Bursa - Istanbul (166.0 km)

Route

 14 October 2018
 Profile  Flat stage
 Start  Bursa
 Finish  Istanbul
 Distance  166.0 km  (103.1 mi)
 Speed  46.012 km/h  (28.590 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 6
 Prades, Eduard (EUS) 22h 26' 16''
 Bennett, Sam (BOH) 71 points
 Bole, Grega (TBM) 16 points
 Balkan, Onur (TUR) 15 points
 BMC Racing Team 67h 19' 18''

Results

#  Rider Age  Team Time Bonus
1 41  Bennett, Sam 27  Bora-Hansgrohe 3h 36' 28'' - 10'' 91 1 - -
2 135  Prades, Eduard 31  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 06'' - 06'' 1 8 11 -
3 34  Drücker, Jempy 32  BMC Racing Team + 00' 06'' - 04'' 52 3 - -
4 75  Teunissen, Mike 26  Team Sunweb + 00' 06'' 13 19 - -
5 115  Sajnok, Szymon 21  CCC-Sprandi-Polkowice + 00' 06'' 92 14 - -
6 105  Serrano, Gonzalo 24  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 06'' 25 18 - -
7 32  Bohli, Tom 24  BMC Racing Team + 00' 06'' 69 27 - -
8 1  Ulissi, Diego 29  UAE Team Emirates + 00' 06'' 4 13 10 -
9 85  Guerreiro, Ruben 24  Trek-Segafredo + 00' 06'' 6 16 - -
10 57  Štybar, Zdeněk 32  Quick-Step Floors + 00' 06'' 54 33 - -
11 64  Haas, Nathan 29  Team Katusha-Alpecin + 00' 06'' 3 5 - -
12 163  Noppe, Christophe 23  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 06'' 75 11 - -
13 14  Lutsenko, Alexey 26  Astana Pro Team + 00' 06'' 2 9 5 -
14 121  Fernández, Delio 32  Delko-Marseille Provence.. + 00' 06'' 7 26 - -
15 23  Haussler, Heinrich 34  Bahrain-Merida Pro Cycli.. + 00' 06'' 39 41 - -
16 76  Theuns, Edward 27  Team Sunweb + 00' 06'' 60 10 - -
17 63  Fabbro, Matteo 23  Team Katusha-Alpecin + 00' 06'' 8 30 - -
18 123  Jones, Brenton 26  Delko-Marseille Provence.. + 00' 06'' 82 25 - -
19 147  Porsev, Alexander 32  Gazprom-RusVelo + 00' 06'' 81 17 - -
20 36  Roche, Nicholas 34  BMC Racing Team + 00' 06'' 10 23 - -
21 83  Felline, Fabio 28  Trek-Segafredo + 00' 06'' 5 38 - -
22 127  Finetto, Mauro 33  Delko-Marseille Provence.. + 00' 06'' 9 28 - -
23 183  Pacioni, Luca 25  Wilier Triestina-Selle I.. + 00' 06'' 105 20 - -
24 175  Mortier, Julien 21  WB Aqua Protect-Verancla.. + 00' 06'' 87 - - -
25 122  Trarieux, Julien 26  Delko-Marseille Provence.. + 00' 06'' 42 49 - -
26 45  Pöstlberger, Lukas 26  Bora-Hansgrohe + 00' 06'' 23 - - -
27 162  Deltombe, Kevin 24  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 06'' 17 - - -
28 154  Reyes, Aldemar 23  Manzana Postobón Team + 00' 06'' 123 46 2 -
29 164  Sprengers, Thomas 28  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 06'' 15 36 - 5
30 167  Van Rooy, Kenneth 25  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 06'' 80 15 4 15
31 141  Rovny, Ivan 31  Gazprom-RusVelo + 00' 06'' 18 - - -
32 53  Hodeg, Alvaro 22  Quick-Step Floors + 00' 06'' 72 2 - 7
33 153  Aguirre, Hernán 22  Manzana Postobón Team + 00' 06'' 14 48 - -
34 176  Peyskens, Dimitri 26  WB Aqua Protect-Verancla.. + 00' 06'' 22 - - -
35 82  Degenkolb, John 29  Trek-Segafredo + 00' 06'' 68 6 - -
36 106  Ferrari, Fabricio 33  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 06'' 21 - - -
37 33  Bookwalter, Brent 34  BMC Racing Team + 00' 06'' 12 39 - -
38 66  Hollenstein, Reto 33  Team Katusha-Alpecin + 00' 06'' 19 - - -
39 157  Orjuela, Fernando 26  Manzana Postobón Team + 00' 06'' 16 52 - 11
40 35  Frankiny, Kilian 24  BMC Racing Team + 00' 06'' 11 32 - -
41 94  Mendes, José 33  Burgos-BH + 00' 06'' 26 - - -
42 191  Örken, Ahmet 25  Turkey + 00' 06'' 79 24 - -
43 91  Bol, Jetse 29  Burgos-BH + 00' 06'' 63 - - -
44 95  Rubio, Diego 27  Burgos-BH + 00' 06'' 99 - 8 -
45 174  Lietaer, Eliot 28  WB Aqua Protect-Verancla.. + 00' 06'' 35 42 - -
46 43  McCarthy, Jay 26  Bora-Hansgrohe + 00' 06'' 118 - - -
47 73  Fröhlinger, Johannes 33  Team Sunweb + 00' 06'' 61 - - -
48 55  Knox, James 22  Quick-Step Floors + 00' 06'' 20 21 13 -
49 111  Antunes, Amaro 27  CCC-Sprandi-Polkowice + 00' 06'' 38 - 12 13
50 102  Reis, Rafael 26  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 06'' 57 - 15 -
51 171  Masson, Christophe 33  WB Aqua Protect-Verancla.. + 00' 06'' 40 - - -
52 151  Duarte, Fabio 32  Manzana Postobón Team + 00' 06'' 29 - - -
53 24  Navardauskas, Ramunas 30  Bahrain-Merida Pro Cycli.. + 00' 06'' 100 45 - -
54 165  Van Gompel, Mathias 23  Sport Vlaanderen-Baloise + 00' 06'' 28 - - -
55 51  Declercq, Tim 29  Quick-Step Floors + 00' 06'' 27 - - 12
56 92  Cabedo, Óscar 23  Burgos-BH + 00' 06'' 33 - - -
57 116  Brożyna, Piotr 23  CCC-Sprandi-Polkowice + 00' 06'' 30 - - -
58 152  Sierra, Yecid 24  Manzana Postobón Team + 00' 06'' 111 - 6 -
59 97  Mitri, James 19  Burgos-BH + 00' 06'' 51 - - -
60 101  Pardilla, Sergio 34  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 06'' 24 - - -
61 192  Bakırcı, Nazım 32  Turkey + 00' 06'' - 02'' 64 44 - -
62 4  Conti, Valério 25  UAE Team Emirates + 00' 06'' 106 - - -
63 156  Vilela, Ricardo 30  Manzana Postobón Team + 00' 06'' 45 - - -
64 197  Sayar, Mustafa 29  Turkey + 00' 06'' 49 - - -
65 143  Kuriyanov, Stepan 21  Gazprom-RusVelo + 00' 06'' 85 - - -
66 145  Trusov, Nikolay 33  Gazprom-RusVelo + 00' 06'' 71 - - -
67 144  Kozonchuk, Dmitry 34  Gazprom-RusVelo + 00' 38'' 66 - - -
68 146  Shilov, Sergey 30  Gazprom-RusVelo + 00' 38'' 37 - - -
69 103  Irisarri, Jon 22  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 38'' 96 53 17 -
70 71  Arndt, Nikias 26  Team Sunweb + 00' 51'' 31 40 - -
71 96  Sessler, Nicolas 24  Burgos-BH + 00' 51'' 84 - 16 -
72 31  Bevin, Patrick 27  BMC Racing Team + 00' 51'' 46 22 - -
73 12  Fominykh, Daniil 27  Astana Pro Team + 00' 51'' 36 - - -
74 5  Đurasek, Kristijan 31  UAE Team Emirates + 00' 57'' 32 - - -
75 93  Cubero, Jorge 25  Burgos-BH + 00' 57'' 62 - - -
76 117  Cieślik, Paweł 32  CCC-Sprandi-Polkowice + 01' 02'' 44 - - 2
77 61  Belkov, Maxim 33  Team Katusha-Alpecin + 01' 02'' 93 - - -
78 186  Rosa, Massimo 22  Wilier Triestina-Selle I.. + 01' 02'' 114 - - -
79 113  Gradek, Kamil 28  CCC-Sprandi-Polkowice + 01' 02'' 94 - - -
80 172  Jules, Justin 32  WB Aqua Protect-Verancla.. + 00' 06'' 56 34 - -
81 155  Garcia, Jhojan 20  Manzana Postobón Team + 01' 11'' 34 - 14 -
82 3  Consonni, Simone 24  UAE Team Emirates + 00' 06'' 73 7 - -
83 142  Boev, Igor 28  Gazprom-RusVelo + 01' 19'' 86 - - -
84 16  Tleubayev, Ruslan 31  Astana Pro Team + 01' 19'' 109 - - -
85 107  Zabala, Josu 25  Caja Rural-Seguros RGA + 01' 19'' 41 43 - -
86 56  Richeze, Maximiliano 35  Quick-Step Floors + 01' 19'' 102 4 - -
87 81  Kort, Koen de de 36  Trek-Segafredo + 01' 19'' 58 - - -
88 86  Reijnen, Kiel 32  Trek-Segafredo + 01' 19'' 59 - - -
89 112  Bernas, Paweł 28  CCC-Sprandi-Polkowice + 01' 19'' 116 - - -
90 13  Gidich, Yevgeniy 22  Astana Pro Team + 01' 37'' 78 50 - -
91 44  Pelucchi, Matteo 29  Bora-Hansgrohe + 01' 37'' 121 - - -
92 27  Per, David 23  Bahrain-Merida Pro Cycli.. + 01' 37'' 119 - - -
93 133  Sanz, Enrique 29  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 06'' 90 12 - -
94 187  Zhupa, Eugert 28  Wilier Triestina-Selle I.. + 01' 58'' 126 - - -
95 54  Keisse, Iljo 35  Quick-Step Floors + 01' 58'' 108 37 - 3
96 181  Bevilacqua, Simone 21  Wilier Triestina-Selle I.. + 01' 58'' 128 - - -
97 194  Balkan, Onur 22  Turkey + 01' 58'' 89 - - 1
98 185  Pozzato, Filippo 37  Wilier Triestina-Selle I.. + 02' 08'' 113 - - -
99 136  Barceló, Fernando 22  Euskadi Basque Country-M.. + 02' 08'' 103 - - -
100 47  Saramotins, Aleksejs 36  Bora-Hansgrohe + 02' 08'' 95 - - -
101 132  Aristi, Mikel 25  Euskadi Basque Country-M.. + 02' 08'' 76 35 - -
102 195  Akdilek, Ahmet 30  Turkey + 02' 08'' 120 - - -
103 131  Barrenetxea, Ander 26  Euskadi Basque Country-M.. + 02' 08'' 129 - - -
104 87  Poppel, Boy van van 30  Trek-Segafredo + 02' 08'' 107 - - -
105 161  De Gendt, Aimé 24  Sport Vlaanderen-Baloise + 02' 08'' 55 - 9 6
106 126  Moreno, Javier 34  Delko-Marseille Provence.. + 02' 08'' 50 - - -
107 184  Bertazzo, Liam 26  Wilier Triestina-Selle I.. + 02' 08'' 117 - - -
108 7  Niemiec, Przemysław 38  UAE Team Emirates + 02' 15'' 125 - - -
109 42  Bodnar, Maciej 33  Bora-Hansgrohe + 02' 15'' 104 - - -
110 114  Paluta, Michał 23  CCC-Sprandi-Polkowice + 02' 15'' 88 - - -
111 46  Sagan, Juraj 29  Bora-Hansgrohe + 02' 15'' 98 - - -
112 6  Laengen, Vegard 29  UAE Team Emirates + 02' 15'' 83 - - -
113 2  Bystrøm, Sven Erik 26  UAE Team Emirates + 02' 15'' 133 - - -
114 25  Novak, Domen 23  Bahrain-Merida Pro Cycli.. + 02' 15'' 53 - - -
115 84  Grmay, Tsgabu 27  Trek-Segafredo + 02' 15'' 43 - - -
116 104  Silva, Joaquim 26  Caja Rural-Seguros RGA + 02' 15'' 70 - - -
117 137  Txoperena, Beñat 26  Euskadi Basque Country-M.. + 02' 15'' 115 51 3 8
118 11  Bizhigitov, Zhandos 27  Astana Pro Team + 02' 15'' 77 - - -
119 37  Wyss, Danilo 33  BMC Racing Team + 02' 15'' 74 - - -
120 15  Moser, Moreno 27  Astana Pro Team + 02' 15'' 101 - - -
121 196  Şamli, Ferit 24  Turkey + 02' 15'' 131 47 7 10
122 173  Kirsch, Alex 26  WB Aqua Protect-Verancla.. + 02' 15'' 97 - - -
123 177  Stassen, Julien 29  WB Aqua Protect-Verancla.. + 02' 15'' 127 - - -
124 74  Dam, Laurens ten ten 37  Team Sunweb + 02' 15'' 65 - - -
125 62  Cras, Steff 22  Team Katusha-Alpecin + 02' 24'' 47 - - -
126 67  Schmidt, Mads 24  Team Katusha-Alpecin + 02' 24'' 124 - - -
127 166  Van Hecke, Preben 36  Sport Vlaanderen-Baloise + 02' 36'' - 03'' 130 29 - 9
128 26  Padun, Mark 22  Bahrain-Merida Pro Cycli.. + 03' 18'' 48 - - -
129 21  Bole, Grega 33  Bahrain-Merida Pro Cycli.. + 03' 18'' 110 - 1 16
130 77  Vervaeke, Louis 25  Team Sunweb + 03' 37'' 67 - - 14
131 125  Kasperkiewicz, Przemy.. 24  Delko-Marseille Provence.. + 04' 12'' 112 31 - -
132 124  Mihaylov, Nikolay 30  Delko-Marseille Provence.. + 04' 12'' - 01'' 134 54 - -
133 134  Rodriguez, Sergio 26  Euskadi Basque Country-M.. + 04' 12'' 122 - - -
134 182  Coledan, Marco 30  Wilier Triestina-Selle I.. + 04' 40'' 132 - - -
135 193  Atalay, Muhammed 29  Turkey + 08' 19'' 135 - - 4
Km   Sprint #  Rider  Team Points Bonus
83.7   Sprint prime 1 166  Van Hecke, Preben  Sport Vlaanderen-Baloise 5 pts - 03''
2 192  Bakırcı, Nazım  Turkey 3 pts - 02''
3 124  Mihaylov, Nikolay  Delko-Marseille Provence.. 1 pts - 01''
150.7   Beauties sprint 1 117  Cieślik, Paweł  CCC-Sprandi-Polkowice 5 pts -
2 137  Txoperena, Beñat  Euskadi Basque Country-M.. 3 pts -
3 77  Vervaeke, Louis  Team Sunweb 1 pts -
Km   Climb #  Rider  Team Points Bonus
55.1    (4C) 1 21  Bole, Grega  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 3 pts -
2 154  Reyes, Aldemar  Manzana Postobón Team 2 pts -
3 155  Garcia, Jhojan  Manzana Postobón Team 1 pts -
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Bora-Hansgrohe 10h 49' 36'' 73 18
1 41  Bennett, Sam 27 3h 36' 28''
26 45  Pöstlberger, Lukas 26 3h 36' 34''
46 43  McCarthy, Jay 26 3h 36' 34''
2  BMC Racing Team 10h 49' 42'' 30 1
3 34  Drücker, Jempy 32 3h 36' 34''
7 32  Bohli, Tom 24 3h 36' 34''
20 36  Roche, Nicholas 34 3h 36' 34''
3  Delko-Marseille Provence KTM 10h 49' 42'' 54 7
14 121  Fernández, Delio 32 3h 36' 34''
18 123  Jones, Brenton 26 3h 36' 34''
22 127  Finetto, Mauro 33 3h 36' 34''
4  Trek-Segafredo 10h 49' 42'' 65 3
9 85  Guerreiro, Ruben 24 3h 36' 34''
21 83  Felline, Fabio 28 3h 36' 34''
35 82  Degenkolb, John 29 3h 36' 34''
5  Team Katusha-Alpecin 10h 49' 42'' 66 2
11 64  Haas, Nathan 29 3h 36' 34''
17 63  Fabbro, Matteo 23 3h 36' 34''
38 66  Hollenstein, Reto 33 3h 36' 34''
6  Team Sunweb 10h 49' 42'' 67 10
4 75  Teunissen, Mike 26 3h 36' 34''
16 76  Theuns, Edward 27 3h 36' 34''
47 73  Fröhlinger, Johannes 33 3h 36' 34''
7  Sport Vlaanderen-Baloise 10h 49' 42'' 68 5
12 163  Noppe, Christophe 23 3h 36' 34''
27 162  Deltombe, Kevin 24 3h 36' 34''
29 164  Sprengers, Thomas 28 3h 36' 34''
8  Quick-Step Floors 10h 49' 42'' 90 14
10 57  Štybar, Zdeněk 32 3h 36' 34''
32 53  Hodeg, Alvaro 22 3h 36' 34''
48 55  Knox, James 22 3h 36' 34''
9  Caja Rural-Seguros RGA 10h 49' 42'' 92 6
6 105  Serrano, Gonzalo 24 3h 36' 34''
36 106  Ferrari, Fabricio 33 3h 36' 34''
50 102  Reis, Rafael 26 3h 36' 34''
10  Manzana Postobón Team 10h 49' 42'' 100 4
28 154  Reyes, Aldemar 23 3h 36' 34''
33 153  Aguirre, Hernán 22 3h 36' 34''
39 157  Orjuela, Fernando 26 3h 36' 34''
11  WB Aqua Protect-Veranclassic 10h 49' 42'' 103 9
24 175  Mortier, Julien 21 3h 36' 34''
34 176  Peyskens, Dimitri 26 3h 36' 34''
45 174  Lietaer, Eliot 28 3h 36' 34''
12  CCC-Sprandi-Polkowice 10h 49' 42'' 111 11
5 115  Sajnok, Szymon 21 3h 36' 34''
49 111  Antunes, Amaro 27 3h 36' 34''
57 116  Brożyna, Piotr 23 3h 36' 34''
13  Gazprom-RusVelo 10h 49' 42'' 115 12
19 147  Porsev, Alexander 32 3h 36' 34''
31 141  Rovny, Ivan 31 3h 36' 34''
65 143  Kuriyanov, Stepan 21 3h 36' 34''
14  Burgos-BH 10h 49' 42'' 128 8
41 94  Mendes, José 33 3h 36' 34''
43 91  Bol, Jetse 29 3h 36' 34''
44 95  Rubio, Diego 27 3h 36' 34''
15  Turkey 10h 49' 42'' 167 19
42 191  Örken, Ahmet 25 3h 36' 34''
61 192  Bakırcı, Nazım 32 3h 36' 34''
64 197  Sayar, Mustafa 29 3h 36' 34''
16  UAE Team Emirates 10h 50' 33'' 144 13
8 1  Ulissi, Diego 29 3h 36' 34''
62 4  Conti, Valério 25 3h 36' 34''
74 5  Đurasek, Kristijan 31 3h 37' 25''
17  Bahrain-Merida Pro Cycling T.. 10h 51' 13'' 160 15
15 23  Haussler, Heinrich 34 3h 36' 34''
53 24  Navardauskas, Ramunas 30 3h 36' 34''
92 27  Per, David 23 3h 38' 05''
18  Astana Pro Team 10h 51' 40'' 170 16
13 14  Lutsenko, Alexey 26 3h 36' 34''
73 12  Fominykh, Daniil 27 3h 37' 19''
84 16  Tleubayev, Ruslan 31 3h 37' 47''
19  Euskadi Basque Country-Muria.. 10h 51' 44'' 194 17
2 135  Prades, Eduard 31 3h 36' 34''
93 133  Sanz, Enrique 29 3h 36' 34''
99 136  Barceló, Fernando 22 3h 38' 36''
20  Wilier Triestina-Selle Italia 10h 52' 30'' 195 20
23 183  Pacioni, Luca 25 3h 36' 34''
78 186  Rosa, Massimo 22 3h 37' 30''
94 187  Zhupa, Eugert 28 3h 38' 26''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 135  Prades, Eduard 31  Euskadi Basque Country-M.. 22h 26' 16'' + 3
2 14  Lutsenko, Alexey 26  Astana Pro Team 22h 26' 16'' + 00' 00'' - 1
3 64  Haas, Nathan 29  Team Katusha-Alpecin 22h 26' 20'' + 00' 04'' - 1
4 1  Ulissi, Diego 29  UAE Team Emirates 22h 26' 20'' + 00' 04'' - 1
5 83  Felline, Fabio 28  Trek-Segafredo 22h 26' 25'' + 00' 09'' -
6 85  Guerreiro, Ruben 24  Trek-Segafredo 22h 26' 26'' + 00' 10'' -
7 121  Fernández, Delio 32  Delko-Marseille Provence.. 22h 26' 26'' + 00' 10'' -
8 63  Fabbro, Matteo 23  Team Katusha-Alpecin 22h 26' 26'' + 00' 10'' -
9 127  Finetto, Mauro 33  Delko-Marseille Provence.. 22h 26' 26'' + 00' 10'' -
10 36  Roche, Nicholas 34  BMC Racing Team 22h 26' 26'' + 00' 10'' -
11 35  Frankiny, Kilian 24  BMC Racing Team 22h 26' 26'' + 00' 10'' -
12 33  Bookwalter, Brent 34  BMC Racing Team 22h 26' 26'' + 00' 10'' -
13 75  Teunissen, Mike 26  Team Sunweb 22h 26' 35'' + 00' 19'' -
14 153  Aguirre, Hernán 22  Manzana Postobón Team 22h 26' 35'' + 00' 19'' -
15 164  Sprengers, Thomas 28  Sport Vlaanderen-Baloise 22h 26' 38'' + 00' 22'' -
16 157  Orjuela, Fernando 26  Manzana Postobón Team 22h 26' 40'' + 00' 24'' -
17 162  Deltombe, Kevin 24  Sport Vlaanderen-Baloise 22h 26' 41'' + 00' 25'' -
18 141  Rovny, Ivan 31  Gazprom-RusVelo 22h 26' 41'' + 00' 25'' -
19 66  Hollenstein, Reto 33  Team Katusha-Alpecin 22h 26' 49'' + 00' 33'' -
20 55  Knox, James 22  Quick-Step Floors 22h 26' 52'' + 00' 36'' -
21 106  Ferrari, Fabricio 33  Caja Rural-Seguros RGA 22h 26' 55'' + 00' 39'' -
22 176  Peyskens, Dimitri 26  WB Aqua Protect-Verancla.. 22h 26' 57'' + 00' 41'' -
23 45  Pöstlberger, Lukas 26  Bora-Hansgrohe 22h 26' 57'' + 00' 41'' -
24 101  Pardilla, Sergio 34  Caja Rural-Seguros RGA 22h 26' 57'' + 00' 41'' + 1
25 105  Serrano, Gonzalo 24  Caja Rural-Seguros RGA 22h 27' 05'' + 00' 49'' + 2
26 94  Mendes, José 33  Burgos-BH 22h 27' 09'' + 00' 53'' + 3
27 51  Declercq, Tim 29  Quick-Step Floors 22h 27' 26'' + 01' 10'' + 5
28 165  Van Gompel, Mathias 23  Sport Vlaanderen-Baloise 22h 27' 26'' + 01' 10'' + 5
29 151  Duarte, Fabio 32  Manzana Postobón Team 22h 27' 39'' + 01' 23'' + 6
30 116  Brożyna, Piotr 23  CCC-Sprandi-Polkowice 22h 27' 44'' + 01' 28'' + 6
31 71  Arndt, Nikias 26  Team Sunweb 22h 27' 58'' + 01' 42'' -
32 5  Đurasek, Kristijan 31  UAE Team Emirates 22h 27' 59'' + 01' 43'' - 4
33 92  Cabedo, Óscar 23  Burgos-BH 22h 28' 01'' + 01' 45'' + 7
34 155  Garcia, Jhojan 20  Manzana Postobón Team 22h 28' 08'' + 01' 52'' - 8
35 174  Lietaer, Eliot 28  WB Aqua Protect-Verancla.. 22h 28' 11'' + 01' 55'' + 6
36 12  Fominykh, Daniil 27  Astana Pro Team 22h 28' 11'' + 01' 55'' - 2
37 146  Shilov, Sergey 30  Gazprom-RusVelo 22h 28' 20'' + 02' 04'' + 1
38 111  Antunes, Amaro 27  CCC-Sprandi-Polkowice 22h 28' 35'' + 02' 19'' + 4
39 23  Haussler, Heinrich 34  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 22h 28' 35'' + 02' 19'' + 4
40 171  Masson, Christophe 33  WB Aqua Protect-Verancla.. 22h 28' 47'' + 02' 31'' + 6
41 107  Zabala, Josu 25  Caja Rural-Seguros RGA 22h 28' 59'' + 02' 43'' - 4
42 122  Trarieux, Julien 26  Delko-Marseille Provence.. 22h 29' 00'' + 02' 44'' + 5
43 84  Grmay, Tsgabu 27  Trek-Segafredo 22h 29' 20'' + 03' 04'' - 13
44 117  Cieślik, Paweł 32  CCC-Sprandi-Polkowice 22h 29' 31'' + 03' 15'' -
45 156  Vilela, Ricardo 30  Manzana Postobón Team 22h 29' 52'' + 03' 36'' + 6
46 31  Bevin, Patrick 27  BMC Racing Team 22h 29' 55'' + 03' 39'' + 2
47 62  Cras, Steff 22  Team Katusha-Alpecin 22h 30' 09'' + 03' 53'' - 8
48 26  Padun, Mark 22  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 22h 30' 09'' + 03' 53'' - 24
49 197  Sayar, Mustafa 29  Turkey 22h 30' 22'' + 04' 06'' + 4
50 126  Moreno, Javier 34  Delko-Marseille Provence.. 22h 30' 45'' + 04' 29'' - 5
51 97  Mitri, James 19  Burgos-BH 22h 30' 47'' + 04' 31'' + 6
52 34  Drücker, Jempy 32  BMC Racing Team 22h 30' 54'' + 04' 38'' + 6
53 25  Novak, Domen 23  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 22h 31' 24'' + 05' 08'' - 4
54 57  Štybar, Zdeněk 32  Quick-Step Floors 22h 31' 30'' + 05' 14'' + 6
55 161  De Gendt, Aimé 24  Sport Vlaanderen-Baloise 22h 31' 31'' + 05' 15'' - 5
56 172  Jules, Justin 32  WB Aqua Protect-Verancla.. 22h 31' 37'' + 05' 21'' + 5
57 102  Reis, Rafael 26  Caja Rural-Seguros RGA 22h 31' 46'' + 05' 30'' + 5
58 81  Kort, Koen de 36  Trek-Segafredo 22h 31' 53'' + 05' 37'' - 4
59 86  Reijnen, Kiel 32  Trek-Segafredo 22h 31' 57'' + 05' 41'' - 3
60 76  Theuns, Edward 27  Team Sunweb 22h 31' 58'' + 05' 42'' + 3
61 73  Fröhlinger, Johannes 33  Team Sunweb 22h 31' 58'' + 05' 42'' + 3
62 93  Cubero, Jorge 25  Burgos-BH 22h 32' 11'' + 05' 55'' - 3
63 91  Bol, Jetse 29  Burgos-BH 22h 32' 18'' + 06' 02'' + 3
64 192  Bakırcı, Nazım 32  Turkey 22h 32' 45'' + 06' 29'' + 4
65 74  Dam, Laurens ten 37  Team Sunweb 22h 32' 51'' + 06' 35'' - 10
66 144  Kozonchuk, Dmitry 34  Gazprom-RusVelo 22h 33' 20'' + 07' 04'' + 3
67 77  Vervaeke, Louis 25  Team Sunweb 22h 33' 47'' + 07' 31'' - 15
68 82  Degenkolb, John 29  Trek-Segafredo 22h 33' 56'' + 07' 40'' + 4
69 32  Bohli, Tom 24  BMC Racing Team 22h 34' 06'' + 07' 50'' + 6
70 104  Silva, Joaquim 26  Caja Rural-Seguros RGA 22h 34' 21'' + 08' 05'' - 5
71 145  Trusov, Nikolay 33  Gazprom-RusVelo 22h 34' 25'' + 08' 09'' + 5
72 53  Hodeg, Alvaro 22  Quick-Step Floors 22h 34' 31'' + 08' 15'' + 5
73 3  Consonni, Simone 24  UAE Team Emirates 22h 34' 33'' + 08' 17'' + 5
74 37  Wyss, Danilo 33  BMC Racing Team 22h 34' 52'' + 08' 36'' - 7
75 163  Noppe, Christophe 23  Sport Vlaanderen-Baloise 22h 35' 07'' + 08' 51'' + 5
76 132  Aristi, Mikel 25  Euskadi Basque Country-M.. 22h 35' 21'' + 09' 05'' - 5
77 11  Bizhigitov, Zhandos 27  Astana Pro Team 22h 35' 22'' + 09' 06'' - 7
78 13  Gidich, Yevgeniy 22  Astana Pro Team 22h 35' 32'' + 09' 16'' - 4
79 191  Örken, Ahmet 25  Turkey 22h 35' 44'' + 09' 28'' + 5
80 167  Van Rooy, Kenneth 25  Sport Vlaanderen-Baloise 22h 35' 48'' + 09' 32'' + 5
81 147  Porsev, Alexander 32  Gazprom-RusVelo 22h 35' 54'' + 09' 38'' + 5
82 123  Jones, Brenton 26  Delko-Marseille Provence.. 22h 35' 54'' + 09' 38'' + 5
83 6  Laengen, Vegard 29  UAE Team Emirates 22h 36' 08'' + 09' 52'' - 10
84 96  Sessler, Nicolas 24  Burgos-BH 22h 36' 11'' + 09' 55'' - 1
85 143  Kuriyanov, Stepan 21  Gazprom-RusVelo 22h 36' 13'' + 09' 57'' + 3
86 142  Boev, Igor 28  Gazprom-RusVelo 22h 36' 34'' + 10' 18'' - 4
87 175  Mortier, Julien 21  WB Aqua Protect-Verancla.. 22h 36' 37'' + 10' 21'' + 2
88 114  Paluta, Michał 23  CCC-Sprandi-Polkowice 22h 36' 48'' + 10' 32'' - 9
89 194  Balkan, Onur 22  Turkey 22h 37' 06'' + 10' 50'' - 8
90 133  Sanz, Enrique 29  Euskadi Basque Country-M.. 22h 37' 24'' + 11' 08'' + 3
91 41  Bennett, Sam 27  Bora-Hansgrohe 22h 37' 42'' + 11' 26'' + 6
92 115  Sajnok, Szymon 21  CCC-Sprandi-Polkowice 22h 37' 58'' + 11' 42'' + 6
93 61  Belkov, Maxim 33  Team Katusha-Alpecin 22h 38' 33'' + 12' 17'' + 2
94 113  Gradek, Kamil 28  CCC-Sprandi-Polkowice 22h 38' 35'' + 12' 19'' + 2
95 47  Saramotins, Aleksejs 36  Bora-Hansgrohe 22h 38' 48'' + 12' 32'' - 5
96 103  Irisarri, Jon 22  Caja Rural-Seguros RGA 22h 39' 01'' + 12' 45'' + 5
97 173  Kirsch, Alex 26  WB Aqua Protect-Verancla.. 22h 39' 11'' + 12' 55'' - 6
98 46  Sagan, Juraj 29  Bora-Hansgrohe 22h 39' 17'' + 13' 01'' - 6
99 95  Rubio, Diego 27  Burgos-BH 22h 39' 22'' + 13' 06'' + 6
100 24  Navardauskas, Ramunas 30  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 22h 39' 30'' + 13' 14'' + 7
101 15  Moser, Moreno 27  Astana Pro Team 22h 39' 44'' + 13' 28'' - 7
102 56  Richeze, Maximiliano 35  Quick-Step Floors 22h 39' 59'' + 13' 43'' + 1
103 136  Barceló, Fernando 22  Euskadi Basque Country-M.. 22h 40' 09'' + 13' 53'' - 3
104 42  Bodnar, Maciej 33  Bora-Hansgrohe 22h 40' 50'' + 14' 34'' - 2
105 183  Pacioni, Luca 25  Wilier Triestina-Selle I.. 22h 40' 54'' + 14' 38'' + 6
106 4  Conti, Valério 25  UAE Team Emirates 22h 40' 54'' + 14' 38'' + 6
107 87  Poppel, Boy van 30  Trek-Segafredo 22h 41' 27'' + 15' 11'' - 1
108 54  Keisse, Iljo 35  Quick-Step Floors 22h 41' 37'' + 15' 21'' -
109 16  Tleubayev, Ruslan 31  Astana Pro Team 22h 41' 50'' + 15' 34'' + 1
110 21  Bole, Grega 33  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 22h 42' 03'' + 15' 47'' - 6
111 152  Sierra, Yecid 24  Manzana Postobón Team 22h 42' 06'' + 15' 50'' + 5
112 125  Kasperkiewicz, Przemyslaw 24  Delko-Marseille Provence.. 22h 42' 10'' + 15' 54'' - 13
113 185  Pozzato, Filippo 37  Wilier Triestina-Selle I.. 22h 42' 15'' + 15' 59'' - 4
114 186  Rosa, Massimo 22  Wilier Triestina-Selle I.. 22h 42' 57'' + 16' 41'' + 1
115 137  Txoperena, Beñat 26  Euskadi Basque Country-M.. 22h 43' 06'' + 16' 50'' - 2
116 112  Bernas, Paweł 28  CCC-Sprandi-Polkowice 22h 43' 26'' + 17' 10'' + 1
117 184  Bertazzo, Liam 26  Wilier Triestina-Selle I.. 22h 43' 51'' + 17' 35'' - 3
118 43  McCarthy, Jay 26  Bora-Hansgrohe 22h 44' 05'' + 17' 49'' + 3
119 27  Per, David 23  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 22h 44' 24'' + 18' 08'' -
120 195  Akdilek, Ahmet 30  Turkey 22h 45' 52'' + 19' 36'' -
121 44  Pelucchi, Matteo 29  Bora-Hansgrohe 22h 46' 22'' + 20' 06'' + 3
122 134  Rodriguez, Sergio 26  Euskadi Basque Country-M.. 22h 46' 23'' + 20' 07'' - 4
123 154  Reyes, Aldemar 23  Manzana Postobón Team 22h 46' 35'' + 20' 19'' + 4
124 67  Schmidt, Mads 24  Team Katusha-Alpecin 22h 46' 43'' + 20' 27'' - 2
125 7  Niemiec, Przemysław 38  UAE Team Emirates 22h 46' 55'' + 20' 39'' - 2
126 187  Zhupa, Eugert 28  Wilier Triestina-Selle I.. 22h 47' 42'' + 21' 26'' - 1
127 177  Stassen, Julien 29  WB Aqua Protect-Verancla.. 22h 47' 59'' + 21' 43'' - 1
128 181  Bevilacqua, Simone 21  Wilier Triestina-Selle I.. 22h 48' 30'' + 22' 14'' -
129 131  Barrenetxea, Ander 26  Euskadi Basque Country-M.. 22h 50' 30'' + 24' 14'' + 2
130 166  Van Hecke, Preben 36  Sport Vlaanderen-Baloise 22h 51' 31'' + 25' 15'' + 2
131 196  Şamli, Ferit 24  Turkey 22h 52' 25'' + 26' 09'' + 2
132 182  Coledan, Marco 30  Wilier Triestina-Selle I.. 22h 53' 00'' + 26' 44'' - 2
133 2  Bystrøm, Sven Erik 26  UAE Team Emirates 22h 53' 10'' + 26' 54'' + 1
134 124  Mihaylov, Nikolay 30  Delko-Marseille Provence.. 22h 55' 08'' + 28' 52'' + 1
135 193  Atalay, Muhammed 29  Turkey 22h 56' 37'' + 30' 21'' - 6
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 41  Bennett, Sam 27  Bora-Hansgrohe 71 pts -
2 53  Hodeg, Alvaro 22  Quick-Step Floors 41 pts -30 pts -
3 34  Drücker, Jempy 32  BMC Racing Team 38 pts -33 pts + 5
4 56  Richeze, Maximiliano 35  Quick-Step Floors 37 pts -34 pts - 1
5 64  Haas, Nathan 29  Team Katusha-Alpecin 37 pts -34 pts -
6 82  Degenkolb, John 29  Trek-Segafredo 36 pts -35 pts - 2
7 3  Consonni, Simone 24  UAE Team Emirates 29 pts -42 pts - 1
8 135  Prades, Eduard 31  Euskadi Basque Country-M.. 28 pts -43 pts + 7
9 14  Lutsenko, Alexey 26  Astana Pro Team 27 pts -44 pts -
10 76  Theuns, Edward 27  Team Sunweb 27 pts -44 pts - 3
11 163  Noppe, Christophe 23  Sport Vlaanderen-Baloise 26 pts -45 pts -
12 133  Sanz, Enrique 29  Euskadi Basque Country-M.. 22 pts -49 pts - 2
13 1  Ulissi, Diego 29  UAE Team Emirates 22 pts -49 pts + 1
14 115  Sajnok, Szymon 21  CCC-Sprandi-Polkowice 22 pts -49 pts + 9
15 167  Van Rooy, Kenneth 25  Sport Vlaanderen-Baloise 20 pts -51 pts - 3
16 85  Guerreiro, Ruben 24  Trek-Segafredo 20 pts -51 pts -
17 147  Porsev, Alexander 32  Gazprom-RusVelo 17 pts -54 pts - 4
18 105  Serrano, Gonzalo 24  Caja Rural-Seguros RGA 15 pts -56 pts + 17
19 75  Teunissen, Mike 26  Team Sunweb 13 pts -58 pts + 29
20 183  Pacioni, Luca 25  Wilier Triestina-Selle I.. 13 pts -58 pts - 3
21 55  Knox, James 22  Quick-Step Floors 12 pts -59 pts - 3
22 31  Bevin, Patrick 27  BMC Racing Team 12 pts -59 pts - 3
23 36  Roche, Nicholas 34  BMC Racing Team 11 pts -60 pts - 3
24 191  Örken, Ahmet 25  Turkey 11 pts -60 pts - 3
25 123  Jones, Brenton 26  Delko-Marseille Provence.. 11 pts -60 pts - 3
26 121  Fernández, Delio 32  Delko-Marseille Provence.. 10 pts -61 pts - 1
27 32  Bohli, Tom 24  BMC Racing Team 10 pts -61 pts + 23
28 127  Finetto, Mauro 33  Delko-Marseille Provence.. 9 pts -62 pts - 4
29 166  Van Hecke, Preben 36  Sport Vlaanderen-Baloise 8 pts -63 pts + 13
30 63  Fabbro, Matteo 23  Team Katusha-Alpecin 7 pts -64 pts - 4
31 125  Kasperkiewicz, Przemyslaw 24  Delko-Marseille Provence.. 7 pts -64 pts - 4
32 35  Frankiny, Kilian 24  BMC Racing Team 6 pts -65 pts - 4
33 57  Štybar, Zdeněk 32  Quick-Step Floors 6 pts -65 pts
34 172  Jules, Justin 32  WB Aqua Protect-Verancla.. 6 pts -65 pts - 5
35 132  Aristi, Mikel 25  Euskadi Basque Country-M.. 6 pts -65 pts - 5
36 164  Sprengers, Thomas 28  Sport Vlaanderen-Baloise 5 pts -66 pts - 5
37 54  Keisse, Iljo 35  Quick-Step Floors 5 pts -66 pts - 5
38 83  Felline, Fabio 28  Trek-Segafredo 5 pts -66 pts - 5
39 33  Bookwalter, Brent 34  BMC Racing Team 5 pts -66 pts - 5
40 71  Arndt, Nikias 26  Team Sunweb 5 pts -66 pts - 4
41 23  Haussler, Heinrich 34  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 5 pts -66 pts - 3
42 174  Lietaer, Eliot 28  WB Aqua Protect-Verancla.. 4 pts -67 pts - 5
43 107  Zabala, Josu 25  Caja Rural-Seguros RGA 3 pts -68 pts - 4
44 192  Bakırcı, Nazım 32  Turkey 3 pts -68 pts
45 24  Navardauskas, Ramunas 30  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 3 pts -68 pts - 5
46 154  Reyes, Aldemar 23  Manzana Postobón Team 3 pts -68 pts - 5
47 196  Şamli, Ferit 24  Turkey 3 pts -68 pts - 4
48 153  Aguirre, Hernán 22  Manzana Postobón Team 2 pts -69 pts - 4
49 122  Trarieux, Julien 26  Delko-Marseille Provence.. 2 pts -69 pts - 4
50 13  Gidich, Yevgeniy 22  Astana Pro Team 2 pts -69 pts - 4
51 137  Txoperena, Beñat 26  Euskadi Basque Country-M.. 2 pts -69 pts - 4
52 157  Orjuela, Fernando 26  Manzana Postobón Team 1 pts -70 pts - 3
53 103  Irisarri, Jon 22  Caja Rural-Seguros RGA 1 pts -70 pts - 2
54 124  Mihaylov, Nikolay 30  Delko-Marseille Provence.. 1 pts -70 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 21  Bole, Grega 33  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 16 pts + 1
2 154  Reyes, Aldemar 23  Manzana Postobón Team 16 pts 0 pts - 1
3 137  Txoperena, Beñat 26  Euskadi Basque Country-M.. 11 pts -5 pts -
4 167  Van Rooy, Kenneth 25  Sport Vlaanderen-Baloise 6 pts -10 pts -
5 14  Lutsenko, Alexey 26  Astana Pro Team 5 pts -11 pts -
6 152  Sierra, Yecid 24  Manzana Postobón Team 5 pts -11 pts -
7 196  Şamli, Ferit 24  Turkey 5 pts -11 pts -
8 95  Rubio, Diego 27  Burgos-BH 4 pts -12 pts -
9 161  De Gendt, Aimé 24  Sport Vlaanderen-Baloise 3 pts -13 pts -
10 1  Ulissi, Diego 29  UAE Team Emirates 3 pts -13 pts -
11 135  Prades, Eduard 31  Euskadi Basque Country-M.. 2 pts -14 pts -
12 111  Antunes, Amaro 27  CCC-Sprandi-Polkowice 2 pts -14 pts -
13 55  Knox, James 22  Quick-Step Floors 1 pts -15 pts -
14 155  Garcia, Jhojan 20  Manzana Postobón Team 1 pts -15 pts
15 102  Reis, Rafael 26  Caja Rural-Seguros RGA 1 pts -15 pts - 1
16 96  Sessler, Nicolas 24  Burgos-BH 1 pts -15 pts - 1
17 103  Irisarri, Jon 22  Caja Rural-Seguros RGA 1 pts -15 pts - 1
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 194  Balkan, Onur 22  Turkey 15 pts -
2 117  Cieślik, Paweł 32  CCC-Sprandi-Polkowice 5 pts -10 pts
3 54  Keisse, Iljo 35  Quick-Step Floors 5 pts -10 pts - 1
4 193  Atalay, Muhammed 29  Turkey 5 pts -10 pts - 1
5 164  Sprengers, Thomas 28  Sport Vlaanderen-Baloise 3 pts -12 pts - 1
6 161  De Gendt, Aimé 24  Sport Vlaanderen-Baloise 3 pts -12 pts - 1
7 53  Hodeg, Alvaro 22  Quick-Step Floors 3 pts -12 pts - 1
8 137  Txoperena, Beñat 26  Euskadi Basque Country-M.. 3 pts -12 pts
9 166  Van Hecke, Preben 36  Sport Vlaanderen-Baloise 3 pts -12 pts - 2
10 196  Şamli, Ferit 24  Turkey 3 pts -12 pts - 2
11 157  Orjuela, Fernando 26  Manzana Postobón Team 1 pts -14 pts - 2
12 51  Declercq, Tim 29  Quick-Step Floors 1 pts -14 pts - 2
13 111  Antunes, Amaro 27  CCC-Sprandi-Polkowice 1 pts -14 pts - 2
14 77  Vervaeke, Louis 25  Team Sunweb 1 pts -14 pts
15 167  Van Rooy, Kenneth 25  Sport Vlaanderen-Baloise 1 pts -14 pts - 3
16 21  Bole, Grega 33  Bahrain-Merida Pro Cycli.. 1 pts -14 pts - 3
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
#  Team Time Difference Rank +/-
1  BMC Racing Team 67h 19' 18'' -
2  Team Katusha-Alpecin 67h 19' 41'' + 00' 23'' -
3  Trek-Segafredo 67h 20' 03'' + 00' 45'' -
4  Manzana Postobón Team 67h 20' 19'' + 01' 01'' -
5  Sport Vlaanderen-Baloise 67h 20' 48'' + 01' 30'' -
6  Caja Rural-Seguros RGA 67h 20' 57'' + 01' 39'' -
7  Delko-Marseille Provence KTM 67h 21' 09'' + 01' 51'' -
8  Burgos-BH 67h 23' 45'' + 04' 27'' -
9  WB Aqua Protect-Veranclassic 67h 23' 55'' + 04' 37'' -
10  Team Sunweb 67h 24' 04'' + 04' 46'' -
11  CCC-Sprandi-Polkowice 67h 24' 54'' + 05' 36'' + 2
12  Gazprom-RusVelo 67h 25' 10'' + 05' 52'' + 2
13  UAE Team Emirates 67h 25' 20'' + 06' 02'' + 2
14  Quick-Step Floors 67h 25' 22'' + 06' 04'' + 2
15  Bahrain-Merida Pro Cycling Team 67h 25' 52'' + 06' 34'' - 3
16  Astana Pro Team 67h 26' 09'' + 06' 51'' - 5
17  Euskadi Basque Country-Murias Taldea 67h 31' 50'' + 12' 32'' -
18  Bora-Hansgrohe 67h 33' 29'' + 14' 11'' -
19  Turkey 67h 34' 26'' + 15' 08'' -
20  Wilier Triestina-Selle Italia 68h 00' 04'' + 40' 46'' -


© Wijnreder Media