Fonsorbes - Goulier-Neige (154.3 km)

Route

 18 May 2018
 Profile  Mountain stage
 Start  Fonsorbes
 Finish  Goulier-Neige
 Distance  154.3 km  (95.9 mi)
 Speed  40.647 km/h  (25.257 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 2
 Williams, Ste.. (SEG) 6h 53' 10''
 Williams, Ste.. (SEG) 17 points
 Hecht, Gage (USA) 14 points
 Almeida, João (POR) 6h 53' 56''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 31  Williams, Stephen 21  SEG Racing Academy 3h 47' 46'' 1 1 - -
2 66  Leknessund, Andreas 18  Uno-X Hydrogen Developme.. + 00' 04'' 7 5 - 2
3 16  Paret-Peintre, Aurélien 22  Chambéry CF + 00' 07'' 3 7 - -
4 204  Gaillard, Marlon 22  Vendée U + 00' 07'' 4 8 - -
5 4  Mertens, Julian 20  Lotto-Soudal U23 + 00' 07'' 2 4 - -
6 21  Almeida, João 19  Portugal + 00' 10'' 5 12 - 1
7 6  Vereecken, Thomas 20  Lotto-Soudal U23 + 00' 23'' 6 14 - -
8 51  Abderrahim, Zahiri 22  Trevigiani-Phonix-Hemus .. + 00' 34'' 9 - - -
9 2  Goossens, Kobe 22  Lotto-Soudal U23 + 00' 37'' 8 - 4 -
10 12  Champoussin, Clément 19  Chambéry CF + 00' 37'' 10 - - 3
11 101  Anderson, Edward 20  United States + 01' 02'' 15 - - 6
12 221  Defaye, Jérémy 22  Team Cycliste Azuréen + 01' 05'' 12 - - -
13 5  Van Gils, Maxim 18  Lotto-Soudal U23 + 01' 05'' 11 - - 4
14 162  Bellicaud, Jeremy 19  Océane Top 16 + 01' 10'' 14 - - 5
15 73  Martín, Gotzon 22  Team Euskadi + 01' 15'' 21 - - -
16 114  Castaño, Sebastian 21  UC Monaco + 01' 15'' 13 - - -
17 111  Rivera, Brandon 22  UC Monaco + 01' 17'' 19 - - -
18 24  Nunes, Hugo 21  Portugal + 01' 17'' 16 - - -
19 62  Sleen, Torjus 21  Uno-X Hydrogen Developme.. + 01' 28'' 17 - - -
20 32  Maas, Jan 22  SEG Racing Academy + 01' 48'' 22 - - -
21 85  Rodes, Eduard -  Aldro Team + 01' 51'' 27 - - 8
22 81  Antunes, Tiago 21  Aldro Team + 01' 51'' 18 11 - -
23 71  Azurmendi, Ibai 21  Team Euskadi + 01' 51'' 20 - - -
24 41  López, Juan Pedro 20  Polartec-Kometa Sub 23 + 02' 04'' 23 - - -
25 201  Champion, Thomas 18  Vendée U + 02' 04'' 25 - - 7
26 3  Hermans, Steff 22  Lotto-Soudal U23 + 02' 04'' 24 - - -
27 106  Schunk, Conor 18  United States + 02' 10'' 33 - - 10
28 231  Brunel, Alexys 19  Bourgogne Franche Comte + 02' 13'' 30 - - 9
29 235  Mérignat, Sofiane 21  Bourgogne Franche Comte + 02' 17'' 29 - - -
30 1  Van Poucke, Aaron 20  Lotto-Soudal U23 + 02' 25'' 59 - - 20
31 123  Meyer, Robin 22  AVC Aix-en-Provence + 02' 40'' 26 - - -
32 13  Geniets, Kevin 21  Chambéry CF + 02' 40'' 28 - - -
33 55  Montoya, Javier 20  Trevigiani-Phonix-Hemus .. + 02' 43'' 31 - - -
34 23  Carvalho, André 20  Portugal + 02' 56'' 35 - - -
35 53  Arnoult, Floryan 22  Trevigiani-Phonix-Hemus .. + 03' 20'' 32 - - -
36 11  Berwick, Sebastian 18  Chambéry CF + 03' 46'' 34 - - 11
37 171  Talbot, Ian -  UC Nantes Atlantique + 04' 03'' 40 - - -
38 91  Bellia, Matteo 20  IAM Excelsior + 04' 05'' 36 - - -
39 25  Magalhães, Jorge 21  Portugal + 04' 07'' 37 - - -
40 241  Lalba, Clement -  Nouvelle Aquitaine + 04' 14'' 39 - - -
126  Ishigami, Masahiro 20  AVC Aix-en-Provence + 04' 36'' 43 - - -
42 44  Garcia, Sergio -  Polartec-Kometa Sub 23 + 04' 41'' 38 - - 12
43 43  Pastor, Jorge -  Polartec-Kometa Sub 23 + 04' 53'' 47 - - -
44 244  Agut, Maxime -  Nouvelle Aquitaine + 05' 01'' 83 - - 33
45 144  Rossini, Quentin 19  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 05' 10'' 69 - - 25
46 82  Arozamena, Jesus 21  Aldro Team + 05' 10'' 42 - - -
47 83  Mercadal, Marcal -  Aldro Team + 05' 14'' 41 - - 13
48 194  Rondeau, Fabien 21  VC Rouen 76 + 05' 14'' 44 - - -
49 143  Bertrand, Corentin 19  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 05' 24'' 45 - - 14
50 135  Pauchard, Eliot 19  CR4C Roanne + 05' 27'' 70 - - 26
51 233  Richardot, Eugène 21  Bourgogne Franche Comte + 06' 16'' 49 - - -
52 112  Feeley, Daire 21  UC Monaco + 06' 16'' 48 - - -
53 141  Bouchet, Axel -  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 06' 27'' 73 - - 29
54 121  Braybrooke, Alexander 20  AVC Aix-en-Provence + 06' 52'' 50 10 - -
55 134  Costa, Andrea 22  CR4C Roanne + 06' 59'' 76 - - -
56 92  Debons, Antonie 20  IAM Excelsior + 06' 59'' 46 - - 15
57 72  Buades, Marc 22  Team Euskadi + 07' 09'' 61 15 - -
58 22  Fernandes, Venceslau 22  Portugal + 07' 49'' 78 - - -
59 222  Colluccini, Nicolas -  Team Cycliste Azuréen + 08' 29'' 113 - - 48
60 223  Thomas, Nicolas -  Team Cycliste Azuréen + 08' 29'' 114 - - -
61 26  Ramalho, André 22  Portugal + 08' 29'' 82 - - -
62 196  Waree, Mathieu -  VC Rouen 76 + 08' 29'' 81 - - 32
63 172  Bonsergent, Maxime -  UC Nantes Atlantique + 08' 51'' 92 - - 37
64 245  Lavigne, Baptiste 20  Nouvelle Aquitaine + 08' 59'' 85 - - -
65 151  Szewe, Loic -  Occitane Cyclisme Format.. + 09' 09'' 86 - - -
66 56  Zana, Filippo 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. + 09' 24'' 55 - - 17
67 52  Fedeli, Alessandro 22  Trevigiani-Phonix-Hemus .. + 09' 24'' 51 - - -
68 54  Mazzucco, Fabio 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. + 09' 24'' 54 2 2 16
69 131  Bonjean, Maxence 21  CR4C Roanne + 09' 24'' 87 - - -
70 86  Zucco Schizzi, Vitor 20  Aldro Team + 09' 30'' 53 - - -
71 84  Mota, Cristian 21  Aldro Team + 09' 30'' 52 - - -
72 42  Cantoni, Daniele 22  Polartec-Kometa Sub 23 + 09' 32'' 56 - - -
73 195  Roussel, Hugo -  VC Rouen 76 + 09' 40'' 122 - - 54
74 173  Bricaud, Valentin 21  UC Nantes Atlantique + 10' 06'' 93 - - -
75 174  Danès, Léo 21  UC Nantes Atlantique + 10' 06'' 88 - - -
76 242  Lagnet, Gari -  Nouvelle Aquitaine + 10' 06'' 109 - - 44
77 125  Pailler, Yoann 19  AVC Aix-en-Provence + 10' 06'' 89 - - 34
78 122  Grolleau, Quentin 19  AVC Aix-en-Provence + 10' 11'' 90 - - 35
79 234  Pfrimmer, Arnaud 21  Bourgogne Franche Comte + 10' 13'' 65 - - -
80 193  Anti, Enzo 20  VC Rouen 76 + 10' 13'' 91 - - 36
81 183  Chevalier, Maxime 19  VC Pays de Loudéac + 10' 18'' 57 - - 18
82 181  Boivin, Mael 22  VC Pays de Loudéac + 10' 43'' 60 - - -
83 136  Prunet, Antoine 18  CR4C Roanne + 11' 14'' 94 - - 38
84 214  Le Claire, Bryan 19  POC Côte de Lumière + 11' 51'' 112 - - 47
85 246  Acosta, Thomas -  Nouvelle Aquitaine + 11' 59'' 96 - - -
86 153  Carr, Simon 19  Occitane Cyclisme Format.. + 11' 59'' 58 - - 19
87 185  Henrio, Ewen 21  VC Pays de Loudéac + 12' 18'' 63 - - -
88 182  Carter, Maccie 19  VC Pays de Loudéac + 12' 18'' 97 - - 39
89 93  Kuratli, Bastian 19  IAM Excelsior + 12' 25'' 80 - - 31
90 35  Hoole, Daan 19  SEG Racing Academy + 12' 55'' 67 9 - 23
91 33  Lenderink, Peter 22  SEG Racing Academy + 12' 55'' 64 - - -
92 63  Rudland, Hans 21  Uno-X Hydrogen Developme.. + 12' 55'' 74 - - -
93 36  Schelling, Ide 20  SEG Racing Academy + 12' 55'' 62 - - 21
94 64  Skaarseth, Iver 20  Uno-X Hydrogen Developme.. + 12' 55'' 75 - 6 30
95 186  Folinais, Thomas -  VC Pays de Loudéac + 12' 55'' 99 - - 41
96 96  Schneiter, Joab 19  IAM Excelsior + 12' 55'' 66 13 3 22
97 95  Quincey, Scott -  IAM Excelsior + 12' 55'' 98 - - 40
98 226  Shauchenka, Siarhei -  Team Cycliste Azuréen + 12' 55'' 115 - - 49
99 133  Grand, Antoine 19  CR4C Roanne + 13' 25'' 100 - - 42
100 132  Dufour, Florian 21  CR4C Roanne + 13' 25'' 84 - - -
101 175  Boisset, Enzo 22  UC Nantes Atlantique + 13' 28'' 102 - - -
102 213  Dubois, Corentin -  POC Côte de Lumière + 13' 28'' 101 - - -
103 15  Montauban, Jérémy 19  Chambéry CF + 13' 41'' 108 - - 43
104 206  Jeannier, Emilien 19  Vendée U + 13' 41'' 117 - - 50
105 202  Burgaudeau, Mathieu 19  Vendée U + 13' 41'' 118 - - 51
106 203  Ferron, Valentin 20  Vendée U + 13' 41'' 119 - - 52
107 232  Canales, Wilfried 21  Bourgogne Franche Comte + 13' 41'' 105 - - -
108 192  Louvel, Mathis -  VC Rouen 76 + 13' 41'' 71 6 - 27
109 145  Troy, Arthur -  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 13' 41'' 104 - - -
110 46  Ropero, Alejandro -  Polartec-Kometa Sub 23 + 13' 41'' 68 - - 24
111 154  Malbreil, Romain -  Occitane Cyclisme Format.. + 13' 41'' 106 - - -
112 103  Hecht, Gage 20  United States + 15' 45'' 72 3 1 28
113 166  Pagnat, Alexandre 20  Océane Top 16 + 15' 52'' 126 - - 57
114 243  Bareille, Bastien -  Nouvelle Aquitaine + 16' 13'' 110 - - 45
115 124  Schmitz, Ivan 21  AVC Aix-en-Provence + 16' 20'' 77 - - -
116 74  Alonso, Mikel 21  Team Euskadi + 16' 23'' 79 - - -
117 163  Diligeart, Alexis 21  Océane Top 16 + 17' 38'' 128 - - -
118 94  Mäder, Gino 21  IAM Excelsior + 18' 06'' 103 - 7 -
119 102  Mostov, Zeke 21  United States + 18' 06'' 116 - - -
120 165  Miranda, Anthony -  Océane Top 16 + 18' 18'' 124 - - -
121 155  Plas, Laudelino -  Occitane Cyclisme Format.. + 18' 28'' 120 - - 53
122 212  Costeplane, Aurelien 21  POC Côte de Lumière + 18' 29'' 129 - - -
123 75  López, Diego 20  Team Euskadi + 19' 09'' 131 - - -
124 45  Garcia, José -  Polartec-Kometa Sub 23 + 20' 40'' 95 - - -
125 156  Cabanel, Thomas 21  Occitane Cyclisme Format.. + 21' 21'' 127 - - -
126 152  Matonti, Theo 21  Occitane Cyclisme Format.. + 21' 24'' 121 - - -
146  Watanabe, Ayumu 20  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 21' 59'' 125 - - 56
128 161  Bauchaud, Arthur -  Océane Top 16 + 22' 15'' 123 - - 55
129 176  Vincent, Joris 21  UC Nantes Atlantique + 22' 58'' 107 - 5 -
130 115  Bonnefoix, Edouard 19  UC Monaco + 23' 35'' 111 - - 46
131 184  Hattier, Bruno 19  VC Pays de Loudéac + 23' 44'' 133 - - 59
132 254  Lamy, Serge -  MS Mandelieu + 24' 38'' 136 - - 62
133 253  Lebeau, Mattis -  MS Mandelieu + 24' 52'' 135 - - 61
134 65  Kulset, Sindre 19  Uno-X Hydrogen Developme.. + 29' 52'' 130 16 - 58
135 224  Marty, Damien 22  Team Cycliste Azuréen + 30' 43'' 132 - - -
136 34  Stavrakakis, Georgios 20  SEG Racing Academy + 31' 10'' 134 - - 60
137 191  Couvigny, Pierre -  VC Rouen 76 + 31' 56'' 138 - - 64
138 216  Morin, Erwan -  POC Côte de Lumière + 35' 16'' 140 - - 65
139 142  Aramendi, Dorian 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 38' 34'' 139 - - -
140 113  Pazos, Juan Jose 21  UC Monaco + 38' 46'' 141 - - -
141 116  Nikulin, Danil 19  UC Monaco + 38' 46'' 137 - - 63
DNF 104  Hoehn, Alex 20  United States
DNF 105  Jorgenson, Matteo -  United States
DNS 61  Foss, Tobias 20  Uno-X Hydrogen Developme..
DNS 215  Kohl, Roman 21  POC Côte de Lumière
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Lotto-Soudal U23 11h 24' 25'' 21
5 4  Mertens, Julian 20 3h 47' 53''
7 6  Vereecken, Thomas 20 3h 48' 09''
9 2  Goossens, Kobe 22 3h 48' 23''
2  Chambéry CF 11h 26' 42'' 45
3 16  Paret-Peintre, Aurélien 22 3h 47' 53''
10 12  Champoussin, Clément 19 3h 48' 23''
32 13  Geniets, Kevin 21 3h 50' 26''
3  Portugal 11h 27' 41'' 58
6 21  Almeida, João 19 3h 47' 56''
18 24  Nunes, Hugo 21 3h 49' 03''
34 23  Carvalho, André 20 3h 50' 42''
4  Trevigiani-Phonix-Hemus 1896 11h 29' 55'' 76
8 51  Abderrahim, Zahiri 22 3h 48' 20''
33 55  Montoya, Javier 20 3h 50' 29''
35 53  Arnoult, Floryan 22 3h 51' 06''
5  UC Monaco 11h 32' 06'' 85
16 114  Castaño, Sebastian 21 3h 49' 01''
17 111  Rivera, Brandon 22 3h 49' 03''
52 112  Feeley, Daire 21 3h 54' 02''
6  Aldro Team 11h 32' 10'' 89
21 85  Rodes, Eduard - 3h 49' 37''
22 81  Antunes, Tiago 21 3h 49' 37''
46 82  Arozamena, Jesus 21 3h 52' 56''
7  Team Euskadi 11h 33' 33'' 95
15 73  Martín, Gotzon 22 3h 49' 01''
23 71  Azurmendi, Ibai 21 3h 49' 37''
57 72  Buades, Marc 22 3h 54' 55''
8  Bourgogne Franche Comte 11h 34' 04'' 108
28 231  Brunel, Alexys 19 3h 49' 59''
29 235  Mérignat, Sofiane 21 3h 50' 03''
51 233  Richardot, Eugène 21 3h 54' 02''
9  Polartec-Kometa Sub 23 11h 34' 56'' 109
24 41  López, Juan Pedro 20 3h 49' 50''
42 44  Garcia, Sergio - 3h 52' 27''
43 43  Pastor, Jorge - 3h 52' 39''
10  AVC Aix-en-Provence 11h 37' 26'' 126
31 123  Meyer, Robin 22 3h 50' 26''
41 126  Ishigami, Masahiro 20 3h 52' 22''
54 121  Braybrooke, Alexander 20 3h 54' 38''
11  Uno-X Hydrogen Development T.. 11h 37' 45'' 113
2 66  Leknessund, Andreas 18 3h 47' 50''
19 62  Sleen, Torjus 21 3h 49' 14''
92 63  Rudland, Hans 21 4h 00' 41''
12  SEG Racing Academy 11h 38' 01'' 111
1 31  Williams, Stephen 21 3h 47' 46''
20 32  Maas, Jan 22 3h 49' 34''
90 35  Hoole, Daan 19 4h 00' 41''
13  Vendée U 11h 39' 10'' 133
4 204  Gaillard, Marlon 22 3h 47' 53''
25 201  Champion, Thomas 18 3h 49' 50''
104 206  Jeannier, Emilien 19 4h 01' 27''
14  GSC Blagnac Vélo Sport 31 11h 40' 19'' 147
45 144  Rossini, Quentin 19 3h 52' 56''
49 143  Bertrand, Corentin 19 3h 53' 10''
53 141  Bouchet, Axel - 3h 54' 13''
15  Team Cycliste Azuréen 11h 41' 21'' 131
12 221  Defaye, Jérémy 22 3h 48' 51''
59 222  Colluccini, Nicolas - 3h 56' 15''
60 223  Thomas, Nicolas - 3h 56' 15''
16  Nouvelle Aquitaine 11h 41' 32'' 148
40 241  Lalba, Clement - 3h 52' 00''
44 244  Agut, Maxime - 3h 52' 47''
64 245  Lavigne, Baptiste 20 3h 56' 45''
17  United States 11h 42' 15'' 150
11 101  Anderson, Edward 20 3h 48' 48''
27 106  Schunk, Conor 18 3h 49' 56''
112 103  Hecht, Gage 20 4h 03' 31''
18  CR4C Roanne 11h 45' 08'' 174
50 135  Pauchard, Eliot 19 3h 53' 13''
55 134  Costa, Andrea 22 3h 54' 45''
69 131  Bonjean, Maxence 21 3h 57' 10''
19  UC Nantes Atlantique 11h 46' 18'' 174
37 171  Talbot, Ian - 3h 51' 49''
63 172  Bonsergent, Maxime - 3h 56' 37''
74 173  Bricaud, Valentin 21 3h 57' 52''
20  VC Rouen 76 11h 46' 41'' 183
48 194  Rondeau, Fabien 21 3h 53' 00''
62 196  Waree, Mathieu - 3h 56' 15''
73 195  Roussel, Hugo - 3h 57' 26''
21  IAM Excelsior 11h 46' 47'' 183
38 91  Bellia, Matteo 20 3h 51' 51''
56 92  Debons, Antonie 20 3h 54' 45''
89 93  Kuratli, Bastian 19 4h 00' 11''
22  VC Pays de Loudéac 11h 56' 37'' 250
81 183  Chevalier, Maxime 19 3h 58' 04''
82 181  Boivin, Mael 22 3h 58' 29''
87 185  Henrio, Ewen 21 4h 00' 04''
23  Océane Top 16 11h 57' 58'' 244
14 162  Bellicaud, Jeremy 19 3h 48' 56''
113 166  Pagnat, Alexandre 20 4h 03' 38''
117 163  Diligeart, Alexis 21 4h 05' 24''
24  Occitane Cyclisme Formation 11h 58' 07'' 262
65 151  Szewe, Loic - 3h 56' 55''
86 153  Carr, Simon 19 3h 59' 45''
111 154  Malbreil, Romain - 4h 01' 27''
25  POC Côte de Lumière 12h 07' 06'' 308
84 214  Le Claire, Bryan 19 3h 59' 37''
102 213  Dubois, Corentin - 4h 01' 14''
122 212  Costeplane, Aurelien 21 4h 06' 15''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 31  Williams, Stephen 21  SEG Racing Academy 6h 53' 10'' -
2 4  Mertens, Julian 20  Lotto-Soudal U23 6h 53' 39'' + 00' 29'' -
3 16  Paret-Peintre, Aurélien 22  Chambéry CF 6h 53' 41'' + 00' 31'' + 2
4 204  Gaillard, Marlon 22  Vendée U 6h 53' 45'' + 00' 35'' -
5 21  Almeida, João 19  Portugal 6h 53' 56'' + 00' 46'' + 9
6 6  Vereecken, Thomas 20  Lotto-Soudal U23 6h 54' 04'' + 00' 54'' + 2
7 66  Leknessund, Andreas 18  Uno-X Hydrogen Developme.. 6h 54' 10'' + 01' 00'' + 24
8 2  Goossens, Kobe 22  Lotto-Soudal U23 6h 54' 13'' + 01' 03'' - 2
9 51  Abderrahim, Zahiri 22  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 6h 54' 20'' + 01' 10'' + 4
10 12  Champoussin, Clément 19  Chambéry CF 6h 54' 26'' + 01' 16'' + 5
11 5  Van Gils, Maxim 18  Lotto-Soudal U23 6h 54' 46'' + 01' 36'' - 4
12 221  Defaye, Jérémy 22  Team Cycliste Azuréen 6h 55' 00'' + 01' 50'' + 9
13 114  Castaño, Sebastian 21  UC Monaco 6h 55' 01'' + 01' 51'' - 1
14 162  Bellicaud, Jeremy 19  Océane Top 16 6h 55' 09'' + 01' 59'' + 11
15 101  Anderson, Edward 20  United States 6h 55' 12'' + 02' 02'' + 14
16 24  Nunes, Hugo 21  Portugal 6h 55' 16'' + 02' 06'' + 7
17 62  Sleen, Torjus 21  Uno-X Hydrogen Developme.. 6h 55' 20'' + 02' 10'' + 2
18 81  Antunes, Tiago 21  Aldro Team 6h 55' 25'' + 02' 15'' - 15
19 111  Rivera, Brandon 22  UC Monaco 6h 55' 27'' + 02' 17'' + 11
20 71  Azurmendi, Ibai 21  Team Euskadi 6h 55' 35'' + 02' 25'' - 9
21 73  Martín, Gotzon 22  Team Euskadi 6h 55' 48'' + 02' 38'' + 21
22 32  Maas, Jan 22  SEG Racing Academy 6h 55' 55'' + 02' 45'' + 5
23 41  López, Juan Pedro 20  Polartec-Kometa Sub 23 6h 56' 03'' + 02' 53'' - 1
24 3  Hermans, Steff 22  Lotto-Soudal U23 6h 56' 13'' + 03' 03'' + 4
25 201  Champion, Thomas 18  Vendée U 6h 56' 19'' + 03' 09'' + 8
26 123  Meyer, Robin 22  AVC Aix-en-Provence 6h 56' 24'' + 03' 14'' - 16
27 85  Rodes, Eduard -  Aldro Team 6h 56' 29'' + 03' 19'' + 20
28 13  Geniets, Kevin 21  Chambéry CF 6h 56' 32'' + 03' 22'' - 11
29 235  Mérignat, Sofiane 21  Bourgogne Franche Comte 6h 56' 32'' + 03' 22'' + 3
30 231  Brunel, Alexys 19  Bourgogne Franche Comte 6h 56' 36'' + 03' 26'' + 6
31 55  Montoya, Javier 20  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 6h 56' 38'' + 03' 28'' - 11
32 53  Arnoult, Floryan 22  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 6h 57' 19'' + 04' 09'' - 8
33 106  Schunk, Conor 18  United States 6h 57' 28'' + 04' 18'' + 28
34 11  Berwick, Sebastian 18  Chambéry CF 6h 57' 45'' + 04' 35'' - 8
35 23  Carvalho, André 20  Portugal 6h 58' 06'' + 04' 56'' + 21
36 91  Bellia, Matteo 20  IAM Excelsior 6h 58' 28'' + 05' 18'' + 1
37 25  Magalhães, Jorge 21  Portugal 6h 58' 33'' + 05' 23'' + 2
38 44  Garcia, Sergio -  Polartec-Kometa Sub 23 6h 59' 07'' + 05' 57'' -
39 241  Lalba, Clement -  Nouvelle Aquitaine 6h 59' 14'' + 06' 04'' + 12
40 171  Talbot, Ian -  UC Nantes Atlantique 6h 59' 19'' + 06' 09'' + 19
41 83  Mercadal, Marcal -  Aldro Team 6h 59' 52'' + 06' 42'' + 5
42 82  Arozamena, Jesus 21  Aldro Team 7h 00' 00'' + 06' 50'' + 7
126  Ishigami, Masahiro 20  AVC Aix-en-Provence 7h 00' 07'' + 06' 57'' + 21
44 194  Rondeau, Fabien 21  VC Rouen 76 7h 00' 09'' + 06' 59'' + 6
45 143  Bertrand, Corentin 19  GSC Blagnac Vélo Sport 31 7h 00' 44'' + 07' 34'' + 17
46 92  Debons, Antonie 20  IAM Excelsior 7h 00' 51'' + 07' 41'' - 28
47 43  Pastor, Jorge -  Polartec-Kometa Sub 23 7h 01' 05'' + 07' 55'' + 26
48 112  Feeley, Daire 21  UC Monaco 7h 01' 24'' + 08' 14'' + 7
49 233  Richardot, Eugène 21  Bourgogne Franche Comte 7h 02' 21'' + 09' 11'' + 23
50 121  Braybrooke, Alexander 20  AVC Aix-en-Provence 7h 03' 32'' + 10' 22'' + 24
51 52  Fedeli, Alessandro 22  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 7h 03' 39'' + 10' 29'' - 17
52 84  Mota, Cristian 21  Aldro Team 7h 03' 50'' + 10' 40'' - 17
53 86  Zucco Schizzi, Vitor 20  Aldro Team 7h 04' 03'' + 10' 53'' - 10
54 54  Mazzucco, Fabio 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 7h 04' 24'' + 11' 14'' - 2
55 56  Zana, Filippo 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 7h 04' 29'' + 11' 19'' - 2
56 42  Cantoni, Daniele 22  Polartec-Kometa Sub 23 7h 05' 25'' + 12' 15'' + 14
57 183  Chevalier, Maxime 19  VC Pays de Loudéac 7h 06' 08'' + 12' 58'' + 11
58 153  Carr, Simon 19  Occitane Cyclisme Format.. 7h 06' 27'' + 13' 17'' - 17
59 1  Van Poucke, Aaron 20  Lotto-Soudal U23 7h 06' 29'' + 13' 19'' + 32
60 181  Boivin, Mael 22  VC Pays de Loudéac 7h 06' 33'' + 13' 23'' + 9
61 72  Buades, Marc 22  Team Euskadi 7h 06' 39'' + 13' 29'' + 19
62 36  Schelling, Ide 20  SEG Racing Academy 7h 06' 44'' + 13' 34'' - 46
63 185  Henrio, Ewen 21  VC Pays de Loudéac 7h 06' 44'' + 13' 34'' - 23
64 33  Lenderink, Peter 22  SEG Racing Academy 7h 08' 11'' + 15' 01'' - 4
65 234  Pfrimmer, Arnaud 21  Bourgogne Franche Comte 7h 08' 15'' + 15' 05'' + 13
66 96  Schneiter, Joab 19  IAM Excelsior 7h 08' 32'' + 15' 22'' -
67 35  Hoole, Daan 19  SEG Racing Academy 7h 08' 36'' + 15' 26'' -
68 46  Ropero, Alejandro -  Polartec-Kometa Sub 23 7h 08' 51'' + 15' 41'' - 11
69 144  Rossini, Quentin 19  GSC Blagnac Vélo Sport 31 7h 09' 14'' + 16' 04'' + 18
70 135  Pauchard, Eliot 19  CR4C Roanne 7h 09' 31'' + 16' 21'' + 34
71 192  Louvel, Mathis -  VC Rouen 76 7h 09' 45'' + 16' 35'' -
72 103  Hecht, Gage 20  United States 7h 10' 26'' + 17' 16'' - 24
73 141  Bouchet, Axel -  GSC Blagnac Vélo Sport 31 7h 10' 31'' + 17' 21'' + 24
74 63  Rudland, Hans 21  Uno-X Hydrogen Developme.. 7h 10' 37'' + 17' 27'' + 2
75 64  Skaarseth, Iver 20  Uno-X Hydrogen Developme.. 7h 10' 37'' + 17' 27'' + 2
76 134  Costa, Andrea 22  CR4C Roanne 7h 11' 03'' + 17' 53'' + 33
77 124  Schmitz, Ivan 21  AVC Aix-en-Provence 7h 11' 51'' + 18' 41'' - 12
78 22  Fernandes, Venceslau 22  Portugal 7h 11' 53'' + 18' 43'' + 15
79 74  Alonso, Mikel 21  Team Euskadi 7h 11' 54'' + 18' 44'' - 16
80 93  Kuratli, Bastian 19  IAM Excelsior 7h 11' 55'' + 18' 45'' - 1
81 196  Waree, Mathieu -  VC Rouen 76 7h 12' 33'' + 19' 23'' + 7
82 26  Ramalho, André 22  Portugal 7h 12' 33'' + 19' 23'' + 14
83 244  Agut, Maxime -  Nouvelle Aquitaine 7h 12' 37'' + 19' 27'' + 39
84 132  Dufour, Florian 21  CR4C Roanne 7h 12' 57'' + 19' 47'' - 2
85 245  Lavigne, Baptiste 20  Nouvelle Aquitaine 7h 13' 03'' + 19' 53'' + 22
86 151  Szewe, Loic -  Occitane Cyclisme Format.. 7h 13' 13'' + 20' 03'' + 15
87 131  Bonjean, Maxence 21  CR4C Roanne 7h 13' 28'' + 20' 18'' + 15
88 174  Danès, Léo 21  UC Nantes Atlantique 7h 14' 10'' + 21' 00'' - 3
89 125  Pailler, Yoann 19  AVC Aix-en-Provence 7h 14' 10'' + 21' 00'' + 17
90 122  Grolleau, Quentin 19  AVC Aix-en-Provence 7h 14' 15'' + 21' 05'' - 1
91 193  Anti, Enzo 20  VC Rouen 76 7h 14' 17'' + 21' 07'' - 5
92 172  Bonsergent, Maxime -  UC Nantes Atlantique 7h 14' 25'' + 21' 15'' + 28
93 173  Bricaud, Valentin 21  UC Nantes Atlantique 7h 14' 59'' + 21' 49'' + 24
94 136  Prunet, Antoine 18  CR4C Roanne 7h 15' 18'' + 22' 08'' - 2
95 45  Garcia, José -  Polartec-Kometa Sub 23 7h 15' 50'' + 22' 40'' - 37
96 246  Acosta, Thomas -  Nouvelle Aquitaine 7h 16' 03'' + 22' 53'' + 16
97 182  Carter, Maccie 19  VC Pays de Loudéac 7h 16' 22'' + 23' 12'' - 2
98 95  Quincey, Scott -  IAM Excelsior 7h 16' 59'' + 23' 49'' -
99 186  Folinais, Thomas -  VC Pays de Loudéac 7h 16' 59'' + 23' 49'' + 6
100 133  Grand, Antoine 19  CR4C Roanne 7h 17' 29'' + 24' 19'' - 10
101 213  Dubois, Corentin -  POC Côte de Lumière 7h 17' 32'' + 24' 22'' - 17
102 175  Boisset, Enzo 22  UC Nantes Atlantique 7h 17' 32'' + 24' 22'' + 9
103 94  Mäder, Gino 21  IAM Excelsior 7h 17' 35'' + 24' 25'' - 22
104 145  Troy, Arthur -  GSC Blagnac Vélo Sport 31 7h 17' 45'' + 24' 35'' - 10
105 232  Canales, Wilfried 21  Bourgogne Franche Comte 7h 17' 45'' + 24' 35'' - 6
106 154  Malbreil, Romain -  Occitane Cyclisme Format.. 7h 17' 45'' + 24' 35'' + 2
107 176  Vincent, Joris 21  UC Nantes Atlantique 7h 18' 03'' + 24' 53'' - 53
108 15  Montauban, Jérémy 19  Chambéry CF 7h 19' 15'' + 26' 05'' + 11
109 242  Lagnet, Gari -  Nouvelle Aquitaine 7h 19' 25'' + 26' 15'' + 18
110 243  Bareille, Bastien -  Nouvelle Aquitaine 7h 20' 17'' + 27' 07'' + 6
111 115  Bonnefoix, Edouard 19  UC Monaco 7h 20' 25'' + 27' 15'' - 36
112 214  Le Claire, Bryan 19  POC Côte de Lumière 7h 20' 39'' + 27' 29'' + 12
113 222  Colluccini, Nicolas -  Team Cycliste Azuréen 7h 21' 46'' + 28' 36'' + 20
114 223  Thomas, Nicolas -  Team Cycliste Azuréen 7h 21' 46'' + 28' 36'' + 25
115 226  Shauchenka, Siarhei -  Team Cycliste Azuréen 7h 22' 02'' + 28' 52'' + 10
116 102  Mostov, Zeke 21  United States 7h 22' 10'' + 29' 00'' - 6
117 206  Jeannier, Emilien 19  Vendée U 7h 23' 00'' + 29' 50'' + 9
118 202  Burgaudeau, Mathieu 19  Vendée U 7h 23' 00'' + 29' 50'' + 11
119 203  Ferron, Valentin 20  Vendée U 7h 23' 00'' + 29' 50'' + 9
120 155  Plas, Laudelino -  Occitane Cyclisme Format.. 7h 24' 02'' + 30' 52'' - 2
121 152  Matonti, Theo 21  Occitane Cyclisme Format.. 7h 25' 28'' + 32' 18'' - 7
122 195  Roussel, Hugo -  VC Rouen 76 7h 26' 10'' + 33' 00'' + 23
123 161  Bauchaud, Arthur -  Océane Top 16 7h 26' 19'' + 33' 09'' - 10
124 165  Miranda, Anthony -  Océane Top 16 7h 26' 40'' + 33' 30'' - 1
146  Watanabe, Ayumu 20  GSC Blagnac Vélo Sport 31 7h 27' 33'' + 34' 23'' - 4
126 166  Pagnat, Alexandre 20  Océane Top 16 7h 29' 09'' + 35' 59'' + 10
127 156  Cabanel, Thomas 21  Occitane Cyclisme Format.. 7h 30' 40'' + 37' 30'' + 4
128 163  Diligeart, Alexis 21  Océane Top 16 7h 30' 55'' + 37' 45'' + 6
129 212  Costeplane, Aurelien 21  POC Côte de Lumière 7h 31' 46'' + 38' 36'' + 9
130 65  Kulset, Sindre 19  Uno-X Hydrogen Developme.. 7h 33' 10'' + 40' 00'' - 47
131 75  López, Diego 20  Team Euskadi 7h 33' 18'' + 40' 08'' + 12
132 224  Marty, Damien 22  Team Cycliste Azuréen 7h 34' 47'' + 41' 37'' - 17
133 184  Hattier, Bruno 19  VC Pays de Loudéac 7h 35' 01'' + 41' 51'' - 1
134 34  Stavrakakis, Georgios 20  SEG Racing Academy 7h 35' 14'' + 42' 04'' - 34
135 253  Lebeau, Mattis -  MS Mandelieu 7h 38' 09'' + 44' 59'' -
136 254  Lamy, Serge -  MS Mandelieu 7h 38' 17'' + 45' 07'' + 4
137 116  Nikulin, Danil 19  UC Monaco 7h 42' 50'' + 49' 40'' - 34
138 191  Couvigny, Pierre -  VC Rouen 76 7h 46' 05'' + 52' 55'' + 4
139 142  Aramendi, Dorian 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 7h 47' 53'' + 54' 43'' - 9
140 216  Morin, Erwan -  POC Côte de Lumière 7h 49' 24'' + 56' 14'' + 1
141 113  Pazos, Juan Jose 21  UC Monaco 7h 52' 03'' + 58' 53'' - 4
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 31  Williams, Stephen 21  SEG Racing Academy 17 pts + 2
2 54  Mazzucco, Fabio 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 10 pts -7 pts - 1
3 103  Hecht, Gage 20  United States 10 pts -7 pts - 1
4 4  Mertens, Julian 20  Lotto-Soudal U23 8 pts -9 pts + 1
5 66  Leknessund, Andreas 18  Uno-X Hydrogen Developme.. 8 pts -9 pts
6 192  Louvel, Mathis -  VC Rouen 76 7 pts -10 pts + 2
7 16  Paret-Peintre, Aurélien 22  Chambéry CF 7 pts -10 pts
8 204  Gaillard, Marlon 22  Vendée U 6 pts -11 pts + 1
9 35  Hoole, Daan 19  SEG Racing Academy 6 pts -11 pts - 5
10 121  Braybrooke, Alexander 20  AVC Aix-en-Provence 4 pts -13 pts - 4
11 81  Antunes, Tiago 21  Aldro Team 3 pts -14 pts - 4
12 21  Almeida, João 19  Portugal 2 pts -15 pts
13 96  Schneiter, Joab 19  IAM Excelsior 2 pts -15 pts - 3
14 6  Vereecken, Thomas 20  Lotto-Soudal U23 1 pts -16 pts
15 72  Buades, Marc 22  Team Euskadi 1 pts -16 pts - 4
16 65  Kulset, Sindre 19  Uno-X Hydrogen Developme.. 1 pts -16 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 103  Hecht, Gage 20  United States 14 pts + 2
2 54  Mazzucco, Fabio 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 8 pts -6 pts - 1
3 96  Schneiter, Joab 19  IAM Excelsior 6 pts -8 pts - 1
4 2  Goossens, Kobe 22  Lotto-Soudal U23 3 pts -11 pts
5 176  Vincent, Joris 21  UC Nantes Atlantique 3 pts -11 pts
6 64  Skaarseth, Iver 20  Uno-X Hydrogen Developme.. 1 pts -13 pts
7 94  Mäder, Gino 21  IAM Excelsior 1 pts -13 pts
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 21  Almeida, João 19  Portugal 6h 53' 56'' + 2
2 66  Leknessund, Andreas 18  Uno-X Hydrogen Developme.. 6h 54' 10'' + 00' 14'' + 8
3 12  Champoussin, Clément 19  Chambéry CF 6h 54' 26'' + 00' 30'' + 1
4 5  Van Gils, Maxim 18  Lotto-Soudal U23 6h 54' 46'' + 00' 50'' - 3
5 162  Bellicaud, Jeremy 19  Océane Top 16 6h 55' 09'' + 01' 13'' + 2
6 101  Anderson, Edward 20  United States 6h 55' 12'' + 01' 16'' + 3
7 201  Champion, Thomas 18  Vendée U 6h 56' 19'' + 02' 23'' + 4
8 85  Rodes, Eduard -  Aldro Team 6h 56' 29'' + 02' 33'' + 8
9 231  Brunel, Alexys 19  Bourgogne Franche Comte 6h 56' 36'' + 02' 40'' + 3
10 106  Schunk, Conor 18  United States 6h 57' 28'' + 03' 32'' + 11
11 11  Berwick, Sebastian 18  Chambéry CF 6h 57' 45'' + 03' 49'' - 3
12 44  Garcia, Sergio -  Polartec-Kometa Sub 23 6h 59' 07'' + 05' 11'' + 1
13 83  Mercadal, Marcal -  Aldro Team 6h 59' 52'' + 05' 56'' + 2
14 143  Bertrand, Corentin 19  GSC Blagnac Vélo Sport 31 7h 00' 44'' + 06' 48'' + 8
15 92  Debons, Antonie 20  IAM Excelsior 7h 00' 51'' + 06' 55'' - 9
16 54  Mazzucco, Fabio 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 7h 04' 24'' + 10' 28'' + 2
17 56  Zana, Filippo 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 7h 04' 29'' + 10' 33'' + 2
18 183  Chevalier, Maxime 19  VC Pays de Loudéac 7h 06' 08'' + 12' 12'' + 7
19 153  Carr, Simon 19  Occitane Cyclisme Format.. 7h 06' 27'' + 12' 31'' - 5
20 1  Van Poucke, Aaron 20  Lotto-Soudal U23 7h 06' 29'' + 12' 33'' + 16
21 36  Schelling, Ide 20  SEG Racing Academy 7h 06' 44'' + 12' 48'' - 16
22 96  Schneiter, Joab 19  IAM Excelsior 7h 08' 32'' + 14' 36'' + 1
23 35  Hoole, Daan 19  SEG Racing Academy 7h 08' 36'' + 14' 40'' + 1
24 46  Ropero, Alejandro -  Polartec-Kometa Sub 23 7h 08' 51'' + 14' 55'' - 4
25 144  Rossini, Quentin 19  GSC Blagnac Vélo Sport 31 7h 09' 14'' + 15' 18'' + 7
26 135  Pauchard, Eliot 19  CR4C Roanne 7h 09' 31'' + 15' 35'' + 17
27 192  Louvel, Mathis -  VC Rouen 76 7h 09' 45'' + 15' 49'' - 1
28 103  Hecht, Gage 20  United States 7h 10' 26'' + 16' 30'' - 11
29 141  Bouchet, Axel -  GSC Blagnac Vélo Sport 31 7h 10' 31'' + 16' 35'' + 10
30 64  Skaarseth, Iver 20  Uno-X Hydrogen Developme.. 7h 10' 37'' + 16' 41'' - 2
31 93  Kuratli, Bastian 19  IAM Excelsior 7h 11' 55'' + 17' 59'' - 2
32 196  Waree, Mathieu -  VC Rouen 76 7h 12' 33'' + 18' 37'' + 1
33 244  Agut, Maxime -  Nouvelle Aquitaine 7h 12' 37'' + 18' 41'' + 19
34 125  Pailler, Yoann 19  AVC Aix-en-Provence 7h 14' 10'' + 20' 14'' + 11
35 122  Grolleau, Quentin 19  AVC Aix-en-Provence 7h 14' 15'' + 20' 19'' - 1
36 193  Anti, Enzo 20  VC Rouen 76 7h 14' 17'' + 20' 21'' - 5
37 172  Bonsergent, Maxime -  UC Nantes Atlantique 7h 14' 25'' + 20' 29'' + 13
38 136  Prunet, Antoine 18  CR4C Roanne 7h 15' 18'' + 21' 22'' - 1
39 182  Carter, Maccie 19  VC Pays de Loudéac 7h 16' 22'' + 22' 26'' - 1
40 95  Quincey, Scott -  IAM Excelsior 7h 16' 59'' + 23' 03'' -
41 186  Folinais, Thomas -  VC Pays de Loudéac 7h 16' 59'' + 23' 03'' + 3
42 133  Grand, Antoine 19  CR4C Roanne 7h 17' 29'' + 23' 33'' - 7
43 15  Montauban, Jérémy 19  Chambéry CF 7h 19' 15'' + 25' 19'' + 6
44 242  Lagnet, Gari -  Nouvelle Aquitaine 7h 19' 25'' + 25' 29'' + 12
45 243  Bareille, Bastien -  Nouvelle Aquitaine 7h 20' 17'' + 26' 21'' + 2
46 115  Bonnefoix, Edouard 19  UC Monaco 7h 20' 25'' + 26' 29'' - 19
47 214  Le Claire, Bryan 19  POC Côte de Lumière 7h 20' 39'' + 26' 43'' + 6
48 222  Colluccini, Nicolas -  Team Cycliste Azuréen 7h 21' 46'' + 27' 50'' + 12
49 226  Shauchenka, Siarhei -  Team Cycliste Azuréen 7h 22' 02'' + 28' 06'' + 5
50 206  Jeannier, Emilien 19  Vendée U 7h 23' 00'' + 29' 04'' + 5
51 202  Burgaudeau, Mathieu 19  Vendée U 7h 23' 00'' + 29' 04'' + 7
52 203  Ferron, Valentin 20  Vendée U 7h 23' 00'' + 29' 04'' + 5
53 155  Plas, Laudelino -  Occitane Cyclisme Format.. 7h 24' 02'' + 30' 06'' - 5
54 195  Roussel, Hugo -  VC Rouen 76 7h 26' 10'' + 32' 14'' + 12
55 161  Bauchaud, Arthur -  Océane Top 16 7h 26' 19'' + 32' 23'' - 9
146  Watanabe, Ayumu 20  GSC Blagnac Vélo Sport 31 7h 27' 33'' + 33' 37'' - 5
57 166  Pagnat, Alexandre 20  Océane Top 16 7h 19' 09'' + 25' 13'' + 5
58 65  Kulset, Sindre 19  Uno-X Hydrogen Developme.. 7h 33' 10'' + 39' 14'' - 28
59 184  Hattier, Bruno 19  VC Pays de Loudéac 7h 35' 01'' + 41' 05'' -
60 34  Stavrakakis, Georgios 20  SEG Racing Academy 7h 35' 14'' + 41' 18'' - 19
61 253  Lebeau, Mattis -  MS Mandelieu 7h 38' 09'' + 44' 13'' -
62 254  Lamy, Serge -  MS Mandelieu 7h 38' 17'' + 44' 21'' + 1
63 116  Nikulin, Danil 19  UC Monaco 7h 42' 50'' + 48' 54'' - 21
64 191  Couvigny, Pierre -  VC Rouen 76 7h 46' 05'' + 52' 09'' + 1
65 216  Morin, Erwan -  POC Côte de Lumière 7h 49' 24'' + 55' 28'' - 1
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media