Lévignac - Boulogne-sur-Gesse (153.4 km)

Route

 19 May 2018
 Profile  Flat stage
 Start  Lévignac
 Finish  Boulogne-sur-Gesse
 Distance  153.4 km  (95.3 mi)
 Speed  40.928 km/h  (25.431 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 3
 Williams, Ste.. (SEG) 10h 38' 03''
 Williams, Ste.. (SEG) 17 points
 Hecht, Gage (USA) 14 points
 Almeida, João (POR) 10h 38' 49''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 226  Shauchenka, Siarhei -  Team Cycliste Azuréen 3h 44' 53'' 98 - - 41
2 4  Mertens, Julian 20  Lotto-Soudal U23 + 00' 00'' 2 5 - -
3 12  Champoussin, Clément 19  Chambéry CF + 00' 00'' 10 - - 3
4 74  Alonso, Mikel 21  Team Euskadi + 00' 00'' 71 - - -
5 5  Van Gils, Maxim 18  Lotto-Soudal U23 + 00' 00'' 11 - - 4
6 52  Fedeli, Alessandro 22  Trevigiani-Phonix-Hemus .. + 00' 00'' 46 - - -
7 122  Grolleau, Quentin 19  AVC Aix-en-Provence + 00' 00'' 78 - - 32
8 1  Van Poucke, Aaron 20  Lotto-Soudal U23 + 00' 00'' 53 - - 19
126  Ishigami, Masahiro 20  AVC Aix-en-Provence + 00' 00'' 37 - - -
10 32  Maas, Jan 22  SEG Racing Academy + 00' 00'' 22 - - -
11 213  Dubois, Corentin -  POC Côte de Lumière + 00' 00'' 87 - - -
12 96  Schneiter, Joab 19  IAM Excelsior + 00' 00'' 60 14 3 22
13 41  López, Juan Pedro 20  Polartec-Kometa Sub 23 + 00' 00'' 23 - - -
14 6  Vereecken, Thomas 20  Lotto-Soudal U23 + 00' 00'' 6 15 - -
15 202  Burgaudeau, Mathieu 19  Vendée U + 00' 00'' 102 17 - 45
16 235  Mérignat, Sofiane 21  Bourgogne Franche Comte + 00' 00'' 27 - - -
17 24  Nunes, Hugo 21  Portugal + 00' 00'' 16 - - -
18 203  Ferron, Valentin 20  Vendée U + 00' 00'' 103 - - 46
19 145  Troy, Arthur -  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00' 00'' 89 - - -
20 73  Martín, Gotzon 22  Team Euskadi + 00' 00'' 21 - - -
21 103  Hecht, Gage 20  United States + 00' 00'' 66 4 1 25
22 132  Dufour, Florian 21  CR4C Roanne + 00' 00'' 74 - - -
23 16  Paret-Peintre, Aurélien 22  Chambéry CF + 00' 00'' 3 6 5 -
24 81  Antunes, Tiago 21  Aldro Team + 00' 00'' 17 11 - -
25 111  Rivera, Brandon 22  UC Monaco + 00' 00'' 18 - - -
26 31  Williams, Stephen 21  SEG Racing Academy + 00' 00'' 1 1 - -
27 84  Mota, Cristian 21  Aldro Team + 00' 00'' 47 - - -
28 204  Gaillard, Marlon 22  Vendée U + 00' 00'' 4 3 4 -
29 36  Schelling, Ide 20  SEG Racing Academy + 00' 00'' 54 - - 20
30 66  Leknessund, Andreas 18  Uno-X Hydrogen Developme.. + 00' 00'' 7 7 - 2
31 94  Mäder, Gino 21  IAM Excelsior + 00' 00'' 88 - 11 -
32 192  Louvel, Mathis -  VC Rouen 76 + 00' 00'' 65 8 - 24
33 183  Chevalier, Maxime 19  VC Pays de Loudéac + 00' 00'' 51 - - 17
34 2  Goossens, Kobe 22  Lotto-Soudal U23 + 00' 00'' 8 - 7 -
35 13  Geniets, Kevin 21  Chambéry CF + 00' 00'' 28 - - -
36 45  Garcia, José -  Polartec-Kometa Sub 23 + 00' 00'' 83 - - -
37 21  Almeida, João 19  Portugal + 00' 00'' 5 12 - 1
38 51  Abderrahim, Zahiri 22  Trevigiani-Phonix-Hemus .. + 00' 00'' 9 - - -
39 112  Feeley, Daire 21  UC Monaco + 00' 00'' 40 - - -
40 101  Anderson, Edward 20  United States + 00' 00'' 15 - - 6
41 114  Castaño, Sebastian 21  UC Monaco + 00' 00'' 13 - - -
42 82  Arozamena, Jesus 21  Aldro Team + 00' 00'' 36 - - -
43 71  Azurmendi, Ibai 21  Team Euskadi + 00' 00'' 20 13 - -
44 53  Arnoult, Floryan 22  Trevigiani-Phonix-Hemus .. + 00' 00'' 29 - - -
45 85  Rodes, Eduard -  Aldro Team + 00' 00'' 26 - - 8
46 162  Bellicaud, Jérémy 19  Océane Top 16 + 00' 00'' 14 - - 5
47 106  Schunk, Conor 18  United States + 00' 00'' 30 - - 9
48 63  Rudland, Hans 21  Uno-X Hydrogen Developme.. + 00' 00'' 67 - - -
49 3  Hermans, Steff 22  Lotto-Soudal U23 + 00' 00'' 24 - - -
50 115  Bonnefoix, Edouard 19  UC Monaco + 00' 00'' 95 - - 39
51 23  Carvalho, André 20  Portugal + 00' 00'' 32 - - -
52 121  Braybrooke, Alexander 20  AVC Aix-en-Provence + 00' 00'' 45 10 - -
53 33  Lenderink, Peter 22  SEG Racing Academy + 00' 00'' 59 - - -
54 93  Kuratli, Bastian 19  IAM Excelsior + 00' 00'' 72 - - 29
55 221  Defaye, Jérémy 22  Team Cycliste Azuréen + 00' 00'' 12 - - -
56 201  Champion, Thomas 18  Vendée U + 00' 00'' 25 - - 7
57 153  Carr, Simon 19  Occitane Cyclisme Format.. + 00' 00'' 52 - - 18
58 241  Lalba, Clement -  Nouvelle Aquitaine + 00' 08'' 35 - - -
59 62  Sleen, Torjus 21  Uno-X Hydrogen Developme.. + 00' 08'' 19 - - -
60 11  Berwick, Sebastian 18  Chambéry CF + 00' 08'' 31 - - 10
61 72  Buades, Marc 22  Team Euskadi + 00' 08'' 56 16 - -
62 141  Bouchet, Axel -  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00' 08'' 68 - - 26
63 245  Lavigne, Baptiste 20  Nouvelle Aquitaine + 00' 11'' 76 - - -
64 144  Rossini, Quentin 19  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00' 11'' 64 - - 23
65 54  Mazzucco, Fabio 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. + 00' 27'' 49 2 2 15
66 15  Montauban, Jérémy 19  Chambéry CF + 00' 37'' 91 - - 37
67 56  Zana, Filippo 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. + 00' 46'' 50 - - 16
68 194  Rondeau, Fabien 21  VC Rouen 76 + 01' 16'' 39 - 6 -
69 171  Talbot, Ian -  UC Nantes Atlantique + 01' 55'' 38 - - -
70 242  Lagnet, Gari -  Nouvelle Aquitaine + 02' 30'' 99 - - 42
71 42  Cantoni, Daniele 22  Polartec-Kometa Sub 23 + 02' 30'' 58 - - -
72 44  Garcia, Sergio -  Polartec-Kometa Sub 23 + 02' 30'' 41 - - 12
73 231  Brunel, Alexys 19  Bourgogne Franche Comte + 02' 30'' 33 - - 11
74 232  Canales, Wilfried 21  Bourgogne Franche Comte + 02' 30'' 94 - - -
75 55  Montoya, Javier 20  Trevigiani-Phonix-Hemus .. + 02' 30'' 34 - - -
76 195  Roussel, Hugo -  VC Rouen 76 + 02' 30'' 109 - - 49
77 196  Waree, Mathieu -  VC Rouen 76 + 02' 30'' 80 - - 33
78 46  Ropero, Alejandro 20  Polartec-Kometa Sub 23 + 02' 30'' 70 - - 28
79 131  Bonjean, Maxence 21  CR4C Roanne + 02' 30'' 84 - - -
80 143  Bertrand, Corentin 19  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 02' 30'' 43 - - 14
81 83  Mercadal, Marcal -  Aldro Team + 02' 30'' 42 - - 13
82 175  Boisset, Enzo 22  UC Nantes Atlantique + 02' 30'' 93 - - -
83 174  Danès, Léo 21  UC Nantes Atlantique + 02' 30'' 85 - - -
84 26  Ramalho, André 22  Portugal + 02' 30'' 81 - - -
85 135  Pauchard, Eliot 19  CR4C Roanne + 02' 30'' 73 - - 30
86 22  Fernandes, Venceslau 22  Portugal + 02' 30'' 79 - - -
87 125  Pailler, Yoann 19  AVC Aix-en-Provence + 02' 30'' 86 - - 35
88 134  Costa, Andrea 22  CR4C Roanne + 02' 30'' 77 - - -
89 64  Skaarseth, Iver 20  Uno-X Hydrogen Developme.. + 02' 30'' 75 - 10 31
90 181  Boivin, Mael 22  VC Pays de Loudéac + 02' 30'' 62 - - -
91 182  Carter, Maccie 19  VC Pays de Loudéac + 02' 30'' 90 - - 36
92 244  Agut, Maxime -  Nouvelle Aquitaine + 02' 30'' 82 - - 34
93 35  Hoole, Daan 19  SEG Racing Academy + 02' 30'' 69 9 - 27
94 185  Henrio, Ewen 21  VC Pays de Loudéac + 02' 30'' 63 - - -
95 206  Jeannier, Emilien 19  Vendée U + 03' 46'' 108 - - 48
146  Watanabe, Ayumu 20  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 03' 56'' 112 - - 51
97 233  Richardot, Eugène 21  Bourgogne Franche Comte + 04' 55'' 57 - - -
98 25  Magalhães, Jorge 21  Portugal + 04' 55'' 44 - - -
99 212  Costeplane, Aurelien 21  POC Côte de Lumière + 05' 38'' 115 - - -
100 95  Quincey, Scott 18  IAM Excelsior + 05' 38'' 100 - - 43
101 186  Folinais, Thomas -  VC Pays de Loudéac + 05' 38'' 101 - - 44
102 193  Anti, Enzo 20  VC Rouen 76 + 05' 38'' 92 - - 38
103 136  Prunet, Antoine 18  CR4C Roanne + 05' 38'' 96 - - 40
104 92  Debons, Antonie 20  IAM Excelsior + 05' 53'' 55 - - 21
105 223  Thomas, Nicolas -  Team Cycliste Azuréen + 07' 55'' 111 - - -
106 222  Colluccini, Nicolas -  Team Cycliste Azuréen + 07' 55'' 110 - - 50
107 246  Acosta, Thomas 20  Nouvelle Aquitaine + 07' 55'' 104 - - -
108 154  Malbreil, Romain -  Occitane Cyclisme Format.. + 07' 55'' 105 - - -
109 184  Hattier, Bruno 19  VC Pays de Loudéac + 07' 55'' 117 - 12 53
110 151  Szewe, Loic -  Occitane Cyclisme Format.. + 07' 55'' 97 - - -
111 123  Meyer, Robin 22  AVC Aix-en-Provence + 07' 55'' 48 - 9 -
112 43  Pastor, Jorge -  Polartec-Kometa Sub 23 + 07' 55'' 61 - - -
113 173  Bricaud, Valentin 21  UC Nantes Atlantique + 11' 42'' 107 - - -
114 172  Bonsergent, Maxime -  UC Nantes Atlantique + 11' 42'' 106 - - 47
115 253  Lebeau, Mattis -  MS Mandelieu + 14' 04'' 120 - - 55
116 155  Plas, Laudelino -  Occitane Cyclisme Format.. + 14' 12'' 116 - - 52
117 102  Mostov, Zeke 21  United States + 14' 44'' 114 - - -
118 34  Stavrakakis, Georgios 20  SEG Racing Academy + 14' 44'' 119 - - 54
119 75  López, Diego 20  Team Euskadi + 14' 44'' 118 - - -
120 176  Vincent, Joris 21  UC Nantes Atlantique + 14' 47'' 113 - 8 -
DNF 65  Kulset, Sindre 19  Uno-X Hydrogen Developme..
DNF 86  Zucco Schizzi, Vitor 20  Aldro Team
DNF 91  Bellia, Matteo 20  IAM Excelsior
DNF 113  Pazos, Juan Jose 21  UC Monaco
DNF 116  Nikulin, Danil 19  UC Monaco
DNF 124  Schmitz, Ivan 21  AVC Aix-en-Provence
DNF 133  Grand, Antoine 19  CR4C Roanne
DNF 142  Aramendi, Dorian 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31
DNF 152  Matonti, Theo 21  Occitane Cyclisme Format..
DNF 156  Cabanel, Thomas 21  Occitane Cyclisme Format..
DNF 161  Bauchaud, Arthur -  Océane Top 16
DNF 163  Diligeart, Alexis 21  Océane Top 16
DNF 165  Miranda, Anthony -  Océane Top 16
DNF 166  Pagnat, Alexandre 20  Océane Top 16
DNF 191  Couvigny, Pierre -  VC Rouen 76
DNF 214  Le Claire, Bryan 19  POC Côte de Lumière
DNF 216  Morin, Erwan -  POC Côte de Lumière
DNF 224  Marty, Damien 22  Team Cycliste Azuréen
DNF 234  Pfrimmer, Arnaud 21  Bourgogne Franche Comte
DNF 243  Bareille, Bastien -  Nouvelle Aquitaine
DNF 254  Lamy, Serge -  MS Mandelieu
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Lotto-Soudal U23 11h 14' 39'' 15
2 4  Mertens, Julian 20 3h 44' 53''
5 5  Van Gils, Maxim 18 3h 44' 53''
8 1  Van Poucke, Aaron 20 3h 44' 53''
2  Chambéry CF 11h 14' 39'' 61
3 12  Champoussin, Clément 19 3h 44' 53''
23 16  Paret-Peintre, Aurélien 22 3h 44' 53''
35 13  Geniets, Kevin 21 3h 44' 53''
3  Vendée U 11h 14' 39'' 61
15 202  Burgaudeau, Mathieu 19 3h 44' 53''
18 203  Ferron, Valentin 20 3h 44' 53''
28 204  Gaillard, Marlon 22 3h 44' 53''
4  SEG Racing Academy 11h 14' 39'' 65
10 32  Maas, Jan 22 3h 44' 53''
26 31  Williams, Stephen 21 3h 44' 53''
29 36  Schelling, Ide 20 3h 44' 53''
5  Team Euskadi 11h 14' 39'' 67
4 74  Alonso, Mikel 21 3h 44' 53''
20 73  Martín, Gotzon 22 3h 44' 53''
43 71  Azurmendi, Ibai 21 3h 44' 53''
6  AVC Aix-en-Provence 11h 14' 39'' 68
7 122  Grolleau, Quentin 19 3h 44' 53''
9 126  Ishigami, Masahiro 20 3h 44' 53''
52 121  Braybrooke, Alexander 20 3h 44' 53''
7  Trevigiani-Phonix-Hemus 1896 11h 14' 39'' 88
6 52  Fedeli, Alessandro 22 3h 44' 53''
38 51  Abderrahim, Zahiri 22 3h 44' 53''
44 53  Arnoult, Floryan 22 3h 44' 53''
8  Aldro Team 11h 14' 39'' 93
24 81  Antunes, Tiago 21 3h 44' 53''
27 84  Mota, Cristian 21 3h 44' 53''
42 82  Arozamena, Jesus 21 3h 44' 53''
9  IAM Excelsior 11h 14' 39'' 97
12 96  Schneiter, Joab 19 3h 44' 53''
31 94  Mäder, Gino 21 3h 44' 53''
54 93  Kuratli, Bastian 19 3h 44' 53''
10  Portugal 11h 14' 39'' 105
17 24  Nunes, Hugo 21 3h 44' 53''
37 21  Almeida, João 19 3h 44' 53''
51 23  Carvalho, André 20 3h 44' 53''
11  UC Monaco 11h 14' 39'' 105
25 111  Rivera, Brandon 22 3h 44' 53''
39 112  Feeley, Daire 21 3h 44' 53''
41 114  Castaño, Sebastian 21 3h 44' 53''
12  United States 11h 14' 39'' 108
21 103  Hecht, Gage 20 3h 44' 53''
40 101  Anderson, Edward 20 3h 44' 53''
47 106  Schunk, Conor 18 3h 44' 53''
13  Uno-X Hydrogen Development T.. 11h 14' 47'' 137
30 66  Leknessund, Andreas 18 3h 44' 53''
48 63  Rudland, Hans 21 3h 44' 53''
59 62  Sleen, Torjus 21 3h 45' 01''
14  GSC Blagnac Vélo Sport 31 11h 14' 58'' 145
19 145  Troy, Arthur - 3h 44' 53''
62 141  Bouchet, Axel - 3h 45' 01''
64 144  Rossini, Quentin 19 3h 45' 04''
15  Polartec-Kometa Sub 23 11h 17' 09'' 120
13 41  López, Juan Pedro 20 3h 44' 53''
36 45  Garcia, José - 3h 44' 53''
71 42  Cantoni, Daniele 22 3h 47' 23''
16  Nouvelle Aquitaine 11h 17' 28'' 191
58 241  Lalba, Clement - 3h 45' 01''
63 245  Lavigne, Baptiste 20 3h 45' 04''
70 242  Lagnet, Gari - 3h 47' 23''
17  VC Rouen 76 11h 18' 25'' 176
32 192  Louvel, Mathis - 3h 44' 53''
68 194  Rondeau, Fabien 21 3h 46' 09''
76 195  Roussel, Hugo - 3h 47' 23''
18  Bourgogne Franche Comte 11h 19' 39'' 163
16 235  Mérignat, Sofiane 21 3h 44' 53''
73 231  Brunel, Alexys 19 3h 47' 23''
74 232  Canales, Wilfried 21 3h 47' 23''
19  CR4C Roanne 11h 19' 39'' 186
22 132  Dufour, Florian 21 3h 44' 53''
79 131  Bonjean, Maxence 21 3h 47' 23''
85 135  Pauchard, Eliot 19 3h 47' 23''
20  VC Pays de Loudéac 11h 19' 39'' 214
33 183  Chevalier, Maxime 19 3h 44' 53''
90 181  Boivin, Mael 22 3h 47' 23''
91 182  Carter, Maccie 19 3h 47' 23''
21  UC Nantes Atlantique 11h 21' 34'' 234
69 171  Talbot, Ian - 3h 46' 48''
82 175  Boisset, Enzo 22 3h 47' 23''
83 174  Danès, Léo 21 3h 47' 23''
22  Team Cycliste Azuréen 11h 22' 34'' 161
1 226  Shauchenka, Siarhei - 3h 44' 53''
55 221  Defaye, Jérémy 22 3h 44' 53''
105 223  Thomas, Nicolas - 3h 52' 48''
23  Occitane Cyclisme Formation 11h 30' 29'' 275
57 153  Carr, Simon 19 3h 44' 53''
108 154  Malbreil, Romain - 3h 52' 48''
110 151  Szewe, Loic - 3h 52' 48''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 31  Williams, Stephen 21  SEG Racing Academy 10h 38' 03'' -
2 4  Mertens, Julian 20  Lotto-Soudal U23 10h 38' 26'' + 00' 23'' -
3 16  Paret-Peintre, Aurélien 22  Chambéry CF 10h 38' 31'' + 00' 28'' -
4 204  Gaillard, Marlon 22  Vendée U 10h 38' 34'' + 00' 31'' -
5 21  Almeida, João 19  Portugal 10h 38' 49'' + 00' 46'' -
6 6  Vereecken, Thomas 20  Lotto-Soudal U23 10h 38' 57'' + 00' 54'' -
7 66  Leknessund, Andreas 18  Uno-X Hydrogen Developme.. 10h 39' 03'' + 01' 00'' -
8 2  Goossens, Kobe 22  Lotto-Soudal U23 10h 39' 06'' + 01' 03'' -
9 51  Abderrahim, Zahiri 22  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 10h 39' 13'' + 01' 10'' -
10 12  Champoussin, Clément 19  Chambéry CF 10h 39' 15'' + 01' 12'' -
11 5  Van Gils, Maxim 18  Lotto-Soudal U23 10h 39' 39'' + 01' 36'' -
12 221  Defaye, Jérémy 22  Team Cycliste Azuréen 10h 39' 53'' + 01' 50'' -
13 114  Castaño, Sebastian 21  UC Monaco 10h 39' 54'' + 01' 51'' -
14 162  Bellicaud, Jérémy 19  Océane Top 16 10h 40' 02'' + 01' 59'' -
15 101  Anderson, Edward 20  United States 10h 40' 05'' + 02' 02'' -
16 24  Nunes, Hugo 21  Portugal 10h 40' 09'' + 02' 06'' -
17 81  Antunes, Tiago 21  Aldro Team 10h 40' 18'' + 02' 15'' + 1
18 111  Rivera, Brandon 22  UC Monaco 10h 40' 20'' + 02' 17'' + 1
19 62  Sleen, Torjus 21  Uno-X Hydrogen Developme.. 10h 40' 21'' + 02' 18'' - 2
20 71  Azurmendi, Ibai 21  Team Euskadi 10h 40' 28'' + 02' 25'' -
21 73  Martín, Gotzon 22  Team Euskadi 10h 40' 41'' + 02' 38'' -
22 32  Maas, Jan 22  SEG Racing Academy 10h 40' 48'' + 02' 45'' -
23 41  López, Juan Pedro 20  Polartec-Kometa Sub 23 10h 40' 56'' + 02' 53'' -
24 3  Hermans, Steff 22  Lotto-Soudal U23 10h 41' 06'' + 03' 03'' -
25 201  Champion, Thomas 18  Vendée U 10h 41' 12'' + 03' 09'' -
26 85  Rodes, Eduard -  Aldro Team 10h 41' 22'' + 03' 19'' + 1
27 235  Mérignat, Sofiane 21  Bourgogne Franche Comte 10h 41' 25'' + 03' 22'' + 2
28 13  Geniets, Kevin 21  Chambéry CF 10h 41' 25'' + 03' 22'' -
29 53  Arnoult, Floryan 22  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 10h 42' 12'' + 04' 09'' + 3
30 106  Schunk, Conor 18  United States 10h 42' 21'' + 04' 18'' + 3
31 11  Berwick, Sebastian 18  Chambéry CF 10h 42' 46'' + 04' 43'' + 3
32 23  Carvalho, André 20  Portugal 10h 42' 59'' + 04' 56'' + 3
33 231  Brunel, Alexys 19  Bourgogne Franche Comte 10h 43' 59'' + 05' 56'' - 3
34 55  Montoya, Javier 20  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 10h 44' 01'' + 05' 58'' - 3
35 241  Lalba, Clement -  Nouvelle Aquitaine 10h 44' 15'' + 06' 12'' + 4
36 82  Arozamena, Jesus 21  Aldro Team 10h 44' 53'' + 06' 50'' + 6
126  Ishigami, Masahiro 20  AVC Aix-en-Provence 10h 45' 00'' + 06' 57'' + 6
38 171  Talbot, Ian -  UC Nantes Atlantique 10h 46' 07'' + 08' 04'' + 2
39 194  Rondeau, Fabien 21  VC Rouen 76 10h 46' 15'' + 08' 12'' + 5
40 112  Feeley, Daire 21  UC Monaco 10h 46' 17'' + 08' 14'' + 8
41 44  Garcia, Sergio -  Polartec-Kometa Sub 23 10h 46' 30'' + 08' 27'' - 3
42 83  Mercadal, Marcal -  Aldro Team 10h 47' 15'' + 09' 12'' - 1
43 143  Bertrand, Corentin 19  GSC Blagnac Vélo Sport 31 10h 48' 07'' + 10' 04'' + 2
44 25  Magalhães, Jorge 21  Portugal 10h 48' 21'' + 10' 18'' - 7
45 121  Braybrooke, Alexander 20  AVC Aix-en-Provence 10h 48' 25'' + 10' 22'' + 5
46 52  Fedeli, Alessandro 22  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 10h 48' 32'' + 10' 29'' + 5
47 84  Mota, Cristian 21  Aldro Team 10h 48' 43'' + 10' 40'' + 5
48 123  Meyer, Robin 22  AVC Aix-en-Provence 10h 49' 11'' + 11' 08'' - 22
49 54  Mazzucco, Fabio 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 10h 49' 44'' + 11' 41'' + 5
50 56  Zana, Filippo 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 10h 50' 08'' + 12' 05'' + 5
51 183  Chevalier, Maxime 19  VC Pays de Loudéac 10h 51' 01'' + 12' 58'' + 6
52 153  Carr, Simon 19  Occitane Cyclisme Format.. 10h 51' 20'' + 13' 17'' + 6
53 1  Van Poucke, Aaron 20  Lotto-Soudal U23 10h 51' 22'' + 13' 19'' + 6
54 36  Schelling, Ide 20  SEG Racing Academy 10h 51' 37'' + 13' 34'' + 8
55 92  Debons, Antonie 20  IAM Excelsior 10h 51' 37'' + 13' 34'' - 9
56 72  Buades, Marc 22  Team Euskadi 10h 51' 40'' + 13' 37'' + 5
57 233  Richardot, Eugène 21  Bourgogne Franche Comte 10h 52' 09'' + 14' 06'' - 8
58 42  Cantoni, Daniele 22  Polartec-Kometa Sub 23 10h 52' 48'' + 14' 45'' - 2
59 33  Lenderink, Peter 22  SEG Racing Academy 10h 53' 04'' + 15' 01'' + 5
60 96  Schneiter, Joab 19  IAM Excelsior 10h 53' 25'' + 15' 22'' + 6
61 43  Pastor, Jorge -  Polartec-Kometa Sub 23 10h 53' 53'' + 15' 50'' - 14
62 181  Boivin, Mael 22  VC Pays de Loudéac 10h 53' 56'' + 15' 53'' - 2
63 185  Henrio, Ewen 21  VC Pays de Loudéac 10h 54' 07'' + 16' 04'' -
64 144  Rossini, Quentin 19  GSC Blagnac Vélo Sport 31 10h 54' 18'' + 16' 15'' + 5
65 192  Louvel, Mathis -  VC Rouen 76 10h 54' 38'' + 16' 35'' + 6
66 103  Hecht, Gage 20  United States 10h 55' 19'' + 17' 16'' + 6
67 63  Rudland, Hans 21  Uno-X Hydrogen Developme.. 10h 55' 30'' + 17' 27'' + 7
68 141  Bouchet, Axel -  GSC Blagnac Vélo Sport 31 10h 55' 32'' + 17' 29'' + 5
69 35  Hoole, Daan 19  SEG Racing Academy 10h 55' 59'' + 17' 56'' - 2
70 46  Ropero, Alejandro 20  Polartec-Kometa Sub 23 10h 56' 14'' + 18' 11'' - 2
71 74  Alonso, Mikel 21  Team Euskadi 10h 56' 47'' + 18' 44'' + 8
72 93  Kuratli, Bastian 19  IAM Excelsior 10h 56' 48'' + 18' 45'' + 8
73 135  Pauchard, Eliot 19  CR4C Roanne 10h 56' 54'' + 18' 51'' - 3
74 132  Dufour, Florian 21  CR4C Roanne 10h 57' 50'' + 19' 47'' + 10
75 64  Skaarseth, Iver 20  Uno-X Hydrogen Developme.. 10h 58' 00'' + 19' 57'' -
76 245  Lavigne, Baptiste 20  Nouvelle Aquitaine 10h 58' 07'' + 20' 04'' + 9
77 134  Costa, Andrea 22  CR4C Roanne 10h 58' 26'' + 20' 23'' - 1
78 122  Grolleau, Quentin 19  AVC Aix-en-Provence 10h 59' 08'' + 21' 05'' + 12
79 22  Fernandes, Venceslau 22  Portugal 10h 59' 16'' + 21' 13'' - 1
80 196  Waree, Mathieu -  VC Rouen 76 10h 59' 56'' + 21' 53'' + 1
81 26  Ramalho, André 22  Portugal 10h 59' 56'' + 21' 53'' + 1
82 244  Agut, Maxime -  Nouvelle Aquitaine 11h 00' 00'' + 21' 57'' + 1
83 45  Garcia, José -  Polartec-Kometa Sub 23 11h 00' 43'' + 22' 40'' + 12
84 131  Bonjean, Maxence 21  CR4C Roanne 11h 00' 51'' + 22' 48'' + 3
85 174  Danès, Léo 21  UC Nantes Atlantique 11h 01' 33'' + 23' 30'' + 3
86 125  Pailler, Yoann 19  AVC Aix-en-Provence 11h 01' 33'' + 23' 30'' + 3
87 213  Dubois, Corentin -  POC Côte de Lumière 11h 02' 25'' + 24' 22'' + 14
88 94  Mäder, Gino 21  IAM Excelsior 11h 02' 28'' + 24' 25'' + 15
89 145  Troy, Arthur -  GSC Blagnac Vélo Sport 31 11h 02' 38'' + 24' 35'' + 15
90 182  Carter, Maccie 19  VC Pays de Loudéac 11h 03' 45'' + 25' 42'' + 7
91 15  Montauban, Jérémy 19  Chambéry CF 11h 04' 45'' + 26' 42'' + 17
92 193  Anti, Enzo 20  VC Rouen 76 11h 04' 48'' + 26' 45'' - 1
93 175  Boisset, Enzo 22  UC Nantes Atlantique 11h 04' 55'' + 26' 52'' + 9
94 232  Canales, Wilfried 21  Bourgogne Franche Comte 11h 05' 08'' + 27' 05'' + 11
95 115  Bonnefoix, Edouard 19  UC Monaco 11h 05' 18'' + 27' 15'' + 16
96 136  Prunet, Antoine 18  CR4C Roanne 11h 05' 49'' + 27' 46'' - 2
97 151  Szewe, Loic -  Occitane Cyclisme Format.. 11h 06' 01'' + 27' 58'' - 11
98 226  Shauchenka, Siarhei -  Team Cycliste Azuréen 11h 06' 45'' + 28' 42'' + 17
99 242  Lagnet, Gari -  Nouvelle Aquitaine 11h 06' 48'' + 28' 45'' + 10
100 95  Quincey, Scott 18  IAM Excelsior 11h 07' 30'' + 29' 27'' - 2
101 186  Folinais, Thomas -  VC Pays de Loudéac 11h 07' 30'' + 29' 27'' - 2
102 202  Burgaudeau, Mathieu 19  Vendée U 11h 07' 53'' + 29' 50'' + 16
103 203  Ferron, Valentin 20  Vendée U 11h 07' 53'' + 29' 50'' + 16
104 246  Acosta, Thomas 20  Nouvelle Aquitaine 11h 08' 51'' + 30' 48'' - 8
105 154  Malbreil, Romain -  Occitane Cyclisme Format.. 11h 10' 33'' + 32' 30'' + 1
106 172  Bonsergent, Maxime -  UC Nantes Atlantique 11h 11' 00'' + 32' 57'' - 14
107 173  Bricaud, Valentin 21  UC Nantes Atlantique 11h 11' 34'' + 33' 31'' - 14
108 206  Jeannier, Emilien 19  Vendée U 11h 11' 39'' + 33' 36'' + 9
109 195  Roussel, Hugo -  VC Rouen 76 11h 13' 33'' + 35' 30'' + 13
110 222  Colluccini, Nicolas -  Team Cycliste Azuréen 11h 14' 34'' + 36' 31'' + 3
111 223  Thomas, Nicolas -  Team Cycliste Azuréen 11h 14' 34'' + 36' 31'' + 3
146  Watanabe, Ayumu 20  GSC Blagnac Vélo Sport 31 11h 16' 22'' + 38' 19'' + 13
113 176  Vincent, Joris 21  UC Nantes Atlantique 11h 17' 43'' + 39' 40'' - 6
114 102  Mostov, Zeke 21  United States 11h 21' 47'' + 43' 44'' + 2
115 212  Costeplane, Aurelien 21  POC Côte de Lumière 11h 22' 17'' + 44' 14'' + 14
116 155  Plas, Laudelino -  Occitane Cyclisme Format.. 11h 23' 07'' + 45' 04'' + 4
117 184  Hattier, Bruno 19  VC Pays de Loudéac 11h 27' 48'' + 49' 45'' + 16
118 75  López, Diego 20  Team Euskadi 11h 32' 55'' + 54' 52'' + 13
119 34  Stavrakakis, Georgios 20  SEG Racing Academy 11h 34' 51'' + 56' 48'' + 15
120 253  Lebeau, Mattis -  MS Mandelieu 11h 37' 06'' + 59' 03'' + 15
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 31  Williams, Stephen 21  SEG Racing Academy 17 pts -
2 54  Mazzucco, Fabio 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 14 pts -3 pts -
3 204  Gaillard, Marlon 22  Vendée U 10 pts -7 pts + 5
4 103  Hecht, Gage 20  United States 10 pts -7 pts - 1
5 4  Mertens, Julian 20  Lotto-Soudal U23 9 pts -8 pts - 1
6 16  Paret-Peintre, Aurélien 22  Chambéry CF 9 pts -8 pts + 1
7 66  Leknessund, Andreas 18  Uno-X Hydrogen Developme.. 8 pts -9 pts - 2
8 192  Louvel, Mathis -  VC Rouen 76 7 pts -10 pts - 2
9 35  Hoole, Daan 19  SEG Racing Academy 6 pts -11 pts -
10 121  Braybrooke, Alexander 20  AVC Aix-en-Provence 4 pts -13 pts -
11 81  Antunes, Tiago 21  Aldro Team 3 pts -14 pts -
12 21  Almeida, João 19  Portugal 2 pts -15 pts -
13 71  Azurmendi, Ibai 21  Team Euskadi 2 pts -15 pts
14 96  Schneiter, Joab 19  IAM Excelsior 2 pts -15 pts - 1
15 6  Vereecken, Thomas 20  Lotto-Soudal U23 1 pts -16 pts - 1
16 72  Buades, Marc 22  Team Euskadi 1 pts -16 pts - 1
17 202  Burgaudeau, Mathieu 19  Vendée U 1 pts -16 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 103  Hecht, Gage 20  United States 14 pts -
2 54  Mazzucco, Fabio 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 8 pts -6 pts -
3 96  Schneiter, Joab 19  IAM Excelsior 6 pts -8 pts -
4 204  Gaillard, Marlon 22  Vendée U 6 pts -8 pts
5 16  Paret-Peintre, Aurélien 22  Chambéry CF 5 pts -9 pts
6 194  Rondeau, Fabien 21  VC Rouen 76 5 pts -9 pts
7 2  Goossens, Kobe 22  Lotto-Soudal U23 3 pts -11 pts - 3
8 176  Vincent, Joris 21  UC Nantes Atlantique 3 pts -11 pts - 3
9 123  Meyer, Robin 22  AVC Aix-en-Provence 1 pts -13 pts
10 64  Skaarseth, Iver 20  Uno-X Hydrogen Developme.. 1 pts -13 pts - 4
11 94  Mäder, Gino 21  IAM Excelsior 1 pts -13 pts - 4
12 184  Hattier, Bruno 19  VC Pays de Loudéac 1 pts -13 pts
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 21  Almeida, João 19  Portugal 10h 38' 49'' -
2 66  Leknessund, Andreas 18  Uno-X Hydrogen Developme.. 10h 39' 03'' + 00' 14'' -
3 12  Champoussin, Clément 19  Chambéry CF 10h 39' 15'' + 00' 26'' -
4 5  Van Gils, Maxim 18  Lotto-Soudal U23 10h 39' 39'' + 00' 50'' -
5 162  Bellicaud, Jérémy 19  Océane Top 16 10h 40' 02'' + 01' 13'' -
6 101  Anderson, Edward 20  United States 10h 40' 05'' + 01' 16'' -
7 201  Champion, Thomas 18  Vendée U 10h 41' 12'' + 02' 23'' -
8 85  Rodes, Eduard -  Aldro Team 10h 41' 22'' + 02' 33'' -
9 106  Schunk, Conor 18  United States 10h 42' 21'' + 03' 32'' + 1
10 11  Berwick, Sebastian 18  Chambéry CF 10h 42' 46'' + 03' 57'' + 1
11 231  Brunel, Alexys 19  Bourgogne Franche Comte 10h 43' 59'' + 05' 10'' - 2
12 44  Garcia, Sergio -  Polartec-Kometa Sub 23 10h 46' 30'' + 07' 41'' -
13 83  Mercadal, Marcal -  Aldro Team 10h 47' 15'' + 08' 26'' -
14 143  Bertrand, Corentin 19  GSC Blagnac Vélo Sport 31 10h 48' 07'' + 09' 18'' -
15 54  Mazzucco, Fabio 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 10h 49' 44'' + 10' 55'' + 1
16 56  Zana, Filippo 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 10h 50' 08'' + 11' 19'' + 1
17 183  Chevalier, Maxime 19  VC Pays de Loudéac 10h 51' 01'' + 12' 12'' + 1
18 153  Carr, Simon 19  Occitane Cyclisme Format.. 10h 51' 20'' + 12' 31'' + 1
19 1  Van Poucke, Aaron 20  Lotto-Soudal U23 10h 51' 22'' + 12' 33'' + 1
20 36  Schelling, Ide 20  SEG Racing Academy 10h 51' 37'' + 12' 48'' + 1
21 92  Debons, Antonie 20  IAM Excelsior 10h 51' 37'' + 12' 48'' - 6
22 96  Schneiter, Joab 19  IAM Excelsior 10h 53' 25'' + 14' 36'' -
23 144  Rossini, Quentin 19  GSC Blagnac Vélo Sport 31 10h 54' 18'' + 15' 29'' + 2
24 192  Louvel, Mathis -  VC Rouen 76 10h 54' 38'' + 15' 49'' + 3
25 103  Hecht, Gage 20  United States 10h 55' 19'' + 16' 30'' + 3
26 141  Bouchet, Axel -  GSC Blagnac Vélo Sport 31 10h 55' 32'' + 16' 43'' + 3
27 35  Hoole, Daan 19  SEG Racing Academy 10h 55' 59'' + 17' 10'' - 4
28 46  Ropero, Alejandro 20  Polartec-Kometa Sub 23 10h 56' 14'' + 17' 25'' - 4
29 93  Kuratli, Bastian 19  IAM Excelsior 10h 56' 48'' + 17' 59'' + 2
30 135  Pauchard, Eliot 19  CR4C Roanne 10h 56' 54'' + 18' 05'' - 4
31 64  Skaarseth, Iver 20  Uno-X Hydrogen Developme.. 10h 58' 00'' + 19' 11'' - 1
32 122  Grolleau, Quentin 19  AVC Aix-en-Provence 10h 59' 08'' + 20' 19'' + 3
33 196  Waree, Mathieu -  VC Rouen 76 10h 59' 56'' + 21' 07'' - 1
34 244  Agut, Maxime -  Nouvelle Aquitaine 11h 00' 00'' + 21' 11'' - 1
35 125  Pailler, Yoann 19  AVC Aix-en-Provence 11h 01' 33'' + 22' 44'' - 1
36 182  Carter, Maccie 19  VC Pays de Loudéac 11h 03' 45'' + 24' 56'' + 3
37 15  Montauban, Jérémy 19  Chambéry CF 11h 04' 45'' + 25' 56'' + 6
38 193  Anti, Enzo 20  VC Rouen 76 11h 04' 48'' + 25' 59'' - 2
39 115  Bonnefoix, Edouard 19  UC Monaco 11h 05' 18'' + 26' 29'' + 7
40 136  Prunet, Antoine 18  CR4C Roanne 11h 05' 49'' + 27' 00'' - 2
41 226  Shauchenka, Siarhei -  Team Cycliste Azuréen 11h 06' 45'' + 27' 56'' + 8
42 242  Lagnet, Gari -  Nouvelle Aquitaine 11h 06' 48'' + 27' 59'' + 2
43 95  Quincey, Scott 18  IAM Excelsior 11h 07' 30'' + 28' 41'' - 3
44 186  Folinais, Thomas -  VC Pays de Loudéac 11h 07' 30'' + 28' 41'' - 3
45 202  Burgaudeau, Mathieu 19  Vendée U 11h 07' 53'' + 29' 04'' + 6
46 203  Ferron, Valentin 20  Vendée U 11h 07' 53'' + 29' 04'' + 6
47 172  Bonsergent, Maxime -  UC Nantes Atlantique 11h 11' 00'' + 32' 11'' - 10
48 206  Jeannier, Emilien 19  Vendée U 11h 11' 39'' + 32' 50'' + 2
49 195  Roussel, Hugo -  VC Rouen 76 11h 13' 33'' + 34' 44'' + 5
50 222  Colluccini, Nicolas -  Team Cycliste Azuréen 11h 14' 34'' + 35' 45'' - 2
146  Watanabe, Ayumu 20  GSC Blagnac Vélo Sport 31 11h 16' 22'' + 37' 33'' + 5
52 155  Plas, Laudelino -  Occitane Cyclisme Format.. 11h 23' 07'' + 44' 18'' + 1
53 184  Hattier, Bruno 19  VC Pays de Loudéac 11h 27' 48'' + 48' 59'' + 6
54 34  Stavrakakis, Georgios 20  SEG Racing Academy 11h 34' 51'' + 56' 02'' + 6
55 253  Lebeau, Mattis -  MS Mandelieu 11h 37' 06'' + 58' 17'' + 6
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media