Couloisy - Clermont (126.7 km)

Route

 13 June 2019
 Profile  Intermediate stage
 Start  Couloisy
 Finish  Clermont
 Distance  126.7 km  (78.7 mi)
 Speed  43.337 km/h  (26.928 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 1
 Gaillard, Mar.. (VDU) 2h 55' 15''
 Gaillard, Mar.. (VDU) 25 points
 Lange, Thijs de (MET) 19 points
 Barré, Louis (NAT) 2h 55' 27''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 51  Gaillard, Marlon 23  Vendée U 2h 55' 25'' 1 1 2 -
2 4  Hoem, Bjørn 28  Joker Fuel of Norway + 00' 00'' 2 2 7 -
3 91  Bax, Sjoerd 23  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 02'' 3 3 10 -
4 131  Barré, Louis 19  UC Nantes Atlantique + 00' 02'' 4 4 5 1
5 82  Kowalski, Dylan 25  VC Rouen 76 + 00' 02'' 5 5 - -
6 153  Kerraud, Erwann 20  Team Peltrax-CS Dammarie.. + 00' 02'' 6 6 - 2
7 11  Hurel, Tony 31  St Michel-Auber 93 + 00' 02'' 7 7 - -
8 181  Farazijn, Maxime 25  CC Villeneuve Saint-Germ.. + 00' 02'' 8 8 - -
9 6  Holstad, Ludvik 20  Joker Fuel of Norway + 00' 06'' 9 9 - 3
10 32  Onesti, Emanuele 23  Giotti-Victoria + 00' 06'' 10 10 - -
11 14  Maldonado, Anthony 28  St Michel-Auber 93 + 00' 06'' 11 13 - -
12 71  Garbet, Nicolas 27  CC Nogent-sur-Oise + 00' 11'' 13 14 - -
13 161  Bouvier, Léo 21  SCO Dijon + 00' 11'' 14 15 8 4
14 25  Aranburu, Jokin 22  Equipo Euskadi + 00' 11'' 15 16 - 5
15 36  Zurlo, Federico 25  Giotti-Victoria + 00' 13'' 16 18 - -
16 44  Dopchie, Félix 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. + 00' 15'' 17 - - 6
17 172  James, Owen 23  Côtes d'Armor-Marie Morin + 00' 15'' 18 - - -
18 126  Petelin, Jan 22  Team Differdange-GeBa + 00' 15'' 19 - - -
19 175  Renard, Alexis 20  Côtes d'Armor-Marie Morin + 00' 15'' 20 - - 7
20 53  Maître, Florian 22  Vendée U + 00' 15'' 21 - - -
21 45  Wirtgen, Luc 20  Wallonie-Bruxelles Devel.. + 00' 15'' 22 - - 8
22 96  Dool, Jens van den va.. 20  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 15'' 23 - - 9
23 121  Mol, Wesley 20  Team Differdange-GeBa + 00' 15'' 24 - - 10
24 23  Martín, Gotzon 23  Equipo Euskadi + 00' 15'' 25 - - -
25 162  Cabot, Jérémy 27  SCO Dijon + 00' 15'' 12 11 3 -
26 76  O'Mahony, Darragh 21  CC Nogent-sur-Oise + 00' 15'' 26 - - 11
27 84  Louvel, Mathis 19  VC Rouen 76 + 00' 15'' 27 - - 12
28 43  Vandepitte, Nathan 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. + 00' 15'' 28 - - 13
29 61  Bárta, Tomáš 20  Tufo-Pardus Prostějov + 00' 15'' 29 - 11 14
30 174  Poisson, Damien 21  Côtes d'Armor-Marie Morin + 00' 15'' 30 - - 15
31 135  Mariault, Axel 21  UC Nantes Atlantique + 00' 15'' 31 - 9 16
32 191  Blampain, Maxime 23  Dunkerque Littoral Cycli.. + 00' 23'' 32 - - -
33 194  Hansart, Philéas 19  Dunkerque Littoral Cycli.. + 00' 23'' 33 - - 17
34 173  Le Lay, Aurélien 25  Côtes d'Armor-Marie Morin + 00' 23'' 34 - - -
35 141  Wood, Reece 21  Holdsworth-Zappi + 00' 23'' 35 - - 18
36 142  McKibbin, Nic 21  Holdsworth-Zappi + 00' 23'' 36 - - 19
37 143  Wright, Paul 21  Holdsworth-Zappi + 00' 26'' 37 - - 20
38 136  Yssaad, Yannis 25  UC Nantes Atlantique + 00' 26'' 38 - - -
39 52  Grondin, Donavan 18  Vendée U + 00' 26'' 39 - - 21
40 196  Vandermeersch, Emilien 20  Dunkerque Littoral Cycli.. + 00' 26'' 40 - - 22
41 75  Piry, Christopher 26  CC Nogent-sur-Oise + 00' 26'' 41 - - -
42 111  Moncassin, Maxence 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00' 26'' 42 - - 23
43 41  Castrique, Jonas 22  Wallonie-Bruxelles Devel.. + 00' 26'' 43 - - 24
44 86  Saint-Martin, Clément 27  VC Rouen 76 + 00' 26'' 44 - - -
45 102  Gutiérrez, José Manuel 31  Guerciotti-Kiwi Atlantico + 00' 26'' 45 - - -
46 74  Avoine, Kévin 21  CC Nogent-sur-Oise + 00' 26'' 46 - - 25
47 144  Hamilton, Ben 20  Holdsworth-Zappi + 00' 26'' 47 - - 26
48 94  Lange, Thijs de de 24  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 33'' 48 17 1 -
49 115  Jones, Harrison 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00' 33'' 49 - - 27
50 105  Miltiadis, Andreas 22  Guerciotti-Kiwi Atlantico + 00' 38'' 51 - - -
51 26  Alonso, Mikel 22  Equipo Euskadi + 00' 41'' 52 - - -
52 56  Pijourlet, Louis 23  Vendée U + 00' 41'' 53 - - -
53 124  Kockelmann, Raphaël 20  Team Differdange-GeBa + 00' 41'' 69 19 14 34
54 42  Frehen, Jérémy 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. + 00' 41'' 54 - - 28
55 66  Pszczolarski, Wojciech 28  Tufo-Pardus Prostějov + 00' 41'' 55 - - -
56 146  Burnett, Marcus 20  Holdsworth-Zappi + 00' 41'' 56 - - 29
57 116  Le Court de Billot, O.. 26  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00' 41'' 57 - 13 -
58 33  Stacchiotti, Riccardo 27  Giotti-Victoria + 00' 41'' 58 - - -
59 163  Debeaumarché, Nicolas 21  SCO Dijon + 00' 41'' 59 - - 30
60 132  Billon, Alexandre 27  UC Nantes Atlantique + 00' 41'' 60 - - -
61 3  Forfang, Ole 24  Joker Fuel of Norway + 00' 41'' 50 12 4 -
62 154  Ortillon, Valentin 22  Team Peltrax-CS Dammarie.. + 00' 41'' 61 - - -
63 151  Alaphilippe, Bryan 23  Team Peltrax-CS Dammarie.. + 00' 41'' 62 - - -
64 73  Pastot, Vincent 20  CC Nogent-sur-Oise + 00' 41'' 63 - - 31
65 112  Juntunen, Antti-Jussi 20  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00' 41'' 64 - - 32
66 93  Bouwmans, Dylan 22  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 51'' 65 - - 33
67 13  Baldo, Nicolas 35  St Michel-Auber 93 + 00' 52'' 66 - - -
68 114  Dubois, Corentin 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00' 56'' 67 - - -
69 195  Van Haverbeke, Julien 23  Dunkerque Littoral Cycli.. + 00' 56'' 68 - - -
70 12  Jakin, Alo 32  St Michel-Auber 93 + 01' 06'' 70 - - -
71 16  Niekerk, Morné van van 23  St Michel-Auber 93 + 01' 06'' 71 - - -
72 85  Picoux, Maximilien 23  VC Rouen 76 + 01' 08'' 72 - - -
73 171  Boutville, David 30  Côtes d'Armor-Marie Morin + 01' 08'' 73 - - -
74 22  Zhigunov, Dzmitry 22  Equipo Euskadi + 01' 08'' 74 - - -
75 5  Aasheim, Aksel 22  Joker Fuel of Norway + 01' 10'' 75 - - 35
76 176  Renault, Marie-Ange 21  Côtes d'Armor-Marie Morin + 01' 12'' 76 - - 36
77 152  Delory, Cyril 27  Team Peltrax-CS Dammarie.. + 01' 17'' 77 - - -
78 166  Thevenez, Geoffrey 26  SCO Dijon + 01' 21'' 78 - - -
79 95  Marsman, Tim 18  Metec-TKH Continental Cy.. + 01' 25'' 79 - - 37
80 1  Evensen, Henrik 24  Joker Fuel of Norway + 01' 25'' 80 - - -
81 92  Bootsveld, Jelle 19  Metec-TKH Continental Cy.. + 01' 25'' 81 - - 38
82 155  Sinner, Benoît 34  Team Peltrax-CS Dammarie.. + 01' 25'' 82 - - -
83 184  Caresmel, Alexis 26  CC Villeneuve Saint-Germ.. + 01' 25'' 83 - - -
84 156  Valette, Pierre 22  Team Peltrax-CS Dammarie.. + 01' 25'' 84 - - 39
85 186  Eloy, Maxime 20  CC Villeneuve Saint-Germ.. + 01' 25'' 85 - - 40
86 165  Pellegrin, Mathieu 23  SCO Dijon + 01' 25'' 86 - - -
87 133  Lebreton, Kévin 25  UC Nantes Atlantique + 01' 31'' 87 - - -
88 55  Orceau, Clément 23  Vendée U + 01' 31'' 88 - - -
89 185  Bodiot, Alexis 31  CC Villeneuve Saint-Germ.. + 01' 31'' 89 - - -
90 54  Menant, Theo 21  Vendée U + 01' 32'' 90 - - 41
91 182  Louiche, Vincent 26  CC Villeneuve Saint-Germ.. + 01' 38'' 91 - - -
92 81  Anti, Enzo 21  VC Rouen 76 + 01' 59'' 92 - - 42
93 134  Lino, Julian 23  UC Nantes Atlantique + 02' 10'' 93 - - -
94 83  Levasseur, Jordan 24  VC Rouen 76 + 02' 12'' 94 - - -
95 15  Feillu, Romain 35  St Michel-Auber 93 + 02' 28'' 95 - 12 -
96 123  Winter, Laurin 22  Team Differdange-GeBa + 02' 32'' 96 - - -
97 62  Tyrpekl, Karel 19  Tufo-Pardus Prostějov + 06' 43'' 97 - - 43
98 125  Deguide, Louis 25  Team Differdange-GeBa + 06' 52'' 98 - 6 -
99 164  Gras, Yan 23  SCO Dijon + 06' 53'' 99 - - -
100 192  Gourguechon, Baptiste 20  Dunkerque Littoral Cycli.. + 07' 00'' 100 - - 44
101 145  Ekløf, Daniel 21  Holdsworth-Zappi + 08' 29'' 101 - - 45
102 101  Lopes, Fernando 25  Guerciotti-Kiwi Atlantico + 08' 29'' 102 - - -
103 65  Rugovac, Denis 26  Tufo-Pardus Prostějov + 08' 29'' 103 - - -
104 46  Rex, Laurenz 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. + 08' 29'' 104 - - 46
105 72  Maffeis, Dany 26  CC Nogent-sur-Oise + 08' 29'' 105 - - -
106 122  Elzakker, Wout van van 20  Team Differdange-GeBa + 08' 29'' 106 - - 47
107 104  Galarreta, David 25  Guerciotti-Kiwi Atlantico + 08' 29'' 107 - - -
108 113  Pouget, Tommy 24  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 08' 29'' 108 - - -
109 183  Hancke, Charles 22  CC Villeneuve Saint-Germ.. + 08' 34'' 109 - - 48
110 21  Soto, Antonio 24  Equipo Euskadi + 08' 34'' 110 - - -
111 24  López, Diego 21  Equipo Euskadi + 08' 34'' 111 - - 49
112 2  Klevjer, Kristian 19  Joker Fuel of Norway + 08' 34'' 112 - - 50
113 31  Jitaru, Ciprian 18  Giotti-Victoria + 08' 34'' 113 - - 51
114 193  Huens, Rémi 20  Dunkerque Littoral Cycli.. + 08' 44'' 114 - - 52
DNF 34  Sterbini, Simone 25  Giotti-Victoria
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Vendée U 8h 46' 56'' 60
1 51  Gaillard, Marlon 23 2h 55' 25''
20 53  Maître, Florian 22 2h 55' 40''
39 52  Grondin, Donavan 18 2h 55' 51''
2  UC Nantes Atlantique 8h 46' 58'' 73
4 131  Barré, Louis 19 2h 55' 27''
31 135  Mariault, Axel 21 2h 55' 40''
38 136  Yssaad, Yannis 25 2h 55' 51''
3  VC Rouen 76 8h 46' 58'' 76
5 82  Kowalski, Dylan 25 2h 55' 27''
27 84  Louvel, Mathis 19 2h 55' 40''
44 86  Saint-Martin, Clément 27 2h 55' 51''
4  Wallonie-Bruxelles Developme.. 8h 47' 00'' 65
16 44  Dopchie, Félix 19 2h 55' 40''
21 45  Wirtgen, Luc 20 2h 55' 40''
28 43  Vandepitte, Nathan 19 2h 55' 40''
5  Côtes d'Armor-Marie Morin 8h 47' 00'' 66
17 172  James, Owen 23 2h 55' 40''
19 175  Renard, Alexis 20 2h 55' 40''
30 174  Poisson, Damien 21 2h 55' 40''
6  Joker Fuel of Norway 8h 47' 02'' 72
2 4  Hoem, Bjørn 28 2h 55' 25''
9 6  Holstad, Ludvik 20 2h 55' 31''
61 3  Forfang, Ole 24 2h 56' 06''
7  Metec-TKH Continental Cyclin.. 8h 47' 05'' 73
3 91  Bax, Sjoerd 23 2h 55' 27''
22 96  Dool, Jens van den 20 2h 55' 40''
48 94  Lange, Thijs de 24 2h 55' 58''
8  CC Nogent-sur-Oise 8h 47' 07'' 79
12 71  Garbet, Nicolas 27 2h 55' 36''
26 76  O'Mahony, Darragh 21 2h 55' 40''
41 75  Piry, Christopher 26 2h 55' 51''
9  Giotti-Victoria 8h 47' 15'' 83
10 32  Onesti, Emanuele 23 2h 55' 31''
15 36  Zurlo, Federico 25 2h 55' 38''
58 33  Stacchiotti, Riccardo 27 2h 56' 06''
10  St Michel-Auber 93 8h 47' 15'' 85
7 11  Hurel, Tony 31 2h 55' 27''
11 14  Maldonado, Anthony 28 2h 55' 31''
67 13  Baldo, Nicolas 35 2h 56' 17''
11  Equipo Euskadi 8h 47' 22'' 89
14 25  Aranburu, Jokin 22 2h 55' 36''
24 23  Martín, Gotzon 23 2h 55' 40''
51 26  Alonso, Mikel 22 2h 56' 06''
12  SCO Dijon 8h 47' 22'' 97
13 161  Bouvier, Léo 21 2h 55' 36''
25 162  Cabot, Jérémy 27 2h 55' 40''
59 163  Debeaumarché, Nicolas 21 2h 56' 06''
13  Team Differdange-GeBa 8h 47' 26'' 94
18 126  Petelin, Jan 22 2h 55' 40''
23 121  Mol, Wesley 20 2h 55' 40''
53 124  Kockelmann, Raphaël 20 2h 56' 06''
14  Dunkerque Littoral Cyclisme 8h 47' 27'' 105
32 191  Blampain, Maxime 23 2h 55' 48''
33 194  Hansart, Philéas 19 2h 55' 48''
40 196  Vandermeersch, Emilien 20 2h 55' 51''
15  Holdsworth-Zappi 8h 47' 27'' 108
35 141  Wood, Reece 21 2h 55' 48''
36 142  McKibbin, Nic 21 2h 55' 48''
37 143  Wright, Paul 21 2h 55' 51''
16  Team Peltrax-CS Dammarie-lès.. 8h 47' 39'' 131
6 153  Kerraud, Erwann 20 2h 55' 27''
62 154  Ortillon, Valentin 22 2h 56' 06''
63 151  Alaphilippe, Bryan 23 2h 56' 06''
17  GSC Blagnac Vélo Sport 31 8h 47' 55'' 148
42 111  Moncassin, Maxence 22 2h 55' 51''
49 115  Jones, Harrison 22 2h 55' 58''
57 116  Le Court de Billot, O.. 26 2h 56' 06''
18  CC Villeneuve Saint-Germain 8h 49' 07'' 176
8 181  Farazijn, Maxime 25 2h 55' 27''
83 184  Caresmel, Alexis 26 2h 56' 50''
85 186  Eloy, Maxime 20 2h 56' 50''
19  Tufo-Pardus Prostějov 8h 53' 54'' 181
29 61  Bárta, Tomáš 20 2h 55' 40''
55 66  Pszczolarski, Wojciech 28 2h 56' 06''
97 62  Tyrpekl, Karel 19 3h 02' 08''
20  Guerciotti-Kiwi Atlantico 8h 55' 48'' 197
45 102  Gutiérrez, José Manuel 31 2h 55' 51''
50 105  Miltiadis, Andreas 22 2h 56' 03''
102 101  Lopes, Fernando 25 3h 03' 54''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 51  Gaillard, Marlon 23  Vendée U 2h 55' 15''
2 4  Hoem, Bjørn 28  Joker Fuel of Norway 2h 55' 19'' + 00' 04''
3 91  Bax, Sjoerd 23  Metec-TKH Continental Cy.. 2h 55' 23'' + 00' 08''
4 131  Barré, Louis 19  UC Nantes Atlantique 2h 55' 27'' + 00' 12''
5 82  Kowalski, Dylan 25  VC Rouen 76 2h 55' 27'' + 00' 12''
6 153  Kerraud, Erwann 20  Team Peltrax-CS Dammarie.. 2h 55' 27'' + 00' 12''
7 11  Hurel, Tony 31  St Michel-Auber 93 2h 55' 27'' + 00' 12''
8 181  Farazijn, Maxime 25  CC Villeneuve Saint-Germ.. 2h 55' 27'' + 00' 12''
9 6  Holstad, Ludvik 20  Joker Fuel of Norway 2h 55' 31'' + 00' 16''
10 32  Onesti, Emanuele 23  Giotti-Victoria 2h 55' 31'' + 00' 16''
11 14  Maldonado, Anthony 28  St Michel-Auber 93 2h 55' 31'' + 00' 16''
12 162  Cabot, Jérémy 27  SCO Dijon 2h 55' 35'' + 00' 20''
13 71  Garbet, Nicolas 27  CC Nogent-sur-Oise 2h 55' 36'' + 00' 21''
14 161  Bouvier, Léo 21  SCO Dijon 2h 55' 36'' + 00' 21''
15 25  Aranburu, Jokin 22  Equipo Euskadi 2h 55' 36'' + 00' 21''
16 36  Zurlo, Federico 25  Giotti-Victoria 2h 55' 38'' + 00' 23''
17 44  Dopchie, Félix 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 2h 55' 40'' + 00' 25''
18 172  James, Owen 23  Côtes d'Armor-Marie Morin 2h 55' 40'' + 00' 25''
19 126  Petelin, Jan 22  Team Differdange-GeBa 2h 55' 40'' + 00' 25''
20 175  Renard, Alexis 20  Côtes d'Armor-Marie Morin 2h 55' 40'' + 00' 25''
21 53  Maître, Florian 22  Vendée U 2h 55' 40'' + 00' 25''
22 45  Wirtgen, Luc 20  Wallonie-Bruxelles Devel.. 2h 55' 40'' + 00' 25''
23 96  Dool, Jens van den 20  Metec-TKH Continental Cy.. 2h 55' 40'' + 00' 25''
24 121  Mol, Wesley 20  Team Differdange-GeBa 2h 55' 40'' + 00' 25''
25 23  Martín, Gotzon 23  Equipo Euskadi 2h 55' 40'' + 00' 25''
26 76  O'Mahony, Darragh 21  CC Nogent-sur-Oise 2h 55' 40'' + 00' 25''
27 84  Louvel, Mathis 19  VC Rouen 76 2h 55' 40'' + 00' 25''
28 43  Vandepitte, Nathan 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 2h 55' 40'' + 00' 25''
29 61  Bárta, Tomáš 20  Tufo-Pardus Prostějov 2h 55' 40'' + 00' 25''
30 174  Poisson, Damien 21  Côtes d'Armor-Marie Morin 2h 55' 40'' + 00' 25''
31 135  Mariault, Axel 21  UC Nantes Atlantique 2h 55' 40'' + 00' 25''
32 191  Blampain, Maxime 23  Dunkerque Littoral Cycli.. 2h 55' 48'' + 00' 33''
33 194  Hansart, Philéas 19  Dunkerque Littoral Cycli.. 2h 55' 48'' + 00' 33''
34 173  Le Lay, Aurélien 25  Côtes d'Armor-Marie Morin 2h 55' 48'' + 00' 33''
35 141  Wood, Reece 21  Holdsworth-Zappi 2h 55' 48'' + 00' 33''
36 142  McKibbin, Nic 21  Holdsworth-Zappi 2h 55' 48'' + 00' 33''
37 143  Wright, Paul 21  Holdsworth-Zappi 2h 55' 51'' + 00' 36''
38 136  Yssaad, Yannis 25  UC Nantes Atlantique 2h 55' 51'' + 00' 36''
39 52  Grondin, Donavan 18  Vendée U 2h 55' 51'' + 00' 36''
40 196  Vandermeersch, Emilien 20  Dunkerque Littoral Cycli.. 2h 55' 51'' + 00' 36''
41 75  Piry, Christopher 26  CC Nogent-sur-Oise 2h 55' 51'' + 00' 36''
42 111  Moncassin, Maxence 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 2h 55' 51'' + 00' 36''
43 41  Castrique, Jonas 22  Wallonie-Bruxelles Devel.. 2h 55' 51'' + 00' 36''
44 86  Saint-Martin, Clément 27  VC Rouen 76 2h 55' 51'' + 00' 36''
45 102  Gutiérrez, José Manuel 31  Guerciotti-Kiwi Atlantico 2h 55' 51'' + 00' 36''
46 74  Avoine, Kévin 21  CC Nogent-sur-Oise 2h 55' 51'' + 00' 36''
47 144  Hamilton, Ben 20  Holdsworth-Zappi 2h 55' 51'' + 00' 36''
48 94  Lange, Thijs de 24  Metec-TKH Continental Cy.. 2h 55' 56'' + 00' 41''
49 115  Jones, Harrison 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 2h 55' 58'' + 00' 43''
50 3  Forfang, Ole 24  Joker Fuel of Norway 2h 56' 01'' + 00' 46''
51 105  Miltiadis, Andreas 22  Guerciotti-Kiwi Atlantico 2h 56' 03'' + 00' 48''
52 26  Alonso, Mikel 22  Equipo Euskadi 2h 56' 06'' + 00' 51''
53 56  Pijourlet, Louis 23  Vendée U 2h 56' 06'' + 00' 51''
54 42  Frehen, Jérémy 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 2h 56' 06'' + 00' 51''
55 66  Pszczolarski, Wojciech 28  Tufo-Pardus Prostějov 2h 56' 06'' + 00' 51''
56 146  Burnett, Marcus 20  Holdsworth-Zappi 2h 56' 06'' + 00' 51''
57 116  Le Court de Billot, Olivier 26  GSC Blagnac Vélo Sport 31 2h 56' 06'' + 00' 51''
58 33  Stacchiotti, Riccardo 27  Giotti-Victoria 2h 56' 06'' + 00' 51''
59 163  Debeaumarché, Nicolas 21  SCO Dijon 2h 56' 06'' + 00' 51''
60 132  Billon, Alexandre 27  UC Nantes Atlantique 2h 56' 06'' + 00' 51''
61 154  Ortillon, Valentin 22  Team Peltrax-CS Dammarie.. 2h 56' 06'' + 00' 51''
62 151  Alaphilippe, Bryan 23  Team Peltrax-CS Dammarie.. 2h 56' 06'' + 00' 51''
63 73  Pastot, Vincent 20  CC Nogent-sur-Oise 2h 56' 06'' + 00' 51''
64 112  Juntunen, Antti-Jussi 20  GSC Blagnac Vélo Sport 31 2h 56' 06'' + 00' 51''
65 93  Bouwmans, Dylan 22  Metec-TKH Continental Cy.. 2h 56' 16'' + 01' 01''
66 13  Baldo, Nicolas 35  St Michel-Auber 93 2h 56' 17'' + 01' 02''
67 114  Dubois, Corentin 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 2h 56' 21'' + 01' 06''
68 195  Van Haverbeke, Julien 23  Dunkerque Littoral Cycli.. 2h 56' 21'' + 01' 06''
69 124  Kockelmann, Raphaël 20  Team Differdange-GeBa 2h 56' 26'' + 01' 11''
70 12  Jakin, Alo 32  St Michel-Auber 93 2h 56' 31'' + 01' 16''
71 16  Niekerk, Morné van 23  St Michel-Auber 93 2h 56' 31'' + 01' 16''
72 85  Picoux, Maximilien 23  VC Rouen 76 2h 56' 33'' + 01' 18''
73 171  Boutville, David 30  Côtes d'Armor-Marie Morin 2h 56' 33'' + 01' 18''
74 22  Zhigunov, Dzmitry 22  Equipo Euskadi 2h 56' 33'' + 01' 18''
75 5  Aasheim, Aksel 22  Joker Fuel of Norway 2h 56' 35'' + 01' 20''
76 176  Renault, Marie-Ange 21  Côtes d'Armor-Marie Morin 2h 56' 37'' + 01' 22''
77 152  Delory, Cyril 27  Team Peltrax-CS Dammarie.. 2h 56' 42'' + 01' 27''
78 166  Thevenez, Geoffrey 26  SCO Dijon 2h 56' 46'' + 01' 31''
79 95  Marsman, Tim 18  Metec-TKH Continental Cy.. 2h 56' 50'' + 01' 35''
80 1  Evensen, Henrik 24  Joker Fuel of Norway 2h 56' 50'' + 01' 35''
81 92  Bootsveld, Jelle 19  Metec-TKH Continental Cy.. 2h 56' 50'' + 01' 35''
82 155  Sinner, Benoît 34  Team Peltrax-CS Dammarie.. 2h 56' 50'' + 01' 35''
83 184  Caresmel, Alexis 26  CC Villeneuve Saint-Germ.. 2h 56' 50'' + 01' 35''
84 156  Valette, Pierre 22  Team Peltrax-CS Dammarie.. 2h 56' 50'' + 01' 35''
85 186  Eloy, Maxime 20  CC Villeneuve Saint-Germ.. 2h 56' 50'' + 01' 35''
86 165  Pellegrin, Mathieu 23  SCO Dijon 2h 56' 50'' + 01' 35''
87 133  Lebreton, Kévin 25  UC Nantes Atlantique 2h 56' 56'' + 01' 41''
88 55  Orceau, Clément 23  Vendée U 2h 56' 56'' + 01' 41''
89 185  Bodiot, Alexis 31  CC Villeneuve Saint-Germ.. 2h 56' 56'' + 01' 41''
90 54  Menant, Theo 21  Vendée U 2h 56' 57'' + 01' 42''
91 182  Louiche, Vincent 26  CC Villeneuve Saint-Germ.. 2h 57' 03'' + 01' 48''
92 81  Anti, Enzo 21  VC Rouen 76 2h 57' 24'' + 02' 09''
93 134  Lino, Julian 23  UC Nantes Atlantique 2h 57' 35'' + 02' 20''
94 83  Levasseur, Jordan 24  VC Rouen 76 2h 57' 37'' + 02' 22''
95 15  Feillu, Romain 35  St Michel-Auber 93 2h 57' 53'' + 02' 38''
96 123  Winter, Laurin 22  Team Differdange-GeBa 2h 57' 57'' + 02' 42''
97 62  Tyrpekl, Karel 19  Tufo-Pardus Prostějov 3h 02' 08'' + 06' 53''
98 125  Deguide, Louis 25  Team Differdange-GeBa 3h 02' 17'' + 07' 02''
99 164  Gras, Yan 23  SCO Dijon 3h 02' 18'' + 07' 03''
100 192  Gourguechon, Baptiste 20  Dunkerque Littoral Cycli.. 3h 02' 25'' + 07' 10''
101 145  Ekløf, Daniel 21  Holdsworth-Zappi 3h 03' 54'' + 08' 39''
102 101  Lopes, Fernando 25  Guerciotti-Kiwi Atlantico 3h 03' 54'' + 08' 39''
103 65  Rugovac, Denis 26  Tufo-Pardus Prostějov 3h 03' 54'' + 08' 39''
104 46  Rex, Laurenz 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 3h 03' 54'' + 08' 39''
105 72  Maffeis, Dany 26  CC Nogent-sur-Oise 3h 03' 54'' + 08' 39''
106 122  Elzakker, Wout van 20  Team Differdange-GeBa 3h 03' 54'' + 08' 39''
107 104  Galarreta, David 25  Guerciotti-Kiwi Atlantico 3h 03' 54'' + 08' 39''
108 113  Pouget, Tommy 24  GSC Blagnac Vélo Sport 31 3h 03' 54'' + 08' 39''
109 183  Hancke, Charles 22  CC Villeneuve Saint-Germ.. 3h 03' 59'' + 08' 44''
110 21  Soto, Antonio 24  Equipo Euskadi 3h 03' 59'' + 08' 44''
111 24  López, Diego 21  Equipo Euskadi 3h 03' 59'' + 08' 44''
112 2  Klevjer, Kristian 19  Joker Fuel of Norway 3h 03' 59'' + 08' 44''
113 31  Jitaru, Ciprian 18  Giotti-Victoria 3h 03' 59'' + 08' 44''
114 193  Huens, Rémi 20  Dunkerque Littoral Cycli.. 3h 04' 09'' + 08' 54''
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 51  Gaillard, Marlon 23  Vendée U 25 pts
2 4  Hoem, Bjørn 28  Joker Fuel of Norway 20 pts -5 pts
3 91  Bax, Sjoerd 23  Metec-TKH Continental Cy.. 16 pts -9 pts
4 131  Barré, Louis 19  UC Nantes Atlantique 14 pts -11 pts
5 82  Kowalski, Dylan 25  VC Rouen 76 12 pts -13 pts
6 153  Kerraud, Erwann 20  Team Peltrax-CS Dammarie.. 10 pts -15 pts
7 11  Hurel, Tony 31  St Michel-Auber 93 9 pts -16 pts
8 181  Farazijn, Maxime 25  CC Villeneuve Saint-Germ.. 8 pts -17 pts
9 6  Holstad, Ludvik 20  Joker Fuel of Norway 7 pts -18 pts
10 32  Onesti, Emanuele 23  Giotti-Victoria 6 pts -19 pts
11 162  Cabot, Jérémy 27  SCO Dijon 5 pts -20 pts
12 3  Forfang, Ole 24  Joker Fuel of Norway 5 pts -20 pts
13 14  Maldonado, Anthony 28  St Michel-Auber 93 5 pts -20 pts
14 71  Garbet, Nicolas 27  CC Nogent-sur-Oise 4 pts -21 pts
15 161  Bouvier, Léo 21  SCO Dijon 3 pts -22 pts
16 25  Aranburu, Jokin 22  Equipo Euskadi 2 pts -23 pts
17 94  Lange, Thijs de 24  Metec-TKH Continental Cy.. 2 pts -23 pts
18 36  Zurlo, Federico 25  Giotti-Victoria 1 pts -24 pts
19 124  Kockelmann, Raphaël 20  Team Differdange-GeBa -5 pts -30 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 94  Lange, Thijs de 24  Metec-TKH Continental Cy.. 19 pts
2 51  Gaillard, Marlon 23  Vendée U 10 pts -9 pts
3 162  Cabot, Jérémy 27  SCO Dijon 10 pts -9 pts
4 3  Forfang, Ole 24  Joker Fuel of Norway 10 pts -9 pts
5 131  Barré, Louis 19  UC Nantes Atlantique 8 pts -11 pts
6 125  Deguide, Louis 25  Team Differdange-GeBa 7 pts -12 pts
7 4  Hoem, Bjørn 28  Joker Fuel of Norway 6 pts -13 pts
8 161  Bouvier, Léo 21  SCO Dijon 4 pts -15 pts
9 135  Mariault, Axel 21  UC Nantes Atlantique 3 pts -16 pts
10 91  Bax, Sjoerd 23  Metec-TKH Continental Cy.. 2 pts -17 pts
11 61  Bárta, Tomáš 20  Tufo-Pardus Prostějov 2 pts -17 pts
12 15  Feillu, Romain 35  St Michel-Auber 93 2 pts -17 pts
13 116  Le Court de Billot, Olivier 26  GSC Blagnac Vélo Sport 31 1 pts -18 pts
14 124  Kockelmann, Raphaël 20  Team Differdange-GeBa -5 pts -24 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 131  Barré, Louis 19  UC Nantes Atlantique 2h 55' 27''
2 153  Kerraud, Erwann 20  Team Peltrax-CS Dammarie.. 2h 55' 27'' + 00' 00''
3 6  Holstad, Ludvik 20  Joker Fuel of Norway 2h 55' 31'' + 00' 04''
4 161  Bouvier, Léo 21  SCO Dijon 2h 55' 36'' + 00' 09''
5 25  Aranburu, Jokin 22  Equipo Euskadi 2h 55' 36'' + 00' 09''
6 44  Dopchie, Félix 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 2h 55' 40'' + 00' 13''
7 175  Renard, Alexis 20  Côtes d'Armor-Marie Morin 2h 55' 40'' + 00' 13''
8 45  Wirtgen, Luc 20  Wallonie-Bruxelles Devel.. 2h 55' 40'' + 00' 13''
9 96  Dool, Jens van den 20  Metec-TKH Continental Cy.. 2h 55' 40'' + 00' 13''
10 121  Mol, Wesley 20  Team Differdange-GeBa 2h 55' 40'' + 00' 13''
11 76  O'Mahony, Darragh 21  CC Nogent-sur-Oise 2h 55' 40'' + 00' 13''
12 84  Louvel, Mathis 19  VC Rouen 76 2h 55' 40'' + 00' 13''
13 43  Vandepitte, Nathan 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 2h 55' 40'' + 00' 13''
14 61  Bárta, Tomáš 20  Tufo-Pardus Prostějov 2h 55' 40'' + 00' 13''
15 174  Poisson, Damien 21  Côtes d'Armor-Marie Morin 2h 55' 40'' + 00' 13''
16 135  Mariault, Axel 21  UC Nantes Atlantique 2h 55' 40'' + 00' 13''
17 194  Hansart, Philéas 19  Dunkerque Littoral Cycli.. 2h 55' 48'' + 00' 21''
18 141  Wood, Reece 21  Holdsworth-Zappi 2h 55' 48'' + 00' 21''
19 142  McKibbin, Nic 21  Holdsworth-Zappi 2h 55' 48'' + 00' 21''
20 143  Wright, Paul 21  Holdsworth-Zappi 2h 55' 51'' + 00' 24''
21 52  Grondin, Donavan 18  Vendée U 2h 55' 51'' + 00' 24''
22 196  Vandermeersch, Emilien 20  Dunkerque Littoral Cycli.. 2h 55' 51'' + 00' 24''
23 111  Moncassin, Maxence 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 2h 55' 51'' + 00' 24''
24 41  Castrique, Jonas 22  Wallonie-Bruxelles Devel.. 2h 55' 51'' + 00' 24''
25 74  Avoine, Kévin 21  CC Nogent-sur-Oise 2h 55' 51'' + 00' 24''
26 144  Hamilton, Ben 20  Holdsworth-Zappi 2h 55' 51'' + 00' 24''
27 115  Jones, Harrison 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 2h 55' 58'' + 00' 31''
28 42  Frehen, Jérémy 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 2h 56' 06'' + 00' 39''
29 146  Burnett, Marcus 20  Holdsworth-Zappi 2h 56' 06'' + 00' 39''
30 163  Debeaumarché, Nicolas 21  SCO Dijon 2h 56' 06'' + 00' 39''
31 73  Pastot, Vincent 20  CC Nogent-sur-Oise 2h 56' 06'' + 00' 39''
32 112  Juntunen, Antti-Jussi 20  GSC Blagnac Vélo Sport 31 2h 56' 06'' + 00' 39''
33 93  Bouwmans, Dylan 22  Metec-TKH Continental Cy.. 2h 56' 16'' + 00' 49''
34 124  Kockelmann, Raphaël 20  Team Differdange-GeBa 2h 56' 26'' + 00' 59''
35 5  Aasheim, Aksel 22  Joker Fuel of Norway 2h 56' 35'' + 01' 08''
36 176  Renault, Marie-Ange 21  Côtes d'Armor-Marie Morin 2h 56' 37'' + 01' 10''
37 95  Marsman, Tim 18  Metec-TKH Continental Cy.. 2h 56' 50'' + 01' 23''
38 92  Bootsveld, Jelle 19  Metec-TKH Continental Cy.. 2h 56' 50'' + 01' 23''
39 156  Valette, Pierre 22  Team Peltrax-CS Dammarie.. 2h 56' 50'' + 01' 23''
40 186  Eloy, Maxime 20  CC Villeneuve Saint-Germ.. 2h 56' 50'' + 01' 23''
41 54  Menant, Theo 21  Vendée U 2h 56' 57'' + 01' 30''
42 81  Anti, Enzo 21  VC Rouen 76 2h 57' 24'' + 01' 57''
43 62  Tyrpekl, Karel 19  Tufo-Pardus Prostějov 3h 02' 08'' + 06' 41''
44 192  Gourguechon, Baptiste 20  Dunkerque Littoral Cycli.. 3h 02' 25'' + 06' 58''
45 145  Ekløf, Daniel 21  Holdsworth-Zappi 3h 03' 54'' + 08' 27''
46 46  Rex, Laurenz 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 3h 03' 54'' + 08' 27''
47 122  Elzakker, Wout van 20  Team Differdange-GeBa 3h 03' 54'' + 08' 27''
48 183  Hancke, Charles 22  CC Villeneuve Saint-Germ.. 3h 03' 59'' + 08' 32''
49 24  López, Diego 21  Equipo Euskadi 3h 03' 59'' + 08' 32''
50 2  Klevjer, Kristian 19  Joker Fuel of Norway 3h 03' 59'' + 08' 32''
51 31  Jitaru, Ciprian 18  Giotti-Victoria 3h 03' 59'' + 08' 32''
52 193  Huens, Rémi 20  Dunkerque Littoral Cycli.. 3h 04' 09'' + 08' 42''
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media