Bélesta - Saint-Girons (154.1 km)

Route

 26 May 2019
 Profile  Mountain stage
 Start  Bélesta
 Finish  Saint-Girons
 Distance  154.1 km  (95.8 mi)
 Speed  38.611 km/h  (23.992 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 4
 Bagioli, Andrea (CPK) 15h 24' 29''
 Rondeau, Fabien (CR4) 26 points
 Denis, Thomas (VDU) 15 points
 Bagioli, Andrea (CPK) 15h 24' 29''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 133  Louvel, Matis 19  VC Rouen 76 3h 59' 28'' 35 3 - 14
2 61  Guglielmi, Simon 21  Groupama–FDJ Continentale + 00' 00'' 14 15 2 -
3 184  Henrio, Ewen 22  VC Pays de Loudéac + 00' 03'' 27 9 - -
4 176  Rondeau, Fabien 22  CR4C Roanne + 00' 05'' 9 1 - -
5 125  Jousseaume, Alan 20  Vendée U + 00' 32'' 53 18 - -
6 155  Jarnet, Maxime 20  EC Saint-Étienne Loire + 00' 32'' 42 - - -
7 163  Brenans, Emile 20  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. + 00' 32'' 29 2 11 -
8 165  Didier, Clément 20  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. + 00' 34'' 15 8 - -
9 6  Groves, Kaden 20  SEG Racing Academy + 01' 16'' 44 - - -
10 21  Mertens, Julian 21  Lotto-Soudal U23 + 01' 16'' 32 14 - -
11 5  Schelling, Ide 21  SEG Racing Academy + 01' 16'' 6 - 6 -
12 44  Quincey, Scott 19  IAM Excelsior + 01' 16'' 59 - - 24
13 65  Scaroni, Cristian 21  Groupama–FDJ Continentale + 01' 16'' 22 5 - -
14 63  Nonnez, Théo 19  Groupama–FDJ Continentale + 01' 16'' 5 22 9 4
15 14  Jorgenson, Matteo 19  Chambéry CF + 01' 16'' 4 20 3 3
16 26  Verschaeve, Viktor 20  Lotto-Soudal U23 + 01' 16'' 8 13 10 -
17 85  Garcia, Sergio 19  Kometa Cycling Team Sub 23 + 01' 16'' 37 - - 15
18 64  Petrucci, Mattia 19  Groupama–FDJ Continentale + 01' 16'' 40 - - 18
19 24  Van Wilder, Ilan 19  Lotto-Soudal U23 + 01' 16'' 7 17 - 5
20 16  Prodhomme, Nicolas 22  Chambéry CF + 01' 16'' 26 12 7 -
21 193  Jones, Harrison 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 01' 16'' 50 - - -
22 23  Van Gils, Maxim 19  Lotto-Soudal U23 + 01' 16'' 16 - - 6
23 32  Sleen, Torjus 22  Uno-X Norwegian Developm.. + 01' 16'' 23 23 4 -
24 71  Bagioli, Andrea 20  Team Colpack + 01' 16'' 1 4 - 1
25 216  Mehagnoul, Marc 20  UC Monaco + 01' 16'' 39 - - 17
26 91  Girmay, Biniam 19  Centre Mondial du Cyclisme + 01' 16'' 43 - - 19
27 36  Leknessund, Andreas 20  Uno-X Norwegian Developm.. + 01' 16'' 2 10 5 2
28 81  Ramirez, Jhon 20  Kometa Cycling Team Sub 23 + 01' 16'' 30 - - 11
29 144  Meredith, Charlie 21  CC Étupes + 01' 16'' 25 - - -
30 185  Joalland, Yaël 18  VC Pays de Loudéac + 01' 16'' 21 - - 9
31 62  Inkelaar, Kevin 21  Groupama–FDJ Continentale + 01' 16'' 11 - - -
32 11  Champoussin, Clément 20  Chambéry CF + 01' 16'' 3 16 - -
33 153  Gagnaire, Thibaut 20  EC Saint-Étienne Loire + 01' 16'' 51 - - 22
34 254  Lalba, Clement 21  Nouvelle Aquitaine + 01' 16'' 10 21 - -
35 73  Botta, Davide 22  Team Colpack + 01' 16'' 33 - 12 -
36 201  Etxeberria, Asier 20  Laboral Kutxa + 01' 16'' 12 - - -
37 94  Muluberhan, Henok 19  Centre Mondial du Cyclisme + 01' 16'' 31 - - 12
38 84  Garcia, Carlos 19  Kometa Cycling Team Sub 23 + 01' 16'' 24 - - 10
39 43  Capron, Rémi 18  IAM Excelsior + 01' 16'' 57 - - 23
40 242  Fayolle, Romain 22  Team Cycliste Azuréen + 01' 16'' 36 - - -
41 25  Vereecken, Thomas 21  Lotto-Soudal U23 + 01' 16'' 41 - - -
42 101  Mariault, Axel 20  UC Nantes Atlantique + 01' 16'' 17 11 - -
43 121  Champion, Thomas 19  Vendée U + 01' 16'' 34 - - 13
44 164  Doléatto, Aurélien 22  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. + 01' 16'' 13 6 - -
45 226  Lavigne, Baptiste 21  Occitane Cyclisme Format.. + 01' 16'' 45 - - -
46 141  Devaux, Thomas 22  CC Étupes + 01' 16'' 64 - - -
47 1  Arensman, Thymen 19  SEG Racing Academy + 01' 16'' 18 - - 7
48 83  Pérez-Landaluce, Edu 21  Kometa Cycling Team Sub 23 + 01' 16'' 28 - - -
49 112  Carr, Simon 20  AVC Aix-en-Provence + 01' 16'' 20 - - -
50 156  Lebreton, Jacques 19  EC Saint-Étienne Loire + 01' 16'' 19 - - 8
51 41  Debons, Antonie 21  IAM Excelsior + 01' 16'' 47 - - -
52 12  Charrin, Aloïs 18  Chambéry CF + 07' 22'' 48 - - 20
53 171  Combes, Simon 21  CR4C Roanne + 07' 22'' 54 - - -
54 34  Andersen, Idar 20  Uno-X Norwegian Developm.. + 07' 22'' 61 24 - 25
55 35  Hvideberg, Jonas 20  Uno-X Norwegian Developm.. + 07' 22'' 66 - - 28
56 251  Agut, Maxime 21  Nouvelle Aquitaine + 09' 13'' 52 - - -
57 166  Guillot, Jocelyn 20  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. + 09' 13'' 60 - - -
58 72  Baldaccini, Davide 21  Team Colpack + 09' 13'' 55 - - -
59 205  Berasategi, Xabier 19  Laboral Kutxa + 09' 13'' 49 - - 21
60 111  Braybrooke, Alexander 21  AVC Aix-en-Provence + 09' 13'' 69 19 13 -
61 211  Carvalho, Gonçalo 21  UC Monaco + 09' 13'' 68 - - -
62 82  Regueiro, Alejandro 21  Kometa Cycling Team Sub 23 + 09' 13'' 56 - - -
63 92  Kelemen, Petr 18  Centre Mondial du Cyclisme + 16' 27'' 85 - - 37
64 146  Sedláček, Vojtěch 20  CC Étupes + 16' 27'' 81 - - 34
65 175  Prunet, Antoine 19  CR4C Roanne + 16' 27'' 65 - - 27
66 191  Bouchet, Axel 19  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 16' 27'' 82 - - 35
67 223  Szewe, Loïc 22  Occitane Cyclisme Format.. + 16' 27'' 83 - - -
68 134  Roussel, Hugo 20  VC Rouen 76 + 16' 27'' 87 - - 38
69 202  Latorre, Julen 20  Laboral Kutxa + 16' 27'' 71 - - -
70 86  Segovia, Yago 19  Kometa Cycling Team Sub 23 + 16' 27'' 63 - - 26
71 233  Mainguenaud, Tom 18  Océane Top 16 + 16' 27'' 75 - - 30
72 172  Grand, Antoine 20  CR4C Roanne + 16' 27'' 77 - - 32
73 126  Bernard, Enzo 21  Vendée U + 16' 27'' 62 - - -
74 252  Bareille, Bastien 20  Nouvelle Aquitaine + 16' 27'' 80 - - 33
75 103  Benoist, Antoine 19  UC Nantes Atlantique + 16' 27'' 76 25 8 31
76 154  Surieux, Alexandre 20  EC Saint-Étienne Loire + 16' 27'' 86 - - -
77 182  Benech, Pierre 19  VC Pays de Loudéac + 16' 27'' 74 - - 29
78 161  Acosta, Thomas 21  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. + 16' 27'' 70 - - -
79 122  Denis, Thomas 21  Vendée U + 16' 27'' 78 7 1 -
80 151  Boileau, Léo 21  EC Saint-Étienne Loire + 16' 30'' 67 - - -
81 31  Saugstad, Lars 21  Uno-X Norwegian Developm.. + 16' 30'' 73 - - -
82 75  Dorigoni, Jakob 21  Team Colpack + 16' 30'' 79 - - -
83 221  Soulie, Erwan 19  Occitane Cyclisme Format.. + 16' 30'' 84 - - 36
84 33  Skaarseth, Iver 21  Uno-X Norwegian Developm.. + 16' 30'' 72 - 14 -
85 116  Narbonne, Axel 20  AVC Aix-en-Provence + 16' 30'' 58 - - -
86 74  Covi, Alessandro 20  Team Colpack + 16' 36'' 46 - - -
87 214  Cavallo, Luca 19  UC Monaco + 33' 28'' 89 - - 40
88 256  Gauran, Antoine 19  Nouvelle Aquitaine + 33' 28'' 88 - - 39
89 195  Cascaro, Arnaud 19  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 33' 28'' 90 - - 41
DNF 3  Evans, Alex 22  SEG Racing Academy
DNF 13  Delphis, Thomas 19  Chambéry CF
DNF 15  Montauban, Jérémy 20  Chambéry CF
DNF 22  Vandenabeele, Henri 19  Lotto-Soudal U23
DNF 76  Colnaghi, Luca 20  Team Colpack
DNF 104  Guicheteau, Quentin 22  UC Nantes Atlantique
DNF 123  Ferron, Valentin 21  Vendée U
DNF 142  Delacroix, Théo 20  CC Étupes
DNF 145  Richard, Maxime 19  CC Étupes
DNF 162  Bravard, Guillaume 22  Bourg-en-Bresse Ain Cycl..
DNF 181  Ardouin, Tom 21  VC Pays de Loudéac
DNF 186  Malle, Nicolas 20  VC Pays de Loudéac
DNF 203  Sotil, Gaizka 22  Laboral Kutxa
DNF 204  Ballarin, Iker 22  Laboral Kutxa
DNF 206  Iribar, Unai 19  Laboral Kutxa
DNF 232  Lagnet, Gari 21  Océane Top 16
DNF 236  Tocaven, Fabien 20  Océane Top 16
DNF 245  Le Mesnager, Damien 20  Team Cycliste Azuréen
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme 12h 00' 46'' 59
7 163  Brenans, Emile 20 4h 00' 00''
8 165  Didier, Clément 20 4h 00' 02''
44 164  Doléatto, Aurélien 22 4h 00' 44''
2  Groupama–FDJ Continentale 12h 00' 56'' 29
2 61  Guglielmi, Simon 21 3h 59' 28''
13 65  Scaroni, Cristian 21 4h 00' 44''
14 63  Nonnez, Théo 19 4h 00' 44''
3  EC Saint-Étienne Loire 12h 01' 28'' 89
6 155  Jarnet, Maxime 20 4h 00' 00''
33 153  Gagnaire, Thibaut 20 4h 00' 44''
50 156  Lebreton, Jacques 19 4h 00' 44''
4  Lotto-Soudal U23 12h 02' 12'' 45
10 21  Mertens, Julian 21 4h 00' 44''
16 26  Verschaeve, Viktor 20 4h 00' 44''
19 24  Van Wilder, Ilan 19 4h 00' 44''
5  SEG Racing Academy 12h 02' 12'' 67
9 6  Groves, Kaden 20 4h 00' 44''
11 5  Schelling, Ide 21 4h 00' 44''
47 1  Arensman, Thymen 19 4h 00' 44''
6  Chambéry CF 12h 02' 12'' 67
15 14  Jorgenson, Matteo 19 4h 00' 44''
20 16  Prodhomme, Nicolas 22 4h 00' 44''
32 11  Champoussin, Clément 20 4h 00' 44''
7  Kometa Cycling Team Sub 23 12h 02' 12'' 83
17 85  Garcia, Sergio 19 4h 00' 44''
28 81  Ramirez, Jhon 20 4h 00' 44''
38 84  Garcia, Carlos 19 4h 00' 44''
8  IAM Excelsior 12h 02' 12'' 102
12 44  Quincey, Scott 19 4h 00' 44''
39 43  Capron, Rémi 18 4h 00' 44''
51 41  Debons, Antonie 21 4h 00' 44''
9  Uno-X Norwegian Development .. 12h 08' 18'' 104
23 32  Sleen, Torjus 22 4h 00' 44''
27 36  Leknessund, Andreas 20 4h 00' 44''
54 34  Andersen, Idar 20 4h 06' 50''
10  Team Colpack 12h 10' 09'' 117
24 71  Bagioli, Andrea 20 4h 00' 44''
35 73  Botta, Davide 22 4h 00' 44''
58 72  Baldaccini, Davide 21 4h 08' 41''
11  VC Pays de Loudéac 12h 16' 10'' 110
3 184  Henrio, Ewen 22 3h 59' 31''
30 185  Joalland, Yaël 18 4h 00' 44''
77 182  Benech, Pierre 19 4h 15' 55''
12  Vendée U 12h 16' 39'' 121
5 125  Jousseaume, Alan 20 4h 00' 00''
43 121  Champion, Thomas 19 4h 00' 44''
73 126  Bernard, Enzo 21 4h 15' 55''
13  Centre Mondial du Cyclisme 12h 17' 23'' 126
26 91  Girmay, Biniam 19 4h 00' 44''
37 94  Muluberhan, Henok 19 4h 00' 44''
63 92  Kelemen, Petr 18 4h 15' 55''
14  CC Étupes 12h 17' 23'' 139
29 144  Meredith, Charlie 21 4h 00' 44''
46 141  Devaux, Thomas 22 4h 00' 44''
64 146  Sedláček, Vojtěch 20 4h 15' 55''
15  CR4C Roanne 12h 22' 18'' 122
4 176  Rondeau, Fabien 22 3h 59' 33''
53 171  Combes, Simon 21 4h 06' 50''
65 175  Prunet, Antoine 19 4h 15' 55''
16  Nouvelle Aquitaine 12h 25' 20'' 164
34 254  Lalba, Clement 21 4h 00' 44''
56 251  Agut, Maxime 21 4h 08' 41''
74 252  Bareille, Bastien 20 4h 15' 55''
17  Laboral Kutxa 12h 25' 20'' 164
36 201  Etxeberria, Asier 20 4h 00' 44''
59 205  Berasategi, Xabier 19 4h 08' 41''
69 202  Latorre, Julen 20 4h 15' 55''
18  AVC Aix-en-Provence 12h 25' 23'' 194
49 112  Carr, Simon 20 4h 00' 44''
60 111  Braybrooke, Alexander 21 4h 08' 41''
85 116  Narbonne, Axel 20 4h 15' 58''
19  Occitane Cyclisme Formation 12h 32' 37'' 195
45 226  Lavigne, Baptiste 21 4h 00' 44''
67 223  Szewe, Loïc 22 4h 15' 55''
83 221  Soulie, Erwan 19 4h 15' 58''
20  UC Monaco 12h 42' 21'' 173
25 216  Mehagnoul, Marc 20 4h 00' 44''
61 211  Carvalho, Gonçalo 21 4h 08' 41''
87 214  Cavallo, Luca 19 4h 32' 56''
21  GSC Blagnac Vélo Sport 31 12h 49' 35'' 176
21 193  Jones, Harrison 22 4h 00' 44''
66 191  Bouchet, Axel 19 4h 15' 55''
89 195  Cascaro, Arnaud 19 4h 32' 56''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 71  Bagioli, Andrea 20  Team Colpack 15h 24' 29''
2 36  Leknessund, Andreas 20  Uno-X Norwegian Developm.. 15h 24' 44'' + 00' 15''
3 11  Champoussin, Clément 20  Chambéry CF 15h 25' 27'' + 00' 58''
4 14  Jorgenson, Matteo 19  Chambéry CF 15h 26' 22'' + 01' 53''
5 63  Nonnez, Théo 19  Groupama–FDJ Continentale 15h 26' 27'' + 01' 58''
6 5  Schelling, Ide 21  SEG Racing Academy 15h 26' 28'' + 01' 59''
7 24  Van Wilder, Ilan 19  Lotto-Soudal U23 15h 26' 34'' + 02' 05''
8 26  Verschaeve, Viktor 20  Lotto-Soudal U23 15h 26' 40'' + 02' 11''
9 176  Rondeau, Fabien 22  CR4C Roanne 15h 28' 10'' + 03' 41''
10 254  Lalba, Clement 21  Nouvelle Aquitaine 15h 28' 10'' + 03' 41''
11 62  Inkelaar, Kevin 21  Groupama–FDJ Continentale 15h 28' 25'' + 03' 56''
12 201  Etxeberria, Asier 20  Laboral Kutxa 15h 28' 36'' + 04' 07''
13 164  Doléatto, Aurélien 22  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. 15h 28' 43'' + 04' 14''
14 61  Guglielmi, Simon 21  Groupama–FDJ Continentale 15h 29' 06'' + 04' 37''
15 165  Didier, Clément 20  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. 15h 29' 55'' + 05' 26''
16 23  Van Gils, Maxim 19  Lotto-Soudal U23 15h 30' 00'' + 05' 31''
17 101  Mariault, Axel 20  UC Nantes Atlantique 15h 31' 07'' + 06' 38''
18 1  Arensman, Thymen 19  SEG Racing Academy 15h 31' 21'' + 06' 52''
19 156  Lebreton, Jacques 19  EC Saint-Étienne Loire 15h 31' 26'' + 06' 57''
20 112  Carr, Simon 20  AVC Aix-en-Provence 15h 31' 59'' + 07' 30''
21 185  Joalland, Yaël 18  VC Pays de Loudéac 15h 32' 55'' + 08' 26''
22 65  Scaroni, Cristian 21  Groupama–FDJ Continentale 15h 33' 23'' + 08' 54''
23 32  Sleen, Torjus 22  Uno-X Norwegian Developm.. 15h 36' 11'' + 11' 42''
24 84  Garcia, Carlos 19  Kometa Cycling Team Sub 23 15h 37' 07'' + 12' 38''
25 144  Meredith, Charlie 21  CC Étupes 15h 37' 42'' + 13' 13''
26 16  Prodhomme, Nicolas 22  Chambéry CF 15h 38' 23'' + 13' 54''
27 184  Henrio, Ewen 22  VC Pays de Loudéac 15h 39' 15'' + 14' 46''
28 83  Pérez-Landaluce, Edu 21  Kometa Cycling Team Sub 23 15h 39' 25'' + 14' 56''
29 163  Brenans, Emile 20  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. 15h 40' 50'' + 16' 21''
30 81  Ramirez, Jhon 20  Kometa Cycling Team Sub 23 15h 42' 22'' + 17' 53''
31 94  Muluberhan, Henok 19  Centre Mondial du Cyclisme 15h 42' 31'' + 18' 02''
32 21  Mertens, Julian 21  Lotto-Soudal U23 15h 42' 36'' + 18' 07''
33 73  Botta, Davide 22  Team Colpack 15h 42' 45'' + 18' 16''
34 121  Champion, Thomas 19  Vendée U 15h 46' 41'' + 22' 12''
35 133  Louvel, Matis 19  VC Rouen 76 15h 47' 38'' + 23' 09''
36 242  Fayolle, Romain 22  Team Cycliste Azuréen 15h 47' 42'' + 23' 13''
37 85  Garcia, Sergio 19  Kometa Cycling Team Sub 23 15h 47' 50'' + 23' 21''
38 216  Mehagnoul, Marc 20  UC Monaco 15h 48' 06'' + 23' 37''
39 216  Mehagnoul, Marc 20  UC Monaco 15h 48' 06'' + 23' 37''
40 64  Petrucci, Mattia 19  Groupama–FDJ Continentale 15h 48' 21'' + 23' 52''
41 25  Vereecken, Thomas 21  Lotto-Soudal U23 15h 49' 13'' + 24' 44''
42 155  Jarnet, Maxime 20  EC Saint-Étienne Loire 15h 49' 22'' + 24' 53''
43 91  Girmay, Biniam 19  Centre Mondial du Cyclisme 15h 49' 37'' + 25' 08''
44 6  Groves, Kaden 20  SEG Racing Academy 15h 51' 25'' + 26' 56''
45 226  Lavigne, Baptiste 21  Occitane Cyclisme Format.. 15h 51' 36'' + 27' 07''
46 74  Covi, Alessandro 20  Team Colpack 15h 51' 41'' + 27' 12''
47 41  Debons, Antonie 21  IAM Excelsior 15h 54' 36'' + 30' 07''
48 12  Charrin, Aloïs 18  Chambéry CF 15h 55' 34'' + 31' 05''
49 205  Berasategi, Xabier 19  Laboral Kutxa 15h 56' 47'' + 32' 18''
50 193  Jones, Harrison 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 15h 57' 58'' + 33' 29''
51 153  Gagnaire, Thibaut 20  EC Saint-Étienne Loire 15h 59' 43'' + 35' 14''
52 251  Agut, Maxime 21  Nouvelle Aquitaine 16h 01' 59'' + 37' 30''
53 125  Jousseaume, Alan 20  Vendée U 16h 06' 30'' + 42' 01''
54 171  Combes, Simon 21  CR4C Roanne 16h 07' 35'' + 43' 06''
55 72  Baldaccini, Davide 21  Team Colpack 16h 07' 52'' + 43' 23''
56 82  Regueiro, Alejandro 21  Kometa Cycling Team Sub 23 16h 09' 15'' + 44' 46''
57 43  Capron, Rémi 18  IAM Excelsior 16h 09' 33'' + 45' 04''
58 116  Narbonne, Axel 20  AVC Aix-en-Provence 16h 11' 40'' + 47' 11''
59 44  Quincey, Scott 19  IAM Excelsior 16h 11' 43'' + 47' 14''
60 166  Guillot, Jocelyn 20  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. 16h 12' 31'' + 48' 02''
61 34  Andersen, Idar 20  Uno-X Norwegian Developm.. 16h 12' 46'' + 48' 17''
62 126  Bernard, Enzo 21  Vendée U 16h 13' 15'' + 48' 46''
63 86  Segovia, Yago 19  Kometa Cycling Team Sub 23 16h 14' 59'' + 50' 30''
64 141  Devaux, Thomas 22  CC Étupes 16h 15' 54'' + 51' 25''
65 175  Prunet, Antoine 19  CR4C Roanne 16h 16' 51'' + 52' 22''
66 35  Hvideberg, Jonas 20  Uno-X Norwegian Developm.. 16h 17' 49'' + 53' 20''
67 151  Boileau, Léo 21  EC Saint-Étienne Loire 16h 17' 53'' + 53' 24''
68 211  Carvalho, Gonçalo 21  UC Monaco 16h 18' 07'' + 53' 38''
69 111  Braybrooke, Alexander 21  AVC Aix-en-Provence 16h 19' 37'' + 55' 08''
70 161  Acosta, Thomas 21  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. 16h 20' 42'' + 56' 13''
71 202  Latorre, Julen 20  Laboral Kutxa 16h 20' 52'' + 56' 23''
72 33  Skaarseth, Iver 21  Uno-X Norwegian Developm.. 16h 22' 14'' + 57' 45''
73 31  Saugstad, Lars 21  Uno-X Norwegian Developm.. 16h 22' 41'' + 58' 12''
74 182  Benech, Pierre 19  VC Pays de Loudéac 16h 23' 41'' + 59' 12''
75 233  Mainguenaud, Tom 18  Océane Top 16 16h 24' 30'' + 1h 00' 01''
76 103  Benoist, Antoine 19  UC Nantes Atlantique 16h 24' 33'' + 1h 00' 04''
77 172  Grand, Antoine 20  CR4C Roanne 16h 25' 36'' + 1h 01' 07''
78 122  Denis, Thomas 21  Vendée U 16h 26' 34'' + 1h 02' 05''
79 75  Dorigoni, Jakob 21  Team Colpack 16h 26' 59'' + 1h 02' 30''
80 252  Bareille, Bastien 20  Nouvelle Aquitaine 16h 27' 11'' + 1h 02' 42''
81 146  Sedláček, Vojtěch 20  CC Étupes 16h 33' 19'' + 1h 08' 50''
82 191  Bouchet, Axel 19  GSC Blagnac Vélo Sport 31 16h 35' 21'' + 1h 10' 52''
83 223  Szewe, Loïc 22  Occitane Cyclisme Format.. 16h 35' 53'' + 1h 11' 24''
84 221  Soulie, Erwan 19  Occitane Cyclisme Format.. 16h 37' 35'' + 1h 13' 06''
85 92  Kelemen, Petr 18  Centre Mondial du Cyclisme 16h 40' 30'' + 1h 16' 01''
86 154  Surieux, Alexandre 20  EC Saint-Étienne Loire 16h 45' 36'' + 1h 21' 07''
87 134  Roussel, Hugo 20  VC Rouen 76 16h 46' 17'' + 1h 21' 48''
88 256  Gauran, Antoine 19  Nouvelle Aquitaine 16h 47' 09'' + 1h 22' 40''
89 214  Cavallo, Luca 19  UC Monaco 16h 48' 44'' + 1h 24' 15''
90 195  Cascaro, Arnaud 19  GSC Blagnac Vélo Sport 31 17h 09' 31'' + 1h 45' 02''
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 176  Rondeau, Fabien 22  CR4C Roanne 26 pts
2 163  Brenans, Emile 20  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. 23 pts -3 pts
3 133  Louvel, Matis 19  VC Rouen 76 17 pts -9 pts
4 71  Bagioli, Andrea 20  Team Colpack 16 pts -10 pts
5 65  Scaroni, Cristian 21  Groupama–FDJ Continentale 16 pts -10 pts
6 164  Doléatto, Aurélien 22  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. 15 pts -11 pts
7 122  Denis, Thomas 21  Vendée U 15 pts -11 pts
8 165  Didier, Clément 20  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. 15 pts -11 pts
9 184  Henrio, Ewen 22  VC Pays de Loudéac 14 pts -12 pts
10 36  Leknessund, Andreas 20  Uno-X Norwegian Developm.. 12 pts -14 pts
11 101  Mariault, Axel 20  UC Nantes Atlantique 12 pts -14 pts
12 16  Prodhomme, Nicolas 22  Chambéry CF 10 pts -16 pts
13 26  Verschaeve, Viktor 20  Lotto-Soudal U23 9 pts -17 pts
14 21  Mertens, Julian 21  Lotto-Soudal U23 9 pts -17 pts
15 61  Guglielmi, Simon 21  Groupama–FDJ Continentale 7 pts -19 pts
16 11  Champoussin, Clément 20  Chambéry CF 6 pts -20 pts
17 24  Van Wilder, Ilan 19  Lotto-Soudal U23 5 pts -21 pts
18 125  Jousseaume, Alan 20  Vendée U 5 pts -21 pts
19 111  Braybrooke, Alexander 21  AVC Aix-en-Provence 5 pts -21 pts
20 14  Jorgenson, Matteo 19  Chambéry CF 4 pts -22 pts
21 254  Lalba, Clement 21  Nouvelle Aquitaine 3 pts -23 pts
22 63  Nonnez, Théo 19  Groupama–FDJ Continentale 2 pts -24 pts
23 32  Sleen, Torjus 22  Uno-X Norwegian Developm.. 2 pts -24 pts
24 34  Andersen, Idar 20  Uno-X Norwegian Developm.. 2 pts -24 pts
25 103  Benoist, Antoine 19  UC Nantes Atlantique 2 pts -24 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 122  Denis, Thomas 21  Vendée U 15 pts
2 61  Guglielmi, Simon 21  Groupama–FDJ Continentale 11 pts -4 pts
3 14  Jorgenson, Matteo 19  Chambéry CF 5 pts -10 pts
4 32  Sleen, Torjus 22  Uno-X Norwegian Developm.. 5 pts -10 pts
5 36  Leknessund, Andreas 20  Uno-X Norwegian Developm.. 3 pts -12 pts
6 5  Schelling, Ide 21  SEG Racing Academy 3 pts -12 pts
7 16  Prodhomme, Nicolas 22  Chambéry CF 3 pts -12 pts
8 103  Benoist, Antoine 19  UC Nantes Atlantique 3 pts -12 pts
9 63  Nonnez, Théo 19  Groupama–FDJ Continentale 1 pts -14 pts
10 26  Verschaeve, Viktor 20  Lotto-Soudal U23 1 pts -14 pts
11 163  Brenans, Emile 20  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. 1 pts -14 pts
12 73  Botta, Davide 22  Team Colpack 1 pts -14 pts
13 111  Braybrooke, Alexander 21  AVC Aix-en-Provence 1 pts -14 pts
14 33  Skaarseth, Iver 21  Uno-X Norwegian Developm.. 1 pts -14 pts
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 71  Bagioli, Andrea 20  Team Colpack 15h 24' 29''
2 36  Leknessund, Andreas 20  Uno-X Norwegian Developm.. 15h 24' 44'' + 00' 15''
3 14  Jorgenson, Matteo 19  Chambéry CF 15h 26' 22'' + 01' 53''
4 63  Nonnez, Théo 19  Groupama–FDJ Continentale 15h 26' 27'' + 01' 58''
5 24  Van Wilder, Ilan 19  Lotto-Soudal U23 15h 26' 34'' + 02' 05''
6 23  Van Gils, Maxim 19  Lotto-Soudal U23 15h 30' 00'' + 05' 31''
7 1  Arensman, Thymen 19  SEG Racing Academy 15h 31' 21'' + 06' 52''
8 156  Lebreton, Jacques 19  EC Saint-Étienne Loire 15h 31' 26'' + 06' 57''
9 185  Joalland, Yaël 18  VC Pays de Loudéac 15h 32' 55'' + 08' 26''
10 84  Garcia, Carlos 19  Kometa Cycling Team Sub 23 15h 37' 07'' + 12' 38''
11 81  Ramirez, Jhon 20  Kometa Cycling Team Sub 23 15h 42' 22'' + 17' 53''
12 94  Muluberhan, Henok 19  Centre Mondial du Cyclisme 15h 42' 31'' + 18' 02''
13 121  Champion, Thomas 19  Vendée U 15h 46' 41'' + 22' 12''
14 133  Louvel, Matis 19  VC Rouen 76 15h 47' 38'' + 23' 09''
15 85  Garcia, Sergio 19  Kometa Cycling Team Sub 23 15h 47' 50'' + 23' 21''
16 216  Mehagnoul, Marc 20  UC Monaco 15h 48' 06'' + 23' 37''
17 216  Mehagnoul, Marc 20  UC Monaco 15h 48' 06'' + 23' 37''
18 64  Petrucci, Mattia 19  Groupama–FDJ Continentale 15h 48' 21'' + 23' 52''
19 91  Girmay, Biniam 19  Centre Mondial du Cyclisme 15h 49' 37'' + 25' 08''
20 12  Charrin, Aloïs 18  Chambéry CF 15h 55' 34'' + 31' 05''
21 205  Berasategi, Xabier 19  Laboral Kutxa 15h 56' 47'' + 32' 18''
22 153  Gagnaire, Thibaut 20  EC Saint-Étienne Loire 15h 59' 43'' + 35' 14''
23 43  Capron, Rémi 18  IAM Excelsior 16h 09' 33'' + 45' 04''
24 44  Quincey, Scott 19  IAM Excelsior 16h 11' 43'' + 47' 14''
25 34  Andersen, Idar 20  Uno-X Norwegian Developm.. 16h 12' 46'' + 48' 17''
26 86  Segovia, Yago 19  Kometa Cycling Team Sub 23 16h 14' 59'' + 50' 30''
27 175  Prunet, Antoine 19  CR4C Roanne 16h 16' 51'' + 52' 22''
28 35  Hvideberg, Jonas 20  Uno-X Norwegian Developm.. 16h 17' 49'' + 53' 20''
29 182  Benech, Pierre 19  VC Pays de Loudéac 16h 23' 41'' + 59' 12''
30 233  Mainguenaud, Tom 18  Océane Top 16 16h 24' 30'' + 1h 00' 01''
31 103  Benoist, Antoine 19  UC Nantes Atlantique 16h 24' 33'' + 1h 00' 04''
32 172  Grand, Antoine 20  CR4C Roanne 16h 25' 36'' + 1h 01' 07''
33 252  Bareille, Bastien 20  Nouvelle Aquitaine 16h 27' 11'' + 1h 02' 42''
34 146  Sedláček, Vojtěch 20  CC Étupes 16h 33' 19'' + 1h 08' 50''
35 191  Bouchet, Axel 19  GSC Blagnac Vélo Sport 31 16h 35' 21'' + 1h 10' 52''
36 221  Soulie, Erwan 19  Occitane Cyclisme Format.. 16h 37' 35'' + 1h 13' 06''
37 92  Kelemen, Petr 18  Centre Mondial du Cyclisme 16h 40' 30'' + 1h 16' 01''
38 134  Roussel, Hugo 20  VC Rouen 76 16h 46' 17'' + 1h 21' 48''
39 256  Gauran, Antoine 19  Nouvelle Aquitaine 16h 47' 09'' + 1h 22' 40''
40 214  Cavallo, Luca 19  UC Monaco 16h 48' 44'' + 1h 24' 15''
41 195  Cascaro, Arnaud 19  GSC Blagnac Vélo Sport 31 17h 09' 31'' + 1h 45' 02''
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media