Laigneville - Pont-Sainte-Maxence (183.6 km)

Route

 16 June 2019
 Profile  Intermediate stage
 Start  Laigneville
 Finish  Pont-Sainte-Maxence
 Distance  183.6 km  (114.1 mi)
 Speed  48.472 km/h  (30.119 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 4
 Maldonado, An.. (AUB) 14h 58' 59''
 Stacchiotti, .. (GTV) 50 points
 Lange, Thijs de (MET) 38 points
 Dool, Jens va.. (MET) 14h 59' 14''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 151  Alaphilippe, Bryan 23  Team Peltrax-CS Dammarie.. 3h 47' 16'' 64 3 - -
2 41  Castrique, Jonas 22  Wallonie-Bruxelles Devel.. + 00' 00'' 23 6 30 11
3 33  Stacchiotti, Riccardo 27  Giotti-Victoria + 00' 00'' 31 1 - -
4 175  Renard, Alexis 20  Côtes d'Armor-Marie Morin + 00' 00'' 17 13 - 6
5 32  Onesti, Emanuele 23  Giotti-Victoria + 00' 00'' 13 5 - -
6 141  Wood, Reece 21  Holdsworth-Zappi + 00' 00'' 52 21 - 26
7 111  Moncassin, Maxence 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00' 00'' 25 7 - 13
8 14  Maldonado, Anthony 28  St Michel-Auber 93 + 00' 00'' 1 2 6 -
9 181  Farazijn, Maxime 25  CC Villeneuve Saint-Germ.. + 00' 00'' 8 10 - -
10 22  Zhigunov, Dzmitry 22  Equipo Euskadi + 00' 00'' 70 29 - -
11 71  Garbet, Nicolas 27  CC Nogent-sur-Oise + 00' 00'' 12 4 - -
12 154  Ortillon, Valentin 22  Team Peltrax-CS Dammarie.. + 00' 00'' 47 24 - -
13 182  Louiche, Vincent 26  CC Villeneuve Saint-Germ.. + 00' 00'' 41 33 17 -
14 195  Van Haverbeke, Julien 23  Dunkerque Littoral Cycli.. + 00' 00'' 55 38 - -
15 53  Maître, Florian 22  Vendée U + 00' 00'' 67 43 31 -
16 161  Bouvier, Léo 21  SCO Dijon + 00' 00'' 15 17 20 5
17 26  Alonso, Mikel 22  Equipo Euskadi + 00' 00'' 65 42 - -
18 114  Dubois, Corentin 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00' 00'' 39 32 - -
19 6  Holstad, Ludvik 20  Joker Fuel of Norway + 00' 00'' 11 15 25 4
20 85  Picoux, Maximilien 23  VC Rouen 76 + 00' 00'' 45 36 - -
21 4  Hoem, Bjørn 28  Joker Fuel of Norway + 00' 00'' 3 11 7 -
22 42  Frehen, Jérémy 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. + 00' 00'' 38 23 - 21
23 92  Bootsveld, Jelle 19  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 00'' 72 - - 34
24 46  Rex, Laurenz 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. + 00' 00'' 81 - - 38
25 115  Jones, Harrison 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00' 00'' 33 - - 17
26 83  Levasseur, Jordan 24  VC Rouen 76 + 00' 00'' 43 9 - -
27 91  Bax, Sjoerd 23  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 00'' 5 16 18 -
28 61  Bárta, Tomáš 20  Tufo-Pardus Prostějov + 00' 00'' 63 26 27 31
29 73  Pastot, Vincent 20  CC Nogent-sur-Oise + 00' 00'' 34 - - 18
30 105  Miltiadis, Andreas 22  Guerciotti-Kiwi Atlantico + 00' 00'' 46 - 22 -
31 43  Vandepitte, Nathan 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. + 00' 00'' 51 - - 25
32 196  Vandermeersch, Emilien 20  Dunkerque Littoral Cycli.. + 00' 00'' 27 - - 14
33 25  Aranburu, Jokin 22  Equipo Euskadi + 00' 00'' 44 35 - 23
34 74  Avoine, Kévin 21  CC Nogent-sur-Oise + 00' 00'' 29 - - 15
35 84  Louvel, Matis 19  VC Rouen 76 + 00' 00'' 19 27 - 7
36 82  Kowalski, Dylan 25  VC Rouen 76 + 00' 00'' 4 14 - -
37 172  James, Owen 23  Côtes d'Armor-Marie Morin + 00' 00'' 57 - 26 -
38 101  Lopes, Fernando 25  Guerciotti-Kiwi Atlantico + 00' 00'' 75 - - -
39 23  Martín, Gotzon 23  Equipo Euskadi + 00' 00'' 18 - 21 -
40 183  Hancke, Charles 22  CC Villeneuve Saint-Germ.. + 00' 00'' 77 - - 36
41 126  Petelin, Jan 22  Team Differdange-GeBa + 00' 00'' 16 18 - -
42 102  Gutiérrez, José Manuel 31  Guerciotti-Kiwi Atlantico + 00' 00'' 28 - - -
43 136  Yssaad, Yannis 25  UC Nantes Atlantique + 00' 00'' 53 37 14 -
44 153  Kerraud, Erwann 20  Team Peltrax-CS Dammarie.. + 00' 00'' 7 20 - 2
45 121  Mol, Wesley 20  Team Differdange-GeBa + 00' 00'' 40 - - 22
46 11  Hurel, Tony 31  St Michel-Auber 93 + 00' 00'' 9 22 19 -
47 131  Barré, Louis 19  UC Nantes Atlantique + 00' 00'' 10 19 12 3
48 143  Wright, Paul 21  Holdsworth-Zappi + 00' 00'' 24 28 8 12
49 51  Gaillard, Marlon 23  Vendée U + 00' 00'' 2 8 9 -
50 96  Dool, Jens van den va.. 20  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 00'' 6 12 4 1
51 144  Hamilton, Ben 20  Holdsworth-Zappi + 00' 00'' 30 - - 16
52 76  O'Mahony, Darragh 21  CC Nogent-sur-Oise + 00' 00'' 20 - 29 8
53 162  Cabot, Jérémy 27  SCO Dijon + 00' 00'' 14 25 5 -
54 191  Blampain, Maxime 23  Dunkerque Littoral Cycli.. + 00' 00'' 26 - - -
55 194  Hansart, Philéas 19  Dunkerque Littoral Cycli.. + 00' 00'' 61 - - 29
56 95  Marsman, Tim 18  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 00'' 71 39 15 33
57 113  Pouget, Tommy 24  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00' 00'' 82 - - -
58 62  Tyrpekl, Karel 19  Tufo-Pardus Prostějov + 00' 00'' 60 - 10 28
59 66  Pszczolarski, Wojciech 28  Tufo-Pardus Prostějov + 00' 00'' 36 - - -
60 5  Aasheim, Aksel 22  Joker Fuel of Norway + 00' 00'' 79 - - 37
61 165  Pellegrin, Mathieu 23  SCO Dijon + 00' 00'' 59 - 11 -
62 135  Mariault, Axel 21  UC Nantes Atlantique + 00' 00'' 22 - 23 10
63 45  Wirtgen, Luc 20  Wallonie-Bruxelles Devel.. + 00' 00'' 21 - - 9
64 104  Galarreta, David 25  Guerciotti-Kiwi Atlantico + 00' 00'' 86 - - -
65 123  Winter, Laurin 22  Team Differdange-GeBa + 00' 00'' 66 - - -
66 94  Lange, Thijs de de 24  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 00'' 32 34 1 -
67 24  López, Diego 21  Equipo Euskadi + 00' 00'' 84 - - 39
68 112  Juntunen, Antti-Jussi 20  GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00' 00'' 35 - - 19
69 44  Dopchie, Félix 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. + 00' 00'' 62 31 13 30
70 93  Bouwmans, Dylan 22  Metec-TKH Continental Cy.. + 00' 00'' 37 - - 20
71 125  Deguide, Louis 25  Team Differdange-GeBa + 00' 00'' 69 - 16 -
72 146  Burnett, Marcus 20  Holdsworth-Zappi + 00' 00'' 54 - - 27
73 185  Bodiot, Alexis 31  CC Villeneuve Saint-Germ.. + 00' 00'' 49 - - -
74 152  Delory, Cyril 27  Team Peltrax-CS Dammarie.. + 00' 00'' 48 - - -
75 193  Huens, Rémi 20  Dunkerque Littoral Cycli.. + 00' 13'' 88 - - 40
76 171  Boutville, David 30  Côtes d'Armor-Marie Morin + 00' 20'' 78 40 3 -
77 156  Valette, Pierre 22  Team Peltrax-CS Dammarie.. + 00' 20'' 74 - - 35
78 86  Saint-Martin, Clément 27  VC Rouen 76 + 00' 22'' 58 - - -
79 12  Jakin, Alo 32  St Michel-Auber 93 + 00' 22'' 42 30 2 -
80 155  Sinner, Benoît 34  Team Peltrax-CS Dammarie.. + 00' 26'' 73 - - -
81 186  Eloy, Maxime 20  CC Villeneuve Saint-Germ.. + 00' 31'' 50 - - 24
82 72  Maffeis, Dany 26  CC Nogent-sur-Oise + 00' 00'' 83 - - -
83 174  Poisson, Damien 21  Côtes d'Armor-Marie Morin + 04' 30'' 68 - - 32
84 134  Lino, Julian 23  UC Nantes Atlantique + 05' 56'' 76 - - -
85 132  Billon, Alexandre 27  UC Nantes Atlantique + 05' 56'' 85 - - -
86 16  Niekerk, Morné van van 23  St Michel-Auber 93 + 05' 56'' 87 - - -
87 173  Le Lay, Aurélien 25  Côtes d'Armor-Marie Morin + 05' 56'' 56 41 24 -
88 13  Baldo, Nicolas 35  St Michel-Auber 93 + 05' 56'' 80 - - -
89 15  Feillu, Romain 35  St Michel-Auber 93 + 05' 56'' 89 - 28 -
DNF 2  Klevjer, Kristian 19  Joker Fuel of Norway
DNF 3  Forfang, Ole 24  Joker Fuel of Norway
DNF 21  Soto, Antonio 24  Equipo Euskadi
DNF 31  Jitaru, Ciprian 18  Giotti-Victoria
DNF 36  Zurlo, Federico 25  Giotti-Victoria
DNF 52  Grondin, Donavan 18  Vendée U
DNF 54  Menant, Theo 21  Vendée U
DNF 55  Orceau, Clément 23  Vendée U
DNF 56  Pijourlet, Louis 23  Vendée U
DNF 75  Piry, Christopher 26  CC Nogent-sur-Oise
DNF 81  Anti, Enzo 21  VC Rouen 76
DNF 116  Le Court de Billot, O.. 26  GSC Blagnac Vélo Sport 31
DNF 122  Elzakker, Wout van van 20  Team Differdange-GeBa
DNF 124  Kockelmann, Raphaël 20  Team Differdange-GeBa
DNF 142  McKibbin, Nic 21  Holdsworth-Zappi
DNF 163  Debeaumarché, Nicolas 21  SCO Dijon
DNF 164  Gras, Yan 23  SCO Dijon
DNF 166  Thevenez, Geoffrey 26  SCO Dijon
DNF 176  Renault, Marie-Ange 21  Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF 184  Caresmel, Alexis 26  CC Villeneuve Saint-Germ..
DNF 192  Gourguechon, Baptiste 20  Dunkerque Littoral Cycli..
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Wallonie-Bruxelles Developme.. 11h 21' 48'' 48
2 41  Castrique, Jonas 22 3h 47' 16''
22 42  Frehen, Jérémy 19 3h 47' 16''
24 46  Rex, Laurenz 19 3h 47' 16''
2  GSC Blagnac Vélo Sport 31 11h 21' 48'' 50
7 111  Moncassin, Maxence 22 3h 47' 16''
18 114  Dubois, Corentin 22 3h 47' 16''
25 115  Jones, Harrison 22 3h 47' 16''
3  Team Peltrax-CS Dammarie-lès.. 11h 21' 48'' 57
1 151  Alaphilippe, Bryan 23 3h 47' 16''
12 154  Ortillon, Valentin 22 3h 47' 16''
44 153  Kerraud, Erwann 20 3h 47' 16''
4  Equipo Euskadi 11h 21' 48'' 60
10 22  Zhigunov, Dzmitry 22 3h 47' 16''
17 26  Alonso, Mikel 22 3h 47' 16''
33 25  Aranburu, Jokin 22 3h 47' 16''
5  CC Villeneuve Saint-Germain 11h 21' 48'' 62
9 181  Farazijn, Maxime 25 3h 47' 16''
13 182  Louiche, Vincent 26 3h 47' 16''
40 183  Hancke, Charles 22 3h 47' 16''
6  CC Nogent-sur-Oise 11h 21' 48'' 74
11 71  Garbet, Nicolas 27 3h 47' 16''
29 73  Pastot, Vincent 20 3h 47' 16''
34 74  Avoine, Kévin 21 3h 47' 16''
7  VC Rouen 76 11h 21' 48'' 81
20 85  Picoux, Maximilien 23 3h 47' 16''
26 83  Levasseur, Jordan 24 3h 47' 16''
35 84  Louvel, Matis 19 3h 47' 16''
8  Dunkerque Littoral Cyclisme 11h 21' 48'' 100
14 195  Van Haverbeke, Julien 23 3h 47' 16''
32 196  Vandermeersch, Emilien 20 3h 47' 16''
54 191  Blampain, Maxime 23 3h 47' 16''
9  Joker Fuel of Norway 11h 21' 48'' 100
19 6  Holstad, Ludvik 20 3h 47' 16''
21 4  Hoem, Bjørn 28 3h 47' 16''
60 5  Aasheim, Aksel 22 3h 47' 16''
10  Metec-TKH Continental Cyclin.. 11h 21' 48'' 100
23 92  Bootsveld, Jelle 19 3h 47' 16''
27 91  Bax, Sjoerd 23 3h 47' 16''
50 96  Dool, Jens van den 20 3h 47' 16''
11  Holdsworth-Zappi 11h 21' 48'' 105
6 141  Wood, Reece 21 3h 47' 16''
48 143  Wright, Paul 21 3h 47' 16''
51 144  Hamilton, Ben 20 3h 47' 16''
12  Guerciotti-Kiwi Atlantico 11h 21' 48'' 110
30 105  Miltiadis, Andreas 22 3h 47' 16''
38 101  Lopes, Fernando 25 3h 47' 16''
42 102  Gutiérrez, José Manuel 31 3h 47' 16''
13  SCO Dijon 11h 21' 48'' 130
16 161  Bouvier, Léo 21 3h 47' 16''
53 162  Cabot, Jérémy 27 3h 47' 16''
61 165  Pellegrin, Mathieu 23 3h 47' 16''
14  Tufo-Pardus Prostějov 11h 21' 48'' 145
28 61  Bárta, Tomáš 20 3h 47' 16''
58 62  Tyrpekl, Karel 19 3h 47' 16''
59 66  Pszczolarski, Wojciech 28 3h 47' 16''
15  Team Differdange-GeBa 11h 21' 48'' 151
41 126  Petelin, Jan 22 3h 47' 16''
45 121  Mol, Wesley 20 3h 47' 16''
65 123  Winter, Laurin 22 3h 47' 16''
16  UC Nantes Atlantique 11h 21' 48'' 152
43 136  Yssaad, Yannis 25 3h 47' 16''
47 131  Barré, Louis 19 3h 47' 16''
62 135  Mariault, Axel 21 3h 47' 16''
17  Côtes d'Armor-Marie Morin 11h 22' 08'' 117
4 175  Renard, Alexis 20 3h 47' 16''
37 172  James, Owen 23 3h 47' 16''
76 171  Boutville, David 30 3h 47' 36''
18  St Michel-Auber 93 11h 22' 10'' 133
8 14  Maldonado, Anthony 28 3h 47' 16''
46 11  Hurel, Tony 31 3h 47' 16''
79 12  Jakin, Alo 32 3h 47' 38''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 14  Maldonado, Anthony 28  St Michel-Auber 93 14h 58' 59'' -
2 51  Gaillard, Marlon 23  Vendée U 14h 59' 05'' + 00' 06'' -
3 4  Hoem, Bjørn 28  Joker Fuel of Norway 14h 59' 09'' + 00' 10'' -
4 82  Kowalski, Dylan 25  VC Rouen 76 14h 59' 11'' + 00' 12'' + 2
5 91  Bax, Sjoerd 23  Metec-TKH Continental Cy.. 14h 59' 12'' + 00' 13'' - 1
6 96  Dool, Jens van den 20  Metec-TKH Continental Cy.. 14h 59' 14'' + 00' 15'' - 1
7 153  Kerraud, Erwann 20  Team Peltrax-CS Dammarie.. 14h 59' 16'' + 00' 17'' + 1
8 181  Farazijn, Maxime 25  CC Villeneuve Saint-Germ.. 14h 59' 17'' + 00' 18'' - 1
9 11  Hurel, Tony 31  St Michel-Auber 93 14h 59' 17'' + 00' 18'' -
10 131  Barré, Louis 19  UC Nantes Atlantique 14h 59' 17'' + 00' 18'' -
11 6  Holstad, Ludvik 20  Joker Fuel of Norway 14h 59' 18'' + 00' 19'' + 1
12 71  Garbet, Nicolas 27  CC Nogent-sur-Oise 14h 59' 21'' + 00' 22'' + 1
13 32  Onesti, Emanuele 23  Giotti-Victoria 14h 59' 21'' + 00' 22'' - 2
14 162  Cabot, Jérémy 27  SCO Dijon 14h 59' 23'' + 00' 24'' -
15 161  Bouvier, Léo 21  SCO Dijon 14h 59' 26'' + 00' 27'' -
16 126  Petelin, Jan 22  Team Differdange-GeBa 14h 59' 26'' + 00' 27'' -
17 175  Renard, Alexis 20  Côtes d'Armor-Marie Morin 14h 59' 30'' + 00' 31'' + 1
18 23  Martín, Gotzon 23  Equipo Euskadi 14h 59' 30'' + 00' 31'' + 1
19 84  Louvel, Matis 19  VC Rouen 76 14h 59' 30'' + 00' 31'' + 1
20 76  O'Mahony, Darragh 21  CC Nogent-sur-Oise 14h 59' 30'' + 00' 31'' + 1
21 45  Wirtgen, Luc 20  Wallonie-Bruxelles Devel.. 14h 59' 30'' + 00' 31'' + 1
22 135  Mariault, Axel 21  UC Nantes Atlantique 14h 59' 30'' + 00' 31'' + 1
23 41  Castrique, Jonas 22  Wallonie-Bruxelles Devel.. 14h 59' 35'' + 00' 36'' + 5
24 143  Wright, Paul 21  Holdsworth-Zappi 14h 59' 35'' + 00' 36'' -
25 111  Moncassin, Maxence 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 14h 59' 37'' + 00' 38'' -
26 191  Blampain, Maxime 23  Dunkerque Littoral Cycli.. 14h 59' 38'' + 00' 39'' + 1
27 196  Vandermeersch, Emilien 20  Dunkerque Littoral Cycli.. 14h 59' 41'' + 00' 42'' + 4
28 102  Gutiérrez, José Manuel 31  Guerciotti-Kiwi Atlantico 14h 59' 41'' + 00' 42'' + 2
29 74  Avoine, Kévin 21  CC Nogent-sur-Oise 14h 59' 41'' + 00' 42'' + 4
30 144  Hamilton, Ben 20  Holdsworth-Zappi 14h 59' 41'' + 00' 42'' + 2
31 33  Stacchiotti, Riccardo 27  Giotti-Victoria 14h 59' 46'' + 00' 47'' + 5
32 94  Lange, Thijs de 24  Metec-TKH Continental Cy.. 14h 59' 46'' + 00' 47'' + 2
33 115  Jones, Harrison 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 14h 59' 48'' + 00' 49'' + 2
34 73  Pastot, Vincent 20  CC Nogent-sur-Oise 14h 59' 56'' + 00' 57'' + 3
35 112  Juntunen, Antti-Jussi 20  GSC Blagnac Vélo Sport 31 14h 59' 56'' + 00' 57'' + 3
36 66  Pszczolarski, Wojciech 28  Tufo-Pardus Prostějov 14h 59' 56'' + 00' 57'' + 3
37 93  Bouwmans, Dylan 22  Metec-TKH Continental Cy.. 15h 00' 06'' + 01' 07'' + 3
38 42  Frehen, Jérémy 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 15h 00' 08'' + 01' 09'' + 3
39 114  Dubois, Corentin 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 15h 00' 11'' + 01' 12'' + 3
40 121  Mol, Wesley 20  Team Differdange-GeBa 15h 00' 45'' + 01' 46'' + 4
41 182  Louiche, Vincent 26  CC Villeneuve Saint-Germ.. 15h 00' 53'' + 01' 54'' + 4
42 12  Jakin, Alo 32  St Michel-Auber 93 15h 01' 03'' + 02' 04'' + 1
43 83  Levasseur, Jordan 24  VC Rouen 76 15h 01' 17'' + 02' 18'' + 3
44 25  Aranburu, Jokin 22  Equipo Euskadi 15h 01' 22'' + 02' 23'' + 3
45 85  Picoux, Maximilien 23  VC Rouen 76 15h 01' 38'' + 02' 39'' + 3
46 105  Miltiadis, Andreas 22  Guerciotti-Kiwi Atlantico 15h 01' 56'' + 02' 57'' + 3
47 154  Ortillon, Valentin 22  Team Peltrax-CS Dammarie.. 15h 02' 13'' + 03' 14'' + 3
48 152  Delory, Cyril 27  Team Peltrax-CS Dammarie.. 15h 02' 28'' + 03' 29'' + 3
49 185  Bodiot, Alexis 31  CC Villeneuve Saint-Germ.. 15h 03' 03'' + 04' 04'' + 4
50 186  Eloy, Maxime 20  CC Villeneuve Saint-Germ.. 15h 03' 27'' + 04' 28'' + 2
51 43  Vandepitte, Nathan 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 15h 03' 39'' + 04' 40'' + 3
52 141  Wood, Reece 21  Holdsworth-Zappi 15h 04' 39'' + 05' 40'' + 6
53 136  Yssaad, Yannis 25  UC Nantes Atlantique 15h 04' 40'' + 05' 41'' + 6
54 146  Burnett, Marcus 20  Holdsworth-Zappi 15h 04' 57'' + 05' 58'' + 6
55 195  Van Haverbeke, Julien 23  Dunkerque Littoral Cycli.. 15h 05' 12'' + 06' 13'' + 6
56 173  Le Lay, Aurélien 25  Côtes d'Armor-Marie Morin 15h 05' 33'' + 06' 34'' - 30
57 172  James, Owen 23  Côtes d'Armor-Marie Morin 15h 05' 35'' + 06' 36'' + 6
58 86  Saint-Martin, Clément 27  VC Rouen 76 15h 05' 39'' + 06' 40'' + 4
59 165  Pellegrin, Mathieu 23  SCO Dijon 15h 05' 41'' + 06' 42'' + 5
60 62  Tyrpekl, Karel 19  Tufo-Pardus Prostějov 15h 05' 58'' + 06' 59'' + 5
61 194  Hansart, Philéas 19  Dunkerque Littoral Cycli.. 15h 06' 06'' + 07' 07'' + 5
62 44  Dopchie, Félix 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 15h 07' 08'' + 08' 09'' + 6
63 61  Bárta, Tomáš 20  Tufo-Pardus Prostějov 15h 07' 41'' + 08' 42'' + 6
64 151  Alaphilippe, Bryan 23  Team Peltrax-CS Dammarie.. 15h 07' 57'' + 08' 58'' + 6
65 26  Alonso, Mikel 22  Equipo Euskadi 15h 08' 07'' + 09' 08'' + 6
66 123  Winter, Laurin 22  Team Differdange-GeBa 15h 08' 08'' + 09' 09'' + 6
67 53  Maître, Florian 22  Vendée U 15h 08' 38'' + 09' 39'' + 7
68 174  Poisson, Damien 21  Côtes d'Armor-Marie Morin 15h 09' 01'' + 10' 02'' - 11
69 125  Deguide, Louis 25  Team Differdange-GeBa 15h 09' 16'' + 10' 17'' + 7
70 22  Zhigunov, Dzmitry 22  Equipo Euskadi 15h 09' 54'' + 10' 55'' + 11
71 95  Marsman, Tim 18  Metec-TKH Continental Cy.. 15h 10' 09'' + 11' 10'' + 11
72 92  Bootsveld, Jelle 19  Metec-TKH Continental Cy.. 15h 10' 11'' + 11' 12'' + 11
73 155  Sinner, Benoît 34  Team Peltrax-CS Dammarie.. 15h 10' 19'' + 11' 20'' + 7
74 156  Valette, Pierre 22  Team Peltrax-CS Dammarie.. 15h 11' 37'' + 12' 38'' + 11
75 101  Lopes, Fernando 25  Guerciotti-Kiwi Atlantico 15h 12' 13'' + 13' 14'' + 11
76 134  Lino, Julian 23  UC Nantes Atlantique 15h 12' 22'' + 13' 23'' - 9
77 183  Hancke, Charles 22  CC Villeneuve Saint-Germ.. 15h 12' 50'' + 13' 51'' + 11
78 171  Boutville, David 30  Côtes d'Armor-Marie Morin 15h 13' 01'' + 14' 02'' + 9
79 5  Aasheim, Aksel 22  Joker Fuel of Norway 15h 14' 23'' + 15' 24'' + 13
80 13  Baldo, Nicolas 35  St Michel-Auber 93 15h 14' 23'' + 15' 24'' - 7
81 46  Rex, Laurenz 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 15h 15' 55'' + 16' 56'' + 13
82 113  Pouget, Tommy 24  GSC Blagnac Vélo Sport 31 15h 15' 55'' + 16' 56'' + 13
83 72  Maffeis, Dany 26  CC Nogent-sur-Oise 15h 18' 21'' + 19' 22'' + 17
84 24  López, Diego 21  Equipo Euskadi 15h 18' 26'' + 19' 27'' + 17
85 132  Billon, Alexandre 27  UC Nantes Atlantique 15h 19' 39'' + 20' 40'' + 5
86 104  Galarreta, David 25  Guerciotti-Kiwi Atlantico 15h 21' 31'' + 22' 32'' + 20
87 16  Niekerk, Morné van 23  St Michel-Auber 93 15h 22' 24'' + 23' 25'' + 9
88 193  Huens, Rémi 20  Dunkerque Littoral Cycli.. 15h 22' 34'' + 23' 35'' + 20
89 15  Feillu, Romain 35  St Michel-Auber 93 15h 26' 56'' + 27' 57'' + 14
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 33  Stacchiotti, Riccardo 27  Giotti-Victoria 50 pts -
2 14  Maldonado, Anthony 28  St Michel-Auber 93 40 pts -10 pts -
3 151  Alaphilippe, Bryan 23  Team Peltrax-CS Dammarie.. 39 pts -11 pts + 15
4 71  Garbet, Nicolas 27  CC Nogent-sur-Oise 36 pts -14 pts - 1
5 32  Onesti, Emanuele 23  Giotti-Victoria 30 pts -20 pts + 3
6 41  Castrique, Jonas 22  Wallonie-Bruxelles Devel.. 27 pts -23 pts + 18
7 111  Moncassin, Maxence 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 27 pts -23 pts + 2
8 51  Gaillard, Marlon 23  Vendée U 25 pts -25 pts - 4
9 83  Levasseur, Jordan 24  VC Rouen 76 25 pts -25 pts - 4
10 181  Farazijn, Maxime 25  CC Villeneuve Saint-Germ.. 23 pts -27 pts + 1
11 4  Hoem, Bjørn 28  Joker Fuel of Norway 20 pts -30 pts - 5
12 96  Dool, Jens van den 20  Metec-TKH Continental Cy.. 20 pts -30 pts - 5
13 175  Renard, Alexis 20  Côtes d'Armor-Marie Morin 20 pts -30 pts + 13
14 82  Kowalski, Dylan 25  VC Rouen 76 19 pts -31 pts + 2
15 6  Holstad, Ludvik 20  Joker Fuel of Norway 19 pts -31 pts - 3
16 91  Bax, Sjoerd 23  Metec-TKH Continental Cy.. 17 pts -33 pts - 6
17 161  Bouvier, Léo 21  SCO Dijon 16 pts -34 pts - 4
18 126  Petelin, Jan 22  Team Differdange-GeBa 16 pts -34 pts - 4
19 131  Barré, Louis 19  UC Nantes Atlantique 14 pts -36 pts - 2
20 153  Kerraud, Erwann 20  Team Peltrax-CS Dammarie.. 11 pts -39 pts -
21 141  Wood, Reece 21  Holdsworth-Zappi 10 pts -40 pts
22 11  Hurel, Tony 31  St Michel-Auber 93 9 pts -41 pts - 1
23 42  Frehen, Jérémy 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 8 pts -42 pts - 1
24 154  Ortillon, Valentin 22  Team Peltrax-CS Dammarie.. 8 pts -42 pts + 9
25 162  Cabot, Jérémy 27  SCO Dijon 7 pts -43 pts + 4
26 61  Bárta, Tomáš 20  Tufo-Pardus Prostějov 7 pts -43 pts - 1
27 84  Louvel, Matis 19  VC Rouen 76 6 pts -44 pts -
28 143  Wright, Paul 21  Holdsworth-Zappi 6 pts -44 pts -
29 22  Zhigunov, Dzmitry 22  Equipo Euskadi 6 pts -44 pts
30 12  Jakin, Alo 32  St Michel-Auber 93 4 pts -46 pts + 1
31 44  Dopchie, Félix 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 4 pts -46 pts + 1
32 114  Dubois, Corentin 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 3 pts -47 pts + 2
33 182  Louiche, Vincent 26  CC Villeneuve Saint-Germ.. 3 pts -47 pts
34 94  Lange, Thijs de 24  Metec-TKH Continental Cy.. 2 pts -48 pts + 1
35 25  Aranburu, Jokin 22  Equipo Euskadi 2 pts -48 pts + 1
36 85  Picoux, Maximilien 23  VC Rouen 76 2 pts -48 pts + 1
37 136  Yssaad, Yannis 25  UC Nantes Atlantique 2 pts -48 pts + 1
38 195  Van Haverbeke, Julien 23  Dunkerque Littoral Cycli.. 2 pts -48 pts
39 95  Marsman, Tim 18  Metec-TKH Continental Cy.. 2 pts -48 pts -
40 171  Boutville, David 30  Côtes d'Armor-Marie Morin 2 pts -48 pts -
41 173  Le Lay, Aurélien 25  Côtes d'Armor-Marie Morin 1 pts -49 pts
42 26  Alonso, Mikel 22  Equipo Euskadi 1 pts -49 pts - 1
43 53  Maître, Florian 22  Vendée U 1 pts -49 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 94  Lange, Thijs de 24  Metec-TKH Continental Cy.. 38 pts + 1
2 12  Jakin, Alo 32  St Michel-Auber 93 34 pts -4 pts - 1
3 171  Boutville, David 30  Côtes d'Armor-Marie Morin 33 pts -5 pts -
4 96  Dool, Jens van den 20  Metec-TKH Continental Cy.. 24 pts -14 pts -
5 162  Cabot, Jérémy 27  SCO Dijon 22 pts -16 pts + 4
6 14  Maldonado, Anthony 28  St Michel-Auber 93 14 pts -24 pts -
7 4  Hoem, Bjørn 28  Joker Fuel of Norway 14 pts -24 pts -
8 143  Wright, Paul 21  Holdsworth-Zappi 14 pts -24 pts -
9 51  Gaillard, Marlon 23  Vendée U 12 pts -26 pts + 1
10 62  Tyrpekl, Karel 19  Tufo-Pardus Prostějov 12 pts -26 pts + 16
11 165  Pellegrin, Mathieu 23  SCO Dijon 12 pts -26 pts -
12 131  Barré, Louis 19  UC Nantes Atlantique 10 pts -28 pts + 2
13 44  Dopchie, Félix 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 10 pts -28 pts - 1
14 136  Yssaad, Yannis 25  UC Nantes Atlantique 8 pts -30 pts + 1
15 95  Marsman, Tim 18  Metec-TKH Continental Cy.. 8 pts -30 pts + 1
16 125  Deguide, Louis 25  Team Differdange-GeBa 7 pts -31 pts + 2
17 182  Louiche, Vincent 26  CC Villeneuve Saint-Germ.. 6 pts -32 pts + 2
18 91  Bax, Sjoerd 23  Metec-TKH Continental Cy.. 6 pts -32 pts + 2
19 11  Hurel, Tony 31  St Michel-Auber 93 6 pts -32 pts + 2
20 161  Bouvier, Léo 21  SCO Dijon 4 pts -34 pts + 2
21 23  Martín, Gotzon 23  Equipo Euskadi 4 pts -34 pts + 2
22 105  Miltiadis, Andreas 22  Guerciotti-Kiwi Atlantico 4 pts -34 pts + 2
23 135  Mariault, Axel 21  UC Nantes Atlantique 3 pts -35 pts + 2
24 173  Le Lay, Aurélien 25  Côtes d'Armor-Marie Morin 3 pts -35 pts
25 6  Holstad, Ludvik 20  Joker Fuel of Norway 2 pts -36 pts
26 172  James, Owen 23  Côtes d'Armor-Marie Morin 2 pts -36 pts
27 61  Bárta, Tomáš 20  Tufo-Pardus Prostějov 2 pts -36 pts -
28 15  Feillu, Romain 35  St Michel-Auber 93 2 pts -36 pts -
29 76  O'Mahony, Darragh 21  CC Nogent-sur-Oise 1 pts -37 pts
30 41  Castrique, Jonas 22  Wallonie-Bruxelles Devel.. 1 pts -37 pts - 1
31 53  Maître, Florian 22  Vendée U 1 pts -37 pts - 1
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 96  Dool, Jens van den 20  Metec-TKH Continental Cy.. 14h 59' 14'' -
2 153  Kerraud, Erwann 20  Team Peltrax-CS Dammarie.. 14h 59' 16'' + 00' 02'' -
3 131  Barré, Louis 19  UC Nantes Atlantique 14h 59' 17'' + 00' 03'' -
4 6  Holstad, Ludvik 20  Joker Fuel of Norway 14h 59' 18'' + 00' 04'' -
5 161  Bouvier, Léo 21  SCO Dijon 14h 59' 26'' + 00' 12'' -
6 175  Renard, Alexis 20  Côtes d'Armor-Marie Morin 14h 59' 30'' + 00' 16'' -
7 84  Louvel, Matis 19  VC Rouen 76 14h 59' 30'' + 00' 16'' -
8 76  O'Mahony, Darragh 21  CC Nogent-sur-Oise 14h 59' 30'' + 00' 16'' -
9 45  Wirtgen, Luc 20  Wallonie-Bruxelles Devel.. 14h 59' 30'' + 00' 16'' -
10 135  Mariault, Axel 21  UC Nantes Atlantique 14h 59' 30'' + 00' 16'' -
11 41  Castrique, Jonas 22  Wallonie-Bruxelles Devel.. 14h 59' 35'' + 00' 21'' + 2
12 143  Wright, Paul 21  Holdsworth-Zappi 14h 59' 35'' + 00' 21'' - 1
13 111  Moncassin, Maxence 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 14h 59' 37'' + 00' 23'' - 1
14 196  Vandermeersch, Emilien 20  Dunkerque Littoral Cycli.. 14h 59' 41'' + 00' 27'' -
15 74  Avoine, Kévin 21  CC Nogent-sur-Oise 14h 59' 41'' + 00' 27'' + 1
16 144  Hamilton, Ben 20  Holdsworth-Zappi 14h 59' 41'' + 00' 27'' - 1
17 115  Jones, Harrison 22  GSC Blagnac Vélo Sport 31 14h 59' 48'' + 00' 34'' -
18 73  Pastot, Vincent 20  CC Nogent-sur-Oise 14h 59' 56'' + 00' 42'' -
19 112  Juntunen, Antti-Jussi 20  GSC Blagnac Vélo Sport 31 14h 59' 56'' + 00' 42'' -
20 93  Bouwmans, Dylan 22  Metec-TKH Continental Cy.. 15h 00' 06'' + 00' 52'' -
21 42  Frehen, Jérémy 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 15h 00' 08'' + 00' 54'' -
22 121  Mol, Wesley 20  Team Differdange-GeBa 15h 00' 45'' + 01' 31'' -
23 25  Aranburu, Jokin 22  Equipo Euskadi 15h 01' 22'' + 02' 08'' -
24 186  Eloy, Maxime 20  CC Villeneuve Saint-Germ.. 15h 03' 27'' + 04' 13'' -
25 43  Vandepitte, Nathan 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 15h 03' 39'' + 04' 25'' -
26 141  Wood, Reece 21  Holdsworth-Zappi 15h 04' 39'' + 05' 25'' + 3
27 146  Burnett, Marcus 20  Holdsworth-Zappi 15h 04' 57'' + 05' 43'' + 3
28 62  Tyrpekl, Karel 19  Tufo-Pardus Prostějov 15h 05' 58'' + 06' 44'' + 3
29 194  Hansart, Philéas 19  Dunkerque Littoral Cycli.. 15h 06' 06'' + 06' 52'' + 3
30 44  Dopchie, Félix 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 15h 07' 08'' + 07' 54'' + 3
31 61  Bárta, Tomáš 20  Tufo-Pardus Prostějov 15h 07' 41'' + 08' 27'' + 3
32 174  Poisson, Damien 21  Côtes d'Armor-Marie Morin 15h 09' 01'' + 09' 47'' - 4
33 95  Marsman, Tim 18  Metec-TKH Continental Cy.. 15h 10' 09'' + 10' 55'' + 4
34 92  Bootsveld, Jelle 19  Metec-TKH Continental Cy.. 15h 10' 11'' + 10' 57'' + 4
35 156  Valette, Pierre 22  Team Peltrax-CS Dammarie.. 15h 11' 37'' + 12' 23'' + 4
36 183  Hancke, Charles 22  CC Villeneuve Saint-Germ.. 15h 12' 50'' + 13' 36'' + 4
37 5  Aasheim, Aksel 22  Joker Fuel of Norway 15h 14' 23'' + 15' 09'' + 5
38 46  Rex, Laurenz 19  Wallonie-Bruxelles Devel.. 15h 15' 55'' + 16' 41'' + 6
39 24  López, Diego 21  Equipo Euskadi 15h 18' 26'' + 19' 12'' + 7
40 193  Huens, Rémi 20  Dunkerque Littoral Cycli.. 15h 22' 34'' + 23' 20'' + 9
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media