Dreumel - Beneden-Leeuwen (182.0 km)

Route

 16 September 2018
 Profile  Flat stage
 Start  Dreumel
 Finish  Beneden-Leeuwen
 Distance  182.0 km  (113.1 mi)
 Speed  47.331 km/h  (29.410 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 6
 Johansen, Jul.. (TCQ) 19h 52' 48''
 Kanter, Max (DSU) 87 points
 Dekker, David (MET) 8 points
 Johansen, Jul.. (TCQ) 19h 52' 48''
 SEG Racing Academy 59h 39' 09''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 34  Berg, Marijn van den .. 19  Delta Cycling Rotterdam 3h 50' 43'' 5 4 - 3
2 14  Horst, Dennis van der.. 20  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 00'' 28 7 - 13
3 66  Wallin, Rasmus 22  Team ColoQuick + 00' 00'' 6 5 - -
4 62  Johansen, Julius 19  Team ColoQuick + 00' 00'' 1 3 - 1
5 114  Breukelman, Chiel 21  NWV Groningen + 00' 00'' 12 13 - -
6 32  Timmermans, Justin 21  Delta Cycling Rotterdam + 00' 00'' 11 24 - -
7 73  Saugstad, Lars 21  Uno-X Hydrogen Developme.. + 00' 00'' 7 18 - -
8 145  Johannink, Jelle 21  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 00' 00'' 47 26 - -
9 1  Affini, Edoardo 22  SEG Racing Academy + 00' 00'' 4 11 - -
10 35  Bax, Sjoerd 22  Delta Cycling Rotterdam + 00' 00'' 8 17 - -
11 6  Kooistra, Marten 20  SEG Racing Academy + 00' 00'' 2 2 - -
12 94  Schäppi, Martin 21  IAM Excelsior + 00' 00'' 9 34 - -
13 11  Berg, Lars van den va.. 20  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 00'' 3 31 - 2
14 12  Bouwmans, Dylan 21  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 03'' 13 37 - -
15 5  Meeus, Jordi 20  SEG Racing Academy + 00' 05'' 10 8 - 4
16 43  Märkl, Niklas 19  Development Team Sunweb + 03' 01'' 17 6 - 7
17 42  Kanter, Max 20  Development Team Sunweb + 03' 04'' 15 1 - -
18 105  Britton, Rhys -  Wales Racing Academy + 03' 04'' 52 39 - 30
19 24  Oreel, Lars 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. + 03' 04'' 48 - - 27
20 55  Debuy, Anthony 22  AGO-AquaService + 03' 04'' 36 41 - -
21 151  Arentsen, Arjan 22  WV De IJsselstreek + 03' 04'' 41 25 - -
22 163  Schulten, Chiel 19  Regio Oost-Nederland + 03' 04'' 46 30 - 26
23 21  Loon, Jordi van van 22  Destil-Parkhotel Valkenb.. + 03' 04'' 23 - - -
24 166  Veling, Quinten 19  Regio Oost-Nederland + 03' 04'' 43 - - 23
25 26  Blummel, Robin 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. + 03' 04'' 55 - - 32
26 15  Nieuwpoort, Jelle 21  Metec-TKH Continental Cy.. + 03' 04'' 50 - - -
27 31  Meijer, Gijs 19  Delta Cycling Rotterdam + 03' 04'' 20 15 - 9
28 86  Van Hoof, Ward 19  Lotto-Soudal U23 + 03' 04'' 18 21 - 8
29 122  Iersel, Youri van van 22  WV De Jonge Renner + 03' 04'' 38 32 - -
30 175  Noppen, Antonie van van -  Regio Willebrord + 03' 04'' 42 20 2 22
31 54  Rex, Laurenz 18  AGO-AquaService + 03' 04'' 32 16 - 16
32 116  Smit, Chiel -  NWV Groningen + 03' 04'' 35 - - 18
33 142  Scholten, Wiebe 21  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 03' 04'' 33 - - -
34 161  Bootsveld, Jelle 18  Regio Oost-Nederland + 03' 04'' 39 - - 20
35 171  Bierkens, Tim 18  Regio Willebrord + 03' 04'' 34 - - 17
36 115  Paterson, Aden -  NWV Groningen + 03' 04'' 26 - 3 12
37 33  Hoppezak, Vincent 19  Delta Cycling Rotterdam + 03' 04'' 40 - - 21
38 121  Bouwmans, Bryan 20  WV De Jonge Renner + 03' 04'' 31 40 - 15
39 155  Arendshorst, Jelmer 20  WV De IJsselstreek + 03' 04'' 68 - - 39
40 65  Pejtersen, Johan 19  Team ColoQuick + 03' 04'' 16 14 - 6
41 51  Frehen, Jérémy 19  AGO-AquaService + 03' 04'' 44 19 - 24
42 136  Sintmaartensdijk, Daa.. 20  Regio Bladel + 03' 04'' 25 27 - 11
43 83  Castrique, Jonas 21  Lotto-Soudal U23 + 03' 04'' 24 22 - -
44 76  Hvideberg, Jonas 19  Uno-X Hydrogen Developme.. + 03' 04'' 37 - - 19
45 81  Thijssen, Gerben 20  Lotto-Soudal U23 + 03' 04'' 21 12 - 10
46 2  Arensman, Thymen 18  SEG Racing Academy + 03' 04'' 29 35 - 14
47 85  Cassaert, Loran 19  Lotto-Soudal U23 + 03' 04'' 51 36 - 29
48 23  Wijk, Oscar van van 20  Destil-Parkhotel Valkenb.. + 03' 04'' 27 38 - -
49 13  Dekker, David 20  Metec-TKH Continental Cy.. + 03' 04'' 45 29 1 25
50 61  Hardahl, Anders 22  Team ColoQuick + 03' 04'' 19 28 - -
51 71  Resell, Erik 21  Uno-X Hydrogen Developme.. + 03' 04'' 30 - - -
52 52  Taminiaux, Lionel 22  AGO-AquaService + 03' 04'' 22 10 - -
53 125  Leng, Mathijs de de 19  WV De Jonge Renner + 03' 04'' 54 - 4 31
54 64  Lyhne, Daniel 22  Team ColoQuick + 03' 04'' 53 - - -
55 4  Schelling, Ide 20  SEG Racing Academy + 03' 04'' 14 9 - 5
56 63  Vingegaard, Jonas 21  Team ColoQuick + 04' 03'' 56 23 - -
57 106  Holt, Joe 20  Wales Racing Academy + 05' 18'' 65 33 - -
58 123  Wittenberg, Wim 19  WV De Jonge Renner + 05' 37'' 49 - - 28
59 165  Wolffenbuttel, Nils 22  Regio Oost-Nederland + 11' 59'' 73 - - -
60 152  Vierhouten, Gino 22  WV De IJsselstreek + 11' 59'' 69 - - -
61 195  Soden, Bradley 21  HSK Trias-Mooi Jong Cycl.. + 11' 59'' 77 - - -
62 153  Kroeze, Danny -  WV De IJsselstreek + 11' 59'' 63 - - -
63 102  Tillett, Sam 19  Wales Racing Academy + 11' 59'' 79 - - 44
64 184  Vester, Sebastian -  Regio De Peddelaars + 11' 59'' 67 - - 38
65 124  Naberman, Tim 19  WV De Jonge Renner + 11' 59'' 59 - - 35
66 162  Paalman, Koen 19  Regio Oost-Nederland + 11' 59'' 82 - - 46
67 126  Helvoirt, Koen van van -  WV De Jonge Renner + 11' 59'' 74 - - 41
68 192  Jansen, Tom -  HSK Trias-Mooi Jong Cycl.. + 11' 59'' 81 - - -
69 141  Leemreize, Gijs -  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 11' 59'' 58 - - 34
70 133  Poels, Xavier -  Regio Bladel + 11' 59'' 72 - - 40
71 176  Haest, Jasper 19  Regio Willebrord + 11' 59'' 57 - - 33
72 143  Vos, Juriaan 21  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 11' 59'' 61 - - -
73 146  Varweg, Christian -  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 11' 59'' 80 - - 45
74 194  Berg, David van de va.. -  HSK Trias-Mooi Jong Cycl.. + 11' 59'' 75 - - -
75 172  Bakx, Kelvin -  Regio Willebrord + 11' 59'' 70 - - -
76 144  Tellegen, Sven 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. + 11' 59'' 76 - - 42
77 186  Rijk, Dorus de de 20  Regio De Peddelaars + 11' 59'' 64 - - -
78 112  Jong, Jeen de de 22  NWV Groningen + 11' 59'' 62 - - -
79 44  Mobach, Jarno 20  Development Team Sunweb + 11' 59'' 66 - - 37
80 92  Guex, Quentin 21  IAM Excelsior + 11' 59'' 71 - - -
81 91  Ballabio, Giacomo 20  IAM Excelsior + 11' 59'' 78 - - 43
82 174  Pelt, Olivier van van -  Regio Willebrord + 11' 59'' 83 - - -
83 53  Baude, Arthur 20  AGO-AquaService + 11' 59'' 60 - - 36
DNF 16  Tuuk, Danny van der v.. 18  Metec-TKH Continental Cy..
DNF 22  Molenaar, Alex 19  Destil-Parkhotel Valkenb..
DNF 41  Heinschke, Leon 18  Development Team Sunweb
DNF 45  Nieuwenhuis, Joris 22  Development Team Sunweb
DNF 46  Salmon, Martin 20  Development Team Sunweb
DNF 56  Paquot, Tom 18  AGO-AquaService
DNF 72  Urianstad, Martin 19  Uno-X Hydrogen Developme..
DNF 74  Kulset, Sindre 20  Uno-X Hydrogen Developme..
DNF 82  Apers, Ruben 20  Lotto-Soudal U23
DNF 95  Schneiter, Joab 20  IAM Excelsior
DNF 96  Bellia, Matteo 21  IAM Excelsior
DNF 101  Kibble, Peter 20  Wales Racing Academy
DNF 103  Tillett, James -  Wales Racing Academy
DNF 104  Coombe, Daniel 19  Wales Racing Academy
DNF 111  Haan, Sven de de -  NWV Groningen
DNF 134  Celi, Harm -  Regio Bladel
DNF 135  Celi, Abe 21  Regio Bladel
DNF 173  Maas, Danny 19  Regio Willebrord
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Delta Cycling Rotterdam 11h 32' 09'' 17 2
1 34  Berg, Marijn van den 19 3h 50' 43''
6 32  Timmermans, Justin 21 3h 50' 43''
10 35  Bax, Sjoerd 22 3h 50' 43''
2  Metec-TKH Continental Cyclin.. 11h 32' 12'' 29 3
2 14  Horst, Dennis van der 20 3h 50' 43''
13 11  Berg, Lars van den 20 3h 50' 43''
14 12  Bouwmans, Dylan 21 3h 50' 46''
3  SEG Racing Academy 11h 32' 14'' 35 1
9 1  Affini, Edoardo 22 3h 50' 43''
11 6  Kooistra, Marten 20 3h 50' 43''
15 5  Meeus, Jordi 20 3h 50' 48''
4  Team ColoQuick 11h 35' 13'' 47 4
3 66  Wallin, Rasmus 22 3h 50' 43''
4 62  Johansen, Julius 19 3h 50' 43''
40 65  Pejtersen, Johan 19 3h 53' 47''
5  NWV Groningen 11h 38' 17'' 73 5
5 114  Breukelman, Chiel 21 3h 50' 43''
32 116  Smit, Chiel - 3h 53' 47''
36 115  Paterson, Aden - 3h 53' 47''
6  Uno-X Hydrogen Development T.. 11h 38' 17'' 102 8
7 73  Saugstad, Lars 21 3h 50' 43''
44 76  Hvideberg, Jonas 19 3h 53' 47''
51 71  Resell, Erik 21 3h 53' 47''
7  Destil-Parkhotel Valkenburg 11h 41' 21'' 67 7
19 24  Oreel, Lars 19 3h 53' 47''
23 21  Loon, Jordi van 22 3h 53' 47''
25 26  Blummel, Robin 19 3h 53' 47''
8  Regio Oost-Nederland 11h 41' 21'' 80 12
22 163  Schulten, Chiel 19 3h 53' 47''
24 166  Veling, Quinten 19 3h 53' 47''
34 161  Bootsveld, Jelle 18 3h 53' 47''
9  AGO-AquaService 11h 41' 21'' 92 10
20 55  Debuy, Anthony 22 3h 53' 47''
31 54  Rex, Laurenz 18 3h 53' 47''
41 51  Frehen, Jérémy 19 3h 53' 47''
10  Lotto-Soudal U23 11h 41' 21'' 116 6
28 86  Van Hoof, Ward 19 3h 53' 47''
43 83  Castrique, Jonas 21 3h 53' 47''
45 81  Thijssen, Gerben 20 3h 53' 47''
11  WV De Jonge Renner 11h 41' 21'' 120 11
29 122  Iersel, Youri van 22 3h 53' 47''
38 121  Bouwmans, Bryan 20 3h 53' 47''
53 125  Leng, Mathijs de 19 3h 53' 47''
12  Sensa-Kanjers voor Kanjers C.. 11h 47' 12'' 110 13
8 145  Johannink, Jelle 21 3h 50' 43''
33 142  Scholten, Wiebe 21 3h 53' 47''
69 141  Leemreize, Gijs - 4h 02' 42''
13  Development Team Sunweb 11h 50' 13'' 112 9
16 43  Märkl, Niklas 19 3h 53' 44''
17 42  Kanter, Max 20 3h 53' 47''
79 44  Mobach, Jarno 20 4h 02' 42''
14  WV De IJsselstreek 11h 50' 16'' 120 16
21 151  Arentsen, Arjan 22 3h 53' 47''
39 155  Arendshorst, Jelmer 20 3h 53' 47''
60 152  Vierhouten, Gino 22 4h 02' 42''
15  Regio Willebrord 11h 50' 16'' 136 14
30 175  Noppen, Antonie van - 3h 53' 47''
35 171  Bierkens, Tim 18 3h 53' 47''
71 176  Haest, Jasper 19 4h 02' 42''
16  Wales Racing Academy 11h 52' 30'' 138 17
18 105  Britton, Rhys - 3h 53' 47''
57 106  Holt, Joe 20 3h 56' 01''
63 102  Tillett, Sam 19 4h 02' 42''
17  IAM Excelsior 11h 56' 07'' 173 15
12 94  Schäppi, Martin 21 3h 50' 43''
80 92  Guex, Quentin 21 4h 02' 42''
81 91  Ballabio, Giacomo 20 4h 02' 42''
18  HSK Trias-Mooi Jong Cycling .. 12h 08' 06'' 203 18
61 195  Soden, Bradley 21 4h 02' 42''
68 192  Jansen, Tom - 4h 02' 42''
74 194  Berg, David van de - 4h 02' 42''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 62  Johansen, Julius 19  Team ColoQuick 19h 52' 48'' -
2 6  Kooistra, Marten 20  SEG Racing Academy 19h 53' 05'' + 00' 17'' -
3 11  Berg, Lars van den 20  Metec-TKH Continental Cy.. 19h 53' 16'' + 00' 28'' + 3
4 1  Affini, Edoardo 22  SEG Racing Academy 19h 53' 17'' + 00' 29'' + 3
5 34  Berg, Marijn van den 19  Delta Cycling Rotterdam 19h 53' 20'' + 00' 32'' + 6
6 66  Wallin, Rasmus 22  Team ColoQuick 19h 53' 24'' + 00' 36'' + 8
7 73  Saugstad, Lars 21  Uno-X Hydrogen Developme.. 19h 53' 28'' + 00' 40'' + 3
8 35  Bax, Sjoerd 22  Delta Cycling Rotterdam 19h 53' 36'' + 00' 48'' + 7
9 94  Schäppi, Martin 21  IAM Excelsior 19h 53' 48'' + 01' 00'' + 9
10 5  Meeus, Jordi 20  SEG Racing Academy 19h 53' 54'' + 01' 06'' + 10
11 32  Timmermans, Justin 21  Delta Cycling Rotterdam 19h 53' 55'' + 01' 07'' + 12
12 114  Breukelman, Chiel 21  NWV Groningen 19h 54' 17'' + 01' 29'' + 16
13 12  Bouwmans, Dylan 21  Metec-TKH Continental Cy.. 19h 54' 22'' + 01' 34'' + 16
14 4  Schelling, Ide 20  SEG Racing Academy 19h 56' 14'' + 03' 26'' - 11
15 42  Kanter, Max 20  Development Team Sunweb 19h 56' 17'' + 03' 29'' - 11
16 65  Pejtersen, Johan 19  Team ColoQuick 19h 56' 18'' + 03' 30'' - 11
17 43  Märkl, Niklas 19  Development Team Sunweb 19h 56' 28'' + 03' 40'' - 8
18 86  Van Hoof, Ward 19  Lotto-Soudal U23 19h 56' 37'' + 03' 49'' - 5
19 61  Hardahl, Anders 22  Team ColoQuick 19h 56' 42'' + 03' 54'' - 3
20 31  Meijer, Gijs 19  Delta Cycling Rotterdam 19h 56' 48'' + 04' 00'' - 3
21 81  Thijssen, Gerben 20  Lotto-Soudal U23 19h 56' 56'' + 04' 08'' -
22 52  Taminiaux, Lionel 22  AGO-AquaService 19h 56' 59'' + 04' 11'' + 2
23 21  Loon, Jordi van 22  Destil-Parkhotel Valkenb.. 19h 57' 10'' + 04' 22'' + 2
24 83  Castrique, Jonas 21  Lotto-Soudal U23 19h 57' 12'' + 04' 24'' + 2
25 136  Sintmaartensdijk, Daan van 20  Regio Bladel 19h 57' 14'' + 04' 26'' + 2
26 115  Paterson, Aden -  NWV Groningen 19h 57' 25'' + 04' 37'' + 4
27 23  Wijk, Oscar van 20  Destil-Parkhotel Valkenb.. 19h 57' 27'' + 04' 39'' + 4
28 14  Horst, Dennis van der 20  Metec-TKH Continental Cy.. 19h 58' 39'' + 05' 51'' + 20
29 2  Arensman, Thymen 18  SEG Racing Academy 20h 00' 25'' + 07' 37'' + 4
30 71  Resell, Erik 21  Uno-X Hydrogen Developme.. 20h 01' 22'' + 08' 34'' + 5
31 121  Bouwmans, Bryan 20  WV De Jonge Renner 20h 01' 28'' + 08' 40'' + 5
32 54  Rex, Laurenz 18  AGO-AquaService 20h 01' 29'' + 08' 41'' + 5
33 142  Scholten, Wiebe 21  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 20h 01' 30'' + 08' 42'' + 5
34 171  Bierkens, Tim 18  Regio Willebrord 20h 01' 31'' + 08' 43'' + 6
35 116  Smit, Chiel -  NWV Groningen 20h 01' 33'' + 08' 45'' + 6
36 55  Debuy, Anthony 22  AGO-AquaService 20h 01' 34'' + 08' 46'' + 7
37 76  Hvideberg, Jonas 19  Uno-X Hydrogen Developme.. 20h 01' 37'' + 08' 49'' + 7
38 122  Iersel, Youri van 22  WV De Jonge Renner 20h 01' 44'' + 08' 56'' + 9
39 161  Bootsveld, Jelle 18  Regio Oost-Nederland 20h 01' 49'' + 09' 01'' + 10
40 33  Hoppezak, Vincent 19  Delta Cycling Rotterdam 20h 01' 56'' + 09' 08'' + 10
41 151  Arentsen, Arjan 22  WV De IJsselstreek 20h 02' 03'' + 09' 15'' + 10
42 175  Noppen, Antonie van -  Regio Willebrord 20h 02' 10'' + 09' 22'' + 12
43 166  Veling, Quinten 19  Regio Oost-Nederland 20h 02' 22'' + 09' 34'' + 13
44 51  Frehen, Jérémy 19  AGO-AquaService 20h 02' 40'' + 09' 52'' + 15
45 13  Dekker, David 20  Metec-TKH Continental Cy.. 20h 02' 43'' + 09' 55'' + 15
46 163  Schulten, Chiel 19  Regio Oost-Nederland 20h 02' 54'' + 10' 06'' + 15
47 145  Johannink, Jelle 21  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 20h 02' 56'' + 10' 08'' + 23
48 24  Oreel, Lars 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. 20h 03' 13'' + 10' 25'' + 14
49 123  Wittenberg, Wim 19  WV De Jonge Renner 20h 04' 12'' + 11' 24'' - 4
50 15  Nieuwpoort, Jelle 21  Metec-TKH Continental Cy.. 20h 04' 38'' + 11' 50'' + 16
51 85  Cassaert, Loran 19  Lotto-Soudal U23 20h 04' 54'' + 12' 06'' + 16
52 105  Britton, Rhys -  Wales Racing Academy 20h 05' 29'' + 12' 41'' + 16
53 64  Lyhne, Daniel 22  Team ColoQuick 20h 06' 08'' + 13' 20'' + 18
54 125  Leng, Mathijs de 19  WV De Jonge Renner 20h 06' 45'' + 13' 57'' + 20
55 26  Blummel, Robin 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. 20h 08' 25'' + 15' 37'' + 25
56 63  Vingegaard, Jonas 21  Team ColoQuick 20h 09' 22'' + 16' 34'' + 23
57 176  Haest, Jasper 19  Regio Willebrord 20h 10' 26'' + 17' 38'' - 18
58 141  Leemreize, Gijs -  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 20h 10' 28'' + 17' 40'' - 16
59 124  Naberman, Tim 19  WV De Jonge Renner 20h 10' 35'' + 17' 47'' - 13
60 53  Baude, Arthur 20  AGO-AquaService 20h 10' 59'' + 18' 11'' - 8
61 143  Vos, Juriaan 21  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 20h 11' 02'' + 18' 14'' - 8
62 112  Jong, Jeen de 22  NWV Groningen 20h 11' 12'' + 18' 24'' - 7
63 153  Kroeze, Danny -  WV De IJsselstreek 20h 11' 35'' + 18' 47'' - 5
64 186  Rijk, Dorus de 20  Regio De Peddelaars 20h 12' 20'' + 19' 32'' - 1
65 106  Holt, Joe 20  Wales Racing Academy 20h 12' 29'' + 19' 41'' + 18
66 44  Mobach, Jarno 20  Development Team Sunweb 20h 12' 40'' + 19' 52'' - 2
67 184  Vester, Sebastian -  Regio De Peddelaars 20h 13' 12'' + 20' 24'' - 2
68 155  Arendshorst, Jelmer 20  WV De IJsselstreek 20h 14' 16'' + 21' 28'' + 22
69 152  Vierhouten, Gino 22  WV De IJsselstreek 20h 14' 40'' + 21' 52'' -
70 172  Bakx, Kelvin -  Regio Willebrord 20h 15' 19'' + 22' 31'' + 2
71 92  Guex, Quentin 21  IAM Excelsior 20h 15' 34'' + 22' 46'' + 2
72 133  Poels, Xavier -  Regio Bladel 20h 16' 19'' + 23' 31'' + 4
73 165  Wolffenbuttel, Nils 22  Regio Oost-Nederland 20h 16' 32'' + 23' 44'' + 4
74 126  Helvoirt, Koen van -  WV De Jonge Renner 20h 16' 56'' + 24' 08'' + 4
75 194  Berg, David van de -  HSK Trias-Mooi Jong Cycl.. 20h 17' 59'' + 25' 11'' + 6
76 144  Tellegen, Sven 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 20h 18' 14'' + 25' 26'' + 6
77 195  Soden, Bradley 21  HSK Trias-Mooi Jong Cycl.. 20h 20' 04'' + 27' 16'' + 8
78 91  Ballabio, Giacomo 20  IAM Excelsior 20h 21' 01'' + 28' 13'' + 8
79 102  Tillett, Sam 19  Wales Racing Academy 20h 22' 40'' + 29' 52'' + 9
80 146  Varweg, Christian -  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 20h 22' 50'' + 30' 02'' + 9
81 192  Jansen, Tom -  HSK Trias-Mooi Jong Cycl.. 20h 24' 48'' + 32' 00'' + 10
82 162  Paalman, Koen 19  Regio Oost-Nederland 20h 27' 46'' + 34' 58'' + 12
83 174  Pelt, Olivier van -  Regio Willebrord 20h 28' 58'' + 36' 10'' + 14
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 42  Kanter, Max 20  Development Team Sunweb 87 pts -
2 6  Kooistra, Marten 20  SEG Racing Academy 80 pts -7 pts -
3 62  Johansen, Julius 19  Team ColoQuick 74 pts -13 pts -
4 34  Berg, Marijn van den 19  Delta Cycling Rotterdam 53 pts -34 pts + 5
5 66  Wallin, Rasmus 22  Team ColoQuick 50 pts -37 pts -
6 43  Märkl, Niklas 19  Development Team Sunweb 42 pts -45 pts - 2
7 14  Horst, Dennis van der 20  Metec-TKH Continental Cy.. 39 pts -48 pts + 10
8 5  Meeus, Jordi 20  SEG Racing Academy 33 pts -54 pts - 1
9 4  Schelling, Ide 20  SEG Racing Academy 32 pts -55 pts - 3
10 52  Taminiaux, Lionel 22  AGO-AquaService 29 pts -58 pts - 2
11 1  Affini, Edoardo 22  SEG Racing Academy 28 pts -59 pts + 5
12 81  Thijssen, Gerben 20  Lotto-Soudal U23 27 pts -60 pts - 2
13 114  Breukelman, Chiel 21  NWV Groningen 26 pts -61 pts + 8
14 65  Pejtersen, Johan 19  Team ColoQuick 25 pts -62 pts - 3
15 31  Meijer, Gijs 19  Delta Cycling Rotterdam 22 pts -65 pts - 2
16 54  Rex, Laurenz 18  AGO-AquaService 22 pts -65 pts - 2
17 35  Bax, Sjoerd 22  Delta Cycling Rotterdam 20 pts -67 pts + 3
18 73  Saugstad, Lars 21  Uno-X Hydrogen Developme.. 19 pts -68 pts + 8
19 51  Frehen, Jérémy 19  AGO-AquaService 16 pts -71 pts - 1
20 175  Noppen, Antonie van -  Regio Willebrord 13 pts -74 pts + 2
21 86  Van Hoof, Ward 19  Lotto-Soudal U23 12 pts -75 pts + 2
22 83  Castrique, Jonas 21  Lotto-Soudal U23 12 pts -75 pts + 2
23 63  Vingegaard, Jonas 21  Team ColoQuick 12 pts -75 pts + 2
24 32  Timmermans, Justin 21  Delta Cycling Rotterdam 10 pts -77 pts
25 151  Arentsen, Arjan 22  WV De IJsselstreek 9 pts -78 pts + 2
26 145  Johannink, Jelle 21  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 8 pts -79 pts
27 136  Sintmaartensdijk, Daan van 20  Regio Bladel 7 pts -80 pts + 1
28 61  Hardahl, Anders 22  Team ColoQuick 6 pts -81 pts + 2
29 13  Dekker, David 20  Metec-TKH Continental Cy.. 6 pts -81 pts + 2
30 163  Schulten, Chiel 19  Regio Oost-Nederland 6 pts -81 pts + 2
31 11  Berg, Lars van den 20  Metec-TKH Continental Cy.. 5 pts -82 pts + 10
32 122  Iersel, Youri van 22  WV De Jonge Renner 5 pts -82 pts + 2
33 106  Holt, Joe 20  Wales Racing Academy 5 pts -82 pts + 3
34 94  Schäppi, Martin 21  IAM Excelsior 4 pts -83 pts
35 2  Arensman, Thymen 18  SEG Racing Academy 4 pts -83 pts + 3
36 85  Cassaert, Loran 19  Lotto-Soudal U23 3 pts -84 pts + 3
37 12  Bouwmans, Dylan 21  Metec-TKH Continental Cy.. 2 pts -85 pts
38 23  Wijk, Oscar van 20  Destil-Parkhotel Valkenb.. 2 pts -85 pts + 4
39 105  Britton, Rhys -  Wales Racing Academy 2 pts -85 pts + 5
40 121  Bouwmans, Bryan 20  WV De Jonge Renner 1 pts -86 pts + 5
41 55  Debuy, Anthony 22  AGO-AquaService 1 pts -86 pts + 5
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 13  Dekker, David 20  Metec-TKH Continental Cy.. 8 pts -
2 175  Noppen, Antonie van -  Regio Willebrord 7 pts -1 pts -
3 115  Paterson, Aden -  NWV Groningen 1 pts -7 pts -
4 125  Leng, Mathijs de 19  WV De Jonge Renner 1 pts -7 pts -
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 62  Johansen, Julius 19  Team ColoQuick 19h 52' 48'' -
2 11  Berg, Lars van den 20  Metec-TKH Continental Cy.. 19h 53' 16'' + 00' 28'' + 2
3 34  Berg, Marijn van den 19  Delta Cycling Rotterdam 19h 53' 20'' + 00' 32'' + 4
4 5  Meeus, Jordi 20  SEG Racing Academy 19h 53' 54'' + 01' 06'' + 7
5 4  Schelling, Ide 20  SEG Racing Academy 19h 56' 14'' + 03' 26'' - 3
6 65  Pejtersen, Johan 19  Team ColoQuick 19h 56' 18'' + 03' 30'' - 3
7 43  Märkl, Niklas 19  Development Team Sunweb 19h 56' 28'' + 03' 40'' - 1
8 86  Van Hoof, Ward 19  Lotto-Soudal U23 19h 56' 37'' + 03' 49'' + 1
9 31  Meijer, Gijs 19  Delta Cycling Rotterdam 19h 56' 48'' + 04' 00'' + 1
10 81  Thijssen, Gerben 20  Lotto-Soudal U23 19h 56' 56'' + 04' 08'' + 2
11 136  Sintmaartensdijk, Daan van 20  Regio Bladel 19h 57' 14'' + 04' 26'' + 3
12 115  Paterson, Aden -  NWV Groningen 19h 57' 25'' + 04' 37'' + 3
13 14  Horst, Dennis van der 20  Metec-TKH Continental Cy.. 19h 58' 39'' + 05' 51'' + 15
14 2  Arensman, Thymen 18  SEG Racing Academy 20h 00' 25'' + 07' 37'' + 3
15 121  Bouwmans, Bryan 20  WV De Jonge Renner 20h 01' 28'' + 08' 40'' + 4
16 54  Rex, Laurenz 18  AGO-AquaService 20h 01' 29'' + 08' 41'' + 4
17 171  Bierkens, Tim 18  Regio Willebrord 20h 01' 31'' + 08' 43'' + 5
18 116  Smit, Chiel -  NWV Groningen 20h 01' 33'' + 08' 45'' + 5
19 76  Hvideberg, Jonas 19  Uno-X Hydrogen Developme.. 20h 01' 37'' + 08' 49'' + 6
20 161  Bootsveld, Jelle 18  Regio Oost-Nederland 20h 01' 49'' + 09' 01'' + 9
21 33  Hoppezak, Vincent 19  Delta Cycling Rotterdam 20h 01' 56'' + 09' 08'' + 9
22 175  Noppen, Antonie van -  Regio Willebrord 20h 02' 10'' + 09' 22'' + 10
23 166  Veling, Quinten 19  Regio Oost-Nederland 20h 02' 22'' + 09' 34'' + 10
24 51  Frehen, Jérémy 19  AGO-AquaService 20h 02' 40'' + 09' 52'' + 11
25 13  Dekker, David 20  Metec-TKH Continental Cy.. 20h 02' 43'' + 09' 55'' + 11
26 163  Schulten, Chiel 19  Regio Oost-Nederland 20h 02' 54'' + 10' 06'' + 11
27 24  Oreel, Lars 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. 20h 03' 13'' + 10' 25'' + 11
28 123  Wittenberg, Wim 19  WV De Jonge Renner 20h 04' 12'' + 11' 24'' - 2
29 85  Cassaert, Loran 19  Lotto-Soudal U23 20h 04' 54'' + 12' 06'' + 12
30 105  Britton, Rhys -  Wales Racing Academy 20h 05' 29'' + 12' 41'' + 12
31 125  Leng, Mathijs de 19  WV De Jonge Renner 20h 06' 45'' + 13' 57'' + 12
32 26  Blummel, Robin 19  Destil-Parkhotel Valkenb.. 20h 08' 25'' + 15' 37'' + 14
33 176  Haest, Jasper 19  Regio Willebrord 20h 10' 26'' + 17' 38'' - 12
34 141  Leemreize, Gijs -  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 20h 10' 28'' + 17' 40'' - 10
35 124  Naberman, Tim 19  WV De Jonge Renner 20h 10' 35'' + 17' 47'' - 8
36 53  Baude, Arthur 20  AGO-AquaService 20h 10' 59'' + 18' 11'' - 5
37 44  Mobach, Jarno 20  Development Team Sunweb 20h 12' 40'' + 19' 52'' + 2
38 184  Vester, Sebastian -  Regio De Peddelaars 20h 13' 12'' + 20' 24'' + 2
39 155  Arendshorst, Jelmer 20  WV De IJsselstreek 20h 14' 16'' + 21' 28'' + 13
40 133  Poels, Xavier -  Regio Bladel 20h 16' 19'' + 23' 31'' + 4
41 126  Helvoirt, Koen van -  WV De Jonge Renner 20h 16' 56'' + 24' 08'' + 4
42 144  Tellegen, Sven 19  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 20h 18' 14'' + 25' 26'' + 5
43 91  Ballabio, Giacomo 20  IAM Excelsior 20h 21' 01'' + 28' 13'' + 6
44 102  Tillett, Sam 19  Wales Racing Academy 20h 22' 40'' + 29' 52'' + 6
45 146  Varweg, Christian -  Sensa-Kanjers voor Kanje.. 20h 22' 50'' + 30' 02'' + 6
46 162  Paalman, Koen 19  Regio Oost-Nederland 20h 27' 46'' + 34' 58'' + 9
#  Team Time Difference Rank +/-
1  SEG Racing Academy 59h 39' 09'' -
2  Delta Cycling Rotterdam 59h 40' 32'' + 01' 23'' + 3
3  Metec-TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 59h 41' 03'' + 01' 54'' + 3
4  Team ColoQuick 59h 42' 24'' + 03' 15'' - 2
5  NWV Groningen 59h 49' 01'' + 09' 52'' + 3
6  Lotto-Soudal U23 59h 49' 26'' + 10' 17'' - 3
7  Destil-Parkhotel Valkenburg 59h 50' 38'' + 11' 29'' -
8  Uno-X Hydrogen Development Team 59h 56' 27'' + 17' 18'' + 1
9  Development Team Sunweb 59h 58' 20'' + 19' 11'' - 5
10  AGO-AquaService 59h 59' 51'' + 20' 42'' -
11  WV De Jonge Renner 60h 04' 33'' + 25' 24'' + 1
12  Regio Oost-Nederland 60h 05' 31'' + 26' 22'' + 3
13  Sensa-Kanjers voor Kanjers Cyclingteam 60h 10' 28'' + 31' 19'' -
14  Regio Willebrord 60h 14' 03'' + 34' 54'' -
15  IAM Excelsior 60h 15' 20'' + 36' 11'' - 4
16  WV De IJsselstreek 60h 18' 33'' + 39' 24'' -
17  Wales Racing Academy 60h 24' 39'' + 45' 30'' + 1
18  HSK Trias-Mooi Jong Cycling Team 61h 02' 51'' + 1h 23' 42'' + 1


© Wijnreder Media