Liancourt - Liancourt (186.6 km)

Route

 14 June 2019
 Profile  Intermediate stage
 Start  Liancourt
 Finish  Liancourt
 Distance  186.6 km  (115.9 mi)
 Speed  43.398 km/h  (26.966 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 2
 Maldonado, An.. (AUB) 7h 13' 20''
 Maldonado, An.. (AUB) 30 points
 Jakin, Alo (AUB) 34 points
 Dool, Jens va.. (MET) 7h 13' 33''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 14  Maldonado, Anthony 28  St Michel-Auber 93 4h 17' 59'' 1 1 4 -
2 96  Dool, Jens van den va.. 20  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 00'' 5 4 2 1
3 126  Petelin, Jan 22  Team Differdange-GeBa + 00' 10'' 15 8 - -
4 33  Stacchiotti, Riccardo 27  Giotti-Victoria + 00' 10'' 38 11 - -
5 71  Garbet, Nicolas 27  CC Nogent-sur-Oise + 00' 10'' 13 5 - -
6 36  Zurlo, Federico 25  Giotti-Victoria + 00' 10'' 17 13 - -
7 6  Holstad, Ludvik 20  Joker Fuel of Norway + 00' 10'' 11 7 - 4
8 42  Frehen, Jérémy 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. + 00' 10'' 39 16 - 19
9 41  Castrique, Jonas 22  Wallonie-Bruxelles Devel.. + 00' 10'' 27 18 24 12
10 84  Louvel, Mathis 19  VC Rouen 76 + 00' 10'' 18 20 - 6
11 181  Farazijn, Maxime 25  CC Villeneuve Saint-Germ.. + 00' 10'' 7 12 - -
12 161  Bouvier, Léo 21  SCO Dijon + 00' 10'' 16 17 17 5
13 114  Dubois, Corentin 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00' 10'' 44 26 - -
14 111  Moncassin, Maxence 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00' 10'' 28 27 - 13
15 82  Kowalski, Dylan 25  VC Rouen 76 + 00' 10'' 6 9 - -
16 32  Onesti, Emanuele 23  Giotti-Victoria + 00' 10'' 12 19 - -
17 182  Louiche, Vincent 26  CC Villeneuve Saint-Germ.. + 00' 10'' 47 - 14 -
18 23  Martín, Gotzon 23  Equipo Euskadi + 00' 10'' 20 - - -
19 175  Renard, Alexis 20  Côtes d'Armor-Marie Morin + 00' 10'' 19 - - 7
20 73  Pastot, Vincent 20  CC Nogent-sur-Oise + 00' 10'' 40 - - 20
21 94  Lange, Thijs de de 24  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 10'' 36 28 3 -
22 153  Kerraud, Erwann 20  Team Peltrax-CS Dammarie.. + 00' 10'' 8 14 - 2
23 74  Avoine, Kévin 21  CC Nogent-sur-Oise + 00' 10'' 29 - - 14
24 4  Hoem, Bjørn 28  Joker Fuel of Norway + 00' 10'' 3 3 15 -
25 62  Tyrpekl, Karel 19  Tufo-Pardus Prostějov + 00' 10'' 71 - - 34
26 162  Cabot, Jérémy 27  SCO Dijon + 00' 10'' 14 21 7 -
27 93  Bouwmans, Dylan 22  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 10'' 43 - - 22
28 11  Hurel, Tony 31  St Michel-Auber 93 + 00' 10'' 9 15 - -
29 51  Gaillard, Marlon 23  Vendée U + 00' 10'' 2 2 5 -
30 91  Bax, Sjoerd 23  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 10'' 4 6 16 -
31 131  Barré, Louis 19  UC Nantes Atlantique + 00' 10'' 10 10 10 3
32 112  Juntunen, Antti-Jussi 20  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00' 10'' 41 - - 21
33 76  O'Mahony, Darragh 21  CC Nogent-sur-Oise + 00' 10'' 21 - - 8
34 144  Hamilton, Ben 20  Holdsworth-Zappi + 00' 10'' 32 - - 16
35 86  Saint-Martin, Clément 27  VC Rouen 76 + 00' 10'' 31 - - -
36 83  Levasseur, Jordan 24  VC Rouen 76 + 00' 10'' 49 - - -
37 102  Gutiérrez, José Manuel 31  Guerciotti-Kiwi Atlantico + 00' 10'' 34 - - -
38 143  Wright, Paul 21  Holdsworth-Zappi + 00' 10'' 30 - 21 15
39 135  Mariault, Axel 21  UC Nantes Atlantique + 00' 10'' 23 - 20 10
40 75  Piry, Christopher 26  CC Nogent-sur-Oise + 00' 10'' 33 - - -
41 173  Le Lay, Aurélien 25  Côtes d'Armor-Marie Morin + 00' 10'' 25 - - -
42 12  Jakin, Alo 32  St Michel-Auber 93 + 00' 10'' 45 23 1 -
43 43  Vandepitte, Nathan 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. + 00' 10'' 24 - - 11
44 45  Wirtgen, Luc 20  Wallonie-Bruxelles Devel.. + 00' 10'' 22 - - 9
45 66  Pszczolarski, Wojciech 28  Tufo-Pardus Prostějov + 00' 10'' 42 - - -
46 196  Vandermeersch, Emilien 20  Dunkerque Littoral Cycli.. + 00' 10'' 35 - - 17
47 121  Mol, Wesley 20  Team Differdange-GeBa + 01' 25'' 46 - - 23
48 85  Picoux, Maximilien 23  VC Rouen 76 + 01' 25'' 50 - - -
49 115  Jones, Harrison 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00' 10'' 37 - - 18
50 191  Blampain, Maxime 23  Dunkerque Littoral Cycli.. + 00' 10'' 26 - - -
51 152  Delory, Cyril 27  Team Peltrax-CS Dammarie.. + 02' 06'' 55 - - -
52 176  Renault, Marie-Ange 21  Côtes d'Armor-Marie Morin + 02' 06'' 54 - - 26
53 163  Debeaumarché, Nicolas 21  SCO Dijon + 02' 06'' 51 - - 25
54 25  Aranburu, Jokin 22  Equipo Euskadi + 02' 06'' 48 29 - 24
55 105  Miltiadis, Andreas 22  Guerciotti-Kiwi Atlantico + 02' 13'' 52 - 18 -
56 186  Eloy, Maxime 20  CC Villeneuve Saint-Germ.. + 02' 26'' 57 - - 28
57 185  Bodiot, Alexis 31  CC Villeneuve Saint-Germ.. + 02' 27'' 58 - - -
58 154  Ortillon, Valentin 22  Team Peltrax-CS Dammarie.. + 02' 27'' 53 - - -
59 101  Lopes, Fernando 25  Guerciotti-Kiwi Atlantico + 03' 19'' 94 - - -
60 194  Hansart, Philéas 19  Dunkerque Littoral Cycli.. + 03' 19'' 56 - - 27
61 125  Deguide, Louis 25  Team Differdange-GeBa + 03' 19'' 91 - 13 -
62 141  Wood, Reece 21  Holdsworth-Zappi + 05' 11'' 60 - - 30
63 146  Burnett, Marcus 20  Holdsworth-Zappi + 05' 11'' 62 - - 31
64 5  Aasheim, Aksel 22  Joker Fuel of Norway + 05' 11'' 66 - - 32
65 123  Winter, Laurin 22  Team Differdange-GeBa + 05' 11'' 73 - - -
66 195  Van Haverbeke, Julien 23  Dunkerque Littoral Cycli.. + 05' 11'' 64 - - -
67 136  Yssaad, Yannis 25  UC Nantes Atlantique + 05' 11'' 61 30 11 -
68 165  Pellegrin, Mathieu 23  SCO Dijon + 05' 11'' 68 - 6 -
69 183  Hancke, Charles 22  CC Villeneuve Saint-Germ.. + 05' 11'' 96 - - 42
70 72  Maffeis, Dany 26  CC Nogent-sur-Oise + 05' 11'' 95 - - -
71 193  Huens, Rémi 20  Dunkerque Littoral Cycli.. + 05' 11'' 98 - - 44
72 184  Caresmel, Alexis 26  CC Villeneuve Saint-Germ.. + 05' 11'' 69 - - -
73 134  Lino, Julian 23  UC Nantes Atlantique + 05' 11'' 72 - - -
74 156  Valette, Pierre 22  Team Peltrax-CS Dammarie.. + 05' 11'' 70 - - 33
75 13  Baldo, Nicolas 35  St Michel-Auber 93 + 05' 11'' 63 - - -
76 174  Poisson, Damien 21  Côtes d'Armor-Marie Morin + 05' 11'' 59 - - 29
77 24  López, Diego 21  Equipo Euskadi + 05' 11'' 97 - - 43
78 16  Niekerk, Morné van van 23  St Michel-Auber 93 + 05' 11'' 65 - - -
79 172  James, Owen 23  Côtes d'Armor-Marie Morin + 06' 15'' 67 - - -
80 44  Dopchie, Félix 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. + 07' 52'' 74 24 8 35
81 61  Bárta, Tomáš 20  Tufo-Pardus Prostějov + 08' 21'' 75 - 22 36
82 113  Pouget, Tommy 24  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 08' 21'' 102 - - -
83 142  McKibbin, Nic 21  Holdsworth-Zappi + 08' 21'' 76 - - 37
84 15  Feillu, Romain 35  St Michel-Auber 93 + 08' 21'' 93 - 23 -
85 122  Elzakker, Wout van van 20  Team Differdange-GeBa + 08' 21'' 103 - - 47
86 164  Gras, Yan 23  SCO Dijon + 08' 21'' 100 - - -
87 81  Anti, Enzo 21  VC Rouen 76 + 08' 21'' 92 - - 41
88 116  Le Court de Billot, O.. 26  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 08' 21'' 79 - 26 -
89 95  Marsman, Tim 18  Metec-TKH Continental Cy.. + 08' 21'' 87 31 12 39
90 92  Bootsveld, Jelle 19  Metec-TKH Continental Cy.. + 08' 21'' 88 - - 40
91 192  Gourguechon, Baptiste 20  Dunkerque Littoral Cycli.. + 08' 21'' 101 - - 46
92 132  Billon, Alexandre 27  UC Nantes Atlantique + 08' 21'' 81 - - -
93 155  Sinner, Benoît 34  Team Peltrax-CS Dammarie.. + 08' 21'' 89 - - -
94 151  Alaphilippe, Bryan 23  Team Peltrax-CS Dammarie.. + 08' 21'' 82 - - -
95 22  Zhigunov, Dzmitry 22  Equipo Euskadi + 08' 21'' 85 - - -
96 21  Soto, Antonio 24  Equipo Euskadi + 08' 21'' 106 - - -
97 133  Lebreton, Kévin 25  UC Nantes Atlantique + 08' 21'' 90 - - -
98 104  Galarreta, David 25  Guerciotti-Kiwi Atlantico + 08' 21'' 104 - - -
99 124  Kockelmann, Raphaël 20  Team Differdange-GeBa + 08' 21'' 83 32 27 38
100 26  Alonso, Mikel 22  Equipo Euskadi + 08' 21'' 80 - - -
101 46  Rex, Laurenz 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. + 08' 21'' 105 - - 48
102 3  Forfang, Ole 24  Joker Fuel of Norway + 08' 21'' 78 22 9 -
103 171  Boutville, David 30  Côtes d'Armor-Marie Morin + 08' 21'' 86 - 19 -
104 53  Maître, Florian 22  Vendée U + 08' 41'' 77 - 25 -
105 56  Pijourlet, Louis 23  Vendée U + 08' 41'' 84 - - -
106 52  Grondin, Donavan 18  Vendée U + 14' 17'' 99 25 - 45
107 55  Orceau, Clément 23  Vendée U + 16' 56'' 108 - - -
108 166  Thevenez, Geoffrey 26  SCO Dijon + 16' 56'' 107 - - -
109 31  Jitaru, Ciprian 18  Giotti-Victoria + 16' 56'' 110 - - 50
110 54  Menant, Theo 21  Vendée U + 16' 56'' 109 - - 49
111 2  Klevjer, Kristian 19  Joker Fuel of Norway + 17' 46'' 111 - - 51
DNF 1  Evensen, Henrik 24  Joker Fuel of Norway
DNF 65  Rugovac, Denis 26  Tufo-Pardus Prostějov
DNF 145  Ekløf, Daniel 21  Holdsworth-Zappi
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Metec-TKH Continental Cyclin.. 12h 54' 17'' 50
2 96  Dool, Jens van den 20 4h 17' 59''
21 94  Lange, Thijs de 24 4h 18' 09''
27 93  Bouwmans, Dylan 22 4h 18' 09''
2  St Michel-Auber 93 12h 54' 17'' 71
1 14  Maldonado, Anthony 28 4h 17' 59''
28 11  Hurel, Tony 31 4h 18' 09''
42 12  Jakin, Alo 32 4h 18' 09''
3  Giotti-Victoria 12h 54' 27'' 26
4 33  Stacchiotti, Riccardo 27 4h 18' 09''
6 36  Zurlo, Federico 25 4h 18' 09''
16 32  Onesti, Emanuele 23 4h 18' 09''
4  CC Nogent-sur-Oise 12h 54' 27'' 48
5 71  Garbet, Nicolas 27 4h 18' 09''
20 73  Pastot, Vincent 20 4h 18' 09''
23 74  Avoine, Kévin 21 4h 18' 09''
5  GSC Blagnac Vélo Sport 31 12h 54' 27'' 59
13 114  Dubois, Corentin 22 4h 18' 09''
14 111  Moncassin, Maxence 22 4h 18' 09''
32 112  Juntunen, Antti-Jussi 20 4h 18' 09''
6  Wallonie-Bruxelles Developme.. 12h 54' 27'' 60
8 42  Frehen, Jérémy 19 4h 18' 09''
9 41  Castrique, Jonas 22 4h 18' 09''
43 43  Vandepitte, Nathan 19 4h 18' 09''
7  VC Rouen 76 12h 54' 27'' 60
10 84  Louvel, Mathis 19 4h 18' 09''
15 82  Kowalski, Dylan 25 4h 18' 09''
35 86  Saint-Martin, Clément 27 4h 18' 09''
8  SCO Dijon 12h 56' 23'' 91
12 161  Bouvier, Léo 21 4h 18' 09''
26 162  Cabot, Jérémy 27 4h 18' 09''
53 163  Debeaumarché, Nicolas 21 4h 20' 05''
9  Côtes d'Armor-Marie Morin 12h 56' 23'' 112
19 175  Renard, Alexis 20 4h 18' 09''
41 173  Le Lay, Aurélien 25 4h 18' 09''
52 176  Renault, Marie-Ange 21 4h 20' 05''
10  CC Villeneuve Saint-Germain 12h 56' 43'' 84
11 181  Farazijn, Maxime 25 4h 18' 09''
17 182  Louiche, Vincent 26 4h 18' 09''
56 186  Eloy, Maxime 20 4h 20' 25''
11  Dunkerque Littoral Cyclisme 12h 57' 36'' 156
46 196  Vandermeersch, Emilien 20 4h 18' 09''
50 191  Blampain, Maxime 23 4h 18' 09''
60 194  Hansart, Philéas 19 4h 21' 18''
12  Team Peltrax-CS Dammarie-lès.. 12h 58' 40'' 131
22 153  Kerraud, Erwann 20 4h 18' 09''
51 152  Delory, Cyril 27 4h 20' 05''
58 154  Ortillon, Valentin 22 4h 20' 26''
13  Team Differdange-GeBa 12h 58' 51'' 111
3 126  Petelin, Jan 22 4h 18' 09''
47 121  Mol, Wesley 20 4h 19' 24''
61 125  Deguide, Louis 25 4h 21' 18''
14  Joker Fuel of Norway 12h 59' 28'' 95
7 6  Holstad, Ludvik 20 4h 18' 09''
24 4  Hoem, Bjørn 28 4h 18' 09''
64 5  Aasheim, Aksel 22 4h 23' 10''
15  Holdsworth-Zappi 12h 59' 28'' 134
34 144  Hamilton, Ben 20 4h 18' 09''
38 143  Wright, Paul 21 4h 18' 09''
62 141  Wood, Reece 21 4h 23' 10''
16  UC Nantes Atlantique 12h 59' 28'' 137
31 131  Barré, Louis 19 4h 18' 09''
39 135  Mariault, Axel 21 4h 18' 09''
67 136  Yssaad, Yannis 25 4h 23' 10''
17  Guerciotti-Kiwi Atlantico 12h 59' 39'' 151
37 102  Gutiérrez, José Manuel 31 4h 18' 09''
55 105  Miltiadis, Andreas 22 4h 20' 12''
59 101  Lopes, Fernando 25 4h 21' 18''
18  Equipo Euskadi 13h 01' 24'' 149
18 23  Martín, Gotzon 23 4h 18' 09''
54 25  Aranburu, Jokin 22 4h 20' 05''
77 24  López, Diego 21 4h 23' 10''
19  Tufo-Pardus Prostějov 13h 02' 38'' 151
25 62  Tyrpekl, Karel 19 4h 18' 09''
45 66  Pszczolarski, Wojciech 28 4h 18' 09''
81 61  Bárta, Tomáš 20 4h 26' 20''
20  Vendée U 13h 11' 29'' 238
29 51  Gaillard, Marlon 23 4h 18' 09''
104 53  Maître, Florian 22 4h 26' 40''
105 56  Pijourlet, Louis 23 4h 26' 40''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 14  Maldonado, Anthony 28  St Michel-Auber 93 7h 13' 20'' + 10
2 51  Gaillard, Marlon 23  Vendée U 7h 13' 24'' + 00' 04'' - 1
3 4  Hoem, Bjørn 28  Joker Fuel of Norway 7h 13' 28'' + 00' 08'' - 1
4 91  Bax, Sjoerd 23  Metec-TKH Continental Cy.. 7h 13' 32'' + 00' 12'' - 1
5 96  Dool, Jens van den 20  Metec-TKH Continental Cy.. 7h 13' 33'' + 00' 13'' + 18
6 82  Kowalski, Dylan 25  VC Rouen 76 7h 13' 35'' + 00' 15'' - 1
7 181  Farazijn, Maxime 25  CC Villeneuve Saint-Germ.. 7h 13' 36'' + 00' 16'' + 1
8 153  Kerraud, Erwann 20  Team Peltrax-CS Dammarie.. 7h 13' 36'' + 00' 16'' - 2
9 11  Hurel, Tony 31  St Michel-Auber 93 7h 13' 36'' + 00' 16'' - 2
10 131  Barré, Louis 19  UC Nantes Atlantique 7h 13' 36'' + 00' 16'' - 6
11 6  Holstad, Ludvik 20  Joker Fuel of Norway 7h 13' 40'' + 00' 20'' - 2
12 32  Onesti, Emanuele 23  Giotti-Victoria 7h 13' 40'' + 00' 20'' - 2
13 71  Garbet, Nicolas 27  CC Nogent-sur-Oise 7h 13' 43'' + 00' 23'' -
14 162  Cabot, Jérémy 27  SCO Dijon 7h 13' 44'' + 00' 24'' - 2
15 126  Petelin, Jan 22  Team Differdange-GeBa 7h 13' 45'' + 00' 25'' + 4
16 161  Bouvier, Léo 21  SCO Dijon 7h 13' 45'' + 00' 25'' - 2
17 36  Zurlo, Federico 25  Giotti-Victoria 7h 13' 47'' + 00' 27'' - 1
18 84  Louvel, Mathis 19  VC Rouen 76 7h 13' 49'' + 00' 29'' + 9
19 175  Renard, Alexis 20  Côtes d'Armor-Marie Morin 7h 13' 49'' + 00' 29'' + 1
20 23  Martín, Gotzon 23  Equipo Euskadi 7h 13' 49'' + 00' 29'' + 5
21 76  O'Mahony, Darragh 21  CC Nogent-sur-Oise 7h 13' 49'' + 00' 29'' + 5
22 45  Wirtgen, Luc 20  Wallonie-Bruxelles Devel.. 7h 13' 49'' + 00' 29'' -
23 135  Mariault, Axel 21  UC Nantes Atlantique 7h 13' 49'' + 00' 29'' + 8
24 43  Vandepitte, Nathan 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 7h 13' 49'' + 00' 29'' + 4
25 173  Le Lay, Aurélien 25  Côtes d'Armor-Marie Morin 7h 13' 57'' + 00' 37'' + 9
26 191  Blampain, Maxime 23  Dunkerque Littoral Cycli.. 7h 13' 57'' + 00' 37'' + 6
27 41  Castrique, Jonas 22  Wallonie-Bruxelles Devel.. 7h 14' 00'' + 00' 40'' + 16
28 111  Moncassin, Maxence 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 7h 14' 00'' + 00' 40'' + 14
29 74  Avoine, Kévin 21  CC Nogent-sur-Oise 7h 14' 00'' + 00' 40'' + 17
30 143  Wright, Paul 21  Holdsworth-Zappi 7h 14' 00'' + 00' 40'' + 7
31 86  Saint-Martin, Clément 27  VC Rouen 76 7h 14' 00'' + 00' 40'' + 13
32 144  Hamilton, Ben 20  Holdsworth-Zappi 7h 14' 00'' + 00' 40'' + 15
33 75  Piry, Christopher 26  CC Nogent-sur-Oise 7h 14' 00'' + 00' 40'' + 8
34 102  Gutiérrez, José Manuel 31  Guerciotti-Kiwi Atlantico 7h 14' 00'' + 00' 40'' + 11
35 196  Vandermeersch, Emilien 20  Dunkerque Littoral Cycli.. 7h 14' 00'' + 00' 40'' + 5
36 94  Lange, Thijs de 24  Metec-TKH Continental Cy.. 7h 14' 05'' + 00' 45'' + 12
37 115  Jones, Harrison 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 7h 14' 07'' + 00' 47'' + 12
38 33  Stacchiotti, Riccardo 27  Giotti-Victoria 7h 14' 15'' + 00' 55'' + 20
39 42  Frehen, Jérémy 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 7h 14' 15'' + 00' 55'' + 15
40 73  Pastot, Vincent 20  CC Nogent-sur-Oise 7h 14' 15'' + 00' 55'' + 23
41 112  Juntunen, Antti-Jussi 20  GSC Blagnac Vélo Sport 31 7h 14' 15'' + 00' 55'' + 23
42 66  Pszczolarski, Wojciech 28  Tufo-Pardus Prostějov 7h 14' 15'' + 00' 55'' + 13
43 93  Bouwmans, Dylan 22  Metec-TKH Continental Cy.. 7h 14' 25'' + 01' 05'' + 22
44 114  Dubois, Corentin 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 7h 14' 30'' + 01' 10'' + 23
45 12  Jakin, Alo 32  St Michel-Auber 93 7h 14' 36'' + 01' 16'' + 25
46 121  Mol, Wesley 20  Team Differdange-GeBa 7h 15' 04'' + 01' 44'' - 22
47 182  Louiche, Vincent 26  CC Villeneuve Saint-Germ.. 7h 15' 12'' + 01' 52'' + 44
48 25  Aranburu, Jokin 22  Equipo Euskadi 7h 15' 41'' + 02' 21'' - 33
49 83  Levasseur, Jordan 24  VC Rouen 76 7h 15' 46'' + 02' 26'' + 45
50 85  Picoux, Maximilien 23  VC Rouen 76 7h 15' 57'' + 02' 37'' + 22
51 163  Debeaumarché, Nicolas 21  SCO Dijon 7h 16' 11'' + 02' 51'' + 8
52 105  Miltiadis, Andreas 22  Guerciotti-Kiwi Atlantico 7h 16' 15'' + 02' 55'' - 1
53 154  Ortillon, Valentin 22  Team Peltrax-CS Dammarie.. 7h 16' 32'' + 03' 12'' + 8
54 176  Renault, Marie-Ange 21  Côtes d'Armor-Marie Morin 7h 16' 42'' + 03' 22'' + 22
55 152  Delory, Cyril 27  Team Peltrax-CS Dammarie.. 7h 16' 47'' + 03' 27'' + 22
56 194  Hansart, Philéas 19  Dunkerque Littoral Cycli.. 7h 17' 06'' + 03' 46'' - 23
57 186  Eloy, Maxime 20  CC Villeneuve Saint-Germ.. 7h 17' 15'' + 03' 55'' + 28
58 185  Bodiot, Alexis 31  CC Villeneuve Saint-Germ.. 7h 17' 22'' + 04' 02'' + 31
59 174  Poisson, Damien 21  Côtes d'Armor-Marie Morin 7h 18' 50'' + 05' 30'' - 29
60 141  Wood, Reece 21  Holdsworth-Zappi 7h 18' 58'' + 05' 38'' - 25
61 136  Yssaad, Yannis 25  UC Nantes Atlantique 7h 18' 59'' + 05' 39'' - 23
62 146  Burnett, Marcus 20  Holdsworth-Zappi 7h 19' 16'' + 05' 56'' - 6
63 13  Baldo, Nicolas 35  St Michel-Auber 93 7h 19' 27'' + 06' 07'' + 3
64 195  Van Haverbeke, Julien 23  Dunkerque Littoral Cycli.. 7h 19' 31'' + 06' 11'' + 4
65 16  Niekerk, Morné van 23  St Michel-Auber 93 7h 19' 41'' + 06' 21'' + 6
66 5  Aasheim, Aksel 22  Joker Fuel of Norway 7h 19' 45'' + 06' 25'' + 9
67 172  James, Owen 23  Côtes d'Armor-Marie Morin 7h 19' 54'' + 06' 34'' - 49
68 165  Pellegrin, Mathieu 23  SCO Dijon 7h 20' 00'' + 06' 40'' + 18
69 184  Caresmel, Alexis 26  CC Villeneuve Saint-Germ.. 7h 20' 00'' + 06' 40'' + 14
70 156  Valette, Pierre 22  Team Peltrax-CS Dammarie.. 7h 20' 00'' + 06' 40'' + 14
71 62  Tyrpekl, Karel 19  Tufo-Pardus Prostějov 7h 20' 17'' + 06' 57'' + 26
72 134  Lino, Julian 23  UC Nantes Atlantique 7h 20' 45'' + 07' 25'' + 21
73 123  Winter, Laurin 22  Team Differdange-GeBa 7h 21' 07'' + 07' 47'' + 23
74 44  Dopchie, Félix 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 7h 21' 27'' + 08' 07'' - 57
75 61  Bárta, Tomáš 20  Tufo-Pardus Prostějov 7h 22' 00'' + 08' 40'' - 46
76 142  McKibbin, Nic 21  Holdsworth-Zappi 7h 22' 08'' + 08' 48'' - 40
77 53  Maître, Florian 22  Vendée U 7h 22' 20'' + 09' 00'' - 56
78 3  Forfang, Ole 24  Joker Fuel of Norway 7h 22' 21'' + 09' 01'' - 28
79 116  Le Court de Billot, Olivier 26  GSC Blagnac Vélo Sport 31 7h 22' 26'' + 09' 06'' - 22
80 26  Alonso, Mikel 22  Equipo Euskadi 7h 22' 26'' + 09' 06'' - 28
81 132  Billon, Alexandre 27  UC Nantes Atlantique 7h 22' 26'' + 09' 06'' - 21
82 151  Alaphilippe, Bryan 23  Team Peltrax-CS Dammarie.. 7h 22' 26'' + 09' 06'' - 20
83 124  Kockelmann, Raphaël 20  Team Differdange-GeBa 7h 22' 46'' + 09' 26'' - 14
84 56  Pijourlet, Louis 23  Vendée U 7h 22' 46'' + 09' 26'' - 31
85 22  Zhigunov, Dzmitry 22  Equipo Euskadi 7h 22' 53'' + 09' 33'' - 11
86 171  Boutville, David 30  Côtes d'Armor-Marie Morin 7h 22' 53'' + 09' 33'' - 13
87 95  Marsman, Tim 18  Metec-TKH Continental Cy.. 7h 23' 08'' + 09' 48'' - 8
88 92  Bootsveld, Jelle 19  Metec-TKH Continental Cy.. 7h 23' 10'' + 09' 50'' - 7
89 155  Sinner, Benoît 34  Team Peltrax-CS Dammarie.. 7h 23' 10'' + 09' 50'' - 7
90 133  Lebreton, Kévin 25  UC Nantes Atlantique 7h 23' 16'' + 09' 56'' - 3
91 125  Deguide, Louis 25  Team Differdange-GeBa 7h 23' 35'' + 10' 15'' + 7
92 81  Anti, Enzo 21  VC Rouen 76 7h 23' 44'' + 10' 24'' -
93 15  Feillu, Romain 35  St Michel-Auber 93 7h 24' 13'' + 10' 53'' + 2
94 101  Lopes, Fernando 25  Guerciotti-Kiwi Atlantico 7h 25' 12'' + 11' 52'' + 8
95 72  Maffeis, Dany 26  CC Nogent-sur-Oise 7h 27' 04'' + 13' 44'' + 10
96 183  Hancke, Charles 22  CC Villeneuve Saint-Germ.. 7h 27' 09'' + 13' 49'' + 13
97 24  López, Diego 21  Equipo Euskadi 7h 27' 09'' + 13' 49'' + 14
98 193  Huens, Rémi 20  Dunkerque Littoral Cycli.. 7h 27' 19'' + 13' 59'' + 16
99 52  Grondin, Donavan 18  Vendée U 7h 28' 04'' + 14' 44'' - 60
100 164  Gras, Yan 23  SCO Dijon 7h 28' 38'' + 15' 18'' - 1
101 192  Gourguechon, Baptiste 20  Dunkerque Littoral Cycli.. 7h 28' 45'' + 15' 25'' - 1
102 113  Pouget, Tommy 24  GSC Blagnac Vélo Sport 31 7h 30' 14'' + 16' 54'' + 6
103 122  Elzakker, Wout van 20  Team Differdange-GeBa 7h 30' 14'' + 16' 54'' + 3
104 104  Galarreta, David 25  Guerciotti-Kiwi Atlantico 7h 30' 14'' + 16' 54'' + 3
105 46  Rex, Laurenz 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 7h 30' 14'' + 16' 54'' - 1
106 21  Soto, Antonio 24  Equipo Euskadi 7h 30' 19'' + 16' 59'' + 4
107 166  Thevenez, Geoffrey 26  SCO Dijon 7h 31' 41'' + 18' 21'' - 29
108 55  Orceau, Clément 23  Vendée U 7h 31' 51'' + 18' 31'' - 20
109 54  Menant, Theo 21  Vendée U 7h 31' 52'' + 18' 32'' - 19
110 31  Jitaru, Ciprian 18  Giotti-Victoria 7h 38' 54'' + 25' 34'' + 3
111 2  Klevjer, Kristian 19  Joker Fuel of Norway 7h 39' 44'' + 26' 24'' + 1
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 14  Maldonado, Anthony 28  St Michel-Auber 93 30 pts + 12
2 51  Gaillard, Marlon 23  Vendée U 25 pts -5 pts - 1
3 4  Hoem, Bjørn 28  Joker Fuel of Norway 20 pts -10 pts - 1
4 96  Dool, Jens van den 20  Metec-TKH Continental Cy.. 20 pts -10 pts + 8
5 71  Garbet, Nicolas 27  CC Nogent-sur-Oise 18 pts -12 pts + 9
6 91  Bax, Sjoerd 23  Metec-TKH Continental Cy.. 16 pts -14 pts - 3
7 6  Holstad, Ludvik 20  Joker Fuel of Norway 16 pts -14 pts + 2
8 126  Petelin, Jan 22  Team Differdange-GeBa 16 pts -14 pts + 10
9 82  Kowalski, Dylan 25  VC Rouen 76 14 pts -16 pts - 4
10 131  Barré, Louis 19  UC Nantes Atlantique 14 pts -16 pts - 6
11 33  Stacchiotti, Riccardo 27  Giotti-Victoria 14 pts -16 pts - 10
12 181  Farazijn, Maxime 25  CC Villeneuve Saint-Germ.. 13 pts -17 pts - 4
13 36  Zurlo, Federico 25  Giotti-Victoria 11 pts -19 pts + 5
14 153  Kerraud, Erwann 20  Team Peltrax-CS Dammarie.. 10 pts -20 pts - 8
15 11  Hurel, Tony 31  St Michel-Auber 93 9 pts -21 pts - 8
16 42  Frehen, Jérémy 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 8 pts -22 pts + 7
17 161  Bouvier, Léo 21  SCO Dijon 7 pts -23 pts - 2
18 41  Castrique, Jonas 22  Wallonie-Bruxelles Devel.. 7 pts -23 pts - 12
19 32  Onesti, Emanuele 23  Giotti-Victoria 6 pts -24 pts - 9
20 84  Louvel, Mathis 19  VC Rouen 76 6 pts -24 pts + 7
21 162  Cabot, Jérémy 27  SCO Dijon 5 pts -25 pts - 10
22 3  Forfang, Ole 24  Joker Fuel of Norway 5 pts -25 pts - 10
23 12  Jakin, Alo 32  St Michel-Auber 93 4 pts -26 pts + 7
24 44  Dopchie, Félix 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 4 pts -26 pts + 7
25 52  Grondin, Donavan 18  Vendée U 3 pts -27 pts
26 114  Dubois, Corentin 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 3 pts -27 pts + 6
27 111  Moncassin, Maxence 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 2 pts -28 pts - 20
28 94  Lange, Thijs de 24  Metec-TKH Continental Cy.. 2 pts -28 pts - 11
29 25  Aranburu, Jokin 22  Equipo Euskadi 2 pts -28 pts - 13
30 136  Yssaad, Yannis 25  UC Nantes Atlantique 2 pts -28 pts + 7
31 95  Marsman, Tim 18  Metec-TKH Continental Cy.. 2 pts -28 pts + 8
32 124  Kockelmann, Raphaël 20  Team Differdange-GeBa -5 pts -35 pts - 13
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 12  Jakin, Alo 32  St Michel-Auber 93 34 pts + 1
2 96  Dool, Jens van den 20  Metec-TKH Continental Cy.. 23 pts -11 pts + 2
3 94  Lange, Thijs de 24  Metec-TKH Continental Cy.. 20 pts -14 pts - 2
4 14  Maldonado, Anthony 28  St Michel-Auber 93 14 pts -20 pts + 2
5 51  Gaillard, Marlon 23  Vendée U 12 pts -22 pts - 3
6 165  Pellegrin, Mathieu 23  SCO Dijon 12 pts -22 pts + 5
7 162  Cabot, Jérémy 27  SCO Dijon 11 pts -23 pts - 4
8 44  Dopchie, Félix 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 10 pts -24 pts + 5
9 3  Forfang, Ole 24  Joker Fuel of Norway 10 pts -24 pts - 5
10 131  Barré, Louis 19  UC Nantes Atlantique 8 pts -26 pts - 5
11 136  Yssaad, Yannis 25  UC Nantes Atlantique 8 pts -26 pts + 3
12 95  Marsman, Tim 18  Metec-TKH Continental Cy.. 8 pts -26 pts + 3
13 125  Deguide, Louis 25  Team Differdange-GeBa 7 pts -27 pts - 7
14 182  Louiche, Vincent 26  CC Villeneuve Saint-Germ.. 6 pts -28 pts + 3
15 4  Hoem, Bjørn 28  Joker Fuel of Norway 6 pts -28 pts - 8
16 91  Bax, Sjoerd 23  Metec-TKH Continental Cy.. 6 pts -28 pts - 6
17 161  Bouvier, Léo 21  SCO Dijon 4 pts -30 pts - 9
18 105  Miltiadis, Andreas 22  Guerciotti-Kiwi Atlantico 4 pts -30 pts + 4
19 171  Boutville, David 30  Côtes d'Armor-Marie Morin 4 pts -30 pts - 16
20 135  Mariault, Axel 21  UC Nantes Atlantique 3 pts -31 pts - 11
21 143  Wright, Paul 21  Holdsworth-Zappi 2 pts -32 pts - 13
22 61  Bárta, Tomáš 20  Tufo-Pardus Prostějov 2 pts -32 pts - 11
23 15  Feillu, Romain 35  St Michel-Auber 93 2 pts -32 pts - 11
24 41  Castrique, Jonas 22  Wallonie-Bruxelles Devel.. 1 pts -33 pts + 6
25 53  Maître, Florian 22  Vendée U 1 pts -33 pts + 6
26 116  Le Court de Billot, Olivier 26  GSC Blagnac Vélo Sport 31 1 pts -33 pts - 13
27 124  Kockelmann, Raphaël 20  Team Differdange-GeBa -5 pts -39 pts - 13
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 96  Dool, Jens van den 20  Metec-TKH Continental Cy.. 7h 13' 33'' + 8
2 153  Kerraud, Erwann 20  Team Peltrax-CS Dammarie.. 7h 13' 36'' + 00' 03'' -
3 131  Barré, Louis 19  UC Nantes Atlantique 7h 13' 36'' + 00' 03'' - 2
4 6  Holstad, Ludvik 20  Joker Fuel of Norway 7h 13' 40'' + 00' 07'' - 1
5 161  Bouvier, Léo 21  SCO Dijon 7h 13' 45'' + 00' 12'' - 1
6 84  Louvel, Mathis 19  VC Rouen 76 7h 13' 49'' + 00' 16'' + 6
7 175  Renard, Alexis 20  Côtes d'Armor-Marie Morin 7h 13' 49'' + 00' 16'' -
8 76  O'Mahony, Darragh 21  CC Nogent-sur-Oise 7h 13' 49'' + 00' 16'' + 3
9 45  Wirtgen, Luc 20  Wallonie-Bruxelles Devel.. 7h 13' 49'' + 00' 16'' - 1
10 135  Mariault, Axel 21  UC Nantes Atlantique 7h 13' 49'' + 00' 16'' + 6
11 43  Vandepitte, Nathan 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 7h 13' 49'' + 00' 16'' + 2
12 41  Castrique, Jonas 22  Wallonie-Bruxelles Devel.. 7h 14' 00'' + 00' 27'' + 12
13 111  Moncassin, Maxence 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 7h 14' 00'' + 00' 27'' + 10
14 74  Avoine, Kévin 21  CC Nogent-sur-Oise 7h 14' 00'' + 00' 27'' + 11
15 143  Wright, Paul 21  Holdsworth-Zappi 7h 14' 00'' + 00' 27'' + 5
16 144  Hamilton, Ben 20  Holdsworth-Zappi 7h 14' 00'' + 00' 27'' + 10
17 196  Vandermeersch, Emilien 20  Dunkerque Littoral Cycli.. 7h 14' 00'' + 00' 27'' + 5
18 115  Jones, Harrison 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 7h 14' 07'' + 00' 34'' + 9
19 42  Frehen, Jérémy 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 7h 14' 15'' + 00' 42'' + 9
20 73  Pastot, Vincent 20  CC Nogent-sur-Oise 7h 14' 15'' + 00' 42'' + 11
21 112  Juntunen, Antti-Jussi 20  GSC Blagnac Vélo Sport 31 7h 14' 15'' + 00' 42'' + 11
22 93  Bouwmans, Dylan 22  Metec-TKH Continental Cy.. 7h 14' 25'' + 00' 52'' + 11
23 121  Mol, Wesley 20  Team Differdange-GeBa 7h 15' 04'' + 01' 31'' - 13
24 25  Aranburu, Jokin 22  Equipo Euskadi 7h 15' 41'' + 02' 08'' - 19
25 163  Debeaumarché, Nicolas 21  SCO Dijon 7h 16' 11'' + 02' 38'' + 5
26 176  Renault, Marie-Ange 21  Côtes d'Armor-Marie Morin 7h 16' 42'' + 03' 09'' + 10
27 194  Hansart, Philéas 19  Dunkerque Littoral Cycli.. 7h 17' 06'' + 03' 33'' - 10
28 186  Eloy, Maxime 20  CC Villeneuve Saint-Germ.. 7h 17' 15'' + 03' 42'' + 12
29 174  Poisson, Damien 21  Côtes d'Armor-Marie Morin 7h 18' 50'' + 05' 17'' - 14
30 141  Wood, Reece 21  Holdsworth-Zappi 7h 18' 58'' + 05' 25'' - 12
31 146  Burnett, Marcus 20  Holdsworth-Zappi 7h 19' 16'' + 05' 43'' - 2
32 5  Aasheim, Aksel 22  Joker Fuel of Norway 7h 19' 45'' + 06' 12'' + 3
33 156  Valette, Pierre 22  Team Peltrax-CS Dammarie.. 7h 20' 00'' + 06' 27'' + 6
34 62  Tyrpekl, Karel 19  Tufo-Pardus Prostějov 7h 20' 17'' + 06' 44'' + 9
35 44  Dopchie, Félix 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 7h 21' 27'' + 07' 54'' - 29
36 61  Bárta, Tomáš 20  Tufo-Pardus Prostějov 7h 22' 00'' + 08' 27'' - 22
37 142  McKibbin, Nic 21  Holdsworth-Zappi 7h 22' 08'' + 08' 35'' - 18
38 124  Kockelmann, Raphaël 20  Team Differdange-GeBa 7h 22' 46'' + 09' 13'' - 4
39 95  Marsman, Tim 18  Metec-TKH Continental Cy.. 7h 23' 08'' + 09' 35'' - 2
40 92  Bootsveld, Jelle 19  Metec-TKH Continental Cy.. 7h 23' 10'' + 09' 37'' - 2
41 81  Anti, Enzo 21  VC Rouen 76 7h 23' 44'' + 10' 11'' + 1
42 183  Hancke, Charles 22  CC Villeneuve Saint-Germ.. 7h 27' 09'' + 13' 36'' + 6
43 24  López, Diego 21  Equipo Euskadi 7h 27' 09'' + 13' 36'' + 6
44 193  Huens, Rémi 20  Dunkerque Littoral Cycli.. 7h 27' 19'' + 13' 46'' + 8
45 52  Grondin, Donavan 18  Vendée U 7h 28' 04'' + 14' 31'' - 24
46 192  Gourguechon, Baptiste 20  Dunkerque Littoral Cycli.. 7h 28' 45'' + 15' 12'' - 2
47 122  Elzakker, Wout van 20  Team Differdange-GeBa 7h 30' 14'' + 16' 41'' -
48 46  Rex, Laurenz 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 7h 30' 14'' + 16' 41'' - 2
49 54  Menant, Theo 21  Vendée U 7h 31' 52'' + 18' 19'' - 8
50 31  Jitaru, Ciprian 18  Giotti-Victoria 7h 38' 54'' + 25' 21'' + 1
51 2  Klevjer, Kristian 19  Joker Fuel of Norway 7h 39' 44'' + 26' 11'' - 1
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media