23 1 34
95 25  Jong, Timo de de 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. + 01' 04'' 35 - - 18
96 35  Bax, Sjoerd 22  Delta Cycling Rotterdam + 00' 00'' 9 21 - -
97 52  Taminiaux, Lionel 22  AGO-AquaService + 00' 00'' 34 - - -
98 81  Thijssen, Gerben 20  Lotto-Soudal U23 + 00' 00'' 33 8 - 17
99 155  Arendshorst, Jelmer 20  WV De IJsselstreek + 02' 40'' 102 - - 60
100 103  Tillett, James -  Wales Racing Academy + 02' 40'' 83 - - 49
101 135  Celi, Abe 21  Regio Bladel + 02' 42'' 85 - - -
102 111  Haan, Sven de de -  NWV Groningen + 05' 12'' 98 - - 59
103 72  Urianstad, Martin 19  Uno-X Hydrogen Developme.. + 06' 34'' 106 - - 62
104 146  Varweg, Christian -  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 06' 34'' 92 - - 55
105 74  Kulset, Sindre 20  Uno-X Hydrogen Developme.. + 06' 49'' 97 - 5 58
106 131  Minten, Kevin 22  Regio Bladel + 09' 48'' 104 - - -
107 173  Maas, Danny 19  Regio Willebrord + 10' 09'' 108 - - 64
108 134  Celi, Harm -  Regio Bladel + 12' 19'' 107 - - 63
DNF 75  Skaarseth, Iver 20  Uno-X Hydrogen Developme..
DNF 93  Quincey, Scott -  IAM Excelsior
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  SEG Racing Academy 12h 30' 33'' 34 1
5 5  Meeus, Jordi 20 4h 10' 11''
6 6  Kooistra, Marten 20 4h 10' 11''
23 1  Affini, Edoardo 22 4h 10' 11''
2  Development Team Sunweb 12h 30' 33'' 35 3
2 42  Kanter, Max 20 4h 10' 11''
13 45  Nieuwenhuis, Joris 22 4h 10' 11''
20 43  Märkl, Niklas 19 4h 10' 11''
3  Team ColoQuick 12h 30' 33'' 35 2
7 66  Wallin, Rasmus 22 4h 10' 11''
9 62  Johansen, Julius 19 4h 10' 11''
19 65  Pejtersen, Johan 19 4h 10' 11''
4  Delta Cycling Rotterdam 12h 30' 33'' 42 5
8 34  Berg, Marijn van den 19 4h 10' 11''
16 32  Timmermans, Justin 21 4h 10' 11''
18 31  Meijer, Gijs 19 4h 10' 11''
5  IAM Excelsior 12h 30' 33'' 57 9
1 91  Ballabio, Giacomo 20 4h 10' 11''
14 95  Schneiter, Joab 20 4h 10' 11''
42 92  Guex, Quentin 21 4h 10' 11''
6  Metec-TKH Continental Cyclin.. 12h 30' 33'' 59 7
4 14  Horst, Dennis van der 20 4h 10' 11''
27 15  Nieuwpoort, Jelle 21 4h 10' 11''
28 11  Berg, Lars van den 20 4h 10' 11''
7  AGO-AquaService 12h 30' 33'' 59 10
10 54  Rex, Laurenz 18 4h 10' 11''
12 51  Frehen, Jérémy 19 4h 10' 11''
37 55  Debuy, Anthony 22 4h 10' 11''
8  Wales Racing Academy 12h 30' 33'' 81 18
11 106  Holt, Joe 20 4h 10' 11''
24 105  Britton, Rhys - 4h 10' 11''
46 102  Tillett, Sam 19 4h 10' 11''
9  Sensa-Kanjers voor Kanjers C.. 12h 30' 33'' 92 14
22 142  Scholten, Wiebe 21 4h 10' 11''
31 143  Vos, Juriaan 21 4h 10' 11''
39 141  Leemreize, Gijs - 4h 10' 11''
10  NWV Groningen 12h 30' 33'' 94 6
17 113  Vries, Hartthijs de 22 4h 10' 11''
30 115  Paterson, Aden - 4h 10' 11''
47 114  Breukelman, Chiel 21 4h 10' 11''
11  WV De Jonge Renner 12h 30' 33'' 95 13
15 122  Iersel, Youri van 22 4h 10' 11''
35 123  Wittenberg, Wim 19 4h 10' 11''
45 121  Bouwmans, Bryan 20 4h 10' 11''
12  Lotto-Soudal U23 12h 30' 33'' 104 4
3 84  De Decker, Alfdan 22 4h 10' 11''
40 86  Van Hoof, Ward 19 4h 10' 11''
61 85  Cassaert, Loran 19 4h 10' 11''
13  WV De IJsselstreek 12h 30' 33'' 115 16
21 156  Ottevanger, Bas 19 4h 10' 11''
38 152  Vierhouten, Gino 22 4h 10' 11''
56 153  Kroeze, Danny - 4h 10' 11''
14  Destil-Parkhotel Valkenburg 12h 30' 33'' 127 8
25 23  Wijk, Oscar van 20 4h 10' 11''
50 24  Oreel, Lars 19 4h 10' 11''
52 21  Loon, Jordi van 22 4h 10' 11''
15  Regio Oost-Nederland 12h 30' 33'' 142 17
33 161  Bootsveld, Jelle 18 4h 10' 11''
54 165  Wolffenbuttel, Nils 22 4h 10' 11''
55 166  Veling, Quinten 19 4h 10' 11''
16  Regio Willebrord 12h 30' 33'' 170 15
41 176  Haest, Jasper 19 4h 10' 11''
59 175  Noppen, Antonie van - 4h 10' 11''
70 174  Pelt, Olivier van - 4h 10' 11''
17  HSK Trias-Mooi Jong Cycling .. 12h 30' 33'' 213 19
64 194  Berg, David van de - 4h 10' 11''
69 195  Soden, Bradley 21 4h 10' 11''
80 192  Jansen, Tom - 4h 10' 11''
18  Uno-X Hydrogen Development T.. 12h 30' 33'' 229 11
49 76  Hvideberg, Jonas 19 4h 10' 11''
88 71  Resell, Erik 21 4h 10' 11''
92 73  Saugstad, Lars 21 4h 10' 11''
19  Regio Bladel 12h 33' 15'' 159 12
26 136  Sintmaartensdijk, Daa.. 20 4h 10' 11''
32 133  Poels, Xavier - 4h 10' 11''
101 135  Celi, Abe 21 4h 12' 53''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 62  Johansen, Julius 19  Team ColoQuick 10h 42' 08'' -
2 4  Schelling, Ide 20  SEG Racing Academy 10h 42' 12'' + 00' 04'' -
3 42  Kanter, Max 20  Development Team Sunweb 10h 42' 14'' + 00' 06'' -
4 6  Kooistra, Marten 20  SEG Racing Academy 10h 42' 28'' + 00' 20'' -
5 66  Wallin, Rasmus 22  Team ColoQuick 10h 42' 30'' + 00' 22'' -
6 43  Märkl, Niklas 19  Development Team Sunweb 10h 42' 34'' + 00' 26'' -
7 3  Hoole, Daan 19  SEG Racing Academy 10h 42' 34'' + 00' 26'' -
8 83  Castrique, Jonas 21  Lotto-Soudal U23 10h 42' 34'' + 00' 26'' -
9 35  Bax, Sjoerd 22  Delta Cycling Rotterdam 10h 42' 34'' + 00' 26'' -
10 5  Meeus, Jordi 20  SEG Racing Academy 10h 42' 36'' + 00' 28'' + 3
11 45  Nieuwenhuis, Joris 22  Development Team Sunweb 10h 42' 36'' + 00' 28'' + 1
12 31  Meijer, Gijs 19  Delta Cycling Rotterdam 10h 42' 36'' + 00' 28'' - 2
13 34  Berg, Marijn van den 19  Delta Cycling Rotterdam 10h 42' 36'' + 00' 28'' + 1
14 113  Vries, Hartthijs de 22  NWV Groningen 10h 42' 36'' + 00' 28'' - 3
15 95  Schneiter, Joab 20  IAM Excelsior 10h 42' 36'' + 00' 28'' + 4
16 23  Wijk, Oscar van 20  Destil-Parkhotel Valkenb.. 10h 42' 36'' + 00' 28'' - 1
17 136  Sintmaartensdijk, Daan van 20  Regio Bladel 10h 42' 36'' + 00' 28'' -
18 65  Pejtersen, Johan 19  Team ColoQuick 10h 42' 36'' + 00' 28'' + 5
19 114  Breukelman, Chiel 21  NWV Groningen 10h 42' 36'' + 00' 28'' - 3
20 1  Affini, Edoardo 22  SEG Racing Academy 10h 42' 36'' + 00' 28'' + 1
21 32  Timmermans, Justin 21  Delta Cycling Rotterdam 10h 42' 36'' + 00' 28'' + 5
22 41  Heinschke, Leon 18  Development Team Sunweb 10h 42' 36'' + 00' 28'' - 2
23 115  Paterson, Aden -  NWV Groningen 10h 42' 36'' + 00' 28'' + 1
24 11  Berg, Lars van den 20  Metec-TKH Continental Cy.. 10h 42' 36'' + 00' 28'' + 3
25 21  Loon, Jordi van 22  Destil-Parkhotel Valkenb.. 10h 42' 36'' + 00' 28'' - 3
26 61  Hardahl, Anders 22  Team ColoQuick 10h 42' 36'' + 00' 28'' + 4
27 86  Van Hoof, Ward 19  Lotto-Soudal U23 10h 42' 36'' + 00' 28'' + 5
28 82  Apers, Ruben 20  Lotto-Soudal U23 10h 42' 36'' + 00' 28'' + 1
29 94  Schäppi, Martin 21  IAM Excelsior 10h 42' 36'' + 00' 28'' + 2
30 12  Bouwmans, Dylan 21  Metec-TKH Continental Cy.. 10h 42' 36'' + 00' 28'' - 5
31 16  Tuuk, Danny van der 18  Metec-TKH Continental Cy.. 10h 42' 36'' + 00' 28'' + 2
32 73  Saugstad, Lars 21  Uno-X Hydrogen Developme.. 10h 42' 36'' + 00' 28'' - 4
33 81  Thijssen, Gerben 20  Lotto-Soudal U23 10h 42' 54'' + 00' 46'' + 1
34 52  Taminiaux, Lionel 22  AGO-AquaService 10h 42' 55'' + 00' 47'' + 1
35 25  Jong, Timo de 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. 10h 43' 40'' + 01' 32'' - 17
36 54  Rex, Laurenz 18  AGO-AquaService 10h 46' 46'' + 04' 38'' -
37 22  Molenaar, Alex 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. 10h 46' 47'' + 04' 39'' + 25
38 161  Bootsveld, Jelle 18  Regio Oost-Nederland 10h 46' 49'' + 04' 41'' - 1
39 46  Salmon, Martin 20  Development Team Sunweb 10h 46' 49'' + 04' 41'' + 21
40 14  Horst, Dennis van der 20  Metec-TKH Continental Cy.. 10h 46' 50'' + 04' 42'' -
41 142  Scholten, Wiebe 21  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 10h 46' 50'' + 04' 42'' + 1
42 53  Baude, Arthur 20  AGO-AquaService 10h 46' 50'' + 04' 42'' - 3
43 122  Iersel, Youri van 22  WV De Jonge Renner 10h 46' 50'' + 04' 42'' + 6
44 123  Wittenberg, Wim 19  WV De Jonge Renner 10h 46' 50'' + 04' 42'' - 3
45 15  Nieuwpoort, Jelle 21  Metec-TKH Continental Cy.. 10h 46' 50'' + 04' 42'' + 2
46 175  Noppen, Antonie van -  Regio Willebrord 10h 46' 50'' + 04' 42'' - 8
47 92  Guex, Quentin 21  IAM Excelsior 10h 46' 50'' + 04' 42'' - 3
48 105  Britton, Rhys -  Wales Racing Academy 10h 46' 50'' + 04' 42'' + 3
49 133  Poels, Xavier -  Regio Bladel 10h 46' 50'' + 04' 42'' + 1
50 24  Oreel, Lars 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. 10h 46' 50'' + 04' 42'' - 7
51 55  Debuy, Anthony 22  AGO-AquaService 10h 46' 50'' + 04' 42'' - 3
52 143  Vos, Juriaan 21  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 10h 46' 50'' + 04' 42'' + 4
53 121  Bouwmans, Bryan 20  WV De Jonge Renner 10h 46' 50'' + 04' 42'' + 1
54 144  Tellegen, Sven 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 10h 46' 50'' + 04' 42'' - 2
55 141  Leemreize, Gijs -  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 10h 46' 50'' + 04' 42'' + 4
56 76  Hvideberg, Jonas 19  Uno-X Hydrogen Developme.. 10h 46' 50'' + 04' 42'' - 1
57 71  Resell, Erik 21  Uno-X Hydrogen Developme.. 10h 46' 50'' + 04' 42'' - 12
58 124  Naberman, Tim 19  WV De Jonge Renner 10h 46' 50'' + 04' 42'' -
59 153  Kroeze, Danny -  WV De IJsselstreek 10h 46' 50'' + 04' 42'' - 2
60 13  Dekker, David 20  Metec-TKH Continental Cy.. 10h 46' 50'' + 04' 42'' - 14
61 176  Haest, Jasper 19  Regio Willebrord 10h 46' 50'' + 04' 42'' + 3
62 85  Cassaert, Loran 19  Lotto-Soudal U23 10h 46' 50'' + 04' 42'' - 1
63 171  Bierkens, Tim 18  Regio Willebrord 10h 46' 50'' + 04' 42'' -
64 112  Jong, Jeen de 22  NWV Groningen 10h 46' 50'' + 04' 42'' + 1
65 116  Smit, Chiel -  NWV Groningen 10h 46' 50'' + 04' 42'' + 1
66 163  Schulten, Chiel 19  Regio Oost-Nederland 10h 46' 50'' + 04' 42'' + 1
67 151  Arentsen, Arjan 22  WV De IJsselstreek 10h 46' 50'' + 04' 42'' + 3
68 2  Arensman, Thymen 18  SEG Racing Academy 10h 46' 50'' + 04' 42'' + 1
69 36  Tulner, Rens 20  Delta Cycling Rotterdam 10h 46' 50'' + 04' 42'' + 2
70 44  Mobach, Jarno 20  Development Team Sunweb 10h 46' 50'' + 04' 42'' + 2
71 64  Lyhne, Daniel 22  Team ColoQuick 10h 46' 50'' + 04' 42'' + 2
72 33  Hoppezak, Vincent 19  Delta Cycling Rotterdam 10h 47' 13'' + 05' 05'' + 2
73 156  Ottevanger, Bas 19  WV De IJsselstreek 10h 47' 25'' + 05' 17'' + 2
74 184  Vester, Sebastian -  Regio De Peddelaars 10h 47' 33'' + 05' 25'' + 2
75 186  Rijk, Dorus de 20  Regio De Peddelaars 10h 47' 33'' + 05' 25'' + 2
76 166  Veling, Quinten 19  Regio Oost-Nederland 10h 47' 37'' + 05' 29'' + 3
77 194  Berg, David van de -  HSK Trias-Mooi Jong Cycl.. 10h 47' 37'' + 05' 29'' + 4
78 56  Paquot, Tom 18  AGO-AquaService 10h 47' 37'' + 05' 29'' + 2
79 172  Bakx, Kelvin -  Regio Willebrord 10h 47' 37'' + 05' 29'' + 3
80 84  De Decker, Alfdan 22  Lotto-Soudal U23 10h 47' 39'' + 05' 31'' + 6
81 152  Vierhouten, Gino 22  WV De IJsselstreek 10h 47' 40'' + 05' 32'' + 2
82 51  Frehen, Jérémy 19  AGO-AquaService 10h 47' 43'' + 05' 35'' + 5
83 103  Tillett, James -  Wales Racing Academy 10h 49' 30'' + 07' 22'' - 15
84 91  Ballabio, Giacomo 20  IAM Excelsior 10h 49' 36'' + 07' 28'' + 5
85 135  Celi, Abe 21  Regio Bladel 10h 50' 22'' + 08' 14'' - 1
86 125  Leng, Mathijs de 19  WV De Jonge Renner 10h 51' 18'' + 09' 10'' + 4
87 145  Johannink, Jelle 21  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 10h 51' 18'' + 09' 10'' + 4
88 165  Wolffenbuttel, Nils 22  Regio Oost-Nederland 10h 52' 13'' + 10' 05'' + 7
89 126  Helvoirt, Koen van -  WV De Jonge Renner 10h 52' 36'' + 10' 28'' + 7
90 102  Tillett, Sam 19  Wales Racing Academy 10h 52' 36'' + 10' 28'' + 7
91 104  Coombe, Daniel 19  Wales Racing Academy 10h 52' 55'' + 10' 47'' + 7
92 146  Varweg, Christian -  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 10h 53' 24'' + 11' 16'' - 39
93 63  Vingegaard, Jonas 21  Team ColoQuick 10h 53' 32'' + 11' 24'' + 6
94 26  Blummel, Robin 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. 10h 53' 52'' + 11' 44'' + 7
95 192  Jansen, Tom -  HSK Trias-Mooi Jong Cycl.. 10h 53' 52'' + 11' 44'' + 8
96 162  Paalman, Koen 19  Regio Oost-Nederland 10h 54' 27'' + 12' 19'' + 8
97 74  Kulset, Sindre 20  Uno-X Hydrogen Developme.. 10h 54' 29'' + 12' 21'' - 12
98 111  Haan, Sven de -  NWV Groningen 10h 54' 51'' + 12' 43'' - 10
99 96  Bellia, Matteo 21  IAM Excelsior 10h 54' 52'' + 12' 44'' + 6
100 106  Holt, Joe 20  Wales Racing Academy 10h 54' 53'' + 12' 45'' + 6
101 195  Soden, Bradley 21  HSK Trias-Mooi Jong Cycl.. 10h 54' 53'' + 12' 45'' + 6
102 155  Arendshorst, Jelmer 20  WV De IJsselstreek 10h 54' 53'' + 12' 45'' - 9
103 101  Kibble, Peter 20  Wales Racing Academy 10h 55' 11'' + 13' 03'' + 5
104 131  Minten, Kevin 22  Regio Bladel 10h 57' 21'' + 15' 13'' - 26
105 174  Pelt, Olivier van -  Regio Willebrord 10h 57' 44'' + 15' 36'' + 4
106 72  Urianstad, Martin 19  Uno-X Hydrogen Developme.. 10h 58' 47'' + 16' 39'' - 14
107 134  Celi, Harm -  Regio Bladel 11h 06' 11'' + 24' 03'' - 5
108 173  Maas, Danny 19  Regio Willebrord 11h 08' 39'' + 26' 31'' + 2
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 42  Kanter, Max 20  Development Team Sunweb 61 pts -
2 6  Kooistra, Marten 20  SEG Racing Academy 40 pts -21 pts -
3 62  Johansen, Julius 19  Team ColoQuick 32 pts -29 pts -
4 84  De Decker, Alfdan 22  Lotto-Soudal U23 26 pts -35 pts + 7
5 91  Ballabio, Giacomo 20  IAM Excelsior 25 pts -36 pts
6 54  Rex, Laurenz 18  AGO-AquaService 22 pts -39 pts -
7 4  Schelling, Ide 20  SEG Racing Academy 20 pts -41 pts - 3
8 81  Thijssen, Gerben 20  Lotto-Soudal U23 17 pts -44 pts - 3
9 5  Meeus, Jordi 20  SEG Racing Academy 16 pts -45 pts + 12
10 66  Wallin, Rasmus 22  Team ColoQuick 15 pts -46 pts + 6
11 43  Märkl, Niklas 19  Development Team Sunweb 14 pts -47 pts - 4
12 114  Breukelman, Chiel 21  NWV Groningen 14 pts -47 pts - 4
13 14  Horst, Dennis van der 20  Metec-TKH Continental Cy.. 14 pts -47 pts
14 83  Castrique, Jonas 21  Lotto-Soudal U23 12 pts -49 pts - 5
15 34  Berg, Marijn van den 19  Delta Cycling Rotterdam 12 pts -49 pts + 7
16 113  Vries, Hartthijs de 22  NWV Groningen 12 pts -49 pts - 6
17 3  Hoole, Daan 19  SEG Racing Academy 9 pts -52 pts - 5
18 45  Nieuwenhuis, Joris 22  Development Team Sunweb 8 pts -53 pts -
19 31  Meijer, Gijs 19  Delta Cycling Rotterdam 8 pts -53 pts - 6
20 51  Frehen, Jérémy 19  AGO-AquaService 8 pts -53 pts + 3
21 35  Bax, Sjoerd 22  Delta Cycling Rotterdam 7 pts -54 pts - 7
22 175  Noppen, Antonie van -  Regio Willebrord 7 pts -54 pts - 7
23 13  Dekker, David 20  Metec-TKH Continental Cy.. 6 pts -55 pts - 6
24 136  Sintmaartensdijk, Daan van 20  Regio Bladel 5 pts -56 pts - 5
25 53  Baude, Arthur 20  AGO-AquaService 5 pts -56 pts - 5
26 106  Holt, Joe 20  Wales Racing Academy 5 pts -56 pts
27 95  Schneiter, Joab 20  IAM Excelsior 2 pts -59 pts
28 23  Wijk, Oscar van 20  Destil-Parkhotel Valkenb.. 2 pts -59 pts - 4
29 1  Affini, Edoardo 22  SEG Racing Academy 1 pts -60 pts - 4
30 122  Iersel, Youri van 22  WV De Jonge Renner 1 pts -60 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 13  Dekker, David 20  Metec-TKH Continental Cy.. 8 pts -
2 175  Noppen, Antonie van -  Regio Willebrord 7 pts -1 pts -
3 115  Paterson, Aden -  NWV Groningen 1 pts -7 pts -
4 125  Leng, Mathijs de 19  WV De Jonge Renner 1 pts -7 pts
5 74  Kulset, Sindre 20  Uno-X Hydrogen Developme.. 1 pts -7 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 62  Johansen, Julius 19  Team ColoQuick 10h 42' 08'' -
2 4  Schelling, Ide 20  SEG Racing Academy 10h 42' 12'' + 00' 04'' -
3 43  Märkl, Niklas 19  Development Team Sunweb 10h 42' 34'' + 00' 26'' -
4 3  Hoole, Daan 19  SEG Racing Academy 10h 42' 34'' + 00' 26'' -
5 5  Meeus, Jordi 20  SEG Racing Academy 10h 42' 36'' + 00' 28'' + 1
6 31  Meijer, Gijs 19  Delta Cycling Rotterdam 10h 42' 36'' + 00' 28'' - 1
7 34  Berg, Marijn van den 19  Delta Cycling Rotterdam 10h 42' 36'' + 00' 28'' -
8 95  Schneiter, Joab 20  IAM Excelsior 10h 42' 36'' + 00' 28'' + 2
9 136  Sintmaartensdijk, Daan van 20  Regio Bladel 10h 42' 36'' + 00' 28'' - 1
10 65  Pejtersen, Johan 19  Team ColoQuick 10h 42' 36'' + 00' 28'' + 2
11 41  Heinschke, Leon 18  Development Team Sunweb 10h 42' 36'' + 00' 28'' -
12 115  Paterson, Aden -  NWV Groningen 10h 42' 36'' + 00' 28'' + 1
13 11  Berg, Lars van den 20  Metec-TKH Continental Cy.. 10h 42' 36'' + 00' 28'' + 1
14 86  Van Hoof, Ward 19  Lotto-Soudal U23 10h 42' 36'' + 00' 28'' + 2
15 82  Apers, Ruben 20  Lotto-Soudal U23 10h 42' 36'' + 00' 28'' -
16 16  Tuuk, Danny van der 18  Metec-TKH Continental Cy.. 10h 42' 36'' + 00' 28'' + 1
17 81  Thijssen, Gerben 20  Lotto-Soudal U23 10h 42' 54'' + 00' 46'' + 1
18 25  Jong, Timo de 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. 10h 43' 40'' + 01' 32'' - 9
19 54  Rex, Laurenz 18  AGO-AquaService 10h 46' 46'' + 04' 38'' -
20 22  Molenaar, Alex 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. 10h 46' 47'' + 04' 39'' + 16
21 161  Bootsveld, Jelle 18  Regio Oost-Nederland 10h 46' 49'' + 04' 41'' - 1
22 14  Horst, Dennis van der 20  Metec-TKH Continental Cy.. 10h 46' 50'' + 04' 42'' + 1
23 53  Baude, Arthur 20  AGO-AquaService 10h 46' 50'' + 04' 42'' - 1
24 123  Wittenberg, Wim 19  WV De Jonge Renner 10h 46' 50'' + 04' 42'' -
25 175  Noppen, Antonie van -  Regio Willebrord 10h 46' 50'' + 04' 42'' - 4
26 105  Britton, Rhys -  Wales Racing Academy 10h 46' 50'' + 04' 42'' + 2
27 133  Poels, Xavier -  Regio Bladel 10h 46' 50'' + 04' 42'' -
28 24  Oreel, Lars 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. 10h 46' 50'' + 04' 42'' - 3
29 121  Bouwmans, Bryan 20  WV De Jonge Renner 10h 46' 50'' + 04' 42'' + 2
30 144  Tellegen, Sven 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 10h 46' 50'' + 04' 42'' - 1
31 141  Leemreize, Gijs -  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 10h 46' 50'' + 04' 42'' + 3
32 76  Hvideberg, Jonas 19  Uno-X Hydrogen Developme.. 10h 46' 50'' + 04' 42'' -
33 124  Naberman, Tim 19  WV De Jonge Renner 10h 46' 50'' + 04' 42'' -
34 13  Dekker, David 20  Metec-TKH Continental Cy.. 10h 46' 50'' + 04' 42'' - 8
35 176  Haest, Jasper 19  Regio Willebrord 10h 46' 50'' + 04' 42'' + 3
36 85  Cassaert, Loran 19  Lotto-Soudal U23 10h 46' 50'' + 04' 42'' - 1
37 171  Bierkens, Tim 18  Regio Willebrord 10h 46' 50'' + 04' 42'' -
38 116  Smit, Chiel -  NWV Groningen 10h 46' 50'' + 04' 42'' + 1
39 163  Schulten, Chiel 19  Regio Oost-Nederland 10h 46' 50'' + 04' 42'' + 1
40 2  Arensman, Thymen 18  SEG Racing Academy 10h 46' 50'' + 04' 42'' + 2
41 36  Tulner, Rens 20  Delta Cycling Rotterdam 10h 46' 50'' + 04' 42'' + 2
42 44  Mobach, Jarno 20  Development Team Sunweb 10h 46' 50'' + 04' 42'' + 2
43 33  Hoppezak, Vincent 19  Delta Cycling Rotterdam 10h 47' 13'' + 05' 05'' + 2
44 156  Ottevanger, Bas 19  WV De IJsselstreek 10h 47' 25'' + 05' 17'' + 2
45 184  Vester, Sebastian -  Regio De Peddelaars 10h 47' 33'' + 05' 25'' + 2
46 166  Veling, Quinten 19  Regio Oost-Nederland 10h 47' 37'' + 05' 29'' + 2
47 56  Paquot, Tom 18  AGO-AquaService 10h 47' 37'' + 05' 29'' + 2
48 51  Frehen, Jérémy 19  AGO-AquaService 10h 47' 43'' + 05' 35'' + 3
49 103  Tillett, James -  Wales Racing Academy 10h 49' 30'' + 07' 22'' - 8
50 91  Ballabio, Giacomo 20  IAM Excelsior 10h 49' 36'' + 07' 28'' + 3
51 125  Leng, Mathijs de 19  WV De Jonge Renner 10h 51' 18'' + 09' 10'' + 3
52 126  Helvoirt, Koen van -  WV De Jonge Renner 10h 52' 36'' + 10' 28'' + 6
53 102  Tillett, Sam 19  Wales Racing Academy 10h 52' 36'' + 10' 28'' + 6
54 104  Coombe, Daniel 19  Wales Racing Academy 10h 52' 55'' + 10' 47'' + 6
55 146  Varweg, Christian -  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 10h 53' 24'' + 11' 16'' - 25
56 26  Blummel, Robin 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. 10h 53' 52'' + 11' 44'' + 6
57 162  Paalman, Koen 19  Regio Oost-Nederland 10h 54' 27'' + 12' 19'' + 7
58 74  Kulset, Sindre 20  Uno-X Hydrogen Developme.. 10h 54' 29'' + 12' 21'' - 8
59 111  Haan, Sven de -  NWV Groningen 10h 54' 51'' + 12' 43'' - 7
60 155  Arendshorst, Jelmer 20  WV De IJsselstreek 10h 54' 53'' + 12' 45'' - 4
61 101  Kibble, Peter 20  Wales Racing Academy 10h 55' 11'' + 13' 03'' + 4
62 72  Urianstad, Martin 19  Uno-X Hydrogen Developme.. 10h 58' 47'' + 16' 39'' - 7
63 134  Celi, Harm -  Regio Bladel 11h 06' 11'' + 24' 03'' -
64 173  Maas, Danny 19  Regio Willebrord 11h 08' 39'' + 26' 31'' + 2
#  Team Time Difference Rank +/-
1  SEG Racing Academy 32h 07' 26'' -
2  Team ColoQuick 32h 07' 28'' + 00' 02'' -
3  Development Team Sunweb 32h 07' 44'' + 00' 18'' -
4  Lotto-Soudal U23 32h 07' 44'' + 00' 18'' -
5  Delta Cycling Rotterdam 32h 07' 46'' + 00' 20'' -
6  NWV Groningen 32h 07' 48'' + 00' 22'' -
7  Metec-TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 32h 07' 48'' + 00' 22'' -
8  Destil-Parkhotel Valkenburg 32h 07' 48'' + 00' 22'' -
9  IAM Excelsior 32h 12' 02'' + 04' 36'' -
10  AGO-AquaService 32h 16' 16'' + 08' 50'' -
11  Uno-X Hydrogen Development Team 32h 16' 16'' + 08' 50'' -
12  Regio Bladel 32h 19' 41'' + 12' 15'' -
13  WV De Jonge Renner 32h 20' 30'' + 13' 04'' -
14  Sensa-Kanjers voor Kanjers Cyclingteam 32h 20' 30'' + 13' 04'' -
15  Regio Willebrord 32h 20' 30'' + 13' 04'' -
16  WV De IJsselstreek 32h 21' 05'' + 13' 39'' -
17  Regio Oost-Nederland 32h 21' 17'' + 13' 51'' -
18  Wales Racing Academy 32h 26' 16'' + 18' 50'' -
19  HSK Trias-Mooi Jong Cycling Team 32h 36' 22'' + 28' 56'' -


© Wijnreder Media