Saint-Maurice-l'Exil - Charvieu-Chavagneux (172.0 km)

Route

 12 May 2019
 Profile  Intermediate stage
 Start  Saint-Maurice-l'Exil
 Finish  Charvieu-Chavagneux
 Distance  172.0 km  (106.9 mi)
 Speed  41.426 km/h  (25.741 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 4
 Krizek, Matth.. (RSW) 15h 49' 12''
 Bax, Sjoerd (MET) 39 points
 Krizek, Matth.. (RSW) 38 points
 Andersen, San.. (ABB) 15h 49' 59''
 BHS Almeborg-Bornholm 47h 35' 45''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 93  Lauk, Karl Patrick 22  Groupama–FDJ Continentale 4h 09' 07'' 57 9 - 21
2 71  Bárta, Jan 34  Elkov-Author + 00' 00'' 4 6 6 -
3 32  Froidevaux, Robin 20  Akros-Thömus + 00' 00'' 43 18 - 16
4 83  Sweeny, Harry 20  EvoPro Racing + 00' 00'' 22 2 16 7
5 111  Bax, Sjoerd 23  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 00'' 5 1 5 -
6 52  Bregnhøj, Mathias 23  BHS Almeborg-Bornholm + 00' 03'' 39 24 - -
7 51  Lisson, Christoffer 23  BHS Almeborg-Bornholm + 00' 32'' 12 8 20 -
8 33  Imhof, Claudio 28  Akros-Thömus + 00' 32'' 2 4 3 -
9 74  Sisr, František 26  Elkov-Author + 00' 32'' 17 16 - -
10 4  Krizek, Matthias 30  Team Felbermayr-Simplon .. + 00' 32'' 1 3 1 -
11 115  Berg, Lars van den va.. 20  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 32'' 10 7 - 2
12 24  Minnaard, Marco 30  Wanty-Gobert Cycling Team + 00' 32'' 9 14 19 -
13 201  Sauvage, Paul 23  Charvieu-Chavagneux IC + 00' 32'' 15 20 - -
14 103  Krieger, Alexander 27  Leopard Pro Cycling + 00' 32'' 14 5 - -
15 173  Dujardin, Sandy 21  EC Saint-Étienne Loire + 00' 32'' 33 23 - 12
16 91  Guglielmi, Simon 21  Groupama–FDJ Continentale + 00' 32'' 16 31 - 4
17 82  Gate, Aaron 28  EvoPro Racing + 00' 32'' 42 - - -
18 15  Amézqueta, Julen 25  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 32'' 6 13 13 -
19 31  Thiébaud, Valère 20  Akros-Thömus + 00' 32'' 59 - - 23
20 176  Dury, Luc 22  EC Saint-Étienne Loire + 00' 32'' 56 - - 20
21 116  Dool, Jens van den va.. 20  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 32'' 41 - 12 15
22 192  Fine, Eddy 21  VC Villefranche Beaujolais + 00' 32'' 26 21 - 8
23 164  Mainard, Jérôme 32  CR4C Roanne + 00' 32'' 23 - - -
24 62  Stedman, Max 23  Canyon dhb p/b Bloor Homes + 00' 32'' 18 12 - -
25 54  Toudal, Emil 22  BHS Almeborg-Bornholm + 00' 32'' 60 - - -
26 61  Pearson, Dan 25  Canyon dhb p/b Bloor Homes + 00' 32'' 11 25 4 -
27 73  Schlegel, Michal 23  Elkov-Author + 00' 32'' 19 - - -
28 112  Bouwmans, Dylan 22  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 32'' 13 11 - 3
29 76  Otruba, Jakub 21  Elkov-Author + 00' 32'' 21 - 21 6
30 95  Inkelaar, Kevin 21  Groupama–FDJ Continentale + 00' 32'' 20 - - 5
31 114  Krul, Stef 23  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 32'' 7 10 18 -
32 163  Jamet, Alexandre 26  CR4C Roanne + 00' 32'' 50 - - -
33 131  Pozdnyakov, Kirill 30  Tarteletto-Isorex + 00' 32'' 8 19 11 -
34 55  Andersen, Sander 19  BHS Almeborg-Bornholm + 00' 32'' 3 15 7 1
35 46  Zoccarato, Samuele 21  IAM Excelsior + 00' 32'' 49 - 8 18
36 113  Lange, Thijs de de 24  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 32'' 25 28 17 -
37 1  Rabitsch, Stefan 27  Team Felbermayr-Simplon .. + 00' 54'' 44 - - -
38 53  Rahbek, Mads 23  BHS Almeborg-Bornholm + 03' 00'' 24 17 - -
39 56  Klaris, Magnus 23  BHS Almeborg-Bornholm + 03' 00'' 46 - - -
40 154  Prodhomme, Nicolas 22  Chambéry CF + 03' 00'' 47 - 9 17
41 86  Monk, Cyrus 22  EvoPro Racing + 03' 00'' 67 - - -
42 133  Stockman, Abram 22  Tarteletto-Isorex + 04' 59'' 48 - - -
43 136  Stockman, Michiel 22  Tarteletto-Isorex + 04' 59'' 45 - - -
44 213  Leclainche, Gwen 19  VC Vaulx-en-Velin-Team M.. + 04' 59'' 58 - 23 22
45 142  Brenans, Emile 20  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. + 05' 03'' 30 - - 10
46 152  Jorgenson, Matteo 19  Chambéry CF + 05' 03'' 27 26 22 9
47 81  Muela, Albert 22  EvoPro Racing + 06' 13'' 37 - - -
48 185  Roger, Maxime 23  Team Pro Immo Nicolas Roux + 06' 13'' 36 29 2 -
49 94  Kneisky, Morgan 31  Groupama–FDJ Continentale + 06' 13'' 55 34 10 -
50 63  Macleod, Callum 19  Canyon dhb p/b Bloor Homes + 06' 13'' 65 - - 28
51 171  Richard, Louis 23  EC Saint-Étienne Loire + 06' 13'' 28 - - -
52 143  Bussard, Dimitri 22  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. + 06' 13'' 29 - - -
53 96  Petrucci, Mattia 19  Groupama–FDJ Continentale + 06' 13'' 31 - - 11
54 34  Paroz, Justin 23  Akros-Thömus + 06' 13'' 53 - - -
55 193  Quemere, Tao 28  VC Villefranche Beaujolais + 08' 14'' 40 - - -
56 102  Geßner, Konrad 23  Leopard Pro Cycling + 08' 17'' 66 - - -
57 104  Leyder, Pit 22  Leopard Pro Cycling + 08' 17'' 52 27 - 19
58 204  Moine, Quentin 19  Charvieu-Chavagneux IC + 08' 17'' 64 - - 27
59 155  Raugel, Antoine 20  Chambéry CF + 08' 17'' 62 - - 25
60 181  Almeida, Pierre 26  Team Pro Immo Nicolas Roux + 08' 17'' 51 30 15 -
61 45  Rappo, Anthony 23  IAM Excelsior + 08' 17'' 54 - - -
62 132  Gerts, Floris 27  Tarteletto-Isorex + 08' 17'' 32 22 14 -
63 44  Debons, Antonie 21  IAM Excelsior + 08' 17'' 38 33 - 14
64 145  Doléatto, Aurélien 22  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. + 08' 17'' 35 - - 13
65 191  Delettre, Alexandre 21  VC Villefranche Beaujolais + 08' 17'' 61 - 24 24
66 186  Urruty, Maxime 25  Team Pro Immo Nicolas Roux + 08' 17'' 34 32 - -
67 153  Jullien, Anthony 21  Chambéry CF + 08' 26'' 63 - - 26
DNF 2  Bajc, Andi 30  Team Felbermayr-Simplon ..
DNF 3  Brkic, Benjamin 22  Team Felbermayr-Simplon ..
DNF 6  Mangertseder, Matthias 20  Team Felbermayr-Simplon ..
DNF 14  Irisarri, Jon 23  Caja Rural-Seguros RGA
DNF 16  González, David 23  Caja Rural-Seguros RGA
DNF 21  Baugnies, Jérôme 32  Wanty-Gobert Cycling Team
DNF 23  Devriendt, Tom 27  Wanty-Gobert Cycling Team
DNF 26  Vanspeybrouck, Pieter 32  Wanty-Gobert Cycling Team
DNF 35  Suter, Joël 20  Akros-Thömus
DNF 36  Voisard, Yannis 20  Akros-Thömus
DNF 41  Ballabio, Giacomo 21  IAM Excelsior
DNF 66  Wood, Oliver 23  Canyon dhb p/b Bloor Homes
DNF 72  Hník, Karel 27  Elkov-Author
DNF 92  Scaroni, Cristian 21  Groupama–FDJ Continentale
DNF 105  Rekita, Szymon 25  Leopard Pro Cycling
DNF 106  Spengler, Mario 21  Leopard Pro Cycling
DNF 134  Vantomme, Maxime 33  Tarteletto-Isorex
DNF 135  Van Dingenen, Jordi 22  Tarteletto-Isorex
DNF 141  Arnaud, Vincent 27  Bourg-en-Bresse Ain Cycl..
DNF 146  Guillot, Romain 23  Bourg-en-Bresse Ain Cycl..
DNF 151  Champoussin, Clément 20  Chambéry CF
DNF 156  Verger, Simon 20  Chambéry CF
DNF 162  Louvet, Louis 21  CR4C Roanne
DNF 165  Papillon, Lucas 25  CR4C Roanne
DNF 166  Raibaud, Jimmy 27  CR4C Roanne
DNF 174  Dumourier, Florian 27  EC Saint-Étienne Loire
DNF 182  Fournet, Sébastien 34  Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF 196  Fine, Gabin 22  VC Villefranche Beaujolais
DNF 215  Reina, Nathan 18  VC Vaulx-en-Velin-Team M..
DNF 216  Wilkinson, James 21  VC Vaulx-en-Velin-Team M..
DNS 194  Reifler, Arnold 22  VC Villefranche Beaujolais
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Akros-Thömus 12h 28' 25'' 30 9
3 32  Froidevaux, Robin 20 4h 09' 07''
8 33  Imhof, Claudio 28 4h 09' 39''
19 31  Thiébaud, Valère 20 4h 09' 39''
2  Metec-TKH Continental Cyclin.. 12h 28' 25'' 37 2
5 111  Bax, Sjoerd 23 4h 09' 07''
11 115  Berg, Lars van den 20 4h 09' 39''
21 116  Dool, Jens van den 20 4h 09' 39''
3  Elkov-Author 12h 28' 25'' 38 3
2 71  Bárta, Jan 34 4h 09' 07''
9 74  Sisr, František 26 4h 09' 39''
27 73  Schlegel, Michal 23 4h 09' 39''
4  Groupama–FDJ Continentale 12h 28' 25'' 47 4
1 93  Lauk, Karl Patrick 22 4h 09' 07''
16 91  Guglielmi, Simon 21 4h 09' 39''
30 95  Inkelaar, Kevin 21 4h 09' 39''
5  BHS Almeborg-Bornholm 12h 28' 28'' 38 1
6 52  Bregnhøj, Mathias 23 4h 09' 10''
7 51  Lisson, Christoffer 23 4h 09' 39''
25 54  Toudal, Emil 22 4h 09' 39''
6  EvoPro Racing 12h 30' 53'' 62 6
4 83  Sweeny, Harry 20 4h 09' 07''
17 82  Gate, Aaron 28 4h 09' 39''
41 86  Monk, Cyrus 22 4h 12' 07''
7  EC Saint-Étienne Loire 12h 34' 38'' 86 10
15 173  Dujardin, Sandy 21 4h 09' 39''
20 176  Dury, Luc 22 4h 09' 39''
51 171  Richard, Louis 23 4h 15' 20''
8  Canyon dhb p/b Bloor Homes 12h 34' 38'' 100 11
24 62  Stedman, Max 23 4h 09' 39''
26 61  Pearson, Dan 25 4h 09' 39''
50 63  Macleod, Callum 19 4h 15' 20''
9  Tarteletto-Isorex 12h 37' 51'' 118 7
33 131  Pozdnyakov, Kirill 30 4h 09' 39''
42 133  Stockman, Abram 22 4h 14' 06''
43 136  Stockman, Michiel 22 4h 14' 06''
10  Chambéry CF 12h 43' 41'' 145 5
40 154  Prodhomme, Nicolas 22 4h 12' 07''
46 152  Jorgenson, Matteo 19 4h 14' 10''
59 155  Raugel, Antoine 20 4h 17' 24''
11  VC Villefranche Beaujolais 12h 44' 24'' 142 13
22 192  Fine, Eddy 21 4h 09' 39''
55 193  Quemere, Tao 28 4h 17' 21''
65 191  Delettre, Alexandre 21 4h 17' 24''
12  Leopard Pro Cycling 12h 44' 27'' 127 12
14 103  Krieger, Alexander 27 4h 09' 39''
56 102  Geßner, Konrad 23 4h 17' 24''
57 104  Leyder, Pit 22 4h 17' 24''
13  IAM Excelsior 12h 44' 27'' 159 15
35 46  Zoccarato, Samuele 21 4h 09' 39''
61 45  Rappo, Anthony 23 4h 17' 24''
63 44  Debons, Antonie 21 4h 17' 24''
14  Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme 12h 46' 54'' 161 8
45 142  Brenans, Emile 20 4h 14' 10''
52 143  Bussard, Dimitri 22 4h 15' 20''
64 145  Doléatto, Aurélien 22 4h 17' 24''
15  Team Pro Immo Nicolas Roux 12h 50' 08'' 174 14
48 185  Roger, Maxime 23 4h 15' 20''
60 181  Almeida, Pierre 26 4h 17' 24''
66 186  Urruty, Maxime 25 4h 17' 24''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 4  Krizek, Matthias 30  Team Felbermayr-Simplon .. 15h 49' 12'' -
2 33  Imhof, Claudio 28  Akros-Thömus 15h 49' 13'' + 00' 01'' -
3 55  Andersen, Sander 19  BHS Almeborg-Bornholm 15h 49' 59'' + 00' 47'' -
4 71  Bárta, Jan 34  Elkov-Author 15h 51' 50'' + 02' 38'' + 5
5 111  Bax, Sjoerd 23  Metec-TKH Continental Cy.. 15h 51' 57'' + 02' 45'' + 6
6 15  Amézqueta, Julen 25  Caja Rural-Seguros RGA 15h 52' 16'' + 03' 04'' - 2
7 114  Krul, Stef 23  Metec-TKH Continental Cy.. 15h 52' 19'' + 03' 07'' - 2
8 131  Pozdnyakov, Kirill 30  Tarteletto-Isorex 15h 52' 25'' + 03' 13'' + 2
9 24  Minnaard, Marco 30  Wanty-Gobert Cycling Team 15h 52' 27'' + 03' 15'' - 1
10 115  Berg, Lars van den 20  Metec-TKH Continental Cy.. 15h 52' 28'' + 03' 16'' - 3
11 61  Pearson, Dan 25  Canyon dhb p/b Bloor Homes 15h 52' 33'' + 03' 21'' + 1
12 51  Lisson, Christoffer 23  BHS Almeborg-Bornholm 15h 53' 10'' + 03' 58'' + 2
13 112  Bouwmans, Dylan 22  Metec-TKH Continental Cy.. 15h 53' 12'' + 04' 00'' + 3
14 103  Krieger, Alexander 27  Leopard Pro Cycling 15h 53' 16'' + 04' 04'' + 4
15 201  Sauvage, Paul 23  Charvieu-Chavagneux IC 15h 53' 16'' + 04' 04'' + 5
16 91  Guglielmi, Simon 21  Groupama–FDJ Continentale 15h 53' 16'' + 04' 04'' + 5
17 74  Sisr, František 26  Elkov-Author 15h 53' 16'' + 04' 04'' + 7
18 62  Stedman, Max 23  Canyon dhb p/b Bloor Homes 15h 53' 16'' + 04' 04'' + 1
19 73  Schlegel, Michal 23  Elkov-Author 15h 53' 16'' + 04' 04'' + 6
20 95  Inkelaar, Kevin 21  Groupama–FDJ Continentale 15h 53' 16'' + 04' 04'' + 6
21 76  Otruba, Jakub 21  Elkov-Author 15h 53' 16'' + 04' 04'' + 10
22 83  Sweeny, Harry 20  EvoPro Racing 15h 53' 17'' + 04' 05'' + 14
23 164  Mainard, Jérôme 32  CR4C Roanne 15h 53' 24'' + 04' 12'' + 10
24 53  Rahbek, Mads 23  BHS Almeborg-Bornholm 15h 55' 16'' + 06' 04'' - 11
25 113  Lange, Thijs de 24  Metec-TKH Continental Cy.. 15h 56' 04'' + 06' 52'' + 18
26 192  Fine, Eddy 21  VC Villefranche Beaujolais 15h 56' 57'' + 07' 45'' + 18
27 152  Jorgenson, Matteo 19  Chambéry CF 15h 57' 47'' + 08' 35'' - 5
28 171  Richard, Louis 23  EC Saint-Étienne Loire 15h 58' 57'' + 09' 45'' + 4
29 143  Bussard, Dimitri 22  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. 15h 59' 05'' + 09' 53'' + 5
30 142  Brenans, Emile 20  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. 16h 00' 30'' + 11' 18'' + 12
31 96  Petrucci, Mattia 19  Groupama–FDJ Continentale 16h 00' 39'' + 11' 27'' + 8
32 132  Gerts, Floris 27  Tarteletto-Isorex 16h 00' 55'' + 11' 43'' - 17
33 173  Dujardin, Sandy 21  EC Saint-Étienne Loire 16h 00' 59'' + 11' 47'' + 13
34 186  Urruty, Maxime 25  Team Pro Immo Nicolas Roux 16h 00' 59'' + 11' 47'' - 17
35 145  Doléatto, Aurélien 22  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. 16h 01' 01'' + 11' 49'' - 8
36 185  Roger, Maxime 23  Team Pro Immo Nicolas Roux 16h 01' 06'' + 11' 54'' + 4
37 81  Muela, Albert 22  EvoPro Racing 16h 01' 35'' + 12' 23'' + 4
38 44  Debons, Antonie 21  IAM Excelsior 16h 01' 55'' + 12' 43'' -
39 52  Bregnhøj, Mathias 23  BHS Almeborg-Bornholm 16h 03' 34'' + 14' 22'' + 8
40 193  Quemere, Tao 28  VC Villefranche Beaujolais 16h 04' 48'' + 15' 36'' + 5
41 116  Dool, Jens van den 20  Metec-TKH Continental Cy.. 16h 04' 49'' + 15' 37'' + 9
42 82  Gate, Aaron 28  EvoPro Racing 16h 06' 03'' + 16' 51'' + 12
43 32  Froidevaux, Robin 20  Akros-Thömus 16h 06' 32'' + 17' 20'' + 22
44 1  Rabitsch, Stefan 27  Team Felbermayr-Simplon .. 16h 06' 47'' + 17' 35'' + 14
45 136  Stockman, Michiel 22  Tarteletto-Isorex 16h 08' 41'' + 19' 29'' + 4
46 56  Klaris, Magnus 23  BHS Almeborg-Bornholm 16h 08' 56'' + 19' 44'' + 13
47 154  Prodhomme, Nicolas 22  Chambéry CF 16h 09' 20'' + 20' 08'' + 15
48 133  Stockman, Abram 22  Tarteletto-Isorex 16h 11' 01'' + 21' 49'' + 13
49 46  Zoccarato, Samuele 21  IAM Excelsior 16h 12' 24'' + 23' 12'' + 24
50 163  Jamet, Alexandre 26  CR4C Roanne 16h 13' 17'' + 24' 05'' + 26
51 181  Almeida, Pierre 26  Team Pro Immo Nicolas Roux 16h 13' 44'' + 24' 32'' -
52 104  Leyder, Pit 22  Leopard Pro Cycling 16h 13' 48'' + 24' 36'' -
53 34  Paroz, Justin 23  Akros-Thömus 16h 13' 56'' + 24' 44'' + 14
54 45  Rappo, Anthony 23  IAM Excelsior 16h 14' 14'' + 25' 02'' + 6
55 94  Kneisky, Morgan 31  Groupama–FDJ Continentale 16h 17' 23'' + 28' 11'' + 16
56 176  Dury, Luc 22  EC Saint-Étienne Loire 16h 17' 48'' + 28' 36'' + 24
57 93  Lauk, Karl Patrick 22  Groupama–FDJ Continentale 16h 19' 25'' + 30' 13'' + 26
58 213  Leclainche, Gwen 19  VC Vaulx-en-Velin-Team M.. 16h 21' 32'' + 32' 20'' + 20
59 31  Thiébaud, Valère 20  Akros-Thömus 16h 22' 52'' + 33' 40'' + 29
60 54  Toudal, Emil 22  BHS Almeborg-Bornholm 16h 23' 48'' + 34' 36'' + 31
61 191  Delettre, Alexandre 21  VC Villefranche Beaujolais 16h 24' 12'' + 35' 00'' + 16
62 155  Raugel, Antoine 20  Chambéry CF 16h 26' 37'' + 37' 25'' + 19
63 153  Jullien, Anthony 21  Chambéry CF 16h 27' 46'' + 38' 34'' + 19
64 204  Moine, Quentin 19  Charvieu-Chavagneux IC 16h 28' 36'' + 39' 24'' + 21
65 63  Macleod, Callum 19  Canyon dhb p/b Bloor Homes 16h 33' 02'' + 43' 50'' + 28
66 102  Geßner, Konrad 23  Leopard Pro Cycling 16h 34' 41'' + 45' 29'' + 26
67 86  Monk, Cyrus 22  EvoPro Racing 16h 42' 21'' + 53' 09'' + 31
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 111  Bax, Sjoerd 23  Metec-TKH Continental Cy.. 39 pts + 3
2 83  Sweeny, Harry 20  EvoPro Racing 39 pts 0 pts + 3
3 4  Krizek, Matthias 30  Team Felbermayr-Simplon .. 38 pts -1 pts - 2
4 33  Imhof, Claudio 28  Akros-Thömus 37 pts -2 pts - 1
5 103  Krieger, Alexander 27  Leopard Pro Cycling 33 pts -6 pts - 3
6 71  Bárta, Jan 34  Elkov-Author 32 pts -7 pts + 11
7 115  Berg, Lars van den 20  Metec-TKH Continental Cy.. 29 pts -10 pts - 1
8 51  Lisson, Christoffer 23  BHS Almeborg-Bornholm 28 pts -11 pts + 3
9 93  Lauk, Karl Patrick 22  Groupama–FDJ Continentale 25 pts -14 pts
10 114  Krul, Stef 23  Metec-TKH Continental Cy.. 25 pts -14 pts + 4
11 112  Bouwmans, Dylan 22  Metec-TKH Continental Cy.. 24 pts -15 pts - 4
12 62  Stedman, Max 23  Canyon dhb p/b Bloor Homes 22 pts -17 pts - 4
13 15  Amézqueta, Julen 25  Caja Rural-Seguros RGA 20 pts -19 pts - 4
14 24  Minnaard, Marco 30  Wanty-Gobert Cycling Team 20 pts -19 pts + 1
15 55  Andersen, Sander 19  BHS Almeborg-Bornholm 19 pts -20 pts - 3
16 74  Sisr, František 26  Elkov-Author 16 pts -23 pts + 6
17 53  Rahbek, Mads 23  BHS Almeborg-Bornholm 16 pts -23 pts - 4
18 32  Froidevaux, Robin 20  Akros-Thömus 16 pts -23 pts
19 131  Pozdnyakov, Kirill 30  Tarteletto-Isorex 13 pts -26 pts + 2
20 201  Sauvage, Paul 23  Charvieu-Chavagneux IC 11 pts -28 pts + 4
21 192  Fine, Eddy 21  VC Villefranche Beaujolais 11 pts -28 pts - 2
22 132  Gerts, Floris 27  Tarteletto-Isorex 10 pts -29 pts - 2
23 173  Dujardin, Sandy 21  EC Saint-Étienne Loire 10 pts -29 pts -
24 52  Bregnhøj, Mathias 23  BHS Almeborg-Bornholm 10 pts -29 pts
25 61  Pearson, Dan 25  Canyon dhb p/b Bloor Homes 9 pts -30 pts + 1
26 152  Jorgenson, Matteo 19  Chambéry CF 8 pts -31 pts - 1
27 104  Leyder, Pit 22  Leopard Pro Cycling 6 pts -33 pts -
28 113  Lange, Thijs de 24  Metec-TKH Continental Cy.. 4 pts -35 pts -
29 185  Roger, Maxime 23  Team Pro Immo Nicolas Roux 4 pts -35 pts + 1
30 181  Almeida, Pierre 26  Team Pro Immo Nicolas Roux 4 pts -35 pts + 1
31 91  Guglielmi, Simon 21  Groupama–FDJ Continentale 3 pts -36 pts + 1
32 186  Urruty, Maxime 25  Team Pro Immo Nicolas Roux 2 pts -37 pts + 1
33 44  Debons, Antonie 21  IAM Excelsior 1 pts -38 pts + 2
34 94  Kneisky, Morgan 31  Groupama–FDJ Continentale 1 pts -38 pts + 3
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 4  Krizek, Matthias 30  Team Felbermayr-Simplon .. 38 pts -
2 185  Roger, Maxime 23  Team Pro Immo Nicolas Roux 22 pts -16 pts -
3 33  Imhof, Claudio 28  Akros-Thömus 18 pts -20 pts -
4 61  Pearson, Dan 25  Canyon dhb p/b Bloor Homes 18 pts -20 pts -
5 111  Bax, Sjoerd 23  Metec-TKH Continental Cy.. 16 pts -22 pts -
6 71  Bárta, Jan 34  Elkov-Author 13 pts -25 pts -
7 55  Andersen, Sander 19  BHS Almeborg-Bornholm 13 pts -25 pts -
8 46  Zoccarato, Samuele 21  IAM Excelsior 10 pts -28 pts -
9 154  Prodhomme, Nicolas 22  Chambéry CF 10 pts -28 pts -
10 94  Kneisky, Morgan 31  Groupama–FDJ Continentale 10 pts -28 pts -
11 131  Pozdnyakov, Kirill 30  Tarteletto-Isorex 9 pts -29 pts -
12 116  Dool, Jens van den 20  Metec-TKH Continental Cy.. 7 pts -31 pts + 9
13 15  Amézqueta, Julen 25  Caja Rural-Seguros RGA 6 pts -32 pts - 1
14 132  Gerts, Floris 27  Tarteletto-Isorex 6 pts -32 pts - 1
15 181  Almeida, Pierre 26  Team Pro Immo Nicolas Roux 5 pts -33 pts - 1
16 83  Sweeny, Harry 20  EvoPro Racing 4 pts -34 pts -
17 113  Lange, Thijs de 24  Metec-TKH Continental Cy.. 4 pts -34 pts + 1
18 114  Krul, Stef 23  Metec-TKH Continental Cy.. 4 pts -34 pts + 4
19 24  Minnaard, Marco 30  Wanty-Gobert Cycling Team 4 pts -34 pts -
20 51  Lisson, Christoffer 23  BHS Almeborg-Bornholm 4 pts -34 pts -
21 76  Otruba, Jakub 21  Elkov-Author 2 pts -36 pts + 3
22 152  Jorgenson, Matteo 19  Chambéry CF 2 pts -36 pts
23 213  Leclainche, Gwen 19  VC Vaulx-en-Velin-Team M.. 1 pts -37 pts + 6
24 191  Delettre, Alexandre 21  VC Villefranche Beaujolais 1 pts -37 pts + 4
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 55  Andersen, Sander 19  BHS Almeborg-Bornholm 15h 49' 59'' -
2 115  Berg, Lars van den 20  Metec-TKH Continental Cy.. 15h 52' 28'' + 02' 29'' + 1
3 112  Bouwmans, Dylan 22  Metec-TKH Continental Cy.. 15h 53' 12'' + 03' 13'' + 1
4 91  Guglielmi, Simon 21  Groupama–FDJ Continentale 15h 53' 16'' + 03' 17'' + 1
5 95  Inkelaar, Kevin 21  Groupama–FDJ Continentale 15h 53' 16'' + 03' 17'' + 3
6 76  Otruba, Jakub 21  Elkov-Author 15h 53' 16'' + 03' 17'' + 4
7 83  Sweeny, Harry 20  EvoPro Racing 15h 53' 17'' + 03' 18'' + 4
8 192  Fine, Eddy 21  VC Villefranche Beaujolais 15h 56' 57'' + 06' 58'' + 8
9 152  Jorgenson, Matteo 19  Chambéry CF 15h 57' 47'' + 07' 48'' - 3
10 142  Brenans, Emile 20  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. 16h 00' 30'' + 10' 31'' + 5
11 96  Petrucci, Mattia 19  Groupama–FDJ Continentale 16h 00' 39'' + 10' 40'' + 3
12 173  Dujardin, Sandy 21  EC Saint-Étienne Loire 16h 00' 59'' + 11' 00'' + 5
13 145  Doléatto, Aurélien 22  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. 16h 01' 01'' + 11' 02'' - 4
14 44  Debons, Antonie 21  IAM Excelsior 16h 01' 55'' + 11' 56'' - 1
15 116  Dool, Jens van den 20  Metec-TKH Continental Cy.. 16h 04' 49'' + 14' 50'' + 3
16 32  Froidevaux, Robin 20  Akros-Thömus 16h 06' 32'' + 16' 33'' + 5
17 154  Prodhomme, Nicolas 22  Chambéry CF 16h 09' 20'' + 19' 21'' + 3
18 46  Zoccarato, Samuele 21  IAM Excelsior 16h 12' 24'' + 22' 25'' + 7
19 104  Leyder, Pit 22  Leopard Pro Cycling 16h 13' 48'' + 23' 49'' -
20 176  Dury, Luc 22  EC Saint-Étienne Loire 16h 17' 48'' + 27' 49'' + 10
21 93  Lauk, Karl Patrick 22  Groupama–FDJ Continentale 16h 19' 25'' + 29' 26'' + 12
22 213  Leclainche, Gwen 19  VC Vaulx-en-Velin-Team M.. 16h 21' 32'' + 31' 33'' + 6
23 31  Thiébaud, Valère 20  Akros-Thömus 16h 22' 52'' + 32' 53'' + 12
24 191  Delettre, Alexandre 21  VC Villefranche Beaujolais 16h 24' 12'' + 34' 13'' + 3
25 155  Raugel, Antoine 20  Chambéry CF 16h 26' 37'' + 36' 38'' + 6
26 153  Jullien, Anthony 21  Chambéry CF 16h 27' 46'' + 37' 47'' + 6
27 204  Moine, Quentin 19  Charvieu-Chavagneux IC 16h 28' 36'' + 38' 37'' + 7
28 63  Macleod, Callum 19  Canyon dhb p/b Bloor Homes 16h 33' 02'' + 43' 03'' + 9
#  Team Time Difference Rank +/-
1  BHS Almeborg-Bornholm 47h 35' 45''
2  Metec-TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 47h 37' 05'' + 01' 20''
3  Elkov-Author 47h 38' 28'' + 02' 43''
4  Groupama–FDJ Continentale 47h 40' 07'' + 04' 22''
5  Chambéry CF 47h 53' 44'' + 17' 59''
6  EvoPro Racing 47h 57' 43'' + 21' 58''
7  Tarteletto-Isorex 47h 58' 52'' + 23' 07''
8  Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme 48h 00' 28'' + 24' 43''
9  Akros-Thömus 48h 00' 53'' + 25' 08''
10  EC Saint-Étienne Loire 48h 04' 39'' + 28' 54''
11  Canyon dhb p/b Bloor Homes 48h 07' 20'' + 31' 35''
12  Leopard Pro Cycling 48h 08' 05'' + 32' 20''
13  VC Villefranche Beaujolais 48h 14' 08'' + 38' 23''
14  Team Pro Immo Nicolas Roux 48h 16' 29'' + 40' 44''
15  IAM Excelsior 48h 23' 37'' + 47' 52''


© Wijnreder Media