Alanya - Alanya (154.1 km)

Route

 10 October 2018
 Profile  Flat stage
 Start  Alanya
 Finish  Alanya
 Distance  154.1 km  (95.8 mi)
 Speed  45.187 km/h  (28.078 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 2
 Bennett, Sam (BOH) 6h 53' 35''
 Bennett, Sam (BOH) 29 points
 Txoperena, Be.. (EUS) 8 points
 Balkan, Onur (TUR) 10 points
 Sport Vlaanderen-Bal.. 20h 41' 33''

Results

#  Rider Age  Team Time Bonus
1 41  Bennett, Sam 27  Bora-Hansgrohe 3h 24' 37'' - 10'' 1 1 - -
2 53  Hodeg, Alvaro 22  Quick-Step Floors + 00' 00'' - 06'' 88 2 - 3
3 3  Consonni, Simone 24  UAE Team Emirates + 00' 00'' - 04'' 4 4 - -
4 34  Drücker, Jempy 32  BMC Racing Team + 00' 00'' 3 3 - -
5 22  García, Iván 22  Bahrain-Merida Pro Cycli.. + 00' 00'' 14 10 - -
6 76  Theuns, Edward 27  Team Sunweb + 00' 00'' 10 5 - -
7 82  Degenkolb, John 29  Trek-Segafredo + 00' 00'' 18 14 - -
8 133  Sanz, Enrique 29  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 00'' 11 6 - -
9 183  Pacioni, Luca 25  Wilier Triestina-Selle I.. + 00' 00'' 12 8 - -
10 147  Porsev, Alexander 32  Gazprom-RusVelo + 00' 00'' 15 13 - -
11 167  Van Rooy, Kenneth 25  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 5 12 2 -
12 172  Jules, Justin 32  WB Aqua Protect-Verancla.. + 00' 00'' 16 16 - -
13 163  Noppe, Christophe 23  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 13 9 - -
14 13  Gidich, Yevgeniy 22  Astana Pro Team + 00' 00'' 27 22 - -
15 32  Bohli, Tom 24  BMC Racing Team + 00' 00'' 19 25 - -
16 105  Serrano, Gonzalo 24  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 00'' 25 - - -
17 115  Sajnok, Szymon 21  CCC-Sprandi-Polkowice + 00' 00'' 17 21 - -
18 154  Reyes, Aldemar 23  Manzana Postobón Team + 00' 00'' 40 - - -
19 111  Antunes, Amaro 27  CCC-Sprandi-Polkowice + 00' 00'' 20 - - -
20 14  Lutsenko, Alexey 26  Astana Pro Team + 00' 00'' 26 - - -
21 135  Prades, Eduard 31  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 00'' 21 - - -
22 162  Deltombe, Kevin 24  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 29 - - -
23 1  Ulissi, Diego 29  UAE Team Emirates + 00' 00'' 23 - - -
24 121  Fernández, Delio 32  Delko-Marseille Provence.. + 00' 00'' 30 - - -
25 102  Reis, Rafael 26  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 00'' 36 - - -
26 191  Örken, Ahmet 25  Turkey + 00' 00'' 32 - - -
27 175  Mortier, Julien 21  WB Aqua Protect-Verancla.. + 00' 00'' 38 - - -
28 103  Irisarri, Jon 22  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 00'' 89 - - -
29 75  Teunissen, Mike 26  Team Sunweb + 00' 00'' 31 - - -
30 64  Haas, Nathan 29  Team Katusha-Alpecin + 00' 00'' 22 17 - -
31 171  Masson, Christophe 33  WB Aqua Protect-Verancla.. + 00' 00'' 45 - - -
32 122  Trarieux, Julien 26  Delko-Marseille Provence.. + 00' 00'' 24 - - -
33 127  Finetto, Mauro 33  Delko-Marseille Provence.. + 00' 00'' 44 - - -
34 56  Richeze, Maximiliano 35  Quick-Step Floors + 00' 00'' 2 7 - -
35 176  Peyskens, Dimitri 26  WB Aqua Protect-Verancla.. + 00' 00'' 34 - - -
36 66  Hollenstein, Reto 33  Team Katusha-Alpecin + 00' 00'' 28 - - -
37 143  Kuriyanov, Stepan 21  Gazprom-RusVelo + 00' 00'' 104 - - -
38 95  Rubio, Diego 27  Burgos-BH + 00' 00'' 109 - - -
39 62  Cras, Steff 22  Team Katusha-Alpecin + 00' 00'' 41 - - -
40 117  Cieślik, Paweł 32  CCC-Sprandi-Polkowice + 00' 00'' 46 - - -
41 16  Tleubayev, Ruslan 31  Astana Pro Team + 00' 00'' 35 - - -
42 146  Shilov, Sergey 30  Gazprom-RusVelo + 00' 00'' 54 - - -
43 141  Rovny, Ivan 31  Gazprom-RusVelo + 00' 00'' 51 - - -
44 71  Arndt, Nikias 26  Team Sunweb + 00' 00'' 43 - - -
45 106  Ferrari, Fabricio 33  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 00'' 64 - - -
46 81  Kort, Koen de de 36  Trek-Segafredo + 00' 00'' 58 - - -
47 85  Guerreiro, Ruben 24  Trek-Segafredo + 00' 00'' 37 - - -
48 77  Vervaeke, Louis 25  Team Sunweb + 00' 00'' 57 - - -
49 156  Vilela, Ricardo 30  Manzana Postobón Team + 00' 00'' 53 - - -
50 174  Lietaer, Eliot 28  WB Aqua Protect-Verancla.. + 00' 00'' 68 - - -
51 73  Fröhlinger, Johannes 33  Team Sunweb + 00' 00'' 67 - - -
52 93  Cubero, Jorge 25  Burgos-BH + 00' 00'' 63 - - -
53 86  Reijnen, Kiel 32  Trek-Segafredo + 00' 00'' 55 - - -
54 63  Fabbro, Matteo 23  Team Katusha-Alpecin + 00' 00'' 50 - - -
55 31  Bevin, Patrick 27  BMC Racing Team + 00' 00'' 49 - - -
56 24  Navardauskas, Ramunas 30  Bahrain-Merida Pro Cycli.. + 00' 00'' 33 19 - -
57 17  Zakharov, Artyom 26  Astana Pro Team + 00' 00'' 74 - - -
58 83  Felline, Fabio 28  Trek-Segafredo + 00' 00'' 42 - - -
59 5  Đurasek, Kristijan 31  UAE Team Emirates + 00' 00'' 56 - - -
60 91  Bol, Jetse 29  Burgos-BH + 00' 00'' 39 - - -
61 92  Cabedo, Óscar 23  Burgos-BH + 00' 00'' 75 - - -
62 94  Mendes, José 33  Burgos-BH + 00' 00'' 65 - - -
63 137  Txoperena, Beñat 26  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 00'' 8 23 1 -
64 142  Boev, Igor 28  Gazprom-RusVelo + 00' 00'' 59 - - -
65 45  Pöstlberger, Lukas 26  Bora-Hansgrohe + 00' 00'' 48 - - -
66 12  Fominykh, Daniil 27  Astana Pro Team + 00' 00'' 72 - - -
67 57  Štybar, Zdeněk 32  Quick-Step Floors + 00' 00'' 79 - - -
68 36  Roche, Nicholas 34  BMC Racing Team + 00' 00'' 61 - - -
69 42  Bodnar, Maciej 33  Bora-Hansgrohe + 00' 00'' 70 - - -
70 184  Bertazzo, Liam 26  Wilier Triestina-Selle I.. + 00' 00'' 116 - - -
71 101  Pardilla, Sergio 34  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 00'' 78 - - -
72 197  Sayar, Mustafa 29  Turkey + 00' 00'' 90 - - -
73 165  Van Gompel, Mathias 23  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 76 - - -
74 67  Schmidt, Mads 24  Team Katusha-Alpecin + 00' 00'' 113 - - -
75 97  Mitri, James 19  Burgos-BH + 00' 00'' 83 - - -
76 87  Poppel, Boy van van 30  Trek-Segafredo + 00' 00'' 73 - - -
77 153  Aguirre, Hernán 22  Manzana Postobón Team + 00' 00'' 77 - - -
78 27  Per, David 23  Bahrain-Merida Pro Cycli.. + 00' 00'' 103 - - -
79 125  Kasperkiewicz, Przemy.. 24  Delko-Marseille Provence.. + 00' 00'' 60 - - -
80 37  Wyss, Danilo 33  BMC Racing Team + 00' 00'' 69 - - -
81 21  Bole, Grega 33  Bahrain-Merida Pro Cycli.. + 00' 00'' 66 - - -
82 26  Padun, Mark 22  Bahrain-Merida Pro Cycli.. + 00' 00'' 85 - - -
83 192  Bakırcı, Nazım 32  Turkey + 00' 00'' 91 - - -
84 152  Sierra, Yecid 24  Manzana Postobón Team + 00' 00'' 102 - - -
85 123  Jones, Brenton 26  Delko-Marseille Provence.. + 00' 00'' 47 11 - -
86 195  Akdilek, Ahmet 30  Turkey + 00' 00'' 95 - - -
87 155  Garcia, Jhojan 20  Manzana Postobón Team + 00' 00'' 52 - - -
88 136  Barceló, Fernando 22  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 00'' 110 - - -
89 35  Frankiny, Kilian 24  BMC Racing Team + 00' 00'' 84 - - -
90 116  Brożyna, Piotr 23  CCC-Sprandi-Polkowice + 00' 00'' 81 - - -
91 25  Novak, Domen 23  Bahrain-Merida Pro Cycli.. + 00' 00'' 93 - - -
92 132  Aristi, Mikel 25  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 00'' 87 - - -
93 55  Knox, James 22  Quick-Step Floors + 00' 00'' 92 - - -
94 23  Haussler, Heinrich 34  Bahrain-Merida Pro Cycli.. + 00' 00'' 62 - - -
95 161  De Gendt, Aimé 24  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 80 - - -
96 4  Conti, Valério 25  UAE Team Emirates + 00' 00'' 97 - - -
97 84  Grmay, Tsgabu 27  Trek-Segafredo + 00' 00'' 86 - - -
98 166  Van Hecke, Preben 36  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 111 - - -
99 151  Duarte, Fabio 32  Manzana Postobón Team + 00' 00'' 94 - - -
100 33  Bookwalter, Brent 34  BMC Racing Team + 00' 00'' 82 - - -
101 51  Declercq, Tim 29  Quick-Step Floors + 00' 00'' 71 - - 5
102 7  Niemiec, Przemysław 38  UAE Team Emirates + 00' 00'' 96 - - -
103 187  Zhupa, Eugert 28  Wilier Triestina-Selle I.. + 00' 00'' 117 - - -
104 164  Sprengers, Thomas 28  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' - 05'' 6 15 - 2
105 107  Zabala, Josu 25  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 00'' - 02'' 7 18 - -
106 181  Bevilacqua, Simone 21  Wilier Triestina-Selle I.. + 00' 00'' 119 - - -
107 173  Kirsch, Alex 26  WB Aqua Protect-Verancla.. + 00' 00'' 120 - - -
108 182  Coledan, Marco 30  Wilier Triestina-Selle I.. + 00' 00'' 129 - - -
109 104  Silva, Joaquim 26  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 00'' 98 - - -
110 185  Pozzato, Filippo 37  Wilier Triestina-Selle I.. + 00' 00'' 115 - - -
111 74  Dam, Laurens ten ten 37  Team Sunweb + 00' 00'' 100 - - -
112 126  Moreno, Javier 34  Delko-Marseille Provence.. + 00' 00'' 99 - - -
113 144  Kozonchuk, Dmitry 34  Gazprom-RusVelo + 00' 00'' 105 - - -
114 193  Atalay, Muhammed 29  Turkey + 00' 00'' 106 - - -
115 44  Pelucchi, Matteo 29  Bora-Hansgrohe + 00' 00'' 135 - - -
116 96  Sessler, Nicolas 24  Burgos-BH + 00' 00'' 107 - 4 -
117 157  Orjuela, Fernando 26  Manzana Postobón Team + 00' 00'' - 02'' 9 24 - 4
118 54  Keisse, Iljo 35  Quick-Step Floors + 00' 00'' 101 - - -
119 145  Trusov, Nikolay 33  Gazprom-RusVelo + 00' 00'' 137 - - -
120 196  Şamli, Ferit 24  Turkey + 00' 00'' 124 20 3 -
121 194  Balkan, Onur 22  Turkey + 00' 00'' - 03'' 121 - - 1
122 177  Stassen, Julien 29  WB Aqua Protect-Verancla.. + 00' 00'' 123 - - -
123 15  Moser, Moreno 27  Astana Pro Team + 00' 00'' 122 - - -
124 186  Rosa, Massimo 22  Wilier Triestina-Selle I.. + 00' 00'' 108 - - -
125 61  Belkov, Maxim 33  Team Katusha-Alpecin + 00' 00'' 126 - - -
126 112  Bernas, Paweł 28  CCC-Sprandi-Polkowice + 00' 37'' 130 - - -
127 131  Barrenetxea, Ander 26  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 37'' 131 - - -
128 2  Bystrøm, Sven Erik 26  UAE Team Emirates + 00' 48'' 133 - - -
129 124  Mihaylov, Nikolay 30  Delko-Marseille Provence.. + 00' 48'' 127 - - -
130 43  McCarthy, Jay 26  Bora-Hansgrohe + 01' 01'' 136 - - -
131 46  Sagan, Juraj 29  Bora-Hansgrohe + 01' 01'' 128 - - -
132 11  Bizhigitov, Zhandos 27  Astana Pro Team + 01' 04'' 118 - - -
133 113  Gradek, Kamil 28  CCC-Sprandi-Polkowice + 01' 11'' 112 - - -
134 47  Saramotins, Aleksejs 36  Bora-Hansgrohe + 01' 20'' 132 - - -
135 114  Paluta, Michał 23  CCC-Sprandi-Polkowice + 01' 20'' 114 - - -
136 6  Laengen, Vegard 29  UAE Team Emirates + 01' 36'' 125 - - -
137 134  Rodriguez, Sergio 26  Euskadi Basque Country-M.. + 02' 30'' 134 - - -
DNS 52  Gaviria, Fernando 24  Quick-Step Floors
Km   Sprint #  Rider  Team Points Bonus
59.7   Beauties sprint 1 194  Balkan, Onur  Turkey 5 pts - 03''
2 164  Sprengers, Thomas  Sport Vlaanderen-Baloise 3 pts - 02''
3 157  Orjuela, Fernando  Manzana Postobón Team 1 pts - 01''
102.7    1 164  Sprengers, Thomas  Sport Vlaanderen-Baloise 5 pts - 03''
2 107  Zabala, Josu  Caja Rural-Seguros RGA 3 pts - 02''
3 157  Orjuela, Fernando  Manzana Postobón Team 1 pts - 01''
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Sport Vlaanderen-Baloise 10h 13' 51'' 46 1
11 167  Van Rooy, Kenneth 25 3h 24' 37''
13 163  Noppe, Christophe 23 3h 24' 37''
22 162  Deltombe, Kevin 24 3h 24' 37''
2  Caja Rural-Seguros RGA 10h 13' 51'' 69 4
16 105  Serrano, Gonzalo 24 3h 24' 37''
25 102  Reis, Rafael 26 3h 24' 37''
28 103  Irisarri, Jon 22 3h 24' 37''
3  WB Aqua Protect-Veranclassic 10h 13' 51'' 70 6
12 172  Jules, Justin 32 3h 24' 37''
27 175  Mortier, Julien 21 3h 24' 37''
31 171  Masson, Christophe 33 3h 24' 37''
4  BMC Racing Team 10h 13' 51'' 74 7
4 34  Drücker, Jempy 32 3h 24' 37''
15 32  Bohli, Tom 24 3h 24' 37''
55 31  Bevin, Patrick 27 3h 24' 37''
5  Astana Pro Team 10h 13' 51'' 75 8
14 13  Gidich, Yevgeniy 22 3h 24' 37''
20 14  Lutsenko, Alexey 26 3h 24' 37''
41 16  Tleubayev, Ruslan 31 3h 24' 37''
6  CCC-Sprandi-Polkowice 10h 13' 51'' 76 10
17 115  Sajnok, Szymon 21 3h 24' 37''
19 111  Antunes, Amaro 27 3h 24' 37''
40 117  Cieślik, Paweł 32 3h 24' 37''
7  Team Sunweb 10h 13' 51'' 79 12
6 76  Theuns, Edward 27 3h 24' 37''
29 75  Teunissen, Mike 26 3h 24' 37''
44 71  Arndt, Nikias 26 3h 24' 37''
8  UAE Team Emirates 10h 13' 51'' 85 9
3 3  Consonni, Simone 24 3h 24' 37''
23 1  Ulissi, Diego 29 3h 24' 37''
59 5  Đurasek, Kristijan 31 3h 24' 37''
9  Gazprom-RusVelo 10h 13' 51'' 89 14
10 147  Porsev, Alexander 32 3h 24' 37''
37 143  Kuriyanov, Stepan 21 3h 24' 37''
42 146  Shilov, Sergey 30 3h 24' 37''
10  Delko-Marseille Provence KTM 10h 13' 51'' 89 5
24 121  Fernández, Delio 32 3h 24' 37''
32 122  Trarieux, Julien 26 3h 24' 37''
33 127  Finetto, Mauro 33 3h 24' 37''
11  Euskadi Basque Country-Muria.. 10h 13' 51'' 92 11
8 133  Sanz, Enrique 29 3h 24' 37''
21 135  Prades, Eduard 31 3h 24' 37''
63 137  Txoperena, Beñat 26 3h 24' 37''
12  Trek-Segafredo 10h 13' 51'' 100 15
7 82  Degenkolb, John 29 3h 24' 37''
46 81  Kort, Koen de 36 3h 24' 37''
47 85  Guerreiro, Ruben 24 3h 24' 37''
13  Quick-Step Floors 10h 13' 51'' 103 2
2 53  Hodeg, Alvaro 22 3h 24' 37''
34 56  Richeze, Maximiliano 35 3h 24' 37''
67 57  Štybar, Zdeněk 32 3h 24' 37''
14  Team Katusha-Alpecin 10h 13' 51'' 105 13
30 64  Haas, Nathan 29 3h 24' 37''
36 66  Hollenstein, Reto 33 3h 24' 37''
39 62  Cras, Steff 22 3h 24' 37''
15  Bora-Hansgrohe 10h 13' 51'' 135 16
1 41  Bennett, Sam 27 3h 24' 37''
65 45  Pöstlberger, Lukas 26 3h 24' 37''
69 42  Bodnar, Maciej 33 3h 24' 37''
16  Bahrain-Merida Pro Cycling T.. 10h 13' 51'' 139 3
5 22  García, Iván 22 3h 24' 37''
56 24  Navardauskas, Ramunas 30 3h 24' 37''
78 27  Per, David 23 3h 24' 37''
17  Manzana Postobón Team 10h 13' 51'' 144 17
18 154  Reyes, Aldemar 23 3h 24' 37''
49 156  Vilela, Ricardo 30 3h 24' 37''
77 153  Aguirre, Hernán 22 3h 24' 37''
18  Burgos-BH 10h 13' 51'' 150 18
38 95  Rubio, Diego 27 3h 24' 37''
52 93  Cubero, Jorge 25 3h 24' 37''
60 91  Bol, Jetse 29 3h 24' 37''
19  Turkey 10h 13' 51'' 181 19
26 191  Örken, Ahmet 25 3h 24' 37''
72 197  Sayar, Mustafa 29 3h 24' 37''
83 192  Bakırcı, Nazım 32 3h 24' 37''
20  Wilier Triestina-Selle Italia 10h 13' 51'' 182 20
9 183  Pacioni, Luca 25 3h 24' 37''
70 184  Bertazzo, Liam 26 3h 24' 37''
103 187  Zhupa, Eugert 28 3h 24' 37''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 41  Bennett, Sam 27  Bora-Hansgrohe 6h 53' 35'' + 1
2 56  Richeze, Maximiliano 35  Quick-Step Floors 6h 53' 41'' + 00' 06'' - 1
3 34  Drücker, Jempy 32  BMC Racing Team 6h 53' 47'' + 00' 12'' -
4 3  Consonni, Simone 24  UAE Team Emirates 6h 53' 47'' + 00' 12'' + 3
5 167  Van Rooy, Kenneth 25  Sport Vlaanderen-Baloise 6h 53' 48'' + 00' 13'' - 1
6 164  Sprengers, Thomas 28  Sport Vlaanderen-Baloise 6h 53' 48'' + 00' 13'' + 25
7 107  Zabala, Josu 25  Caja Rural-Seguros RGA 6h 53' 49'' + 00' 14'' + 55
8 137  Txoperena, Beñat 26  Euskadi Basque Country-M.. 6h 53' 50'' + 00' 15'' - 3
9 157  Orjuela, Fernando 26  Manzana Postobón Team 6h 53' 50'' + 00' 15'' + 67
10 76  Theuns, Edward 27  Team Sunweb 6h 53' 51'' + 00' 16'' -
11 133  Sanz, Enrique 29  Euskadi Basque Country-M.. 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 3
12 183  Pacioni, Luca 25  Wilier Triestina-Selle I.. 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 1
13 163  Noppe, Christophe 23  Sport Vlaanderen-Baloise 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 4
14 22  García, Iván 22  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 4
15 147  Porsev, Alexander 32  Gazprom-RusVelo 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 2
16 172  Jules, Justin 32  WB Aqua Protect-Verancla.. 6h 53' 51'' + 00' 16'' -
17 115  Sajnok, Szymon 21  CCC-Sprandi-Polkowice 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 2
18 82  Degenkolb, John 29  Trek-Segafredo 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 9
19 32  Bohli, Tom 24  BMC Racing Team 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 1
20 111  Antunes, Amaro 27  CCC-Sprandi-Polkowice 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 2
21 135  Prades, Eduard 31  Euskadi Basque Country-M.. 6h 53' 51'' + 00' 16'' -
22 64  Haas, Nathan 29  Team Katusha-Alpecin 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 10
23 1  Ulissi, Diego 29  UAE Team Emirates 6h 53' 51'' + 00' 16'' -
24 122  Trarieux, Julien 26  Delko-Marseille Provence.. 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 7
25 105  Serrano, Gonzalo 24  Caja Rural-Seguros RGA 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 9
26 14  Lutsenko, Alexey 26  Astana Pro Team 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 4
27 13  Gidich, Yevgeniy 22  Astana Pro Team 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 10
28 66  Hollenstein, Reto 33  Team Katusha-Alpecin 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 2
29 162  Deltombe, Kevin 24  Sport Vlaanderen-Baloise 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 11
30 121  Fernández, Delio 32  Delko-Marseille Provence.. 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 9
31 75  Teunissen, Mike 26  Team Sunweb 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 4
32 191  Örken, Ahmet 25  Turkey 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 9
33 24  Navardauskas, Ramunas 30  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 19
34 176  Peyskens, Dimitri 26  WB Aqua Protect-Verancla.. 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 4
35 16  Tleubayev, Ruslan 31  Astana Pro Team 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 2
36 102  Reis, Rafael 26  Caja Rural-Seguros RGA 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 16
37 85  Guerreiro, Ruben 24  Trek-Segafredo 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 5
38 175  Mortier, Julien 21  WB Aqua Protect-Verancla.. 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 15
39 91  Bol, Jetse 29  Burgos-BH 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 15
40 154  Reyes, Aldemar 23  Manzana Postobón Team 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 25
41 62  Cras, Steff 22  Team Katusha-Alpecin 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 4
42 83  Felline, Fabio 28  Trek-Segafredo 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 13
43 71  Arndt, Nikias 26  Team Sunweb 6h 53' 51'' + 00' 16'' -
44 127  Finetto, Mauro 33  Delko-Marseille Provence.. 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 11
45 171  Masson, Christophe 33  WB Aqua Protect-Verancla.. 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 13
46 117  Cieślik, Paweł 32  CCC-Sprandi-Polkowice 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 4
47 123  Jones, Brenton 26  Delko-Marseille Provence.. 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 41
48 45  Pöstlberger, Lukas 26  Bora-Hansgrohe 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 20
49 31  Bevin, Patrick 27  BMC Racing Team 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 5
50 63  Fabbro, Matteo 23  Team Katusha-Alpecin 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 2
51 141  Rovny, Ivan 31  Gazprom-RusVelo 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 8
52 155  Garcia, Jhojan 20  Manzana Postobón Team 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 33
53 156  Vilela, Ricardo 30  Manzana Postobón Team 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 4
54 146  Shilov, Sergey 30  Gazprom-RusVelo 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 13
55 86  Reijnen, Kiel 32  Trek-Segafredo 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 1
56 5  Đurasek, Kristijan 31  UAE Team Emirates 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 5
57 77  Vervaeke, Louis 25  Team Sunweb 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 6
58 81  Kort, Koen de 36  Trek-Segafredo 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 8
59 142  Boev, Igor 28  Gazprom-RusVelo 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 10
60 125  Kasperkiewicz, Przemyslaw 24  Delko-Marseille Provence.. 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 24
61 36  Roche, Nicholas 34  BMC Racing Team 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 14
62 23  Haussler, Heinrich 34  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 37
63 93  Cubero, Jorge 25  Burgos-BH 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 7
64 106  Ferrari, Fabricio 33  Caja Rural-Seguros RGA 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 16
65 94  Mendes, José 33  Burgos-BH 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 1
66 21  Bole, Grega 33  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 20
67 73  Fröhlinger, Johannes 33  Team Sunweb 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 12
68 174  Lietaer, Eliot 28  WB Aqua Protect-Verancla.. 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 13
69 37  Wyss, Danilo 33  BMC Racing Team 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 15
70 42  Bodnar, Maciej 33  Bora-Hansgrohe 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 2
71 51  Declercq, Tim 29  Quick-Step Floors 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 29
72 12  Fominykh, Daniil 27  Astana Pro Team 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 5
73 87  Poppel, Boy van 30  Trek-Segafredo 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 5
74 17  Zakharov, Artyom 26  Astana Pro Team 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 15
75 92  Cabedo, Óscar 23  Burgos-BH 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 10
76 165  Van Gompel, Mathias 23  Sport Vlaanderen-Baloise 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 1
77 153  Aguirre, Hernán 22  Manzana Postobón Team 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 3
78 101  Pardilla, Sergio 34  Caja Rural-Seguros RGA 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 4
79 57  Štybar, Zdeněk 32  Quick-Step Floors 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 8
80 161  De Gendt, Aimé 24  Sport Vlaanderen-Baloise 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 19
81 116  Brożyna, Piotr 23  CCC-Sprandi-Polkowice 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 12
82 33  Bookwalter, Brent 34  BMC Racing Team 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 22
83 97  Mitri, James 19  Burgos-BH 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 3
84 35  Frankiny, Kilian 24  BMC Racing Team 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 11
85 26  Padun, Mark 22  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 2
86 84  Grmay, Tsgabu 27  Trek-Segafredo 6h 53' 51'' + 00' 16'' - 8
87 132  Aristi, Mikel 25  Euskadi Basque Country-M.. 6h 53' 51'' + 00' 16'' + 1
88 53  Hodeg, Alvaro 22  Quick-Step Floors 6h 53' 55'' + 00' 20'' + 2
89 103  Irisarri, Jon 22  Caja Rural-Seguros RGA 6h 54' 17'' + 00' 42'' + 14
90 197  Sayar, Mustafa 29  Turkey 6h 54' 17'' + 00' 42'' + 3
91 192  Bakırcı, Nazım 32  Turkey 6h 54' 17'' + 00' 42'' + 1
92 55  Knox, James 22  Quick-Step Floors 6h 54' 17'' + 00' 42'' + 2
93 25  Novak, Domen 23  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 6h 54' 17'' + 00' 42'' + 4
94 151  Duarte, Fabio 32  Manzana Postobón Team 6h 54' 17'' + 00' 42'' - 3
95 195  Akdilek, Ahmet 30  Turkey 6h 54' 17'' + 00' 42'' + 10
96 7  Niemiec, Przemysław 38  UAE Team Emirates 6h 54' 17'' + 00' 42'' -
97 4  Conti, Valério 25  UAE Team Emirates 6h 54' 17'' + 00' 42'' + 9
98 104  Silva, Joaquim 26  Caja Rural-Seguros RGA 6h 54' 17'' + 00' 42'' + 3
99 126  Moreno, Javier 34  Delko-Marseille Provence.. 6h 54' 17'' + 00' 42'' - 1
100 74  Dam, Laurens ten 37  Team Sunweb 6h 54' 17'' + 00' 42'' -
101 54  Keisse, Iljo 35  Quick-Step Floors 6h 54' 17'' + 00' 42'' + 3
102 152  Sierra, Yecid 24  Manzana Postobón Team 6h 54' 29'' + 00' 54'' + 5
103 27  Per, David 23  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 6h 54' 33'' + 00' 58'' + 5
104 143  Kuriyanov, Stepan 21  Gazprom-RusVelo 6h 54' 40'' + 01' 05'' + 6
105 144  Kozonchuk, Dmitry 34  Gazprom-RusVelo 6h 54' 40'' + 01' 05'' + 4
106 193  Atalay, Muhammed 29  Turkey 6h 54' 40'' + 01' 05'' + 5
107 96  Sessler, Nicolas 24  Burgos-BH 6h 54' 40'' + 01' 05'' + 5
108 186  Rosa, Massimo 22  Wilier Triestina-Selle I.. 6h 54' 53'' + 01' 18'' + 5
109 95  Rubio, Diego 27  Burgos-BH 6h 54' 57'' + 01' 22'' + 5
110 136  Barceló, Fernando 22  Euskadi Basque Country-M.. 6h 54' 57'' + 01' 22'' + 5
111 166  Van Hecke, Preben 36  Sport Vlaanderen-Baloise 6h 54' 57'' + 01' 22'' + 5
112 113  Gradek, Kamil 28  CCC-Sprandi-Polkowice 6h 55' 02'' + 01' 27'' - 41
113 67  Schmidt, Mads 24  Team Katusha-Alpecin 6h 55' 07'' + 01' 32'' + 4
114 114  Paluta, Michał 23  CCC-Sprandi-Polkowice 6h 55' 11'' + 01' 36'' - 30
115 185  Pozzato, Filippo 37  Wilier Triestina-Selle I.. 6h 55' 11'' + 01' 36'' + 3
116 184  Bertazzo, Liam 26  Wilier Triestina-Selle I.. 6h 55' 21'' + 01' 46'' + 12
117 187  Zhupa, Eugert 28  Wilier Triestina-Selle I.. 6h 55' 21'' + 01' 46'' + 2
118 11  Bizhigitov, Zhandos 27  Astana Pro Team 6h 55' 21'' + 01' 46'' - 23
119 181  Bevilacqua, Simone 21  Wilier Triestina-Selle I.. 6h 55' 21'' + 01' 46'' + 3
120 173  Kirsch, Alex 26  WB Aqua Protect-Verancla.. 6h 55' 21'' + 01' 46'' + 3
121 194  Balkan, Onur 22  Turkey 6h 55' 21'' + 01' 46'' -
122 15  Moser, Moreno 27  Astana Pro Team 6h 55' 21'' + 01' 46'' - 2
123 177  Stassen, Julien 29  WB Aqua Protect-Verancla.. 6h 55' 21'' + 01' 46'' + 1
124 196  Şamli, Ferit 24  Turkey 6h 55' 25'' + 01' 50'' + 5
125 6  Laengen, Vegard 29  UAE Team Emirates 6h 55' 53'' + 02' 18'' - 26
126 61  Belkov, Maxim 33  Team Katusha-Alpecin 6h 55' 56'' + 02' 21'' + 5
127 124  Mihaylov, Nikolay 30  Delko-Marseille Provence.. 6h 56' 09'' + 02' 34'' - 2
128 46  Sagan, Juraj 29  Bora-Hansgrohe 6h 56' 22'' + 02' 47'' - 2
129 182  Coledan, Marco 30  Wilier Triestina-Selle I.. 6h 56' 31'' + 02' 56'' + 6
130 112  Bernas, Paweł 28  CCC-Sprandi-Polkowice 6h 56' 33'' + 02' 58'' -
131 131  Barrenetxea, Ander 26  Euskadi Basque Country-M.. 6h 56' 33'' + 02' 58'' + 1
132 47  Saramotins, Aleksejs 36  Bora-Hansgrohe 6h 56' 41'' + 03' 06'' - 5
133 2  Bystrøm, Sven Erik 26  UAE Team Emirates 6h 56' 44'' + 03' 09'' -
134 134  Rodriguez, Sergio 26  Euskadi Basque Country-M.. 6h 56' 47'' + 03' 12'' - 32
135 44  Pelucchi, Matteo 29  Bora-Hansgrohe 6h 56' 56'' + 03' 21'' + 1
136 43  McCarthy, Jay 26  Bora-Hansgrohe 6h 56' 57'' + 03' 22'' - 2
137 145  Trusov, Nikolay 33  Gazprom-RusVelo 6h 57' 35'' + 04' 00'' -
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 41  Bennett, Sam 27  Bora-Hansgrohe 29 pts + 1
2 53  Hodeg, Alvaro 22  Quick-Step Floors 26 pts -3 pts + 2
3 34  Drücker, Jempy 32  BMC Racing Team 25 pts -4 pts -
4 3  Consonni, Simone 24  UAE Team Emirates 23 pts -6 pts + 2
5 76  Theuns, Edward 27  Team Sunweb 17 pts -12 pts + 4
6 133  Sanz, Enrique 29  Euskadi Basque Country-M.. 17 pts -12 pts + 1
7 56  Richeze, Maximiliano 35  Quick-Step Floors 15 pts -14 pts - 6
8 183  Pacioni, Luca 25  Wilier Triestina-Selle I.. 13 pts -16 pts + 2
9 163  Noppe, Christophe 23  Sport Vlaanderen-Baloise 11 pts -18 pts - 1
10 22  García, Iván 22  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 11 pts -18 pts
11 123  Jones, Brenton 26  Delko-Marseille Provence.. 11 pts -18 pts - 6
12 167  Van Rooy, Kenneth 25  Sport Vlaanderen-Baloise 10 pts -19 pts - 1
13 147  Porsev, Alexander 32  Gazprom-RusVelo 10 pts -19 pts -
14 82  Degenkolb, John 29  Trek-Segafredo 9 pts -20 pts - 8
15 164  Sprengers, Thomas 28  Sport Vlaanderen-Baloise 5 pts -24 pts + 21
16 172  Jules, Justin 32  WB Aqua Protect-Verancla.. 5 pts -24 pts + 2
17 64  Haas, Nathan 29  Team Katusha-Alpecin 5 pts -24 pts - 5
18 107  Zabala, Josu 25  Caja Rural-Seguros RGA 3 pts -26 pts + 25
19 24  Navardauskas, Ramunas 30  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 3 pts -26 pts - 5
20 196  Şamli, Ferit 24  Turkey 3 pts -26 pts - 5
21 115  Sajnok, Szymon 21  CCC-Sprandi-Polkowice 2 pts -27 pts - 5
22 13  Gidich, Yevgeniy 22  Astana Pro Team 2 pts -27 pts + 28
23 137  Txoperena, Beñat 26  Euskadi Basque Country-M.. 1 pts -28 pts - 6
24 157  Orjuela, Fernando 26  Manzana Postobón Team 1 pts -28 pts + 28
25 32  Bohli, Tom 24  BMC Racing Team 1 pts -28 pts + 2
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 137  Txoperena, Beñat 26  Euskadi Basque Country-M.. 8 pts -
2 167  Van Rooy, Kenneth 25  Sport Vlaanderen-Baloise 4 pts -4 pts -
3 196  Şamli, Ferit 24  Turkey 4 pts -4 pts -
4 96  Sessler, Nicolas 24  Burgos-BH 1 pts -7 pts -
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 194  Balkan, Onur 22  Turkey 10 pts -
2 164  Sprengers, Thomas 28  Sport Vlaanderen-Baloise 3 pts -7 pts + 3
3 53  Hodeg, Alvaro 22  Quick-Step Floors 3 pts -7 pts - 1
4 157  Orjuela, Fernando 26  Manzana Postobón Team 1 pts -9 pts + 7
5 51  Declercq, Tim 29  Quick-Step Floors 1 pts -9 pts - 2
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Sport Vlaanderen-Baloise 20h 41' 33'' + 4
2  Quick-Step Floors 20h 41' 33'' + 00' 00'' - 1
3  Bahrain-Merida Pro Cycling Team 20h 41' 33'' + 00' 00'' - 1
4  Caja Rural-Seguros RGA 20h 41' 33'' + 00' 00'' + 13
5  Delko-Marseille Provence KTM 20h 41' 33'' + 00' 00'' - 2
6  WB Aqua Protect-Veranclassic 20h 41' 33'' + 00' 00'' + 8
7  BMC Racing Team 20h 41' 33'' + 00' 00'' - 3
8  Astana Pro Team 20h 41' 33'' + 00' 00'' + 4
9  UAE Team Emirates 20h 41' 33'' + 00' 00'' - 3
10  CCC-Sprandi-Polkowice 20h 41' 33'' + 00' 00'' - 1
11  Euskadi Basque Country-Murias Taldea 20h 41' 33'' + 00' 00'' - 4
12  Team Sunweb 20h 41' 33'' + 00' 00'' - 1
13  Team Katusha-Alpecin 20h 41' 33'' + 00' 00'' - 5
14  Gazprom-RusVelo 20h 41' 33'' + 00' 00'' + 1
15  Trek-Segafredo 20h 41' 33'' + 00' 00'' - 5
16  Bora-Hansgrohe 20h 41' 33'' + 00' 00'' - 3
17  Manzana Postobón Team 20h 41' 33'' + 00' 00'' - 1
18  Burgos-BH 20h 41' 33'' + 00' 00'' -
19  Turkey 20h 42' 25'' + 00' 52'' -
20  Wilier Triestina-Selle Italia 20h 43' 55'' + 02' 22'' -


© Wijnreder Media