Lorp-Sentaraille - Eycheil (125.9 km)

Route

 17 May 2018
 Profile  Mountain stage
 Start  Lorp-Sentaraille
 Finish  Eycheil
 Distance  125.9 km  (78.3 mi)
 Speed  40.684 km/h  (25.280 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 1
 Williams, Ste.. (SEG) 3h 05' 34''
 Mazzucco, Fabio (TRE) 10 points
 Mazzucco, Fabio (TRE) 8 points
 Van Gils, Maxim (LTS) 3h 05' 55''
 Lotto-Soudal U23 9h 17' 39''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 31  Williams, Stephen 21  SEG Racing Academy 3h 05' 44'' 1 3 - -
2 4  Mertens, Julian 20  Lotto-Soudal U23 + 00' 08'' 2 5 - -
3 81  Antunes, Tiago 21  Aldro Team + 00' 08'' 3 7 - -
4 204  Gaillard, Marlon 22  Vendée U + 00' 08'' 4 9 - -
5 16  Paret-Peintre, Aurélien 22  Chambéry CF + 00' 08'' 5 - - -
6 2  Goossens, Kobe 22  Lotto-Soudal U23 + 00' 08'' 6 - - -
7 5  Van Gils, Maxim 18  Lotto-Soudal U23 + 00' 11'' 7 - - 1
8 6  Vereecken, Thomas 20  Lotto-Soudal U23 + 00' 11'' 8 - - -
9 105  Jorgenson, Matteo -  United States + 00' 11'' 9 - - 2
10 123  Meyer, Robin 22  AVC Aix-en-Provence + 00' 14'' 10 - - -
11 71  Azurmendi, Ibai 21  Team Euskadi + 00' 14'' 11 - - -
12 114  Castaño, Sebastian 21  UC Monaco + 00' 16'' 12 - - -
13 51  Abderrahim, Zahiri 22  Trevigiani-Phonix-Hemus .. + 00' 16'' 13 - - -
14 21  Almeida, João 19  Portugal + 00' 16'' 14 - - 3
15 12  Champoussin, Clément 19  Chambéry CF + 00' 19'' 15 - - 4
16 36  Schelling, Ide 20  SEG Racing Academy + 00' 19'' 16 - - 5
17 13  Geniets, Kevin 21  Chambéry CF + 00' 22'' 17 - - -
18 92  Debons, Antonie 20  IAM Excelsior + 00' 22'' 18 - - 6
19 62  Sleen, Torjus 21  Uno-X Hydrogen Developme.. + 00' 22'' 19 - - -
20 55  Montoya, Javier 20  Trevigiani-Phonix-Hemus .. + 00' 25'' 20 - - -
21 221  Defaye, Jérémy 22  Team Cycliste Azuréen + 00' 25'' 21 - - -
22 41  López, Juan Pedro 20  Polartec-Kometa Sub 23 + 00' 29'' 22 - - -
23 24  Nunes, Hugo 21  Portugal + 00' 29'' 23 - - -
24 53  Arnoult, Floryan 22  Trevigiani-Phonix-Hemus .. + 00' 29'' 24 - - -
25 162  Bellicaud, Jeremy 19  Océane Top 16 + 00' 29'' 25 - - 7
26 11  Berwick, Sebastian 18  Chambéry CF + 00' 29'' 26 - - 8
27 32  Maas, Jan 22  SEG Racing Academy + 00' 37'' 27 - - -
28 3  Hermans, Steff 22  Lotto-Soudal U23 + 00' 39'' 28 - - -
29 101  Anderson, Edward 20  United States + 00' 40'' 29 - - 9
30 111  Rivera, Brandon 22  UC Monaco + 00' 40'' 30 - - -
31 66  Leknessund, Andreas 18  Uno-X Hydrogen Developme.. + 00' 42'' 31 - - 10
32 235  Mérignat, Sofiane 21  Bourgogne Franche Comte + 00' 45'' 32 - - -
33 201  Champion, Thomas 18  Vendée U + 00' 45'' 33 - - 11
34 52  Fedeli, Alessandro 22  Trevigiani-Phonix-Hemus .. + 00' 45'' 34 - - -
35 84  Mota, Cristian 21  Aldro Team + 00' 50'' 35 - - -
36 231  Brunel, Alexys 19  Bourgogne Franche Comte + 00' 53'' 36 - - 12
37 91  Bellia, Matteo 20  IAM Excelsior + 00' 53'' 37 - - -
38 44  Garcia, Sergio -  Polartec-Kometa Sub 23 + 00' 56'' 38 - - 13
39 25  Magalhães, Jorge 21  Portugal + 00' 56'' 39 - - -
40 185  Henrio, Ewen 21  VC Pays de Loudéac + 00' 56'' 40 - - -
41 153  Carr, Simon 19  Occitane Cyclisme Format.. + 00' 58'' 41 - - 14
42 73  Martín, Gotzon 22  Team Euskadi + 01' 03'' 42 - - -
43 86  Zucco Schizzi, Vitor 20  Aldro Team + 01' 03'' 43 - - -
44 104  Hoehn, Alex 20  United States + 01' 08'' 44 - - -
45 61  Foss, Tobias 20  Uno-X Hydrogen Developme.. + 01' 08'' 45 - - -
46 83  Mercadal, Marcal -  Aldro Team + 01' 08'' 46 - - 15
47 85  Rodes, Eduard -  Aldro Team + 01' 08'' 47 - - 16
48 103  Hecht, Gage 20  United States + 01' 20'' 48 2 3 17
49 82  Arozamena, Jesus 21  Aldro Team + 01' 20'' 49 - - -
50 194  Rondeau, Fabien 21  VC Rouen 76 + 01' 25'' 50 - - -
51 241  Lalba, Clement -  Nouvelle Aquitaine + 01' 30'' 51 - - -
52 56  Zana, Filippo 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. + 01' 35'' 53 - - 19
53 54  Mazzucco, Fabio 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. + 01' 35'' 52 1 1 18
54 176  Vincent, Joris 21  UC Nantes Atlantique + 01' 37'' 54 - - -
55 112  Feeley, Daire 21  UC Monaco + 01' 38'' 55 - - -
56 23  Carvalho, André 20  Portugal + 01' 40'' 56 - - -
57 46  Ropero, Alejandro -  Polartec-Kometa Sub 23 + 01' 40'' 57 - - 20
58 45  Garcia, José -  Polartec-Kometa Sub 23 + 01' 40'' 58 - - -
59 171  Talbot, Ian -  UC Nantes Atlantique + 01' 46'' 59 - - -
60 33  Lenderink, Peter 22  SEG Racing Academy + 01' 46'' 60 - - -
61 106  Schunk, Conor 18  United States + 01' 48'' 61 - - 21
62 143  Bertrand, Corentin 19  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 01' 50'' 62 - - 22
63 74  Alonso, Mikel 21  Team Euskadi + 02' 01'' 63 - - -
126  Ishigami, Masahiro 20  AVC Aix-en-Provence + 02' 01'' 64 - - -
65 124  Schmitz, Ivan 21  AVC Aix-en-Provence + 02' 01'' 65 - - -
66 35  Hoole, Daan 19  SEG Racing Academy + 02' 11'' 67 4 - 24
67 96  Schneiter, Joab 19  IAM Excelsior + 02' 11'' 66 10 2 23
68 183  Chevalier, Maxime 19  VC Pays de Loudéac + 02' 20'' 68 - - 25
69 181  Boivin, Mael 22  VC Pays de Loudéac + 02' 20'' 69 - - -
70 42  Cantoni, Daniele 22  Polartec-Kometa Sub 23 + 02' 23'' 70 - - -
71 192  Louvel, Mathis -  VC Rouen 76 + 02' 34'' 71 8 - 26
72 233  Richardot, Eugène 21  Bourgogne Franche Comte + 02' 35'' 72 - - -
73 43  Pastor, Jorge -  Polartec-Kometa Sub 23 + 02' 42'' 73 - - -
74 121  Braybrooke, Alexander 20  AVC Aix-en-Provence + 03' 10'' 74 6 - -
75 115  Bonnefoix, Edouard 19  UC Monaco + 03' 20'' 75 - - 27
76 63  Rudland, Hans 21  Uno-X Hydrogen Developme.. + 04' 12'' 76 - - -
77 64  Skaarseth, Iver 20  Uno-X Hydrogen Developme.. + 04' 13'' 77 - - 28
78 234  Pfrimmer, Arnaud 21  Bourgogne Franche Comte + 04' 32'' 78 - - -
79 93  Kuratli, Bastian 19  IAM Excelsior + 06' 00'' 79 - - 29
80 72  Buades, Marc 22  Team Euskadi + 06' 00'' 80 11 - -
81 94  Mäder, Gino 21  IAM Excelsior + 06' 00'' 81 - - -
82 132  Dufour, Florian 21  CR4C Roanne + 06' 02'' 82 - - -
83 65  Kulset, Sindre 19  Uno-X Hydrogen Developme.. + 09' 48'' 83 - - 30
84 213  Dubois, Corentin -  POC Côte de Lumière + 10' 34'' 84 - - -
85 174  Danès, Léo 21  UC Nantes Atlantique + 10' 34'' 85 - - -
86 193  Anti, Enzo 20  VC Rouen 76 + 10' 34'' 86 - - 31
87 144  Rossini, Quentin 19  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 10' 34'' 87 - - 32
88 196  Waree, Mathieu -  VC Rouen 76 + 10' 34'' 88 - - 33
89 122  Grolleau, Quentin 19  AVC Aix-en-Provence + 10' 34'' 89 - - 34
90 133  Grand, Antoine 19  CR4C Roanne + 10' 34'' 90 - - 35
91 1  Van Poucke, Aaron 20  Lotto-Soudal U23 + 10' 34'' 91 - - 36
92 136  Prunet, Antoine 18  CR4C Roanne + 10' 34'' 92 - - 37
93 22  Fernandes, Venceslau 22  Portugal + 10' 34'' 93 - - -
94 145  Troy, Arthur -  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 10' 34'' 94 - - -
95 182  Carter, Maccie 19  VC Pays de Loudéac + 10' 34'' 95 - - 38
96 26  Ramalho, André 22  Portugal + 10' 34'' 96 - - -
97 141  Bouchet, Axel -  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 10' 34'' 97 - - 39
98 95  Quincey, Scott -  IAM Excelsior + 10' 34'' 98 - - 40
99 232  Canales, Wilfried 21  Bourgogne Franche Comte + 10' 34'' 99 - - -
100 34  Stavrakakis, Georgios 20  SEG Racing Academy + 10' 34'' 100 - - 41
101 151  Szewe, Loic -  Occitane Cyclisme Format.. + 10' 34'' 101 - - -
102 131  Bonjean, Maxence 21  CR4C Roanne + 10' 34'' 102 - - -
103 116  Nikulin, Danil 19  UC Monaco + 10' 34'' 103 - - 42
104 135  Pauchard, Eliot 19  CR4C Roanne + 10' 34'' 104 - - 43
105 186  Folinais, Thomas -  VC Pays de Loudéac + 10' 34'' 105 - - 44
106 125  Pailler, Yoann 19  AVC Aix-en-Provence + 10' 34'' 106 - - 45
107 245  Lavigne, Baptiste 20  Nouvelle Aquitaine + 10' 34'' 107 - - -
108 154  Malbreil, Romain -  Occitane Cyclisme Format.. + 10' 34'' 108 - - -
109 134  Costa, Andrea 22  CR4C Roanne + 10' 34'' 109 - - -
110 102  Mostov, Zeke 21  United States + 10' 34'' 110 - - -
111 175  Boisset, Enzo 22  UC Nantes Atlantique + 10' 34'' 111 - - -
112 246  Acosta, Thomas -  Nouvelle Aquitaine + 10' 34'' 112 - - -
113 161  Bauchaud, Arthur -  Océane Top 16 + 10' 34'' 113 - - 46
114 152  Matonti, Theo 21  Occitane Cyclisme Format.. + 10' 34'' 114 - - -
115 224  Marty, Damien 22  Team Cycliste Azuréen + 10' 34'' 115 - - -
116 243  Bareille, Bastien -  Nouvelle Aquitaine + 10' 34'' 116 - - 47
117 173  Bricaud, Valentin 21  UC Nantes Atlantique + 11' 23'' 117 - - -
118 155  Plas, Laudelino -  Occitane Cyclisme Format.. + 12' 04'' 118 - - 48
119 15  Montauban, Jérémy 19  Chambéry CF + 12' 04'' 119 - - 49
120 172  Bonsergent, Maxime -  UC Nantes Atlantique + 12' 04'' 120 - - 50
146  Watanabe, Ayumu 20  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 12' 04'' 121 - - 51
122 244  Agut, Maxime -  Nouvelle Aquitaine + 14' 06'' 122 - - 52
123 165  Miranda, Anthony -  Océane Top 16 + 14' 52'' 123 - - -
124 214  Le Claire, Bryan 19  POC Côte de Lumière + 15' 18'' 124 - - 53
125 226  Shauchenka, Siarhei -  Team Cycliste Azuréen + 15' 37'' 125 - - 54
126 206  Jeannier, Emilien 19  Vendée U + 15' 49'' 126 - - 55
127 242  Lagnet, Gari -  Nouvelle Aquitaine + 15' 49'' 127 - - 56
128 203  Ferron, Valentin 20  Vendée U + 15' 49'' 128 - - 57
129 202  Burgaudeau, Mathieu 19  Vendée U + 15' 49'' 129 - - 58
130 142  Aramendi, Dorian 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 15' 49'' 130 - - -
131 156  Cabanel, Thomas 21  Occitane Cyclisme Format.. + 15' 49'' 131 - - -
132 184  Hattier, Bruno 19  VC Pays de Loudéac + 17' 47'' 132 - - 59
133 222  Colluccini, Nicolas -  Team Cycliste Azuréen + 19' 47'' 133 - - 60
134 163  Diligeart, Alexis 21  Océane Top 16 + 19' 47'' 134 - - -
135 253  Lebeau, Mattis -  MS Mandelieu + 19' 47'' 135 - - 61
136 166  Pagnat, Alexandre 20  Océane Top 16 + 19' 47'' 136 - - 62
137 113  Pazos, Juan Jose 21  UC Monaco + 19' 47'' 137 - - -
138 212  Costeplane, Aurelien 21  POC Côte de Lumière + 19' 47'' 138 - - -
139 223  Thomas, Nicolas -  Team Cycliste Azuréen + 19' 47'' 139 - - -
140 254  Lamy, Serge -  MS Mandelieu + 20' 09'' 140 - - 63
141 216  Morin, Erwan -  POC Côte de Lumière + 20' 38'' 141 - - 64
142 191  Couvigny, Pierre -  VC Rouen 76 + 20' 39'' 142 - - 65
143 75  López, Diego 20  Team Euskadi + 20' 39'' 143 - - -
144 215  Kohl, Roman 21  POC Côte de Lumière + 21' 04'' 144 - - -
145 195  Roussel, Hugo -  VC Rouen 76 + 23' 00'' 145 - - 66
OTL 14  Herchel, Dylan 18  Chambéry CF + 33' 12''
OTL 251  Gossiaux, Thomas -  MS Mandelieu + 34' 11''
DNF 252  Gazagnaire, Timotey -  MS Mandelieu
DNF 255  Donzica, Adrien -  MS Mandelieu
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Lotto-Soudal U23 9h 17' 39'' 15 1
2 4  Mertens, Julian 20 3h 05' 52''
6 2  Goossens, Kobe 22 3h 05' 52''
7 5  Van Gils, Maxim 18 3h 05' 55''
2  Chambéry CF 9h 18' 01'' 37 2
5 16  Paret-Peintre, Aurélien 22 3h 05' 52''
15 12  Champoussin, Clément 19 3h 06' 03''
17 13  Geniets, Kevin 21 3h 06' 06''
3  SEG Racing Academy 9h 18' 08'' 44 3
1 31  Williams, Stephen 21 3h 05' 44''
16 36  Schelling, Ide 20 3h 06' 03''
27 32  Maas, Jan 22 3h 06' 21''
4  Trevigiani-Phonix-Hemus 1896 9h 18' 22'' 57 4
13 51  Abderrahim, Zahiri 22 3h 06' 00''
20 55  Montoya, Javier 20 3h 06' 09''
24 53  Arnoult, Floryan 22 3h 06' 13''
5  Portugal 9h 18' 53'' 76 5
14 21  Almeida, João 19 3h 06' 00''
23 24  Nunes, Hugo 21 3h 06' 13''
39 25  Magalhães, Jorge 21 3h 06' 40''
6  United States 9h 19' 11'' 82 6
9 105  Jorgenson, Matteo - 3h 05' 55''
29 101  Anderson, Edward 20 3h 06' 24''
44 104  Hoehn, Alex 20 3h 06' 52''
7  Aldro Team 9h 19' 13'' 81 7
3 81  Antunes, Tiago 21 3h 05' 52''
35 84  Mota, Cristian 21 3h 06' 34''
43 86  Zucco Schizzi, Vitor 20 3h 06' 47''
8  Uno-X Hydrogen Development T.. 9h 19' 24'' 95 8
19 62  Sleen, Torjus 21 3h 06' 06''
31 66  Leknessund, Andreas 18 3h 06' 26''
45 61  Foss, Tobias 20 3h 06' 52''
9  UC Monaco 9h 19' 46'' 97 9
12 114  Castaño, Sebastian 21 3h 06' 00''
30 111  Rivera, Brandon 22 3h 06' 24''
55 112  Feeley, Daire 21 3h 07' 22''
10  Polartec-Kometa Sub 23 9h 20' 17'' 117 10
22 41  López, Juan Pedro 20 3h 06' 13''
38 44  Garcia, Sergio - 3h 06' 40''
57 46  Ropero, Alejandro - 3h 07' 24''
11  Team Euskadi 9h 20' 30'' 116 11
11 71  Azurmendi, Ibai 21 3h 05' 58''
42 73  Martín, Gotzon 22 3h 06' 47''
63 74  Alonso, Mikel 21 3h 07' 45''
12  IAM Excelsior 9h 20' 38'' 122 12
18 92  Debons, Antonie 20 3h 06' 06''
37 91  Bellia, Matteo 20 3h 06' 37''
67 96  Schneiter, Joab 19 3h 07' 55''
13  Bourgogne Franche Comte 9h 21' 25'' 140 13
32 235  Mérignat, Sofiane 21 3h 06' 29''
36 231  Brunel, Alexys 19 3h 06' 37''
72 233  Richardot, Eugène 21 3h 08' 19''
14  AVC Aix-en-Provence 9h 21' 28'' 139 14
10 123  Meyer, Robin 22 3h 05' 58''
64 126  Ishigami, Masahiro 20 3h 07' 45''
65 124  Schmitz, Ivan 21 3h 07' 45''
15  VC Pays de Loudéac 9h 22' 48'' 177 15
40 185  Henrio, Ewen 21 3h 06' 40''
68 183  Chevalier, Maxime 19 3h 08' 04''
69 181  Boivin, Mael 22 3h 08' 04''
16  UC Nantes Atlantique 9h 31' 09'' 198 16
54 176  Vincent, Joris 21 3h 07' 21''
59 171  Talbot, Ian - 3h 07' 30''
85 174  Danès, Léo 21 3h 16' 18''
17  VC Rouen 76 9h 31' 45'' 207 17
50 194  Rondeau, Fabien 21 3h 07' 09''
71 192  Louvel, Mathis - 3h 08' 18''
86 193  Anti, Enzo 20 3h 16' 18''
18  Vendée U 9h 33' 54'' 163 18
4 204  Gaillard, Marlon 22 3h 05' 52''
33 201  Champion, Thomas 18 3h 06' 29''
126 206  Jeannier, Emilien 19 3h 21' 33''
19  Occitane Cyclisme Formation 9h 39' 18'' 250 19
41 153  Carr, Simon 19 3h 06' 42''
101 151  Szewe, Loic - 3h 16' 18''
108 154  Malbreil, Romain - 3h 16' 18''
20  Nouvelle Aquitaine 9h 39' 50'' 270 20
51 241  Lalba, Clement - 3h 07' 14''
107 245  Lavigne, Baptiste 20 3h 16' 18''
112 246  Acosta, Thomas - 3h 16' 18''
21  GSC Blagnac Vélo Sport 31 9h 40' 10'' 243 21
62 143  Bertrand, Corentin 19 3h 07' 34''
87 144  Rossini, Quentin 19 3h 16' 18''
94 145  Troy, Arthur - 3h 16' 18''
22  Océane Top 16 9h 43' 07'' 261 22
25 162  Bellicaud, Jeremy 19 3h 06' 13''
113 161  Bauchaud, Arthur - 3h 16' 18''
123 165  Miranda, Anthony - 3h 20' 36''
23  Team Cycliste Azuréen 9h 43' 48'' 261 23
21 221  Defaye, Jérémy 22 3h 06' 09''
115 224  Marty, Damien 22 3h 16' 18''
125 226  Shauchenka, Siarhei - 3h 21' 21''
24  CR4C Roanne 9h 44' 22'' 264 24
82 132  Dufour, Florian 21 3h 11' 46''
90 133  Grand, Antoine 19 3h 16' 18''
92 136  Prunet, Antoine 18 3h 16' 18''
25  POC Côte de Lumière 10h 02' 51'' 346 25
84 213  Dubois, Corentin - 3h 16' 18''
124 214  Le Claire, Bryan 19 3h 21' 02''
138 212  Costeplane, Aurelien 21 3h 25' 31''
26  MS Mandelieu 10h 31' 19'' 422
135 253  Lebeau, Mattis - 3h 25' 31''
140 254  Lamy, Serge - 3h 25' 53''
147 251  Gossiaux, Thomas - 3h 39' 55''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 31  Williams, Stephen 21  SEG Racing Academy 3h 05' 34''
2 4  Mertens, Julian 20  Lotto-Soudal U23 3h 05' 46'' + 00' 12''
3 81  Antunes, Tiago 21  Aldro Team 3h 05' 48'' + 00' 14''
4 204  Gaillard, Marlon 22  Vendée U 3h 05' 52'' + 00' 18''
5 16  Paret-Peintre, Aurélien 22  Chambéry CF 3h 05' 52'' + 00' 18''
6 2  Goossens, Kobe 22  Lotto-Soudal U23 3h 05' 52'' + 00' 18''
7 5  Van Gils, Maxim 18  Lotto-Soudal U23 3h 05' 55'' + 00' 21''
8 6  Vereecken, Thomas 20  Lotto-Soudal U23 3h 05' 55'' + 00' 21''
9 105  Jorgenson, Matteo -  United States 3h 05' 55'' + 00' 21''
10 123  Meyer, Robin 22  AVC Aix-en-Provence 3h 05' 58'' + 00' 24''
11 71  Azurmendi, Ibai 21  Team Euskadi 3h 05' 58'' + 00' 24''
12 114  Castaño, Sebastian 21  UC Monaco 3h 06' 00'' + 00' 26''
13 51  Abderrahim, Zahiri 22  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 3h 06' 00'' + 00' 26''
14 21  Almeida, João 19  Portugal 3h 06' 00'' + 00' 26''
15 12  Champoussin, Clément 19  Chambéry CF 3h 06' 03'' + 00' 29''
16 36  Schelling, Ide 20  SEG Racing Academy 3h 06' 03'' + 00' 29''
17 13  Geniets, Kevin 21  Chambéry CF 3h 06' 06'' + 00' 32''
18 92  Debons, Antonie 20  IAM Excelsior 3h 06' 06'' + 00' 32''
19 62  Sleen, Torjus 21  Uno-X Hydrogen Developme.. 3h 06' 06'' + 00' 32''
20 55  Montoya, Javier 20  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 3h 06' 09'' + 00' 35''
21 221  Defaye, Jérémy 22  Team Cycliste Azuréen 3h 06' 09'' + 00' 35''
22 41  López, Juan Pedro 20  Polartec-Kometa Sub 23 3h 06' 13'' + 00' 39''
23 24  Nunes, Hugo 21  Portugal 3h 06' 13'' + 00' 39''
24 53  Arnoult, Floryan 22  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 3h 06' 13'' + 00' 39''
25 162  Bellicaud, Jeremy 19  Océane Top 16 3h 06' 13'' + 00' 39''
26 11  Berwick, Sebastian 18  Chambéry CF 3h 06' 13'' + 00' 39''
27 32  Maas, Jan 22  SEG Racing Academy 3h 06' 21'' + 00' 47''
28 3  Hermans, Steff 22  Lotto-Soudal U23 3h 06' 23'' + 00' 49''
29 101  Anderson, Edward 20  United States 3h 06' 24'' + 00' 50''
30 111  Rivera, Brandon 22  UC Monaco 3h 06' 24'' + 00' 50''
31 66  Leknessund, Andreas 18  Uno-X Hydrogen Developme.. 3h 06' 26'' + 00' 52''
32 235  Mérignat, Sofiane 21  Bourgogne Franche Comte 3h 06' 29'' + 00' 55''
33 201  Champion, Thomas 18  Vendée U 3h 06' 29'' + 00' 55''
34 52  Fedeli, Alessandro 22  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 3h 06' 29'' + 00' 55''
35 84  Mota, Cristian 21  Aldro Team 3h 06' 34'' + 01' 00''
36 231  Brunel, Alexys 19  Bourgogne Franche Comte 3h 06' 37'' + 01' 03''
37 91  Bellia, Matteo 20  IAM Excelsior 3h 06' 37'' + 01' 03''
38 44  Garcia, Sergio -  Polartec-Kometa Sub 23 3h 06' 40'' + 01' 06''
39 25  Magalhães, Jorge 21  Portugal 3h 06' 40'' + 01' 06''
40 185  Henrio, Ewen 21  VC Pays de Loudéac 3h 06' 40'' + 01' 06''
41 153  Carr, Simon 19  Occitane Cyclisme Format.. 3h 06' 42'' + 01' 08''
42 73  Martín, Gotzon 22  Team Euskadi 3h 06' 47'' + 01' 13''
43 86  Zucco Schizzi, Vitor 20  Aldro Team 3h 06' 47'' + 01' 13''
44 104  Hoehn, Alex 20  United States 3h 06' 52'' + 01' 18''
45 61  Foss, Tobias 20  Uno-X Hydrogen Developme.. 3h 06' 52'' + 01' 18''
46 83  Mercadal, Marcal -  Aldro Team 3h 06' 52'' + 01' 18''
47 85  Rodes, Eduard -  Aldro Team 3h 06' 52'' + 01' 18''
48 103  Hecht, Gage 20  United States 3h 07' 01'' + 01' 27''
49 82  Arozamena, Jesus 21  Aldro Team 3h 07' 04'' + 01' 30''
50 194  Rondeau, Fabien 21  VC Rouen 76 3h 07' 09'' + 01' 35''
51 241  Lalba, Clement -  Nouvelle Aquitaine 3h 07' 14'' + 01' 40''
52 54  Mazzucco, Fabio 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 3h 07' 14'' + 01' 40''
53 56  Zana, Filippo 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 3h 07' 19'' + 01' 45''
54 176  Vincent, Joris 21  UC Nantes Atlantique 3h 07' 21'' + 01' 47''
55 112  Feeley, Daire 21  UC Monaco 3h 07' 22'' + 01' 48''
56 23  Carvalho, André 20  Portugal 3h 07' 24'' + 01' 50''
57 46  Ropero, Alejandro -  Polartec-Kometa Sub 23 3h 07' 24'' + 01' 50''
58 45  Garcia, José -  Polartec-Kometa Sub 23 3h 07' 24'' + 01' 50''
59 171  Talbot, Ian -  UC Nantes Atlantique 3h 07' 30'' + 01' 56''
60 33  Lenderink, Peter 22  SEG Racing Academy 3h 07' 30'' + 01' 56''
61 106  Schunk, Conor 18  United States 3h 07' 32'' + 01' 58''
62 143  Bertrand, Corentin 19  GSC Blagnac Vélo Sport 31 3h 07' 34'' + 02' 00''
63 74  Alonso, Mikel 21  Team Euskadi 3h 07' 45'' + 02' 11''
126  Ishigami, Masahiro 20  AVC Aix-en-Provence 3h 07' 45'' + 02' 11''
65 124  Schmitz, Ivan 21  AVC Aix-en-Provence 3h 07' 45'' + 02' 11''
66 96  Schneiter, Joab 19  IAM Excelsior 3h 07' 51'' + 02' 17''
67 35  Hoole, Daan 19  SEG Racing Academy 3h 07' 55'' + 02' 21''
68 183  Chevalier, Maxime 19  VC Pays de Loudéac 3h 08' 04'' + 02' 30''
69 181  Boivin, Mael 22  VC Pays de Loudéac 3h 08' 04'' + 02' 30''
70 42  Cantoni, Daniele 22  Polartec-Kometa Sub 23 3h 08' 07'' + 02' 33''
71 192  Louvel, Mathis -  VC Rouen 76 3h 08' 18'' + 02' 44''
72 233  Richardot, Eugène 21  Bourgogne Franche Comte 3h 08' 19'' + 02' 45''
73 43  Pastor, Jorge -  Polartec-Kometa Sub 23 3h 08' 26'' + 02' 52''
74 121  Braybrooke, Alexander 20  AVC Aix-en-Provence 3h 08' 54'' + 03' 20''
75 115  Bonnefoix, Edouard 19  UC Monaco 3h 09' 04'' + 03' 30''
76 63  Rudland, Hans 21  Uno-X Hydrogen Developme.. 3h 09' 56'' + 04' 22''
77 64  Skaarseth, Iver 20  Uno-X Hydrogen Developme.. 3h 09' 57'' + 04' 23''
78 234  Pfrimmer, Arnaud 21  Bourgogne Franche Comte 3h 10' 16'' + 04' 42''
79 93  Kuratli, Bastian 19  IAM Excelsior 3h 11' 44'' + 06' 10''
80 72  Buades, Marc 22  Team Euskadi 3h 11' 44'' + 06' 10''
81 94  Mäder, Gino 21  IAM Excelsior 3h 11' 44'' + 06' 10''
82 132  Dufour, Florian 21  CR4C Roanne 3h 11' 46'' + 06' 12''
83 65  Kulset, Sindre 19  Uno-X Hydrogen Developme.. 3h 15' 32'' + 09' 58''
84 213  Dubois, Corentin -  POC Côte de Lumière 3h 16' 18'' + 10' 44''
85 174  Danès, Léo 21  UC Nantes Atlantique 3h 16' 18'' + 10' 44''
86 193  Anti, Enzo 20  VC Rouen 76 3h 16' 18'' + 10' 44''
87 144  Rossini, Quentin 19  GSC Blagnac Vélo Sport 31 3h 16' 18'' + 10' 44''
88 196  Waree, Mathieu -  VC Rouen 76 3h 16' 18'' + 10' 44''
89 122  Grolleau, Quentin 19  AVC Aix-en-Provence 3h 16' 18'' + 10' 44''
90 133  Grand, Antoine 19  CR4C Roanne 3h 16' 18'' + 10' 44''
91 1  Van Poucke, Aaron 20  Lotto-Soudal U23 3h 16' 18'' + 10' 44''
92 136  Prunet, Antoine 18  CR4C Roanne 3h 16' 18'' + 10' 44''
93 22  Fernandes, Venceslau 22  Portugal 3h 16' 18'' + 10' 44''
94 145  Troy, Arthur -  GSC Blagnac Vélo Sport 31 3h 16' 18'' + 10' 44''
95 182  Carter, Maccie 19  VC Pays de Loudéac 3h 16' 18'' + 10' 44''
96 26  Ramalho, André 22  Portugal 3h 16' 18'' + 10' 44''
97 141  Bouchet, Axel -  GSC Blagnac Vélo Sport 31 3h 16' 18'' + 10' 44''
98 95  Quincey, Scott -  IAM Excelsior 3h 16' 18'' + 10' 44''
99 232  Canales, Wilfried 21  Bourgogne Franche Comte 3h 16' 18'' + 10' 44''
100 34  Stavrakakis, Georgios 20  SEG Racing Academy 3h 16' 18'' + 10' 44''
101 151  Szewe, Loic -  Occitane Cyclisme Format.. 3h 16' 18'' + 10' 44''
102 131  Bonjean, Maxence 21  CR4C Roanne 3h 16' 18'' + 10' 44''
103 116  Nikulin, Danil 19  UC Monaco 3h 16' 18'' + 10' 44''
104 135  Pauchard, Eliot 19  CR4C Roanne 3h 16' 18'' + 10' 44''
105 186  Folinais, Thomas -  VC Pays de Loudéac 3h 16' 18'' + 10' 44''
106 125  Pailler, Yoann 19  AVC Aix-en-Provence 3h 16' 18'' + 10' 44''
107 245  Lavigne, Baptiste 20  Nouvelle Aquitaine 3h 16' 18'' + 10' 44''
108 154  Malbreil, Romain -  Occitane Cyclisme Format.. 3h 16' 18'' + 10' 44''
109 134  Costa, Andrea 22  CR4C Roanne 3h 16' 18'' + 10' 44''
110 102  Mostov, Zeke 21  United States 3h 16' 18'' + 10' 44''
111 175  Boisset, Enzo 22  UC Nantes Atlantique 3h 16' 18'' + 10' 44''
112 246  Acosta, Thomas -  Nouvelle Aquitaine 3h 16' 18'' + 10' 44''
113 161  Bauchaud, Arthur -  Océane Top 16 3h 16' 18'' + 10' 44''
114 152  Matonti, Theo 21  Occitane Cyclisme Format.. 3h 16' 18'' + 10' 44''
115 224  Marty, Damien 22  Team Cycliste Azuréen 3h 16' 18'' + 10' 44''
116 243  Bareille, Bastien -  Nouvelle Aquitaine 3h 16' 18'' + 10' 44''
117 173  Bricaud, Valentin 21  UC Nantes Atlantique 3h 17' 07'' + 11' 33''
118 155  Plas, Laudelino -  Occitane Cyclisme Format.. 3h 17' 48'' + 12' 14''
119 15  Montauban, Jérémy 19  Chambéry CF 3h 17' 48'' + 12' 14''
120 172  Bonsergent, Maxime -  UC Nantes Atlantique 3h 17' 48'' + 12' 14''
146  Watanabe, Ayumu 20  GSC Blagnac Vélo Sport 31 3h 17' 48'' + 12' 14''
122 244  Agut, Maxime -  Nouvelle Aquitaine 3h 19' 50'' + 14' 16''
123 165  Miranda, Anthony -  Océane Top 16 3h 20' 36'' + 15' 02''
124 214  Le Claire, Bryan 19  POC Côte de Lumière 3h 21' 02'' + 15' 28''
125 226  Shauchenka, Siarhei -  Team Cycliste Azuréen 3h 21' 21'' + 15' 47''
126 206  Jeannier, Emilien 19  Vendée U 3h 21' 33'' + 15' 59''
127 242  Lagnet, Gari -  Nouvelle Aquitaine 3h 21' 33'' + 15' 59''
128 203  Ferron, Valentin 20  Vendée U 3h 21' 33'' + 15' 59''
129 202  Burgaudeau, Mathieu 19  Vendée U 3h 21' 33'' + 15' 59''
130 142  Aramendi, Dorian 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 3h 21' 33'' + 15' 59''
131 156  Cabanel, Thomas 21  Occitane Cyclisme Format.. 3h 21' 33'' + 15' 59''
132 184  Hattier, Bruno 19  VC Pays de Loudéac 3h 23' 31'' + 17' 57''
133 222  Colluccini, Nicolas -  Team Cycliste Azuréen 3h 25' 31'' + 19' 57''
134 163  Diligeart, Alexis 21  Océane Top 16 3h 25' 31'' + 19' 57''
135 253  Lebeau, Mattis -  MS Mandelieu 3h 25' 31'' + 19' 57''
136 166  Pagnat, Alexandre 20  Océane Top 16 3h 25' 31'' + 19' 57''
137 113  Pazos, Juan Jose 21  UC Monaco 3h 25' 31'' + 19' 57''
138 212  Costeplane, Aurelien 21  POC Côte de Lumière 3h 25' 31'' + 19' 57''
139 223  Thomas, Nicolas -  Team Cycliste Azuréen 3h 25' 31'' + 19' 57''
140 254  Lamy, Serge -  MS Mandelieu 3h 25' 53'' + 20' 19''
141 216  Morin, Erwan -  POC Côte de Lumière 3h 26' 22'' + 20' 48''
142 191  Couvigny, Pierre -  VC Rouen 76 3h 26' 23'' + 20' 49''
143 75  López, Diego 20  Team Euskadi 3h 26' 23'' + 20' 49''
144 215  Kohl, Roman 21  POC Côte de Lumière 3h 26' 48'' + 21' 14''
145 195  Roussel, Hugo -  VC Rouen 76 3h 28' 44'' + 23' 10''
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 54  Mazzucco, Fabio 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 10 pts
2 103  Hecht, Gage 20  United States 8 pts -2 pts
3 31  Williams, Stephen 21  SEG Racing Academy 7 pts -3 pts
4 35  Hoole, Daan 19  SEG Racing Academy 6 pts -4 pts
5 4  Mertens, Julian 20  Lotto-Soudal U23 5 pts -5 pts
6 121  Braybrooke, Alexander 20  AVC Aix-en-Provence 4 pts -6 pts
7 81  Antunes, Tiago 21  Aldro Team 3 pts -7 pts
8 192  Louvel, Mathis -  VC Rouen 76 3 pts -7 pts
9 204  Gaillard, Marlon 22  Vendée U 2 pts -8 pts
10 96  Schneiter, Joab 19  IAM Excelsior 2 pts -8 pts
11 72  Buades, Marc 22  Team Euskadi 1 pts -9 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 54  Mazzucco, Fabio 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 8 pts
2 96  Schneiter, Joab 19  IAM Excelsior 6 pts -2 pts
3 103  Hecht, Gage 20  United States 4 pts -4 pts
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 5  Van Gils, Maxim 18  Lotto-Soudal U23 3h 05' 55''
2 105  Jorgenson, Matteo -  United States 3h 05' 55'' + 00' 00''
3 21  Almeida, João 19  Portugal 3h 06' 00'' + 00' 05''
4 12  Champoussin, Clément 19  Chambéry CF 3h 06' 03'' + 00' 08''
5 36  Schelling, Ide 20  SEG Racing Academy 3h 06' 03'' + 00' 08''
6 92  Debons, Antonie 20  IAM Excelsior 3h 06' 06'' + 00' 11''
7 162  Bellicaud, Jeremy 19  Océane Top 16 3h 06' 13'' + 00' 18''
8 11  Berwick, Sebastian 18  Chambéry CF 3h 06' 13'' + 00' 18''
9 101  Anderson, Edward 20  United States 3h 06' 24'' + 00' 29''
10 66  Leknessund, Andreas 18  Uno-X Hydrogen Developme.. 3h 06' 26'' + 00' 31''
11 201  Champion, Thomas 18  Vendée U 3h 06' 29'' + 00' 34''
12 231  Brunel, Alexys 19  Bourgogne Franche Comte 3h 06' 37'' + 00' 42''
13 44  Garcia, Sergio -  Polartec-Kometa Sub 23 3h 06' 40'' + 00' 45''
14 153  Carr, Simon 19  Occitane Cyclisme Format.. 3h 06' 42'' + 00' 47''
15 83  Mercadal, Marcal -  Aldro Team 3h 06' 52'' + 00' 57''
16 85  Rodes, Eduard -  Aldro Team 3h 06' 52'' + 00' 57''
17 103  Hecht, Gage 20  United States 3h 07' 01'' + 01' 06''
18 54  Mazzucco, Fabio 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 3h 07' 14'' + 01' 19''
19 56  Zana, Filippo 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 3h 07' 19'' + 01' 24''
20 46  Ropero, Alejandro -  Polartec-Kometa Sub 23 3h 07' 24'' + 01' 29''
21 106  Schunk, Conor 18  United States 3h 07' 32'' + 01' 37''
22 143  Bertrand, Corentin 19  GSC Blagnac Vélo Sport 31 3h 07' 34'' + 01' 39''
23 96  Schneiter, Joab 19  IAM Excelsior 3h 07' 51'' + 01' 56''
24 35  Hoole, Daan 19  SEG Racing Academy 3h 07' 55'' + 02' 00''
25 183  Chevalier, Maxime 19  VC Pays de Loudéac 3h 08' 04'' + 02' 09''
26 192  Louvel, Mathis -  VC Rouen 76 3h 08' 18'' + 02' 23''
27 115  Bonnefoix, Edouard 19  UC Monaco 3h 09' 04'' + 03' 09''
28 64  Skaarseth, Iver 20  Uno-X Hydrogen Developme.. 3h 09' 57'' + 04' 02''
29 93  Kuratli, Bastian 19  IAM Excelsior 3h 11' 44'' + 05' 49''
30 65  Kulset, Sindre 19  Uno-X Hydrogen Developme.. 3h 15' 32'' + 09' 37''
31 193  Anti, Enzo 20  VC Rouen 76 3h 16' 18'' + 10' 23''
32 144  Rossini, Quentin 19  GSC Blagnac Vélo Sport 31 3h 16' 18'' + 10' 23''
33 196  Waree, Mathieu -  VC Rouen 76 3h 16' 18'' + 10' 23''
34 122  Grolleau, Quentin 19  AVC Aix-en-Provence 3h 16' 18'' + 10' 23''
35 133  Grand, Antoine 19  CR4C Roanne 3h 16' 18'' + 10' 23''
36 1  Van Poucke, Aaron 20  Lotto-Soudal U23 3h 16' 18'' + 10' 23''
37 136  Prunet, Antoine 18  CR4C Roanne 3h 16' 18'' + 10' 23''
38 182  Carter, Maccie 19  VC Pays de Loudéac 3h 16' 18'' + 10' 23''
39 141  Bouchet, Axel -  GSC Blagnac Vélo Sport 31 3h 16' 18'' + 10' 23''
40 95  Quincey, Scott -  IAM Excelsior 3h 16' 18'' + 10' 23''
41 34  Stavrakakis, Georgios 20  SEG Racing Academy 3h 16' 18'' + 10' 23''
42 116  Nikulin, Danil 19  UC Monaco 3h 16' 18'' + 10' 23''
43 135  Pauchard, Eliot 19  CR4C Roanne 3h 16' 18'' + 10' 23''
44 186  Folinais, Thomas -  VC Pays de Loudéac 3h 16' 18'' + 10' 23''
45 125  Pailler, Yoann 19  AVC Aix-en-Provence 3h 16' 18'' + 10' 23''
46 161  Bauchaud, Arthur -  Océane Top 16 3h 16' 18'' + 10' 23''
47 243  Bareille, Bastien -  Nouvelle Aquitaine 3h 16' 18'' + 10' 23''
48 155  Plas, Laudelino -  Occitane Cyclisme Format.. 3h 17' 48'' + 11' 53''
49 15  Montauban, Jérémy 19  Chambéry CF 3h 17' 48'' + 11' 53''
50 172  Bonsergent, Maxime -  UC Nantes Atlantique 3h 17' 48'' + 11' 53''
146  Watanabe, Ayumu 20  GSC Blagnac Vélo Sport 31 3h 17' 48'' + 11' 53''
52 244  Agut, Maxime -  Nouvelle Aquitaine 3h 19' 50'' + 13' 55''
53 214  Le Claire, Bryan 19  POC Côte de Lumière 3h 21' 02'' + 15' 07''
54 226  Shauchenka, Siarhei -  Team Cycliste Azuréen 3h 21' 21'' + 15' 26''
55 206  Jeannier, Emilien 19  Vendée U 3h 21' 33'' + 15' 38''
56 242  Lagnet, Gari -  Nouvelle Aquitaine 3h 21' 33'' + 15' 38''
57 203  Ferron, Valentin 20  Vendée U 3h 21' 33'' + 15' 38''
58 202  Burgaudeau, Mathieu 19  Vendée U 3h 21' 33'' + 15' 38''
59 184  Hattier, Bruno 19  VC Pays de Loudéac 3h 23' 31'' + 17' 36''
60 222  Colluccini, Nicolas -  Team Cycliste Azuréen 3h 25' 31'' + 19' 36''
61 253  Lebeau, Mattis -  MS Mandelieu 3h 25' 31'' + 19' 36''
62 166  Pagnat, Alexandre 20  Océane Top 16 3h 25' 31'' + 19' 36''
63 254  Lamy, Serge -  MS Mandelieu 3h 25' 53'' + 19' 58''
64 216  Morin, Erwan -  POC Côte de Lumière 3h 26' 22'' + 20' 27''
65 191  Couvigny, Pierre -  VC Rouen 76 3h 26' 23'' + 20' 28''
66 195  Roussel, Hugo -  VC Rouen 76 3h 28' 44'' + 22' 49''
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Lotto-Soudal U23 9h 17' 39''
2  Chambéry CF 9h 18' 01'' + 00' 22''
3  SEG Racing Academy 9h 18' 08'' + 00' 29''
4  Trevigiani-Phonix-Hemus 1896 9h 18' 22'' + 00' 43''
5  Portugal 9h 18' 53'' + 01' 14''
6  United States 9h 19' 11'' + 01' 32''
7  Aldro Team 9h 19' 13'' + 01' 34''
8  Uno-X Hydrogen Development Team 9h 19' 24'' + 01' 45''
9  UC Monaco 9h 19' 46'' + 02' 07''
10  Polartec-Kometa Sub 23 9h 20' 17'' + 02' 38''
11  Team Euskadi 9h 20' 30'' + 02' 51''
12  IAM Excelsior 9h 20' 38'' + 02' 59''
13  Bourgogne Franche Comte 9h 21' 25'' + 03' 46''
14  AVC Aix-en-Provence 9h 21' 28'' + 03' 49''
15  VC Pays de Loudéac 9h 22' 48'' + 05' 09''
16  UC Nantes Atlantique 9h 31' 09'' + 13' 30''
17  VC Rouen 76 9h 31' 45'' + 14' 06''
18  Vendée U 9h 33' 54'' + 16' 15''
19  Occitane Cyclisme Formation 9h 39' 18'' + 21' 39''
20  Nouvelle Aquitaine 9h 39' 50'' + 22' 11''
21  GSC Blagnac Vélo Sport 31 9h 40' 10'' + 22' 31''
22  Océane Top 16 9h 43' 07'' + 25' 28''
23  Team Cycliste Azuréen 9h 43' 48'' + 26' 09''
24  CR4C Roanne 9h 44' 22'' + 26' 43''
25  POC Côte de Lumière 10h 02' 51'' + 45' 12''


© Wijnreder Media