Selçuk - Manisa (136.5 km)

Route

 13 October 2018
 Profile  Flat stage
 Start  Selçuk
 Finish  Manisa
 Distance  136.5 km  (84.8 mi)
 Speed  41.957 km/h  (26.071 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 5
 Lutsenko, Ale.. (AST) 18h 49' 42''
 Bennett, Sam (BOH) 56 points
 Reyes, Aldemar (MZN) 14 points
 Balkan, Onur (TUR) 15 points
 BMC Racing Team 56h 29' 36''

Results

#  Rider Age  Team Time Bonus
1 53  Hodeg, Alvaro 22  Quick-Step Floors 3h 15' 12'' - 10'' 77 2 - 6
2 82  Degenkolb, John 29  Trek-Segafredo + 00' 00'' - 06'' 72 4 - -
3 64  Haas, Nathan 29  Team Katusha-Alpecin + 00' 00'' - 06'' 2 5 - -
4 41  Bennett, Sam 27  Bora-Hansgrohe + 00' 00'' 97 1 - -
5 163  Noppe, Christophe 23  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 80 11 - -
6 76  Theuns, Edward 27  Team Sunweb + 00' 00'' 63 7 - -
7 115  Sajnok, Szymon 21  CCC-Sprandi-Polkowice + 00' 00'' 98 23 - -
8 56  Richeze, Maximiliano 35  Quick-Step Floors + 00' 00'' 103 3 - -
9 147  Porsev, Alexander 32  Gazprom-RusVelo + 00' 00'' 86 13 - -
10 3  Consonni, Simone 24  UAE Team Emirates + 00' 00'' 78 6 - -
11 167  Van Rooy, Kenneth 25  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 85 12 4 12
12 23  Haussler, Heinrich 34  Bahrain-Merida Pro Cycli.. + 00' 00'' 43 38 - -
13 85  Guerreiro, Ruben 24  Trek-Segafredo + 00' 00'' 6 16 - -
14 105  Serrano, Gonzalo 24  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 00'' 27 35 - -
15 172  Jules, Justin 32  WB Aqua Protect-Verancla.. + 00' 00'' 61 29 - -
16 63  Fabbro, Matteo 23  Team Katusha-Alpecin + 00' 00'' 8 26 - -
17 162  Deltombe, Kevin 24  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 17 - - -
18 34  Drücker, Jempy 32  BMC Racing Team + 00' 00'' 58 8 - -
19 155  Garcia, Jhojan 20  Manzana Postobón Team + 00' 00'' 26 - - -
20 123  Jones, Brenton 26  Delko-Marseille Provence.. + 00' 00'' 87 22 - -
21 103  Irisarri, Jon 22  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 00'' 101 51 16 -
22 171  Masson, Christophe 33  WB Aqua Protect-Verancla.. + 00' 00'' 46 - - -
23 132  Aristi, Mikel 25  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 00'' 71 30 - -
24 106  Ferrari, Fabricio 33  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 00'' 21 - - -
25 135  Prades, Eduard 31  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 00'' 4 15 11 -
26 176  Peyskens, Dimitri 26  WB Aqua Protect-Verancla.. + 00' 00'' 22 - - -
27 174  Lietaer, Eliot 28  WB Aqua Protect-Verancla.. + 00' 00'' 41 37 - -
28 183  Pacioni, Luca 25  Wilier Triestina-Selle I.. + 00' 00'' 111 17 - -
29 66  Hollenstein, Reto 33  Team Katusha-Alpecin + 00' 00'' 19 - - -
30 36  Roche, Nicholas 34  BMC Racing Team + 00' 00'' 10 20 - -
31 191  Örken, Ahmet 25  Turkey + 00' 00'' 84 21 - -
32 1  Ulissi, Diego 29  UAE Team Emirates + 00' 00'' 3 14 10 -
33 121  Fernández, Delio 32  Delko-Marseille Provence.. + 00' 00'' 7 25 - -
34 145  Trusov, Nikolay 33  Gazprom-RusVelo + 00' 00'' 76 - - -
35 164  Sprengers, Thomas 28  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 15 31 - 4
36 83  Felline, Fabio 28  Trek-Segafredo + 00' 00'' - 01'' 5 33 - -
37 122  Trarieux, Julien 26  Delko-Marseille Provence.. + 00' 00'' 47 45 - -
38 157  Orjuela, Fernando 26  Manzana Postobón Team + 00' 00'' 16 49 - 9
39 75  Teunissen, Mike 26  Team Sunweb + 00' 00'' 13 48 - -
40 127  Finetto, Mauro 33  Delko-Marseille Provence.. + 00' 00'' 9 24 - -
41 197  Sayar, Mustafa 29  Turkey + 00' 00'' 53 - - -
42 125  Kasperkiewicz, Przemy.. 24  Delko-Marseille Provence.. + 00' 00'' 99 27 - -
43 116  Brożyna, Piotr 23  CCC-Sprandi-Polkowice + 00' 00'' 36 - - -
44 32  Bohli, Tom 24  BMC Racing Team + 00' 00'' 75 50 - -
45 14  Lutsenko, Alexey 26  Astana Pro Team + 00' 00'' 1 9 5 -
46 141  Rovny, Ivan 31  Gazprom-RusVelo + 00' 00'' 18 - - -
47 73  Fröhlinger, Johannes 33  Team Sunweb + 00' 00'' 64 - - -
48 173  Kirsch, Alex 26  WB Aqua Protect-Verancla.. + 00' 00'' 91 - - -
49 24  Navardauskas, Ramunas 30  Bahrain-Merida Pro Cycli.. + 00' 00'' 107 40 - -
50 91  Bol, Jetse 29  Burgos-BH + 00' 00'' 66 - - -
51 95  Rubio, Diego 27  Burgos-BH + 00' 00'' 105 - 8 -
52 31  Bevin, Patrick 27  BMC Racing Team + 00' 00'' 48 19 - -
53 35  Frankiny, Kilian 24  BMC Racing Team + 00' 00'' 11 28 - -
54 26  Padun, Mark 22  Bahrain-Merida Pro Cycli.. + 00' 00'' 24 - - -
55 153  Aguirre, Hernán 22  Manzana Postobón Team + 00' 00'' 14 44 - -
56 146  Shilov, Sergey 30  Gazprom-RusVelo + 00' 00'' 38 - - -
57 96  Sessler, Nicolas 24  Burgos-BH + 00' 00'' 83 - 15 -
58 107  Zabala, Josu 25  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 00'' 37 39 - -
59 94  Mendes, José 33  Burgos-BH + 00' 00'' 29 - - -
60 47  Saramotins, Aleksejs 36  Bora-Hansgrohe + 00' 00'' 90 - - -
61 43  McCarthy, Jay 26  Bora-Hansgrohe + 00' 00'' 121 - - -
62 55  Knox, James 22  Quick-Step Floors + 00' 00'' 20 18 13 -
63 71  Arndt, Nikias 26  Team Sunweb + 00' 00'' 31 36 - -
64 186  Rosa, Massimo 22  Wilier Triestina-Selle I.. + 00' 00'' 115 - - -
65 187  Zhupa, Eugert 28  Wilier Triestina-Selle I.. + 00' 00'' 125 - - -
66 117  Cieślik, Paweł 32  CCC-Sprandi-Polkowice + 00' 00'' 44 - - -
67 182  Coledan, Marco 30  Wilier Triestina-Selle I.. + 00' 00'' 130 - - -
68 51  Declercq, Tim 29  Quick-Step Floors + 00' 00'' 32 - - 10
69 97  Mitri, James 19  Burgos-BH + 00' 00'' 57 - - -
70 84  Grmay, Tsgabu 27  Trek-Segafredo + 00' 00'' 30 - - -
71 45  Pöstlberger, Lukas 26  Bora-Hansgrohe + 00' 00'' 23 - - -
72 33  Bookwalter, Brent 34  BMC Racing Team + 00' 00'' 12 34 - -
73 175  Mortier, Julien 21  WB Aqua Protect-Verancla.. + 00' 00'' 89 - - -
74 101  Pardilla, Sergio 34  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 00'' 25 - - -
75 165  Van Gompel, Mathias 23  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 33 - - -
76 46  Sagan, Juraj 29  Bora-Hansgrohe + 00' 00'' 92 - - -
77 62  Cras, Steff 22  Team Katusha-Alpecin + 00' 00'' 39 - - -
78 6  Laengen, Vegard 29  UAE Team Emirates + 00' 00'' 73 - - -
79 61  Belkov, Maxim 33  Team Katusha-Alpecin + 00' 00'' 95 - - -
80 126  Moreno, Javier 34  Delko-Marseille Provence.. + 00' 00'' 45 - - -
81 92  Cabedo, Óscar 23  Burgos-BH + 00' 00'' 40 - - -
82 27  Per, David 23  Bahrain-Merida Pro Cycli.. + 00' 00'' 119 - - -
83 151  Duarte, Fabio 32  Manzana Postobón Team + 00' 00'' 35 - - -
84 4  Conti, Valério 25  UAE Team Emirates + 00' 00'' 112 - - -
85 5  Đurasek, Kristijan 31  UAE Team Emirates + 00' 00'' 28 - - -
86 12  Fominykh, Daniil 27  Astana Pro Team + 00' 00'' 34 - - -
87 144  Kozonchuk, Dmitry 34  Gazprom-RusVelo + 00' 00'' 69 - - -
88 7  Niemiec, Przemysław 38  UAE Team Emirates + 00' 00'' 123 - - -
89 11  Bizhigitov, Zhandos 27  Astana Pro Team + 00' 00'' 70 - - -
90 74  Dam, Laurens ten ten 37  Team Sunweb + 00' 00'' 55 - - -
91 81  Kort, Koen de de 36  Trek-Segafredo + 00' 00'' 54 - - -
92 185  Pozzato, Filippo 37  Wilier Triestina-Selle I.. + 00' 00'' 109 - - -
93 156  Vilela, Ricardo 30  Manzana Postobón Team + 00' 00'' 51 - - -
94 152  Sierra, Yecid 24  Manzana Postobón Team + 00' 00'' 116 - 6 -
95 37  Wyss, Danilo 33  BMC Racing Team + 00' 00'' 67 - - -
96 13  Gidich, Yevgeniy 22  Astana Pro Team + 00' 00'' 74 46 - -
97 137  Txoperena, Beñat 26  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 00'' 113 47 3 -
98 102  Reis, Rafael 26  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 00'' 62 - 14 -
99 192  Bakırcı, Nazım 32  Turkey + 00' 00'' 68 - - -
100 181  Bevilacqua, Simone 21  Wilier Triestina-Selle I.. + 00' 00'' 128 - - -
101 154  Reyes, Aldemar 23  Manzana Postobón Team + 00' 00'' 127 41 1 -
102 77  Vervaeke, Louis 25  Team Sunweb + 00' 00'' 52 - - -
103 166  Van Hecke, Preben 36  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 00'' 132 42 - 7
104 143  Kuriyanov, Stepan 21  Gazprom-RusVelo + 00' 00'' 88 - - -
105 104  Silva, Joaquim 26  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 00'' 65 - - -
106 25  Novak, Domen 23  Bahrain-Merida Pro Cycli.. + 00' 00'' 49 - - -
107 2  Bystrøm, Sven Erik 26  UAE Team Emirates + 00' 00'' 134 - - -
108 16  Tleubayev, Ruslan 31  Astana Pro Team + 00' 00'' 110 - - -
109 93  Cubero, Jorge 25  Burgos-BH + 00' 00'' 59 - - -
110 193  Atalay, Muhammed 29  Turkey + 00' 00'' 129 - - 3
111 57  Štybar, Zdeněk 32  Quick-Step Floors + 00' 00'' 60 - - -
112 111  Antunes, Amaro 27  CCC-Sprandi-Polkowice + 00' 00'' 42 - 12 11
113 124  Mihaylov, Nikolay 30  Delko-Marseille Provence.. + 00' 00'' 135 - - -
114 136  Barceló, Fernando 22  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 00'' 100 - - -
115 114  Paluta, Michał 23  CCC-Sprandi-Polkowice + 00' 00'' 79 - - -
116 131  Barrenetxea, Ander 26  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 00'' 131 - - -
117 142  Boev, Igor 28  Gazprom-RusVelo + 00' 00'' 82 - - -
118 54  Keisse, Iljo 35  Quick-Step Floors + 00' 00'' 108 32 - 2
119 195  Akdilek, Ahmet 30  Turkey + 00' 00'' 120 - - -
120 177  Stassen, Julien 29  WB Aqua Protect-Verancla.. + 00' 00'' 126 - - -
121 184  Bertazzo, Liam 26  Wilier Triestina-Selle I.. + 00' 25'' 114 - - -
122 86  Reijnen, Kiel 32  Trek-Segafredo + 00' 25'' 56 - - -
123 42  Bodnar, Maciej 33  Bora-Hansgrohe + 00' 25'' 102 - - -
124 194  Balkan, Onur 22  Turkey + 00' 25'' 81 - - 1
125 21  Bole, Grega 33  Bahrain-Merida Pro Cycli.. + 00' 35'' 104 - 2 13
126 161  De Gendt, Aimé 24  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 35'' 50 - 9 5
127 87  Poppel, Boy van van 30  Trek-Segafredo + 00' 35'' 106 - - -
128 113  Gradek, Kamil 28  CCC-Sprandi-Polkowice + 00' 44'' 96 - - -
129 133  Sanz, Enrique 29  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 48'' - 03'' 93 10 - -
130 112  Bernas, Paweł 28  CCC-Sprandi-Polkowice + 01' 15'' 117 - - -
131 67  Schmidt, Mads 24  Team Katusha-Alpecin + 01' 23'' 122 - - -
132 134  Rodriguez, Sergio 26  Euskadi Basque Country-M.. + 01' 23'' 118 - - -
133 15  Moser, Moreno 27  Astana Pro Team + 01' 59'' 94 - - -
134 44  Pelucchi, Matteo 29  Bora-Hansgrohe + 00' 00'' 124 - - -
135 196  Şamli, Ferit 24  Turkey + 02' 58'' 133 43 7 8
DNS 17  Zakharov, Artyom 26  Astana Pro Team
Km   Sprint #  Rider  Team Points Bonus
27.0   Intermediate sprint 1 133  Sanz, Enrique  Euskadi Basque Country-M.. 5 pts - 03''
2 64  Haas, Nathan  Team Katusha-Alpecin 3 pts - 02''
3 83  Felline, Fabio  Trek-Segafredo 1 pts - 01''
125.8   Beauties sprint 1 194  Balkan, Onur  Turkey 5 pts -
2 161  De Gendt, Aimé  Sport Vlaanderen-Baloise 3 pts -
3 111  Antunes, Amaro  CCC-Sprandi-Polkowice 1 pts -
Km   Climb #  Rider  Team Points Bonus
125.8    (4C) 1 161  De Gendt, Aimé  Sport Vlaanderen-Baloise 3 pts -
2 111  Antunes, Amaro  CCC-Sprandi-Polkowice 2 pts -
3 102  Reis, Rafael  Caja Rural-Seguros RGA 1 pts -
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Sport Vlaanderen-Baloise 9h 45' 36'' 33 5
5 163  Noppe, Christophe 23 3h 15' 12''
11 167  Van Rooy, Kenneth 25 3h 15' 12''
17 162  Deltombe, Kevin 24 3h 15' 12''
2  Team Katusha-Alpecin 9h 45' 36'' 48 2
3 64  Haas, Nathan 29 3h 15' 12''
16 63  Fabbro, Matteo 23 3h 15' 12''
29 66  Hollenstein, Reto 33 3h 15' 12''
3  Trek-Segafredo 9h 45' 36'' 51 3
2 82  Degenkolb, John 29 3h 15' 12''
13 85  Guerreiro, Ruben 24 3h 15' 12''
36 83  Felline, Fabio 28 3h 15' 12''
4  Caja Rural-Seguros RGA 9h 45' 36'' 59 6
14 105  Serrano, Gonzalo 24 3h 15' 12''
21 103  Irisarri, Jon 22 3h 15' 12''
24 106  Ferrari, Fabricio 33 3h 15' 12''
5  WB Aqua Protect-Veranclassic 9h 45' 36'' 63 9
15 172  Jules, Justin 32 3h 15' 12''
22 171  Masson, Christophe 33 3h 15' 12''
26 176  Peyskens, Dimitri 26 3h 15' 12''
6  Quick-Step Floors 9h 45' 36'' 71 16
1 53  Hodeg, Alvaro 22 3h 15' 12''
8 56  Richeze, Maximiliano 35 3h 15' 12''
62 55  Knox, James 22 3h 15' 12''
7  Gazprom-RusVelo 9h 45' 36'' 89 14
9 147  Porsev, Alexander 32 3h 15' 12''
34 145  Trusov, Nikolay 33 3h 15' 12''
46 141  Rovny, Ivan 31 3h 15' 12''
8  Delko-Marseille Provence KTM 9h 45' 36'' 90 7
20 123  Jones, Brenton 26 3h 15' 12''
33 121  Fernández, Delio 32 3h 15' 12''
37 122  Trarieux, Julien 26 3h 15' 12''
9  Team Sunweb 9h 45' 36'' 92 10
6 76  Theuns, Edward 27 3h 15' 12''
39 75  Teunissen, Mike 26 3h 15' 12''
47 73  Fröhlinger, Johannes 33 3h 15' 12''
10  BMC Racing Team 9h 45' 36'' 92 1
18 34  Drücker, Jempy 32 3h 15' 12''
30 36  Roche, Nicholas 34 3h 15' 12''
44 32  Bohli, Tom 24 3h 15' 12''
11  Manzana Postobón Team 9h 45' 36'' 112 4
19 155  Garcia, Jhojan 20 3h 15' 12''
38 157  Orjuela, Fernando 26 3h 15' 12''
55 153  Aguirre, Hernán 22 3h 15' 12''
12  Bahrain-Merida Pro Cycling T.. 9h 45' 36'' 115 12
12 23  Haussler, Heinrich 34 3h 15' 12''
49 24  Navardauskas, Ramunas 30 3h 15' 12''
54 26  Padun, Mark 22 3h 15' 12''
13  CCC-Sprandi-Polkowice 9h 45' 36'' 116 13
7 115  Sajnok, Szymon 21 3h 15' 12''
43 116  Brożyna, Piotr 23 3h 15' 12''
66 117  Cieślik, Paweł 32 3h 15' 12''
14  UAE Team Emirates 9h 45' 36'' 120 15
10 3  Consonni, Simone 24 3h 15' 12''
32 1  Ulissi, Diego 29 3h 15' 12''
78 6  Laengen, Vegard 29 3h 15' 12''
15  Bora-Hansgrohe 9h 45' 36'' 125 18
4 41  Bennett, Sam 27 3h 15' 12''
60 47  Saramotins, Aleksejs 36 3h 15' 12''
61 43  McCarthy, Jay 26 3h 15' 12''
16  Euskadi Basque Country-Muria.. 9h 45' 36'' 145 17
23 132  Aristi, Mikel 25 3h 15' 12''
25 135  Prades, Eduard 31 3h 15' 12''
97 137  Txoperena, Beñat 26 3h 15' 12''
17  Wilier Triestina-Selle Italia 9h 45' 36'' 157 20
28 183  Pacioni, Luca 25 3h 15' 12''
64 186  Rosa, Massimo 22 3h 15' 12''
65 187  Zhupa, Eugert 28 3h 15' 12''
18  Burgos-BH 9h 45' 36'' 158 8
50 91  Bol, Jetse 29 3h 15' 12''
51 95  Rubio, Diego 27 3h 15' 12''
57 96  Sessler, Nicolas 24 3h 15' 12''
19  Turkey 9h 45' 36'' 171 19
31 191  Örken, Ahmet 25 3h 15' 12''
41 197  Sayar, Mustafa 29 3h 15' 12''
99 192  Bakırcı, Nazım 32 3h 15' 12''
20  Astana Pro Team 9h 45' 36'' 220 11
45 14  Lutsenko, Alexey 26 3h 15' 12''
86 12  Fominykh, Daniil 27 3h 15' 12''
89 11  Bizhigitov, Zhandos 27 3h 15' 12''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 14  Lutsenko, Alexey 26  Astana Pro Team 18h 49' 42'' -
2 64  Haas, Nathan 29  Team Katusha-Alpecin 18h 49' 46'' + 00' 04'' + 2
3 1  Ulissi, Diego 29  UAE Team Emirates 18h 49' 46'' + 00' 04'' - 1
4 135  Prades, Eduard 31  Euskadi Basque Country-M.. 18h 49' 48'' + 00' 06'' - 1
5 83  Felline, Fabio 28  Trek-Segafredo 18h 49' 51'' + 00' 09'' + 2
6 85  Guerreiro, Ruben 24  Trek-Segafredo 18h 49' 52'' + 00' 10'' - 1
7 121  Fernández, Delio 32  Delko-Marseille Provence.. 18h 49' 52'' + 00' 10'' - 1
8 63  Fabbro, Matteo 23  Team Katusha-Alpecin 18h 49' 52'' + 00' 10'' + 1
9 127  Finetto, Mauro 33  Delko-Marseille Provence.. 18h 49' 52'' + 00' 10'' - 1
10 36  Roche, Nicholas 34  BMC Racing Team 18h 49' 52'' + 00' 10'' -
11 35  Frankiny, Kilian 24  BMC Racing Team 18h 49' 52'' + 00' 10'' -
12 33  Bookwalter, Brent 34  BMC Racing Team 18h 49' 52'' + 00' 10'' -
13 75  Teunissen, Mike 26  Team Sunweb 18h 50' 01'' + 00' 19'' -
14 153  Aguirre, Hernán 22  Manzana Postobón Team 18h 50' 01'' + 00' 19'' -
15 164  Sprengers, Thomas 28  Sport Vlaanderen-Baloise 18h 50' 04'' + 00' 22'' -
16 157  Orjuela, Fernando 26  Manzana Postobón Team 18h 50' 06'' + 00' 24'' -
17 162  Deltombe, Kevin 24  Sport Vlaanderen-Baloise 18h 50' 07'' + 00' 25'' -
18 141  Rovny, Ivan 31  Gazprom-RusVelo 18h 50' 07'' + 00' 25'' -
19 66  Hollenstein, Reto 33  Team Katusha-Alpecin 18h 50' 15'' + 00' 33'' -
20 55  Knox, James 22  Quick-Step Floors 18h 50' 18'' + 00' 36'' -
21 106  Ferrari, Fabricio 33  Caja Rural-Seguros RGA 18h 50' 21'' + 00' 39'' -
22 176  Peyskens, Dimitri 26  WB Aqua Protect-Verancla.. 18h 50' 23'' + 00' 41'' -
23 45  Pöstlberger, Lukas 26  Bora-Hansgrohe 18h 50' 23'' + 00' 41'' -
24 26  Padun, Mark 22  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 18h 50' 23'' + 00' 41'' + 1
25 101  Pardilla, Sergio 34  Caja Rural-Seguros RGA 18h 50' 23'' + 00' 41'' - 1
26 155  Garcia, Jhojan 20  Manzana Postobón Team 18h 50' 29'' + 00' 47'' -
27 105  Serrano, Gonzalo 24  Caja Rural-Seguros RGA 18h 50' 31'' + 00' 49'' -
28 5  Đurasek, Kristijan 31  UAE Team Emirates 18h 50' 34'' + 00' 52'' -
29 94  Mendes, José 33  Burgos-BH 18h 50' 35'' + 00' 53'' -
30 84  Grmay, Tsgabu 27  Trek-Segafredo 18h 50' 37'' + 00' 55'' -
31 71  Arndt, Nikias 26  Team Sunweb 18h 50' 39'' + 00' 57'' -
32 51  Declercq, Tim 29  Quick-Step Floors 18h 50' 52'' + 01' 10'' -
33 165  Van Gompel, Mathias 23  Sport Vlaanderen-Baloise 18h 50' 52'' + 01' 10'' -
34 12  Fominykh, Daniil 27  Astana Pro Team 18h 50' 52'' + 01' 10'' -
35 151  Duarte, Fabio 32  Manzana Postobón Team 18h 51' 05'' + 01' 23'' -
36 116  Brożyna, Piotr 23  CCC-Sprandi-Polkowice 18h 51' 10'' + 01' 28'' -
37 107  Zabala, Josu 25  Caja Rural-Seguros RGA 18h 51' 12'' + 01' 30'' -
38 146  Shilov, Sergey 30  Gazprom-RusVelo 18h 51' 14'' + 01' 32'' -
39 62  Cras, Steff 22  Team Katusha-Alpecin 18h 51' 17'' + 01' 35'' -
40 92  Cabedo, Óscar 23  Burgos-BH 18h 51' 27'' + 01' 45'' -
41 174  Lietaer, Eliot 28  WB Aqua Protect-Verancla.. 18h 51' 37'' + 01' 55'' -
42 111  Antunes, Amaro 27  CCC-Sprandi-Polkowice 18h 52' 01'' + 02' 19'' -
43 23  Haussler, Heinrich 34  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 18h 52' 01'' + 02' 19'' + 1
44 117  Cieślik, Paweł 32  CCC-Sprandi-Polkowice 18h 52' 01'' + 02' 19'' - 1
45 126  Moreno, Javier 34  Delko-Marseille Provence.. 18h 52' 09'' + 02' 27'' -
46 171  Masson, Christophe 33  WB Aqua Protect-Verancla.. 18h 52' 13'' + 02' 31'' -
47 122  Trarieux, Julien 26  Delko-Marseille Provence.. 18h 52' 26'' + 02' 44'' + 1
48 31  Bevin, Patrick 27  BMC Racing Team 18h 52' 36'' + 02' 54'' + 1
49 25  Novak, Domen 23  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 18h 52' 41'' + 02' 59'' + 1
50 161  De Gendt, Aimé 24  Sport Vlaanderen-Baloise 18h 52' 55'' + 03' 13'' - 3
51 156  Vilela, Ricardo 30  Manzana Postobón Team 18h 53' 18'' + 03' 36'' -
52 77  Vervaeke, Louis 25  Team Sunweb 18h 53' 42'' + 04' 00'' -
53 197  Sayar, Mustafa 29  Turkey 18h 53' 48'' + 04' 06'' + 1
54 81  Kort, Koen de 36  Trek-Segafredo 18h 54' 06'' + 04' 24'' + 1
55 74  Dam, Laurens ten 37  Team Sunweb 18h 54' 08'' + 04' 26'' + 1
56 86  Reijnen, Kiel 32  Trek-Segafredo 18h 54' 10'' + 04' 28'' - 3
57 97  Mitri, James 19  Burgos-BH 18h 54' 13'' + 04' 31'' -
58 34  Drücker, Jempy 32  BMC Racing Team 18h 54' 24'' + 04' 42'' -
59 93  Cubero, Jorge 25  Burgos-BH 18h 54' 46'' + 05' 04'' -
60 57  Štybar, Zdeněk 32  Quick-Step Floors 18h 54' 56'' + 05' 14'' -
61 172  Jules, Justin 32  WB Aqua Protect-Verancla.. 18h 55' 03'' + 05' 21'' -
62 102  Reis, Rafael 26  Caja Rural-Seguros RGA 18h 55' 12'' + 05' 30'' -
63 76  Theuns, Edward 27  Team Sunweb 18h 55' 24'' + 05' 42'' -
64 73  Fröhlinger, Johannes 33  Team Sunweb 18h 55' 24'' + 05' 42'' -
65 104  Silva, Joaquim 26  Caja Rural-Seguros RGA 18h 55' 38'' + 05' 56'' -
66 91  Bol, Jetse 29  Burgos-BH 18h 55' 44'' + 06' 02'' -
67 37  Wyss, Danilo 33  BMC Racing Team 18h 56' 09'' + 06' 27'' -
68 192  Bakırcı, Nazım 32  Turkey 18h 56' 13'' + 06' 31'' -
69 144  Kozonchuk, Dmitry 34  Gazprom-RusVelo 18h 56' 14'' + 06' 32'' -
70 11  Bizhigitov, Zhandos 27  Astana Pro Team 18h 56' 39'' + 06' 57'' -
71 132  Aristi, Mikel 25  Euskadi Basque Country-M.. 18h 56' 45'' + 07' 03'' -
72 82  Degenkolb, John 29  Trek-Segafredo 18h 57' 22'' + 07' 40'' + 2
73 6  Laengen, Vegard 29  UAE Team Emirates 18h 57' 25'' + 07' 43'' - 1
74 13  Gidich, Yevgeniy 22  Astana Pro Team 18h 57' 27'' + 07' 45'' - 1
75 32  Bohli, Tom 24  BMC Racing Team 18h 57' 32'' + 07' 50'' -
76 145  Trusov, Nikolay 33  Gazprom-RusVelo 18h 57' 51'' + 08' 09'' -
77 53  Hodeg, Alvaro 22  Quick-Step Floors 18h 57' 57'' + 08' 15'' + 2
78 3  Consonni, Simone 24  UAE Team Emirates 18h 57' 59'' + 08' 17'' - 1
79 114  Paluta, Michał 23  CCC-Sprandi-Polkowice 18h 58' 05'' + 08' 23'' - 1
80 163  Noppe, Christophe 23  Sport Vlaanderen-Baloise 18h 58' 33'' + 08' 51'' + 1
81 194  Balkan, Onur 22  Turkey 18h 58' 40'' + 08' 58'' - 1
82 142  Boev, Igor 28  Gazprom-RusVelo 18h 58' 47'' + 09' 05'' -
83 96  Sessler, Nicolas 24  Burgos-BH 18h 58' 52'' + 09' 10'' -
84 191  Örken, Ahmet 25  Turkey 18h 59' 10'' + 09' 28'' + 1
85 167  Van Rooy, Kenneth 25  Sport Vlaanderen-Baloise 18h 59' 14'' + 09' 32'' + 1
86 147  Porsev, Alexander 32  Gazprom-RusVelo 18h 59' 20'' + 09' 38'' + 1
87 123  Jones, Brenton 26  Delko-Marseille Provence.. 18h 59' 20'' + 09' 38'' + 1
88 143  Kuriyanov, Stepan 21  Gazprom-RusVelo 18h 59' 39'' + 09' 57'' + 1
89 175  Mortier, Julien 21  WB Aqua Protect-Verancla.. 19h 00' 03'' + 10' 21'' + 1
90 47  Saramotins, Aleksejs 36  Bora-Hansgrohe 19h 00' 12'' + 10' 30'' + 2
91 173  Kirsch, Alex 26  WB Aqua Protect-Verancla.. 19h 00' 28'' + 10' 46'' + 3
92 46  Sagan, Juraj 29  Bora-Hansgrohe 19h 00' 34'' + 10' 52'' + 3
93 133  Sanz, Enrique 29  Euskadi Basque Country-M.. 19h 00' 50'' + 11' 08'' - 2
94 15  Moser, Moreno 27  Astana Pro Team 19h 01' 01'' + 11' 19'' - 10
95 61  Belkov, Maxim 33  Team Katusha-Alpecin 19h 01' 03'' + 11' 21'' + 1
96 113  Gradek, Kamil 28  CCC-Sprandi-Polkowice 19h 01' 05'' + 11' 23'' - 3
97 41  Bennett, Sam 27  Bora-Hansgrohe 19h 01' 24'' + 11' 42'' -
98 115  Sajnok, Szymon 21  CCC-Sprandi-Polkowice 19h 01' 24'' + 11' 42'' -
99 125  Kasperkiewicz, Przemyslaw 24  Delko-Marseille Provence.. 19h 01' 30'' + 11' 48'' -
100 136  Barceló, Fernando 22  Euskadi Basque Country-M.. 19h 01' 33'' + 11' 51'' -
101 103  Irisarri, Jon 22  Caja Rural-Seguros RGA 19h 01' 55'' + 12' 13'' + 2
102 42  Bodnar, Maciej 33  Bora-Hansgrohe 19h 02' 07'' + 12' 25'' -
103 56  Richeze, Maximiliano 35  Quick-Step Floors 19h 02' 12'' + 12' 30'' + 1
104 21  Bole, Grega 33  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 19h 02' 17'' + 12' 35'' - 3
105 95  Rubio, Diego 27  Burgos-BH 19h 02' 48'' + 13' 06'' + 1
106 87  Poppel, Boy van 30  Trek-Segafredo 19h 02' 51'' + 13' 09'' - 1
107 24  Navardauskas, Ramunas 30  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 19h 02' 56'' + 13' 14'' -
108 54  Keisse, Iljo 35  Quick-Step Floors 19h 03' 11'' + 13' 29'' -
109 185  Pozzato, Filippo 37  Wilier Triestina-Selle I.. 19h 03' 39'' + 13' 57'' -
110 16  Tleubayev, Ruslan 31  Astana Pro Team 19h 04' 03'' + 14' 21'' -
111 183  Pacioni, Luca 25  Wilier Triestina-Selle I.. 19h 04' 20'' + 14' 38'' -
112 4  Conti, Valério 25  UAE Team Emirates 19h 04' 20'' + 14' 38'' -
113 137  Txoperena, Beñat 26  Euskadi Basque Country-M.. 19h 04' 23'' + 14' 41'' + 1
114 184  Bertazzo, Liam 26  Wilier Triestina-Selle I.. 19h 05' 15'' + 15' 33'' + 2
115 186  Rosa, Massimo 22  Wilier Triestina-Selle I.. 19h 05' 27'' + 15' 45'' + 3
116 152  Sierra, Yecid 24  Manzana Postobón Team 19h 05' 32'' + 15' 50'' + 3
117 112  Bernas, Paweł 28  CCC-Sprandi-Polkowice 19h 05' 39'' + 15' 57'' - 2
118 134  Rodriguez, Sergio 26  Euskadi Basque Country-M.. 19h 05' 43'' + 16' 01'' - 5
119 27  Per, David 23  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 19h 06' 19'' + 16' 37'' + 1
120 195  Akdilek, Ahmet 30  Turkey 19h 07' 16'' + 17' 34'' + 2
121 43  McCarthy, Jay 26  Bora-Hansgrohe 19h 07' 31'' + 17' 49'' + 2
122 67  Schmidt, Mads 24  Team Katusha-Alpecin 19h 07' 51'' + 18' 09'' - 1
123 7  Niemiec, Przemysław 38  UAE Team Emirates 19h 08' 12'' + 18' 30'' + 1
124 44  Pelucchi, Matteo 29  Bora-Hansgrohe 19h 08' 17'' + 18' 35'' + 1
125 187  Zhupa, Eugert 28  Wilier Triestina-Selle I.. 19h 09' 16'' + 19' 34'' + 1
126 177  Stassen, Julien 29  WB Aqua Protect-Verancla.. 19h 09' 16'' + 19' 34'' + 1
127 154  Reyes, Aldemar 23  Manzana Postobón Team 19h 10' 01'' + 20' 19'' + 1
128 181  Bevilacqua, Simone 21  Wilier Triestina-Selle I.. 19h 10' 04'' + 20' 22'' + 1
129 193  Atalay, Muhammed 29  Turkey 19h 11' 50'' + 22' 08'' + 2
130 182  Coledan, Marco 30  Wilier Triestina-Selle I.. 19h 11' 52'' + 22' 10'' + 2
131 131  Barrenetxea, Ander 26  Euskadi Basque Country-M.. 19h 11' 54'' + 22' 12'' + 2
132 166  Van Hecke, Preben 36  Sport Vlaanderen-Baloise 19h 12' 30'' + 22' 48'' + 2
133 196  Şamli, Ferit 24  Turkey 19h 13' 42'' + 24' 00'' - 3
134 2  Bystrøm, Sven Erik 26  UAE Team Emirates 19h 14' 27'' + 24' 45'' + 1
135 124  Mihaylov, Nikolay 30  Delko-Marseille Provence.. 19h 14' 29'' + 24' 47'' + 1
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 41  Bennett, Sam 27  Bora-Hansgrohe 56 pts -
2 53  Hodeg, Alvaro 22  Quick-Step Floors 41 pts -15 pts + 1
3 56  Richeze, Maximiliano 35  Quick-Step Floors 37 pts -19 pts - 1
4 82  Degenkolb, John 29  Trek-Segafredo 36 pts -20 pts + 3
5 64  Haas, Nathan 29  Team Katusha-Alpecin 32 pts -24 pts + 5
6 3  Consonni, Simone 24  UAE Team Emirates 29 pts -27 pts -
7 76  Theuns, Edward 27  Team Sunweb 27 pts -29 pts + 1
8 34  Drücker, Jempy 32  BMC Racing Team 25 pts -31 pts - 4
9 14  Lutsenko, Alexey 26  Astana Pro Team 24 pts -32 pts - 4
10 133  Sanz, Enrique 29  Euskadi Basque Country-M.. 22 pts -34 pts - 1
11 163  Noppe, Christophe 23  Sport Vlaanderen-Baloise 22 pts -34 pts + 7
12 167  Van Rooy, Kenneth 25  Sport Vlaanderen-Baloise 20 pts -36 pts - 1
13 147  Porsev, Alexander 32  Gazprom-RusVelo 17 pts -39 pts + 9
14 1  Ulissi, Diego 29  UAE Team Emirates 14 pts -42 pts - 2
15 135  Prades, Eduard 31  Euskadi Basque Country-M.. 14 pts -42 pts - 2
16 85  Guerreiro, Ruben 24  Trek-Segafredo 13 pts -43 pts + 5
17 183  Pacioni, Luca 25  Wilier Triestina-Selle I.. 13 pts -43 pts - 3
18 55  Knox, James 22  Quick-Step Floors 12 pts -44 pts - 3
19 31  Bevin, Patrick 27  BMC Racing Team 12 pts -44 pts - 3
20 36  Roche, Nicholas 34  BMC Racing Team 11 pts -45 pts - 3
21 191  Örken, Ahmet 25  Turkey 11 pts -45 pts - 2
22 123  Jones, Brenton 26  Delko-Marseille Provence.. 11 pts -45 pts - 2
23 115  Sajnok, Szymon 21  CCC-Sprandi-Polkowice 11 pts -45 pts + 22
24 127  Finetto, Mauro 33  Delko-Marseille Provence.. 9 pts -47 pts - 1
25 121  Fernández, Delio 32  Delko-Marseille Provence.. 8 pts -48 pts - 1
26 63  Fabbro, Matteo 23  Team Katusha-Alpecin 7 pts -49 pts - 1
27 125  Kasperkiewicz, Przemyslaw 24  Delko-Marseille Provence.. 7 pts -49 pts - 1
28 35  Frankiny, Kilian 24  BMC Racing Team 6 pts -50 pts - 1
29 172  Jules, Justin 32  WB Aqua Protect-Verancla.. 6 pts -50 pts + 4
30 132  Aristi, Mikel 25  Euskadi Basque Country-M.. 6 pts -50 pts - 2
31 164  Sprengers, Thomas 28  Sport Vlaanderen-Baloise 5 pts -51 pts - 2
32 54  Keisse, Iljo 35  Quick-Step Floors 5 pts -51 pts - 2
33 83  Felline, Fabio 28  Trek-Segafredo 5 pts -51 pts + 1
34 33  Bookwalter, Brent 34  BMC Racing Team 5 pts -51 pts - 3
35 105  Serrano, Gonzalo 24  Caja Rural-Seguros RGA 5 pts -51 pts + 1
36 71  Arndt, Nikias 26  Team Sunweb 5 pts -51 pts - 4
37 174  Lietaer, Eliot 28  WB Aqua Protect-Verancla.. 4 pts -52 pts - 2
38 23  Haussler, Heinrich 34  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 4 pts -52 pts
39 107  Zabala, Josu 25  Caja Rural-Seguros RGA 3 pts -53 pts - 2
40 24  Navardauskas, Ramunas 30  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 3 pts -53 pts - 2
41 154  Reyes, Aldemar 23  Manzana Postobón Team 3 pts -53 pts - 2
42 166  Van Hecke, Preben 36  Sport Vlaanderen-Baloise 3 pts -53 pts - 1
43 196  Şamli, Ferit 24  Turkey 3 pts -53 pts - 3
44 153  Aguirre, Hernán 22  Manzana Postobón Team 2 pts -54 pts - 2
45 122  Trarieux, Julien 26  Delko-Marseille Provence.. 2 pts -54 pts - 2
46 13  Gidich, Yevgeniy 22  Astana Pro Team 2 pts -54 pts - 2
47 137  Txoperena, Beñat 26  Euskadi Basque Country-M.. 2 pts -54 pts - 1
48 75  Teunissen, Mike 26  Team Sunweb 1 pts -55 pts - 1
49 157  Orjuela, Fernando 26  Manzana Postobón Team 1 pts -55 pts - 1
50 32  Bohli, Tom 24  BMC Racing Team 1 pts -55 pts - 1
51 103  Irisarri, Jon 22  Caja Rural-Seguros RGA 1 pts -55 pts - 1
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 154  Reyes, Aldemar 23  Manzana Postobón Team 14 pts -
2 21  Bole, Grega 33  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 13 pts -1 pts -
3 137  Txoperena, Beñat 26  Euskadi Basque Country-M.. 11 pts -3 pts -
4 167  Van Rooy, Kenneth 25  Sport Vlaanderen-Baloise 6 pts -8 pts -
5 14  Lutsenko, Alexey 26  Astana Pro Team 5 pts -9 pts -
6 152  Sierra, Yecid 24  Manzana Postobón Team 5 pts -9 pts -
7 196  Şamli, Ferit 24  Turkey 5 pts -9 pts -
8 95  Rubio, Diego 27  Burgos-BH 4 pts -10 pts -
9 161  De Gendt, Aimé 24  Sport Vlaanderen-Baloise 3 pts -11 pts
10 1  Ulissi, Diego 29  UAE Team Emirates 3 pts -11 pts - 1
11 135  Prades, Eduard 31  Euskadi Basque Country-M.. 2 pts -12 pts - 1
12 111  Antunes, Amaro 27  CCC-Sprandi-Polkowice 2 pts -12 pts
13 55  Knox, James 22  Quick-Step Floors 1 pts -13 pts - 2
14 102  Reis, Rafael 26  Caja Rural-Seguros RGA 1 pts -13 pts
15 96  Sessler, Nicolas 24  Burgos-BH 1 pts -13 pts - 3
16 103  Irisarri, Jon 22  Caja Rural-Seguros RGA 1 pts -13 pts - 3
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 194  Balkan, Onur 22  Turkey 15 pts -
2 54  Keisse, Iljo 35  Quick-Step Floors 5 pts -10 pts -
3 193  Atalay, Muhammed 29  Turkey 5 pts -10 pts -
4 164  Sprengers, Thomas 28  Sport Vlaanderen-Baloise 3 pts -12 pts -
5 161  De Gendt, Aimé 24  Sport Vlaanderen-Baloise 3 pts -12 pts
6 53  Hodeg, Alvaro 22  Quick-Step Floors 3 pts -12 pts - 1
7 166  Van Hecke, Preben 36  Sport Vlaanderen-Baloise 3 pts -12 pts -
8 196  Şamli, Ferit 24  Turkey 3 pts -12 pts - 2
9 157  Orjuela, Fernando 26  Manzana Postobón Team 1 pts -14 pts - 1
10 51  Declercq, Tim 29  Quick-Step Floors 1 pts -14 pts - 1
11 111  Antunes, Amaro 27  CCC-Sprandi-Polkowice 1 pts -14 pts
12 167  Van Rooy, Kenneth 25  Sport Vlaanderen-Baloise 1 pts -14 pts - 2
13 21  Bole, Grega 33  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 1 pts -14 pts - 2
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
#  Team Time Difference Rank +/-
1  BMC Racing Team 56h 29' 36'' -
2  Team Katusha-Alpecin 56h 29' 59'' + 00' 23'' -
3  Trek-Segafredo 56h 30' 21'' + 00' 45'' -
4  Manzana Postobón Team 56h 30' 37'' + 01' 01'' -
5  Sport Vlaanderen-Baloise 56h 31' 06'' + 01' 30'' -
6  Caja Rural-Seguros RGA 56h 31' 15'' + 01' 39'' -
7  Delko-Marseille Provence KTM 56h 31' 27'' + 01' 51'' -
8  Burgos-BH 56h 34' 03'' + 04' 27'' -
9  WB Aqua Protect-Veranclassic 56h 34' 13'' + 04' 37'' -
10  Team Sunweb 56h 34' 22'' + 04' 46'' -
11  Astana Pro Team 56h 34' 29'' + 04' 53'' -
12  Bahrain-Merida Pro Cycling Team 56h 34' 39'' + 05' 03'' -
13  CCC-Sprandi-Polkowice 56h 35' 12'' + 05' 36'' -
14  Gazprom-RusVelo 56h 35' 28'' + 05' 52'' -
15  UAE Team Emirates 56h 35' 38'' + 06' 02'' -
16  Quick-Step Floors 56h 35' 40'' + 06' 04'' -
17  Euskadi Basque Country-Murias Taldea 56h 40' 06'' + 10' 30'' -
18  Bora-Hansgrohe 56h 43' 53'' + 14' 17'' -
19  Turkey 56h 44' 44'' + 15' 08'' -
20  Wilier Triestina-Selle Italia 57h 07' 34'' + 37' 58'' -


© Wijnreder Media